TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) 360 степени: Хан повеќе не е фактор

Репортер - 16.10.2016

Еврокомесарот Хан по сопствена вина се дефакторизираше и го изгуби кредибилитетот и влијанието врз македонската политика. Тој доаѓа во Скопје само од ПР аспект и за да си го корегира во Брисел сопствениот нарушен имиџ“, ова е оценката на поранешниот ...

Двосмисленоста на Хан

Локално - 16.10.2016

Еврокомесарот остана доследен во давањето изјави кои треба да се дообјаснуваат, оти оставаат простор за различни толкувања. Од тоа произлегува дилемата – што му беше целта на посетата? Колумна на Зоран Јордановски.

(ВИДЕО) 360 степени: Хан повеќе не е фактор

Либертас - 16.10.2016

„Еврокомесарот Хан по сопствена вина се дефакторизираше и го изгуби кредибилитетот и влијанието врз македонската политика. Тој доаѓа во Скопје само од ПР аспект и за да си го корегира во Брисел сопствениот нарушен имиџ“, ова е оценката на ...

Избори сега, законите за СЈО после

Телма - 15.10.2016

Политичките аналитичари немаат дилеми: партиите се решени во понеделник да го распуштат Собранието и да почнат со подготовки на предвремените избори. Ова им го порача и евро-комесарот Јоханес Хан.

Законите за СЈО „извисија“, ЕК нема дообјаснување за двосмисленоста на Хан

24 Вести - 15.10.2016

27 октомври е последниот ден до кога треба да се распушти Собранието, а власта ги одби законските измени кои ги побара Катица Јанева. Со ова, според правните експерти, работата на обвинителството дополнително се отежнува.

Двосмисленоста на Хан

Deutsche Welle - 15.10.2016

Еврокомесарот остана доследен во давањето изјави кои треба да се дообјаснуваат, оти оставаат простор за различни толкувања. Од тоа произлегува дилемата - што му беше целта на посетата? Колумна на Зоран Јордановски.

Пораките на Хан јасни: Избори во декември и почитување на изборните резултати

Нетпрес - 15.10.2016

Важно е изборите да бидат добро подготвени и изведени на начин на кој никој не ќе може да ги критикува, но, не се се’. Тие се темел за враќање на земјата на патот кон евроинтеграциите, но важно е да се работи и на имплементирање на препораките од ...

Двосмисленоста на Хан

Репортер - 15.10.2016

Еврокомесарот остана доследен во давањето изјави кои треба да се дообјаснуваат, оти оставаат простор за различни толкувања. Од тоа произлегува дилемата – што му беше целта на посетата? Колумна на Зоран Јордановски.

(ВИДЕО) Што им порача Хан на невладините – Студио на НОВА со Уранија Пировска и Андреја Стојковски

Репортер - 15.10.2016

Уранија Пировска и Андреја Стојковски како претставници на невладините на средбата со еврокомесарот Јохнаес Хан разговарале за изборните листи на опозицијата за претстојните парламентарни избори, како и расположението на Пировска и на Стојковски да ...

Хан порача: СЈО да работи непристрасно и професионално

Сител - 15.10.2016

Катица Јанева да се однесува професионално. Силна порака од комесарот Хан по вчерашната посета на Македонија. Хан по средбите со лидерите на партиите потписнички на Договорот од Пржино, граѓанските асоцијации и новинарските здруженија потенцираше ...

Ништо од измена на законите за СЈО и по посетата на Хан

Репортер - 15.10.2016

Граѓанските организации, се чини, се последните што инсистираат на спроведување на принципот на одговорност и непречена работа на СЈО, преку усвојување на „законите за СЈО“ и преку формирање специјално судско одделние.

Нема целосна правда без продолжување на рокот за работа на СЈО

Нова ТВ - 15.10.2016

Правдата не може да биде целосно задоволена без да се продолжи рокот за работа на Специјалното обвинителство и да се преслушаат сите снимки од бомбите кои се предадени во оваа институција, велат аналитичарите.

Ништо од измена на законите за СЈО и по посетата на Хан

Локално - 15.10.2016

Граѓанските организации, се чини, се последните што инсистираат на спроведување на принципот на одговорност и непречена работа на СЈО, преку усвојување на „законите за СЈО“ и преку формирање специјално судско одделние.

Двосмисленоста на Хан

Либертас - 15.10.2016

Еврокомесарот остана доследен во давањето изјави кои треба да се дообјаснуваат, оти оставаат простор за различни толкувања. Од тоа произлегува дилемата – што му беше целта на посетата? Колумна на Зоран Јордановски.

ВИДЕО: Што им порача Хан на невладините – Студио на НОВА со Уранија Пировска и Андреја Стојковски

Либертас - 15.10.2016

Уранија Пировска и Андреја Стојковски како претставници на невладините на средбата со еврокомесарот Јохнаес Хан разговарале за изборните листи на опозицијата за претстојните парламентарни избори, како и расположението на Пировска и на Стојковски да ...

Брзам на авион

Локално - 15.10.2016

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Дојде Хан и пак му даде крилја на Груевски. После 12 минути изјава во која верглаше на празно, последните две минути ги искористи да каже дека СЈО треба да работи професионално и дека не ...

Ништо од измена на законите за СЈО и по посетата на Хан

Либертас - 15.10.2016

Пишува: Теофил Блажевски До крајот на овој мандат на Собранието на РМ со голема доза на веројатност може да се предвиди дека нема да има изгласување на измена на законите поврзани со работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Невладините од Хан бараат Специјално судско одделение

Тера - 15.10.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева се надева дека Собранието пред да се распушти ќе ги донесе Законите за олеснување на работата на ...

СЈО да не се злоупотребува, а Катица Јанева да работи независно

Република - 15.10.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата која се одржа во ЕУ Инфоцентарот истакна дека претстојните избори се многу важни и дека тие треба да се спроведат на начин по кој никој нема да може да ги критикува.

Јанева и Хан разговарале за продолжување на мандатот на СЈО

ТВ21 - 14.10.2016

Утрово специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан разговарале за продолжување на мандатот на СЈО и за техничко материјални прашања, како и со проблемите со кои се соочува ова ...

Јанева: Собранието да ни ги прифати барањата пред да се распушти

Фокус - 14.10.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по средбата со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, изрази надеж дека пред да се распушти Собранието, пратениците ќе го изгласаат Законот за заштита на сведоци и за продолжување на мандатот на СЈО.

Тачи до Хан: ќе ги поддржиме законите на Јанева во собрание и Нема да ги признаеме изборите ако се утврдат ...

ТВ21 - 14.10.2016

Остваривме конструктивна средба со господинот Хан, изјави лидерот на ДПА, Мендух Тачи, по средбата со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика. Тачи рече дека Демократската партија на Албанците ќе ги поддржи предлог-законите кои ...

Јанева и Хан разговарале за продолжување на мандатот на СЈО

Сакам да кажам - 14.10.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева разговарала со Јоханес Хан за продолжување на мандатот на нејзиното обвинителство на денешната средба со Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика.

Тачи: ДПА ќе ги поддржи законите за СЈО

Телма - 14.10.2016

По средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, лидерот на ДПА, Мендух Тачи пред новинарите рече дека имал конструктивен и корисен разговор. Тој кажа дека пред распуштањето на Парламентот, ДПА ќе го поддржи донесувањето на законите за СЈО и измените на ...

Тачи: Ќе ги поддржиме барањата на Јанева

Фокус - 14.10.2016

Лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, рече оти ДПА ќе ги поддржи предлог-законите кои спацијалната јавна обвинителка Катица Јанева ги поднесе до Собранието, меѓу кои продолжување на ...

Ахмети до хан: нема време за законите на Јанева, тоа би значело нови договори

ТВ21 - 14.10.2016

Лидерот на Демократската партија за инеграција (ДУИ), Али Ахмети на средбата со еврокомесарот Јоханес хан, изјавил дека нема време за законите на специјалната обвинителка Катица Јанева, затоа што тоа би отворило нови договори.

Ахмети до Хан: Нема време за барањата на Јанева

Фокус - 14.10.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на средбата со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, порачал дека за да се усвојат новите закони за Специјалното јавно обвнителство, треба да се направи нов договор. Сепак, Ахмети е дециден дека за сето тоа, нема време.

Ивона Талевска барала Хан да ја дисциплинира Јанева

Фокус - 14.10.2016

Ивона Талевска во име на Македонската асоцијација на новинари (МАН) денеска побарала од еврокомесарот Јоханес Хан ЕУ да го дисциплинира Специјалното јавно обвинителство, пренесува Канал77.

Хан на средба со Јанева за мандатот на СЈО

Телма - 14.10.2016

Трета но како што најави за него една од најбитните средби. Европскиот комесар за проширување Хан претпладнето се сретна со специјалната обвинителка Катица Јанева. Тој својот став ќе го каже на крајот на денот, Јанева излезе задоволна од средбата.

Хан преку подземни гаражи стигна кај Груевски

Фокус - 14.10.2016

Наместо преку големиот плоштад пред зградата на ВМРО-ДПМНЕ, еврокомесарот Јоханес Хан стигнал во седиштето на владејачката партија преку подземните партиски гаражи, пренесе ПлусИнфо . Пред неговото пристигнување, од партијата им забраниле влез на ...

Хан на средби во Скопје за условите за избори на 11 декември

Канал5 - 14.10.2016

Предизвиците со кои се соочува специјалното јавно обвинителство предмет на средбата со специјалната обвинителка Јанева, која по разговорот со Хан нагласи дека не разговарале за предлог законите за продолжување на мандатот на Специјалното јавно ...

Хан бара да не се злоупотребува Специјалното обвинителство

Сакам да кажам - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска во Скопје повика да не се злоупотребува Специјалното јавно обвинителство и да се остави да ја работи својата работа, како што рече, на адекватен начин. Притоа не кажа кој го злоупотребува СЈО.

