TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Централна прослава на 100 годишнината од Албанското знаме

24 Вести - 25.11.2012

Централната прослава од стогодишнината на албанското знаме ќе се одржува денеска во Скопје. Во првиот дел низ скопските улици ќе се одржи Марш на орлите, кога средношколци и нивните професори од ...

МВР: Утрово запалено албанско знаме, оганот зафатил тезга со конфекција

Канал5 - 25.11.2012

Утрово околу 04,30 часот, во Гостивар на ул. “Мајор Чеде Филипоски”, во пазар “Парк”, кој се наоѓа во непосредна близина на гостиварската болница непознати сторители го запалиле албанското знаме кое ...

Одбележана 100-годишнината од независноста на Албанија и албанското знаме

24 Вести - 25.11.2012

Во спортската сала „Борис Трајковски“ вечерва се одржува централната прослава по повод 100-годишнината од независноста на Албанија и албанското знаме.

Додека се веат и горат знамињата

Утрински - 25.11.2012

Ерол Ризаов Уште од дете ми е всадена почитта кон знамињата и химните. Се воодушевував и тогаш и сега од хероите низ историјата кои гинеле со кренато знаме в раце.

Јубилејот на Албанија - предизвик за соживотот во Македонија

Утрински - 25.11.2012

Дел од политичките аналитичари сметаат дека добивањето датум за преговори со ЕУ ќе ги релаксира меѓуетничките односи Меѓуетничките односи во Македонија се најдоа пред нов сериозен тест во деновите ...

Серија инциденти, ниту една пријава

Утрински - 25.11.2012

Полицијата се' уште ги нема откриено учесниците во серијата инциденти што се случија викендов во земјава Полицијата се' уште ги нема откриено учесниците во серијата инциденти што се случија викендов ...

“УЧК“, “Етничка Албанија“ и “Косово“ на централната прослава

Дневник - 25.11.2012

Вo Присуство на премиерите на Албанија и Косово - Сали Бериша и Хашим Тачи, како и на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во спортската сала Борис Трајковски ја прославија албанската независност и денот на ...

Повеќе инциденти поврзани со запалени и искинати знамиња

Inpress - 25.11.2012

Скопје/Гостивар, 25. ноември 2012 (ИНПРЕС) Во текот на вчерашниот ден, на улицата „Х.Т. Карпош“ во Скопје, од страна на поголема група лица од бандера било симнато, а потоа и запалено државното знаме ...

ФОТО: Албанско знаме доцна синоќа е запалено во Струга

А1 On - 25.11.2012

Граѓаните незнааат кој го запалил но според нивните кажувања запаленото знаме го пронашле утрово на градскиот плоштад кој се наоѓа веднаш спроти општинате.

По Тетово албански знамиња горат и во Гостивар!

МКД - 25.11.2012

Откако вчера беа запалени неколку албански знамиња на автопатот кај Тетово, денеска рано утрово во Гостивар беше запалено албанско знаме поставено на тендите кај градскиот пазар.

Запалено албанско знаме на пазар во Гостивар

+инфо - 25.11.2012

Утрово непознати лица запалиле албанско знаме во Гостивар. Знамето било поставено кај градскиот пазар. Случајни минувачи веднаш го пријавиле инцидентот во полиција, а викнато било и противпожарно ...

Македонските Албанци од цела Македонија со автобуси во Скопје

Макфакс - 25.11.2012

Македонските Албанци со автобуси со тетовски регистерски таблички и автомобили со косовски регистерски таблици во голем број пристигнуваат во салата „Борис Трајковски", каде се случува централната ...

Албанците во Скопје го прославија денот на знамето

Р.С.Европа - 25.11.2012

Албанците во Скопје ја одбележаа стогодишнината од Денот на знамето. Слични манифестации ќе бидат одржани и во Албанија и на Косово.

ФОТО: Прославување на 100 годишнината од независноста на Албанија во Струга

+инфо - 25.11.2012

Според фотографијата која ни ја испрати читател, денеска и во Струга се прославува стогодишнината од независноста на ...

Вака се празнуваше во Струга

А1 On - 25.11.2012

И во Струга се прославуваше 100 годишнината од Албанската држава. Фотографијата, ја покажува атмосферата. На патот од Скопје до Струга, на секој чекор, долж патот и на надвозниците е поставено ...

Запалено албанско знаме на пазар во Гостивар

А1 On - 25.11.2012

Утрово непознати лица запалиле албанско знаме во Гостивар. Знамето било поставено кај градскиот пазар. Случајни минувачи веднаш го пријавиле инцидентот во полиција, а викнато било и противпожарно ...

ВИДЕО: УЧК и Етничка Албанија - атмосферата на вечерашната прослава во „Борис Трајковски“

Press24 - 25.11.2012

Пред присутните се обратија премиерите на Албанија и Косово како и лидерот на ДУИ, Али Ахмети и вицепремиерот Муса Џафери. Најголеми овации имаше за премиерите за Косово и Албанија.

Со желби за евроинтеграции прославена 100-годишната независност на Албанија во Скопје

Макфакс - 25.11.2012

Со пораки за обединување на Албанците на едно заедничко тло, под капата на Европската унија, за интеграција на сите територии каде живеат Албанци во Европа, во недела вечер беше прославена ...

Одбележана 100-годишнината од независноста на Албанија и албанското знаме

МРТ - 25.11.2012

Во спортската сала „Борис Трајковски“ вечерва се одржува централната прослава по повод 100-годишнината од независноста на Албанија и албанското знаме.

Одбележана 100-годишнината од независноста на Албанија и албанското знаме

Сител - 25.11.2012

Во спортската сала „Борис Трајковски“ вечерва се одржува централната прослава по повод 100-годишнината од независноста на Албанија и албанското знаме.

Денеска во Скопје голема прослава на стогодишнината од независноста на Албанија

МКД - 25.11.2012

Во Скопје денеска ќе се одржи централна церемонија по повод одбележувањето на стогодишнината од независноста на Албанија.

Запалено македонското знаме во Чаир

Нетпрес - 25.11.2012

Група граѓани вчера околу 16 часот го симнале и го запалиле македонското знаме кое што било поставено на бандера на автобуската постојка на улицата Христијан Тодоровски Карпош, во близина на паркот ...

Легално

Вечер Прес - 25.11.2012

Седат двајца во кафана, и гледаат мени на кое пишува: се што ќе изедете и испиете нема да платите. Ќе го платат вашите внуци. Таман. И, онака по нашки, се з'гнуваат на јадење и пиење дур ги држи.

Со марш по Чаирските улици , Албанците го прославија јубилејот

Вечер Прес - 25.11.2012

Околу илјада средношколци и деца вчера го одржаа т.н. "Марш на орлите" по повод стогодишнината од Денот на албанското знаме кој беше организиран од средношколците и професори Албанци, а беше поддржан ...

Уште еден инцидент: Албанското знаме утринава запалено во Гостивар

Sky - 25.11.2012

Утринава околу 04,30 часот, во Гостивар на ул. “Мајор Чеде Филипоски”, во пазар “Парк”, кој се наоѓа во непосредна близина на гостиварската болница непознати сторители го запалиле албанското знаме ...

Колку поставувањето на албанските знамиња е во согласност со законот?

МК News - 25.11.2012

Во пресрет на стогодишнината од независноста на Република Албанија, на македонска територијата, на повеќе места, преку ноќ никнаа голем број на албански знамиња.

Запалено албанско знаме во Гостивар

Либертас - 25.11.2012

Утрово непознати лица запалиле албанско знаме во Гостивар. Знамето било поставено кај градскиот пазар. Случајни минувачи веднаш го пријавиле инцидентот во полиција, а викнато било и противпожарно ...

ФОТО: Се прославуваше и во Струга

Sky - 25.11.2012

И во Струга се прославуваше стогодишнината од независноста на Албанија. Фотографијата во продолжение ја покажува атмосферата од ...

ФОТО: Во Струга запалено албанското знаме

Либертас - 25.11.2012

Граѓаните незнааат кој го запалил но според нивните кажувања запаленото знаме го пронашле утрово на градскиот плоштад кој се наоѓа веднаш спроти општинате, пренесува А1он.

Одбележана 100-годишнината од независноста на Албанија и албанското знаме

Н.Македонија - 25.11.2012

Во спортската сала „Борис Трајковски“ вечерва се одржува централната прослава по повод 100-годишнината од независноста на Албанија и албанското знаме.

Прославата ќе почне во 18 часот во спортскиот центар “Борис Трајковски“

Н.Македонија - 25.11.2012

Со културно - уметничка програма и со говори на лидерот на ДУИ, Али Ахмети и на премиерите на Албанија и на Косово, Сали Бериша и Хашим Тачи, вечерва во Скопје ќе биде одбележана 100-годишнината од ...

Македонското знаме извадено од бандера и влечено по земја

Дневник - 24.11.2012

Малолетник го извадил македонското знаме поставено на бандера завчера во скопската населба Чаир и го влечел по земја, информира МВР.

Бериша и Тачи ќе ги поздрават македонските Албанци

Утрински - 24.11.2012

Премиерите на Албанија и на Косово ќе бидат највисоките гости на централната прослава на 100-годишнината од албанската независност и од албанското знаме в недела во „Борис Трајковски“ Прославата на ...

Синоќа запалено македонското знаме во Тирана

Дневник - 24.11.2012

Запалено е македонското знаме синиќа во Тирана, по завршувањето на посетата на премиерот Никола Груевски. На “Јутјуб“било поставено видео каде се гледа како се трга знамето од столб во центарот на ...

