TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бесими: По барање на ДУИ Брисел ќе разгледува како да се вклучи во спорот

МКД - 06.10.2013

Фатмир Бесими , вицепремиерот за европски прашања, кој е дел од дипломатската турнеја на ДУИ во неколку европски земји, вели дека првото поактивно ангажирање на ЕУ во спорот за името се очекува да се ...

ФОТО: Ахмети во градот на светлината

А1 On - 06.10.2013

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја заврши дипломатската турнеја во Париз. Toj на средбите со француските власти побара активно вклучување на официјален Париз во процесот на решавање на спорот со името, со ...

Бесими: По барање на ДУИ Брисел ќе разгледува вклчување во спорот

Алсат-М - 06.10.2013

ДУИ стои на ставот дека Брисел треба да биде вклучен во разговорите за прашањето за името, иако сѐ уште нема конкретна стратегија, во кој облик тоа би можело да се случи.

ФОТО Ахмети во градот на светлината

+инфо - 06.10.2013

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али АХмети ја заврши посетата на Парис, Франција. Ахмети во Парис имаше средби со советниците на францускиот претседател Франсоа Оланд, со кои, според ...

Ахмети во Париз

Локално - 06.10.2013

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети ја заврши посетата на Париз, Франција., и се сликаше кај Ајфеловата кула. Тој во Париз имаше средби со советниците на францускиот претседател ...

Оланд не прифатил да биде посредник во спорот за името

Локално - 06.10.2013

Фактот што официјален советник на претседателот на Франција прима претставник на една политичка партија од Македонија (Ахмети, н.з.) доволно зборува за нејзината важност, оценува за Дојче веле висок ...

Бесими: По барање на ДУИ Брисел ќе разгледува како да се вклучи во спорот

Тера - 06.10.2013

Фатмир Бесими, вицепремиерот за европски прашања, кој е дел од дипломатската турнеја на ДУИ во неколку европски земји, вели дека првото поактивно ангажирање на ЕУ во спорот за името се очекува да се ...

Ахмети ја заврши посетата на Фрација

Алсат-М - 05.10.2013

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја заврши дипломатската турнеја во Париз. Ахмети на средбите со француските власти побара активно вклучување на официјален Париз во процесот на решавање на спорот со името, ...

ПАриз:Ахмети бара поголем ангажман на Франција и ЕУ во спорот со Грција

Локално - 05.10.2013

Поздравувајќи го ставот на претседателот на Франција, Франсоа Оланд, за потребата за решавање на прашањето со името и во тој поглед, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во Париз порача дека е ...

Дипломатија или ... ?!

Орбис - 05.10.2013

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети заедно со свои сопартијци се наоѓа на десетдневна дипломатска турнеја низ Европа. За само еден месец, првиот интегративец по вторпат се наоѓа на европските коридори, ...

Ахмети побара поголем ангажман на Франција во спорот за името

24 Вести - 04.10.2013

Делегацијата на Демократската унија за интеграција, предводена од претседателот Али Ахмети, заедно со вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими и Артан Груби, шеф на Кабинетот на Ахмети, денеска ...

ЕУ да се вклучи во спорот за името

Н.Македонија - 04.10.2013

Извештајот на Комисијата за проширување на ЕУ, напредокот на Македонија и координацијата на активностите по извештајот и до декемврискиот самит на Советот на Европа биле дел од темите за кои вчера во ...

Ахмети побара поголем ангажман на Франција и ЕУ во спорот со Грција

А1 On - 04.10.2013

Делегацијата на Демократската унија за интеграција, предводена од претседателот Али Ахмети, заедно со вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими и Артан Груби, шеф на Кабинетот на Ахмети, денеска ...

Ахмети побара поголем ангажман на Франција и ЕУ во спорот со Грција

+инфо - 04.10.2013

Поздравувајќи го ставот на претседателот на Франција, Франсоа Оланд, за потребата за решавање на прашањето со името и во тој поглед, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во Париз порача дека е ...

Ахмети побарал директно инволвирање на Париз во процесот за името

Либертас - 04.10.2013

,,Европската Унија и нејзините членки треба директно да се ангажираат во решавањето на спорот со името за да се деблокира патот на нашата земја кон НАТО и ЕУ,, – им порачал Али Ахмети на неговите ...