Хан: СЈО да работи без притисоци, изборите да бидат беспрекорни

ТВ21 - 14.10.2016

Да се остави Специјалното јавно обвинителство да ја работи својата работа без притисоци, а претстојните избори да бидат беспрекорни, за да нема приговор ниту една партија а ниту пак граѓаните, изјави денеска Јоханес Хан, еврокомесар за проширување и ...

Хaн не најави продолжување на мандатот на СЈО

Фокус - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по денешните маратонски средби со лидерската четворка, премиерот Емил Димитриев, граѓанскиот сектор и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, порача дека оваа посета ја остварил за да покаже дека ...

Хан замина со партиски ветувања дека избори ќе има

Deutsche Welle - 14.10.2016

Еврокомесарот нема да прави притисок законските измени за СЈО да бидат усвоени до распуштањето на парламентот, но очекува тоа непречено да работи и сите партии да му дадат поддршка. Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, ...

Хан: Изборите битни за враќање на состојбата пред две години

Канал5 - 14.10.2016

Слободни и фер избори, реализација на обврските од итниот реформски пакет, соработка со и непречено функционирање на основното јавно обвинителство- ова беше тежиштето на кое беа фокусирани разговорите на еврокомесарот Јоханес Хан за време на ...

Хан: Кредибилни избори и спроведување на итните реформски приоритети

24 Вести - 14.10.2016

Јоханес Хан пристигна во Скопје. Средбите ги започна со претставници со невладиниот сектор, кои според информаците го информирале околу условите за избори, но и опструкцииите со кои се соочува СЈО и му порачале дека е неопходно формирање на ...

Хан на средби со партиите, сите се за избори во декември

24 Вести - 14.10.2016

Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи едногалсни дека се за избори на 11 декември и тоа му го соопштиле на еврокомесарот Хан. Сите повикуваат да се почитува договореното и сите уверуваат дека работата на кредибилни избори.

Хан: Изборите да бидат совршени

Телма - 14.10.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан очекува без никакво одлагање изборите да се одржат на 11 декември и тие да бидат спроведени без проблем, практично да бидат совршени. Тоа би бил клучен, но не и последен чекор за да се стави крај на политичката нестабилност ...

Лидерите, Јанева и Димитриев се сретнаа со Хан

Телма - 14.10.2016

Конструктивни и корисни разговори за подготовките за избори, вака лидерите на политичките партии ги оценија одделните средби со еврокомесарот Јоханес Хан. Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, најави дека нема да толерираат било каква малверзација од ...

Невладините од Хан бараат Специјално судско одделение

24 Вести - 14.10.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева се надева дека Собранието пред да се распушти ќе ги донесе Законите за олеснување на работата на СЈО. Во разговорот со евркомесарот Јоаханес Хан не разговарале за укинувањето на Обвинителството.

Брзам на авион

Сакам да кажам - 14.10.2016

СДСМ изгледа уште не се свесни дека треба да го заслужат гласот на граѓаните што пет месеци ја водеа битката на улица 1 Дојде Хан и пак му даде крилја на Груевски. После 12 минути изјава во која верглаше на празно, последните две минути ги искористи ...

Хан: Процесот до изборите го следам будно, им порачав на лидерите СЈО да работи непречено

24 Вести - 14.10.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан порача дека оваа посета ја остварил за да покаже дека значителниот процес до изборите ЕУ и натаму будно го следи. Тој вели дека изборите се многу важни за враќање на земјата на евроатлансткиот пат, но исто толку важни се и ...

Хан: Кредибилни избори и спроведување на итните реформски приоритети

Вест - 14.10.2016

Важно е изборите да бидат добро подготвени и изведени на начин на кој никој не ќе може да ги критикува. Но, изборите не се се. Тие се темел за враќање на земјата на патот кон евроинтеграциите, но важно е да се работи и на имплементирање на ...

Јоханес Хан во Скопје на разговори со лидерите на политичките партии

Алсат-М - 14.10.2016

Денеска во Скопје еврокомесарот Јоханес Хан, како што е најавено, треба да се сретне со лидерите на партиите потписнички на Договорот од Пржино, како и со владини претставници. На неговата агенда, според некои информации, се и средби со специјалната ...

Хан задоволен од средбите со Димитриев, Ахмети, Тачи и Јанева

Канал5 - 14.10.2016

Хан имаше средба и со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Таа по состанокот кусо рече дека разговарале за работата на СЈО, без да даде повеќе детали. Негира дека на средбата станало збор и за евентуално формирање специјално судско ...

Граѓанските организации побараа од Хан нов судски совет и независно судско одделение

ТВ21 - 14.10.2016

Граѓанските организации на средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, ги изложиле своите ставови во однос на тоа како треба да се реши политичката криза, објави Мета .

Хан задоволен од средбите со Димитриев, Ахмети, Тачи и Јанева

Вест - 14.10.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан кој денеска престојува во Скопје, претпладнево се сретна со премиерот Емил Димитриев, со лидерите на ДПА и ДУИ Мендух Тачи и Али Ахмети, а попладне ќе разговара и со ...

Хан на средба со граѓанскиот сектор, се бара специјално судско одделение

Фокус - 14.10.2016

Граѓанските организации се најдоа први на агендата на еврокомесарот Јоханес Хан, кој денеска треба да се сретне и со политичките лидери и Специјалната јавна обвинителка. Претставниците на невладиниот сектор, побараа да се формира независно судско ...

Хан на средба со Јанева по разговорите со Димитриев и граѓанските организации

Сакам да кажам - 14.10.2016

Јоханес Хан, Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, пристигна во ЕУ инфо центарот за средбата со Катица Јанева, на која, како што најави, очекува да слушне од Специјалниот обвинител како напредува нејзината работа и за предизвиците ...

По средбата со премиерот, Хан на разговор со Катица Јанева

Фокус - 14.10.2016

Специјалната јавна обвинителка пристигна во ЕУ инфо центарот за средбата со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. На средбата се очекува да се разговара за предизвиците со кои се соочува Специјалното јавно обвинителство, напредокот на работата ...

Еврокомесарот Хан оствари средба со премиерот Димитриев

МРТ - 14.10.2016

Најавени се и одделни средби со лидерите на четирите најголеми политички партии, како и со специјалната обвинителка Јанева, и со претставници на граѓанското општество. Комесарот за преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан денеска ...

Ахмети до Хан: Нема време за нови закони за СЈО

Курир - 14.10.2016

Нема време за нови закони, бидејќи за тоа треба да се прават и нови договори, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот Јохенс Хан, одговарајќи на прашањето дали Собранието ќе ги донесе законите за олеснување на работата на ...

(ВИДЕО) Хан на средба со Заев, ќе зборуваат за изборите

Репортер - 14.10.2016

По средбите со Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева и лидерите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи, Еврокомесарот Јонаес Хан пристигна во седиштето на СДСМ, каде ќе одржи средба со високи органи од партијата.

Андре Хан: На Србија местото и е во ЕУ, земјата не треба да се условува

Сител - 14.10.2016

Пратеникот на германската партија Левица (Линке) во Бундестагот, Андре Хан, смета дека на Србија местото и е во ЕУ и дека земјата не треба да се условува со прекин на традиционалните врски со Русија.

Хан задоволен од средбата со невладините, тие бараат независно судско одделение за случаите на СЈО

Стандард - 14.10.2016

„Прв состанок во Скопје посветен на важната размена на информации со претставниците на граѓанското општество. Им заблагодарив на граѓанските организации за нивната посветеност и за важниот придонес.

Ахмети смета дека нема време за носење на законите кои ги побара СЈО

Стандард - 14.10.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, одговарајќи на новинарско прашање, дали Собранието ќе ги донесе законите за олеснување на работата на СЈО, изјави за да се усвојат нови закони, треба да се прават ...

Јанева по средбата со Хан: Комесарот сè ќе каже во 14 часот ГАЛЕРИЈА

+инфо - 14.10.2016

Специјалната јавна обвинителка по средбата со еврокомесарот истакна дека го запознала со работата, како и со предизвиците со кои се соочува СЈО. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан истакна дека го ...

Ахмети: Нема време за нови закони за СЈО

Нетпрес - 14.10.2016

Нема време за нови закони, бидејќи за тоа треба да се прават и нови договори, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот Јохенс Хан, одговарајќи на прашањето дали Собранието ќе ги донесе законите за олеснување на работата на СЈО.

Јанева до Хан: Надеж за гласање на законите неопходни за СЈО

Нова ТВ - 14.10.2016

Веднаш по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева пред медиумите кратко информираше дека со него разговарале за предизвиците со кои се соочува СЈО во својата работа.

Изборите и реформите во фокусот на разговорите меѓу Хан и Димитирев

Макфакс - 14.10.2016

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан во петокот оствари средба со премиерот задолжен за спроведувањето на предвремените парламентарни избори, Емил Димитриев со кого разговарале на повеќе теми поврзани со одржувањето ...

Ахмети и ДУИ немаат време за законите на СЈО?!

Репортер - 14.10.2016

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, одговарајќи на новинарско прашање дали Собранието ќе ги донесе законите за олеснување на работата на СЈО.

Тачи: Ако на денот на изборите има малверзации, нема да ги прифатиме резултатите и ќе ги бојкотираме

А1 On - 14.10.2016

Со комесарот Хан разговаравме дека има услови за фер и демократски избори, рече лидерот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со комесарот Јоханес Хан. Според него тешко е да се одвои државата од партијата бидејќи како што рече, партиите на власт имале ...

Граѓанските организации до Хан: Да се формира нов Судски совет

+инфо - 14.10.2016

На средбата, исто така, била побарана подиректна комуникација на ЕУ, односно избегнување на еуфемизмите и директно лоцирање на одговорноста. Граѓанските организации на средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес ...

