TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тешко повреден моторциклист во сообраќајка кај Спомен-паркот „12 младинци" во Моклиште кај Ваташа

Канал5 - 16.06.2019

Дваесет и четири годишен моторциклист од Кавадарци бил тешко повреден во сообраќајка кај Спомен-паркот „12 младинци" во Моклиште кај Ваташа, Кавадаречко. – Сообраќајната незгода се случила утринава во 1.30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Мушов ...

Одбележани 76 години од стрелањето на ваташките младинци

Канал5 - 16.06.2019

Седумдесет и шест години од стрелањето на ваташките младинци беа одбележани денеска во месноста Моклиште, Кавадаречко. – Во долгата и тешка историја на македонскиот народ, многу настани останаа длабоко врежани во свеста и паметењето на луѓето и ...

Моторџија од Кавадарци со тешки повреди пренесен на клиника во Скопје

Алсат-М - 16.06.2019

На 16.06.2019 година околу 01.30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Мушов гроб се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „КИА“ со кавадаречки регистарски ознаки, управувано од Б.Н.

Повреден мотоциклист во кавадаречко Ваташа

ТВ21 - 16.06.2019

На 16.06.2019 година околу 01.30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Мушов гроб се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „КИА“ со кавадаречки регистарски ознаки, управувано од Б.Н.

Младо момче со мотор се заби во автомобил - Итно прнесено на скопска Клиника

Press24 - 16.06.2019

Дваесет и четири годишен моторциклист од Кавадарци бил тешко повреден во сообраќајка кај Спомен-паркот „12 младинци“ во Моклиште кај Ваташа, Кавадаречко. – Сообраќајната незгода се случила утринава во 1.30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Мушов ...

Тешко повреден моторциклист во сообраќајка кај Спомен-паркот „12 младинци” во Моклиште кај Ваташа

ММС - 16.06.2019

Дваесет и четири годишен моторциклист од Кавадарци бил тешко повреден во сообраќајка кај Спомен-паркот „12 младинци” во Моклиште кај Ваташа, Кавадаречко. – Сообраќајната незгода се случила утринава во 1.30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Мушов ...

Тешко повреден моторциклист во сообраќајка кај Ваташа

Независен - 16.06.2019

Дваесет и четири годишен моторциклист од Кавадарци бил тешко повреден во сообраќајка кај Спомен-паркот „12 младинци“ во Моклиште кај Ваташа, Кавадаречко. – Сообраќајната незгода се случила утринава во 1.30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Мушов ...

Оперскиот пејач Нацоски очекува бугарскиот претседател да му се извини на македонскиот народ за Ваташа

МКД - 16.06.2019

Деновиве ги читам изјавите на бугарските националисти во врска со историјата на македонскиот народ и не можам да се изначудам на нивните небулози, напиша на својот фејсбук-профил светски познатиот македонски оперски пејач Благој Нацоски .

Одбележани 76 години од стрелањето на ваташките младинци

Алфа - 16.06.2019

Седумдесет и шест години од стрелањето на ваташките младинци беа одбележани денеска во месноста Моклиште, Кавадаречко. –Во долгата и тешка историја на македонскиот народ, многу настани останаа длабоко врежани во свеста и паметењето на луѓето и долга ...

Одбележани 76 години од стрелањето на ваташките младинци

Слободен Печат - 16.06.2019

Настан кој никогаш не може да биде избришан од меморијата на народот од овој крај, е и масакрот на 12 младинци од селото Ваташа, рече Марија Михова, кустос историчар при Музеј галерија Кавадарци.

Тешко повреден моторциклист во сообраќајка кај Ваташа

Слободен Печат - 16.06.2019

Со тешки телесни повреди моторциклистот бил пренесен во комплексот клиники „Мајка Тереза" во Скопје. Дваесет и четири годишен моторциклист од Кавадарци бил тешко повреден во сообраќајка кај Спомен-паркот „12 младинци” во Моклиште кај Ваташа, ...

Одбележани 76 години од стрелањето на ваташките младинци

Независен - 16.06.2019

Седумдесет и шест години од стрелањето на ваташките младинци беа одбележани денеска во месноста Моклиште, Кавадаречко. – Во долгата и тешка историја на македонскиот народ, многу настани останаа длабоко врежани во свеста и паметењето на луѓето и ...

ВИДЕО: Нацоски со „Ми заплакало селото Ваташа“ ги потсети бугарските националисти за злосторите

Курир - 16.06.2019

Македонски оперски пејач и веројатно најдобриот македонски тенор на сите времиња, Благој Нацоски преку својот Фејсбук профил упати критики до бугарските националисти кои шират небулози за историјата на македонскиот народ.

