TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре во 11 часот почнува собраниската седница за уставните амандмани

Канал5 - 14.10.2018

Последни пребројувања и калкулации но и зацврстување на веќе познатите ставови и обвинувања. Уставните измени утре ќе се најдат пред пратениците на пленарна седница. Ќе го обезбеди ли власта потребното двотретинско мнозинство за да го реализира ...

Уставните измени утре на пленарна седница - изборот е двотретинско мнозинство или предвремени избори

Сител - 14.10.2018

Процедурата за измени на Уставот утре се сели на пленарна седница. Народните избраници според собранискиот деловник за оваа точка може да дискуираат најмногу 10 дена, но времетрањето на седница ќе зависи од бројот на пријавени пратеници за збор.

Пленарна седница утре во 11 часот

Пулс24 - 14.10.2018

Уставните измени утре ќе се најдат пред пратениците на пленарна седнница. Дали власта ќе го обезбеди потребното двотретинско мнозинство за да го реализира предвиденото од Договорот со Грција останува да се види.

Предлогот за уставни измени в понеделник на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

24 Вести - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени и спротивставените ставови меѓу пратениците од власта и од опозицијата ја одбележаа работната недела што измина. По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, п оддршка за пристапување кон измените на ...

Предлогот за уставни измени од понеделник на пленарна седница, двотретинското мнозинствонеизвесно

ТВ21 - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени и спротивставените ставови меѓу пратениците од власта и од опозицијата ја одбележаа работната недела што измина. По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, поддршка за пристапување кон измените на ...

Уставните измени в понеделник на пленарна седница

Фокус - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени и спротивставените ставови меѓу пратениците од власта и од опозицијата ја одбележаа работната недела што измина. По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, за понеделник е закажана и пленарна ...

Уставните измени в понеделник на пленарна седница

Слободен Печат - 13.10.2018

По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, поддршка за пристапување кон измените на Уставот вчера беше изгласана од десет пратеници на владејачкото мнозинство. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не го поддржаа предлогот на Владата и ...

Уставните измени утре на пленарна седница во Собрание

Press24 - 13.10.2018

По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, поддршка за пристапување кон измените на Уставот завчера беше изгласана од десет пратеници на владејачкото мнозинство. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не го поддржаа предлогот на Владата и ...

Уставните измени пред пратениците во понеделник

Нетпрес - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени кои произлегуваат од договорот со Грција за промената на уставното име на Република Македонија, по дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања во понеделник ќе биде расправан во Собранието за кога е ...

Уставните измени в понеделник на пленарна седница

OhridNews - 13.10.2018

Со десет гласа За и седум Против, Комисијата за уставни прашања при Собранието на Република Македонија, го усвои предлогот за уставни измени кои треба да произлезат од Договорот со Грција.

СДСМ: Опозицијата да ги поддржи уставните измени заради иднината на Македонија

Р.С.Европа - 13.10.2018

Владејачката СДСМ денеска ги повика пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ да ги поддржат уставните измени во Собранието во интерес на иднината на Македонија, при тоа водејќи се од волјата на граѓаните.

Уставните измени во понеделник на собраниска седница

Нова ТВ - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени кои произлегуваат од договорот со Грција за промената на уставното име на Република Македонија, по дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања во понеделник ќе биде расправан во Собранието за кога е ...

Уставните измени в понеделник на пленарна седница

Нетпрес - 13.10.2018

По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, за понеделник е закажана и пленарна седница. Претставниците на Владата бараат пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ во понеделник да гласаат за уставните измени, а тие пак најавија ...

Предлогот за уставни измени во понеделник на пленарна седница

Курир - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени и спротивставените ставови меѓу пратениците од власта и од опозицијата ја одбележаа работната недела што измина. По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, поддршка за пристапување кон измените на ...

В понеделник на пленарна седница ќе се најдат уставните измени

Тера - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени и спротивставените ставови меѓу пратениците од власта и од опозицијата ја одбележаа работната недела што измина. По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, за понеделник е закажана и пленарна ...

Предлогот за Уставни измени во понеделник на пленарна седница

Пулс24 - 13.10.2018

Со спротивставени мислења меѓу пратениците од власта и од опозицијата ја завршија работната недела. По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, поддршка за пристапување кон измените на Уставот вчера беше изгласана од десет ...

Уставните измени в понеделник во Парламентот

Либертас - 13.10.2018

Собранието на пленарна седница в понеделник ќе расправа за предложените уставни измени, откако нив вчера ги поддржа Комисијата за уставни прашања Предложените уставни измени кои произлегуваат од договорот со Грција за промена на уставното име на ...

Партнерка на Заев од коалицијата не гласала за уставните измени

Република - 13.10.2018

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ, која ште е дел од владеачката коалиција, не гласала на комисијата за уставни прашања која што вчера реши Собранието на пленарна расправа да одлучува за измени во уставот.

Лилјана Поповска не гласала за Уставните измени

Пулс24 - 13.10.2018

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ, која ште е дел од владеачката коалиција, не гласала на комисијата за уставни прашања која што вчера реши Собранието на пленарна расправа да одлучува за измени во Уставот.

Предлогот за уставни измени в понеделник на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

Локално - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени и спротивставените ставови меѓу пратениците од власта и од опозицијата ја одбележаа работната недела што измина. По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, поддршка за пристапување кон измените на ...

Предлогот за уставни измени в понеделник на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

Република - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени и спротивставените ставови меѓу пратениците од власта и од опозицијата ја одбележаа работната недела што измина. По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, поддршка за пристапување кон измените на ...

Предлогот за уставни измени в понеделник на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

Вечер Прес - 13.10.2018

Предлогот за уставни измени и спротивставените ставови меѓу пратениците од власта и од опозицијата ја одбележаа работната недела што измина. По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, поддршка за пристапување кон измените на ...

