TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тројните аршини на Турција

Deutsche Welle - 10.04.2011

Владата на Ердоган реагира различно на пресвртот во арапските држави. Додека за едни се поддржани демократските стремежи, за други се практикува воздржаност.

Урнати два хеликоптери на бунтовниците во Либија

Канал5 - 10.04.2011

Заменик министерот за надворешни на Либија Калед Каим изјави дека либиската војска кај Брега урнала два бунтовнички хеликоптери.

Африканската унија сака да посредува во Либија

Deutsche Welle - 10.04.2011

Висока делегација на Африканската Унија е на пат кон Либија каде што треба да претстави предлог за прекин на огнот. Од земјата меѓутоа се јавува за натамошни борби меѓу бунтовниците и силите на ...

Соборени два хеликоптери на либиските бунтовници

Алфа - 10.04.2011

Заменик министерот за надворешни работи на Либија, Калед Каим изјави дека доцна синоќа либиската војска во близина на Брега соборила два воени хеликоптери кои ја надлетувале забранетата зона за ...

Српската радикална партија го поддржа Гадафи и ја осуди политиката на САД

МРТ - 10.04.2011

Учесниците во форумот, организиран денеска во Белград од Српската радикална партија (СРП), им изразија поддршка на либискиот народ и на лидерот Моамер Гадафи и ја осудија политиката на САД кон Либија.

Српските радикали го поддржуваат Гадафи

Нетпрес - 10.04.2011

Неколку илјади членови и приврзаници на Српската радикална партија, на собир во белградскиот Дом на синдикати, дале поддршка на либискиот народ и нивниот водач Моамер Гадафи, во борбата против ...

Срушени два хелихоптери на либиските бунтовници

Нетпрес - 10.04.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи кај Брега, срушиле два хелихоптери на либиските бунтовници, кои ја прекршиле забраната за летови над земјата, соопштил заменик министерот за надворешни ...

Триесетмина загинале во Мисрата, тврдат либијските бунтовници

Р.С.Европа - 10.04.2011

Портпарол на либијските бунтовници изјави дека триесетмина загинале во офанзивата на силите лојални на лидерот Муамар Гадафи во градот Мисрата.

Соборени два хеликоптери на либиските бунтовници

МРТ - 10.04.2011

Заменик министерот за надворешни работи на Либија, Калед Каим изјави дека доцна синоќа либиската војска во близина на Брега соборила два воени хеликоптери кои ја надлетувале забранетата зона за ...

Соборени два хеликоптерa на либиските бунтовници

Форум - 10.04.2011

Заменик министерот за надворешни работи на Либија, Калед Каим изјави дека доцна синоќа либиската војска во близина на Брега соборила два воени хеликоптери кои ја надлетувале забранетата зона за ...

Силите на НАТО уништија 25 тенкови во Либија

Inpress - 10.04.2011

Брисел, 10. април 2011 (ИНПРЕС) Авионите на НАТО денеска уништија 11 тенкови на силите на либискиот лидер Муамар Гадафи на патот кон градот Аждабија и 14 други тенкови во близина на градот Мисрата, ...

Најмалку 11 лица загинаа последните два дена во либискиот град Мисрата

Inpress - 10.04.2011

Бенгази, 10. април 2011 (ИНПРЕС) Најмалку 11 бунтовници и цивили биле убиени од саботата досега од страна на силите на либискиот лидер Муамар Гадафи при нападите врз градот Мисрата, каде НАТО и денес ...

Делегација на Африканската унија на преговори во Либија

Форум - 10.04.2011

Делегација на африкански претседатели денеска и утре во Либија ќе преговараат со полковникот Гадафи и преставници на бунтовниците.

НАТО уништи 25 тенкови во Либија

Р.С.Европа - 10.04.2011

НАТО денеска соопшти дека во воздушните напади во Либија биле уништени дваесет и пет тенкови на силите лојални на лидерот Муамар Гадафи.

Срушени два хелихоптери на либиските бунтовници

Точка - 10.04.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи кај Брега, срушиле два хелихоптери на либиските бунтовници, кои ја прекршиле забраната за летови над земјата, соопштил заменик министерот за надворешни ...

Српските радикали го поддржуваат Гадафи

Точка - 10.04.2011

Неколку илјади членови и приврзаници на Српската радикална партија, на собир во белградскиот Дом на синдикати, дале поддршка на либискиот народ и нивниот водач Моамер Гадафи, во борбата против ...

Либиските бунтовници ги бојосуваат тенковите во розова боја

Телма - 09.04.2011

Либиските бунтовници од вчера ги пребојосуваат покривите на своите тенкови и други возила во изразито розова боја со цел да ги избегнат идните можни воздушни напади од авионите на НАТО.

Свет - НАТО одби да им се извини на бунтовниците

Вест - 09.04.2011

БРИСЕЛ, 9 април (АП) - НАТО вчера призна дека во нејзините воздушни напади погодени биле бунтовници кои со тенкови се бореле против владините сили во источна Либија, но рече дека нема да се извини за ...

Свет - Турција посредник за мир во Либија

Време - 09.04.2011

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека Анкара работи на завршување на судирите во Либија, што подразбира прекин на огнот и повлекување на силите на Моамер Гадафи од некои градови.

Гадафи не може да се победи на бојно поле

Утрински - 09.04.2011

АЏДАБИЈА – На прашањето дали на повидок е ќор-сокак во седумнеделниот конфликт, првиот човек на Американско-африканската команда, генерал Картер Хам, изјави: „Јас би се согласил со тоа во моментов, ...

Гадафи не може да падне сосила

Дневник - 09.04.2011

Толкувајќи ја ситуацијата на бојното поле, генерал Картер Хем, шеф на Африканската команда на американските сили оцени дека е малку веројатно дека бунтовничките сили ќе може со борби да се пробијат ...

Ново бомбардирање од НАТО, Гадафи не се откажува

МРТ - 09.04.2011

НАТО авионите оваа ноќ нападнаа воени магацини, распоредени во близина на градот Зинтан во северозападниот дел на либиската Џамахирија.

При артилериски напад на силите на Гадафи убиени најмалку четири цивили

Inpress - 09.04.2011

Мисрата, 9. април 2011 (ИНПРЕС) При артилериски напад на силите на либискиот лидер Муамар Гадафи во Мисрата, вчера биле убиени најмалку четири лица, јави АФП. Меѓу убиените цивили има и две деца.

Прв состанок на ЕУ со либиската опозиција

Нетпрес - 09.04.2011

Шефовите на дипломатија на Европската унија, идната недела ќе се состанат со претставници на либискиот Национален преоден совет, за чиј легитимитет во ЕУ нема консензус во ставовите, соопштиле ...

Нови немири во Либија, силите на Гадафи напредуваат

Р.С.Европа - 09.04.2011

Силите лојални на лидерот Муамар Гадафи се пробиваат кон градот Ајдабија, еден ден откако приврзаниците на опозицијата напреднаа на осумдесетина километри до Брега, клучна нафтена локација во ...

САД размислуваат за копнена операција во Либија

Н.Македонија - 09.04.2011

Бунтовниците не можат сами да стигнат до Триполи и да го соборат Гадафи. Конфликтот во моментов е во ќор-сокак, оцени американскиот генерал Картер Хам САД би можеле да ја разгледаат опцијата за ...

НАТО по грешка ги нападна либиските бунтовници

А1 - 08.04.2011

НАТО им се извини на либиските бунтовници за вчерашната грешка кога погоди конвој нивни тенкови близу до Аџабија. Според извори од Либискиот национален совет, во нападот загинале четворица ...

Свет - Гадафи: Прекини ја војната и со среќа на избори

Време - 08.04.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи му испратил писмо на Барак Обама, во кое бара од него НАТО да го прекине бомбардирањето на Либија.

Гадафи тенковите им ги остава на бунтовниците, А потоа се цел на нато

Телма - 08.04.2011

Н АТО одби да се извини за в ч ера ш ниот инцидент на „ пријателски оган “ , кога авионите на А лијансата нападнаа тенкови на бунтовниците во исто ч на Л ибија , при ш то беа убиени пове ќ е лица .

НАТО се извини за бомбардирањето на бунтовниците

Утрински - 08.04.2011

НАТО се извини за погрешното гранатирање на конвој бунтовнички тенкови во близина на источниот град Аџдабија, соопштил командантот на либиските бунтовнички сили.

Јунес: НАТО по грешка бомбардирал позиции на бунтовниците во Либија

Алсат-М - 08.04.2011

Лидер на бунтовниците во источниот дел од Либија Абдел Фатах Јунес изјави синоќа дека НАТО најверојатно по грешка бомбардирал позиции на бунтовници во близина на Брега, при што загинале пет луѓе.

САД размислува за копнена интервенција во Либија

Канал5 - 08.04.2011

Началникот на американската команда за Африка, Картер Хам изрази скептицизам во поглед на способностите на либиските бунтовници сами да го рушат режимот на диктаторот Гадафи.

Свет - НАТО пак удри врз бунтовниците

Вест - 08.04.2011

ЛИБИЈА, 8 април (АП) - Либиските бунтовници тврдат дека нивните сили повторно биле цел во вчерашните воздушни напади на НАТО, уште една наводна грешка што предизвика голем гнев во обидите да се ...

НАТО се извини за бомбардирањето на бунтовниците

Нетпрес - 08.04.2011

НАТО се извини за погрешното гранатирање на конвој бунтовнички тенкови во близина на источниот град Аџдабија, соопштил командантот на либиските бунтовнички сили.

