TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Пророштвата на европските гатачи

Нова ТВ - 12.06.2016

Побрзајте! Времето ви истекува! Ова е пораката која редовно ни ја упатуваат европските гатачи. Пораката потсетува на зборовите на гатачката Питија чии пророштва биле вистински загатки. Мудрите луѓе во античка Грција со денови се мачеле да го ...

Се крчка рамката за нови партиски преговори

Deutsche Welle - 10.06.2016

Враќањето на меѓупартискиот дијалог беше иницирано од германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, а се очекува деновиве да го реализираат лидерите на големата четворка. Во почетокот на наредната недела можно е повторно на ...

Наредната недела можна е лидерска средба на четворката?

МКД - 10.06.2016

Лидерите на четирите партии, потписници на договорот од Пржино, можно е наредната недела да седнат на заедничка маса и да разговараат за излез од политичката криза. Неопходноста од враќање на меѓупартискиот дијалог ја истакна германскиот специјален ...

Се крчка рамката за нови партиски преговори

Либертас - 10.06.2016

Враќањето на меѓупартискиот дијалог беше иницирано од германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, а се очекува деновиве да го реализираат лидерите на големата четворка, пишува Дојче ...

(DW) Се крчка рамката за нови партиски преговори

Локално - 10.06.2016

Враќањето на меѓупартискиот дијалог беше иницирано од германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, а се очекува деновиве да го реализираат лидерите на големата четворка– пишува DW.

Дали лидерите на четирите партии ќе седнат на маса?

Фактор - 10.06.2016

Враќањето на меѓупартискиот дијалог беше иницирано од германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, а се очекува деновиве да го реализираат лидерите на големата четворка, пишува Дојче Веле.

Се готви рамката за нови партиски преговори

Репортер - 10.06.2016

Враќањето на меѓупартискиот дијалог беше иницирано од германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, а се очекува деновиве да го реализираат лидерите на големата четворка, пишува Дојче Веле.

Се крчка рамката за нови партиски преговори

ТВ21 - 10.06.2016

Враќањето на меѓупартискиот дијалог беше иницирано од германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, а се очекува деновиве да го реализираат лидерите на големата четворка, пишува Дојче Веле.

Се крчка рамката за нови партиски преговори

Бриф - 10.06.2016

Враќањето на меѓупартискиот дијалог беше иницирано од германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, а се очекува деновиве да го реализираат лидерите на големата четворка, пишува Дојче Веле.

Заев сака лидерска за да договори избори на кои нема да се појави

Вечер - 10.06.2016

Забелешките на специјалниот пратеник Јоханес Хајндл кои ги испорача при неговата последна посета на Македонија, се спротивни од очекувањата на Зоран Заев. Тој изјави дека е неопходно да се формира влада која ќе ги организира и спроведе изборите, но ...

Гласање наесен или во мај 2017 година

Утрински - 09.06.2016

Неисполнувањето на договорот од Пржино ја доведе земјата до безизлезност Татјана Поповска Наспроти очекувањата дека по посетата на специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл работите ќе бидат појасни и веќе ќе бидат исцртани контурите на ...

Весниците за шарените блокади и изборите

Р.С.Европа - 09.06.2016

Дневниот печат, секој од свој агол, известува за блокадите на крстосниците, посетата на Хајндл и излезот од кризата, потоа за штрајкот на судската администрација, а пишуваат и за апсењето на професорите од Економски.

Кој ќе го преживее Пржино

Утрински - 09.06.2016

Иако Хајндл повика на реафирмирање на пржинскиот договор, реално се отвора втората фаза од неговото исполнување за побрзо излегување од кризата Германецот Јоханес Хајндл наредните месеци ќе биде лицето на меѓународната заедница во Македонија.

ХАЈНДЛ СЕ ИЗЈАСНИ: На ред е Заев да каже кога ќе реши да оди избори

Телеграф - 09.06.2016

По ова прашање ВМРО-ДПМНЕ има изграден став дека на СДСМ ќе му се овозможи да биде дел од власта сто дена пред одржувањето на изборите, согласно договорот од Пржино Германскиот пратеник Јоханес Хајндл во својата трета посета конечно најави конкретни ...

Хајндл ги завршува дводневните средби со потписниците на Пржинскиот договор

24 Вести - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводените средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Средба Попоски – Хајндл

Телма - 08.06.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски се сретна со амбасадорот Јоханес Хајндл, во контекст на неговата мисија како специјален пратеник за Македонија на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, соопшти денеска МНР.

Хајндл: Да се договори датум за избори, СЈО да работи непречено

Нова ТВ - 08.06.2016

Специјалниот претставник на Германија за Македонија, Јоханес Хајндл вели има излез од политичката криза, а тој е содржан во Договорот од Пржино, за кој пак вели е блокиран и кризата продолжува да трае додека времето истекува.

Тачи песимист за оживување на Договор од Пржино

Нова ТВ - 08.06.2016

Според лидерот на ДПА, Мендух Тачи, нереално е да се очекува заживување на Договорот од Пржино бидејќи како што вели “најголемиот проблем е враќање на старата влада по една година преговори“.

Хајндл: Излезот од политичката криза е содржан во договорот од Пржино

24 Вести - 08.06.2016

Специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл, смета дека има излез од политичката криза, а тој е содржан во Договорот од Пржино, што за него е добра вест во случајот, но лошата вест е што овој процес е блокиран, кризата продолжува да трае, а ...

Хајндл се сретна со Ахмети и Тачи

Телма - 08.06.2016

Лидерите на ДУИ и на ДПА Али Ахмети и Мендух Тачи претпладенво во Гермнанската амбасада имаа одвоени средби со специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл. По средбата Ахмети не даде изјава.

Хајндл:Излезот од политичката криза е во договорот од Пржино

24 Вести - 08.06.2016

Специјалниот германски посредник Јоханес Хајндл по средбите што изминативе два дена ги имаше со лидерите на партиите и со државниот врв изјави дека е добро тоа што постои излез од кризата кој го гледа во реафирмирање и ревитализирање на Пржинскиот ...

Хајндл: Да се договори датум за избори

Телма - 08.06.2016

Германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл гледа нова можност Договорот од Пржино да се исполни откако претседателот Иванов целосно ги поништи помилувањата. Тој замина од Македонија без да даде конкретни предлози, туку ги предупреди партиските ...