Ќе ги усогласат ли ставовите? Денеска продолжение на расправата за уставни измени

ТВ21 - 12.10.2018

Засега владеачката СДСМ и опозициската ВМРО ДПМНЕ се различни во ставовите за прашањето поврзано со уставните измени. Додека едните сметаат дека Македонија се наоѓа пред голема шанса за подобра иднини, другите велат дека процесот е неуставен.

Продолжува со работа Комисија за уставни прашања

Телма - 12.10.2018

Денеска попладне продолжува работата на Комисијата на Собранието на Македонија за уставни прашања по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Седницата на комисијата почна во средата.

Продолжува седницата на комисијата за уставни прашања

Канал5 - 12.10.2018

Пред околу половина час продолжи седницата на Комисијата за уставни прашања, на која се разгледува владиниот предлог за уставни амандмани што произлегуваат од договорот со Грција. Седницата на комисијата ја следи Михајло Видимлиски.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

24 Вести - 12.10.2018

Собраниската комисија за уставни прашања денеска ја продолжи расправата за уставните измени согласно преспанскиот договор. „Наша должност е да кажеме што понатаму, без опозицијата не можеме ништо да направиме во Парламентот“, рече премиерот Заев во ...

Собраниската комисија го усвои предлогот за пристапување кон измени на Уставот

Фокус - 12.10.2018

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Заврши седницата на Комисијата за уставни прашања- Пленарната седница е закажана за в понеделник

Канал5 - 12.10.2018

Пред околу половина час заврши седницата на Комисијата за уставни прашања. На неа се разгледуваше владиниот предлог за уставни амандмани што произлегуваат од Договорот со Грција.Таму е Михајло Видимлиски.

Комисијата поддржа уставни измени

Телма - 12.10.2018

Десет пратеници во Комисијата за уставни прашања го поддржаа Предлогот за менување на Уставот и ја задолжија Владата во рок од 15 дена да го подготви текстот на нацрт-амандманите. Седуммината опозициски пратеници сметаат дека немаат мандат за ...

Собраниската комисија изгласа да се почне со измени на Уставот

Алсат-М - 12.10.2018

Со 10 гласови за и 7 против, Собраниската Комисија за уставни прашања го усвои заклучокот Собранието да го поддржи предлогот на Владата за уставни измени и Собранието да донесе одлука за пристапување кон измена на Уставот.

Комисијата за уставни прашања го усвои заклучокот Собранието да го поддржи предлогот на Владата за уставни измени

24 Вести - 12.10.2018

Со 10 гласови за и 7 против, Комисијата за уставни прашања го усвои заклучокот Собранието да го поддржи предлогот на Владата за уставни измени и Собранието да донесе одлука за пристапување кон измена на Уставот.

Усвоен предлогот за пристапување кон измени на Уставот

Стандард - 12.10.2018

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Продолжува расправата за уставните измени

OhridNews - 12.10.2018

Комисијата за уставни прашања при Собранието на Република Македонија, денеска, ќе ја продолжи распраата за уставните измени кои треба да произлезат од Договорот со Грција. На почетокот од расправата пратениците од власта и опозијата беа со ...

Комисијата го усвои предлогот за пристапување кон измени на Уставот

Независен - 12.10.2018

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Уставните измени најдоцна до крајот на јануари

Р.С.Европа - 12.10.2018

Деловникот на Собранието предвидува строги рокови за дебата за измените на Уставот. Собраниски извори посочуваат дека може да има мало скратување, но само во услови ако нема доволно пријавени за дебата.

Десет гласа „за“ и седум „против“: Усвоен предлогот за пристапување кон измени на Уставот

Курир - 12.10.2018

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ гласаа против промена на Уставот

Press24 - 12.10.2018

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Нов устав во јануари или нова влада во декември

Глас на Америка - 12.10.2018

Гласањето во понеделник ќе покаже во која насока ќе се движат настаните. Доколку има двтотретинско мнозинство ќе се оди на менување на уставот, во спротивно на избори. И во двата случаи временските рокови течат и постои можност Договорот да не ...

Комисијата со 10 спрема 7 гласаше да почне постапка за уставни измени

Нова ТВ - 12.10.2018

Со 10 гласови за и 7 против, Комисијата за уставни прашања го усвои заклучокот Собранието да го поддржи предлогот на Владата за уставни измени и Собранието да донесе одлука за пристапување кон измена на Уставот.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

А1 On - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Сител - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

10 „за“, 7 „против“: Комисијата одлучи, почнува постапка за уставни измени

Алфа - 12.10.2018

Со гласовите на пратениците од власта, 10 „за“ уставната комисија во Собранието ги аминуваше заклучоците од дводневната расправа, и сега може да се премине во фазата за промена на Уставот на пленарна седница.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

+инфо - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Уставните измени пред пратениците - до наредната недела ќе се знае дали ќе се оди на избори

Press24 - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Слободен Печат - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Нетпрес - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Стандард - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Втор ден комисиска дебата за уставните измени

Нова ТВ - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Собраниската уставна комисија изгласа да се почне со измени на Уставот

Р.С.Европа - 12.10.2018

Со 10 гласови за и 7 против, Собраниската Комисија за уставни прашања го усвои заклучокот Собранието да го поддржи предлогот на Владата за уставни измени и Собранието да донесе одлука за пристапување кон измена на Уставот.

Со десет гласа аминувана постапката за уставни измени

+инфо - 12.10.2018

Отатко заврши претресот по предлогот, претседателот на Собранието Талат Џафери објасни дека за да се пристапи кон изменување на Уставот на седницата која треба да се одржи в понеделник ќе биде неопходно двотретинскло мнозинство на гласови.

Усвоен предлогот за пристапување кон измени на Уставот

МКД - 12.10.2018

Со десет гласа „за", седум „против" и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Усвоен предлогот за пристапување кон измени на Уставот

Кајгана - 12.10.2018

Скопје, 12 октомври 2018 (МИА) - Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Денеска продолжува седницата на собраниската Комисија за уставни прашања, пленарна седница в понеделник

МКД - 12.10.2018

За денеска е закажано продолжението на седницата на собраниската Комисија за уставни прашања на кои почна расправата за предлогот за пристапување кон измена на Уставот. За в понеделник претседателот на Собранието закажа пленарна седница на која ќе ...

