TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алијанса за Албанците предлага мерки за борба против коронавирусот

ТВ21 - 05.04.2020

Бидејќи ситуацијата создадена од пандемијата COVID 19 е комплексна ситуација која бара максимална посветеност за надминување на истата со неколку здравствени и економски последици. Затоа, Алијансата за Албанците, заедно со експерти од различни ...

Загатка за научниците: Зошто Ковид-19 во некои случаи убива млади, сосема здрави лица

Канал5 - 05.04.2020

Една од најголемите загатки во борбата против новиот коронавирус е секако - како ги избира своите жртви. Иако повеќето случаи жртвите на „Ковид-19“ се повозрасни и претходно заболени луѓе, има случаи во кои од коронавирусот се погодени млади, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Заев и Спасовски танцуваат со короната, граѓаните не знаат како ќе го поминат месецот

Канал5 - 05.04.2020

Граѓаните и бизнис секторот во овие тешки времиња се оставени на милост и немилост, се наведува во реакцијата на ВМРО - ДПМНЕ на прес конференцијата на Фатмир Битиќи, претседател на Комисија за финансии на СДСМ.

Алијанса на Албанците предлагаат неколку мерки за борба против Ковид-19

Канал5 - 05.04.2020

Бидејќи ситуацијата создадена од пандемијата COVID 19 е комплексна ситуација која бара максимална посветеност за надминување на истата со неколку здравствени и економски последици. Затоа, Алијансата за Албанците, заедно со експерти од различни ...

Во Британија од коронавирус би имало меѓу 7.000 и 20.000 жртви

Канал5 - 05.04.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Велика Британија би можел да достигне помеѓу 7.000 и 20.000 и покрај преземените мерки за да се забави ширењето на вирусот, рече Нил Фергусон, професор на лондонскиот Империјал колеџ.

КОД: Корона вирусот влезе и во болниците и меѓу лекарите

Телма - 05.04.2020

Корона вирусот влезе и во болниците и меѓу лекарите. Опасноста демне и при итни случаи со крварења, инфаркти, скршеници-во болницата 8ми сетември кај сите се проверува дали имаат Ковид19 .

Во Гостивар се очекуваат резултатите од тестовите на вработените во ЦЈЗ

Алсат-М - 05.04.2020

Осум вработените од епидемиолошкиот оддел на Гостивар ќе останат во 14 дневна изолација. Откако еден вработен е позитивен со Ковид 19 во оваа институција, денеска брисеви биле земени и од други вработени.

Треба ли некому дома да му се случи коронавирус, за да се престане со политиканство, прашува академик Камбовски

Сакам да кажам - 05.04.2020

Со фотошопирање и вметнување на друг текст и користење на исти фонтови на букви како што користи Владата во објаснување на мерките за справување со кризата, на социјалните мрежи се појавија објави што можат да доведат до забуна, бидејќи визуелно се ...

103- годишна Италијанка се опорави од коронавирусот

Канал5 - 05.04.2020

Старица од северна Италија која треба да го прослави својот 104-ти роденден во август, го победи Ковид-19 предизвикан од новиот коронавирус, објави италијанскиот весник „Ла Република“. Ада Занусо се разболела на почетокот на март во Домот за нега на ...

Детектор: Секој петти вработен во Македонија го загубил работното место поради корона вирусот

Press24 - 05.04.2020

Еден од пет вработени граѓани останал без своето работно место како последица на корона вирусот, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје.

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Курир - 05.04.2020

Секој петти вработен граѓанин во Македонија останал без своето работно место како последица на економската криза предизвикана од епидемијата на корона, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за ...

Детектор: Граѓаните сметаат дека државата треба да компензира дел од загубите поради корона вирусот

Press24 - 05.04.2020

Големо мнозинство граѓани сметаат дека државата треба да компензира дел од загубите предизвикани од економските последици од котона вирусот. Вакви податоци покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за ...

Прв смртен случај од коронавирус во Етиопија

Слободен Печат - 05.04.2020

Етиопија денеска го потврди првиот смртен случај на пациент со Ковид-19, изјави министерката за здравство во земјата, Лиа Тадесе. Станува збор за 60-годишна жена, која од 31 март се наоѓа на лекување во главниот град Адис Абеба.

Прв смртен случај од Ковид-19 во Етиопија

Курир - 05.04.2020

Етиопија денеска го потврди првиот смртен случај на пациент со Ковид-19, изјави министерката за здравство во земјата, Лиа Тадесе. Станува збор за 60-годишна жена, која од 31 март се наоѓа на лекување во главниот град Адис Абеба.

Детектор анкета: Над 20 отсто од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

ММС - 05.04.2020

Секој петти вработен граѓанин во земјава останал без своето работно место како последица на економската криза предизвикана од епидемијата на корона, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за ...

Детектор: Над 20 отсто од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Нетпрес - 05.04.2020

Секој петти вработен граѓанин во земјава останал без своето работно место како последица на економската криза предизвикана од епидемијата на корона, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за ...

Детектор анкета: Над 20 отсто од вработените останале без работа поради корона кризата

Независен - 05.04.2020

Фото: Б. Грданоски Секој петти вработен граѓанин во земјава останал без своето работно место како последица на економската криза предизвикана од епидемијата на корона, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе ...

Вашингтон пост: Администрацијата на Трамп не реагираше навреме и адекватно на опасноста од Ковид-19

А1 On - 05.04.2020

Поради негирање, омаловажување и нарушено функционирање, администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп не реагираше навреме и адекватно за да спречи ширење на новиот коронавирус, објави весникот Вашингтон пост.

Вашингтон пост: Администрацијата на Трамп не реагираше навреме и адекватно на опасноста од Ковид-19

Сител - 05.04.2020

Поради негирање, омаловажување и нарушено функционирање, администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп не реагираше навреме и адекватно за да спречи ширење на новиот коронавирус, објави весникот Вашингтон пост.

Вашингтон пост: Трамп не реагираше навреме и адекватно за да спречи ширење на коронавирусот

Слободен Печат - 05.04.2020

Во текст насловен „САД беа обземени од негирање и нарушено функционирање додека короновирусот беснееше”, изданието наведува дека „администрацијата не ги искористила големите ресурси, експертиза и разузнавачки информации и пропуштила да реагира ...

Вашингтон пост: Администрацијата на Трамп не реагираше навреме и адекватно на опасноста од Ковид-19

Нетпрес - 05.04.2020

Поради негирање, омаловажување и нарушено функционирање, администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп не реагираше навреме и адекватно за да спречи ширење на новиот коронавирус, објави весникот Вашингтон пост.

МЗТ Скопје дел од иницијативата „Спортистите против коронавирусот“ (ВИДЕО)

Слободен Печат - 05.04.2020

– Само заедно, тимски можеме да излеземе како победници против овој вирус – се зборовите на тренерот на популарните штркови, Кочов. Коронавирусот е противник кој мора да се наттрча, натскока, тактички надмудри и на крајот убедливо да сѐ – победи.

Германските научници бараат одговори за коронавирусот во домовите на заразените

Радио МОФ - 05.04.2020

Може ли да се заразите со коронавирус преку користење на количка за пазарување во супермаркет? Или преку допирање на рачките на вратите, или пак далечински управувач? Овие прашања луѓето често ги поставуваат уште од почетокот на ширење на новиот ...

Привремено запрено производството на мексиканското пиво „корона“

МКД - 05.04.2020

Најпознатото мексиканско пиво корона, кое се извезува во 180 земји низ целиот свет, стана предмет на мајтап за време на кризата, поради прилично „несреќното“ име. Мексиканската компанија што го прави светски познатото пиво „корона“ објави дека ...

Британскиот боксер Кан: 5Г технологијата го шири корона вирусот

TopSport - 05.04.2020

Поранешниот светски шампион, британскиот боксер Амир Кан преку повеќе виде на Интернет за ширењето на корона вирусот ја обвини 5Г технологијата. Кан, кој беше шампион во две тежински категории, вели дека глобалната криза поради корона вирусот е ...

(ВИДЕО) MY SECRET TERRIUS: Во јужнокорејска серија снимена пред две години е опишана борба со корона вирусот!

Екран - 05.04.2020

Корејската серија „My Secret Terrius” која е објавена во 2018. година, а говори за смртоносниот корона вирус, овие денови станала една од петте најгледани серии во Велика Британија. Во оваа шпионска драма, еден од ликовите е предупреден за ...

Сперанца: Кризата ќе заврши само кога ќе се најде вакцината, дотогаш треба да се создадат услови за соживот со вирусот

Макфакс - 05.04.2020

Италијанската влада подготвува план од пет точки за контролирано отворање на земјата кога епидемијата на коронавирусот ќе почне да покажува знаци на забавување, изјави министерот за здравство на Италија, Роберто Сперанца.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните и бизнис секторот во овие тешки времиња се оставени на милост и немилост

Макфакс - 05.04.2020

Граѓаните и бизнис секторот во овие тешки времиња се оставени на милост и немилост. Се соочуваме со светска пандемија на опасниот коронавирус, но и со економска криза од досега невидени размери, а мерките на Владата немаат никаков ефект, реагираат ...

Коронавирусот не можaт да го издржат ниту во Веспрем. Пик Сегед…

SportSport - 05.04.2020

Пандемијата коронавирус го запре спортот во светот. Веќе со недели спортистите се затворени во своите домови, а стадионите и салите се празни. Додека трае битката со „Ковид-19“ клубовите ги пресметуваат загубите, приходите од продажба на билети, ...

Нов случај на коронавирус во српската Влада

Макфакс - 05.04.2020

Александар Пајиќ, советник на министерот за образование, е позитивен на коронавирус, објави „Танјуг“. Тој утринава е пренесен во Клиничката болница „Драгиша Мишовиќ“. „Блиц“ објави дека Пајиќ пред неколку дена се почувствувал лошо, а дека вчера ...

Фудбалерите со корона вирус може да добијат оштетување на срцето и белите дробови

Макфакс - 05.04.2020

Фудбалерите кои ќе се вратат на спортот по позитивен тест на КОВИД-19 ќе мораат да имаат детално тестирање, бидејќи се можни оштетувања на срцето и на белите дробови од болеста, предупредува главниот лекар на Италијанскиот олимписки комитет (ЦОНИ).

Вирусот успорува, Италија ги разгледува начините за побрзо отворање на државата

Слободен Печат - 05.04.2020

Кризата ќе биде готова во оној миг кога ќе се пронајде ефективна вакцина против коронавирусот, сметаат медицинските експерти, Италијанската влада подготвува план од пет точки за контролирано отворање на државата, во моменти кога пандемијата на ...

Британски боксер со теорија на заговор: Коронавирусот не пристигна од Кина, го направија луѓе со 5Г мрежа!

СуперСпорт - 05.04.2020

Британскиот боксер Амир Кан има свое мислење и теорија за ситуацијата со пандемијата на коронавирусот, која го парализираше целиот свет. Неговиот коментар го крена Островот на нозе, но и светската јавност.

Фудбалерите со корона вирус може да добијат оштетување на срцето и белите дробови

TopSport - 05.04.2020

Фудбалерите кои ќе се вратат на спортот по позитивен тест на КОВИД-19 ќе мораат да имаат детално тестирање, бидејќи се можни оштетувања на срцето и на белите дробови од болеста, предупредува главниот лекар на Италијанскиот олимписки комитет (ЦОНИ).

Нови случаи позитивни на вирусот во Владата на Србија

Независен - 05.04.2020

Александар Пајиќ, советник на министерот за образование, Младен Сарчевиќ и уште двајца од истото министерство се позитивени на вирусот корона. Пајиќ e префрлен во КБЦ Драгиша Мишовиќ рано утрово и е на респиратор, а другите двајца се со лесна ...

Пивото Corona престанува да се произведува

Иновативност - 05.04.2020

Мексиканската компанија која го прави светски познатото пиво “Corona” соопшти дека привремено го запира производството. Владата на Мексико оваа недела објави вонредна состојба поради епидемијата коронавирус и нареди прекинување на неесенцијалните ...

