TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието пред распуштање, треба да гласа за законите за ЈО, за Советот на јавни обвинители и за одбрана

Телма - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Почна седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

24 Вести - 16.02.2020

Со задоцнување од час и половина, почна 135. собраниска седница што беше закажана за 11:00 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот за јавно обвинителство и за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните ...

Парламентот денеска треба да изгласа три закони, па да се распушти

Фокус - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Собранието пред распуштање – треба да изгласаат три точки

ТВ21 - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

[ВО ЖИВО] Собранието пред распуштање – треба да се изгласаат три точки

ТВ21 - 16.02.2020

135. собраниска седница што беше закажана за 11:00 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот за јавно обвинителство и за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители.

Собранието го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители

Канал5 - 16.02.2020

Со вкупно 73 гласови „за", Собранието денеска го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители. Претходно, во рамки на 135. седница беше донесен и Законот за јавно ...

Донесен Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители

ТВ21 - 16.02.2020

Со вкупно 73 гласови „за“, Собранието денеска го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители. Претходно, во рамки на 135. седница беше донесен и Законот за јавно ...

Донесени измените на Законот за одбрана

Алсат-М - 16.02.2020

Со вкупно 80 гласови „за“ и нути еден против, Собранието денеска во рамки на 123. седница го донесе Дополнетиот предлог на Законот за изменување и дополнување на Законот за одбрана. Претходно, во рамки на 135.

Донесени измените на Законот за одбрана

Канал5 - 16.02.2020

Со вкупно 80 гласови „за" и нути еден против, Собранието денеска во рамки на 123. седница го донесе Дополнетиот предлог на Законот за изменување и дополнување на Законот за одбрана. Претходно, во рамки на 135.

Независна пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Законот за ЈО е од исклучително значење за земјата

24 Вести - 16.02.2020

„Во однос на Законот за ЈО ние како Независна пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата сакаме пред јавноста да ги реафирмираме нашите ставови. Законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на патот кон евроинтеграциите што пак е без ...

Донесени неколку закони по скратена постапка, продолжува седницата за самораспуштање на Парламентот

24 Вести - 16.02.2020

Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка. Беа донесени Законот за заштита на личните податоци, измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиусмки услуги, измените на Законот за ...

Донесени неколку закони по скратена постапка, продолжува седницата за самораспуштање на Парламентот

Канал5 - 16.02.2020

Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка. Беа донесени Законот за заштита на личните податоци, измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиусмки услуги, измените на Законот за ...

Донесени неколку закони по скратена постапка – продолжува седницата за самораспуштање на Парламентот

ТВ21 - 16.02.2020

Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка. Беа донесени Законот за заштита на личните податоци, измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиусмки услуги, измените на Законот за ...

Претседателот Пендаровски ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието

ТВ21 - 16.02.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија: Ø Закон за неевидентирани лица во матична книга на ...

Пендаровски денеска потпиша Укази за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието

Алсат-М - 16.02.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија: Во однос на барањето на политичката партија ...

Претседателот Пендаровски денеска потпиша Укази за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието

24 Вести - 16.02.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија: Ø Закон за неевидентирани лица во матична книга на ...

Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на законите што ги усвои Собранието

Канал5 - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Македонија. Скопје, 16 февруари 2020 (МИА) – Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне ги потпиша Указите за ...

Претседателот Пендаровски го потпиша законот за Јавно обвинителство, ја упати ВМРО-ДПМНЕ да се жали на уставен суд

Сакам да кажам - 16.02.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, попладнево го потпиша Указот за прогласување на Закон за Јавното обвинителство како и на останатите неколку закони кои денеска ги усвои Собранието пред да се распушти.

Пендаровски ги потпиша сите закони кои ги донесе Собранието

Фокус - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија, меѓу кои и за Законот за Јавното обвинителство, Закон за изменување и дополнување на ...

Собранието пред распуштање, треба да гласа за законите за ЈО, за Советот на јавни обвинители и за одбрана

Алсат-М - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Собранието го донесе законот за јавно обвинителство

24 Вести - 16.02.2020

Собранието го усвои законот за јавно обвинителство. „За“ гласаа 80 пратеници, минимален број неопходен за донесување на ...

Мнозинството се пребројува дали ќе има 80 гласа за законот за одбрана

Фокус - 16.02.2020

Откако во тензична атмосфера беше донесен Законот за јавно обвинителство, спикерот Талат Џафери даде пауза од еден час пред да почнат наредните седници на чии дневен ред се гласањата за законот за Советот на јавни обвинители и за законот за одбрана.

Спасовски: Во законот за Јавно обвинителство нема никакви намери за скриена амнестија

24 Вести - 16.02.2020

Во законот за Јавно обвинителство немам никакви намери за скриени амнестија и заштитат на било кој дециден и премиер Оливер Спасовски. Спасовски во интервју за емисијата Трилинг вели дека со новото законско решение се отвара чист позиција Јавното ...

Собранието го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители

Алсат-М - 16.02.2020

Со вкупно 73 гласови „за“, Собранието денеска го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители. Претходно, во рамки на 135. седница беше донесен и Законот за јавно ...

Собранието ги донесе Законот за Совет на јавни обвинители и Законот за одбрана, без пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 16.02.2020

Собранието попладнево ги донесе преостанатите два закони кои беа на агендата пред неговото распуштање. Законот за Совет на јавни обвинители беше донесен со 74 гласа за (за негово донесување беа потребни 60 гласа).

Со 80 гласа, ЗА и ниту еден против донесен законот за одбрана

ТВ21 - 16.02.2020

Со 80 гласа „За“ и ниту еден против денеска во Собранието е донесен Законот за ...

ВМРО-ДПМНЕ бара Пендаровски да не ГО потпише ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО

Сакам да кажам - 16.02.2020

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара од претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува Законот за Јавно обвинителство, бидејќи бил донесен спротивно на Деловникот за работа и законите.

Џафери ја прекина 137-та седница и закажа продолжение на 131-та

Алсат-М - 16.02.2020

Собранискиот спикер Талат Џафери ја прекина 137-та седница на која единствена точка беше предлогот за самораспуштање на Собранието и закажа продолжение на 131-та седница на која на дневен ред се измените на законот за медиуми, за заштита од ...

Собранието во тензична атмосфера го донесе Законот за ЈО, ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата

Канал5 - 16.02.2020

Со доцнење од околу еден час, во тензична атмосфера и по повторено гласање Собранието го донесе Законот за Јавното обвинителство. Собранието при повтореното гласање со 80 гласови за го донесе Законот за јавното обвинителство.

Заев го поздрави донесувањето на Законот за Јавно Обвинителство

Канал5 - 16.02.2020

По изгласување на Законот за ЈО, во седиштето на СДСМ, претседателот на партијата Зоран Заев одржа прес ...

Се исполнија партиските „апетити“? – Со закони ќе се бараат гласови на 12 април

ТВ21 - 16.02.2020

Одењето на парламентарни избори ги турна политичките партии во трка за тоа чиј предлог закон е приоритет и кој треба најпрво да се усвои. И за Законот за ЈО за кој беа потребни 80 гласа ЗА, партиите со свои пресметки.

Пендаровски го потпиша Указот за Законот за Јавно обвинителство

Слободен Печат - 16.02.2020

Во однос на барањето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, претседателот Пендаровски да не го потпишува Законот за Јавно обвинителство, претседателот укажува дека согласно член 75 од Уставот „Претседателот е должен да го потпише указот, доколку според ...

Пратениците калкулираат, седницата за гласање за законот за јавно обвинителство доцни повеќе од еден час

+инфо - 16.02.2020

По завршувањето на 135-тата, треба да продолжи 123. седница на која пратениците се очекува да се изјаснат по предлог-измените на Законот за одбрана. Не почна собраниска седница на која треба да се гласа за Предлог-законот за јавно обвинителство и за ...

Пендаровски ги потпиша Указите за прогласување на Законите за ЈО и Совет на јавни обвинители

А1 On - 16.02.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, денеска попладне, како што стои во соопштението, ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија: Закон за ...

Не чекаше ни еден ден: Пендаровски веќе го потпиша Законот за ЈО, како и за Совет на јавни обвинители

Курир - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски, денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието, информираат од неговиот кабинет. Тоа се следните закони: Закон за неевидентирани лица во матична книга на родени; ...

Пендаровски експресно ги потпиша указите на законите донесени денеска од Собранието

+инфо - 16.02.2020

Претседателот Пендаровски, исто така, укажува дека за евентуалните приговори во однос на уставноста на некој закон, секој граѓанин може да поднесе иницијатива до Уставниот суд како надлежен државен орган.

Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

Макфакс - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите за Јавното обвинителство како и изменувањето и дополнувањето на Законот за Советот на јавните ...

Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на законите што ги усвои Собранието

Нова ТВ - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија, меѓу кои и за Законот за Јавното обвинителство, Закон за изменување и дополнување на ...

Собранието пред распуштање, треба да гласа за законите за ЈО, за Советот на јавни обвинители и за одбрана

Курир - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на законите што ги усвои Собранието

Сител - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Македонија, меѓу кои и за Законот за Јавното обвинителство, Закон за изменување и дополнување на Законот ...

Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на законите што ги усвои Собранието

МКД - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите за Јавното обвинителство како и изменувањето и дополнувањето на Законот за Советот на јавните ...

Собранието пред распуштање, треба да гласа за законите за ЈО, за Советот на јавни обвинители и за одбрана

А1 On - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Собранието донесе уште два закони, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не беа во салата

МКД - 16.02.2020

Собранието попладнево ги донесе преостанатите два закони кои беа на агендата пред неговото распуштање. Законот за Совет на јавни обвинители беше донесен со 74 гласа за (за негово донесување беа потребни 60 гласа).

Собранието го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители

Слободен Печат - 16.02.2020

Претходно, во рамки на 135. седница беше донесен и Законот за јавно обвинителство. Со вкупно 73 гласови „за”, Собранието денеска го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители. Претходно, во рамки на 135.

Пендаровски експресно ги потпиша указите за прогласување на законите кои го донесе Собранието, меѓу кои и Законот за ЈО

Press24 - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република „Северна“ Македонија, меѓу кои и за Законот за Јавното обвинителство, Закон за изменување и дополнување на ...

Спасовски: Законот за ЈО ќе овозможи воспоставување на правна држава

Слободен Печат - 16.02.2020

Тој додава дека во Законот за ЈО може да се види дека нема простор за никакви скриени амнестии, заштита на било кој, туку, како што вели, напротив се отвора чиста позиција на ЈО да води постапки за секој еден криминал што ќе биде направен.

Спасовски: Законот за ЈО ќе овозможи сите граѓани да бидат еднакви пред правдата

А1 On - 16.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека донесувањето на Законот за Јавно обвинителство не е услов за почеток на преговори на земјава во Европската Унија, но оти тоа е позитивен аргумент за да се види напредок во реформските процеси.

Спасовски: Законот за ЈО ќе овозможи сите граѓани да бидат еднакви пред правдата

МКД - 16.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека донесувањето на Законот за Јавно обвинителство не е услов за почеток на преговори на земјава во Европската Унија, но оти тоа е позитивен аргумент за да се види напредок во реформските процеси.

Претседателот Пендаровски го потпиша Указот за Законот за Јавното обвинителство

Независен - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски, денеска попладне гo потпиша Указот за прогласување на Закон за Јавното обвинителство, што беше донесен денес во Собранието, соопштија од неговиот кабинет. Претсдателот Пендаровски, покрај Законот за ЈО; потпиша Укази ...

Денеска пратениците ќе гласаат за законот за ЈО и ќе се распуштат

МКД - 16.02.2020

За денеска остана гласањето на пратениците за законот за одбрана, за јавно обвинителство и за законот за Советот на јавни обвинители. Потоа би требало да се одржи последната собраниска седница во овој пратенички состав.

Пратениците пред финални одлуки за законите за ЈО, за Советот на јавни обвинители, за одбрана и за распуштање на ...

Независен - 16.02.2020

Момент на вистината – вака накусо аналитичарите го опишуваат денешниот ден кога во Собранието се закажани три седници на кои треба да се гласа за законите за јавно обвинителство, за советот на јавни обвинители и за одбрана, а на крајот и за ...

Собранието пред распуштање, треба да гласа за законите за ЈО, за Советот на јавни обвинители и за одбрана

Сител - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Собранието пред распуштање – пратениците треба да гласаат за законите за обвинителство и одбрана

360 степени - 16.02.2020

Точно на пладне е закажана седницата за распуштање на парламентот. Еден час претходно пак, пратениците треба да гласаат за законот за јавно обвинителство, законот за Советот на јавни обвинители и законот за одбрана, за кои седниците се закажани во ...

Пратениците ќе гласаат за законот за ЈО, одбрана и Совет на јавни обвинители

Макфакс - 16.02.2020

Пратениците денеска треба да гласаат за законот за јавно обвинителство, законот за одбрана и за законот за Советот на јавни обвинители. По гласањето на законите треба да се одржи последната седница на овој пратенички состав.

Собранието го донесе законот за јавно обвинителство

360 степени - 16.02.2020

Собранието го усвои законот за јавно обвинителство. „За“ гласаа 80 пратеници, минимален број неопходен за донесување на законот. При првичното гласање, кое спикерот Талат Џафери го поништи поради тоа што некои пратеници реагирале дека нивниот глас ...

Донесени измените на Законот за одбрана

ММС - 16.02.2020

Со вкупно 80 гласови „за” и нути еден против, Собранието денеска во рамки на 123. седница го донесе Дополнетиот предлог на Законот за изменување и дополнување на Законот за одбрана. Претходно, во рамки на 135.

Собранието го усвои законот за Јавно обвинителство

Слободен Печат - 16.02.2020

„За“ гласаа 80 пратеници, минимален број неопходен за донесување на законот. Собранието го усвои законот за јавно обвинителство. „За“ гласаа 80 пратеници, минимален број неопходен за донесување на законот.

Во повтореното гласање Собранието го донесе Законот за ЈО

Press24 - 16.02.2020

Во повтореното гласање за предлог Законот за Јавното обвинителство владејачкото мнозинство успеа да го собере потребното двотретинско мнозинство. Со 80 гласови „за“ и „6“ против Собранието го изгласа Законот за ЈО, кој подолг период беше камен на ...

Собранието ќе гласа за законот законот за јавно обвинителство и ќе се распушти

+инфо - 16.02.2020

Расправата за законот за јавно обвинителство почна во петокот и заврши доцна вечерта, а спикерот Џафери најави дека гласањето ќе се спроведе кога ќе се обезбеди потребното мнозинство. Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137.

Собранието пред распуштање, треба да гласа за законите за ЈО, за Советот на јавни обвинители и за одбрана

Press24 - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Независна пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Законот за ЈО е од исклучително значење за земјата

Слободен Печат - 16.02.2020

Законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на патот кон евроинтеграциите што пак е без исклучок избор на сите граѓани, се вели во нивната реакција. Во однос на Законот за ЈО ние како Независна пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Усвоен законот за Советот на јавни обвинители

360 степени - 16.02.2020

Со 73 гласа „За“ Собранието го усвои законот за Советот на јавни обвинители. Законот за Советот на јавни обвинители беше втора точка, после законот за јавно обвинителство, а по гласањето за двата закона, собранискиот спикер Талат Џафери ја затвори ...

Собранието денеска треба да се распушти

Нетпрес - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Донесени неколку закони по скратена постапка, ВМРО-ДПМНЕ не присуствува на седницата

+инфо - 16.02.2020

По ова, спикерот Талата Џафери ја прекина 131. седница и ја почна 137. седница со единствена точка на дневен ред – самораспуштање на Собранието. Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка.

Повеќе од еден час доцни седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

Press24 - 16.02.2020

Во секој момент се очекува да почне 135. собраниска седница што беше закажана за 11:00 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот за јавно обвинителство и за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата, мнозинството го изгласа Законот за Совет на јавни обвинители

А1 On - 16.02.2020

Без опозициската ВМРО-ДПМНЕ, мнозинството со 73 гласа за, без ниту еден против и без дискусии го изгласа Законот за Совет на јавни обвинители. Претходно, во тензична атмосфера, и со повторено гласање, беше изгласан Законот за јавно обвиителство.

Донесени измените на Законот за одбрана

Слободен Печат - 16.02.2020

При донесувањето на законите за изменување на законите за Совет на јавни обвинители и за одбрана, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не беа присутни. Со вкупно 80 гласови „за” и нути еден против, Собранието денеска во рамки на 123.

Изгласани законите за Совет на јавни обвинители и за одбрана без присуство на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 16.02.2020

Собранието ги донесе и другите два закони предвидени за денешната седница. Законот за Совет на јавни обвинители беше донесен со 74 гласа за, а за него беа потребни 60 гласа. Законот за одбрана беше донесен со 80 гласа за и ниту еден против.

Џафери привремено ја прекина седницата за распуштање на Собранието

+инфо - 16.02.2020

Пратениците ги донесоа Законот за одбрана и Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители Со вкупно 73 гласови „за“, пратениците го донесоа Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители со што ја заврши 135.

Усвоени законите за Советот на јавни обвинители и за одбрана

Р.С.Европа - 16.02.2020

Собранието денеска ги донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за советот на јавни обвинители, како и Законот за одбрана за кој беше потребео двотретинско мнозинство. Пратениците дополнително ќе бидат известени за одржувањето на ...

Собранието ги донесе Законот за Совет на јавни обвинители и Законот за одбрана

Независен - 16.02.2020

Фото: Б. Грданоски Собранието денес ги донесе и измените и дополнувањата во законите за Совет на јавни обвинители и за одбрана. И двата закони беа донесени без присуство на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Донесени неколку закони по скратена постапка

МКД - 16.02.2020

Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка. Беа донесени Законот за заштита на личните податоци, измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиусмки услуги, измените на Законот за ...

Независната пратеничка група: Го поддржуваме законот за ЈО со чиста совест

Макфакс - 16.02.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата соопшти дека законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на патот кон евроинтеграциите, што, како што велат, без исклучок е избор на сите граѓани.

