TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заврши Конференцијата за безбедносна политика во Минхен

А1 - 11.02.2007

Во Минхен денеска заврши 43-тата Конференција за безбедносна политика на која учествуваа 270 претставници од 40 држави во светот. Иако најавуван дека нема да дојде на Конференцијата, секретарот на Националниот безбедносен совет на Иран Али Лариџани во своето обраќање пред учесниците нагласи дека ...

Иран дозволи поставување камери на МААЕ во нуклеарниот објект Натанз

Канал5 - 11.02.2007

Десет дена пред истeкувањето на крајниот рок определен од Советот за безбедност на ОН за замрзнување на иранските програми за збогатување ураниум, Иран дозволи да бидат монтирани сите камери на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во нуклеарниот објект во Натанз.

МААЕ прекина половина од проектите за техничка соработка со Иран

А1 - 10.02.2007

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) прекина половина од проектите за техничка соработка со Иран. МААЕ соопшти дека таквата одлука е донесена во согласност со последната резолуција на Советот на Обединетите Нации што се однесува на иранската нуклеарна криза.

Иран ќе напаѓа интереси на САД ако биде нападнат

Вест - 09.02.2007

ТЕХЕРАН, 9 февруари (Ројтерс) - Врвниот ирански верски лидер ајатолахот Али Хаменеи изјави дека Исламската Република ќе ги нападне американските интереси ширум светот доколку биде подложена на напад поради спорот околу нејзината нуклеарна програма.

Иран со контранапади ќе се брани од САД

Дневник - 09.02.2007

Елитната Револуционерна гарда објави дека истрелала проектили што може да потопат големи борбени бродови во водите блиски до Иран Врховниот ирански лидер, ајатолахот Али Хаменеи, се закани дека, во случај на воена интервенција, Исламската Република ќе одговори со напади врз американските интереси ...

САД треба да штеди поради евентуална „голема војна“

Макфакс - 09.02.2007

Вашингтон Соединетите Американски Држави(САД) треба да бидат подготвени за „голема војна“, смета американскиот министер за одбрана, Роберт Гејтс. Новиот министер во групата држави евентуални непријатели, освен Северна Кореја и Иран, повторно ги вброји и Русија и Кина.

Иран еден месец не плаќа за изградбата на нукеарната централа

Макфакс - 09.02.2007

Москва Иран еден месец не и плаќа на Русија за изградбата на иранската нуклеарна централа во Бушехра, соопшти финансиски претставник на Русија. Според претставникот, неплаќањето на Иран е поврзано со одлуката на Техеран да го стопира плаќањето во долари и тоа да го врши во евра.

Иран откри 100 шпиони кои работеле за САД и Израел

А1 - 08.02.2007

Иран откри 100 шпиони кои се обидоа да пренесат воени и политички информации на Соединетите Американски Држави и на Израел, изјави денеска иранскиот министер за информирање, Голамхосеин Мохсеини Ејеи. „Овие лица се директно поврзани со ЦИА и со Мосад, а имаа пристап до наши политички и воени ...

Рано е за воена интервенција врз Иран

Дневник - 08.02.2007

Имаме голема шанса целата меѓународна заедница да ги здружи силите и да ги наметне неопходните ограничувачки мерки за економијата на Иран - изјави израелскиот премиер Иранската нуклеарна програма се' уште не е развиена до степенот што го објавува Техеран и се' уште може да се запре со економски ...

Иран подржува заедничка конференција за Ирак

Макфакс - 08.02.2007

Техеран Иран ќе учествува на меѓународната конференција во Багдад, доколку тоа е во интерес на Иран, изјави високиот ирански службеник Али Лариџани. „Ќе направиме се што можеме за да ги решиме проблемите на Ирак. Ќе учествуваме на конференцијата доколку тоа е во интерес на Техеран“, појасни ...

Иран открил 100 шпиуни кои работеле за САД и Израел

Макфакс - 08.02.2007

Техеран Иран откри 100 шпиуни кои се обидоа да пренесат воени и политички информации на Соединетите Американски Држави и на Израел, изјави денеска иранскиот министер за информирање, Голамхосеин Мохсеини Ејеи. „Овие лице се директно поврзани со ЦИА и со Мосад, а имаа пристап до наши политички и ...

