TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕК и ММФ ќе му доделат осум милиони евра неповратна помош на Западен Балкан

еМагазин - 14.06.2015

Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд потпишаа договор за доделување на осум милиони евра неповратна помош за програмата за зајакнување на капацитетот во областа на фискалните реформи во Југоисточна Европа.Корисници на програмата се ...

Диво месо – Заев бара да си оди Груевски од власта, овој му се заканува дека ќе го прати во апс како велепредавник

Репортер - 14.06.2015

По повеќе од скромниот успех на преговорите на режимот на Груевски со шефот на опозицијата Зоран Заев, кој го разобличи тој режим како криминален, антидемократски и терористичи, а со посредство на Јоханес Хан, комесар за приближување на земјите од ...

Диво месо

Либертас - 14.06.2015

По повеќе од скромниот успех на преговорите на режимот на Груевски со шефот на опозицијата Зоран Заев, кој го разобличи тој режим како криминален, антидемократски и терористичи, а со посредство на Јоханес Хан, комесар за приближување на земјите од ...

Опозицијата се извалка од „пристрасноста“ на Хан

Дневник - 14.06.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан е „корумпиран политичар“, подмитен од македонските власти за да ја турка разрешницата на политичката криза во корист на премиерот Никола Груевски. Вака одредени медиуми и експертски гласници на СДСМ деновиве ...

ЕК и ММФ ќе доделат осум милиони евра неповратна помош на Западен Балкан

24 Вести - 13.06.2015

Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд потпишаа договор за доделување на осум милиони евра неповратна помош за програмата за зајакнување на капацитетот во областа на фискалните реформи во Југоисточна Европа.

ХАН НАЈАВИ: ЕУ ќе му помогне на регионот со осум милиони евра

Телеграф - 13.06.2015

Тоа е неповратна помош за програмата за зајакнување на капацитетот во областа на фискалните реформи во Југоисточна Европа Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд потпишаа договор за доделување на осум милиони евра неповратна помош за ...

ЕК и ММФ ќе му доделат осум милиони евра неповратна помош на Западен Балкан

Алфа - 13.06.2015

Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд потпишаа договор за доделување на осум милиони евра неповратна помош за програмата за зајакнување на капацитетот во областа на фискалните реформи во Југоисточна Европа.

КУРИР: Жестоки реакции на ЕК и ЕПП по нападите и навредите кон еврокомесарот Хан

Сител - 13.06.2015

Наместо осуда и напади политичките лидери да се фокусираат кон постигнување решение и излез од кризата. Европската комисија жестоко одговори на постојаните обвинувања од опозицијта и СДСМ за пристарсноста на комесарот Јоханес Хан.Во соопштението на ...

ЕК и ММФ издвоија 8 милиони евра за Западен Балкан

+инфо - 13.06.2015

Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд потпишаа договор за доделување на осум милиони евра неповратна помош за програмата за зајакнување на капацитетот во областа на фискалните реформи во Југоисточна Европа.

ЕК и ММФ ќе му доделат осум милиони евра неповратна помош на Западен Балкан

Н.Македонија - 13.06.2015

Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд потпишаа договор за доделување на осум милиони евра неповратна помош за програмата за зајакнување на капацитетот во областа на фискалните реформи во Југоисточна Европа, јави МИА.

ЕК и ММФ ќе му доделат осум милиони евра неповратна помош на Западен Балкан

Локално - 13.06.2015

Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд потпишаа договор за доделување на осум милиони евра неповратна помош за програмата за зајакнување на капацитетот во областа на фискалните реформи во Југоисточна Европа.

Жестока реакција на европската комисија и на ЕНП за однесувањето на Заев и неговите медиуми

Канал5 - 13.06.2015

Жестока реакција од европската комисија како одговор на нападите од СДСМ и од соросовите медиуми кон еврокомесарот Јоханес Хан. Наместо да напаѓаат, политичките лидери да се фокусираат кон постигнување решение, стои во соопштението од комисијата.

ЕК и ММФ ќе му доделат осум милиони евра неповратна помош на Западен Балкан

Вечер Прес - 13.06.2015

Корисници на програмата се БиХ, Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора. Еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан наведе дека за земјите од Западен Балкан е посебно важно да обезбедат макроекономска стабилност, да ја зголемат ...

Жестоки реакции на ЕК и ЕПП по нападите и навредите кон еврокомесарот Хан

Вечер Прес - 13.06.2015

-Секое обвинување кое ја доведува во прашање непристрасноста на комесарот Хан и неговите напори да ги олесни разговорите кои треба да дојдат до решение на кризата се целосен нонсенс и немаат никаква основа, пишува во соопштението од ХАН.

Жестоки реакции на ЕК по нападите и навредите упатени за Хан

Нетпрес - 13.06.2015

Жестоки се реакциите од страна на Европската комисија по постојаните напади на СДСМ и нејзиние новинари кон еврокомесарот Јоханес Хан. Во реакцијата се вели дека нападите кон Хан немаат основа, како и дека наместо на напади, политичарите треба да се ...

Жестоки реакции на ЕК и ЕПП по нападите и навредите кон еврокомесарот Хан

Денешен - 13.06.2015

Европската комисија жестоко одговори на постојаните напади кон еврокомесарот Јоханес Хан од страна на СДСМ и нејзините новинари и соросови платеници. Реакцијата на ЕК е дека нападите кон Хан се неосновани, а дека наместо напади политичките лидери да ...

Жестоки реакции на ЕК и ЕПП по нападите и навредите кон еврокомесарот Хан

Курир - 13.06.2015

Европската комисија жестоко одговори на постојаните напади кон еврокомесарот Јоханес Хан од страна на СДСМ и нејзините новинари и соросови платеници. Реакцијата на ЕК е дека нападите кон Хан се неосновани, а дека наместо напади политичките лидери да ...

Жестоки реакции на ЕК и ЕПП по нападите и навредите кон еврокомесарот Хан

Пулс24 - 13.06.2015

Европската комисија жестоко одговори на постојаните напади кон еврокомесарот Јоханес Хан од страна на СДСМ и нејзините новинари и соросови платеници. Реакцијата на ЕК е дека нападите кон Хан се неосновани, а дека наместо напади политичките лидери да ...

СДСМ ги поздрави напорите на Хан во преговорите

Нова ТВ - 12.06.2015

Текот и исходот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предизвикаа различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија.

СДСМ ја поздравува посветеноста на Хан и амбасадорите

24 Вести - 12.06.2015

СДСМ соопштува дека текот и исходот на средбата во Брисел за политичката криза предизвикале различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија и укажува оти ставовите на партијата за одржаната средба се ...

САД: Партиите итно да ги удвојат напорите за компромисно решение

24 Вести - 12.06.2015

По пропаѓањето на преговорите во Брисел, очите на голем дел од екпертската јавност и поддржувачите на опозицијата се свртени кон Вашингтон, во очекување да испратат „булдожер“-дипломат, кој би ја презел посредничка улога.

СДСМ ја поздравува целосната посветеност на еврокомесарот Хан

Утрински - 12.06.2015

СДСМ соопштува дека текот и исходот на средбата во Брисел за политичката криза предизвикале различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија и укажува оти ставовите на партијата за одржаната средба се ...

СДСМ ја поздравува посветеноста на ЕУ да се најде решение за кризата

Телеграф - 12.06.2015

Воедно, уште еднаш ја поздравуваме целосната посветеност, пред сѐ на еврокомесарот Јоханес Хан, како и на останатите меѓународни претставници, присутни во Брисел СДСМ соопштува дека текот и исходот на средбата во Брисел за политичката криза ...

СДСМ ја поздравува целосната посветеност на еврокомесарот Јоханес Хан

А1 On - 12.06.2015

Текот и исходот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предизвикаа различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија.

Карл Билд: Ќе биде потребен поголем напор од Хан за да се реши ќорсокакот во Македонија

Локално - 12.06.2015

Поранешниот премиер на Шведска, Карл Билд, на својот Твитер профил напиша дека не е изненаден од исходот на синоќешните преговори во Брисел. Тој вели дека ќе биде потребен поголем напор од страна на Хан за да се излезе од политичкиот ќор-сокак.

СДСМ ја поздрави посветеноста на Хан и останатите меѓународни претставници

Локално - 12.06.2015

Текот и исходот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предизвикаа различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија.

СДСМ ја поздрави посветеноста на Хан и дипломатите во преговорите

+инфо - 12.06.2015

Текот и исходот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предизвикаа различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија, реагира СДСМ.

СДСМ: Ја поздравуваме посветеноста на Хан и дипломатите

Кирилица - 12.06.2015

Текот и исходот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предизвикаа различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија, реагира опозициската СДСМ.

СДСМ: Многу шпекулации за средбата со Хан

Репортер - 12.06.2015

Текот и исходот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предизвикаа различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија.

СДСМ: Ја поздравуваме посветеноста на Хан и дипломатите

Либертас - 12.06.2015

„Текот и исходот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предизвикаа различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија.

Доставени новите две барања на СДСМ

Република - 12.06.2015

Последната средба во Брисел на 10-ти јуни кога цела Македонија очекуваше распуштање на школата за блокирање на државата – помина неславно. СДСМ не се согласи на влада во која ќе учествува Никола Груевски, избран со големо мнозинство од партијата ...

