TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предлогот за статусот на Косово во март 2007

А1 - 26.11.2006

Предлогот за статусот на Косово ќе биде соопштен во март следната година, јавуваат денеска косовските медиуми. Специјалниот пратеник на Обединетите нации за статусот на Косово, Марти Ахтисари својот предлог ќе го достави до Советот за безбедност на ОН, кога на чело на ова тело ќе биде Велика ...

Српскиот министер во косовската Влада најави оставка

А1 - 25.11.2006

Единствениот српски министер во косовската Влада, Славиша Петковиќ, најави дека во понеделник ќе поднесе оставка. Најавата на Петковиќ, кој е министер за враќање на раселените лица, следи по синоќешната изјава на косовскиот премиер Агим Чеку, кој изјави дека министерот Петковиќ веќе поднел оставка ...

Ахтисари го привршува конечниот драфт документ за Косово

А1 - 25.11.2006

Главниот преговарач за конечниот статус на Косово, Марти Ахтисари, веќе го привршува конечниот драфт документ за иднината на Косово и ќе го презентира на крај на јануари. Тој, според дневниот весник „Коха Диторе“, покрај главниот документ со кој ќе бидат утврдени принципите, ќе има и десет анекси ...

Коха Диторе:Предлогот на Ахтисари ќе има главен документ и десет анекси

Канал5 - 25.11.2006

Предлогот на специјалниот пратеник на ОН за статусот на Косово, Марти Ахтисари, покрај главниот документ, со кој ќе бидат утврдени принципите, ќе има и десет анекси со детали за статусот, пишува денеска косовскиот весник „Коха диторе“.

Статусот на Косово може повторно да се одложи

Време - 25.11.2006

АНАЛИЗА НА БИРН ОД ЛОНДОН Решавањето на конечниот статус на Косово има големи шанси да се одложи дури и по предвидениот рок рано следнава пролет. Целиот процес би можел да се одложи за крајот од идното лето, односно до септември 2007 година, пишува во својата вчерашна анализа Балканската ...

Со Косово ќе се состави балканскиот мозаик

Дневник - 25.11.2006

Во пакетот на Ахтисари ќе има повеќе елементи поврзани со статусот, како децентрализацијата, заштитата на културното наследство, правата на заедниците. Целосно сум убеден дека тој пакет ќе биде добра основа за конечниот статус на Косово, вели Рукер Седум години по Рамбује и по Резолуцијата 1244 на ...

Косово ќе биде независно по јуни 2007

Дневник - 25.11.2006

Независноста на Косово не треба да се очекува пред јуни 2007 година, објави приштинскиот весник „Коха диторе“ Повикувајќи се на извори блиски до меѓународните преговарачи за Косово, весникот истакнува дека процесот ќе се одолжи поради противење на Москва. - Ќе бидат неколку тешки месеци.

За сите демаркацијата е техничко прашање, се чека предлогот на Ахтисари

Утрински - 24.11.2006

Милошоски изјави дека прашањето за признавање на Косово ќе се разгледува кога ќе дојде на дневен ред Од нашиот известувач ДИМИТАР ЧУЛЕВ ПРИШТИНА - „Балканот, сепак, е поширок од Косово и од Албанија, а Македонија добро се чувствува меѓу своите соседи и пријатели во кои спаѓаат и Србија, и Бугарија, ...

Милошоски бара демаркација со статусот, Чеку вели - потоа

Време - 24.11.2006

ШЕФОТ НА МАКЕДОНСКАТА ДИПЛОМАТИЈА ВО ПРИШТИНА Македонија го поддржува секое решение на специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН Марти Ахтисари во однос на идниот статус на Косово, изјави македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски по средбата во Приштина со косовскиот ...

Демаркацијата е само техничко прашање

Вест - 24.11.2006

ШЕФОТ НА МАКЕДОНСКАТА ДИПЛОМАТИЈА МИЛОШОСКИ ВО ПРИШТИНА Косовскиот премиер Чеку смета дека демаркацијата како техничко прашање треба да се реафирмира по дефинирањето на статусот на Косово, наспроти заедничката препорака на Милошоски и на УНМИК прашањето за границата да се решава како дел од резолуц ...