Уште една седница, па распуштање на парламентот

360 степени - 16.02.2020

Пратениците во Собранието во моментов се на пауза. Додека се чека да почне седницата за распуштање на парламентот, собранискиот спикер Талат Џафери закажа продолжение на 131 седница во 15:30 часот, на која на дневен ред се повеќе од 30 закони.

Почна седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

Слободен Печат - 16.02.2020

Со задоцнување од час и половина, почна 135. собраниска седница што беше закажана за 11 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот за јавно обвинителство и за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните ...

Донесени неколку закони по скратена постапка, продолжува седницата за самораспуштање на Парламентот

Press24 - 16.02.2020

Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка. Беа донесени Законот за заштита на личните податоци, измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиусмки услуги, измените на Законот за ...

Заев: Ова е историска победа врз криминалните структури на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 16.02.2020

На граѓаните им е јасно по кој пат треба да се движат нашите деца, изјави денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Веднаш по усвојуваето на Законот за јавното обвинителство, лидерот на СДСМ Зоран Заев свика итна прес конференција во партиското седиште.

ВМРО-ДПМНЕ чека распуштање, мнозинството изгласа уште пет закони

А1 On - 16.02.2020

Без пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои не влегоа во собраниската сала и ја чекаат седницата за распуштање на Законодавниот дом, на последниот работен ден, мнозинството донесе уште пет закони. Едногласно изгласани се законите за управување со движењето ...

Донесени повеќе закони во Собрание, меѓу нив и Законот за заштита на личните податоци

Слободен Печат - 16.02.2020

Седницата е во тек, говори собранискиот спикер Талат Џафери, по повод неговиот предлог за распуштање на Собранието. По барање на СДСМ и ДУИ, Собранието попладнево пред да се распушти, го донесе и Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Донесени неколку закони по скратена постапка, продолжува седницата за самораспуштање на Парламентот

ММС - 16.02.2020

Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка. Беа донесени Законот за заштита на личните податоци, измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиусмки услуги, измените на Законот за ...

Пендаровски ги потпиша и законите што ги оспорува ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени од Собранието, информираат од неговиот кабинет. Во однос на барањето на ВМРО-ДПМНЕ да не го потпишува Законот за јавно обвинителство и ...

Митревски објави стенограм кога се менувал законот за ЈО, нема двојно гласање

Нова ТВ - 16.02.2020

Јован Митревски, пратеник и координатор на пратеничката група на СДСМ на својот фејсбук профил објави стенограм кога водел седница кога се менувал законот за совет на јавни обвинители каде се гледа дека нема двојно гласање, како реакција на изјавата ...

Повеќе од еден час доцни седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

Слободен Печат - 16.02.2020

По завршувањето на 135-тата, треба да продолжи 123. седница на која пратениците се очекува да се изјаснат по предлог-измените на Законот за одбрана. Во секој момент се очекува да почне 135.

Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на законите што ги усвои Собранието

Денешен - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија, меѓу кои и за Законот за Јавното обвинителство, Закон за изменување и дополнување на ...

ПОСЛЕДЕН РОК: Собранието денеска треба да се распушти

Денешен - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

MTM - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите за Јавното обвинителство како и изменувањето и дополнувањето на Законот за Советот на јавните ...

Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на законите што ги усвои Собранието

iPortal - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија, меѓу кои и за Законот за Јавното обвинителство, Закон за изменување и дополнување на ...

Пратениците ќе гласаат за законот за ЈО, одбрана и Совет на јавни обвинители

Centar - 16.02.2020

Пратениците денеска треба да гласаат за законот за јавно обвинителство, законот за одбрана и за законот за Советот на јавни обвинители. По гласањето на законите треба да се одржи последната седница на овој пратенички состав.

Спасовски: Законот за ЈО ќе овозможи сите граѓани да бидат еднакви пред правдата

24Инфо - 16.02.2020

– Премиерот Оливер Спасовски вели дека донесувањето на Законот за Јавно обвинителство не е услов за почеток на преговори на земјава во Европската Унија, но оти тоа е позитивен аргумент за да се види напредок во реформските процеси.

Независната пратеничка група: Го поддржуваме законот за ЈО со чиста совест

MTM - 16.02.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата соопшти дека законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на патот кон евроинтеграциите, што, како што велат, без исклучок е избор на сите граѓани.

Спасовски: Со Законот за ЈО ќе се овозможи воспоставување на правната држава

Локално - 16.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека донесувањето на Законот за Јавно обвинителство не е услов за почеток на преговори на земјава во Европската Унија, но оти тоа е позитивен аргумент за да се види напредок во реформските процеси.

Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на законите што ги усвои Собранието

Frontline - 16.02.2020

Во однос на барањето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, претседателот Пендаровски да не го потпишува Законот за Јавно обвинителство, претседателот укажува дека согласно член 75 од Уставот „Претседателот е должен да го потпише указот, доколку според ...

Спасовски: Во Законот за ЈО може да се види дека нема простор за никакви скриени амнестии

Република - 16.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски вели дека донесувањето на Законот за Јавно обвинителство не е услов за почеток на преговори на земјава во Европската Унија, но оти тоа е позитивен аргумент за да се види напредок во реформските процеси.

Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на законите што ги усвои Собранието

Вечер Прес - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија, меѓу кои и за Законот за Јавното обвинителство, Закон за изменување и дополнување на ...

Изгласани законите за Совет на јавни обвинители и за одбрана без присуство на ВМРО-ДПМНЕ

MTM - 16.02.2020

Собранието ги донесе и другите два закони предвидени за денешната седница. Законот за Совет на јавни обвинители беше донесен со 74 гласа за, а за него беа потребни 60 гласа. Законот за одбрана беше донесен со 80 гласа за и ниту еден против.

Спасовски: Законот за ЈО ќе овозможи сите граѓани да бидат еднакви пред правдата

Frontline - 16.02.2020

Ако една од клучните работи е борбата против криминалот и корупцијата, едно од клучните барања на ЕУ во сите извештаи до сега е дека треба да ги јакнеме капацитетите тоа е повеќе од потребно овој закон мораше да биде донесен, вели Спасовски во ...

Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на законите што ги усвои Собранието

Опсервер - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија, меѓу кои и за Законот за Јавното обвинителство, Закон за изменување и дополнување на ...

Спасовски: Законот за ЈО ќе овозможи сите граѓани да бидат еднакви пред правдата

Опсервер - 16.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека донесувањето на Законот за Јавно обвинителство не е услов за почеток на преговори на земјава во Европската Унија, но оти тоа е позитивен аргумент за да се види напредок во реформските процеси.

Независната пратеничка група: Го поддржуваме законот за ЈО со чиста совест

24Инфо - 16.02.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата соопшти дека законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на патот кон евроинтеграциите, што, како што велат, без исклучок е избор на сите граѓани.

Спасовски: Законот за ЈО ќе овозможи сите граѓани да бидат еднакви пред правдата

Вечер Прес - 16.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски вели дека донесувањето на Законот за Јавно обвинителство не е услов за почеток на преговори на земјава во Европската Унија, но оти тоа е позитивен аргумент за да се види напредок во реформските процеси.

Донесени измените на Законот за одбрана

Вечер Прес - 16.02.2020

– Со вкупно 80 гласови „за“ и нути еден против, Собранието денеска во рамки на 123. седница го донесе Дополнетиот предлог на Законот за изменување и дополнување на Законот за одбрана. Претходно, во рамки на 135.

Независната пратеничка група: Го поддржуваме законот за ЈО со чиста совест

Centar - 16.02.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата соопшти дека законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на патот кон евроинтеграциите, што, како што велат, без исклучок е избор на сите граѓани.

Независните пратеници: Го поддржавме Законот за ЈО со чиста совест

Локално - 16.02.2020

„Носењето на овој закон ќе биде и најверојатно клучниот момент при изготвувањето на извештајот за напредокот на Република Северна Македонија што ќе биде доставен до советот на министри на ЕУ.

ПОТРЕБНИ СЕ 80 ГЛАСОВИ: Законот за јавно обвинителство ќе се гласа денеска

Фактор - 16.02.2020

Пратениците денеска ќе гласаат за Законот за ЈО и ќе се распушти Собранието. На 12 април треба да се одржат предвремени парламемнтарни избори. Неизвесно е дали ќе бидат обезбедени потребните 80 гласови за Законот за јавно обвинителство.

Донесени неколку закони по скратена постапка, продолжува седницата за самораспуштање на Парламентот

Опсервер - 16.02.2020

– Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка. Беа донесени Законот за заштита на личните податоци, измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиусмки услуги, измените на Законот за ...

Собранието пред распуштање, претходно пратениците треба да гласаат за законите за ЈО, за Советот на јавни обвинители и ...

еМагазин - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Повеќе од еден час доцни седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

Опсервер - 16.02.2020

– Во секој момент се очекува да почне 135. собраниска седница што беше закажана за 11:00 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот за јавно обвинителство и за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните ...

Почна седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

Опсервер - 16.02.2020

– Со задоцнување од час и половина, почна 135. собраниска седница што беше закажана за 11:00 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот за јавно обвинителство и за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на ...

