TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардарки без финале

Deutsche Welle - 04.05.2014

Во својот прв настап на „фајнал фор“ турнирот во Лигата на шампионите, ракометарките на Вардар не успеаја да стигнат и до првото финале. Денеска утеха ќе бараат во мечот за третото место против ...

Вардарки поразени од Будуќност по продолжение

Утрински - 04.05.2014

Црвено-црните загубија од Будуќност со 22:20 во вториот полуфинален натпревар, откако регуларниот дел од мечот заврши нерешено 16:16 Македонскиот првак ЖРК Вардар СЦБТ ќе игра против Митјиланд во ...

Ракометарките на Вардар во борба за третото место во ЛШ

24 Вести - 04.05.2014

По поразот од „Будуќност“, ракометарките на македонскиот првак Вардар СЦБТ попладнево го играат натпреварот за 3 место на „фајнл фор“ турнирот во Будимпешта.

Трети во Европа

Deutsche Welle - 04.05.2014

Македонскиот ракометен шампион во женска конкуренција Вардар стигна со најголемиот успех во клупската историја откако во Будимпешта победи во натпреварот за третото место во Лигата на шампиони ...

Трето место за Вардар во Лигата на шампионите

24 Вести - 04.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ го освоија третото место сезонава во Лигата на шампионите откако во „малото финале“ на завршниот турнир во Будимпешта го победија данскиот Митјиланд со 34:31 (14:12).

Вардар го заборави Будуќност, со Митјиланд за трето место

Телма - 04.05.2014

Вардар СЦБТ ќе игра против Митјиланд за третото место на ракометниот „фајнл фор“ турнир во Будимпешта. По поразот од Будуќност, македонскиот првак ќе се обиде сезоната во елитната лига да ја заврши ...

ФОТО: Вардарки трети во Европа

Утрински - 04.05.2014

Македонскиот првак подобар од Митјиланд со 34:31 во малото финале на ЛШ Ракометарките на Вардар СЦБТ го освоија третото место на историскиот прв завршен турнир во женската Лига на шампионите, ...

Вардарки уште не се зрели за европската титула

Вест - 04.05.2014

Вардаровиот ракометен супертим уште треба да созрева за титулата во Лигата на шампионите. За почеток, мораше да се задоволи со третото место во Европа, што, исто така, воопшто не е лошо за еден ...

Вардар го совлада Митјиланд за третото место во ЛШ

Канал5 - 04.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ го освоија третото место сезонава во Лигата на шампионите откако во „малото финале“ на завршниот турнир во Будимпешта го победија данскиот Митјиланд со 34:31 (14:12).

Кастратовиќ: Одигравме добар натпревар честитки за моите ракометарки

24 Вести - 04.05.2014

По завршувањето на дуелот со Митјиланд и освоеното трето место, тренерот на Вардар СЦБТ Индира Кастратовиќ на прес-конференцијата им честитка на ракометарките за победата.

ЖРК Вардар трет, Ѓер ја одбрани титулата

Телма - 04.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ го надминаа несреќниот полуфинален пораз и го обезбедија 3. место, Ѓер втора година по ред шампион. ЖРК Вардар СЦБТ го освои третото место во Лигата на шампионите ...

Кастратовиќ: успеавме да се мотивираме

Телма - 04.05.2014

Индира Кастратовиќ искажа задоволство од резултатот и деби настапот во Лигата на шампионите. По завршувањето на дуелот со Митјиланд и освоеното трето место, тренерот на Вардар СЦБТ Индира Кастратовиќ ...

Вардар со бронза се враќа од Будимпешта

Дневник - 04.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ во малото финале на фајналфор-турнирот во Будимпешта го совладаа тимот на Митјиланд со 34-31 (14-12) и во Скопје се враќаат како третопласирани во Лигата на шампионките.

„Вардарки“ трети во Европа

Курир - 04.05.2014

Избраничките на Индира Кастратовиќ го освоија третото место сезонава во Лигата на шампионите откако во битката за третото местио на завршниот турнир во Будимпешта го победија данскиот Митјиланд со ...

Кастратовиќ: Сите треба да сме задоволни со овој резултат

Курир - 04.05.2014

По завршувањето на дуелот со Митјиланд и освоеното трето место, тренерот на Вардар СЦБТ Индира Кастратовиќ на прес-конференцијата им честитка на ракометарките за победата.

Николиќ, Пино и Дембеле задоволни од постигнатото

Курир - 04.05.2014

Јулија Николиќ беше џокер на ЖРК Вардар СЦБТ во победата со Митјиланд. Доскорашната македонска репрезентативка постигна шест гола од седум обиди и, заедно со Јованка Радичевиќ, беше најефикасна во ...

„Вардарки“ во шок по полуфиналето, но едногласни: Бронзата ќе ја освоиме за Вардар, за нас, за Македонија!

Екипа - 04.05.2014

Не е така лесно да се заборави натпревар режиран согласно најдраматичното можно спортско сценарио. Посебно, ако се работи за полуфинале од Лигата на шампионите, на пример.

Лејно: “немавме доволно среќа за пласман во финалето”

Вардар - 04.05.2014

По лошото прво полувреме на полуфиналниот натпревар од “ фајнал-фор ” турнирот во Будимпешта, против екипата на Будуќност, македонскиот шампион Вардар СЦБТ се врати во игра во вториот дел, ...

ЖРК Вардар СЦБТ против Митјиланд во борбата за третото место

Алфа - 04.05.2014

По поразот од Будуќност во полуфиналето од 22:20 по две продолженија, екипата на ЖРК Вардар денеска ќе се бори за третата позиција на првиот фајнл фор турнир во ракометната Лига на шампионки.

Кастратовиќ: Никој не се надеваше дека Јуле ќе погоди од 12 метри

Нетпрес - 04.05.2014

Полуфиналниот дуел меѓу македонскиот шампион Вардар СЦБТ и Будуќност на фајнл форот во Лигата на шампионите во Будимпешта, можеше да биде решен во наша полза кога во 59 минута од натпреварот Јулија ...

Лекиќ: Цвијиќ намерно ме удри

Нетпрес - 04.05.2014

Најдобрата ракометарка во светот Србинката Андреа Лекиќ, не можеше да го даде максимумот за Вардар СЦБТ во полуфиналето на фајнл форот во Лигата на шампионите против Будуќност, бидејќи нејзината ...

Радичевиќ: Игравме и против судиите

Нетпрес - 04.05.2014

Десното крило во редовите на македонскиот шампион Вардар СЦБТ, Црногорката Јованка Радичевиќ , изјави дека во полуфиналето на фајнл форот во Лигата на шампионите во Будимпешта, не играле само против ...

Магдинчев: Грешката беше што имавме „десничарки“ на десен бек

Екипа - 04.05.2014

Како што најавивме и пред почетокот на фајналфор турнирот во Будимпешта, наш стручен аналитичар за натпреварите од завршницата од ЛШ ќе биде селекторот на македонската репрезентација, Ристо Магдинчев.

Вардарки со Митјиланд ќе се борат за бронзата

МКД - 04.05.2014

Македонскиот ракометен првак во женска конкуренција, ЖРК Вардар ЦСБТ денеска против Митјиланд ќе игра за бронзениот медал на фајнал-фор турнирот од ракометната Лига на шампионки.

Ракомет ЛШ (жени): Лејно не брани против Митјиланд

Сител - 04.05.2014

На денешниот натпревар за 3.место на фајнл фор турнирот во Будимпешта ракометарките на Вардар СЦБТ за противник го имаат дански Митјиланд. На овој натпревар во составот на „црвено-црните“ нема да ...

Јулија Николиќ: Го оставаме Будуќност зад нас, Митјиланд да падне

Екипа - 04.05.2014

Јулија Николиќ и ден по мечот не може да го сокрие разочарувањето од драматичниот пораз од Будуќност во полуфиналето од Ф4 на Лигата на шампионите. Но, искусната наша ракометарка потенцира дека ...

Вардар СЦБТ против Митјиланд за трето место

Вардар - 04.05.2014

По поразот од Будуќност во полуфиналето, македонскиот шампион Вардар СЦБТ денеска ќе игра во натпреварот за третото место, против екипата на Митјилнад, која што во првото полуфинале загуби од Ѓер.

Ракомет ЛШ (жени): Вардар СЦБТ против Митјиланд за 3.место

Сител - 04.05.2014

По поразот од „Будуќност“, ракометарките на македонскиот првак Вардар СЦБТ попладнево го играат натпреварот за 3 место на „фајнл фор“ турнирот во Будимпешта.

Ракометарките на Вардар во борба за третото место во ЛШ

А1 On - 04.05.2014

По поразот од „Будуќност“, ракометарките на македонскиот првак Вардар СЦБТ попладнево го играат натпреварот за 3 место на „фајнл фор“ турнирот во Будимпешта.

Од вчерашните грешки да се извлече поука…

Екипа - 04.05.2014

ЖРК Вардар СЦБТ вчера во драматичен меч, по две продолженија, го загуби полуфиналниот дуел против Будуќност, на фајналфор турнирот во Будимпешта. Разочарувањето кај „црвено-црните“ ракометарки беше ...

Кастратовиќ без Лејно, а со Саидова оди по бронза (ФОТО)

Спортклуб - 04.05.2014

Индира Кастратовиќ во составот за денешната средба одличи да ја вклучи голманката Нигина Саидова, на местото на Амадин Лејно. Лејно вчера бранеше одлично, но според последните информации имала ...

ВО ЖИВО: ЖРК Вардар СЦБТ - Митјиланд

Алфа - 04.05.2014

Следете ги во живо промените на резултатот од натпреварот за третото место во Лигата на шампионки во кој нашиот првак ЖРК Вардар СЦБТ се среќава со данскиот претставник Митјиланд.

Без Лејно, а со Лекиќ против Данките

Екипа - 04.05.2014

Единствената измена во составот на македонскиот шампион во однос на вчерашниот полуфинален дуел против Будуќност е голманката Амандин Лејно. Херојот на нашата игра во второто полувреме нема да биде ...

Суслина и Николиќ го предводат Вардар

Телеграф - 04.05.2014

„Црвено-црните“ имаат 14:12 на полувремето во мечот за 3. место на Ф4 турнирот во Будимпешта Вардар СЦБТ има водство од 14:12 на полувремето против Митјиланд во мечот за третото место на „фајнал-фор“ ...

ТРИУМФАЛЕН КРАЈ НА ЕВРО-СЕЗОНАТА: Вардар носи бронза од Будимпешта!

Екипа - 04.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ остануваат запишани како трета екипа на Стариот континент во сезоната 2013/2014 од Лигата на шампионите, откако сосема заслужено на убедлив начин стигнаа до триумф ...

Вардарки трети во Европа

МКД - 04.05.2014

Македонскиот ракометен првак ЖРК Вардар го совлада дански Митјиланд со 34:31 во натпреварот за третото место на завршниот фајнал-фор турнир во Будимпешта.

