TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

Канал5 - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

Алсат-М - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

ТВ21 - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Tитаник“

24 Вести - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација денеска треба да одлучи за притворите за Груевски, Јанкулоска, Јанакиески, Протоѓер, Божиновски

Фокус - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Трпеновски: Да се одреди притвор за дел од осомничените од СЈО

Алсат-М - 23.07.2017

Образложенијата на Специјалното јавно обвинителство со кои се бара притвор за дел од обвинетите се сериозни, а таква мерка се уште не е реализирана. Тоа, за поранешниот јавен обвинител Јован Трпеновски е можност за повторување на делото, затоа што ...

Апелација утре ќе ги соопшти одлуките по жалбите на СЈО

Алсат-М - 23.07.2017

Иако денеска истакуваат 48 – те часа во кои Апелациониот суд треба да донесе одлуки по жалбите на врвот на ВМРО ДПМНЕ да им се вратат пасошите, од судот информираа дека одлуките ќе и бидат достапни на јавноста дури утре.

Ќе има ли притвор за Груевски, Јанкуловска и Јанакиески?

ТВ21 - 23.07.2017

Апелационите судии денеска ќе донесат одлука по жалбите на Специјалното јавно обвинителство за неопределениот притвор за петтемина првообвинети во предметот Титаник за изборни нерегуларности.

Апелација решава за притворите на Груевски, Јанкулоска, Јанакиески

24 Вести - 23.07.2017

Апелациониот суд денеска ќе ја донесе одлуката дали поранешниот премиер Никола Груевски и неговите партиски соработници Јанакиески, Јакулоска, Божиновски и Протуѓер ќе одат во притвор како што бара СЈО или ќе им бидат вратени пасошите, потвдуваат од ...

СЈО одговори на жалбите за притворите – Давидовиќ: Судовите имаат „специјален третман“ кон СЈО

ТВ21 - 23.07.2017

Специјалното обвинителство одговорило на жалбите за притвор на Горан Грујевски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски на кои Апелациониот суд им определи притвор. По скоро десетдневното префрлање на одговорноста, петчлениот совет од Врховниот суд е ...

Апелација одлучи: Нема притвор за раководството на ВМРО-ДПМНЕ, но сепак остануваат без пасоши

Фокус - 23.07.2017

Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер нема да одат во притвор, но и понатаму ќе останат без своите пасоши. Ова е официјалната одлука, која денеска ја донесе Апелациониот суд.

Апелација ги потврди решенијата на Кривичен: Груевски, Јанакиески, Јанкулоска, Божиновски и Протугер остануваат без ...

24 Вести - 23.07.2017

Екс премиерот и неговите соработници остануваат без пасошите, вака одлучил Апелациониот суд кој доцна попладнево соопшти дека по разгледување на жалбите на екс премиерот, Никола Груевски и неговите партиски соработници поранешниот министер за ...

Апелација: Груевски, Јанкуловска и Јанакиески остануваат без пасоши!

ТВ21 - 23.07.2017

Апелациониот суд ја потврди одлуката на првостепениот суд со што ги отфрли жалбите на СЈО и на обвинетите во случајот Титаник. Информацијата ја потврдија од судот, а одлуката ќе биде објавена утре.

Нема притвор за Груевски, останува без пасош

Сакам да кажам - 23.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и експремиер Никола Груевски, ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер, шефот на ...

Апелација ги одбила жалбите за „Титаник“

Канал5 - 23.07.2017

Апелацискиот суд ги одбил како несоновани поднесените жалби за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности, објавија вечерва дел од медиумите, повикувајќи се на извори во ...

Апелација одлучува за жалбите на обвинетите во случајот Титаник

Нова ТВ - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да одлучи за жалбите на Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Кирил Божиноски и Мартин Протоѓер, сите обвинети во случајот Титаник. Во петокот на јавна седница пред судиите Лилјана Ивановска Шопова, ...

Политички притисоци врз Апелација да одлучува по желба на СЈО за „Титаник“

Алфа - 23.07.2017

Засилен притисок од власта врз судиите да одлучат по мерка на СЈО. Во пресрет на одлуката на Апелацискиот суд за случајот Титаник кој треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд екдспертската јавно ...

Денеска Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

+инфо - 23.07.2017

Апелацискиот суд досега ги одби сите поднесени жалби на решенијата на Кривичниот суд во врска со предметите на СЈО. Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за ...

Апелација одлучува за обвинетите во „Титаник“

Макфакс - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

А1 On - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација ќе одлучува според факти или според желбите на СЈО: Нови притисоци врз судот од страна на експертите на СДСМ

Курир - 23.07.2017

Експертите на СДСМ продолжуваат да го притискаат судот да донесе политичка одлука за притвори на обвинетите од страна на Специјалното јавно обвинителство. По ставот на адвокатот Ѕвонко Давидовиќ за телевизија Алсат вчера, денес по истата шема ...

Апелационен суд одлучува за жалбите од случајот „Титаник“

Слободен Печат - 23.07.2017

Обвинетите во случајот на СЈО „Титаник“ тврдат дека одредените мерки се престроги, додека пак од Специјалното обвинителство остануваат на ставовите дека бараат притвор, пишува Мета . Апелациониот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите ...

Одбраната реагира на притисоците врз судот – Димитар Дангов: Запрете со неаргументираните пораки кон Апелација

Курир - 23.07.2017

Во врска со одредени изјави на експертите блиски до СДСМ со кои се врши притисок врз Апелација да одлучува за политички притвори и според желбите на СЈО, побаравме изјава од еден од адвокатите на одбраната, Димитар Дангов.

Продолжуваат притисоците врз Апеалциониот суд од експертите блиски СДСМ

Нетпрес - 23.07.2017

Експертите кои во минатото и сега нескреино се декларираа како поддржувачи на СДСМ продолжија и во неделата со коментари наместо наводни стручни согледувања, а забележително во период кога Владата предводена од СДСМ најавува генерален реизбор на ...

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

Стандард - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

Р.С.Европа - 23.07.2017

Апелациониот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Нема притвор за Груевски, Јанкулоска, Јанакиески

Макфакс - 23.07.2017

Одбиени се сите жалби на СЈО за определување притвор за поранешниот премиер Никола Груевски, екс-министерката за култура, Гордана Јанкуловска, екс-министерот Миле Јанакиески, шефот на Кабинет на Груевски, Мартин Протоѓер и поранешниот генерален ...

Нема притвор за Груевски, Јанкулоска, Јанакиески

А1 On - 23.07.2017

Одбиени се сите жалби на СЈО за определување притвор за поранешниот премиер Никола Груевски, екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, екс-министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, екс-шефот на Кабинет на Груевски, Мартин ...

Груевски не оди во притвор, останува без пасош

Стандард - 23.07.2017

Судии од Апелациониот суд Скопје за Макфакс потврдија дека се одбиени жалбите на Специјалното јавно обвинителство за определување притвор за експремиерот Никола Груевски, поранешната-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, поранешниот ...

Нема притвор за Груевски, Јанкулоска и Јанакиески

+инфо - 23.07.2017

Одбиени се и нивните жалби за пасошите, така што остануваат без патни исправи и должноста еднаш неделно да се јавуваат во судот. Одбиени се сите жалби на СЈО за определување притвор за поранешниот премиер Никола Груевски, екс-министерката за ...

Апелација ги одби жалбите на СЈО: Нема притвор за Груевски

Нова ТВ - 23.07.2017

Апелацискиот суд ги одби сите жалби на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за определување притвор на обвинетите во предметот „Титаник“. Фотографија: НОВАТВ, Груевски сече роденденска торта за партискиот роденден 2017 Судот не им даде притвори, а ...

Апелација ги одби жалбите и на СЈО и на обвинетите

Сител - 23.07.2017

Апелацискиот суд ги одби сите жалби на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за определување притвор на обвинетите во предметот „Титаник“, како и на обвинетите во овој случај за да им бидат вратени патните исправи Судот не им даде притвор, а ги ...

Апелациониот суд ги одби жалбите и на СЈО и на обвинетите

Нетпрес - 23.07.2017

Судот не им даде притвор, а ги одби и жалбите на обвинетите да им се вратат пасошите Апелацискиот суд ги одби сите жалби на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за определување притвор на обвинетите во предметот „Титаник“, како и на обвинетите во ...

Конформистичка и политичка одлука на Апелација: Се отфрлаат барањата за притвори на СЈО, но и барањата на одбраната за ...

Курир - 23.07.2017

Медиумите под контрола на СДСМ објавуваат дека скопска Апелација веќе донела одлука со која останува на сила одлуката на првостепениот суд за одземање на патните исправи во случајот „Титаник“ како мерка на претпазливост.

Апелација ќе ги објави решенијата по жалбите за „Титаник“

Press24 - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Нови притисоци врз судот од страна на експертите на СДСМ

Пулс24 - 23.07.2017

Експертите на СДСМ продолжуваат да го притискаат судот да донесе политичка одлука за притвори на обвинетите од страна на Специјалното јавно обвинителство. По ставот на адвокатот Ѕвонко Давидовиќ за телевизија Алсат вчера, денес по истата шема ...

Брука за скопска Апелација, одлуките политички, а не правни

Република - 23.07.2017

Конформистичка и политичка одлука на скопска Апелација. Се отфрлаат барањaта за притвор на Специјалното јавно обвинителство, но и барањата на одбраната за враќање на пасошите. Ваквата информација први ја објавија медиумите под контрола на СДСМ.

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

Локално - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација решава за притворите на Груевски, Јанкулоска, Јанакиески

Локално - 23.07.2017

Апелациониот суд денеска ќе ја донесе одлуката дали поранешниот премиер Никола Груевски и неговите партиски соработници Јанакиески, Јакулоска, Божиновски и Протуѓер ќе одат во притвор како што бара СЈО или ќе им бидат вратени пасошите, потвдуваат од ...

Дангов: Запрете со неаргументираните пораки кон Апелација

Република - 23.07.2017

Во врска со одредени изјави на експертите блиски до СДСМ со кои се врши притисок врз Апелација да одлучува за политички притвори и според желбите на СЈО, побаравме изјава од еден од адвокатите на одбраната, Димитар Дангов.

Апелација одлучува по жалбите во случајот „Титаник“ – СЈО бара притвори

Мета - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација денеска треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“, какви мерки ќе има за Груевски и сопартијците?!

Либертас - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Нови притисоци врз судот од страна на експертите на СДСМ

Република - 23.07.2017

Експертите на СДСМ продолжуваат да го притискаат судот да донесе политичка одлука за притвори на обвинетите од страна на Специјалното јавно обвинителство. По ставот на адвокатот Ѕвонко Давидовиќ за телевизија Алсат вчера, денес по истата шема ...

Одбиени жалбите на СЈО – нема притвори

Република - 23.07.2017

Одбиени се сите жалби на СЈО за определување притвор за поранешниот премиер Никола Груевски, екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, екс-министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, екс-шефот на Кабинет на Груевски, Мартин ...

Груевски сега е лидер на партија со одземен пасош

Фактор - 23.07.2017

Апелациониот суд по долго одлучување реши да ги одбие жалбите на Специјалното јавно обвинителство за притвори за обвинетите во предметот „Титаник“. Бидејќи не е изречена мерка притвор Апелациониот суд реши само да ја потврди одлуката за одземање на ...

Апелација ги потврди решенијата на Кривичен: Груевски, Јанакиески, Јанкулоска, Божиновски и Протугер остануваат без ...

Бриф - 23.07.2017

Екс премиерот и неговите соработници остануваат без пасошите, вака одлучил Апелациониот суд кој доцна попладнево соопшти дека по разгледување на жалбите на екс премиерот, Никола Груевски и неговите партиски соработници поранешниот министер за ...