Продолжува седницата на Комисијата за уставни прашања

Р.С.Европа - 12.10.2018

Денеска попладне продолжува работата на Комисијата на Собранието на Македонија за уставни прашања по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Седница на Комисијата почна во средата, а расправата по предлогот за пристапување кон измена на ...

Продолжува седницата на Комисијата за уставни прашања

Либертас - 12.10.2018

Попладне продолжува работата на Комисијата на Собранието на Македонија за уставни прашања по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Седница на Комисијата почна во средата, а расправата по предлогот за пристапување кон измена на Уставот, ...

Усвоен предлогот за пристапување кон измени на Уставот

Бриф - 12.10.2018

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Република - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Изгласан предлогот за пристапување кон уставни измени

Фактор - 12.10.2018

Комисијата за уставни прашања со 10 гласови за и 7 против, го усвои заклучокот Собранието да го поддржи предлогот на Владата за уставни измени и Собранието да донесе одлука за пристапување кон измена на Уставот.

Комисијата со 10 За и 7 против гласови, изгласа да почне постапка за уставни измени

24Инфо - 12.10.2018

Комисијата со 10 За и 7 против гласови, изгласа да почне постапка за уставни измени Десет пратеници во Комисијата за уставни прашања го поддржаа Предлогот за менување на Уставот и ја задолжија Владата во рок од 15 дена да го подготви текстот на ...

Собраниската комисија го усвои предлогот за пристапување кон измени на Уставот

iPortal - 12.10.2018

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Локално - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

ЌЕ ГИ УСОГЛАСАТ СТАВОВИТЕ, ИЛИ ЌЕ СИ ТЕРААТ ПО СВОЕ: Политичките чинители ќе расправаат за уставните измени

Фактор - 12.10.2018

Власта и опозицијата се разминуваат во ставовите за прашањето поврзано со уставните измени. Според СДСМ, Македонија е пред неповторлива шанса додека ВМРО ДПМНЕ смета оти процесот е неуставен.

Втор ден комисиската расправа за уставните измени

Мета - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба ќе ја одржи втората седница на која се расправа за уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Грција. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Собраниската комисија изгласа да се почне со уставни измени

еМагазин - 12.10.2018

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Продолжува седницата на Комисијата за уставни прашања

Тера - 12.10.2018

Денеска попладне продолжува работата на Комисијата на Собранието на Македонија за уставни прашања по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Седница на Комисијата почна во средата, а расправата по предлогот за пристапување кон измена на ...

Усвоен предлогот за пристапување кон измени на Уставот

Либертас - 12.10.2018

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Комисиската расправа за уставни измени продолжува денеска во 14 часот

Денешен - 12.10.2018

Комисијата за уставни прашања при Собранието на Република Македонија, денеска, ќе ја продолжи распраата за уставните измени кои треба да произлезат од Договорот со Грција. За денеска во 14:00 часот е закажано продолжението на седницата на ...

Усвоен предлогот за пристапување кон измени на Уставот

МК News - 12.10.2018

Со десет гласа „за”, седум „против” и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Уставните измени најдоцна до крајот на јануари

iPortal - 12.10.2018

Деловникот на Собранието предвидува строги рокови за дебата за измените на Уставот. Собраниски извори посочуваат дека може да има мало скратување, но само во услови ако нема доволно пријавени за дебата.

Власта бара поддршка, опозицијата на два ума

Вечер Прес - 12.10.2018

Власта и опозицијата и понатаму на различна бранова должина за уставните измени. Според СДСМ, Македонија е пред неповторлива шанса, додека ВМРО ДПМНЕ смета оти процесот е неуставен. Каменот на сопнување меѓу двете најголеми партии остана и по ...

СОБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА: Со 10 гласа „за“ и 7 „против“ помина предлогот за Северна во Комисијата за уставни ...

Денешен - 12.10.2018

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Н.Македонија - 12.10.2018

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата не се променија.

Усвоен предлогот за пристапување кон измени на Уставот

Н.Македонија - 12.10.2018

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Продолжува седницата на Комисијата за уставни прашања

1tv - 12.10.2018

Попладне продолжува работата на Комисијата на Собранието на Македонија за уставни прашања по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Седница на Комисијата почна во средата, а расправата по предлогот за пристапување кон измена на Уставот, ...

Усвоен предлогот за пристапување кон измени на Уставот

1tv - 12.10.2018

Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на Владата за пристапување кон измени на Уставот.

Во Собранието почна постапката за пристапување кон уставни измени, ставовите непроменети

24 Вести - 11.10.2018

Во Собранието почна претресот по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Првата седница на Комисијата за уставни прашања се одржа вчера. Позициите не се променија. И мнозинството и опозоцијата останаа на своите ставови.

Во Собранието почна постапката за пристапување кон уставни измени - ставовите непроменети

Press24 - 11.10.2018

Во Собранието почна претресот по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Првата седница на Комисијата за уставни прашања се одржа вчера. Позициите не се променија. И мнозинството и опозоцијата останаа на своите ставови.

Во Собранието почна постапката за пристапување кон уставни измени, ставовите непроменети

Сител - 11.10.2018

Во Собранието почна претресот по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Првата седница на Комисијата за уставни прашања се одржа вчера. Позициите не се променија. И мнозинството и опозоцијата останаа на своите ставови.

Почна постапката за пристапување кон уставни измени, ставовите непроменети

CivilMedia - 11.10.2018

Во Собранието почна претресот по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Првата седница на Комисијата за уставни прашања се одржа вчера. Позициите не се променија. И мнозинството и опозоцијата останаа на своите ставови.