ЖРК Вардар трет во Европа

Сител - 04.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар го освоија третото место на „Фајнал Фоур“ турнирот, откако во ‘малото финале’ го совладаа Митјиланд со 34:31. Вардарки од првата до последната минута ја имаа контролата ...

Вардарки трети во Европа

Макфакс - 04.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар го освоија третото место на „Фајнал Фоур“ турнирот, откако во ‘малото финале’ го совладаа Митјиланд со 34:31. Вардарки од првата до последната минута ја имаа контролата ...

Вардар СЦБТ трет тим во Европа

Телеграф - 04.05.2014

„Црвено-црните“ имаат 14:12 на полувремето во мечот за 3. место на Ф4 турнирот во Будимпешта Македонскиот првак Вардар СЦБТ на третото место го завршува дебитантскиот настап во Лигата на шампионите.

ЖРК Вардар со триумф ја заврши сезоната во Лигата на шампионите, Вардарки ја освоија бронзата

Спортклуб - 04.05.2014

Екипата на ЖРК Вардар, по вчерашниот ракометен маратон и поразот од Будуќност во полуфиналето во ракометната Лига на шампиони, смогна сили и го совладаа тимот на Митјиланд во натпреварот за трето ...

НИКОЛИЌ: Трето место во Европа, прекрасен резултат

Телеграф - 04.05.2014

„За еден млад колектив, ова е одлично постигнување во премиерната сезона“, вели бекот Јулија Николиќ одигра одличен натпревар и беше еден од главните предводници на Вардар СЦБТ во мечот за третото ...

Вардар СЦБТ е третопласиран во Европа!

Дерби - 04.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ го совладаат тимот на Митјиланд со 34:31 и успеаја да се закитат со бронзениот медал како третопласирана екипа на завршниот турнир во европската Лига на шампионите.

Вардар победи во утешното финале

Оn.net - 04.05.2014

Екипата на ЖРК Вардар СЦБТ победи во натпреварот за трето место, на фајнл-фор викендот, во ракометната лига на шампионки. Ракометарките на Вардар беа извонредни во „малото“ финале и ја надиграа ...

ЖРК Вардар го освои третото место

ЗаЗабава - 04.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион ЖРК Вардар СЦБТ го освоија третото место на фајнлфор турнирот во Будимпешта, откако во малото финале го совладаа Митјиланд со 34-31.

Вардарки трети во Европа

Кајгана - 04.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар го освоија третото место на „Фајнал Фоур“ турнирот, откако во малото финале го совладаа Митјиланд со 34:31. Вардарки од првата до последната минута ја имаа контролата врз ...

Николиќ: Третото место е фантастичен резултат

Спортклуб - 04.05.2014

ЖРК Вардар е трет тим во Европа, македонскиот првак денеска го совлада Митјиланд во мечот за бронзениот медал во Лигата на шампионите и ги израдува сите љубители на ракометот во земјава.

Вардарки освоија бронза

А1 On - 04.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар го освоија третото место на „Фајнал Фоур“ турнирот, откако го совладаа Митјиланд со 34:31. Вардарки од првата до последната минута ја имаа контролата врз играта и пред се ...

Вардарки трети во Европа

Нетпрес - 04.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ го освоија третото место на фајнлфорот во Лигата на шампионите, откако на турнирот воБудимпешта во малото финале го совладаа тимот наМитјиланд со 34:31 (14:12).

Николиќ: Вчера плачевме денеска ќе се радуваме

Алфа - 04.05.2014

По крајот на мечот за третото место во кој Јулија Николиќ имаше значајна улога, нашата ракометарка не го криеше своето задоволство од победата над Митјиланд од 34:31.

Радичевиќ: Ова е голем успех, а ќе следат уште поголеми

Екипа - 04.05.2014

Црногорската репрезентативка Јованка Радичевиќ во битката за бронзата одигра натпревар онака како што сите ние очекуваме од неа. Очекувано, како и нејзините соиграчки, беше прерадосна по денешниот ...

Победоносна завршница на евросезоната на Вардар СЦБТ

Вардар - 04.05.2014

Македонскиот шампион Вардар СЦБТ со победа ја заврши најуспешната сезона во Лигата на шампионите во својата клупска историја, откако во натпреварот за третото место ја совлада екипата на Митјиланд, ...

Кастратовиќ: „Задоволна сум, ова е успешна сезона“

Спортклуб - 04.05.2014

Екипата на ЖРК Вардар ја заврши сезоната во Лигата на шампионите со победа и освоено трето место на завршниот турнир во Будимпешта, а тренерот на македонскиот шампион Индира Кастратовиќ смета дека ...

Кастратович: Покажавме дека не сме овде случајно

Вардар - 04.05.2014

Утешната победа против Митјиланд го врати задоволството во екипата на ЖРК Вардар СЦБТ, па на прес-конференцијата по натпреварот тренерот Индира Кастратовиќ заклучи дека со ова е крунисана една ...

(ВИДЕО) Целата прес-конференција по мечот ЖРК Вардар и Митјиланд

Спортклуб - 04.05.2014

Екипата на ЖРК Вардар го совлада тимот на Митјиланд во натпреварот за третото место на „фајнал-фор“ турнирот од Лигата на шампионите со 34:31. Вардарки го освоија бронзниот медал во својата прва ...

Кастратовиќ задоволна од успешната сезона (ВИДЕО)

МКД - 04.05.2014

Легендата на македонскиот ракомет Индира Кастратовиќ, која ги предводеше вардарки до бронзата е задоволна од освоенот трето место во дебитантската сезона на ЖРК Вардар.

Радичевиќ: Треба да се гордееме со она што го постигнавме

Алфа - 04.05.2014

Јованка Радичевиќ која денеска одигра одличен меч против Митјиланд по освоеното трето место истакна дека нејзинте соиграчи треба да бидат задоволни со успехот постигнат сезонава.

Пораз на Вардар СЦБТ во полуфиналето од Лигата на шампионите

+инфо - 04.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ несреќно загубија во полуфиналето од Лигата на шампионите на „фајнл фор“ турнирот во Будимпешта. По дополнителните 10 минути Будуќност го победи Вардар СЦБТ со 22:20 ...

Радичевиќ и Лекиќ: „Следуваат многу поголеми успеси“

Спортклуб - 04.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар и покрај поразот од Будуќност во незивесното и напорно полуфинале од Лигата на шампионите, успеаја да триумфираат во натпреварот за брознениот медал против Митјиланд.

Крв во Будимпешта… Судир на „Варвари“ и унгарската полиција, навивач на Будуќност падна од трибина (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 04.05.2014

Финалниот натпревар од Фајнлфор турнирот во Будимпешта го одбележа и тежкиот инцидент по судирот на навивачите на Будуќност, „Варварите“ и унгарската полиција.

ФОТО Трето место за Вардар СЦБТ во Лигата на шампионите

+инфо - 04.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ го освоија третото место сезонава во Лигата на шампионите откако во „малото финале“ на завршниот турнир во Будимпешта го победија данскиот Митјиланд со 34:31 (14:12).

Ракометарките на Вардар СЦБТ во борба за третото место во ЛШ

+инфо - 04.05.2014

По поразот од „Будуќност“, ракометарките на македонскиот првак Вардар СЦБТ попладнево го играат натпреварот за 3 место на „фајнл фор“ турнирот во Будимпешта.

Николиќ: Грешевме помалку и победата дојде

Вардар - 04.05.2014

Џокер на ЖРК Вардар СЦБТ во победата со Митјиланд беше Јулија Николиќ. Доскорашната македонска репрезентативка постигна шест гола од седум обиди и, заедно со Јованка Радичевиќ, беше најефикасна во ...

Кастратовиќ: Одигравме добар натпревар честитки за моите ракометарки

А1 On - 04.05.2014

По завршувањето на дуелот со Митјиланд и освоеното трето место, тренерот на Вардар СЦБТ Индира Кастратовиќ на прес-конференцијата им честитка на ракометарките за победата.

Ѓокиќ: Трети во Европа како трети во светот

Дерби - 04.05.2014

Ана Ѓокиќ задоволна му кажа збогум на активното играње ракомет, откако со Вардар СЦБТ го освои третото место на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта, кое за неа е рамно на трето ...

Дембеле: Бевме тажни, но сега сме задоволни

Дерби - 04.05.2014

Сираба Дембеле е среќна од третото место на ракометарките на Вардар СЦБТ на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта, посебно по болниот пораз од Будуќност по продолженијата во ...

Кастратовиќ: Треба сите да сме задоволни

Дерби - 04.05.2014

Тренерот на Вардар СЦБТ, Индира Кастратовиќ, смета дека освоеното трето место на нејзините ракометарки на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта претставува успех со кој треба да ...

ЖРК Вардар го освои третото место на фајнал-фор турнирот во Будимпешта!

Точка - 04.05.2014

Македонските шампионки денес рутинирано го совладаа дански Митјиланд со 34:31 и го освоија третото место на фајнал-фор турнирот во Будимпешта. Вардарки во својата дебитантска сезона во ракометната ...

Кастратовиќ: Задовлни сме со третото место во лига на шампиони

Локално - 04.05.2014

По завршувањето на дуелот со Митјиланд и освоеното трето место, тренерот на Вардар СЦБТ Индира Кастратовиќ на прес-конференцијата им честитка на ракометарките за победата.

Вардар носи бронза од Будимпешта!

Денешен - 04.05.2014

Р акометарките на ЖРК Вардар СЦБТ остануваат запишани како трета екипа на Стариот континент во сезоната 2013/2014 од Лигата на шампионите, откако сосема заслужено на убедлив начин стигнаа до триумф ...

Трето место за Вардар СЦБТ во Лигата на шампионите

еМагазин - 04.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ го освоија третото место сезонава во Лигата на шампионите откако во „малото финале“ на завршниот турнир во Будимпешта го победија данскиот Митјиланд со 34:31 (14:12).

Вардарки против Митјиланд за трето место

Република - 04.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ денеска го играат дуелот со екипата на Митјиланд за третото место на завршниот турнир од Лигата на шампионки во Будимпешта.

Кастратовиќ: Сите треба да сме задоволни со овој резултат

Република - 04.05.2014

По завршувањето на дуелот со Митјиланд и освоеното трето место, тренерот на Вардар СЦБТ Индира Кастратовиќ на прес-конференцијата им честитка на ракометарките за победата.

Вардарки трети во Европа

Вечер Прес - 04.05.2014

РАКОМЕТ - ФАЈНЛ ФОР ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ (ЖЕНИ) Во борбата за третото место ЖРК Вардар СЦБТ беше подбар од Митјиланд со 34:31, откако одигра одлично по трауматичното полуфинале, кога загуби од ...

Пораз на Вардар СЦБТ во полуфиналето од Лигата на шампионите

Локално - 04.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ несреќно загубија во полуфиналето од Лигата на шампионите на „фајнл фор“ турнирот во Будимпешта. По дополнителните 10 минути Будуќност го победи Вардар СЦБТ со 22:20 ...