Апелација одлучи – нема притвор за Груевски и соработниците, ама остануваат без пасоши

Либертас - 23.07.2017

Скопскиот Апелациски суд ги одбил сите жалби за случајот „Титаник“, и на обвинетите кои се жалеа за одземените пасоши, но и на Специјалното јавно обвинителство кое бараше одредување мерка притвор.

Одбиено барањето на СЈО за притвор на Груевски, Јанкулоска, Јанакиески

Локално - 23.07.2017

Одбиени се сите жалби на СЈО за определување притвор за поранешниот премиер Никола Груевски, екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, екс-министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, екс-шефот на Кабинет на Груевски, Мартин ...

Груевски, Јанкулоска, Јанакиески, Божиновски и Протуѓер остануваат без пасоши

еМагазин - 23.07.2017

Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер нема да одат во притвор, но и понатаму ќе останат без своите пасоши. Ова е официјалната одлука, која денеска ја донесе Апелациониот суд, пишува “Фокус„.

Продолжуваат политичките притисоци врз апелација да одлучува по желба на СЈО – ќе успее ли судот да се одбрани?

Република - 23.07.2017

Брутален притисок врз судиите само да се уважат жалбите на СЈО, притисокот е со цел бесправно цело раководството на ВМРО-ДПМНЕ да биде ставено во притвор, експертската јавност со порака судиите трезвено да одлучуваат.

Апелација ги одби жалбите во случајот „Титаник“ – нема притвор за Груевски

Мета - 23.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и експремиер Никола Груевски, ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер, шефот на ...

Апелација ги одби жалбите на СЈО...

Н.Македонија - 23.07.2017

Апелација ги одби жалбите на СЈО Судот не им даде притвори, а ги одби и жалбите на обвинетите да им се вратат пасошите. На слобода, но без пасоши остануваат поранешниот премиер и актуелен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, поранешната ...

Давидовиќ: Секој судија да има лична одговорност

Алсат-М - 22.07.2017

Секој судија за своето работење мора да има и лична одговорност, вели адвокатот Звонко Давидовиќ, коментирајќи ги одлуките на судовите по барањата на СЈО за притвор и жалбите на обвинетите да им се вратат пасошите.

Обвинетиот за посредување на личните карти од Пустец, Мунир Пепиќ остана без пасош

24 Вести - 22.07.2017

Апелациониот суд им ги одби жалбите на седум обвинети во случајот „Титаник“ за изборни измами и злосторничко здружување, кои се жалеа дека им е одземен пасошот и дека треба еднаш неделно да се јавуваат во судот.

Мунир Пепиќ, обвинет дека посредувал за личните карти од Пустец останува без пасош

Фокус - 22.07.2017

Мунир Пепиќ, обвинет дека посредувал за личните карти од Пустец, Коста Митровски, Леко Ристовски, Станко Коруновски, Далибор Алешковиќ и Катерина Веловска остануваат без пасоши и мора во определен ден да се јавуваат кај шалтерски работник во судот.

Апелација ги одби жалбите на обвинетите за случајот „Титаник"

Канал5 - 22.07.2017

Иако дел од обвинетите во „Титаник“ жалејќи си ги побараа пасошите назад, Апелациониот суд им ги одби жалбите. По одлуката на второстепениот суд, седуммина обвинети од „Титаник“, остануваат без пасоши.

Седуммина обвинети за изборни измами остануваат без пасоши

Телма - 22.07.2017

Апелациониот суд им ги одби жалбите на седум обвинети во случајот „Титаник“ за изборни измами и злосторничко здружување, кои бараа да им се врати пасошот. Коста Митровски, Леко Ристовски, Станко Коруновски, Далибор Алешковиќ, Киро Тодоровски и ...

Апелација одлучува за жалбите на Груевски и неговите најблиски функционери

24 Вести - 22.07.2017

Тројцата судии од Апелација, претседателката Лилјана Ивановска Шопова, Сафет Кадрии и Цветанка Периќ и денеска ги разгледуваат жалбите на поранешниот премиер Груевски и неговите соработници Јанакиески, Јанкулоска, Божиновски и Протуѓер.

Без пасоши уште седум лица – Апелацискиот суд ја потврди мерката за членови на изборни комисии

ТВ21 - 22.07.2017

Без пасоши остануваат уште седум лица обвинети во случајот на Специјалното обвинителство за изборни нерегуларност Титаник. Апелациониот суд ги потврди првостепените одлуки да им бидат одземени патните исправи на Коста Митровски, Леко Ристовски, ...

Обвинетиот дека посредувал за личните карти од Пустец Мунир Пепиќ остана без пасош

Макфакс - 22.07.2017

Апелациониот суд им ги одби жалбите на седум обвинети во случајот „Титаник“ за изборни измами и злосторничко здружување, кои се жалеа дека им е одземен пасошот и дека треба еднаш неделно да се јавуваат во судот.

Без пасош остана и агентот Мунир Пепиќ

+инфо - 22.07.2017

Пепиќ е обвинети во случајот „Титаник“ за изборни измами и злосторничко здружување. Според судската одлука, еднаш неделно треба да се јавуваат во суд Скопскиот Апелационен суд одлучи на скопјанецот Мунир Пепиќ, припадник на Агенцијата за ...

Груевски се спрема за избори, а не за бегство

Слободен Печат - 22.07.2017

Судиите не го прифатија барањето на Специјалното јавно обвинителство да им се одреди притвор на обвинетите за изборни измами во случајот „Титаник“, но не ја уважи ни нивната жалба да им ги врати пасошите што им ги одзеде Основниот суд Скопје 1, како ...

Притвор или слобода за врвот на ВМРО-ДПМНЕ: Каква судбина има македонскиот Титаник?

Фактор - 22.07.2017

Главната петорка од врвот на ВМРО-ДПМНЕ и обвинителите од СЈО ги вкрстија аргументите во Апелациониот суд. Специјалното јавно обвинителство бара притвор за обвинетите од случајот “Титаник“ – Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, ...

И Мунир Пепиќ остана без пасош

Локално - 22.07.2017

Скопскиот Апелационен суд одлучи на скопјанецот Мунир Пепиќ, припадник на Агенцијата за разузнавање, а обвинет од СЈО дека посредувал за личните карти од Пустец, да му го одземе пасошот. Тој е обвинети во случајот „Титаник“ за изборни измами и ...

Обвинетиот дека посредувал за личните карти од Пустец Мунир Пепиќ остана без пасош

Тера - 22.07.2017

Апелациониот суд им ги одби жалбите на седум обвинети во случајот „Титаник“ за изборни измами и злосторничко здружување, кои се жалеа дека им е одземен пасошот и дека треба еднаш неделно да се јавуваат во судот.

Обвинетиот дека посредувал за личните карти од Пустец Мунир Пепиќ остана без пасош

Точка - 22.07.2017

Апелациониот суд им ги одби жалбите на седум обвинети во случајот „Титаник“ за изборни измами и злосторничко здружување, кои се жалеа дека им е одземен пасошот и дека треба еднаш неделно да се јавуваат во судот.

Без пасоши уште седум лица – Апелацискиот суд ја потврди мерката за членови на изборни комисии

Либертас - 22.07.2017

Без пасоши остануваат уште седум лица обвинети во случајот на Специјалното обвинителство за изборни нерегуларност Титаник. Апелациониот суд ги потврди првостепените одлуки да им бидат одземени патните исправи на Коста Митровски, Леко Ристовски, ...

Апелација „остави“ без пасоши уште седумина обвинети во Титаник

Фактор - 22.07.2017

Апелациониот суд донесе одлука седум обвинети во предметот „Титаник“ покренат од СЈО да останат без пасоши и редовно да се јавуваат на проверка Апелациониот суд ги потврди првостепените одлуки да им бидат одземени патните исправи на Коста Митровски, ...

Давидовиќ: Секој судија да има лична одговорност

Локално - 22.07.2017

Секој судија за своето работење мора да има и лична одговорност, вели адвокатот Звонко Давидовиќ, коментирајќи ги одлуките на судовите по барањата на СЈО за притвор и жалбите на обвинетите да им се вратат пасошите, информира АлсатМ.

Без пасоши уште седум лица – Апелацискиот суд ја потврди мерката за членови на изборни комисии

Локално - 22.07.2017

Без пасоши остануваат уште седум лица обвинети во случајот на Специјалното обвинителство за изборни нерегуларност Титаник. Апелациониот суд ги потврди првостепените одлуки да им бидат одземени патните исправи на Коста Митровски, Леко Ристовски, ...

Без пасош остана и Мунир Пепиќ

Либертас - 22.07.2017

Скопскиот Апелационен суд одлучи на скопјанецот Мунир Пепиќ, припадник на Агенцијата за разузнавање, а обвинет од СЈО дека посредувал за личните карти од Пустец, да му го одземе пасошот. Тој е обвинети во случајот „Титаник“ за изборни измами и ...

Одбиени жалбите на седуммина од „Титаник“...

Н.Македонија - 22.07.2017

Одбиени жалбите на седуммина од „Титаник“ Судиите ос Апелацискиот суд ги одбија жалбите на седум обвинети во предметот „Титаник“ за изборни измами и злосторничко здружување. Обвинетите бараа да им биде вратен пасошот кој им беше одземен со решение ...

Нема да бегаат, со нетрпение чекаат судење

Призма - 21.07.2017

Подрани 20 минути, крајно внимателно го слушаше обвинителот од СЈО без да го симне погледот, а кога доби збор објаснуваше дека е жртва на политичка хајка и заврши со пораката дека не само што нема намера да бега од државава, тоа не му паѓа на памет, ...

СЈО тврди дека Jанкулоска влијаела врз сведоци, Јанакиески, Протоѓер и Божиновски си ги бараат пасошите

ТВ21 - 21.07.2017

Пасошот во Апелација си го побара и поранешната министерка за внатрешни Гордана Јанкулоска. Со нејзините адвокати, пред судиите, вети дека не планира да бега од земјава, и дека не влијаела врз сведоци, како што се сомнева Специјалното обвинителство.

И Илија Димовски останува без пасош, се жали дека нема да бегал

Фокус - 21.07.2017

Обвинетиот од СЈО, Илија Димовски се жалел до Апелациониот суд, дека му е одземен пасошот и дека секоја среда треба да се јавува во судот, како извршување на мерките на претпазливост кои му ги определи судот.

Апелација ќе решава за жалбите за „Титаник“

Телма - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска ќе продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. Според најавите, на денешните седници во Судот ќе се разгледуваат жалбите ...

Груевски дојде во Апелација

Алсат-М - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски дојде во Апелациониот суд, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

Груевски дојде во Апелација, судот ќе ги разгледува жалбите за случајот „Титаник“

Фокус - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски дојде во Апелациониот суд, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

„Титаник“: СЈО бара притвор, одбраната укинување на мерките за претпазливост

Канал5 - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. Во Судот се разгледува жалбата на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНе ...

Судиите од апелација ќе ги разгледуваат жалбите на СЈО за „Титаник”

Канал5 - 21.07.2017

Судиите од Апелациониот суд и денеска на пет одделни јавни седници ќе ги разгледуваат жалбите од Специјалното јавно обвинителство за неопределување притвор за обвинетите во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности.

Груевски дојде во Апелација, судот ќе ги разгледува жалбите за случајот „Титаник“

24 Вести - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски дојде во Апелациониот суд, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

Груевски може да избега и со лична карта, тврди СЈО и бара апелација да му одреди притвор

Сакам да кажам - 21.07.2017

Обвинетиот Никола Груевски поседува на банкарските сметки 10 милиони денари, 46.000 евра и 7.000 швајцарски франци и закупени сефови, па оттаму може и со лична карта да ја напушти Македонија и да избега, тврди Специјалното обвинителство во жалбата ...

