TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дамљановиќ најблиску до целта

Дневник - 28.07.2002

ШАХ - ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА По шесте едно по друго победи на Отворено првенство на Македонија во шах, што се одржува во хотелот "Дрим", во Струга, југословенскиот велемајстор Бранко Дамљановиќ во седмото и осмото коло ремизираше, но сепак ја задржа водечката позиција на табелата.

Дамјановиќ рутински до 6 победа

Дневник - 27.07.2002

ШАХ - ОПЕН МАКЕДОНИЈА И во шестото коло на Опен Македонија, шаховскиот турнир во Струга не донесе промена на врвот од табелата, откако велемајсторот Дамљановиќ (СРЈ) ја забележа шестата победа по ред. Со рутинска игра, без грешка, Дамљановиќ не му дозволи на Драгиев ниту да се понадева дека може да ...

Југословенот Бранко Дамљановиќ сам на врвот

Утрински - 26.07.2002

Петто коло на "Опен Македонија" во Струга Југословенскиот велемајстор Бранко Дамљановиќ (2548) е единствениот шахист со максимален учинок на меѓународниот "Опен Македонија" во Струга, откако во петтото коло извојува победа над својот сонародник Вучковиќ.

Дамљановиќ, Ерменков и Вучковиќ максимално

Утрински - 24.07.2002

По третото коло на "Опен Македонија" во Струга Резултати од третото коло на меѓународниот "Опен Македонија" шаховски турнир во Струга: Богдановски - Дамљановиќ 0-1, Данчевски - Недев реми, Милановиќ - Ерменков 0-1, Јаќимовиќ - Андонов реми, Андоновски - Вучковиќ 0-1, Чаталбашев - Васовски 1-0, ...

Васовски ремизира со Станојоски

Утрински - 23.07.2002

Второ коло на "Опен Македонија" во Струга ФИДЕ-мајсторот Никола Васовски ремизира со интермајсторот Звонко Станојоски на третата турнирска табла во рамките на второто коло од меѓународниот "Опен Македонија" што од 20 до 28 јули се одржува во хотелот "Дрим" во Струга за вкупен награден фонд од 4.000 ...

М. Илиќ ремизира со Чаталбашев

Утрински - 22.07.2002

Почна "Опен Македонија" во Струга Ремито меѓу бугарскиот велемајстор Борис Чаталбашев и домашниот шахист Михајло Илиќ, како и меѓу интермајсторот Марјан Митков и Кире Стојановски, се единствените неочекувани резултати на горните табли во првото коло на "Опен Македонија" што од 20 до 28 јули се ...