ПРЕД ПОЈАВА НА СИМПТОМИ: Британските научници развија домашен тест за „рано предупредување“ на Ковид-19

Pedijatar.mk - 05.04.2020

Тестот може да даде резултат за неколку секунди со откривање на ран маркер во човечкото тело, кој се ослободува откако имунолошкиот систем е провоциран од инфекција Н аучниците од Универзитетот во Њукасл развија тест што може да открие дека некој се ...

Потпретседателот на Барселона позитивен на коронавирусот

Gol.mk - 05.04.2020

Шпанија во моментов е најголемо жариште во Европа и пред неколку дена ја мина Италија по бројот на заразени од коронавирусот. Во оваа земја има преку 130.000 позитивни на вирусот, а ситуацијата е критична.

Руски научници прогнозираа кога ќе дојде крајот на активноста на коронавирусот

USB - 05.04.2020

Научниците очекуваат намалување на активноста на вирусот до летото, бидејќи доаѓа потопло време, што не му одговара на вирусот, смета заменик директорот за иновации при Истражувачкиот институт за епидемиологија и микробиологија „Пастер“ во Санкт ...

Прв смртен случај од Ковид-19 во Етиопија

А1 On - 05.04.2020

Етиопија денеска го потврди првиот смртен случај на пациент со Ковид-19, изјави министерката за здравство во земјата, Лиа Тадесе. Станува збор за 60-годишна жена, која од 31 март се наоѓа на лекување во главниот град Адис Абеба.

Венко Филипче: Главниот проблем е што има носители на коронавирусот без симптоми, седете дома!

Слободен Печат - 05.04.2020

Во Институтот за јавно здравје дневно се анализираат околу 250 до 280 материјали за да се утврди дали се позитивни на коронавирус, но имало денови кога пристигнувале и по 600. Владата утре е можно да донесе построги мерки за понатамошно спречување ...

Коронавирусот може да се шири преку зборување, па дури и преку дишење, велат експертите на Белата куќа

МКД - 05.04.2020

Престижна научна комисија во средата вечер ѝ соопштила на Белата куќа дека истражувањата покажуваат дека коронавирусот може да се шири не само со кивање или кашлање, туку и преку разговор, или можеби дури и само со дишење, пренесе Си-ен-ен .

(ФОТО) БАБА (104) БОРЕЦ СТАНАЛА СИМБОЛ НА НАДЕЖ ВО НАПАТЕНА ИТАЛИЈА: Преживеала две војни па ја победи корона – ...

Екран - 05.04.2020

Баба од Италија, Ада Занусо (104) станала симбол на надежта во напатената земја што се бори со пандемијата на коронавирус, откако ја победила болеста. Бабата Ада, во своите 104. години, успеала да преживее две војни, но и да се бори против новиот ...

Што ќе се случи со фудбалерите кои имале коронавирус?

Sport M - 05.04.2020

Фудбалерите заразени со коронавирус ќе мора да поминат разни тестови пред да се вратат на теренот. Голем број на фудбалери, особено во Италија и Шпанија, се заразени со коронавирусот, а професорот Антонио Спатаро во интервју за „Il Giornale“ потврди ...

Професор со најава за фудбалерите кои имале Корона вирус

Спортклуб - 05.04.2020

Со корона вирус ширум светот се заразиај и голем број спортисти, а најголем дел фудбалери пред се во Италија, Шпанија и Англија. Професорот Антонио Спатаро во интервју за „Il Giornale“ потврди дека играчите ќе мора да поминат многу поригорозни ...

Сè повеќе новороденчиња во светот ги добиваат имињата Корона, Вирус и Ковид

Кајгана - 05.04.2020

Пандемијата на коронавирусот е главна тема низ целиот свет, со оглед на тоа дека речиси нема држава каде болеста не се шири и го нарушува животот на сите жители. Затоа не изненадува што најчести зборови се коронавирус, вирус, КОВИД и епидемија.

Детектор: Граѓаните сметаат дека државата треба да компензира дел од загубите поради корона вирусот

Сител - 05.04.2020

Големо мнозинство граѓани сметаат дека државата треба да компензира дел од загубите предизвикани од економските последици од котона вирусот. Вакви податоци покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за ...

Детектор: Секој петти вработен во Македонија го загубил работното место поради корона вирусот

Сител - 05.04.2020

Еден од пет вработени граѓани останал без своето работно место како последица на корона вирусот, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје.

ПРОВЕРЕТЕ САМИ: Домашен тест кој рано укажува на потенцијална инфекција со КОВИД-19

Курир - 05.04.2020

Научниците од Универзитетот во Њукасл развија тест што може да открие дека некој се заразил со коронавирусот уште пред да се манифестираат симптоми на болеста. Тестот може да даде резултат за неколку секунди со откривање на ран маркер во човековото ...

Руските епидемиолози предупредуваат: Оваа грешка поврзана со коронавирусот многу ја прават, а може да предизвика ...

Слободен Печат - 05.04.2020

Лекарите во Русија повикуваат да се престане со набавка на антивирусни лекови. Тие тврдат дека е подобро граѓаните воопшто да не ги купуваат без препорака на лекар. Откако ги наполнија полиците со брашно и тоалет хартија, многу го свртеа своето ...

Прв смртен случај од коронавирус во Етиопија

Макфакс - 05.04.2020

Етиопија денеска го пријави својот прв смртен случј на пациент заразен со коронавирус, изјави министерката за здравство Лиа Тадесе. Се работи за 60-годишна жена, која од 31 март се наоѓала на лекување во главниот град Адис Абеба, пренесува Ројтерс.

„Доколку коронавирусот усмрти само 20.000 лица во В. Британија, тоа ќе претставува успех“

Слободен Печат - 05.04.2020

Се проценува дека бројот на починати пациенти како последица на коронавирусот во Велика Британија би можел да биде помеѓу 7.000 и 20.000 лица, по преземените мерки за спречување на ширење на заразата, изјавува Нил Фергусон, професор на Лондонскиот ...

Кој мисли сега на ракомет – се бориме со невидлив непријател!

24 Ракомет - 05.04.2020

Коронавирусот и понатаму задава големи проблеми со организација на сите видови на натпреварувања, но и настани така што во моментов речиси комплетниот спортски и културен живот е во пауза и не се случува речиси ништо.

УПЛАТЕНИ МИЛИОНИ ДОЛАРИ Ова се познатите личности кои донираа пари во борбата против коронавирусот

Слободен Печат - 05.04.2020

Светските личности донираа пари во борбата против коронавирусот. Модниот дизајнер Ралф Лорен (80) објави минатата недела дека неговата компанија дала 10 милиони долари во борбата против коронавирусот.

Фудбалерите кои прележале коронавирус, по заобиколен пат ќе се враќаат на терен

Спортманија - 05.04.2020

За Дибала и останатите заразени, нема да важат истите правила како за тие што не ги фати вирусот. Голем број на фудбалери, посебно во Италија и Шпанија, заразени се со коронавирусот, а еден италијански професор по име Антонио Спатаро, рече дека за ...

(ВИДЕО) Капитенот и тренерот на МЗТ Скопје едногласни: Да покажеме солидарност и хуманост

Спортклуб - 05.04.2020

Коронавирусот е противник кој мора да се наттрча, натскока, тактички надмудри и на крајот убедливо да сѐ – победи. Ова е заедничка борба на сите нас, во која активно се вклучуваат и кошаркарите, тренерите, управата и сите останати кои се дел од ...

Детектор анкета: Пензионерите најмалку се плашат од економската криза

Сител - 05.04.2020

Граѓаните кои се на средина од својот животен век покрај можноста да се заразат најмногу ги загрижува економската криза предизвикана од корона вирусот, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за ...

Дали ќе ни помогне сонцето во борбата против коронавирусот?

Макфакс - 05.04.2020

Топлите денови пристигнуваат, а температурата, како што е најавата, ќе надмине 20 степени целзиусови. Убавото време исто така ќе ни овозможи да се стекнеме со нови сознанија за коронавирусот, за тоа како реагира на пристигнувањето на пролетта.

ВМРО ДПМНЕ: Помасовно тестирање и карантин за најризичните села за да се спречи ширењето на пандемијата во струшко

OhridNews - 05.04.2020

Во екот на пандемијата прогласена од СЗО, поради рапидното ширење на коронавирусот COVID 19, Струга е на пат да стане ново жариште во Република Македонија, предупредува ВМРО ДПМНЕ. Опозициската партија апелира за што помасовно тестирање во Струга и ...

Детектор анкета: Пензионерите најмалку се плашат од економската криза

Press24 - 05.04.2020

Граѓаните кои се на средина од својот животен век покрај можноста да се заразат најмногу ги загрижува економската криза предизвикана од корона вирусот, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за „Детектор“ го спроведе Институтот за ...

Како заштита од Ковид-19: Дали вака ќе изгледа фудбалер на Реал за следната сезона!?

SportSport - 05.04.2020

Астронаут или фудбалер? Сепак се е можно ако се знае какви страшни проблеми направи коронавирусот во светот. Ако се знае дека кога и ќе заврши кризата со Ковид-19, светот нема да биде ист, веќе почнаа по социјалните мрежи да кружат фотографии од тоа ...

Дали летните жештини ќе помогнат да се победи Ковид-19?

Независен - 05.04.2020

Научниците немаат вистински одговор дали новиот корона вирус ќе се однесува како другите вируси. Топлите денови можат да понудат само делумен одговор на нивните дилеми Топлото време што наскоро ќе дојде ќе изврши притисок врз властите што се ...

ВИДЕО: Воздушниот сообраќај пред и после коронавирусот!

Курир - 05.04.2020

Пандемијата од Ковид-19 речиси и да го уништи цивилниот воздушен сообраќај. Во видеото подолу можете да ја погледнете разликата во воздушниот сообраќај пред и после коронавирусот, кој што го зафати светот.

Коронавирусот ја нападна и Барселона

24 Ракомет - 05.04.2020

Екипата на Барселона која сезонава важеше како еден од главните кандидати за освојување на титулата во Лигата на шампионите исто како и сите други тимови низ Европа и светот е на пауза поради коронавирусот.

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен Печат - 05.04.2020

Познатиот доктор за епидемиологија и член на Светската здравствена организација (СЗО) за Југоисточна Европа, Шефик Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот, објави Радиосарајево.ба. Претходно денеска беше објавено дека во Сараево е забележана ...

Детектор анкета: Над 20 отсто од вработените во Македонија останале без своето работно место поради корона кризата

Денешен - 05.04.2020

Секој петти вработен граѓанин во земјава останал без своето работно место како последица на економската криза предизвикана од епидемијата на корона, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за ...

Српски епидемиолог: Крај на епидемијата во јуни, април и мај ќе бидат критични

Локално - 05.04.2020

„До крајот на мај ќе се справиме со короната, а во јуни ќе се вратиме на нормалнииот живот. Постои страв дека повторно ќе се соочиме со вирусот на есен, но не се очекува да биде толку силен, вели проф.

Фудбалерите со корона вирус може да добијат оштетување на срцето и белите дробови

MTM - 05.04.2020

Фудбалерите кои ќе се вратат на спортот по позитивен тест на КОВИД-19 ќе мораат да имаат детално тестирање, бидејќи се можни оштетувања на срцето и на белите дробови од болеста, предупредува главниот лекар на Италијанскиот олимписки комитет (ЦОНИ).

Алијанса за Албанците предлага мерки за борба против коронавирусот

4NEWS - 05.04.2020

Бидејќи ситуацијата создадена од пандемијата COVID 19 е комплексна ситуација која бара максимална посветеност за надминување на истата со неколку здравствени и економски последици. Затоа, Алијансата за Албанците, заедно со експерти од различни ...

„Оваа грешка ја прават многумина, а може само да ви наштети“ – руски епидемиолог го разбива митот на лажните експерти ...

Точка - 05.04.2020

Руските доктори предупредуваат дека не треба да се претерува со набавување на антивирусни лекови и тврдат дека подобро е граѓаните воопшто да не ги купуваат без препорака од стручен доктор.