ЖРК Вардар со два гола предност на полувреме

Република - 04.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар на одмор заминаа со два гола предност против данскиот тим Митјиланд во борбата за третото место во завршниот турнир во Лигара на шампионите.

Вардар победи во борбата за третото место во Лигата на шампионите

Република - 04.05.2014

ЖРК Вардар е победник во натпреварот за третото место од Лигата на шампиони на фајнал-фор турнирот во Будимпешта. Вардарки денеска го совладаа добропознатиот противник од групите данскиот претставник ...

Вардар го освои третото место во Лигата на шампиони

Н.Македонија - 04.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ го освоија третото место во сезоната 2013/2014 од Лигата на шампионитe Македонскиот ракометен клуб Вардар го совлада дански Митјиланд со 34:31 во натпреварот за ...

ЛШ: ЖРК Вардар загуби од Будуќност по продолженија

Вистина.мк - 04.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ несреќно загубија во полуфиналето од Лигата на шампионите на „фајнл фор“ турнирот во Будимпешта. По дополнителните 10 минути Будуќност го победи Вардар СЦБТ со 22:20 ...

Кастратовиќ: Одигравме добар натпревар честитки за моите ракометарки

Идивиди - 04.05.2014

По завршувањето на дуелот со Митјиланд и освоеното трето место, тренерот на Вардар СЦБТ Индира Кастратовиќ на прес-конференцијата им честитка на ракометарките за победата.

Трето место за Вардар СЦБТ во Лигата на шампионите

Идивиди - 04.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ го освоија третото место сезонава во Лигата на шампионите откако во „малото финале“ на завршниот турнир во Будимпешта го победија данскиот Митјиланд со 34:31 (14:12).

Трето место за Вардар СЦБТ во Лигата на шампионите

Lider - 04.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ го освоија третото место сезонава во Лигата на шампионите откако во „малото финале“ на завршниот турнир во Будимпешта го победија данскиот Митјиланд со 34:31 (14:12).

Ракометарките на Вардар СЦБТ во борба за третото место во ЛШ

Lider - 04.05.2014

По поразот од „Будуќност“, ракометарките на македонскиот првак Вардар СЦБТ попладнево го играат натпреварот за 3 место на „фајнл фор“ турнирот во Будимпешта.

Ракомет: Вардарки стигнаа до бронзата во ракометната Лига на шампиони

Вистина.мк - 04.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ остануваат запишани како трета екипа на Стариот континент во сезоната 2013/2014 од Лигата на шампионите, откако сосема заслужено на убедлив начин стигнаа до триумф ...

Кастратовиќ: Одигравме добар натпревар, честитки за моите ракометарки

Lider - 04.05.2014

По завршувањето на дуелот со Митјиланд и освоеното трето место, тренерот на Вардар СЦБТ Индира Кастратовиќ на прес-конференцијата им честитка на ракометарките за победата.

Ракометарките на Вардар во битка за финале

Deutsche Welle - 03.05.2014

Македонскиот женски ракометен шампион Вардар СЦБТ денеска го игра полуфиналниот дуел со Будуќност на „фајнал фор“ турнирот во Лигата на шампионите. Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ ...

ЖРК ВАРДАР СЦБТ ВО борба ЗА ФИНАЛЕ

Телма - 03.05.2014

РАКОМЕТАРКИТЕ НА ЖРК ВАРДАР СЦБТ ПРОТИВ БУДУЌНОСТ ЗА ФИНАЛЕ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ попладнево (почеток 17:30 часот) го играат своето прво полуфинале ...

Ракометарките на Вардар СЦБТ во борба за финале во Лигата на шампионите

Канал5 - 03.05.2014

- Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ попладнево (почеток 17:30 часот) го играат своето прво полуфинале во Лигата на шампионите и ќе се борат за влез во финалето.

Ракометарките на Вардар СЦБТ во борба за финале во Лигата на шампионите

24 Вести - 03.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ попладнево (почеток 17:30 часот) го играат своето прво полуфинале во Лигата на шампионите и ќе се борат за влез во финалето.

Вардарки ја меркаат европската круна

Утрински - 03.05.2014

Победникот од дуелот со Будуќност утре во финалето против подобриот меѓу Ѓер и Митјиланд И покрај инсистирањето дека веќе остварија голем успех со самиот пласман на завршниот турнир од Лигата на ...

Вардарки поразени од Будуќност (22-20) по трилер завршницата во Будимпешта

Канал5 - 03.05.2014

Дури по продолженијата од 2х5мин беше решен патникот во големото финале на фајнфорот од Лигата на Европските Шампионки. 16-16 беше резултатот по регуларните 60 минути во кои видовме две различни ...

Вардар не се пласираше во финалето на ракометната лига на шампионките

24 Вести - 03.05.2014

Македонскиот ракометен вицепрвак, Вардар нема да игра во финалето на ракометната лига на шампионките. Загуби во полуфиналето од Будуќност со 22-20 во драматичен и неизвесен натпревар во кој беа ...

ЖРК ВАРДАР СЦБТ не успеа да обезбеди финале

Телма - 03.05.2014

ЖРК ВАРДАР ПО ПРОДОЛЖЕНИЕТО ПОРАЗЕН ОД БУДУЌНОСТ 22:20, УТРЕ ПРОТИВ МИТЈИЛАНД ВО БОРБА ЗА ТРЕТОТО МЕСТО Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ несреќно загубија во полуфиналето од Лигата на шампионите на ...

Вардар СЦБТ поразен од Будуќност по продолженија

Вардар - 03.05.2014

Македонскиот шампион Вардар СЦБТ во еден драматичен и крајно неизвесен натпревар во полуфиналето од завршниот турнир во Лигата на шампионите, во кој се играа и продолженија, загуби од Будуќност со ...

Радичевиќ; Игравме против Будуќност и судиите

Алфа - 03.05.2014

По денешниот несреќен пораз во соочувањето со Будуќност, ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ потенцираат дека овој меч мора бргу да се заборави и да се фокусираат наследниот настап против Митјиланд.

Лекиќ: Ми се гади од сето ова

Сител - 03.05.2014

Најдобрата светска ракометарка и еден од бековите на Вардар, Андреа Лекиќ видно разочарана по поразот на Вардар од Будуќност во полуфиналето од Лигата на шампионите.

Аџиќ: Победивме феноменална екипа како Вардар

Екипа - 03.05.2014

Стратегот на Будуќност, Драган Аџиќ по средбата не го криеше задоволство од пласманот на неговата екипа во финалето од Лигата на шампионите, но од друга страна го нагласи и недозволивиот пад во ...

Кастратовиќ: “Притисокот не совлада во првиот дел”

Вардар - 03.05.2014

Поразот од Будуќност многу тешко го поднесоа Индира Кастратовиќ и нејзините ракометарки. На прес-конференцијата по натпреварот ги запреа солзите и изјавија дека пресудија нијанси.

Хмирова: “Изгоревме во преголема желба”

Вардар - 03.05.2014

Татјана Хмирова го имаше последниот шут во основниот дел од натпреварот меѓу ЖРК Вардар СЦБТ и Будуќност, но нејзиниот удар беше блокиран. По натпреварот и таа не можеше лесно да се откаже од ...

Црвено-црната страст во Будимпешта (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 03.05.2014

ЖРК Вардар СЦБТ загуби во полуфиналето. Но, тоа ниту малку не влијае на навивачите и нивната љубов кон црвено-црните бои. Напротив. Секоја болка и секоја рана, можеби уште повеќе ја зацврстуваат ...

Лошата игра во првиот дел причина за конечниот епилог

Алфа - 03.05.2014

Тренерот на ЖРК Вардар Индира Кастартовиќ, како и капитенот на овој тим Андреа Лекиќ, на прес конференцијата по крајот на полуфиналниот меч со Будуќност беа едногласни дека лошата игра во првото ...

Радичевиќ и Фернандес едногласни: Сега да се соземеме и утре одиме на победа

Вардар - 03.05.2014

Поразот ги погоди сите ракометарки, но тоа не значи дека им ја одзеде желбата за да се утешат со победа на утрешнит меч за трето место. Бегоња Фернандес и Јованка Радичевиќ беа едногласни во ...

Радичевиќ: Игравме и против Будуќност и против судиите

Екипа - 03.05.2014

Јованка Радичевиќ не одигра на своето вообичаено ниво, постигнувајќи само еден погодок на полуфиналната пресметка меѓу ЖРК Вардар и Будуќност. Црногорската крилна ракометарка не го криеше ...

Пораз на ЖРК Вардар од Будуќност по продолженија

Курир - 03.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ несреќно загубија во полуфиналето од Лигата на шампионите на „фајнл фор“ турнирот во Будимпешта. По дополнителните 10 минути Будуќност го победи Вардар СЦБТ со 22:20 ...

Пораз на Вардар на Фајнал фоурот против Будуќност по продолженија

СуперСпорт - 03.05.2014

Македонскиот шампион Вардар СЦБТ во еден драматичен и крајно неизвесен натпревар во полуфиналето од завршниот турнир во Лигата на шампионите, во кој се играа и продолженија, загуби од Будуќност со ...

ЖРК Вардар СЦБТ против Будуќност за финале во Лигата на шампионките

Алфа - 03.05.2014

Ракометарките на македонскиот првак ЖРК Вардар СЦБТ денеска од 17 часот ќе го одиграат полуфиналниот натпревар во Лигата на шампионките. Завршниот турнир во елитното натпреварување можете да го ...

Аџиќ: Сакавме да играме финале со ЖРК Вардар СЦБТ

Алфа - 03.05.2014

Тренерот на противникот на ЖРК Вардар СЦБТ во денешното полуфинале во Лигата на шампионките, Драган Аџиќ смета дека дуелот со македонскиот првак е финале пред финалето во елитното натпреварување.

Суслина: Одбраната го решава победникот

Алфа - 03.05.2014

Македонскиот првак ЖРК Вардар СЦБТ во своите редови ја Ина Суслина една од најдобрите голманки на светот, таа смета дека играта во одбраната го решава победникот во полуфиналето против Будуќност.

Лекиќ: Не застануваме, одиме по титула

Екипа - 03.05.2014

Дојде и тој ден, ЖРК Вардар ќе ги одмери силите со Будуќност во второто полуфинале од фајналфор турнирот од Лигата на шампионите што денеска и утре ќе се одржува во Будимпешта.

Aџиќ: “Будуќност е свесен за силата на Вардар СЦБТ”

Вардар - 03.05.2014

Црногорскиот првак Будуќност е првата пречка за екипата на ЖРК Вардар СЦБТ на фајналфор турнирот во женската Лига на шампионките викендов во Будимпешта, а тренерот Драган Аџиќ, со многу пофални ...

ЖРК Вардар во Будимпешта пишува историја

МКД - 03.05.2014

Македонскиот ракометен шампион Вардар СЦБТ денеска го игра историскиот полуфинален натпревар против Будуќност во фајнл-фор турнирот од Лигата на шампионките.