Македонски знамиња запалени во Тирана

Канал5 - 24.11.2012

Синоќа македонски знамиња биле палени во Тирана, каде вчера во официјална посета беше македонскиот премиер Никола Груевски – јави албанската агенција Ина.

Запалени три албански знамиња во Тетовско

24 Вести - 24.11.2012

Непознат сторител запалил три албански знамиња кои биле поставени на надвозникот кај тетовското село Горно Седларце. Како што соопштија од МВР, инцидентот се случил ноќеска, околу 01,30 часот на ...

Ноќеска запалени албански знамиња во тетовско

Канал5 - 24.11.2012

Ноќеска се запалени 3 албански знамиња поставени на надвозникот кај с. Горно Седларце. Утрово пак во 5 часот симнато е албанското знаме од Домот на културата во Тетово.

Запалени албански знамиња во Тетово

Дневник - 24.11.2012

Во текот на ноќта тетовската полиција регистрирала два инциденти поврзани со истакнатите албански занмиња во Тетово. Околу 1,30 часот непознати сторители го запалиле албанското знаме со димензии 6 ...

Видео: Еве како се симнуваа македонските знамиња во Тирана за на крај да бидат запалени

Канал5 - 24.11.2012

Видеото на кое е документирано палењето на македонските знамиња во Тирана завршува со карта над која стои натпис Оебдинета Албанија.

Критики за отсуството на Груевски пред прославата на албанското знаме

24 Вести - 24.11.2012

Лидерот на Достоинство пак го критикува одсуството на премиерот Груевски од земјава пред прославата на албанското знаме и во време на зголемување на етничките тензии.

Знамињата подгреваат меѓуетнички тензии

24 Вести - 24.11.2012

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска ги повика граѓаните на смиреност во однос на палењето на знамињата.

Попладнево запалено македонско знаме во Чаир

Канал5 - 24.11.2012

Занмето било симнато и запалено од поголема група лица. Во друг инцидент околу 16 часот поголема група со знамиња нападнале неколку деца во Скопје.

Запалено македонското знаме во Чаир и нападнати момчиња во Ченто

24 Вести - 24.11.2012

Група граѓани попладнево го симнале и го запалиле македонското знаме во близина на паркот во Чаир, а 30–тина лица вееле албански знамиња и претепале неколку деца во скопската населба Ченто.

Запалено македонското знаме во Чаир, нападнати момчиња во Ченто

Телма - 24.11.2012

Поголема група од триесетина лица попладнето на последната автобуска станица со број 45 во населбата Ченто претепале неколку момчиња.

Тргнато па вратено знамето од Центарот за културата во Тетово

Телма - 24.11.2012

Изутринава, околу 5 часот, било тргнато огромното знаме од Центарот за култура “Иљо Антески Смок“, кое беше поставено по повод сто-годишнината од независноста на Албанија.

Ахмети: Албанското знаме не е провокација

24 Вести - 24.11.2012

Прославата на стогодишнината од албанското знаме и основањето на албанската држава не е провокација, а знамињата кои се национален симбол на Албанците, а не знаме на странска држава, се само составен ...

Ахмети - Албанското знаме не е провокација

Утрински - 24.11.2012

Знамињата кои се национален симбол на Албанците, а не знаме на странска држава, се само составен дел од прославата, вели лидерот на ДУИ Прославата на стогодишнината од албанското знаме и основањето ...

Запалени и албански знамиња – за Ахмети знамињата не се провокација

Deutsche Welle - 24.11.2012

Непознат сторител околу час и половина по полноќ на автопатот Тетово-Гостивар, кај надвозникот за селото Горно Седларце, запалил три знамиња на Република Албанија.

Се бара нова матрица

Дневник - 24.11.2012

Можат ли локалните разлики да создадат нов социо-економски простор, во кој ќе постојат без идеолошка спротивставеност? На ден пред официјалната прослава на 100-годишнината од албанската државност и ...

Го симнале од бандера и го запалиле македонското знаме во Чаир

Сител - 24.11.2012

Попладнево нешто по 15:45 часот поголема група граѓани го симанле и го запалиле македонското знаме кое што било поставено на бандера на автобуската постојка на улицата Христијан Тодоровски Карпош, во ...

Запалено македонско знаме во Чаир

Курир - 24.11.2012

Пред неполн час на улицата „Христијан Тодоровски Карпош“ после паркот Чаир, е запалено македонско знаме. Имено, на автобуската постојка, поголема група на лица го симнале знамето на Република ...

Симнато од бандера и запалено македонско знаме во Чаир

Press24 - 24.11.2012

Знамето го запалила поголема група луѓе Попладнево нешто по 15:45 часот поголема група граѓани го симанле и го запалиле македонското знаме кое што било поставено на бандера на автобуската постојка на ...

ВИДЕО: Симнато огромното албанско знаме во Тетово

А1 On - 24.11.2012

Уторово било симнато огромното знаме на Република Албанија кое пред неколку денови беше поставено на предната страна од објектот на центарот за култура Иљо Антески Смок во Тетово.

Запалено македонското знаме и во Чаир

А1 On - 24.11.2012

Дoцна попладнево било запалено македонското знаме и во Чаир откако неколку жители претходно го симнале од бандера во близина на автобуска постојка пред паркот во населбата.

Запалено македонско знаме во Чаир

+инфо - 24.11.2012

Група од десетина граѓани денеска околу 16 часот го запалила македонско знаме во скопската населба Чаир, потврди полицијата.

Во Чаир го извадиле македонското знаме од бандера и го запалиле

МКД - 24.11.2012

Попладнево било запалено македонско знаме на улицата „Христијан Тодоровски Карпош“ во близина на паркот во Чаир, јави порталот „Курир“.

Ахмети: Со знамињата славиме, не провоцираме

А1 On - 24.11.2012

Прославата на стогодишнината од албанското знаме и основањето на албанската држава не е провокација, а знамињата кои се национален симбол на Албанците, а не знаме на странска држава, се само составен ...

Албански знамиња запалени во тетовско

Алфа - 24.11.2012

Три албански знамиња се запалени во тетовско. Тие биле поставени на надвозникот кај селото Горно Седларце на автопатот Тетово-Гостивар, од страна на жители на селото.

ФОТО: Знаме со површина од 2.500 метри квадратни поставено во Дебар

Сител - 24.11.2012

Џиновско албанско знаме поставено е на новоизградена стамбена зграда во близина на општината во Дебар, јавува Дневник. Според информацитие на весникот, знамето е долго 100 метри а високо 25 метри.

Албанското знаме на полициско комбе

+инфо - 24.11.2012

Албанско знаме закачено на хаубата на полициска „марица“, е сликата која денеска е најгледана на сите социјални мрежи. Од фотографијата јасно се гледа дека полициското возило е паркирано на бензинска ...

Борба со знамиња меѓу Србите и Албанците

А1 On - 24.11.2012

Непознати лица во текот на ноќта го симнаа српското знаме и поставија албанско на средновековната тврдина над Звечан, на северот на Косово.

ФОТО: И полициските марици „брендирани“ со албанско знаме

Press24 - 24.11.2012

Фотографијата според она што може да се прочита на социјалните мрежи е снимена во близина на стадионот во Чаир. Останува под знак прашалник дали МВР ќе реагира со соодветна пријава, бидејќи ...

Драма во Тетово: Го симнал албанското знаме од Домот на културата - го запреле полицајци ги исекол со нож

Сител - 24.11.2012

Полициски службеник заработил исекотина на прстот откако утрово околу 5 часот се обидел да интервенира пред Домот на културата во Тетово.

Запалено македонското знаме во Чаир

МРТ - 24.11.2012

Група граѓани денеска околу 16 часот го симнале и го запалиле македонското знаме кое што било поставено на бандера на автобуската постојка на улицата Христијан Тодоровски Карпош, во близина на паркот ...

Со знамиња и дефиле по чаршијата во Струга се слави Денот на албанското знаме (Фото)

Inpress - 24.11.2012

Струга, 24. ноември 2012 (ИНПРЕС) Со развиорени албански знамиња, група граѓани денес продефилираа низ струшката чаршија, во знак на јубилејот, 100 години независност на Република Албанија и Денот на ...

Во Тирана запалени македонски знамиња (ВИДЕО)

МКД - 24.11.2012

По инцидентот со конвојот во кој македонскиот премиер пристигнуваше во официјална посета на Албанија, во Тирана беа запалени и македонските знамиња поставени токму како дел од протоколот за средбата ...

Запалени три албански знамиња на автопатот Тетово - Гостивар

Press24 - 24.11.2012

Како што информира МВР, утрово околу 1:30 часот, засега непознат сторител запалил три знамиња на Република Албанија поставени на надвозникот кај село Горно Седларце од локални жители Запалени три ...

Го симнал албанското знаме од Домот на културата во Тетово - го запреле полицајци ги исекол со нож

Press24 - 24.11.2012

Според информациите од МВР, додека двајца полициски службеници го обезбедувале Домот на културата, забележале непознато лице како излегува од Домот и на дадена наредба да застане лицето почнло да ...

Турнеја на Ахмети за Денот на албанското национално знаме

+инфо - 24.11.2012

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска е гостин на премиерот на Косово, Хашим Тачи, каде ќе престојува во Косовска Митровица и ќе учествува на откривањето на споменикот на Иса ...

