TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пилотите на Качињски знаеле дека ќе се урнат

Утрински - 17.04.2010

Аудиозаписот од црната кутија од полскиот авион што се урна во Русија покажува дека пилотите знаеле дека ќе се урнат, изјавија полски официјални лица.

Комеморација по повод смртта на Лех Качински

КадеВечер - 17.04.2010

Сабота, 17 Април 2010 08:00 Во п онеделник, 19.04.2010 ќе се одржи Комеморација по повод смртта на полскиот претседатал Лех Качински и членовите на полската државна делегација.

Полска бара претседател – се нуди и Лех Валенса

Канал5 - 17.04.2010

Лех Валенса најавува враќање на политичката сцена. По трагичната смрт на претседателот Качински, поранешниот лидер на движењето против комунистичкиот режим изјавил дека може повторно политички да се ...

Полска бара претседател – се нуди и Лех Валенса

eReporter - 17.04.2010

Поранешниот лидер на движењето на отпорот на Полјаците во комунистичкиот режим, и екс шеф на државата Лех Валенса, најави враќањето во политиката по трагичната смрт на претседателот Лех Качински.

Сирени и камбани во Полска

Макфакс - 17.04.2010

Сирени и камбани одекнаа утринава во Полска во 8: 56 часот по локално време, бидејќи точно пред една недела во исто време загина претседателот Лех Качински и уште 95 лица.

Валенса најавува кандидатура за претседател на Полска

Макфакс - 17.04.2010

Некогашниот лидер на движењето на отпорот на Пољаците против комунистичкиот режим Лех Валенса најави враќање на политичката сцена, по загинувањето на претседателот Лех Качински.

„Пилотите знаеле оти авионот на Качински ќе се урне“

А1 - 16.04.2010

Податоците од „црната кутија“ од авионот кој се урна во близина на Смоленск во Русија покажуваат дека пилотите знаеле оти авионот ќе се урне, соопштија денеска полски официјални лица.

Заеднички кандидат за претседател во Полска?

Deutsche Welle - 16.04.2010

Вонредните избори за нов полски претседател најверојатно ќе се одржат на 13 или 20 јуни годинава. Полските аналитичари, пак, предлагаат водечките партии во земјата да се договорат за заеднички ...

Русија го отфрла ВИП синдромот за несреќата

Оn.net - 16.04.2010

Руски извори на истрагата, за несреќата во која загина полскиот претседател Лех Качиснки, посочуваат дека Вип патниците на Туполев 154 не вршеле притисок врз пилотите да преземат ризичен потфат и да ...

Свет - Уривањето на полскиот авион - грешка на пилотот

Време - 16.04.2010

Грешка на пилотот се разгледува како најверојатна причина за уривањето на авионот „ту-154“ кај Смоленск на 10 април, во која загинаа полскиот претседател Лех Качински со неговата сопруга и уште 96 ...

Екипажот на Тупољевот знаел дека несреќата е неизбежна

Алфа - 16.04.2010

Руските медиуми пренесуваат дека по преслушувањето на една од трите црни кутии од авионот во кој загинаа полскиот претседател Лех Качински, неговата сопруга и дел од политичкиот врв на земјата, во ...

Полскиот обвинител тврди: Пилотите знаеле оти авионот ќе се урне

Шпиц - 16.04.2010

Податоците од „црната кутија“ од авионот кој се урна во близина на Смоленск во Русија покажуваат дека пилотите знаеле оти авионот ќе се урне, соопштија денеска полски официјални лица.

Пилотите знаеле оти авионот ќе се урне

Идивиди - 16.04.2010

Варшава, 16 април (МИА) - Податоците од „црната кутија“ од авионот кој се урна во близина на Смоленск во Русија покажуваат дека пилотите знаеле оти авионот ќе се урне, соопштија денеска полски ...

Полскиот државен обвинител тврди: Пилотите знаеле оти авионот ќе се урне

Алсат-М - 16.04.2010

Податоците од „црната кутија“ од авионот кој се урна во близина на Смоленск во Русија покажуваат дека пилотите знаеле оти авионот ќе се урне, соопштија денеска полски официјални лица.

Лукашенко го обвини Качински за несреќата

Н.Македонија - 16.04.2010

Јасно е кој е одговорен. Претседателот го има последниот збор дали авионот ќе слета или не, изјави белорускиот лидер Белорускиот лидер Александар Качински верува дека полскиот претседател Лех ...

Двојната траума кај Катин

Дневник - 16.04.2010

ЕПОПЕЈА НА ЕДНО ПОМИРУВАЊЕ По колапсот на СССР земјите од источна Европа, поранешни советски сателити, се дистанцираа од Москва, чиј комунистички режим го сметаа за окупаторски и наметнат сосила.

Полските пилоти знаеле дека летаат во смрт

Дневник - 16.04.2010

ПОДАТОЦИ ОД ЦРНАТА КУТИЈА НА УРНАТИОТ АВИОН СО ПОЛСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ЛЕХ КАЧИНСКИ Пилотите на полскиот државен авион знаеле дека „туполевот“ со претседателот Лех Качински и другите високи функционери ...

Пилотите знаеле дека ќе се урне авионот на Качински

Канал5 - 16.04.2010

Црните кутии на кои е снимен разговорот во авионот со кој загина полскиот претседател Лех Качински, неговата сопруга и уште 94 високи воени, црковни и политички претставници покажале дека пилотите ...

Качински е одговорен за несреќата

МРТ - 16.04.2010

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко изјави дека верува во тврдењето дека полскиот претседател Лех Качински ја дал конечната наредба за слетување на претседателскиот авион, што во саботата ...

