TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анкети за збунување на јавноста

Утрински - 10.10.2007

ЕДИТОРИЈАЛ СОЊА КРАМАРСКА Вчера во сите светски весници топ-тема беше дали британскиот премиер Гордон Браун ќе ги убеди тамошната и светската јавност дека се откажал од идејата за предвремени избори заради доброто на Кралството, а не поради фактот што последните анкети покажаа пад на популарноста ...

Граѓаните би гласале за втор мандат за Груевски

Време - 09.10.2007

СЕПТЕМВРИСКА АНКЕТА НА ИРИ Уште еден мандат за премиерот Груевски посакуваат 54 отсто граѓани, а за реизбор на претседателот на државата Црвенковски би гласале 23 отсто испитаници, покажува теренската анкета на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) спроведена минатиот месец.

Политиката се претвори во битка за рејтинг со анкети

Утрински - 09.10.2007

Анкетите за мерење на јавното мислење секој си ги толкува како што му одговара СОЊА КРАМАРСКА По тепачките во парламентот, конфликтот меѓу власта и опозицијата вчера се пресели во друга сфера - анкетите за мерење на популарноста на партиите и на политичарите.

Конфузија од анкетни резултати

Дневник - 09.10.2007

Според новата анкета на ИРИ, дека претседателот Црвенковски заслужува реизбор се изјасниле 23 отсто од граѓаните, а дека не заслужува втор мандат сметале 61 процент ВМРО-ДПМНЕ вчера го праша претседателот Бранко Црвенковски дали е точно дека му дал 10.000 евра на Ѓорѓи Кимов од „Брима Галуп“ за да ...

Пред изборите 1,5:1, сега 3,5:1

Вечер Прес - 09.10.2007

ВМРО-ДПМНЕ има стабилна поддршка од 29 отсто од граѓаните и по една година од владеењето. И СДСМ и стабилна поддршка. Од 8 отсто Нема промени во рејтинзите на четирите најголеми политички партии во земјава, покажува најновата, септемвриска анкета на американскиот Интернационален Републикански ...

Лидерите се скараа кој имал подобар рејтинг

А1 - 08.10.2007

Анкета против анкета, партиите во обид да докажат кој колку тежи кај народот. Денеска прелиминарни резултати од анкета на ИРИ, која редовно се прави на секои три месеци. Анкета на ИРИ • ВМРО-ДПМНЕ - 27% • СДСМ - 8% • ДУИ - 9% • ДПА - 6% • НСДП - 2% • ДОМ - 1% Според неа, ВМРО-ДПМНЕ убедливо води со ...

Промена во јавното мислење по и пред настаните во Собранието

Канал5 - 08.10.2007

Во меѓувреме политичките партии го мерат мислењето во јавноста кое според последните анкети сериозно се разликува во зависност од тоа дали прашањата се поставени пред или по настаните во собранието на 25 септември. Во меѓувреме политичките партии го мерат мислењето во јавноста кое според последните ...