TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски јасно да каже дали пак Топилница ќе чади

Вест - 13.11.2011

Зелената коалиција од Велес бара итна средба со премиерот Никола Груевски во следните седум дена, на која очекуваат јасен став од него дали ќе се рестартира Топилницата за олово и цинк.

Зелената коалиција од Велес бара средба со Премиерот

Алфа - 13.11.2011

Зелената коалиција од Велес која е против рестартирањето на Топилницата во нивниот град, денеска соопшти дека е разочарана од односот на министерот за животна средина Абдулаќим Адеми по ноговата ...

„Зелените“ од Велес бараат итна средба со Груевски

+инфо - 13.11.2011

Предводниците на „Зелената коалиција“ на Велeс, бараат итна средба со премиерот Никола Груевски, од кого очекуваат јасен став во однос на рестартирањето на велешката Топилница за цинк и олово.

Зелената коалиција бара средба со премиерот Груевски

Канал5 - 13.11.2011

Велес е во опасност, му треба помош, велат денеска предводниците на „Зелената“ револуција кои откако му напишаа писмо сега бараат итна средба со премиерот Никола Груевски.

Закани кон зелената коалиција

Сител - 13.11.2011

Метрудхем постојано ги лаже велешани, смета Зелената коалиција. Не веруваат на ветувањата за нови вработувања и заштита на животната средина – единствена цел им била рестартирање на фабриката без ...

Премиере, дали сте За или ПРОТИВ рестарт на Топилница?

Вечер - 13.11.2011

Премиерот Никола Груевски да ни закаже средба и да се изјасни дали ја поддржува битката на Општината и Зелената коалиција - никогаш повеќе Топилница во Велес или е за рестарт на комбинатот, рекоа од ...

Велешеани бараат итна средба со премиерот Груевски

Sky - 13.11.2011

Предводниците на "Зелената коалиција" бараат итна средба со премиерот Никола Груевски. ОД "Зелените коалиција" јавна благодарност доби претседателот на државата Ѓорге Иванов.

Топилницата ќе почнува од нула

Дневник - 12.11.2011

Во моментов не се знае дали воопшто топилницата ќе проработи оти тоа зависи од сложената процедура, која подразбира учество на јавноста и расправа со аргументи Ако не ги исполни еколошките стандарди, ...

Само нова почва ќе ги исчисти отровите од Велес

Утрински - 11.11.2011

Велешката почва е загадена со канцерогени и отровни метали, олово и цинк, кадмиум, жива, арсен и индиум Ни за сто години нема да се исчистат отровите од Топилница кои се' уште ги трујат велешани.

Обединувачкиот воз што го најавија кошаркарите трга

Н.Македонија - 11.11.2011

Македонските граѓани во изминативе 20 години ретко кога виделе заеднички настап на власта и на опозицијата во интерес на граѓаните.

Велешани протестираа против рестартирањето на Топилницата

Р.С.Европа - 10.11.2011

Велешани синоќа предводени од „Зелената коалиција“ масовно излегоа на протест против рестартирањето на Топилницата. Протестот под мотото „Против геноцидната идеја“ и „Никогаш повеќе Топилница“ почна ...

Велешани не попуштаат за Топилницата

Р.С.Европа - 10.11.2011

Велешани кои едногласно порачуваат - НЕ за рестартирањето на Топилницата, надеваат на поддршка од надлежните институции.

(ФОТО) Велешани порачаа - Топилница никогаш повеќе!

Утрински - 10.11.2011

Илјадници граѓани масовно излегоа на улиците и се придружија на протестот организиран од Зелената коалиција против рестартирањето на загадувачот ВЕЛЕС - Не ви веруваме, не ве сакаме и не сте ...

Илјадници велешани дигнаа востание против топилницата

Дневник - 10.11.2011

Неколку илјади луѓе синоќа се собра во центарот на Велес за да кажат решително ,,не“ за повторната работа на топилницата за олово и цинк.