Апелација не му го врати пасошот на Илија Димовски

Сакам да кажам - 21.07.2017

Апелациониот суд ја одби жалбата на Илија Димовски и не ја преиначи одлуката на Основниот суд Скопје 1 за одземање на пасошот и дипломатската исправа на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, кој е обвинет во предметот „Титаник“ на СЈО за кривичните дела ...

СЈО смета дека Груевски може да избега, имал голема имотна состојба на банкарските сметки

24 Вести - 21.07.2017

Специјалното јавно обвинителство кое бара притвор за поранешниот премиер Никола Груевски, обвинет во случајот „Титаник“ смета дека Груевски може да избега, додека одбраната смета дека СЈО го поднел обвинението надвор од законскиот рок.

Груевски во Апелација: Се подготвувам да победам на избори, да се вратам на власт, не да бегам

Фокус - 21.07.2017

Одбраната на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски , тврди дека СЈО го пробило рокот за поднесувањето на обвиненија за случаите Титаник, Тврдина и Таргет и затоа судот не треба да ги разгледува тие случаи.

Груевски: СЈО ми прави политички прогон, планирам да се вратам на власт

ТВ21 - 21.07.2017

Одбрната на Груевски вели дека се кршат правата на обвинетите во постапката. Адвокатот Боро Тасевски рече дека со барањето на притвор, се бара контрадикорност на постапката. Предлогот за притвор не бил доставен до одбраната, а не било образложено ...

Груевски во Апелација: Продолжува политичкиот театар на СЈО

24 Вести - 21.07.2017

Не постои кривично дело кое сум го сторил и поради тоа немам намера да бегам од нешто. Подготвен сум на следните избори да победам и да ја вратам мојата партија на власт. И затоа немам намера да бегам.

Груевски си го бара пасошот: Не планирам да бегам

Алсат-М - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска пред Кривичниот совет на Апелација го бараше пасошот назад и порача дела немал намера да бега. „Каде би бегал во овој глобализиран свет со познато име.

Кирил Божиновски е пред апелационите судии

ТВ21 - 21.07.2017

Кирил Божиновски, поранешниот секретар на владата на Груевски е пред апелационите судии. Обвинет во Титаник злосторничко здружување и злоупотреба на средствата за финансирање на изборната кампања, кривичен Совет од скопска единица му определи мерки ...

Па И да влијае на сведоците, гонете го кривично, одговори одбраната на Кирил Божиновски на барањето на СЈО за притвор

Сакам да кажам - 21.07.2017

И поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски денеска дојде во Апелациониот суд со ветување дека нема да бега, по жалбата на Специјалното обвинителство со која бара сепак нему да му биде одреден притвор во случајот „Титаник“.

Божиновски во Апелација: Татко сум на две малолетни деца, со нетрпение чекам да почне судењето, станува збор за празен ...

Фокус - 21.07.2017

Кирил Божиновски, доскорашен генерален секретар на владата на Никола Груевски, денеска на јавната расправа во Апеалациониот суд истакна дека тој нема да бега никаде. Божиновски од судот бара да му се врати одземениот пасош, а СЈО пак со поднесената ...

Планирам да се вратам на власт, не да бегам, кажа Груевски пред апелација

Сакам да кажам - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кажа дека се подготвува да победи на избори и да ја врати партијата на власт, а не да бега. на денешната јавна седница на Апелациониот суд, на која што тој си го бара пасошот назад, а СЈО бара притвор за него.

СЈО тврди дека Јанакиески влијаел врз сведоци

ТВ21 - 21.07.2017

СЈО се жали пред Апелациониот суд и за неопределениот притвор за поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Како обвинет во случајот Титаник за злосторничко здружување, злоупотреба на средствата за финансирање на изборната кампања, ...

Адвокатите на Миле Јанакиески: Пасошот му треба за летни и зимски распусти, има три малолетни деца

Фокус - 21.07.2017

Миле Јанакиески, поранешениот министер за транспорт и врски, кој е осомничен во случајт на СЈО, Титаник, за изборните нерегуларности денеска на јавната расправа во Апелациониот суд побара да му биде вратен пасошот.

Не ми паѓа на памет да бегам, рече Јанакиески за барањето на СЈО за притвор

Сакам да кажам - 21.07.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, обвинет во „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство за четири кривични дела, на денешната жалбена постапка во Апелациониот суд Скопје ги негираше тврдењата на СЈО дека ја опструирал ...

Божиновски: Не сум влијаел на сведоци

Алсат-М - 21.07.2017

Поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски за време на денешната седница во Апелациониот суд каде се разгледуваат жалбите на СЈО за случајот „Титаник“, изјави дека е невин и оти е неосновано барањето за притвор, бидејќи тој не ...

Јанакиески во Апелација за „Титаник“

Алсат-М - 21.07.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пред судиите на Апелацискиот суд и пред обвинителите на СЈО рече дека уредно ќе се јавува во Судот и оти не влијаел врз сведоците. „Ветувам дека ќе се јавувам во судот.

ФОТО СЈО: Јанкулоска викала сведок во седиштето на ДПМНЕ и му кажувала како да сведочи

Фокус - 21.07.2017

Гордана Јанкулоска , поранешната министерка за внатрешни работи денеска, како осомничена во случајот Титаник, се појави во Апелациониот суд каде се разгледува нејзината жалба со која бара да и се врати пасошот, но и онаа на СЈО со која се бара да и ...

СЈО тврди дека и Јанкулоска влијаела врз сведоци, таа негира

ТВ21 - 21.07.2017

Притвор СЈО бараше и за поранешната министерка за внатрешни Гордна Јанкуловска, но, првостепениот суд одби и и определи мерки на претпазливост. Ваквата одлука ја обжали и СЈО но и Јанкуловска која си го бара пасошот назад.

Јанкулоска контактирала со функционери од држави во кои може да избега, тврди СЈО И бара апелација да ѝ одреди притвор

Сакам да кажам - 21.07.2017

Обвинетата ексминистерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска остварила контакти со високи функционери на држави во кои што таа може да се засолне, а границите може да ги напушти со личната карта, тврди Специјалното јавно обвинителство во жалбата ...

Јанкулоска: Невина сум, нема да бегам!

Фокус - 21.07.2017

Ниту едно од кривичните дела кои ми се ставаат на товар не сум го сторила па затоа мојот најголем интерес е оваа постапка да се заврши брзо и непречено, рече поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на денешната јавна седница во ...

Мартин Протоѓер не се појави во Апелација, бил на лекување

Фокус - 21.07.2017

Мартин Протоѓер , кој му беше шеф на кабинетот на поранешнит премиер Никола Груевски денеска не се појави на јавната расправа во Апелација, каде што се разгледува неговата жалба да му се врати одземениот пасош, но и жалбата на СЈО да му се одреди ...

Протоѓер не дојде на суд оти се лекувал, кажа неговиот адвокат

Сакам да кажам - 21.07.2017

Мартин Протоѓер, обвинет во случајот „Титаник“ на СЈО, не дојде денеска во Апелациониот суд Скопје поради здравствени причини. Според адвокатот, тој, иако бил на лекување во унгарската воена болница, се вратил кога ја дознал мерката одземање на ...

СЈО бара притвор за Јанкулоска, за неа процесот е политичка хајка

24 Вести - 21.07.2017

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска денеска се појави на јавна седница во Апелациониот суд на која се разгледуваа жалбите на одбраната и на Специјалното јавно обвинителство за дел од обвинетите во случајот „Титаник“.

СЈО бара притвор, Груевски вели дека нема да бега туку ќе се враќа на власт

Телма - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска ги разгледуваше жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности. За обвинетите во случајот „Титаник“, меѓу кои поранешниот премиер и лидер ...

СЈО бара притвор,одбраната укинување на мерките на претпазливост

Канал5 - 21.07.2017

Обвинетите во „Титаник“ за изборни нерегуларности, си ги побараа пасошите назад. Специјалното јавно обвинителство за нив побара притвор. Апелационите судии на јавна седница ги разгледаа жалбите на одбраната и на СЈО.

Во следните 48 часа Судот со одлука за пасошите на челниците на ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 21.07.2017

Не се чувстуваат за виновни, не планираат да бегаат, ниту да ја попречуваат постапката во суд. Вака челниците на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жалеа денеска пред Апелација за мерките на ...

МВР се уште ги чека известувањата од судот

Телма - 21.07.2017

МВР засега не презема никакви активности за обвинетите од СЈО за кои судот веќе определи мерки, од забрана за контакти до притвор. Министерот Оливер Спасовски повторува дека ќе чека известување од судот за да види како ќе ги разделува сведоците на ...

Груевски: Не планирам да бегам, туку да победам на избори

Канал5 - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната јавна седница на Апелацискиот суд во врска со случајот на СЈО „Титаник“ за изборни нерегуларности, истакна дека не сторил никакво кривично дело поради кое би се плашел и би ...

Груевски и Јанкулоска на суд, бараат враќање на пасошите, СЈО бара притвор

24 Вести - 21.07.2017

Ограничување на политичката слобода и политичко деградирање претставува прогонот од СЈО за поранешниот премиер Никола Груевски. За обвинителите од СЈО пак Груевски во ниту еден момент од постапката не покажал дека ќе биде достапен и затоа бараат ...

СЈО и натаму бара притвор за Груевски, тој вели „Ова е политички прогон, но ќе победам на изборите“

ТВ21 - 21.07.2017

Лидерот на опозицијата и доскорешен премиер Никола Груевски денеска седна пред апелационите судии. Се пожали поради одземениот пасош, уште еднаш го набеди Специјалното јавно обвинителство дека го прогонува, па дури присуството во судот го искористи ...

Судиите му ја одбија жалбата на Илија Димовски – останува без пасош

Кајгана - 21.07.2017

Обвинетиот од СЈО, Илија Димовски се жалел до Апелациониот суд, дека му е одземен пасошот и дека секоја среда треба да се јавува во судот, како извршување на мерките на претпазливост кои му ги определи судот.

Димовски и Трајковски остануваат без пасоши

Слободен Печат - 21.07.2017

Тони Трајковски, актуелениот градоначалник на Гази Баба, и пратеникот во Собранието од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, остануваат без пасоши и со обврска еднаш неделно да се јавуваат пред служебно лице во суд, откако Апелацискиот суд Скопје ги одби ...

И Гордана Јанкулоска бара да и го вратат пасошот, а СЈО притвор ФОТО

+инфо - 21.07.2017

СЈО, за Јанкулоска бара притвор, затоа што се сомнева дека би можела да влијае на сведоци и да избега од земјата. И Гордана Јанкулоска, обвинета во „Титаник“ денеска на јавната расправа во Апелацискиот суд дојде да си го побара пасошот, кој и е ...

На Јанакиевски „не му паѓало на памет“ да бега

Стандард - 21.07.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиевски на денешната јавна седница во Апелациониот суд побара да му биде вратен пасошот, ветувајќи дека ќе доаѓа во судот и „не му паѓало на памет да бега, ниту влијае на сведоците“, Јанакиески е ...

Протоѓер не дојде на суд оти се лекувал, тврди одбраната

МКД - 21.07.2017

Mартин Протоѓер, обвинет во случајот „Титаник“ на СЈО, не дојде денеска во Апелациониот суд Скопје поради здравствени причини. Според адвокатот, тој, иако бил на лекување во унгарската воена болница, се вратил кога ја дознал мерката одземање на ...

(ВИДЕО) Јанкулоска со треперлив глас: СЈО спроведува политичка агенда

Макфакс - 21.07.2017

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, побара да ѝ се врати пасошот. Таа денеска се појави во Апелациониот суд каде на седница беа разгледани жалбите за предметот „Титаник“ во кој Јанкулоска е обвинета за четири кривични ...

