TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Георгиевски: По кој критериум се врши асфалтирањето во поплавените места? (ВИДЕО)

+инфо - 24.09.2016

До денес, еднократна помош добиле само 3.003 лица, што е помалку од 50 % од поплавените, изјави Борче Георгиевски, претседател на ОО СДСМ Гази Баба. Поминаа 45 дена од поплавите кои го зафатија овој дел од Скопје и нанесоа голема материјатлна штета ...

(ВИДЕО) Георгиевски: Наместо да се санираат уништените улиците во Стајковци и Синѓелиќ, парите се трошат на предизборен ...

Репортер - 24.09.2016

Прес конференција на Борче Георгиевски, претседател на ОО СДСМ Гази Баба: Поминаа 45 дена од поплавите кои го зафатија овој дел од Скопје и нанесоа голема материјатлна штета на повеќе од 6000 домаќинства.

(ВИДЕО) Георгиевски: Власта партиски ги дели оштетените од поплавите

А1 On - 24.09.2016

Поминаа 45 дена од поплавите кои го зафатија овој дел од Скопје и нанесоа голема материјатлна штета на повеќе од 6000 домаќинства. До денес, еднократна помош добиле само 3003 лица што е помалку од 50 % од вкупниот број на домаќинства кои уредно ...

СДСМ обвини дека власта ги дели партиски оштетените од поплавите

Нова ТВ - 24.09.2016

Социјалемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) обвини дека власта партиски ги дели граѓните кои беа оштетените од поплавите, На денешната прес конференција на Борче Георгиевски, претседател на Општинскиот огранок на СДСМ Гази Баба рече дека освен ...

СДСМ: Власта партиски ги дели оштетените од поплавите

МКД - 24.09.2016

По 45 дена од поплавите кои го зафатија скопскиот регион и нанесоа голема материјатлна штета на повеќе од 6000 домаќинства, до денес, еднократна помош добиле само 3003 лица што е помалку од 50 % од вкупниот број на домаќинства кои уредно пријавиле ...

(ВИДЕО) Георгиевски: Наместо да се санираат уништените улиците во Стајковци и Синѓелиќ, парите се трошат на предизборен ...

Либертас - 24.09.2016

Прес конференција на Борче Георгиевски, претседател на ОО СДСМ Гази Баба: Поминаа 45 дена од поплавите кои го зафатија овој дел од Скопје и нанесоа голема материјатлна штета на повеќе од 6000 домаќинства.

(ВИДЕО) Георгиевски: Власта партиски ги дели оштетените од поплавите

Локално - 24.09.2016

Поминаа 45 дена од поплавите кои го зафатија овој дел од Скопје и нанесоа голема материјатлна штета на повеќе од 6000 домаќинства. До денес, еднократна помош добиле само 3003 лица што е помалку од 50 % од вкупниот број на домаќинства кои уредно ...

(ВИДЕО) Борче Георгиевски: Власта партиски ги дели оштетените од поплавите

Бриф - 24.09.2016

Прес конференција, Борче Георгиевски, претседател на ОО СДСМ Гази Баба Поминаа 45 дена од поплавите кои го зафатија овој дел од Скопје и нанесоа голема материјатлна штета на повеќе од 6000 домаќинства.

Средства за поплавените се делат партиски, обвини СДСМ

Фактор - 24.09.2016

СДСМ излезе со сериозни обвинувања дека парите и средствата наменети за помош на поплавените подрачја се распоредуваат по партиска линија и дека се трошат без план, на места на кои не е потребно и не се решаваат приоритетните проблеми.

Мајката херој од скопските поплави повторно пред разделба (ФОТО)

Курир - 23.09.2016

Во месец август Скопје го погодија страшни поплави, кои однесоа многу човечки животи и чии емоционални и материјални последици кај многу семејства се чувствуваат до ден денес. Во природната непогода настрадаа и многу животни.