Јанева: Со Хан разговаравме за работата на СЈО, но не и за специјално судско одделение

Правдико - 14.10.2016

Разговаравме за проблемите со кои се соочувавме во минатото, изјави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје.

Пировска и Талеска се „судрија“ пред Јоханес Хан

+инфо - 14.10.2016

Пировска рекла дека Талеска не е кредибилна да зборува за професионалноста на специјалната јавна обвинителка бидејќи и таа е дел од „бомбите“. Ивона Талеска во име на Македонското здружение на новинари (МАН) од еврокомесарот, Јоханес Хан на ...

Јанева: Со Хан разговаравме за предизвиците со кои се соочува СЈО

Стандард - 14.10.2016

предизвиците со кои се соочува СЈО во својата работа биле тема на средбата на еврокомесарот Јоханес Хан со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Одговарајќи на новинарско прашање дали тема на разговор меѓу Хан и Јанева биле и формирањето на ...

Хан по средбата со Димитриев: Веродостојни избори и поддршка на СЈО

Стандард - 14.10.2016

По средбата со невладиниот сектор, Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан се сретна со премиерот Емил Димитриев, со кој разговарале за низа прашања. Хан на Твитер сподели дека било разговарано за исполнување на условите за веродостојни избори, ...

Јанева и Хан зборувале за работата на СЈО, ама не и за специјално судско одделение

МКД - 14.10.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан рече дека го запознала со текот на работата на СЈО, како и со сите предизвици со кои обвинителството се соочува.

Хан преку подземните гаражи влезе кај Груевски

Репортер - 14.10.2016

Проотоколот го внесе еврокомесарот Јоханес Хан во седиштето на владејачката партија преку подземните партиски гаражи, а не преку големиот и широк плоштад пред зградата на ВМРО-ДПМНЕ. Пред неговото пристигнување, од партијата рекоа дека немале ...

Тачи: Ако има изборна малверзација, нема да го признаеме резултатот

+инфо - 14.10.2016

„Во шестата изборна единица власта крадеше 10.000 гласови кои даваат двајца пратеници“, изјави Тачи. Со комесарот на ЕУ Јоханес Хан разговаравме дека има услови за фер и демократски избори, изјави денеска пред седиштето на ЕУ во Скопје, лидерот на ...

Јанева охрабрена од средбата со Хан – очекува поддршка на прес-конференцијата на комесарот во 14 часот

Капитал - 14.10.2016

Јоханес Хан на средбата утрово, во рамки на неговата посета на Македонија, од специјалната обвинителка Катица Јанева добил увид во работата на СЈО, и особено бил запознат со предизвиците со кои ова обвинителство се соочува.

Тачи: ДПА ќе ги поддржи измените кои ги бара СЈО

Нова ТВ - 14.10.2016

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, веднаш по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, пред новинарите рече дека имале конструктивен и корисен разговор. Според него, условите за одржување на изборите се делумно исполнети, непрецизирајќи за кои прашања ...

(ВИДЕО) Јанева: Со Хан разговаравме за продолжување на мандатот на СЈО

А1 On - 14.10.2016

По средбата со Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, Катица Јанева изјави дека се разговарало за работата во изминатиот период и за предизвиците со кои се соочува Специјалното јавно обвинителство.

Хан- невладини: Дебата со високи тонови Пировска – Талевска

Нова ТВ - 14.10.2016

„Европската унија да повнимава на Специјаното јавно обвинителство, кое што работи по политичка агенда на СДСМ и Зоран Заев, откако тој јавно ја објави неговата листа непријатели, по која СЈО почна да ги води хајките против една политичка опција и ...

Хан на одделни средби со Ахмети и Тачи, се разговарало за изборите и меѓуетничките односи

Макфакс - 14.10.2016

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан по средбата со премиерот за спроведувањето на изборите Емил Димитриев, специјалната обвинителка Катица Јанева и претставниците на невладиниот сектор, претпладнево оствари средби и ...

Тачи по средбата со Хан: Ако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ пак ги наместат изборите, ние нема да ги признаеме

Репортер - 14.10.2016

дерот на ДПА, Мендух Тачи, средбата со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ја оцени како важна и успешна. Тој рече дека со еврокомесарот разговарале за тоа дали се исполнети условите за избори на 11 декември.

Хан на средби со Јанева, Димитриев, Ахмети и Тачи

Р.С.Европа - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, кој денеска престојува во Скопје, претпладнево се сретна со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. По средбата во седиштето на Европската делегација Јанева рече дека со Хан разговарала за продолжување ...

Хан влезе во седиштето на СДСМ

+инфо - 14.10.2016

Последна на денешната агенда на Хан е средбата со првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Започна претпоследната средба на комесарот Јоханес Хан, која е со лидерот СДСМ, Зоран Заев. Последна на денешната агенда на Хан е средбата со првиот човек ...

Ахмети: Нема време за нови закони за СЈО

МКД - 14.10.2016

Нема време за нови закони, бидејќи за тоа треба да се прават и нови договори, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот Јохенс Хан, одговарајќи на прашањето дали Собранието ќе ги донесе законите за олеснување на работата на СЈО.

Тачи: ДПА ќе го поддржи донесувањето на законите за СЈО и измените на Изборниот законик

Стандард - 14.10.2016

Пред распуштањето на Парламентот, ДПА ќе го поддржи донесувањето на законите за СЈО и измените на Изборниот законик, истакна лидерот на ДПА, Мендух Тачи пред нвинарите, по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан.

Хан се сретна со Јанева, Тачи и Ахмети

МРТ - 14.10.2016

Во тек е средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а потоа еврокомесарот Хан ќе разговара и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Комесарот за преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан кој денеска престојува во Скопје, ...

ВИДЕО: Хан на средба со Заев, ќе зборуваат за изборите

А1 On - 14.10.2016

По средбите со Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева и лидерите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух Тачи, Еврокомесарот Јонаес Хан пристигна во седиштето на СДСМ, каде ќе одржи средба со високи органи од партијата.

Тачи најави бојкот на изборите, ако има малверзација од власта

МКД - 14.10.2016

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, рече дека неговата партија ќе ги поддржи предлог-законите кои спацијалната јавна обвинителка Катица Јанева ги поднесе до Собранието, за продолжување на мадатот на СЈО, како и ...

Ахмети: Нема време за измените кои ги бара Јанева

Нова ТВ - 14.10.2016

По средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, лидерот на ДУИ, Али Ахмети рече дека му порачал дека за да се усвојат новите закони за Специјалното јавно обвнителство, треба да се направи нов договор, бидејќи немало време.

Хан по средбите: Им порачав на лидерите СЈО да работи непречено

Репортер - 14.10.2016

По средбите со лидерската четворка, потписници на Договорот од Пржино, премиерот Емил Димитриев, граѓанскиот сектор и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, еврокомесарот Јоханес Хан порача дека оваа посета ја остварил за да покаже дека ...

Хан: Избори мора да има, новата влада да го следи Европскиот пат

Репортер - 14.10.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан по завршувањето на средбите со лидерите на четирите најголеми политички партии, Специјалната јавна обвинтелка и дел од невладините организации истакна дека има напредок во поголем дел од реформите.

Јоханес Хан: Работата на СЈО е важна за понатамошно зајакнување на владеењето на правото

Академик - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, кој денеска престојува во Скопје, претпладнево се сретна со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. По средбата со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ...

Хан влезе кај Груевски преку подземните гаражи на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 14.10.2016

Пред неговото пристигнување, од партијата рекоа дека немале просторна можност да обезбедат услови за да влезат фотографите и снимателите. Протоколот го внесе еврокомесарот Јоханес Хан во седиштето на владејачката партија преку подземните партиски ...

Граѓанските организации побараа од Хан да се формира нов судски совет и независно судско одделение

МКД - 14.10.2016

Граѓанските организации на средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, ги изложиле своите ставови во однос на тоа како треба да се реши политичката криза, jaви Мета.

Хан: Партиите да се погрижат СЈО да работи без опструкции, изборите се значајни

Стандард - 14.10.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан по завршувањето на средбите во Скопје истакна дека има напредок во поголем дел од реформите, но дека изборите се чекор со цел земјата да се врати на патот кон европските интеграции.

Хан: Јанева да не се злоупотребува и секој да придонесе нејзината работa да биде независна

МКД - 14.10.2016

За нас изборите се многу важни, но не се сѐ. Тие се многу важни за враќање на земјата на евроатлантскиот пат, но потребна е и работа на реформите во спроведувањето на препораките од извештајот на Прибе, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на крајот на ...

(ВИДЕО) Хан: Избори мора да има, новата влада да го следи Европскиот пат

А1 On - 14.10.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан по завршувањето на средбите со лидерите на четирите најголеми политички партии, Специјалната јавна обвинтелка и дел од невладините организации истакна дека има напредок во поголем дел од реформите.

Хан по средбите: Им порачав на лидерите СЈО да работи непречено

Нова ТВ - 14.10.2016

По средбите со лидерската четворка, потписници на Договорот од Пржино, премиерот Емил Димитриев, граѓанскиот сектор и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, еврокомесарот Јоханес Хан порача дека оваа посета ја остварил за да покаже дека ...

Хан: Кредибилни избори и спроведување на итните реформски приоритети

Сител - 14.10.2016

Важно е изборите да бидат добро подготвени и изведени на начин на кој никој не ќе може да ги критикува. Но, изборите не се се. Тие се темел за враќање на земјата на патот кон евроинтеграциите, но важно е да се работи и на имплементирање на ...

Хан задоволен од средбите со Димитриев, Ахмети, Тачи и Јанева

Курир - 14.10.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан кој денеска престојува во Скопје, претпладнево се сретна со премиерот Емил Димитриев, со лидерите на ДПА и ДУИ Мендух Тачи и Али Ахмети, а попладне ќе разговара и со ...

