TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се издишаа преговорите за името

Утрински - 14.06.2013

Тоа е реалноста - порача шефот на дипломатијата, Никола Попоски, по средбата со Метју Нимиц и по констатацијата дека Грција само чека да помине времето Преговорите за името меѓу Македонија и Грција ...

Дачиќ на седница на Советот за безбедност на ОН за Косово

А1 On - 14.06.2013

Претседателот на владата на Србија, Ивица Дачиќ денес ќе зборува на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации, на која што ќе биде претставен извештајот на генералниот секретар на ОН, ...

Започна седницата за Косово во СБ на ОН

А1 On - 14.06.2013

Во Њујорк денес, нешто по 16 часот започна седницата на Советот за безбедност, при Обединетите нации посветена на Косово, на која ставовите на Србија ќе ги застапува премиерот Ивица Дачиќ.

Нимиц крева раце – Грција не сака решение на спорот

Република - 14.06.2013

Грција дефинитивно не сака да се реши спорот за името во овој момент и покрај апелите од Европската Комисија, Европскиот Парламент, САД и останатата меѓународна заедница.

Попоски: Македонија е подготвена за решавање на спорот за името

24 Вести - 13.06.2013

Министерот Попоски вчера во Њујорк оддржа средба со специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН, амбасадорот Метју Нимиц.

Попоски во Њујорк се сретна со Нимиц

Дневник - 13.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц.

Никола Попоски гледа дволична игра на Атина

Утрински - 13.06.2013

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, ја обвини Грција за двојна игра, односно за кочење на преговорите за спорот за името од една страна, а потоа блокирање на одлуката на Европската унија ...

Цвеќе на мирот за 69 роденден на Бан Ки-мун

24 Вести - 13.06.2013

Здружението „Гороцвет“ и Амбасадата за мир-Македонија денеска напладне организираат манифестација „Роденденско цвеќе на мирот за Бан Ки-мун“ со порака за мир, разбирање, слога и љубов за сите луѓе во ...

Попоски: Два различни пристапи за името

Deutsche Welle - 13.06.2013

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Попоски вчера (12.06) во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц.

Попоски во Њујорк се сретна со Нимиц

Утрински - 13.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц.

Надминувањето на спорот меѓу Грција и Македонија добро за цел регион

Кајгана - 13.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во Њујорк се сретна со специјалниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, амбасадорот Метју Нимиц, при што ја повтори подготвеноста и интересот на ...

Попоски-Нимиц: Потврдено е дека Грција не дејствува во правец на надминување на спорот

Курир - 13.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски вчера во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц.

Попоски: Во преговарачкиот процес има два пристапа

Макфакс - 13.06.2013

Има два пристапа во преговарачкиот процес од наметнатиот спор за уставното име на Република Македонија со Атина, вели за Гласот на Америка на македонски шефот на македонската дипломатија Никола ...

Попоски во Њујорк се сретна со Нимиц

Кирилица - 13.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц.

Попоски по средбата со Нимиц - Во преговарачкиот процес има два пристапа

Inpress - 13.06.2013

Њујорк, 12. јуни, 2013 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи Никола Попоски средата во Њујорк се сретна со посредникот на ОН за прашањето за името, Метју Нимиц.

Без решение за името, само со чудо во ЕУ

Р.С.Европа - 13.06.2013

Нема најави дека нешто напреднало во решавањето на спорот за името, што би ја придвижело земјата кон ЕУ, коментираат експертите.

И Нимиц крева раце - Грција не сака решение на спорот

Press24 - 13.06.2013

Грција дефинитивно не сака да се реши спорот за името во овој момент и покрај апелите од Европската Комисија, Европскиот Парламент, САД и останатата меѓународна заедница.

Цвеќе на мирот за 69-тиот роденден на Бан Ки-мун

Алфа - 13.06.2013

Здружението „Гороцвет“ и Амбасадата за мир-Македонија денеска напладне организираат манифестација „Роденденско цвеќе на мирот за Бан Ки-мун“ со порака за мир, разбирање, слога и љубов за сите луѓе во ...

Македонија го одбележува 69. роденден на Бан Ки-Мун

Press24 - 13.06.2013

Во организација на здружението „Гороцвет“ и Амбасадата за мир-Македонија денеска напладне ќе се одржи манифестацијата „Роденденско цвеќе на мирот за Бан Ки-мун“ со порака за мир, разбирање, слога и ...