Бунтовници од Либија бомбардирани по грешка од НАТО

Курир - 08.04.2011

Абдел Фатах Јунес лидерот на бунтовниците од Либија изјави дека НАТО по грешка ги бомбардирал противниците на Гадафи во близина на Брега,при што загинале пет луѓе.

Бунтовниците одбиваат разговори со Гадафи

Сител - 08.04.2011

Портпарол на либиските бунтовници, полковник Ахмад Бани изјави дека бунтовниците одбиваат разговори со либискиот лидер Моамер Гадафи и побара Гадафи да ја напушти власта, јави Ал Џазира.

Копнена интервенција за спас на либиските бунтовници

Алфа - 08.04.2011

Хаосот кој владее меѓу редовите на либиските бунтовници сериозно ги загрижи американските воени планери. Тие сметаат дека бунтовниците без копнена интервенција нема да успеат да го симнат Муамер ...

ВИДЕО: Аматерска снимка од бомбардирањето на НАТО на либиските бунтовници

Нетпрес - 08.04.2011

Аматерска видео снимка се појави од бомбардирањето на НАТО на позициите на либиските бунтовници, кое по грешка се случи вчера, инцидент во кој беа убиени најмалку 13 војници, според информација на ...

Бунтовниците не сакаат преговори со Гадафи

Курир - 08.04.2011

Портпаролот на либиските бунтовници, Ахмад Бани изјавил дека Гадафи треба да поднесе оставка или да ја напушти државата со семејството.

Интервенцијата во Либија: демократија или бизнис?

Форум - 08.04.2011

СТРАТФОР Франција и Велика Британија го предводеа притисокот за интервенција во Либија, притискајќи ја меѓународната заедница речиси цел месец.

НАТО по грешка ги нападна „своите“ во Либија

Кирилица - 08.04.2011

Според опозицијата во Либија, во овој инцидент беа убиени најмалку 13 бунтовници Аматерска снимка од бомбардирањето на НАТО врз либиските бунтовници, кое по грешка се случи вчера.

НАТО не се извинува за нападот врз тенк на либиските бунтовници

Р.С.Европа - 08.04.2011

НАТО одби да се извини за воздушниот напад врз тенкови на бунтовниците во Либија, објаснувајки дека ситуацијата на теренот е многу конфузна.

НАТО одби да се извини за нападот врз бунтовниците во Либија

Кајгана - 08.04.2011

НАТО денеска одби да се извини воздушниот напад во близина на градот Брега, во кој беа уништени неколку оклопни возила на бунтовниците, а загинаа четворица бунтовници, јавува BBC .

Бунтовниците одбиваат разговори со Гадафи

МРТ - 08.04.2011

Портпарол на либиските бунтовници, полковник Ахмад Бани изјави дека бунтовниците одбиваат разговори со либискиот лидер Моамер Гадафи и побара Гадафи да ја напушти власта, јави Ал Џазира.

Како Европа ќе ја замени либиската нафта

Форум - 08.04.2011

Светска економија Намалениот извоз на нафта од Либија кон Европа и енормниот раст на цените на овој енергенс веќе им нанесе огромни штети на европските рафинерии, кои се уште ги разгледуваат можните ...

Во САД замрзнати повеќе од 34 милијарди долари либиски средства

Капитал - 08.04.2011

Либиските средства што се замрзнати во САД, како дел од санкциите за властите во оваа земја, на чело со Моамер Гадафи, надминаа 34 милијарди долари, изјави Дејвид Коен од американското Министерство ...

Само копнена интервенција за спас на либиските бунтовници

Кирилица - 08.04.2011

Хаосот кој владее меѓу редовите на либиските бунтовници сериозно ги загрижи американските воени планери. Тие сметаат дека бунтовниците без копнена интервенција нема да успеат да го симнат Муамер ...

Умот на тиранинот

Окно - 08.04.2011

При крајот на судирот во Либија најверојатно ќе се случи пресврт, во голем обем благодарение на инстинктите на полковникот Муамер Гадафи, а каков било увид во инстинктите на владетелите би бил ...

ЕУ на ОН му понуди помош за интервенција во Мисрата

Форум - 08.04.2011

Европската унија изрази подготвеност да достави хуманитарна помош во либискиот град Мисрата, која се наоѓа под опсада Во писмото кое високиот преставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика ...

Поранешен либиски министер на сослушување за „Локерби“

Курир - 08.04.2011

Поранешниот либиски министер за надворешни работи Муса Куса бил соослушуван од шкотските правосудни власти. Тој е сослушуван во врска со соборувањето на американскиот патнички авион над шкотското ...

Јунес: НАТО по грешка бомбардирал позиции на бунтовниците во Либија

МРТ - 08.04.2011

Лидер на бунтовниците во источниот дел од Либија Абдел Фатах Јунес изјави синоќа дека НАТО најверојатно по грешка бомбардирал позиции на бунтовници во близина на Брега, при што загинале пет луѓе.

Либиските бунтовници изјавија дека нападите на НАТО најверојатно биле пријателски оган

Р.С.Европа - 08.04.2011

Лидерот на бунтовниците во Либија Абдел Фатах изјави дека нападот на НАТО врз тенковски конвој веројатно бил случај на пријателски оган .Бунтовниците изјавија дека биле погодени од авионски напади на ...

Официјална Анкара продолжува со напорите за прекинување на немирите во Либија

Канал 77 - 08.04.2011

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека официјална Анкара работи на завршување на судирите во Либија што подразбира прекин на огнот и повлекување на силите на Моамер Гадафи од некои градови.

Исчезнатите новинари во рацете на силите на Гадафи

Точка - 08.04.2011

Либиските власти денеска признаа дека четворицата странски новинари кои исчезнаа во понеделникот се наоѓаат во нивни раце и наскоро ќе бидат ослободени, јавува шпанската телевизија TVE1.

НАТО одби да се извини за нападот врз бунтовниците во Либија

Точка - 08.04.2011

НАТО денеска одби да се извини воздушниот напад во близина на градот Брега, во кој беа уништени неколку оклопни возила на бунтовниците, а загинаа четворица бунтовници, јавува BBC.

НАТО по грешка ги бомбардира бунтовниците во Либија

Канал 77 - 08.04.2011

Абдел Фатах Јунес лидерот на бунтовниците од Либија изјави дека НАТО по грешка ги бомбардирал противниците на Гадафи во близина на Брега,при што загинале пет луѓе.

НАТО се извини за бомбардирањето на бунтовниците

Точка - 08.04.2011

НАТО се извини за погрешното гранатирање на конвој бунтовнички тенкови во близина на источниот град Аџдабија, соопштил командантот на либиските бунтовнички сили.

ВИДЕО: Аматерска снимка од бомбардирањето на НАТО на либиските бунтовници

Точка - 08.04.2011

Аматерска видео снимка се појави од бомбардирањето на НАТО на позициите на либиските бунтовници, кое по грешка се случи вчера, инцидент во кој беа убиени најмалку 13 војници, според информација на ...

Гадафи не допре до „синот“ Обама

Н.Македонија - 08.04.2011

Либискиот лидер му пиша на американскиот претседател да им стави крај на нападите на НАТО, но одговор доби само од државната секретарка на САД, Хилари Клинтон, која му порача веднаш да се повлече ...

Бунтовниците немаат шанси против Гадафи

Идивиди - 08.04.2011

Вашингтон, 7 април 2011 (МИА) - Командантот на американските војски во Африка, генерал Картер Хам е песимист за успехот на бунтовниците во Либија.

Бегајќи од Гадафи,ќе добие затвор?

Идивиди - 08.04.2011

Лондон, 8 април 2011 (МИА) - Шкотските правосудни власти го сослушуваа поранешниот либиски министер за надворешни работи Муса Куса во врска со соборувањето на американскиот патнички авион над ...

Писмо на Гадафи до Обама

А1 - 07.04.2011

Либискиот лидер Муамер Гадафи лично пратил писмо до американскиот претседател Барак Обама во кое барал САД да ја прекинат „неправедната војна“ и патем му посакал среќа на претстојните парламентарни ...

Гадафи му пиша на Обама: Демократија не може да се постигне со проектили

Канал5 - 07.04.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи му напиша писмо на американскиот претседател Барак Обама во кое бара да ја запре неправедната војна во Либија.

Свет - Гадафи се брани со човечки штитови

Вест - 07.04.2011

ЛИБИЈА, 7 април (Ројтерс) - Моамер Гадафи користи човечки штитови за да се заштити од воздушните напади врз неговите сили, соопшти вчера претставник на НАТО додека бунтовниците, наводно лути поради ...

Хаос на НАТО Операцијата - повторно ракетирани либиски бунтовници

Телма - 07.04.2011

Операцијата на НАТО врз Либија се повеќе ги збунува и силите на Гадафи, но и бунтовниците кои токму од Алијансата очекуваат клучна помош за уривање на режимот.

Свет - Бунтовниците сметаат дека Гадафи е Евреин

Време - 07.04.2011

Многумина Либијци, а особено бунтовниците, сметаат дека либискиот полковник Моамер Гадафи воопшто не е со бедуинско потекло, туку има еврејско потекло, пренесуваат американските медиуми.

Либиските бунтовници немаат лидер

Утрински - 08.04.2011

БЕНГАЗИ - Речиси два месеца откако трае борбата за соборување на Моамер Гадафи, либиските бунтовници немаат харизматичен политички или воен лидер што може јасно да ја изрази нивната кауза и да ...

НАТО виновен за напредувањето на Гадафи?

Утрински - 07.04.2011

БЕНГАЗИ - Командантот на либиската бунтовничка армија го обвини НАТО дека е премногу бавен да нареди воздушни напади за заштита на цивили, овозможувајќи им на силите на Моамер Гадафи да го ...