ВИДЕО: Нацоски со „Ми заплакало селото Ваташа“ ги потсети бугарските националисти за злосторите

Скопје24 - 16.06.2019

Македонски оперски пејач и веројатно најдобриот македонски тенор на сите времиња, Благој Нацоски преку својот Фејсбук профил упати критики до бугарските националисти кои шират небулози за историјата на македонскиот народ.

Тешко повреден 24-годишен мотоциклист кај Ваташа

МКД - 16.06.2019

Рано утрово 24- годишен моторциклист од Кавадарци бил тешко повреден во сообраќајка кај спомен-паркот „12 младинци“ во Моклиште кај Ваташа, Кавадаречко. „Сообраќајната незгода се случила утринава во 1,30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Мушов ...

76 години од стрелањето на 12-те ваташки младинци

Факултети - 16.06.2019

Почетоците на младинското револуционерно движење во Ваташа почнуваат во втората половина на 1941 година кога Боро Ангелов-Ваташки ја организира првата младинска организација на ова напредно тиквешко село.

Млад мотоциклист тешко повреден во сообраќајка кај Спомен-паркот во Ваташа

Сител - 16.06.2019

Дваесет и четири годишен моторциклист од Кавадарци бил тешко повреден во сообраќајка кај Спомен-паркот „12 младинци“ во Моклиште кај Ваташа, Кавадаречко. – Сообраќајната незгода се случила утринава во 1.30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Мушов ...

Дваесет и четиригодишник тешко повреден во сообраќајка кај Ваташа (ВИДЕО)

+инфо - 16.06.2019

Кавадарчанец на 24-годишна возраст бил тешко повреден рано утрово во сообраќајна несреќа блузу кавадаречкото село Ваташа, кај Спомен паркот „12 младинци” во месноста Моклиште. – Сообраќајната незгода се случила утринава во 1.30 часот на регионалниот ...

Масакрот во Ваташа: Стрелајте кучиња, но нашата идеја нема да умре!

Антропол - 16.06.2019

На денешен ден, 16 јуни 1943 година, пред 76 години. беше извршен Ваташкиот масакр, најголемиот злочин ( заедно со Дабничкото клање) во времето на Втората светска војна во Македонија. Со намера да го спречи големиот подем на народно-ослободителното ...

Одбележани 76 години од стрелањето на ваташките младинци

Сител - 16.06.2019

Седумдесет и шест години од стрелањето на ваташките младинци беа одбележани денеска во месноста Моклиште, Кавадаречко. – Во долгата и тешка историја на македонскиот народ, многу настани останаа длабоко врежани во свеста и паметењето на луѓето и ...

Мотоциклист тешко повреден во сообраќајка во кавадаречко

Макфакс - 16.06.2019

Тешко повреден 24-годишен мотоциклист од Кавадарци во сообраќајна несреќа што се случи ноќеска на регионалниот пат Кавадарци-Мушов Гроб. Несреќата се случил помеѓу автомобил „КИА“ и мотоцикл „Сузуки 750“.

Пред 76 години беше извршен Ваташкиот масакр

МКД - 16.06.2019

На денешен ден, во 1943 година (пред 76 години) беше извршен Ваташкиот масакр, најголемиот злочин (заедно со Дабничкото клање) во времето на Втората светска војна во Македонија. Со намера да го спречи големиот подем на Народно-ослободителното ...

76 години од масакрот во Ваташа

Нетпрес - 16.06.2019

Седумдесет и шест години од стрелањето на ваташките младинци беа одбележани денеска во месноста Моклиште, Кавадаречко. – Во долгата и тешка историја на македонскиот народ, многу настани останаа длабоко врежани во свеста и паметењето на луѓето и ...

(Видео) Благој Нацоски со песна потсети дека Бугарија му должи извинување на македонскиот народ

еМагазин - 16.06.2019

Деновиве ги читам изјавите на бугарските националисти во врска со историјата на македонскиот народ и не можам да се изначудам на нивните небулози, напиша на својот Фејсбук профил , македонскиот оперски пејач Благој Нацоски.

Мотоциклист тешко повреден во сообраќајка кај Ваташа

Република - 16.06.2019

Дваесет и четири годишен моторциклист од Кавадарци бил тешко повреден во сообраќајка кај Спомен-паркот „12 младинци” во Моклиште кај Ваташа, Кавадаречко. Сообраќајната незгода се случила утринава во 1.30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Мушов ...

(видео) ОПЕРСКИОТ ПЕЈАЧ НАЦОСКИ: Не можам да се изначудам на бугарските небулози

Денешен - 16.06.2019

Деновиве ги читам изјавите на бугарските националисти во врска со историјата на македонскиот народ и не можам да се изначудам на нивните небулози. Особено апсурдна е онаа во која ја негираат нивната фашистичка окупација на Македонија, пишува на ...

(видео) НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Бугарскиот окупатор стрела 12 македонски синови од Ваташа, од кои најмладиот беше дете и имаше ...