Собранието расправа за Законот за совет на јавни обвинители

4NEWS - 16.02.2020

Законот за јавно обвинителство ќе го чека утрешниот, последен работен ден на овој парламентарен состав за да биде изгласан. Иако доцна синоќа заврши расправата по него, власта се уште не го става на изјаснување поради неизвесноста на двотретинското ...

Повеќе од еден час доцни седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

Frontline - 16.02.2020

По завршувањето на 135-тата, треба да продолжи 123. седница на која пратениците се очекува да се изјаснат по предлог-измените на Законот за одбрана, додека напладне, треба да се одржи 137.

Донесени неколку закони по скратена постапка, продолжува седницата за самораспуштање на Парламентот

Frontline - 16.02.2020

Беа донесени Законот за заштита на личните податоци, измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиусмки услуги, измените на Законот за Инспекторат за употреба на јазиците и Законот за управување со движењето на предметите во судовите, како и ...

Повеќе од еден час доцни седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

24Инфо - 16.02.2020

Во секој момент се очекува да почне 135. собраниска седница што беше закажана за 11:00 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот за јавно обвинителство и за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните ...

Почна седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

Локално - 16.02.2020

Со задоцнување од час и половина, почна 135. собраниска седница што беше закажана за 11:00 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот за јавно обвинителство и за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните ...

Откако се донесоа сите закони што власта ги сакаше: Почна седницата за распуштање на Собранието

Република - 16.02.2020

Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка. Беа донесени Законот за заштита на личните податоци, измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиусмки услуги, измените на Законот за ...

Изгласан Законот за Совет на Јавни обвинители, ВМРО-ДПМНЕ ја бојкотира седницата

Локално - 16.02.2020

Со седумдесет и три гласа „за“, без воздржани и против, пратениците го донесоа Законот за Совет на Јавни обвинители. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ како што најавија на прес конференцијата, не влегоа во пленарната сала, па гласањето за овој ...

Независната пратеничка група: Го поддржуваме законот за ЈО тој е важен за земјата

Вечер Прес - 16.02.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата соопшти дека законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на патот кон евроинтеграциите, што, како што велат, без исклучок е избор на сите граѓани.

Донесени неколку закони по скратена постапка, продолжува седницата за самораспуштање на Парламентот

Вечер Прес - 16.02.2020

Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка. Беа донесени Законот за заштита на личните податоци, измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиусмки услуги, измените на Законот за ...

Донесени неколку закони по скратена постапка, продолжува седницата за самораспуштање на Парламентот

24Инфо - 16.02.2020

) – Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка. Беа донесени Законот за заштита на личните податоци, измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиусмки услуги, измените на Законот за ...

Денеска пратениците ќе гласаат за законот за ЈО и ќе се распуштат

Локално - 16.02.2020

За денеска остана гласањето на пратениците за законот за одбрана, за јавно обвинителство и за законот за Советот на јавни обвинители. Потоа би требало да се одржи последната собраниска седница во овој пратенички состав.

Што има во Законот за ЈО: Заев се спаси од идни бомби против него

PressingTV - 16.02.2020

Откако денеска Собранието го донесе Законот за јавно обвинителство потребно е да се нагласи што тој содржи. Во него има неколку контрадикторности за тоа дали во иднина Обвинителството ќе може да прими и да покрене обвинение врз основа на ...

Донесени и Законите за Советот на јавни обвинители како и Законот за одбрана

Frontline - 16.02.2020

Собранието како втора точка од 135 седница, по паузата, го донесе и Законот за Советот на јавни обвинители, за кој беше потребно просто мнозинство и почитување на Бадентер. Со вкупно 73 гласови „за“, Собранието денеска го донесе Законот за ...

Не чекаше ни еден ден: Пендаровски веќе ги потпиша законите за ЈО и за Совет на јавни обвинители

Република - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски, денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието, информираат од неговиот кабинет. Тоа се следните закони: Закон за неевидентирани лица во матична книга на родени; ...

Собранието пред распуштање, треба да гласа за законите за ЈО, за Советот на јавни обвинители и за одбрана

iPortal - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Собранието го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители

24Инфо - 16.02.2020

Со вкупно 73 гласови „за”, Собранието денеска го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители. Претходно, во рамки на 135. седница беше донесен и Законот за јавно ...

Со 80 гласови „за“ донесен Законот за одбрана

Centar - 16.02.2020

Со вкупно 80 гласови „за” и нути еден против, Собранието денеска во рамки на 123. седница го донесе Дополнетиот предлог на Законот за изменување и дополнување на Законот за ...

Без опозицијата: Донесен Законот за Совет на јавни обвинители и за одбрана

Република - 16.02.2020

Собранието денеска го донесе Законот за Совет на јавни обвинители.Тој беше донесен со 74 гласа.Законот за одбрана беше донесен со 80 гласа за и ниту еден против. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не беа присутни во салата.

ВМРО-ДПМНЕ повика на реакција од меѓународната заедница за законот за ЈО

Бриф - 16.02.2020

Слугите на Заев денес се надминаа себеси. Законот за Јавно обвинителство не помина. Тие пробаа криминално да го донесат. Она што се случи потоа е погазување на демократијата, рече координаторот на пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, ...

Почна седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

24Инфо - 16.02.2020

Со задоцнување од час и половина, почна 135. собраниска седница што беше закажана за 11:00 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот за јавно обвинителство и за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните ...

Пратениците ги изгласаа и законите за одбрана и за Советот на јавни обвинители

еМагазин - 16.02.2020

Со вкупно 80 гласови „за“ и нути еден против, македонското Собранието денеска во рамки на 123. седница го донесе Дополнетиот предлог на Законот за изменување и дополнување на Законот за одбрана.

Ќе се гласа за законот за ЈО, одбрана и Совет на јавни обвинители

Frontline - 16.02.2020

По гласањето на законите треба да се одржи последната седница на овој пратенички состав. Ако се оди по планот, Собранието треба да се распушти и да се распишат предвремени парламентарни избори.

Собранието пред распуштање: Треба да се гласа за Законот за ЈО

Скопје инфо - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Собранието пред распуштање: Треба да се гласа за Законот за ЈО

Република - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Пратениците ќе гласаат за законот за ЈО, одбрана и Совет на јавни обвинители

Точка - 16.02.2020

Пратениците денеска треба да гласаат за законот за јавно обвинителство, законот за одбрана и за законот за Советот на јавни обвинители. По гласањето на законите треба да се одржи последната седница на овој пратенички состав.

Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на законите што ги усвои Собранието

Локално - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија, меѓу кои и за Законот за Јавното обвинителство, Закон за изменување и дополнување на ...

Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

24Инфо - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите за Јавното обвинителство како и изменувањето и дополнувањето на Законот за Советот на јавните ...

Собранието пред распуштање

Вечер Прес - 16.02.2020

Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април.

Пендаровски не ги послуша ВМРО-ДПМНЕ, го потпиша Указот за Законот за јавно обвинителство

еМагазин - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието, меѓу кои и за Законот за Јавното обвинителство, Законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните ...

ЕКСПРЕСНО: Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

Фактор - 16.02.2020

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието, соопштија од неговата прес-служба. Потпишани се: Закон за неевидентирани лица во матична книга на родени ...

Собранието го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители

Вечер Прес - 16.02.2020

Со вкупно 73 гласови „за“, Собранието денеска го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители. Претходно, во рамки на 135. седница беше донесен и Законот за јавно ...

Претседателот Стево Пендаровски го потпиша Законот за јавно обвинителство

Centar - 16.02.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија: Ø Закон за неевидентирани лица во матична книга на ...

Изгласани законите за Советот на јавни обвинители и за одбрана без присуство на ВМРО-ДПМНЕ

Точка - 16.02.2020

Собранието ги донесе и другите два закони предвидени за денешната седница. Законот за Совет на јавни обвинители беше донесен со 74 гласа за, а за него беа потребни 60 гласа. Законот за одбрана беше донесен со 80 гласа за и ниту еден против.

Донесени и Законите за Советот на јавни обвинители како и Законот за одбрана

Бриф - 16.02.2020

Со вкупно 73 гласови „за“, Собранието денеска го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители. Претходно, во рамки на 135. седница беше донесен и Законот за јавно обвинителство.

Независната пратеничка група: Го поддржуваме законот за ЈО со чиста совест

Точка - 16.02.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата соопшти дека законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на патот кон евроинтеграциите, што, како што велат, без исклучок е избор на сите граѓани.

Спасовски: Законот за ЈО ќе овозможи сите граѓани да бидат еднакви пред правдата

Либертас - 16.02.2020

– Премиерот Оливер Спасовски вели дека донесувањето на Законот за Јавно обвинителство не е услов за почеток на преговори на земјава во Европската Унија, но оти тоа е позитивен аргумент за да се види напредок во реформските процеси.

Независната пратеничка група: Го поддржуваме законот за ЈО

Н.Македонија - 16.02.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата соопшти дека законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на патот кон евроинтеграциите, што, како што велат, без исклучок е избор на сите граѓани.

Пендаровски ги потпиша Законите за ЈО и за Советот на јавни обвинители

Н.Македонија - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани за законите за јавното обвинителство како и изменувањето и дополнувањето на Законот за Советот на јавните ...