Пилотот виновен за несреќата на полскиот авион

МРТ - 16.04.2010

Првата анализа на црните кутии од полскиот авион, што се урна во западна Русија, а со кој загина и претседателот на Полска Лех Качински, покажа дека несреќата била предизвикана од пилотска грешка.

Авионот на Качински направил само еден обид за слетување

МРТ - 16.04.2010

Претседателот на рускиот владин воздухопловен комитет, Татјана Анодина ги демантираше информациите дека авионот на полскиот претседател Лех Качински направил три или четири обиди да слета на ...

Полска: Пилотите знаеле оти авионот ќе се урне

Кирилица - 16.04.2010

Податоците од „црната кутија“ од авионот кој се урна во близина на Смоленск во Русија покажуваат дека пилотите знаеле оти авионот ќе се урне, соопштија денеска полски официјални лица Полскиот државен ...

Мајката на Качински не знае дека синот и е мртов

Канал5 - 16.04.2010

Тешко болната мајка на полскиот претседател Лех Kачински се уште не знае дека помладиот од синовите близнаци погина во авионска несреќа.

Политичките партии од Полска со заедничи претседателски кандидат?

Кирилица - 16.04.2010

„На Полјаците сега им е потребен политички авторитет, личност која ќе ја симболизира државата“, велат политички аналитичати за Дојче Веле Вонредните избори за нов полски претседател најверојатно ќе ...

Авионот на Качински направил само еден обид за слетување

Макфакс - 16.04.2010

Претседателот на рускиот владин воздухопловен комитет, Татјана Анодина ги демантираше информациите дека авионот на полскиот претседател Лех Качински направил три или четири обиди да слета на ...

Идентификувани 76 загинати од уривањето на полскиот авион

Макфакс - 16.04.2010

Истражниот комитет при обвинителството на Русија денеска идентификуваше 76 загинати во авионската несреќа на авионот „тупољев 157“ во сабота, кога животот го загуби и полскиот лидер Лех Качински.

Авионот на Качински паднал поради пилотска грешка

А1 - 15.04.2010

Пилотска грешка веројатно ја причинила несреќата со полскиот авион во саботата во близина на Смоленкс во Русија, кога загина претседателот Лех Качински и уште 95 лица.

Лукашенко: Качински е одговорен за несреќата

Алфа - 15.04.2010

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко изјави дека верува во тврдењето дека полскиот претседател Лех Качински ја дал конечната наредба за слетување на претседателскиот авион, што во саботата ...

Пилотска грешка, можна причина за несреката кај Смоленск

Шпиц - 15.04.2010

Пилотска грешка веројатно ја причинила несреќата со полскиот авион во саботата во близина на Смоленкс во Русија, кога загина претседателот Лех Качински и уште 95 лица.

Грешка на пилотот најверојатна причина за падот на Ту-154

Алсат-М - 15.04.2010

Грешка на пилотот се разгледува како најверојатна причина за несреќата на авионот Ту-154 кај Смоленск на 10 април во која загинаa полскиот претседател Лех Качински со неговата сопруга и уште 94 лица ...

Лукашенко: Качински дал наредба за слетување на авионот

Алсат-М - 15.04.2010

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко изјави дека верува во тврдењето дека полскиот претседател Лех Качински ја дал конечната наредба за слетување на претседателскиот авион, што во саботата ...

Качински знаел дека авионот ќе се урне?

Форум - 15.04.2010

Неколку мига пред трагедијата во Смоленск во која загинаа 96 лица, покрај претседателот Лех Качински со сопругата Марија и речиси целиот државен и политички врв, пилотите знаеле дека катастрофата е ...

Пилотите знаеле дека авионот на Качински ќе падне

Кубура - 15.04.2010

15 април 2010, 22:06 Пилотите кои управувале со авионот на полскиот претседател Лех Кацински на кобниот лет за Русија во последните неколку секунди знаеле дека несреќата е неизбежна, покажала ...

Полскиот авион паднал поради пилотска грешка?

Кирилица - 15.04.2010

Најверојатно пилотска грешка е причината за несреќата на полскиот претседателски авион во Русија, покажуваат првите експертизи на црните кутии Пилотска грешка веројатно ја причинила несреќата со ...

Пилотска грешка веројатно ја причинила несреќата со полскиот авион во Русија

Сител - 15.04.2010

Пилотска грешка веројатно ја причинила несреќата со полскиот авион во саботата во близина на Смоленкс во Русија, кога загина претседателот Лех Качински и уште 95 лица.

Пилотот немал наредба да слета во Смоленск

Кирилица - 15.04.2010

Според првичните податоци од истрагата, екипажот на полскиот авион не бил присилуван да слета во Смоленск Екипажот на авионот на полскиот претседател Лех Качински, кој во саботата се урна крај ...

ВИДЕО: Видео снимка непосредно по падот на авионот во Смоленск

Нетпрес - 15.04.2010

На сајтот Јутјуб била поставена аматерска видео снимка од падот на авионот на претседателот на Полска, Лех Качински во Смоленск, Русија.

Морбидна карикатура за несреќата ги потресе Полјаците

eReporter - 15.04.2010

Белгискиот весник Gazet van Antwerpen им се извини денеска на Полска и на Полјаците по повод објавувањето на морбидната карикатура за падот на авионот на полскиот претседател Лех Качински крај ...

Лукашенко: Качински е одговорен за несреќата

Макфакс - 15.04.2010

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко изјави дека верува во тврдењето дека полскиот претседател Лех Качински ја дал конечната наредба за слетување на претседателскиот авион, што во саботата ...