Делегација на ДУИ предводена од Ахмети на средби во Париз

Сител - 04.10.2013

Делегацијата на Демократската унија за интеграција, предводена од претседателот Али Ахмети, заедно со вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими и Артан Груби, шеф на Кабинетот на Ахмети, денеска ...

Делегација на ДУИ предводена од Ахмети на средби во Париз

Канал5 - 04.10.2013

Делегацијата на Демократската унија за интеграција, предводена од претседателот Али Ахмети, заедно со вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими и Артан Груби, шеф на Кабинетот на Ахмети, денеска ...

Делегација на ДУИ на средби во Париз

Телеграф - 04.10.2013

На средбите Али Ахмети изразил благодарност за значајната улога на Франција за воспоставување мир и стабилност во Македонија и во регионот Делегацијата на Демократската унија за интеграција, ...

Ахмети побарал Франција да се вклучи во решавањето на спорот со името

Бриф - 04.10.2013

Делегацијата на Демократската унија за интеграција, предводена од претседателот Али Ахмети, заедно со вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими и Артан Груби, шеф на Кабинетот на Ахмети, денеска ...

Ахмети: ЕУ да се ангажира директно во решавањето на спорот со името

Макфакс - 04.10.2013

Европската унија(ЕУ) и земјите членки на ЕУ треба да се ангажираат директно во решавањето на спорот со името за да се деблокира патот на нашата земја кон НАТО и ЕУ, побара во петок лидерот на ДУИ Али ...

Ахмети се сретна со европратеникот Ховит

24 Вести - 03.10.2013

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска во Брисел се сретна со пратеникот од Европскиот Парламент Ричард Ховит, известувач во ЕП за Македонија.

Ахмети бара директно вклучување на Брисел во спорот со името

Р.С.Европа - 03.10.2013

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска во Брисел разговарал со европратеникот Ричард Ховит за извештајот за напредокот на Македонија кон Европската унија. Притоа, како што соопшти ДУИ, Ахмети нагласил ...

Средба на Ахмети со европратеникот Ховит во Брисел

А1 On - 03.10.2013

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска во Брисел се сретна со пратеникот од Европскиот Парламент Ричард Ховит, известувач во ЕП за Македонија.

Средба на Ахмети со европратеникот Ховит во Брисел

Алсат-М - 03.10.2013

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска во Брисел се сретна со пратеникот од Европскиот Парламент Ричард Ховит, известувач во ЕП за Македонија.

Ахмети:Брисел да интервенира како што постапи на 1-ви март

Алсат-М - 03.10.2013

Извештајот за напредокот и можниот исход од декемврискиот самит на Советот на ЕУ беше во центарот на денешната средба меѓу лидерот на ДУИ Ахмети и известувачот за Македонија во Европскиот парламент, ...

Ховит на Ахмети му вети целосна поддршка за Македонија

Кајгана - 03.10.2013

Известувачот за Македонија при Европскиот парламент (ЕП) Ричард Ховит ветил дека ЕП ќе даде целосна поддршка за европската перспектива на Македонија. На средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ...

Средба на Ахмети со европратеникот Ховит во Брисел

Сител - 03.10.2013

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска во Брисел се сретна со пратеникот од Европскиот Парламент Ричард Ховит, известувач во ЕП за Македонија.

Ахмети во Брисел бара мобилизација на сите институции на ЕУ за интеграција на регионот

Либертас - 03.10.2013

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска во Брисел се сретна со пратеникот од Европскиот Парламент Ричард Ховит, известувач во ЕП за Македонија.

Средба на Ахмети со европратеникот Ховит во Брисел

Канал5 - 03.10.2013

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска во Брисел се сретна со пратеникот од Европскиот Парламент Ричард Ховит, известувач во ЕП за Македонија.

Средба на Ахмети и европратеникот Ховит во Брисел

Телеграф - 03.10.2013

На средбата се разговарало за извештајот на Комисијата за проширување на ЕУ и за напредокот на Македонија Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, денеска во Брисел се ...

Ховит на Ахмети му вети целосна поддршка за Македонија

Хајд Парк - 03.10.2013

Известувачот за Македонија при Европскиот парламент (ЕП) Ричард Ховит ветил дека ЕП ќе даде целосна поддршка за европската перспектива на Македонија. На средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ...