Запалени албански знамиња на автопатот Тетово - Гостивар

Сител - 24.11.2012

Како што информира МВР, утрово околу 1:30 часот, засега непознат сторител запалил три знамиња на Република Албанија поставени на надвозникот кај село Горно Седларце од локални жители.

Запалени три албански знамиња

+инфо - 24.11.2012

Три албански знамиња се запалени, утрово, кои биле поставени на надвозникот кај тетовското село Горно Седларце. Албанските знамиња, како што информира МВР ги запалил непознат сторител.

Го симнал албанското знаме и повредил полицаец во Тетово

Нетпрес - 24.11.2012

Тетовската полиција трга по лице кое во раните утрински часови го симнало албанското знаме од Домот на културата и повредил еден од полицајците кои го обезбедувале објектот.

Запалени албански знамиња

А1 On - 24.11.2012

Три албански знамиња изутирнава се запалени на автопатот Тетово-Гостивар, од непознат сторител. Знамињата кои биле поставени на надвозникот кај тетовското село Горно Седларце.

Три албански знамиња биле запалени на патот Тетово – Гостивар

МКД - 24.11.2012

Утрово околу 1.30 часот засега непознат сторител запалил три знамиња на Република Албанија поставени на надвозникот кај селото Горно Седларце.

Ахмети: Ние не се закануваме - албанското знаме не е провокација

Press24 - 24.11.2012

Прославата на стогодишнината од албанското знаме и основањето на албанската држава не е провокација, а знамињата кои се национален симбол на Албанците, а не знаме на странска држава, се само составен ...

Нов инцидент со албанското знаме, повреден и полицаец

+инфо - 24.11.2012

Полициски службеници кои го обезбедувале Домот на културата во Тетово, утрово во 5 часот се нападнати од засега непознато лице кое излегувало од Домот, соопштуваат од МВР.

Претепан снимател и запалени знамиња

Алфа - 24.11.2012

Билтенот на МВР за изминатите 24 часа регистрира дека вчера, околу 14,00 часот во Скопје на бул. „Крсте Мисирков“, во близина на надвозникот, додека М.Д.

Го симнал албанското знаме од Домот на културата во Тетово и расекол полицаец

МКД - 24.11.2012

Полициски службеник добил исекотина на прстот откако утрово околу 5 часот се обидел да интервенира пред Домот на културата во Тетово.

Украдени 10.000 македонски и албански знамиња

Окно - 24.11.2012

Скопје, 24 ноември 2012 Синоќа, помеѓу 23:00 и 1:00 часот, организирана група украла 10.000 македонски и албански знамиња во повеќе македонски градови, а најмногу во Скопје.

Ахмети: Прославата не е провокација

+инфо - 24.11.2012

Прославата на стогодишнината од албанското знаме и основањето на албанската држава не е провокација, а знамињата кои се национален симбол на Албанците, а не знаме на странска држава, се само составен ...

Го симнал албанското знаме во Тетово и повредил полицаец

Кајгана - 24.11.2012

Засега непознато лице при обид да биде легитимиран од двајца полицајци на едниот му нанел незначителна повреда со нож, а подоцна било констатирано дека е симнато албанското знаме од домот на ...

На автопатот Тетово-Гостивар запалени три албански знамиња

Кајгана - 24.11.2012

Непознат сторител ноќта околу 01,30 часот на автопатот Тетово - Гостивар, кај надвозникот за селото Горно Седларце, запалил три знамиња на Република Албанија.

Ангелов: Груевски прославата на албанското знаме нека ја пријави за гинисов рекорд

А1 On - 24.11.2012

Достоинство тврди дека празнувањето на Денот на албанското знаме со илјадници знамиња не е провокација, туку е покажување кој е газда во куќата (државата), поточно во албанскиот дел од државата.

Гo симнал албанското знаме во Тетово и расекол полицаец

Макфакс - 24.11.2012

Засега непознато лице во саботата при обид да биде легитимиран од двајца полицајци на едниот му нанел незначителна повреда со нож, а подоцна било констатирано дека е симнато албанското знаме од домот ...

На автопатот Тетово-Гостивар запалени три албански знамиња

Макфакс - 24.11.2012

Непознат сторител ноќта кон саботата, околу 01,30 часот на автопатот Тетово - Гостивар, кај надвозникот за селото Горно Седларце, непознат сторител запалил три знамиња на Републка Албанија/ Знамињата ...

Запалени албански знамиња на автопатот Тетово-Гостивар

Р.С.Европа - 24.11.2012

Непознат сторител ноќеска запалил три знамиња на Албанија, поставени на надвозникот за селото Горно Седларце на автопатот Тетово-Гостивар. Знамињата биле поставени од жители на селото, информира МВР.

Ахмети: Албанското знаме не е провокација

Макфакс - 24.11.2012

Прославата на стогодишнината од албанското знаме и основањето на албанската држава не е провокација, а знамињата кои се национален симбол на Албанците, а не знаме на странска држава, се само составен ...

Симнато албанското знаме во Тетово

Курир - 24.11.2012

Рано утрово, во Тетово на ул. „Маршал Тито“, додека двајца полициски службеници го обезбедувале Домот на културата, забележале непознато лице како излегува од Домот кое на дадена наредба да застане ...

Ахмети - Со знамињата славиме, а не провоцираме

Р.С.Европа - 24.11.2012

Прославата на стогодишнината од албанското знаме и основањето на албанската држава не е провокација, а знамињата кои се национален симбол на Албанците, а не знаме на странска држава, се само составен ...

Ден на албанско знаме – во ред – ама да не се претера малку?????

МК News - 24.11.2012

Ден на албанското знаме, знаме со кое се идентификува албанската заедница во Македонија. Во ред, имаат правo да слават и да истакнат знамиња, нормално – но деновиве сме сведоци на невиден ...

На автопатот Тетово-Гостивар запалени три албански знамиња

Пулс24 - 24.11.2012

Непознат сторител ноќта кон саботата, околу 01,30 часот на автопатот Тетово - Гостивар, кај надвозникот за селото Горно Седларце, непознат сторител запалил три знамиња на Републка Албанија.

Ахмети: Албанското знаме не е провокација

Пулс24 - 24.11.2012

Прославата на стогодишнината од албанското знаме и основањето на албанската држава не е провокација, а знамињата кои се национален симбол на Албанците, а не знаме на странска држава, се само составен ...

Ахмети: Прославата на стогодишнината од албанското знаме не е провокација

Sky - 24.11.2012

Прославата на стогодишнината од албанското знаме и основањето на албанската држава не е провокација, а знамињата кои се национален симбол на Албанците, а не знаме на странска држава, се само составен ...

ФОТО: Албанско знаме прекри полициско комбе

Sky - 24.11.2012

На социјалните мрежи се шири фотографија, на која се гледа како на полициско комбе е закачено албанското знаме. Според фотографијата, полициското возило е паркирано на бензинска пумпа, меѓутоа не е ...

Запалени три албански знамиња на автопатот Тетово-Гостивар

Sky - 24.11.2012

Вчера околу околу 01,30 часот на автопатот Тетово-Гостивар, кај надвозникот за с.Горно Седларце, непознат сторител запалил три знамиња на Република Албанија, поставени на надвозникот од страна на ...

ФОТО: И полицијата се брендираше со албанско знаме

Либертас - 24.11.2012

Според фотографијата, полициското возило е паркирано на бензинска пумпа, меѓутоа не е позната локацијата каде е направена фотографијата.

Тргнато албанското знаме од Домот на културата во Тетово- лесно повреден еден полицаец

Sky - 24.11.2012

Утринава околу 05,00 часот, во Тетово на ул. „Маршал Тито“, додека двајца полициски службеници го обезбедувале Домот на културата, забележале непознато лице како излегува од Домот кое на дадена ...

Македонското знаме гореше во Чаир

Денешен - 24.11.2012

Пред неполн час на улицата „Христијан Тодоровски Карпош“ после паркот Чаир, е запалено македонско знаме. Имено, на автобуската постојка, поголема група на лица го симнале знамето на Република ...

Запалено македонското знаме во Чаир

Либертас - 24.11.2012

Група од десетина граѓани денеска околу 16 часот го запалила македонско знаме во скопската населба Чаир, потврди полицијата.

Го симнал албанското знаме и повредил полицаец во Тетово

Точка - 24.11.2012

Тетовската полиција трга по лице кое во раните утрински часови го симнало албанското знаме од Домот на културата и повредил еден од полицајците кои го обезбедувале објектот.

Го симнал албанското знаме и расекол полицаец

Пулс24 - 24.11.2012

Засега непознато лице во саботата при обид да биде легитимиран од двајца полицајци на едниот му нанел незначителна повреда со нож, а подоцна било констатирано дека е симнато албанското знаме од домот ...

Запалено македонско знаме во Чаир

Sky - 24.11.2012

Група граѓани, попладнево, го симанле и го запалиле македонското знаме во близина на паркот во Чаир. Знамето било поставено на бандера на автобуската постојка на улицата Христијан Тодоровски Карпош.

Го тргнал албанското знаме од Домот на културата во Тетово и повредил полицаец

Либертас - 24.11.2012

Утринава околу 05,00 часот, во Тетово на ул. „Маршал Тито“, додека двајца полициски службеници го обезбедувале Домот на културата, забележале непознато лице како излегува од Домот кое на дадена ...