Брисел не го именува Заев за да не биде обвинет дека зазема страна

Дневник - 12.06.2015

Зошто Брисел не сака да го именува тој „некој“ од чие однесување во средата се разочарале, па преговорите ги прогласија за целосен неуспех, иако на сите им е јасно дека станува збор за Зоран Заев? Дипломатскиот речник на еврокомесарот Јоханес Хан, ...

Потера по Хан со американски и германски пари

Дневник - 12.06.2015

По пропаста на преговорите во Брисел, пораката од ЕУ е дека Македонија, односно нејзините политички лидери, требало самите да понудат решение. Во меѓувреме, додека домашните политичките лидери смислат какво би било тоа решение, во Скопје медиумите ...

Јасна Котеска продолжува да го напаѓа Хан

Пулс24 - 12.06.2015

Јасна Котеска не запира со своите вулгарни и ниски навреди кон еврокомесарот Хан. Вчера опозициските екстремисти преку социјалните мрежи го нападнаа еврокомесарот Хан. Едн од најжестоките опозициски напаѓачи беше Јасна Котеска која не престана да го ...

Јасна Котеска продолжува да го напаѓа Хан поради партиска задача

Пулс24 - 12.06.2015

Јасна Котеска продолжува да го напаѓа еврокомесарот Јоханес Хан... Почна и не заврши таму. Јасна Котеска продолжува да го напаѓа еврокомесарот Јоханес Хан со вокабулар кој не и прилега на една високо образована личност ( види ЛИНК ).

СДСМ предмалку го објави следново соопштение

Sky - 19.07.2015

Во соопштението до јавноста, од опозициската СДСМ велат дека Груевски е исплашен од решенијата што мора да ги договори заедно со опозицијата за ослободување на областите за коишто има силни критики во Извештајот на Прибе: медиумите, правосудството, ...

ДУИ го објави договорот од 2 јуни, не е јасно дали важи?

Sky - 12.06.2015

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска го објави целиот договор што четворицата партиски лидери, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, со посредство на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, евроамбасадорот Аиво Орав и ...

Дали договорот за предвремени избори е мртов?

Sky - 12.06.2015

Политичките партии да дојдат со конкретни предлози, се вели во дел од изјавата на Европската комисија по состанокот на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, со лидерите на политичките партии.

Хан: Разочаран сум од недостиг на одговорност и лидерство

Телма - 11.06.2015

„Сè уште нема конечен договор во преговорите за БЈР Македонија. Мошне сум разочаран од недостигот од одговорност и лидерство кај некои“, напиша еврокомесарот Јоханес Хан на својот твитер-профил по неуспешните преговори меѓу македонските политички ...

Медиумите од регионот за преговорите во Брисел

24 Вести - 11.06.2015

Јоханес Хан немоќен. Македонската криза продолжува, пренесува РТС. Посредникот во преговорите за решавање на кризата во Македонија, Јоханес Хан, ни по маратонската рунда разговори во Брисел не успеа да ги убеди лидерите на власта и опозицијата да ...

Бриселскиот состанок без договор- Хан разочаран

Deutsche Welle - 11.06.2015

Маратонскиот, 12 часовен состанок меѓу лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија одржан под покровителство на еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел, заврши без договор Зоран Заев и Никола Груевски се обвинуваат меѓусебно за ...

ЕУ разочарана од неуспехот на разговорите во Брисел

Р.С.Европа - 11.06.2015

Светските новински агенции ја цитираат пораката на еврокомесарот Јоханес Хан дека е многу разочаран од ставот на некои партии во решавањето на длабоката криза во Македонија по маратонските политички разговори во Брисел кои завршија без договор.

Цел ден преговори во Брисел, договор нема

Р.С.Европа - 11.06.2015

Целодневните преговори во Брисел завршија без договор. Еврокомесарот Јоханес Хан е „многу разочаран од недостигот на одговорност и лидерство од некои“. Четворицата претседатели на македонските партии и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ...

Хан: Разочаран сум од недостигот на одговорност и лидерство

Утрински - 11.06.2015

„Разговорите беа отворени и детални, но не се` уште не доведоа до конечен договор. Европската унија ги повикува сите страни - во интерес на нивната земја и нејзините граѓани - да се најде траен политички компромис без одложување и излезе со ...

Нема договор во Брисел – Хан обвини за „недостаток на одговорност и лидерство кај некои“

Капитал - 11.06.2015

„Сé уште нема конечен договор во разговорите за ПЈР Македонија – многу сум разочаран од недостатокот на одговорност + лидерство од страна на некои“, порача еврокомесарот Јоханес Хан од својот Твитер профил по денешната средба во Брисел со лидерите ...

Хан: Разочаран сум од недостигот од одговорност и лидерство кај некои

МКД - 11.06.2015

„Сè уште нема конечен договор во преговорите за БЈР Македонија. Мошне сум разочаран од недостигот од одговорност и лидерство кај некои“, напиша еврокомесарот Јоханес Хан пред 10 минути на својот твитер-профил по неуспешните преговори меѓу ...

ХАН РАЗОЧАРАН: Нема договор за политичката криза

Телеграф - 11.06.2015

Тој, додаде дека граѓаните во Македонија заслужуваат подобро и дека им е потребна демократија. На крај, напиша дека нема да се откажат Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, вечерва по завршувањето на преговорите за ...

Хан: Разочаран сум од недостигот на одговорност и лидерство кај некои

МК News - 11.06.2015

„Сè уште нема конечен договор во преговорите за БЈР Македонија. Мошне сум разочаран од недостигот на одговорност и лидерство кај некои“, напиша еврокомесарот Јоханес Хан на својот Tвитер-профил по неуспешните преговори меѓу македонските политички ...

Хан: Преговорите не успеаја поради недостаток на лидерство и одговорност

Орбис - 11.06.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан вечерва по завршување на преговорите преку статус на Твитер ја искажа својата разочараност. Тој напиша дека е разочаран од немањето чувство за одговорност и недостаток на ...

Бриселскиот состанок без договор- Хан разочаран

Правдико - 11.06.2015

Маратонскиот, 12 часовен состанок меѓу лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија одржан под покровителство на еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел, заврши без договор. Зоран Заев и Никола Груевски се обвинуваат меѓусебно за ...

Едмонд Адеми до Хан: Неодговорно е да го оставиш Груевски на чело на транзиционата влада

А1 On - 11.06.2015

Едмонд Адеми, извршен директор на Институтот „Либертас“ и член на извршниот одбор на СДСМ, му порача на Хан дека е несериозно да се дозволи премиерот, Никола Груевски, да остане на чело на Владата за време на транзициониот период.

Карл Билд: Ќе биде потребен поголем напор од Хан за да се надмине ќор-сокакот во Македонија

А1 On - 11.06.2015

Поранешниот премиер на Шведска и добар познавач на работите на Балканот, Карл Билд, на својот твитер профил објави дека не е изненаден од исходот на синоќешните преговори во Брисел. Тој додава дека ќе биде потребен поголем напор од страна на Хан за ...

Пропаднаа разговорите во Брисел

Алфа - 11.06.2015

Пропаднаа разговорите во Брисел. Нема договор меѓу четворицата лидери и еврокомесарот Хан. По околу 12 часа мачни разговори, вчера вечерта преговорите беа прекинати. Што понатаму, засега е неизвесно. Пропаднаа разговорите во Брисел.

Хан: Разочаран сум од недостигот на одговорност и лидерство кај некои

+инфо - 11.06.2015

„Сè уште нема конечен договор во преговорите за БЈР Македонија. Мошне сум разочаран од недостигот на одговорност и лидерство кај некои“, напиша еврокомесарот Јоханес Хан на својот Tвитер-профил по неуспешните преговори меѓу македонските политички ...

Билд: Потребен е поголем напор од Хан за излез од ќорсокакот

+инфо - 11.06.2015

Поранешниот премиер на Шведска и добар познавач на Балканот, Карл Билд, на својот профил на Твитер објави дека не е изненаден од исходот на синоќешните преговори во Брисел. Тој додава дека ќе биде потребен поголем напор од страна на Хан за да се ...

Хан: Преговорите не успеаја поради недостаток на лидерство и одговорност

Сител - 11.06.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан вечерва по завршување на преговорите преку статус на Твитер ја искажа својата разочараност. Тој напиша дека е разочаран од немањето чувство за одговорност и недостаток на ...

Јоханес Хан немоќен, кризата продолжува!

Фактор - 11.06.2015

Посредникот во преговорите за решавање на кризата во земјава, еврокомесарот Јоханес Хан, ни после маратонската рунда разговори во Брисел не успеал да ги убеди лидерите на власта и опозицијата да најдат заеднички јазик и пронајдат излез од ...

Неуспешна средба во Брисел – Хан ја лоцираше вината во…

За Се - 11.06.2015

По неуспешната седба на лидерите на четирите најголеми партии во Македонија и Хан во Брисел вечерва, еврокомесарот со свој коментар на Твотер го образложи неуспехот „Нема конечен договор во разговорите за Македонија.