Ховит му ветил на Ахмети целосна поддршка на Македонија

Press24 - 03.10.2013

Првиот човек на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска во Брисел оствари средба со европратеникот Ричард Ховит, кој е известувач во ЕП за Македонија.

Ховит на Ахмети му вети целосна поддршка за Македонија

Portal - 03.10.2013

Известувачот за Македонија при Европскиот парламент (ЕП) Ричард Ховит ветил дека ЕП ќе даде целосна поддршка за европската перспектива на Македонија. На средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ...

Ховит на Ахмети му вети целосна поддршка за Македонија

Макфакс - 03.10.2013

Известувачот за Македонија при Европскиот парламент (ЕП) Ричард Ховит ветил дека ЕП ќе даде целосна поддршка за европската перспектива на Македонија. На средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ...

Ахмети побарал од Ховит мобилизација на ЕУ за стабилизирање на Балканот

Maxim - 03.10.2013

Првиот човек на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска во Брисел оствари средба со европратеникот Ричард Ховит, кој е известувач во ЕП за Македонија.

Ахмети во дипломатска офанзива, експертите поделени дали ДУИ треба да се меша во името

24 Вести - 02.10.2013

Со Охридскиот рамковен договор, Македонците се откажаа од концептот на идентификација на државата и нацијата, па така и најчувствителните национални прашања станаа проблеми од интерес на сите кои ...

Ахмети и Филе разговарале за името и извештајот на ЕК

Утрински - 02.10.2013

Редовна пракса на Комесарот за проширување на ЕУ е да разговара со политички претставници од земјите кои се наоѓаат во неговото портфолио Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе ...

Туризмот како политика

Н.Македонија - 02.10.2013

Без разлика што ДУИ и Ахмети сето ова, сета оваа дипломатска активност ја прават на своја рака, без договор, координација, стратегија, па ако сакате и согласност од државните органи, сепак погледот ...

Филе и Ахмети разговараа за извештајот на ЕК и прашањето за името

А1 On - 02.10.2013

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, синоќа во Брисел со претседателот на Демократска унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети разговарал за претстојниот прогрес-извештај што ...

Филе и Ахмети разговараа за извештајот на ЕК и прашањето за името

Алфа - 02.10.2013

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, синоќа во Брисел со претседателот на Демократска унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети разговарал за претстојниот прогрес-извештај што ...

Средби на Ахмети во Брисел

А1 On - 02.10.2013

Делегацијата на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), предводена од претседателот Али Ахмети, денеска ја продолжи официјалната посета на Брисел. Во Советот на Европската Унија, соопшти денеска ...

Ахмети во Брисел: Време е за храбри одлуки

Алсат-М - 02.10.2013

Претседателот на ДУИ ја продолжува неговата официјална посета на Брисел. Денеска Ахмети се сретна со извршниот директор на Советот за Европа и Азија, Луис Фелипе Де Ла Пена, со директорот за Западна ...

Ахмети ја продолжува дипломатската офанзива во Брисел

+инфо - 02.10.2013

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска, на вториот дел од својата посета на Брисел, во Службата за надворешна акција и безбедност на ЕУ ќе се сретне со директорот за Европа и Азија, Луиз Фелипе ...

Ахмети сака „олеснувачите“ на Белград и Приштина да им помогнат на Скопје и Атина

+инфо - 02.10.2013

Али Ахмети при денешните средби во седиштето на Советот на ЕУ во Брисел посочил дека мора да се искористи доброто искуство од преговорите помеѓу Приштина и Белград и во случајот на Скопје и Атина, ...

Груевски непопустлив ама Ахмети во дипломатската офанзива за името во Брисел

Локално - 02.10.2013

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска, на вториот дел од својата посета на Брисел, во Службата за надворешна акција и безбедност на ЕУ ќе се сретне со директорот за Европа и Азија, Луиз Фелипе ...

Филе и Ахмети разговараа за извештајот на ЕК и прашањето за името

Канал5 - 02.10.2013

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, синоќа во Брисел со претседателот на Демократска унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети разговарал за претстојниот прогрес-извештај што ...