Во Собранието почна постапката за пристапување кон уставни измени, ставовите непроменети

MTM - 11.10.2018

Во Собранието почна претресот по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Првата седница на Комисијата за уставни прашања се одржа вчера. Позициите не се променија. И мнозинството и опозоцијата останаа на своите ставови.

Во Собранието почна постапката за пристапување кон уставни измени, ставовите непроменети

Локално - 11.10.2018

Во Собранието почна претресот по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Првата седница на Комисијата за уставни прашања се одржа вчера. Позициите не се променија. И мнозинството и опозоцијата останаа на своите ставови.

Премиерот Заев ќе го образложи предлогот за уставни измени на собраниска комисија

Канал5 - 10.10.2018

На денешната седница на собраниската Комисија за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. По денешната првата седница на Комисијата за уставни прашања, пределог ...

ВО ЖИВО: Предлог уставните измени од Владата пред комисијата за устави прашања

ТВ21 - 10.10.2018

Во 12:00 часот е закажана комисијата за уставни прашања на која единствена точка на дневен ред е предлогот на Владата за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија. Екипа на ТВ 21 веќе се наоѓа во Собранието на Р.М и очекуваме ...

Почна седницата по предлогот за пристапување кон уставни измени

Канал5 - 10.10.2018

Попладнево почна седницата на комисијата за уставни прашања на собранието, со единствена точка на дневен ред, предлог за пристапување кон измена на уставот. На седницата се присутни и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

Заврши седницата по предлогот за пристапување кон уставни измени

Канал5 - 10.10.2018

Во Собранието веќе шест часа се одвива комисиската расправата по предлогот за пристапување кон измена на Уставот. Уставните измени за власта се неопходни за напредок на земјава, за опозицијата, тие се спротивни на мнозинската волја на народот.

Комисиска расправа за уставните измени денеска во Собранието

Фокус - 10.10.2018

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска треба да ја отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Собраниската седница на која ќе треба да се гласа по Предлогот за пристапување кон уставни измени ќе се одржи в ...

Уставните измени во Собрание: кој ќе дојде, а кој не?

Deutsche Welle - 10.10.2018

Вниманието на јавноста е свртено кон собраниската Комисија за уставни прашања: кој ќе дојде, а кој не, на седницата на која ќе се расправа за владиниот предлог за уставни измени? Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република ...

Уставните измени пред собраниската Комисија

Алсат-М - 10.10.2018

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска ќе отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Пленарната седница на која ќе треба да се гласа по Предлогот за пристапување кон уставни измени се планира да одржи в ...

Почна процедурата за уставни измени во Собранието - на седницата присутни и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

Сител - 10.10.2018

Не се лесни ова прашање, но на нив се препознава лидерство. Пратениците, без разлика на која партија припаѓаат, треба да ја понесат историската одговорност и да донесат одлука која ќе обезбеди пат кон ЕУ и НАТО.

ВО ЖИВО: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ влегоа во салата - почнува собраниската комисија за промена на Уставот

Press24 - 10.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се членови на Комисијата за уставни прашања како и дополнително пратеници кои не се дел од ова собраниско тело, пред малку влегоа во салата со што комисијата почна со работа.

Уставните измени пред Комисијата за уставни прашања

Макфакс - 10.10.2018

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска треба да ја отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Владата до Собранието испрати предлог за четири уставни амандмани – за додавање на додавката Северна во името ...

Комисиска расправа за уставните измени

Р.С.Европа - 10.10.2018

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска треба да ја отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Собраниската седница на која ќе треба да се гласа по Предлогот за пристапување кон уставни измени ќе се одржи в ...

Со комисиската расправа денес се отвора собраниската дебата за уставните измени

Таратур - 10.10.2018

Со комисиската расправа во рамки на Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска се отвора собраниската дебата за владиниот предлог за уставни измени. Собраниската седница на која ќе треба да се гласа по Предлогот за ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ допрва ќе решаваат дали ќе одат на Уставна комисија

+инфо - 10.10.2018

Пратениците и членови на собраниската Уставна комисија од опозициската ВМРО-ДПМНЕ допрва ќе се координираат дали ќе присуствуваат на седницата за отворање на Уставот и како ќе дејствуваат.

Уставен спринт или маратон?

Независен - 10.10.2018

Можното распуштање на парламентот и распишување вонредни избори е „замрзнато“ засега, додека се чека на собраниската маса да биде „сервиран“ предлогот за пристапување кон уставни измени, за да се види колкумина пратеници се расположени ...

Заев ќе го образложи Предлогот за пристапување кон уставни измени

+инфо - 10.10.2018

На денешната седница на Комисијата за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. Дали пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствуваат на Комисијата и кој ќе се ...

И опозицијата дојде на Уставната комисија во Собранието

+инфо - 10.10.2018

Во секој момент се очекува да почне Комисијата за уставни прашања на Собранието на која точка на дневен ред е Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија, обврска што произлегува од преспанскиот договор.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ решаваат дали ќе одат на Уставна комисија

Press24 - 10.10.2018

Пратениците и членови на собраниската Уставна комисија од опозициската ВМРО-ДПМНЕ допрва ќе се координираат дали ќе присуствуваат на седницата за отворање на Уставот и како ќе дејствуваат.

Заев ќе го образложи Предлогот за пристапување кон уставни измени

Слободен Печат - 10.10.2018

На денешната седница на Комисијата за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. Дали пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствуваат на Комисијата и кој ќе се ...

(Видео) Седница на Комисијата за уставни прашања

Макфакс - 10.10.2018

Седница на Комисијата за уставни прашања на која на дневен ред е Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија, обврска што произлегува од Договорот од ...

ВО ЖИВО од Комисијата за уставни прашања

Нова ТВ - 10.10.2018

Расправа во Комисијата за уставни прашања за предлогот за уставни измени во врска со Договорот од Преспа. Предлогот го образложи премиерот Зоран Заев. Пратениците од ВМРО ДПМНЕ се во ...

