TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во пресрет на изборите политичарите се почесто меѓу граѓаните

А1 - 16.04.2006

Граѓаните во пресрет на изборите се почесто ги гледаат политичарите на терен. Бучковски во Струмица, Груевски, во Штип. Изборната кампања како да почнала иако се уште официјално не е одреден датумот за гласањето. 5-ти јули се наметнува иако власта наметна размислување: изборите наместо лете да ...

Избори на 5-ти јули – ставот на СДСМ треба да го потврди спикерот на консултации со другите партии

Канал5 - 16.04.2006

Избори на 5 ти јули – врвот на СДСМ на состанокот во јасен застанал на оваа позиција што ќе ја соопштат на меѓупартиските консултации со спикерот Јордановски предвидени за утре. Избори на 5 ти јули врвот на СДСМ на состанокот во јасен застанал на оваа позиција што ќе ја соопштат на меѓупартиските ...

ВМРО-ДПМНЕ го повика Бучковски да ги закаже изборите

А1 - 15.04.2006

Бучковски не тактизирај. Распишете ги изборите на крајот од јуни или почетокот на јули. Ова е барањето на партиите со предзнак ВМРО: ДПМНЕ и народњаците на Георгиевски. Нема потреба од меѓупартиска средба со која Бучковски си купува време, сметаат во ВМРО-ДПМНЕ.

Бучковски: ВМРО-ДПМНЕ повторува глупости

Време - 15.04.2006

ОБВИНУВАЊА ЗА ШВЕРЦ Од ВМРО-ДПМНЕ веќе две недели постојано повторуваат глупости како папагали, изјави вчера премиерот Владо Бучковски во врска со обвинувањата на опозициската партија дека негови телохранители биле вмешани во шверц со цигари.

Избори во јули или септември - врвот на СДСМ одлучува на средба далеку од очите на јавноста

Канал5 - 15.04.2006

Врвот на СДСМ проценува – избори во јули или во септември. Според информациите на Канал 5, раководството на партијата се собрало на состанок на тајна локација, далеку од очите на јавноста. Врвот на СДСМ проценува избори во јули или во септември.

Бучковски и Груевски сакаат избори во јули

А1 - 14.04.2006

На премиерот Бучковски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, им одговарало изборите да се одржат во јули, но ВМРО-Народна, ДОМ и другите го преферираат септември. „Јас реков дека преферирам изборите да ги направиме во првиот регуларен термин.

Во тоа време ние гледаме телевизија!

Време - 14.04.2006

КАКО ПРЕМИЕРОТ ГО „ПОБИВА“ МАСРИ Знаејќи ги нашиот менталитет и табиет, јас тврдам дека на 31 декември 2003 година во 16 часот сите цариници, како и сите други, се наоѓале пред малите екрани и ги гледале предновогодишните емисии, изјави премиерот Бучковски на прашање за случајот на Калид ел Масри.

Изборите може да се одржат и наесен

Време - 14.04.2006

БУЧКОВСКИ Премиерот Владо Бучковски вчера не ја исклучи можноста изборите да се одржат наесен, со оглед на тоа што редовниот термин е од 5 јули до 3 октомври. - Терминот за изборите го одредува претседателот на Собранието. Тој навести дека по изгласувањето на новиот состав на ДИК ќе имаме уште една ...

Сведочењето на Ел Масри се раскажува како анегдота

Вест - 14.04.2006

ВО СОВЕТОТ НА ЕВРОПА За случајот Ел Масри многу повеќе се интересираат некои македонски медиуми отколку Советот на Европа. Со ваков впечаток се вратил македонскиот премиер Владо Бучковски од Стразбур каде што, меѓу другото, со преставниците на Советот на Европа разговарал и за случајот Ел Масри.

Бучковски слушал анегдоти за Ел Масри во Стразбур

Утрински - 14.04.2006

Премиерот тврди дека за тајните затвори има преголемо интересирање кај нашите медиуми Премиерот најави дека Македонија по завршувањето на изборите ќе ги интензивира разговорите за името За „случајот Ел Масри" повеќе се заинтересирани македонските медиуми отколку Советот на Европа, изјави вчера ...

Компромисот со Грција не значи промена на уставното име

Дневник - 14.04.2006

Пратеникот Крстевски не го разбрал мојот одговор, зборував на англиски, веројатно тоа е проблемот, вели премиерот Македонија е подготвена за компромис што ќе произлезе од разговорите со Грција за наоѓање заедничко решение за името, под покровителство на ОН, но нема намера да го менува уставното ...

