TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нападнат претседателот на „Беласица Г.Ц.“ на натпреварот против „Вардар“

А1 - 18.05.2002

Промоцијата на новиот фудбалски шампион ќе биде позната по одигрувањето на последното 10-то коло од плеј офот. Вардар и Беласица Г.Ц. попладнево на градскиот стадион одиграа нерешено 1:1 и ја одложија разврската. Струмичани заслужено останаа непоразени, а скопската публика гневот го истури врз ...

Десетина автобуси со навивачи од Струмица доаѓаат за дербито

Вест - 18.05.2002

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА - ДЕНЕСКА СЕ ИГРА РЕШАВАЧКИОТ МЕЧ ЗА ТИТУЛАТА, ВАРДАР-БЕЛАСИЦА ГЦ СТРУМИЦА. - Со штитот или на него? Тоа, всушност, е фудбалската филозофија која во "градот на карневалот" деновиве превладуваше и кај стручниот штаб и управниот одбор на Беласица ГЦ и спортската јавност за ...

Дербито на Градскиот стадион го решава шампионот

Дневник - 18.05.2002

ФУДБАЛ - ДЕНЕСКА ПРВА ЛИГА, 9. КОЛО Десеттото фудбалско првенство на Македонија денеска може да го добие идниот шампион и да бидат одредени двата тима што ќе испаднат од Првата лига. На Градскиот стадион во Скопје, од 14 часот играат единствените кандидати за титулата, Вардар и Беласица Герас ...

Финале: Победа-Цементарница 55

Утрински - 17.05.2002

Куп на Македонија: полуфинале. Вардар-Цементарница 2:2, Слога Ј. - Победа 0:1 Емил Китановски Цементарница 55 и Победа, се учесници на финалето на Купот на Македонија, кое ќе се одигра на 23 мај во Струмица. Ова е епилог по одиграните реванш-полуфинални средби, во кои Вардар и Цементарнцица ...

Победа и Цементарница 55 ќе се борат за пехарот

Вест - 17.05.2002

ПОЛУФИНАЛЕ НА ФУДБАЛСКИОТ КУП НА МАКЕДОНИЈА ПРИЛЕП. - Победа и Цементарница 55 се финалисти на фудбалскиот Куп на Македонија, елиминирајќи ги во полуфиналето Слога Југомагнат, односно Вардар. Конечно, по серијата порази, фудбалерите на Победа забележаа победа на еден официјален меч оваа сезона во ...

Цементарница и Победа се пласираа во финалето

Дневник - 17.05.2002

КУП НА МАКЕДОНИЈА Цементарница и Победа ќе играат во финалето на Купот на Македонија во фудбал, кое на 23 мај, од 20 часот, ќе се одигра во Струмица. За Цементарница тоа ќе биде прво финале, а Победа ќе има шанса за поправен испит, по поразот во финалето во 2000 година, од Слога Југомагнат.

Нема да дозволиме присуство на организирана група навивачи од Струмица

Дневник - 17.05.2002

СООПШТЕНИЕ НА ВАРДАР Фудбалскиот прволигаш Вардар незадоволен од промената на терминот на својот утрешен меч со Беласица ГЦ, вчера реагираше со соопштение, во кое пишува: "Одлуката на ФСМ натпреварот да почне во 14 часот, наместо во 17, како што е договорено и пријавено од домаќините Вардар и ...

Терминот на мечот Вардар - Беласица променет под притисок на Таковски?

Дневник - 16.05.2002

СО ОДЛУКА НА КОМЕСАРОТ ЗА НАТПРЕВАРИ Комесарот за натпревари на Фудбалскиот сојуз на Македонија, Александар Дубровски, по консултацијата со врвот на Сојузот, вчера реши мечот од 9. коло од доигрувањето во Лигата за шампион, помеѓу Вардар и Беласица ГЦ, да се игра од 14 часот, в сабота.

Цементарница и Победа ќе играат во финалето на Купот

А1 - 15.05.2002

Цементарница и Победа ќе играат во финалето на Купот на Македонија на 23 мај во Струмица. Ова е епилогот од одигрувањето на денешмните реванш средби од 1/2 финалето одиграни во Скопје. Куп на Македонија - 1/2 финале (реванш средби) Вардар - Цементарница 2:2 (0:0) Слога Ј.