Писмо на Гадафи до Обама

Алсат-М - 07.04.2011

Детали од писмото на либискиот лидер Моамер Гадафи до американскиот претседател Барак Обама не се објавени, но Си-Ен-Ен извести повикувајќи се на извор од Белата куќа за најзначајните делови.

Гадафи му посака на Обама уште еден претседателски мандат

Press24 - 07.04.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи вчера му испрати порака на американскиот претседател Барак Обама во кое му посакал среќа на претстојните претседателски избори и побарал од него да ја запре ...

Повеќе британски авиони вклучени во нападите врз територијата на Либија

Сител - 07.04.2011

Повеќе авиони на британското воено воздухопловство (РАФ) се вклучени во нападите што се извршуваа врз територијата на Либија, соопшти Министерството за одбрана во Лондон.

Гадафи – идол на српските националисти

Курир - 07.04.2011

Пет години откако умре нивниот водач Слободан Милошевиќ додека беше суден за геноцид, некои српски националисти најдоа нов идол: полковникот Муамер Гадафи,пишува весникот Мајами Хералд.

Гадафи со љубов од Србија

Кирилица - 07.04.2011

Пет години откако умре нивниот водач Слободан Милошевиќ додека беше суден за геноцид, некои српски националисти најдоа нов идол: полковникот Муамер Гадафи До вторникот, една група на Фејсбук за ...

Силите на НАТО уништиле тенк на бунтовниците ?

Р.С.Европа - 07.04.2011

Либијските бунтовници тврдат дека силите на НАТО уништиле нивен тенк во источниот дел на земјата. Од Алијансата соопштија дека ги разгледуваат извештаите за настанот.

Либиски бунтовници убиени по грешка од НАТО

Нетпрес - 07.04.2011

Бунтовниците во источна Либија соопштиле дека нивните сили биле погодени по грешка во воздушен напад на НАТО. Доктор во Аџдабија за “Би-Би-Си“ изјавил дека 13 војници од бунтовниците се убиени во ...

Либија ја обвини Британија за уништување на најголемото нафтено поле

Нетпрес - 07.04.2011

Либиските власти ја обвинија Велика Британија за нападите на најголемото нафтено поле во земјата, со што ги оспоруваат тврдењата на либиските бунтовници дека силите на лидерот Моамер Гадафи со напади ...

НАТО ги бомбардираше бунтовничките сили

Форум - 07.04.2011

Најмалку 13 лица се убиени денеска во воздушен напад на НАТО силите врз позиција на бунтовничките сили, крај градот Брега, изјавил претставници на востаниците и болнички извори, пренесува BBC.

Повеќе британски авиони вклучени во нападите врз територијата на Либија

МРТ - 07.04.2011

Повеќе авиони на британското воено воздухопловство (РАФ) се вклучени во нападите што се извршуваа врз територијата на Либија, соопшти Министерството за одбрана во Лондон.

Британија притиска врз арапските земји да ги обучуваат либиските бунтовници

МРТ - 07.04.2011

Велика Британија врши силен притисок врз арапските земји да ги обучуваат припадниците на либиските бунтовнички сили, за да можат да и се спротивстават на либиската Армија, која остана лојална на ...

САД го отфрла писмото од Гадафи

Press24 - 07.04.2011

Америка отфрла личен повик од либискиот лидер Моамер Гадафи до американскиот претседател Барак Обама, повторувајќи дека тој мора да поднесе оставка и да замине во егзил.

НАТО демантира уништување на нафтовод во Либија

Р.С.Европа - 07.04.2011

НАТО демантираше дека бомбардирале нафтовод во Либија и соопшти дека силите лојални на лидерот Муамар Гадафи се виновни за предизвиканата штета.

Жипе: За Либија е клучно политичкото решение

Кајгана - 07.04.2011

Франција во четвртокот објави дека Западот мора повеќе да се потруди да пронајде политичко решение за Либија, но и дека сите надворешни фактори мора посилно да ги поддржат бунтовниците кои се борат ...

Жипе: За Либија е клучно политичкото решение

Форум - 07.04.2011

Франција во четвртокот објави дека Западот мора повеќе да се потруди да пронајде политичко решение за Либија, но и дека сите надворешни фактори мора посилно да ги поддржат бунтовниците кои се борат ...

Како не се калеше имиџот на Гадафи

Оn.net - 07.04.2011

Веројатно една од работите кои Гадафи никогаш нема да си ги прости е трошењето десетици милиони долари на американски ПР компании, кои со години го убедувале дека успешно работат на неговиот глобален ...

Генерал Хам: Бунтовниците немаат шанси против Гадафи

Курир - 07.04.2011

Командантот на американските војски во Африка, генерал Картер Хам е песимист за успехот на бунтовниците во Либија. Тој одговарајќи пред американскиот Сенат наведе дека малку веројатно е либиските ...

Гадафи го молел Обама да престане

Алфа - 07.04.2011

Детали од писмото на либискиот лидер Моамер Гадафи до американскиот претседател Барак Обама не се објавени, но Си-Ен-Ен извести повикувајќи се на извор од Белата куќа за најзначајните делови.

Клинтон: Гадафи знае што треба да направи

Сител - 07.04.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денеска дека либискиот лидер Моамер Гадафи мора да нареди прекин на огнот, да ги повлече силите од градовите, да ја предаде власта и да ја напушти ...

Клинтон: Гадафи знае што треба да направи

МРТ - 07.04.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денеска дека либискиот лидер Моамер Гадафи мора да нареди прекин на огнот, да ги повлече силите од градовите, да ја предаде власта и да ја напушти ...

Клинтон: Гадафи знае што треба да направи

Кирилица - 07.04.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денеска дека либискиот лидер Моамер Гадафи мора да нареди прекин на огнот, да ги повлече силите од градовите, да ја предаде власта и да ја напушти ...

Што му пиша Гадафи на Обама?

Курир - 07.04.2011

Моамер Гадафи вчера испрати писмо до американскиот претседател Барак Обама. Содржината на писмото не се објавува, но и покрај тоа телевизијата Си-Ен-Ен повикувајќи се на извор од Белата куќа ги откри ...

НАТО ги отфрли критиките на либиските бунтовници дека реагира бавно

МРТ - 07.04.2011

НАТО ги отфрли критиките на либиските бунтовници дека реагира бавно на нивните сигнали и истакна дека воздушните напади на коалициските сили против објекти на режимот на Гадафи се зголемуваат секој ...

Британските воени авиони погодиле нафтено поле во Либија

Р.С.Европа - 07.04.2011

Либиските власти соопштија дека британските воени авиони погодиле нафтено поле, при што го оштетиле цевководот кој го поврзувал полето со Медитеранското пристаниште.

Клинтон: Гадафи да ги повлече силите и да ја предаде власта

Курир - 07.04.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи мора да нареди прекин на огнот, да ги повлече силите од градовите, да ја предаде власта и да ја напушти државата, изјави државниот секретар на САД Хилари Клинтон.

Прекината доставата на нафта либиската опозиција

Алфа - 07.04.2011

Доставата на нафта од источниот дел на Либија, што е под контрола на бунтовниците, е прекината по нападот од страна на силите лојални на Моамер Гадафи, изјави претставник на опозицијата.

Делови од писмото на Гадафи до Обама, според Си-Ен-Ен

Сител - 07.04.2011

Детали од писмото на либискиот лидер Моамер Гадафи до американскиот претседател Барак Обама не се објавени, но Си-Ен-Ен извести повикувајќи се на извор од Белата куќа за најзначајните делови.

Гадафи му посака среќа на Обама на претстојните избори

Нетпрес - 07.04.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи вчера му испрати порака на американскиот претседател Барак Обама во кое му посакал среќа на претстојните претседателски избори,што ќе се одржат идната година во ноември ...

ОН повикаa за примирје во борбите во Мисрата

МРТ - 07.04.2011

ОН доцна синоќа повикаа за примирје во судирите за Мисрата меѓу војските на либискиот режим и бунтовниците, за да може да биде укажана помош на ранетите и на цивилното население.

Повеќе британски авиони вклучени во нападите на Либија

Кирилица - 07.04.2011

Повеќе авиони на британското воено воздухопловство (РАФ) се вклучени во нападите што се извршуваа врз територијата на Либија, соопшти Министерството за одбрана во Лондон Во соопштението се вели дека ...

Делови од писмото на Гадафи до Обама, според Си-Ен-Ен

МРТ - 07.04.2011

Детали од писмото на либискиот лидер Моамер Гадафи до американскиот претседател Барак Обама не се објавени, но Си-Ен-Ен извести повикувајќи се на извор од Белата куќа за најзначајните делови.

Либија ја обвини Британија за уништување на најголемото нафтено поле

Точка - 07.04.2011

Либиските власти ја обвинија Велика Британија за нападите на најголемото нафтено поле во земјата, со што ги оспоруваат тврдењата на либиските бунтовници дека силите на лидерот Моамер Гадафи со напади ...

Гадафи му посака среќа на Обама на претстојните избори

Точка - 07.04.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи вчера му испрати порака на американскиот претседател Барак Обама во кое му посакал среќа на претстојните претседателски избори,што ќе се одржат идната година во ноември ...

НАТО ги бомбардираше бунтовничките сили

Точка - 07.04.2011

Најмалку пет лица се убиени денеска во воздушен напад на НАТО силите врз позиција на бунтовничките сили, крај градот Брега, изјавил претставници на востаниците и болнички извори.

Гадафи на Обама: Секогаш ќе бидете наш син!