Масовно Народно еколошко востание во Велес

Дневник - 10.11.2011

Повеќе илјади граѓани се собраа во центарот на Велес за да кажат решително „не“ за повторна работа на топилницата за олово и цинк .

ФОТО: Власта, опозицијата, црквата, уметниците... сите против топилницата

Дневник - 10.11.2011

„Оди си“, „Не те сакаме“, „Убијци“... Со овие пораки упатени на адреса на топилницата, голем број велешани во мировен протест кажаа „не“ за рестартот на овој капацитет .

ФОТО: Од Народното еколошко востание во Велес

Дневник - 10.11.2011

Повеќе илјади граѓани се собраа во центарот на Велес за да кажат решително „не“ за повторна работа на топилницата за олово и цинк.

Велешани протестираа против рестартирањето на Топилницата

Идивиди - 10.11.2011

Велес, 9 ноември 2011 (МИА) - Велешани вечерва предводени од „Зелената коалиција“ масовно излегоа на протест против рестартирањето на Топилницата.

Протест: На Велес не му треба сериски убиец

Кајгана - 10.11.2011

Велешани на нозе, обединети сите заедно, граѓаните излегоа на протест против рестарт на Топилницата, јавува велешкиот портал „Лисица".

Велешани едногласни: „Топилница - никогаш повеќе“

Н.Македонија - 10.11.2011

Учесниците на протестот носеа елеци со натписи „Топилница ноу мор“ и потпишуваа изјави дека се против работата на фабриката, а со нив беа и пратениците Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ и Марјанчо Николов ...

Топилницата ги стопи разликите

Н.Македонија - 10.11.2011

Може ли да се премостат разликите и да се приближат ставовите на граѓаните и на инвеститорот? Тоа во овој момент се чини како невозможна мисија.

Метрудхем на дозвола може да чека и до 2 години

Алфа - 10.11.2011

Метрудхем до министерството за животна средина има доставено само писмо со намери,а постапката за добивање А интегрирана дозвола со која на Топилницата ќе и се даде зелено светло за работа е долга и ...

Велешани протестираа против рестартирањето на Топилницата

Кирилица - 10.11.2011

Велешани вчера навечер предводени од „Зелената коалиција“ масовно излегоа на протест против рестартирањето на Топилницата Протестот под мотото „Против геноцидната идеја“ и „Никогаш повеќе Топилница“ ...

Илјадници граѓани во одбрана на Велес

Точка - 10.11.2011

Илјадници граѓани излегоа на вчерашниот протест во Велес против рестартирање на Топилницата за олово и цинк во градот. Според организаторот на протестот, Зелената коалиција, на вчерашниот мирен ...

Илјадници граѓани во одбрана на Велес

Нетпрес - 10.11.2011

Илјадници граѓани излегоа на вчерашниот протест во Велес против рестартирање на Топилницата за олово и цинк во градот. Според организаторот на протестот, Зелената коалиција, на вчерашниот мирен ...

Протест во Велес- не за Топилница

Канал 77 - 10.11.2011

Од седум до седумдесетиседум, буквално цел Велес вчера протестираше против рестартирањето на Топилницата. Зелената коалиција, еколошки друштва од земјава, пратеници, беа само дел од оние кои пратија ...

Велешани решени да го истераат „убиецот“

Курир - 10.11.2011

Стоп за геноцидот и нема да дозволиме топилницата повторно да проработи. Ова е пораката која ја упатија над дваесет илјади Велешани, излезени на протест против рестартирање на велешката Топилница.

Велешани во борба за живот против Топилницата

Deutsche Welle - 09.11.2011

Зелената коалиција и граѓаните на Велес вечерва (09.11) од плоштадот Сармаале ќе протестираат против рестарт на Топилницата.

Велешани вечерва ќе протестираат против рестартирање на Топилница

24 Вести - 09.11.2011

На плоштадот Сармаале во Велес вечерва ќе се одржи протест против рестартирањето на велешка Топилница. Протестот што го организира Зелената коалиција е со поддршка на градоначалникот и на Советот на ...