Филе и Ахмети разговараа за извештајот на ЕК и прашањето за името

Сител - 02.10.2013

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, синоќа во Брисел со претседателот на Демократска унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети разговарал за претстојниот прогрес-извештај што ...

Ахмети станува ,,најистурен,, играч во евроинтеграциите на Македонија

Либертас - 02.10.2013

Претстојниот извештај на ЕК за напредокот на Македонија, како и прашањето за името – тоа биле главните теми на синоѓениот состанок меѓу Штефан Филе и Али Ахмети во Брисел.

Средби на претседателот на ДУИ, Ахмети во Брисел

Сител - 02.10.2013

Делегацијата на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), предводена од претседателот Али Ахмети, денеска ја продолжи официјалната посета на Брисел. Во Советот на Европската Унија, соопшти денеска ...

Ахмети на средби за името во Брисел

Либертас - 02.10.2013

Делегацијата на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), предводена од претседателот Али Ахмети, денеска ја продолжи официјалната посета на Брисел. Во Советот на Европската Унија, соопшти денеска ...

АХМЕТИ ОД БРИСЕЛ: ЕУ поактивно да се вклучи во спорот за името

Телеграф - 02.10.2013

Според ДУИ, Ахмети и Филе се сложиле околу „потребата да се носат храбри одлуки за да се осигури иднината на земјата“ Институциите на Европската унија (ЕУ) и земјите-членки на Унијата поактивно да се ...

Филе и Ахмети разговараа за извештајот на ЕК и прашањето за името

Бриф - 02.10.2013

Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, синоќа во Брисел со претседателот на Демократска унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети разговарал за претстојниот прогрес-извештај што ...

Средби на претседателот на ДУИ во Брисел

Телеграф - 02.10.2013

На сите средби се разговарало за европската иднина на Република Македонија и за можното деблокирање на интегративниот процес на земјата Делегацијата на Демократската унија за интеграција (ДУИ), ...

Ахмети - Филе: Храбри одлуки кои ќе ја осигураат иднината на земјата во ЕУ

Тера - 02.10.2013

Европската перспектива на Македонија зависи од преземањето на храбри одлуки со кои ќе се осигура иднината во ЕУ, согласни еврокомесарот за проширување Штефан Филе, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Спорот за името главна тема на средбата Ахмети-Филе

Press24 - 02.10.2013

Синоќа лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Брисел оствари средба со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, пред да биде објавен извештајот за напредокот на Македонија.

Ахмети – Филе: Храбри одлуки кои ќе ја осигураат иднината на земјата во ЕУ

Хајд Парк - 02.10.2013

Европската перспектива на Македонија зависи од преземањето на храбри одлуки со кои ќе се осигура иднината во ЕУ, согласни еврокомесарот за проширување Штефан Филе, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Ахмети и Филе разговарале за името и проширувањето

Sky - 02.10.2013

Синоќа во Брисел, претседателот на Демократска унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети се сретна со Комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе.

Ахмети - Филе: Храбри одлуки кои ќе ја осигураат иднината на земјата во ЕУ

Макфакс - 02.10.2013

Европската перспектива на Македонија зависи од преземањето на храбри одлуки со кои ќе се осигура иднината во ЕУ, согласни еврокомесарот за проширување Штефан Филе, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Ахмети и Филе во Брисел разговарале за извештајот за напредокот на Македонија

Inpress - 02.10.2013

Брисел, 2. октомври 2013 (ИНПРЕС) Синоќа лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Брисел оствари средба со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, пред да биде објавен извештајот за напредокот на Македонија.

Дали Ахмети му го „чисти патот“ на Груевски?

Deutsche Welle - 01.10.2013

Лидерот на ДУИ Ахмети заедно со сопартијци ја започнаа десетдневната дипломатска турнеја во Брисел, Хаг и Париз. Дел од експертите оценуваат дека е невообичаено партиски лидер да води дипломатска ...

Ахмети во Брисел ќе ги убедува дипломатите на земјите-членки на ЕУ за датум за преговори

24 Вести - 01.10.2013

Коалицискиот партнер во Владата, Али Ахмети, придружуван од вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими, во Брисел ќе одржат состанок зад затворени врати со дипломатите на земјите-членки на ...