(ВИДЕО) Јанкуловска со треперлив глас: Не мислам да бегам, фактите се на моја страна

А1 On - 21.07.2017

СЈО останува на барањето за притвор на Јанкуловска, обвинета за 4 кривични дела во предметот „Титаник“, додека пак екс-министерката бара судот да и го врати пасошот. iframe width=”860″ height=”480″ src=”https://www.youtube.com/embed/tIq_kEeCsi0″ ...

Апелациониот суд ќе одлучува за притворите на Груевски, Јанкуловска, Јанакиески

Макфакс - 21.07.2017

На седум едноподруго јавни седници, тројца судии на скопска Апелација ќе ги разгледуваат жалбите од СЈО за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ за изборни измами. Кривичниот совет денеска ќе одлучува за слободата на лидерот на ...

Судиите му ја одбија жалбата на Илија Димовски, останува без пасош

Макфакс - 21.07.2017

Обвинетиот од СЈО, Илија Димовски се жалел до Апелациониот суд, дека му е одземен пасошот и дека секоја среда треба да се јавува во судот, како извршување на мерките на претпазливост кои му ги определи судот.

Груевски и неговите соработници денес на јавна седница за жалбите за „Титаник"

МКД - 21.07.2017

Во Апелацискиот суд Скопје денес на јавна седница треба да се појават екс премиерот Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Мили Јанакиески, екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, поранешниот шеф на кабинетот на ...

Јанкулоска сакала да замолчи сведок: Две години не сум влегла во МВР

+инфо - 21.07.2017

СЈО во жалбата наведува дека обвинетата побарала од еден од сведоците да се воздржи од исказ за да не ја инкриминира. Павеќе од две години ниту сум влегла во МВР, ниту имам било какво влијание врз сведоци, рече екс министерката за внатрешни работи ...

Груевски на Апелација ќе си го бара пасошот, СЈО ќе бара притвор

Нова ТВ - 21.07.2017

Во Апелацискиот суд Скопје денес на јавна седница треба да се појават екс премиерот Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Мили Јанакиески, екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот шеф на кабинетот на ...

Протуѓер не дојде во апелација, се лекувал во воена болница во Будимпешта

+инфо - 21.07.2017

Протуѓер е на боледување и сега се наоѓа во Македонија, тврди одбраната. Во отсуство на обвинетиот Мартин Протуѓер, почна последната седница во Апелациониот суд за жалбите во „Титаник“. - Во моментот на подигнување од обвинителниот акт и приемот тој ...

Гордана Јанкуловска: Против мене се изнесоа многу невистини и тоа сакам да се расчисти

МКД - 21.07.2017

Фактите се на моја страна. Давам ветување и ќе инсистирам на побрзо завршување на судската постапка. Последното што ми паѓа на памет е да бегам. Против мене се изнесоа многу невистини и сакам сето тоа да се расчисти.

Протоѓер не се појави во Апелација, го прекинал лекувањето во Будимпешта за да го достави пасошот

А1 On - 21.07.2017

Мартин Протоѓер не се појави на денешната јавна седница во Апелациониот суд. Адвокатот Тасевски го извести судот дека Протоѓер во моментот на подигнување на обвинението бил на лекување во Будимпешта.

Јанкуловска: Не сум влијаела врз сведоци и нема да бегам

Стандард - 21.07.2017

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска на денешната отворена седница на Апелациониот суд, каде се расправа за нејзино притворање, изјави дека работела во интерес на Македонија во институции кои се борат против криминалот.

Протуѓер не се појави во Апелација

Правдико - 21.07.2017

Обвинетиот во „Титаник“, Мартин Протуѓер не се појави на денешната расправа во Апелација по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд. Според одбраната, тој, иако бил на лекување во унгарската воена болница, се вратил кога ја ...

Јанакиески и Јанкулоска тврдат дека се невини

Р.С.Европа - 21.07.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска пред Апелационион суд изјави дека редовно бил достапен за СЈО и не планирал да избега од Македонија. Според него, СЈО ја опструирало и работата на одбраната и посочи дека е невин.

Мартин Протоѓер не дојде во судница, бил болен

Макфакс - 21.07.2017

Адвокатот Боро Тасевски го извести Апелацискиот суд дека обвинетиот Мартин Протоѓер, поранешен шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски, бил на боледување во земјата и нема да се појави на судење.

„Титаник“: СЈО бара притвор, одбраната укинување на мерките за претпазливост

Сител - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. Во Судот се разгледува жалбата на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНе ...

Во Апелацискиот суд гужва: Груевски, Јанкуловска, Јанакиески... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 21.07.2017

На денешната јавна седница на скопскиот Апелациски суд многу познати фаци: бившиот премиер Никола Груевски , бившата министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска , бившиот министер за транспорт Миле Јанакиевски, бившиот владин генерален ...

Груевски дојде во Апелација - ќе се решава за жалбите за „Титаник“

Press24 - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска дојде во Апелација, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

Врвот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочи со СЈО пред Апелацискиот суд ФОТО

+инфо - 21.07.2017

Се очекува во судницата да се појават Груевски, Јанкуловска, Јанакиевски кои се осомничени во првиот предмет што го отвори СЈО за изборни измами Пред Кривичниот совет во Апелацискиот суд Скопје денес ќе се разгледуваат жалбите за предметот „Титаник“ ...

Груевски прв дојде на јавната седница на Апелацискиот суд (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 21.07.2017

Прв на јавната седница во Апелацискиот суд Скопје за случајот „Титаник" дојде Никола Груевски, поранешен премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ. На денешната јавна седница се расправа по жалбите од Специјалното јавно обвинителство на неприфаќање на ...

Обвинетите во Титаник едвај чекаат да почне судењето

Р.С.Европа - 21.07.2017

Груевски не планира да бега и вели дека ќе ја враќа ВМРО-ДПМНЕ на власт. Поранешните министри Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска и поранешниот секретар во Владата Кирил Божиновски велат дека е во нивен интерес судската разрешница да започне час ...

СЈО: И Јанкулоска влијаела на сведоци

Правдико - 21.07.2017

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска влијаела врз сведоци и остварила контакти со високи функционери на држави во кои би можело да се засолне, а границите може да ги напушти и со личната карта, тврди Специјалното јавно ...

(ФОТО) Груевски дојде во Апелација да си го бара пасошот

Нова ТВ - 21.07.2017

Екс премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски денеска се појави во Апелацискиот суд каде на јавна седница се разгледуваат жалбите на обвинетите во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности, на одлуката на Кривичниот суд за мерките на ...

Мартин Протуѓер: Треба едно десетина луѓе да се убијат во државава... АУДИО

+инфо - 21.07.2017

Тоа предизвика бура од коментари реакции и потсетување на прислушуваните разговори на Мартин Протуѓер со поранешната министерка Јанкулоска. Не престануваат реакциите на социјалните мрежи откако денеска одбраната на Мартин Протуѓер на седница на ...

Груевски денеска ќе си го бара пасошот

Слободен Печат - 21.07.2017

„Ниедна држава не сака вработен што е обвинет за злосторничко здружување и повреда на избирачкото право, да има меѓународни активности“, рече специјалниот обвинител Гаврил Бубевски во врска со жалбите на Мунир Пепиќ и Киро Тодоровски.

ВИДЕО: Груевски пристигна 30 минути порано во Апелација

А1 On - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се појави половина час порано во Апелациониот суд каде ќе ги разгледува жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности.

СЈО смета дека Јанакиески може да влијае врз сведоци

Правдико - 21.07.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој е обвинет во предметот „Титаник“ пред Апелација вети дека ќе се појавува на суд и негираше дека влијаел на сведоци или дека ја опструирал постапката.

Груевски подрани и прв дојде во Апелацискиот суд ФОТО

+инфо - 21.07.2017

СЈО воа случајот „Титаник" се жалеше на одлуката на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 со која на обвинетите место притвор, им беа определен Никола Груевски, поранешен премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ денеска прв се во појави на јавната ...

Апелација ќе решава за пасошите на Груевски, Протоѓер, Јанкуловска…

Стандард - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска ќе продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. Според најавите, на денешните седници во Судот ќе се разгледуваат жалбите ...

Масовна повреда на правото од страна на СЈО во случајот „Титаник“

Курир - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска дојде во Апелација, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

Одбраната на Груевски тврди дека е пробиен рокот за обвинение против него

Р.С.Европа - 21.07.2017

Одбраната на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, тврди дека СЈО го пробило рокот за поднесувањето на обвиненија за случаите Титаник, Тврдина и Таргет и затоа судот не треба да ги разгледува тие случаи.

Притворите за Груевски и Јанкуловска на разгледување во Апелација

Таратур - 21.07.2017

На седум едноподруго јавни седници, тројца судии на скопска Апелација ќе ги разгледуваат жалбите од СЈО за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ за изборни измами. Кривичниот совет денеска ќе одлучува за слободата на лидерот на ...

(ВИДЕО) Груевски: Јас се подготвувам да победам на избори, а не да бегам

Макфакс - 21.07.2017

Поранешниот премиер Никола Груевски, на седницата во Апелациониот суд, рече дека не сторил кривично дело и дека против него се води политичка хајка. Тој рече дека се подготвува за победа на избори, а не да бега.

(ВИДЕО) Груевски: Се подготвувам да победам на избори, не да бегам

А1 On - 21.07.2017

Не сум сторил кривично дело за да имам причина да се плашам. Против мене се води политички прогон и хајка. СЈО нема докази против мене, рече Никола Груевски на отворената седница во Апелација.

СЈО се посрамоти: Во жалбата за притвори во „Титаник“ ги помешале постапките

Курир - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска дојде во Апелација, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

Груевски во судницата се појави половина час порано

Макфакс - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска продолжува со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. На денешното судење поранешниот премиер Никола Груевски се појави половина ...

Апелација ќе решава за жалбите за „Титаник“

А1 On - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска ќе продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. Според најавите, на денешните седници во Судот ќе се разгледуваат жалбите ...

Груевски: Се подготвувам да се вратам на власт, а не да бегам

+инфо - 21.07.2017

Едвај чекам да почне судењето за јавноста да се увери во мојата невиност, рече Груевски. Убеден сум дека не постои кривично дело кое сум го сторил. Ова е политички прогон. Едвај чекам да почне судењето за јавноста да се увери во мојата невиност.

Груевски: Планирам да победам на следните избори и повторно ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, а не да бегам од земјата

Курир - 21.07.2017

Денеска продолжи политичкиот театар и политичкиот прогон од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), изјави пред Судот лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Тој нагласи дека никогаш не избегнувал покани на СЈО и секогаш уредно ги ...

Груевски не планира да бега ќе ја враќа ВМРО-ДПМНЕ на власт

Р.С.Европа - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска изјави дека дошол во Апелациониот суд за да ги демантира сите лаги на СЈО. На седницата на судот на која се разгледуваат жалбите на СЈО и на обвинетите во случајот „Титаник“, тој порача и дека не ...

Груевски: Едвај чекам да ја докажам мојата невиност

МКД - 21.07.2017

Со задоволство ќе се појавам на секоја покана од судот и едвај чекам да ја докажам својата невиност пред јавноста. Јас сум семеен човек, имам сопруга која е вработена, две малолетни деца кои одат на училиште и двајца возрасни родители на кои допрва ...

Груевски: Јас се подготвувам да победам на избори, а не да бегам

Стандард - 21.07.2017

„Против мене се водат политички прогон и хајка. СЈО нема докази. Единствениот сведок против мене е Заев. Едвај чекам да почне судењето за јавноста да се увери дека сум невин“, рече Груевски.

Рустеми: Притвор за Божиновски, има моќ и може да влијае врз соучесниците

А1 On - 21.07.2017

Бараме притвор за Кирил Божиновски поради опасност од бегство и влијание врз соучесниците. Тој е во врвот на ВМРО-ДПМНЕ и има моќ врз членството, единствено со притвор може да се спречи тоа влијание, изјави Бурим Рустени адвокат од СЈО.