Во време на вонредна состојба власта го кешира СЈО

PressingTV - 05.04.2020

Вонредната состојба во државата поради корона вирусот Владата ја искористи за да донесе указ за исплата на плати во Специјалното јавно обвинителство, кое се покажа како коруптирана институциија.

Нов случај на коронавирус во српската Влада

Точка - 05.04.2020

Александар Пајиќ, советник на министерот за образование, е позитивен на коронавирус, објави „Танјуг“. Тој утринава е пренесен во Клиничката болница „Драгиша Мишовиќ“. „Блиц“ објави дека Пајиќ пред неколку дена се почувствувал лошо, а дека вчера ...

Корона-туризмот атакува на руралните средини, хотелите со 5 ѕвезди зјаат празни

Вечер Прес - 05.04.2020

Во услови на светска пандемија, сместувањето во руралните делови е најбарано, како што се планински куќи и викендички што се оддалечени од поголемите градови. Граѓаните веруваат дека се безбедни доколку се сместени во вакви реони каде што има ...

Вашингтон пост: Администрацијата на Трамп не реагираше навреме и адекватно на опасноста од Ковид-19

24Инфо - 05.04.2020

Поради негирање, омаловажување и нарушено функционирање, администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп не реагираше навреме и адекватно за да спречи ширење на новиот коронавирус, објави весникот Вашингтон пост.

Сперанца: Кризата ќе заврши само кога ќе се најде вакцината, дотогаш треба да се создадат услови за соживот со вирусот

MTM - 05.04.2020

Италијанската влада подготвува план од пет точки за контролирано отворање на земјата кога епидемијата на коронавирусот ќе почне да покажува знаци на забавување, изјави министерот за здравство на Италија, Роберто Сперанца.

Коронавирусот не пристигна од Кина – го направија поради 5Г технологијата

Вечер Прес - 05.04.2020

Пандемијата на коронавирус го парализира светот на спортот, повеќето фудбалски лиги се суспендирани, а слична несреќа ги погоди и други спортови, меѓу кои и боксот. Спортистите на социјалните мрежи се забавуваат на различни начини, а некои имаат ...

Вашингтон пост: Администрацијата на Трамп не реагираше навреме и адекватно на опасноста од Ковид-19

Вечер Прес - 05.04.2020

Поради негирање, омаловажување и нарушено функционирање, администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп не реагираше навреме и адекватно за да спречи ширење на новиот коронавирус, објави весникот Вашингтон пост.

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Фактор - 05.04.2020

Секој петти вработен граѓанин во Македонија останал без своето работно место како последица на економската криза предизвикана од епидемијата на корона, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за ...

Вршителите на туристичка дејност бараат помош од Владата

еМагазин - 05.04.2020

Од здружението на граѓани „Хост Турист“ бараат помош од држвата бидејќи поради вонредната состојба прогласена за справување со корона вирусот и затворените граници целосно им се зпрани резервациите и прометот.

Вашингтон пост: Администрацијата на Трамп не реагираше навреме на опасноста од Ковид-19

Frontline - 05.04.2020

Во Белата куќа првпат бил приложен разузнавачки извештај за коронавирусот на почетокот на јануари. Трамп оттогаш редовно бил информиран од разузнавачите за опасноста од вирусот, но требале да поминат 70 денови од првиот извештај Ковид-19 да се ...

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

24Инфо - 05.04.2020

Секој петти вработен граѓанин во Македонија останал без своето работно место како последица на економската криза предизвикана од епидемијата на корона, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за ...

Додека Заев и Спасовски танцуваат со короната, граѓаните не знаат како ќе го поминат месецот

24Инфо - 05.04.2020

Соопштение до јавноста-реакција на прес конференција на Фатмир Битиќи „ Граѓаните и бизнис секторот во овие тешки времиња се оставени на милост и немилост. Се соочуваме со светска пандемија на опасниот коронавирус, но и со економска криза од досега ...

Прв смртен случај од Ковид-19 во Етиопија

Опсервер - 05.04.2020

Адис Абеба, 5 април 2020 () – Етиопија денеска го потврди првиот смртен случај на пациент со Ковид-19, изјави министерката за здравство во земјата, Лиа Тадесе. Станува збор за 60-годишна жена, која од 31 март се наоѓа на лекување во главниот град ...

Вашингтон пост: Администрацијата на Трамп не реагираше навреме и адекватно на опасноста од Ковид-19

Либертас - 05.04.2020

Поради негирање, омаловажување и нарушено функционирање, администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп не реагираше навреме и адекватно за да спречи ширење на новиот коронавирус, објави весникот Вашингтон пост.

Вашингтон пост: Администрацијата на Трамп не реагираше навреме и адекватно на опасноста од Ковид-19

4NEWS - 05.04.2020

Поради негирање, омаловажување и нарушено функционирање, администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп не реагираше навреме и адекватно за да спречи ширење на новиот коронавирус, објави весникот Вашингтон пост.

Дали ќе ни помогне сонцето во борбата против коронавирусот?

MTM - 05.04.2020

Топлите денови пристигнуваат, а температурата, како што е најавата, ќе надмине 20 степени целзиусови. Убавото време исто така ќе ни овозможи да се стекнеме со нови сознанија за коронавирусот, за тоа како реагира на пристигнувањето на пролетта.

Преживеала две војни, а сега и коронавирусот: Баба од 104 години симбол на надеж во Италија

Вечер Прес - 05.04.2020

Сто и четиригодишната Ада Занусо од Италија е симбол на надежта во напатената Италија, земја што се бори со пандемијата на коронавирус, откако ја победи оваа тешка болест. Бабата Ада, во своите 104.

Предупредуваше на опасноста: Епидемиологот Пашагиќ почина од коронавирус

24Инфо - 05.04.2020

Познатиот доктор за епидемиологија и член на Светската здравствена организација (СЗО) за Југоисточна Европа, Шефик Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот, објави Радиосарајево.ба. Претходно денеска беше објавено дека во Сараево е забележана ...

Нино Величковски за коронавирусот и активностите после пандемијата:Само дома си е дома, а јас дома сум во Куманово!

Вечер Прес - 05.04.2020

Сега се е во нашите раце. Најважна е самодисциплината на народот. Не сме дисциплинирани. Затоа во Куманово е и воведен толку долг полициски час.Само да помине чумата, па таму во август пак да се видиме на “Тамбурашкиот фестивал“ Од како во неговиот ...

Коронавирусот може да се шири преку дишење и говор

Локално - 05.04.2020

Новиот коронавирус може да се шири преку воздух со обично дишење и говор, рече во петокот водечки американски експерт во борбата против КОВИД-19, во време кога американската влада се подготвува да им препорача на сите да носат маски.

Коронавирусот не е жив: Затоа е толку тешко да се убие и да се пронајде лек за него

Женски магазин - 05.04.2020

Вирусите поминаа милијарди години во усовршување на уметноста за преживување без живот - застрашувачка ефективна стратегија што ги прави потенцијално моќна закана во денешниот свет. Ова е особено точно за новиот коронавирус што го доведе светот до ...

Конечно: Во Италија забележан значително помал број на починати и заразени од коронавирус

Локално - 05.04.2020

Во Италија во последниве 24 часа починаа 525 пациенти од Ковид-19, додека потврдени се 4.316 нови случаи на заразени. Така, најмалку 128.948 луѓе се заразени во Италија од почетокот на епидемијата, со 15.887 мртви.

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

Фактор - 05.04.2020

До крајот на мај ќе успееме да се избориме со новиот коронавирус, а од јуни ќе почнеме да се враќаме на нормалните животни текови, вели еден од најпознатите српски епидемиолози, проф. др Бранислав Тиодоровиќ.

Коронавирусот само во Прилеп затвори две компании

еМагазин - 05.04.2020

Поради тоа што еден од административните работници во компанијата “Гентерм“ во технолошко-развојната зона „Алинци“ во Прилеп е позитивен на тестот за коронавирусот, истата времено ќе биде затворена од утре. Во неа работат околу 1.900 работници.

Од јуни ќе живееме нормално, вели еден од најпознатите српски епидемиолози

Република - 05.04.2020

Eден од најпознатите српски епидемиолози, проф. др Бранислав Тиодоровиќ вели дека до крајот на мај ќе успееме да се избориме со новиот коронавирус, а од јуни ќе почнеме да се враќаме на нормалните животни текови.

Нов случај на коронавирус во српската Влада

MTM - 05.04.2020

Александар Пајиќ, советник на министерот за образование, е позитивен на коронавирус, објави „Танјуг“. Тој утринава е пренесен во Клиничката болница „Драгиша Мишовиќ“. „Блиц“ објави дека Пајиќ пред неколку дена се почувствувал лошо, а дека вчера ...

Вашингтон пост: Администрацијата на Трамп не реагираше навреме и адекватно на опасноста од Ковид-19

Опсервер - 05.04.2020

Вашингтон, 5 април 2020 () – Поради негирање, омаловажување и нарушено функционирање, администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп не реагираше навреме и адекватно за да спречи ширење на новиот коронавирус, објави весникот Вашингтон пост.

Од јуни ќе живееме нормално, вели еден од најпознатите епидемиолози

Скопје инфо - 05.04.2020

Eден од најпознатите српски епидемиолози, проф. др Бранислав Тиодоровиќ вели дека до крајот на мај ќе успееме да се избориме со новиот коронавирус, а од јуни ќе почнеме да се враќаме на нормалните животни текови.

Вонредна состојба за исплата на огромните плати во корумпираното СЈО

Република - 05.04.2020

Вонредната состојба во државата поради корона вирусот Владата ја искористи за да донесе указ за исплата на плати во Специјалното јавно обвинителство, кое се покажа како коруптирана институциија.

Руски научници за коронавирусот: Предвидуваат кога се очекува да заврши епидемијата

Локално - 05.04.2020

Научниците очекуваат намалување на активноста на коронавирусот до лето со пристигнувањето на потоплите временски услови, што не е погодно, рече Александар Семјонов, заменик директорот на Институтот за истражување „Пастер“ за епидемиологија и ...

Прв смртен случај од Ковид-19 во Етиопија

Вечер Прес - 05.04.2020

Етиопија денеска го потврди првиот смртен случај на пациент со Ковид-19, изјави министерката за здравство во земјата, Лиа Тадесе. Станува збор за 60-годишна жена, која од 31 март се наоѓа на лекување во главниот град Адис Абеба.

Во Италија оздрави 104-годишна жена од коронавирус

Локално - 05.04.2020

104-годишна Италијанка од градот Лесона на северот успешно се опорави од новиот коронавирус. Весникот „Република“ објави дека Ада Занусо, која живее во старечки дом во кој починале 20 лица од Ковид-19, закрепна од вирусот, а лекарите велат дека ...

Руски научници со прогноза – еве кога ќе дојде крајот на активноста на вирусот

Точка - 05.04.2020

Научниците сметаат дека активноста на вирусот ќе се намали до почетокот на летото, затоа што доаѓа потопло време, изјавил заменик директорот за иновации при Истражувачкиот институт за епидемиологија и микробиологија „Пастер“ во Санкт Петербург, ...

Сперанца: Кризата ќе заврши само кога ќе се најде вакцината, дотогаш треба да се создадат услови за соживот со вирусот

Точка - 05.04.2020

Италијанската влада подготвува план од пет точки за контролирано отворање на земјата кога епидемијата на коронавирусот ќе почне да покажува знаци на забавување, изјави министерот за здравство на Италија, Роберто Сперанца.

Детектор анкета: Над 20 отсто од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Опсервер - 05.04.2020

Скопје, 5 април 2020 () – Секој петти вработен граѓанин во земјава останал без своето работно место како последица на економската криза предизвикана од епидемијата на корона, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го ...