Попладнево во Чаир запалено македонското знаме од поголема група

МК News - 24.11.2012

Пред еден час, околу 15 часот и 30 минути на улицата „Христијан Тодоровски Карпош“ после паркот Чаир, е запалено македонско знаме.

Видео: Огромното албанско знаме во Тетово симнато

МК News - 24.11.2012

Околу 05:00 часот, додека двајца полицајци го обезбедувале центарот за култура Иљо Антески Смок во Тетово, каде пред неколку дена беше истакнато огромно албанско знаме виделе млад човек како бега од ...

Запалени три албански знамиња

Либертас - 24.11.2012

Три албански знамиња изутирнава се запалени на автопатот Тетово-Гостивар, од непознат сторител. Знамињата кои биле поставени на надвозникот кај тетовското село Горно Седларце.

Според Ахмети албанското знаме не е провокација

Н.Македонија - 24.11.2012

Прославата на стогодишнината од албанското знаме и основањето на албанската држава не е провокација, а знамињата кои се национален симбол на Албанците, а не знаме на странска држава, се само составен ...

Малолетник скинал македонско знаме

Н.Македонија - 24.11.2012

Завчеравечер во Скопје шеснаесетгодишно момче симнало македонско знаме од бандера, го влечело по земја и го скинало Против него е поднесена прекршочна пријава за неовластено отстранување, кинење, ...

Македонското знаме влечено по земја во Чаир

Утрински - 23.11.2012

Во скопската населба Чаир синоќа било извадено македонското знаме од бандера и влечено по земја. Инцидентот, кој бил извршен од страна на малолетник, се случил на улицата „Цветан Димов“ околу 45 ...

Малолетник го влечел македонското знаме по земја во Чаир

24 Вести - 23.11.2012

16 годишен скопјанец го извадил македонското знаме поставено на бандера во скопската населба Чаир и го влечел по земја. Според информации од полицијата, инцидентот се случил 45 минути по полноќ на ...

Нападнати македонски симболи во Чаир и во Сарај

Телма - 23.11.2012

На улицата „Цветан Димов“, во населбата Чаир, вчера половина час по полноќ, од еден од јарболите било симното и уништено македонското знаме.

Кој е најважен празник за Албанците во Македонија?

24 Вести - 23.11.2012

Еуфорична прослава на Денот на албанското знаме и албанската независност. Цела година траеја манифестациите за одбележување на овој 28-ми Ноември, а настаните кулминираа месецов.

Да не се политизира и злоупотребува прославата

Канал5 - 23.11.2012

Експертите со порака:Не треба да се злоупотребува и политизира прославата на денот на албанското знаме. Не треба да се злоупотребува и политизира прославата на денот на албанското знаме, велат ...

Текст и фото : Вера Тодоровска

Дневник - 23.11.2012

Огромно албанско знаме поставно е на ново изградена станбена зграда во близина на опшштинската зграда во Дебар. Знамето со должина од 100 метри и висина од 25 метри поставено е денеска во рамките на ...

Огромно албанско знаме на станбена зграда во Дебар

Дневник - 23.11.2012

Огромно албанско знаме поставено е на новоизградена станбена зграда во близина на онаа општинската во Дебар. Знамето со должина од 100 метри и висина од 25 метри поставено е денеска во рамките на ...

Ни прославата не ги обедини Ахмети и Тачи

Дневник - 23.11.2012

Јубилеите нема да бидат обединувачки фактор с` додека прославите на значајните датуми за државата или за заедниците имаат партиски префикс, велат експертите Ни прославата на државноста на Албанија на ...

Македонското знаме извадено од бандера и влечено по земја во Чаир

Дневник - 23.11.2012

Малолетник од Скопје го извадил македонското знаме поставено на бандера, вчера во скопската населба Чаир и го влечел по земја.

Малолетник го симнал македонското знаме и го влечел по земја

Канал5 - 23.11.2012

16 годишниот Е.С. од Скопје вчера 45 минути по полноќ во Чаир го отстранил македонско државно знаме кое било поставено заедно со албанското знаме, и го влечел по земја.

Албанско знаме од 100 метри поставено во Дебар

Кирилица - 23.11.2012

Албанско знаме од 100 метри поставено во Дебар Огромно албанско знаме поставено е на новоизградена станбена зграда во близина на општинската зграда во Дебар.

Македонците ги разбираат Албанците за идентитетот, но и Албанците треба да разберат

Курир - 23.11.2012

Политички аналитичари во изјава за Канал 5 телевизија велат дека не треба да се злоупотребува и политизира прославата на Денот на албанското знаме.

Прославата на албанското знаме да не се политизира

МРТ - 23.11.2012

Кога се прославува празник на симбол важен за идентитетот на еден народ, каков што е знамето, на дело се демонстрира демократскиот капацитет на државата.

ВИДЕО: Симнати и запалени македонските знамиња во Тирана по посетата на Груевски

Press24 - 23.11.2012

Видеото се појави на YouTube. Оној кој го поставил тврди дека е снимано вечерва. На него се гледа како се симнуваат македонските знамиња кои беа поставени поради посетата на премиерот на Тирана.

ВИДЕО: Запалено македонското знаме во Тирана

А1 On - 23.11.2012

Маскирани Албанци во Тирана ги симнуваат македонските знамиња кои се поставени на јарболите поради посетата на премиерот Никола Груевски на оваа земја.

16-годишен скопјанец го влечел по земја државното знаме

Inpress - 23.11.2012

Скопје, 23. ноември 2012 (ИНПРЕС) СВР Скопје поднесе прекршочна пријава против 16-годишниот Е.С. од Скопје поради неовластено отстранување, кинење, замачкување или оштетување на државните симболи на ...

Малолетник го симнал македонското знаме од бандера и го влечел по земја

Макфакс - 23.11.2012

Малолетник од Скопје во средата вечерта, еден час по полноќ го симнал македонското знаме од бандера и го влечел по земја, соопшти МВР.

Малолетник од Скопје го извадил македонското знаме од бандера и го влечел по земјата

Сител - 23.11.2012

Малолетник од Скопје го извадил македонското државно знаме од бандера и потоа го влечел по земја 16-годишниот Е.С. од Скопје вчера во периодот околу 00 часот и 45 минути, улицата „Цветан Димов“ од ...

Малолетник во Чаир го газел и го влечел македонското знаме

МКД - 23.11.2012

Шеснаесетгодишен малолетник од Скопје вчера го симнал македонското знаме од бандера на улицата Цветан Димов во Чаир, кое било закачено заедно со албанското, а потоа го газел и го влечел по земја.

Малолетник го симнал македонското знаме од бандера и го влечел по земја

Кајгана - 23.11.2012

Малолетник од Скопје во средата вечерта, еден час по полноќ го симнал македонското знаме од бандера и го влечел по земја, соопшти МВР.

Албанците во Струга го празнуваат денот на независноста на Албанија и денот на албанското знаме (Фото)

Inpress - 23.11.2012

Струга, 23. ноември 2012 (ИНПРЕС) Централното градско подрачје во Струга деновиве е украсено со албански знамиња во знак на празнувањето на јубилејниот празник, 100 години независност на Република ...

Груевски го моли Ахмети да запре со знамињата?

+инфо - 23.11.2012

Премиерот Никола Груевски завчера му се јавил на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, да му се пожали дека со поставувањето на албанските знамиња му прави проблем во јавноста, тврди порталот Либертас, ...

Малолетник го симнал македонското знаме од бандера и го влечел по земја

А1 On - 23.11.2012

Малолетник од Скопје во средата вечерта, еден час по полноќ го симнал македонското знаме од бандера и го влечел по земја, соопшти МВР.

Македонците знаат што е идентитет затоа не приговараат за денот на албанското знаме

Нетпрес - 23.11.2012

Не треба да се злоупотребува и политизира прославата на Денот на албанското знаме, сметаат аналитичарите во изјава за телевизијата Канал 5.

Малолетник од Скопје го извадил македонското знаме од бандера и го влечел по земјата

Press24 - 23.11.2012

Малолетник од Скопје го извадил македонското државно знаме од бандера и потоа го влечел по земја 16-годишниот Е.С. од Скопје вчера во периодот околу 00 часот и 45 минути, улицата „Цветан Димов“ од ...

ВИДЕО: По посетата на Груевски, македонските знамиња во Тирана симнати и запалени

+инфо - 23.11.2012

На Јутјуб непознати лица објавиле видео, за кое тврдат дека е снимено вечерва по посетата на Тирана од страна на премиерот Никола Груевски.

Малолетник го влечел по земјата македонското знаме

Sky - 23.11.2012

Малолетник го симнал од бандера македонско државно знаме и го влечкал по земја. Е.С. (16) од Скопје вчера во периодот околу 00:45 часот на улицата `Цветан Димов` од бандера го отстранил македонско ...

И во дебар албанско знаме од 100 метри покри една зграда

МК News - 23.11.2012

Огромно албанско знаме поставено е на новоизградена станбена зграда. Знамето со должина од 100 метри и со висина од 25 метри, е поставено денеска во рамките на одбележувањето на 100 годишнината од ...

(обновено) ВИДЕО: Запалени македонски знамиња во Тирана по посетата на Груевски

Либертас - 23.11.2012

Видеото се појави вечерва на Јутјуб – пренесува Прес24. Оној кој го поставил тврди дека е снимано вечерва. На него се гледа како се симнуваат македонските знамиња кои беа поставени поради посетата на ...