Масовна повреда на правото од страна на СЈО во „Титаник“

Нетпрес - 21.07.2017

Седниците се закажани откако СЈО за случајот „Титаник” се жалеше на одлуката на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 со која на обвинетите им беа определени мерки на претпазливост. Жалби на одлуката на првостепениот суд поднесе и одбраната на ...

Груевски дојде во Апелација, судот ќе ги разгледува жалбите за случајот „Титаник“

Правдико - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски дојде во Апелациониот суд, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

Кирил Божиновски пред Апелацискиот суд

+инфо - 21.07.2017

Пред Кривичниот совет во Апелацискиот суд се разгледуваат жалбите за предметот „Титаник“ Кирил Божиновски од ВМРО - ДПМНЕ и обвинет во случајот “Титаник“ во моментов е на соочување со обвинителите на СЈО пред Апелацискиот суд.

СЈО бара притвор за Јанакиески, ја одолговлекувал судската постапка

Нова ТВ - 21.07.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески на денешната јавна седница на Апелацискиот суд, рече дека не се чувствува виновен и дека нема намера да бега, ниту да ја опструира судската постапка -Сакам да го потсетам судот дека пред ...

Кирил Божиновски: Ветувам дека редовно ќе се јавувам пред судот

Макфакс - 21.07.2017

Обвинителот од СЈО, Бурим Рустеми, на денешното судење за случајот „Титаник“ рече дека бараат притвор за Кирил Божиновски. „Поради опасност од бегство и влијание врз соучесниците, бараме притвор. Тој не соработува во истрaжната постапка.

Во жалбата за притвори во „Титаник“ СЈО ги помеша постапките

Нетпрес - 21.07.2017

Во аргументацијата на жалбата обвинителот на СЈО Гаврил Бубевски ги помеша постапките, говорејки за случајот „Титаник“ користеше аргументи кои сакале да ги приложат во други постапки. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска дојде во ...

Божиновски: Немам намера да бидам на јавна функција во иднина

+инфо - 21.07.2017

Обвинителството побара наместо пасош да му се одреди притвор поради моќта да влијае на сведоците во текот на постапката, да избега. По Никола Груевски во судницата во Апелација се појави и поранешниот генерален секретар на владата, Кирил Божиновски, ...

Кирил Божиновски: СЈО против мене има празен предмет

МКД - 21.07.2017

Со нетрпение чекам да докажам дека сум невин. Специјалното јавно обвинителство против мене има празен предмет. Причината поради која се бара притвор е дека пред 1,5 година обавував државна функција. Сега изјавувам дека немам намера да прифатам нова.

Груевски: Не планирам да бегам, туку да победам на избори

Сител - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната јавна седница на Апелацискиот суд во врска со случајот на СЈО „Титаник“ за изборни нерегуларности, истакна дека не сторил никакво кривично дело поради кое би се плашел и би ...

Груевски: Планирам да победам на следните избори и повторно ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, а не да бегам од земјата

Нетпрес - 21.07.2017

Продолжи во петокот политичкиот театар и политичкиот прогон од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), изјави пред Судот лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „Јас тука се пријавив да одговорам на сите нивни лаги и невистини кои ги ...

Божиновски тврди дека е невин, СЈО дека влијаел на сведоци

Р.С.Европа - 21.07.2017

Поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски за време на денешната седница во Апелациониот суд каде се разгледуваат жалбите на СЈО за случајот „Титаник“, изјави дека е невин и оти е неосновано барањето за притвор, бидејќи тој не ...

Груевски: Планирам да победам на следните избори и повторно ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, а не да бегам од земјата

Press24 - 21.07.2017

Денеска продолжи политичкиот театар и политичкиот прогон од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), изјави пред Судот лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. – Јас тука се пријавив да одговорам на сите нивни лаги и невистини кои ги ...

Миле Јанакиески во Апелацискиот суд за случајот „Титаник“

+инфо - 21.07.2017

Пред Апелацискиот суд каде се разгледуваат барањата на СЈО за притвор, претходно се појавија и Никола Груевски и Кирил Божиновски. Пред судиите на Апелацискиот суд и пред обвинителите на СЈО се појави и Миле Јанакиески, поранешниот министер за ...

(ВИДЕО) Јанакиески: Не ја опструирам постапката, лично го дадов телефонскиот број на СЈО

А1 On - 21.07.2017

Апелациониот суд ќе ја разгледува жалбата на екс- министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, обвинет во случајот „Титаник“ за 4 кривични дела. Јанакиески преку жалбата до Апелација си го бара пасошот назад, кој му беше одземен по изрекување ...

Груевски во Апелацискиот суд: Се подготвувам да победам на избори, не да бегам

Слободен Печат - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска во Апелацискиот суд изјави дека се подготвува да победи на избори, а не да избега од земјава. Груевски во Апелацискиот суд, каде на јавна седница се разгледуваат жалбите на дел од ...

(ВИДЕО) Јанакиески: Лично го дадов телефонскиот број во СЈО, не влијаам врз сведоци

Макфакс - 21.07.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, обвинет во предметот „Титаник“ на СЈО денеска се појави во Апелациониот суд. На седница се разгледуваше неговата жалба против одлуките на првостепениот суд да му биде одземен пасошот и да ...

Судот и на Димовски не му го врати пасошот

+инфо - 21.07.2017

Илија Димовски во жалбата наведува дека не постои опасност од бегство, се јавувал на сите покани во СЈО. Судиите од скопска Апелација ја отфрлија жалбата и на Илија Димовски и го потврдија решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран ...

Миле Јанакиески: Не ми паѓа на ум да бегам, СЈО нека даде доказ

МКД - 21.07.2017

Чекам час поскоро да почне судската постапка за да ја докажам својата невиност. Ве потсетувам дека за време на предистражната постапка, на 13 февруари 2016 година, беа предложени истите мерки за мене и судот ги одби.

Јавна седница на Апелацискиот суд за жалбите во случајот „Титаник“

Р.С.Европа - 21.07.2017

Во Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница треба да се појават екс премиерот Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Мили Јанакиески, екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, поранешниот шеф на кабинетот ...

Јанакиески: Не сум влијаел на сведоци, ветувам дека ќе доаѓам на суд

+инфо - 21.07.2017

Од СЈО како и за Груевски и за Божиновски посочија дека и овој обвинет се однесува идентично, како и останатите - не се јавува на поканите. Миле Јанакиевски е уште еден од обвинетите во „Титаник “кој денес пред апелација си го бара пасошот назад, а ...

Груевски: Јас се подготвувам да победам на избори, а не да бегам

Кајгана - 21.07.2017

Поранешниот премиер Никола Груевски, на седницата во Апелациониот суд, рече дека не сторил кривично дело и дека против него се води политичка хајка. Тој рече дека се подготвува за победа на избори, а не да бега.

Димовски и Трајковски остануваат без пасоши, Апелација им ги одби жалбите

Либертас - 21.07.2017

Тони Трајковски, актуелениот градоначалник на Гази Баба, и пратеникот во Собранието од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, остануваат без пасоши и со обврска еднаш неделно да се јавуваат пред служебно лице во суд, откако Апелацискиот суд Скопје ги одби ...

Адвокатите на Миле Јанакиески: Пасошот му треба за летни и зимски распусти, има три малолетни деца

Бриф - 21.07.2017

Миле Јанакиески, поранешениот министер за транспорт и врски, кој е осомничен во случајт на СЈО, Титаник, за изборните нерегуларности денеска на јавната расправа во Апелациониот суд побара да му биде вратен пасошот, јавува ФОКУС.

Јанакиески: Лично го дадов телефонскиот број во СЈО, не влијаам врз сведоци

Точка - 21.07.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, обвинет во предметот „Титаник“ на СЈО, денеска се појави во Апелациониот суд. На седница се разгледуваше неговата жалба против одлуките на првостепениот суд да му биде одземен пасошот и да ...

Груевски: Едвај чекам да ја докажам својата невиност пред јавноста и не планирам да бегам, туку да победам на избори

Вечер Прес - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната јавна седница на Апелацискиот суд во врска со случајот на СЈО „Титаник" за изборни нерегуларности, истакна дека не сторил никакво кривично дело поради кое би се плашел и би ...

(ВИДЕО) Рустеми: Бараме притвор за Јанакиески бидејќи има висока позиција во ВМРО-ДПМНЕ, може да влијае на сведоците

Либертас - 21.07.2017

Апелациониот суд ќе ја разгледува жалбата на екс- министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, обвинет во случајот „Титаник“ за 4 кривични дела, пренесува А1он . Јанакиески преку жалбата до Апелација си го бара пасошот назад, кој му беше ...

(ВИДЕО) Јанакиески: Лично го дадов телефонскиот број во СЈО, не влијаам врз сведоци

Либертас - 21.07.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, обвинет во предметот „Титаник“ на СЈО, денеска се појави во Апелациониот суд. На седница се разгледуваше неговата жалба против одлуките на првостепениот суд да му биде одземен пасошот и да ...

Масовна повреда на правото од страна на СЈО во случајот „Титаник“

Пулс24 - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска дојде во Апелација, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

Јанакиески не мисли да бега чека доказ од СЈО

Локално - 21.07.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска во алекација рече дека нема намера да бега, а дека чека Специјалното јавно обвинителство да ги изнесе доказите против него, бидејќи го сомничи во случајот „Титаник“.

Гордана Јанкулоска бара да и го вратат пасошот, а СЈО притвор

Локално - 21.07.2017

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, обвинета во „Титаник“ денеска на јавната расправа во Апелацискиот суд дојде да си го побара пасошот, кој и е одземен како мерка на претпазливост.

Божиновски смета дека СЈО против него има празен предмет

Локално - 21.07.2017

Поранешен генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски чека да докаже дека е невин, а смета дека не треба да оди во притвор затоа што нема државна функција. „Со нетрпение чекам да докажам дека сум невин.

(ВИДЕО) Груевски: Не планирам да бегам, туку да победам на избори

еМагазин - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната јавна седница на Апелацискиот суд во врска со случајот на СЈО „Титаник“ за изборни нерегуларности, истакна дека не сторил никакво кривично дело поради кое би се плашел и би ...

(ВИДЕО) Јанкуловска: Не мислам да бегам, фактите се на моја страна

еМагазин - 21.07.2017

Обвинетата во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), поранешна министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска вели дека не сторила ниту едно кривично дело. Таа денеска дојде во Апелацискиот суд, кој ги разгледува жалбите ...

Груевски тврди дека не планира да бега а СЈО без докази против него води хајка

Фактор - 21.07.2017

Час и половина на отворена седница во Апелација се разгледуваа жалбите на Груевски. Првиот опозиционер уште еднаш негираше вина и рече дека не планирал да бега туку дека се подготвувал за нова изборна победа и враќање на власт.

СЈО бара притвори – Јанкулоска, Протогер, Јанакиески и Божиновски ветуваат дека нема да бегаат

Мета - 21.07.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска на јавни седници, кои се одржаа едни по други во Апелацискиот суд, уште еднаш побара да им биде одреден притвор на поранешните министри за внатрешни работи и за транспрот и врски, Гордана Јанкулоска и Миле ...

Божиновски: Не сум влијаел врз сведоци, ветувам дека редовно ќе се јавувам пред судот

Либертас - 21.07.2017

Обвинителот од СЈО, Бурим Рустеми, на денешното судење за случајот „Титаник“ рече дека бараат притвор за Кирил Божиновски, пренесе Макфакс . „Поради опасност од бегство и влијание врз соучесниците, бараме притвор.