Нов случај на коронавирус во српската Влада

24Инфо - 05.04.2020

Александар Пајиќ, советник на министерот за образование, е позитивен на коронавирус, објави „Танјуг“. Тој утринава е пренесен во Клиничката болница „Драгиша Мишовиќ“. „Блиц“ објави дека Пајиќ пред неколку дена се почувствувал лошо, а дека вчера ...

Познатиот боксер тврди: „Коронавирусот го направил човекот, и тоа со причина...“

Точка - 05.04.2020

Познатиот боксер, Амир Кан изнел шокантна теорија за коронавирусот, а со тоа ја кренал цела британска јавност на нозе. „Не мислам дека вирусот дошол од Кина. Тоа е лага, луѓето зборуваат дека таму настанал затоа што Кинезите јаделе лилјаци и змии.

Детектор: Над 20 отсто од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Локално - 05.04.2020

Секој петти вработен граѓанин во земјава останал без своето работно место како последица на економската криза предизвикана од епидемијата на корона, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за ...

Фудбалерите со корона вирус може да добијат оштетување на срцето и белите дробови

Точка - 05.04.2020

Фудбалерите кои ќе се вратат на спортот по позитивен тест на КОВИД-19 ќе мораат да имаат детално тестирање, бидејќи се можни оштетувања на срцето и на белите дробови од болеста, предупредува главниот лекар на Италијанскиот олимписки комитет (ЦОНИ).

Над 70 отсто сметаат дека државата треба да ги компензира привремено или вработените како хонорарци кои останале без ...

Локално - 05.04.2020

Две третини од граѓаните или 66% сметаат дека државата треба да покрие дел од загубите на домашните приватни компании предизвикани од кризата, додека 12,3% сметаат дека државата не треба од буџетски средства да ги покрива загубите.

Ерата на ковид-19 изнедри нови херои

Н.Македонија - 05.04.2020

Да не беа препораките за социјално дистанцирање, луѓето веројатно ќе ги застануваа на улица за да се сликаат со нив. Наместо тоа, им испраќаат пораки преку социјалните мрежи. Станува збор за новите славни личности кои се појавуваат низ Европа, ...

Нов случај на коронавирус во српската Влада

Н.Македонија - 05.04.2020

Александар Пајиќ, советник на министерот за образование, е позитивен на коронавирус, објави „Танјуг“. Тој утринава е пренесен во Клиничката болница „Драгиша Мишовиќ“. „Блиц“ објави дека Пајиќ пред неколку дена се почувствувал лошо, а дека вчера ...

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Заев и Спасовски танцуваат со короната, граѓаните не знаат како ќе го поминат месецот

MakPress - 05.04.2020

Граѓаните и бизнис секторот во овие тешки времиња се оставени на милост и немилост. Се соочуваме со светска пандемија на опасниот коронавирус, но и со економска криза од досега невидени размери, а мерките на Владата немаат никаков ефект.

Пристигна РОБОТИЗИРАН систем за тестирање на КОРОНА!

Магазин - 05.04.2020

Србија ќе може да тестира за повеќе примероци од коронавирус во иднина отколку порано, благодарение на системот на референтни лаборатории обезбеден од Европската унија. Како резултат, епидемиолозите во Србија ќе можат побрзо да го контролираат ...

Академик Камбовски: Треба ли некому дома да му се случи коронавирус, за да се престане со политиканство

Мак. Весник - 05.04.2020

Со фотошопирање и вметнување на друг текст и користење на исти фонтови на букви како што користи Владата во објаснување на мерките за справување со кризата, на социјалните мрежи се појавија објави што можат да доведат до забуна, бидејќи визуелно се ...

Алијанса за Албанците предлага мерки за борба против коронавирусот

MakPress - 05.04.2020

Бидејќи ситуацијата создадена од пандемијата COVID 19 е комплексна ситуација која бара максимална посветеност за надминување на истата со неколку здравствени и економски последици. Затоа, Алијансата за Албанците, заедно со експерти од различни ...

Српски епидемилог: Вирусот најмногу го убиваат ултравиолетовите зраци, од јуни може да се вратиме на нормален живот

Скопје1 - 05.04.2020

Еден од најпознатите српски епидемиолози, проф. др Бранислав Тиодоровиќ во изјава за српските медиуми вели дека нормализирање на ситуацијата со корона вирусот може да очекуваме во јуни. Според него до крајот на мај ќе успееме да се избориме со ...

Во српската Влада уште еден заболен од корона вирус

Скопје1 - 05.04.2020

Александар Пајиќ, советник на министерот за образование, е позитивен на коронавирус, објави „Танјуг“. Тој утринава е пренесен во Клиничката болница „Драгиша Мишовиќ“. „Блиц“ објави дека Пајиќ пред неколку дена се почувствувал лошо, а дека вчера ...

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Скопје1 - 05.04.2020

Секој петти вработен граѓанин во Македонија останал без своето работно место како последица на економската криза предизвикана од епидемијата на корона, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за ...

И Америка одобри брзи тестови за откривање коронавирус

Expres - 05.04.2020

Американската Агенција за примена на храна и лекови (FDA – Food and Drug Administration), во четвртокот го одобри новиот тест со антитела за откривање на коронавирусот, прв таков за употреба во САД, јави „Њујорк Тајмс “.

Главниот американски епидемиолог тврди дека вирусот се шири и преку дишење и обичен разговор

Канал5 - 04.04.2020

Можно е новиот коронавирус да се шири преку воздух преку обично дишење и говор, рече водечкиот американски експерт во борбата против Ковид-19 , во време кога американската влада се подготвува да им препорача на сите да носат маски.

На близнаци во Индија им дале имиња Ковид и Корона

ТВ21 - 04.04.2020

Пар од индискиот град Раипур, нашле необична инспирација во време на пандемијата на коронавирусот. За да се сеќаваат на времето во кое ги добиле децата, парот на своите новородени близнаци им дале имиња Ковид и Корона.

Мексико го запре Производството на пивото „корона“

Сакам да кажам - 04.04.2020

Производството на пивото „корона“ привремено ќе биде запрено во Мексико поради пандемијата на коронавирусот. Групацијата „Модело“, која го произведува пивото, објави дека ваква одлука била донесена откако мексиканската влада нареди затворање на сите ...

Овие земји досега немаат пријавено ниту еден случај на ковид-19

Алсат-М - 04.04.2020

Од 193 земји членки на ООН, до вчера 03 април 2020 година 18 земји не пријавиле ниту еден случај на Ковид-19, пренесува Би-Би-Си, повикувајќи се на податоци од Универзитетот Џонс Хопкинс Поголемиот дел од нив се меѓу 10-тте најмалку посетени места ...

Времено затворена епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар

ТВ21 - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Вистината е најдоброто оружје против коронавирусот

Deutsche Welle - 04.04.2020

Размерите на пандемијата се последица и на лицемерната политиката. Борбата против коронавирусот може да успее само ако се стават сите факти на маса, коментира Родион Ебигхаусен. Во борбата против пандемијата на коронавирусот најважна е вистината.

Седум нови заболени во Куманово, меѓу нив нема здравствени работници

Фокус - 04.04.2020

Во изминатите 24 часа во Куманово, општина во која од синоќа е воведен полициски час цел викенд, регистрирани се седум нови случаи, шест од Куманово и еден од село Липково. Како што информираат од Центарот за јавно здравје од Куманово, најмладиот ...

Николов: Ургентно да се преземат мерки за обезбедување на соодветна опрема на персоналот и негова заштита

Канал5 - 04.04.2020

Вчерашниот ден веројатно беше еден од најтешките денови од почетокот на епидемијата со Ковид, рече Игор Николов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. За жал, веројатно вакви тешки денови ќе бидат пред нас и понатаму.

Ковид-19 во Албанија ќе го достигне врвот следната недела

ТВ21 - 04.04.2020

Во Албанија следната недела се очекува коронавирусот да го достигне врвот. Ова е предвидувањето на експертите за време на онлајн средбата на Техничкиот комитет за епидемија на коронавирусот со премиерот Еди Рама.

Светот е соочен со невидена пандемија на вирусот Ковид 19

Телма - 04.04.2020

Досега во Шведска од Ковид-19 починаа 282-ца, а регистриртани се повеќе од 5.000 случаи. Жителите на Шведска секоја вечер со аплауз ум заблагодаруваат на мединците лица за нивната пожртвуваност во справувањето во корона епидемијата.

Претседателските избори во Полска ќе се одржат

ТВ21 - 04.04.2020

Претседателските избори во Полска ќе се одржат во мај и покрај пандемијата на коронавирусот, изјави претседателот Анджеј Дуда за католичкиот весник „Наш дневник“. Националистичката партија Закон и правда не се откажува од изборите на 10 мај и покрај ...

Виролози: Отворете прозорци, пуштете го сонцето, вирусот нема крилја

Фокус - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Времено затворена епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар

Алсат-М - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Времено затворена епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар

Канал5 - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Затворена епидемиолошката служба во Гостивар поради позитивен на ковид-19

Телма - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на ковид-19 кај еден од вработените.

Вработен во епидемиолошката служба во Гостивар позитвен на Ковид 19, времено затворена подрачната единица на ЦЈЗ

Фокус - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Виролози: Отворете прозорци, пуштете го сонцето, вирусот нема крилја

ТВ21 - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Над 50 заболени здравствени работници, расте бројот и на тие во самоизолација

Телма - 04.04.2020

Здравствените работници во земјава се пред сериозен тест. Да ги излечат пациентите болни од Корона, но и самите тие да не се заразат, за да го одржат стабилен здравствениот систем во време на пандемија.

Бундеслигашите се солидаризираа: Борусија Дортмунд го отстапи стадионот за болница, играчи на Волфсбург работат во ...

ТВ21 - 04.04.2020

Бундеслигашките клубови покажаа единство во оваа пандемија со коронавирусот. Речиси сите клубови тренираат во домашни услови и чекаат информација околу продолжување на сезоната, а околу солидарноста доаѓаат само добри вести.

Николов: Апелираме да се воведат посериозни рестриктивни мерки и прогласување на карантин на градовите со најмногу ...

Курир - 04.04.2020

Вчерашниот ден веројатно беше еден од најтешките денови од почетокот на епидемијата со Ковид. За жал, веројатно вакви тешки денови ќе бидат пред нас и понатаму, ова преку прес-конференција го истакна Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ.

Кумановската погребална опрема „Корона“ е од 2011 година

360 степени - 04.04.2020

Телевизијата Алсат, во последното вчерашно издание на вестите, при известувањето за почетокот на 56-часовниот полициски час од Куманово, емитуваше и инсерти на кои може да се прочита дека погребално претпријатие од градот го носи името „Корона“.

Борусија Дортмунд против корона вирусот: Нивниот стадион ќе биде привремена болница

SportSport - 04.04.2020

Борусија Дортмунд се бори против корона вирусот во овие денови, и тоа го покажаа и играчите, и навивачите… Претходно играчите се откажаа од голем дел од своите плати за вработените да не останат без работа, навивачите собираа пари за да помогнат за ...

Карантинот е идеално време за чистење на духот и телото: Искрено со Васил Зафирчев, актер

Независен - 04.04.2020

Лејла Сабит Фото: Иван Наунов Се појави како нешто мало и невидливо, за нас целосно непознато, но толку заканувачко што го прави поголемо и помоќно од нас самите. Вирусот е и опомена за нашиот погрешен концепт на живеење, кој се темели на ...

Опра донира 10 милиони долари за Америка во борбата против Ковид-19

Fashionel - 04.04.2020

Познатата телевизиска ѕвезда Опра ќе донира 10 милиони долари што ќе бидат искористени во борбата на Америка со Ковид-19. Водителката која е позната и по бројните хуманитарни иницијативи, оваа информација ја потврди и на нејзиниот официјален профил ...

Синот на Малдини се излечи од коронавирусот

SportSport - 04.04.2020

Добри вести од Италија. Даниел Малдини, синот на легендарниот Паоло Малдини нема повеќе корона вирус. Младиот фудбалер таа вест ја објави на својот профил на „Твитер“, истакнувајќи дека периодот на корона е зад него.