ВО ЖИВО Заев ќе го образложи предлогот за уставни измени

+инфо - 10.10.2018

На денешната седница на собраниската Комисија за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. По денешната првата седница на Комисијата за уставни прашања, пределог ...

Заврши седницата на Уставната комисија, продолжува в петок напладне

Р.С.Европа - 10.10.2018

Попладнево во Собранието продолжи седницата на собраниската комисија за уставни прашања на која на дневен ред се уставните измени коишто произлегуваат од Договорот за името со Грција. Претседателот на Собранието и претседател на комисијата Талат ...

(Во живо) Заев ги образложува уставните измени

Независен - 10.10.2018

На денешната седница на собраниската Комисија за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. По денешната прва седница на Комисијата за уставни прашања, предлог измените ...

ВО ЖИВО: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ влегоа во салата – почнува собраниската комисија за промена на Уставот

Бриф - 10.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се членови на Комисијата за уставни прашања како и дополнително пратеници кои не се дел од ова собраниско тело, пред малку влегоа во салата со што комисијата почна со работа.

И власта и опозицијата присутни на собраниската комисија за уставните измени

Либертас - 10.10.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери се очекува во секој момент да пристигне и да ја отвори седницата на Комисијата за уставни прашања, на која има единствена точка на дневен ред – Предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија.

ВО ЖИВО од Собрание: Заев ќе го образложува предлогот за уставни измени

Република - 10.10.2018

На денешната седница на собраниската Комисија за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. По денешната прва седница на Комисијата за уставни прашања, предлог измените ...

Обезбедени се 80 пратеници или власта блефира: Почнува процедурата за уставните измени

еМагазин - 10.10.2018

Денеска во македонското Собрание со седница на Комисијата за уставни прашања, чиј претседател е собранискиот претседател Талат Џафери почнува процесот за уставни измени, кои се предвиди со договорот за името со Грција.

Предлогот за пристапување кон уставни измени на дневен ред

CivilMedia - 10.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за уставни прашања, за земјоделство, шумарство и водостопанство, за труд и социјална политика и Законодавно-правната комисија.

Почна собраниската комисија за промена на Уставот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ влегоа во салата

Пулс24 - 10.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се членови на Комисијата за уставни прашања како и дополнително пратеници кои не се дел од ова собраниско тело, пред малку влегоа во салата со што комисијата почна со работа.

Заев ќе го образложи Предлогот за пристапување кон уставни измени на собраниската Комисија

MTM - 10.10.2018

На денешната седница на Комисијата за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. Дали пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствуваат на Комисијата и кој ќе се ...

Уставните измени во Собрание: кој ќе дојде, а кој не?

Либертас - 10.10.2018

Вниманието на јавноста е свртено кон собраниската Комисија за уставни прашања: кој ќе дојде, а кој не, на седницата на која ќе се расправа за владиниот предлог за уставни измени, пишува Дојче веле .

Заев ќе го образложи Предлогот за пристапување кон уставни измени

CivilMedia - 10.10.2018

На денешната седница на Комисијата за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. Дали пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствуваат на Комисијата и кој ќе се ...

Уставните измени пред Комисијата за уставни прашања

Точка - 10.10.2018

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска треба да ја отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Владата до Собранието испрати предлог за четири уставни амандмани – за додавање на додавката Северна во името ...

Почнува собраниската комисија за промена на Уставот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ влегоа во салата

Вечер Прес - 10.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се членови на Комисијата за уставни прашања како и дополнително пратеници кои не се дел од ова собраниско тело, пред малку влегоа во салата со што комисијата почна со работа.

Комисиска расправа за уставните измени

Тера - 10.10.2018

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Македонија денеска треба да ја отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Собраниската седница на која ќе треба да се гласа по Предлогот за пристапување кон уставни измени ќе се одржи в ...

Почна седницата на Комисијата за уставни прашања, Заев ќе го образложи предлогот

Мета - 10.10.2018

Почна првата седница на Комисијата за уставни прашања на Собранието, со единствена точка на дневен ред, предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија. Седницата ја води претседателот на Собранието, Талат Џафери кој ...

ВО ЖИВО: Премиерот Заев го образложува предлогот за уставни измени на собраниска комисија

Либертас - 10.10.2018

На денешната седница на собраниската Комисија за уставни прашања, Предлогот за пристапување кон измени на Уставот што дојде од Владата ќе го образложи премиерот Зоран Заев. По денешната прва седница на Комисијата за уставни прашања, предлог измените ...

Уставните измени на комисиска расправа

Пулс24 - 10.10.2018

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Република Македонија денес треба да ја отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Собраниската седница на која ќе треба да се гласа по Предлогот за пристапување кон уставни измени ќе се одржи ...

(Во живо) Седница на Комисијата за уставни прашања

Centar - 10.10.2018

Седница на Комисијата за уставни прашања на која на дневен ред е Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија, обврска што произлегува од Договорот од ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ влегоа на собраниската комисија за промена на Уставот

24Инфо - 10.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ влегоа на собраниската комисија за промена на Уставот Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои се членови на Комисијата за уставни прашања како и дополнително пратеници кои не се дел од ова собраниско тело, пред малку влегоа во салата ...

И власта и опозицијата присутни на собраниската комисија за уставните измени

1tv - 10.10.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери се очекува во секој момент да пристигне и да ја отвори седницата на Комисијата за уставни прашања, на која има единствена точка на дневен ред – Предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија.

Утре комисија за уставните измени во Собранието

24 Вести - 09.10.2018

За утре во 12 часот, ќе се закаже комисија за уставните измени. Претседателот на Собранието, Талат Џафери којшто е претседател на комисијата за устравни прашања, за тв 24 вели согласно роковите, комисијата почнува утре со работа, а уставните ...

Седницата за уставни измени закажана за 15. октомври

ТВ21 - 09.10.2018

Собранието на Република Македонија ја закажа седницата на која треба да бидат разгледани уставните измени кои вчера како предлог ги достави Владата на Република Македонија. Како што дознава ТВ 21 на 15.