Вечер Прес - 07.04.2011

Излезе дека писмото на либискиот лидер Моамер Гадафи до американскиот претседател Барак Обама и не било некоја тајна. Си-Ен-Ен веќе објави делови од него, повикувајќи се на извор од Белата куќа.

Бунтовниците гневни на НАТО

Н.Македонија - 07.04.2011

Либиските бунтовници со остри критики до Алијансата поради намалениот обем на воздушните напади врз позициите на силите на Гадафи Либиските бунтовници се гневни на НАТО поради намалениот обем на ...

Што му напиша Гадафи на Обама

Идивиди - 07.04.2011

Вашингтон, 7 април 2011 (МИА) - Детали од писмото на либискиот лидер Моамер Гадафи до американскиот претседател Барак Обама не се објавени, но Си-Ен-Ен извести повикувајќи се на извор од Белата куќа ...

Гадафи знае што треба да направи

Идивиди - 07.04.2011

Вашингтон, 7 април 2011 (МИА) - Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денеска дека либискиот лидер Моамер Гадафи мора да нареди прекин на огнот, да ги повлече силите од градовите, да ...

Либиските бунтовници го обвинуваат НАТО

А1 - 06.04.2011

Либиските бунтовници го обвинија НАТО дека седи со скрстени раце додека силите на Гадафи убиваат луѓе во Мисрата, додека Алијансата тврди дека стравува за цивилите кои може да настрадаат во ...

Либиските бунтовници незадоволни од НАТО

Алсат-М - 06.04.2011

Бунтовниците во Либија го повикуваат НАТО да направи повеќе за нивната кауза. Еден од лидерите на бунтовнциите на прес-конференција во Бенгази, главното упориште на противниците на режимот на Гадафи, ...

Лондон и САД знаат се' за случајот „Локерби“

Утрински - 06.04.2011

Лондон - Муса Куса, кој од средината на минатата недела се наоѓа во Велика Британија, може во следните неколку недели да се соочи со „приватно кривично обвинeние“, затоа што е осомничен дека е вмешан ...

Гадафи „мора да остане на власт“

Утрински - 06.04.2011

ТРИПОЛИ - Либиската влада соопшти дека е отворена за политички реформи, но Моамер Гадафи мора да остане на власт за да се избегне вакуум во власта, како што е во Сомалија или во Ирак.

Либиските бунтовници лути на НАТО, очекуваа брз пораз на Гадафи

Телма - 06.04.2011

Командантот на бунтовничките сили во Бенгази, Абдел Фатах Јунес го обвини НАТО за намалување на обемот на бомбардирањата врз позициите на либиската Армија, што им овозможило на силите што го ...

Свет - Бунтовниците го продадоа првиот танкер со нафта

Вест - 06.04.2011

ЛИБИЈА, 6 април (АП) - Силите на либиската Влада вчера ги бомбардираа бунтовниците во обид да го вратат клучниот нафтен град Марса ел Харига и успеаја да ги истиснат до некаде, иако режимот на Моамер ...

Свет - Битка за контрола на водата во Либија

Време - 06.04.2011

Либиските бунтовници и силите на Моамер Гадафи од почетокот на конфликтот водат жестоки битки за контрола на кајребрежните градови Бенџавад, Рас Лануф и Брега, пред се бидејќи во нив се наоѓаат ...

Бунтовниците во Либија го обвинија НАТО за неуспех

Канал5 - 06.04.2011

Раководството на бунтовничките сили во Либија ги критикува силите на НАТО дека не успеале ефикасно и брзо да ги извршат воздушните напади во Мисрата, тврдејќи дека доцнењето предизвикало цивилни ...

НАТО ги отфрли критиките на либиските бунтовници

Deutsche Welle - 06.04.2011

НАТО им вети заштита на граѓаните на градот Мисрата. „Имаме јасен мандат и ќе сториме се‘ за заштита на населението“, изјави портпарол на НАТО во Брисел, додавајќи дека Мисрата е најважен приоритет ...

Поранешен американски конгресмен ќе го убедува Гадафи да се повлече

Канал5 - 06.04.2011

Последниот обид да се заврши крвопролевањето во Либија и да се убеди Гадафи да се повлече доаѓа од поранешен американски конгресмен кој денеска ќе го посети Гадафи-јави CNN.

Друцас: Либија нема иднина со Гадафи

Press24 - 06.04.2011

Друцас наведе дека либискиот режим нема друга опција освен политичко решавање на кризата. Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алемајне цајтунг“ ...

НАТО ги отфрли обвинувањата од либиските бунтовници

Курир - 06.04.2011

Силите на НАТО ги отфрлија обвинувањата на либиските бунтовници дека тие реагираат бавно на нивните сигнали и истакнаа дека нападите против режимот на Гадафи се зголемуваат секој дена.

Друцас: Либија нема иднина со Гадафи

Кирилица - 06.04.2011

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алемајне цајтунг“ изјави дека светот не гледа иднина за Либија со сегашниот лидер на земјата Моамер Гадафи ...

НАТО доцна дејствуваат, тврди лидерот на либиските бунтовници

Курир - 06.04.2011

Абдел Фатах Јунис, лидерот на либиските бунтовници, ги обвини НАТО дека реагираат многу доцна. Тој истакнува дека доколку Алијансата не ја врши работата како што треба, ќе покрене прашање пред ...

Лидерот на либиските бунтовници тврди дека НАТО доцна дејствува

Сител - 06.04.2011

Лидерот на либиските бунтовници Абдел Фатах Јунис ги обвини НАТО дека реагираат многу доцна истакнувајќи дека ако Алијансата не ја врши работата како што треба, ќе покрене прашање пред Советот за ...

Либиските бунтовници го обвинија НАТО

Press24 - 06.04.2011

Лидерот на либиските бунтовници Абдел Фатах Јунис ги обвини НАТО дека реагираат многу доцна истакнувајќи дека ако Алијансата не ја врши работата како што треба, ќе покрене прашање пред Советот за ...

Западот подготвува понуда за семејството на Гадафи

Кајгана - 06.04.2011

Клучните соработници на Моамер ел Гадафи и неговото семејство од западните дипломати ќе добијат „понуда што не се одбива“ - јавно да престанат да го поддржуваат либискиот водач, а за возврат ќе им ...

Назначен нов шеф на либиската дипломатија

Р.С.Европа - 06.04.2011

Државниот секретар во либиското министерство за европски прашања Абделати Обеиди е наименуван за шеф на дипломатијата и ќе го замени Муса Куса, кој во минатата недела преку Тунис отпатува за Велика ...

Лидерот на либиските бунтовници тврди дека НАТО доцна дејствува

МРТ - 06.04.2011

Лидерот на либиските бунтовници Абдел Фатах Јунис ги обвини НАТО дека реагираат многу доцна истакнувајќи дека ако Алијансата не ја врши работата како што треба, ќе покрене прашање пред Советот за ...

Воа - Што прави ЦИА во Либија?

Inpress - 06.04.2011

Вашингтон, 6. април 2011 (ИНПРЕС) Објавени извештаи велат дека ЦИА работи во Либија. Но што прави таму - не е јасно. Администрацијата на Обама вели дека сеж уште не решила дали да ги вооружи ...

Лидерот на либиските бунтовници ги обвини НАТО дека доцна дејствуваат

Алфа - 06.04.2011

Лидерот на либиските бунтовници Абдел Фатах Јунис го обвини НАТО дека реагира премногу доцна истакнувајќи дека ако Алијансата не ја врши работата како што треба, тој ќе покрене прашање пред Советот ...

Западот подготвува понуда за семејството на Гадафи

Форум - 06.04.2011

Клучните соработници на Моамер ел Гадафи и неговото семејство од западните дипломати ќе добијат „понуда што не се одбива“ - јавно да престанат да го поддржуваат либискиот водач, а за возврат ќе им ...

Крис Стивенс - преговарач со бунтовниците во Либија

МРТ - 06.04.2011

Американскиот дипломат Крис Стивенс пристигна во Бенгази, каде што започна разговори со претставници на преодниот национален совет на Либија, соопшти портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер за ...

САД испратија преговарач со либиските бунтовници

Нетпрес - 06.04.2011

Американскиот дипломат Крис Стивенс пристигнал во Бенгази, каде треба да почне разговори со претставници на преодниот Национален совет на Либија, објави “Ројтерс“, повикувајќи се на изјава на ...

Обеиди нов министер за надворешни работи на Либија

Нетпрес - 06.04.2011

Либиската влада го именуваше Абдул Ати ал Обеиди за нов министер за надворешни работи, кој ќе го замени Муса Куса кој минатата недела изненадно замина во Велика Британија.

Либиските бунтовници велат - наш проблем е НАТО

Р.С.Европа - 06.04.2011

Командантот на либиските бунтовнички сили Абдел Фатах Јунис го критикуваше НАТО дека со забавените операции им овозможува на владините сили да убиваат цивили.

Либија одреди нов министер за надворешни работи

Inpress - 06.04.2011

Триполи, 6. април 2011 (ИНПРЕС) Либиската влада го одреди заменик-министерот за надворешни работи за европски прашања Абделати ал Обеиди за новиот топ дипломат.

Либија: Бунтовниците го обвинуваат НАТО

Курир - 06.04.2011

Командантот на бунтовничките сили во Бенгази, Абдел Фатах Јунес го обвини НАТО за намалување на обемот на бомбардирањата врз позициите на либиската Армија, што им овозможило на силите што го ...

Гадафи упатил порака до Обама

Алфа - 06.04.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска упати порака до американскиот претседател Барак Обама, откако САД ги повлекоа своите авиони кои учествуваа во воздушните напади на меѓународните сили врз цели во ...