Пратениците ќе гласаат за законот за ЈО, одбрана и Совет на јавни обвинители

Н.Македонија - 16.02.2020

Пратениците денеска треба да гласаат за законот за јавно обвинителство, законот за одбрана и за законот за Советот на јавни обвинители. По гласањето на законите треба да се одржи последната седница на овој пратенички состав.

Изгласани законите за Совет на јавни обвинители и за одбрана без присуство на ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 16.02.2020

Собранието ги донесе и другите два закони предвидени за денешната седница. Законот за Совет на јавни обвинители беше донесен со 74 гласа „за“, а за него беа потребни 60 гласа. Законот за одбрана беше донесен со 80 гласа за и ниту еден против.

Пендаровски потпиша Укази за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието

Скопје1 - 16.02.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, денеска попладне ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени од Собранието на Република Северна Македонија: – Закон за неевидентирани лица во матична книга на ...

Со 80 гласа „за“ донесен Законот за одбрана, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не беа во салата

MakPress - 16.02.2020

Собранието со 73 гласа за ги донесе измените и дополнувањата на Законот за Советот за јавни обвинители, по што премина кон гласање на Законот за одбрана. Пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ не беа присутни во салата а според Собраниските служби ...

Парламентот, конечно, се распушти

Expres - 16.02.2020

Со 108 гласа „за“ денеска пратениците изгласаа распуштање на овој парламентарен состав,. Ова беше услов за предвремените избори да се одржат на 12 април, како што претхоно беше договорено.

Пет закони по скратена постапка донесени пред распуштање на парламентот

MakPress - 16.02.2020

Собранието попладнево без расправа во рамки на 131. седница донесе неколку закони по скратена постапка. Беа донесени Законот за заштита на личните податоци, измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиусмки услуги, измените на Законот за ...

Вашингтон, Брисел, Париз и Берлин се уште молчат за валидноста на законот за ЈО

Expres - 16.02.2020

Два часа по скандалозното усвојување на законот за Јавното обвинителство спротивно на законот од втор обид, странските амбасади во Македонија молчат. Ниту една странска амбасада се уште не го поздрави законот кој треба да почне да важи за 4,5 месеци ...

Започна седницата за гласање на Законите пред распуштање на парламентот

MakPress - 16.02.2020

Со задоцнување од час и половина, почна 135. собраниска седница што беше закажана за 11:00 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот за јавно обвинителство и за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните ...

Независната пратеничка група: Го поддржуваме законот за ЈО со чиста совест

Скопје1 - 16.02.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата соопшти дека законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на патот кон евроинтеграциите, што, како што велат, без исклучок е избор на сите граѓани.

Пендаровски уште на скали го потпишал законот за ЈО!

Магазин - 16.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои беа усвоени во Собранието. Потпишани се законите за јавното обвинителство како и изменувањето и дополнувањето на Законот за Советот на јавните ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

Телма - 15.02.2020

За 13 часот е закажано продолжението на 135. седница, во Собранието, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители.

Во Собранието почна расправата за законот за Советот за јавни обвинители

Алсат-М - 15.02.2020

Собранието денеска ја продолжи 135-та седница со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија. На дневен ред на оваа седница е и Предлог законот за јавното обвинителство, по кој ...

Во Собранието почна расправата за законот за Советот за јавни обвинители

Канал5 - 15.02.2020

Собранието денеска ја продолжи 135-та седница со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија. На дневен ред на оваа седница е и Предлог законот за јавното обвинителство, по кој ...

Во Собранието почна расправата за законот за Советот за јавни обвинители

24 Вести - 15.02.2020

Собранието денеска ја продолжи 135-та седница со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија. На дневен ред на оваа седница е и Предлог законот за јавното обвинителство, по кој ...

Се расправа за Законот за ЈО, закажана и седница за Законот за одбрана

Телма - 15.02.2020

Собранието ја продолжи 135-та седница со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија. На дневен ред на оваа седница е и П редлог законот за јавното обвинителство, по кој расправата ...

Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, ќе се гласа утре

Телма - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители , но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за јавно обвинителство, за кој ...

Претениците ги изгласаа изменувањата и дополнувањата на Изборниот законик

Канал5 - 15.02.2020

Пратениците утринава со 75 гласа „за" го изгласаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и Предлог законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени. Претходно по речиси шест часа расправа пратениците ја разрешија ...

Претениците ги изгласаа изменувањата и дополнувањата на Изборниот законик

Алсат-М - 15.02.2020

Пратениците утринава со 75 гласа „за“ го изгласаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и Предлог законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени. Претходно по речиси шест часа расправа пратениците ја разрешија ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

Алсат-М - 15.02.2020

Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни ...

„Фокус“ дознава: За законот за обвинителство ќе се гласа утре

Фокус - 15.02.2020

Иако седницата на која требаше да се гласа за законот за јавно обвинителство беше закажана за денеска во 13 часот, сепак гласањето за овој закон ќе биде утре, неофицијално дознава „Фокус“.

Седницата започна, се расправа за законот за Советот на јавни обвинители

Фокус - 15.02.2020

Со задоцнување од еден час, започна седницата на чиј дневен ред е и гласањето на законот за јавно обвинителство. Сепак, спикерот Џафери ја прескокна таа точка и премина втората точка на дневен ред, а тоа се измените на Законот за советот на јавни ...

Собранието ја почна расправата за Законот за Совет на јавни обвинители

Канал5 - 15.02.2020

Собранието ноќеска ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, и ја заврши расправата за Законот за Јавното обвинителство. Собраниската седница продолжи пред околу два часа и на неа се отвори расправата за законот за советот ...

Утре ќе се гласа и законот за Совет на јавни обвинители

ТВ21 - 15.02.2020

Со меѓусебни обвинувања меѓу власта и опозицијата заврши денешната расправа за предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија.

Прекината седницата – Законот за одбрана ќе се гласа утре

ТВ21 - 15.02.2020

Прекината седницата за Законот за одбрана и истиот ќе се гласа утре во 11:30 часот. За утрешниот ден се закажани и следниве ...

Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, Собранието пред распуштање

Канал5 - 15.02.2020

Крупни одлуки во пет до 12. Неизвесност до последен момент, утре на испит двотретинските закони и распуштањето на Собранието. Собранието ноќеска ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, и ја заврши расправата за Законот ...

За утре остана гласањето за законите за ЈО, совет на јавни обвинители и законот за одбрана

Телма - 15.02.2020

Кратка, но тензична беше расправата за законот за одбрана. Опозицијата не го поддржува, бидејќи се менува името на армијата. Пратнеикот Илија Димовски тврди Преспандксиот договор предвидува промена на името во рок од пет години по отворањето на ...

Изгласани и измените на Изборниот законик

Телма - 15.02.2020

Пратениците утринава со 75 гласа „за“ го изгласаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и Предлог законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени. Претходно по речиси шест часа расправа пратениците ја разрешија ...

Изгласани именувањата и дополнувањата на Изборниот законик

ТВ21 - 15.02.2020

Пратениците утринава со 75 гласа „за“ го изгласаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и Предлог законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени. Претходно по речиси шест часа расправа пратениците ја разрешија ...

Во 13 часот продолжува седницата, пратениците треба да гласаат за законот за обвинителство

Фокус - 15.02.2020

Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

Канал5 - 15.02.2020

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавн Расправата ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

ТВ21 - 15.02.2020

Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни ...

Почна расправата за законот за Советот за јавни обвинители

Press24 - 15.02.2020

Собранието денеска ја продолжи 135-та седница со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија. На дневен ред на оваа седница е и Предлог законот за јавното обвинителство, по кој ...

Рано утрово изгласани и измените во Изборниот законик, остана уште законот за ЈО

МКД - 15.02.2020

Пратениците утринава со 75 гласа „за" го изгласаа предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и предлог законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени. Претходно по речиси шест часа расправа пратениците ја разрешија ...

Во Собранието почна расправата за законот за Советот за јавни обвинители

Сител - 15.02.2020

Собранието денеска ја продолжи 135-та седница со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија. На дневен ред на оваа седница е и Предлог законот за јавното обвинителство, по кој ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за јавното обвинителство

+инфо - 15.02.2020

Собранието денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители.

Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, ќе се гласа утре

+инфо - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Расправата заврши, но законот за Советот за јавни обвинители ќе се гласа утре

Слободен Печат - 15.02.2020

Овој закон ќе се гласа во пакет со законот за ЈО. Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот ...

Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, ќе се гласа утре

МКД - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

Курир - 15.02.2020

Собранието денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители.

Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, ќе се гласа утре

Сител - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Пратениците ќе гласаат утре за Советот за јавни обвинители

Нетпрес - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, ќе се гласа утре

Press24 - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Утре се распушта Парламентот- ќе се гласа за Законот за Советот за јавни обвинители и ЗЈО

Курир - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Собранието ја разреши Мизрахи, донесени и измени на Изборниот законик

Р.С.Европа - 15.02.2020

Откако Собранието рано утринава ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, пратениците со 75 гласа „за“ го изгласаа и Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, како и Предлог-законот за ...