Уставните измени од утре пред пратениците

Телма - 09.10.2018

Уставните измени од утре ќе се најдат пред пратениците, дознава Телма. Претседателот на Собранието пленарната седница ја закажa за понеделник, но утре ќе почне со работа Комисијата за уставни прашања.

Утре напладне уставните измени во Комисијата за Уставни прашања, а во понеделник пленарната седница

Канал5 - 09.10.2018

Утре напладне стартува расправата по предлог уставните измени во Комисијата за Уставни прашања, а за во понеделник во 11 часот е закажана и пленарната седница на чиј ред ќе се најде Предлогот за пристапување кон уставни измени.

На 15. октомври пленарка за уставните измени, власта врши притисок врз пратениците, велат од ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 09.10.2018

Пленарната седница за уставните измени со цел усогласување на Уставот со текстот од договорот со Грција ќе се одржи на 15-ти октомври во 11 часот, додека за утре во 12:00 е свикана седница на уставната комисија.

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

24 Вести - 09.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Канал5 - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени. Се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Утре седница на Комисијата за уставни прашања, в понеделник пленарна седница

Канал5 - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а седницата на Комисијата за уставни прашања ќе биде закажана за утре напладне.

Уставните измени од утре пред пратениците

Фокус - 09.10.2018

Уставните измени од утре ќе се најдат пред пратениците, дознава Телма. Претседателот на Собранието пленарната седница ја закажa за понеделник, но утре ќе почне со работа Комисијата за уставни прашања.

Прес-конференција на пратеникот на СДСМ Ќе биде ли свикана седницата на уставната комисија?

ТВ21 - 09.10.2018

Прес-конференција на пратеникот на СДСМ Ќе биде ли свикана седницата на уставната ...

Собранието се уште не закажало седница на уставната комисија за владиниот предлог за пристапување кон уставни измени

Канал5 - 09.10.2018

Процесот на уставни измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа влезе во собраниска процедура. Предлогот за пристапување кон измената на Уставот, кој Владата ја усвои на вонредната седница, се доставени до пратениците.

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Сител - 09.10.2018

- Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Р.С.Европа - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Пратениците го добија предлогот за уставни измени, ќе се закаже ли пленарна седница итно

Слободен Печат - 09.10.2018

Од кабинетот на Џафери се уште не одговор напрашањето дали посташпката ќе се води како итна, или тој ќе го искористи своето право согласно Деловникот и ќе закаже итна пленарна седница на која ќе биде ставена оваа точка на дневен ред.

Минимум 100 дена се потребни за измени на Уставот

А1 On - 09.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со четирите суштински измени на Уставот на Република Македонија, со цел усогласување со текстот на договорот со Грција синоќа пристигна во Собранието.

Предлогот за промена на Уставот заглавен во архива

Нетпрес - 09.10.2018

Доцна синоќа пристигна предлогот за измена на Уставот кој вчера помина на вонредната седница на Владата на Република Македонија. Од Собранието велат дека сé уште не се знае кога би се одржала комисиска расправа.

Уставните измени на комисија во петок, на пленарна во вторник?

Слободен Печат - 09.10.2018

Одлуката за пристапување кон измена на Уставот, Собранието ја донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Одлуката за доставување Предлог до Собранието на РМ за пристапување кон измени на Уставот, според неофицијалните ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Слободен Печат - 09.10.2018

Почетокот на Комисијата за уставни прашања, како што велат од Кабинетот на претседателот Талат Џафери, најверојатно ќе биде исто така во понеделник. Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ...

Владата почна уставни измени за Закон за ратификација на договор што не е стапен на сила

Алфа - 09.10.2018

Четири области од македонскиот Устав ќе трпат измени и покрај противењето на мнозинството граѓани – потпишувајќи се како предлагач Владата го стокми Предлогот за пристапување кон измена на највисокиот правен акт и го достави до Парламентот.

За утре е закажана комисијата за уставни прашања

А1 On - 09.10.2018

За утре претпладне е закажана седница на Собранието со единствена точка на дневен ред – Предлог за пристапување кон менување на Уставот. Почетокот на Комисијата за уставни прашања, најверојатно, ќе биде исто така утре, 15 октомври, непосредно по ...

Предлогот за уставни измени за Преспанскиот договор усвоен во Влада – следна институција Собрание

Таратур - 09.10.2018

На вонредната владина седница во врска со Препанскиот договор и неговата имплементација, беше усвоен предлогот за уставни измени кој Владата го фокусира на четири суштински измени. Тоа се членовите каде стои Република Македонија, пред република да ...

Утре седница на Комисијата за уставни прашања, в понеделник пленарна седница

Алфа - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а седницата на Комисијата за уставни прашања ќе биде закажана за утре напладне.

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Курир - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Сител - 09.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Утре ќе заседава Комисијата за уставни прашања

Макфакс - 09.10.2018

За утре напладне е закажана Комисијата за уставни прашања, а во понеделник ќе заседава пленарната седница на Собранието, со единствена точка на дневен ред – Предлог за пристапување кон менување на Уставот.

В понеделник почнува пленарната седница за уставни измени

Независен - 09.10.2018

Во понеделник, на 15 октомври, парламентот ќе ја почне пленарната расправа за владиниот предлог за пристапување кон уставни измени, согласно со договорот со Грција. Претседателот на парламентот Талат Џафери ја закажал веќе 61.

Утре седница на Комисијата за уставни прашања, во понеделник пленарна седница

Курир - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за во понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а седницата на Комисијата за уставни прашања ќе биде закажана за утре напладне.

Расправата за уставните измени утре пред Комисијата за уставни прашања

+инфо - 09.10.2018

Првата седница на Комисијата за уставни прашања на Собранието ќе се одржи утре, со почеток од 12 часот, со точка на дневен ред: Предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија. Истата точка е на дневен ред на 61.