Пилотот виновен за несреќата на полскиот авион

Макфакс - 15.04.2010

Првата анализа на црните кутии од полскиот авион, што се урна во западна Русија, а со кој загина и претседателот на Полска Лех Качински, покажа дека за несреќата била виновна пилотска грешка.

Снимка на полскиот претседателски авион непосредно по падот

Макфакс - 15.04.2010

На популарниот сајт за размена на видео содржина Јутјуб е поставена аматерска видео снимка на која се регистрирани првите мигови по падот на полскиот претседателскиот авион.

„Билд“: Пилотот виновен за падот на авионот на Качински

А1 - 14.04.2010

Пилотот на авионот во кој загина полскиот претседател Лех Качински, е виновен за несреќата, дознава германски „Билд“ од извори блиски до истрагата.

Стадионот во Варшава го добива името по погинатиот претседател на Полска

Спортнет - 14.04.2010

Националниот стадион во Варшава, кој сеуште е во изградба, би можел да го добие името на недоамна починатиот претседател на Полска, Лех Качински, кој погина по авионската несреќа ...

Во Полска ќе биде објавен датумот на претседателските избори

Р.С.Европа - 14.04.2010

Вршителот на должноста претседател на Полска Бронислав Коморовски се очекува денеска да го соопшти датумот на претседателските избори.

Свет - Остатоците на авионот кријат тајни информации?

Време - 14.04.2010

Официјална Полска стравува дека во остатоците од авионот на претседателот Лех Качински, кој во саботата се урна во Смоленск, Русија, можеби се кријат и податоци што се државна и ...

Одложена посетата на шефот на полската дипломатија на Македонија

Р.С.Европа - 14.04.2010

Министерството за надворешни работи информира дека поради трагичната авионска несреќа кај рускиот град Смоленск во која загина претседателот на Полска Лех Качински се одложува ...

Датумот за избори во Полска ќе биде познат на 21 овој месец

Р.С.Европа - 14.04.2010

Вршителот на должноста претседател на Полска Борислав Коморовски денеска рече дека датумот за вонредните избори во земјата ќе се соопшти на 21 април, откако покојниот претседател ...

Авионот на Качински го урнал ветер при вториот обид за слетување

Алфа - 14.04.2010

Пилотот на авионот во кој загина полскиот претседател Лех Качински, е виновен за несреќата, дознава германски „Билд“ од извори блиски до истрагата.

Идентификувани 64 жртви од авионската несреќа во Смоленск

Алфа - 14.04.2010

Телата на 64 жртви од авионската несреќа, што се случи во Смоленск, се идентификувани од нивните роднин, соопшти руското Министерство за вондредни ситуации.

Идентификувани 64 жртви од авионската несреќа во Смоленск

Алсат-М - 14.04.2010

Телата на 64 жртви од авионската несреќа, што се случи во Смоленск, се идентификувани од нивните роднин, соопшти руското Министерство за вондредни ситуации.

Лех Качински - новото име на стадионот во Варшава

Спорт Денес - 14.04.2010

Националниот стадион во Варшава, кој сеуште е во изградба, би можел да го добие името на недоамна починатиот претседател на Полска, Лех Качински, кој погина по авионската несреќа ...

Одложена посетата на полскиот министер за надворешни работи на Македонија

Форум - 14.04.2010

На погребот на полскиот претседател Качински во Варшава на 17 и 19 о.м, македонската делегација ќе ја предводи претседателот Иванов а во неа ќе биде шефот на дипломатијата ...

Полјаците се простуваат од претседателската двојка

Н.Македонија - 14.04.2010

Телото на првата дама вчера беше префрлено во Полска, каде што беше положено до останките на претседателот. Марија Качинска била идентификувана по бурмата на која било изгравирано ...

Предвремени претседателски избори во Полска на 13 или 20. јуни

Алфа - 14.04.2010

Првиот круг на претседателските избори во Полска ќе се одржи на 13 или 20. јуни, соопшти претставник на полскиот Парламент.

Голема тага за Полска низ цела Југоисточна Европа

SETimes - 14.04.2010

Загубата на полскиот претседател и другите високи водачи одекна низ целиот Балкан. Од Светла Димитрова во Софија, Барис Јилмаз во Истанбул, Бојана Миловановиќ во Белград, ХК Цанис ...

Во Варшава донесени телата на 30 загинати кај Смоленск

Форум - 14.04.2010

Во среда навечер во главниот полски град беа вратени посмртните останки на 30 жртви од авионската несреќа во саботата во која загина претседателот Лех Качински и уште 95 лица, високи државни, ...

Идентификувани 64 жртви од авионската несреќа во Смоленск

Сител - 14.04.2010

Телата на 64 жртви од авионската несреќа, што се случи во Смоленск, се идентификувани од нивните роднин, соопшти руското Министерство за вондредни ситуации.

Под остатоците на авионот во Смоленск пронајдени остатоци од тела

МРТ - 14.04.2010

Под остатоците на полскиот претседателски авион Тупољев 154 кој во сабота се сруши во Смоленск, истражните органи пронашле повеќе делови од тела на загинатите патници.

Предвремени претседателски избори во Полска на 13 или 20. јуни

МРТ - 14.04.2010

Првиот круг на претседателските избори во Полска ќе се одржи на 13 или 20. јуни, соопшти претставник на полскиот Парламент.

Одложена посетата на шефот на полската дипломатија

МРТ - 14.04.2010

Посетата на полскиот министер за надворешни работи, Радослав Шикорски, на Република Македонија, предвидена за 19 април, се одложува поради трагичната смрт на полскиот претседател ...