(ВИДЕО) Јанкулоска со треперлив глас: Работев во интерес на Македонија, не мислам да бегам

Либертас - 21.07.2017

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, побара да ѝ се врати пасошот. Таа денеска се појави во Апелациониот суд каде на седница беа разгледани жалбите за предметот „Титаник“ во кој Јанкулоска е обвинета за четири кривични ...

Груевски во Апелација: Се подготвувам да победам на избори, не да бегам

Мета - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска во Апелацискиот суд изјави дека се подготвува да победи на избори, а не да избега од земјава. Груевски во Апелацискиот суд, каде на јавна седница се разгледуваат жалбите на дел од ...

Јанкулоска со треперлив глас: СЈО спроведува политичка агенда

Точка - 21.07.2017

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, побара да ѝ се врати пасошот. Таа денеска се појави во Апелациониот суд каде на седница беа разгледани жалбите за предметот „Титаник“ во кој Јанкулоска е обвинета за четири кривични ...

Мартин Протоѓер не дојде во судница, бил болен, се лекувал во Будимпешта

Либертас - 21.07.2017

Адвокатот Боро Тасевски го извести Апелацискиот суд дека обвинетиот Мартин Протоѓер, поранешен шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски, бил на боледување во земјата и нема да се појави на судење.

Протоѓер не се појави во Апелација, го прекинал лекувањето во Будимпешта за да го достави пасошот

Локално - 21.07.2017

Мартин Протоѓер не се појави на денешната јавна седница во Апелациониот суд. Адвокатот Тасевски го извести судот дека Протоѓер во моментот на подигнување на обвинението бил на лекување во Будимпешта.

Јас се подготвувам да победам на избори, а не да бегам

Тера - 21.07.2017

Поранешниот премиер Никола Груевски, на седницата во Апелациониот суд, рече дека не сторил кривично дело и дека против него се води политичка хајка. Тој рече дека се подготвува за победа на избори, а не да бега.

Јанакиески и Јанкулоска тврдат дека се невини

Тера - 21.07.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска пред Апелационион суд изјави дека редовно бил достапен за СЈО и не планирал да избега од Македонија. Според него, СЈО ја опструирало и работата на одбраната и посочи дека е невин.

Миле Јанакиески лиферувал записник од СЈО во јавност, се бара притвор бидејќи ја опструирал истрагата

Либертас - 21.07.2017

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески на денешната јавна седница на Апелацискиот суд, рече дека не се чувствува виновен и дека нема намера да бега, ниту да ја опструира судската постапкa, пренесе порталот „ Сведок “.

Мартин Протоѓер не дојде во судница, се лекувал во воена болница во Будимпешта

Точка - 21.07.2017

Адвокатот Боро Тасевски го извести Апелацискиот суд дека обвинетиот Мартин Протоѓер, поранешен шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски, бил на боледување во земјата и нема да се појави на судење.

Мартин Протоѓер не дојде во судница, бил болен

Канал 77 - 21.07.2017

Адвокатот Боро Тасевски го извести Апелацискиот суд дека обвинетиот Мартин Протоѓер, поранешен шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски, бил на боледување во земјата и нема да се појави на судење.

Масовна повреда на правото од страна на СЈО во случајот „Титаник“

Република - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска дојде во Апелација, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

СЈО бара притвор, Груевски и обвинетите сопартијци тврдат дека не се виновни и ветуваат дека нема да бегаат

Либертас - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска ги разгледуваше жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности. За обвинетите во случајот „Титаник“, меѓу кои поранешниот премиер и лидер ...

Груевски ќе си го бара пасошот назад, СЈО ќе бара притвор

Фактор - 21.07.2017

Апелациониот суд денеска ќе ги разгледува жалбите во предметот „Титаник“ кој е еден од пообемните на СЈО со вкупно 21 обвинет, од кој Никола Груевски претседателот на ВМРО-ДПМНЕ најверојатно прв ќе може да ги образложи своите аргументи зошто треба ...

Димовски и Трајковски остануваат без пасоши, Апелација им ги одби жалбите

Мета - 21.07.2017

Тони Трајковски, актуелениот градоначалник на Гази Баба, и пратеникот во Собранието од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, остануваат без пасоши и со обврска еднаш неделно да се јавуваат пред служебно лице во суд, откако Апелацискиот суд Скопје ги одби ...

СЈО смета дека Груевски може да избега, имал голема имотна состојба на банкарските сметки

Бриф - 21.07.2017

Специјалното јавно обвинителство кое бара притвор за поранешниот премиер Никола Груевски, обвинет во случајот „Титаник“ смета дека Груевски може да избега, додека одбраната смета дека СЈО го поднел обвинението надвор од законскиот рок, јавува ТВ 24.

И Илија Димовски се жали – нема да бегал !

Локално - 21.07.2017

Не постои опасност од бегство, се јавува на сите покани во СЈО, доколку имал намера да бега, тоа до сега имал доволно време да го стори се жали Димовски во барањето за враќање на пасошот! Жалбата му е одбиена.

Груевски и неговите соработници денес на јавна седница за жалбите за „Титаник”

Тера - 21.07.2017

Во Апелацискиот суд Скопје денес на јавна седница треба да се појават екс премиерот Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Мили Јанакиески, екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот шеф на кабинетот на ...

Груевски: Јас се подготвувам да победам на избори, а не да бегам

Точка - 21.07.2017

Поранешниот премиер Никола Груевски, на седницата во Апелациониот суд, рече дека не сторил кривично дело и дека против него се води политичка хајка. Тој рече дека се подготвува за победа на избори, а не да бега.

Апелациониот суд ќе одлучува за притворите на Груевски, Јанкуловска, Јанакиески

Точка - 21.07.2017

На седум едноподруго јавни седници, тројца судии на скопска Апелација ќе ги разгледуваат жалбите од СЈО за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ за изборни измами. Кривичниот совет денеска ќе одлучува за слободата на лидерот на ...

Груевски се појави половина час порано во судница

Канал 77 - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска продолжува со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. На денешното судење, половина час порано се појави поранешниот премиер ...

Груевски: Немам намера да бегам, ќе ја вратам ВМРО ДПМНЕ на власт

Бриф - 21.07.2017

Не постои кривично дело кое сум го сторил и поради тоа немам намера да бегам од нешто. Подготвен сум на следните избори да победам и да ја вратам мојата партија на власт. И затоа немам намера да бегам.

Груевски во Апелација: Продолжува политичкиот театар на СЈО

Вечер Прес - 21.07.2017

Не постои кривично дело кое сум го сторил и поради тоа немам намера да бегам од нешто. Подготвен сум на следните избори да победам и да ја вратам мојата партија на власт. И затоа немам намера да бегам.

Адвокатите на Груевски тврдат дека СЈО го поднело обвинението надвор од рокот – требало до 16:30 а не во 21 часот

Либертас - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. Во Судот се разгледува жалбата на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ ...

И Јанакиески и Божиновски велат дека не влијаеле на сведоци, СЈО го тврди спротивното

Фактор - 21.07.2017

Во апелација на јавна седница за жалбите на СЈО дојдоа и екс министерот Миле Јанакиески и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски . И двајцата рекоа дека не им паѓа на ум да бегаат, дека редовно ќе се јавуваат во суд и дека не ...

ЈАВНА СЕДНИЦА ЗА ЖАЛБИТЕ ЗА „ТИТАНИК“: Првиот опозиционер дојде прв во Апелација

Фактор - 21.07.2017

Опозицискиот лидер Никола Груевски прв се појави на денешната јавна седница во Апелациониот суд, а треба да се појават и екс министерите Јанакиески и Јанкулоска, поранешниот шеф на кабинетот на Груевски, Мартин Протоѓер и Кирил Божиновски.

Судиите му ја одбија жалбата на Илија Димовски – останува без пасош

Точка - 21.07.2017

Обвинетиот од СЈО, Илија Димовски се жалел до Апелациониот суд, дека му е одземен пасошот и дека секоја среда треба да се јавува во судот, како извршување на мерките на претпазливост кои му ги определи судот.

(ВИДЕО) Миле Јанакиески: Не ја опструирам постапката

еМагазин - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. За обвинетите во случајот „Титаник“, меѓу кои поранешниот премиер и лидер на ...

Груевски: Се подготвувам да се вратам на власт, а не да бегам

МК News - 21.07.2017

Убеден сум дека не постои кривично дело кое сум го сторил. Ова е политички прогон. Едвај чекам да почне судењето за да се увери јавноста во мојата невиност. Ова беа дел од зборовите со кои екс премиерот Никола Груевски се бранеше пред Апелацискиот ...

(ВИДЕО) Груевски во Апелација: Се подготвувам да победам на избори, не да бегам! А и каде би бегал во овој глобализиран ...

Либертас - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска во Апелацискиот суд изјави дека се подготвува да победи на избори, а не да избега од земјава. Груевски во Апелацискиот суд, каде на јавна седница се разгледуваат жалбите на дел од ...

Груевски седна на обвинителната клупа во Апелацискиот суд!

Локално - 21.07.2017

Екс премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски денеска прв се појави во Апелацискиот суд каде на јавна седница се разгледуваат жалбите на обвинетите во случајот „Титаник“ .СЈО бара притвор- тој си го бара пасошот Груевски се жали на одлуката на ...

Груевски: Се подготвувам да победам на избори, не да бегам

Локално - 21.07.2017

Не сум сторил кривично дело за да имам причина да се плашам. Против мене се води политички прогон и хајка. СЈО нема докази против мене, рече Никола Груевски на отворената седница во Апелација.

Политичка одмазда и изживување

Република - 21.07.2017

Скопскиот апелационен суд по повод последните одлуки по жалбите на обвинетите Г.Г. Т.Ј. и Н.Б. во предметите „Таргет“ и „Тврдина“ покажа дека не е отпорен на политички притисок и е неспособен да решава исклучиво врз Устав и закон, тој ги отфрли сите ...

Груевски: Планирам да победам на следните избори и повторно ВМРО- ДПМНЕ да се врати на власт

Пулс24 - 21.07.2017

Денеска продолжи политичкиот театар и политичкиот прогон од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), изјави пред Судот лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Јас тука се пријавив да одговорам на сите нивни лаги и невистини кои ги иксажуваа ...

Кирил Божиновски: Ветувам дека редовно ќе се јавувам пред судот

Точка - 21.07.2017

Обвинителот од СЈО, Бурим Рустеми, на денешното судење за случајот „Титаник“ рече дека бараат притвор за Кирил Божиновски. „Поради опасност од бегство и влијание врз соучесниците, бараме притвор. Тој не соработува во истрaжната постапка.

Груевски: Едвај чекам да ја докажам својата невиност пред јавноста и не планирам да бегам, туку да победам на избори

Република - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната јавна седница на Апелацискиот суд во врска со случајот на СЈО „Титаник“ за изборни нерегуларности, истакна дека не сторил никакво кривично дело поради кое би се плашел и би ...

СЈО тврди дека Јанкулоска комуницирала со функционери во држави каде може да избега, таа негира секаква вина

Фактор - 21.07.2017

Со СЈО во Апелација денеска се сретна и екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска за која и денес е побаран притвор. Јанкулоска си го бара пасошот назад а специјалните обвинители велат дека екс министерката контактирала со високи ...

ВИДЕО: Груевски пристигна во Апелација 30 минути порано

Либертас - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се појави половина час порано во Апелациониот суд каде ќе ги разгледува жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности, пренесе А1он .

Тие си ги бараат пасоши назад, СЈО бара ПРИТВОР! Денеска на ред Груевски и најблиските !

Локално - 21.07.2017

Обвинението е за „Титаник“ ИЗБОРНИ ИЗМАМИ! Денес на јавната седница во Апелацискиот суд Скопје аргументите за жалбите ќе ги соочат двете спротивставени страни, по што второстепениот суд има рок од 48 часа да донесе одлука.