Вработен во епидемиолошката служба во Гостивар позитивен, времено затворена подрачната единица на ЦЈЗ

Скопје24 - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест кај еден од вработените.

Паоло Малдини и синот излекувани од коронавирусот

Екипа - 04.04.2020

Легендата на Милан, Паоло Малдини и неговиот син Даниеле ја добија битката со коронавирусот, пренесуваат италијанските медиуми. Даниеле веќе е комплетно излекуван и тој доби потврда дека веќе нема никаква потреба од понатамошно лекување по вториот ...

ФОТО: Стадионот на Борусија Дортмунд стана привремена болница

Gol.mk - 04.04.2020

„Сигнал Игуна Парк“, стадионот на Борусија Дортмунд, во следниот период ќе се користи како привремена болница. Челните лица на германскиот гигант се решиле дел од својот модерен стадион да им го понудат на градските власти со цел да помогнат во ...

Времено затворена епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар

Слободен Печат - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Ковид-19 во Албанија ќе го достигне врвот следната недела

А1 On - 04.04.2020

Во Албанија следната недела се очекува коронавирусот да го достигне врвот. Ова е предвидувањето на експертите за време на онлајн средбата на Техничкиот комитет за епидемија на коронавирусот со премиерот Еди Рама.

Ковид-19 влегол и во Барселона: Заразен вториот човек на Каталонците!

Спортски - 04.04.2020

Пандемијата со Ковид-19 направи хаос во скоро цела Европа, а најтешко се погодени Италија и Шпанија. Шпанците денес објавија дека според нив пикот на пандемиајта бил на 2. април и сега очекуваат се помал број новозразени.

Потпретседателот на Барселона е позитивен на Ковид-19!

СуперСпорт - 04.04.2020

Пандемијата на коронавирусот направи хаос во речиси цела Европа, а најтешко погодени во моментов се Италија и Шпанија. Шпанците денеска објавија дека веруваат дека врвот на пандемијата бил на втори април, па се очекува намалување на бројот на ...

Потпретседателот на Барселона е позитивен на ковид 19

+инфо - 04.04.2020

Иако Шпанците денеска објавија дека веруваат дека врвот на пандемијата бил на 2 април и дека се очекува намалување на бројот на заразени, коронавирусот го погоди и фудбалскиот клуб Барселона.

Коронавирусот во Албанија врвот ќе го достигне следната недела

Курир - 04.04.2020

Во Албанија следната недела се очекува коронавирусот да го достигне врвот. Ова е предвидувањето на експертите за време на онлајн средбата на Техничкиот комитет за епидемија на коронавирусот со премиерот Еди Рама.

Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации за Ковид-19

А1 On - 04.04.2020

За исплаќање на вонредните трошоци за справување со коронавирусот, Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството велат дека „во оваа критична битка за справувањето со ...

Туркменистанскиот лидер ја прекрши забраната, го употреби зборот коронавирус

Р.С.Европа - 04.04.2020

Туркменистанскиот претседател Гурбанбугли Бердимухамедов за прв пат јавно го употреби зборот коронавирус за време на телевизискиот состанок на членовите на неговиот кабинет. „Коронавирусот беснее во светот и има негативен ефект врз економијата на ...

Вирусот не се шири преку допирање на површини – Научник од Германија ги изнел своите теории за коронавирусот

Убавина и Здравје - 04.04.2020

Водечкиот виролог кој спроведува големо истражување во најтешко погодените подрачја во Германија вели дека коронавирусот не се пренесува со допирање на контаминирани површини, како што инаку се смета, пренесува “Daily ...

Уште седумина заболени во Куманово, меѓу нив нема здравствени работници

Нетпрес - 04.04.2020

Во изминатите 24 часа во Куманово, општина во која од синоќа е воведен полициски час цел викенд, регистрирани се седум нови случаи, шест од Куманово и еден од село Липково. Седум новозаболени од коронавирус се регистирани во Куманово.

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Макфакс - 04.04.2020

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од пандемијата на коронавирусот. „Корона обврзниците нема да решат ниту еден проблем, а кој не е ...

Корона вирусот удри по Барса – заразен потпретседателот на клубот

Спортклуб - 04.04.2020

Шпанија е една од земјите кои се најпогодени од корона вирусот и бројот на заболени и починати таму од ден на ден е се поголем. Болеста не поштедува никого, па ни челниците на фудбалските клубови.

Нов трет случај на коронавирус во Барселона

Слободен Печат - 04.04.2020

Првиот потпретседател на Барселона, Жорди Кардонер, е позтитен на тестот за коронавирус, пренесува „Мундо Депортиво“. Кардонер е третиот случај на заволен од ковид-19 во Барселона, откако пред него позитивни беа и клупскиот лекар Рамон Канал и Жосеп ...

Претседателските избори во Полска ќе се одржат

А1 On - 04.04.2020

Претседателските избори во Полска ќе се одржат во мај и покрај пандемијата на коронавирусот, изјави претседателот Анджеј Дуда за католичкиот весник „Наш дневник“. Националистичката партија Закон и правда не се откажува од изборите на 10 мај и покрај ...

Откриено дали коронавирусот може да се шири преку дишење и говор

USB - 04.04.2020

Експертите претходно открија дека коронавирусот се пренесува помеѓу луѓето преку респираторни капки кои пак се шират преку кашлање или кивање. Меѓутоа, научниците сега предупредуваат дека вирусот исто така лесно може да се прошири и низ воздухот, ...

На новородените близнаци им дале имиња Ковид и Корона

Таратур - 04.04.2020

Брачен пар од Индија на новородените близнаци им дал имиња Ковид и Корона. Тоа наводно го направиле за да ги потсетуваат за тешките времиња и услови на епидемија, пренесува РТ. Двојката од индискиот град Рајпур добила необична инспиранија од ...

Потпретседателот на Барселона позитивен на Коронавирус

Спортманија - 04.04.2020

Опасниот вирус стигна и во таборот на шпанскиот првак Шпанија е најпогодена земја во Европа по Италија од пандемијата со Коронавирусот, таму бројот на заразени и мртви расте секојдневно. Во спортскиот свет претходно прволигашот Валенсија се ...

Во Италија за 24 часа починаа 681 лице, за прв пат помалку пациенти на интензивна нега

Слободен Печат - 04.04.2020

Претставници на италијанската цивилно одбрана на прес-конференција во Рим објавија нови информации за болните и починатите во таа земја. Според последните информации, во последните 24 часа починале 681 лице. Инфицирани се вкупно 124.632 лица.

Шок во Каталонија: Коронавирусот не ја заобиколи ниту Барселона! (ФОТО)

Sport 1 - 04.04.2020

Пандемијата на коронавирусот предизвика хаос во речиси цела Европа, при што најтешко се погодени Италија и Шпанија. Но, Шпанците денес објавија дека веруваат дека пандемијата го достигнала врвот на 2 април и дека сега се очекуваат се помалу ...

Виролози советуваат: Отворете прозорци, пуштете го сонцето, вирусот нема крилја

+инфо - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Регистрирани нови седум случаи со коронавирус во Куманово, од кои едно лице од липковско

Курир - 04.04.2020

Регистрирани се нови седум забалени лица со коронавирус во Куманово, информираа од Центарот за јавно здравје-Куманово, притоа додавајќи дека шест лица се од Куманово, а едно лице од општина Липково. -Во последните 24 часа, имаме седум нови случаи.

„Вирусот не се шири преку допирање на површини”: Научник од Германија ги изнел своите теории за коронавирусот

Press24 - 04.04.2020

Водечкиот виролог кој спроведува големо истражување во најтешко погодените подрачја во Германија вели дека коронавирусот не се пренесува со допирање на контаминирани површини, како што инаку се смета, пренесува “Daily Star”.

Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации за коронавирусот

Курир - 04.04.2020

За исплаќање на вонредните трошоци за справување со коронавирусот, Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството велат дека „во оваа критична битка за справувањето со ...

Стадионот на Борусија Дортмунд привремена амбулата за тестирање Ковид-19

Сител - 04.04.2020

Веќе станува секојдневица по некој спортски објект да биде адаптиран за потребите на општеството во борбата против Ковид-19 вирусот. Откако информиравме дека во англија неколку стадиони дел од нивната инфраструктура ја адаприраа за потребиде на ...

Коронавирусот не излегол од лабраторијата во Вухан, светски вирусолог ги негира сите заговори

Репортер - 04.04.2020

Познатиот светски вирусолог Алексеј Потекин открива десетици лаги кои се шират по социјалните мрежи за опасниот коронавирус. Тој тврди дека најголемата лага за опасниот вирус е таа дека истиот успеал да се рашири од лабораторијата во Вухан, каде се ...

Мексико привремено го запре производството на пивото „Корона“

Нова ТВ - 04.04.2020

Мексиканската пиварница „Модело“ чиј бренд е пивото „Корона“ привремено го запре производството поради идентичното име со вирусот што го тресе светот. На интернет веќе се појавија информации за пад на неговата продажба во САД што, сепак, го ...

Google ќе инвестира 6,5 милиони долари во борбата против ширењето дезинформации за корона вирусот

Иновативност - 04.04.2020

Интернет пребарувачот Google соопшти дека поделил 6,5 милиони долари на организации ширум светот кои вршат проверка на факти бидејќи на интернет и понатаму се шират гласини и совети за корона вирусот кои се опасни по здравјето.

ХИТ НА СКОПСКИТЕ УЛИЦИ: Единицата за борба против КОВИД-19 е спремна, само мајсторот да не закочи (ФОТО)

Курир - 04.04.2020

На социјалните мрежи денеска вистински хит е фотографија од скопските улици. На истата се гледа како речиси на дело се почитуваат мерките на владата за справување со коронавирусот. Имено наместо да има растојание од метар и половина до два помеѓу ...

Американската Агенција за примена на храна и лекови ги одобри брзите тестови со антитела за откривање на коронавирусот

+инфо - 04.04.2020

Американската Агенција за примена на храна и лекови (FDA – Food and Drug Administration), во четвртокот го одобри новиот тест со антитела за откривање на коронавирусот, прв таков за употреба во САД, јави „Њујорк Тајмс “.

Реални „до коска“ илустрации на борбата против коронавирусот

Слободен Печат - 04.04.2020

Никој не можеше ни да сонува дека 2020 година ќе биде ваква и дека најдобрата одлука која може да ја донесеме, за себе и за другите, е да останеме ...

Пандемијата како инспирација: Индиски близнаци со имиња Ковид и Корона

Нова ТВ - 04.04.2020

Индиска брачна двојка доби близнаци за чии имиња најдоа инспирација од глобалната пандемија што го тресе светот – машкото доби име Ковид, а женското Корона. „Благословена сум со близначиња, момче и девојче, на 27 март рано наутро.

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен Печат - 04.04.2020

Полициски робот патролира по улиците на Тунис за да се осигура дека граѓаните од таа земја се придржуваат кон карантинот за време на епидемијата на коронавирусот. Кога забележува личност на улица, еден роботот наречен P-Guard, пристапува кон ...

ИМУНИ на коронавирус нема! Одредена возраст кај тинејџерите е отпорна на вирусот, а ЕВЕ И ЗОШТО!

Хаштаг - 04.04.2020

Тинејџерите се доста потентни при создавање на антитела и блокирање на вируси надвор од клетките, за разлика од новороденчињата и малите деца. Поради оваа причина, тие се најотпорни на вирусот.

Добиле близнаци па ги крстиле Ковид и Корона (ФОТО)

Курир - 04.04.2020

На 27-ми март во болница во Индија на свет дојдоа близнаци. Веста за нивните имиња кои што им ги дале родителите го заобиколи светот. Имено, тие му ги дале имињата Ковид и Корона. Родителите на близнаците рекле дека со давањето на овие имиња сакале ...

Oва е најмоќното оружје во борбата против коронавирусот – Само на овој начин се намалува бројот на заразени

Убавина и Здравје - 04.04.2020

„Најефикасната стратегија за борба против коронавирусот е социјалното дистанцирање, тоа претставува најмоќно оружје. Така сигурно се намалува бројот на заболени од таа болест, која, како што сите знаеме, четири пати е позаразна од обичен грип“, ...