Карл Билд: Ќе биде потребен поголем напор за да се надмине ќор-сокакот во Македонија

Кирилица - 11.06.2015

Поранешниот премиер на Шведска и добар познавач на работите на Балканот, Карл Билд, на својот твитер профил објави дека не е изненаден од исходот на синоќешните преговори во Брисел. Тој додава дека ќе биде потребен поголем напор од страна на Хан за ...

Карл Билд: Ќе биде потребен поголем напор од Хан за да се реши ќорсокакот во Македонија

Либертас - 11.06.2015

Поранешниот премиер на Шведска, Карл Билд, на својот Твитер профил напиша дека не е изненаден од исходот на синоќешните преговори во Брисел. Тој вели дека ќе биде потребен поголем напор од страна на Хан за да се излезе од политичкиот ќор-сокак.

Хан го откажа патот за БиХ, Заев ги заплетка разговорите?

Дневник - 11.06.2015

И по шест часа разговори на Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, во посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, исходот за тоа како да се дојде до веќе договорените предвремени избори до доцните вчерашни попладневни ...

(ВИДЕО) Политичка „играчка – плачка„ во Македонија, реакции на медиумите во регионот

Репортер - 11.06.2015

Јоханес Хан немоќен. Македонската криза продолжува, пренесува РТС. Посредникот во преговорите за решавање на кризата во Македонија, Јоханес Хан, ни по маратонската рунда разговори во Брисел не успеа да ги убеди лидерите на власта и опозицијата да ...

Едмонд Адеми до Хан: Неодговорно е да го оставиш Груевски на чело на транзиционата влада

Кирилица - 11.06.2015

Едмонд Адеми, извршен директор на Институтот „Либертас“ и член на извршниот одбор на СДСМ, му порача на Хан дека е несериозно да се дозволи премиерот, Никола Груевски, да остане на чело на Владата за време на транзициониот период.

Хан: Разочаран сум од недостигот од лидерство и одговорност кај некои

Репортер - 11.06.2015

Хан: Разочаран сум од недостигот од лидерство и одговорност кај некои „Сè уште нема конечен договор во преговорите за БЈР Македонија. Мошне сум разочаран од недостигот од одговорност и лидерство кај некои“, напиша еврокомесарот Јоханес Хан пред 10 ...

Карл Билд: Ќе биде потребен поголем напор од Хан за да се надмине ќор-сокакот во Македонија

Репортер - 11.06.2015

Поранешниот премиер на Шведска и добар познавач на работите на Балканот, Карл Билд, на својот твитер профил објави дека не е изненаден од исходот на синоќешните преговори во Брисел. Тој додава дека ќе биде потребен поголем напор од страна на Хан за ...

Медиумите од регионот за преговорите во Брисел

Бриф - 11.06.2015

Јоханес Хан немоќен. Македонската криза продолжува, пренесува РТС. Посредникот во преговорите за решавање на кризата во Македонија, Јоханес Хан, ни по маратонската рунда разговори во Брисел не успеа да ги убеди лидерите на власта и опозицијата да ...

Хан: Преговорите не успеаја поради недостаток на лидерство и одговорност

Нетпрес - 11.06.2015

По завршување на маратонските преговори во Брисел еврокомесарот Јоханес Хан преку статус на Твитер ја искажа својата разочараност. Тој напиша дека е разочаран од немањето чувство за одговорност и недостаток на ...

Хан: Многу сум разочаран од недостатокот на одговорност од некого

Press24 - 11.06.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, го изрази своето големо разочарување што по 12-часовно преговарање, лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги урна преговорите за решавање на политичката криза во Република Македонија.

Едмонд Адеми до Хан: Неодговорно е да го оставиш Груевски на чело на транзиционата влада

Репортер - 11.06.2015

Едмонд Адеми, извршен директор на Институтот „Либертас“ и член на извршниот одбор на СДСМ, му порача на Хан дека е несериозно да се дозволи премиерот, Никола Груевски, да остане на чело на Владата за време на транзициониот период.

Карл Билд: Ќе биде потребен поголем напор од Хан за да се надмине ќор-сокакот во Македонија

Бриф - 11.06.2015

Поранешниот премиер на Шведска и добар познавач на работите на Балканот, Карл Билд, на својот твитер профил објави дека не е изненаден од исходот на синоќешните преговори во Брисел. Тој додава дека ќе биде потребен поголем напор од страна на Хан за ...

Еве што пишуваат медиумите од регионот за преговорите во Брисел

Либертас - 11.06.2015

24 Вести пренесе што медиумите од регионот пишуваат за вчерашните пропаднати преговори во Брисел. Јоханес Хан немоќен. Македонската криза продолжува, пренесува РТС. Посредникот во преговорите за решавање на кризата во Македонија, Јоханес Хан, ни по ...

Хан: Преговорите не успеаја поради недостаток на лидерство и одговорност

Курир - 11.06.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан вечерва по завршување на преговорите преку статус на Твитер ја искажа својата разочараност. Тој напиша дека е разочаран од немањето чувство за одговорност и недостаток на ...

Хан разочаран, потврди дека преговорите пропаднаа

Кирилица - 11.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан,вечерва на својот Твитер профил потврди дека не е постигнат никаков договор по маратонската лидерска средба што денеска се одржуваше во Брисел меѓу претседателите на четирите најголеми политички партии.

Хан: Реформите на кои се обврзаа партиите мора да бидат имплементирани по итна постапка

Кирилица - 11.06.2015

По целодневните преговори во Брисел кои завршија без постигнат договор помеѓу лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија, со официјална изјава се огласи и посредникот во разговорите Комесарот за европска соседска политика и за ...

Хан: Многу сум разочаран од недостатокот на одговорност и лидерство на некого

еМагазин - 11.06.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, го изрази своето големо разочарување што по речиси делодневното преговарање во брисел не е постигнат договор помеѓу македонските лидери за излез од политичката криза.

Ниту еден диктатор не ја напуштил власта по три средби

Репортер - 11.06.2015

По фијаското на средбата на лидерите на политичките партии со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, политичарите распалија на социјалните мрежи. Вината за неуспехот на преговорите во Брисел си ја префрлаат едни на други.

Опозициските екстремисти повторно го напаѓаат Хан

Пулс24 - 11.06.2015

Со дисквалификации кон секој што не мисли како нив, денеска опозициските екстремисти го нападнаа Хан. Но, не застанаа тука. Па почнаа да сејат магла и кон домашната политичка сцена. За среќа, Твитер заедницата не е зад нив и остро им се спротивстави ...

Хан: Многу сум разочаран од недостатокот на одговорност од некого

Lider - 11.06.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, го изрази своето големо разочарување што по 12-часовно преговарање, лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги урна преговорите за решавање на политичката криза во Република Македонија.

ХАН РАЗОЧАРАН: Еве што напиша на Твитер

Sky - 11.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан на својот твитер профил изрази разочарување поради неодговорноста забележана кај една од страните на преговорите во Брисел. „Нема договор во разговорите за БЈР Македонија.

Хан на „Твитер“: Разочаран сум од недостигот на одговорност и лидерство

Sky - 11.06.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по завршување на преговорите постави статус на „Твитер“. Во едниот тој напиша дека е разочаран од немањето чувство за одговорност и од недостигот од лидерство.

Хан нè остави да нагаѓаме кој е „без чувство на одговорност и лидерство“

Sky - 11.06.2015

На кого се однесува вчерашниот твит на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, по завршувањето на неуспешните преговори во Брисел „…разочаран сум од немањето чувство за одговорност и од недостигот од лидерство…“? На кого точно мисли Хан? На ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ, останува во Брисел

Телма - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Хан во писмено изјава изразува загриженост поради одлагањето на тркалезната маса на лидерите ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

24 Вести - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмено изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

Во Брисел разговори за излез од политичката криза

24 Вести - 10.06.2015

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи денеска во Брисел, со посредство на еврокомесарот за разговори за проширување Јоханес Хан, ќе преговараат за надминување на политичката криза во ...

Груевски и Заев трет пат преговараат со посредство на Хан

24 Вести - 10.06.2015

Денешните преговори во Брисел меѓу лидерите на највлијателните партии се трети по ред со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. На нив им претходеа десетчасовни преговори во Стразбур и осумчасовни во резиденцијата на ЕУ во Скопје ...

Брисел очекува на преговорите да се случи чудо

Нова ТВ - 10.06.2015

Во Брисел започнува уште една рунда преговори за излез од македонската криза. Синоќа во Брисел допатуваа делегациите на ВМРО-ДПМНЕ, на СДСМ и на ДУИ а, според некои извори, очигледно во Брисел ќе пристигне и лидерот на ДПА.

Во Брисел преговори за политичката криза во Македонија

Р.С.Европа - 10.06.2015

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи денеска во Брисел, со посредство на еврокомесарот за разговори за проширување Јоханес Хан, ќе преговараат за надминување на политичката криза во ...

Заев-Преодна влада без Груевски

Р.С.Европа - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред денешната средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан изјави дека нивните позиции се јасни. Тој не сакаше да коментира какви очекувања има од преговорите, иако според него логичните аргументи се на страната на СДСМ, ...

Хан ја откажа посетата на Босна

Утрински - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмена изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

Македонските политички лидери на средба со Хан во Брисел

Алсат-М - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за преговори за ...