Владата заседава од 21 часот, нема информации за што е свикана седницата

Курир - 15.02.2020

Засега нема информации за што е свикана седницата и какви одлуки ќе се носат. Владината седница доаѓа на еден ден пред распуштање на Собранието, кое утре, откако ќе бидат изгласани Законот за Јавно обвинителство, Законот за Совет на јавни обвинители ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за јавното обвинителство

Нетпрес - 15.02.2020

Собранието денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители.

Во Собранието почна расправата за законот за Советот за јавни обвинители

Слободен Печат - 15.02.2020

На дневен ред на оваа седница е и Предлог законот за јавното обвинителство, по кој расправата е веќе завршена и треба да се гласа. За донесување на овој закон е потребно двотретинско мнозинство.

Почна седницата за законот за ЈО и за советот на јавни обвинители

Р.С.Европа - 15.02.2020

Попладнево почна 135. седница во Собранието на која на дневен ред се ставени Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за советот на јавни обвинители.

Во полупразна сала почна седницата за Законот за Советот на јавни обвинители

360 степени - 15.02.2020

Мал број на пратеници денеска се појавија на седницата на која на дневен ред се ставени законот за јавно обвинителство и предлог-законот за Советот на јавни обвинители. Собранискиот спикер Талат Џафери ја прескокна првата точка, бидејќи се уште нема ...

Собранието денес треба да гласа за законот за јавно обвинителство

Слободен Печат - 15.02.2020

Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни ...

Собранието треба да гласа за ЈО, Советот на јавни обвинители и за Законот за одбрана

Р.С.Европа - 15.02.2020

Откако беше исцрпена листата на пријавени за збор на 135 собраниска седница за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за советот на јавни обвинители, претседателот на Собранието Талат Џафери констатираше дека општиот претрес по ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

МКД - 15.02.2020

Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни ...

Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, ќе се гласа утре

А1 On - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Собранието ги изгласа измените во Изборниот законик

Press24 - 15.02.2020

Пратениците утринава со 75 гласа „за“ го изгласаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и Предлог законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени. Претходно по речиси шест часа расправа пратениците ја разрешија ...

Утре ќе се гласа и за законот за Советот на јавни обвинители

Макфакс - 15.02.2020

Заврши претресот по законот за советот за јавни обвинители. За овој и за другите закони за кои е потребно 2/3 мнозинство ќе се гласа утре. Седницата продолжува утре во 11 часот. Во вториот дел од денот Собранието продолжи со нова седница на која се ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

А1 On - 15.02.2020

Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135-та седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни ...

Утре ќе се гласа за Законите за обвинителство и одбрана

360 степени - 15.02.2020

„Бесмислено е да гласаме за законот за Советот на јавни обвинители без донесување на законот јавно обвинителство за кој во моментов нема мнозинство, а тие две работи се меѓусебно поврзани,“ изјави собранискиот спикер Талат Џафери и го закажа ...

Собранието расправа за Законот за совет на јавни обвинители

Сител - 15.02.2020

Законот за јавно обвинителство ќе го чека утрешниот, последен работен ден на овој парламентарен состав за да биде изгласан. Иако доцна синоќа заврши расправата по него, власта се уште не го става на изјаснување поради неизвесноста на двотретинското ...

Распуштањето зависи од гласањето за ЈО

360 степени - 15.02.2020

Владејачкото мнозинство, според партиски извори, е многу блиску до обезбедување на потребните 80 гласа за донесување на законот за јавно обвинителство. Според последните информации, моментно недостига само уште еден глас за мнозинството да биде ...

Рано утрово изгласани и измените во Изборниот законик, остана уште законот за ЈО

Курир - 15.02.2020

Пратениците утринава со 75 гласа „за” го изгласаа предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и предлог законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени. Претходно по речиси шест часа расправа пратениците ја разрешија ...

Заврши расправата за законот за ЈО, Мизрахи разрешена од министерската функција

А1 On - 15.02.2020

На еден ден пред распуштање, Собранието работеше цела ноќ. На 135. седница заврши расправата за Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето, како што соопшти претседателот на Собранието Талат Џафери, ќе се спроведе кога координаторите на ...

Пратениците денеска ќе гласаат за Законот за ЈО

Press24 - 15.02.2020

Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни ...

Претениците ги изгласаа изменувањата и дополнувањата на Изборниот законик

ММС - 15.02.2020

Пратениците утринава со 75 гласа „за” го изгласаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и Предлог законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени. Претходно по речиси шест часа расправа пратениците ја разрешија ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

Сител - 15.02.2020

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители.

Заврши расправата за законот за ЈО, Мизрахи разрешена од функцијата министер за труд и социјална политика

МКД - 15.02.2020

На еден ден пред распуштање, Собранието работеше цела ноќ. На 135. седница заврши расправата за Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето, како што соопшти претседателот на Собранието Талат Џафери, ќе се спроведе кога координаторите на ...

Фокус: За законот за обвинителство ќе се гласа утре

Курир - 15.02.2020

Иако седницата на која требаше да се гласа за законот за јавно обвинителство беше закажана за денеска во 13 часот, сепак гласањето за овој закон ќе биде утре, пишува „Фокус“ . Седницата се уште не почнува, а партиски извори за Фокус велат дека ...

Седницата започна, се расправа за законот за Советот на јавни обвинители

Курир - 15.02.2020

Со задоцнување од еден час, започна седницата на чиј дневен ред е и гласањето на законот за јавно обвинителство. Сепак, спикерот Џафери ја прескокна таа точка и премина втората точка на дневен ред, а тоа се измените на Законот за советот на јавни ...

Заврши расправата за законот за ЈО, Мизрахи разрешена од функцијата министер за труд и социјална политика

Слободен Печат - 15.02.2020

Собранието со 62 гласа „за”, 26 „против” и без воздржани на 136. седница ја разреши Рашела Мизрахи од функцијата министер за труд и социјална политика. На еден ден пред распуштање, Собранието работеше цела ноќ. На 135.

Рано утрово изгласани и измените во Изборниот законик, остана уште законот за ЈО

Сител - 15.02.2020

Пратениците утринава со 75 гласа „за” го изгласаа предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и предлог законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени. Претходно по речиси шест часа расправа пратениците ја разрешија ...

Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, ќе се гласа утре

Локално - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Собранието ги изгласа промените во Изборниот законик

CivilMedia - 15.02.2020

Пратениците во Собранието утринава го изгласаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и Предлог-законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени. Во измените на законот влезе и промената на гласачките места во 5 ...

Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, ќе се гласа утре

Вечер Прес - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Џафери чека дојава за двотретинско мнозинство за гласање на Законот за ЈО во 13 часот

CivilMedia - 15.02.2020

Собраниска седница за законот за Јавно обвинителство е закажана за 13 часот, а на дневен ред се и измените на Законот за Совет на јавни обвинители. За „360 степени“ претседателот на Собранието, Талат Џафери изјавил дека очекува дојава од пратениците ...

Расправата за законот за ЈО заврши, Собранието ќе продолжи со 136. седница

4NEWS - 15.02.2020

Заврши расправата по Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето ќе се спроведе кога координаторите на пратеничките групи ќе го обезбедат потребното мнозинство, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, ќе се гласа утре

Либертас - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

4NEWS - 15.02.2020

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители.

Утре ќе се гласа и за законот за Советот на јавни обвинители

MTM - 15.02.2020

Заврши претресот по законот за советот за јавни обвинители. За овој и за другите закони за кои е потребно 2/3 мнозинство ќе се гласа утре. Седницата продолжува утре во 11 часот. Во вториот дел од денот Собранието продолжи со нова седница на која се ...

Заврши расправата за законот за ЈО, Мизрахи разрешена од функцијата министер за труд и социјална политика

Frontline - 15.02.2020

Собранието со 62 гласа „за“, 26 „против“ и без воздржани на 136. седница ја разреши Рашела Мизрахи од функцијата министер за труд и социјална политика. На еден ден пред распуштање, Собранието работеше цела ноќ. На 135.

Во 17 часот почнува седницата за Законот за одбрана

Локално - 15.02.2020

Во 17:00 часот ќе почне седницата на која пратениците ќе дебатираат за Законот за одбрана. На седницата освен овој Закон, на дневен ред има уште триесетина законски решенија, меѓу кои и измените за Изборниот законик предложени од група пратеници за ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

Либертас - 15.02.2020

Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни ...

Ако се изгласа законот за ЈО, Собранието утре ќе се распушти

Република - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

24Инфо - 15.02.2020

– Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни ...

Собранието ќе ја продолжи расправата за Законот за ЈО во 13 часот

Република - 15.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа 135. седница за денеска во 13 часот. На дневен ред освен Предлог-законот за ЈО е и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители.

На ден пред распуштањето: Собранието денеска треба да гласа за Законот за ЈО

еМагазин - 15.02.2020

Собранието денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители.

Пратениците ги изгласаа изменувањата и дополнувањата на Изборниот законик

Вечер Прес - 15.02.2020

Пратениците утринава со 75 гласа „за” го изгласаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и Предлог законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени. Претходно по речиси шест часа расправа пратениците ја разрешија ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

CivilMedia - 15.02.2020

Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни ...