Гадафи повторно му пиша на Обама

Press24 - 06.04.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи му испратил писмо на американскиот претседател Барак Обама, објавија либиските медиуми. Писмото следи по одлуката на САД да се повлече од нападите на коалициските сили ...

Гадафи му пиша на Обама

Курир - 06.04.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи му испратил писмо на американскиот претседател Барак Обама, објавија либиските медиуми. Писмото следи по одлуката на САД да се повлече од нападите на коалициските сили ...

Либија нема иднина со Гадафи, смета Друцас

Курир - 06.04.2011

- Тоа е прв, важен чекор, но ние не можеме да ги приближиме решенијата се додека Триполи одолговлекува, додека поставува услови, наведе Друцас.

Белоруски платеници се борат за Гадафи

Курир - 06.04.2011

Стотици „белоруски борци“ и разузнавачи му помагаат на либискиот лидер Моамер Гадафи да одговори на воздушните удари на НАТО, објави денеска московскиот весник Комсомолскаја правда.

Друцас: Либија нема иднина со Гадафи

Р.С.Европа - 06.04.2011

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алемајне цајтунг“ изјави дека светот не гледа иднина за Либија со сегашниот лидер на земјата Моамер Гадафи.

Гадафи му испрати порака на Обама

Нетпрес - 06.04.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи денес му испрати порака на американскиот претседател Барак Обама, откако САД ги повлече своите авиони од меѓународната воена интервенција во Либија, соопшти либиската ...

Западот подготвува понуда за семејството на Гадафи

Точка - 06.04.2011

Клучните соработници на Моамер ел Гадафи и неговото семејство од западните дипломати ќе добијат „понуда што не се одбива“ - јавно да престанат да го поддржуваат либискиот водач, а за возврат ќе им ...

Гадафи упатил порака до Обама

Точка - 06.04.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска упати порака до американскиот претседател Барак Обама, откако САД ги повлекоа своите авиони кои учествуваа во воздушните напади на меѓународните сили врз цели во ...

Дали Гадафи му се заблагодари на Обама?

Вечер Прес - 06.04.2011

Зошто да не? САД се повлекоа, а бунтовничката "Влада" во Бенгази е гневна на НАТО и се чувствува предадена, иако Алијансата негира дека бавно реагира на сигналите од бунтовниците Либискиот лидер ...

НАТО дејствува премногу задоцнето, обвинува лидерот на либиските бунтовници

Канал 77 - 06.04.2011

Абдел Фатах Јунис, лидерот на либиските бунтовници, ги обвини НАТО дека реагираат многу доцна. Тој истакнува дека доколку Алијансата не ја врши работата како што треба, ќе покрене прашање пред ...

Триполи нуди реформи, но со Гадафи на власт

Н.Македонија - 06.04.2011

Опозицискиот Преоден национален совет ја отфрли можноста на местото на либискиот лидер да дојде некој од неговите синови Либиските власти најавија подготвеност за одржување избори и за реформи на ...

Белоруски платеници му помагаат на Гадафи

Идивиди - 06.04.2011

Москва, 6 април 2011 (МИА) - Стотици „белоруски борци“ и разузнавачи му помагаат на либискиот лидер Моамер Гадафи да одговори на воздушните удари на НАТО, објави денеска московскиот весник ...

Лондон притиска врз ЕУ за Муса Куса

Идивиди - 06.04.2011

Лондон, 6 април 2011 (МИА) - Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг врши притисок врз Брисел и Европската Унија, да се укинат воведените санкции кон пребегнатиот министер за ...

НАТО доцна дејствуваат

Идивиди - 06.04.2011

Триполи, 6 април 2011 (MИА) - Лидерот на либиските бунтовници Абдел Фатах Јунис ги обвини НАТО дека реагираат многу доцна истакнувајќи дека ако Алијансата не ја врши работата како што треба, ќе ...

Сите реформи се прифатливи, само да остане Гадафи

А1 - 05.04.2011

Избори, референдум - што било. Либиската влада објави дека е подготвена на секакви политички реформи за да прекинат насилствата, ама да остане Гадафи.

Либија соопшти: реформи ќе правиме, но Гадафи останува

Телма - 05.04.2011

Претставникот на либиската Влада Муса Ибрахим изјави синоќа дека Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но дека само либискиот народ може да одлучи дали ...

САД се повлекоа од Либија

Канал5 - 05.04.2011

САД ги повлекоа воените авиони од учеството во меѓународната операција во Либија, соопшти Пентагон, додавајќи дека авионите се подготвени за интервенција во случај НАТО да го побара тоа.

И Гадафи и бунтовниците во дипломатска офанзива

Дневник - 05.04.2011

Италија, која важеше за најблизок европски сојузник на Гадафи, вчера ги призна либиските бунтовници за единствени легитимни државни претставници и вети дека ќе ги снабдува со оружје и со експерти за ...

„Тајмс“: Повлекувањето на САД од првата борбена линија во Либија „е без преседан“

Канал5 - 05.04.2011

Американците се повлекоа од операциите за бомбрадирање воздух-земја, над либиската територија, предавајќи му ја целосно на НАТО операцијата во оваа северноафриканска земја, што е „случај без ...

Либиската влада е за примирје, но да остане и Гадафи

Утрински - 05.04.2011

Избори, референдум - што било. Либиската влада објави дека е подготвена за секакви политички реформи, но Муамер Гадафи мора да остане на власт за да се избегне нов Ирак или нова Сомалија.

Гадафи бара прекин на огнот

Утрински - 05.04.2011

АНКАРА - Турција соопшти дека се обидува да посредува за прекинување на огнот во Либија и се очекуваше вчера во Анкара да се разговара со специјален пратеник од владата на Моамер Гадафи и со ...

Свет - Либија притиска за ставање крај на борбите

Вест - 05.04.2011

ЛИБИЈА, 5 април (АП) - Либиските бунтовници вчера влегоа во стратешкиот град Брега, но наидоа на оган од силите на Гадафи, додека владин пратеник почна да врши дипломатски притисок во Европа за да се ...

Денот кога заврши забавата во дискотеката „Ла Бел“

Deutsche Welle - 05.04.2011

На 5. април 1986 година три лица го загубија животот во експлозија во берлинската дискотека „Ла Бел“, додека двесте беа повредени.

Триполи:Демократија „да“, но само со Гадафи

Алсат-М - 05.04.2011

Во време кога и понатаму не ù се глада крајот на војната во Либија, порака од власта на Моамер Гадафи во Триполи. Државата е спремна да организира избори и да започне реформи на политичкиот систем.

Фратини: Гадафи конечно да си замине од власт

Курир - 05.04.2011

Министерот за надворешни работи на Италија, Франко Фратини, вчера излезе со изјава дека Моамер Гадафи заедно со неговото семејство треба конечно да си заминат од власт во Либија и дека меѓународната ...

НАТО - Воздушните напади уништија 30% од воената моќ на Гадафи

Inpress - 05.04.2011

Триполи, 5. април 2011 (ИНПРЕС) За време на воздушните напади уништена е скоро една третина од воената сила на либискиот лидер Моамер Гадафи, објави официјален претставник на НАТО.

Во Либија војната не се води за нафта туку за вода

Курир - 05.04.2011

Поради војната во Либија, во Европа би можело да бидат испорачани 50 милијарди метри кубни гас помалку. Во тој случај тие количини би требало да бидат увезени од Русија, при што оваа земја би го ...

Либија подготвена на промени, Гадафи останува

МРТ - 05.04.2011

Претставникот на либиската Влада Муса Ибрахим изјави синоќа дека Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но дека само либискиот народ може да одлучи дали ...

САД се повлекоа од воената интервенција во Либија

Press24 - 05.04.2011

САД ги повлекоа воените авиони од учеството во меѓународната операција во Либија, соопшти Пентагон. САД првенствено требаше да ги повлечат авионите за време на викендот, откако командата ја предадоа ...

Либија подготвена на промени, но Гадафи останува

Алфа - 05.04.2011

Претставникот на либиската Влада Муса Ибрахим изјави синоќа дека Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но дека само либискиот народ може да одлучи дали ...

САД ги повлекоа воените авиони од Либија

Кирилица - 05.04.2011

САД ги повлекоа воените авиони од учеството во меѓународната операција во Либија, соопшти Пентагон САД првенствено треба да ги повлечат авионите за време на викендот, откако командата ја предадоа на ...

САД ги повлекоа воените авиони од меѓународната операција во Либија

МРТ - 05.04.2011

САД ги повлекоа воените авиони од учеството во меѓународната операција во Либија, соопшти Пентагон.САД првенствено треба да ги повлечат авионите за време на викендот, откако командата ја предадоа на ...

САД ги повлекоа воените авиони од меѓународната операција во Либија

Сител - 05.04.2011

САД ги повлекоа воените авиони од учеството во меѓународната операција во Либија, соопшти Пентагон. САД првенствено треба да ги повлечат авионите за време на викендот, откако командата ја предадоа на ...

Либиските бунтовници започнуваат со извоз на нафта

Форум - 05.04.2011

Либиските бунтовници се надеваат денеска да го остварат својот прв независен извоз на нафта, со што малку би ги дополниле своите финансии, исцрпени по повеќенеделните борби со силите на Гадафи, ...

Гадафи сака избори во Либија

Р.С.Европа - 05.04.2011

Гадафи е отворен за идејата за одржувањете избори и реформирање на политичкиот систем, но само либискиот народ може да одлучи дали тој треба да остане лидер на земјата, соопшти портпаролот на Моамер ...

Реформите во Либија да ги спроведува Гадафи

Курир - 05.04.2011

Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но само либискиот народ може да одлучи дали неговиот лидер Моамер Гадафи останува и натаму на чело на државата, изјави ...

