TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борисов најави неуспех на преговорите Брисел – Лондон и „тврд Брексит“

ТВ21 - 25.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска предупреди дека е можно Британија да ја напушти Европската унија без претходно да се постигне договор за идните трговски и други односи, со таканаречен „тврд Брексит“.

Борисов најави неуспех на преговорите Брисел - Лондон и „тврд Брексит“

+инфо - 25.11.2017

Борисов е еден од првите лидери на ЕУ кои најавуваат дека може да дојде до неспогодбено напуштање на Унијата. Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска предупреди дека е можно Британија да ја напушти Европската унија без претходно да се постигне ...

Борисов: Лондон и Брисел нема да постигнат договор

А1 On - 25.11.2017

Можно е Велика Британија да ја напушти ЕУ без претходно да се постигне договор за идните трговски и други односи, со таканаречен „тврд Брегзит“, предупреди Бојко Борисов. Борисов е еден од првите лидери на ЕУ кој што јавно најави неспогодбено ...

Срдечно и со силна прегратка, Заев го пречека Борисов во Водоча(видео)

AKO - 25.11.2017

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов на својот ФБ профил објави видео со информација дека македонскиот премиер Зоран Заев, го пречекал во манастирот „Свети Леонтиј“, во Водоча, кај Струмица.

Борисов: Ако спориме кој јазик каков е место да потпишеме договор, Каракачанов и Шекеринска може со тенкови ќе дојдеа ...

AKO - 25.11.2017

,,Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја, живејте го животот“, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов на заедничката прес конференција со својот македонски колега.

Премиерите Заев и Борисов се поклонија пред споменикот на Борис Трајковски(видео)

AKO - 25.11.2017

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

Премиерот Заев доби орден од МПЦ – ОА

AKO - 25.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев го пречека Претседателот на Владата на Република Бугарија, Бојко Борисов во Водочкиот манастир, во присуство на Митрополитот струмички Наум.

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот

Канал5 - 24.11.2017

Коридор 8 е нашиот приоритет. Тој е од животно значење за нашиот регион, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на првата заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија, што се одржува во Струмица.

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме да најдат решение

Канал5 - 24.11.2017

Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа македонскиот и ...

Ордени од МПЦ-ОА за Заев и Борисов

Канал5 - 24.11.2017

Митрополитот Струмички Наум денеска во манастирот Водоча им врачи ордени на македонскиот и на бугарскиот премиер Зоран Заев и Борко Борисов. Орденот, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот Македонски Крст, им се доделува за особен придонес и ...

Борисов на струмичани им вети дека до Софија ќе стигаат за саат и пол

Сакам да кажам - 24.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов им вети на струмичани дека за година-две од Струмица до Софија ќе се стигнува за час и половина. Борисов и неговиот македонски колега Зоран Заев вчера имаа средба со локалните жители по положувањето цвеќе на ...

Заев и Борисов ги поздравија насобраните струмичани

Канал5 - 24.11.2017

Ќе важи ли онаа старата „По утрото денот се познава“,Премиерите на Македонија и Бугарија Бојко Борисов и Зоран Заев,денеска средбата пред чинот на потпишување на декларациите за соработка го започнаа од манастирот Св.Леонтиј во Водоча.

Владите на Македонија и Бугарија на заедничка седница

Канал5 - 24.11.2017

Регионот може да успее само со заеднички напори. Со средба во манастирот Водоча, премиерите Заев и Борисов ја најавија заедничката владина седница, која помина во атмосфера на доборососедство и взаемна почит.

Економска соработка и инфраструктурни проекти договорени на заедничката седница

Канал5 - 24.11.2017

Железничко поврзување, економска соработка, но пред се силна политичка порака за добрососедство испратија од Струмица премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов, како и министрите на владите на двете земји.

Борисов : Британија оди кон тежок Брегзит

Канал5 - 24.11.2017

Велика Британија и Европската унија се движат кон тежок Брегзит, рече премиерот на Бугарија во Брисел пред предупредувањето дека ЕУ не е подготвена за жестокиот развод од Велика Британија.

Борисов: Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО

Канал5 - 24.11.2017

Со потпишување Заедничка декларација во која се нотирани сите заложби за унапредување на соработката во сите сфери и со потпишување на девет билатерални договори, заврши првата заедничка седница на Владите на Република Македонија и Република ...

Борисов: Не се оптоварувајте со историја, заборавете на „големи“ држави

Канал5 - 24.11.2017

Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја, живејте го животот, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов, одговарајќи на новинарско прашање по денешната заедничка седница на владите на Бугарија и на ...

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

Канал5 - 24.11.2017

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица положија цвеќе пред споменикот на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски. На чинот на полагање цвеќе присуствуваа и владините делегации на ...

НДМ: Зошто на вчерашната заедничка македонско-бугарска седница Заев ги заборави Македонците во Бугарија?

МКД - 24.11.2017

Народно движење за Македонија ги поздравува иницијативите на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов од Струмица за економска, инфраструктурна, туристичка и енергетска соработка, развојот на коридорот 10, намалување на меѓународните тарифи за роаминг ...

НДМ: Разочарани сме дека Заев заборави на Македонците во Бугарија

Макфакс - 24.11.2017

Народно движење за Македонија ги поздравува иницијативите на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов од Струмица за економска, инфраструктурна, туристичка и енергетска соработка, развојот на коридорот 10, намалување на меѓународните тарифи за роаминг ...

НДМ: Премире Заев, како може да заборавивте на Македонците во Бугарија

А1 On - 24.11.2017

„Народно движење за Македонија ги поздравува иницијативите на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов од Струмица за економска, инфраструктурна, туристичка и енергетска соработка, развојот на коридорот 10, намалување на меѓународните тарифи за роаминг ...

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме да најдат решение

еМагазин - 24.11.2017

Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа македонскиот и ...

НДМ: Разочарани сме дека Заев заборави на Македонците во Бугарија

Вечер Прес - 24.11.2017

Народно движење за Македонија ги поздравува иницијативите на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов од Струмица за економска, инфраструктурна, туристичка и енергетска соработка, развојот на коридорот 10, намалување на меѓународните тарифи за роаминг ...

Најави за финансирање на Коридор 8

CivilMedia - 24.11.2017

Лидерите и министрите за транспорт на државите од Западен Балкан на 6. и 7. следниот месец на средба со претставници на Светска банка и со Европската инвестициска банка ќе разговараат за финансирање на изградбата на железничкото поврзување на ...

НДМ: Разочарани сме дека Заев заборави на Македонците во Бугарија

Точка - 24.11.2017

Народно движење за Македонија ги поздравува иницијативите на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов од Струмица за економска, инфраструктурна, туристичка и енергетска соработка, развојот на коридорот 10, намалување на меѓународните тарифи за роаминг ...