НАРОДНИ МАКИ: Веќе втор месец жителите на Стајковци чекаат на помош од државата

Фактор - 23.09.2016

Дел од нив покрај уништените домови останале и без основниот извор на егзистенција-земјоделството. Нивните полни со род велат се стопроцентно уништени. На многумина им угинал и добитокот. А надлежните велат креваат раменици, ги шетаат од институција ...

Таа си ги спаси децата за време на скопските поплави: Мајката херој сега пред разделба! (фото)

Вистина.мк - 23.09.2016

Во месец август Скопје го погодија страшни поплави, кои однесоа многу човечки животи и чии емоционални и материјални последици кај многу семејства се чувствуваат до ден денес. Во природната непогода настрадаа и многу животни.

Сугаревски го повика Груевски да не бега од расправа за полавите

ТВ21 - 22.09.2016

Раководните кадри на ВМРО-ДПМНЕ во институциите се одговорни за катастрофалните последици од поплавите кои однесоа 23 човечки животи, рече тој. СДСМ денеска го повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и останатите одговорни да не бегаат и да се ...

Сугарески: Надлежните да одговорат за катастрофалните последици од поплавите

Канал5 - 22.09.2016

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугаревски денеска на прес-конференција ги повика сегашните и поранешните функционери на ВМРО-ДПМНЕ да дојдат и да одговараат на прашањата на пратениците на надзорната расправа за поплавите што го ...

ВМРО-НП: И натаму владее хаотична состојба во поплавените подрачја

А1 On - 22.09.2016

Согледувајќи го фактот што и по поминување на подолг временски период од катастрофалните поплави кои зафатија дел од територијата на општина Гази Баба, се уште владее хаотична состојба и неорганзираност на адекватен начин да се помогне на жителите ...

Сугаревски: Обвинетиот Груевски да не бега од Надзорната расправа за поплавите

МКД - 22.09.2016

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ во петокот цел ден ја блокираа Надзорната расправа за обвинетиот Груевски и неговите кадри да избегаат од соочување со јавноста за поплавите што го погодија Скопје, соопшти СДСМ.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да каже зошто обвинетиот Груевски бега од Надзорната за поплавите

А1 On - 22.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ треба да каже зошто обвинетиот Никола Груевски бега од Надзорната расправа, а пратениците од неговата партија минатата недела ја блокираа седницата на комисијата. Дали обвинетиот Груевски се плаши од соочување со вистината? Груевски беше ...

ВМРО-НП: И натаму владее хаотична состојба во поплавените подрачја

Репортер - 22.09.2016

Соопштение на ВМРО НП: Согледувајќи го фактот што и по поминување на подолг временски период од катастрофалните поплави кои зафатија дел од територијата на општина Гази Баба, се уште владее хаотична состојба и неорганзираност на адекватен начин да ...

(ВИДЕО) Сугарески: Раководните кадри на ВМРО-ДПМНЕ се одговорни за катастрофалните последици од поплавите

Репортер - 22.09.2016

Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ да дојдат и да одговорат на прашањата на пратениците на надзорната расправа за поплавите што ги зафатија Скопје и околината, побара координаторот на пратеничката група на СДСМ, Горан Сугарески.

Сугарески: Надлежните да одговорат за катастрофалните последици од поплавите

Сител - 22.09.2016

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугаревски денеска на прес-конференција ги повика сегашните и поранешните функционери на ВМРО-ДПМНЕ да дојдат и да одговараат на прашањата на пратениците на надзорната расправа за поплавите што го ...

(ВИДЕО) Сугарески: Раководните кадри на ВМРО-ДПМНЕ се одговорни за катастрофалните последици од поплавите

А1 On - 22.09.2016

Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ да дојдат и да одговорат на прашањата на пратениците на надзорната расправа за поплавите што ги зафатија Скопје и околината, побара координаторот на пратеничката група на СДСМ, Горан Сугарески.