Почнаа разговорите во Брисел – први изјави околу 16 часот

Капитал - 10.06.2015

Почнаа разговорите во Брисел со заедничко седнување на маса на еврокомесарот Јоханес Хан со четворицата политички лидери од Македонија, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мандух Тачи, плус известувачот за земјава во Европарламентот, Иво Вајгл.

Скопје чека на Брисел

Утрински - 10.06.2015

Со заедничка средба на македонската лидерска четворка со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и известувачот за Македонија на Европскиот парламент, Иво Вајгл, стартуваше денешната нова рунда разговори во Брисел за надминување на кризата во ...

Продолжуваат маратонските преговори во Брисел, Хан ја одложи утрешната посета во БиХ

МКД - 10.06.2015

Иако почна некаде во 11.30 часот, состанокот меѓу лидерите на ВМРО - ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и ДУИ со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан можно е потрае и до доцна вечерва, па еврокомесарот го одложи летот за БиХ.

Хан ја откажа посетата на БиХ

Телеграф - 10.06.2015

Еврокомесарот во писмена изјава изрази загриженост поради одлагањето на тркалезната маса на лидерите на водечките политички партии во БиХ, на која требаше и тој да присуствува Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска ...

ПРЕГОВОРИ ВО БРИСЕЛ: Ќе го минира ли Заев договорот од Скопје?

Телеграф - 10.06.2015

Според информациите кои доаѓаат од партиските штабови, на средбата ќе се прецизизираат деталите за транзицискиот период кој го спомена Хан, меѓу кои се и прочистување на избирачкиот список и унапредување на изборната регулатива Една недела по ...

БРИСЕЛСКИ СРЕДБИ: На стаклена маса со две лименки ќе се решава кризата (ВИДЕО)

Телеграф - 10.06.2015

Никола Груевски и Зоран Заев седат еден спроти друг, но додека трае видеото не се погледнуваат меѓусебно ниту, пак, си разменуваат некакви зборови. Веднаш до Груевски е Мендух Тачи и на уште непочнати разговори, веќе водат муабети Во канцеларија, ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

Алфа - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува ...

Во Брисел преговори за надминување на политичката криза во Македонија

Орбис - 10.06.2015

“Се надевам ова ќе биде добар ден за иднината на земјата”, напиша еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер на почетокот на средбата во Брисел, на која лидерите на четирите најголеми партии во Македонија, се обидуваат да најдат излез од ...

Брисел ја решава македонската крстозборка

Н.Македонија - 10.06.2015

Во однос на евентуалниот договор и гаранциите за неговата реализација, аналитичарите сметаат дека без искрена волја на партиципиентите, многу малку може да се направи. Само доколку сите страни се обединат околу демократските принципи, како што се ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

Сител - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмено изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

Заев од Брисел порача: Преодна влада без Груевски (ВИДЕО)

+инфо - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред денешната средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан изјави дека нивните позиции се јасни. Тој не сакаше да коментира какви очекувања има од преговорите, иако според него логичните аргументи се на страната на СДСМ, ...

Преговори за договор за излез од македонската криза во Брисел

Локално - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска во зградата „Берлемонт“ на Европската комисија во Брисел ќе ги продолжат ...

Заев пред средбата: Преодна влада без Груевски

Локално - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред денешната средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан изјави дека нивните позиции се јасни. Тој не сакаше да коментира какви очекувања има од преговорите, иако според него логичните аргументи се на страната на СДСМ, ...

Хан: Состанокот почна, се надевам дека ќе биде добар ден за иднината на државата

+инфо - 10.06.2015

Состанокот само што почна, се надевам дека ова ќе биде добар ден за иднината на државата, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан, кој денеска ќе има состаноци со преставниците на најголемите политички партии во земјава во цел да се најде решение ...

ХАН: КЛУЧЕН ДЕН ЗА РЕШАВАЊЕ НА КРИЗАТА

Сител - 10.06.2015

ХАН: КЛУЧЕН ДЕН ЗА РЕШАВАЊЕ НА КРИЗАТА СОСТОЈБАТА СТАБИЛНА, ОПАСНОСТ ОД НОВИ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ ПОСТОИ ШАБАНИ ОБВИНУВА: РЕИСОТ ИНСТАЛИРА ВАХАБИИ ВО ЏАМИИТЕ ПРИЈАВИЛ ЛАЖЕН ГРАБЕЖ ЗА ДА СКРИЕ КОМАР АЗИСКИ СТРШЛЕН ВО ПРИЛЕП!? Гледајте вести на Сител ...

НОВА: Би било чудо денеска во Брисел да се дојде до решение

+инфо - 10.06.2015

Директните западни учесници во преговорите за надминување на политичката криза што денеска се случуваат во Брисел за порталот НОВА , велат дека „би било навистина чудо доколку денес се дојде до договор“.

Во Брисел прво одвоени средби, а потоа заедничка

+инфо - 10.06.2015

Денеска во 11 часот почнуваат средбите во Брисел на кои претставнитие на најголемите политички партии во земјава СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ќе треба да се обидат да најдат решение за политичката криза со помош на еврокомесарот Јоханес Хан и ...

Заев ќе присуствува на утрешната средба во Брисел

Канал5 - 10.06.2015

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев заедно со партиска делегација ќе присуствува на средбата со еврокомесарот Јоханес Хан и останатите политички лидери закажана утре во Брисел, информираа од партијата по неколку дневна неизвесност дали Заев ќе ...

Хан не издејствува компромис за реформската агенда на БиХ

Локално - 10.06.2015

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан ја откажа утрешната посета во Босна и Херцеговина. Во писменото соопштение се вели дека тој ја откажува посетата поради неможноста во овој момент сите три нивоа на босанската власт да постигнат договор ...

Бриселска потврда на договорот од „Пржино“ или вовед во подлабока политичка криза

Фактор - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии, Никола Груевски на ВМРО ДПМНЕ, Зоран Заев на СДСМ, Али Ахмети на ДУИ и Мендух Тачи на ДПА се веќе во Брисел. Речиси сите заминаа без најави дека е можен договор, освен дека ќе се обидат да изнајдат ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

+инфо - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмено изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

Press24 - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмената изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

Нетпрес - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре, јави Фена. Хан во писмената изјава изразува загриженост поради одлагањето на тркалезната маса ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

Курир - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмената изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

НОВА: Би било чудо денеска во Брисел да се дојде до решение

Либертас - 10.06.2015

Директните западни учесници во преговорите за надминување на политичката криза што денеска се случуваат во Брисел за порталот НОВА , велат дека „би било навистина чудо доколку денес се дојде до договор“.

Во Брисел преговори за излез од политичкиот ќорсокак

Кирилица - 10.06.2015

Денеска во 11 часот почнуваат средбите во Брисел на кои претставнитие на најголемите политички партии во земјава СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ќе треба да се обидат да најдат решение за политичката криза со помош на еврокомесарот Јоханес Хан и ...

Заев бара избори во 2017 година

Вечер Прес - 10.06.2015

И по шест часа разговори во посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, исходот за тоа како да се дојде до веќе договорените предвремени избори остана непознат.

НОВА: Брисел очекува на преговорите да се случи чудо

Кирилица - 10.06.2015

Директните западни учесници во преговорите за надминување на политичката криза што денеска се случуваат во Брисел за порталот НОВА, велат дека „би било навистина чудо доколку денес се дојде до договор“.

На само и заедно со Хан. Во Брисел денеска македонската лидерска двојка Заев-Груевски

Либертас - 10.06.2015

Денеска во 11 часот почнуваат средбите во Брисел на кои претставнитие на најголемите политички партии во земјава СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ќе треба да се обидат да најдат решение за политичката криза со помош на еврокомесарот Јоханес Хан и ...

Лидерска во Брисел

еМагазин - 10.06.2015

Денеска во Брисел се одржува лидерска средба за надминување на политичката криза, на која ќе учестуваат лидерите на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, на СДСМ, Зоран Заев, на ДУИ, Али Ахмети и на ДПА, Мендух Тачи.

Почнаа разговорите во Брисел

Бриф - 10.06.2015

Еврокомесарот Хан на Твитер објави дека разговорите почнале во Брисел Се надевам дека ова ќе биде добар ден за иднината на земјата – напиша ...

ВИДЕО: Пристигнувањето на Груевски, Заев, Ахмети и Тачи на средбата со Хан

Либертас - 10.06.2015

Од видеото во продолжение погледнете го пристигнувањето на четворицата лидери на главните политички партии во Македонија, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи на средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, во ...

Видео од лидерска средба во Брисел

еМагазин - 10.06.2015

Денеска во Брисел се одржува лидерска средба за надминување на политичката криза, на која ќе учестуваат лидерите на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, на СДСМ, Зоран Заев, на ДУИ, Али Ахмети и на ДПА, Мендух Тачи.

Заев од Брисел: Преодна влада без Никола Груевски! (Видео)

Кирилица - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пред почетокот на денешната лидерска средба со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел даде изјава за Телма, во која појасни дека нивните позиции се јасни - преодна влада без Никола Груевски.

Почна лидерската средба во Брисел

МРТ - 10.06.2015

На разговорите присуствуваат и евроамбасадорот Аиво Орав и американскиот амбасадор Џес Бејли, како и известителот за Македонија во Европскиот Парламент, Иво Вајгл... Почна лидерската средба во Брисел.