Борисов: Не се оптоварувајте со историја, заборавете на „големи“ држави

CivilMedia - 24.11.2017

Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја, живејте го животот, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов, одговарајќи на новинарско прашање по денешната заедничка седница на владите на Бугарија и на ...

(ВИДЕО) Борисов: Не се оптоварувајте со историја, заборавете на „големи“ држави

еМагазин - 24.11.2017

Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја, живејте го животот, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов, одговарајќи на новинарско прашање по заедничка седница на владите на Бугарија и на Македонија.

Коридорот 8 ќе биде приоритет за реализација...

Н.Македонија - 24.11.2017

Коридорот 8 ќе биде приоритет за реализација Лидерите и министрите за транспорт на државите од Западен Балкан на 6 и 7 декември на средба со претставници на Светска банка и со Европската инвестициска банка ќе разговараат за финансирање на изградбата ...

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Телма - 23.11.2017

Со тет-а-тет средба на премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов во манастирот Водоча кај Струмица, почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на двете земји.

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме да најдат решение

Телма - 23.11.2017

Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа македонскиот и ...

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

24 Вести - 23.11.2017

Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница. Заседанието ќе почне со разговори меѓу двајцата премиери Заев и Борисов, по што ќе следи пленарната седница.

Заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија во Струмица

Канал5 - 23.11.2017

Македонската и бугарската влада претпладнево во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата меѓувладина седница, со која ќе претседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов. На заедничката седница на владите на Македонија и на Бугарија се ...

Борисов објави видео на Фејсбук: Заев ме пречека во манастирот Св. Леонтиј

ТВ21 - 23.11.2017

https://www.facebook.com/boyko.borissov.7/videos/2085156271712432/ Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави видео како неговит макеоднски колега Зоран Заев, во манастирот Свети Леонтиј, познат и како Водочки манастир во ...

Меѓувладина седница во Струмица: Заев и Борисов во придружба на своите министри

ТВ21 - 23.11.2017

Со положување свежо цвеќе на споменикот на покојниот претседател Борис Трајковски, стартуваа активностите поврзани со меѓувладината седница на Владите на Македонија и Бугарија. Премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов му оддадоа почит на ...

ВИДЕО: Заев и владиката Наум го пречекаа Борисов во Водочкиот манастир во Струмица

Фокус - 23.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на социјалните мрежи објави видео од посетата на Водочкиот манастир Свети Леонтиј во Струмица, каде беше прекечан од македонскиот колега Зоран Заев, митрополитот на струмичкaта епархија Наум, како и други црковни ...

Борисов стигна во Струмица – Заев го пречека пред водочкиот манастир

24 Вести - 23.11.2017

Под силно полициско обезбедување премиерот на Бугарија Бојко Борисов стигна во Струмица на заедничката седница на двете влади. Делегација на бугарската влада стигна со два хеликоптери, а премиерот Зоран Заев го пречека бугарскиот колега пред ...

Борисов за македонскиот јазик: Не е важно дали е засебен јазикот, важно се разбираме

ТВ21 - 23.11.2017

Не е важно дали македонскиот јазик е засебен од бугарскиот, поентата е во тоа дека се разбираме. Ваков одговор даде премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, на прашањето од ТВ21 дали според него постои македонски јазик кој се разликува од бугарскиот.

Борисов: Темата за Балканот е приоритет

24 Вести - 23.11.2017

Темата за Балканот е приоритет, а денешната средба е доказ за развојот на нашите односи, порача од Струмица бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на состанокот со неговиот домаќин премиерот Зоран Заев.

Не се замарајте со историја, радувајте му се на животот, кажа Бојко Борисов во Струмица

Сакам да кажам - 23.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вели дека луѓето од Македонија и Бугарија не треба да се оптоваруваат со историја, туку да му се радуваат на животот, бидејќи, како што кажа, ниту Бугарите ќе дојдат во Македонија, ниту Македонците во Бугарија.

Македонија и Бугарија потпишаа повеќе договори

Телма - 23.11.2017

Соседните земји и регионот да се развиваат без багажот на минатото, порачаа премиерите Заев и Борисов по заедничката седница во Струмица. Според нив само доколку се зајакнува довербата и соработката може да се доближиме до вредностите но и ...

Борисов: Не се оптоварувајте со историја, заборавете на „големи“ држави

Алсат-М - 23.11.2017

Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја, живејте го животот, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов, одговарајќи на новинарско прашање по денешната заедничка седница на владите на Бугарија и на ...

Борисов потсети на Ратко Младиќ како предупредување за земјите кои не соработуваат

Фокус - 23.11.2017

Премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, на прес конференцијата по заедничката владина седница, изјави дека секогаш може да се најде причина за кавга, но дека двете Влади денеска работат на подобрување и развивање на односите.

Заедничка седница на Владите на Македонија и Бугарија

Алсат-М - 23.11.2017

Заедничка седница на Владите на Македонија и на Бугарија денеска во Струмица беше оценета како поставување на основа за соработка помеѓу двете земји. Премиерите Заев и Борисов ветија дека ќе соработуваат и на спроведување на реформите кои ќе ја ...

Прва заедничка владина седница на Македонија и Бугарија

24 Вести - 23.11.2017

Да се свртиме кон иднината а не кон минатото и заеднички да работиме за доброто на граѓаните на двете држави. Ова беше заклучокот на премиерот Зоран Заев и Бојко Борисов од заедничката владина седница во Струмица каде беа потпишани десетина договори ...

Владината делегација од Бугарија долета со два хеликоптери во Струмица

24 Вести - 23.11.2017

Светнати улици, ограничен сообраќај и свежо офарбана фасада на Домот на АРМ во Струмица, се беше подготвено за пречек на врвот на бугарската политика. Дозаби вооружени полицајци внимаваа на безбедноста, а хелихоптери цело време го надлетуваа градот.

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме да најдат решение

24 Вести - 23.11.2017

Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа македонскиот и ...

Заев и Борисов добија ордени од МПЦ-ОА

Фокус - 23.11.2017

Митрополитот Струмички Наум денеска во манастирот Водоча им врачи ордени на македонскиот и на бугарскиот премиер Зоран Заев и Борко Борисов. Орденот, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот Македонски Крст, им се доделува за особен придонес и ...

Заев и Борисов им порачаа на црквите да соработуваат како нив

Фокус - 23.11.2017

Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа македонскиот и ...

Заев и Борисов денеска одржуваат заедничка седница во Струмица

Фокус - 23.11.2017

Македонија и Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка на двете влади, а со седницата ќе заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов и како што е најавено, ќе бидат потпишани и неколку договори и ...