Судиите му ја одбија жалбата на Илија Димовски – останува без пасош

Тера - 21.07.2017

Обвинетиот од СЈО, Илија Димовски се жалел до Апелациониот суд, дека му е одземен пасошот и дека секоја среда треба да се јавува во судот, како извршување на мерките на претпазливост кои му ги определи судот.

Божиновски тврди дека СЈО има празен предмет против него...

Н.Македонија - 21.07.2017

Божиновски тврди дека СЈО има празен предмет против него По екс премеирот Никола Груевски, во судницата во Апелација се појави и поранешниот генерален секретар на владата, Кирил Божиновски, кој е исто така осомничен во предметот „Титаник“.

(Обновено) Груевски пристигна во Апелација...

Н.Македонија - 21.07.2017

Продолжуваат седниците во Апелација за „Титаник“ Денеска пред судиите во Апелацискиот суд ќе продолжат седниците по жалбите за мерките за претпазливост изречени во предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство за изборни нерегуларности.

Протуѓер не се појави во Апелација...

Н.Македонија - 21.07.2017

Протуѓер не се појави во Апелација Обвинетиот во „Титаник“, Мартин Протуѓер не се појави на денешната расправа во Апелација по жалбите за мерктие за претпазливост изречени од Кривичниот суд.

СЈО: И Јанкулоска влијаела на сведоци...

Н.Македонија - 21.07.2017

СЈО: И Јанкулоска влијаела на сведоци Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска влијаела врз сведоци и остварила контакти со високи функционери на држави во кои би можело да се засолне, а границите може да ги напушти и со личната ...

Груевски тврди нема да бега, СЈО бара притвор...

Н.Македонија - 21.07.2017

Поранешниот премиер вели дека едвај чека да ја докаже својата невиност и оти планира да победи на локалните избори Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски тврди дека не планира да бега туку да победи на локалните избори и додава ...

СЈО смета дека Јанакиески може да влијае врз сведоци...

Н.Македонија - 21.07.2017

СЈО смета дека Јанакиески може да влијае врз сведоци Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кој е обвинет во предметот „Титаник“ пред Апелација вети дека ќе се појавува на суд и негираше дека влијаел на сведоци или дека ја ...

Ми треба пасошот оти работам за безбедноста на граѓаните, кажа обвинетиот во „Титаник“ Мунир Пепиќ

Сакам да кажам - 20.07.2017

Мунир Пепиќ, обвинет за злосторничко здружување и за повреда на гласачкото право во случајот „Титаник“ на СЈО, си го побара назад пасошот денеска од Апелациониот суд Скопје, зашто сега бил вработен во Агенцијата за разузнавање и му бил потребен ...

Завршија седниците во Апелација, дел од обвинетите во „Титаник“ си ги бараат пасошите

24 Вести - 20.07.2017

Во Апелациониот суд завршија јавните седници за мерките на дел од обвинетите во случајот „Титаник“ кој се однесува на изборни нерегуларности. Специјалното јавно обвинителство останува на барањето за мерки, а обвинетите ги бараат пасошите назад.

Апелација за жалбите на обвинетите во предметот „Титаник” на СЈО

Канал5 - 20.07.2017

Обвинетите во Апелациониот суд се пожалија за одземените пасоши. Си ги бараат назад. Судиите од Апелација разгледаа 7 жалби на обвинети во предметот „Титаник“ за изборни нерегуларности. Дел од обвинетите, вработени во Агенцијата за разузнавање велат ...

СЈО следната недела ќе ги објави сите обвиненија освен за „Таргет“

Фокус - 20.07.2017

Специјалното обвинителство следната недела ќе ги објави обвиненијата за сите случаи кои ги покрена оваа институција, освен за случајот „Таргет“ заради класифицираните податоци кои ги содржи обвинението, дознава Фокус од извори во СЈО.

Трет ден нема жалби до Врховен од обвинетите што добија притвор

Телма - 20.07.2017

Трет ден од одлуката на Апелација за притвор на Грујевски, Јакимовски и Бошковски- до Врховниот суд нема пристигнато ниту една жалба. Законскиот рок е 24 часа кој почнува да тече откако обвинетите ќе ги примат одлуките за притвор.

Обвинети во „Титаник“ си ги бараат пасошите, СЈО очекува да останат определените мерки

ТВ21 - 20.07.2017

Неколкумина обвинети во првиот предмет покренат од Специјалното обвинителство Титаник, кој се однесува на изборни нерегуларности ги бараат назад одземените пасоши. Апелационите судии ги разгледуваа нивните жалби, меѓу кои и на Мунир Пепиќ, порано ...

Обвинет во случајот „Титаник“ се јавувал како сведок и во случајот „ТНТ“, бара да му биде вратен пасошот

Фокус - 20.07.2017

Вработен во Агенцијата за разузнавање, Кирил Тодоровски, кој е обвинет во случајот „Титаник“ се жали што му е одземен пасошот и што треба да се јавува еднаш неделно во судот. Тодоровски се јавува и како сведок во случајот „ТНТ“ за набавка на ...

Апелација одлучува за предметите „Титаник“ и „Тендери“

Телма - 20.07.2017

Апелациониот суд денеска, на седум јавни седници ќе ги разгледуват жалбите од Специјалното јавно обвинителство за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ и „Тендери“. Судиите на Кривичниот совет треба да одлучуваат по жалбата за ...

Апелација денеска ќе ги разгледува барањата за притвор на Груевски, Јанкулоска и Јанакиески

Фокус - 20.07.2017

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ, односно лидерот Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и Елизабета Канческа Милевска денеска ќе се појави во Апелација каде што судот ќе ги разгледува жалбите на СЈО со кои бара да им се ...

Апелација одлучува за притворите во предметите „Титаник“ и „Тендери“

ТВ21 - 20.07.2017

Скопска апелација денеска, на седум јавни седници ќе ги разгледуват жалбите од Специјалното јавно обвинителство за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ и „Тендери“. Судиите на Кривичниот совет треба да одлучуваат по жалбата за ...

Апелација одлучува за жалбите во предметот „Титаник“

ТВ21 - 20.07.2017

Жалбите за определени мерки на претпазливост на обвинети во предметот „Титаник“, првиот случај на СЈО кој се однесува на изборни нерегуларности денеска се пред апелационите судии. Леко Ристовски е обвинет во овој предмет за повреда на слободата на ...

Обвинителот Бубевски за осомничени во „Титаник“: Тие се гонат за злосторничко здружување, а не за кражба на струја, па ...

Фокус - 20.07.2017

Двајца осомничени во случајот „Титаник“ на СЈО за изборните измами денеска од Апелациониот суд побараа да им бидат вратени назад патните исправи, кои им беа одземени со одлука на Кривичниот суд, а по барање на СЈО поради можност од бегство.

Во Апелација се разгледуваат жалби за мерките на обвинетите во случајот „Титаник“

24 Вести - 20.07.2017

Во Апелациониот суд продолжуваат јавните седници за мерките на обвинетите во случаите за кои Специјалното јавно обвинителство покрена обвиненија. Денеска во судот се разгледуваат жалбите за дел обвинетите во случајот „Титаник“ кој се однесува на ...

Веловска: Пасошот ми треба за да си го носам детето на лекување

Фокус - 20.07.2017

Обвинетата во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство, Катерина Веловска, смета дека судот не ги ценел личните и семејните прилики. Според адвокатот, судот оценил арбитрарно и побара да ги процени мерките на претпазливост.

Обвината за „Титаник“ пред Апелација – Не сум го сторила делото за кое ме товарат

ТВ21 - 20.07.2017

И жалбата на Киро Тодоровски, шефот на кабинет на ек- министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска е пред апелационите судии. Обвинет е за злосторничко здружување и повреда на избирачкото право во предметот Титаник.

Обвинет за „Титаник“ пред Апелација – Ако сакав да бегам, ќе побегнев

ТВ21 - 20.07.2017

Пред апелационите судии е и жалбата на Мунир Пепиќ, поранeшен вработен во Полициската станица во Центар а сега во Агенцијата за разузнавање, обвинет во предметот „Титаник“, за злосторничко здружување и повреда на избирачкото право.

Обвинет во „Титаник“ си го бара пасошот, бил вознемирен што е во судница

А1 On - 20.07.2017

Обвинет во слујачот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник“, Леко Ристовски денеска на Апелација си го бара пасошот назад. Тој изјави дека е вознемирен што е во судница, а опасноста од бегство била смешна.

Груевски утре од Апелација ќе си го бара пасошот

+инфо - 20.07.2017

Денеска се разгледуваат жалбите за останатите лица опфатени со предметот „Титаник“. Жалбите во предметот „Титаник“ од денеска се разгледуваат пред Апелациониот суд. Во овој предмет осомничени се и Никола Груевски, Миле Јанакиевски, Гордана ...

Разгледана жалбата на вработен во Агенцијата за разузнавање обвинет дека посредувал да гласаат луѓе од Пустец

Правдико - 20.07.2017

Во Апелациониот суд денеска беше разгледана жалбата на Мунир Пепиќ, вработен во Агенцијата за разузнавање, обвинет во предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство за изборни измами и манипулации.

Тодоровски: Немам намера да бегам, пасошот ми треба за работа (ВИДЕО)

МКД - 20.07.2017

Адвокатите на обвинетите во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство денеска на јавна седница побараа да им се вратат пасошите на обвинетите и да им се укинат другите мерки за обезбедување.

Обвинет во предметот „Титаник“: Ако сакав да бегам, ќе избегав

Кајгана - 20.07.2017

Далибор Алешковиќ, обвинет во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство рече дека ако сакал да бега, ќе избега. Тој е вработен во Владата, а е осомничен за злосторничко здружување.

Обвинет во предметот „Титаник“: Ако сакав да бегам, ќе избегав

Макфакс - 20.07.2017

Далибор Алешковиќ, обвинет во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство рече дека ако сакал да бега, ќе избега. Тој е вработен во Владата, а е осомничен за злосторничко здружување.

Веловска: По природа сум легалист

Макфакс - 20.07.2017

Судот не ги ценел личната и семејната ситуација на обвинетата Катерина Веловска во случајот „Титаник“. Судот оценил арбитрарно, смета адвокатот на обвинетата и бара судот да ги преоцени мерките на претпазливост.

Веловска: Ми треба пасошот да си го носам детето на лекување

А1 On - 20.07.2017

Обвинетата во случајот на Специјалното јавно обвинителство, Катерина Веловска смета дека судот не ги ценел личните и семејните прилики. Според адвокатот, судот оценил арбитрарно и побара да ги процени мерките на претпазливост.

Бубевски: Ниту една држава не би сакала да има човек во разузнавање обвинет за злосторничко здружување

Макфакс - 20.07.2017

Обвинителот Гаврил Бубевски од Специјалното јавно обвинителство рече дека ниту една држава не би сакала да има разузнувач обвинет за злосторничко здружување. Бубевски го рече ова на седницата во Апелациониот суд на која беше разгледана жалбата на ...

Обвинет во „Титаник“ се јавувал како сведок во „ТНТ“

А1 On - 20.07.2017

Вработен во Агенцијата за разузнавање, Кирил Тодоровски кој е обвинет во случајот „Титаник“ се жали што му е одземен пасошот и што треба да се јавува еднаш неделно во судот. Неговата адвоката, Сања Алексиќ очекува да бидат укинати мерките за ...

Обвинет во „Титаник“: Ако сакав да бегам, ќе избегав

А1 On - 20.07.2017

Далибор Алешковиќ, обвинет во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство, рече дека ако сакал да бега, ќе избега. Тој е вработен во Владата, а е осомничен за злосторничко здружување.

Бубевски: Не е исто да крадеш струја и да учествуваш во злосторничко здружување

Правдико - 20.07.2017

Во Апелацискиот суд беше разгледана жалбата на Леко Ристовски, обвинет во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство. Обвинетиот Леко Ристовски побара судот да му го врати пасошот.