Суслина: “Одбраната ќе го реши победникот”

Вардар - 03.05.2014

Вардар СЦБТ денеска го игра полуфиналниот меч на “ фајнал-фор ” турнирот во Будимпешта, против екипата на Будуќност. Една од најискусните ракометарки во нашиот состав и меѓу најдобрите во светот на ...

Цвијиќ: Не е лесно да се игра против Вардар

Екипа - 03.05.2014

Сите во таборот на Будуќност со голем респект гледаат на ЖРК Вардар, дури и препуштајќи му ја фаворитската улога на македонскиот првак, на денешниот дуел од полуфиналето од Лигата на шампионите.

Ракометарките на Вардар СЦБТ во борба за финале во Лигата на шампионите

+инфо - 03.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ попладнево (почеток 17:30 часот) го играат своето прво полуфинале во Лигата на шампионите и ќе се борат за влез во финалето.

Лекиќ: Се надевам на нова европска титула

Нетпрес - 03.05.2014

Македонскиот ракометен шампион во женска конкуренција Вардар СЦБТ, денеска во 17.30 часаот во Будимпешта го игра полуфиналниот натпревар во Лигата на шампионите, против црногорскиот Будуќност.

ЛШ - Започнува фајнал форот кај дамите

Inpress - 03.05.2014

Будимпешта, 3. мај 2014 (ИНПРЕС) ЖРК Вардар денеска ќе го започне учеството на завршниот турнир во Лигата на шампиони. Покрај нашиот женски шампион на фајнал форот во Будимпешта ќе учествуваат и ...

Дојде денот: ЖРК Вардар во борба за историско финале

Спортклуб - 03.05.2014

Дванаесет години по историскиот триумф на Кометал ЃП во Лигата на шампионите, уште еден женски македонско ракометен тим тргнува во борба за европската круна.

Вардарки во борба за финале во Лигата на шампионите

А1 On - 03.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ попладнево (почеток 17:30 часот) го играат своето прво полуфинале во Лигата на шампионите и ќе се борат за влез во финалето.

ЖРК Вардар по пласман во финале

Макфакс - 03.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ, во сабота, ќе се борат за пласман во финалето на завршниот турнир, чии домаќин е Будимпешта. Македонските шампионки, во полуфиналето за противнички ќе ги имаат ...

ЖРК Вардар по пласман во финале

Кајгана - 03.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ ќе се борат за пласман во финалето на завршниот турнир, чиј домаќин е Будимпешта. Македонските шампионки во полуфиналето за противнички ќе ги имаат ракометарките на ...

Не пропуштајте го завршниот турнир во Будимпешта денеска полуфинални мечеви на Алфа

Алфа - 03.05.2014

Одбројувањето започна! Кој ќе го добие балканското дерби?! ЖРК Вардар СЦБТ против Будуќност во полуфиналето на ракометната Лига на шампионки. Не пропуштајте ексклузивно на Алфа.

Кастратовиќ: Титулата во ЛШ како играч не е предност, туку само убав спомен

Екипа - 03.05.2014

Индира Кастратовиќ е голема ѕвезда на европскиот ракомет, а во својата играчка кариера го има освоено шампионскиот трофеј со тимот на Кометал Ѓорче Петров.

Ласло Пап арената подготвена за Фајнал фор

Алфа - 03.05.2014

Ракометната Лига на шампионки влегува во самата завршница. Македонија во оечкување на нов голем триумф на ЖРК Вардар СЦБТ, кој е дел од завршниот турнир.

Предноста на Будуќност е во одбраната

Телеграф - 03.05.2014

„Ако ја средиме дефанзивата, тогаш ќе бидеме многу силни и никој не ни може ништо“, смета најдобриот стрелец во редовите на Будуќност, Радмила Петровиќ Македонскиот првак Вардар СЦБТ и црногорски ...

Вардар СЦБТ против Будуќност за финале

Вардар - 03.05.2014

Македонскиот шампион Вардар СЦБТ денеска го игра полуфиналниот натпревар на “ фајнал-фор ” турнирот во Лигата на шампионите против екипата на Будуќност.

Неагу: Вардар не е „нормална“ екипа

Екипа - 03.05.2014

Будуќност поради своето поголемо искуство ја има улогата на благ фаворит во полуфиналето против ЖРК Вардар, но сите во таборот на црногорскиот првак со голем респект гледаат на македонскиот ...

Македонци од Србија, Словенија, Австрија… ќе го бодрат Вардар

Екипа - 03.05.2014

Во Будимпешта нашиот шампион покрај од околу 150 навивачи кои доаѓаат од Македонија ќе има поддршка и од наши навивачи кои во главниот град на Унгарија допатуваа од Србија, Словенија, Австрија и од ...

ВО ЖИВО: Ѓер – Митјиланд

Алфа - 03.05.2014

Следете ги во живо промените на првиот полуфинален натпревар од завршниот турнир во Лигата на шампионки во кој бранителот на трофејот Ѓер ќе игра со данскиот состав Митјиланд.

Македонските навивачи се групираат во „Ласло Пап арената“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 03.05.2014

Македонските навивачи веќе се групираат во спортската арена „Ласло Пап“ во Будимпешта во очекување на полуфиналниот натпревар од Ф4 завршницата во Лигата на шампионите во кој нашиот ЖРК Вардар СЦБТ ...

Вардаровите навивачи се подготвуваат за спектаклот

Вардар - 03.05.2014

Навивачите на македонскиот шампион Вардар СЦБТ полека пристигнуваат во “ Ласло Пап ” Арената во Будимпешта . Според најавите, македонските шампионки ќе бидат бодрени од околу 400 навивачи од ...

Според Суслина, одбраната ќе го реши натпреварот со Будуќност

Спортклуб - 03.05.2014

Екипата на ЖРК Вардар, денеска од 17:30 минути во „Ласло Пап арената“ во Будимпешта, ќе го одигра полуфиналниот дуел од „фајнл-фор“ турнирот во Лигата на шампионите против Будуќност.

ВО ЖИВО: ЖРК Вардар СЦБТ - Будуќност

Алфа - 03.05.2014

Следете ги во живо промените на вториот полуфинален натпревар во Лигата на шампионки во кој македонскиот ракометен првак ЖРК Вардар СЦБТ ќе игра со црногорскиот состав Будуќност.

Вардарки истрчаа на теренот во Арената “Ласло Пап”

Вардар - 03.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ веќе се на теренот на Арената “ Ласло Пап ” во Будимпешта, каде што ќе го играат полуфиналниот натпревар од завршниот турнир во Лигата на шампионите, против екипата на ...

Катастрофално прво полувреме на „вардарки“: Скромни 6 гола за 30 минути (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 03.05.2014

Македонскиот шампион одигра катастрофално прво полувреме во полуфиналето од Фајнлфор завршницата во Лигата на шампионите во Будимпешта, во кое постигна повеќе од скромни шест гола против Будуќност за ...

Вардар ќе игра за трето место, пораз од Будуќност по продолжението

Телеграф - 03.05.2014

„Црвено-црните“ со 22:20 по продолжението загубија од Будуќност, откако регуларниот дел од мечот заврши нерешено, 16:16 Македонскиот првак ЖРК Вардар СЦБТ против Митјиланд ќе игра во мечот за трето ...

Вардарки ќе играат продолжение, инфаркт завршница во Будимпешта

Спортклуб - 03.05.2014

Екипата на ЖРК Вардар се избори за продолжение на натпреварот од „фајнл-фор“ туринирот во Лигата на шампионите против екипата на Будуќност. Екипата на Вардар се избори за продолженија, откако во ...

ШОК НАТПРЕВАР ВО БУДИМПЕШТА: Вардар по продолженијата поразен од Будуќност (20-22)

Екипа - 03.05.2014

Во драматичен натпревар во „Ласло Пап арената“ во Будимпешта, македонскиот шампион доживеа шокантен пораз во полуфиналето на Фајнлфор завршницата од Лигата на шампионите кој веројатно ќе остане ...

ЖРК Вардар загуби од Будуќност

Макфакс - 03.05.2014

Ракометарките на Вардар, во трилер натпревар загубија од Будуќност со 22:20, по продолжението, откако мечот во регуларниот дел заврши со резултат 16:16.

ЖРК Вардар не успеа до историско финале

Оff.net - 03.05.2014

Женскиот ракометен шампион беше блиску, но не успеа да направи сензација во фанјлфорот од Лигата на шампионите. Во голема и неизвесна битка Вардар со одлична игра во второто полувреме се избори за ...

Вардар СЦБТ загуби од Будуќност во полуфиналето од Лигата на шампионките

МКД - 03.05.2014

Македонскиот женски ракометен шампион загуби во полуфиналето од Лигата на шампионките од Будуќност со 20:22 по одигрувањето на двете продолженија. Лошата игра во нападот на „Вардарки" од првото ...

ЖРК Вардар загуби од Будуќност

Кајгана - 03.05.2014

Ракометарките на Вардар во трилер натпревар загубија од Будуќност со 22:20, по продолжението, откако мечот во регуларниот дел заврши со резултат 16:16.

Лејно: Жална вечер, заслуживме финале

Екипа - 03.05.2014

Големо е разочарувањето во таборот на ЖРК Вардар по несреќниот пораз во полуфиналето од Лигата на шампионите од составот на Будуќност. Македонскиоте шампионки покажаа карактер целосно враќајќи се во ...

Вардарки поразени во драмата со Будуќност

Дерби - 03.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ изгуби од Будуќност со 22:20 по продолженијата на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта, откако мечот во основниот дел заврши нерешено 16:16, па утре ...

Пино: Се боревме до крај, жал ми е за навивачите

Екипа - 03.05.2014

Алисон Пино беше најдобрата ракометарка во тимот на ЖРК Вардар СЦБТ на денешниот дуел со Будуќност, заврши одлична работа во нападот, но, за жал, на крајот, „црвено-црните“ девојки го загубија ...

Вардарки поразени, ќе се борат за 3-то место

А1 On - 03.05.2014

Ракометарките на Вардар нема да игра во финалето на ракометната лига на шампионките. Загуби во полуфиналето од Будуќност со 22:20 во драматичен и неизвесен натпревар во кој беа одиграни и две ...

„Вардарки“ ја загубија полуфиналната „драма“ во Будимпешта!!!

Сител - 03.05.2014

Ракометарките на Вардар на два пати се враќаа од провалија но не успеаја да го зададат завршниот удар и да се пласираат во финалето на Лигата на шампионките откако во меч во кој се играше и ...

„Вардарки“ загубија, но не се предадоа (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 03.05.2014

Вардар загуби од Будуќност во полуфиналето од Лигата на шампионките, но достојно го претстави нашиот ракомет во Европа. На „црвено-црните“ им недостигаше малку среќа за да се пласираат во големото ...

ЖРК Вардар не успеа да се пласира во финалето, Будуќност ќе го предизвика Ѓер за титулата

Спортклуб - 03.05.2014

Екипата на ЖРК Вардар не успеа да направи уште поголем историски успех во дебитантската сезона во Лигата на шампионите, откако беа поразени од Будуќност во полуфиналето на „фајнл-фор“ турнирот во ...