Апел за помирување на Полска и Русија

Канал5 - 14.04.2010

Полски невладини организации во име на полскиот народ испратија апел до граѓаните во Русија за историско помирување на двата народа.

Скандирања: Не во Вавел, (Лех) Остани во Варшава!

Вечер - 14.04.2010

Има предлози Полјаците на референдум да одлучат дали претседателот Лех Качински е достоен да почива покрај полските кралеви во Вавелската катедрала Полјаците од вчера ноќта по ...

Идентификувани 64 лица кои загинаа во авионската несреќа во Русија

Нетпрес - 14.04.2010

Семејствата на жртвите кои загинаа во авионска несреќа во Русија, идентификувале 64 од 96 лица, соопшти денеска руското Министерството за итни ситуации.

Одложена посетата на полскиот министер за надворешни

Нетпрес - 14.04.2010

Посетата на полскиот министер за надворешни работи Радослав Шикорски на Македонија е одложена, информираат од македонското МНР.

Драматичен крај на разговорот со полските пилоти

eReporter - 14.04.2010

Црните кутии од авионот на полскиот претседател Лех Качински, кој во саботата се урна во западниот руски град Смоленск, покажаа дека крајот на разговорот со пилотите бил ...

Авионот на Качински го урнал ветер при вториот обид за слетување

Макфакс - 14.04.2010

Пилотот на авионот во кој загина полскиот претседател Лех Качински, е виновен за несреќата, дознава германски „Билд“ од извори блиски до истрагата.

Под остатоците на авионот во Смоленск пронајдени остатоци од тела

Макфакс - 14.04.2010

Под остатоците на полскиот претседателски авион Тупољев 154 кој во сабота се сруши во Смоленск, истражните органи пронашле повеќе делови од тела на загинатите патници.

Одложена посетата на шефот на полската дипломатија

Макфакс - 14.04.2010

Посетата на полскиот министер за надворешни работи, Радослав Шикорски, на Република Македонија, предвидена за 19 април, се одложува поради трагичната смрт на полскиот претседател ...

Предвремени претседателски избори во Полска на 13 или 20. јуни

Макфакс - 14.04.2010

Првиот круг на претседателските избори во Полска ќе се одржи на 13 или 20. јуни, соопшти претставник на полскиот Парламент.

Германски "Билд" вината за падот на авионот на Качински ја префрла врз пилотите

Inpress - 14.04.2010

Берлин, 14. април (ИНПРЕС) Германски "Билд", повикувајќи се на извори од истрагата, тврди дека пилотот на авионот во кој загина полскиот претседател Лех Качински, е виновен за ...

Продолжува идентификацијата на загинатите полски претставници

Р.С.Европа - 13.04.2010

Руската министерка за здравство Татјана Голикова изјави дека речиси половина од телата на 96-те загинати при уривањето на полскиот претседателски авион, биле идентификувани.

Свет - Качински настојувал да слета?

Време - 13.04.2010

Истрагата за уривањето на авионот на полската делегација во Русија, во која загинаа полскиот претседател Лех Качински и половина политички и воен врв на земјата, е насочена кон ...

Телото на Качинска пристигна во Полска

Р.С.Европа - 13.04.2010

Посмртните останки на Марија Качинска пристигнаа во Варшава денеска. Нејзиниот ковчег ќе биде поставен до нејзиниот сопруг на плоштадот во главниот град на Полска.

Крвавата Катинска шума

Утрински - 13.04.2010

Познањ - Катин и Катинската шума се поими длабоко врежани во полската национална меморија, главно, со оглед на тоа што пролетта 1940 година на територијата околу ова место на ...

Телото на првата дама на Полска вратено во Варшава

Форум - 13.04.2010

МАНАПО: Објекти во Македонија да се именуваат по Лех Качински Русите градат пат за остатоците од авионот на Качински Заврши форензиката за полската несреќа Телото на првата дама ...

Родителите на пилотот: Нашиот син не е виновен за падот на авионот

Алфа - 13.04.2010

Родителите на пилотот кој управуваше со претседателскиот авион што се урна кај руски Смоленск се уверени дека нивниот син не е виновен за падот на авионот во кој загина полскиот ...

Качински не ги терал пилотите да слетаат по секоја цена?

Н.Македонија - 13.04.2010

Полска ги отфрли шпекулациите дека претседателот извршил притисок врз пилотите да слетаат во Русија наспроти лошите временски услови.

Качински наредил слетување по секоја цена?

Шпиц - 13.04.2010

Иако службен јазик за комуникација во меѓународниот авиосообраќај е англискиот, контролорот на летот му зборувал на пилотот на руски јазик.

Качински сакал на Русија да и` понуди нов почеток

Форум - 13.04.2010

Загинатиот полски претседател имал намера на Кремљ да му понуди „нов почеток“ на комеморативнатa седница на која патуваше во саботата кога се уrна неговиот авион, реклe извори од ...

Јарослав Качински веќе не сака да мисли за политиката

Алфа - 13.04.2010

Јарослав Качински, претседател на Конзервативната партија „Право и правда“, поранешен премиер и брат близнак на полскиот претседател, кој загина во авионска несреќа во Русија, по ...

Погребот на Качински во недела

Алсат-М - 13.04.2010

Идентификувани се речиси половина од 96-те мртви тела од несреќата на авионот на полскиот претседател, соопшти денеска министерката за здравство на Русија, Татјана Голикова.

За несреќата на Качински виновен силниот ветер и пилотот?