Хајндл ги завршува дводневните средби со потписниците на Пржинскиот договор

Алсат-М - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводените средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Хајндл ги завршува дводневните средби со потписниците на Пржинскиот договор

Утрински - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводените средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Хајндл се сретна со Ахмети и Тачи

Утрински - 08.06.2016

ФОТО: Киро Попов Лидерите на ДУИ и на ДПА Али Ахмети и Мендух Тачи претпладенво во Гермнанската амбасада имаа одвоени средби со специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл. По средбата Ахмети не даде изјава.

Хајндл ја завршува посетата на Македонија

Р.С.Европа - 08.06.2016

Германскиот специјален пратеник за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводневните средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Хајндл - Има излез од кризата, но вие не излегувате

Р.С.Европа - 08.06.2016

Добра вест е дека има излез од кризата, а тоа е Договорот од Пржино, но лоша е што таа сè уште трае и ја осакатува земјата, рече денеска германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл, кој порача дека времето истекува.

Владата во дефанзива, Груевски и Иванов се под притисок

Deutsche Welle - 08.06.2016

Јоханес Хајндл на четирите големи партии треба да им стави до знаење што очекува Западот, пишува, меѓу другото, печатот на германски јазик. Австрискиот весник „Стандард“ во текстот за состојбата во Македонија по повлекувањето на аболициите од страна ...

Има излез од кризата што ја осакатува Македонија

Р.С.Европа - 08.06.2016

Добрата вест е дека има излез од оваа криза, но лошата е дека пржинскиот процес е блокиран и кризата продолжува да ја осакатува земјата, рече германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл.

Во актовката на Хајндл нема пакет-решенија за кризата

Deutsche Welle - 08.06.2016

Германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, очекува решенијата за излез од кризата да бидат договорени меѓу партиите, кои засега поставуваат само услови и контрауслови. Во актовката на германскиот специјален пратеник Јоханес ...

Хајндл притиска за избори и за услови

Утрински - 08.06.2016

Слободанка Јовановска Да продолжат таму каде што застанаа - сумирано кажано е поентата од разговорите на специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл, откако вчера испорача услови за политичките лидери во земјата.

Хајндл денеска по средбите со Ахмети и Тачи ќе даде изјава

МКД - 08.06.2016

Јоханес Хајндл, германскиот специјален пратеник за Македонија денеска по средбите со лидерите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи, ќе даде изјава за дводневните средби со потписниците на dоговорот од Пржино.

Хајндл: Три задачи - датум за избори, СЈО да работи без опструкции и реформи

МКД - 08.06.2016

Партиите треба да се договорат за датум за изборите и да го направат тоа што е потребно за спроведување слободни и фер избори. На Специјалното јавно обвинителство мора да му биде овозможено да работи без опструкции.

Попоски-Хајндл: Како да се задржи препораката за ЕУ?

МКД - 08.06.2016

Реформите кои се од клучно значење за следниот есенски извештај на Европската Комисија и задржување на препораката за водење на пристапни преговори со ЕУ, биле темите на разговорот меѓу министерот за надворешни работи Никола Попоски со амбасадорот ...

Ахмети-Хајндл: Поддршка за ДИК и СЈО и избори

МКД - 08.06.2016

Политичките партии треба да се ангажираат за усвојување на законите и исполнување на условите за одржување на парламентарните избори како и да ја поддржат Државната изборна комисија и Специјалното јавно обвинителство да ја вршат својата работа ...

Хајндл ги завршува дводневните средби со потписниците на Пржинскиот договор

Либертас - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводените средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Ахмети се сретна со Хајндл: Партиите да ги поддржат ДИК и СЈО

Либертас - 08.06.2016

Соопштение на ДУИ: Денеска во германската амбасада во Скопје, претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети оствари средба со специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл.

Хајндл побара датум за фер избори, поддршка на сјо и реформи според Прибе

Сакам да кажам - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валјтер Штајнмаер, амбасадорот Јоханес Хајндл посочи три точки што се важни да се спроведат без одложување. „Прво, партиите треба да се договорат за датум за изборите и да го ...

Хајндл: Партиите да договорат датум за избори

+инфо - 08.06.2016

Амбасадорот посочи три точки што се важни да се спроведат без одложување. Специјалниот пратеник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валјтер Штајнмаер, амбасадорот Јоханес Хајндл, смета дека има излез од политичката криза кој е содржан ...

Хајндл: Излезот од политичката криза е содржан во Договорот од Пржино

Либертас - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валјтер Штајнмаер, амбасадорот Јоханес Хајндл, смета дека има излез од политичката криза кој е содржан во Договорот од Пржино, што за него е добра вест во случајот, но лошата ...

Попоски се сретна со Хајндл: Реформите се клучни пред есенскиот извештај на ЕК

+инфо - 08.06.2016

Соговорниците разменија мислења околу напорите за надминување на политичката криза и насочување кон реформите кои се од клучно значење. Министерот за надворешни работи Никола Попоски се сретна со амбасадорот Јоханес Хајндл, во контекст на неговата ...

(ВИДЕО) Тачи: Оживувањето на Пржинскиот договор можеби ќе биде неуспешно

Либертас - 08.06.2016

Според лидерот на ДПА, Мендух Тачи, враќањето на старата власт е најголемиот проблем што сега го има Македонија. – Не сакам да излезам политичар кој нема надеж за понатаму. Инсистирањето на Меѓународната заедница на емисарот од Министерстото за ...

Ахмети се сретна со Хајндл: Партиите да ги поддржат ДИК и СЈО

+инфо - 08.06.2016

Ахмети смета дека целосното повлекување на аболицијата од страна на г.Иванов овозможува дијалог за составување и одобрување на приоритетните реформи. Денеска во германската амбасада во Скопје, претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али ...

Хајндл ќе го враќа во живот договорот од Пржино

Тера - 08.06.2016

Германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл ги заврши средбите со лидерите на политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино. Посредникот денеска ќе ја информира јавноста дали и каков компромис донела неговата трета посета во Македонија.

Германските весници пишуваат: Владата во дефанзива, Груевски и Иванов се под притисок

Либертас - 08.06.2016

Јоханес Хајндл на четирите големи партии треба да им стави до знаење што очекува Западот, пишува, меѓу другото, печатот на германски јазик, пренесува Дојче веле . Австрискиот весник „Стандард“ во текстот за состојбата во Македонија по повлекувањето ...

Во актовката на Хајндл нема пакет-решенија за кризата

Либертас - 08.06.2016

Германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, очекува решенијата за излез од кризата да бидат договорени меѓу партиите, кои засега поставуваат само услови и контрауслови, пишува Дојче ...