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

ТВ21 - 23.11.2017

Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми. Како што соопшти владината прес-служба, предвидена е заедничка ...

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Алсат-М - 23.11.2017

Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми. Како што соопшти владината прес-служба, предвидена е заедничка ...

Тет-а-тет средба Заев - Борисов во Водоча

Канал5 - 23.11.2017

Со тет-а-тет средба на премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов во манастирот Водоча кај Струмица почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на двете земји.

Тет-а-тет средба Заев - Борисов во Водоча

24 Вести - 23.11.2017

Со тет-а-тет средба на премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов во манастирот Водоча кај Струмица почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на двете земји.

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот

ТВ21 - 23.11.2017

Коридор 8 е нашиот приоритет. Тој е од животно значење за нашиот регион, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на првата заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија, што се одржува во Струмица.

Следниот месец средба за финансирање на железницата на Коридор 8

Слободен Печат - 23.11.2017

Лидерите и министрите за транспорт на државите од Западен Балкан на 6. и 7. следниот месец на средба со претставници на Светска банка и со Европската инвестициска банка ќе разговараат за финансирање на изградбата на железничкото поврзување на ...

Борисов: Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО

Стандард - 23.11.2017

Со потпишување Заедничка декларација во која се нотирани сите заложби за унапредување на соработката во сите сфери и со потпишување на девет билатерални договори, заврши првата заедничка седница на Владите на Република Македонија и Република ...

Заев и Борисов порачаа дека ја продлабочуваат соработката

Нетпрес - 23.11.2017

По првата заедничка седница меѓу владите на Македонија и Бугарија, којашто во четвртокот се одржа во Струмица, потпишани се договори за економска и трговска соработка, како и договори во областите на одбраната, надворешната политика, енергетиката, ...

Ордени од МПЦ-ОА за Заев и Борисов

Сител - 23.11.2017

Митрополитот Струмички Наум денеска во манастирот Водоча им врачи ордени на македонскиот и на бугарскиот премиер Зоран Заев и Борко Борисов. Орденот, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот Македонски Крст, им се доделува за особен придонес и ...

Борисов: Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО

Press24 - 23.11.2017

Со потпишување Заедничка декларација во која се нотирани сите заложби за унапредување на соработката во сите сфери и со потпишување на девет билатерални договори, заврши првата заедничка седница на Владите на Република Македонија и Република ...

Борисов: Не се оптоварувајте со историја, заборавете на „големи“ држави

+инфо - 23.11.2017

Историчарите, наведе, нека се докажуваат кој, како и од што е произлезен. Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја, живејте го животот, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов, одговарајќи на новинарско ...

(ВИДЕО) Заев – Борисов: Билатералните односи се значајни за евроинтеграциите на Македонија

А1 On - 23.11.2017

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, одржаа прес конференција на која информираа за резултатите од заедничката седница на владите на двете земји што денеска се одржа во Струмица, како ...

Борисов: Не се оптоварувајте со историја, заборавете на „големи“ држави

Стандард - 23.11.2017

Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја, живејте го животот, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов, одговарајќи на новинарско прашање по денешната заедничка седница на владите на Бугарија и на ...

Прва заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Нетпрес - 23.11.2017

Како што соопшти владината прес-служба, се очекува на седницата којашто ќе се одржи во Струмица и со која треба да заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов да бидат потпишани договори и меморандуми и да одржат заедничка ...

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

Стандард - 23.11.2017

Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми. Како што соопшти владината прес-служба, предвидена е заедничка ...

Прва заедничка седница на македонската и бугарската влада во Струмица

Таратур - 23.11.2017

Денеска во Струмица, во Домот на АРМ, македонската и бугарската влада ќе ја одржат првата меѓу-владина седница. Со седницата ќе заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов, а ќе бидат потпишани и неколку договори и меморандуми.

Заев и Борисов на тет-а-тет средба

Press24 - 23.11.2017

Со тет-а-тет средба на премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов во манастирот Водоча кај Струмица почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на двете земји.

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

А1 On - 23.11.2017

Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми. Како што соопшти владината прес-служба, предвидена е заедничка ...

Тет-а-тет средба Заев – Борисов во Водоча

Слободен Печат - 23.11.2017

Со тет-а-тет средба на премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов во манастирот Водоча кај Струмица почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на двете земји.

Заев го пречека Борисов во манастирот во Водоча (ВИДЕО)

МКД - 23.11.2017

Премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов со тет-а-тет средба во манастирот „Св. Леонтиј“, во Водоча, кај Струмица ја почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија.

Во Струмица прва меѓувладина седница на Бугарија и Македонија

Макфакс - 23.11.2017

Во Домот на АРМ во Струмица, Македонија и Бугарија денеска ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Со седницата ќе заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов, а ќе бидат потпишани и неколку договори и меморандуми.

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

Алфа - 23.11.2017

Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми. Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во ...

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

Сител - 23.11.2017

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица положија цвеќе пред споменикот на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски. На чинот на полагање цвеќе присуствуваа и владините делегации на ...

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски (Видео)

Слободен Печат - 23.11.2017

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица положија цвеќе пред споменикот на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски. На чинот на полагање цвеќе присуствуваа и владините делегации на ...

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

Стандард - 23.11.2017

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица положија цвеќе пред споменикот на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски. На чинот на полагање цвеќе присуствуваа и владините делегации на ...

Фото: Заев и Борисов положија цвеќе на споменикот на Борис Трајковски

Press24 - 23.11.2017

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица положија цвеќе пред споменикот на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски. На чинот на полагање цвеќе присуствуваа и владините делегации на ...

ВИДЕО: Премиерите Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Република ...

А1 On - 23.11.2017

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме

Нова ТВ - 23.11.2017

По првата заедничка седница меѓу Владите на Македонија и Бугарија, во Струмица се потпишани договори за економска и трговска соработка. Потпишани се договори во областите на одбраната, надворешната политика, енергетиката, туризмот, ...

Борисов - Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот

Р.С.Европа - 23.11.2017

Коридор 8 е нашиот приоритет. Тој е од животно значење за нашиот регион, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на првата заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија, што се одржува во Струмица.

Прва заедничка седница на македонската и бугарската Влада

Press24 - 23.11.2017

Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми. Како што соопшти владината прес-служба, предвидена е заедничка ...

Борисов: Коридорот 8 приоритет за Бугарија и регионот

Press24 - 23.11.2017

Коридор 8 е нашиот приоритет. Тој е од животно значење за нашиот регион, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на првата заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија, што се одржува во Струмица.

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

МРТ - 23.11.2017

Се очекува да бидат потпишани девет документи за билатерална соработка во областа на надворешната политика, инвестициите, енергетиката, одбраната, туризмот, телекомуникациите, инфраструктурата и за реакции при природни катастрофи...