Малолетник во Чаир го извадил македонското знаме од бандера и го влечел по земја

Либертас - 23.11.2012

Малолетник од Скопје го извадил македонското знаме поставено на бандера, вчера во скопската населба Чаир и го влечел по земја.

Малолетник го симнал македонското знаме од бандера и го влечел по земја

Пулс24 - 23.11.2012

Малолетник од Скопје во средата вечерта, еден час по полноќ го симнал македонското знаме од бандера и го влечел по земја, соопшти МВР.

Ексклузивно: „Мене знамето не ми пречи, но ми правите проблем“! Телефонски разговор Груевски – Ахмети?!

Либертас - 23.11.2012

Премиерот Никола Груевски вчера со писмо им го честита на Албанците во Македонија Денот на Азбуката со порака дека заеднички треба да учиме едни за други и да градиме просперитетно мултиетничко ...

Македонско знаме влечено по земја и каменувана црква во Сарај

Н.Македонија - 23.11.2012

Малолетник од Скопје го извадил македонското знаме поставено на бандера, вчера во скопската населба Чаир и го влечел по земја Инцидентот се случил околу 45 минути по полноќ на улицата Цветан Димов.

Ахмети: Албанските знамиња не се демонстрација на моќ

Дневник - 22.11.2012

Активностите за одбележувањето на 100 години од основањето на албанската држава не треба да бидат сфатени како провокација кон Македонците, вели лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за Канал 5.

Ахмети - Албанските знамиња не се демонстрација на моќ

Утрински - 22.11.2012

Лидерот на ДУИ смета дека активностите за одбележувањето на 100 години од основањето на албанската држава не треба да бидат сфатени како провокација Активностите за одбележувањето на 100 години од ...

МВР поведе истрага за графитот во Гостивар

Утрински - 22.11.2012

Општина Чаир вчера ги постави првите албански знамиња по повод прославата на 100-годишнината од албанското знаме и албанската држава Министерството за внатрешни работи ќе преземе соодветни мерки за ...

(ВИДЕО) Чаир во црвено-црна боја

А1 On - 22.11.2012

Цел Чаир е во црвено-црна боја, се веат огромни албански знамиња. На бандерите покрај албанското е поставено и државното знаме на Република Македонија.

Знаме од 100 метри прекри нова зграда во Дебар

+инфо - 22.11.2012

Огромно албанско знаме поставено е на новоизградена станбена зграда во близина на општинската зграда во Дебар. Знамето со должина од 100 метри и со висина од 25 метри, било поставено денеска во ...

ФОТО: Огромно албанско знаме поставено во Дебар

Press24 - 22.11.2012

Знамето е со површина од 2500 метри квадратни Џиновско албанско знаме поставено е на новоизградена стамбена зграда во близина на општината во Дебар, јавува Дневник.

Ахмети: Албанските знамиња не се демонстрација на моќ

Курир - 22.11.2012

Активностите за одбележувањето на 100 години од основањето на албанската држава не треба да бидат сфатени како провокација кон Македонците, вели лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за Канал 5.

Ахмети: Албанските знамиња не се демонстрација на моќ

Сител - 22.11.2012

Активностите за одбележувањето на 100 години од основањето на албанската држава не треба да бидат сфатени како провокација кон Македонците, вели лидерот на ДУИ Али Ахметиво интервју за Канал 5.

Ахмети: Со албанските знамиња не демонстрираме моќ - немаме претензии за поделба на Македонија

Press24 - 22.11.2012

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за Канал 5 вели декааАктивностите за одбележувањето на 100 години од основањето на албанската држава не треба да бидат сфатени како провокација кон Македонците.

Албанското знаме декор и во македонските училишта

Кирилица - 22.11.2012

Албанското знаме декор и во македонските училишта Фотографија која анонимен автор ја испрати до македонските медиуми покажува дека еуфоријата со истакнување на албанското знаме не ги поштеди ниту ...

Aлбанските провокации месециве низ слики

МКД - 22.11.2012

Септември: на Државниот универзитет во Тетово интонирана само албанската химна Октомври: преименување на училиштата во општината Чаир Октомври: македонското знаме гори во Тирана Ноември: сајт на ...

Македонија домаќин на најголемиот албански празник во историјата!

Капитал - 22.11.2012

Во меѓувреме, премиерот Никола Груевски „елегантно“ ќе ја избегне опасноста од „компромитирање“ на неговиот патриотски имиџ, зашто токму на денот на прославата службено ќе престојува во САД ...

Мавтајќи знаме

Окно - 22.11.2012

Во ова видео, Рибаро духовито ја претставува актуелната состојба на „мерење јарболи“ помеѓу коалиционите партнери од власта и политичките претставници на двете најголеми етнички заедници во Република ...

Големи знамиња за големи поделби!

Р.С.Европа - 22.11.2012

Додека политичарите си го мерат национализмот и се прогласуваат за ненадлежни, граѓаните велат дека единствени виновници за разгорување на меѓуетничките страсти се токму политичарите.

Груевски во Америка, Ахмети ќе прави Бајрам на знамето

+инфо - 22.11.2012

На три дена од прославата на 100-годишнината од независноста на Албанија, во Скопје ниту еден висок државен функционер, политичка партија ниту државна институција нема добиено официјална покана за ...

За Законот за знамиња никој не е надлежен!?

+инфо - 22.11.2012

Градоначалниците и функционерите од Демократската унија за интеграција се охрабрија, па наместо да поставуваат знамиња на Република Албанија на приватна земја и ниви, наоѓајќи дупка во законската ...

ГАЛЕРИЈА Разгледница од Бит-пазар

+инфо - 22.11.2012

Прославата на албанската независност е добар бизнис и за пазарџиите на скопски Бит-Пазар. Денеска на тезгите наголемо се продава сешто во боите на албанското знаме.

ФОТО: Албански знамиња го покрија скопски Бит-пазар

Press24 - 22.11.2012

Пазарџиите на скопски Бит-Пазар дефинитивно ќе заработат од прославата на албанската независност. На тезгите можете да најдете сешто во боите на албанското знаме.

ФОТО: Мегаломански знамиња за прослава

Нетпрес - 22.11.2012

Денес, на 25-ти и 28-ти овој месец, Албанците прославуваат големи денови за нивната кулутра, за нивната држава, Ден на азбуката, на независноста и на знамето.

ФОТО: Струга поцрвене од албанските знамиња

А1 On - 22.11.2012

Струга поцрвене од албанските знамиња кои ги има речиси низ целиот град.Амбиентот во струшката чаршија наликува како да сте во Тирана, а не во Струга.

ФОТО: Огромно албанско знаме прекри станбена зграда во Дебар

Sky - 22.11.2012

- Огромно албанско знаме поставно е на ново изградена станбена зграда во близина на опшштинската зграда во Дебар. Знамето со должина од 100 метри и висина од 25 метри поставено е денеска во рамките ...

Никој досега не е поканет на прославата по повод 100 годишнината од независноста на Албанија

Sky - 22.11.2012

Ниту еден висок државен функционер, политичка партија ниту државна институција нема добиено официјална покана за прославата на 100-годишнината од независноста на Албанија во Скопје.

Ахмети: Албанските знамиња не се демонстрација на моќ

Вечер Прес - 22.11.2012

Ние немаме никакви претензии за поделба на Македонија, затоа што Македонија е наша држава, Македонија е наша земја, Македонија е наша татковина, нашите предци биле овде, а и нашата иднина е овде и ...

ФОТО: Албанско знаме од 100 метри развеано во Дебар

Либертас - 22.11.2012

Огромно албанско знаме поставено е на новоизградена станбена зграда во близина на општинската зграда во Дебар. Знамето со должина од 100 метри и со висина од 25 метри, било поставено денеска во ...

Мегаломански знамиња за прослава

Точка - 22.11.2012

Денес, на 25-ти и 28-ти овој месец, Албанците прославуваат големи денови за нивната кулутра, за нивната држава, Ден на азбуката, на независноста и на знамето.

ФОТО: Албански знамиња и во училници

Либертас - 22.11.2012

Оваа фотографија која пристигнала во редкцијата на Плусинфо, според авторот била снимена на час во државното средно училиште „Зефљуш Марко“.

Џиновско знаме го завитка „Иљо Антески - Смок“

Телма - 21.11.2012

Со огромно албанско знаме е прекриена фасадата на Домот на културата „Иљо Антески - Смок“. Знамето со должина од околу 40 метри и висина од близу 10 метри е поставено денеска во рамките на ...

Џиновско албанско знаме дел од фасадата на општина Чаир

24 Вести - 21.11.2012

Џиновско алабнско знаме од денска е дел од фасадата на општинската зграда во Чаир, заедно со знамето, се постави и џиновско знаме со мотото на прославата на 100 годишнината од албанската независнот и ...

Албанските знамиња не се демонстрација на моќ – интервју на Али Ахмети за Канал 5

Канал5 - 21.11.2012

Активностите при одбележувањето на 100 години од основањето на албанската држава не треба да бидат сфатени како провокација кон Македонците, вели во интервју за Канал 5 лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Јанкулоска: МВР не е надлежно за спроведување на Законот за знамиња

24 Вести - 21.11.2012

По однос на сите натписи со провокативна содржина или кои на некој начин провоцираат тензии, МВР во континуитет превзема мерки, нагласи министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска ...

Јанкулоска - МВР не е надлежна за Законот за знамиња

Утрински - 21.11.2012

По однос на сите натписи со провокативна содржина или кои на некој начин провоцираат тензии, МВР во континуитет превзема мерки, нагласи министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска ...