(ВИДЕО) Тачи: Оживувањето на Пржинскиот договор можеби ќе биде неуспешно

А1 On - 08.06.2016

Според лидерот на ДПА, Мендух Тачи, враќањето на старата власт е најголемиот проблем што сега го има Македонија. – Не сакам да излезам политичар кој нема надеж за понатаму. Инсистирањето на Меѓународната заедница на емисарот од Министерстото за ...

Тачи: По една година преговори, бесмислено е да се вратат истите луѓе на власт

Фокус - 08.06.2016

Лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи не е оптимист по посетата на германскиот специјален пратеник и смета дека обидот за „реанимација” на Пржинскиот договор можно е да заврши неуспешно.

Трите услови на „Германецот” за излез од кризата

Фокус - 08.06.2016

Специјалниот германски посредник Јоханес Хајндл смета дека Пржинскиот договор е излезот од кризата, но жали што македонските политичари не работат во таа насока и ја одовлекуваат неговата имплементација.

Хајндл ќе го враќа во живот договорот од Пржино

Фокус - 08.06.2016

Германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл ги заврши средбите со лидерите на политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино. Посредникот денеска ќе ја информира јавноста дали и каков компромис донела неговата трета посета во Македонија.

Тачи се сомнева дека Пржино успешно ќе воскресне

+инфо - 08.06.2016

Враќање на старата влада на ВМРО и ДУИ во голема мера ја искомплицира ситуацијата, рече Тачи по средбата со Хајндл. Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи, денеска во Амбасадата на Германија во Скопје се сретна со ...

Хајндл ги завршува дводневните средби со потписниците на Пржинскиот договор

Алфа - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводените средби со потписниците на Договорот од Пржино.

ПО ДВОДНЕВНИТЕ СРЕДБИ: Хајндл денеска ќе ја информира јавноста за текот на разговорите

Телеграф - 08.06.2016

На средбата со Иванов, Хајндл ја поздравил и упатил честитки за одлуката на претседателот за поништување на аболициите Специјалниот пратеник на Германија за Македонија, Јоханес Хајндл, денеска, како што најави германската амбасада, треба да ја ...

Хајндл ги завршува дводневните средби со потписниците на Пржинскиот договор

Канал5 - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводените средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Ахмети – Хајндл: Да се воспостави дијалог за приоритетните реформи

Точка - 08.06.2016

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во средата оствари средба со специјалниот германскиот пратеник Јоханес Хајндл, со кого разменија мислења за последните политички случувања во Македонија и начините за надминување ...

Попоски и Хајндл разговараа за надминувањето на политичката криза

Точка - 08.06.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во средата се сретна со амбасадорот Јоханес Хајндл, во контекст на неговата мисија како специјален пратеник за Македонија на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер.

Хајндл ги завршува дводневните средби со потписниците на Пржинскиот договор

Курир - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводневните средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Хајндл ги завршува дводневните средби во Македонија

Точка - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводените средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Средба Попоски – Хајндл

Курир - 08.06.2016

– Министерот за надворешни работи Никола Попоски се сретна со амбасадорот Јоханес Хајндл, во контекст на неговата мисија како специјален пратеник за Македонија на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, соопшти денеска МНР.

Хајндл се сретна со Ахмети, Тачи и со Попоски

Телеграф - 08.06.2016

На средбите се разговарало за напорите за надминување на политичката криза Лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи, претпладнево во германската амбасада имаа одвоени средби со специјалниот пратеник на Германија за Македонија, Јоханес ...

Хајндл се сретна со Ахмети и Тачи

Алфа - 08.06.2016

Лидерите на ДУИ и на ДПА Али Ахмети и Мендух Тачи претпладенво во Гермнанската амбасада имаа одвоени средби со специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл. Лидерите на ДУИ и на ДПА Али Ахмети и Мендух Тачи претпладенво во ...

Хајндл: Државните интереси да бидат пред политичките, Пржинскиот договор е излез од кризата

Канал5 - 08.06.2016

По средбите со партиските лидери и државното раководство Хајндл одреди три приоритети: - Прво, партиите треба да се согласат за датумот на изборите за кои е потребно да се исполнат одредени предуслови за фер и слободни избори.

Хајндл и денеска на средби во Скопје

Канал5 - 08.06.2016

Германскиот посредник Јоханес Хајндл утрово на средба со лидерите на ДУИ и ДПА, Ахмети и Тачи , по што ќе даде изјава за медиумите. Тој вчера се сретна со политичкиот и државниот врв на земјата.

Ахмети – Хајндл: Да се воспостави дијалог за приоритетните реформи

Канал5 - 08.06.2016

Денес во Германската Амбасада во Скопје, Претседателот на Демократската Унија за Интеграција г.Али Ахмети оствари средба со Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл.

Хајндл се сретна со Ахмети и Тачи

Канал5 - 08.06.2016

Лидерите на ДУИ и на ДПА Али Ахмети и Мендух Тачи претпладенво во Гермнанската амбасада имаа одвоени средби со специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл. По средбата Ахмети не даде изјава.

Хајндл испорача три работи за излез од кризата, меѓу кои и барање за датум за избори

Алфа - 08.06.2016

Партиите да се договорат за датум за избори и да направата се тие да бидат слободни и фер, е првата од трите работи кои ги испорача специјалниот германски пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, како клучни прашања за излез од политичката криза.

Тачи по средбата со Хајндл: Обидите да се оживее Договорот од Пржино може да завршат неуспешно

Локално - 08.06.2016

Лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи, не е преголем оптимист дека обидите на меѓународната заедница и на специјалниот пареник на германскиот министер за надворешни работи, Јоханес Хајндл, ќе завршат успешно и додава дека ...

Хајндл: Да се договори датум за избори, СЈО да работи непречено, реформи согласно Прибе…

Локално - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валјтер Штајнмаер, амбасадорот Јоханес Хајндл, смета дека има излез од политичката криза кој е содржан во Договорот од Пржино, што за него е добра вест во случајот, но лошата ...

Три пораки од Хајндл по третата негова посета на Македонија

Орбис - 08.06.2016

Специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл со три барања до политичките лидери – да се усогласи датумот за избори, овозможување услови за фер изборен процес, Специјалното јавно обвинителство непречено да работи, како и ставање на земјата на прво ...

Хајндл ја завршува посетата во земјата, изјава се очекува денеска

Фактор - 08.06.2016

Германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл денеска треба да ја информира јавноста за дводневните средби со потписниците на Договорот од Пржино. Ова го најави Германската амбасада во Скопје.