Хаменеи: Нуклеарната програма е иднината и судбината на Иран

Макфакс - 08.02.2007

Техеран Нуклеарната програма на Иран е иднината и судбината на Исламската република, изјави за иранската телевизија иранскиот духовен лидер Ајатолахот Хаменеи. Тој остро ги критикуваше тврдењата дека нуклеарната програма на земјата не е неопходна.

Блер: Никој не планира да го нападне Иран

Вест - 07.02.2007

ЛОНДОН, 7 февруари (Ројтерс) - Никој не планира напад врз Иран, но стратегијата на Техеран се повеќе предизвикува страв, изјави вчера британскиот премиер Тони Блер. Тој го обвини Иран дека развива нуклеарно оружје непочитувајќи ги барањата на Обединетите нации и дека намерно предизвикува секташтво ...

Иран ќе оддели 1,3 милијарди долари за атомски централи

Макфакс - 07.02.2007

Техеран Иранските власти планираат да одделат околу 1,3 милијарди долари од буџетот на државата за изградба на нови нуклеарни централи. Овој владин предлог веќе го одобрила иранската парламентарна Комисија надлежна за усогласување на буџетот, пренесуваат локалните медиуми.

Иран никогаш нема да го суспендира збогатувањето на ураниумот

Макфакс - 07.02.2007

Техеран Иран никогаш нема да го суспендира збогатувањето на ураниумот, изјави денеска иранскиот министер за надворешни работи Манучер Мотаки. Изјавата на Мотаки следи по одлуката на светските сили да изработат нова резолуција на Обединетите нации за нуклеарните планови на Техеран .

Блер предупреден да не го чепка Иран

Утрински - 06.02.2007

Добротворни организации, верски групи и синдикати сметаат дека каква било воена акција ќе има „незамисливи“ последици ЛОНДОН - Голем број добротворни организации, верски групи и синдикати го предупредија Тони Блер дека каква било воена акција против Иран ќе има „незамисливи“ последици.

Воена акција против Иран би било катастрофа

Дневник - 06.02.2007

Нападот би ја зајакнал нуклеарната амбиција на Техеран, би ја загрозил стабилноста во Ирак и би ја зголемил веќе високата цена на нафтата Нападот врз Иран, изведен од САД и Израел, со цел да се забави нуклеарната програма на Техеран, би довел до катастрофални последици.

Блер уверува дека никој не сака воена интервенција во Иран

Макфакс - 06.02.2007

Лондон Никој не предвидува воена интервенција во Иран, дури и ако дополнително се зголеми недовербата на меѓународната заедница кон таа земја, изјави британскиот премиер Тони Блер. „Никој не повикува, ниту предвидува воена интервенција во Иран.

Меркел - ЕУ нема да поддржи напад на Иран

Макфакс - 06.02.2007

Москва Канцеларот на Германија Ангела Меркел ја повика меѓународната заедница да го разреши иранскиот нуклеарен проблем по мирен пат. „Ние не може да работиме за воената опција, зашто воено решение на иранската криза нема“, изјави Меркел во извештајот за европската надворешна политика во Центарот ...

Јапонија наметна санкции за Иран

Макфакс - 06.02.2007

Токио Јапонија реши да наметне санкции против Иран со цел да ја блокира програмата на оваа држава за збогатување на ураниум, пренесуваат денеска јапонските медиуми. Санкциите предвидуваат замрзнување на финансиите на организации и лица за кои се смета дека учествуваат во иранската нуклеарна ...

Лариџани: Иран е подготен за преговори со Вашингтон, но без уцени

Макфакс - 06.02.2007

Јоханесбург Иран е подготвен да преговара со Вашингтон за спорната нуклеарна програма, но ја отфрла секоја можност за уценување. Ова денеска во Јоханесбург го изјави главниот преговарач за иранската нуклеарна програма Али Лариџани.