Денес се крева велешкото еко востание

Вест - 09.11.2011

Денес во 17 часот велешани ќе кренат народно еколошко востание против рестарт на топилницата за олово и цинк. Во организација на "Зелената коалиција", граѓанско здружение на седум невладини ...

Цел Велес на нозе против топилница

Утрински - 09.11.2011

Поранешниот градоначалник на Велес Аце Коцевски не е убеден дека „Метрудхем“ навистина ќе користи нова технологија Велес денеска се подготвува за голем протест против рестартирање на Топилницата.

Велешани во борба за живот против Топилницата

Утрински - 09.11.2011

Зелената коалиција и граѓаните на Велес денеска со почеток од 17 часот од плоштадот Сармаале ќе протестираат против рестарт на Топилницата.

Велешани протестираа против рестартирање на Топилницата

Телма - 09.11.2011

Велешани вечерва предводени од „Зелената коалиција“ масовно излегоа на протест против рестартирањето на Топилницата. Протестот под мотото „Против геноцидната идеја“ и „Никогаш повеќе Топилница“ почна ...

Велешани на масовен протест

БркајРабота - 09.11.2011

Жителите на Велес денес ќе се соберат на протест преку кој ќе кажат НЕ на рестартирање на Топилиницата. Под мотото „Никогаш повеќе Топилница во Велес“, Зелената коалиција од градот ги повика Велешани ...

Еколошко востание во Велес

Дневник - 09.11.2011

Попладневно во 17 часот на Велес ќе му се случи "народно еколошко востание". На Денот на ослободувањето 9-ти Ноември, граѓаните на протест ќе го кажат нивното "НЕ" за рестарт на топилницата за олово ...

Велешани го поканија Груевски на протест против топилницата

Н.Македонија - 09.11.2011

Под мотото „Никогаш повеќе топилница во Велес“, Зелената коалиција од Велес вчера ги повика жителите на градот да се приклучат на денешниот протест против рестартирањето на топилницата, кој треба да ...

Протест - „Никогаш повеќе Топилница во Велес“

Алфа - 09.11.2011

Под мотото „Никогаш повеќе Топилница во Велес“, Зелената коалиција од Велес ги повика жителите на градот да се приклучат на денешниот протест против рестартирањето на Топилницата, што треба да почне ...

Велешани вечерва на протест

Н.Македонија - 09.11.2011

На плоштадот Сармаале во Велес вечерва ќе се одржи протест против рестартирањето на велешка Топилница. Протестот што го организира Зелената коалиција е со поддршка на градоначалникот и на Советот на ...

Велешани се дигнаа против Топилница

Н.Македонија - 09.11.2011

„Доста беше Топилница!“, „Не те сакаме, оди си!“. „Топилница никогаш повеќе!“, „9.11.2011 - Спасување на Велес од Топилницата“ се дел од паролите со кои стотици велешани попладнево го искажаа својот ...

Велес на нозе против Топилницата

Алфа - 09.11.2011

„Топилница никогаш повеќе!“-пишуваше на еден од бројните транспаренти кои држејќи ги в раце велешани вечерва го изразија својот револт по најавите дека ќе се рестартира ,,подмолниот убиец,, на ...

Велешани "ја погребаа" топилницата

Н.Македонија - 09.11.2011

"Уа, лопови, ќе ве рушиме!" извикуваа илјадници Велешани кои гласно кажаа "не" за рестартирањето на фабриката Пред очите на десетици полицајци и на обезбедувачите на топилницата за олово и цинк, ...

Протест во Велес- не за Топилница

Алфа - 09.11.2011

Од седум до седумдесетиседум, буквално цел Велес денеска протестираше против рестартирањето на Топилницата. Зелената коалиција, еколошки друштва од земјава, пратеници, беа само дел од оние кои ...