Форум - 13.04.2010

Како што пишува германски Bild, покрај невремето, за уривањето на авионот во кој загина претседателот на Полска и неговата сопруга како и уште 95 луѓе, повеќето високи државни и ...

Првата дама на Полска ја препознаа по прстенот

Дневник - 13.04.2010

Во Полска вчера се префрлени и посмртните останки на првата дама Марија Качинска, а телата на другите жртви во авионската несреќа кај Смоленск во саботата се' уште се ...

Јарослав Качински веќе не сака да мисли за политиката

Сител - 13.04.2010

Јарослав Качински, претседател на Конзервативната партија „Право и правда“, поранешен премиер и брат близнак на полскиот претседател, кој загина во авионска несреќа во Русија, по ...

Авионот на Качински можеби крие доверливи информации

МРТ - 13.04.2010

Во Полска стравуваат дека во остатоците од авионот на претседателот Лех Качински, што во саботата се урна кај Смоленск, можеби се кријат податоци што се воена и државна тајна.

Качински сакал на Русија да и понуди „нов почеток“

МРТ - 13.04.2010

Полскиот претседател Лех Качински сакал на Русија да и понуди „нов почеток“ на комеморативната свеченост на која патуваше во саботата каде, заедно со десетици високи полски ...

Се чека на официјалните причини за несреќата, медиумите шпекулираат

Сител - 13.04.2010

Родителите на пилотот кој управуваше со полскиот претседателски авион што се урна кај рускиот град Смоленск, се уверени дека нивниот син не е виновен за авионската несреќа во која загина полскиот ...

Загинувањето на Качински: Пилотот не ги разбрал инструкциите на руски

Нетпрес - 13.04.2010

Павел Пљуснин, контролор на лет на аеродромот “Северни“ во Смоленск, кој раководел со слетувањето на авионот во кој бил претседателот на Полска Лех Качински, пред трагедијата во ...

Посмртните останки на првата дама стигнуваат во Полска

eReporter - 13.04.2010

Денеска од Москва кон Варшава тргна авионот со посмртните останки на првата дама на Полска, Марија Качински и уште 40 жртви во авионската несреќа што во саботата се случи кај ...

Телото на Марија Качински пренесено во Варшава

Нетпрес - 13.04.2010

Телото на полската прва дама Марија Качински е пренесено од Москва, каде беше извршена идентификација, во Варшава.

Родителите на пилотот: Нашиот син не е виновен за падот на авионот

Макфакс - 13.04.2010

Родителите на пилотот кој управуваше со претседателскиот авион што се урна кај руски Смоленск се уверени дека нивниот син не е виновен за падот на авионот во кој загина полскиот ...

Утре ќе биде одреден датумот за претседателските избори во Полска

Макфакс - 13.04.2010

Вршителот на Должност претседател на Полска, Бронислав Коморовски утре ќе го соопшти датумот на одржувањето на претседателските избори во државата, по смртта на полскиот ...

Авионот на Качински можеби крие доверливи информации

Макфакс - 13.04.2010

Во Полска стравуваат дека во остатоците од авионот на претседателот Лех Качински, што во саботата се урна кај Смоленск, можеби се кријат податоци што се воена и државна тајна.

Качински сакал на Русија да и понуди „нов почеток“

Макфакс - 13.04.2010

Полскиот претседател Лех Качински сакал на Русија да и понуди „нов почеток“ на комеморативната свеченост на која патуваше во саботата каде, заедно со десетици високи полски ...

Њујорк жали за смртта на полскиот претседател

Inpress - 13.04.2010

Њујорк, 13. април (ИНПРЕС) Во Бруклин, Њујорк, или поточно населбата Гринпоинт, дом на втората најголема полска заедница во САД, жителите се сеуште ожалостени по авионската ...

Строго доверливи податоци од НАТО, од под урантините на авионот - во руски раце?!

Inpress - 13.04.2010

Варшава, 13. април (ИНПРЕС) Во Полска се јавуваат стравувања дека под урантините на авионот на претседателот Лех Качински, се кријат податоци кои се строго доверливи државни и ...

Ден на жалост во Европската Унија

А1 - 12.04.2010

Ден на жалост е денеска во Европската Унија поради авионската несреќа во која, во саботата, загина полскиот претседател Лех Качински и уште 96 луѓе.

Качински наредил слетување по секоја цена?

А1 - 12.04.2010

По авионската несреќа во која загина полскиот претседател Лех Качински, во јавноста се појавија гласини Качински му наредил на пилотот по секоја цена да слета во Смоленск за да не ...

„Обезглавената Полска“ тажи и трага по одговори

BBC - 12.04.2010

Полските власти велат дека се' уште има останки од тела заглавени во распаднатиот труп од авионот кој во саботата се урна во западна Русија - при што загина полскиот претседател ...

Посмртните останки на претседателот се во Варшава

Deutsche Welle - 12.04.2010

Посмртните останки на трагично загинатиот полскиот претседател Лех Качински утре ќе бидат јавно изложени, за неговите сограѓани да може да му оддадат последна чест.

"Quo vadis" Полска?

Deutsche Welle - 12.04.2010

Полската нација со невидено единство тагува по загинатиот претседател и другите жртви од авионската несреќа кај Смоленск.

Анализа на комуникацијата на авионот со контролата на летање

Р.С.Европа - 12.04.2010

Во Москва руските истражители ги анализираат снимките од комуникацијата на авионот во кој беа полскиот претседател и државна делегација, со контролата на летање.