Расправата за уставните измени почнува в понеделник

Нетпрес - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието, Џафери треба да свика седница

МКД - 09.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди собранискиот претседател Талат Џафери.

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Независен - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

+инфо - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Стандард - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Џафери ја закажа пратеничката расправа за уставните измени за в понеделник

МКД - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Обезбедени ли се 80 пратеници: Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

еМагазин - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Либертас - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

МК News - 09.10.2018

– Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

iPortal - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Утре напладне стартува расправата по предлог уставните измени во Собраниска комисија

24Инфо - 09.10.2018

Утре напладне стартува расправата по предлог уставните измени во Собраниска комисија Пленарната седница за уставните измени со цел усогласување на Уставот со текстот од договорот со Грција ќе се одржи на 15-ти октомври во 11 часот, додека за утре во ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Република - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

MTM - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Локално - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Владата ги подготви уставните измени и ги испрати во Собранието

Мета - 09.10.2018

На вчерашната 92-седница, Владата ја донела одлуката за уставните измени, односно во Собранието да ги достави измените за кои ќе бара поддршка. Тоа се случува во период кога уште не е дефинирано дека е подготвен теренот за менување на Уставот, оти ...

Собранието на 15 октомври ќе одржи седница за расправа за уставните промени

Мета - 09.10.2018

Според веб-страницата на Собранието, претседателот на законодавниот дом Талат Џафери в понеделник, 15 октомври во 11 часот ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени.

Се е ова премалку за крај

Вечер Прес - 09.10.2018

Како што претходно објавивме според неофицијалните информации, во петок ќе биде ставена на седница на Комисијата за уставни прашања, а во вторник на 16 октомври се очекува да биде разгледувана и на пленарна собраниска седница.

Предлогот за уставни измени влегува во Собрание

Вечер Прес - 09.10.2018

Владата иницираше постапка за Предлог за пристапување кон уставни измени, кои веќе се пристигнати во Собранието. И покрај започнувањето на постапката за уставни измени неизвесно е дали ќе има доволен број пратеници (80) за нивно носење или ќе се оди ...

Утре комисија за уставните измени во Собранието

Тера - 09.10.2018

За утре во 12 часот, ќе се закаже комисија за уставните измени. Претседателот на Собранието, Талат Џафери којшто е претседател на комисијата за устравни прашања, за тв 24 вели согласно роковите, комисијата почнува утре со работа, а уставните измени ...

Утре ќе заседава Комисијата за уставни прашања

Точка - 09.10.2018

Утре напладне ќе заседава Комисијата за уставни прашања, а во понеделник е закажана 61-та пленарна седница на Собранието, со единствена точка на дневен ред – Предлог за пристапување кон менување на Уставот.

Уставните измени од утре ќе се најдат пред народните избраници?

Фактор - 09.10.2018

Уставните измени од утре ќе се најдат пред пратениците, објави Телма . Претседателот на Собранието, Талат Џафери пленарната седница ја закажa за понеделник, но утре ќе почне со работа Комисијата за уставни прашања.

Собраниска седница за уставни измени в сабота!?

Фактор - 09.10.2018

Гласањето за отворање расправа по уставните измени во рамките на преспанскиот договор би можело да се случи в сабота во Собранието на РМ, според информациите кои ги има Дојче Веле. Пратениците денеска ќе го добијат „Предлогот за пристапување кон ...

Пратеничката расправа за уставните измени почнува во понеделник

Пулс24 - 09.10.2018

За во понеделник, 15 октомври, претседателот на Собранието ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени. Се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Н.Македонија - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

1tv - 09.10.2018

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени, а се очекува истиот ден да биде свикана и Комисијата за уставни прашања на која би почнал ...

Уставните промени кон Собранието, дали ќе се обезбеди 2/3 мнозинство!?

ТВ21 - 08.10.2018

Собранието ја чека одлуката на Владата во врска со евентуалното гласање за уставни промени. Од таму велат дека се уште не се знае кога би се одржала комисиска расправа. Од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери велат дека седница на ...

Џафери: Предлогот на Владата пристигна во Собранието – Не знам дали има двотретинско мнозинство

Телма - 08.10.2018

Вечерва гостин во Топ Тема на Ваша страна, гостин е претседателот на Собранието, Талат Џафери. Џафери потврди дека Предлогот на Владата и материјалот пристигнале во Собранието. „Предлогот на Владата ги исполнува условите, постапката може да почне“, ...

Усвоениот предлог за уставните измени испратен до Собранието

Канал5 - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон уставните измени поврзани со преспанскиот договор, усвоен на вонредната владина седница е испратен до Парламентот. Содржи четири сушински промени кои од утре влегуваат во Собранието, каде се уште е нејасно дали е ...

Владата го усвои предлогот за уставни измени

Алсат-М - 08.10.2018

Владата на вонредна седница усвои одлука за иницирање на уставни измени согласно договорот од Преспа. Во заклучоците на владата фокусот се става на четири суштински измени. Тоа се членовите каде стои Република Македонија, пред република да се додаде ...

Предлогот за уставните измени стигнал во Собранието, Џафери не знае дали има двотретинско мнозинство

Фокус - 08.10.2018

Вечерва гостин во Топ Тема на Ваша страна , гостин е претседателот на Собранието, Талат Џафери. Џафери потврди дека Предлогот на Владата и материјалот пристигнале во Собранието. „Предлогот на Владата ги исполнува условите, постапката може да почне“, ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Канал5 - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Во живо од владата по вонредната седница за уставните измени

Фокус - 08.10.2018

Во Владата на Република Македонија во моментов се одржува прес конфренција на која треба да бидат соопштени одлуките кои биле донесени на затворената вонредна владина ...

Шекеринска: Денеска имаме седница на Влада за уставни измени, се надевам на успешен процес (ВИДЕО)

ТВ21 - 08.10.2018

Министерската за одбрана Радмила Шекеринска од Воената Академија во Скопје, потврди дека од денеска почнува процесот за уставните измени во Владата, но и дека повеќе информации ќе бидат соопштени по завршувањето на седницата.