Хајндл завршува со средбите со потписниците на Пржинскиот договор

Вечер - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводените средби со потписниците на Договорот од Пржино Хајндл вчера попладне имаше средби со ...

Хајндл ги завршува дводневните средби со потписниците на Пржинскиот договор

Репортер - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводените средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Средба Попоски-Хајндл: Реформите се клучни пред есенскиот извештај

Стандард - 08.06.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски се сретна со амбасадорот Јоханес Хајндл, во контекст на неговата мисија како специјален пратеник за Македонија на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер.

Средба Попоски – Хајндл

Вечер - 08.06.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски се сретна со амбасадорот Јоханес Хајндл, во контекст на неговата мисија како специјален пратеник за Македонија на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, соопшти денеска МНР.

Ахмети: Повлекување на аболицијата од Иванов овозможува да се почне дијалог

Стандард - 08.06.2016

Денес во германската амбасада во Скопје, претседателот на ДУИ, Али Ахмети оствари средба со Специјалниот пратеник на Германија за Македонија, Јоханес Хајндл. Ахмети и Хајндл размениле мислења за последните политички случувања во Македонија и ...

Хајндл: Да се договори датум за избори, СЈО да работи непречено, реформи согласно Прибе…

Бриф - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валјтер Штајнмаер, амбасадорот Јоханес Хајндл, смета дека има излез од политичката криза кој е содржан во Договорот од Пржино, што за него е добра вест во случајот, но лошата ...

Хајндл ги завршува дводневните средби со лидерската четворка

Press24 - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводените средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Хајндл: Треба да се реафирмира Договорот од Пржино

Стандард - 08.06.2016

Има излез од политичката криза кој е содржан во Договорот од Пржино, што е добра вест во случајот, но лошата вест е што овој процес е блокиран, кризата продолжува да трае, а времето истекува, истакна специјалниот пратеник од Германија, Јоханес ...

Хајндл: Излезот од политичката криза е содржан во Договорот од Пржино

Репортер - 08.06.2016

ецијалниот пратеник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валјтер Штајнмаер, амбасадорот Јоханес Хајндл, смета дека има излез од политичката криза кој е содржан во Договорот од Пржино, што за него е добра вест во случајот, но лошата ...

Јоханес Хајндл на средба со Ахмети

Република - 08.06.2016

Во Германската Амбасада во Скопје, претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети оствари средба со Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл. Ахмети и Хајндл разменија мислења за последните политички случувања ...

Ахмети – Хајндл: Да се воспостави дијалог за приоритетните реформи

Макфакс - 08.06.2016

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во средата оствари средба со специјалниот германскиот пратеник Јоханес Хајндл, со кого разменија мислења за последните политички случувања во Македонија и начините за надминување ...

Хајндл на средба со Ахмети

Вечер - 08.06.2016

Во Германската Амбасада во Скопје, Претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети оствари средба со Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл. Ахмети и Хајндл разменија мислења за последните политички случувања ...

Хајндл ја завршува посетата на Македонија

ТВ21 - 08.06.2016

Германскиот специјален пратеник за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводневните средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Ахмети се сретна со Хајндл: Партиите да ги поддржат ДИК и СЈО

Бриф - 08.06.2016

Денеска во германската амбасада во Скопје, претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети оствари средба со специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл.

Хајндл ја завршува посетата на Македонија

Стандард - 08.06.2016

Германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводневните средби со потписниците на Договорот од Пржино. Хајндл вчера попладне имаше средби со претседателот Ѓорге ...

Печатот во Германија на големо пишува – Владата во дефанзива, Груевски и Иванов се под притисок

Репортер - 08.06.2016

Јоханес Хајндл на четирите големи партии треба да им стави до знаење што очекува Западот, пишува, меѓу другото, печатот на германски јазик, пренесува Дојче веле . Австрискиот весник „Стандард“ во текстот за состојбата во Македонија по повлекувањето ...

Во актовката на Хајндл нема пакет-решенија за кризата

Репортер - 08.06.2016

Германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, очекува решенијата за излез од кризата да бидат договорени меѓу партиите, кои засега поставуваат само услови и контрауслови, пишува Дојче Веле.

Излезот од кризата е во Пржинскиот договор, смета Хајндл

Фактор - 08.06.2016

Специјалниот германски пратеник, Јоханес Хајндл смета дека има излез од политичката криза, а тој е содржан во Договорот од Пржино. За него ова е добра вест во случајот, но лошата вест е што овој процес е блокиран, кризата продолжува да трае, а ...

Попоски се состана со Хајндл

Нетпрес - 08.06.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски се сретна со амбасадорот Јоханес Хајндл, во контекст на неговата мисија како специјален пратеник за Македонија на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер.

(ВИДЕО) Тачи: Оживувањето на Пржинскиот договор можеби ќе биде неуспешно

Репортер - 08.06.2016

Според лидерот на ДПА, Мендух Тачи, враќањето на старата власт е најголемиот проблем што сега го има Македонија. – Не сакам да излезам политичар кој нема надеж за понатаму. Инсистирањето на Меѓународната заедница на емисарот од Министерстото за ...

Хајндл ги завршува дводневните средби во Македонија

Нетпрес - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводените средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Во актовката на Хајндл нема пакет-решенија за кризата

Бриф - 08.06.2016

Германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, очекува решенијата за излез од кризата да бидат договорени меѓу партиите, кои засега поставуваат само услови и контрауслови, пишува Дојче Веле.

Хајндл: Решението на политичката криза е во договорот од Пржино

ТВ21 - 08.06.2016

Специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл, смета дека има излез од политичката криза, а тој е содржан во Договорот од Пржино, што за него е добра вест во случајот, но лошата вест е што овој процес е блокиран, кризата продолжува да трае, а ...

Тачи: Не верувам дека напорите на Хајндл ќе резултираат со успех

ТВ21 - 08.06.2016

Не верувам дека напорите на германскиот пратеник Јоханес Хајндл ќе резултираат со успех. Враќањето на старата власт е премногу сложена состојба, рече денеска лидерот на ДПА, Мендух Тачи, по средбата со Хајндл во германската амбасада.

Попоски и Хајндл разговараа за надминувањето на политичката криза

Макфакс - 08.06.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во средата се сретна со амбасадорот Јоханес Хајндл, во контекст на неговата мисија како специјален пратеник за Македонија на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер.