Ахмети се сретна со Фејт и Филе

24 Вести - 01.10.2013

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска во Брисел имаше средби со Питер Фејт и еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, а вечерва ќе разговара со политичките советници на претседателот на ЕУ, Херман Ван ...

Ахмети и Бесими на средби со дипломатите на членките на ЕУ

Нова ТВ - 01.10.2013

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети и вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими, утре во Брисел ќе одржат состанок зад затворени врати со дипломатите на земјите-членки на Европската унија.

Ахмети во Брисел, Париз и Хаг

Р.С.Европа - 01.10.2013

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска ја почнува официјалната посета на Брисел во пресрет на објавувањето на Извештајот Европската комисија за напредокот на Македонија.

Ахмети: Исполнет Рамковен- албанскиот втор официјален јазик

Нова ТВ - 01.10.2013

Лидерот на владејачката партија Демократска унија за интеграција Али Ахмети денеска пред дипломатите од земјите-членки на Европската унија во Брисел во рамки на конференција организирана од ...

Ахмети во Брисел, Париз и Хаг по поддршка за ЕУ и НАТО

Утрински - 01.10.2013

Лидерот на Демократската унија за интеграции Али Ахмети денеска ја почнува официјалната посета во Брисел во пресрет на објавувањето на Извештајот за напредокот на Македонија од ЕУ, на 16 октомври и ...

Ахмети побара поголемо вклучување на ЕУ

Утрински - 01.10.2013

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска одржа серија средби во Брисел, кои вечерва ќе финишираат со разговори со еврокомесарот Штефан Филе и со претставници од Директоратот за проширување за Западен ...

Ахмети во Брисел: албанскиот треба да стане втор официјален јазик

Телма - 01.10.2013

Лидерот на владејачката партија Демократска унија за интеграција Али Ахмети денеска пред дипломатите од земјите-членки на Европската унија во Брисел во рамки на конференција организирана од ...

Ахмети побара албанскиот јазик да биде втор официјален јазик во Македонија

МКД - 01.10.2013

Рамковниот договор во Македонија целосно ќе биде исполнет кога албанскиот ќе стане втор официјален јазик во државата, изјавил денеска претседателот на партијата Демократска унија за интеграција Али ...

Само Груевски и Ахмети знаат колку е блиску решението

Н.Македонија - 01.10.2013

Македонската јавност периодов за прашањето за името се информира преку изјавите на министерот Попоски, повремено на премиерот и на претседателот и речиси редовно од лидерот на ДУИ, Али Ахмети, или од ...

Ахмети во Брисел, Париз и Хаг по поддршка за ЕУ и НАТО

А1 On - 01.10.2013

Лидерот на Демократската унија за интеграции Али Ахмети денеска ја почнува официјалната посета во Брисел во пресрет на објавувањето на Извештајот за напредокот на Македонија од ЕУ, на 16 октомври и ...

Ахмети во Брисел, Париз и Хаг по поддршка за ЕУ и НАТО

Алфа - 01.10.2013

Лидерот на Демократската унија за интеграции Али Ахмети денеска ја почнува официјалната посета во Брисел во пресрет на објавувањето на Извештајот за напредокот на Македонија од ЕУ, на 16 октомври и ...

Ахмети бара помош од ЕУ за деблокада на евроинтеграцијата на Македонија

Н.Македонија - 01.10.2013

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети,ја продолжил мисијата во Европската унија за барање меѓународна помош за деблокада на евроинтеграцијата на Република Македонија, неколку дена откако од највисоките нивоа на ...

Ахмети бара помош од Филе за решение на името

А1 On - 01.10.2013

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска во Брисел имаше средба со олеснувачот при имплементацијата на Рамковниот договор во 2001 година, Питер Фејт, со кого разговарале за ...

За Ахмети, Рамковниот договор не е исполнет

Н.Македонија - 01.10.2013

Лидерот на владејачката партија Демократска унија за интеграција Али Ахмети денеска пред дипломатите од земјите-членки на Европската унија во Брисел во рамки на конференција организирана од ...

Ахмети: Рамковниот договор ќе биде исполнет кога албанскиот ќе стане втор официјален јазик во Македонија

А1 On - 01.10.2013

Лидерот на владејачката партија Демократска унија за интеграција Али Ахмети денеска пред дипломатите од земјите-членки на Европската унија во Брисел во рамки на конференција организирана од ...