Несреќен пораз за Вардар

Оn.net - 03.05.2014

Екипата на Варадар не успеа да обезбеди место во големото финале од Лигата на шампионките во ракомет. Во полуфиналето одиграно во Будимпешта, нашиот шампион беше поразен од Будуќност со 22:20.

Вардарки за малку не изборија финале во Лигата на Шампионите

Press24 - 03.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ несреќно загубија во полуфиналето од Лигата на шампионите на „фајнл фор“ турнирот во Будимпешта. По дополнителните 10 минути Будуќност го победи Вардар СЦБТ со 22:20 ...

Кастратовиќ: Одлучија нијанси, одиме понатаму

Екипа - 03.05.2014

Очигледно повеќе од разочарани беа тренерот на „вардарки“ Индира Кастратовиќ и Андреа Лекиќ на прес-конференција по вечерашниот болен пораз од Будуќност во полуфиналето на Ф4 од Лигата на шампионите.

Вардарки не издржаа против насилните Црногорки

ЗаЗабава - 03.05.2014

Екипата на ЖРК Вардар не успеа да се пласира во финалето на фајнлфор турнирот во Будимпешта, откако загуби од Будуќност по продолженијата со 20-22. Не можеме а да не потенцираме дека Црногорките беа ...

Вардар загуби, утре натпревар за трето место

Алфа - 03.05.2014

Меч со многу пресврти меч со две различни полувремиња меч кој се реши во дополнителните десет минути говорат каков инфаркт натпревар одиграат вечерва Вардар и Будуќност во полуфиналето во Ласло Пап ...

Вардар во инфаркт натпревар поразен од Будуќност

Нетпрес - 03.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ ќе играат само за третото место во Лигата на шампионите, откако во второто полуфинале на фајнл форот во Будимпешта по продолжение загубија од црногорскиот шампион ...

Лекиќ го пропушта „малото финале“ во Будимпешта?

Екипа - 03.05.2014

ЖРК Вардар претрпе несреќен пораз од Будуќност, а згора на тоа остана и без помошта на Андреа Лекиќ, која настрада во еден од бројните дуели со грубите црногорски ракометарки.

Пино: „Сакавме да победиме за нашите навивачи“

Спортклуб - 03.05.2014

ЖРК Вардар загуби во полуфиналето на „фајнл-фор“ турнирот од Лигата на шампионите од Будуќност со 22:20, а разочарувањето беше видливо кај сите членови на црвено црниот тим.

Кастратовиќ и Лекиќ едногласни: „Одигравме лошо прво полувреме“

Спортклуб - 03.05.2014

Тренерот на ЖРК Вардар Индира Кастратовиќ и една од најдобрите ракометарки во црвено-црниот дрес Андреа Лекиќ, беа видно разочарани на прес-конференцијата по поразот од Будуќност во полуфиналето од ...

Индира Кастратовиќ: Одиме понатаму

МКД - 03.05.2014

ЖРК Вардар загуби во полуфиналето во Лигата на шампионките од Будуќност по одигрувањето на продолженијатасо 20:22, нашиот ракометен првак беше блиску до пласман во големот финале но сега ќе мора да ...

Лејно: „Немавме среќа да дојдеме до финале“

Спортклуб - 03.05.2014

Можеби најдобриот поединец во екипата на Вардар на овој натпревар, голманката Амандин Лејно, смета дека нивната екипа немала доволно среќа во финишот на натпреварот да дојде до победа и пласман во ...

Инфаркт меч во Будимпешта!

Република - 03.05.2014

По слабото прво полувреме во полуфиналниот натпревар на ЖРК Вардар во кое губеа со пет разлика, избраничките на Индира Кастратовиќ се соземаа во вторите 30 минути и успеаа да ја анулираат предноста и ...

ВардарСЦБТ по продолжение поразен од Будуќност

Вечер Прес - 03.05.2014

Македонскиот ракометен шампион во женска конкуренција Вардар СЦБТ не успеа да се пласира во финалето од Лигата на шампионите, откако во второто полуфинале на фајнл форот во Будимпешта загубија од ...

Ракометарките на Вардар СЦБТ во борба за финале во Лигата на шампионите

Вечер Прес - 03.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ попладнево (почеток 17:30 часот) го играат своето прво полуфинале во Лигата на шампионите и ќе се борат за влез во финалето.

Шампионките од Кометал Ѓорче Петров во нова атака на европската круна со Вардар

Република - 03.05.2014

Двете наши познати ракометарки и поранешни репрезентативки на Македонија ќе го предводат ЖРК Вардар во атак на европската круна на завршниот турнир во Будимпешта.

Несреќен пораз на Вардар по продолженијата

Република - 03.05.2014

Во полуфиналето од Лигата на шампионите во ракомет во женска конкуренција екипата на ЖРК Вардар не успеа да се пласира во финалето по поразот од Будуќност со 22-20 по дополнителните 10 минути.

Гранитната одбрана на Будуќност ги задржа вардарки на само шест гола во првото полувреме

Република - 03.05.2014

Во првото полувреме од полуфиналето на Лигата на шампионите во Будимпешта тимот на Будуќност води со 11-6. Покрај цврстата одбрана на црногорките намоменти и доста груба, за овој лош резултат кумува ...

ЖРК Вардар не успеа до историското финале

Денешен - 03.05.2014

Женскиот ракометен шампион беше блиску, но не успеа да направи сензација во Фанјлфорот од Лигата на шампионите. Во голема и неизвесна битка Вардар со одлична игра во второто полувреме се избори за ...

Драма во Будимпешта: Вардар по продолженијата загуби од Будуќност

Точка - 03.05.2014

Македонските шампионки денес во полуфиналето на фајнал-фор турнирот во Будимпешта беа поразени со 20:22 од црногорски Будуќност. Откако солидно го започнаа натпреварот, падна играта во нападот на ...

Француски бедем на голот на Вардар, Лејно брани импресивно

Република - 03.05.2014

Амандин Лејно брани извонредно и е најзаслужна за импресивниот кам-бек на ЖРК Вардар во второто полуфинале од Лигата на шампионите во Будумпешта. Француската репрезентативка ги спушти риолетните во ...

Кастратовиќ: Одигравме две различни полувремиња

Н.Македонија - 03.05.2014

Кастратовиќ: Одигравме две различни полувремиња Разочарувањето кај македонскиот шенски првак Вардар СЦБТ, по поразот во полуфиналниот дуел со Будуќност од Црна Гора (20-22), дури по продолжението, ...

Вардар СЦБТ утре со Митјиланд ќе се бори за третото место

Н.Македонија - 03.05.2014

Ракометарките на Варсар СЦБТ утре ќе се борат за третото место во Лигата на шампионите (ЛШ) со дански Митјиланд, откако попладнево во Будимпешта, во рамките на завршниот фајналфор во драматична и ...

Штериова: Клучот на победата ќе биде нашата одбрана

Н.Македонија - 03.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар, попладнево (17.30 ч.), ќе го играат своето прво полуфинале во Лигата на шампионите (ЛШ) и ќе се борат за влез во утрешното финале.

По 12 години, нова шанса трофејот да дојде во Македонија

Н.Македонија - 03.05.2014

Вардар СЦБТ во денешното полуфинале (17.30 ч.) ќе ги одмери силите со европскиот шампион од пред две години, Будуќност од Црна Гора, во обид да се повтори успехот од 2002 година, кога Кометал ЃП ...

Прво полуфинале на ЛШ: Ѓер води со 16-11 против Митјиланд

Н.Македонија - 03.05.2014

Актуелниот европски првак во ракомет за жени, унгарскиот Ѓер, води по првото полувреме против данскиот Митјиланд со 16-11, во првото полуфинале на фајналфорот на Лигата на шампионите.

Ракометарките на Вардар СЦБТ во борба за финале во Лигата на шампионите

Lider - 03.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ попладнево (почеток 17:30 часот) го играат своето прво полуфинале во Лигата на шампионите и ќе се борат за влез во финалето.

Андреа Лекиќ: Се надеваме на европска титула

Вистина.мк - 03.05.2014

Македонскиот ракометен шампион во женска конкуренција Вардар СЦБТ, денеска во 17.30 часаот во Будимпешта го игра полуфиналниот натпревар во Лигата на шампионите, против црногорскиот Будуќност.

Вардар СЦБТ не се пласираше во финалето на Лигата на шампионите

Lider - 03.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ несреќно загубија во полуфиналето од Лигата на шампионите на „фајнл фор“ турнирот во Будимпешта. По дополнителните 10 минути Будуќност го победи Вардар СЦБТ со 22:20 ...

Пораз на Вардар СЦБТ во полуфиналето од Лигата на шампионите

Идивиди - 03.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ несреќно загубија во полуфиналето од Лигата на шампионите на „фајнл фор“ турнирот во Будимпешта. По дополнителните 10 минути Будуќност го победи Вардар СЦБТ со 22:20 ...

Радичевиќ и Ѓокиќ во олстар-тимот на ЛШ

Утрински - 02.05.2014

Црногорките Јованка Радичевиќ и Ана Ѓокиќ од Вардар СЦБТ се избрани во најдобрата седморка на Лигата на шампионите сезонава во анкетата на Европската ракометна федерација, во која учествуваа 20.000 ...

ВИКЕНДОВ СЕ ИГРА ПРВИОТ ФАЈНЛ-ФОР НА ЖЕНСКАТА ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Вардарки со поглед кон европскиот врв

Вест - 02.05.2014

Кога минатиот јули Вардар СЦБТ го претставуваше својот нов супертим, играчите и тренерот Кастратовиќ побараа само едно од домашната јавност: да има трпение и да не очекува чуда уште во првата сезона.

Вардар без еуфорија ќе чекори кон финалето

Дневник - 02.05.2014

Македонскиот ракометен шампион во женска конкуренција Вардар СЦБТ има деби од соништата во Лигата на шампионите. Викендов „црвено-црните“ ги очекува настап на фајналфор-турнирот во Будимпешта, каде ...

Вардарки се подготвуваат за Будуќност

Канал5 - 02.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ од вчера се наоѓаат во Будимпешта каде ќе бидат дел од првиот „фајнл фор“ во Лигата на шампиони. Во полуфиналето в сабота (17:30 часот) избраничките ...

Две ракометарки на Вардар СЦБТ во „ол стар“ тимот

Канал5 - 02.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ Ана Ѓокиќ и Јованка Радичевиќ според гласовите на навивачите се најдоа во „ол стар“ тимот на сезоната во Лигата на шампионите.

Магдинчев: ЖРК Вардар мора да игра трпеливо

Екипа - 02.05.2014

ЖРК Вардар утре ќе го игра полуфиналниот натпревар од ЛШ против Будуќност, во обид да испише нови златни страници во историјата на женскиот ракомет во оваа земја.