Хан: Изборите се важни, но не се сè, важни се и деновите после нив!

+инфо - 14.10.2016

Да не се злопотребува работата на Специјалното јавно обвинителство, беше јасната порака на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Во предвечерјето на изборите можам да кажам дека Европската унија со големо внимание гледа на работите во земјава.

Хан: Изборите се важни, но тие се само почеток во решавањето на кризата

Репортер - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска по средбите со претставниците на граѓанскиот сектор, Специјалното јавно обвинителство и со лидерите на четирите политички партии, оцени дека има напредок, како во ...

Хан: Изборите се важни, но реформите се уште поважни

Р.С.Европа - 14.10.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан по денешните средби во Скопје изјави дека важно е изборите да бидат добро подготвени и изведени на начин на кој никој не ќе може да ги критикува. Тие се темел за враќање на земјата на патот кон евроинтеграциите, но важно е ...

Хан: Изборите се важни, но тие се само еден дел од она што треба да се имплементира

Макфакс - 14.10.2016

Европската унија (ЕУ) смета дека предвремените парламентарни избори се важен чекор за Македонија во поглед на евроинтеграциите, но еднакво важно е да се работи и на останатите работи како што се Итните реформски приоритети, имплементирањето на ...

Хан: Изборите се важни како темел за неопходните реформи

Капитал - 14.10.2016

Важно е изборите да бидат добро подготвени и изведени на начин што никому нема да даде право да критикува, но, изборите не се сѐ – тие се темел за враќање на Македонија на патот на евроинтеграциите, за што е важно да се работи на имплементацијата на ...

Ахмети: Нема доволно време за измени на законите за СЈО

А1 On - 14.10.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на денешната средба му порача на комесарот Јоханес Хан дека за да се усвојат законските измени за Специјалното јавно обвинителство потребно е да се направи нов договор бидејќи нема доволно време.

Хан побара да не се злоупотребува СЈО, ама не најави продолжување на неговиот мандат

МКД - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан ја заврши посетата на земјава со порака дека пред изборите ЕУ внимателно ги следи работите во земјава и дека добро организирани и спроведени избори се темел за патот на Македонија кон ...

Хан: Изборите мора да бидат добро спроведени

Р.С.Европа - 14.10.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан ги охрабрил политичките лидери во Македонија да им ја дадат поддршката на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим да си ја работат својата работа професионално, непристрасно и непречено.

Брзам на авион

Репортер - 14.10.2016

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Дојде Хан и пак му даде крилја на Груевски. После 12 минути изјава во која верглаше на празно, последните две минути ги искористи да каже дека СЈО треба да работи професионално и дека не ...

Хан: Изборите се важни, реформите остануваат приоритет

МРТ - 14.10.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан ги заокружи средбите во Македонија, со политичката четворка, специјалната обвинителка, невладините. Порача, изборите се важни за враќање на земјава на евроатлантскиот пат, но рече дека исто така, е важно да се спроведат и ...

Еврокомесарот Хан на средби со партиските лидери

МРТ - 14.10.2016

Исполнети се условите за одржување избори- вакво уверување добил еврокомесарот Хан на дел од средбите со партиските лидери. Заев истакнал дека е важно да се испочитувааат условите. Груевски, дека за тоа треба ангажман од сите политички субјекти.

СЈО да не се злоупотребува, а Катица Јанева да работи независно

Нетпрес - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денес на прес-конференцијата која се одржа во ЕУ Инфоцентарот истакна дека претстојните избори се многу важни и дека тие треба да се спроведат на начин по кој никој нема да може да ги критикува.

СЈО да не се злоупотребува, а Катица Јанева да работи независно

Press24 - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денес на прес-конференцијата која се одржа во ЕУ Инфоцентарот истакна дека претстојните избори се многу важни и дека тие треба да се спроведат на начин по кој никој нема да може да ги критикува.

Граѓанските организации до Хан: Да се формира нов судски совет и независно судско одделение

А1 On - 14.10.2016

Граѓанските организации на средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, ги изложиле своите ставови во однос на тоа како треба да се реши политичката криза, објави Мета .

Хан: Изборите се важни, но со нив не завршува се

Алфа - 14.10.2016

Изборите се многу важни за ЕУ, но важен е и денот потоа, поточно изборите да бидат оценети како беспрекорни да продолжи имплементацијата на итните реформски приоритети од новата влада, им порача еврокомесарот Јоханес Хан на клучните политички актери ...

Хан: Изборите се важен крстопат на патот кон ЕУ

Глас на Америка - 14.10.2016

Еврокомесарот со порака во Скопје – мора да се дозволи Специјалното јавно обвинителство соодветно да ја врши работата По средбите со лидерската четворка, потписници на Договорот од Пржино, и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, ...

Што им порача Хан на невладините

Нова ТВ - 14.10.2016

Уранија Пировска и Андреја Стојковски како претставници на невладините на средбата со еврокомесарот Јохнаес Хан разговарале за изборните листи на опозицијата за претстојните парламентарни избори, како и расположението на Пировска и на Стојковски да ...

Андре Хан: На Србија местото и е во ЕУ, земјата не треба да се условува

+инфо - 14.10.2016

Пратеникот на германската партија Левица (Линке) во Бундестагот, Андре Хан, смета дека на Србија местото и е во ЕУ. Пратеникот на германската партија Левица (Линке) во Бундестагот, Андре Хан, смета дека на Србија местото и е во ЕУ и дека земјата не ...

Ќе ги „симне“ ли Хан амнестираните од пратенички листи?

Репортер - 14.10.2016

Аналитичарите немаат големи очекувања од посетата на Хан. Изненадување може да има само ако застане зад моралните принципи практикувани во ЕУ, што би значело амнестираните од Иванов да не се најдат на листи за пратеници, пишува Дојче веле .

Граѓанските организации од Хан побараа нов судски совет

Репортер - 14.10.2016

Граѓанските организации на средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, ги изложиле своите ставови во однос на тоа како треба да се реши политичката криза.

(ФОТО) Хан пристигна на средбата со Јанева

Репортер - 14.10.2016

Јоханес Хан, Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, пристигна во ЕУ инфо центарот за средбата со Катица Јанева, на која, како што најави, очекува да слушне од Специјалниот обвинител како напредува нејзината работа и за предизвиците ...

СЈО да не се злоупотребува, а Катица Јанева да работи независно

Курир - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денес на прес-конференцијата која се одржа во ЕУ Инфоцентарот истакна дека претстојните избори се многу важни и дека тие треба да се спроведат на начин по кој никој нема да може да ги критикува.

СИТЕЛ: Хан во проверка на условите за кредибилни избори, итните реформиски приоритети и поддршката за СЈО

Press24 - 14.10.2016

Голем дел од условите во пржинскиот договор за избори на 11 декември се исполнети, порача еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Тој го поздрави напредокот во прочистувањето на избрачкиот список и избалансираноста во известувањето на медиумите.

Јоханес Хан и Катица Јанева зборувале разговарале за продолжување на мандатот на СЈО

Репортер - 14.10.2016

Утрово специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан разговарале за продолжување на мандатот на СЈО и за техничко материјални прашања, како и со проблемите со кои се соочува ова ...

Андре Хан: На Србија местото и е во ЕУ, земјата не треба да се условува

А1 On - 14.10.2016

Пратеникот на германската партија Левица (Линке) во Бундестагот, Андре Хан, смета дека на Србија местото и е во ЕУ и дека земјата не треба да се условува со прекин на традиционалните врски со Русија.

(ВИДЕО) Јанева: Со Хан разговаравме за продолжување на мандатот на СЈО

Репортер - 14.10.2016

По средбата со Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, Катица Јанева изјави дека се разговарало за работата во изминатиот период и за предизвиците со кои се соочува Специјалното јавно обвинителство.

Ахмети нема време за нови закони за СЈО

+инфо - 14.10.2016

За да се усвојат нови закони, треба да се прават и нови договори, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот за проширување. За да се усвојат нови закони, треба да се прават и нови договори, рече претседателот на ДУИ, Али ...

СЈО ги „судри“ Уранија Пировска и Ивона Талевска

Репортер - 14.10.2016

Ивона Талеска во име на Македонското здружение на новинари (МАН) од еврокомесарот, Јоханес Хан на претпладневната средба во Скопје, побарала да го дисциплинира Специјалното јавно обвинителство(СЈО), пренесува Канал77 .

Денешни разговори на Јоханес Хан во Скопје

Р.С.Европа - 14.10.2016

Денеска во Скопје еврокомесарот Јоханес Хан, како што е најавено, треба да се сретне со лидерите на партиите потписнички на Договорот од Пржино, како и со владини претставници. На неговата агенда, според некои информации, се и средби со специјалната ...

Денеска Хан во Скопје, ќе разговара со Груевски, Ахмети, Заев и Тачи и со Јанева

МКД - 14.10.2016

Денеска во Скопје еврокомесарот Јоханес Хан ќе се сретне со лидерите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, како и со владини претставници. Хан ќе се сретне и со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и со претставници на ...

Хан се сретна со Димитриев, Ахмети, Тачи и Јанева

Сител - 14.10.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан кој денеска престојува во Скопје, претпладнево се сретна со премиерот Емил Димитриев, со лидерите на ДПА и ДУИ Мендух Тачи и Али Ахмети, а попладне ќе разговара и со ...

Хан на средби во Скопје

МРТ - 14.10.2016

На агендата средби со премиерот Димитриев, со лидерите на четирите политички партии, со специјалната обвинителка Катица Јанева и со преставници на граѓанското општество. Еврокомесарот Јоханес Хан денеска ќе престојува во Скопје.