Тачи по средбата со Хајндл: Обидите да се оживее Договорот од Пржино може да завршат неуспешно

Мета - 08.06.2016

Лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи, не е преголем оптимист дека обидите на меѓународната заедница и на специјалниот пареник на германскиот министер за надворешни работи, Јоханес Хајндл, ќе завршат успешно и додава дека ...

Хајндл: Излезот од политичката криза е содржан во Договорот од Пржино

Мета - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валјтер Штајнмаер, амбасадорот Јоханес Хајндл смета дека има излез од политичката криза која е содржана во Договорот од Пржино што за него е добра вест во случајот, но лошата ...

Хајндл: Има надеж во политичките партии

ТВ21 - 08.06.2016

Договорот од Пржино е единствениот излез од политичката криза, рече германскиот пратеник Јоханес Хајндл, по средбите во Скопје со државниот врв и четирите политички лидери, потписници на документот.

Завршуваат дводневните средби на Хајндл со потписниците на Пржинскиот договор

Пулс24 - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводневните средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Попоски-Хајндл: Реформи и надминување на кризата-главни приоритети

Пулс24 - 08.06.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски се сретна со амбасадорот Јоханес Хајндл, во контекст на неговата мисија како специјален пратеник за Македонија на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, соопшти денеска МНР.

Хајндл ги завршува дводневните средби со потписниците на Пржинскиот договор

Lider - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводените средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Средба Попоски – Хајндл

Lider - 08.06.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски се сретна со амбасадорот Јоханес Хајндл, во контекст на неговата мисија како специјален пратеник за Македонија на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, соопшти денеска МНР.

Средба Попоски – Хајндл

Сител - 08.06.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски се сретна со амбасадорот Јоханес Хајндл, во контекст на неговата мисија како специјален пратеник за Македонија на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, соопшти денеска МНР.

Хајндл ги завршува дводневните средби со потписниците на Пржинскиот договор

Сител - 08.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска, како што најави Германската амбасада, треба да ја информира јавноста за дводените средби со потписниците на Договорот од Пржино.

Хајндл: Добра и лоша вест за политичката криза - Неопходни три чекори за решение

Сител - 08.06.2016

Добрата вест за излез од политичката криза во Македонија е договорот од Пржино, но лошата вест е тоа што времето е кратко, а процесот на имплементација се одолговлекува на штета на државата, порача Јоханес Хајндл.

Специјалниот германски пратеник Хајндл во дводневна посета на земјава

24 Вести - 07.06.2016

Специјалниот германски пратеник за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Како што соопштија од Германската амбасада, Хајндл, за време на дводневната посета на Македонија ќе се ...

Средба Заев-Хајндл: Реализација на обврските од Пржино

Нова ТВ - 07.06.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и од генералниот секретар Оливер Спасовски, попладнево се сретна со специјалниот пратеник на Р.Германија за Р.Македонија, Јоханес Хајндл придружуван од ...

Хајндл повторно во Скопје на средби со потписниците на Пржинскиот договор

Телма - 06.07.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Хајндл, како што информира Германската амбасада, за време на дводневниот престој во Скопје, покрај со ...

Хајндл на нова средба со политичките лидери, трета за еден месец

Нова ТВ - 07.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за политичката криза во Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на договорот од Пржино. Хајндл и овојпат во Скопје ќе престојува два дена и ќе се сретне со претставници ...

Хајндл по трет пат

Телма - 07.06.2016

Македонија е во фокусот на германската надворешна политика овие два дена. Специјалниот пратеник за Македонија на германското МНР, Јоханес Хајндл ги започна средбите со македонските партиски лидери во Скопје, утре во Бундестагот Комисијата за ...

Европа потсетува на итните обврски, Јоханес Хајндл во земјава со идеи за преодна Влада

24 Вести - 07.06.2016

Еврокомесарот Хан го поздрави поништувањето на аболицијата но тоа е само еден чекор кон остварување на многуте обврски кои се потребни за во Mакедонија да владее правото и земјата да продолжи на евроатланскиот пат, вели портпаролката на ...

Хајндл повторно во Скопје на средби со потписниците на Пржинскиот договор

Утрински - 06.07.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Хајндл, како што информира Германската амбасада, за време на дводневниот престој во Скопје, покрај со ...

Хајндл повторно во Скопје на средби со потписниците на Пржинскиот договор

Алсат-М - 06.07.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Хајндл, како што информира Германската амбасада, за време на дводневниот престој во Скопје, покрај со ...

Хајндл во нова посета на Македонија

Р.С.Европа - 07.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Како што информираат од Германската амбасада, Хајндл за време на дводневната посета на Македонија ќе ...

Хајндл на средби со лидерите: Реализацијата на Пржино единствен излез од кризата

Р.С.Европа - 07.06.2016

На денешната средба на претседателот на СДСМ Зоран Заев со германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл било посочено дека единствен излез од политичката криза е реализација на преземените обврски со Договорот од Пржино од страна на потписниците и ...

Германија ги засука ракавите околу Македонија

Deutsche Welle - 07.06.2016

Германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл денеска и утре е во посета на Скопје. Во Берлин, пак, за состојбата во Македонија ќе се расправа во Бундестагот. Специјалниот пратеник на германскиот министер за надворешни работи за Македонија, Јоханес ...

Аболицијата повлечена – се отвора простор за нов договор

Р.С.Европа - 07.06.2016

Од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ денеска велат дека сè уште немаат најава за разговори на кои се очекува да се зборува и за тоа кога би се одржале изборите. На триесетина минути пред синоќешниот протест на Шарената револуција, претседателот Ѓорге Иванов ...

Средба Хајндл - Заев - Реализација на обврските од Пржино единствен излез од кризата

Утрински - 07.06.2016

На денешната средба на претседателот на СДСМ Зоран Заев со германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл било посочено дека единствен излез од политичката криза е реализација на преземените обврски со Договорот од Пржино од страна на потписниците и ...

Хајндл отвора пат за нова влада

Утрински - 07.06.2016

Слободанка Јовановска Германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл вчера дојде на чист политички терен во Македонија. Додека слета во Скопје шефот на државата ја тргна последната пречка, целосното повлекување на аболицијата.

Заев побара од Хајндл: Прецизни рокови и брзи регуларни избори

МКД - 07.06.2016

Неопходно е да се организира злада за исполнување на условите за избори и нивно спроведување и да се дефинираат прецизни рокови за клучните услови за фер и регуларни избори, а тоа се пред сѐ прочистување на Избирачкиот список и обезбедување ...