Аџиќ: За нас мечот со Вардар е финале

Дерби - 02.05.2014

Тренерот на Будуќност, Драган Аџиќ, бара од неговите ракометарки да се фокусираат само на утрешниот полуфинален дуел со Вардар СЦБТ на завршниот турнир од лигата на шампионите во Будимпешта.

Пино и Лејно за роденден ја посакаа шампионската титула (ФОТО)

МКД - 02.05.2014

Одличната атмосфера во екипата на Вардар СЦБТ продолжува и денеска, а придонес за тоа има и прославувањето на родендените на двете Французинки кои се дел од “црвено-црниот” тим.

Две „вардарки“ во идеалниот тим на ЛШ

Курир - 02.05.2014

Кружниот напаѓач Ана Ѓокиќ и десното крило Јованка Радичевиќ се избрани во идеалниот тим на Лигата на шампионите за оваа сезона со гласање преку интернет-страницата на Европската ракометна федерација ...

ФОТО: Славеничка атмосфера во тимот на ЖРК Вардар

Курир - 02.05.2014

Одличната атмосфера во екипата на Вардар СЦБТ продолжува и денеска, а придонес за тоа има и прославувањето на родендените на двете Французинки кои се дел од “црвено-црниот” тим.

Дали ЖРК Вардар ќе го повтори успехот на Кометал Ѓорче Петров?

Курир - 02.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ од вчера се наоѓаат во Будимпешта каде ќе бидат дел од првиот „фајнл фор“ во Лигата на шампиони. Во полуфиналето в сабота (17:30 часот) избраничките ...

Вардарки се подготвуваат за Будуќност

+инфо - 02.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ од вчера се наоѓаат во Будимпешта каде ќе бидат дел од првиот „фајнл фор“ во Лигата на шампиони. Во полуфиналето в сабота (17:30 часот) избраничките ...

Лекиќ: Привилегија е да се биде меѓу четирите најдобри

Алфа - 02.05.2014

Македонскиот првак ЖРК Вардар СЦБТ в сабота против Будуќност ќе го одигра полуфиналниот меч на Фајнал фор турнирот во Лигата на шампионките што можете да го следите ексклузивно на програмата на Алфа.

Ѓокиќ: Сакам да ја завршам кариерата со трофеј

Алфа - 02.05.2014

Кружниот напаѓач на ЖРК Вардар СЦБТ, Ана Ѓокиќ ќе настапи против својот поранешен клуб Будуќност, полуфиналниот дуел од завршниот турнир во Лигата на шампионките ќе можете да го следите на програмата ...

Кастратовиќ: Нема еуфорија, одиме чекор по чекор

Вардар - 02.05.2014

Индира Кастратовиќ, тренерот на македонскиот ракометен првак ЖРК Вардар СЦБТ е задоволна од атмосферата кај нејзините ракометарки, кои в сабота против црногорски Будуќност, ќе се борат за пласман во ...

Среќен роденден Алисон Пино

Вардар - 02.05.2014

Денеска ракометарката на Вардар СЦБТ Алисон Пино, го прославува својот роденден. ЖРК Вардар СЦБТ и посакува многу здравје, среќа и ...

Среќен роденден Амандин Лејно

Вардар - 02.05.2014

Денеска ракометарката на Вардар СЦБТ Амандин Лејно, го прославува својот ...

Вардарки се подготвуваат за Будуќност

А1 On - 02.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ од вчера се наоѓаат во Будимпешта каде ќе бидат дел од првиот „фајнл фор“ во Лигата на шампиони. Во полуфиналето в сабота (17:30 часот) избраничките ...

„Вардарките“ Радичевиќ и Ѓокиќ во Олстар тимот на ЛШ!

Екипа - 02.05.2014

Јованка Радичевиќ како најдобро десно крило и Ана Џокиќ како најдобар пивот се избрани во Олстар тимот на Лигата на шампионите за изминатава сезона според изборот на 20.000 лица на анкетата ...

Пионерките на ОРК Лозница подобри од ЖРК Вардар СЦБТ

Вардар - 02.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ од генерацијата 98/99 беа поразени на последниот натпревар од групната фаза од ракометниот турнир во црногорскиот град Никшиќ.

Радичевиќ и Ѓокиќ во олстар тимот на ЛШ

Дерби - 02.05.2014

Две ракометарки на ЖРК Вардар СЦБТ се најдоа во олстар тимот на Лигата на шампионите кој беше избран од фановите. Станува збор за Јованка Радичевиќ која беше избрана за најдобро десно крило, а пак ...

Ѓокиќ и Радичевиќ во Ол стар тимот

Алфа - 02.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар, Јованка Радичевиќ и Ана Ѓокиќ се избрани во Ол стар тимот во Лигата на шампионите. Двете ракометарки беа избрани во анкетата на ЕХФ во која учествуваа 20.000 лица.

Пино и Лејно го прославија роденденот во Будимпешта

Вардар - 02.05.2014

Одличната атмосфера во екипата на Вардар СЦБТ продолжува и денеска, а придонес за тоа има и прославувањето на родендените на двете Французинки кои се дел од “ црвено-црниот ” тим .

Две ракометарки на Вардар СЦБТ во „ол стар“ тимот

А1 On - 02.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ Ана Ѓокиќ и Јованка Радичевиќ според гласовите на навивачите се најдоа во „ол стар“ тимот на сезоната во Лигата на шампионите.

Две ракометарки на Вардар СЦБТ во „ол стар“ тимот

+инфо - 02.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ Ана Ѓокиќ и Јованка Радичевиќ според гласовите на навивачите се најдоа во „ол стар“ тимот на сезоната во Лигата на шампионите.

Ана Ѓокиќ и Јованка Радичевиќ избрани во идеалниот тим на Лигата на шампионите

Вардар - 02.05.2014

Ана Ѓокиќ, нашиот кружен напаѓач, и Јованка Радичевиќ, нашето десно крило се избрани во идеалниот тим на Лигата на шампионите за оваа сезона со гласање преку интернет-страницата на Европската ...

Радичевиќ и Ѓокиќ во Ол – Стар тимот во ЛШ

Нетпрес - 02.05.2014

Македонскиот шампион во женсака конкуренција Вардар СЦБТ има две претставнички во Ол – Стар тимот во Лигата на шампионите. Црногорката Јованка Радичевиќ е избрана како најдобро десно крило и Ана ...

Вардарките Пино и Лејно денеска слават роденден

Сител - 02.05.2014

Ракометарките Вардар утре против Будуќност го играат полуфиналето од Лигата на шампионите, а денеска Французинките во дресот на Вардар, Алисон Пино и Амадин Лејно го слават роденден.

Вардарки подготвени за црногорките во Будимпешта (ФОТО)

МКД - 02.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион во одлична атмосфера ги одработуваат тренинзите во Будимпешта. На првото издание на фајнал фор турнирот во Лигата на шампионките, црногорскиот првак Будуќност е ...

Ѓокиќ и Радичевиќ во олстар-тимот во Лигата на шампионите

Телеграф - 02.05.2014

Двете „вардарки“ се дел од најдобриот тим во ЛШ за сезонава Јованка Радичевиќ, десното крило, како и Ана Ѓокиќ, пивотменот на македонскиот првак Вардар СЦБТ се дел од олстар-тимот во Лигата на ...

Составен женскиот Олстар тим во ЛШ, две „вардарки“ се дел од него!

Спортклуб - 02.05.2014

На анкета која ја спореведе ЕХФ, а учествуваа над 20.000 лица, беше избран најдобриот состав за престојната сезона во женската Лига на Шампиони. Во составот се најдоа две ракометарки на Вардар.

Ракомет ЛШ (жени): Ѓокиќ и Радичевиќ во „ол стар“ тимот

Сител - 02.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ Ана Ѓокиќ и Јованка Радичевиќ според гласовите на навивачите се најдоа во „ол стар“ тимот на сезоната во Лигата на шампионите.

Две ракометарки на Вардар во ол стар тимот

еМагазин - 02.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ Ана Ѓокиќ и Јованка Радичевиќ според гласовите на навивачите се најдоа во ол стар тимот на сезоната во Лигата на шампионите.

Вардар без емоции против Будуќност

Вечер Прес - 02.05.2014

МАКЕДОНСКИОТ РАКОМЕТЕН ШАМПИОН ВО ЖЕНСКА КОНКУРЕНЦИЈА ДЕНЕСКА ГО ИГРА 1/2-ФИНАЛНИОТ ДУЕЛ НА Ф4 ВО ЛШ Свесни сме за нашиот успех во досегашниот тек од сезоната и затоа нема да влеземе во натпреварот ...

Две ракометарки на Вардар СЦБТ во „ол стар“ тимот

Бриф - 02.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ Ана Ѓокиќ и Јованка Радичевиќ според гласовите на навивачите се најдоа во „ол стар“ тимот на сезоната во Лигата на шампионите.

Вардарки се подготвуваат за Будуќност

Денешен - 02.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ од вчера се наоѓаат во Будимпешта каде ќе бидат дел од првиот „фајнл фор“ во Лигата на шампиони. Во полуфиналето в сабота (17:30 часот) избраничките ...

Радичевиќ и Ѓокиќ во дрим-тимот на сезоната во Лигата на шампионите

Република - 02.05.2014

Двете црногорски репрезентативки и ќчленки на ЖРК Вардар, Јованка Радичевиќ и Ана Ѓокиќ се избрани во дрим-тимот на Лигата на шампионите за изминатава сезона, според изборот во анкетата на ЕХФ.

Две ракометарки на Вардар СЦБТ во „ол стар“ тимот

Н.Македонија - 02.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ Ана Ѓокиќ и Јованка Радичевиќ според гласовите на навивачите се најдоа во „ол стар“ тимот на сезоната во Лигата на шампионите.

ФОТО: Славеничка атмосфера во тимот на ЖРК Вардар

Вистина.мк - 02.05.2014

Одличната атмосфера во екипата на Вардар СЦБТ продолжува и денеска, а придонес за тоа има и прославувањето на родендените на двете Французинки кои се дел од “црвено-црниот” тим.

Вардарки се подготвуваат за Будуќност

Lider - 02.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ од вчера се наоѓаат во Будимпешта каде ќе бидат дел од првиот „фајнл фор“ во Лигата на шампиони. Во полуфиналето в сабота (17:30 часот) избраничките ...

Две ракометарки на Вардар СЦБТ во „ол стар“ тимот

Lider - 02.05.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ Ана Ѓокиќ и Јованка Радичевиќ според гласовите на навивачите се најдоа во „ол стар“ тимот на сезоната во Лигата на шампионите.

Од дебитант до кандидат за титула

Идивиди - 02.05.2014

ЕХФ Ф4 - ВАРДАР СЦБТ ОД ВЧЕРА СЕ АКЛИМАТИЗИРА НА БУДИМПЕШТА ВО ПРЕСРЕТ НА „ФАЈНАЛ-ФОР“ ТУРНИРОТ ОД ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ За првпат во ЕХФ Лигата на шампионите во женска конкуренција шампионот нема да ...