Ахмети по средбата со Хан: За нови закони за СЈО нема време

Либертас - 14.10.2016

За да се усвојат нови закони, треба да се прават и нови договори, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, одговарајќи на новинарско прашање дали Собранието ќе ги донесе законите за олеснување ...

(ВИДЕО) Хан: Кредибилни избори и спроведување на итните реформски приоритети

еМагазин - 14.10.2016

Важно е изборите да бидат добро подготвени и изведени на начин на кој никој не ќе може да ги критикува. Но, изборите не се се. Тие се темел за враќање на земјата на патот кон евроинтеграциите, но важно е да се работи и на имплементирање на ...

Тачи: Дел од условите за фер и демократски избори се исполнети

Вечер Прес - 14.10.2016

Со комесарот Хан разговаравме дека нашиот став е дека дел од условите за фер и демократски избори се исполнети, рече лидерот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со комесарот Јоханес Хан. Доколку сепак на денот на изборите се прават малверзации, тие ќе ...

Хан задоволен од средбите со Димитриев, Ахмети, Тачи и со Јанева

Република - 14.10.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан кој денеска престојува во Скопје, претпладнево се сретна со премиерот Емил Димитриев, со лидерите на ДПА и ДУИ Мендух Тачи и Али Ахмети, а попладне ќе разговара и со ...

СРЕДБА ХАН-АХМЕТИ: Сеопфатна дискусија за кредибилни избори

Фактор - 14.10.2016

Европскиот комесар Јоханес Хан оствари средба и со лидерот на ДУ Али Ахмети. На средбата се дискусило за целосно условите да бидат исполнети за фер кредибилни избори. Хан на твитер пишува дека размениле добри ставови со ...

Хан: Изборите се важни, но тие се само еден дел од она што треба да се имплементира

Точка - 14.10.2016

Хан го потенцираше фактот дека земјата веќе две години се наоѓа во политичка криза и дека ова се одразило особено врз економијата, така што во престојниот период „важно е фокусот да биде ставен на она што е добро за граѓаните“.

За Ахмети нема време за нови закони за СЈО

Мета - 14.10.2016

За да се усвојат нови закони, треба да се прават и нови договори, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, одговарајќи на новинарско прашање дали Собранието ќе ги донесе законите за олеснување ...

ФОТО: Хан пристигна на средбата со Јанева

Либертас - 14.10.2016

Јоханес Хан, Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, пристигна во ЕУ инфо центарот за средбата со Катица Јанева, на која, како што најави, очекува да слушне од Специјалниот обвинител како напредува нејзината работа и за предизвиците ...

Тачи: Ако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ пак ги наместат изборите, ние нема да ги признаеме

еМагазин - 14.10.2016

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, по денешната средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, рече дека таа била важна и успешна. Тој изјави дека со еврокомесарот разговарале за тоа дали се исполнети условите за избори на 11 декември.

Брзам на авион

Либертас - 14.10.2016

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Дојде Хан и пак му даде крилја на Груевски. После 12 минути изјава во која верглаше на празно, последните две минути ги искористи да каже дека СЈО треба да работи професионално и дека не ...

Ахмети до Хан: Нема време за нови закони за СЈО

МК News - 14.10.2016

Нема време за нови закони, бидејќи за тоа треба да се прават и нови договори, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот Јохенс Хан, одговарајќи на прашањето дали Собранието ќе ги донесе законите за олеснување на работата на СЈО.

Хан и Јанева зборувале за продолжување на мандатот на СЈО

Либертас - 14.10.2016

Утрово специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан разговарале за продолжување на мандатот на СЈО и за техничко материјални прашања, како и со проблемите со кои се соочува ова ...

Хан и Јанева зборувале за продолжување на мандатот на СЈО

Бриф - 14.10.2016

Утрово специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан разговарале за продолжување на мандатот на СЈО и за техничко материјални прашања, како и со проблемите со кои се соочува ова ...

СЈО да не се злоупотребува, а Катица Јанева да работи независно

Пулс24 - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денес на прес-конференцијата која се одржа во ЕУ Инфоцентарот истакна дека претстојните избори се многу важни и дека тие треба да се спроведат на начин по кој никој нема да може да ги критикува.

СЈО да не се злоупотребува, а Катица Јанева да работи независно

МК News - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денес на прес-конференцијата која се одржа во ЕУ Инфоцентарот истакна дека претстојните избори се многу важни и дека тие треба да се спроведат на начин по кој никој нема да може да ги критикува.

ХАН: Работата на СЈО е важна за натамошно зајакнување на владеење на правото

Фактор - 14.10.2016

Имавме добра средба со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која ме информираше за нејзината работа и предизвици со кои се соочува, пишува на социјалната мрежа Твитер еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан.

За нови закони за СЈО нема време

Вечер Прес - 14.10.2016

Претходно, Хан разговараше и со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, премиерот Емил Димитриев, претставници од невладиниот сектор и со лидерот на ДПА, Мендух Тачи За да се усвојат нови закони, треба да се прават и нови договори, рече ...

Хан задоволен од средбите со Димитриев, Ахмети, Тачи и Јанева

Вечер Прес - 14.10.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан кој денеска престојува во Скопје, претпладнево се сретна со премиерот Емил Димитриев, со лидерите на ДПА и ДУИ Мендух Тачи и Али Ахмети, а попладне ќе разговара и со ...

Тачи по средбата со Хан: Ако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ пак ги наместат изборите, ние нема да ги признаеме

Бриф - 14.10.2016

дерот на ДПА, Мендух Тачи, средбата со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ја оцени како важна и успешна. Тој рече дека со еврокомесарот разговарале за тоа дали се исполнети условите за избори на 11 декември.

Хан на одделни средби со Ахмети и Тачи, се разговарало за изборите и меѓуетничките односи

Точка - 14.10.2016

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан по средбата со премиерот за спроведувањето на изборите Емил Димитриев, специјалната обвинителка Катица Јанева и претставниците на невладиниот сектор, претпладнево оствари средби и ...

Ахмети до Хан: Нема време за нови закони за работата на СЈО

Пулс24 - 14.10.2016

Нема време за нови закони, бидејќи за тоа треба да се прават и нови договори, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот Јохенс Хан, одговарајќи на прашањето дали Собранието ќе ги донесе законите за олеснување на работата на СЈО.

Тачи: Ќе ги поддржиме барањата на Јанева

Канал 77 - 14.10.2016

Демократската партија на Албанците ќе ги поддржи предлог-законите кои спацијалната јавна обвинителка, Катица Јанева ги поднесе до Собранието – истакна претседалот на ДПА, Мендух Тачи по денешната средба со еврокомесарот, Јоханес Хан.

Ахмети до Хан: Нема време за нови закони за СЈО

Вечер Прес - 14.10.2016

Нема време за нови закони, бидејќи за тоа треба да се прават и нови договори, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот Јохенс Хан, одговарајќи на прашањето дали Собранието ќе ги донесе законите за олеснување на работата на СЈО ...

Јанева: Со Хан разговаравме за работата на СЈО, но не и за специјално судско одделение

Локално - 14.10.2016

Разговаравме за проблемите со кои се соочувавме во минатото, изјави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје.

Ивона Талеска бара ЕУ и Хан да го дисциплинираат СЈО, Пировска и „исконтрира“!

Фактор - 14.10.2016

„Европската унија да повнимава на Специјаното јавно обвинителство, кое што работи по политичка агенда на СДСМ и Зоран Заев, откако тој јавно ја објави неговата листа непријатели, по која СЈО почна да ги води хајките против една политичка опција и ...

Граѓанските организации до Хан: Да се формира нов судски совет и независно судско одделение

Либертас - 14.10.2016

Граѓанските организации на средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, ги изложиле своите ставови во однос на тоа како треба да се реши политичката криза.

Ахмети до Хан: Нема време за нови закони за СЈО

Република - 14.10.2016

Нема време за нови закони, бидејќи за тоа треба да се прават и нови договори, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот Јохенс Хан, одговарајќи на прашањето дали Собранието ќе ги донесе законите за олеснување на работата на СЈО.

Ахмети: Нема време за носење на законите кои ги побара СЈО

Канал 77 - 14.10.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на денешната средба со еврокомесарот, Јоханес Хан истакнал дека за да се усвојат новите закони за Специјалното јавно обвнителство, треба да се направи нов договор, бидејќи немало време.

Хан задоволен од средбите со Димитриев, Јанева, Ахмети и Тачи

Пулс24 - 14.10.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан кој денеска престојува во Скопје, претпладнево се сретна со премиерот Емил Димитриев, со лидерите на ДПА и ДУИ Мендух Тачи и Али Ахмети, а попладне ќе разговара и со ...

Тачи: ДПА ќе ги поддржи законите за СЈО

Локално - 14.10.2016

По средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, лидерот на ДПА, Мендух Тачи пред новинарите рече дека имал конструктивен и корисен разговор. Тој кажа дека пред распуштањето на Парламентот, ДПА ќе го поддржи донесувањето на законите за СЈО и измените на ...

Хан: Избори мора да има

Вечер Прес - 14.10.2016

За нас изборите се многу важни.Тие се многу важни за враќање на земјата на евроатлантскиот пат, но потребна е и работа на реформите во спроведувањето на препораките од извештајот на Прибе, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на крајот на неговите ...

Јанева: Со Хан разговаравме за работата на СЈО, но не и за специјално судско одделение

Бриф - 14.10.2016

Разговаравме за проблемите со кои се соочувавме во минатото, изјави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје.

Ахмети: Нема време за нови закони за СЈО

Точка - 14.10.2016

Нема време за нови закони, бидејќи за тоа треба да се прават и нови договори, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот Јохенс Хан, одговарајќи на прашањето дали Собранието ќе ги донесе законите за олеснување на работата на СЈО.