За законот за ЈО ќе се гласа утре, во Собранието почна расправата за законот за Советот за јавни обвинители

Frontline - 15.02.2020

На дневен ред на оваа седница е и Предлог законот за јавното обвинителство, по кој расправата е веќе завршена и треба да се гласа. За донесување на овој закон е потребно двотретинско мнозинство.

Во Собранието почна расправата за законот за Советот за јавни обвинители

24Инфо - 15.02.2020

– Собранието денеска ја продолжи 135-та седница со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија. На дневен ред на оваа седница е и Предлог законот за јавното обвинителство, по кој ...

ОСТАНУВА ЗА УТРЕ: Пратениците ќе гласаат за Законот за јавно обвинителство

Фактор - 15.02.2020

Пратениците утре ќе гласаат за Законот за ЈО, Советот на јавни обвинители и за Законот за одбрана. Откако беше исцрпена листата на пријавени за збор на 135 собраниска седница за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за советот на ...

Во Собранието расправа за законот за Советот за јавни обвинители

CivilMedia - 15.02.2020

Собранието денеска ја продолжи 135-та седница со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија. На дневен ред на оваа седница е и Предлог законот за јавното обвинителство, по кој ...

Пратениците денеска треба да гласаат за Законот за ЈО

iPortal - 15.02.2020

Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни ...

Владата заседава од 21 часот, нема информации за што е свикана седницата

Локално - 15.02.2020

Владата вечерва во 21:00 часот ја започна деветтата седница, за која од владиниот прес центар известија два часа пред почетокот. Засега нема информации за што е свикана седницата и какви одлуки ќе се носат.

Во Собранието почна расправата за законот за Советот за јавни обвинители

Вечер Прес - 15.02.2020

Собранието денеска ја продолжи 135-та седница со Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија. На дневен ред на оваа седница е и Предлог законот за јавното обвинителство, по кој ...

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

Опсервер - 15.02.2020

– Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни ...

Прекината 135. седница, гласањето за законот за ЈО на продолжението кое дополнително ќе биде закажано

4NEWS - 15.02.2020

Пред почетокот на 136. седница, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 135. седница, а продолжението, рече, дополнително ќе биде закажано. Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски веднаш потоа побара Предлог-законот за ЈО да се ...

Претениците ги изгласаа изменувањата и дополнувањата на Изборниот законик

Опсервер - 15.02.2020

– Пратениците утринава со 75 гласа „за“ го изгласаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и Предлог законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени. Претходно по речиси шест часа расправа пратениците ја ...

Заврши расправата за Законот за Советот за јавни обвинители, но ќе се гласа утре

еМагазин - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со Законот за ...

Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, ќе се гласа утре

iPortal - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, ќе се гласа утре

Опсервер - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Пратениците денеска ќе гласаат за Законот за ЈО

Локално - 15.02.2020

Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни ...

Распаравата заврши: Утре ќе се гласа за законот за ЈО и за Совет на Јавни обвинители

PressingTV - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, гласањето оставено за утре

24Инфо - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Заврши расправата за Советот за јавни обвинители, ќе се гласа утре

Денешен - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

СОБРАНИЕ: Ноќеска заврши расправата за законот за ЈО, денеска ќе се бара 2/3 мнозинство па потоа седницата ќе продолжи ...

Денешен - 15.02.2020

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители.

Ред закани, ред помирувања за собраниски фајронт

Н.Македонија - 15.02.2020

Динамични пресврти во коалициските односи, застрашувања со ново парламентарно мнозинство, условувања и уцени со свои законски проекти за поддршка на законот на старо-новите коалициски партнери, меѓусебни обвинувања за страв од избори, чести прекини ...

Изгласани изменувањата и дополнувањата на Изборниот законик

MakPress - 15.02.2020

Пратениците утринава со 75 гласа „за“ го изгласаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик и Предлог законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени. Претходно по речиси шест часа расправа пратениците ја разрешија ...

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи седницата за законот за ЈО

MakPress - 15.02.2020

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135. седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно обвинителство и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители.

СДСМ успеа, се испазарено, Албанците најмногу се офајдиа?

Магазин - 15.02.2020

Собранието попладнево ја заврши расправата по Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија, но не гласаше иако имаше услови за тоа, поради тоа што, како што рече претседателот Талат Џафери, тој е во тесна врска со законот за ...

Седницата за ЈО продолжува во 13 часот, „Рекет“ во центарот на вниманието на почетокот на дебатата

ТВ21 - 14.02.2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери даде пауза до 13 часот на седницата за Законот за ЈО, по барање на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски кој на расправата излезе со фотографија на Кирацовски со Бојан Јовановски ...

Заврши расправата за законот за ЈО, Мизрахи разрешена од функцијата министер за труд и социјална политика

Алсат-М - 14.02.2020

На еден ден пред распуштање, Собранието работеше цела ноќ. На 135. седница заврши расправата за Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето, како што соопшти претседателот на Собранието Талат Џафери, ќе се спроведе кога координаторите на ...

„Тргни – застани“ – продолжи седницата за Законот за Јавно обвинителство

Канал5 - 14.02.2020

Тензијата која почна синоќа во Собранието, продолжува и денеска во законодавниот дом. Со довикувања од место, процедурални забелешки и две паузи, стартуваше расправата за Законот за Јавно обвинителство.

Сите што сме обвинети, немаме право ни да дискутираме, ни да гласаме за Законот за јавно обвинителство, рече ...

Сакам да кажам - 14.02.2020

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова попладнево излезе на говорница во Собранието и побара сите што се осомничени и обвинети во некакви постапки, да не дискутираат за Законот за јавно обвинителство, зашто тоа е неетички пред граѓаните.

Рангелова: Колегите од ВМРО-ДПМНЕ учествуваат во самоуништување на партијата

ТВ21 - 14.02.2020

Пратеничката Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието на говорница истакна дека колегите, независните и тие од ВМРО-ДПМНЕ, учествуваат во самоуништување на партијата. Таа ги повика сите кои се засегнати или осомничени во случаи, да не ...

Бурна расправа за Законот за јавно обвинителство

Канал5 - 14.02.2020

Веќе седум часа, вклучително и две паузи, во Собранието трае расправата за Законот за јавно обвинителство. По тензичниот почеток, седницата доби извесен тек, но доминираат довикувања од место, процедурални забелешки, реплики и ...

Продолжува распаравата за законот за ЈО

Алсат-М - 14.02.2020

Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ, која прва зема збор, истакна дека овој пратенички состав ќе биде запамтен по носењето уште еден монструм, поголем од СЈО. -Тој монструм ќе работи според потребите и желбите на мафијата во државата.

Рангелова: Принципиелно би било обвинети и осомничени пратеници да не дискутираат за законот за ЈО

Фокус - 14.02.2020

Пратеничката Даниела Рангелова да денешната собраниска седница рече дека принципиелно би било обвинети и осомничени пратеници да не расправаат за законот ја обвинителство. -Жал ми е што гледам како колеги од ВМРО-ДПМНЕ, од пратеничката група или ...

ВМРО – ДПМНЕ : Заев е во страв од пораз, законот за ЈО е за негов спас од одговорност

Канал5 - 14.02.2020

Преку соопштение, ВМРО – ДПМНЕ , објави факти на денот. Факти кои го одбележаа денот: 1. Зоран Заев се плаши од избори и ја држи во заложништво цела држава за да не одговара. 2. Законот за ЈО кој го турка Заев не е услов за ЕУ, туку за спас од ...

Џафери: Кај сте сега колеги фејсбукмејкери?

Канал5 - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза до 22 .00 часот. По паузата , како што рече Џафери ќе се продолжи со 136 . седница на која прва точка ќе биде разрешувањето на министерката за труд и социјална политика , Рашела Мизрахи.

Прекината 135. седница, гласањето за законот за ЈО на продолжението кое дополнително ќе биде закажано

Канал5 - 14.02.2020

Пред почетокот на 136. седница, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 135. седница, а продолжението, рече, дополнително ќе биде закажано. Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски веднаш потоа побара Предлог-законот за ЈО да се ...

Одложено гласањето за законот за Јавно обвинителство, на власта ѝ фалеа пратеници за двотретинско мнозинство

Сакам да кажам - 14.02.2020

Заврши расправата во Собранието за предложениот Закон за Јавно обвинителство, но гласањето е одложено. Откако околу 21 часот заврши со дискусија и последниот пратеник пријавен за збор Трајко Вељаноски, претседателот на Собранието Талат Џафери го ...

Џафери повика на лидерска средба за потврда на изборите

Фокус - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера на седницата за законот за Јавно обвинителство предложи за денеска одржување на лидерска средба на која, како што рече, ќе се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април.

Расправата за законот за ЈО денеска на седница, Џафери повика на лидерска за потврда на изборите

24 Вести - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера на седницата за законот за Јавно обвинителство предложи за денеска одржување на лидерска средба на која, како што рече, ќе се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април.

Расправата за законот за ЈО денеска на седница

Алсат-М - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера на седницата за законот за Јавно обвинителство предложи за денеска одржување на лидерска средба на која, како што рече, ќе се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април.