Јанкулоска за графитот на влезот во Гостивар со содржина „добродојдовте во Албанија“

Канал5 - 21.11.2012

- По однос на сите натписи со провокативна содржина или кои на некој начин провоцираат тензии, МВР во континуитет превзема мерки, нагласи министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска ...

Според Јанкулоска МВР не е надлежно да регулира поставување знамиња

Дневник - 21.11.2012

МВР дефинитивно не е институцијата која има таква надлежност, но секогаш сме отворени за соработка со која било друга институција доколку од нас тоа биде побарано.

Јанкуловска: МВР не е надлежно во однос на Законот за знамињата

Телма - 21.11.2012

По однос на сите натписи со провокативна содржина или кои на некој начин провоцираат тензии, МВР во континуитет превзема мерки, нагласи министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска ...

Јанкулоска: МВР не е надлежна за спроведување на Законот за знамиња

Вест - 21.11.2012

По однос на сите натписи со провокативна содржина или кои на некој начин провоцираат тензии, МВР во континуитет превзема мерки, нагласи министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска ...

Предизборни маневри

Утрински - 21.11.2012

Александра М. Митевска Политичката атмосфера што деновиве ја креира ДУИ, со поставувањето „џиновски“ албански знамиња во Кичевско, само на прв поглед неодоливо потсетува на случувањата во Гостивар од ...

Албанските знамиња не ја изместуваат ЕУ-агендата

Дневник - 21.11.2012

Нема да бидеме дефокусирани од одредени провокации што се појавуваат дома, а и надвор, велат од ВМРО-ДПМНЕ Владините партнери Никола Груевски и Али Ахмети ќе се воздржуваат од какви било меѓусебни ...

Српско знаме запалено во Нови Пазар

Нетпрес - 21.11.2012

Од канцеларијата на Црвениот крст во Србија изминатата ноќ било украдено српското знаме и веднаш потоа запалено, соопштила локалната полиција.

Никој не побарал од МВР да ги симне знамињата

+инфо - 21.11.2012

Министерството за внатрешни работи нема да ги симне знамињата поставени во кичевско, бидејќи тоа не е во нивна надлежност,a што се однесува до порвокативните натписи кои осамнаа во Гостивар, ...

Запалено српското знаме во Нови Пазар

+инфо - 21.11.2012

Од канцеларијата на Црвениот крст во Нови Пазар, во изминатата ноќ било украдено српското знаме и веднаш потоа запалено, соопшти локалната полиција.

Јанкуловска: МВР не е надлежна за спроведување на Законот за знамиња

Press24 - 21.11.2012

По однос на сите натписи со провокативна содржина или кои на некој начин провоцираат тензии, МВР во континуитет превзема мерки, нагласи министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Украдено и запалено српското знаме во Нови Пазар

Press24 - 21.11.2012

Синоќа било украдено и запалено српското знаме во Нови Пазар. Од канцеларијата на Црвениот крст во Нови Пазар било украдено српското знаме, а веднаш потоа и запалено.

Не престануваат провокациите: Албанско знаме од 100 метри квадратни поставено на Домот на културата во Тетово

Press24 - 21.11.2012

Кога новинарите се обиделе да добијат изјава, биле нападнати од страна на обезбедувањето на вицепремиерот Муса Џафери. Огромно албанско знаме попладнево се развеа пред домот на кутурата во Тетово.

Македонски и албански знамиња во Чаир

Курир - 21.11.2012

По едно македонско и едно албанско знаме се поставени на канделабрите во општина Чаир. Деновиве се јавија фотографии од знамиња на Албанија постевени во општините каде преовладува албанското ...

Јанкуловска: МВР не е надлежна за спроведување на Законот за знамиња

А1 On - 21.11.2012

По однос на сите натписи со провокативна содржина или кои на некој начин провоцираат тензии, МВР во континуитет превзема мерки, нагласи министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска ...

ФОТО: Билборди со албанското знаме, Струга се подготвува за прослава

А1 On - 21.11.2012

И во Струга се е подготвено за прослава на 100 години од независноста на Албанија и одбележувањето на денот на албанското знаме.Пред зградата на општината попладнево беше поставен билборд со знамето ...

Јанкулоска се огради од јарболите

Алфа - 21.11.2012

МВР уште еднаш се огради од јарболите со албански знамиња во Кичевско.Овојпат министерката за внатрешни работи го направи тоа, со објаснување дека не е во нејзина надлежност да оценува дали е тоа ...

Oгромно албанско знаме преку „Иљо Антески – Смок“

А1 On - 21.11.2012

Oгромно албанско знаме ja прекри фасадата на Домот на културата „Иљо Антески – Смок“ во Тетово, пренесува телевизијата Телма.

Големо албанско знаме го покри Центарот за култура во Тетово

МКД - 21.11.2012

Центарот за култура „Иљо Антески Смок“ од утрово е прекриен со огромно албанско знаме. На оваа државна институција го нема македонското знаме.

Џиновско знаме ја покри зградата на општината Чаир

+инфо - 21.11.2012

Џиновско алабанско знаме од денеска е дел од фасадата на општинската зграда во Чаир, а до него, со исти димензии, е поставено и знаме со мотото на прославата на 100 годишнината од албанската ...

ФОТО: 100м2 албанско знаме на Домот на културата во Тетово

Press24 - 21.11.2012

Огромно албанско знаме попладнево се развеа пред домот на кутурата во Тетово. Според првичните информации албанското знаме е долго десет и широко исто така десет ...

Јанкулоска: МВР не е надлежна за спроведување на Законот за знамиња

Алфа - 21.11.2012

По однос на сите натписи со провокативна содржина или кои на некој начин провоцираат тензии, МВР во континуитет превзема мерки, нагласи министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска ...

Албанското знаме на 35-метарскиот јарбол во Кичевско повод за нова напнатост

Глас на Америка - 21.11.2012

„Врз основа на законите ќе преземеме се` што е потребно да се заштитат државните интерeси”, изјави премиерот Никола Груевски.

ФОТО: И во училници албански знамиња

+инфо - 21.11.2012

Оваа фотографија која пристигна до нашата редакција, според авторот е снимена на час во државното средно училиште „Зефљуш Марко“.

Јанкулоска: МВР не е надлежна за спроведување на Законот за знамиња

Кирилица - 21.11.2012

Јанкулоска: МВР не е надлежна за спроведување на Законот за знамиња По однос на сите натписи со провокативна содржина или кои на некој начин провоцираат тензии, МВР во континуитет превзема мерки, ...

И зградата на општина Чаир прекриена со албанско знаме

А1 On - 21.11.2012

Џиновско алабанско знаме од денеска е дел од фасадата на општинската зграда во Чаир, а до него, со исти димензии, е поставено и знаме со мотото на прославата на 100 годишнината од албанската ...

Јанкулоска: МВР не надлежно за спроведување на Законот за знамиња

Кајгана - 21.11.2012

Министерството за внатрешни работи не е институција која е надлежна за спроведување на Законот за знамиња, изјави министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, откако на повеќе локации низ ...

Струга со празнувања за Денот на независноста на Албанија

Алфа - 21.11.2012

Во Струга од утре до 29-ти ноември ќе се организира неделна програма по повод Денот на независноста на Албанија и Денот на албанското знаме.

Неделна прослава во Струга по повод Денот на независноста на Албанија

А1 On - 21.11.2012

Во Струга од утре до 29-ти ноември ќе се организира неделна програма по повод Денот на независноста на Албанија и Денот на албанското знаме.

Неделна прослава во Струга по повод Денот на независноста на Албанија

Сител - 21.11.2012

Во Струга од утре до 29-ти ноември ќе се организира неделна програма по повод Денот на независноста на Албанија и Денот на албанското знаме.

Струга ќе го прославува Денот на независноста на Албанија и Денот на албанското знаме

Inpress - 21.11.2012

Струга, 21. ноември 2012 (ИНПРЕС) Општина Струга, во соработка со невладините организации, културните и актерските заедници, основните и средните училишта, спортските клубови, локалните заедници, ...

Јанкулоска: МВР не е надлежна за спроведување на Законот за знамиња

Сител - 21.11.2012

По однос на сите натписи со провокативна содржина или кои на некој начин провоцираат тензии, МВР во континуитет превзема мерки, нагласи министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска ...

Јанкулоска: МВР не е надлежно за спроведување на Законот за знамиња

Макфакс - 21.11.2012

Министерството за внатрешни работи не е институција која е надлежна за спроведување на Законот за знамиња, изјави министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, откако на повеќе локации низ ...

Јанкуловска:МВР не е надлежно за законот за знамињата

Р.С.Европа - 21.11.2012

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска вели дека МВР не е надлежна за прашањето за поставување на албански знамиња без при тоа да биде истакнато и македонското знаме и за промената на ...

ФОТО: Огромно албанско знаме поставено во Тетово

Либертас - 21.11.2012

громно албанско знаме ja прекри фасадата на Домот на културата „Иљо Антески – Смок“ во Тетово, пренесува телевизијата Телма.

Албанските знамиња се поставени во координација македонскиот партнер!?

Sky - 21.11.2012

Високи извори од ДУИ тврдат дека сите албански знамиња се поставени во координација со владејачката македонска партија и нема никаква можност да бидат отстранети.

ФОТО: Џиновско албанско знаме сред Скопје

Sky - 21.11.2012

Џиновско алабанско знаме од денеска е дел од фасадата на општинската зграда во Чаир, а до него, со исти димензии, е поставено и знаме со мотото на прославата на 100 годишнината од албанската ...