Контролорот или ВИП синдромот виновни за несреќата

Оn.net - 12.04.2010

видео вест Постојат две теории за можната причина за авионската несреќа во која загина полскиот претседател Лех Качински.

Свет - Полска завиена во тага

Време - 12.04.2010

Во Полска вчера почна седумдневна жалост откако полскиот претседател Лех Качински и десетина членови од политичкиот и од воениот врв на Полска во саботата загинаа во авионска ...

Полската политика по големата трагедија

Р.С.Европа - 12.04.2010

Како што Полјаците жалат за загубата на нивниот претседател и на голем број цивилни и воени раководители, така почнаа и размислувањата за можните последици од саботната авионска ...

Качински ќе биде погребан в сабота

Р.С.Европа - 12.04.2010

Полскиот претседател Лех Качински кој загина во саботната авионска несреќа во близина на рускиот град Смоленск се очекува да биде погребан в сабота, јавуваат полските медиуми.

Русија намерно го одвраќала летот на Качински?

Оn.net - 12.04.2010

Полски пратеник тврди дека Русија не сакала Лех Качински да присуствува на одбележувањето на 70-годишнината од масакрот во Катин, заради што Русите намерно неколку пати одбиле да ...

Полјаците и Русите заедно ги преслушуваат црните кутии

Утрински - 12.04.2010

МОСКВА - Руски и полски истражни органи вчера заедно работеа на местото на уривањето на авионот на полскиот претседател Лех Качињски, кој во саботата претпладне доживеа катастрофа ...

Форензичарските анализи врз телата на загинатите се завршени

Телма - 12.04.2010

Сите форензичарски анализи врз телата на загинатите во авионската несреќа кај Смоленск се завршени, а идентификацијата на жртвите би можела да биде завршена во текот на два три ...

Регионот упати сочувство за смртта на полскиот претседател и на полските водачи

SETimes - 12.04.2010

ВАРШАВА, Полска -- Балканските водачи изразија сочувство во Полска во саботата (10-ти април), по трагичната смрт на полскиот претседател Лех Качински и други високи функционери.

Контролорот на летот предупредувал на руски, а не на англиски јазик

Алфа - 12.04.2010

Се погласни се претпоставките дека пилотот на полскиот претседателски авион Тупољев 154 не ги разбирал предупредувањата на руската контрола за летање.

Заврши форензиката за полската несреќа

Форум - 12.04.2010

Соларен авион на тест Евакуиран авион во Романија по дојава за бомба Да се прошири истрагата за смртта на Трајковски во БиХ и СФОР Форензичките наоди за жртвите во трагичната ...

Загина полскиот претседател Лех Качински, сопругата Марија и високи полски функционери

Шпиц - 12.04.2010

Полскиот претседател Лех Качински, неговата сопруга Марија и неколку високи полски функционери загинаа денеска во авионската несреќа кај Смоленск, во западна Русија.Гувернерот на ...

Сочувство од Генералниот секретар на НАТО, од ЕУ и повеќе европски држави за смртта на Качински

Шпиц - 12.04.2010

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изрази длабоко сочувство поради загинувањето на полскиот претседател Лех Качински кој загина во авионска несреќа кај Смоленск, во ...

Предвремени претседателски избори во Полска по загинувањето на Качински

Шпиц - 12.04.2010

Во Полска ќе се одржат предвремени претседателски избори, по загинувањето на претседателот Лех Качински, кој беше еден од патниците во авионот Ту-154, кој се урна изутрината кај ...

Истраги во Русија и во Полска по уривањето на авионот на полскиот претседател

Шпиц - 12.04.2010

Авионот на полскиот претседател Лех Качински, кој се урна денеска кај Смоленск, поради лошата видливост и густата магла ги потфатил врвовите на околните дрва при обидот да слета, ...

Смоленск - пронајдени црните кутии

Шпиц - 12.04.2010

Пронајдени двете црни кутии на авионот кој се урна кај Смоленск Смоленск, 10 април (МИА) - Рускиот министер за вонредни ситуации Сергеј Шојгу изјави денеска во Смоленск дека ...

Москва - истрагата ја исклучува можност за техничка неисправност на авионот

Шпиц - 12.04.2010

Истражниот комитет на руското обвинителство соопшти денеска дека ја исклучува можноста авионската несреќа во која загина полскиот претседател Лех Качински да е предизвикана од ...

Иванов: Трагедијата во Смоленск е загуба и за полските и за македонските граѓани

Шпиц - 12.04.2010

Трагедијата што се случи денеска во Смоленск е голема загуба не само за пријателскиот полски народ, туку и за сите граѓани на Македонија, изјави денеска претседателот Ѓорге Иванов ...

Миса во Католичката црква во Скопје

Шпиц - 12.04.2010

Во Католичката црква „Пресвето срце Исусово“ во Скопје се одржува миса по повод трагедијата на Република Полска - денешната авионска несреќа во Смоленск, во која загинаа сите 96 ...

Започна идентификацијата на загинатите од полската делегација

Алфа - 12.04.2010

Утрово во Москва започна идентификацијата на посмртните останки на членовите на полската делегација, што во саботата наутро загинаа при падот на авионот на претседателот Лех ...

Русите градат пат за остатоците од авионот на Качински

Форум - 12.04.2010

Заврши форензиката за полската несреќа Соларен авион на тест Возот излетал поради расипани кочници Руските специјалци почнаа да градат пат по кој ќе може да се однесат остатоците ...

Уривањето на авионот на Качински не е поради техничка грешка

Н.Македонија - 12.04.2010

Досегашната истрага покажа дека причината за уривањето на авионот на полскиот претседател, при што загинаа 96 лица, меѓу кои и речиси целиот воен врв на Полска, најверојатно е ...