Стоп за велешката топилница

+инфо - 09.11.2011

Велешани на протест - клуч за топилницата. Со вакво барање денеска излегува Велес за да каже не на рестартирањето на топилницата, која со години го уништуваше здравјето на граѓаните.

Видео: Сите на протест против велешкиот убиец

+инфо - 09.11.2011

Во секој момент се очекува на велешкиот плоштад Сармаале да започне големиот протест против рестартирањето на топилницата.

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Умре злото што ни ги умираше децата

+инфо - 09.11.2011

Зошто повторно да ја пуштат? Колку деца до сега има болни, па и жени и стари? Колку изумреа? Топилница никогаш повеќе!, беа паролите на бројните транспаренти кои држејќи ги в раце велешани вечерва го ...

Велешани на протест – клуч за топилницата

Канал5 - 09.11.2011

Велешани денеска, на 9 ноември -денот на општината, на еколошки референдум. Со своето присуство на народното собрание гласаат против рестартот на Топилницата. Велес е на нозе.

Девојчето што го замолче светот пред 20 години, ги предупредува надлежните за Велес

Кирилица - 09.11.2011

Пред 20 години 12 годишната Северн Сузики го замолче светот со својот говор во Обединетите нации за подобра животна средина и ги повика присутните делегати да размислат за иднината на нашата планета ...

Велешани здружени против рестартирањето на Топилница

Сител - 09.11.2011

Жителите на Велес денеска во 17 часот на плоштадот Сармаале ќе излезат на протест против рестартирањето на Топилницата во градот.

Велешани и порачаа на Мeтрудхем: Нема да дозволиме рестартирање на Топилница

Канал5 - 09.11.2011

Нема да дозволиме рестартирање на Топилницата- ова е генералната порака што вечерва граѓаните на Велес гласно ја испратија до сопствениците на Топилницата на еколошкото народно собрание.

Димитриовски: Метрудхем ќе ги убеди велешани дека ќе ги почитува сите светски стандарди за заштита на животната средина

Канал5 - 09.11.2011

Управител на Метрудхем, Тони Димитриовски вечерва не беше меѓу велешани. Протестот на жителите на Велес го следеше од плоштадот Македонија во Скопје.

Велешани протестираа против рестартирањето на Топилницата

Сител - 09.11.2011

Велешани вечерва предводени од „Зелената коалиција“ масовно излегоа на протест против рестартирањето на Топилницата. Протестот под мотото „Против геноцидната идеја“ и „Никогаш повеќе Топилница“ почна ...

Топилница никогаш повеќе во Велес!

Вечер - 09.11.2011

Единствени, како никогаш досега, жителите на Велес, со големиот синоќешен митинг му покажаа љубов и почит на својот Велес и рекоа НЕ" за рестарт на Топилницата.

Протест против рестарт на велешката топилница

Точка - 09.11.2011

Жителите на Велес денеска ќе протестираат против рестарт на Топилницата во градот. Поддршка на велешани на протестот под мотото “На протест против геноцидната идеја и никогаш повеќе Топилница“, ќе им ...

Велешани денеска на масовен протест против топилницата

Press24 - 09.11.2011

Тие денеска уште еднаш ќе испратат порака дека топилницата негативно влијае врз нивното здравје и дека единствено решение е таа да остане затворена Денеска ќе се одржи протестот на велешани против ...

Протест против рестарт на велешката топилница

Нетпрес - 09.11.2011

Жителите на Велес денеска ќе протестираат против рестарт на Топилницата во градот. Поддршка на велешани на протестот под мотото “На протест против геноцидната идеја и никогаш повеќе Топилница“, ќе им ...

Вечерва Велешани и кажаа "НЕ" на топилницата

Sky - 09.11.2011

Велешани обединети како никогаш до сега и кажаа "НЕ" топилницата. На вечерашниот собир можеа да се видат лица од 5 до 75 годишна возраст сите со една мисла и со една цел, да забранат да се рестартира ...