Денеска во Струмица ќе се одржи првата заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

МКД - 23.11.2017

Македонија и Бугарија денеска во Струмица во Домот на АРМ ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Со седницата ќе заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов, а ќе бидат потпишани и неколку договори и меморандуми.

Заев и Борисов со своите министри денеска одржуваат заедничка седница во Струмица

+инфо - 23.11.2017

Фокусот на седницата ќе биде напредокот во добрососедските односи меѓу Бугарија и Република Македонија Македонија и Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка на двете влади, а со седницата ќе заседаваат двајцата ...

Македонската и бугарската влада на заедничка седница во Струмица

Нова ТВ - 23.11.2017

Денеска во Струмица ќе се одржи заедничка седница меѓу владите на Република Македонија и Република Бугарија. Од македонската Влада информираат дека на првата заедничка седница со Владата на Бугарија ќе започнат со работа на конкретни проекти, дека ...

Македонско-бугарска владина седница - регионот може да успее само заеднички

Р.С.Европа - 23.11.2017

Или сите заедно во регионот ќе успееме или нема да успееме, затоа имаме отворање кон сите соседи и во таа насока треба да се гледаат заедничките владини седници, вели шефот на дипломатијата Никола Димитров во пресрет на заедничката владина седница ...

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот

Сител - 23.11.2017

Коридор 8 е нашиот приоритет. Тој е од животно значење за нашиот регион, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на првата заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија, што се одржува во Струмица.

Борисов: Коридорот 8 е приоритет за регионот

МКД - 23.11.2017

Коридор 8 е нашиот приоритет. Тој е од животно значење за нашиот регион, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на првата заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија, што се одржува во Струмица.

ВИДЕО: Заев го пречека Борисов во манастирот Свети Леонтиј

А1 On - 23.11.2017

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов на својот фејсбук профил објави видео од средбата со премиерот Заев, кај манастирот Свети Леонтиј, познат и како Водочки манастир, над ...

(ВИДЕО) Заев го пречека Борисов во Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“

Макфакс - 23.11.2017

Претседателот на владата на Република Македонија Зоран Заев утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица кој се наоѓа на границата со Бугарија.

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

Сител - 23.11.2017

Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми. Како што соопшти владината прес-служба, предвидена е заедничка ...

Заев го пречека Борисов во манастирот во Водоча ВИДЕО

+инфо - 23.11.2017

Македонија и Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка на двете влади. Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов на својот фејсбук профил објави видео од денешната средба со македонскиот премиер Зоран Заев, кај манастирот ...

Видео: Заев го пречека Борисов во Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“

Press24 - 23.11.2017

Во Струмица денеска ќе се одржи прва заедничка седница на Владите на Македонија и Бугарија. Зоран Заев утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица кој се наоѓа на границата со Бугарија.

Тет-а-тет средба Заев - Борисов во Водоча

Сител - 23.11.2017

Со тет-а-тет средба на премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов во манастирот Водоча кај Струмица почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на двете земји.

Заев и Борисов: не се мешаме во работата на црквите но ги охрабруваме да најдат решение

Press24 - 23.11.2017

Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа македонскиот и ...

Заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија

OhridNews - 23.11.2017

Во Струмица денеска се одржува заедничка седница на владите на Република Македонија и Република Бугарија. На седницата ќе биде разгледан договорот за добососедство и обврските кои произлегуваат од него, а се очекува да бидат потпишани и повеќе ...

Заев и Борисов не се мешаат во работата на црквите, но ги охрабруваат да најдат решение

МКД - 23.11.2017

Премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов не сакаат да се мешаат во работата и соработката на Бугарската и Македонската православна црква, но ги охрабруваат да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството.

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

+инфо - 23.11.2017

Претходно, двајцата премиери одржаа средба во четири очи во манастирот во Водоча каде што беа пречекани од митрополитот струмички Наум. Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица положија цвеќе пред ...

Во Струмица прва меѓувладина седница на Бугарија и Македонија

Кајгана - 23.11.2017

Во Домот на АРМ во Струмица, Македонија и Бугарија денеска ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Со седницата ќе заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов, а ќе бидат потпишани и неколку договори и меморандуми.

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот

+инфо - 23.11.2017

Во моментов во Домот на АРМ во Струмица се оддржува првата заедничка седница меѓу владите на Бугарија и Македонија. Коридор 8 е нашиот приоритет. Тој е од животно значење за нашиот регион, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот ...

Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

Макфакс - 23.11.2017

Претседателите на Владите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

Премиерите Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Република Македонија Борис ...

Нетпрес - 23.11.2017

Пред почетокот на задничката седница на владите на Република Македонија и Република Бугарија во четвтокот во Струмица, откако бугарската делегација беше пречекана кај манастирот во селото Водоча, македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот бугарски ...

Заев- Борисов: Ја продлабочуваме соработката

МРТ - 23.11.2017

Заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија. Средбата меѓу премиерите почна во манастирот Водоча. Борисов и Заев се поклонија пред споменикот на трагично загинатиот претседател Трајковски.

Заев доби орден од МПЦ

Макфакс - 23.11.2017

Премиерот Зоран Заев го пречека неговиот бугарски колега Бојко Борисов во Водочкиот манастир, во присуство на митрополитот струмички, Наум. Од владината прес-служба соопштија дека Заев добил орден, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот ...

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме да најдат решение

+инфо - 23.11.2017

Ќе бидеме среќни ако нашите цркви меѓусебно си помагаат и заеднички проповедаат, како што тоа ние го правиме на политички план, рече Борисов. Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во ...

Ордени од МПЦ-ОА за Заев и Борисов

А1 On - 23.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев го пречека Претседателот на Владата на Република Бугарија, Бојко Борисов во Водочкиот манастир, во присуство на Митрополитот Струмички Наум.

Борисов објави видео од пречекот во Водочкиот манастир од страна на Заев

Таратур - 23.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на социјалните мрежи објави видео од посетата на Водочкиот манастир Свети Леонтиј во Струмица, каде беше прекечан од македонскиот колега Зоран Заев, митрополитот на струмичкaта епархија Наум, како и други црковни ...

Со многу труд и пари Коридорот 8 ќе излезе од ќорсокак

+инфо - 23.11.2017

На македонска територија сè уште не се обезбедени пари за третата делница, од Крива Паланка до границата со Бугарија. Лидерите и министрите за транспорт на државите од Западен Балкан на 6. и 7.

Заев и Борисов добија ордени од МПЦ-ОА

+инфо - 23.11.2017

Митрополитот Струмички Наум денеска во манастирот Водоча им врачи ордени на македонскиот и на бугарскиот премиер Зоран Заев и Борко Борисов. Митрополитот Струмички Наум денеска во манастирот Водоча им врачи ордени на македонскиот и на бугарскиот ...