Хан: Изборите добро да се подготват и спроведат за да нема забелешки

Фактор - 14.10.2016

Eврокомесарот Јоханес Хан денеска од Скопје порача дека оваа посета ја направил за да покаже дека значителниот процес до изборите ЕУ и понатаму будно го следи. Според него, многу е важно добро да се подготват и реализираат изборите во декември за ...

Хан: Изборите се важни, но тие се само почеток во решавањето на кризата

Мета - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска по средбите со претставниците на граѓанскиот сектор, Специјалното јавно обвинителство и со лидерите на четирите политички партии, оцени дека има напредок, како во ...

Хан ги почна средбите во Скопје, прв на агендата е граѓанскиот сектор

Мета - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување и за доборосетска политика, Јоханес Хан, утринава со средба со претставниците на граѓанскиот сектор ја почна посетата на Македонија. Хан, по средбата со претставниците на невладините организации, ќе се сретне со ...

Ќе има ли избори: Хан во Македонија да ја реши дилемата

еМагазин - 14.10.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан денеска ќе престојува во Скопје каде е предвидено да се сретне со премиерот Емил Димитриев, лидерите на четирите најголеми политички партии, со специјалната обвинителка Катица ...

Хан кажа “не сум наивен, повеќе од 40 години сум политичар” и ги даде задачите: да се реши ИЕ6, да не се пречи на СЈО, ...

Локално - 14.10.2016

Откако се сретан со целиот партиско-политички естаблишмент , со Катица Јанева и со невладините, еврокомесарот Јоханес Хан посочи дека има напредок во поголем дел од реформите. Според него , изборите се многу важни за враќање на земјата на ...

Граѓанските организации до Хан: Да се формира нов Судски совет и независно судско одделение

Мета - 14.10.2016

Граѓанските организации на средбата со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан ги исложиле своите ставови во однос на тоа како треба да се реши политчката криза.

Која е денешната агенда на Хан?

Фактор - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување и за доборосетска политика, Јоханес Хан, утрово се сретна со претставниците на граѓанскиот сектор. Тој во текот на денот малку подоцна ќе се сретне со премиерот Емил Димитриев, во седиштето на Владата.

Ивона до Хан да го дисциплинираат СЈО, Пировска до Ивона- ти не си кредибилна !

Локално - 14.10.2016

„Европската унија да повнимава на Специјаното јавно обвинителство, кое што работи по политичка агенда на СДСМ и фондацијата СОРОС, откако Заев јавно ја објави неговата листа непријатели, по која СЈО почна да води хајките против една политичка опција ...

Хан: Изборите на 11 декември да бидат совршени, партиите да не ја опструираат работата на СЈО

Канал 77 - 14.10.2016

Изборите се важни, но тие се само почеток во решавањето на кризата – изјави еврокомесарот, Јоханес Хан на денешната прес – конференција, која ја одржа по средбите со премиерот Емил Димитриев, лидерите на четирите најголеми политички партии во ...

Хан: Не е доволно само кредибилни избори

Канал 77 - 14.10.2016

Рано претпладнево почнаа средбите на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан. На првата средба, претставниците на граѓанскиот сектор ги изложиле своите ставови за решавање на политичката криза.

СЈО ги „судри“ Уранија Пировска и Ивона Талевска

Бриф - 14.10.2016

Ивона Талеска во име на Македонското здружение на новинари (МАН) од еврокомесарот, Јоханес Хан на претпладневната средба во Скопје, побарала да го дисциплинира Специјалното јавно обвинителство(СЈО), пренесува Канал77.

Андре Хан: На Србија местото и е во ЕУ, земјата не треба да се условува

Локално - 14.10.2016

Пратеникот на германската партија Левица (Линке) во Бундестагот, Андре Хан, смета дека на Србија местото и е во ЕУ и дека земјата не треба да се условува со прекин на традиционалните врски со Русија.

Хан преку подземните гаражи влезе кај Груевски. ВМРО ДПМНЕ „немале просторна можност“ да примат новинари

Либертас - 14.10.2016

Протоколот го внесе еврокомесарот Јоханес Хан во седиштето на владејачката партија преку подземните партиски гаражи, а не преку големиот и широк плоштад пред зградата на ВМРО-ДПМНЕ. Пред неговото пристигнување, од партијата рекоа дека немале ...

ГАЛЕРИЈА: Хан не даде конкретен одговор за мандатот на СЈО

Фактор - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан денеска по средбите со лидерската четворка, премиерот Емил Димитриев, граѓанските организации и специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, во Скопје не даде конкретен одговор дали мандатот на СЈО ќе биде ...

МАН побара, Хан потврди: СЈО да се прибере и вразуми!

Вечер Прес - 14.10.2016

Во присуство на 14 соросоидни невладини организации, како единствен исклучок од тој амбиент, Ивона Талевска како претставник на МАН, побара од европскиот амбасадор и од комесарот Хан да поведат сметка за СЈО, бидејќи сите нивни постапки се партиски ...

Тачи: Ако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ пак ги наместат изборите, ние нема да ги признаеме

Локално - 14.10.2016

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, средбата со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ја оцени како важна и успешна. Тој рече дека со еврокомесарот разговарале за тоа дали се исполнети условите за избори на 11 декември, – Мојот став е дека дел од ...

Јанева и Хан разговарале за предизвиците со кои се сочува СЈО

Тера - 14.10.2016

Веднаш по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева пред медиумите кратко информираше дека со него разговарале за предизвиците со кои се соочува СЈО во својата работа.

Изборите и реформите во фокусот на разговорите меѓу Хан и Димитриев

Точка - 14.10.2016

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан во петокот оствари средба со премиерот задолжен за спроведувањето на предвремените парламентарни избори, Емил Димитриев со кого разговарале на повеќе теми поврзани со одржувањето ...

Тачи по средбата со Хан: Ако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ пак ги наместат изборите, ние нема да ги признаеме

Либертас - 14.10.2016

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, средбата со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ја оцени како важна и успешна. Тој рече дека со еврокомесарот разговарале за тоа дали се исполнети условите за избори на 11 декември.

За што разговараше Хан со Јанева и со претставници на организациите?

Фактор - 14.10.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан кажа дека го запознала како се одвива работата на СЈО. Го информирала и за сите предизвици со кои обвинителството се соочува.

Јанева: Со Хан разговаравме за работата на СЈО, но не и за специјално судско одделение

Мета - 14.10.2016

Разговаравме за проблемите со кои се соочувавме во минатото, изјави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје.

Заврши средбата на Хан со Катица Јанева

Вечер Прес - 14.10.2016

По завршувањето на средбата меѓу Јанева и Хан , специјалната обвинителка истакна дека гозапознала со текот на работата на СЈО, како и со сите предизвици со кои обвинителството се соочува. На прашањето, дали добила добила поддршка од Хан за работата ...

Хан влезе кај Груевски преку подземните гаражи на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Канал 77 - 14.10.2016

Протоколот го внесе еврокомесарот, Јоханес Хан во седиштето на владејачката партија преку подземните партиски гаражи, а не преку големиот и широк плоштад пред зградата на ВМРО-ДПМНЕ, пишува порталот Плусинфо.

СЈО ги „судри“ Уранија Пировска и Ивона Талевска

Канал 77 - 14.10.2016

Ивона Талеска во име на Македонското здружение на новинари (МАН) од еврокомесарот, Јоханес Хан на претпладневната средба во Скопје, побарала да го дисциплинира Специјалното јавно обвинителство(СЈО).

Заврши средбата на Јанева со Хан: Комесарот сè ќе каже во 14 часот

Канал 77 - 14.10.2016

Продолжување на мандатот на СЈО и проблемите со кои се соочува ова обвинителство – биле темите на разговор на средбата меѓу специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева и еврокомесарот за проширување и соседска политикам Јоханес Хан.

Јанева: Со Хан разговаравме за работата на СЈО, и како во иднина ќе го продолжиме дејствувањето

Либертас - 14.10.2016

Разговаравме за проблемите со кои се соочувавме во минатото, изјави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје.

Им порачав на лидерите СЈО да работи непречено

Тера - 14.10.2016

По средбите со лидерската четворка, потписници на Договорот од Пржино, премиерот Емил Димитриев, граѓанскиот сектор и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, еврокомесарот Јоханес Хан порача дека оваа посета ја остварил за да покаже дека ...

Хан: Младите да гласаат, тие може да донесат промени во општеството

Фактор - 14.10.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска од Скопје, изјави дека изборите во Македонија се многу важни за ЕУ, но е важен и денот после нивното одржување кога ќе бидеат прифатени како совршени и ќе продолжи спроведувањето на итните приоритети за реформи од ...

Ќе ги „симне“ ли Хан амнестираните од пратенички листи?

Либертас - 14.10.2016

Аналитичарите немаат големи очекувања од посетата на Хан. Изненадување може да има само ако застане зад моралните принципи практикувани во ЕУ, што би значело амнестираните од Иванов да не се најдат на листи за пратеници, пишува Дојче веле.

(ВИДЕО) Хан: Изборите се важни, но тие се само почеток во решавањето на кризата

Либертас - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска по средбите со претставниците на граѓанскиот сектор, Специјалното јавно обвинителство и со лидерите на четирите политички партии, оцени дека има напредок, како во ...

(ВИДЕО) Јанева: Со Хан разговаравме на кој начин да ја продолжиме работата на СЈО

еМагазин - 14.10.2016

Разговаравме за проблемите со кои се соочувавме во минатото, изјави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје, пренесува ...

Заврши посетата на еврокомесарот: Мора да има избори

Република - 14.10.2016

За нас изборите се многу важни. Тие се многу важни за враќање на земјата на евроатлантскиот пат, но потребна е и работа на реформите во спроведувањето на препораките од извештајот на Прибе, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на крајот на неговите ...

