TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СМК предлага екстериторијалност на „Прохор Пчински“

А1 - 08.08.2003

По најновите случувања околу прославата на Илинден во манастирот „Свети Прохор Пчињски“, Светскиот македонски конгрес им препорача на владите на Македонија и на Србија и Црна Гора екстериторијалност на манастирскиот комплекс.

СПЦ и благодари на владата за заштитата на српските свештеници од македонските власти

Утрински - 08.08.2003

Писмо на српскиот патријарх Павле до премиерот Живковиќ Белград - Поглаварот на Српската православна црква, патријархот Павле, упати писмо со благодарност до премиерот на Србија Зоран Живковиќ поради неговиот "конструктивен, коректен и демократски пристап кон проблемот што го имаат свештениците на ...

Патријархот Павле ги обвини македонските власти дека ја тероризираат српската црква

Дневник - 08.08.2003

СПЦ МУ ПИШУВА НА ПРЕМИЕРОТ ЖИВКОВИЌ Поглаварот на Српската православна црква патријархот Павле упати писмо со благодарност до премиерот на Србија Зоран Живковиќ поради неговиот "конструктивен, коректен и демократски пристап кон проблемот што го имаат свештениците на СПЦ со македонските власти".

СПЦ благодарна за „конструктивноста“ на српските власти

А1 - 07.08.2003

Поглаварот на СПЦ, патријархот Павле упати писмо со благодарност до српскиот премиер Зоран Живковиќ поради неговиот „конструктивен, коректен и демократски пристап кон проблемот што го имаат свештениците на СПЦ со македонските власти“.

Белград не сакал да врши притисок врз СПЦ

Дневник - 06.08.2003

ГОРАН СВИЛАНОВИЌ ЗА ИЛИНДЕН Владата на Република Македонија мора да го почитува Договорот за укинување на визниот режим, додека Србија мора да го почитува Договорот за границата. Ова е одговорот на министерот за надворешни работи на Србија и Црна Гора, Горан Свилановиќ, прашан за односите меѓу ...

Компромисот беше неизбежен

Утрински - 05.08.2003

Српската влада дојде пред манастирот со пет министри Беше незгодно, но компромисното решение не можеше да се избегне, би бил сублиматот од првите реакции на некои од учесниците во "несреќната" државна делегација која во саботата на 2 Август мораше во последен момент да ја смени маршрутата на ...

Свечениот ручек отпаднал, Поповски едвај прифатил да зборува

Утрински - 05.08.2003

Српските медиуми за чествувањето во манастирот "Прохор Пчињски" Слободанка Јовановска Македонската делегација одбила да оди на ручек со домаќините од Србија и Црна Гора по церемонијата пред манастирот "Прохор Пчињски", а спикерот Никола Поповски едвај се согласил да зборува пред импровизираното ...

Настаните во "Св. Прохор Пчињски" се политичка интрига

Дневник - 05.08.2003

СРПСКИОТ ВЛАДИКА АРТЕМИЕ ТВРДИ Српскиот рашко-призренски епископ Артемие изјави дека Косово "никогаш веќе нема, не треба и не може да биде само српско, но нема, не може и не смее да биде ниту само албанско". - Ако во минатото можевме да живееме со сите народи кои живеат на овие простори, верувам ...

"Однесувањето на српските владици е надвор од црковните норми"

Утрински - 05.08.2003

Портпаролот на МПЦ, г. Тимотеј Претставникот на Македонската православна црква, владиката Тимотеј, вчера изјави дека "МПЦ нема ништо со овој случај" и оти понижувањето на Македонија не се случило на овој 2 Август, туку во 1998 кога беа отстранети спомен-плочите од АСНОМ од манастирското постолје.

Пред манастирските врати

Утрински - 05.08.2003

РЕГИОН Драган Николиќ Министерката за надворешни работи, Илинка Митрева, немаше среќа: не се остварија нејзините оптимистички изјави ни пред Солун, ни пред прославата на Илинден. Во честитките кои по повод стогодишнината од македонската државност ги упатија највисоките државници на денешниот свет, ...

Миќуновиќ бара слободен транзит на свештениците на СПЦ низ Македонија

Утрински - 05.08.2003

Изјава Претседателот на Собранието на Србија и Црна Гора, Драгољуб Миќуновиќ, денеска изјави дека побарал од македонските власти ?да им дозволат на свештениците на Српската православна црква слободен транзит и престој во Македонија".

Артемие: „Случувањата во `Прохор Пчински` политичка игра“

А1 - 04.08.2003

„Се` што се случуваше околу прославата на македонскиот национален празник во близина на манастирот `Св. Прохор Пчински` е политичка игра и интигра“, смета рашко-призренскиот епископ Артемие. „Не постои судир меѓу Македонската и Српската православна црква, туку само несогласување во мислењата и во ...

Македонија ќе дозволи слободен влез за српските свештеници

А1 - 04.08.2003

Македонската и српската влада идната недела ќе го прецизираат датумот за потпишување спогодба со која ќе се дозволи слободен влез за српските свештеници во Македонија без посебни дозволи, а на себе да имаат мантии, потврдија за А1 извори во МНР.

Наместо во "Прохор Пчињски", македонската делегација чествуваше во српска караула

Утрински - 04.08.2003

Се остварија најавите на српските владици дека илинденска прослава нема да има во познатиот манастир Соња Крамарска На македонската државна делегација не и беше овозможено да го одбележи 2 Август во манастирот "Св. Прохор Пчињски" во спомен на Првото заседание на АСНОМ одржано во 1944 година.

Понижување

Вест - 04.08.2003

ПОПОВСКИ И МИТРЕВА СО ПОГЛЕД ГО БАРАА "ПРОХОР ПЧИЊСКИ" НИЗ РИДОВИТЕ Македонската државна делегација годинава за 2 Август на "Прохор Пчињски" не положи цвеќе ни на чешмата - алтернативен споменик во дрворот на манастирот, но затоа се искачи малку погоре и тоа го стори на импров Чествувањето на 2 ...

Спикерот Поповски државноста ја славеше во српска караула

Дневник - 04.08.2003

СКАНДАЛ НА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА АСНОМ ВО "СВ. ПРОХОР ПЧИЊСКИ" Наместо во манастирот, прославата се одржа во караулата на Војската на Србија и Црна Гора, оддалечена двесте метри од "Св. Прохор Пчињски" Македонската делегација предводена од претседателот на Собранието Никола Поповски завчера не се ни ...

Македонија од Илинден до Европа

Дневник - 04.08.2003

ПРОСЛАВА НА стогодишнината на македонската дрЖавност Додека македонските граѓани гордо и на дожд славеа на Мечкин Камен, тие што се упатија на прослава во "Прохор Пчињски" беа разочарани што државната делегација ги однесе на српска караула Неколку илјади граѓани присуствуваа на прославата на ...