Попоски по средбата со Нимиц во Њујорк: во преговарачкиот процес има два пристапа

Глас на Америка - 13.06.2013

Во Канцеларијата на портпаролот на генералниот секретар на ОН немаа коментар на состанокот Министерот за надворешни работи Никола Попоски средата во Њујорк се сретна со посредникот на ОН за прашањето ...

Попоски до Нимиц: Грција ги прекршува преземените обврски

МКД - 13.06.2013

Грција не дејствува во правец на надминување на спорот и едноставно чека да помине времето за следниот европски Совет со определен комфор да го одбегне носењето на формална одлука за почеток на ...

Попоски: Македонија е подготвена да продолжи со конструктивен пристап во решавање на спорот за името

Нетпрес - 13.06.2013

Министерот Попоски вчера во Њујорк одржа средба со специјалниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, амбасадорот Метју Нимиц.

Скопје е за решение со Атина во рамки на ОН

+инфо - 13.06.2013

Шефот на дипломатијата, Никола Попоски на вчерашната средба во Њујорк со специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН, амбасадорот Метју Нимиц ја повторил подготвеноста и интересот на ...

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за Косово

Р.С.Европа - 13.06.2013

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска во Њујорк ќе го разгледа редовниот тримесечен извештај на генералниот секретар Бан Ки Мун за ситуацијата на Косово.

СБ на ОН утре за Косово

Р.С.Европа - 13.06.2013

Советот за безбедност на Обединетите нации утре во Њујорк ќе го разгледа редовниот тримесечен извештај на генералниот секретар Бан Ки Мун за ситуацијата на Косово.

И Нимиц потврди: Грција не сака решение на спорот за името

Сител - 13.06.2013

Грција дефинитивно не сака да се реши спорот за името во овој момент и покрај апелите од Европската Комисија, Европскиот Парламент, САД и останатата меѓународна заедница.

Поповски се сретна со Нимиц во Њујорк

Р.С.Европа - 13.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц.

Цвеќе на мирот за 69-тиот роденден на Бан Ки-мун

Сител - 13.06.2013

Здружението „Гороцвет“ и Амбасадата за мир-Македонија денеска напладне организираат манифестација „Роденденско цвеќе на мирот за Бан Ки-мун“ со порака за мир, разбирање, слога и љубов за сите луѓе во ...

Надминувањето на спорот меѓу Грција и Македонија добро за цел регион

Макфакс - 13.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во Њујорк се сретна со специјалниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, амбасадорот Метју Нимиц, при што ја повтори подготвеноста и интересот на ...

Попоски: Македонија ги почитува, а Грција ги крши преземените обврски

Вечер Прес - 13.06.2013

Јасна е ситуацијата во наметнатиот спор за името - едната страна во континуитет ги почитува преземените обврски и се залага за надминување на спорот, а другата страна во континуитет ги прекршува ...

Надминувањето на спорот меѓу Грција и Македонија добро за цел регион

Тера - 13.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во Њујорк се сретна со специјалниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, амбасадорот Метју Нимиц, при што ја повтори подготвеноста и интересот на ...

Попоски: Македонија е подготвена за решавање на спорот за името

Sky - 13.06.2013

Вчера во Њујорк министерот Попоски вчера во Њујорк оствари средба со специјалниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, амбасадорот Метју Нимиц.

Попоски: Во преговарачкиот процес има два пристапа

Тера - 13.06.2013

Има два пристапа во преговарачкиот процес од наметнатиот спор за уставното име на Република Македонија со Атина, вели за Гласот на Америка на македонски шефот на македонската дипломатија Никола ...

Попоски: Македонија е подготвена да продолжи со конструктивен пристап во решавање на спорот за името

Точка - 13.06.2013

Министерот Попоски вчера во Њујорк одржа средба со специјалниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, амбасадорот Метју Нимиц.

Роденденско цвеќе на мирот за Бан Ки-мун

Н.Македонија - 13.06.2013

По повод 69-от роденден на генералниот секретар на ООН, Бан Ки-мун, македонското здружение за култура, обичаи и традиции „Гороцвет“ и Амбасадата за мир-Македонија организираат манифестација ...