Ахмети бара помош од Филе и од Фејт

+инфо - 01.10.2013

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска во Брисел имаше средба со олеснувачот при имплементацијата на Рамковниот договор во 2001 година, Питер Фејт, со кого разговарале за ...

Ахмети и Бесими заминаа во Брисел да лобираат за Македонија

Фактор - 01.10.2013

Разговорите со еврокомесарот Штефан Филе и со претставници од Директоратот за проширување за Западен Балкан се само дел од средбите на лидерот на ДУИ, Али Ахмети кој тргна во официјалната посета на ...

Ахмети: Рамковниот договор ќе се исполни кога албанскиот ќе стане официјален јазик во Македонија

+инфо - 01.10.2013

Лидерот на владејачката партија Демократска унија за интеграција Али Ахмети денеска пред дипломатите од земјите-членки на Европската унија во Брисел во рамки на конференција организирана од ...

Ахмети во Брисел, Париз и Хаг по поддршка за ЕУ и НАТО

Сител - 01.10.2013

Лидерот на Демократската унија за интеграции Али Ахмети денеска ја почнува официјалната посета во Брисел во пресрет на објавувањето на Извештајот за напредокот на Македонија од ЕУ, на 16 октомври и ...

Ахмети во Брисел, Париз и Хаг по поддршка за ЕУ и НАТО

Канал5 - 01.10.2013

Лидерот на Демократската унија за интеграции Али Ахмети денеска ја почнува официјалната посета во Брисел во пресрет на објавувањето на Извештајот за напредокот на Македонија од ЕУ, на 16 октомври и ...

Нова офанзива на Ахмети:Во Брисел за името зад затворени врати

Локално - 01.10.2013

Коалицискиот партнер во Владата, Али Ахмети, придружуван од вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими, во Брисел ќе одржат состанок зад затворени врати со дипломатите на земјите-членки на ...

Ахмети во Брисел, Париз и Хаг ќе бара поддршка за евроатланските интеграции

Либертас - 01.10.2013

Лидерот на Демократската унија за интеграции Али Ахмети денеска ја почнува официјалната посета во Брисел во пресрет на објавувањето на Извештајот за напредокот на Македонија од ЕУ, на 16 октомври и ...

Ахмети вечерва на средба со Филе и Ромпуј

Локално - 01.10.2013

Лидерот на ДУИ,Али Ахмети, на својот фејсбук-профил денеска објави дека попладнево ќе се сретне со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, а вечерва ќе разговара со политичките советници на ...

Ахмети: Рамковниот ќе биде исполнет кога албанскиот ќе стане официјален јазик

Канал5 - 01.10.2013

Лидерот на владејачката партија Демократска унија за интеграција Али Ахмети денеска пред дипломатите од земјите-членки на Европската унија во Брисел во рамки на конференција организирана од ...

Спорот со Грција за името е на дипломатската агенда на лидерот на ДУИ

МРТ - 01.10.2013

Спорот со Грција за името, што е главна пречка на евроинтегарациите на Македонија е главно на европската дипломатска агенда на лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Ахмети на европска турнеја пред извештајот на ЕК

Телеграф - 01.10.2013

Лидерот на Демократската унија за интеграции во Брисел, Париз и Хаг по помош за Македонија Лидерот на Демократската унија за интеграции, Али Ахмети , денеска ја почнува официјалната посета во Брисел ...

АХМЕТИ: Рамковниот ќе биде исполнет кога нашиот јазик ќе биде втор официјален

Телеграф - 01.10.2013

При денешниот престој во Брисел, Ахмети имал и неколку билатерални средби со официјални лица од ЕУ и од НАТО Лидерот на владејачката партија Демократска унија за интеграција, Али Ахмети, денеска пред ...

Ахмети и Бесими во Брисел пред објавувањето на извештајот за напредокот на Македонија

Press24 - 01.10.2013

Лидерот на Демократската унија за интеграции Али Ахмети од денеска е во официјалната посета на Брисел пред објавувањето на Извештајот за напредокот на Македонија од страна на ЕУ.