Борисов им бакна раце на четворица владици на МПЦ (ФОТО)

+инфо - 23.11.2017

Заев и Борисов одржаа средба во четири очи во манастирот во Водоча. Бугарскиот премиер Бојко Борисов им ги бакна рацете на митрополитот струмички владиката Наум, европскиот митрополит Пимен, тетовско-гостиварскиот Јосиф и кумановско-осоговскиот ...

Борисов: Не се замарајте со Историја, радувајте се на животот

Press24 - 23.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вели дека луѓето од Македонија и Бугарија не треба да се оптоваруваат со историја, туку да му се радуваат на животот. Тој вели ниту Бугарите ќе дојдат во Македонија, ниту Македонците да живеат во Бугарија.

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме да најдат решение

Р.С.Европа - 23.11.2017

Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа македонскиот и ...

Заев доби орден од МПЦ

Кајгана - 23.11.2017

Премиерот Зоран Заев го пречека својот бугарски колега Бојко Борисов во Водочкиот манастир, во присуство на митрополитот струмички Наум. Од владината прес-служба соопштија дека Заев добил орден, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот ...

Борисов: Ниту Бугарите ќе дојдат да живеат во Македонија, ниту Македонците во Бугарија

Press24 - 23.11.2017

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, денеска изјави дека народот треба да се опушти бидејќи ниту Бугарите ќе дојдат да живеат во македонија, ниту пак Македонците во Бугарија. - „Историчарите треба да се занимаваат со тоа.

(Видео) Заев-Борисов: Испраќаме силна порака во регионот и во светот дека вака се гради пријателство

Макфакс - 23.11.2017

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, одржаа прес конференција на која информираа за резултатите од заедничката седница на владите на двете земји што денеска се одржа во Струмица, како ...

Заев и Борисов: Историска шанса за напредок во евроинтеграциите

Нова ТВ - 23.11.2017

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов на денешната заедничка конференција, зборувајќи за резултатите од заедничката седница на владите на двете земји што денеска се одржа во Струмица, се согласија дека билатералните ...

(ВИДЕО) Заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија: Гасоводна врска меѓу земјите, намалување на цените на ...

А1 On - 23.11.2017

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица претседаваа со заедничката седница меѓу владите на двете земји. На седницата беше потпишана Заедничка декларација од првата ...

Премиерот Заев и премиерот Борисов во посета на Водочкиот манастир во Струмица

Слободен Печат - 23.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев го пречека Претседателот на Владата на Република Бугарија, Бојко Борисов во Водочкиот манастир, во присуство на Митрополитот Струмички Наум.

Заев и Борисов не се мешаат во црковни работи, но охрабруваат на решение

Сител - 23.11.2017

Премиерите Заев и Борисов застанаа зад иницијативата за приближување на двете цркви и признавање на автокефалноста на МПЦ од Бугарската црква. Иако стојат на позициите за секуларност и немешање во црковните работи, сепак двајцата премиери ги ...

Македонија- Бугарија: Потпишани девет договори, поддршка за евро- атлантските аспирации

МРТ - 23.11.2017

Посета на Водочкиот манастир, заедничка владина седница во Струмица. Премиерите на Македонија и на Бугарија, Заев и Борисов ја продлабочуваат соработката меѓу двете земји. Потпишани девет договори.

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот

Слободен Печат - 23.11.2017

Коридор 8 е нашиот приоритет. Тој е од животно значење за нашиот регион, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на првата заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија, што се одржува во Струмица.

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме да најдат решение

Стандард - 23.11.2017

Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа македонскиот и ...

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Р.С.Европа - 23.11.2017

Македонија и Бугарија денеска во Струмица ќе одржат меѓу-владина седница. Како што соопшти владината прес-служба, се очекува на седницата на која треба да заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов да бидат потпишани договори и ...

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

Слободен Печат - 23.11.2017

Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми. Како што соопшти владината прес-служба, предвидена е заедничка ...

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме да најдат решение

Слободен Печат - 23.11.2017

Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа македонскиот и ...

Следниот месец средба за финансирање на железницата на Кородорот 8

Press24 - 23.11.2017

Лидерите и министрите за транспорт на државите од Западен Балкан на 6. и 7. следниот месец на средба со претставници на Светска банка и со Европската инвестициска банка ќе разговараат за финансирање на изградбата на железничкото поврзување на ...

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме да најдат решение

Нетпрес - 23.11.2017

Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа македонскиот и ...

Ордени од МПЦ-ОА за Заев и Борисов

Слободен Печат - 23.11.2017

Митрополитот Струмички Наум денеска во манастирот Водоча им врачи ордени на македонскиот и на бугарскиот премиер Зоран Заев и Борко Борисов. Орденот, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот Македонски Крст, им се доделува за особен придонес и ...

Прегратки на говорница, Борисов ја гледа Македонија во ЕУ и НАТО

+инфо - 23.11.2017

Премиерот Заев истакна дека пред претседавањато на Бугарија со Европската унија, Македонија ја надгради соработката. Со потпишување Заедничка декларација во која се нотирани сите заложби за унапредување на соработката во сите сфери и со потпишување ...

Следниот месец средба за финансирање на железницата на Коридор 8

А1 On - 23.11.2017

Лидерите и министрите за транспорт на државите од Западен Балкан на 6. и 7. следниот месец на средба со претставници на Светска банка и со Европската инвестициска банка ќе разговараат за финансирање на изградбата на железничкото поврзување на ...

Борисов: Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО

МКД - 23.11.2017

Со потпишување Заедничка декларација во која се наведени сите заложби за унапредување на соработката во сите сфери и со потпишување на девет билатерални договори, во Струмица заврши првата заедничка седница на Владите на Република Македонија и ...

Борисов: Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО

Слободен Печат - 23.11.2017

Со потпишување Заедничка декларација во која се нотирани сите заложби за унапредување на соработката во сите сфери и со потпишување на девет билатерални договори, заврши првата заедничка седница на Владите на Република Македонија и Република ...

Бугарија и Македонија ќе го одржат првиот заеднички владин состанок

Бизнис Вести - 23.11.2017

Бугарската и македонската влада денеска ќе го одржат својот прв заеднички состанок. Средбата на двата кабинети ќе се одржи во Струмица. Првично ќе има разговор со “четири очи” меѓу премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев.

(ВИДЕО) Заев го пречека Борисов во Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“

Локално - 23.11.2017

Претседателот на владата на Република Македонија Зоран Заев утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица кој се наоѓа на границата со Бугарија.