Хајндл третпат во Скопје на средби со четворката од Пржино

МКД - 07.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за политичката криза во Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на договорот од Пржино. Хајндл и овојпат во Скопје ќе престојува два дена и ќе се сретне со претставници ...

Хајндл во Скопје ќе ги собира лидерите, во Берлин Бундестагот ќе ја „чешла“ ситуацијата во Македонија

МКД - 07.06.2016

Специјалниот пратеник на германскиот министер за надворешни работи за Македонија, Јоханес Хајндл, кој денеска и утре ќе престојува во Скопје, кругот разговори го почнува со опозицискиот СДСМ во партиското седиште, по што заминува кај претседателот ...

Хајндл на средби со партиските лидери, Јанева и со државниот врв

+инфо - 07.06.2016

За прв пат во неговата агенда е предвидено да даде изјава за медиумите. Германскиот посредник Јоханес Хајндл денес и утре ќе биде во посета на земјава. Како што информираат од германската амабасадата ова посета е надоврзување на неговите две посети ...

Хајндл повторно во Скопје на средби со потписниците на Пржинскиот договор

А1 On - 07.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Како што информираат од Германската амбасада, Хајндл, за време на дводневанта посета на Македонија ќе ...

Заев се сретна со Хајндл: Прецизни рокови, брзи регуларни избори и Влада што ќе ги спроведе се излез од кризата

Либертас - 07.06.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и од генералниот секретар Оливер Спасовски, попладнево се сретна со специјалниот пратеник на Р.Германија за Р.Македонија, Јоханес Хајндл придружуван од ...

Хајндл повторно во Скопје на средби со потписниците на Пржинскиот договор

Идивиди - 06.07.2016

Скопје, 6 јули 2016 (МИА) - Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Хајндл, како што информира Германската амбасада, за време на дводневниот ...

Заев: Прецизни рокови, брзи регуларни избори и Влада што ќе ги спроведе се излез

+инфо - 07.06.2016

Оваа Влада којашто спроведувала криминални избори досега, ја изгуби довербата и легитимитетот за тоа, рече претседателот Заев. Претседателот на СДСМ Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и од генералниот секретар ...

Хајндл во Скопје

Тера - 07.06.2016

Посредникот Јохане Хајндл денеска на нова серија средби со лидерите на партиите во Скопје. Тој ќе биде два дена во Македонија и како што се очекува ќе се разговара за начините за надминување на кризата.

Хајндл денеска во Скопје – За Македонија ќе се расправа во Бундестагот

Либертас - 07.06.2016

Германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл денеска и утре е во посета на Скопје. Во Берлин, пак, за состојбата во Македонија ќе се расправа во Бундестагот. Специјалниот пратеник на германскиот министер за надворешни работи за Македонија, Јоханес ...

Заев: Прецизни рокови, брзи регуларни избори и Влада што ќе ги спроведе се излез

А1 On - 07.06.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и од генералниот секретар Оливер Спасовски, попладнево се сретна со специјалниот пратеник на Р.Германија за Р.Македонија, Јоханес Хајндл придружуван од ...

Заев до Хајндл: Да се формира нова Влада за спроведување на брзи избори

Фокус - 07.06.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната средба со специјалниот пратеник Јоханес Хајндл порачал дека единствен излез од кризата е целосно спроведување на договорот од Пржино, за да се организираат, како што вели, брзи и демократски избори.

Хајндл во Скопје, се крчка ли решение за нова Влада?

Фокус - 07.06.2016

Посредникот Јохане Хајндл денеска на нова серија средби со лидерите на партиите во Скопје. Тој ќе биде два дена во Македонија и како што се очекува ќе се разговара за начините за надминување на кризата.

Хајндл во Скопје на средби со потписниците на Пржинскиот договор

Точка - 07.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Како што информираат од Германската амбасада, Хајндл, за време на дводневанта посета на Македонија ќе ...

Хајндл повторно во Скопје на средби со потписниците на Пржинскиот договор

Алфа - 06.07.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на ...

Заев имаше работна средба со Хајндл

Телеграф - 07.06.2016

На средбата, според партиското соопштение, заеднички е констатирано дека целосното повлекување на незаконската аболиција беше неопходност и отвора пат за функционирање на правната држава На денешната средба на претседателот на СДСМ Зоран Заев со ...

Хајндл повторно во Скопје на средби со потписниците на Пржинскиот договор

Канал5 - 06.07.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Хајндл, како што информира Германската амбасада, за време на дводневниот престој во Скопје, покрај со ...

Хајндл повторно во Скопје на средби со партиските лидери

Курир - 07.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Како што информираат од Германската амбасада, Хајндл, за време на дводневанта посета на Македонија ќе ...

ХАЈНДЛ ПАК ВО СКОПЈЕ: Што ново ќе им каже Германецот на лидерите?

Телеграф - 07.06.2016

Доаѓањето на германскиот пратеник е по само ден откако претседателот Ѓорге Иванов реши целосно да ја повлече аболицијата, што беше главно барање на меѓународниот фактор Германскиот пратеник Јоханес Хајндл денеска се очекува пак да дојде во Скопје на ...

Јоханес Хајндл денеска и утре во Македонија

Канал5 - 07.06.2016

Германскиот посредник Јоханес Хајндл денеска и утре е во Македонија . Попладнево се сретна со лидерот на СДСМ Заев, потоа со претседателот иванов , а во моментов во владата е на средба со премиерот Димитриев .

Хајндл на трета рунда разговори со политичките лидери

Алфа - 07.06.2016

Специјалниот германски пратеник за Македонија, амбасадорот Јоханес Хајндл, денеска допатува на трета рунда разговори со политичките лидери и државниот врв во обид да се најде излез од политичката криза.

Хајндл -Политичките лидери да ги реализираат обврските од Пржинскиот договор

Канал5 - 07.06.2016

Честитајќи му за одлуката за поништување на решенијата за сите доделени аболиции претходно, Германскиот специјален пратеник за Македонија Јоханес Хајндл на средбата со претседателот Иванов го поздравил таквиот чин при што двајацата констатирале оти ...

Заев: Прецизни рокови, брзи регуларни избори и Влада што ќе ги спроведе се излез

Локално - 07.06.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и од генералниот секретар Оливер Спасовски, попладнево се сретна со специјалниот пратеник на Р.Германија за Р.Македонија, Јоханес Хајндл придружуван од ...

Хајндл повторно во Скопје – Аболицијата е повлечена , што е следно ?

Локално - 07.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Како што информираат од Германската амбасада, Хајндл, за време на дводневанта посета на Македонија ќе ...

