TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петковски: Унгарија ќе падне во Скопје!

Време - 11.06.2005

СЕНИОРИТЕ УТРЕ ГО ИГРААТ ПРВИОТ БАРАЖ-МЕЧ ПРОТИВ УНГАРИЈА Машката сениорска ракометна репрезентација на Унгарија ќе падне утре во Скопје, а на реваншот во Бекешчаба ќе истраеме и ќе се пласираме на Европското првенство (ЕП) во Швајцарија, смета голманот на машката македонска селекција Зоран ...

Наострени за одмазда на Унгарците

Утрински - 11.06.2005

Македонските ракометари утревечер го играат првиот меч од баражот за ЕП 2006 Мајнов треба да биде изненадувањето при "фластер" на Лазаров РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Македонските ракометари одвај чекаат утревечер од 20,30 ч. да истрчаат на паркетот во СРЦ “Калееи и да го реализираат првиот дел од ...

Брза игра за победа

Дневник - 11.06.2005

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2006, МАКЕДОНИЈА - УНГАРИЈА Нема резултат за сигурен реванш, мораме на двете средби да бидеме добри - вели селекторот Живковиќ Машката ракометна сениорска репрезентација на Македонија во баражот за ЕП 2006 против Унгарија утревечер (20.30 ч.

Тута мирен само со победа од 15 разлика

Вест - 11.06.2005

РАКОМЕТ - БАРАЖ ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО 2006 ВО ШВАЈЦАРИЈА (МАЖИ) По шест неуспешни едноподруго обиди, нашата машка ракометна репрезентација викендов ќе има уште една шанса да се врати на големата сцена. Како и пред две години, последната пречка до пласман на европско првенс По шест неуспешни ...

Живковиќ: За мене само 15 разлика е доволно

Време - 10.06.2005

ЗА НЕДЕЛНИОТ БАРАЖ СО УНГАРИЈА Александра Мазнева-Бундалевска Зоран Живковиќ-Тута, селекторот на македонската машка ракометна репрезентација, верува во својот избран тим и ако ракометарите одиграат малку повеќе од половина од она што го тренирале, тој верува дека ќе го минат бараж-двомечот против ...

Во брзината е решението за Унгарците

Утрински - 10.06.2005

Селекторот на ракометарите, Живковиќ, за утрешниот прв меч од баражот за ЕП 2006 Петковски: Оптимист сум и мислам дека Унгарија ќе падне во Скопје РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ "Ќе барам една максимално брза, темпо-игра во сите 60 минути, со брза контра и брз центар, без никакво калкулирање, бидејќи само ...

Живковиќ оптимист за дуелите против Унгарија

Дневник - 10.06.2005

РАКОМЕТ - МАЖИТЕ ИГРААТ В НЕДЕЛА Верувајќи во квалитетите на сегашните репрезентативци, селекторот Зоран Живковиќ смета дека ќе има успех во баражот против Унгарија ако репрезентацијата покаже барем 60 отсто од она што досега го тренирале.

Тута ќе инсистира на максимално брза игра

Вест - 10.06.2005

РАКОМЕТ - ПРЕД ПРВИОТ БАРАЖ-ДУЕЛ СО УНГАРИЈА Телепњев конечно Македонец Максимално брза игра во текот на сите 60 минути е она на што ќе инсистира селекторот на машката ракометна репрезентација, Зоран Живковиќ, од своите избраници на претстојните бараж-дуели со Унгарија што водат на ЕП 2006 во ...

Две шанси за наше учество на големите спорстки собири

А1 - 09.06.2005

Две наши репрезентации и тоа ракометни, се на ден пред викендот кој може да биде решавачки за нивното учество на големите спортски собири. Жените против Србија и Црна Гора ќе се надигруваат за учество на светското, мажите преку Унгарија ќе се обидат да дојдат до европското првенство.

Ристовски откажа, па се премисли

Утрински - 09.06.2005

Селекторот го реши проблемот со голманите Чуварот на мрежата на Металург, Борко Ристовски, вчера конечно му ја симна од грб грижата на селекторот Зоран Живковиќ за “тенкатааи голманска позиција, која, по откажувањето на Шандор Ходик и перипетиите со воената обврска на Петар Ангелов, се сведе само ...

Голманот Ристовски му се приклучи на тимот

Време - 09.06.2005

ЗА НЕДЕЛНИОТ МЕЧ СО УНГАРИЈА Голманот на ракометниот македонски вицешампион Борко Ристовски вчера и се приклучи на репрезентацијата, која во Скопје се подготвува за претстојниот бараж-двомеч со Унгарија за пласман на ЕП, в недела и идната сабота во Бекешчаба.

Ристовски како трет голман

Вест - 09.06.2005

РАКОМЕТ - ПОДГОТОВКИ НА СЕНИОРИТЕ На пет дена до првиот бараж-натпревар со Унгарија, селекторот на машката ракометна репрезентација, Зоран Живковиќ, конечно доби и трет голман на располагање. Младиот чувар на мрежата на Металург, Борко Ристовски, се појави на вчерашниот утрински тренинг и ќе го ...

Колев и Турченко отпаднаа

Дневник - 08.06.2005

РАКОМЕТ - МАШКА репрезентација По турнирот во Португалија, каде што нашите сениори го освоија првото место, селекторот Зоран Живковиќ го намали списокот на 16 ракометари што ќе конкурираат за тимот на дуелите со Унгарија. Средните бекови Марјан Колев и Сергеј Турченко отпаднаа од списокот, заедно ...

Тута ги ослободи Колев и Турченко

Вест - 08.06.2005

НЕМА ОДМОР ЗА НАШИТЕ НАЈДОБРИ РАКОМЕТАРИ Селекторот Зоран Живковиќ ги ослободи искусните бекови Марјан Колев и Сергеј Турченко од обврските кон машката ракометна репрезентација, скратувајќи го списокот ракометари со кои што работи на подготовките за бараж-мечевите со Унгарија на 18.

Отпаднаа Турченко, Колев и Неданоски

Време - 08.06.2005

СЕЛЕКТОРОТ ПОЛЕКА ГО КРАТИ СПИСОКОТ Натурализираниот Македонец, бекот на Младост од Богданци, Сергеј Турченко и играчот на Вардар Про, Марјан Колев, како и неговиот соиграч, младиот Владо Неданоски отпаднаа од поширокиот список на машката ракометна репрезентација на Македонија.

Ангелов од денеска во "Кале"?

Вест - 07.06.2005

РАКОМЕТ - НОВО БАРАЊЕ НА РФМ ДО МО БИТОЛА. - Дали упорноста на селекторот Зоран Живковиќ меѓу своите избраници да го види голманот Петар Ангелов за бараж-мечевите со Унгарија овој пат ќе вроди со плод ќе се знае деновиве. Ракометната федерација на Македонија вчера поднесе ново барање до подрачната ...

Од денеска и Ангелов на подготовките?

Утрински - 07.06.2005

Ново барање од РФМ до АРМ БИТОЛА - Ракометната федерација на Македонија вчера до Подрачната единица на Министерството за одбрана во Битола испрати ново барање за привремено ослободување на Петар Ангелов од воените обврски без да му биде продолжен воениот рок што го служи во цивилка.

Војникот Ангелов на рапорт кај Тута?

Време - 07.06.2005

РФМ ИЗДЕЈСТВУВА ОТСУСТВО Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ги завршила обврските околу ослободувањето на Петар Ангелов од отслужувањето за воениот рок за време на подготовките за репрезентацијата. Ова го изјави Марјан Начевски, генерален секретар на РФМ, кој потврди дека популарниот Диви, ...