Заев и Борисов не сакаат да се мешаат – ги охрабруваат црквите да најдат решение

Sky - 23.11.2017

Македонскиот и бугарскиот премиер, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска изјавија дека го почитуваат секуларниот карактер на двете држави и не сакаат да се мешаат во работата и во соработката на двете цркви, но оти можат да ги охрабрат да најдат ...

Тешко вооружени полицајци го чекаат Борисов во Струмица

Фактор - 23.11.2017

Тешко вооружени полицајци се распоредени на улиците во Струмица во очекување на бугарскиот премиер Бојко Борисов . Наскоро треба да започне заседанието на првата заедничка седница меѓу Македонија и Бугарија.

Заедничка седница на македонската и на бугарската влада, ќе се потпишат 9 документи

Мета - 23.11.2017

Владите на Македонија и на Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе одржат заедничка седница. Средбата помеѓу двете делегации почнува во 10 часот, кога премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов ќе положат цвеќе на споменикот на загинатиот ...

Заев и Борисов не сакаат да се мешаат, но ги охрабруваат МПЦ и БПЦ да најдат решение

Либертас - 23.11.2017

Македонскиот и бугарскиот премиер, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска изјавија дека го почитуваат секуларниот карактер на двете држави и не сакаат да се мешаат во работата и во соработката на двете цркви, но кажаа дека можат да ги охрабрат да ...

Заев и Борисов во посета на Водочкиот манастир во Струмица

iPortal - 23.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев го пречека Претседателот на Владата на Република Бугарија, Бојко Борисов во Водочкиот манастир, во присуство на Митрополитот Струмички Наум.

Премиерите Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

iPortal - 23.11.2017

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

Канал 77 - 23.11.2017

Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми. Како што соопшти владината прес-служба, предвидена е заедничка ...

Следниот месец средба за финансирање на железницата на Коридор 8

Либертас - 23.11.2017

Лидерите и министрите за транспорт на државите од Западен Балкан на 6. и 7. следниот месец на средба со претставници на Светска банка и со Европската инвестициска банка ќе разговараат за финансирање на изградбата на железничкото поврзување на ...

Борисов: Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО

Либертас - 23.11.2017

Со потпишување Заедничка декларација во која се нотирани сите заложби за унапредување на соработката во сите сфери и со потпишување на девет билатерални договори, заврши првата заедничка седница на Владите на Република Македонија и Република ...

Заев и владиката Наум го пречекаа Борисов во Водочкиот манастир во Струмица

Тера - 23.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на социјалните мрежи објави видео од посетата на Водочкиот манастир Свети Леонтиј во Струмица, каде беше прекечан од македонскиот колега Зоран Заев, митрополитот на струмичкaта епархија Наум, како и други црковни ...

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме да најдат решение

Точка - 23.11.2017

Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа македонскиот и ...

(ВИДЕО) БОРИСОВ ПРИСТИГНА ВО СТРУМИЦА: Средба во „четири очи“ со Заев

Фактор - 23.11.2017

Во Водочки манастир во Струмица, започна состанокот во "четири очи" помеѓу премиерите на Бугарија и Република Македонија Бојко Борисов и Зоран Заев. Потоа двајцата премиери ќе положат венци на споменикот на претседателот на Република Македонија во ...

Ниту Бугарите ќе дојдат да живеат во Македонија, ниту Македонците во Бугарија

Тера - 23.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов кој денеска е во Струмица заедно со своите министри изјави дека луѓето од Македонија и Бугарија не треба да се оптоваруваат со историја, туку да му се радуваат на животот, затоа што вели ниту Бугарите ќе дојдат во ...

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

Тера - 23.11.2017

Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница. Заседанието ќе почне со разговори меѓу двајцата премиери Заев и Борисов, по што ќе следи пленарната седница.

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

Република - 23.11.2017

Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми. Како што соопшти владината прес-служба, предвидена е заедничка ...

(Видео) Заев-Борисов: Испраќаме силна порака во регионот и во светот дека вака се гради пријателство

Вечер Прес - 23.11.2017

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, одржаа прес конференција на која информираа за резултатите од заедничката седница на владите на двете земји што денеска се одржа во Струмица, како ...

Борисов: Заборавете на „големи“ држави

Локално - 23.11.2017

Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја, живејте го животот, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов, одговарајќи на новинарско прашање по денешната заедничка седница на владите на Бугарија и на ...

(ВИДЕО) Заев го пречека Борисов во Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“

Вечер Прес - 23.11.2017

Претседателот на владата на Република Македонија Зоран Заев утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица кој се наоѓа на границата со Бугарија.

Заев и Борисов се поклонија пред споменикот на Борис Трајковски во Струмица

Мета - 23.11.2017

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, пред почетокот на заедничката седница на владите на двете земји, положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот претседател на Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Борисов од Македонија: За мене Балканот е приоритет

Фактор - 23.11.2017

Со состанокот во четири очи меѓу премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев започна посетата на бугарската делегација во Република Македонија за одржување на првиот заеднички состанок на владите на двете земји.

Заев доби орден од МПЦ

Вечер Прес - 23.11.2017

Премиерот Зоран Заев го пречека неговиот бугарски колега Бојко Борисов во Водочкиот манастир, во присуство на митрополитот струмички, Наум. Од владината прес-служба соопштија дека Заев добил орден, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот ...

Заедничка седница меѓу владите на Република Македонија и Република Бугарија: Ќе се намалат цените роамингот меѓу двете ...

Поглед - 23.11.2017

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица претседаваа со заедничката седница меѓу владите на двете земји. На седницата беше потпишана Заедничка декларација од првата ...

Заев-Борисов: Испраќаме силна порака во регионот и во светот дека вака се гради пријателство

Точка - 23.11.2017

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, одржаа прес конференција на која информираа за резултатите од заедничката седница на владите на двете земји што денеска се одржа во Струмица, како ...

Заев – Борисов: Го активиравме моторот што ќе го повлече целиот регион напред

Sky - 23.11.2017

Заедничката седница на владите на Бугарија и на Македонија беше плодна, оцени денеска во Струмица премиерот Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со својот бугарски колега, Бојко Борисов.

Гасоводна врска меѓу Македонија и Бугарија. Ќе се намалат цените на роамингот меѓу двете земји

iPortal - 23.11.2017

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица претседаваа со заедничката седница меѓу владите на двете земји. На седницата беше потпишана Заедничка декларација од првата ...

Заев и Борисов не сакаат да се мешаат – ги охрабруваат црквите да најдат решение

Мета - 23.11.2017

Македонскиот и бугарскиот премиер, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска изјавија дека го почитуваат секуларниот карактер на двете држави и не сакаат да се мешаат во работата и во соработката на двете цркви, но оти можат да ги охрабрат да најдат ...

Владината делегација од Бугарија долета со два хеликоптера во Струмица: Градот светнат и чист – државата побогата за ...