Изборите не зависат од законот за МВР

Дневник - 14.04.2006

Премиерот Владо Бучковски вчера изјави дека од претседателот на Собранието зависи кога ќе бидат распишани изборите и повтори дека регуларните датуми за нив се од 5 јули до 3 октомври. Извори во Владата пак тврдат, дека по критиките на шефот на евродипломатијата Хавиер Солана за недонесениот закон ...

Бучковски: Во Македонија нема тајни затвори на ЦИА

А1 - 13.04.2006

Македонија не е земјата која признала постоење на тајни затвори на ЦИА. За прв пат висок македонски претставник недвосмислено изјави дека во земјава нема тајни затвори. Според македонскиот Премиер, во мала земја во која прославата на Нова Година, Божиќ и Стара Нова Година траат со недели невозможно ...

Сериозно предупредување од Ван дер Линден поради Ел Масри

А1 - 13.04.2006

Што доби премиерот Бучковски со посетата на Стразбур околу случајот Ел Масри? Самоуверено тврдеше дека не очекува да разговара за темата. Таа беше единствена која му донесе потреси. Бучковски доби сериозно предупредување од претседателот на Парламентот на Советот на Европа - Ел Масри како услови за ...

Бучковски: ЕУ да не ги менува правилата на половина од трката

Време - 13.04.2006

ВО СТРАЗБУР РАЗНОГЛАСИЕ ЗА ПРОШИРУВАЊЕТО Европската Унија да опстои на ветувањата за членство на Западен Балкан во ЕУ дадени на самитот во Солун и да не ги менува правилата кога некои од земјите како Македонија се на половина пат од посакуваната цел, порача вчера во Стразбур македонскиот премиер ...

Ако сака во ЕУ, Владата треба да одговори за Масри

Утрински - 13.04.2006

Порака до премиерот Владо Бучковски од разговорите во седиштето на Советот на Европа Македонското знаме кое се оспорува од разни политички причини во Македонија, во светот постојано добива на популарноста. Откако во американскиот Алманах беше прогласено за едно од најубавите знамиња на планетата, ...

Непријатно е да се менуваат правилата додека трае натпреварот

Дневник - 13.04.2006

Македонија е на добар пат и само треба да забрза со реформите во некои области, изјави вчера Рене ван дер Линден, претседател на Парламентарното собрание на Советот на Европа на средбата со премиерот Владо Бучковски во Стразбур.

Септември е новата варијанта за избори - со исти шанси како и јули

Канал5 - 13.04.2006

Само што сите помислија дека договорот за ДИК го исфрли 5 јули како најверојатен изборен датум, се отвора нова варијанта- септември како месец за избори со исти шанси. Премиерот Бучковски зборувајќи за доцнењето на законот за полиција денеска ја најави оваа можност.

Бучковски за отчетот во Стразбур за Ел Масри

Канал5 - 13.04.2006

Премиерот Бучковски, ден по враќањето од Стразбур, тврди дека за Ел Масри повеќе се интересираат македонските медиуми отколку Советот на Европа. Премиерот Бучковски, ден по враќањето од Стразбур, тврди дека за Ел Масри повеќе се интересираат македонските медиуми отколку Советот на Европа.

Средба на Бучковски и Ван дер Линден во Стразбур

А1 - 12.04.2006

Премиерот Бучковски замина од Скопје со премиерска актовка полна со безгрижност дека Ел Масри нема да биде тема во Стразбур во Советот на Европа. 24 часа подоцна, ништо не ги поткрепи неговите очекувања. Првиот човек на Парламентот на Советот на Европа, Рене Ван дер Линден, прецизно му издиктирал ...

ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ ЌЕ СЕ ОБРАТИ НА ПРОЛЕТНОТО ЗАСЕДАНИЕ НА ПАСЕ

Канал5 - 12.04.2006

Премиерот Владо Бучковски кој престојува во Стразбур, денеска ќе се обрати на Пролетното заседание на Парламентарното собрание на Советот на Европа. Тој ќе говори за односите и унапредувањето на соработката на Република Македонија со Советот на Европа, како и за македонската евроинтеграција.

Бучковски: Не ја очекувам темата Ел Масри

А1 - 11.04.2006

Остануваме отворени и транспарентни. Не ја очекувам темата Ел Масри да биде отворена утре. Ова денеска го изјави македонскиот премиер Бучковски, во Стразбур, практично, реплицирајќи му на првиот човек на Советот на Европа, Ван Линден, кој вчера за А1 изјави дека од Бучковски очекува да биде отворен ...

Груевски да излезе на дуел со Бучковски

Време - 11.04.2006

СДСМОВЦИТЕ УПОРНИ Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, да се појави на ТВ - соочување со премиерот Владо Бучковски, вчера повторно побара СДСМ. - Се уште немаме одговор од ВМРО-ДПМНЕ за предлогот да се организира ТВ дуел меѓу Бучковски и Груевски.Сметаме дека по донесувањето на Изборниот законик ...