Финалето во Струмица, финалистите се бараат во Скопје

Утрински - 15.05.2002

Денеска реваншите од полуфиналето на Купот Денеска во Скопје ќе се одиграат двата реванш-натпревари од полуфиналето на Купот на Македонија во фудбал. На Градскиот стадион ќе се сретнат Вардар и ФЦУ 55, а победникот од овој дуел ќе биде патник на финалниот меч од Купот, кој ќе се одигра во Струмица.

Ристевски: Не би ме чудело ако Таковски биде судија

Вест - 15.05.2002

ЗА ВЖЕШТУВА АТМОСФЕРАТА ПРЕД ДЕРБИТО ВАРДАР-БЕЛАСИЦА ГЦ Започна медиумската војна пред решавачкиот натпревар од осмото плеј-оф коло помеѓу Вардар и Беласица ГЦ, што ќе го даде името на новиот шампион на Македонија. Раководството на Вардар испрати дописи до претседателот на ФСМ, Ламбе Арнаудов, ...

Победа ги брани двата гола на "Чаир", Вардар и Цементарница почнуваат од "нула"

Вест - 15.05.2002

Денеска се играат реванш натпреварите од полуфиналето во фудбалскиот Куп на Македонија. Прилепска Победа се бори за влез во своето второ куп финале против Слога Југомагнат со солидна предност поради победата од 2:0 во Прилеп на првиот меч.

Вардар ги кани претседателот и премиерот на мечот со Беласица ГЦ

Дневник - 15.05.2002

Прволигашот Вардар побара челните луѓе на Фудбалскиот сојуз на Македонија да се ангажираат в сабота, на дерби-мечот со Беласица ГЦ, кој решава за титулата, да бидат одредени најдобрите судии. - Упативме писмо до претседателот на ФСМ, Ламбе Арнаудов, потоа до претседателот на Судискиот одбор, Васил ...

Денеска реванши од полуфиналето на Македонскиот куп

Дневник - 15.05.2002

ФУДБАЛ Денеска ќе се знае кои два тима ќе играат во 10. финале на Македонскиот фудбалски куп. Во реваншите од полуфиналето се среќаваат: Вардар - Цементарница и Слога Југомагнат - Победа (двата меча се од 17 часот). По првите натпревари, одиграни во април, единствен тим со предност ќе биде Победа, ...

Костовски: ФСМ мора да го прекине понижувањето на мак-фудбалот

Утрински - 14.05.2002

Спонзорот на Работнички Кометал огорчен на лажирањата во македонската фудбалска лига НИКОЛА БУРАГЕВ "Работнички Кометал е единствената екипа која спортски настапува во македонската лига и доколку останеме неми и ние ќе бидеме соучесници во фудбалската лага и измама", изјави на вчерашната ...

Не сакаме да бидеме соучесници во големата фудбалска измама

Вест - 14.05.2002

ПРЕС НА РАБОТНИЧКИ КОМЕТАЛ "Ако не реагираме на неколкуте резултати во последните коло пред плеј офот и двата натпревара од последното коло, ќе бидеме соучесници во голема измама во македонскиот фудбал. Работнички Кометал го крева гласот против креаторите на оваа парадоја.

"Барам казни за актерите на сомнителните мечеви"

Дневник - 14.05.2002

ФУДБАЛ - ТРИФУН КОСТОВСКИ - И ние не сме комплетно чисти, но факт е дека првенството е нерегуларно - изјави Костовски Трифун Костовски, главниот спонзор на прволигашот Работнички Кометал, побара Фудбалскиот сојуз на Македонија (ФСМ) да ги анализира последните сомнителни натпревари во домашното ...

Вардар и Беласица во директен дуел ќе решат за шампионот

Дневник - 14.05.2002

ФУДБАЛ - ПРВА ЛИГА, 8. КОЛО ОД ДОИГРУВАЊЕТО Во 8. коло двата тима славеа очекувани победи во Прилеп, односно во Скопје, по што в сабота, на Градскиот стадион во Скопје, Македонија најверојатно ќе го добие 10. првак Вардар или Беласица Герас Цунев ќе ја освојат титулата, а последните две места ќе ги ...

Трифун Костовски бара реакција од ФСМ по вчерашните нечесни фудбалски игри

А1 - 13.05.2002

Сопственикот на Кометал Работнички, Трифун Костовски и со фудбалски грижи. Револтиран од срамниот викенд, тој на денешниот прес најави дека нема да вложува во овој спорт, ако ФСМ не реагира соодветно и актерите не бидат соодветно санкционирани.