Пентагон ги повлече борбените авиони од операциите во Либија

Алфа - 05.04.2011

Американската војска ги повлече воените авиони од меѓународната кампања во Либија, соопшти Пентагон, откако Вашингтон овој викенд се согласи да ги продолжи своите напади уште 48 часа.

Либија подготвена на промени, но под Гадафи

Форум - 05.04.2011

Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но само народот може да реши дали Моамер ел-Гадафи ќе остане на чело, изјави вчера навечер портпаролот на либиската ...

Гадафи е подготвен на избори и реформи

Inpress - 05.04.2011

Триполи, 5. април 2011 (ИНПРЕС) Владата во Либија соопшти дека е подготвена да одржи демократски избори, референдум и реформа на политичкиот систем со цел да се стави крај на граѓанската војна во ...

Сеф ал Ислам - Муса Куса е болен

Inpress - 05.04.2011

Триполи, 5. април 2011 (НПРЕС) Поранешниот министер за надворешни работи на Либија Муса Куса, кој минатата недела дезертираше и пристигна во Велика Британија, е болен и тоа е единствената причина за ...

Либиските бунтовници ќе извезуваат сирова нафта

Нетпрес - 05.04.2011

Либиските бунтовници оваа недела ќе го натоварат првиот танкер со сирова нафта наменета за извоз, откако, поради протестите против лидерот Моамер Гадафи беше спречен извозот на “течното злато“ од ...

Синовите на Гадафи се поделија околу прашањето за излез од кризата

Сител - 05.04.2011

Синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи меѓусебно се спротивставија околу прашањето за изнаоѓање излез од либиската криза, пишува весникот „Дејли телеграф“.

Пентагон ги повлече борбените авиони од операциите во Либија

Кајгана - 05.04.2011

Американската војска ги повлече воените авиони од меѓународната кампања во Либија, соопшти Пентагон, откако Вашингтон овој викенд се согласи да ги продолжи своите напади уште 48 часа.

САД ги укинаа санкциите против либискиот министер за надворешни работи Муса Куса

Сител - 05.04.2011

САД ги укинаа санкциите против поранешниот министер за надворешни работи на Либија Муса КУса, кој поднесе оставка и избега во Велика Британија.

Американската воена авијација се повлече од Либија

Курир - 05.04.2011

САД ги повлекоа воените авиони од меѓународната операција во Либија. САД првенствено треба да ги повлечат авионите за време на викендот, откако командата ја предадоа на НАТО во четвртокот.

Дали Муса Куса е вмешан во атентатот во Локерби?

Курир - 05.04.2011

Шкотски истражувачи со Министерството за надворешни работи ќе го разгледуваат случајот на поранешниот шеф на либиската дипломатија Мусо Куса, осомничен дека е замешан во атентатот во Локерби во 1988 ...

НАТО почна возушни напади врз силите на Гадафи

Нетпрес - 05.04.2011

Борбени авиони на НАТО почнале воздушни напади врз силите плојални на либискиот лидер Моамер Гадафи, стационирани во градот Брега во источниот дел на земјата, јавил репортер на АФП, пренесува Нетпрес.

Либиската влада подготвена на промени, но Гадафи да остане

Press24 - 05.04.2011

Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но Моамер Гадафи мора да остане лидер на цела Либија, како би се избегнале нов Ирак, Сомалија или Авганистан, јавила ...

Нов воздушен напад на НАТО против силите на Гадафи

Inpress - 05.04.2011

Триполи, 5. април 2011 (ИНПРЕС) Авионите на НАТО им нанесоа нов удар на либиските војници, лојални на Моамер Гадафи, откако веќе неколку дена во регионот на градот Брег беснеат жестоки борби.

САД ги укинаа санкциите против Муса Куса

МРТ - 05.04.2011

САД ги укинаа санкциите против поранешниот министер за надворешни работи на Либија Муса КУса, кој поднесе оставка и избега во Велика Британија.

Емитувани снимки од Моамер Гадафи меѓу своите приврзаници

МРТ - 05.04.2011

Либиската државна телевизија синоќа емитуваше во живо кадри од лидерот Моамер Гадафи како ги поздравува своите приврзаници во Триполи.

Велика Британија и САД знаат се околу „случајот Локерби“

МРТ - 05.04.2011

Сеиф ал Ислам, син на либискиот водач Моамер Гадафи изјави дека „нема никакви тајни“ околу случајот Локерби, затоа што Велика Британија и САД „знаат се за него и ништо ново повеќе не може да се ...

Либија подготвена за реформи, но само со Гадафи на чело

Нетпрес - 05.04.2011

Либија објави дека е отворена за “секакви“ политички реформи, но Моамер Гадафи треба да остане на власт, за да се избегнат сценарија како оние во Ирак или во Сомалија.

Прв извоз на нафта од Либија под надзор на бунтовниците

Р.С.Европа - 05.04.2011

Танкер за нафта се очекува да пристигне на либијското крабрежје денеска за првиот извоз на нафта под надзор на анти-владините бунтовници во земјата. За сега не се знае кој ја нарачал нафтата.

Либиските бунтовници започнуваат со извоз на нафта

Кајгана - 05.04.2011

Либиските бунтовници се надеваат денеска да го остварат својот прв независен извоз на нафта, со што малку би ги дополниле своите финансии, исцрпени по повеќенеделните борби со силите на Гадафи, ...

Секој што работел за Гадафи мора да добил златен часовник со негов лик

Нетпрес - 05.04.2011

Дали некој работи за Моамер Гадафи може да се заклучи само ако има златен италијански часовник со изгравиран негов лик. Таков часовник лидерот на Џамахиријата им подарува на своите вработени секој ...

Тајмс: Повлекувањето на Американците од Либија „е без преседан“

Курир - 05.04.2011

Американците се повлекоа од операциите за бомбрадирање воздух-земја, над либиската територија, предавајќи му ја целосно на НАТО операцијата во оваа северноафриканска земја, што е „случај без ...

Раздор меѓу синовите на Гадафи

Курир - 05.04.2011

Синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи меѓусебно се спротивставија околу прашањето за изнаоѓање излез од либиската криза, пишува весникот „Дејли телеграф“.

Само Либијците можат да одлучуваат за судбината на својата држава, став на член на либиската влада

Канал 77 - 05.04.2011

Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но само либискиот народ може да одлучи дали неговиот лидер Моамер Гадафи останува и натаму на чело на државата, изјави ...

НАТО почна возушни напади врз силите на Гадафи

Точка - 05.04.2011

Борбени авиони на НАТО почнале воздушни напади врз силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи, стационирани околу градот Брега во источниот дел на земјата, јавил репортер на АФП, пренесува ...

Либиските бунтовници ќе извезуваат сирова нафта

Точка - 05.04.2011

Либиските бунтовници оваа недела ќе го натоварат првиот танкер со сирова нафта наменета за извоз, откако, поради протестите против лидерот Моамер Гадафи беше спречен извозот на “течното злато“ од ...

САД ги повлекуваат воените авиони од Либија

Канал 77 - 05.04.2011

САД ги повлекоа воените авиони од меѓународната операција во Либија. САД првенствено треба да ги повлечат авионите за време на викендот, откако командата ја предадоа на НАТО во четвртокот.

Вашингтон и Лондон се исплашија од исламистите?

Вечер Прес - 05.04.2011

Во Либија е и Ал Каеда, па Британците и Американците не случајно инсистираат Гадафи со синовите и неговото опкружување да си заминат.

Либија подготвена на промени, но под Гадафи

Точка - 05.04.2011

Либија е подготвена да одржи избори и да го реформира својот политички систем, но само народот може да реши дали Моамер ел-Гадафи ќе остане на чело, изјави вчера навечер портпаролот на либиската ...

Секој што работел за Гадафи мора да добил златен часовник со негов лик

Точка - 05.04.2011

Дали некој работи за Моамер Гадафи може да се заклучи само ако има златен италијански часовник со изгравиран негов лик. Таков часовник лидерот на Џамахиријата им подарува на своите вработени секој ...

Пентагон ги повлече борбените авиони од операциите во Либија

Точка - 05.04.2011

Американската војска ги повлече воените авиони од меѓународната кампања во Либија, соопшти Пентагон, откако Вашингтон овој викенд се согласи да ги продолжи своите напади уште 48 часа.

Италија ги призна бунтовниците

Н.Македонија - 05.04.2011

Рим вети оружје за бунтовниците и ја отфрли понудата на Гадафи за решавање на конфликтот. Претставник на либискиот лидер е во Европа со порака за преговори, но Италија бара Гадафи веднаш да си замине ...

САД ги повлекоа воените авиони од Либија

Идивиди - 05.04.2011

Вашингтон, 5 април 2011 (МИА) - САД ги повлекоа воените авиони од учеството во меѓународната операција во Либија, соопшти Пентагон.

Гадафи и неговото семејство треба да заминат

Идивиди - 05.04.2011

Рим, 5 април 2011 (МИА) - Шефот на италијанската дипломатија Франко Фратини вчера изјави дека либискиот лидер Моамер Гадафи и неговото семејство треба да ја остават власта и оти меѓународната ...

Раздор помеѓу синовите на Гадафи

Идивиди - 05.04.2011

Лондон, 5 април 2011 (МИА) - Синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи меѓусебно се спротивставија околу прашањето за изнаоѓање излез од либиската криза, пишува весникот „Дејли телеграф“.

Либија е за дипломатско решение, САД ги повлекоа авионите

eReporter - 05.04.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи се обидува да најде дипломатски излез од кризата во земјата, откако САД ги прекинаа нападите со своите авиони, две недели по почетокот на меѓународната воена ...