Четвртата светска војна пак почнува со Полска?

Н.Македонија - 12.04.2010

Првата светска војна беше за прераспределба на колониите, Втората за инфраструктурата, Третата за енергенсите, а Четвртата, според анализите на институтот „Стратфор“ ќе се води за ...

Завршени форензичарските анализи на жртвите од авионската несреќа

Алсат-М - 12.04.2010

Сите форензичарски анализи врз телата на загинатите во авионската несреќа кај Смоленск се завршени, а идентификацијата на жртвите би можела да биде завршена во текот на два три ...

МАНАПО: Објекти во Македонија да се именуваат по Лех Качински

Форум - 12.04.2010

Русите градат пат за остатоците од авионот на Качински Училиште, објект, булевар или улица во Македонија да го носи името на загинатиот полски претседател, Лех Качински, побара ...

Бугарскиот претседател го приземји својот Тупољев-154

Алфа - 12.04.2010

Бугарскиот претседател Георги Прванов одлучи повеќе да не лета со авионите Тупољев-154, со кој загина полскиот претседател Лех Качински, објавија денеска од бугарското ...

Идентификувано телото на Марија Качинска

Форум - 12.04.2010

Претходно беше соопштено дека идентификацијата на теолото на загинатиот полски претседател Лех Качински било унаказено до непрепознатливост, што тоа морало да се изврши со ДНК ...

Идентификувани останките на првата дама на Полска

Идивиди - 12.04.2010

Варшава, 12 април (МИА) - Телото на првата дама на Полска Марија Качинска е идентификувано и ќе биде транспортирано утре во Полска, изјави портпаролот на претседателската ...

Во ЕУ Ден на жалост

Алфа - 12.04.2010

Контролорот на летот во Смоленск, Павел Плуснин, кој последен разговарал со пилотите на кобниот лет, за руските медиуми, денеска, призна дека комуникацијата со пилотите била на ...

„Матни игри“ во маглата кај Смоленск?

Дневник - 12.04.2010

Русите сакаа веројатно да му оневозможат на претседателот Качински да учествува на саботната комеморација, за да се спушти нивото на свеченоста тврди пратеникот Гурски од ...

На пилотот му се обраќале на руски јазик

Кирилица - 12.04.2010

Постои можност дека пилотот на Тупољевот Ту-154 со кој загина Лех Качински да не ги разбирал предупредувањата на лицата во Контролата за летање кои му се обраќале на руски јазик ...

Се уште не е пронајдено телото на сопругата на Качински

Канал5 - 12.04.2010

Во Москва утринава почна идентификацијата на посмртните останки на настраданите во авионската несреќа кај руски Смоленск – соопшти заменикот на московскиот градоначалник Пјотр ...

Авионот „Тупољев 154“ на полскиот претседател Качински технички бил исправен?

Кирилица - 12.04.2010

Шефот на рускиот истражувачки тим Александар Бастрикин изјави дека немало технички проблеми со авионот Руските истражители соопштија дека немало проблеми со технниката на авионот ...

Телото на Лех Качински во затворен ковчег

Кирилица - 12.04.2010

Претседателот на Полска и неговата сопруга Марија ќе бидат погребани заедно во наредниве денови Во Капелата на претседателската палата во Варшава од вчера се наоѓа телото на ...

Дали Качински наредил слетување?

Канал5 - 12.04.2010

Триесет и седум истражители и 45 форензички експерти го утврдуваат иднетитетот на загинатите од летот со авионот Тупољев 154.

Идентификувани останките на првата дама на Полска

Сител - 12.04.2010

Телото на првата дама на Полска Марија Качинска е идентификувано и ќе биде транспортирано утре во Полска, изјави портпаролот на претседателската канцеларија во Варшава.

Објекти во Македонија да се именуваат по Лех Качински

МРТ - 12.04.2010

Советите на општини во Македонија да именуваат училиште, објект, булевар или улица со името на загинатиот полски претседател Лех Качински, побара денеска коалицијата на невладини ...

Започна идентификацијата на загинатите од полската делегација

МРТ - 12.04.2010

Утрово во Москва започна идентификацијата на посмртните останки на членовите на полската делегација, што во саботата наутро загинаа при падот на авионот на претседателот Лех ...

Бугарскиот претседател го приземји својот Туполев-154

МРТ - 12.04.2010

Бугарскиот претседател Георги Прванов одлучи повеќе да не лета со авионите Туполев-154, со кој загина полскиот претседател Лех Качински, објавија денеска од бугарското ...

По загинувањето на воениот врв неизвесна мисијата на Полска во Авганистан

МРТ - 12.04.2010

Загинувањето на високите воени офицери на полската армија за време на авионската несреќа во руски Смоленск, го покренува прашањето за иднината на мисијата на земјата во Авганистан ...

Путин вети темелна истрага за несреќата

МРТ - 12.04.2010

Рускиот премиер Владимир Путин вети целосна и темелна истрага за причините за авионската несреќа во која загина полскиот претседател Лех Качински, јавија руските медиуми.

Полскиот пилот не бил присилен да слета

МРТ - 12.04.2010

Полскиот јавен обвинител Андреј Серемет изјави дека до моментов нема докази дека пилотот бил присилуван да слета со авионот во кој патуваше претседателот Лех Качински и бројната ...

Качински не сакал нов авион

Канал5 - 12.04.2010

Жителите на овој Смоленск но и на цела Русија денеска одаваат почит за жртвите – знамињата се на половина копје, а тв програми се прекинати. И во Брисел е прогласен ден на жалост.