СЈО ги „судри“ Уранија Пировска и Ивона Талевска

Либертас - 14.10.2016

Ивона Талеска во име на Македонското здружение на новинари (МАН) од еврокомесарот, Јоханес Хан на претпладневната средба во Скопје, побарала да го дисциплинира Специјалното јавно обвинителство(СЈО), пренесува Канал77.

Тачи: Ако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ пак ги наместат изборите, ние нема да ги признаеме

Мета - 14.10.2016

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, средбата со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ја оцени како важна и успешна. Тој рече дека со еврокомесарот разговарале за тоа дали се исполнети условите за избори на 11 декември, – Мојот став е дека дел од ...

Хан: Изборите се важни, но тие се само почеток во решавањето на кризата

Бриф - 14.10.2016

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска по средбите со претставниците на граѓанскиот сектор, Специјалното јавно обвинителство и со лидерите на четирите политички партии, оцени дека има напредок, како во ...

За Ахмети нема време за нови закони за СЈО

еМагазин - 14.10.2016

За да се усвојат нови закони, треба да се прават и нови договори, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, одговарајќи на новинарско прашање дали Собранието ќе ги донесе законите за олеснување ...

СРЕДБА ТАЧИ-ХАН: Меѓуетничка соработка клучен елемент за изборите

Фактор - 14.10.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан се сретна и со лидерот на ДПА Мендух Тачи. Како што соопштија на средбата се разговарало зза подготовките околу изборите, а меѓуетничката соработка била потенцирана како клучен елемент.

Еврокомесарот Хан оствари средба со премиерот Димитриев

Вечер Прес - 14.10.2016

Најавени се и одделни средби со лидерите на четирите најголеми политички партии, како и со специјалната обвинителка Јанева, и со претставници на граѓанското општество Комесарот за преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан денеска ...

За Ахмети нема време за нови закони за СЈО

Локално - 14.10.2016

За да се усвојат нови закони, треба да се прават и нови договори, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, одговарајќи на новинарско прашање дали Собранието ќе ги донесе законите за олеснување ...

ДС бара да бидат донесени законите за СЈО ...

Н.Македонија - 14.10.2016

ДС бара да бидат донесени законите за СЈО Демократскиот сојуз (ДС) на Павле Трајанов на петти овој месец до Собранието достави предлози за создавање законски можности, рокот за поднесување обвиненија од страна на специјалното јавно обвинителство да ...

Хан очекува избори и брифинг од СЈО...

Н.Македонија - 14.10.2016

Хан очекува избори и брифинг од СЈО Со посетата на еврокомесарот за проширување и добрососедска политика на ЕУ Јоханес Хан, кој денеска треба да пристигне во Скопје, се очекува дефинитивно да се расчистат сите дилеми околу одржување на изборите на ...

(Обновено) Лидерите пред Хан потврдија подготвеност за избори...

Н.Македонија - 14.10.2016

(Обновено) Лидерите пред Хан потврдија подготвеност за избори Важно е изборите да се подготват и да се спроведат така што потоа никој нема да има простор да критикува. Со сите лидери на политичките партии разговарав и за Специјалното јавно ...

Андре Хан: На Србија местото и е во ЕУ, земјата не треба да се условува ...

Н.Македонија - 14.10.2016

Андре Хан: На Србија местото и е во ЕУ, земјата не треба да се условува Пратеникот на германската партија Левица (Линке) во Бундестагот, Андре Хан, смета дека на Србија местото и е во ЕУ и дека земјата не треба да се условува со прекин на ...

Хан од утрово заврши пет средби...

Н.Македонија - 14.10.2016

Хан од утрово заврши пет средби Денешната посета на еврокомесарот за проширување и добрососедска политика на ЕУ Јоханес Хан започна со средба со граѓанскиот сектор, а потоа се сретна и со премиерот Емил Димитриев и специјалната јавна обвинителка ...

Хан: Изборите се темелник за враќање на евроатлантскиот пат...

Н.Македонија - 14.10.2016

Хан: Изборите се темелник за враќање на евроатлантскиот пат Од големо значење за вашата земја, но и за ЕУ, e изборите да се подготват и да се спроведат на начин на кој потоа никој нема да има простор да критикува.

Хан задоволен од средбите со Димитриев, Ахмети, Тачи и Јанева

Идивиди - 14.10.2016

Скопје, 14 октомври 2016 (МИА) - Комесарот за преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан кој денеска престојува во Скопје, претпладнево се сретна со премиерот Емил Димитриев, со лидерите на ДПА и ДУИ Мендух Тачи и Али Ахмети, а ...

Хан задоволен од средбите со Димитриев, Ахмети, Тачи и Јанева

Lider - 14.10.2016

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан кој денеска престојува во Скопје, претпладнево се сретна со премиерот Емил Димитриев, со лидерите на ДПА и ДУИ Мендух Тачи и Али Ахмети, а попладне ќе разговара и со ...

Еврокомесарот Хан утре во Скопје

Телма - 13.10.2016

СЈО и неговата ефективност, како и неговата попреченост во работата, ќе биде една од главните теми на разговор на еврокомесарот Јоханес Хан кој утре доаѓа во Скопје во последна контрола пред најавените избори на 11 декември.

Хан утре ќе се сретне со политичките лидери, со СЈО и со невладини организации

Фокус - 13.10.2016

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, утре доаѓа во посета на Македонија. На неговата агенда се средби со четворицата лидери на партиите потписнички на Договорот од Пржино. Освен со нив, Хан ќе се сретне и со специјалната јавна обвинителка ...

Ќе ги „симне“ ли Хан амнестираните од пратенички листи?

Deutsche Welle - 13.10.2016

Аналитичарите немаат големи очекувања од посетата на Хан. Изненадување може да има само ако застане зад моралните принципи практикувани во ЕУ, што би значело амнестираните од Иванов да не се најдат на листи за пратеници.

Хан: Исполнети се условите за веродостојни избори

24 Вести - 13.10.2016

По лидерскиот гарант за избори во декември – во земја ќе стигне и бриселскиот еврокомесар за проширување, Јоханес Хан. Утре не планира ад ја седне лидерската четворка на маса, но клучната порака што ќе им ја каже на поединечните средби ја упати уште ...

Хан: Има услови за избори во декември

Телма - 13.10.2016

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан доаѓа во Скопје со порака до македонските политичари дека очекува изборите да се одржат на 11 декември, како и со силна поддршка за работата на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Дебата во „Клик Плус“ – сите отфрлаат одговорнот за политичката криза

ТВ21 - 13.10.2016

Гостите во дебатниот магазин Клик Плус, очекуваат една од забелешките на евро-комесарот Јоханес Хан, утре во Скопје да биде тоа што во парламентот не беа изгласани барањата за продолжување на рокот за работа на СЈО и Законот за заштитени сведоци.

Пратениците го одбија предлогот на Трајанов за барањата на СЈО

Алсат-М - 13.10.2016

Мнозинството пратеници го одбија денеска барањето на Павле Трајанов од Демократскиот сојуз на дневниот ред да се додадат предлог-законите за заштита на сведоци и за продолжување на некои рокови за работа на Специјалното обвинителство.

ДС бара да бидат донесени законите за СЈО

ТВ21 - 13.10.2016

Демократскиот сојуз (ДС) на 5 октомври 2016 година до Собранието на РМ достави предлог закони со кои се предлага создавање законски можности, рокот за поднесување на обвиненија од страна на Специјалното јавно обвинителство да се продолжи, како и ...

Еврокомесарот Хан утре доаѓа во Македонија

24 Вести - 13.10.2016

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, утре доаѓа во посета на Македонија. На неговата агенда се средби со четворицата лидери на партиите потписнички на Договорот од Пржино. Хан најверојатно ќе се сретне и со специјалната јавна обвинителка ...

Проѕирен маневар на власта пред доаѓањето на Хан

Deutsche Welle - 13.10.2016

Со вчерашниот маневар, ВМРО-ДПМНЕ си обезбеди гаранции дека до распуштањето на парламентот единственото нешто за коешто ќе се расправа во Собранието е буџетот за 2017 година, но не и законските измени за СЈО.

Хан утре во Скопје, ќе се сретне и со Јанева

Стандард - 13.10.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, утре доаѓа во Скопје, според најавата, на средби со лидерите на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, специјалната јавна обвинителка и со претставници на невладиниот сектор.

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: Да се донесат законите за СЈО

Телеграф - 13.10.2016

Нема никакви причини законите да бидат ставени на разгледување, соопштија од партијата на Павле Трајанов Демократскиот сојуз на 5 октомври до Собранието достави предлог-закони со кои се предлага создавање законски можности рокот за поднесување на ...

Хан утре ќе се сретне со обвинети, обвинители и со политичари на црни листи

Правдико - 13.10.2016

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утре доаѓа во Скопје, каде, според најавената агенда, ќе има средби со лидерите на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, специјалната јавна обвинителка и ...

Демократски сојуз: Се блокира носењето на законите за СЈО и заштитени сведоци

Репортер - 13.10.2016

Соопштение на ДС: Демократскиот сојуз на 5 октомври 2016 година, до Собранието на РМ, достави предлог закони со кои се предлага создавање на законски можности, рокот за поднесување на обвиненија од страна на СЈО да се продолжи, како и обезбедување ...

Хан сака да слушне дека на 11 декември избори ќе има

МКД - 13.10.2016

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утре доаѓа во Скопје, и, според досегашната практика, треба да има средби со лидерите на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, со специјалната јавна ...

Хан утре во Скопје на средби со лидерите и со Јанева

Нова ТВ - 13.10.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, утре доаѓа во Скопје, според најавата, на средби со лидерите на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, специјалната јавна обвинителка и со претставници на невладиниот сектор.