ФОТО: Хан на Твитер - почнаа преговорите

Вечер Прес - 10.06.2015

Според информациите од неформалната Влада на ЕУ, најпрво се предвидени издвоени, 45-минутни средби на комесарот Хан со Заев и неговата делегација во која се и Рената Дескоска-Треневска и Радмила Шекеринска (предвидено за 11:00 часот), како и со ...

Во живо од Брисел: Заев дава се од себе во април да нема избори

Press24 - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев дава се од себе во април да не се одржат предвремени парламентарни избори, како што беше договорено на средбата со Хан во Скопје, брифираат дипломатски извори од Брисел за Прес24.

Заев се закани: „Само ако се премислам, ќе видите…“

Република - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред заминувањето за Брисел каде денес ќе има средба во лидерски формат со еврокомесарот Хан, а на која треба да се прецизираат деталите за владата која ќе ги спроведе изборите наредната година, уште еднаш ги нагласи ...

Дневник: Заев бара избори во 2017 година

Република - 10.06.2015

И по шест часа разговори во посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи исходот за тоа како да се дојде до веќе договорените предвремени избори остана непознат.

Пропаднаа преговорите во Брисел!

Вечер Прес - 10.06.2015

Како што јави Брисел, преговорите штотуку завршија , но поради лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и неговото противење на предлозите на еврокомесарот Хан, тие завршија безуспешно. Во секој момент се очекува да започне прес конференцијата, на која ќе бидат ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

Lider - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмено изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

Хан ја откажа утрешната посета на БИХ

Пулс24 - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмената изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

Заев бара избори во 2017 година

Пулс24 - 10.06.2015

И по шест часа разговори во посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи исходот за тоа како да се дојде до веќе договорените предвремени избори остана непознат.

ФОТО Еве што се случува во моментов во Брисел

Sky - 10.06.2015

„Средбата започна, се надевам ќе биде добар ден за иднината на Македонија“, напиша Хан на Твитер, објавувајќи две фотографии од сите ...

Еве што порача Зоран Заев пред средбата со Хан

Sky - 10.06.2015

Според Заев може да се спроведат само со преодна влада без премиерот Никола Груевски за граѓаните по слободна волја да гласаат на предвремените избори кои треба да се одржат до април наредната година, пренесе Радио Слободна Европа .

Хан: Се надевам дека ова ќе биде добар ден за иднината на државата

Sky - 10.06.2015

Состанокот само што почна, се надевам дека ова ќе биде добар ден за иднината на државата. Ова на својот Твитер го постираше еврокомесарот за проширување и безбедност, Јоханес Хан. Тој денеска има средба со преставниците на најголемите политички ...

Започна лидерската средба во Брисел „во добра атмосфера“

Sky - 10.06.2015

Лидерската средба во Брисел под медијаторство на европскот комесар за претпристапни преговори, Јоханес Хан, започнаа некаде претпладне во зградата на Европската Комисија. Четворицата лидери на најголемите политички партии во Македонија, Никола ...

Хан ќе ги „крши“ лидерите прво на само, а потоа и групно

Sky - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска во зградата „Берлемонт“ на Европската комисија во Брисел ќе ги продолжат ...

И ЕУ и САД имаат одговорност за мирот, стабилноста и демократизацијата на Македонија

Глас на Америка - 09.06.2015

Граѓански организации во писмо апелираат политичката криза да не се набљудува како спор меѓу две партии, туку како борба на граѓаните против автократската влада “Поводот за нашето обраќање, покрај потребата уште еднаш да потсетиме на „црвените ...

Граѓанските организации со заедничко писмо до ЕУ и САД

24 Вести - 09.06.2015

Шеесет и една граѓанска организација потпишаа писмо што денеска беше доставено до Мисијата на ЕУ во Скопје и до амбасадата на САД. Писмото, како што наведуваат, го упатуваат во пресрет на новата рунда преговори со посредство на еврокомесарот Јоханес ...

Делегација на СДСМ предводена од Заев денеска заминува за Брисел

Нова ТВ - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, соопштуваат од партијата. Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар ...

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан

24 Вести - 09.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствуваат на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, соопштија од партијата. Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар на ...

Заев ќе оди во Брисел

Телма - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, преку соопштение до јавноста извести опозицискта партија.

Граѓанскиот сектор со писмо до ЕУ и САД:Преговорите да не бидат партиски договор

Нова ТВ - 09.06.2015

Во пресрет на евентуалните разговори во Брисел за разрешување на политичката криза во Македонија, закажана за 10 јуни, шеесетина граѓански организации доставија писмена реакција до меѓународната заедница.

Утре нова лидерска средба во Брисел

Телма - 09.06.2015

Утрешната лидерска средба ќе биде во полн состав. Попладнево, Зоран Заев ја расчисти дилемата и испрати соопштение дека ќе отпатува во Брисел. Иако евро-комесарот Јоханес Хан не даде експлицитна изјава дека последните парламентарни избори не беа ...

Невладини со свои „црвени линии“ во преговорите

Р.С.Европа - 09.06.2015

Граѓански организации доставија писмо до ЕУ и САД потсетувајќи на своите црвени линии до кои може да се оди во преговорите. Еден ден пред преговорите кои треба да се одржат во Брисел меѓу Никола Груевски и Зоран Заев со посредништво на еврокомесарот ...

Заев потврди присуство на средбата во Брисел

Р.С.Европа - 09.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан, соопшти неговата партија. Според СДСМ, искажаните заложби на еврокомесарот Хан за отворање на суштинското прашање, организрање влада што ќе ...

Невладини со писмо до ЕУ и САД за преговорите

Р.С.Европа - 09.06.2015

Шеесет и една граѓанска организација денеска доставија писмо до Мисијата на ЕУ во Скопје и до амбасадата на САД во пресрет на новата рунда преговори со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан.

Заев потврди дека ќе патува во Брисел на средбата со Груевски и Хан

Капитал - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и делегација на СДСМ, ќе присуствуваат на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, соопштија од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

Хан и ОБСЕ го убедија Заев

Вест - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на СДСМ, составена, најверојатно, од заменик-претседателот Радмила Шеќеринска и од досегашната придружничка на Заев на сите лидерски средби дома и во странство професорката Рената Десковска - Треневска, ...

61 невладина организација со писмо до ЕУ и САД - Ефикасни не значат и фер и демократски избори

Вест - 09.06.2015

Шеесет и една граѓанска организација доставија писмо до Мисијата на ЕУ во Скопје и до амбасадата на САД, во пресрет на новата рунда преговори со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан денес во Брисел.

Граѓански организации со заедничко писмо до ЕУ и САД

Утрински - 09.06.2015

Шеесет и една граѓанска организација потпишаа писмо што денеска беше доставено до Мисијата на ЕУ во Скопје и до амбасадата на САД. Писмото, како што наведуваат, го упатуваат во пресрет на новата рунда преговори со посредство на еврокомесарот Јоханес ...

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел

Утрински - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Отворено писмо на граѓански организации до ЕУ и САД

Радио МОФ - 09.06.2015

Повеќе граѓански организации денеска испратија писмо до ЕУ и САД во врска со стабилноста и демократизацијата на Македонија. Писмото во продолжение го пренесуваме интегрално: Ова писмо ви го упатуваме во пресрет на новата рунда преговори која треба ...

Груевски пристигна во Брисел

Утрински - 09.06.2015

Премиерот Никола Груевски попладнево пристигна во Брисел, каде утре ќе се одржи решавачката рунда разговори за надминување на кризата. Разговорите или поточно преговорите ќе се одржат утре со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан, а на нив ќе ...

И Бејли на преговорите во Брисел

Вест - 09.06.2015

Американскиот амбасадор Џес Бејли ќе присуствува на утрешната средба на лидерите на четирите најголеми политички партии со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во Брисел, дознава „Вест“.

Заев денеска заминува на преговори во Брисел

МКД - 09.06.2015

Иако досега нема стигнато официјално известување, повеќе медиуми и извори потврдуваат дека првиот човек на СДСМ, Зоран Заев, заедно со заменик-претседателката Радмила Шекеринска и професорката Рената Тренеска Дескоска, попладнево ќе летаат за ...

Лидерите ќе преговараат „додека биде потребно“

МКД - 09.06.2015

Состанокот на лидерската четворка со еврокомесарот Хан и амбасадорите Орав и Бејли, ќе трае „додека не се постигне договор“. Ќе се договараат принципите, а потоа деталите за одлуките во времето на транзицискиот период до изборите во април.

„Прислушуваните“ невладини испратија писмо до ЕУ и до САД

Телеграф - 09.06.2015

Европската унија, според овие граѓански организации, има посебна одговорност во спроведувањето на европските вредности, како што се демократијата, владеењето на правото и заштита на човековите права во Македонија.

АКО ПОВТОРНО НЕ СЕ ПРЕМИСЛИ: Заев ќе оди во Брисел

Телеграф - 09.06.2015

Според СДСМ, искажаните заложби на еврокомесарот Хан за отворање на суштинското прашање, организрање влада што ќе спроведе фер и демократски избори, отвораат пат за отпочнување можни преговори за решавање на политичката криза.Очекуваат принципиелни ...