Велешани масовно и кажаа „НЕ“ на Топилницата

Курир - 09.11.2011

Велешани вечерва предводени од „Зелената коалиција“ масовно излегоа на протест против рестартирањето на Топилницата. Протестот под мотото „Против геноцидната идеја“ и „Никогаш повеќе Топилница“ почна ...

Велес на нозе против топилницата

Inpress - 09.11.2011

Велес, 9. ноември 2011 (ИНПРЕС) Велес денеска се подготвува за голем протест против рестартирање на Топилницата. Велешани очекуваат поддршка од цела држава.

Велешани со протест ќе се бранат од Топилницата

Македонија24 - 09.11.2011

Македонија - Македониjа 24, , Велешани со протест ќе се бранат од Топилницата, "Велешани денес ќе излезат на масовен протест преку кој ќе кажат НЕ на рестартирање на Топилиницата.

Претседателот Иванов ги поддржува велешани против рестартирање на Топилницата

Вест - 08.11.2011

Претседателот Ѓорге Иванов смета дека се оправдани и во целост ги поддржува барањата на жителите на Велес кои се против рестартирање на Топилницата.

„Метрудхем“ се појави во јавноста, но само во Скопје

Утрински - 08.11.2011

Деновиве фирмата се обидува интензивно да комуницира со јавноста и да ги изнесе фактите што се во нејзина полза Директната инвестиција од околу 150 милиони долари за најнова технологија, како и ...

И велешките доктори контра топилницата

Дневник - 08.11.2011

И велешките доктори се против рестартот на топилницата за олово и цинк на постојната локација. Тие на денешната трибина, ги посочија здравствените проблеми што ги имаат велешани, како резултат на три ...

Битка за топилницата на два фронта

Н.Македонија - 08.11.2011

Проектот за рестартирање на топилницата ќе ги исполнува европските стандарди и закони што се понапредни од македонските, велат инвеститорите Кампањата за и против рестартирањето на топилницата во ...

Претседателот ги поддржа велешани во борбата против рестарт на Топилницата

Кајгана - 08.11.2011

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов ги поддржа велешани во активностите против можното рестартирање на топилницата за олово во Велес, јавува велешкиот портал „Лисица“.

И Иванов на протестите против Топилницата?

+инфо - 08.11.2011

Во граѓанските протести против рестартирањето на Топилницата, утре во Велес ќе учествува и претседателот Ѓорге Иванов, неофицијално дознава Плусинфо.

Утре протест против рестартирање на велешката Топилница, поканет и државниот врв

+инфо - 08.11.2011

Шефот на државата Ѓорге Иванов им ја дава својата целосна подршка на велешани во борбата против рестартирање на велешката Топилница.

Претседателот Иванов застана против Топилница

Сител - 08.11.2011

Претседателот Ѓорге Иванов смета дека се оправдани и во целост ги поддржува барањата на жителите на Велес кои се против рестартирање на Топилницата.

Иванов го поддржа зелениот отпор на велешани

Канал5 - 08.11.2011

Зелениот отпор на велешани денеска го поддржа претседателот на државата Ѓорге Иванов. Народното востание на велешани ќе почне во 17 часот на плоштадот Сармаале, ќе продолжи со марш низ улиците и ќе ...

Зелената коалиција ги повика велешани на масовен протест

Сител - 08.11.2011

Под мотото „Никогаш повеќе Топилница во Велес“, Зелената коалиција од Велес денеска ги повика жителите на градот да се приклучат на утрешниот протест против рестартирањето на Топилницата, што треба ...

Големо НЕ за рестарт на Топилницата

Вечер - 08.11.2011

Големиот народен протест, што го поддржаа бизнисмените, лекарите, спортистите, МПЦ и ИВЗ, според Зелените е над партиски, но сепак со целосна поддршка од Советот на општината и политичкиот фактор во ...

ДОМ останува со граѓаните на Велес

Точка - 08.11.2011

Општинската организација на ДОМ од Велес искажа задоволство од обединувањето на граѓаните на Велес предводени од Зелената Коалиција и партијата останува посветена на борбата за Велес - слободен од ...