Гадафи: Војната да запре

А1 - 04.04.2011

Гадафи сака да се стави крај на воениот конфликт во неговата земја. Ваквата порака, либискиот заменик министер за надворешни работи, му ја пренел на грчкиот премиер.

Гадафи ќе биде предаден од неговите синови ?

Алсат-М - 04.04.2011

Најмалку двајца од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи предлагаат транзиција кон демократски систем, со која се предвидува нивниот татко да се повлече од власта, пишува американскиот весник ...

Либија бара прекин на воените дејствија

Утрински - 04.04.2011

Либија бара воените дејствија да бидат прекинати, изјавил синоќа вршителот на должноста министер за надворешни работи на Либија, Абдел Ати ал Обеиди на средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреду.

САД продолжуваат со бомбардирање на Либија

Телма - 04.04.2011

САД го прифатија барањето на НАТО за 48-часовно продолжување на своето учество во воздушните напади на коалициските сили врз Либија.

Гадафи бара крај на насилствата

Канал5 - 04.04.2011

Либија сака да стави крај на борбите и да се најде мирно решение за ситуацијата, порачал заменик министерот за надворешни на Либија, Абделати Обеиди во разговор со грчкиот премиер Јоргос Папандреу за ...

Американците се повлекуваат од акциите во Либија

Утрински - 04.04.2011

Единствениот град на запад на Либија, кој барем делумно е во рацете на бунтовниците, Мисурата, и вчера беше жестоко напаѓан од силите на Гадафи.

Свет - Либиските бунтовци спремни за ракетите на Гадафи

Вест - 04.04.2011

Бунтовниците се качуваа еден врз друг за да стигнат до врвот на јарболот и да го постават своето знаме ЛИБИЈА, 4 април (Ројтерс) - Борбени авиони вчера надлетуваа над Брега додека бунтовниците се ...

Гадафи му испрати порака на Папандреу

Утрински - 04.04.2011

Заменик-министерот за надворешни работи на Либија, Абелати ал-Обеиди синоќа оствари средба со премиерот на Грција, Јоргос Папандреу.

Свет - САД и Египет ги обучуваат бунтовниците

Време - 04.04.2011

Специјалните единици на САД и на Египет вршат воена обука на бунтовничките сили во Либија, тврди катарската телевизија „Ал Џезира“ повикувајќи се на извори од редовите на бунтовниците.

Либија во дипломатска акција

Алсат-М - 04.04.2011

Широка дипломатска акција околу Либија. Претставници на Гадафи тргнаа по влијателните медитерански држави за повторно да се воспостави мир во земјата.

„Ќе се бориме и со камења“

Deutsche Welle - 04.04.2011

Востаниците во Либија вложуваат големи напори да ја подобрат борбената готовност. Во меѓувреме добија главен командант, а на чело на малите единици се наоѓаат професионални војници и офицери, кои ја ...

НАТО со над 250 напади во Либија

Дневник - 04.04.2011

Воените авиони на коалицијата имаа повеќе од 700 летови над Либија откако НАТО ја презеде командата со меѓународната воена операција.

Друцас: Гадафи нема да емигрира во Грција

Кирилица - 04.04.2011

Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би можел да емигрира во Грција - ...

Друцас демантираше дека Гадафи ќе емигрира во Грција

Курир - 04.04.2011

Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би можел да емигрира во Грција.

Бунтовниците го одбија предлогот на синовите на Гадафи

Форум - 04.04.2011

Највисокото тело на либиската опозиција, Преодниот Национален совет ја одби денеска можноста либискиот водач, Моамер eл-Гадафи да го замeни еден од неговите синови, за што пишуваше The New York Times ...

Повторно се разгледува случајот „Локерби“

Курир - 04.04.2011

Властите во Шкотска бобарале од британскиот Форин Офис да им дозоли средба со пребеганиот поранешен либиски министер за надворешни работи Муса Куса.

Гадафи жртва на своите синови

Press24 - 04.04.2011

Синовите на Гадафи, Саиф и Саади, двајца од седумте, заговараат воспоставување на мировниот план за демократизирање на Либија, кој ќе го симне од власт нивниот татко.

Либија почнува со извоз на нафта

Кирилица - 04.04.2011

Либиските бунтовници неделава ќе го натоварат првиот танкер со сирова нафта наменет за извоз, откако извозот на „течното злато“ од оваа северноафриканска земја беше прекинат заради бунтот против ...

Гадафи e подготвен за примирје

Курир - 04.04.2011

Пратеник на либиската Влада се очекува да пристигне во Анкара денеска за да „побара помош од Турција“ за постигнување примирје со бунтовниците.

Друцас: Гадафи нема да емигрира во Грција

МРТ - 04.04.2011

Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би можел да емигрира во Грција.

Шефот на турската дипломатија се сретна со претставникот на либиската Влада

Р.С.Европа - 04.04.2011

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу денешната средба со претставникот на либиската Влада ја оцени како многу важна.

Стратфор: Интервенцијата во Либија - демократија или бизнис?

Кајгана - 04.04.2011

Франција и Велика Британија го предводеа притисокот за интервенција во Либија, притискајќи ја меѓународната заедница речиси цел месец.

Градот Брега под контрола на либиските бунтовници

Press24 - 04.04.2011

Стратешкиот град Брега денес заземен од либиските бунтовници, откако неколку недели е жариште на битките меѓу бунтовниците и либискиот режим Бунтовниците, со поддршка на воздушните напади на ...

Унијата испраќа свои емисари во Бенгази

Кајгана - 04.04.2011

Европската унија утре ќе испрати свои преставници во седиштето на либиските бунтовници Бенгази, со цел да се воспостават подобри контакти со противниците на режимот на Моамер Гадафи.

Бунтовниците го одбија предлогот на синовите на Гадафи

МРТ - 04.04.2011

Највисокото тело на либиската опозиција, Преодниот Национален совет ја одби денеска можноста либискиот водач, Моамер Гадафи да го замeни еден од неговите синови, за што пишуваше „Њујорк тајмс“.

Британија останува во Либија уште најмалку шест месеци

Форум - 04.04.2011

Британската воздухопловна сила (РАФ) ќе учествува во обезбедување на зоната за забранети летови во Либија „уште најмалку шест месеци“, изјави нивниот шеф, маршал Стивен Далтон за британскиот весник ...

САД го продолжија за 48 часа своето учество во воздушните напади врз Либија

Сител - 04.04.2011

САД го прифатија барањето на НАТО за 48-часовно продолжување на своето учество во воздушните напади на коалициските сили врз Либија.

САД го продолжија за 48 часа своето учество во воздушните напади

МРТ - 04.04.2011

САД го прифатија барањето на НАТО за 48-часовно продолжување на своето учество во воздушните напади на коалициските сили врз Либија.

Либија бара прекин на воените дејствија

МРТ - 04.04.2011

Либија бара воените дејствија да бидат прекинати, изјавил синоќа пред грчкиот премиер Јоргос Папандреду вршителот на должноста министер за надворешни работи на Либија, Абдел Ати ал Обеиди.

Папандреу доби порака од Гадафи

Press24 - 04.04.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу синоќа имаше средба со заменик-министерот за надворешни работи на Либија, Абелати ал-Обеиди, јави грчката државна телевизија Според телвизијата, премиерот на Грција ...

Синовите на Гадафи се согласуваат со повлекување на нивниот татко од власта

Сител - 04.04.2011

Најмалку двајца од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи предлагаат транзиција кон демократски систем, со која се предвидува нивниот татко да се повлече од власта, пишува американскиот весник ...

Синовите на Гадафи се согласуваат за повлекување на нивниот татко од власта

Кирилица - 04.04.2011

Најмалку двајца од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи предлагаат транзиција кон демократски систем, со која се предвидува нивниот татко да се повлече од власта, пишува американскиот весник ...

Папандреу прими порака од Гадафи

Р.С.Европа - 04.04.2011

Грција соопшти дека владата предводена од Либискиот лидер Моамер Гадафи очигледно е во потрага по излез од конфликтот со бунтовниците кои бараат Гадафи да се симне од власт.

Пратеникот на Гaдафи разговараше со грчкиoт премиер Папандреу

Форум - 04.04.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу во неделата навечер имаше средба со заменик-министерот за надворешни работи на Либија, Абелати ал-Обеиди, јави грчката државна телевизија објави Според телвизијата, ...

Либиските власти бараат прекин на воените дејствија

Курир - 04.04.2011

Вршителот на должноста министер за надворешни работи на Либија, Абдел Ати ал Обеиди изјави дека властите во Либија барале воените дејствија да бидат прекинати.

Гадафи бара прекин на конфликтот

Нетпрес - 04.04.2011

Либија сака конфликтот да запре, рекол либискиот заменик министер за надворешни работи Абделати Обеиди, во разговор со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, вчеравечер во Атина, јавува “Ројтерс“, ...

Пратеникот на Гадафи разговараше со грчкиот премиер Папандреу

МРТ - 04.04.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу во неделата навечер имаше средба со заменик-министерот за надворешни работи на Либија, Абтелати ал-Обеиди, јави грчката државна телевизија.

Куса ќе биде испрашуван за случајот „Локерби“

Кајгана - 04.04.2011

Шкотските истражни органи денеска заедно со британскиот Форин офис ќе го разгледуваат случајот со поранешниот шеф на либиската дипломатија Муса Куса, осомничен дека е вмешан во атентатот на авионот ...

Синовите на Гадафи согласни нивниот татко да падне

Алфа - 04.04.2011

Најмалку двајца од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи предлагаат транзиција кон демократски систем, со која се предвидува нивниот татко да се повлече од власта, пишува американскиот весник ...