Разграничувањето во пакет со статусот на Косово

Дневник - 24.11.2006

Македонија очекува статусот на Косово да се реши до почетокот на февруари, а разграничувањето да биде дел од конечната резолуција на ОН Прашањето за обележувањето на границата со Македонија да биде дел од пакетот за решавање на статусот на Косово.

Социјалистите бараат локални избори по статусот на Косово

Дневник - 24.11.2006

Локалните избори во Албанија треба да бидат одложени се' додека не биде решен статусот на Косово, побараа опозициските социјалисти. Генералниот секретар на социјалистите, Пандели Мајко, оцени дека решавањето на финалниот статус на Косово е најзначаен настан за Албанците по 1912 година, кога е ...

Нема нов договор за северната граница

Вечер Прес - 24.11.2006

Спротивно на договорот меѓу Милошоски и претставникот на УНМИК, Стивен Хук, косовскиот премиер Агим Чеку смета дека прашањето за демаркацијата на границата треба да се реши пред дефинирањето на финалниот статус на покраината Прашањето за демаркацијата на северната граница на Македонија во делот кон ...

За Милошоски и Чеку границата е техничко прашање

А1 - 23.11.2006

Откако ги премостија јазичните бариери, Милошоски и Чеку во релаксирана атмосфера го третираа и прашањето на демаркација на границата. И за двајцата тоа претставува техничко прашање, кое ќе се реши во рамките на конечниот статус на Косово.

Министерот Милошоски денес во посета на Косово

Утрински - 23.11.2006

Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, денес ќе престојува во еднодневна посета на Приштина каде што ќе се сретне со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу и со премиерот Агим Чеку. Прашањето за демаркација на македонската северна граница во делот кон Косово сигурно ќе биде дел од ...

Милошоски денеска во Приштина

Дневник - 23.11.2006

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска ќе престојува во еднодневна посета на Приштина, Косово. Шефот на дипломатијата ќе има средби со шефот на УНМИК Јоаким Рикер, со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу и со претседателот на привремената косовска влада Агим Чеку.

Чеку бара независност, Милошоски вели ќе видиме

Канал5 - 23.11.2006

Македонија сака во најскоро можно време да се затвори косовскиот статус, без дополнителни пролонгирања. Македонија сака во најскоро можно време да се затвори косовскиот статус, без дополнителни пролонгирања. Тоа треба да се случи на крајот на јануари или почетокот на февруари догодина - порача ...

Посета на Косово

Вечер Прес - 23.11.2006

Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски денес ќе го посети Косово. Шефот на дипломатијата во Приштина ќе има средби со заменик-шефот на УНМИК Стивен Шук, со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, со претседателот на привремената косовска Влада Агим Чеку.

Собранието на Албанија бара Косово да биде независно

Утрински - 22.11.2006

Резолуција за Косово во која се наведува дека завршниот статус на Косово треба да биде независност, донесе во понеделникот вечерта албанското Собрание. „Завршниот статус треба да претпостави исполнување на аспирациите и волјата на граѓаните на Косово за една независна, демократска, мултиетничка и ...

Албанскиот парламент усвои декларација за Косово

Дневник - 22.11.2006

Албанскиот парламент прексиноќа усвои декларација за Косово во која повика брзо да се реши идниот статус на провинцијата и косовските Албанци да не прибегнуваат кон насилство. Пратениците се заложија дека конечниот статус треба да ја одразува волјата на граѓаните на Косово.

Петерсен барал да се заврши демаркацијата на границата

Утрински - 22.11.2006

Поранешниот цивилен администратор на Косово, Сорен Јесен Петерсен, барал брзо затворање на прашањето за демаркација за границата меѓу Македонија и Косово. „Зборував со властите во Приштина и ги уверив надлежните во Скопје дека прашањето нема да остане нерешено до времето кога ќе се донесе одлуката ...