Разгледана жалбата на вработен во Агенцијата за разузнавање обвинет дека носел луѓе од Пустец да гласаат на избори

Макфакс - 20.07.2017

Во Апелациониот суд денеска беше разгледана жалбата на Мунир Пепиќ, вработен во Агенцијата за разузнавање, обвинет во предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство за изборни измами и манипулации.

Апелација ќе одлучува за притворите на Груевски, Јанакиески, Јанкуловска

Макфакс - 20.07.2017

Судиите на Апелациониот суд денеска на седум последователни јавни седници ќе ги разгледуваат жалбите од СЈО за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ за изборни измами и „Тендери“ за набавките во Музејот на ВМРО.

Апелација ќе одлучува за притворите на Груевски, Јанакиески, Јанкуловска

Кајгана - 20.07.2017

Судиите на Апелациониот суд денеска на седум последователни јавни седници ќе ги разгледуваат жалбите од СЈО за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ за изборни измами и „Тендери“ за набавките во Музејот на ВМРО.

Бубевски: Ниту една држава не сака да има разузнавач обвинет за злосторничко здружување

А1 On - 20.07.2017

Обвинителот Гаврил Бубевски од Специјалното јавно обвинителство на денешната седница во Апелациониот суд на која беше разгледана жалбата на Киро Тодоровски, вработен во Агенција за разузнавање и обвинет во случајот „Титаник“, рече дека ниту една ...

Киро Тодоровски: Немам намера да бегам, пасошот ми треба за работа

Нова ТВ - 20.07.2017

Адвокатите на обвинетите во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство денеска на јавна седница побараа да им се вратат пасошите на обвинетите и да им се укинат другите мерки за обезбедување.

Апелација ќе одлучува за жалбите на СЈО против разузнавачот Пепиќ обвинет дека носел гласачи од Пустец

А1 On - 20.07.2017

Жалбата Мунир Пепиќ денеска беше разгледана во Апелациониот суд. Разузнавачот од Агенцијата за разузнавање е обвинет во предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство за изборни измами и манипулации.

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавни седници ќе ги разгледува жалбите за притворите за Груевски, Јанкулоска, ...

МКД - 20.07.2017

Апелацискиот суд Скопје денеска на седум јавни седници ќе ги разгледува жалбите на Специјалното јавно обвинителство по одбиените барања за притвор од првостепениот суд за обвинетите во случаите „Титаник“ и „Тендери“.

Бубевски: Не е исто да крадеш струја и да учествуваш во злосторничко здружување

Макфакс - 20.07.2017

Во Апелациониот суд беше разгледана жалбата на Леко Ристовски, обвинет во предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство. Обвинетиот Леко Ристовски побара Судот да му го врати пасошот.

Во Апелација се разгледуваат жалби за мерките на обвинетите во случајот „Титаник“

Локално - 20.07.2017

Во Апелациониот суд продолжуваат јавните седници за мерките на обвинетите во случаите за кои Специјалното јавно обвинителство покрена обвиненија. Денеска во судот се разгледуваат жалбите за дел обвинетите во случајот „Титаник“ кој се однесува на ...

Веловска: По природа сум легалист

Точка - 20.07.2017

Судот не ги ценел личната и семејната ситуација на обвинетата Катерина Веловска во случајот „Титаник“. Судот оценил арбитрарно, смета адвокатот на обвинетата и бара судот да ги преоцени мерките на претпазливост.

Бубевски: Ниту една држава не би сакала да има човек во разузнавање обвинет за злосторничко здружување

Точка - 20.07.2017

Обвинителот Гаврил Бубевски од Специјалното јавно обвинителство рече дека ниту една држава не би сакала да има разузнавач обвинет за злосторничко здружување. Бубевски ова го рече на седницата во Апелацискиот суд на која беше разгледана жалбата на ...

Бубевски: Не е исто да крадеш струја и да учествуваш во злосторничко здружување

Точка - 20.07.2017

Во Апелацискиот суд беше разгледана жалбата на Леко Ристовски, обвинет во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство. Обвинетиот Леко Ристовски побара судот да му го врати пасошот.

Апелација ќе одлучува за притворите на Груевски, Јанакиески, Јанкуловска

Точка - 20.07.2017

Судиите на Апелациониот суд денеска на седум последователни јавни седници ќе ги разгледуваат жалбите од СЈО за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ за изборни измами и „Тендери“ за набавките во Музејот на ВМРО.

Апелација на јавни седници разгледува жалби на обвинети во случаите на СЈО

Фактор - 20.07.2017

Апелација денеска одлучува за жалбите во предметот „Титаник“ на СЈО. Овој суд на јавна седница продолжува да ги разгледува жалбите за мерките на обвинетите во случајот „Титаник“ . Во „Титаник“ обвинети се екс премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола ...

Разгледана жалбата на вработен во Агенцијата за разузнавање обвинет дека носел луѓе од Пустец да гласаат на избори

Точка - 20.07.2017

Во Апелациониот суд денеска беше разгледана жалбата на Мунир Пепиќ, вработен во Агенцијата за разузнавање, обвинет во предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство за изборни измами и манипулации.

Пасошот ми треба оти работам за безбедноста на граѓаните, кажа обвинетиот во „Титаник“ Мунир Пепиќ

Локално - 20.07.2017

Мунир Пепиќ, обвинет за злосторничко здружување и за повреда на гласачкото право во случајот „Титаник“ на СЈО, си го побара назад пасошот денеска од Апелациониот суд Скопје, зашто сега бил вработен во Агенцијата за разузнавање и му бил потребен ...

Бубевски: Ниту една држава не сака да има разузнавач обвинет за злосторничко здружување

Локално - 20.07.2017

Обвинителот Гаврил Бубевски од Специјалното јавно обвинителство на денешната седница во Апелациониот суд на која беше разгледана жалбата на Киро Тодоровски, вработен во Агенција за разузнавање и обвинет во случајот „Титаник“, рече дека ниту една ...

Во Апелација се разгледуваат жалби во случајот „Титаник“

Тера - 20.07.2017

Во Апелациониот суд продолжуваат јавните седници за мерките на обвинетите во случаите за кои Специјалното јавно обвинителство покрена обвиненија. Денеска во судот се разгледуваат жалбите за дел обвинетите во случајот „Титаник“ кој се однесува на ...

Мунир Пепиќ, обвинет за „Титаник“ пред Апелација: Ако сакав да бегам, ќе побегнев досега!

Либертас - 20.07.2017

Пред апелационите судии е и жалбата на Мунир Пепиќ, поранeшен вработен во Полициската станица во Центар а сега во Агенцијата за разузнавање, обвинет во предметот „Титаник“, за злосторничко здружување и повреда на избирачкото право, пренесува ТВ21 .

Обвинет од СЈО вработен во Агенција за вработување го бара одземениот дипломатски пасош за да патува

Либертас - 20.07.2017

И жалбата на Киро Тодоровски, шефот на кабинет на ек- министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска е пред апелационите судии. Обвинет е за злосторничко здружување и повреда на избирачкото право во предметот Титаник.

Бубевски од СЈО: Ниту една држава не би сакала да има човек во разузнавање обвинет за злосторничко здружување

Либертас - 20.07.2017

Обвинителот Гаврил Бубевски од Специјалното јавно обвинителство рече дека ниту една држава не би сакала да има разузнавач обвинет за злосторничко здружување, пренесе Макфакс . Бубевски ова го рече на седницата во Апелацискиот суд на која беше ...

Апелација ќе одлучува за притворите на Груевски, Јанакиески, Јанкуловска

Канал 77 - 20.07.2017

Судиите на Апелациониот суд денеска на седум последователни јавни седници ќе ги разгледуваат жалбите од СЈО за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ за изборни измами и „Тендери“ за набавките во Музејот на ВМРО.

Обвинет во предметот „Титаник“: Ако сакав да бегам, ќе избегав

Точка - 20.07.2017

Далибор Алешковиќ, обвинет во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство, рече дека ако сакал да бега, ќе избега. Тој е вработен во Владата, а е осомничен за злосторничко здружување.

Веловска: По природа сум легалист

Канал 77 - 20.07.2017

Судот не ги ценел личната и семејната ситуација на обвинетата Катерина Веловска во случајот „Титаник“. Судот оценил арбитрарно, смета адвокатот на обвинетата и бара судот да ги преоцени мерките на претпазливост.

Обжалените мерки на претпазливост од „Титаник“ од денеска пред Апелација...

Н.Македонија - 20.07.2017

Обжалените мерки на претпазливост од „Титаник“ од денеска пред Апелација Денеска на јавни седници судиите од Апелациски суд ќе ги сослушаат одбраната и обвинителите од Специјалното јавно обвинителство по поднесените жалби за мерките за претпазливост ...

Завршија денешните седници на Апелација за „Титаник“...

Н.Македонија - 20.07.2017

Завршија денешните седници на Апелација за „Титаник“ Специјалното јавно обвинителство (СЈО) остана доследно на барањето притвор, додека обвинетите ги бараа пасошите назад, во денешните седници во Апелациониот суд за мерките за дел од обвинетите во ...

СЈО во Апелација бара притвор за Трајковски, тој си го бара пасошот

ТВ21 - 19.07.2017

Во Апелациониот суд се разгледува жалбата на градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски. Како обвинет во случајот Т.Н.Т за него кривичен совет од скопска единица определи мерки на претпазливост, наместо притворот кој го бараше СЈО.

Жалби на обвинети во ТНТ пред Апелација, си ги бараат пасошите

ТВ21 - 19.07.2017

Адвокатот Димитар Данов рече дека судот бил под влијание на општествените случувања. Отсуствува идентификација на ниво на поединец, туку за сите обвинети се прифатени тие мерки, рече тој. Обвинителот од СЈО Стевчо Донев бара да се потврди ...

Апелација денеска ќе одлучува по жалбите за „Тендери“ и „Топлик“

Алсат-М - 19.07.2017

Апелациониот суд денеска треба да одлучува по жалбите на СЈО и обвинетите во случаите „Тендери“ и „Топлик“ за решенијата на понискиот суд. Случајот „Тендери“ се однесува на тендери поврзани со Музејот на ВМРО.

Апелација ќе одлучува по жалбите за „Тендери“ и „Топлик“

Телма - 19.07.2017

Апелациониот суд денеска треба да одлучува по жалбите на СЈО и обвинетите во случаите „Тендери“ и „Топлик“ за решенијата на понискиот суд. Случајот „Тендери“ се однесува на тендери поврзани со Музејот на ВМРО.

Апелација ќе расправа за жалбите на осомничените Тони Трајковски и Канческа-Милеска

Фокус - 19.07.2017

Кривичниот совет на Апелациониот суд денеска ќе одлучува по жалбите на осомничените и на СЈО за решенијата на понискиот суд. Пред судиите на Апелациониот суд се очекува да се појават осомничените во случаите „Тендери“, „Топлик“ „ТНТ“, а утре ќе се ...

Апелација ќе одлучува за пасошите и притворите на обвинети од СЈО

Кајгана - 19.07.2017

Кривичниот совет на Апелациониот суд, на пет последователни јавни седници, денеска ќе одлучува по жалбите на обвинетите и на СЈО за решенијата на понискиот суд. Судот ги објави одлуките за притворите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола ...

Апелација денеска ќе одлучува по жалбите за „Тендери“ и „Топлик“

Р.С.Европа - 19.07.2017

Апелациониот суд денеска треба да одлучува по жалбите на СЈО и обвинетите во случаите „Тендери“ и „Топлик“ за решенијата на понискиот суд. Случајот „Тендери“ се однесува на тендери поврзани со Музејот на ВМРО.