Ракометарките на Вардар го одработија првиот тренинг

Телма - 01.05.2014

Вардар СЦБТ пристигна во Будимпешта и веќе го одработи првиот тренинг во пресрет на полуфиналната пресметка со Будуќност во ЛШ. Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ ќе настапат на ...

Вардарки во Будимпешта отидоа по изненадување

Дневник - 01.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ заминаа за Будимпешта, со оптимизам дека утре и задутре на завршницата од сезоната во Лигата на шампионите ќе разигруваат успешно за европската ...

Вардарки отпатуваа за Будимпешта

Канал5 - 01.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ утрово заминаа за Будимпешта, каде што ќе настапат на најголемиот клупски ракометен спектакл оваа сезона, завршниот турнир во Лигата на шампионите.

Вардарки отпатуваа за Будимпешта

Утрински - 01.05.2014

Црвено-црните влегуваат во историјата на ова натпреварување како дел од четирите екипи кои ќе учествуваат на првиот женски фајналфор Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ утрово заминаа ...

„Црвено-црните“ расположени го напуштија Скопје (ФОТО)

МКД - 01.05.2014

Македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар отпатува за Будимпешта каде викендов ќе се одржи фајнл-фор турниот во Лигата на шампионките. Расположени, полни со оптимизам и самодоверба избраничките на ...

Младите Вардарки поразени на стартот од турнирот во Никшиќ

Вардар - 01.05.2014

Пионерките на Вардар СЦБТ со пораз го започнаа турнирот во Црна Гора, откако на првиот натпревар од Групата 1 загубија од екипата на РК Левалеа 2010 со 16:10 (6:4).

Вардар СЦБТ пристигна во Будимпешта

Вардар - 01.05.2014

Македонскиот шампион и официјално пристигна во Будимпешта, каде што претстојниот викенд ќе учествува на “ фајнал-фор ” турнирот во Лигата на шампионите.

Вардарки се во Будимпешта на историскиот ракометен турнир во Лигата на шампионки

Алфа - 01.05.2014

Ракометарките на Вардар утрово заминаа за Будимпешта каде ќе настапат на најголемиот клубски ракометен спектакл сезонава, завршниот турнир во Лигата на шампионки.

(ВИДЕО) Ракомет ЛШ (жени): Вардарки стигнаа во Будимпешта

Сител - 01.05.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ од денеска се во Будимпешта каде во сабота го играат полуфиналето од „фајнл фор“ турнирот против поранешниот европски првак Будуќност.

Црвено-црната експедиција пристигна во Будимпешта

Дерби - 01.05.2014

ЖРК Вардар присигнаа во Будимпешта каде што го очекува својот прв од фајнл-форот во Лигата на Шампионите каде што од оваа година е во нов формат. Црвено-црната експедиција во сабота во 17:30 часот го ...

„Вардарки“ пристигнаа во Будимпешта: Подготвени за освојување на Европа!

Екипа - 01.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион, ЖРК Вардар СЦБТ попладнево пристигнаа во Будимпешта каде викендов ги очекува Фајнлфор завршницата од Лигата на европските шампионки.

Вардар СЦБТ пристигна во Будимпешта

Спортклуб - 01.05.2014

Ракометниот клуб на Вардар СЦБТ пристигна во Будимпешта, каде претстојниот викенд ќе биде дел од „фајнл-фор“ турнирот од женската Лига на Шампиони. Вардарки по пристигнувањето се сместија во хотелот ...

Прва победа на турнирот во Никшиќ - Ладева најдобар играч

Вардар - 01.05.2014

Пионерките на Вардар СЦБТ ја остварија првата победа на ракометниот турнир во Никшиќ, откако на натпреварот од второто коло ја совладаа екипата на ХРК Катарина со 20:9 (8:3).

Радичевиќ: Сите се познаваме, Будуќност нема со што да не изненади

Спортклуб - 01.05.2014

Црногорската репрезентативка во редовите на ЖРК Вардар, Јованка Радичевиќ е силно мотивирана во пресрет на завршниот турнир од Лигата на шампионите што викендов ќе се одржи во Будимпешта.

Алфа во Будимпешта на фајнл-фор турнирот од Лигата на шампионки

Алфа - 01.05.2014

Македонија има свој претставник на завршниот турнир во Лигата на шампионки, а како што веќе е познато сите информации поврзни со нашиот женски ракометен првак ЖРК Вардар СЦБТ ќе може да ги погледнете ...

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ го одработија првиот тренинг во Будимпешта

Алфа - 01.05.2014

Нашиот женски ракометен првак и една од четирите екипи кои се дел од првиот фајнл-фор турнир во Лигата на шампионки попладнево го одработи првиот тренинг во ...

Кастратовиќ со неколку изненадувања за Будуќност

Алфа - 01.05.2014

Тренерот на ЖРК Вардар СЦБТ Индира Кастартовиќ, открива дека дел од тактиката и начинот на подговотвка за полуфиналниот дуел со Будуќност во ракометната Лига на шампионки се неколкуте изненадувања ...

Кастратовиќ: В сабота нека биде спектакл…

Екипа - 01.05.2014

По пристигнувањето во Будимпешта, тренерот на ЖРК Вардар СЦБТ, Индира Кастратовиќ на своите ракометарки им приреди еден полесен, релаксирачки, тренинг како начин за почетна аклиматизација во ...

Тисељ: Будуќност фаворит против Вардар СЦБТ

Дерби - 01.05.2014

Поранешниот тренер на ракометарките на Будуќност, Тоне Тисељ, типува на првакот на Европа од предминатата година во дуелот со Вардар СЦБТ на завршниот турнир од Лигата на шампионите в сабота во ...

Вардарки отпатуваа за Будимпешта

+инфо - 01.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ утрово заминаа за Будимпешта, каде што ќе настапат на најголемиот клупски ракометен спектакл оваа сезона, завршниот турнир во Лигата на шампионите.

Вардарки го одработија првиот тренинг во Будимпешта

Вардар - 01.05.2014

Македонскиот ракометен првак Вардар СЦБТ кој што е дел од првиот “ фајнал-фор ” турнир во Лигата на шампионите во женска конкуренција, по пристигнувањето во Будимпешта вечерва го одработи и првиот ...

ФОТО: Вардарки заминаа за Будимпешта

Курир - 01.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ утрово заминаа за Будимпешта, каде што ќе настапат на најголемиот клупски ракометен спектакл оваа сезона, завршниот турнир во Лигата на шампионите.

Вардарки отпатуваа за Будимпешта

А1 On - 01.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ утрово заминаа за Будимпешта, каде што ќе настапат на најголемиот клупски ракометен спектакл оваа сезона, завршниот турнир во Лигата на шампионите.

Вардарки пристигнаа во Будимпешта (ФОТО)

МКД - 01.05.2014

Македонскиот шампион и официјално пристигна во Будимпешта, каде што претстојниот викенд ќе учествува на “фајнал-фор” турнирот во Лигата на шампионите.

Петровиќ: Вардар има одлични индивидуалки, но во ракометот само колективот е важен

Екипа - 01.05.2014

Една од најдобрите ракометарки на Будуќност, десното крило Радмила Петровиќ во очекување на полуфиналната пресметка со нашиот Вардар на Фајнлфор завршницата од Лигата на шампионите овој викенд во ...

Вардарки отпатуваа на “Фајнал фор “ во Будимпешта

Вардар - 01.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ утрово заминаа за Будимпешта, каде што ќе настапат на најголемиот клупски ракометен спектакл оваа сезона, завршниот турнир во Лигата на шампионите.

Вардарки отпатуваа за Будимпешта

Република - 01.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ утрово заминаа за Будимпешта, каде што ќе настапат на најголемиот клупски ракометен спектакл оваа сезона, завршниот турнир во Лигата на шампионите.

Вардарки отпатуваа за Будимпешта

Lider - 01.05.2014

Ракометарките на македонскиот шампион Вардар СЦБТ утрово заминаа за Будимпешта, каде што ќе настапат на најголемиот клупски ракометен спектакл оваа сезона, завршниот турнир во Лигата на шампионите.

ГРУЕВСКИ ДО РАКОМЕТАРКИТЕ: Македонија ќе навива за вас

Телеграф - 30.04.2014

Според премиерот Груевски, успех за македонскиот женски ракомет е и пласманот во фајнал-форот Успех и шампионска титула им посака на ракометарките на клубот „Вардар“ премиерот Никола Груевски, кој ...

Премиерот им посака триумфален викенд на ракометарките на Вардар

МРТ - 30.04.2014

На последниот тренинг на вардарки во СЦБТ, пред заминувањето за Унгарија, Премиерот ги испрати избраничките на Индира Кастратовиќ со желба за повторување на успехот на Кометал Ѓорче Петров и ...

Вардарки атакуваат на титулата во ЛШ

Р.С.Европа - 30.04.2014

Се подготвивме максимално, не потценуваме, одиме таму да дадеме максимум и да направиме што е можно подобар резултат, вели тренерот на Вардар Индира Кастратовиќ.

В понеделник во весниците ќе пишува: ЖРК Вардар - европски шампион

Спортклуб - 30.04.2014

Една од најдобрите светски ракометарки и членка на ЖРК Вардар, Алисон Пино за официјалната интернет-сттраница на ЕХФ изрази оптимизам во пресрет на завршниот турнир од Лигата на шампионите во ...

ЛШ - ЖРК Вардар подготвен за завршниот турнир

Inpress - 30.04.2014

Будимпешта, 30. април 2014 (ИНПРЕС) ЖРК Вардар подготвени и во добра атмосфера во тимот го очекуваат завршниот турнир во Будимпешта. Вардаки за Будимпешта патуваат утре а во попладневните часови ќе ...

"Комити" ќе имаат силна конкуренција во Будимпешта

Спортклуб - 30.04.2014

Ракометарките на ЖРК Вардар в сабота го играат својот полуфинален натпревар од Лигата на шампионите против Будуќност. Мечот се игра во Будимпешта и имајќи ги предвид првомајските празници, многу ...

Пионерките на Вардар СЦБТ на ракометен турнир во Никшиќ

Вардар - 30.04.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ од пионерската категорија ќе настапат на силниот меѓународен ракометен турнир , што од денеска па се до петок ќе се одржи во Никшиќ ( Црна Гора ) .

ФОТО: Груевски им посака успех на ракометарките на ЖРК „Вардар“

Курир - 30.04.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска присуствуваше на тренингот на женскиот ракометен клуб „Вардар“ во пресрет на завршниот турнир на Лигата на шампионите што ќе ...

Премиерот Никола Груевски им посака успех на ракометарките на ЖРК Вардар на фајна-форот во Будимпешта

Сител - 30.04.2014

Претседателот на Владата на Р.М. Никола Груевски денеска ги посети ракометарките на ЖРК Вардар на нивниот последен тренинг во Скопје, пред патувањето за Будимпешта каде ќе настапат на завршниот ...