Петерсен инсистирал на брза демаркација на границата

А1 - 21.11.2006

Поранешниот шеф на УНМИК, Сорен Јесен Петерсен, кај косовските и властите во Скопје инсистирал на брза демаркација на границата со Косово, а од претставници на контакт-групата и од Марти Ахтисари барал оваа прашање да не остане нерешено, пред да биде донесена конечната одлука за Косово.

Албанскиот Парламент усвои декларација за Косово

А1 - 21.11.2006

Пратениците во албанскиот Парламент синоќа едногласно усвоија декларација во која повикаа на брзо решавање на идниот статус на Косово и апелираа до Албанците во покраината да избегнуваат насилство. Пратениците се заложија конечниот статус да ја одразува волјата на граѓаните на Косово за независна, ...

Чеку доби поддршка од Рим за ограничена независност на Косово

А1 - 21.11.2006

Италијанскиот министер за надворешни работи Масимо Д'Алема му вети на косовскиот премиер Агим Чеку дека Италија ќе се ангажира за интеграција на балканските земји во Евроската унија, јавија приштинските медиуми пренесувајќи дека Д'Алема го потврдил ставот на Италија за ограничена независност на ...

Косово е гладно за независност

Дневник - 21.11.2006

Косово е подготвено да биде независно и одложувањето на неговиот статус ќе ги запре реформските процеси на Балканот, предупреди премиерот Агим Чеку во колумна за весникот „Вол стрит џурнал“. - Косово е гладно за независност. Тоа е спремно за независност и сега не е време да се запре часовникот.

Чеку доби поддршка од Рим за ограничена независност на Косово

Канал5 - 21.11.2006

Италијанскиот министер за надворешни работи Масимо Д'Алема му вети на косовскиот премиер Агим Чеку дека Италија ќе се ангажира за интеграција на балканските земји во Евроската унија, јавија приштинските медиуми пренесувајќи дека Д'Алема го потврдил ставот на Италија за ограничена независност на ...

Албанскиот Парламент усвои декларација за Косово

Канал5 - 21.11.2006

Пратениците во албанскиот Парламент синоќа едногласно усвоија декларација во која повикаа на брзо решавање на идниот статус на Косово и апелираа до Албанците во покраината да избегнуваат насилство. Тирана, 21 ноември (МИА) - Пратениците во албанскиот Парламент синоќа едногласно усвоија декларација ...

Предлог решението за Косово во февруари 2007-ма

А1 - 20.11.2006

По многуте шпекулации околу тајмингот, Марти Ахтисари пресече. Предлог решението за идниот статус на Косово ќе го соопшти во февруари идната година. Ќе ги почека прво резултатите од парламентарните избори во Србија закажани за 21 јануари, но не и формирањето на идната српска влада.

Албанскиот Парламент со декларација за поддршка на независно Косово

Вест - 20.11.2006

Тирана, 20 ноември - Албанскиот Парламент на денешната седница се очекува да усвои нацрт-декларација за Косово, што ја изготви Парламентарната комисија за надворешна политика. Во нацрт-соопштението, Собранието изразува став во прилог на поддршка на решение што го уважува стремежот на народот на ...

Москва тврди дека преговорите за Косово ќе продолжат

Утрински - 20.11.2006

Белград - За предлог-решението на статусот на Косово, што ќе го поднесе специјалниот пратеник на ОН, Марти Ахтисари, мора да се разговара и во таа смисла преговорите за Косово ќе продолжат изјави амбасадорот на Русија во Белград, Александар Алексеев во интервју за весникот „Политика“.

Србија нема со војна да го брани Косово

Дневник - 20.11.2006

Србија нема да почне војна ако Косово добие независност, но ќе се бори со сите дипломатски и законски средства, изјави српскиот претседател Борис Тадиќ, јави МИА. Со ова Тадиќ одговори на барањето од Српската радикална партија, Белград „со воени средства да го блокира спроведувањето на ...