Виролози: Отворете прозорци, пуштете го сонцето, вирусот нема крилја

Независен - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Виролозите советуваат – отворете ги прозорците, пуштете го сонцето, вирусот нема крилја

А1 On - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Виролози: Отворете прозорци, пуштете го сонцето, вирусот нема крилја

Нетпрес - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Кој друг орган е на удар од коронавирусот, дури и ако претходно бил здрав?

USB - 04.04.2020

Освен белите дробови, научниците во Америка утврдиле дека Ковид-19 може да предизвика и срцеви проблеми, дури и кај луѓето кои што претходно немале проблеми од тој вид. Исто така, научниците предупредиле дека коронавирусот може да има кобни ...

Стадионот на Борусија Дортмунд станува привремена болница

Нетпрес - 04.04.2020

Борусија Дортмунд се бори против корона вирусот во овие денови, и тоа го покажаа и играчите, и навивачите… Претходно играчите се откажаа од голем дел од своите плати за вработените да не останат без работа, навивачите собираа пари за да помогнат за ...

Премиер лига ќе нема ниту во мај

Независен - 04.04.2020

Aнглија – Раководството на Премиер лигата соопшти дека натпреварувањето нема да продолжи ниту во мај. На вонредниот состанок, на кој беше разгледана актуелната состојба и прекинот на сите активности поради пандемијата на коронавирус, е заклучено ...

Вработен во епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар заразен со коронавирус

Press24 - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Американски виролог: Ќе ви откријам многу моќно оружје против корона, вирусот кој што е три пати посериозен од обичниот ...

Press24 - 04.04.2020

Американскиот центар за контрола и превенција (CDC), тамошната агенција за јавно здравство, со децении беше водечка установа кога станува збор за борба со различни здравствени крзи, но на општо изненадување на сите во екот на пандемијата коронавирус ...

Привремено е затворена епдидемилошката служба на гостиварскиот Центар за јавно здравје

ММС - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворена. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

(ВИДЕО) Николов: Да се заборави голиот ПР и да се спроведат мерки за да ги заштитиме медицинските работници

А1 On - 04.04.2020

„Вчерашниот ден веројатно беше еден од најтешките денови од почетокот на епидемијата со Ковид. За жал, веројатно вакви тешки денови ќе бидат пред нас и понатаму. Вчера бројката на потврден заразен медицински персонал беше најголема до сега, а сето ...

Затворена Епидемиолошката служба во Гостивар - ВРАБОТЕН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНА, останатите 10 во изолација

Скопје инфо - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Нови мерки во борбата против Ковид-19: Зошто Турција им забрани на помладите од 20 години да излегуваат од своите ...

Точка - 04.04.2020

Турските власти започнаа да воведуваат и порестриктивни мерки во борбата против ширењето на коронавирусот во земјата. Турција воведе строги мерки на изолација со цел да се сузбие ширењето на коронавирусот во земјата кое што веќе започна да зема ...

НИКОЛОВ: Пикот уште не е дојден, а веќе околу 20 отсто од заразените се медицински лица

Денешен - 04.04.2020

Вчерашниот ден веројатно беше еден од најтешките денови од почетокот на епидемијата со Ковид. За жал, веројатно вакви тешки денови ќе бидат пред нас и понатаму, ова преку прес-конференција го истакна Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ.

Претседателските избори во Полска ќе се одржат во Мај

CivilMedia - 04.04.2020

Претседателските избори во Полска ќе се одржат во мај и покрај пандемијата на коронавирусот, изјави претседателот Анджеј Дуда за католичкиот весник „Наш дневник“. Националистичката партија Закон и правда не се откажува од изборите на 10 мај и покрај ...

Николов: Прогласување на карантин на градовите со најмногу инфицирани и заболени

Република - 04.04.2020

Вчерашниот ден веројатно беше еден од најтешките денови од почетокот на епидемијата со Ковид. За жал, веројатно вакви тешки денови ќе бидат пред нас и понатаму, ова преку прес-конференција го истакна Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ.

Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации за Ковид-19

Либертас - 04.04.2020

– За исплаќање на вонредните трошоци за справување со коронавирусот, Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството велат дека „во оваа критична битка за справувањето со ...

Седум нови случаи на коронавирус во Куманово

Кумановски м. - 04.04.2020

Седум нови случаи позитивни на коронавирус се регистрирани изминатото деноноќие во Куманово. Од нив шест од Куманово и едно лице од Општина Липково, велат од Центарот за јавно здравје. Најмладиот од нив има 27 години, највозрасниот 70, но нема нови ...

Претседателските избори во Полска ќе се одржат

Либертас - 04.04.2020

Националистичката партија Закон и правда не се откажува од изборите на 10 мај и покрај пандемијата на Ковид-19 и затоа предложи да се воведе гласање преку пошта наместо граѓаните да одат на гласачките места.

Времено затворена епидемиолошката служба на ЦЈЗ во Гостивар – еден од вработените позитивен на коронавирус

Либертас - 04.04.2020

– Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

24Инфо - 04.04.2020

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од пандемијата на коронавирусот. „Корона обврзниците нема да решат ниту еден проблем, а кој не е ...

Николов: Бројката на заразен медицински персонал претставува 20% од сите заразени

iPortal - 04.04.2020

Вчерашниот ден веројатно беше еден од најтешките денови од почетокот на епидемијата со Ковид. За жал, веројатно вакви тешки денови ќе бидат пред нас и понатаму, изјави Игор Николов, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Времено затворена епидемиолошката служба на Центарот за јавно здравје во Гостивар

Вечер Прес - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

MTM - 04.04.2020

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од пандемијата на коронавирусот. „Корона обврзниците нема да решат ниту еден проблем, а кој не е ...

Потекин: Коронавирусот ни одблизу не убива толку луѓе како што е тоа случај со туберколозата, маларијата…

24Инфо - 04.04.2020

Познатиот светски вирусолог Алексеј Потекин смета дека лошите хигиенски услови на пазарите во Кина, се причина за настанувањето на овој вирус. Според него најголемата лага за опасниот вирус е таа дека истиот успеал да се рашири од лабораторијата во ...

Николов: Бројката на заразен медицински персонал претставува 20% од сите заразени

24Инфо - 04.04.2020

Вчерашниот ден веројатно беше еден од најтешките денови од почетокот на епидемијата со Ковид. За жал, веројатно вакви тешки денови ќе бидат пред нас и понатаму. Вчера бројката на потврден заразен медицински персонал беше најголема до сега, а сето ...

Николов: Ургентно да се преземат мерки за обезбедување соодветна опрема на медицинскиот персонал

Либертас - 04.04.2020

Вчерашниот ден веројатно беше еден од најтешките денови од почетокот на епидемијата со Ковид. За жал, веројатно вакви тешки денови ќе бидат пред нас и понатаму. Вчера бројката на потврден заразен медицински персонал беше најголема до сега, а сето ...

Премиер лига ќе нема ниту во мај

Република - 04.04.2020

Раководството на Премиер лигата соопшти дека натпреварувањето нема да продолжи ниту во мај. На вонредниот состанок денеска, на кој беше разгледана актуелната состојба и прекинот на сите активности поради пандемијата на коронавирус, е заклучено дека ...

Одговор на најчестото прашање: Дали коронавирусот може да се шири преку дишење или зборување?

Точка - 04.04.2020

Како што знаеме, коронавирусот меѓу луѓето се шири по пат на респираторни капки кои што пак се шират преку кашлање или кивање. Меѓутоа, научниците сега предупредуваат дека вирусот исто така лесно може да се прошири и низ воздухот, односно доколку ...

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Точка - 04.04.2020

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од пандемијата на коронавирусот. „Корона обврзниците нема да решат ниту еден проблем, а кој не е ...

Затворени епидемиолошката служба и микробиологија во Гостивар, персоналот во домашна изолација

Денешен - 04.04.2020

Дваесетина вработени во гостиварската Подрачна единица на Центарот за јавно здравје, се испратени во домашна изолација, откако нивни колега, медицински техничар добил позитивен резултат за коронавирус, информира „Гостивар прес“ Епидемиолошката ...

„Короната е само почеток, катастрофите штотуку доаѓаат“ – Ноам Чомски предупредува на ужасот кој нè чека доколку не ја ...

Точка - 04.04.2020

Ноам Чомски (91), популарниот лингвист, филозоф и еден од најголемите мислители на деценијата, овие денови ги поминува во самоизолација во Аризона. Според Чомски, шокантно е во овој круцијален момент на чело на Америка да се наоѓа Доналд Трамп, кој ...

СТОП ЗА ПИВОТО „КОРОНА“: Мексико го запре производството

Фактор - 04.04.2020

Пивото „Корона“ привремено нема да се произведува, најави мексиканската компанија Модело, со појаснување дека нејзиниот бренд го носи истото име со вирусот кој веќе неколку месеци го потресува светот.

Во Македонија има 48 правни субјекти кои го содржат името „Корона“

Пулс24 - 04.04.2020

Во Македонија има 48 правни субјекти кои го содржат името „Корона“. Откако на Алсат беа прикажани снимки од Куманово, како и погребално претпријатие со име КОРОНА, направивме проверка. Името КОРОНА, во разни варијанти било популарно поприлично кај ...

Нема докази дека вирусот циркулира во воздухот, вели виролог

Локално - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Повеќе од 1300 мртви од КОРОНА ВИРУСОТ во само еден ден во САД

Пулс24 - 04.04.2020

Загрижувачки бројки доаѓаат од другата страна од Атлантикот. Кризата се заострува во САД и тоа сериозно. САД пријавија нови над 32000 случаи на заразени и дури 1320 починати од КОРОНА ВИРУСОТ.

Героски: До кога со ова „танго на смртта“, до кога ќе се самозалажуваме?

24Инфо - 04.04.2020

После денешните бројки, мислам дека на сите ви е јасно дека конечно треба да престане овој „танц“, ова „танго на смртта“ со епидемијата од коронавирусот и веднаш да се пристапи кон подобрување на стретегијата на борба против ова зло, пишува Бранко ...

Семејна драма во Врање поради вирусот корона-таткото и подлегнал на заразата, мајката хоспитализирана, деца сами дома

Вечер Прес - 04.04.2020

Вирусот корона влијаеше погубно и на четиричлено семејство од Врање, Србија. Таткото отишол во болница да се лекува од вирусот корона, ама не се изборил со заразата. Мајката била однесена во болница на денот на неговиот погреб, иако денови пред тоа, ...

Ковид-19 во Албанија ќе го достигне врвот следната недела

24Инфо - 04.04.2020

Во Албанија следната недела се очекува коронавирусот да го достигне врвот. Ова е предвидувањето на експертите за време на онлајн средбата на Техничкиот комитет за епидемија на коронавирусот со премиерот Еди Рама.

Виролози: Отворете прозорци, пуштете го сонцето, вирусот нема крилја

iPortal - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Виролози: Отворете прозорци, пуштете го сонцето, вирусот нема крилја

24Инфо - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Погребална опрема „Корона“ во Куманово

iPortal - 04.04.2020

Телевизијата Алсат, во вечерашното издание на вестите од 23 часот, пренесувајќи ја атмосферата на почетокот на 56-часовниот полициски час од Куманово, емитуваше инсерти на кои можеше да се прочита терминот „Корона“ како име за фирма чија дејност се ...

Оториноларинголог сум 42 години, знам што зборувам – вака можеби и ќе ја исфрлите корона од устата и носот

Република - 04.04.2020

Оториноларингологот од Дубровник, д-р Јуре Буриќ во пензија, од својата долгогодишна лекарска пракса има совет за кој вели дека е едноставен, достапен за сите и бесплатен. Доволни се обична вода и една рака морска сол.

Полицајците од првите редови против корона вирусот

Скопје инфо - 04.04.2020

Министерството за внатрешни работи преку полициските службеници го контролира спроведување на мерките кои ги носи владата, а се однесуваат на ограничување на движењето на граѓаните. По докторите, тие се во првите редови против корона вирусот.