Ќе стане ли Гадафи жртва на своите синови?

Нетпрес - 04.04.2011

Двајца од седумте синови на Моамер Гадафи предлагаат Либија да премине во конституционална демократија, која предвидува симнување на нивниот татко од власт, пишува во своето денешно издание “Њујорк ...

Гадафи го копира Слобо Милошевиќ во војната против НАТО

Нетпрес - 04.04.2011

Паметните луѓе учат од туѓите грешки. Либискиот лидер Моамер Гадафи, во конфликтот со НАТО, ги користи методите на Слободан Милошевиќ, бившиот претседател на СР Југославија.

Пратеникот на Гадафи разговараше со грчкиот премиер Папандреу

Кајгана - 04.04.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу во неделата навечер имаше средба со заменик-министерот за надворешни работи на Либија, Абтелати ал-Обеиди, јави грчката државна телевизија.

Со турски брод од Мисрата евакуирани 250 повредени

Нетпрес - 04.04.2011

Турски брод спасил 250 повредени лица од либискиот град Мисрата, но таму останале уште илјадници луѓе кои молеле да бидат спасени, раскажал турски дипломат за агенцијата “Ројтерс“.

Гадафи му испрати порака на Папандреу

Курир - 04.04.2011

Заменик-министерот за надворешни работи на Либија, Абелати ал-Обеиди вчера вечерта оствари средба со премиерот на Грција Јоргос Папандреу.

Турски брод евакуира 250 повредени од либискиот град Мисрата

МРТ - 04.04.2011

Working on your request ... upload Dokumenti news balcan economy europe kultura macedonia Sport Stil world Photo galleries videos prilozi Upload files Path: Label File Search: (wildcards * and ?) ...

Куќата на синот на Гадафи

Црнобело - 04.04.2011

Муамер Гадафи е водачот на Либија особено популарен во последниве неколку месеци. Но, ние нема да зборуваме за политика, туку ќе ве... ...прошетаме на кратко низ куќата на неговиот син во Франција.

Со турски брод од Мисрата евакуирани 250 повредени

Press24 - 04.04.2011

Турски брод спаси 250 ранети од либискиот град Мисрата, но таму има уште илјадници луѓе кои молат да бидат евакуирани, тврдат очевидци и еден турски дипломат.

Грција посредник меѓу Либија и Западот

Р.С.Европа - 04.04.2011

Грција соопшти дека владата на либискиот лидер Моамер Гадафи очигледно бара начин за излез од конфликтот со бунтовнците кои се борат против режимот во земјата.

Друцас - Грција биможела да биде главен посредник во либијскиот конфликт

Inpress - 04.04.2011

Атина, 4. април 2011 (ИНПРЕС) извор: АФП фото: архива Режимот на либискиот лидер Муамар Гадафи бара решение на конфликтот во земјата, рече грчкиот министер за надворешни работи по состанокот меѓу ...

Либиската опозиција го отфрли мировниот план на синовите на Гадафи

Нетпрес - 04.04.2011

Либискиот опозициски Преоден национален совет, денеска го отфрли предлогот за премин кон конституционална демократија, кој е планирано да се одвива под надзор на синовите на Моамер Гадафи, јави АФП, ...

Со турски брод од Мисрата евакуирани 250 повредени

Сител - 04.04.2011

Турски брод спасил 250 повредени лица од либискиот град Мисрата, но таму останале уште илјадници луѓе кои молеле да бидат спасени, раскажал турски дипломат за агенцијата “Ројтерс“.

Синовите на Гадафи се согласуваат со повлекување на нивниот татко од власта

МРТ - 04.04.2011

Најмалку двајца од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи предлагаат транзиција кон демократски систем, со која се предвидува нивниот татко да се повлече од власта, пишува американскиот весник ...

Гадафи - диктатор или лондонски професор?

Окно - 04.04.2011

Либиската револуција се одигрува малку и во Лондон – во лондонската вила на Саиф Гадафи, синот на диктаторот, сега живеат бездомници.

САД уште 48 часа во Либија

Press24 - 04.04.2011

САД го прифатија барањето на НАТО за 48-часовно продолжување на своето учество во воздушните напади на коалициските сили врз Либија.

Друцас: Гадафи нема да емигрира во Грција

Сител - 04.04.2011

Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би можел да емигрира во Грција.

Либиските бинтовници не го сакаат на власт ниту синот на Гадафи

Сител - 04.04.2011

Преодниот национален совет кој ја претставува опозицијата во Либија, ја отфрли денеска идејата за преоден период под раководство на некои од синовите на Моамер Гадафи.

Операцијата во Либија може да трае шест месеци

Кирилица - 04.04.2011

Командантот на британското Кралско воено воздухопловство (РАФ) Стивен Далтон изјави дека се планира воените операции во Либија во кои ќе се вклучат британските авиони да траат „најмалку уште шест ...

Либиската опозиција бара парламентарна демократија

Нетпрес - 04.04.2011

Либиската опозиција денеска објави дека сака во земјата да изгради парламентарна демократија, објави Итар-Тасс, пренесува Нетпрес.

Либискиот заменик министер за надворешни во Турција

Р.С.Европа - 04.04.2011

Претставник на либиската власт денеска би требало да пристигне во Турција на разговори за прекин на бробите меѓу бунтовниците и лојалистите на лидерот Моамар Гадафи.

Друцас: Гадафи нема да емигрира во Грција

Р.С.Европа - 04.04.2011

Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би можел да емигрира во Грција.

Куса ќе биде испрашуван за случајот „Локерби“

Точка - 04.04.2011

Шкотските истражни органи денеска заедно со британскиот Форин офис ќе го разгледуваат случајот со поранешниот шеф на либиската дипломатија Муса Куса, осомничен дека е вмешан во атентатот на авионот ...

Ќе стане ли Гадафи жртва на своите синови?

Точка - 04.04.2011

Двајца од седумте синови на Моамер Гадафи предлагаат Либија да премине во конституционална демократија, која предвидува симнување на нивниот татко од власт, пишува во своето денешно издание “Њујорк ...

Пратеникот на Гадафи разговараше со грчкиот премиер Папандреу

Точка - 04.04.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу во неделата навечер имаше средба со заменик-министерот за надворешни работи на Либија, Абтелати ал-Обеиди, јави грчката државна телевизија.

Гадафи бара прекин на конфликтот

Точка - 04.04.2011

Либија сака конфликтот да запре, рекол либискиот заменик министер за надворешни работи Абделати Обеиди, во разговор со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, вчеравечер во Атина, јавува “Ројтерс“, ...

250 лица од Мисрата спасени со турски брод

Канал 77 - 04.04.2011

Турски брод спасил 250 повредени лица од либискиот град Мисрата, но таму останале уште илјадници луѓе кои молеле да бидат спасени, раскажал турски дипломат за агенцијата “Ројтерс”.

Либиската опозиција го отфрли мировниот план на синовите на Гадафи

Точка - 04.04.2011

Либискиот опозициски Преоден национален совет, денеска го отфрли предлогот за премин кон конституционална демократија, кој е планирано да се одвива под надзор на синовите на Моамер Гадафи, јави АФП, ...

Гадафи го копира Слобо Милошевиќ во војната против НАТО

Точка - 04.04.2011

Паметните луѓе учат од туѓите грешки. Либискиот лидер Моамер Гадафи, во конфликтот со НАТО, ги користи методите на Слободан Милошевиќ, бившиот претседател на СР Југославија.

Бунтовниците не сакаат власт ни со син на Гадафи

Вечер Прес - 04.04.2011

Опозициониот Преоден национален совет го отфрли предлогот на двајца синови на Гадафи - татко им да се повлече, а тие да обезбедат преодна влада која земјата би ја извела од состојба на судири и би ја ...

Брега под контрола на либиските бунтовници

Точка - 04.04.2011

Либиските бунтовници денеска го зазедоа стратешкиот град Брега, на истокот од земјата, додека прaтеникот на либиските власти, Абдул Ати ал Обеиди се наоѓа во посета на земјите од јужна Европа ...

Британија останува во Либија уште најмалку шест месеци

Точка - 04.04.2011

Британската воздухопловна сила (РАФ) ќе учествува во обезбедување на зоната за забранети летови во Либија „уште најмалку шест месеци“, изјави нивниот шеф, маршал Стивен Далтон за британскиот весник ...

Американците резервисти во Либија

Н.Македонија - 04.04.2011

Вашингтон бомбардирањето на силите на Гадафи им го препушти на европските сојузници во НАТО. Американските авиони, бродови и подморници отсега ќе напаѓаат само ако Алијансата побара помош Триполи го ...

Либиските бунтовници почнуваат со продажба на нафта

eReporter - 04.04.2011

Либиските бунтовници неделава ќе го наполнат првиот танкер со нафта, откако востанието против либискиот лидер Моамер Гадафи го прекина извизот на црно злато од оваа северноафриканска држава.

Гадафи ќе емигрира во Грција

Идивиди - 04.04.2011

Атина, 4 април 2011 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас денеска ги демантираше неофицијалните тврдења кои се појавија во јавноста дека либискиот лидер Моамер Гадафи би ...

Ројтерс: Гадафи сака прекин на борбите

eReporter - 04.04.2011

Либија сака прекин на судирите, рече либискиот заменик министер за надворени работи Абделати Обеиди на средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу одржана во неделата во Атина, јави Ројтерс.

Синовите на Гадафи го предаваат?

Идивиди - 04.04.2011

Вашингтон, 4 април 2011 (МИА) - Најмалку двајца од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи предлагаат транзиција кон демократски систем, со која се предвидува нивниот татко да се повлече од власта, ...