Сугарески: Раководните кадри на ВМРО-ДПМНЕ се одговорни за последиците од поплавите

Нетпрес - 22.09.2016

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугаревски денеска на прес-конференција ги повика сегашните и поранешните функционери на ВМРО-ДПМНЕ да дојдат и да одговараат на прашањата на пратениците на надзорната расправа за поплавите што го ...

Сугаревски го повика Груевски да не бега од расправата за поплавите (ВИДЕО)

+инфо - 22.09.2016

Раководните кадри на ВМРО-ДПМНЕ во институциите се одговорни за катастрофалните последици од поплавите кои однесоа 23 човечки животи, рече тој. СДСМ денеска го повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и останатите одговорни да не бегаат и да се ...

(ВИДЕO) Сугаревски го повика Груевски да не бега од расправата за поплавите

Либертас - 22.09.2016

СДСМ денеска го повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и останатите одговорни да не бегаат и да се појават на Надзорната расправа во Собранието на која треба да објаснат што направиле за да дојде до големата поплава која однесе повеќе од 20 ...

Обвинетиот Груевски да не бега од Надзорната расправа за поплавите

Локално - 22.09.2016

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ во петокот цел ден ја блокираа Надзорната расправа за обвинетиот Груевски и неговите кадри да избегаат од соочување со јавноста за поплавите што го погодија Скопје.

ВМРО-НП: И натаму владее хаотична состојба во поплавените подрачја

Либертас - 22.09.2016

Соопштение на ВМРО НП: Согледувајќи го фактот што и по поминување на подолг временски период од катастрофалните поплави кои зафатија дел од територијата на општина Гази Баба, се уште владее хаотична состојба и неорганзираност на адекватен начин да ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да каже зошто обвинетиот Груевски бега од Надзорната за поплавите

Локално - 22.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ треба да каже зошто обвинетиот Никола Груевски бега од Надзорната расправа, а пратениците од неговата партија минатата недела ја блокираа седницата на комисијата. Дали обвинетиот Груевски се плаши од соочување со вистината? Груевски беше ...

ВМРО-НП: И натаму владее хаотична состојба во поплавените подрачја

Локално - 22.09.2016

Соопштение на ВМРО НП: Согледувајќи го фактот што и по поминување на подолг временски период од катастрофалните поплави кои зафатија дел од територијата на општина Гази Баба, се уште владее хаотична состојба и неорганзираност на адекватен начин да ...

Надлежните да одговорат за катастрофалните последици од поплавите

Канал 77 - 22.09.2016

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Горан Сугаревски денеска на прес-конференција ги повика сегашните и поранешните функционери на ВМРО-ДПМНЕ да дојдат и да одговараат на прашањата на пратениците на надзорната расправа за поплавите што го ...

СДСМ бара обештетување на земјоделците од поплавените подрачја

Канал5 - 21.09.2016

Целиот род на земјоделците од скопско им е уништен во поплавите, тврдат од СДСМ и бараат власта да им помогне на ...

(ВИДЕО) СДСМ: Потоп е во Стајковци, власта мора да ги обештети земјоделците и ќе одговара!

А1 On - 21.09.2016

„Земјоделците во Јурумлери, Стајковци и Страчинци се во многу лоша состојба, штетите од поплавите се огромни и ненадоместливи, во прашање e опстанокот на семејствата! Сега е повеќе од јасно зошто Груевски и неговите кадри бегаат од Надзорната ...

Прентовиќ: Потоп е во Стајковци, власта мора да ги обештети земјоделците

Стандард - 21.09.2016

„Земјоделците во Јурумлери, Стајковци и Страчинци се во многу лоша состојба, штетите од поплавите се огромни и ненадоместливи, во прашање e опстанокот на семејствата!“, изјави денеска Татјана Прентовиќ, претседателка на Комисијата за земјоделство на ...

МЗШВ: Владата одговорно се справуваше со поплавите

+инфо - 21.09.2016

Владата секојдневно заседаваше со цел да изнајде решенија за воспоставување и нормализирање на условите за живеење во поплавените населени места. Коалиционата Влада предводена од ВМРО ДПМНЕ, многу сериозно и одговорно пристапи во справувањето со ...