Атина смислено избегнува дијалог за името

Н.Македонија - 13.06.2013

Очекувањата на македонскиот владин врв во пресрет на самиот на ЕУ што ќе се одржи на 27 и на 28 месецов очигледно не се големи, па и предвидувањата за тоа дали ќе добиеме датум за почеток на ...

Попоски во Њујорк се сретна со Нимиц

Идивиди - 13.06.2013

Њујорк, 12 јуни 2013 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц.

Попоски се сретна со Бан Ки-мун, денеска со Нимиц

24 Вести - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Попоски се сретна со Бан Ки-мун, денеска со Нимиц

Канал5 - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц.

Попоски се сретна со Бан Ки-мун, денеска со Нимиц

Утрински - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Средби на Попоски со Бан Ки Мун и Нимиц

Deutsche Welle - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Цвеќе на мирот за 69-тиот роденден на Бан Ки-мун

Канал5 - 12.06.2013

Здружението „Гороцвет“ и Амбасадата за мир-Македонија денеска напладне организираат манифестација „Роденденско цвеќе на мирот за Бан Ки-мун“ со порака за мир, разбирање, слога и љубов за сите луѓе во ...

Средба Попоски- Нимиц во Њујорк

Канал5 - 12.06.2013

Во моментов во Њујорк започнува средбата меѓу министерот за надворешни работи Никола Попоски и медијаторот Метју Нимиц. Предвидено е двајцата да разговараат за последните случувања во македонско ...

Министерот Попоски се сретна со Бан Ки Мун

Алсат-М - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи, Никола Поповски денеска во Њујорк ќе се сретне се медијаторот во спорот за името, Метју нимиц, а доцна синоќа се сретна и со генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун.

Попоски и Нимиц се разделија без оптимистички сценарија

Канал5 - 12.06.2013

Грција избегнува и нема намера сериозно да преговара за проблемот со името. Попоски и Нимиц се разделија во Њујорк без оптимистички решенија дека во скоро време може да се стави крај на ...

Попоски во Њујорк се сретна со Нимиц

24 Вести - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц.

Попоски во Њујорк ќе се сретне со Бан Ки-мун и Нимиц

Дневник - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а утре со посредникот во спорот за името Метју Нимиц .

Попоски се сретна со Бан Ки-мун, денеска со Нимиц

Дневник - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Попоски се сретна со Бан Ки-мун, денеска со Нимиц

Сител - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Попоски: Друга страна во континуитет ги прекршува преземените обврски

А1 On - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц.

Бан повика на смиреност и дијалог во Турција

Нетпрес - 12.06.2013

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун повика на смиреност и почитување на правото на митинзи и собири во Турција поради протестите кои траат веќе две недели.

Бан Ки-мун повика на мирно решавање на несогласувањата со турските демонстранти

Inpress - 12.06.2013

Њујорк, 12. јуни 2013 (ИНПРЕС) Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун повика на смиреност и почитување на правото на митинзи и собири во Турција.

Попоски: Грција не покажува знаци на мотивираност за решавање на спорот

Нетпрес - 12.06.2013

Во рамки на престојот во Њујорк, министерот за надворешни работи, Никола Попоски оствари работна средба со Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-мун.

Попоски: Грција не е заинтересирана да го реши спорот за името

Макфакс - 12.06.2013

Грција не покажува заинтересираност за решавање на спорот за името, ниту за примена на обврските преземени од меѓународното право, рекол македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски, на ...

Од Рузвелтова во ОН - 69 цвеќиња за роденденот на Бан Ки Мун

+инфо - 12.06.2013

На 13 јуни, по повод 69-от роденден на генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, македонското здружение за култура, обичаи и традиции „Гороцвет“ и Амбасадата за мир-Македонија, утре во 12 часот ...

Цвеќе на мирот за 69-тиот роденден на Бан Ки-мун

А1 On - 12.06.2013

Повод е 69-тиот роденден на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун, за кој сликарот и хуманист Живко А. Поповски-Цветин подготви слика.

На Грција и е избиен од рака и последниот изговор за вето на преговорите

Сител - 12.06.2013

Со формирањето на комисијата за расветлување на настаните од 24 декември, Грција го губи и последниот изговор, надвор од спорот за името, за блокирање на почетокот на пристапните преговори за ...

