TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МВР подготвува кривични пријави против членовите на ДИК

Дневник - 21.09.2002

ПРОДОЛЖУВА ИЗБОРНАТА РАШОМОНИЈАДА "Кометал трејд" не бил увозник, туку само посредник во набавката на хартијата, која ја купил Графичкиот центар во Скопје, тврди Трифун Костовски Министерството за внатрешни работи подготвува кривични пријави против сите членови на Државната изборна комисија, ...

Власта со монтажа сака да фрли дамка на изборите

Утрински - 21.09.2002

Прес-конференција на Трифун Костовски и "Кометал трејд" по инсинуациите од МВР и министерот Бошкоски Трифун Костовски вчера со резигнација ги отфрли сите сомневања изречени за него во врска со регуларноста на изборниот процес.

Зафироски: Полицијата влезе незаконски во "11 Октомври"

Утрински - 21.09.2002

Директорот на прилепската печатнца го демантира министерот за внатрешни работи Сите наоди и докази што ги презентираше господинот Љубе Бошкоски во своето излагање се неточни и невистинити, тенденциозни, со цел да се наруши угледот и рејтингот на печатницата "11 Октомври", на менаџерскиот тим и мене ...

Упадот на луѓето на Љубе беше навредувачки и нецивилизиран

Вест - 21.09.2002

ПЕЧАТНИЦАТА "11 ОКТОМВРИ" ГО ДЕМАНТИРА МИНИСТЕРОТ ЉУБЕ БОШКОВСКИ Управниот одбор на Печатницата "11 Октомври" оценува дека наодите и доказите што ги презентираа министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски и Прилепскиот основен суд во врска со претресот во печатницата, се неточни и тенденциозни.

"Кометал трејд " не ја увезе харијата за спорните гласачки ливчиња

Вест - 21.09.2002

ТРИФУН КОСТОВСКИ ГИ ДЕМАНТИРА ТВРДЕЊАТА НА МИНИСТЕРОТ БОШКОВСКИ Тврдењата на Бошковски за софистициран фалсификат Трифун Костовски, сопственик на "Кометал трејд" ги оцени како чиста конструкција Трифун Костовски ги отфрли обвинувањата од министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски дека неговата ...

Фалсификатот е измислен за да се прикрие криминалот на ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 21.09.2002

Јани Макрадули, портпарол на СДСМ за сценариото со партиско-полициски упади во државните институции КАТИЦА ЧАНГОВА Во Македонија се случи постизборна рашомонијада. Откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ пред цел свет го призна поразот и ја честиташе победа, некои партиски сили наеднаш се попишманија и преку ...

Зафировски: „Гнасна лага е тврдењето на Бошковски“

А1 - 20.09.2002

„Сите наоди и докази што ги презентираше г-нот Љубе Бошковски на вчерашниот прес се неточни, невистинити, тенденциозни со цел да се наруши угледот и рејтингот на печатницата „11-ти Октомври““, се вели во денешното соопштение на претседателот на управниот одбор на печатницата, Сашо Зафировски.

Костовски: „Кометал трејд“ не е увозник на хартијата

А1 - 20.09.2002

Хартијата што се кориристи во Графички центар - Скопје е само за печатење на магазински списанија. Вака директорот на печатницата Тодор Костадинов одговори на обвинувањата на министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски дека наводно преку фирмата на Трифун Костовски „Кометал трејд“ била увезена ...

Бошковски се сомнева дека е направен изборен фалсификат

Дневник - 20.09.2002

МВР ОБВИНУВА Постои основано сомневање дека е направен најтежок изборен фалсификат на најсофистициран начин и ние преземаме истражни дејства што треба да го потврдат тоа, изјави вчера министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски со најавата дека ќе бидат поднесени кривични пријави против ...

ДИК под полициска пресија со барање за признавање изборен фалсификат

Утрински - 20.09.2002

Драматична ноќ во Собранието на Македонија. Државната изборна комисија под притисок ги соопшти изборните резултати Во Собранието завчера се случуваше вистинска драма. Државната изборна комисија беше под полициска истрага на сў уште актуелниот министер за внатрешни работи и под лупа на ...

Наредбата за претрес во прилепската печатница е валидна

Утрински - 20.09.2002

Соопштение на Основниот суд во Прилеп Наредбата за претрес во прилепската печатница е издадена од надлежен истражен судија и во пропишана постапка и таа е во целост во согласност со законот и е во целост полноважна од материјално-правна и процесно правна гледна точка, се вели во соопштението на ...