Локално - 23.11.2017

Светнати улици, ограничен сообраќај и свежо обоена фасада на Домот на АРМ во Струмица, се беше подготвено за пречек на врвот на бугарската политика. До заби вооружени полицајци, кои внимаваа на безбедноста, а хеликоптери цело време го надлетуваа ...

Видео: Заев го пречека Борисов во Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“

Точка - 23.11.2017

Претседателот на владата на Република Македонија Зоран Заев утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица кој се наоѓа на границата со Бугарија.

Заев – Борисов: Го активиравме моторот што ќе го повлече целиот регион напред

Мета - 23.11.2017

Заедничката седница на владите на Бугарија и на Македонија беше плодна, оцени денеска во Струмица премиерот Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со својот бугарски колега, Бојко Борисов.

Борисов: Ниту Бугарите ќе дојдат да живеат во Македонија, ниту Македонците во Бугарија

Фактор - 23.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов кој денеска е во Струмица заедно со своите министри изјави дека луѓето од Македонија и Бугарија не треба да се оптоваруваат со историја, туку да му се радуваат на животот, затоа што вели ниту Бугарите ќе дојдат во ...

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

Локално - 23.11.2017

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица положија цвеќе пред споменикот на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски. На чинот на полагање цвеќе присуствуваа и владините делегации на ...

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

Вечер Прес - 23.11.2017

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица положија цвеќе пред споменикот на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски. На чинот на полагање цвеќе присуствуваа и владините делегации на ...

ВИДЕО: Заев го пречека Борисов во манастирот Свети Леонтиј

Поглед - 23.11.2017

Претседателот на владата на Република Македонија Зоран Заев утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица кој се наоѓа на границата со Бугарија.

Борисов призна дека не ни го признава јазикот: Не е важно дали македонскиот јазик е посебен од бугарскиот, битно се ...

Република - 23.11.2017

„Не е важно дали македонскиот јазик е посебен од бугарскиот, поентата е во тоа дека се разбираме“, ваков одговор даде премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, на прашањето од ТВ21 дали според него постои македонски јазик кој се разликува од бугарскиот.

Борисов призна дека не ни го признава јазикот: Не е важно дали македонскиот јазик е посебен од бугарскиот, битно се ...

Вечер Прес - 23.11.2017

„Не е важно дали македонскиот јазик е посебен од бугарскиот, поентата е во тоа дека се разбираме“, ваков одговор даде премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, на прашањето од ТВ21 дали според него постои македонски јазик кој се разликува од бугарскиот.

Во Струмица прва меѓувладина седница на Бугарија и Македонија

Вечер Прес - 23.11.2017

Во Домот на АРМ во Струмица, Македонија и Бугарија денеска ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Со седницата ќе заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов, а ќе бидат потпишани и неколку договори и меморандуми.

Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

Вечер Прес - 23.11.2017

Претседателите на Владите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

Либертас - 23.11.2017

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица положија цвеќе пред споменикот на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски. На чинот на полагање цвеќе присуствуваа и владините делегации на ...

(ВИДЕО) Заев го пречека Борисов во Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“

Бриф - 23.11.2017

Претседателот на владата на Република Македонија Зоран Заев утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица кој се наоѓа на границата со Бугарија.

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

CivilMedia - 23.11.2017

Владите на Република Македонија и Република Бугарија ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми, денеска во Домот на АРМ во Струмица. Како што соопшти владината прес-служба, предвидена е заедничка ...

ВИДЕО: Премиерите Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Република ...

Поглед - 23.11.2017

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

Заев доби орден од МПЦ

Точка - 23.11.2017

Премиерот Зоран Заев го својот бугарски колега Бојко Борисов во водочкиот манастир, во присуство на митрополитот струмички Наум. Од владината прес-служба соопштија дека Заев добил орден, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот македонски крст, ...

ВИДЕО: Заев го пречека Борисов во манастирот во Водоча

Либертас - 23.11.2017

Со тет-а-тет средба на премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов во манастирот Водоча кај Струмица почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на двете земји.

Ордени од МПЦ-ОА за Заев и Борисов

Локално - 23.11.2017

Митрополитот Струмички Наум денеска во манастирот Водоча им врачи ордени на македонскиот и на бугарскиот премиер Зоран Заев и Борко Борисов. Орденот, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот Македонски Крст, им се доделува за особен придонес и ...

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме да најдат решение

Локално - 23.11.2017

Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа македонскиот и ...

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот

Либертас - 23.11.2017

Коридор 8 е нашиот приоритет. Тој е од животно значење за нашиот регион, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на првата заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија, што се одржува во Струмица.

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот

Локално - 23.11.2017

Коридор 8 е нашиот приоритет. Тој е од животно значење за нашиот регион, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на првата заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија, што се одржува во Струмица.

Борисов им се поклони на свештениците на МПЦ во манастирот Водоча

Локално - 23.11.2017

Под силно полициско обезбедување премиерот на Бугарија Бојко Борисов пристигна во Струмица на заедничката седница на македонската и на бугарската влада. Делегација на бугарската влада стигна со два хеликоптери, а премиерот Зоран Заев го пречека ...

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

Вечер Прес - 23.11.2017

Како што соопшти владината прес-служба, предвидена е заедничка прес-конференција на двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов. Заседанието ќе започне со разговори во четири очи меѓу двајцата премиери по што ќе следи пленарното заседание.

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

Локално - 23.11.2017

Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми. Како што соопшти владината прес-служба, предвидена е заедничка ...

Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

Точка - 23.11.2017

Претседателите на Владите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица

Кумановски м. - 23.11.2017

loading... Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми.

Во Струмица прва меѓувладина седница на Бугарија и Македонија

Точка - 23.11.2017

Во Домот на АРМ во Струмица, Македонија и Бугарија денеска ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Со седницата ќе заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов, а ќе бидат потпишани и неколку договори и меморандуми.

Ордени од МПЦ-ОА за Заев и Борисов...

Н.Македонија - 23.11.2017

Ордени од МПЦ-ОА за Заев и Борисов Митрополитот Струмички Наум денеска во манастирот Водоча им врачи ордени на македонскиот и на бугарскиот премиер Зоран Заев и Борко Борисов. Орденот, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот Македонски Крст, им ...

Борисов: Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО...

Н.Македонија - 23.11.2017

Борисов: Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО Со потпишување Заедничка декларација во која се нотирани сите заложби за унапредување на соработката во сите сфери и со потпишување на девет билатерални договори, заврши првата заедничка седница на ...

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот...

Н.Македонија - 23.11.2017

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот Коридор 8 е нашиот приоритет. Тој е од животно значење за нашиот регион, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на првата заедничка седница на владите на Македонија и ...

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица...