Собранието ја чека одлуката на Владата за уставните измени

Телма - 08.10.2018

Пленарната седница за уставни измени и седницата на Комисијата за уставни прашања ќе бидат закажани веднаш штом предлогот од владата ќе пристигне во архивата на Собранието. Најрано се очекува тоа да се случи утре претпладне.

Владата без предлог за уставни измени, работата ќе му ја препушти на Собранието

ТВ21 - 08.10.2018

ТВ 21 ексклузивно дознава дека на денешната вонредна седница на Владата на Република Македонија била донесена одлука да не се направи предлог со конкретни уставни промени, туку било одлучено таа работа да биде препуштена на Собранието.

ВО ЖИВО: Прес на Бошњаковски по вонредната седница на Владата за уставните измени

ТВ21 - 08.10.2018

Во Владата на Република Македонија во моментов се одржува прес конфренција на која треба да бидат соопштени одлуките кои биле донесени на затворената вонредна владина седница. ТВ 21 веќе објави дека Владата нема да донесе одлука за уставни измени, ...

Итна владина седница за уставните измени

Канал5 - 08.10.2018

Уставните измени предвидени со преспанскиот Договор влегоа на владина процедура. Министрите на вонредна седница која почна пред 3 часа расправаат за предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија.

Ако Грција не го ратификува Договорот, уставните измени ќе престанат да важат

Фокус - 08.10.2018

Владата денеска ги објави Предлог-уставните измени за имплементирање на Договорот со Грција кои ќе ги достави до Собранието. Според Предлогот, доколку Грција не го ратификува Договорот во својот Парламент и не го ратификува протоколот за прием на ...

Џафери потврди: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Курир - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Press24 - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Слободен Печат - 08.10.2018

Во контекст на Уставот и Деловникот, посочи, определени се надлежности и надлежни институции кои може да покренат иницијатива за пристапување кон уставните измени. Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за ...

Џафери: Предлогот за уставните измени пристигна во Собранието

Р.С.Европа - 08.10.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за време на вечерашното гостување во „Топ тема на ваша страна“ на Телма телевизија изјави дека до законодавниот дом стигнал предлогот на Владата за пристапување кон уставните измени поврзани со Договорот од ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Стандард - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Независен - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

А1 On - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Сител - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Попладне вонредна седница на Владата

Press24 - 08.10.2018

Владата денеска најверојатно попладнево во 16 часот ќе одржи вонредна седница на која се очекува да се донесе конечната одлука за излез од постреференумската криза, неофицијално дознава Плусинфо .

ОБНОВЕНО Вонредна седница на Владата, попладнево

+инфо - 08.10.2018

Владата денеска најверојатно попладнево во 16 часот ќе одржи вонредна седница на која се очекува да падне дефинитивна одлука за опцијата за излез од постреферендумската криза, неофицијално дознава Плусинфо.

Има ли договор за уставните измени или владата прави ладна проба ?

Независен - 08.10.2018

Во парламентот наскоро би требало да стигне предлог за пристапување кон промена на Уставот, согласно договорот со Грција. Тоа е очекуваниот исход откако премиерот Зоран Заев за попладнево закажа вонредна владина седница со единствена точка на ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Курир - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Слободен Печат - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Нова ТВ - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Независен - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Прес-конференција по седницата на Влада за уставни измени ВО ЖИВО

+инфо - 08.10.2018

Прес-конференција на владиниот портпарол Миле Бошњаковски по вонредната владина седница која се одржа во 16 часот, со единствена точка на дневниот ред -Предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за изменување и ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот стаса во Собранието

+инфо - 08.10.2018

Собранискиот спикер нагласи дека постапката може да биде и итна по барање на Владата, на претседателот или на 20 пратенци, но и претседателот на Собранието има можност да одлучи седницата да биде итна.

Прес-конференција на Владата по вонредната седница

Press24 - 08.10.2018

Во Владата на Република Македонија во моментов се одржува прес конфренција на која треба да бидат соопштени одлуките кои биле донесени на затворената вонредна владина ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Press24 - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Стандард - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Кои се можните датуми: Во Собрание подготвени и за избори и за уставни измени

еМагазин - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

еМагазин - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Што понатаму со уставните амандмани?

Фактор - 08.10.2018

Измените на Уставот чиј предлагач е Владата влегуваат во Собранието. Но, засега не е нејасно дали е обезбедено потребното двотретинско мнозинство. Владата до Собранието го достави предлогот за пристапување кон уставните измени поврзани со Договорот ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Локално - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Република - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Либертас - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Република - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Собранието го чека предлогот од Владата за уставни измени, но и распуштањето е на маса

Локално - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на претседателот на Собранието Талат ...

Знае ли Џафери до каде се преговорите со пратениците?

Фактор - 08.10.2018

Спикерот Талат Џафери на вечерашното гостување во „Топ тема на ваша страна“ на Телма телевизија изјави дека до Собранието стигнал предлогот на Владата за пристапување кон уставните измени поврзани со Договорот од Преспа.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на портпаролот Миле Бошњаковски по седницата за уставни измени

Фактор - 08.10.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњакоски на прес-конференција попладнево ќе соопшти што е одлучено на седницата која се одржа ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Вечер Прес - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

СОБРАНИЕ: Талат Џафери чека абер од Заев за седница за уставни измени или за распуштање

Денешен - 08.10.2018

Во Собранието се уште не е јасно за кога би можело да биде закажана комисиска расправа за Предлогот за пристапување кон уставни измени што денеска е на вонредна седница на Владата. Информациите од Кабинетот на собранискиот спикер Талат Џафери, кој е ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

Н.Македонија - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...

Џафери: Предлогот за измена на Уставот пристигна во Собранието

1tv - 08.10.2018

Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насока за негово изменување и дополнување што Владата го усвои на денешната вонредна седница веќе пристигна во Собранието, потврди вечерва собранискиот претседател Талат ...