Полскиот претседател Качински ликвидиран!?

Сител - 12.04.2010

Трагично настраданиот полски претседател Лех Качински наредил по секоја цена слетување на авинот во Смоленск со цел делегацијата која тој ја предводел, да не доцни на закажаната ...

Идентитетот на жртвите ќе се утврдува со ДНК

Вечер - 12.04.2010

Само 14 жртви можеле да бидат идентификувани од семејствата, додека други 20 тела - од форензичари. За останатите (до 96) била потребна ДНК-анализа Сите форензичарски анализи врз ...

Ден на жалост во ЕУ и Русија

Нетпрес - 12.04.2010

Поради авионската несреќа во која загинаа полскиот претседател, Лех Качински и уште 95 лица во Европската унија и во Русија денеска е прогласен ден на жалост.

Ден на жалост во Русија, почна идентификацијата на телата

eReporter - 12.04.2010

Во Русија денеска е ден на жалост за настраданите во авионската несреќа што во саботата се случи близина на западниот град Смоленск, во која загинаа полскиот претседател Лех ...

Со ДНК анализа ќе се идентификуваат загинатите во авионската несреќа кај Смоленск

Нетпрес - 12.04.2010

Дури 14 жртви при падот на авионот на полскиот претседател Лех Качински кај Смоленск, Русија ќе можат да бидат идентификувани од нивните семејства, изјавил полската министерка за ...

Бугарскиот претседател повеќе не сака да лета со “Туполев- 154“

Нетпрес - 12.04.2010

Бугарскиот претседател Георги Параванов одлучил повеќе да не се служи со авионот “Туполев- 154“, истиот авион со кој што загина полскиот претседател Лех Качински, објавило ...

Започна идентификацијата на загинатите од полската делегација

Макфакс - 12.04.2010

Утрово во Москва започна идентификацијата на посмртните останки на членовите на полската делегација, што во саботата наутро загинаа при падот на авионот на претседателот Лех ...

Поради повредите на лицето, ковчегот на Качински ќе остане затворен

Макфакс - 12.04.2010

Ковчегот во кој се положени посмртните останки на полскиот претседател Лех Качински нема да биде отворен пред јавноста поради големите оштетувања на неговото лице, неофицијално ...

Идентификувани телата на само 14 жртви

Макфакс - 12.04.2010

Телата на само 14 жртви од авионската несреќа кај Смоленск се во состојба да бидат идентификувани од нивните семејства, соопшти Министерката за здравство на Полска Ева Копач.

Качински наредил слетување по секоја цена?

Макфакс - 12.04.2010

По авионската несреќа во која загина полскиот претседател Лех Качински, во јавноста се појавија гласини Качински му наредил на пилотот по секоја цена да слета во Смоленск за да не ...

МАНАПО: Објекти во Македонија да се именуваат по Лех Качински

Макфакс - 12.04.2010

Советите на општини во Македонија да именуваат училиште, објект, булевар или улица со името на загинатиот полски претседател Лех Качински, побара денеска коалицијата на невладини ...

Бугарскиот претседател го приземји својот Туполев-154

Макфакс - 12.04.2010

Бугарскиот претседател Георги Прванов одлучи повеќе да не лета со авионите Туполев-154, со кој загина полскиот претседател Лех Качински, објавија денеска од бугарското ...

Путин вети темелна истрага за несреќата

Макфакс - 12.04.2010

Рускиот премиер Владимир Путин вети целосна и темелна истрага за причините за авионската несреќа во која загина полскиот претседател Лех Качински, јавија руските медиуми.

Ројтерс: По загинувањето на воениот врв неизвесна мисијата на Полска во Авганистан

Макфакс - 12.04.2010

Загинувањето на високите воени офицери на полската армија за време на авионската несреќа во руски Смоленск, го покренува прашањето за иднината на мисијата на земјата во Авганистан ...

Полскиот пилот не бил присилен да слета

Макфакс - 12.04.2010

Полскиот јавен обвинител Андреј Серемет изјави дека до моментов нема докази дека пилотот бил присилуван да слета со авионот во кој патуваше претседателот Лех Качински и бројната ...

Екипажот на „Тупољев“ бил на време информиран за временските услови

Макфакс - 12.04.2010

Екипажот на авионот на полскиот претседател, кој се сруши во саботата кај Смоленск во западна Русија, бил навремено информиран за лошите временски услови, изјави потпретседателот ...

Мајката на полскиот претседател не знае за трагедијата на синот и снаата

Inpress - 12.04.2010

Варшава, 12. април (ИНПРЕС) Јадвика Кацински, мајката на загинатиот полски претседател Лех Качински, сеуште не знае за трагедијата на својот син и снаата Марија.

"Црните кутии" на полскиот авион ги имаат сите важни информации

Inpress - 12.04.2010

Москва, 12. април (ИНПРЕС) Состојбата на "црните кутии" на паднатиот полски ТУ-154 во близина на Смоленск е задоволителна и сите битни информации се зачувани, објави на состанокот ...

Прванов го приземји својот ТУ-154

Inpress - 12.04.2010

Софија, 12. април (ИНПРЕС) Падот на полскиот претседателски авион, ги зголеми мерките на безбедност, особено кога станува збор за ист тип летала.

Полската армија го загуби командниот кадар во авионската несреќа

Inpress - 12.04.2010

Варшава, 12. април (ИНПРЕС) Загубата на високите воени офицери од полската армија при авионската несреќа, го покренува прашања во врска со мисијата на земјата во Авганистан и ...