Пред самитот на ЕУ името стана табу тема за Скопје и за Атина

Алфа - 12.06.2013

Затишје околу спорот за името. На само две недели пред самитот на Европската унија се поизвесно е дека, не само што последниот предлог на посредникот во спорот за името Метју Нимиц тешко ќе го добие ...

Попоски се сретна со Бан Ки-мун, денеска со Нимиц

МРТ - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Министерот Попоски денес во Њујорк на средба со Нимиц

Inpress - 12.06.2013

Њујорк, 12. јуни 2013 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со ...

Попоски се сретна со Бан Ки-мун, денеска на средба со Нимиц

Алфа - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Дачиќ на 14-ти јуни на седница на СБ во ОН

А1 On - 12.06.2013

Претседателот на владата на Србија, Ивица Дачиќ ќе зборува на седницата на Советот за безбедност на ОН, која ќе се одржи на 14-ти јуни во Њујорк, а на која ќе биде претставен извештајот на ...

Попоски: Грција не е заинтересирана да го реши спорот за името

МКД - 12.06.2013

Грција не покажува заинтересираност за решавање на спорот за името, ниту за примена на обврските преземени од меѓународното право, изјавил Никола Попоски, македонскиот министер за надворешни работи ...

Попоски во Њујорк - Грција не покажува знаци на интерес за решавање на спорот

Inpress - 12.06.2013

Њујорк, 12. јуни 2013 (ИНПРЕС) Во рамките на престојот во Њујорк, министерот за надворешни работи, Никола Попоски оствари работна средба со Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-мун.

Роденденско цвеќе на мирот за Бан Ки-мун

Курир - 12.06.2013

Здружението „Гороцвет“ и Амбасадата за мир-Македонија денеска напладне организираат манифестација „Роденденско цвеќе на мирот за Бан Ки-мун“ со порака за мир, разбирање, слога и љубов за сите луѓе во ...

Попоски се сретна со Бан Ки-мун, денеска со Нимиц

Курир - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Попоски во Њујорк се сретна со Нимиц

Сител - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц.

Попоски во Њујорк се сретна со Нимиц

Алфа - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц.

Попоски и Бан Ки-Мун разговараа за прашањето за името - денеска Нимиц е на ред

Press24 - 12.06.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски вчера вечерта во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Средба Попоски - Нимиц: Грција не блокира

Press24 - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц.

Попоски се сретна со Бан Ки-мун, денеска со Нимиц

А1 On - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Попоски синоќа со Бан Ки-Мун, денеска со Нимиц

+инфо - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк со генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Mун, разговарал за прашањето за името, а денеска ќе се сретне со медијаторот во ...

Попоски на средби со Бан Ки мун и Метју Нимиц

Р.С.Европа - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Попоски се сретна со Бан Ки-мун, денеска со Нимиц

Капитал - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Попоски во ОН: Средба со Нимиц, синоќа со Бан Ки Мун

Нова ТВ - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе има средба со медијаторот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц, но како што изјави не сака да прејудицира за исходот: - Не би ...

Попоски се сретна со Бан Ки-мун, денеска со Нимиц

Кирилица - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Попоски се сретна со Бан Ки-мун, денеска со Нимиц

Либертас - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Попоски-Нимиц: Грција не прави напори за решавање на спорот

Денешен - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски вчера во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц.

Средба Попоски-Бан Ки Мун.Денеска средба и со Нимиц

Локално - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Бан повика на смиреност и дијалог во Турција

Точка - 12.06.2013

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун повика на смиреност и почитување на правото на митинзи и собири во Турција поради протестите кои траат веќе две недели.

Средба Попоски-Нимиц

Локално - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц.

Попоски синоќа се сретна со Бан Ки-мун

Sky - 12.06.2013

Синоќа во Њујорк министерот за надворешни работи Никола Попоски се сретна со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун и на средбата стана збор прашањето за името.

Попоски: Грција не покажува знаци на мотивираност за решавање на спорот

Точка - 12.06.2013

Во рамки на престојот во Њујорк, министерот за надворешни работи, Никола Попоски оствари работна средба со Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки-мун.

Попоски: Грција не е заинтересирана да го реши спорот за името

Тера - 12.06.2013

Грција не покажува заинтересираност за решавање на спорот за името, ниту за примена на обврските преземени од меѓународното право, рекол македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски, на ...