ЛЕНКА ќе учествува во протестот против рестартирањето на велешката топилница

Точка - 08.11.2011

Движењето за социјална правда – ЛЕНКА го поддржува во целост и ќе земе активно учество во протестот против рестартирањето на топилницата во Велес од страна на инвеститорот ,,Метрудхем” , кој ќе се ...

ДОМ останува со граѓаните на Велес

Нетпрес - 08.11.2011

Општинската организација на ДОМ од Велес искажа задоволство од обединувањето на граѓаните на Велес предводени од Зелената Коалиција и партијата останува посветена на борбата за Велес - слободен од ...

ДОМ: "За зелената иднина на Велес"

eReporter - 08.11.2011

Општинската организација на ДОМ од Велес искажува задоволство од обединувањето на граѓаните на Велес предводени од Зелената Коалиција како сеграѓанско движење и градоначалникот г-н Горан Петров.

Иванов застана зад велешани

Курир - 08.11.2011

Во врска со писмото упатено до Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, од страна на Зелената коалиција од Велес, во кое се бара поддршка за активностите насочени против можното ...

Велешани утре на протест против рестарт на Топилницата

Канал 77 - 08.11.2011

Сите велешани утре заедно на улица на историско Народно собрание против рестарот на Топилницата. Еколокиот протест на Зелената коалиција ја има поддршката на бизнисмените, лекарите, спортистите, ...

Велешани сите заедно утре на протест против топилницата

Sky - 08.11.2011

Сите велешани утре заедно на улица на историско Народно собрание против рестарот на Топилницата. Еколокиот протест на Зелената коалиција ја има поддршката на бизнисмените, лекарите, спортистите, ...

ЛЕНКА ќе учествува во протестот против рестартирањето на велешката топилница

Нетпрес - 08.11.2011

Движењето за социјална правда – ЛЕНКА го поддржува во целост и ќе земе активно учество во протестот против рестартирањето на топилницата во Велес од страна на инвеститорот ,,Метрудхем” , кој ќе се ...

Претседателот Иванов застана против Топилница

Press24 - 08.11.2011

Претседателот Ѓорге Иванов смета дека се оправдани и во целост ги поддржува барањата на жителите на Велес кои се против рестартирање на Топилницата.

Велешани на масовен протест

Курир - 09.11.2011

Жителите на Велес денес ќе се соберат на протест преку кој ќе кажат НЕ на рестартирање на Топилиницата. Под мотото „Никогаш повеќе Топилница во Велес“, Зелената коалиција од градот ги повика Велешани ...

Претседателот Иванов го поддржа "зелениот отпор" на велешани

Sky - 08.11.2011

Ѓорге Иванов, претседателот на Ребублика Македонија денеска го поддржа "зелениот отпор" на велешани против рестартирањето на топилницата.

Иванов им даде поддршка на велешани

Inpress - 08.11.2011

Велес, 8. ноември 2011 (ИНПРЕС) Зелениот отпор на велешани денеска го поддржа претседателот на државата Ѓорге Иванов. Народното востание на велешани ќе почне во 17 часот на плоштадот Сармаале, ќе ...

Билбилов: топилницата ќе работи Според сите еко - стандарди

Телма - 07.11.2011

Нашите намери се чесни, а нашата работа транспарентна и одговорна. Нема да ја рестартираме топилницата се додека не ги исполниме сите стандарди за заштита на животната средина, порачуваат од ...

Не ~ веруваме на топилницата

Дневник - 07.11.2011

„Метрудхем“ има бизнис-интерес, а ние 30 години се изнаживеавме со последиците од таа топилница. Од денот кога ја купија, буквално ништо не направија за да н` убедат дека се загрижени за нашето ...

Ќе работиме еколошки или никако

Дневник - 07.11.2011

Ќе бидат воведени технологии со кои безбедно ќе се испуштаат отпадните материи во воздухот, водата и во почвата. Ќе ја решиме и депонијата со згура, а при процесот на производство нема повеќе да ...