Денешен - 16.06.2019

Веројатно нема Македонец кој не ја слушнал „Ми заплакало селото Ваташа“, песна која е посветена на крвавиот настан што се случил на денешен ден, 16 јуни во 1943 година, кога бугарскиот окупатор стрела 12 македонски синови, од кои најмладиот беше ...

Одбележани 76 години од стрелањето на ваташките младинци

Либертас - 16.06.2019

Седумдесет и шест години од стрелањето на ваташките младинци беа одбележани денеска во месноста Моклиште, Кавадаречко. – Во долгата и тешка историја на македонскиот народ, многу настани останаа длабоко врежани во свеста и паметењето на луѓето и ...

Одбележани 76 години од стрелањето на 12. младинци од Ваташа

еМагазин - 16.06.2019

Седумдесет и шест години од стрелањето на ваташките младинци беа одбележани денеска во месноста Моклиште, Кавадаречко. „Во долгата и тешка историја на македонскиот народ, многу настани останаа длабоко врежани во свеста и паметењето на луѓето и долга ...

Мотоциклист тешко повреден во сообраќајка во кавадаречко

Centar - 16.06.2019

Тешко повреден 24-годишен мотоциклист од Кавадарци во сообраќајна несреќа што се случи ноќеска на регионалниот пат Кавадарци-Мушов Гроб. Несреќата се случил помеѓу автомобил „КИА“ и мотоцикл „Сузуки 750“.

Петре Камчевски: На денешен ден 16 јуни 1943 година беше извршен масакр на 12-те ваташки другари

Опсервер - 16.06.2019

НА ДЕНЕШЕН ДЕН, 16 јуни 1943 година, беше извршен Ваташкиот масакр, најголемиот злочин ( заедно со Дабничкото клање) во времето на Втората светска војна во Македонија. Со намера да го спречи големиот подем на НО движење во Македонија, а се во ...

Дваесет и четиригодишник тешко повреден во сообраќајка кај Ваташа

Либертас - 16.06.2019

Кавадарчанец на 24-годишна возраст бил тешко повреден рано утрово во сообраќајна несреќа блузу кавадаречкото село Ваташа, кај Спомен паркот „12 младинци” во месноста ...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН е извршен масакрот во Ваташа: Стрелањето на 12 младинци од страна на Бугарскиот Фашистички Окупатор

Опсервер - 16.06.2019

НА ДЕНЕШЕН ДЕН е извршен масакрот во Ваташа: Стрелањето на 12 младинци од страна на Гнасниот Бугарскиот Фашистички Окупатор Масакр во Ваташа e крвав настан кој се случил на 16 јуни 1943 година кога биле стрелани 12 младинци од селото Ваташа во ...

(ВИДЕО) Благој Нацоски: Белки како знак на добрососедство и пријателство бугарскиот претседател ќе се поклони пред ...

Опсервер - 16.06.2019

Деновиве ги читам изјавите на бугарските националисти во врска со историјата на македонскиот народ и не можам да се изначудам на нивните небулози. Особено апсурдна е онаа во која ја негираат нивната фашистичка окупација на Македонија.

Тешко повреден кавадаречки мотоциклист

Пулс24 - 16.06.2019

Во сообраќајна незгода која се случила кај Спомен-паркот „12 младинци“ во Моклиште кај Ваташа, Кавадаречко со тешки повреди се здобил 24 годишен мотоциклист од Кавадарци. – Сообраќајната незгода се случила утринава во 1.30 часот на регионалниот пат ...

Оперскиот пејач Нацоски: Бугарскиот Претседател да се поклони пред моштите на жpтвите во Ваташа и да се извини на ...

PressingTV - 16.06.2019

Деновиве ги читам изјавите на бугарските националисти во врска со историјата на македонскиот народ и не можам да се изначудам на нивните небулози, напиша на својот фејсбук-профил светски познатиот македонски оперски пејач Благој Нацоски .

Одбележани 76 години од стрелањето на ваташките младинци

MTM - 16.06.2019

– Во долгата и тешка историја на македонскиот народ, многу настани останаа длабоко врежани во свеста и паметењето на луѓето и долга низа години ќе се пренесуваат од генерација на генерација.

Во Ваташа одбележани 76 години од  стелањето на 12 младинци

PressingTV - 16.06.2019

Седумдесет и шест години од стрелањето на ваташките младинци беа одбележани денеска во месноста Моклиште, Кавадаречко. Во долгата и тешка историја на македонскиот народ, многу настани останаа длабоко врежани во свеста и паметењето на луѓето и долга ...

Мотоциклист тешко повреден кај Кавадарци

24Инфо - 16.06.2019

Мотоциклист бил тешко повреден, а совозачот полесно откако утрово со моторот на кој се возеле се судриле со автомобил. Според полицијата, сообраќајната несреќа се случила околу 1.30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Мушов гроб.