Попоски се сретна со Бан Ки-мун, денеска со Нимиц

Вечер Прес - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Попоски синоќа се сретна со Бан Ки-мун, денеска планирана средба со Нимиц

Бриф - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Цвеќе на мирот за 69-тиот роденден на Бан Ки-мун

Денешен - 12.06.2013

Здружението „Гороцвет“ и Амбасадата за мир-Македонија денеска напладне организираат манифестација „Роденденско цвеќе на мирот за Бан Ки-мун“ со порака за мир, разбирање, слога и љубов за сите луѓе во ...

Шеесет и девет цвеќиња за роденденот на Бан Ки-мун

Денешен - 12.06.2013

Утре напладне здружението „Гороцвет“ и Амбасадата за мир-Македонија организираат манифестација „Роденденско цвеќе на мирот за Бан Ки-мун“ со порака за мир, разбирање, слога и љубов за сите луѓе во ...

Попоски се сретна со Бан Ки-мун, денеска со Нимиц

Денешен - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Поповски: На Атина ѝ е избиен од рака изговорот за блокирање на разговорите за името

Република - 12.06.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски вчера вечерта во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Средба Попоски-Нимиц: Нема ништо ново!

Н.Македонија - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц, пренесува МИА - По согледувањата и ...

Нимиц-Бан: Грците незаинтересирани за спорот за името

Н.Македонија - 12.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк разговараше за прашањето за името со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а денеска ќе се сретне со медијаторот во грчко-македонскиот ...

Во Њујорк одбележана 20-годишнината од приемот на Македонија во ОН

24 Вести - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски синоќа во Њујорк учествуваше на заедничкото одбележување на дваесет годишнината од приемот во Обединетите нации на Република ...

Попоски вечерва на средба со Бан Ки Мун

Канал5 - 11.06.2013

20 годишното искуство на Македонија во Обединетите Нации Попоски вечерва ќе го резимира со Генералниот секретар на организацијата Бан Ки Мун.

Во Њујорк одбележана 20-годишнината од приемот на Република Македонија во ОН

Канал5 - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски синоќа во Њујорк учествуваше на заедничното одбележување по повод дваесет години од приемот во Обединетите нации на Република ...

Во Њујорк одбележана 20-годишнината од приемот на Македонија во ОН

Утрински - 11.06.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун говорејќи за Македонија истакна дека значајна е нејзината улога како фактор на стабилност во регионот Министерот за надворешни работи на Република Македонија ...

Попоски аргументираше за место за Македонија во Советот за човекови права

Дневник - 11.06.2013

Министерот Никола Попоски денес оствари средба со амбасадорите на земјите од Источно-европската група на ОН. Средбата на Министерот Попоски беше во функција на промоција на кандидатурата на Република ...

Попоски од Њујорк: Очекуваме да се почитуваат правата на Македонија

Press24 - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски синоќа во Њујорк учествуваше на заедничното одбележување на дваесет годишнината од приемот во Обединетите нации на Република ...

Македонија е 20 години во ОН, јубилејот одбележан во Њујорк

Курир - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски синоќа во Њујорк учествуваше на заедничното одбележување по повод дваесет години од приемот во Обединетите нации на Република ...

Попоски на средби со Нимиц и Ки мун

Курир - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а утре со посредникот во спорот за името Метју Нимиц.

Попоски во Њујорк ќе се сретне со Бан Ки-мун и Нимиц

А1 On - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а утре со посредникот во спорот за името Метју Нимиц.

Попоски во Њујорк ќе се сретне со Бан Ки-мун и Нимиц

Сител - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а утре со посредникот во спорот за името Метју Нимиц.

Попоски во Њујорк на средби со Бан Ки-мун и Нимиц

Р.С.Европа - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а утре со посредникот во спорот за името Метју Нимиц.

Одбележана 20 годишнината од приемот на Македонија во Обединетите нации

Макфакс - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, во понеделник вечер, во Њујорк, учествуваше на заедничното одбележување по повод дваесет години од приемот во Обединетите нации на Република ...

Одбележана 20 годишнината од приемот на Македонија во Обединетите нации

Кајгана - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, синоќа во Њујорк учествуваше на заедничното одбележување по повод дваесет години од приемот во Обединетите нации на Република Македонија, Чешката ...