Велешките лекари против рестартирањето на Топилницата

Кајгана - 07.11.2011

Лекарите од јавното и приватното здравство од Велес денеска отворено застанаа зад зелената коалиција во борбата против рестартот на Топилницата, јави порталот „Лисица“.

Метрудхем: Ќе вложиме 150 милиони долари во Топилница

Алфа - 07.11.2011

Сто и педесет милиони долари „Метрудхем“ планира да инвестира во велешката Топилница за нејзино повторно рестартирање. Две третини од парите ќе бидат наменети за воведување еколошки стандарди во ...

И лекарите и спортистите против рестартирање на Велешка топилница

+инфо - 07.11.2011

Здравствените и спортските работници од Велес денеска ги поддржаа Општина Велес и Зелената Коалиција против рестартирањето на велешка Топилница, по најавата за повторно ставање во погон од страна на ...

Минеко: За Велес најлошо сценарио е статус-кво за Топилницата

МРТ - 07.11.2011

Зелената коалиција ја дезинформира јавноста за околностите под кои треба да се рестартира велешката Топилница – тврдат од групацијата Минеко во чија сопственост е објектот.

„Метрудхем“ најавува нови ветришта во Велес

Канал5 - 07.11.2011

„Метрудхем“ ветува нови ветришта во Велес- новиот сопственик на Топилница најави 1.200 вработувања, еколошки стандарди и инвестиција од најмалку 150 милиони долари.

Велешките лекари и спортисти в среда на бунт против Топилницата

Канал5 - 07.11.2011

Сите лекари од Велес, во среда, на улица. Ваква поддршка доби еколошкото народно востание од лекарската фела во градот. На 9-ти ноември попладне, амбулантите нема да работат а следбениците на ...

''Мертадухем'' ќе ги купува велешани со работни места

Сител - 07.11.2011

Зелената коалиција шири дезинформации. Новите сопственици на велешката топилница тврдат дека биле објавени нецолосни информации кои создавале погрешна слика во јавноста.

Ако "Метрудхем" немал пари да ја купи Топилница, како ветува 150 милиони евра за рестартирање?!

Вечер - 07.11.2011

Велешани изминатиов период живеат во страв од повторно рестартирање на Топилницата. За утре е најавен протест и Зелената коалиција добива се поголема поддршка од разни институции и граѓаните на Велес.

Метрудхем: Нема да го загадуваме Велес

Курир - 07.11.2011

Од компанијата „Метрудхем“ денес на прес-конференција истакнаа дека со евентуалното проработување или рестартирање на топилницата нема да се загадува градот Велес.

"Метрудхем" гарантира дека топилницата ќе работи еколошки

Sky - 07.11.2011

Денес на пресконференција излезе фирмата Метрудхем која се обидува да ја рестартира топилницата во Велес. Портпаролот на фирмата „Метрудхем“ Александар Билбилов истакна дека ќе бидат вложени 150 ...

Велешките лекари и спортисти се против рестартирање на Топилницата

Курир - 07.11.2011

Здравствените и спортските работници од Велес денеска ги поддржаа Општина Велес и Зелената Коалиција против рестартирањето на велешка Топилница, по најавата за повторно ставање во погон од страна на ...

Бунтот против Велешката топилница зема се поголем замав, во среда му се приклучуваат лекарите и спортистите

Sky - 07.11.2011

На 9-ти ноември попладне, амбулантите нема да работат докторите заедно со велешани ќе се бранат од Топилницата и најавеното ново труење со тешки метали.

Метрудхем тврди дека нема да го загадува Велес

Македонија24 - 07.11.2011

Македонија - Македониjа 24, , Метрудхем тврди дека нема да го загадува Велес, "По бурните реакции на јавноста за намерите да се рестартира топилницата во Велес, се огласи и компнијата Метрудхем која ...