ВМРО-ДПМНЕ: на изборите направен софистициран фалсификат

Вест - 20.09.2002

Министерот за внатрешни работи на Македонија Љубе Бошкоски вчера на прес-конференција, честитајќи им ја победата на СДСМ и на неговиот противкандидат во третата изборна единица Тито Петковски, соопшти дека на изборите бил направен софистициран фалсификат.

Прилепските судии го бранат налогот за влегување во печатницата

Дневник - 20.09.2002

ПОСТИЗБОРНА АФЕРА Во ВМРО-ДПМНЕ се разочарани од работата на ДИК и најавуваат дека до крај ќе ги расчистат сомнежите во врска со регуларноста на изборите Наредбата за претрес со која крим-полицијата прексиноќа влезе во прилепската печатница "11 Октомври" поради сомневање за махинации при печатењето ...

Бошкоски се сомнева во фалсификат, но не кажува кој го направил

Утрински - 20.09.2002

И покрај честитките, ВМРО-ДПМНЕ сака да ја оспори победата на коалицијата "За" Сашко Димевски Коалицијата ВМРО-ДПМНЕ и ЛП вчера на прес-конференција уште еднаш повторија дека победата на коалицијата "За" на неделните избори е неспорна, меѓутоа изразуваат сомневања околу некои постапки на ДИК, пред ...

Членови на ДИК го надгледувале палењето на хартијата

Утрински - 20.09.2002

СЛУЧАЈ За поништувањето на погрешно печатените табаци подготвени за гласачки ливчиња за изборите во печатницата во Прилеп постои записник кој беше презентиран на вчерашната средба со новинарите во Собранието на Македонија. Од записникот на кој стои датум 5 септември 2002 година може да се види дека ...

Бошковски: „Софистициран фалсификат на изборите“

А1 - 19.09.2002

Министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски денеска во Скопје на конференција за новинари, честитајќи му ја победата на СДСМ и неговиот противкандидат во третата изборна единица Тито Петковски, соопшти дека на изборите бил направен софистициран фалсификат.

ДБК упаднала во печатницата во Прилеп со лажен налог

Вест - 19.09.2002

Инспекторите на ДБК вечерта повторно се вратиле предводени од заменик - директорот Златко Кескоски, при што било оценето дека во една таква напната атмосфера, иако без валиден документ за претрес, да им се овоз Завчера околу 13 часот, неколку полициски возила со 15-тина вооружени лица со панцири, ...

Странците ја чуваа претседателката на ДИК од Љубе

Вест - 19.09.2002

НОВ ОБИД НА МИНИСТЕРОТ ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ДА БИДЕ ИНТЕРЕСЕН Врз претседателката на Државната изборна комисија Мирјана Лазарова-Трајковска, министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски преку свои послушници завчераноќ вршел голем притисок за да се попречи објавува Државната изборна комисија ...

ВМРО-ДПМНЕ бара и хемиска анализа на хартијата на гласачките ливчиња

Дневник - 19.09.2002

ПАРТИИТЕ ШТО ИЗГУБИЈА СО НОВИ ЖАЛБИ Полицијата пред два дена се обидела да влезе во печатницата со лажен судски налог, вели директорот на "11 Октомври" По информациите за обид на упад на крим-полицијата во печатницата "11 Октомври" во Прилеп, каде што се испечатија гласачките ливчиња, ВМРО-ДПМНЕ ...

Упад на ДБК во печатницата „11-ти Октомври“ во Прилеп

А1 - 18.09.2002

„15 полицајци со панцири и автомати и исто толку инспектори од Државна безбедност предводени од заменик директорот Златко Кецковски вчера околу 13 часот насилно влегоа во печатницата „11-ти Октомври“ во Прилеп со фалсификуван налог за претрес“, тврди директорот на печатницата Сашо Зафировски.

Полицијата спречена да влезе во печатницата "11 Октомври"

Утрински - 18.09.2002

Портпарол Експертите од крим-полицијата со судски налог вчера се обиделе да влезат во печатницата "11 Октомври", но не им било дозволено. Целта на крим-полицијата била да ја доразгледаат и да ја констатираат фактичката состојба со бројот на гласачките ливчиња кои се појавиле на неколку места и ...