Хан ќе прогласи фајронт на „собраниската игранка“?

Р.С.Европа - 13.10.2016

Утре во Скопје еврокомесарот Јоханес Хан ќе прави притисок за одржување на изборите на 11 декемеври и за усвојување на измените на законите што ги бара СЈО, оценуваат аналитичарите. Според нив, со вчерашниот маневар во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ се ...

Демократски сојуз: Се блокира носењето на законите за СЈО и заштитени сведоци

А1 On - 13.10.2016

„Демократскиот сојуз на 5 октомври 2016 година, до Собранието на РМ, достави предлог закони со кои се предлага создавање на законски можности, рокот за поднесување на обвиненија од страна на СЈО да се продолжи, како и обезбедување на услови за ...

Јоханес Хан нестрплив да ја види Катица Јанева

Репортер - 13.10.2016

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан пред посетата на Скопје порачува дека е важно да се исполнат условите за одржување на изборите на кои граѓаните ќе можат слободно да учествуваат.Главна цел на посетата на Јоханес Хан на Скопје е да добие ...

Хан: Датумот за избори е само почеток

Глас на Америка - 13.10.2016

Еврокомесарот вели дека мора да се исполнат сите услови за фер и демократски избори во декември Јоханес Хан, еврокомесарот за проширување, преку писмена изјава, ја исцрта својата мисија во земјава: да се сретне со политичките лидери, да разговара со ...

Трајанов: Ако Хан притисне, законите за СЈО можат да се донесат и в понеделник

Репортер - 13.10.2016

Собранието денеска не го усвои предлогот на пратеникот Павле Трајанов на дневен ред да се стават измените на Законот за Специјалното јавно обвинителство (за продолжување на рокот за истраги) и на Законот за заштита за сведоци.

Хан утре ќе се сретне со обвинети, обвинители и со политичари на црни листи

Репортер - 13.10.2016

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утре доаѓа во Скопје, каде, сп оред најавената агенда, ќе има средби со лидерите на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, специјалната јавна обвинителка ...

Хан пред доаѓањето во Скопје: Има услови за избори на 11 декември

МКД - 13.10.2016

Очекувам изборите да се одржат на 11 декември и политичките партии да дадат силна поддршка за работата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, изјави пред утрешното доаѓање во Скопје еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес ...

Демократски сојуз: Се блокира носењето на законите што ги бара СЈО

+инфо - 13.10.2016

Согласно деловникот за работа на Парламентот, нема никакви пречки законите да бидат ставени на разгледување и нивно донесување. Демократскиот сојуз реагира на тоа што не се ставаат на дневен ред предлог-законите што ги поднесе оваа партија а се ...

ДС бара да бидат донесени законите за СЈО

Нетпрес - 13.10.2016

Демократскиот сојуз (ДС) на 5 октомври 2016 година до Собранието на РМ достави предлог закони со кои се предлага создавање законски можности, рокот за поднесување на обвиненија од страна на Специјалното јавно обвинителство да се продолжи, како и ...

ДС: Се блокира носењето на законите за СЈО и заштитени сведоци

Стандард - 13.10.2016

Демократскиот сојуз на 5 октомври 2016 година, до Собранието на РМ, достави предлог закони со кои се предлага создавање на законски можности, рокот за поднесување на обвиненија од страна на СЈО да се продолжи, како и обезбедување на услови за ...

Хан утре ќе се сретне со политичките лидери, со СЈО и со невладини организации

Тера - 13.10.2016

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, утре доаѓа во посета на Македонија. На неговата агенда се средби со четворицата лидери на партиите потписнички на Договорот од Пржино. Освен со нив, Хан ќе се сретне и со специјалната јавна обвинителка ...

ДС бара да бидат донесени законите за СЈО

Точка - 13.10.2016

Со промените Парламентот ќе создаде услови за поефикасна работа на СЈО и соочување со правдата на сите оние кои ги кршеле законите и се стекнале со капитал на криминален начин, се посочува во соопштението од ДС.

Хан ќе прогласи фајронт на „собраниската игранка“!?

Локално - 13.10.2016

Утре во Скопје еврокомесарот Јоханес Хан ќе прави притисок за одржување на изборите на 11 декемеври и за усвојување на измените на законите што ги бара СЈО, оценуваат аналитичарите за РСЕ.

Демократски сојуз: Се блокира носењето на законите за СЈО и заштитени сведоци

Локално - 13.10.2016

„Демократскиот сојуз на 5 октомври 2016 година, до Собранието на РМ, достави предлог закони со кои се предлага создавање на законски можности, рокот за поднесување на обвиненија од страна на СЈО да се продолжи, како и обезбедување на услови за ...

Хан сака да слушне дека на 11 декември избори ќе има

Бриф - 13.10.2016

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утре доаѓа во Скопје, и, според досегашната практика, треба да има средби со лидерите на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, со специјалната јавна ...

Трајанов: Ако Хан притисне, законите за СЈО можат да се донесат и в понеделник

Мета - 13.10.2016

Собранието денеска не го усвои предлогот на пратеникот Павле Трајанов на дневен ред да се стават измените на Законот за Специјалното јавно обвинителство (за продолжување на рокот за истраги) и на Законот за заштита за сведоци.

Јоханес Хан едвај чека да се види со Катица Јанева

Либертас - 13.10.2016

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан пред посетата на Скопје порачува дека е важно да се исполнат условите за одржување на изборите на кои граѓаните ќе можат слободно да учествуваат.Главна цел на посетата на Јоханес Хан на Скопје е да добие ...

Трајанов: Ако Хан притисне, законите за СЈО можат да се донесат и в понеделник

Либертас - 13.10.2016

Собранието денеска не го усвои предлогот на пратеникот Павле Трајанов на дневен ред да се стават измените на Законот за Специјалното јавно обвинителство (за продолжување на рокот за истраги) и на Законот за заштита за сведоци.

Трајанов: Ако Хан притисне, законите за СЈО можат да се донесат и в понеделник

Локално - 13.10.2016

Собранието денеска не го усвои предлогот на пратеникот Павле Трајанов на дневен ред да се стават измените на Законот за Специјалното јавно обвинителство (за продолжување на рокот за истраги) и на Законот за заштита за сведоци.

Хан утре ќе се сретне со обвинети, обвинители и со политичари на црни листи

Мета - 13.10.2016

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утре доаѓа во Скопје, каде, според најавената агенда, ќе има средби со лидерите на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, специјалната јавна обвинителка и ...

Хан денеска ќе се сретне со обвинетите лидери, обвинители и со политичари на црни листи

Локално - 13.10.2016

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска е во Скопје Според најавената агенда, тој изутринава прво ке се сретне со претсавниците на граѓанскиот сектор, и претсавници на медиумската заеднца, а во текот се средби ...

Хан едвај чекал да се види со Катица Јанева

Локално - 13.10.2016

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан пред посетата на Скопје порачува дека е важно да се исполнат условите за одржување на изборите на кои граѓаните ќе можат слободно да учествуваат.Главна цел на посетата на Јоханес Хан на Скопје е да добие ...

Хан утре ќе се сретне со обвинети, обвинители и со политичари на црни листи

Либертас - 13.10.2016

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утре доаѓа во Скопје, каде, сп оред најавената агенда, ќе има средби со лидерите на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, специјалната јавна обвинителка ...

Хан утре во Скопје - со кого ќе се сретне?

Фактор - 13.10.2016

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утре доаѓа во Скопје, при што ќе се сретне со лидерите на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и со ...

Хан утре доаѓа во Скопје...

Н.Македонија - 13.10.2016

Хан утре доаѓа во Скопје Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика Јоханес Хан утре доаѓа во Скопје. Според најавата, тој ќе има средби со лидерите на четирите политички партии потписнички на Договорот од Пржино, со специјалната јавна ...

Павле Трајанов ги поднесе предлог-измените за законите за СЈО

Фокус - 12.10.2016

Павле Трајанов од Демократскиот сојуз ги поднесе до Собранието предлозите за измени на законите што ги бара Специјалното јавно обвинителство. Предлог-измените за Законот за СЈО и Законот за заштита на сведоци се пондесени по редовна постапка.

Павле Трајанов ги поднесе предлог-измените за законите за СЈО

Тера - 12.10.2016

Павле Трајанов од Демократскиот сојуз ги поднесе до Собранието предлозите за измени на законите што ги бара Специјалното јавно обвинителство. Предлог-измените за Законот за СЈО и Законот за заштита на сведоци се пондесени по редовна постапка.

Павле Трајанов ги поднесе предлог-измените за законите за СЈО

Либертас - 12.10.2016

Павле Трајанов од Демократскиот сојуз ги поднесе до Собранието предлозите за измени на законите што ги бара Специјалното јавно обвинителство. Предлог-измените за Законот за СЈО и Законот за заштита на сведоци се пондесени по редовна постапка.

Што носи Хан во дипломатското куферче? – нов дипломатски притисок за роковите од Пржино

ТВ21 - 11.10.2016

Сè поизвесно е прашањето дека македонската политичка елита повторно ќе влезе во временски теснец, пред зацртаните рокови од Пржино, смета универзитетскиот професор Нано Ружин. Токму затоа деновиве се поинтензивно ги слушаме пораките кои ни ги праќа ...

Груевски: Нашиот став е познат за барањата на СЈО

Вечер Прес - 11.10.2016

Задоволство ќе ми биде доколку комесарот Хан дојде и се сретнеме, а се што ќе разговараме на таа средба ќе биде објавено, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Трајанов: Вељаноски треба да ги достави законите до претениците

Алсат-М - 10.10.2016

Согласно деловникот за работа најдоцна до крајот на денот, спикерот Трајко Вељаноски предлог законите за заштита на сведоци и продолжување на рокот на СЈО треба да ги достави до претениците, вели пратеникот Павле Трајанов.