Никола Поповски ја промовираше кандидатурата на Македонија за Советот на човекови права

Таратур - 11.06.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски во понеделникот во Њујорк оствари средба со амбасадорите на земјите од Источно-европската група на ОН.

Во Њујорк одбележана 20-годишнината од приемот на Македонија во ОН

А1 On - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски синоќа во Њујорк учествуваше на заедничкото одбележување по повод дваесет години од приемот во Обединетите нации на Република ...

Бан: Македонија е значаен фактор на стабилност во регионот

Нетпрес - 11.06.2013

Македонија има значајна улога како фактор на стабилност во регионот, што беше евидентно и преку успешното неодамнешно претседавање на нашата земја со Процесот за соработка на југоисточна Европа, рече ...

Во Њујорк 20 години од приемот на Македонија во ОН

Р.С.Европа - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски синоќа во Њујорк учествуваше на заедничкото одбележување по повод дваесет години од приемот во Обединетите нации на Република ...

Министерот Попоски на средба со Бан Ки-мун и Нимиц

Press24 - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Во Њујорк одбележана 20 - годишнината од приемот на Македонија во ОН

Сител - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски синоќа во Њујорк учествуваше на заедничкото одбележување по повод дваесет години од приемот во Обединетите нации на Република ...

Одбележана 20 годишнината од приемот на Македонија во Обединетите нации

Тера - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, во понеделник вечер, во Њујорк, учествуваше на заедничното одбележување по повод дваесет години од приемот во Обединетите нации на Република ...

Одбележана 20 годишнината од приемот на Македонија во ОН

Sky - 11.06.2013

Синоќа министерот за надворешни работи, Никола Попоски во Њујорк, учествуваше на заедничното одбележување по повод дваесет години од приемот во Обединетите нации на Република Македонија, Чешката ...

Одбележана 20 – годишнината од приемот на Македонија во ОН

Фактор - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски синоќа во Њујорк учествуваше на заедничкото одбележување по повод дваесет години од приемот во Обединетите нации на Република ...

Во Њујорк одбележана 20 – годишнината од приемот на Македонија во ОН

Денешен - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски синоќа во Њујорк учествуваше на заедничкото одбележување по повод дваесет години од приемот во Обединетите нации на Република ...

Попоски во Њујорк ќе се сретне со Бан Ки-мун и Нимиц

Бриф - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, а утре со посредникот во спорот за името Метју Нимиц.

Одбележана 20 – годишнината од приемот на Македонија во ОН

Бриф - 11.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски синоќа во Њујорк учествуваше на заедничкото одбележување по повод дваесет години од приемот во Обединетите нации на Република ...

Попоски во Њујорк на средби со Бан ки Мун и со Нимиц

Република - 11.06.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски се очекува денеска во Њујорк да се сретне со генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун, додека за утре е закажана средба со медијаторот Метју Нимиц.

Бан Ки-Мун: Македонија е фактор на стабилност во регионот

Вечер Прес - 11.06.2013

Значајна е улогата на Република Македонија како фактор на стабилност во регионот, што беше евидентно и преку успешното неодамнешно претседавање на нашата земја со Процесот за соработка на Југоисточна ...

Бан: Македонија е значаен фактор на стабилност во регионот

Точка - 11.06.2013

Македонија има значајна улога како фактор на стабилност во регионот, што беше евидентно и преку успешното неодамнешно претседавање на нашата земја со Процесот за соработка на југоисточна Европа, рече ...

Попоски во Њујорк на разговори со Нимиц и Бан Ки Мун за името

Канал5 - 10.06.2013

Утре со Бан Ки Мун, задутре со Нимиц, Попоски во Њујорк ќе разговара за преговорите за името. Македонскиот министер во Обединете Нации подвлекува линија од 20 години членство на земјава во оваа ...

Работна посета на министерот Попоски на Њујорк

24 Вести - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, од 10 до 12 јуни ќе престојува во работна посета на Њујорк, каде што ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од ...

Попоски во работна посета на Њујорк

Утрински - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски од денеска до 12 јуни ќе престојува во Њујорк, каде ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од приемот на Република Македонија во Обединетите ...

Министерот Попоски во Њујорк се сретна со амбасадорите на Источно-европската група на ОН

Канал5 - 10.06.2013

- Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк разговараше со амбасадорите на земјите од Источно-европската група на Обединетите нации, во функција на промоција на кандидатурата ...