Ковид-19 во Албанија ќе го достигне врвот следната недела

Опсервер - 04.04.2020

– Во Албанија следната недела се очекува коронавирусот да го достигне врвот. Ова е предвидувањето на експертите за време на онлајн средбата на Техничкиот комитет за епидемија на коронавирусот со премиерот Еди Рама.

Чомски: Шокантно е што во овој клучен момент Америка ја води Трамп, коронавирусот ќе нè натера да размислиме за тоа ...

Локално - 04.04.2020

Ноам Чомски, познат лингвист, филозоф и еден од најголемите мислители на денешницата за DiEM25 изјави дека е „шокантно што во овој клучен момент Америка ја води Доналд Трамп“, кого го опишува како „социопат“.

Виролози: Отворете прозорци, пуштете го сонцето, вирусот нема крилја

Опсервер - 04.04.2020

– Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Виролози: Отворете прозорци, пуштете го сонцето, вирусот нема крилја

Вечер Прес - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Виролози: Отворете прозорци, пуштете го сонцето, вирусот нема крилја

Денешен - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Виролози: Отворете прозорци, пуштете го сонцето, вирусот нема крилја

Либертас - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Бабичка го победи коронавирусот, еве како беше прославено тоа

Пулс24 - 04.04.2020

85-годишна бабичка успеа да го победи коронавирусот, па од нејзината победа направи вистински повод за славење. Радосната старица беше испратена од болницата со силен аплауз од страна на медицинските ...

Вистината е најдоброто оружје против коронавирусот

Либертас - 04.04.2020

Размерите на пандемијата се последица и на лицемерната политиката. Борбата против коронавирусот може да успее само ако се стават сите факти на маса Во борбата против пандемијата на коронавирусот најважна е вистината.

ИМУНИ на коронавирус нема: Одредена возраст кај тинејџерите е отпорна на вирусот, а ЕВЕ И ЗОШТО!

Женски магазин - 04.04.2020

Тинејџерите се доста потентни при создавање на антитела и блокирање на вируси надвор од клетките, за разлика од новороденчињата и малите деца. Поради оваа причина, тие се најотпорни на вирусот.

Ковид-19 во Албанија ќе го достигне врвот следната недела

Вечер Прес - 04.04.2020

Во Албанија следната недела се очекува коронавирусот да го достигне врвот. Ова е предвидувањето на експертите за време на онлајн средбата на Техничкиот комитет за епидемија на коронавирусот со премиерот Еди Рама.

Ковид-19 во Албанија ќе го достигне врвот следната недела

Либертас - 04.04.2020

Во Албанија следната недела се очекува коронавирусот да го достигне врвот. Ова е предвидувањето на експертите за време на онлајн средбата на Техничкиот комитет за епидемија на коронавирусот со премиерот Еди Рама.

Претседателските избори во Полска ќе се одржат

Опсервер - 04.04.2020

Претседателските избори во Полска ќе се одржат во мај и покрај пандемијата на коронавирусот, изјави претседателот Анджеј Дуда за католичкиот весник „Наш дневник“. Националистичката партија Закон и правда не се откажува од изборите на 10 мај и покрај ...

Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации за Ковид-19

Опсервер - 04.04.2020

За исплаќање на вонредните трошоци за справување со коронавирусот, Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството велат дека „во оваа критична битка за справувањето со ...

Затворени епидемиолошката служба и микробиологија во Гостивар, персоналот во домашна изолација

Gostivarpress.mk - 04.04.2020

Дваесетина вработени во гостиварската Подрачна единица на Центарот за јавно здравје, се испратени во домашна изолација, откако нивни колега, медицински техничар добил позитивен резултат за коронавирус.

Уште седум ново инфицирани со Ковид-19 во Куманово

Фактор - 04.04.2020

Во Куманово има уште седум нови инфицирани пациенти со Ковид-19, но меѓу нив нема ниту медицинско лице, велат од Центарот за јавно здравје на Куманово , за разлика од вчера кога беа регистрирани дури 11 на инфективното одделение во кумановската ...

Регистрирани нови седум случаи со коронавирус во Куманово, од кои едно лице од липковско

Република - 04.04.2020

Регистрирани се нови седум забалени лица со коронавирус во Куманово, информираа од Центарот за јавно здравје-Куманово, притоа додавајќи дека шест лица се од Куманово, а едно лице од општина Липково. Во последните 24 часа, имаме седум нови случаи.

Сè повеќе новороденчиња во светот ги добиваат имињата Корона, Вирус и Ковид

Пулс24 - 04.04.2020

Пандемијата на коронавирус е главна тема низ целиот свет, со оглед на тоа дека речиси нема држава каде болеста не се шири и го нарушува животот на сите жители. Затоа не изненадува што најчести зборови се коронавирус, вирус, Ковид и епидемија.

Која суперсила ќе остане, а која ќе отпадне од игра?

Н.Македонија - 04.04.2020

Пандемијата на коронавирусот што го зафати светот отвори многу прашања, од кои повеќето немаат допирни точки со медицината. Но токму тие прашања, односно одговори за новиот постковид-свет, за новиот глобален распоред на силите, за новите сфери на ...

Можат ли САД и Кина да бидат партнери во војната против коронавирусот?

Н.Македонија - 04.04.2020

За да го победи коронавирусот и да се врати на начинот на живот пред почетокот на овој кошмар, треба ли Америка да ја идентификува Кина како противник против кого треба да се мобилизира? Од друга страна, дали САД мора да ја признаат Кина како ...

Ќе го преживее ли шенгенот ковид-19?

Н.Македонија - 04.04.2020

Ако некој во моментот размислува за отворање на границите во Европа, можно е да го прогласат за луд. Исто како што ковид-19 може само да ги влоши претходните здравствени проблеми кај човекот, така и претходните проблематични услови носат голем ризик ...

Пандемијата ќе го промени глобалниот пазар на трудот

Н.Македонија - 04.04.2020

4Иако сè уште не може целосно да се предвиди економскиот пад од пандемијата на коронавирусот и мерките што во моментот се преземаат за нејзино сузбивање, сѐ повеќе станува јасно дека ефектите за светската економија ќе бидат тешки, веројатно и многу ...

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Н.Македонија - 04.04.2020

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од пандемијата на коронавирусот. – Корона обврзниците нема да решат ниту еден проблем, а кој не ...

И солидарноста на тестирање

Н.Македонија - 04.04.2020

Пандемијата со коронавирусот и понатаму го преокупира целокупното внимание на домашната и на меѓународна јавност. Практично сѐ е подредено на справување со кризата, која доби префикс на здравствено-економска непогода.

РУСКИ ПОЛКОВНИК: Нема пандемија, тоа е СВЕТСКА ЛАГА- вирусот е смислен и ги има овие 4 задачи!

Магазин - 04.04.2020

Истакнат аналитичар во рускиот центар за воено-стратешки истражувања при Генералштабот на РФ – полковник Владимир Кватков, ја анализирал светската психоза предизвикана од коронавирусот. Во 16-минутно видео, тој упати голем број вознемирувачки ...

Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации за Ковид-19

MakPress - 04.04.2020

За исплаќање на вонредните трошоци за справување со коронавирусот, Министерството за финансии на Грција отвори специјална сметка за донации, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството велат дека „во оваа критична битка за справувањето со ...

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ОДОБРИ ПОМОШ: Три држави ќе добијат милијарди евра!

Магазин - 04.04.2020

Европската комисија одобри пакети за финансиска помош на Грција, Полска и Португалија за да го ублажат економското влијание на епидемијата на коронавирус преку гаранции за заем, велат агенциите.

Близнаци во Индија ги крстиле Ковид и Корона

Expres - 04.04.2020

Брачна двојка од индискиот град Раипур среде пандемијата од коронавирус реши на своите новородени близнаци да им ги даде имињата Ковид на машкото и Корона на девојчето. „Благословена бев со близнаците, девојче и машко, на 27 март рано наутро.

ПОТРЕСНИ ФОТОГРАФИИ: Погребан малиот Исмаил, најмладата жртва на КОРОНА ВИРУСОТ!

Магазин - 04.04.2020

Тажни фотографии пристигнаа од Англија. Најмладата жртва на коронавирус во Велика Британија е погребана денес. Исмаил Мухамед од Брикстон, јужен Лондон, имал само 13 години, кога почина од корона вирус откако бил примен во болницата на колеџот Кинг.

Во САД 6,6 милиони луѓе останале без работа – сигнал дека Америка тоне во рецесија

Банкарство.мк - 04.04.2020

Во САД, 6,6 милиони работници останале без работа поради пандемијата на коронавирусот. Повеќе од 6,6 милиони Американци се пријавиле за помош во случај да останат невработени, а тоа е далеку повеќе од рекордното ниво на оние кои ја изгубиле работата ...

Претседателските избори во Полска ќе се одржат

MakPress - 04.04.2020

Претседателските избори во Полска ќе се одржат во мај и покрај пандемијата на коронавирусот, изјави претседателот Анджеј Дуда за католичкиот весник „Наш дневник“. Националистичката партија Закон и правда не се откажува од изборите на 10 мај и покрај ...

Албанија: Околу 500 затвореници добија привремени дозволи за излез поради Ковид-19

MakPress - 04.04.2020

Во Албанија во тек е ослободувањето на осудените лица кои добија привремени тримесечни дозволи поради ситуацијата создаде од Ковид-19. Во сите затвори ова право што со одлука го овозможи Владата го оствариле 494 осудени лица од 600 колку што ...

Синдикатите во Словенија разочарани од владината финансиска помош

MakPress - 04.04.2020

Федерацијата на слободни синдикати на Словенија е разочарана од мерките на Владата за помош на работниците и економијата погодени од епидемијата на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Николов: Ургентно да се преземат мерки за заштита на здравствените работници

MakPress - 04.04.2020

Вчерашниот ден веројатно беше еден од најтешките денови од почетокот на епидемијата со Ковид. За жал, веројатно вакви тешки денови ќе бидат пред нас и понатаму. Вчера бројката на потврден заразен медицински персонал беше најголема до сега, а сето ...

ЕУ се придружува кон повикот на ОН за глобален прекин на огнот за време на пандемијата

MakPress - 04.04.2020

Европската Унија го поддржува повикот на генералниот секретар на Обединетите Нации за глобален прекин на огнот додека трае борбата против пандемијата на коронавирусот, јави дописничката на МИА од Брисел.

ИНФЕКТОЛОГ ШОКИРАШЕ: Еве колку животи спасија мерките за изолација и кога се очекува врвот на епидемијата!

Магазин - 04.04.2020

Социјалното растојание, во моментов е единствениот начин за борба против коронавирусот, рече словенечкиот инфектолог Андреј Трамп, проценувајќи дека се спасени 60.000 животи благодарение на мерките за спречување на веќе преземените вируси.

Пандемии што го стресоа светот: Сличности и разлики меѓу шпанскиот грип и корона вирусот низ фотографии

365 - 04.04.2020

Архивски фотографии откриваат каков бил животот на луѓето за време на светската пандемија со шпанскиот грип. Шпанскиот грип бил необично смртоносна пандемија, што траела од јануари 1918 до декември 1920 година.

Затворена епидемиолошката служба во Гостивар

Expres - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија во Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени, јави МИА. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Eпидемиолошката служба на ЦЈЗ во Гостивар затворена, вработен позитивен на коронавирус

MakPress - 04.04.2020

Епидемиолошката служба и микриобиологија на подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар од синоќа се затворени. Мерката засега е од привремен карактер откако вчера беше утврден позитивен тест на КОВИД 19 кај еден од вработените.

Вака пее и свири познатиот српски епидемиолог КОН: Освен медицината ова е неговиот друг талент (видео)

Магазин - 04.04.2020

Српскиот епидемиолог Предраг Кон секојдневно ја информира јавноста за состојбата во врска со борбата против пандемијата на коронавирус и бројот на луѓе кои починале и умреле од оваа инфекција.