ПРЕГОВОРИ ВО БРИСЕЛ: Хан и лидерите ќе ги договараат деталите за избори

Телеграф - 09.06.2015

Никаде во изјавите на комесарот не се споменува главното барање на Заев за некаква преодна или техничка влада што предизвика вознемиреност во круговите блиски до СДСМ По неколку изјави „одам-не одам“, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, сепак одлучи да ...

Димитров и Фуере: Еврокомесарот Хан без контакт со реалноста

А1 On - 09.06.2015

„Ја разбира ли Хан македонската криза?“ Под овој наслов, во ЕУ Обсервер, контроверзните изјави на еврокомесарот Јоханес Хан за македонските избори, остро ги критикуваат поранешниот дипломат Никола Димитров и поранешниот евроамбасадор Ерван Фуере.

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел

Алфа - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Заев ќе оди во Брисел

А1 On - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, соопштуваат од СДСМ. „Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар на ...

Писмо на граѓанските организации до ЕУ и САД

Окно - 09.06.2015

Шеесет и едно здружение на граѓани се обрати денеска до меѓународната заедница, во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во Брисел, на 10 јуни, меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво на ...

Писмо на граѓанските организации до ЕУ и САД: Ова е борба меѓу граѓаните и автократската влада

24Струмица - 09.06.2015

Во пресрет на утрешната средба во Брисел меѓу лидерите на двете најголеми политички партии во Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан, граѓанските организации во земјава уаптија писмо до ЕУ и САД, во кое порачуваат дека општеството треба да се врати ...

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел

Идивиди - 09.06.2015

Скопје, 9 јуни 2015 (МИА) - Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Граѓанските организации со писмо до меѓународната заедница: Општеството да им биде вратено на граѓаните

Фама - 09.06.2015

Во пресрет на утрешната средба во Брисел меѓу лидерите на двете најголеми политички партии во Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан, граѓанските организации во земјава уаптија писмо до ЕУ и САД, во кое порачуваат дека општеството треба да се врати ...

Заев ќе оди во Брисел

Орбис - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, преку соопштение до јавноста извести опозицискaта партија.

(ВИДЕО) Граѓанските организации со протестно писмо до Хан: Бомбите го делегитимираа Груевски и неговите министри

А1 On - 09.06.2015

Десетици граѓански организации и здруженија денеска доставија протестно писмо до амбасадите на ЕУ и на САД во Македонија со кое реагираат на последната изјава на еврокомесарот, Јоханес Хан, кој последните изборни циклуси во Македонија ги оцени како ...

Хан Соло пукна прв

Оn.net - 09.06.2015

Канадски библиотекар го нашол оригиналното сценарио за „Војна на ѕвездие: Епизода 4“ и ставил крај на долгогодишната фан дебата - кој прв пукна? Фановите на „Војна на ѕвездите“ веќе долго време дебатираат за познатиот дуел од првиот филм, „Нова ...

EuОbsrever: Ја разбира ли Хан македонската реалност?

Локално - 09.06.2015

Дефинитвно Еврокомесарот Хан е без без контакт со реалноста, му порачаа екс амбасадорот НИкола Димитров и ексеу амбасадорот Ерван Фуере , во врска со неговите изјави и постапки во посрредувањето и влезот во политичката и бебзедносна криза во ...

Чекајќи го европеецот Хан

Локално - 09.06.2015

Тоа е Европа- ветува, ама исполнува само што тоа и одговора, во една реченица еден дипломат ми го искоментира однесувањето на еврокомесарот Јоханес Хан во врска со неговата очекувана „појаснувачка изјава“.

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел

Н.Македонија - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Заев одлучи да оди во Брисел

Локално - 09.06.2015

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, заедно со делегацијата, ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан. „Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар на ОБСЕ, дека конечниот ...

Граѓански организации со заедничко писмо до ЕУ и САД

Н.Македонија - 09.06.2015

Шеесет и една граѓанска организација потпишаа писмо што денеска беше доставено до Мисијата на ЕУ во Скопје и до амбасадата на САД. Писмото, како што наведуваат, го упатуваат во пресрет на новата рунда преговори со посредство на еврокомесарот Јоханес ...

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел

Сител - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Граѓански организации со заедничко писмо до ЕУ и САД

Сител - 09.06.2015

Шеесет и една граѓанска организација потпишаа писмо што денеска беше доставено до Мисијата на ЕУ во Скопје и до амбасадата на САД. Писмото, како што наведуваат, го упатуваат во пресрет на новата рунда преговори со посредство на еврокомесарот Јоханес ...

Писмо на невладините до ЕУ и САД: Имате одговорност за стабилноста и демократизацијата на Македонија

Локално - 09.06.2015

Шеесет и едно здружение на граѓани се обрати денеска до меѓународната заедница, во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во Брисел, на 10-ти јуни, меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво ...

Заев потврди дека ќе оди за Брисел

Фактор - 09.06.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев, потврди дека СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан. „Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар на ОБСЕ, дека Конечниот извештај ...

Граѓански организации со порака до ЕУ и САД: Заедничка одговорност за стабилноста и демократизацијата на Македонија

Точка - 09.06.2015

Во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во среда во Брисел меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво на еврокомесарот Јоханес Хан, одреден број граѓански организации во земјава упатија ...

СДСМ го држи за збор Хан и се пакува за Брисел

+инфо - 09.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и партиска делегација ќе присуствуваат на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, соопшти прес-службата на СДСМ. „Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот ...

СДСМ, сепак, денеска лета за Брисел

+инфо - 09.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев заедно со заменик претседателката Радмила Шекеринска и професорката Рената Десковска денеска попладне ќе летаат за Брисел, каде утре ќе учествуваат на лидерската средба во присуство на еврокомесарот Јоханес Хан, дознаваме ...

Реакции на невладините: Власта си игра мајтап со Уставот

+инфо - 09.06.2015

Шеесет и една невладина организација денеска предадоа писмено барање до претставништвото на Европската унија и САД во Скопје, во пресрет на утрешната рунда преговори која треба да се одржи во Брисел, меѓу Зоран Заев и Никола Груевски со посредништво ...

Македонија се најде на линија на огнот: Кој ќе победи САД или Русија?

За Се - 09.06.2015

Македонија е во сериозна политичка криза неколку месеци. Бомби, блеф, прговори и надворешен фактор стануваат секојдневие. Хаосот се всели и стана нормален начн на функционирање, а излезот не блиску колку што јас би сакал.

Димитров и Фуере: Хан нема допир со реалноста

Репортер - 09.06.2015

Со наслов „Ја разбира ли Хан македонската криза?“ излезе текст во ЕУ Обсервер, каде поранешниот дипломат Никола Димитров и поранешниот евроамбасадор Ерван Фуере најостро ги критикуваат контроверзните изјави на еврокомесарот Јоханес Хан за ...

Заев влезе во авион?! Ако не се премислил на аеродром!

Вечер Прес - 09.06.2015

Откако на средбата во Скопје лидерот на СДСМ се согласи предвремени избори да има до април следната година, за кратко се премисли и рече дека не оди на преговори, бидејќи, според него, еврокомесарот бил пристрасен.

Заев ќе оди во Брисел,очекува принципиелни разговори поставени на рамноправна основа

еМагазин - 09.06.2015

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Заев, сепак, ќе оди во Брисел

Нетпрес - 09.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан. Во партиското соопштение се наведува дека „изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар на ОБСЕ, дека конечниот ...

Писмо на граѓанските организации до ЕУ и до САД: Имаме заедничка одговорност во врска со стабилноста и со ...

СПФМ - 09.06.2015

Скопје, 09.06.2015 Ова писмо ви го упатуваме во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во Брисел, на 10 јуни, меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво на еврокомесарот Јоханес Хан.

СДСМ: Заев ќе присуствува на средбата во Брисел, очекуваме принципиелни разговори поставени на рамноправна основа

Либертас - 09.06.2015

„Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан“, известија од партијата. „Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар ...

Демарш од граѓанскиот сектор: Хан дава непринципиелни изјави, ЕУ и НАТО имаат одговорност за Македонија!

Кирилица - 09.06.2015

Изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан, дадена во САД, во која тој, последните парламентарни избори одржани во 2014 година, ги оквалификува како генерално позитивни, ја сметаме за крајно непринципиелна и во најмала рака, неиздржана, оценуваат 61 ...

Невладините со писмо до ЕУ и САД: Преговарачкиот процес не смее да биде договoр само меѓу СДСМ и ВМРО

Репортер - 09.06.2015

Во пресрет на евентуалните разговори во Брисел за разрешување на политичката криза во Македонија, закажана за 10 јуни, шеесетина граѓански организации доставија писмена реакција до меѓународната заедница.

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел

Република - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Писмо на невладините до ЕУ и САД: Имате одговорност за стабилноста и демократизацијата на Македонија

Либертас - 09.06.2015

Шеесет и едно здружение на граѓани се обрати денеска до меѓународната заедница, во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во Брисел, на 10-ти јуни, меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво ...

СДСМ сепак оди на преговори во Брисел

Бриф - 09.06.2015

Денеска попладне, лидерот на СДСМ, Зоран Заев заедно со заменик претседателката Радмила Шекеринска и професорката Рената Десковска ќе заминат за Брисел, каде утре ќе учествуваат на лидерската средба во присуство на еврокомесарот Јоханес Хан.