Милетиќ „загрижен“ за здравјето на Бучковски

Утрински - 11.04.2006

По реакциите од Белград и Милетиќ му се заканува на премиерот Владо Бучковски поради неговите ставови за идната независност на Косово. „Независноста на Косово не доаѓа предвид. Бучковски тоа сигурно ќе го чини неговата политичка кариера, а загрижен сум и како ќе му се одрази врз неговото здравје", ...

Стразбур бара транспарентност од Владо Бучковски

Утрински - 11.04.2006

Пред обраќањето на премиерот во Парламентарното собрание на Советот на Европа Соработката на Македонија со Стразбур формално ќе биде оценета во јуни од парламентарците ОД НАШИОТ ИЗВЕСТУВАЧ Слободанка Јовановска СТРАЗБУР - Првиот човек на Парламентарното собрание на Советот на Европа, Рене Ван дер ...

СДСМ го повика Груевски на ТВ-дуел

Утрински - 11.04.2006

ПРЕС СДСМ вчера уште еднаш го повика Никола Груевски на телевизиски дуел со Владо Бучковски. Во најголемата владејачка партија сметаат дека отворениот демократски дијалог меѓу лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ ќе придонесе за создавање позитивна предизборна атмосфера.

СДСМ го повика Груевски на ТВ-дуел со Бучковски

Дневник - 11.04.2006

СДСМ вчера повторно го повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски да се соочи на телевизиски дуел со нивниот претседател Владо Бучковски. - Се' уште немаме одговор од ВМРО-ДПМНЕ за предлогот за ТВ-дуел помеѓу Бучковски и Груевски.

ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ ЌЕ УЧЕСТВУВА НА ПРОЛЕТНОТО ЗАСЕДАНИЕ НА ПАСЕ

Канал5 - 11.04.2006

Претседателот на Владата на Република Македонија Владо Бучковски денеска заминува во Стразбур каде што ќе учествува на пролетното заседание на Парламентарното Собрание на Советот на Европа (ПАСЕ). Скопје, 11 април (МИА) - Претседателот на Владата на Република Македонија Владо Бучковски денеска ...

Ван Дер Линден: Бидете транспарентни за случајот Ел Масри

А1 - 10.04.2006

Бидете отворени и транспарентни за случајот Ел Масри. Ова е пораката на првиот човек на Парламентот на Советот на Европа, Рене Ван Дер Линден, порака која денеска за А1 ја прати од Стразбур до премиерот Бучковски, кој во среда ќе има обраќање пред европратениците.

Изборите може да се одржат на 5 јули

Време - 10.04.2006

СПОРЕД ПРЕМИЕРОТ ВЛАДО БУЧКОВСКИ Изборите може да се одржат на 5 јули ако до петок се формира новиот состав на Државната изборна комисија, изјави вчера премиерот Владо Бучковски. - Мислам дека ако до петок го имаме новиот состав на ДИК, може уште еднаш да седнеме со опозицијата и да најдеме ...

Нема повеќе пречки за избори на 5 јули

Утрински - 10.04.2006

Владо Бучковски и Никола Груевски согласни за одржување избори во првиот редовен термин БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против најавата на премиерот Владо Бучковски парламентарните избори да се одржат во првиот редовен термин на 5 јули годинава.

Бучковски, Георгиевски, Митрева... од средниот век!

Утрински - 10.04.2006

Македонските политичари вратени во минатото од досетливи блогери "Македонски политичари загубени во минатото" е темата која ја обработува непознатиот уметник-блогер. Интернет-страницата Он-нет деновиве им ја понуди оваа, според нивни зборови, "прилично актуелна тема" на своите читатели.

Бучковски смета дека изборите можат да се одржат на 5 јули

Дневник - 10.04.2006

Либерално-демократската партија, со вчерашната манифестација одржана во Македонскиот народен театар, ја заврши предизборната кампања „Како сте? -ЛДП го слуша вашиот глас“. Завршен збор на манифестацијата имаше Ристо Пенов, кој посочи три од десетте модели за економски реформи на неговата партија, ...

СДСМ повторно го повика Груевски на ТВ дуел со Бучковски

Канал5 - 10.04.2006

Груевски се плаши да се соочи со Бучковски на телевизиски дуел, штом досега не одговорил на повикот на лидерот на СДСМ, се сомневаат во владејачката партија. Убеден дека има доволно аргументи в рака да му се спротивстави Бучковски го повика Груевски тој да избере кога и на која телевизија е ...