Јанкулоска: МВР не e надлежно за спроведување на Законот за знамиња

Пулс24 - 21.11.2012

Министерството за внатрешни работи не е институција која е надлежна за спроведување на Законот за знамиња, изјави министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, откако на повеќе локации низ ...

ФОТО: Џиновско албанско знаме сред Скопје

Либертас - 21.11.2012

Џиновско алабанско знаме од денеска е дел од фасадата на општинската зграда во Чаир, а до него, со исти димензии, е поставено и знаме со мотото на прославата на 100 годишнината од албанската ...

Јанкуловска се прогласи за ненадлежна за Законот за знамињата

Sky - 21.11.2012

Јанкуловска денеска информираше дека МВР ќе спроведе истрага во врска со вчерашниот графит на влезот од Гостивар на кој пишува добредојдовте во Албанија.

МВР не е надлежна за Законот за знамиња

Вечер Прес - 21.11.2012

МВР во континуитет презема мерки, по однос на сите натписи со провокативна содржина или кои провоцираат тензии, потенцираше министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, одговарајќи на ...

ФОТО: Училниците преплавени со Албански знамиња, власта на ДПМНЕ спие!

Sky - 21.11.2012

Оваа фотографија која пристигна до редакциите на новинските агенции, според авторот е снимена на час во државното средно училиште „Зефљуш Марко“.

Српско знаме запалено во Нови Пазар

Точка - 21.11.2012

Од канцеларијата на Црвениот крст во Србија изминатата ноќ било украдено српското знаме и веднаш потоа запалено, соопштила локалната полиција.

Јанкуловска ненадлежна за албанските знамиња и графити

Н.Македонија - 21.11.2012

- МВР дефинитивно не е институцијата која има таква надлежност, но секогаш сме отворени за соработка со која било друга институција доколку од нас тоа биде побарано, изјави министерката за внатрешни ...

Големо албанско знаме го прекри Центарот за култура во Тетово

Н.Македонија - 21.11.2012

Знаме на Албанија со должина и ширина од десетина метри ја прекрива фасадата на Центарот за култура „Иљо Антески Смок“ во Тетово, а на оваа државна институција воопшто го нема македонското знаме, што ...

Не сме надлежни за спроведување на Законот за знамиња

Идивиди - 21.11.2012

Скопје, 21 ноември 2012 (МИА) - По однос на сите натписи со провокативна содржина или кои на некој начин провоцираат тензии, МВР во континуитет превзема мерки, нагласи министерката за внатрешни ...

Албанските знамиња бараат одговорност

Дневник - 20.11.2012

Изјавата на Ахмети може да се сфати како предизборна реторика за додворување на електоратот, но не и како закана или говор на омраза, вели обвинителот Шврговски Провокација со јасни пораки за ...

Албанското знаме на 30 метарскиот јарбол во кичевско останува и по празникот, ДУИ ќе поставува и нови

Канал5 - 20.11.2012

Според ДУИ овие знамиња не се кампања за локалните избори туку конзистентна политика на партијата. Поставувањето на знамето не било означување на територија – вели Османи.

ДУИ не провоцира, само празнува

Утрински - 20.11.2012

Партијата денеска на брифинг се обиде да ја смири тензијата што се создаде по поставувањето на знамињата и на споменикот на Адем Јашари Поставувањето на знамињата во Кичевско не треба да се сфаќа ...

ДУИ: „наши и ваши симболи“

Телма - 20.11.2012

Албанските знамиња во Зајас нема да се симнат и покрај незаконското поставување и немањето одлука од страна на Советот на општината. Потегот не е провокација.

Сите инситуции се прогласуваат за ненадлежни за знамето во кичевско

24 Вести - 20.11.2012

Инситуциите за истраги и прогон се прогласија за ненадлежни да проверат – дали албанското знаме поставено на јарбол висок 35 метри во кичевско е во согласност со законот.

Џиновското албанско знаме останува во Кичево и по празникот

24 Вести - 20.11.2012

Без и конкретно да го спомене 35 метарското знаме што викендов преку ноќ, неговиот коалициски партнер го постави во кичевско, премиерот Груевски порача само дека отворените прашања и предизвици од ...

Џиновското знаме останува и по 28

24 Вести - 20.11.2012

Без и конкретно да го споемен 35 метарското знаме што викендов преку ноќ, неговиот коалициски партнер го псотави во кичевско, премиерот Груевски порача само дека отворените прашања и предизвици од ...

Ахмети се определи за игра на националистичка карта

Утрински - 20.11.2012

Поставувањето на шестметарските знамиња на јарболи високи 35 метри предизвика дополнително радикализирање на владејачката ДУИ.

Знамиња без мерка

Дневник - 20.11.2012

Бранко ЃОРЃЕВСКИ Да имаше антиалбански црни раце во Македонија, Али Ахмети немаше да има можност во Грешница и Kолибари да се закани дека „ниедна црна рака не смее да посегне по албанското знаме“ кое ...

ДУИ: Изразувањето на идентитетот не е провокација

А1 On - 20.11.2012

Употребата на албанското знаме не е провокација, знамето е симбол на 25% граѓани, а неговата употреба е регулирана со закон.

СДСМ со поддршка за славењето на албанското знаме

Курир - 20.11.2012

За опозициската СДСМ не претставува никаков проблем славењето на албанското знаме во земјава, напротив искажуваат поддршка за истото.

Поплава од албански знамиња во Скопје

Кирилица - 20.11.2012

Поплава од албански знамиња во Скопје На стогодишнината од независноста на Албанија, Скопје ќе биде обвиткано во знамето на Албанија и ќе се обои во „црвено-црно", најавија денеска од невладината ...

ДУИ: Ќе го покриеме Скопје со албански знамиња

Сител - 20.11.2012

За експертите ваквиот потег на ДУИ е чиста провокација и додворување пред електоратот во пресрет на изборите. До 28 ноември кога е денот на Албанското знаме, цела Македонија ќе ја обоиме во црвено.

Поставувањето на албанското знаме во кичевско за ДУИ не е провокација

МРТ - 20.11.2012

Поставувањето на албанското знаме во кичевско за ДУИ не е провокација, не се промовира националистичка реторика ниту е за предизборни цели.

Знамињата во кичевско нема да се симнат

Алфа - 20.11.2012

Знамињата во Грешница и Колибари нема да се симнат и по 28 ноември, кога се навршуваат 100 години од албанското знаме. Потегот не е провокација, туку реалност на која сите мора да се навикнеме.

ДУИ: Поставеното албанско знаме во кичевско не е провокација

Макфакс - 20.11.2012

Употребата на албанското знаме е регулирана со закон, тоа е во службена употреба не само за прослави, како што е во Кичево, туку и во институциите, затоа не претставува провокација на етничка основа, ...

ДУИ - Поставеното албанско знаме во кичевско не е провокација

Inpress - 20.11.2012

Кичево, 20. ноември 2012 (ИНПРЕС) „Употребата на албанското знаме е регулирана со закон, тоа е во службена употреба не само за прослави, како што е во Кичево, туку и во институциите, затоа не ...

Албанското знаме го обои Тетово

Алфа - 20.11.2012

Тетовските тераси, објекти, улици,автомобили, се закитија со албанското знаме. На балконите од зградите најчесто се веат помали знамиња, но на некои објекти во градот, знамињата се и по неколку метри.

Тетово се кити со албански знамиња

+инфо - 20.11.2012

Тетовските тераси, објекти, улици, автомобили, се закитија со албанското знаме. На терасите од зградите најчесто се веат помали знамиња, но на некои објекти во градот, знамињата се и по неколку ...

Адеми: Дојде време да се спроведе Рамковниот договор

+инфо - 20.11.2012

Поставувањето на шестметарските албански знамиња во Kичевско не се поради локалните избори во март, такви знамиња ДИУ најавува дека ќе се веат и во другите општини каде доминантно е албанското ...

Скопје никогаш „поалбанско“ од годинава, ќе биде преплавено од десетици илјади албански знамиња

МКД - 20.11.2012

По повод 100-годишнината од Денот на албанското знаме, Скопје ќе биде преплавено со знамиња на Албанија, а активистите од невладината организација „Разбуди се“ од денеска почнаа да дистрибуцираат ...

ДУИ: Поставеното албанско знаме во кичевско не е провокација

Пулс24 - 20.11.2012

Употребата на албанското знаме е регулирана со закон, тоа е во службена употреба не само за прослави, како што е во Кичево, туку и во институциите, затоа не претставува провокација на етничка основа, ...

Дневен печат- коментари 20.11.2012

Sky - 20.11.2012

Повикот на премиерот за повеќе деца, Албанските знамиња во Скопје како и терминот `Славомакедонци`се темите на кои коменетираат денешните изданија на дневните весници.

ДУИ: Знамињата ќе останат на јарболите и по 25 ноември

Sky - 20.11.2012

На денешниот прес со новинарите, од ДУИ информираа дека поставувањето на знамињата во Кичево не е дел од предизборната кампања туку тоа било конзистентна политика на ДУИ и тие се поставено согласно ...

ДУИ: Албанските знамиња не се означување територија ниту провокација

Вечер Прес - 20.11.2012

Албанското знаме на 30-метарскиот јарбол во Кичевско ќе остане и по празникот. По најавите дека Скопје ќе биде обоено во црвено, интегративците најавуваат поставување на знамиња и во други општини.