Заев го потврди присуство на утрешната средба во Брисел

Кирилица - 09.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан, соопштуваат од партијата. Според СДСМ, искажаните заложби на еврокомесарот Хан за отворање на суштинското прашање, формирање влада што ќе спроведе ...

И амбасадорот Џес Бејли на преговорите во Брисел

Кирилица - 09.06.2015

Американскиот амбасадор Џес Бејли ќе присуствува на утрешната средба на лидерите на четирите најголеми политички партии со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во Брисел - јави „Вест“.

Заев ќе оди во Брисел да го урива режимот без насилство

Дневник - 09.06.2015

Ја видовте изјавата на еврокомесарот Јoханес Хан и се повикавте на неговата изјава од петокот, што за нас е разјаснување и јасно ја посочува нашата позиција кога станува збор за последните избори што се одржаа во земјата и извештаите на ОБСЕ за ова.

СДСМ оди на преговори во Брисел

Репортер - 09.06.2015

Денеска попладне, лидерот на СДСМ, Зоран Заев заедно со заменик претседателката Радмила Шекеринска и професорката Рената Десковска ќе заминат за Брисел, каде утре ќе учествуваат на лидерската средба во присуство на еврокомесарот Јоханес Хан.

Рече, порекна, и сепак заминува за Брисел

Вечер Прес - 09.06.2015

Иако Заев очекуваше, Хан вчера не даде изјава за да го потврди кажаното во телефонскиот разговор од петокот, иако тоа се очекуваше за да се одлучи дали СДСМ утре ќе учествува на преговорите во Брисел или не Лидерот на СДСМ, Зоран Заев заедно со ...

Официјално Заев заминува за Брисел

Репортер - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан. Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар на ОБСЕ, дека Конечниот ...

Утре во Брисел- средба меѓу еврокомесарот Хан и лидерите на најголемите политички партии

МРТ - 09.06.2015

Присуството на средбата го потврди и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој деновиве изјави дека нема да оди во Брисел. Причина беше како што рече Заев, ставот на Хан во однос на изборите во Македонија...

Заев ќе патува за Брисел на средбата под посредство на Хан

Либертас - 09.06.2015

Иако досега нема стигнато официјално известување, од извори во опозицијата дознаваме дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со заменик-претседателката Радмила Шекеринска и професорката Рената Тренеска Дескоска, попладнево ќе тргнат за Брисел, каде ...

Граѓански организации со порака до ЕУ и САД: Заедничка одговорност за стабилноста и демократизацијата на Македонија

Макфакс - 09.06.2015

Во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во среда во Брисел меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво на еврокомесарот Јоханес Хан, одреден број граѓански организации во земјава упатија ...

Јоханес Хан – дипломатски приод на европски политичар: поради СДСМ Македонија е „казнета“ со вонредни (2016) избори?!

Република - 09.06.2015

Поради СДСМ, државата е „казнета“ со предвремени парламентарни избори; четврти по ред, за девет години! Законскиот четиригодишен изборен мандат во државата принудно е сведен на 2-3 години, а тоа значи назадување, стопирање на реформите, развојот… ...

Заев лета за Брисел, СДСМ му става зборови во уста на Хан

Дневник - 09.06.2015

Денешниот состанок на политичките лидери кај еврокомесарот за проширување Јоханес Хан барем на почетокот ќе биде успешен. По неколку премислувања, изјави, соопштенија во кои лидерот на СДСМ, Зоран Заев, час одеше час не одеше за Брисел поради ставот ...

Пишман аџијата од Муртино ќе одел утре во Брисел

Пулс24 - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

СДСМ ќе присуствува на утрешните разговори во Брисел

Канал 77 - 09.06.2015

Соопштението издадено по заедничката средба на еврокомесарот, Јоханес Хан заедно со генералниот секретар на ОБСЕ беше доволно за СДСМ да одлучи да присуствува на утрешните разговори во Брисел.

Граѓанските организации упатија писмо до ЕУ и САД

Канал 77 - 09.06.2015

Еден ден пред да се оддржи средбата во Брисел, каде лидерите на двете најголеми македонски политички партии, ќе разговараат со еврокомесарот Јоханес Хан, домашните невладини организации упатија писмо до ЕУ и САД.

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел

Lider - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Ова е соопштението што предмалку го објави СДСМ - еве детали

Sky - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, се вели во соопштението на СДСМ. - Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот ...

СДСМ чека изјава од Хан, од Брисел молк

Sky - 09.06.2015

Еврокомесарот за проширување не даде изјава за медиумите, како што беше наведено во петочното соопштение на СДСМ, по телефонскиот разговор на Зоран Заев со Јоханес Хан, дознава „Мета“ од извори од Брисел.

ЕУ: Изборите во Турција ја покажуваат моќта на демократијата во земјата

24 Вести - 08.06.2015

Излезноста од 86 проценти на вчерашните избори во Турција ја покажува моќта на демократијата во земјата, се наведува во заедничкото соопштение на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и Еврокомесарот за ...

Заев до крајот на денот ќе соопшти дали ќе оди во Брисел

24 Вести - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција не кажа дали ќе отпатува на продолжение на лидерската средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан. Рече дека очекува Хан денеска да даде изјава, онака како што се договориле во телефонскиот ...

Заев: Нема калкулации за идни коалиции

Телма - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција не кажа дали ќе отпатува на продолжение на лидерската средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан. Рече дека очекува Хан денеска да даде изјава, онака како што се договориле во телефонскиот ...

Заев: Прифаќаме предлог за премиер само за човек кој не е инкриминиран

Нова ТВ - 08.06.2015

На новинарско прашање што доколку премиерот Груевски предлжи човек за премиер на состанокот во Брисел на политичките лидери со еврокомесарот Јоханес Хан, Заев денеска одговори дека секој предлог и кое било име кое не е веќе инкриминирано од доказите ...

Заев бара договор со европски вредности

Телма - 08.06.2015

По укажувањето на ОБСЕ и на Европската комисија дека последните парламентарни избори содржеа бројни неправилности и има потреба од имплементација на препораките на ОДИХР, може да се очекува дека Зоран Заев во среда ќе оди во Брисел.

Топ Тема: Тактичка игра или покажување недоверба кон Хан

Телма - 08.06.2015

Дали одењето па одлагање на присуството на состанокот во среда во Брисел од страна на Заев е еден вид тактичка игра или покажување недоверба кон еврокомесарот Хан? Дали е тоа пат за опозицијата побрзо да стигне до саканата цел? Кои треба да бидат ...

Патот до разговорите во Брисел поплочен со нови „бомби“

Deutsche Welle - 08.06.2015

Домашните аналитичари немаат големи очекувања од новата рунда разговори во Брисел, а дипломатски извори посочуваат дека е најважно да има искрена, а не декларативна конструктивност. Демаскирањето на владините политики преку т.н.

ЕУ-Брзо формирање нов Парламент и Влада во Турција

Р.С.Европа - 08.06.2015

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан соопштија дека излезноста од 86 проценти на вчерашните избори во Турција ја покажува моќта на демократијата во земјата.

Се поизвесна преодна влада

Р.С.Европа - 08.06.2015

Заев во Брисел ќе инсистира на влада без Груевски. Експертите велат дека разговорите се прилично неизвесни, оти партиите имаат екстремно спротивставени позиции. ЕУ очекува сите политичките лидери од Македонија да учествуваат на средбата со Хан.

Заев чека на Хан, па да реши за Брисел

Р.С.Европа - 08.06.2015

До крајот на денот ќе се знае дали претседателот на СДСМ Зоран Заев ќе присуствува на разговорите во Брисел. На денешната прес конференција на Заев пред владата на Македонија, Заев одговори дека ја очекуваат изјавата на еврокомесарот, Јоханес Хан.

ЕУ: Изборите во Турција ја покажуваат моќта на демократијата

Утрински - 08.06.2015

Излезноста од 86 проценти на вчерашните избори во Турција ја покажува моќта на демократијата во земјата, се наведува во заедничко соопштение на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и Еврокомесарот за ...

Заев чека изјава од Хан, па ќе решава за средбата во Брисел

Утрински - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција не кажа дали ќе отпатува на продолжение на лидерската средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан. Рече дека очекува Хан денеска да даде изјава, онака како што се договориле во телефонскиот ...

Заев: Груевски ги прислушувал и невладините организации

Вест - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, на прашање дали ќе отпатува за Брисел ако еврокомесарот Јоханес Хан не ја повтори ветената изјава со ставовите на Европската комисија од нејзиното петочното соопштение, рече дека денот е долг, ја очекува изјавата на ...

СДСМ чека изјава од Хан, па ќе одлучува за патот во Брисел

МКД - 08.06.2015

Лидерот на социјалдемократите, Зоран Заев, пред Владата потенцираше дека СДСМ денеска ја очекува најавената изјава на еврокомесарот Јоханес Хан, по која ќе одлучат дали ќе присуствуваат на средбата во Брисел.

ЕУ е задоволна од падот на популарноста на Ердоган

Телеграф - 08.06.2015

Според Могерини и Хан фактот дека сите големи турски партии ќе бидат претставени во новиот состав на парламентот е особено важен, истовремено изразувајќи очекување да се запознаат со оценките на набљудувачката мисија на ОБСЕ Излезеноста од 86 ...