Премиер лига ќе нема ниту во мај

MakPress - 04.04.2020

Раководството на Премиер лигата соопшти дека натпреварувањето нема да продолжи ниту во мај. На вонредниот состанок денеска, на кој беше разгледана актуелната состојба и прекинот на сите активности поради пандемијата на коронавирус, е заклучено дека ...

Виролози: Вирусот нема крилја затоа отворете прозорци, пуштете го сонцето

MakPress - 04.04.2020

Претседателот на италијанскиот Висок здравствен институт Силвио Брусаферо изјави дека нема докази дека вирусот циркулира во воздухот. Според достапните епидемиолошки податоци, главните начини за пренесување на коронавирусот се преку капки (ситни ...

Короната ова не може да го преживее: Јас сум доктор 42 години- доволна е една лажица на утро и навечер!

Магазин - 04.04.2020

Д-р Јуре Буриќ испрати писмо до хрватскиот министер за здравство Вили Берош во врска со короната, а тоа беше наведено од тамошниот лекар – како тој смета дека можеме да го отстраниме овој вирус од телото.

[Видео] Робот на улиците во Тунис проверува зошто луѓето не се дома во текот на пандемијата

Мак. Весник - 04.04.2020

Властите во Тунис ангажираа полициски робот на улиците за да го осигураат придржувањето до заштитните мерки за време на пандемијата од коронавирусот. Ако роботот забележи човек на улица, доаѓа до него и го прашува што прави надвор.

Ковид-19 во Албанија ќе го достигне врвот следната недела

MakPress - 04.04.2020

Во Албанија следната недела се очекува коронавирусот да го достигне врвот. Ова е предвидувањето на експертите за време на онлајн средбата на Техничкиот комитет за епидемија на коронавирусот со премиерот Еди Рама.

Корона вирусот го запре производството на пивото корона

Фокус - 03.04.2020

Мексиканската компанија за пиво „Корона” соопшти дека привремено го запира производството на овој светски познат напиток. Одлуката стапува во сила в недела. Владата на Мексико неделава објави вонредна состојба поради епидемијата на коронавирусот и ...

Пахор со мегафон ги бодри лицата во старечките домови

Фокус - 03.04.2020

Словенечкиот претседател Борут Пахор веќе неколку денови со мегафон ги посетува старечките домови ширум земјата со цел да ги охрабри и мотивира пензионерите да издржат во борбата со епидемијата на коронавирусот.

Корона, Ковид и Вирус – нови имиња за бебињата низ светот

Фокус - 03.04.2020

Пандемијата на коронавирус е главна тема низ целиот свет, со оглед на тоа дека речиси нема држава каде болеста не се шири и го нарушува животот на сите жители. Затоа не изненадува што најчести зборови се коронавирус, вирус, Ковид и епидемија.

Сè повеќе новороденчиња во светот ги добиваат имињата Корона, Вирус и Ковид

ТВ21 - 03.04.2020

Пандемијата на коронавирус е главна тема низ целиот свет, со оглед на тоа дека речиси нема држава каде болеста не се шири и го нарушува животот на сите жители. Затоа не изненадува што најчести зборови се коронавирус, вирус, Ковид и епидемија.

Албанија: Околу 500 затвореници добија привремени дозволи за излез поради Ковид-19

ТВ21 - 03.04.2020

Во Албанија во тек е ослободувањето на осудените лица кои добија привремени тримесечни дозволи поради ситуацијата создаде од Ковид-19. Во сите затвори ова право што со одлука го овозможи Владата го оствариле 494 осудени лица од 600 колку што ...

Сасоли: ЕУ бара начини како да им помогне на земјите од Западен Балкан

ТВ21 - 03.04.2020

Претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли, напиша писмо на спикерите на земјите од Западен Балкан во кое истакнува дека ЕУ бара начин како да им помогне на земјите од овој регион околу оваа криза предизвикана од Ковид-19.

Сасоли: ЕУ бара начини како да ги вклучи земјите од Западен Балкан во своите механизми за борба против КОВИД-19

Канал5 - 03.04.2020

-Како претседател на Европскиот парламент, ве уверувам во мојата целосна поддршка за изнаоѓање на најдобри решенија за да бидете заштитени од негативните последици од оваа криза, посочува во одговорот Сасоли.

Сасоли: ЕУ бара начин да го вклучи Западен Балкан во механизмите за борба со Ковид-19

Фокус - 03.04.2020

Претседателот на Еропскиот Парламент Давид Сасоли во одговор на писмото на претседателите на Парламентите од земјите од Западен Балкан, наведува дека Европската унија веќе бара начини како да ги вклучи земјите од Западниот Балкан во своите механизми ...

Уште двајца бугарски пратеници со коронавирус

Алсат-М - 03.04.2020

Уште двајца бугарски парламентарци имаат позитивен тест на КОВИД-19, болест предизвикана од коронавирусот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централно-десничарска партија ГЕРБ, Даниела Дариткова и друга членка ...

Уште двајца бугарски пратеници заразани со корона вирусот

Фокус - 03.04.2020

Уште двајца бугарски парламентарци имаат позитивен тест на КОВИД-19. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централно-десничарска партија ГЕРБ, Даниела Дариткова и друга членка на оваа партија, Даниела Малешкова.

Сасоли: ЕУ бара начини како да ги вклучи земјите од Западен Балкан во своите механизми за борба против КОВИД-19

24 Вести - 03.04.2020

Претседателот на Еропскиот Парламент Давид Сасоли во одговор на писмото на претседателите на Парламентите од земјите од Западен Балкан, наведува дека Европската унија веќе бара начини како да ги вклучи земјите од Западниот Балкан во своите механизми ...

СДСМ: Владините мерки обезбедуваат помош за 250.000 работници и 35.000 компании

Канал5 - 03.04.2020

Владините мерки обезбедуваат помош за 250.000 работници и 35.000 компании, се бориме за секое работно место. Коронавирусот комплетно го промени начинот на кој фунцкионира светот и никој не е поштеден.

Уште двајца бугарски пратеници позитивни на Ковид-19

ТВ21 - 03.04.2020

Уште двајца бугарски парламентарци имаат позитивен тест на КОВИД-19. Тоа се претседателката на парламентарната група на владејачката централно-десничарска партија ГЕРБ Даниела Дариткова, но и Даниела Малешкова, членка на оваа партија.

Блокирана руската резолуција во ОН за прекин на санкции во време на пандемија

Алсат-М - 03.04.2020

САД, ЕУ, Велика Британија, Украина и Грузија не дозволија Генералното собрание на ООН да ја усвои нацрт резолуцијата поднесена од Русија со која се повикува на укинување на едностраните санкции кои оневозможуваат државите да се борат против ...

Опра ќе донира 10 милиони долари за борба против Ковид-19

Фокус - 03.04.2020

Опра Винфри ќе подари 10 милиони долари за борба против проблемите предизвикани од корона вирусот, како и помош во храна за најзагрозените групи граѓани на САД. Една од најбогатите и највлијателни жени, на друштвените мрежи објави: „Ќе донирам 10 ...

Одложено продолжението на производство во „Дрекслмајер"во Кавадарци поради коронавирусот

Канал5 - 03.04.2020

Одложено е продолжението на производство во германската фабрика „Дрекслмајер" во Кавадарци, поради коронавирусот. Претходно, најголем дел од околу 5.000 работници беа пуштени на колективен платен годишен одмор, како превентива од Ковид-19.

Опра Винфри донираше 10 милиони долари за борба против корона

Канал5 - 03.04.2020

Донацијата е намената за обезбедување на храна за најзагрозените, децата, како и старите и невработените. Модниот дизајнер Ралф Лорен објави минатата недела дека неговата компанија донира 10 милиони долари за борба против коронавирусот, а еднаков ...

Ковид-19: И покрај затворените училишта, сиромашната Танзанија има одлична образовна алтернатива

Deutsche Welle - 03.04.2020

„Смартклас“ е платформа за едукација преку интернет, која ги поврзува учителите со учениците во африканската држава Танзанија. Системот е создаден во јануари 2019 година и значително помага за учењето за време на пандемијата на коронавирус.

Македонец од САД: Aтмосферата поради коронавирусот е нереална и брзо може да излезе од контрола

Канал5 - 03.04.2020

Корона вирусот продолжува да коси во САД, земјата го регистрираше најцрниот ден до сега со над 1.000 починати, што е и најголем број на мртви досега во една земја од почетокот на пандемијата.

Лицата кои останале без работа поради коронавирусот, стануваат дел од системот за социјална заштита

Алсат-М - 03.04.2020

Лицата кои останале без работа или биле дел од неформалната економија по брза постапка стануваат дел од системот за социјална заштита. Ова е една од новите мерки поради ново- настанатата ситуација со пандемијата Ковид 19.

Близнаци родени среде пандемија, ги добиле имињата Корона и Ковид

Канал5 - 03.04.2020

Иако пандемијата на коронавирус не им донесе ништо добро на повеќето луѓе, млади родители од централниот дел на индиската покраина Раипур решија да ги именуваат своите близнаци Корона и Ковид.

После првичната збунетост, Евопската Унија се буди во борбата против короната

24 Вести - 03.04.2020

ЕУ сака да го вклучи Западен Балкан во своите механизми за борба со коронавирусот - НАТО усвои заедничка декларација. Откако Унијата доби критики за задоцнетите реакции кон своите членки за здравствената криза, се чини како да се буди.

Робот во Тунис проверува како се спроведува карантинот (ВИДЕО)

Канал5 - 03.04.2020

Властите во Тунис поставија полициски робот на улиците на главниот град за да обезбедат почитување на карантинот за време на пандемијата на коронавирус. Ако роботот забележи лице на улица, доаѓа до него и го прашува што прави надвор.

Стадионот на првакот на Лигата на шампионите од утре се претвора во болница

Канал5 - 03.04.2020

Борусија Дортмунд денеска објави дека го става на располагање својот стадион за третман на лица заразени со коронавирус. Во соопштението се наведува дека центарот е сместен под северната трибина на Вестфаленштадион, или денешниот парк Сигнал Идуна, ...

Претседателот на иранскиот парламент заразен со коронавирус

Алсат-М - 03.04.2020

Претседателот на иранскиот парламент Али Лариџани е заразен со коронавирус, објави иранската државна телевизија, наведувајќи дека биле заразени и над дваесет пратеници. Лариџани бил тестирани откако добил симптоми.

Мијатовиќ: Новинарите да работат во безбедни услови, без страв дека ќе бидат малтретирани

Фокус - 03.04.2020

Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ, предупредува дека слободата на печатот не смее да биде поткопана со мерките за борба против дезинформациите за коронавирусот.

Привремено запрено производството на пивото „Корона”

ТВ21 - 03.04.2020

Мексиканската компанија за пиво „Корона” соопшти дека привремено го запира производството на овој светски познат напиток. Одлуката стапува во сила в недела. Владата на Мексико неделава објави вонредна состојба поради епидемијата на коронавирусот и ...

Две пратенички од ГЕРБ заразени со Ковид-19

Нетпрес - 03.04.2020

Уште двајца бугарски парламентарци имаат позитивен тест на Ковид-19, болест предизвикана од коронавирусот. Всушност, станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централно-десничарска партија ГЕРБ, Даниела Дариткова и ...

Се стопира производството на познатото пиво

+инфо - 03.04.2020

Мексиканската компанија која го прави светски познатото пиво „Корона“ соопшти дека привремено го запира производството. Мексиканската влада оваа недела објави вонредна состојба поради епидемијата на коронавирусот и нареди прекинување на ...

Опра Винфри донира 10 милиони долари за борбата против коронавирусот

А1 On - 03.04.2020

Опра Винфри ќе подари 10 милиони долари за борба против проблемите предизвикани од коронавирусот, и тоа како и помош во храна за најзагрозените групи граѓани на САД. Една од најбогатите и највлијателни жени, на друштвените мрежи објави: „Ќе донирам ...