Нацоски ја потсети официјална Софија на стреланите момчиња од Ваташа на денешен ден: Оставете го Гоце, извинете се за ...

Република - 16.06.2019

Светската оперска ѕвезда Благој Нацески со порака до официјална Софија која се обидува да ја промени бугарската историја на сметка на македонската. Деновиве ги читам изјавите на бугарските националисти во врска со историјата на македонскиот народ и ...

Тешко повреден моторциклист во сообраќајка

PressingTV - 16.06.2019

Дваесет и четири годишен моторциклист од Кавадарци бил тешко повреден во сообраќајка кај Спомен-паркот „12 младинци“ во Моклиште кај Ваташа, Кавадаречко. Сообраќајната незгода се случила утринава во 1.30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Мушов ...

76 години од масакрот во селото Ваташа

Expres - 16.06.2019

На 16 јуни 1943 година, бугарскиот окупатор стрелаше 12 младинци од селото Ваташа, од кои најмладиот беше дете на 15.годишна возраст. Откако окупаторската војска и полиција го блокирала селото Ваташа , бугарскиот окупатор извршил претрес низ сите ...

Дваесет и четиригодишен моторциклист тешко повреден во сообраќајка кај Ваташа

Скопје1 - 16.06.2019

Дваесет и четири годишен моторциклист од Кавадарци бил тешко повреден во сообраќајка кај Спомен-паркот „12 младинци“ во Моклиште кај Ваташа, Кавадаречко. Сообраќајната несреќа се случила утринава во 1.30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Мушов ...

Моторциклист тешко повреден во сообраќајка кај Ваташа

MakPress - 16.06.2019

Дваесет и четири годишен моторциклист од Кавадарци бил тешко повреден во сообраќајка кај Спомен-паркот „12 младинци“ во Моклиште кај Ваташа, Кавадаречко. – Сообраќајната незгода се случила утринава во 1.30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Мушов ...

Нацоски со песна до Софија: Оставете го Гоце, извинете се за Ваташа и Дабница (ВИДЕО)

Expres - 16.06.2019

Светската оперска ѕвезда Благој Нацески со порака до официјална Софија која се обидува да ја промени бугарската историја на сметка на македонската. “Деновиве ги читам изјавите на бугарските националисти во врска со историјата на македонскиот народ и ...

76 години од стрелањето на ваташките младинци

MakPress - 16.06.2019

Седумдесет и шест години од стрелањето на ваташките младинци беа одбележани денеска во месноста Моклиште, Кавадаречко. – Во долгата и тешка историја на македонскиот народ, многу настани останаа длабоко врежани во свеста и паметењето на луѓето и ...

76 години од стрелањето на ваташките младинци

1tv - 16.06.2019

Седумдесет и шест години од стрелањето на ваташките младинци беа одбележани денеска во месноста Моклиште, Кавадаречко. – Во долгата и тешка историја на македонскиот народ, многу настани останаа длабоко врежани во свеста и паметењето на луѓето и ...

Оперскиот пејач Благој Нацоски им ја испеа на Бугарите ,,Ми заплакало селото Ваташа“(видео)

AKO - 16.06.2019

Оперскиот пејач Благој Нацоски, кој живее и работи во Италија, упати порака до бугарската влада и министерката Захариева, кои се обидуваат да извршат влијание и променат историски факти, уценувајќи ја Македонија на патот кон ЕУ.

НА ДЕНЕШЕН ДЕН е извршен масакрот во ВАТАША- стрелани се 12 младинци од Бугарскиот окупатор!

Магазин - 16.06.2019

На денешен ден е извршен масакрот во Ваташа: Стрелањето на 12 младинци од страна на Бугарскиот Фашистички Окупатор Масакр во Ваташа e крвав настан кој се случил на 16 јуни 1943 година кога биле стрелани 12 младинци од селото Ваташа во близина на ...

Тешка сообраќајна несреќа кај Ваташа – повреден моторциклиста!

Магазин - 16.06.2019

Тешка несреќа се случи утрово околу 1.30 часот кај Спомен-паркот „12 младинци” во Моклиште кај Ваташа, Кавадаречко. Во тешка сообраќајна несреќа која се случи утринава околу 1.30 часот, д ваесет и четири годишен моторциклист од Кавадарци бил тешко ...

Цвеќе на гробот на 12-те стрелани младинци во Ваташа

Expres - 16.06.2019

Во месноста Моклиште, Кавадаречк, денеска беше одбележана 76.годишнината од стрелањето на 12-те младинци од селото Ваташа. „Во долгата и тешка историја на македонскиот народ, многу настани останаа длабоко врежани во свеста и паметењето на луѓето и ...