Хајндл денеска пристигнува во Скопје

Орбис - 07.06.2016

Специјалниот пратеник за Македонија на германскиот сојузен министер за надворешни работи Франк-Валтер Штаjнмаер, амбасадорот Јоханес Хајндл, денеска и утре ќе биде во посета на Скопје, соопштија од Амбасадата на Германија во земјава.

Хајндл денеска пристигнува во Скопје

Мета - 07.06.2016

Специјалниот пратеник за Македонија на германскиот сојузен министер за надворешни работи Франк-Валтер Штаjнмаер, амбасадорот Јоханес Хајндл, денеска и утре ќе биде во посета на Скопје, соопштија од Амбасадата на Германија во земјава.

Нова шанса за спас на Пржино

Вечер - 07.06.2016

Во меѓувреме, Хајндл истакна дека Договорот од Пржино и натаму е добра основа за изнаоѓање решение за кризата во Македонија. Порача дека ЕУ и Германија сакаат да и помогнат на земјата да најде излез од кризата, но оти патот ќе мора самата да го ...

Хајндл на средби со потписниците на Пржинскиот договор

Стандард - 07.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија, Јоханес Хајндл денеска доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Како што информираат од Германската амбасада, Хајндл, за време на дводневанта посета на Македонија ќе се ...

Претседателот Иванов на средба со Хајндл

Република - 07.06.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе го прими а мбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на министер от за надворешни работи на Сојузна Република Германија. З а време на дводневанта посета на Македонија Хајндл ќе се ...

Претседателот Иванов на средба со Хајндл

Press24 - 07.06.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе го прими а мбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на министер от за надворешни работи на Сојузна Република Германија. Хајндл, за време на дводневанта посета на Македонија ќе се ...

Претседателот Иванов на средба со Хајндл

Вечер - 07.06.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе го прими амбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија. Хајндл, за време на дводневанта посета на Македонија ќе се ...

Хајндл повторно во Скопје на средби со потписниците на Пржинскиот договор

Репортер - 06.07.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Хајндл, како што информира Германската амбасада, за време на дводневниот престој во Скопје, покрај со ...

Хајндл во Скопје на средби со потписниците на Пржинскиот договор

Нетпрес - 06.07.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје. Хајндл ќе оддржи средби со потписниците на Договорот од Пржино, а за време на дводневниот престој во Скопје, ќе разговара и со претставници на ...

Заев побара од Хајндл прецизни рокови и брзи регуларни избори

Репортер - 07.06.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и од генералниот секретар Оливер Спасовски, попладнево се сретна со специјалниот пратеник на Р.Германија за Р.Македонија, Јоханес Хајндл придружуван од ...

Заев – Хајндл: На Македонија и се потребни брзи регуларни избори за излез од кризата

Стандард - 07.06.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев попладнево се сретна со специјалниот пратеник на Германија за Македонија, Јоханес Хајндл. Начините за излез од политичката криза беа тема на состанокот. Постои согласност дека решението е во реализација на ...

Германскиот олеснувач Јоханес Хајдел по трет пат во Скопје

МК News - 07.06.2016

Германскиот олеснувач Јоханес Хајдел по трет пат во Скопје на средби со државниот врв и потписниците на пржинскиот договор. И овој пат олеснувачот е тивок, како и претходно, од него во јавноста не се слушаат конкретни предлози за излез од ...

Заев – Хајндл: Потребна е Влада што ќе спроведе брзи и регуларни избори

Мета - 07.06.2016

Начините за излез од политичката криза биле тема на разговор на денешната средба на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и на специјалниот пратеник на сојузниот германски министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер, амбасадорот Јоханес Хајндл.

Иванов ќе се сретне со Хајндл

ТВ21 - 07.06.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска – 07 јуни 2016 година, вторник, ќе го прими а мбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на министер от за надворешни работи на Сојузна Република ...

Што ќе донесе денеска во актовката од Германија пратеникот Хајндл?

Фактор - 07.06.2016

По трет пат германската булдожер дипломатија денеска ќе пристигне во Скопје. Специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл според најавите ќе се надоврзе на двете посети од минатите недели.

Хајндл во Скопје на средби со потписниците на Пржинскиот договор

Канал 77 - 07.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија, Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. За време на дводневната посета на Македонија, Хајндл ќе се сретне и со претставници на меѓународната ...

Денеска средби на Хајндл со потписниците на Пржинскиот договор

Пулс24 - 07.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Како што информираат од Германската амбасада, Хајндл, за време на дводневанта посета на Македонија ќе ...

Хајндл повторно во Скопје на средби со потписниците на Пржинскиот договор

Lider - 06.07.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Хајндл, како што информира Германската амбасада, за време на дводневниот престој во Скопје, покрај со ...

Претседателот Иванов на средба со Хајндл

Сител - 07.06.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе го прими а мбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на министер от за надворешни работи на Сојузна Република Германија. Хајндл, за време на дводневанта посета на Македонија ќе се ...

Германскиот олеснувач Јоханес Хајдел по трет пат во Скопје

Сител - 07.06.2016

Германскиот олеснувач Јоханес Хајдел по трет пат во Скопје на средби со државниот врв и потписниците на пржинскиот договор. И овој пат олеснувачот е тивок, како и претходно, од него во јавноста не се слушаат конкретни предлози за излез од ...

Јоханес Хајндл утре доаѓа во Скопје

Телма - 06.06.2016

Германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл утре доаѓа во Македонија. Ова е трета негова посета за еден месец Хајндл да дојде во Скопје. Неговата порака до м акедонските политичари беше да ги стават државните интереси над ...

Хајндл ќе го поттурнува политичкиот процес

Р.С.Европа - 06.06.2016

Доаѓањето на германскиот специјален пратеник, Јоханес Хајндл, во Скопје, по трет пат, ветува посериозно раздвижување на преговарачкиот процес, сметаат аналитичарите. Оптимистички се очекувањата на експертите од посетата на специјалниот пратеник ...

Хајндл доаѓа по трета среќа

Утрински - 06.06.2016

Се очекува германскиот специјален пратеник да ги мрдне состојбите од политичката парализа Слободанка Јовановска Германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, утре ќе има средби во Македонија и, според првичните најави, нема да ...

Се крчка техничка влада со мандат за изборни реформи

Утрински - 06.06.2016

Татјана Поповска Посетата на специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл повторно ги подгреа очекувањата дека е можен одреден исчекор за надминување на длабоката политичка криза. Во која насока би се воделе преговорите, со какви идеи ќе пристигне ...