Тетово во боите на албанското знаме

Sky - 20.11.2012

Тетовските тераси, објекти, улици,автомобили, се закитија со албанското знаме. На балконите од зградите најчесто се веат помали знамиња, но на некои објекти во градот, знамињата се и по неколку ...

Скопје во четврток обвиткано со албански знамиња

Скопје инфо - 20.11.2012

На стогодишнината од независноста на Албанија, Скопје ќе биде обвиткано во знамето на Албанија и ќе се обои во „црвено-црно", најавија вчера од невладината „Разбуди се ".

ДУИ: Изразувањето на идентитетот не е провокација

Н.Македонија - 20.11.2012

Употребата на албанското знаме не е провокација. Тоа е симбол на 25 отсто граѓани, а неговата употреба е регулирана со закон.

Ахмети повикува на доверба, а провоцира со симболите

Н.Македонија - 20.11.2012

На поставувањето на шестметарското знаме на Република Албанија во кичевското село Грешница се гледа како на провокација, но и како на полесен начин за ДУИ да ги освои гласачите од Кичево И АЛБАНСКОТО ...

СДСМ - ДУИ провоцира со однесувањето во Кичевско

Утрински - 19.11.2012

Опозициската СДСМ денеска ги оквалификува како политичка провокација и сериозен скандал незаконското поставување 30 метарски јарболи во кичевските села од страна на ДУИ и изјавата на лидерот на таа ...

Огромните албански знамиња провокација од ДУИ

Телма - 19.11.2012

Поставувањето на албански знамиња на 30 метарски јарболи во две села во кичевско за дел од политичките партии е сериознапровокација на дуи.

„Разбуди се“ во претпразнична еуфорија – ќе го бојат Скопје во црвено црна боја

Канал5 - 19.11.2012

Невладината Разбуди ги повика сите Албанци да го обојат Скопје во боите на албанското знаме црно – црвено. Така ќе ја прославеле 100 годишнината од знамето на Албанија.

Анализа: Дали поставувањето на албанското знаме во Кичево е провокација?

24 Вести - 19.11.2012

Аналитичарите со различен диоптер гледаат на поставувањето на гигантското албанско знаме во Кичевско. Насер Зибери, поранешен истакнат политичар, денес правник, смета дека станува збор за чин на кој ...

Реакции за поставувањето на шест метарското знаме во Кичево

24 Вести - 19.11.2012

Шест метарското знаме во Кичево и споменикот на Адем Јашари во Радуша се поставени поради прославата на 100 годишнината од формирањето на албанската држава.

„Албанското знаме нека го развиори секоја куќа“

Телма - 19.11.2012

Поставувањето на триесет - метарско албанско знаме во кичевско е согалсно законот и не ги навредува другите етнички заедници во земјата, смета Артан Груби од Демократската унија за интеграција.

„Разбуди се" ќе го обвитка Скопје со албански знамиња

Кајгана - 19.11.2012

На стогодишнината од независноста на Албанија, Скопје ќе биде обвиткано во знамето на Албанија и ќе се обои во „црвено-црно", најавија денеска од невладината „Разбуди се ".

„Скопје ќе го завиеме со албански знамиња“

А1 On - 19.11.2012

Дуи смета дека за поставувањето на знамињата нема потреба од согласност од коалицискиот партнер и се поставени се за претстојниот празник на денот на албанското знаме.

„Разбуди се“ ги повика Албанците да го обојат Скопје во црвено црна боја

Inpress - 19.11.2012

Скопје, 19. ноември 2012 (ИНПРЕС) Невладината организација „Разбуди се“ за 25 ноември кога ќе ја прослават 100 годишнината од албанското знаме ги повика Албанците да го обојат Скопје во црвено - црна ...

„Разбуди се" ќе го обвитка Скопје со албански знамиња

Макфакс - 19.11.2012

На стогодишнината од независноста на Албанија, Скопје ќе биде обвиткано во знамето на Албанија и ќе се обои во „црвено-црно", најавија денеска од невладината „Разбуди се ".

Знамето е дел од прославата, но и предизборен маркетинг

Алфа - 19.11.2012

Не е провокација, туку дел од одбележувањето 100 години од националното знаме, што го слават сите Албанци. Но, може да ги заостри меѓуетничките односи и секако, е добра причина да се приберат поени ...

Груби: Знамето е декоративно

Р.С.Европа - 19.11.2012

Знамето поставено во кичевско е декоративно и е поставено по повод 100 – годишнината од независноста на Албанија и албанското знаме, тоа е во согласност со законот за национални симболи и не ...

Шестметарско албанско знаме поставено среде Кичево, премиерот ќе постапи согласно Рамковниот

Кирилица - 19.11.2012

Шестметарско албанско знаме поставено среде Кичево, премиерот ќе постапи согласно Рамковниот Шестметарско знаме на Албанија поставено на јарбол висок 35 метри во саботата беше поставено во Кичево.

ДУИ: Ќе го покриеме Скопје со албански знамиња

Press24 - 19.11.2012

За експертите ваквиот потег на ДУИ е чиста провокација и додворување пред електоратот во пресрет на изборите. До 28 ноември кога е денот на Албанското знаме, цела Македонија ќе ја обоиме во црвено.

Голема прослава на денот на aлбанското знаме во Битола

+инфо - 19.11.2012

Делегати од Албанија ќе пристигне во Битола на денот на албанското знаме и стогодишнината од независноста на Албанија. Во репортажата на албанската телевизија „Топ ченл“ се вели дека многу време ...

Албански делегати ќе пристигнат во Битола за Денот на албанското знаме

Press24 - 19.11.2012

На Денот на албанското знаме и независноста на Албанија, делегати од Албанија ќе пристигнат во Битола. Албанската телевизија „Топ ченл“ даде репортажа во која се вели дека поминал долг временски ...

Албанското знаме во Македонија се слави и подводно

Макфакс - 19.11.2012

Двајца млади струшки уметници, Артан Жута и Виган Билали го истакнаа албанското знаме во водите на Охридското езеро, одбележувајќи го престојниот јубилеј - 100 години од независноста на Албанија.

ФОТО: Албанско знаме под водите на Охридско Езеро

А1 On - 19.11.2012

Двајца млади струшки уметници, Артан Жута и Виган Билали го истакнаа албанското знаме во водите на Охридското езеро, одбележувајќи го престојниот јубилеј 100 години од независноста на Албанија.

Албанска делегација во Битола за Денот на албанското знаме и независноста на Албанија

Сител - 19.11.2012

На Денот на албанското знаме и независноста на Албанија, делегати од Албанија ќе пристигнат во Битола. Албанската телевизија „Топ ченл“ даде репортажа во која се вели дека поминал долг временски ...

ГАЛЕРИЈА „Разбуди се“ порача: Скопје ќе го завиеме со албански знамиња

+инфо - 19.11.2012

На стогодишнината од независноста на Албанија, Скопје ќе се обвитка во знамето на Албанија и ќе се обои во „црвено-црно“, барем така најавија денеска од невладината „Разбуди се “.

Меџити: Скопје нема да се разликува од Валона, Тирана и другите албански градови

МКД - 19.11.2012

Скопје нема да се разликува од Валона, Тирана и другите албански градови на прославата на Денот на албанското знаме, порача вчера Изет Меџити, градоначалникот на Чаир, од редовите на владејачката ДУИ.

Во Битола ќе има голема прослава на денот на aлбанското знаме

А1 On - 19.11.2012

Делегати од Албанија ќе пристигне во Битола на денот на албанското знаме и стогодишнината од независноста на Албанија. Во репортажата на албанската телевизија „Топ ченл“ се вели дека многу време ...

Денот на aлбанското знаме ќе се слави во Битола

Sky - 19.11.2012

Албанска делегација ќе пристигне во Битола на денот на албанското знаме и 100- годишнината од независноста на Албанија. `Ќе дојдат во зградата каде се одржал конгресот, сега можеби не толку голема, ...

Разбуди се: Скопје ќе го обвиеме со албански знамиња

Sky - 19.11.2012

Денеска од невладината организација Разбуди се најавија дека на 100-годишнината од независноста на Албанија Скопје ќе биде обвиткан со албански знамиња.

„Разбуди се“: На стогодишнината од независноста на Албанија Скопје ќе го завиеме со албански знамиња

Либертас - 19.11.2012

На стогодишнината од независноста на Албанија, Скопје ќе се обвитка во знамето на Албанија и ќе се обои во „црвено-црно“,најавија денеска од невладината „Разбуди се “.

Албанското знаме во Македонија се слави и подводно

Пулс24 - 19.11.2012

Двајца млади струшки уметници, Артан Жута и Виган Билали го истакнаа албанското знаме во водите на Охридското езеро, одбележувајќи го престојниот јубилеј – 100 години од независноста на Албанија.

„Разбуди се“ ќе го обвитка Скопје со албански знамиња

Пулс24 - 19.11.2012

На стогодишнината од независноста на Албанија, Скопје ќе биде обвиткано во знамето на Албанија и ќе се обои во „црвено-црно“, најавија денеска од невладината „Разбуди се “.

СДСМ: Албанските знамиња во Кичево се провокација

Н.Македонија - 19.11.2012

Опозициската СДСМ денеска ги оквалификува како политичка провокација и сериозен скандал незаконското поставување 30 метарски јарболи во кичевските села од страна на ДУИ и изјавата на лидерот на таа ...