Собранието од 19:00 часот ќе работи без пауза додека не се распушти

Телма - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери соопшти дека од 18.00 до 19.00 часот ќе трае паузата од расправата за предлог законот за јавното обвинителство, а по 19.00 часот ќе продолжи и ќе трае без прекин додека Парламентот не биде распуштен.

Продолжи расправата за Законот за ЈО, Собранието ќе работи до распуштање

Канал5 - 14.02.2020

Во речиси празна сала, Собранието, по паузата, во 19:00 часот ја продолжи расправата за Законот за јавно обвинителство. Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ, која прва зема збор, истакна дека овој пратенички состав ќе биде запамтен по носењето уште еден ...

Расправата за законот за ЈО заврши, Собранието ќе продолжи со 136. седница

Алсат-М - 14.02.2020

Заврши расправата по Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето ќе се спроведе кога координаторите на пратеничките групи ќе го обезбедат потребното мнозинство, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Расправата за законот за ЈО заврши, Собранието ќе продолжи со 136. седница

24 Вести - 14.02.2020

Заврши расправата по Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето ќе се спроведе кога координаторите на пратеничките групи ќе го обезбедат потребното мнозинство, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Расправата за законот за ЈО денеска на седница, Џафери повика на лидерска за потврда на изборите

Телма - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера на седницата за законот за Јавно обвинителство предложи за денеска одржување на лидерска средба на која, како што рече, ќе се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април.

Координарот на СДСМ: Ајде да го донесеме законот за ЈО и да го распуштиме парламентот (ВИДЕО)

ТВ21 - 14.02.2020

„Војна на зборови“ се случува меѓу координаторите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ во моментов во Собранието. Координаторот на СДСМ Јован Митревски на говорницата побара да биде донесен законот за ЈО.

Во Собранието седници за Законот за јавно обвинителство и разрешувањето на Мизрахи

Сител - 14.02.2020

Во Собранието претпладнево продолжи седницата на чиј дневен ред е Предлог-законот за јавно обвинителство, а почетокот на продолжението помина во меѓусебно обвинување на координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за тоа кој сака или не ...

Собраниската седница за законот за ЈО почна со расправии

Р.С.Европа - 14.02.2020

Во Собранието претпладнево продолжи седницата на чиј дневен ред е Предлог-законот за јавно обвинителство, а почетокот на продолжението помина во меѓусебно обвинување на координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за тоа кој сака или не ...

Расправата за законот за ЈО денеска на седница, Џафери повика на лидерска за потврда на изборите

Сител - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера на седницата за законот за Јавно обвинителство предложи за денеска одржување на лидерска средба на која, како што рече, ќе се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април.

Продолжи расправата за законот за ЈО, Собранието ќе работи до распуштање

Сител - 14.02.2020

Во речиси празна сала, Собранието, по паузата, во 19:00 часот ја продолжи расправата за законот за јавно обвинителство. Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ, која прва зема збор, истакна дека овој пратенички состав ќе биде запамтен по носењето уште еден ...

Собранието расправа за Законот за Јавно обвинителство

Р.С.Европа - 14.02.2020

По повеќекратни процедурални забелешки, тензични реплики контрареплики, обвинувања и контраобвинувања за криминал, и две паузи по еден час, попладнево почна расправата по Предлог-законот за јавно обвинителство.

Продолжи распаравата за законот за ЈО, Собранието ќе работи до распуштање

Нетпрес - 14.02.2020

Во речиси празна сала, Собранието, по паузата, во 19:00 часот ја продолжи расправата за законот за јавно обвинителство. Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ, која прва зема збор, истакна дека овој пратенички состав ќе биде запамтен по носењето уште еден ...

Рангелова: Сите што се дел од случаи како обвинети лица, да не зборуваат за законот за ЈО

Макфакс - 14.02.2020

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, од собраниската говорница им се обрати на сите пратеници, а особено на своите колеги од партијата, од каде што им порача дека сите што се дел од случаи како обвинети лица, дел од предистражна или ...

Рангелова бара обвинетите и осомничените пратеници да не дискутираат за законот за ЈО

360 степени - 14.02.2020

Во Собранието во тек е седницата за предлог-законот за јавно обвинителство на која најголем дел од дискусијата се сведува на обвинувања помеѓу СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и независната „осумка“ за случајот „Рекет“, за работата на СЈО, за „бомбите“, но и низа ...

Рангелова: Сите осомничени и обвинети да не дискутираат за Законот за ЈО

Слободен Печат - 14.02.2020

Пратеничката Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието денес побара сите што се осомничени и обвинети во некакви постапки да не дискутираат за Законот за јавно обвинителство. Таа смета дека тоа е неетички пред граѓаните.

Рангелова: Инволвираните во судски постапки да не одлучуваат за законот за јавното обвинителство

+инфо - 14.02.2020

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова побара пратениците кои се инволвирани во судски постапки да не дискутираат и да не учествуваат во гласање за законот за јавното обвинителство. – Принципиелно е сите кои сме инволвирани и засегнат да не ...

Собранието од ќе работи без пауза додека не се донесе законот за ЈО

Слободен Печат - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери соопшти дека од 18 до 19 часот ќе трае паузата од расправата за предлог законот за јавното обвинителство, а по 19 часот ќе продолжи и ќе трае без прекин додека законот не биде донесен.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е во страв од пораз, законот за ЈО е за негов спас од одговорност

Нетпрес - 14.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ вечерва преку соопштение до јавноста ги сподели петте факти на денот во кои објавуваат дека Заев е во страв од пораз, а законот за ЈО е за негов спас од одговорност. Факти кои го одбележаа ...

Нема спиење – Собранието ќе работи без прекин до распуштањето

Р.С.Европа - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва најави дека Собранието ќе работи без прекин додека да се распушти и не се распишат предвремените парламентарни избори најавени за 12 април. Цел ден трае расправата за Законот за јавно обвинителство.

Стојановска: Ова не е европски закон, во ЕУ нема пример за вакво силување на правдата

Курир - 14.02.2020

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска од денешната расправа за законот за ЈО од говорницата истакна дека власта не носи европски закон затоа што во ЕУ нема вакво силување на правдата.

Џафери: Каде сте сега почитувани колеги фејсбук-мејкери? - Собранието на пауза

Press24 - 14.02.2020

Заврши расправата по Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето ќе се спроведе кога координаторите на пратеничките групи ќе го обезбедат потребното мнозинство, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Расправата за законот за ЈО денеска на седница, Џафери повика на лидерска за потврда на изборите

ММС - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера на седницата за законот за Јавно обвинителство предложи за денеска одржување на лидерска средба на која, како што рече, ќе се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април.

ФОТО: Многу малку пратеници на почетокот на седницата за Законот за ЈО

Press24 - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери истакна дека во Собранието ќе се работи 24/7 додека не се донесе Законот за Јавно обвинителство. Меѓутоа, иако 135-та седница продолжи во 19 часот, во салата има многу малку пратеници.

Заврши расправата за законот за ЈО, разрешувањето на Мизрахи на дневен ред

Слободен Печат - 14.02.2020

Заврши расправата по Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето ќе се спроведе кога координаторите на пратеничките групи ќе го обезбедат потребното мнозинство, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Заев во постојана координација со пратеничката група

Слободен Печат - 14.02.2020

Како што наведуваат од СДСМ, додека не помине Законот за ЈО нема да се одржи седницата на која на дневен ред е предлогот за разрешување на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, која првично беше закажана за денеска во 15 часот.

Мицевски: Единствената цел на Законот за ЈО е СДСМ да не одговара за криминалите

Нетпрес - 14.02.2020

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски во вклучувањето на телевизија 24 истакна дека единствената цел на Законот за јавно обвинителство е СДСМ, односно власта да се заштити од кривичните дела кои ги стори изминатите три ...

„Заев е во страв од пораз, законот за ЈО е за негов спас од одговорност“

Курир - 14.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ вечерва преку соопштение до јавноста ги сподели петте факти на денот во кои објавуваат дека Заев е во страв од пораз, а законот за ЈО е за негов спас од одговорност. Факти кои го одбележаа ...

Мицевски: Единствената цел на Законот за ЈО е СДСМ да не одговара за криминалите

Курир - 14.02.2020

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски во вклучувањето на телевизија 24 истакна дека единствената цел на Законот за јавно обвинителство е СДСМ, односно власта да се заштити од кривичните дела кои ги стори изминатите три ...

Денеска закажана седница за Закнот за ЈО- Џафери повика на лидерска за потврда на изборите

Press24 - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера на седницата за законот за Јавно обвинителство предложи за денеска одржување на лидерска средба на која, како што рече, ќе се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април.

Расправата за законот за ЈО заврши, Собранието ќе продолжи со 136-та седница

А1 On - 14.02.2020

“Заврши расправата по Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето ќе се спроведе кога координаторите на пратеничките групи ќе го обезбедат потребното мнозинство”, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Заврши расправата за законот за ЈО – во 22 часот нова седница за разрешување на Мизрахи

360 степени - 14.02.2020

По речиси целодневна дебата со повеќе прекини вечерва во 21.20 часот заврши расправата по предлог- законот за ЈО. Претседателот на парламентот Талат Џафери побара да се преброи бројот на присутни во салата, по што беше констатирано дека нема ...