Работна посета на министерот Попоски на Њујорк

Дневник - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, од 10 до 12 јуни ќе престојува во работна посета на Њујорк, каде што ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од ...

Министерот Попоски патува во Њујорк

Канал5 - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски од денеска до 12 јуни ќе престојува во Њујорк, каде ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од приемот на Република Македонија во Обединетите ...

Шефот на дипломатијата Попоски во Њујорк

Р.С.Европа - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски од денеска до 12 јуни ќе престојува во Њујорк, каде ќе учествува на одбележувањето на 20 годишнината од приемот на Република Македонија во Обединетите ...

Работна посета на министерот Попоски на Њујорк

Алфа - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски од денеска до 12 јуни ќе престојува во Њујорк, каде ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од приемот на Република Македонија во Обединетите ...

Поповски ја промовираше кандидатурата на Македонија за Советот на човекови права

Макфакс - 10.06.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски во понеделникот во Њујорк оствари средба со амбасадорите на земјите од Источно-европската група на ОН.

Министерот Попоски во Њујорк

Алфа - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк разговараше со амбасадорите на земјите од Источно-европската група на Обединетите нации, во функција на промоција на кандидатурата на ...

Поповски ја промовираше кандидатурата на Македонија пред Советот на човекови права

Кајгана - 10.06.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски во Њујорк оствари средба со амбасадорите на земјите од Источно-европската група на ОН.

Македонија слави 20 години членство во ОН

+инфо - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, од денеска до среда ќе престојува во работна посета на Њујорк, каде што ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од ...

Министерот Попоски во Њујорк се сретна со амбасадорите на Источно-европската група на ОН

А1 On - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк разговараше со амбасадорите на земјите од Источно-европската група на Обединетите нации, во функција на промоција на кандидатурата на ...

Попоски на средба со Бан Ки-Мун во Њујорк

Press24 - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, од 10 до 12 јуни ќе престојува во работна посета на Њујорк, каде ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од приемот ...

Министерот Попоски во работна посета на Њујорк

Сител - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, од 10 до 12 јуни ќе престојува во работна посета на Њујорк, каде што ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од ...

Македонија 20 години дел од ОН

Курир - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски од денеска до 12 јуни ќе престојува во Њујорк, каде ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од приемот на Република Македонија во Обединетите ...

Министерот Попоски на одбележување на 20 години од приемот на Македонија во ОН

Макфакс - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, од 10 до 12 јуни ќе престојува во работна посета на Њујорк, каде што ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од ...

Попоски на одбележување на 20-годишнината од приемот на Македонија во ОН

Нетпрес - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, од 10-ти до 12-ти јуни ќе престојува во работна посета на Њујорк, каде што ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од приемот на Република ...

20 години од приемот на Република Македонија во ОН

Inpress - 10.06.2013

Њујорк, 10. јуни 2013 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи Никола Попоски од денеска до 12 јуни ќе престојува во Њујорк, каде ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од приемот на ...

Попоски на одбележување на 20-годишнината од приемот на Македонија во ОН

Точка - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, од 10-ти до 12-ти јуни ќе престојува во работна посета на Њујорк, каде што ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од приемот на Република ...

Македонија 20 години е членка на Обединетите Нации

Денешен - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски од денеска до 12 јуни ќе престојува во Њујорк, каде ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од приемот на Република Македонија во Обединетите ...

Попоски во дводневна посета на Њујорк

Локално - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, од 10 до 12 јуни ќе престојува во работна посета на Њујорк, каде што ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од ...

20 години од приемот на Република Македонија во ОН

Sky - 10.06.2013

Од денеска па се до 12 јуни министерот за надворешни работи Никола Попоски ќе престојува во Њујорк, каде ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од приемот на Република Македонија во ...

Министерот Попоски во Њујорк се сретна со амбасадорите на Источно-европската група на ОН

Денешен - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк разговараше со амбасадорите на земјите од Источно-европската група на Обединетите нации, во функција на промоција на кандидатурата на ...

Министерот Попоски на одбележување на 20 години од приемот на Македонија во ОН

Тера - 10.06.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, од 10 до 12 јуни ќе престојува во работна посета на Њујорк, каде што ќе учествува на одбележувањето на 20-годишнината од ...