Н.Македонија - 23.11.2017

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во Струмица Владите на Република Македонија и Република Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница на која ќе бидат потпишани повеќе договори и ...

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме да најдат решение...

Н.Македонија - 23.11.2017

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме да најдат решение Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да ...

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски...

Н.Македонија - 23.11.2017

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица положија цвеќе пред споменикот на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски.

Во Струмица прва заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија ...

Н.Македонија - 23.11.2017

Во Струмица прва заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија Република Македонија и Република Бугарија денес во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата меѓувладината седница.

Заев-Борисов: Испраќаме силна порака во регионот и во светот дека вака се гради пријателство (видео)

Денар - 23.11.2017

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, одржаа прес-конференција на која информираа за резултатите од заедничката седница на владите на двете земји што денеска се одржа во Струмица, како ...

Прва меѓувладина седница на Бугарија и Македонија

Денар - 23.11.2017

Во Домот на АРМ во Струмица, Македонија и Бугарија денеска ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Со седницата ќе заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов, а ќе бидат потпишани и неколку договори и меморандуми.

Утре прва заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Алсат-М - 22.11.2017

Република Македонија и Република Бугарија утре во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Како што соопшти владината прес-служба, се очекува на седницата со која треба да заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко ...

Прва заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Канал5 - 22.11.2017

Република Македонија и Република Бугарија утре во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Како што соопшти владината прес-служба, се очекува на седницата со која треба да заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко ...

Прва заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

ТВ21 - 22.11.2017

Република Македонија и Република Бугарија утре во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Како што соопшти владината прес-служба, се очекува на седницата со која треба да заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко ...

Заедничка владина седница на Македонија и Бугарија

24 Вести - 22.11.2017

Заедничката седница на владите на Македонија и Бугарија ќе се одржи утре во домот на АРМ во Струмица, на која ќе се потпишаат неколку договори и меморандуми. Од Владата ја објавија агендата, но не и точките за кои ќе се расправа.

Утре прва заедничка седница на македонската и бугарската Влада

Press24 - 22.11.2017

Република Македонија и Република Бугарија утре во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Како што соопшти владината прес-служба, се очекува на седницата со која треба да заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко ...

НДМ: Заев и Борисов утре да излезат и со заедничка изјава за Мировниот договор и историската Бледска спогодба со ...

А1 On - 22.11.2017

„Народно движење за Македонија ја поздравува серијата заеднички средби на македонската влада со владите на соседните земји кои стартуваат со утрешната средба на македонската и бугарската влада во Струмица.

НДМ: Заедничката владина седница на Заев и Борисов да се дополни и со точка за реафирмирање на Бледската спогодба

Макфакс - 22.11.2017

НДМ: Заев и Борисов утре да излезат и со заедничка изјава за Мировниот договор и историската Бледска спогодба со Бугарија Народно движење за Македонија ја поздравува серијата заеднички средби на македонската влада со владите на соседните земји кои ...

Прва заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Сител - 22.11.2017

Република Македонија и Република Бугарија утре во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Како што соопшти владината прес-служба, се очекува на седницата со која треба да заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко ...

Прва заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Слободен Печат - 22.11.2017

Република Македонија и Република Бугарија утре во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Како што соопшти владината прес-служба, се очекува на седницата со која треба да заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко ...

Се знае агендата, но не и темите на заедничка владина седница на Македонија и Бугарија

+инфо - 22.11.2017

Заедничката седница на владите на Македонија и Бугарија ќе се одржи утре во домот на АРМ во Струмица, на која ќе се потпишаат неколку договори. Заедничката седница на владите на Македонија и Бугарија ќе се одржи утре во домот на АРМ во Струмица, на ...

Утре во Струмица заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

МКД - 22.11.2017

Во Домот на АРМ во Струмица утре ќе се одржи меѓу-владината седница помеѓу Република Македонија и Република Бугарија. На заедничката седница ќе се потпишаат неколку договори и меморандуми, ќе се разгледуваат можностите за активирање на односите меѓу ...

НДМ: Заедничката владина седница на Заев и Борисов да се дополни и со точка за реафирмирање на Бледската спогодба

Точка - 22.11.2017

Народно движење за Македонија ја поздравува серијата заеднички средби на македонската влада со владите на соседните земји кои стартуваат со утрешната средба на македонската и бугарската влада во Струмица.

Денеска заедничка седница на македонската и на бугарската влада, ќе се потпишат 9 документи

Либертас - 22.11.2017

Република Македонија и Република Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Како што соопшти владината прес-служба, се очекува на седницата со која треба да заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и ...

Прва заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Локално - 22.11.2017

Република Македонија и Република Бугарија утре во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Како што соопшти владината прес-служба, се очекува на седницата со која треба да заседаваат двајцата премиери Зоран Заев и Бојко ...

Прва заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Кумановски м. - 22.11.2017

loading... Република Македонија и Република Бугарија утре во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата меѓу-владината седница. Како што соопшти владината прес-служба, се очекува на седницата со која треба да заседаваат двајцата премиери Зоран ...

НДМ: Заедничката владина седница на Заев и Борисов да се дополни и со точка за реафирмирање на Бледската спогодба

Вечер Прес - 22.11.2017

НДМ: Заев и Борисов утре да излезат и со заедничка изјава за Мировниот договор и историската Бледска спогодба со Бугарија Народно движење за Македонија ја поздравува серијата заеднички средби на македонската влада со владите на соседните земји кои ...

Телефонски разговор Вучиќ-Борисов

+инфо - 20.11.2017

Двајцата лидери се согласиле следниот состанок на Советот да се одржи на почетокот од декември во Белград. Српскиот претседател Александар Вучиќ телефонски разговарал со бугарскиот премиер Бојко Борисов за продолжување на соработката во рамките на ...

Телефонски разговор Вучиќ-Борисов

А1 On - 20.11.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ телефонски разговарал со бугарскиот премиер Бојко Борисов за продолжување на соработката во рамките на Советот за соработка на Србија, Бугарија, Романија и Грција.

Борисов: Балканот може да ја замени Велика Британија во ЕУ

Стандард - 20.11.2017

„Балканот може да ја замени Велика Британија во ЕУ – неверојатна природа, природните богатства, работни народи, добри луѓе“. Ова го објави премиерот на Бугарија, Бојко Борисов на јавно предавање на Универзитетот за национално и светско стопанство на ...

Владите на Македонија и на Бугарија на 23 ноември ќе одржат заедничка седница во Струмица

AKO - 20.11.2017

Владите на Република Македонија и Бугарија на првата заедничка седница започнуваат со работа на конкретни проекти за соработка, информираат од прес службата на Влада на РМ. На седницата која ќе се одржи на 23-ти ноември во Струмица, двата кабинета ...