Ахмети во официјална посета на Брисел, Хаг и Париз

Sky - 01.10.2013

Во пресрет на објавување на Извештајот на Европската комисија и напредокот на Македонија, лидерот на ДУИ, Али Ахмети ја започна официјалната посета на Брисел.

Ахмети во Брисел на средби со европските челници

Portal - 01.10.2013

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети во Брисел имал средба со олеснувачот за имплементацијата на Рамковниот договор, Питер Фејт, а ќе се сретне и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе, и со ...

Спорот со името - главна тема на разговорите на Ахмети во Брисел

Нетпрес - 01.10.2013

Надминување на спорот со името на Македонија, наметнат од страна на јужниот сосед, кој е главен кочничар на евроинтегартивниот пат на државата беше главната темата на која разговараше председателот ...

Ахмети од Брисел бара втор официјален јазик

Република - 01.10.2013

Лидерот на владејачката партија Демократска унија за интеграција Али Ахмети пред дипломатите од земјите-членки на Европската унија во Брисел во рамки на конференција организирана од невладината ...

Ахмети: Рамковниот договор ќе се исполни кога албанскиот ќе стане официјален јазик во Македонија

Press24 - 01.10.2013

Лидерот на владејачката партија Демократска унија за интеграција Али Ахмети денеска пред дипломатите од земјите-членки на Европската унија во Брисел во рамки на конференција организирана од ...

Ахмети во Брисел: Рамковниот договор ќе биде исполнет кога албанскиот ќе стане втор официјален јазик

Sky - 01.10.2013

Лидерот на владејачката партија Демократска унија за интеграција Али Ахмети денеска пред дипломатите од земјите-членки на Европската унија во Брисел во рамки на конференција организирана од ...

Ахмети во Брисел на средби со европските челници

Макфакс - 01.10.2013

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети во Брисел имал средба со олеснувачот за имплементацијата на Рамковниот договор, Питер Фејт, а ќе се сретне и со еврокомесарот за проширување Штефан Филе, и со ...

Ахмети и Бесими утре со дипломатите на земјите-членки на ЕУ во Брисел

24 Вести - 30.09.2013

Претседателот на владејачката Демократска унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, заедно со вицепремиерот Фатмир Бесими, утре во Брисел ќе одржат состанок зад затворени врати со дипломатите на ...

Ахмети и Бесими утре зад затворени врати со дипломатите на земјите-членки на ЕУ во Брисел

А1 On - 30.09.2013

Претседателот на владејачката Демократска унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, заедно со вицепремиерот Фатмир Бесими, утре во Брисел ќе одржат состанок зад затворени врати со дипломатите на ...

Само Ахмети и Груевски знаат зошто ДУИ го тапка патот кон ЕУ?!

+инфо - 30.09.2013

Тешко се толкуваат зачестените дипломатски активности на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, од проста причина што јавноста не знае дали тоа воопшто се активности на ДУИ или се синхронизирани со Владата, ...

Ахмети и Бесими утре зад затворени врати со дипломатите на земјите-членки на ЕУ во Брисел

Сител - 30.09.2013

Претседателот на владејачката Демократска унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, заедно со вицепремиерот Фатмир Бесими, утре во Брисел ќе одржат состанок зад затворени врати со дипломатите на ...

БРИСЕЛ: Ахмети и Бесими на средба зад затворени врати

Телеграф - 30.09.2013

Темата на разговор со европските дипломати не е позната, но се претпоставува дека ќе стане збор за интеграциите и пробивањето на мразот во наметнатиот спор за името Претседателот на Демократска унија ...

Ахмети тргнува во дипломатска офанзива за ЕУ и НАТО

Канал 77 - 30.09.2013

Во пресрет на извештајот на Еверопската комисија за напредокот на Македонија, кој ќе биде познат на 16-то октомври, но и на декемврискиот самит на ЕУ, во следните десет дена челникот на ДУИ, Али ...

Ахмети и Бесими на состанок зад затворени врати со дипломатите на земјите-членки на ЕУ

Press24 - 30.09.2013

Али Ахмети и вицепремиерот Фатмир Бесими, утре во Брисел ќе одржат состанок зад затворени врати со дипломатите на земјите-членки на Европската унија. Овој настан се држи во тајност и истиот треба да ...