Амбасадорот Хајндл утре и задутре во Скопје

МКД - 06.06.2016

Aмбасадорот Јоханес Хајндл, специјален пратеник на сојузниот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штаjнмаер за Македонија, ќе го посети Скопје од 7 до 8 jуни 2016 година, соопшти амбасадата на Германија.

Хајндл утре во Скопје – Шарената револуција денеска ќе објави „бескомпромисен план за излез од кризата“

Капитал - 06.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија, Јоханес Хајндл, утре ќе допатува во трета по ред посета на Македонија, велат дипломатски извори. Ова, трето доаѓање на Хајндл (овде беше два пати минатиот месец) ќе се случи откако денеска ...

Хајндл утре повторно во Македонија

Кајгана - 06.06.2016

Германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл неделава доаѓа во својата трета посета на Македонија за краток временски период. Хајндл пристигнува утре и предвидено е тој да оствари средби со лидерите на четирите најголеми политички партии и ...

Хајндл утре по трет пат во Македонија

А1 On - 06.06.2016

Специјалниот пратеник за Македонија од Германија, Јоханес Хајндл утре повторно доаѓа во Македонија. Тој ќе се сретне со лидерите на четирите партии потписници на Пржинскиот договор. Тој претходно нагласи дека Специјалното јавно обвинителство мора да ...

Хајндл во вторник повторно во Македонија

Тера - 06.06.2016

Германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл неделава доаѓа во својата трета посета на Македонија за краток временски период. Хајндл пристигнува во вторник и предвидено е тој да оствари средби со лидерите на четирите најголеми политички партии и ...

Германскиот пратеник Хајндл утре доаѓа во Македонија

А1 On - 06.06.2016

Германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл утре ќе допатува во Македонија. Тој ќе се сретне со лидерите на политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино. На Хајндл ова ќе му биде трета посета на Македонија за нешто повеќе ...

Хајндл во Скопје утре и задутре, ќе се сретне со политичките лидери и со Катица Јанева

Либертас - 06.06.2016

Aмбасадорот Јоханес Хајндл, специјален пратеник на сојузниот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штаjнмаер за ПЈР Македонија, ќе биде во посета на Скопје утре и задутре (7 и 8 jуни), соопштија од Германската амбасада во Скопје.

Јоханес Хајндл утре во Македонија

Канал5 - 06.06.2016

Специјалниот германски посредник Јоханес Хајндл утре доаѓа повторно во Македонија. Хајндл ќе има средби со лидерите на четирите политички партии, а не е исклучено да се обиде да организира лидерска средба.

Хајндл во вторник повторно во Македонија

Точка - 06.06.2016

Германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл неделава доаѓа во својата трета посета на Македонија за краток временски период. Хајндл пристигнува во вторник и предвидено е тој да оствари средби со лидерите на четирите најголеми политички партии и ...

Хајндл утре повторно во Македонија

Локално - 06.06.2016

Германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, утре повторно ќе допатува во Македонија. Тој ќе се сретне со лидерите на политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино.

Германска амбасада: Хајндл утре и задутре во посета на Скопје

Локално - 06.06.2016

Aмбасадорот Јоханес Хајндл, специјален пратеник на сојузниот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штаjнмаер за Македонија, ќе биде во посета на Скопје од 7 до 8 jуни 2016 година, соопштија од Германската амбасада.

Хајндл денеска во Македонија

ТВ21 - 06.06.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајнд, денеска пристигнува во дводневна посета на Македонија. Тој ќе има средби со лидерите на политичките партиии потписници на договорот од Пржино. Дел од средбите ќе се одржат утре.

Специјалниот германски пратеник Хајндл на средби со политичките лидери

Макфакс - 06.06.2016

Специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл во вторник и среда престојува во Скопје, каде оствари средби со лидерите на четирите најголеми политички партии и потписници на Пржинскиот договор.

Хајндл утре доаѓа во Македонија

Нетпрес - 06.06.2016

Германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл утре доаѓа во својата трета посета на Македонија за краток временски период. Предвидено е тој да оствари средби со лидерите на четирите најголеми политички партии и потписници на Пржинскиот договор.

Хајндл утре повторно во Македонија

Репортер - 06.06.2016

Специјалниот пратеник за Македонија од Германија, Јоханес Хајндл утре повторно доаѓа во Македонија. Тој ќе се сретне со лидерите на четирите партии потписници на Пржинскиот договор. Тој претходно нагласи дека Специјалното јавно обвинителство мора да ...

Хајндл утре доаѓа во Македонија

Press24 - 06.06.2016

Германецот Јоханес Хајндл утре доаѓа во посета на Македонија. Како што се најавува Хајндл утре треба да се сретне со лидерите на партиите кои го потпишаа договорот од Пржино. Ова е трета негова посета за еден месец Хајндл да дојде во ...

Хајндл утре доаѓа во Македонија

Вечер - 06.06.2016

Германецот Јоханес Хајндл утре доаѓа во посета на Македонија. Како што се најавува Хајндл утре треба да се сретне со лидерите на партиите кои го потпишаа договорот од Пржино. Ова е трета негова посета за еден месец Хајндл да дојде во ...

Германска амбасада: Хајндл утре и задутре во посета на Скопје

Мета - 06.06.2016

Aмбасадорот Јоханес Хајндл, специјален пратеник на сојузниот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штаjнмаер за Македонија, ќе биде во посета на Скопје од 7 до 8 jуни 2016 година, соопштија од Германската амбасада.

Хајндл во Скопје ќе оствари средба со политичките лидери и Катица Јанева

Репортер - 06.06.2016

Амбасадорот Јоханес Хајндл, специјален пратеник на сојузниот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штаjнмаер за ПЈР Македонија, ќе биде во посета на Скопје утре и задутре (7 и 8 jуни), соопштија од Германската амбасада во Скопје.

Позната агендата на Јоханес Хајндл, ќе се сретне и со Јанева

Дневник - 06.06.2016

Aмбасадорот Јоханес Хајндл, специјален пратеник на сојузниот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штаjнмаер за Македонија, ќе биде во посета на Скопје утре и в среда. Надоврзувајќи се на неговите две посети од минатите недели, Амбасадорот ...

Трета посета на спецјалниот пратеник на Германија: Хајндл утре во Македонија

еМагазин - 06.06.2016

Специјалниот германски пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл утре повторно ќе допатува во Скопје, и ќе се сретне со партиските лидери пописници на договорот од Пржино. Ова е трета посета на Хајндл во Скопје за нешто повеќе од еден месец.