СДСМ бара власта итно да им помогне на поплавените земјоделци (ВИДЕО)

+инфо - 21.09.2016

Прентовиќ истакна дека луѓето се приморани да произведуваат на уништена почва, со ризик да не добијат род од којшто треба да живеат. СДСМ бара власта на Груевски веднаш да им помогне на земјоделците од одвој дел на скопско.

ВМРО-НП: Настраданите во поплавите да се ослободат од плаќање ДДВ за градежни материјали

+инфо - 21.09.2016

Партијата бара итно да се преземат пакет мерки за помош на жителите кои живеат во поплаените подрачја. ВМРО-НП предлага наместо како што вели досегашниот популизам од власта, под итна постапка да се превземат повеќе пакет мерки од надлежните ...

(ВИДЕО) Прентовиќ: Потоп е во Стајковци, власта мора да ги обештети земјоделците и ќе одговара!

Либертас - 21.09.2016

Изјава за медиуми на Татјана Прентовиќ, претседателка на Комисијата за земјоделство на СДСМ: Земјоделците во Јурумлери, Стајковци и Страчинци се во многу лоша состојба, штетите од поплавите се огромни и ненадоместливи, во прашање e опстанокот на ...

Почвата и родот уништени: Мисли ли некој од што ќе живеат земјоделците во Стајковци?

Фактор - 21.09.2016

Поплавите кои беа кобни за скопскиот регион на почетокот на август ги уништија земјоделските посеви . Целиот труд и целиот род на овие луѓе им е уништен. Почвата е прекиена со големи наноси од кал, со уништена структура и уништена плодност.

(ВИДЕО) Прентовиќ: Потоп е во Стајковци, власта мора да ги обештети земјоделците и ќе одговара!

Локално - 21.09.2016

Изјава за медиуми на Татјана Прентовиќ, претседателка на Комисијата за земјоделство на СДСМ: Земјоделците во Јурумлери, Стајковци и Страчинци се во многу лоша состојба, штетите од поплавите се огромни и ненадоместливи, во прашање e опстанокот на ...

Влада многу сериозно пристапи во справувањето со катастрофалните поплави, реагира МЗШВ

Локално - 21.09.2016

Коалиционата Влада предводена од ВМРО ДПМНЕ, многу сериозно и одговорно пристапи во справувањето со минатомесечните катастрофални поплави во скопскиот регион, реагира Министерството за земјоделство на изјава и обвинувањата на Татјана Прентовиќ од ...

Жителите од поплавените подрачја чекаат очајни

24 Вести - 20.09.2016

Жителите на поплавените не ги радува веста дека Собранието вчера го изгласа ребалансот на буџетот, со кој треба да се обезбеди целосна отштета за поплавените. Дел од нив се жалат дека се уште немаат земено ниту денар помош од државата.

Стајковци: Уште многу работа и исчекување на помошта

Deutsche Welle - 20.09.2016

Дел од жителите на Стајковци се жалат дека се уште немаат земено ни денар помош од државата. Собранието вчера го изгласа ребалансот на буџетот, со кој треба да се обезбеди целосна отштета за поплавените.

ВИДЕО: Жителите од поплавените подрачја очајно чекаат помош, некои се уште немаат земено ниту денар

Либертас - 20.09.2016

Жителите на поплавените не ги радува веста дека Собранието вчера го изгласа ребалансот на буџетот, со кој треба да се обезбеди целосна отштета за поплавените. Дел од нив се жалат дека се уште немаат земено ниту денар помош од државата, пренесува 24 ...

Нова помош за поплавените – граѓаните задоволни

Алфа - 19.09.2016

Помош наменета за справување со последиците од поплавата денеска пристигна од Русија и Израел. Месец и половина по катастрофалното невреме кое го зафати скопскиот регион, жителите на Стајковци се уште ги санираат последиците од поплавата.