Радичевиќ: Машките екипи на Вардар, спаринг-партнери за Будуќност

Екипа - 30.04.2014

Јованка Радичевиќ со нетрпение го очекува полуфиналниот дуел против Будуќност, во кој црногорската репрезентативка против себе ќе ги има дел од своите колешки од националниот тим.

Груевски ги посети ракометарките на ЖРК Вардар пред историското финале во ЛШ (фото)

Република - 30.04.2014

Никола Груевски, претседателот на ВМРО ДПМНЕ денеска во СЦ „Борис Трајковски“ ги посети македонските ракометни шампионки ЖРК Вардар пред заминувањето за Будимпешта, Унгарија.

Лекиќ: Во Скопје да се вратиме со кренати раце

Дневник - 29.04.2014

Полетот, желбата за победа, тимската хемија и немањето екстра-притисок да се освои титулата се предности на женскиот македонски ракометен првак Вардар СЦБТ во пресрет на фајналфор-турнирот на Лигата ...

Вардарки полни со оптимизам заминуваат за Будимпешта

Канал5 - 29.04.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ на денешната прес-конференција пред претстојниот завршен турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта ги изнесоа своите очекувања и желби за успешно заокружување на ...

Настапот на ф.4 како круна на успешната сезона за ЖРК Вардар

Телма - 29.04.2014

Македонскиот ракометен првак,ЖРК Вардар, викендов ги игра натпреварите од фајнл-фор турнирот во Будимпешта од Лигата на шампионите. - И покрај тоа што зацртаното го остваривме, не би биле спортистки ...

Вардарки во поход на европскиот врв

Утрински - 29.04.2014

Македонските првенки во четврток заминуваат на фајналфорот од ЛШ во Будимпешта Ракометарките на Вардар СЦБТ во четврток патуваат за Будимпешта на првиот завршен турнир во женската Лига на шампионите, ...

Лекиќ и Радичевиќ со Вардар ја бранат титулата во ЛШ: На сите им кажуваме колку е тежок пехарот

Вест - 29.04.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ не ја кријат својата возбуда како што се ближи завршниот турнир на Лигата на шампионите во Будимпешта, особено што во својата дебитантска сезона успеаја да се впишат во ...

ЖРК Вардар: Подготвени сме да се бориме за титулата во Будимпешта

МКД - 29.04.2014

Македонскиот ракометен првак Вардар викендов ги игра натпреварите од фајнл-фор турнирот во Будимпешта од Лигата на шампионите. Од нашиот тим на денешната пресконференција најавија дека Вардар има ...

Вардарки ја посакуваат европската круна

Макфакс - 29.04.2014

Ракометарките на Вардар на 3. и 4.мај ќе учествуваат на завршниот турнир во Лигата на шампиони. Покрај шампионките на Македонија, пласман на завршниот турнир во Будимпешта изборија уште актуелниот ...

Кастратовиќ: Искуството не е на наша страна, но се стремиме кон финалето

Дерби - 29.04.2014

Индира Кастратовиќ оваа сезона дебитираше како тренер на вардарскиот клуб, но успеа да го одведе тимот до фајнл-фор во Лигата на Шампионите. Таа во пресрет на завршницата во најелитното европско ...

Вардар СЦБТ со оптимизам заминува за Будимпешта

А1 On - 29.04.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ на денешната прес-конференција пред претстојниот завршен турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта ги изнесоа своите очекувања и желби за успешно заокружување на ...

Вардар СЦБТ со оптимизам заминува за Будимпешта

+инфо - 29.04.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ на денешната прес-конференција пред претстојниот завршен турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта ги изнесоа своите очекувања и желби за успешно заокружување на ...

Вардарки нема да му излезат со бело знаме на Будуќност

Нетпрес - 29.04.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ дека ќе се борат до последните атоми сила на фајнл форот во Лигата на шампионите во Будимпешта (3 – 4 мај). “Покрај тоа што зацртаното го остваривме, не би било ...

Вардарки ја посакуваат европската круна

Кајгана - 29.04.2014

Ракометарките на Вардар на 3. и 4.мај ќе учествуваат на завршниот турнир во Лигата на шампиони. Покрај шампионките на Македонија, пласман на завршниот турнир во Будимпешта изборија уште актуелниот ...

Пино: “со нетрпение го очекувам стартот на возбудувањата во Будимпешта”

Вардар - 29.04.2014

Во интервјуто за eurohandball.com ракометарката на Вардар СЦБТ Алисон Пино објаснува какво е чуството да се биде дел од една мулти-културна екипа, во која играат и три француски репрезентативки.

Пино: Ѓер е фаворит, но и ЖРК Вардар не е без шанси во Будимпешта

Екипа - 29.04.2014

Алисон Пино е една од многуте интернационалки што беа ангажирани во составот на ЖРК Вардар и што одиграа значајна улога во оваа одлична сезона, во која „црвено-црните“ се пласираа меѓу четирите ...

ЖРК Вардар СЦБТ подготвен за „фајнл фор“ во Будимпешта

Сител - 29.04.2014

На еден ден пред заминувањето за Будимпешта женскиот ракометен шампион на Македонија ВардарСЦБТ одржа прес конференција. Нашиот првак од квалификациите стигна до завршниот турнир, кој годинава за ...

Вардар СЦБТ подготвен за докажување

Телеграф - 29.04.2014

Фаворитската улога му се остава на Будуќност, но тоа ќе биде дуел на балкански менталитет По сите случувања во машка конкуренција, од денеска погледите на македонската ракометна јавност ќе бидат ...

ЖРК Вардар со шанса да го круниса успехот на македонскиот клупски ракомет

Курир - 29.04.2014

ЖРК Вардар СЦБТ викендов ќе биде дел од фајнл-фор турнирот во Лигата на шампионите за ракометарки. Тимовите на Вардар и Металург доживеаја елиминација во четвртфиналето во Лигата на шампионите, во ...

Нацева: “Вардар СЦБТ да ја круниса успешната ракометна сезона на македонскиот клубови во Европа”

Вардар - 29.04.2014

На еден ден пред заминувањето на “ фајнал-фор ” турнирот во Будимпешта македонскиот ракометен шампион Вардар СЦБТ одржа прес конференција на која беа соопштени очекувањата на претседателот на клубот ...

Вардарки оптимистички расположени во пресрет на Ф4

Алфа - 29.04.2014

Ракометарките на Вардар подготвени и во добра атмосфера го очекуваат завршниот турнир во Будимпешта. Нашите шампионки најавуваат дека ќе атакуваат на титулата во елитното натпреварување за голема ...

Ќе се вратиме со кренати раце

Вечер Прес - 29.04.2014

ВАРДАР СЦБТ УТРЕ ЗАМИНУВА НА Ф4 ВО ЛШ ВО БУДИМПЕШТА Противник во полуфиналето на "црвено-црните" е Будуќност, а доколку победат во мечот за титулата ќе играат со подобриот од дуелот меѓу бранителот ...

Ѕвездите во Вардар се за титули, не за пари

Вечер Прес - 29.04.2014

Во Вардар има многу победнички кои освојувале многу трофеи во својата кариера. Во мојот тим има помалку такви девојки, вели стратегот на црногорскиот шампион Тренерот на црногорскиот ракометен ...

Вардар СЦБТ со оптимизам заминува за Будимпешта

Бриф - 29.04.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ на денешната прес-конференција пред претстојниот завршен турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта ги изнесоа своите очекувања и желби за успешно заокружување на ...

Пино: В понеделник сите весници да напишат дека Вардар е шампион

Република - 29.04.2014

Во пресрет на завршниот турнир во Будимпешта во рамките од женската ракометна Лига на шампиони, европската куќа на ракометот ЕХФ направи кратко интервију во левиот бек на ЖРК Вардар француската ...

Европска круна за круна на сезоната на ЖРК Вардар

Република - 29.04.2014

Македонскиот шампион ЖРК Вардар ќе патува за Будимпешта во мисија за историски успех во премиерното издание на фајналфор турните во Лигата на шампионите.

Вардар СЦБТ со оптимизам заминува за Будимпешта

Денешен - 29.04.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ на денешната прес-конференција пред претстојниот завршен турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта ги изнесоа своите очекувања и желби за успешно заокружување на ...

Ако одиграме добро пред нашиот гол, Будуќност ќе падне

Н.Македонија - 29.04.2014

Најважно е што нема психолошки притисок, бидејќи некои од моите ракометарки веќе ја почувствувале атмосферата на едно вакво финално натпреварување, вели Кастратовиќ Индира Кастратовиќ ракомет - ...

Лекиќ: Се надевам дека ќе се вратиме со кренати раце

Н.Македонија - 29.04.2014

Првпат сме на фајналфор. Тренираме заедно 8-9 месеци. Сите сме здрави и расположени за игра. Блага фаворитска улога му давам на Будуќност, од едноставна причина што има една освоена титула во ЛШ.

Вардар СЦБТ со оптимизам заминува за Будимпешта

Идивиди - 29.04.2014

Ракометарките на Вардар СЦБТ на денешната прес-конференција пред претстојниот завршен турнир од Лигата на шампионите во Будимпешта ги изнесоа своите очекувања и желби за успешно заокружување на ...

Жените од ракометниот клуб Вардар сакаат да бидат на врвот на Европа!

Попара - 29.04.2014

„Осум-девет месеци се подготвувавме за ова, среќни сме и возбудени што сме дел од овој историски прв „Фајнал Фор“ турнир. Ние сме подготвени да направиме историски резултат, но сепак не сме премногу ...

Пино посакува финале на ЛШ за роденденот

Дерби - 28.04.2014

Како подарок за нејзиниот 25. роденден, кој е ден пред стартот на завршниот турнир од ракометната Лига на шампионите, Алисон Пино посакува победа над Будуќност и пласман на Вардар СЦБТ во финалето.

Tрансферот на Лекиќ од Ѓер во Вардар СЦБТ - најуспешен

Вардар - 28.04.2014

По примерот кај мажите, ракометниот портал “handball-planet” направи листа на најдобри трансфери и во женска конкуренција. На оваа листа, на првото место се најде најдобрата ракометарка за 2013 ...

Ракометарките на ЖРК Вардар одбројуваат до Будимпешта

Алфа - 28.04.2014

Во меѓувреме спортската јавност во земјава го очекува настапот на ЖРК ВАРДАР СЦБТ на завршниот турнир во женската ракометна Лига на шампиони кој ќе се игра во Будимпешта на 3 и 4 мај.

Аџиќ: Вардар има ракометарки кои знаат како се освојуваат трофеи

Дерби - 28.04.2014

Наредниов викенд во Будимпешта се игра завршниот турнир во ракометната Лига на шампиони каде Македонија ќе има свој преставник во екипата ЖРК Вардар СЦБТ.

Вардарки пред историски успех (видео)

Република - 28.04.2014

Македонскиот ракометен шампион во женска конкуренција ЖРК Вардар е на само неколу дена пред историски успех во својата клупска историја. Вардарки се пласираа на завршниот турнир во европската Лига на ...