Преговори за можни санкции врз Иран

Макфакс - 06.02.2007

Лондон Преговори за можни санкции врз Иран затоа што Техеран одби да ја прекине својата нуклеарна програма, денеска ќе се одржат во Лондон. Преговорите ќе ги водат претставници на Велика Британија, Франција, Германија, Русија, САД и Кина.

САД не сака војна со Иран

Макфакс - 06.02.2007

Вашингтон Соединетите Американски Држави(САД) не бараат изговор за војна со Иран, изјави синоќа во Вашингтон американскиот министер за одбрана, Роберт Гејтс. САД сакаат да ги заштитат своите војници во Ирак од штетите што им ги нанесуваат експлозивните направи и оружјето од иранско потекло, рече ...

Иран инсталираше две низи од 164 центрифуги

А1 - 05.02.2007

Иран инсталираше две низи од 164 центрифуги во подземната нуклеарна постројка Натанц, отворајќи можност за збогатување на ураниум, соопштија денеска европски дипломати. „Во подземната постројка се инсталирани две низи од по 164 центрифуги…се чини дека Иранците до почетокот на пролетта сакаат да ...

Евентуална воена акција против Иран би била катастрофа

А1 - 05.02.2007

Евентуална воена акција против Иран би имала катастрофални последици. Ова се наведува во заедничкиот извештај изготвен од 15 невладини и верски заедници на Велика Британија, како и од британски експерти. Според извештајот, нападот на Иран, меѓу другото ќе ја зајакне нуклеарната амбиција на Техеран, ...

Војна против Иран би предизвикала катастрофа, предупредија експерти

Вест - 05.02.2007

ЛОНДОН, 5 февруари (Ројтерс) - Воена акција против Иран би имала катастрофални последици, според извештај објавен вчера од коалиција на британски мислители, верски групации и други кои предлагаат нов дипломатски притисок за избегнување на конфликтот.

Војна против Иран би довела до регионална катастрофа

Утрински - 05.02.2007

Ова е процената на неколку истражувачки центри во Велика Британија ЛОНДОН - Воената акција против Иран би имала катастрофални последици, според извештајот објавен во понеделникот од коалицијата на истражувачки центри со седиште во Велика Британија, верски групи и други кои апелираа за нов ...

Војната во Иран би имала катастрофални последици, предупредуваат британски експерти

Канал5 - 05.02.2007

Евентуален воен напад врз Иран би имал катастрофални последици, се наведува во извештајот изработен од 15 британски организации, меѓу кои и Центарот за надворешна политика и хуманитарната организација „Оксфам“. Лондон, 5 февруари (МИА) - Евентуален воен напад врз Иран би имал катастрофални ...

Иран подготвен на сите сцеранија, па дури и на војна

Макфакс - 05.02.2007

Техеран Иран е подготвен на секаков развој на настаните околу неговата нуклеарна програма, па „дури и на војна“ и никакви дејствија на Обединетите нации нема да го поколебаат. Ова го изјави заменик-министерот за надворешни работи на Иран, Манучехр Мохамади.

Клинтон бара Буш да не презема акција против Иран

Макфакс - 05.02.2007

Вашингтон Претседателот Џорџ Буш да не превзема каква и да е акција против Иран без одобрение од Конгресот, побара еден од кандидатите на Демократската партија за претседател на САД Хилари Клинтон. „Доколку администрацијата верува дека употребата на сила против Иран е неопходна, претседателот мора ...

Последиците од воена акција против Иран би биле катастрофални

Макфакс - 05.02.2007

Лондон Евентуална воена акција против Иран би имала катастрофални последици. Ова се наведува во заедничкиот извештај изготвен од 15 невладини и верски заедници на Велика Британија, како и од британски експерти. Според извештајот „нападот на Иран, меѓу другото ќе ја зајакне нуклеарната амбиција на ...

Иран инсталираше нови центрифуги

Макфакс - 05.02.2007

Виена Иран инсталираше две низи од 164 центрифуги во подземната нуклеарна постројка Натанц, отварајќи можност за збогатување на ураниум, соопштија денеска европски дипломати. „Во подземната постројка се инсталирани две низи од по 164 центрифуги…се чини дека Иранците до почетокот на пролетта сакаат ...