Заев во теков на денов ќе соопшти дали ќе оди во Брисел

Телеграф - 08.06.2015

Доколку не биде постигнат договор, СДСМ, како што рече Заев, ќе продолжи да објавува прислушувани материјали во јавноста Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција не кажа дали ќе отпатува на продолжение на лидерската средба во Брисел ...

Заев ја очекува изјавата на Хан за да одлучи за Брисел

Тера - 08.06.2015

Лидерот на опозицијата Зоран Заев, не прецизираше во понеделникот дали доколку, како што тој толкуваше, најавената изјава на еврокомесарот Јоханес Хан за наводни нерегуларности во изборните процеси во Македонија не се случи денеска, ќе оди во Брисел ...

Се чека изјавата на Хан – СДСМ до крајот на денот ќе одлучи дали оди за Брисел

А1 On - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ најави дека делегацијата на СДСМ до крајот на денот ќе игради став дали одат или не на праговорите во Брисел. Тој на новинарско прашање дали ќе патува во Брисел, со оглед дека комесарот Јоханес Хан се уште нема дадено изјава како што ...

ЕУ: Изборите во Турција ја покажуваат моќта на демократијата во земјата

+инфо - 08.06.2015

Излезноста од 86 проценти на вчерашните избори во Турција ја покажува моќта на демократијата во земјата, се наведува во заедничко соопштение на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и Еврокомесарот за ...

ЕУ: Изборите во Турција ја покажуваат моќта на демократијата во земјата

Сител - 08.06.2015

Излезноста од 86 проценти на вчерашните избори во Турција ја покажува моќта на демократијата во земјата, се наведува во заедничко соопштение на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и Еврокомесарот за ...

ЕУ: Изборите во Турција ја покажуваат моќта на демократијата во земјата

Локално - 08.06.2015

Излезноста од 86 проценти на вчерашните избори во Турција ја покажува моќта на демократијата во земјата, се наведува во заедничко соопштение на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и Еврокомесарот за ...

Преодна влада на масата во Брисел, фазно или не

+инфо - 08.06.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан на преговорите во Брисел што треба да се одржат во среда веројатно ќе понуди некакво решение за преодна влада, што нема да значи веднаш оставка на целата влада, туку фазно повлекување до следните избори што би требало да се ...

Заев до крајот на денов ќе соопшти дали ќе оди во Брисел

Н.Македонија - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција не кажа дали ќе отпатува на продолжение на лидерската средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан. Рече дека очекува Хан денеска да даде изјава, онака како што се договориле во телефонскиот ...

Заев до крајот на денов ќе соопшти дали ќе оди во Брисел

Сител - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција не кажа дали ќе отпатува на продолжение на лидерската средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан. Рече дека очекува Хан денеска да даде изјава, онака како што се договориле во телефонскиот ...

Заев ја очекува изјавата на Хан за да одлучи за Брисел

Точка - 08.06.2015

Лидерот на опозицијата Зоран Заев, не прецизираше во понеделникот дали доколку, како што тој толкуваше, најавената изјава на еврокомесарот Јоханес Хан за наводни нерегуларности во изборните процеси во Македонија не се случи денеска, ќе оди во Брисел ...

Заев го тестира трпението на Европската комисија

Канал5 - 08.06.2015

И покрај јасните пораки од Брисел , лидерот на СДСМ Зоран Заев попладнево изјави дека очекува еврокомесарот Хан денеска да даде изјава, онака како што се договориле во телефонскиот разговор во петокот.

Димитров и Фуере: Еврокомесарот Хан без контакт со реалноста!

+инфо - 08.06.2015

„Ја разбира ли Хан македонската криза?“ Под овој наслов, во ЕУ Обсервер, контроверзните изјави на еврокомесарот Јоханес Хан за македонските избори, остро ги критикуваат поранешниот дипломат Никола Димитров и поранешниот евроамбасадор Ерван Фуере.

Заев сепак ќе замине за Брисел на 10ти јуни!

1.мк - 08.06.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев изјави дека се предомислил и дека и покрај пораното противење, ќе учествува во Брисел во преговорите кои ги поттикнува ЕУ поради решение на политичката криза.

Изборите во Турција ја покажуваат моќта на демократијата во земјата

Вечер Прес - 08.06.2015

Излезноста од 86 проценти на вчерашните избори во Турција ја покажува моќта на демократијата во земјата, се наведува во заедничко соопштение на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и Еврокомесарот за ...

Како изолираниот Груевски стана миленик на лошиот Запад

Press24 - 08.06.2015

Нешто потенцирано! Има ли некој во опозицијата, ако веќе нема во СДСМ, кој може да му објасни на Заев со какви позиции ќе патува в среда во Брисел? Да го потсети дека Јоханес Хан на пример е власт во Европската Унија, а тој и Груевски ќе преговараат ...

ЕУ: Изборите во Турција ја покажуваат моќта на демократијата во земјата

Либертас - 08.06.2015

Излезноста од 86 проценти на вчерашните избори во Турција ја покажува моќта на демократијата во земјата, се наведува во заедничко соопштение на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и Еврокомесарот за ...

ЕУ: Изборите во Турција ја покажуваат моќта на демократијата

Кирилица - 08.06.2015

Излезноста од 86 проценти на вчерашните избори во Турција ја покажува моќта на демократијата во земјата, се наведува во заедничко соопштение на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и Еврокомесарот за ...

Заев до крајот на денов ќе соопшти дали ќе оди во Брисел

Репортер - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска на прес-конференција не прецизираше дали ќе отпатува на продолжение на лидерската средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан. Рече дека очекува Хан денеска да даде изјава, онака како што се договориле во ...

Заев до крајот на денов ќе соопшти дали ќе оди во Брисел

Вечер Прес - 08.06.2015

Сеуште очекува Хан денеска да даде изјава, онака како што се договориле во телефонскиот разговор во петокот по изјавата на еврокомесарот во Вашингтон. Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција не кажа дали ќе отпатува на продолжение на ...

Заев ја очекува изјавата на Хан за да одлучи за Брисел

Макфакс - 08.06.2015

Лидерот на опозицијата Зоран Заев, не прецизираше во понеделникот дали доколку, како што тој толкуваше, најавената изјава на еврокомесарот Јоханес Хан за наводни нерегуларности во изборните процеси во Македонија не се случи денеска, ќе оди во Брисел ...

Заев до крајот на денов ќе соопшти дали ќе оди во Брисел

еМагазин - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција не кажа дали ќе отпатува на продолжение на лидерската средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан. Рече дека очекува Хан денеска да даде изјава, онака како што се договориле во телефонскиот ...

Заев ја очекува изјавата на Хан за да одлучи за Брисел

Fox.mk - 08.06.2015

Лидерот на опозицијата Зоран Заев, не прецизираше дали доколку, како што тој толкуваше, најавената изјава на еврокомесарот Јоханес Хан за наводни нерегуларности во изборните процеси во Македонија не се случи денеска, ќе оди во Брисел во среда или не.

Строго контролиран и дисциплиниран пристрасен новинарски производ

Либертас - 08.06.2015

[Рецензија: Избори во април, техничка влада нема- постигнат е договор за излез од кризата] Текстот отвора дилема дали е ова извештај од истиот настан во резиденцијата на Делегацијата на ЕУ на кој присуствувале и другите медиуми и дали и тие ја ...

(ВИДЕО) Топ Тема: Тактика или недоверба кон Хан

Репортер - 08.06.2015

Во Топ Тема разговараа лидерот ВНРО- НП Љупчо Георгиевски и поранешниот претседате на Собранието Стојан Андов. Кои треба да бидат приоритетите на преодната влада. Дали одењето па одлагање на присуството на состанокот во среда во Брисел од страна на ...

Димитров и Фуере: Еврокомесарот Хан не ја разбира македонската криза !

Кирилица - 08.06.2015

„Ја разбира ли Хан македонската криза?“ Под овој наслов, во ЕУ Обсервер, контроверзните изјави на еврокомесарот Јоханес Хан за македонските избори, остро ги критикуваат поранешниот дипломат Никола Димитров и поранешниот евроамбасадор Ерван Фуере, ...

АЛЕКСАНДАР ДАШТЕВСКИ: Однесувањето на Заев нема да остане неказнето во Брисел

Пулс24 - 08.06.2015

Неконзистентноста во ставовите на Заев, кој најнапред бараше поддршка од Брисел, за потоа комплетно целокупната опозиција да ја сврти проти ЕУ или попрецизно против Јоханес Хан нема да помине неказнето во Брисел.

ЕУ: Изборите во Турција ја покажуваат моќта на демократијата во земјата

Lider - 08.06.2015

Излезноста од 86 проценти на вчерашните избори во Турција ја покажува моќта на демократијата во земјата, се наведува во заедничко соопштение на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и Еврокомесарот за ...

Заев до крајот на денов ќе соопшти дали ќе оди во Брисел

Lider - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција не кажа дали ќе отпатува на продолжение на лидерската средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан. Рече дека очекува Хан денеска да даде изјава, онака како што се договориле во телефонскиот ...