TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кралев: „секоја општина самата решава за наставата“

Телма - 12.02.2012

Министерството за образование останува на иницијалната препорака, секоја општина во рамки на временските услови со кои се соочува да донесе одлука за тоа како ќе се одвива наставата.

Училиштата во општина Аеродром од утре на редовна настава

Канал5 - 12.02.2012

Основните училишта на територијата на општина Аеродром од утре, ќе работат со нормално работно време во сите смени и наставата ќе се одвива според редовната динамика, соопштија од општината.

Велес - две училишта ќе се спојат во едно

Телма - 12.02.2012

Да се спојат две училишта во едно поради се помалиот број ученици кои се запишуваат таму, е идејата која во последните денови е актуелна во Велес.

Основните училишта во Аеродром од утре со редовна настава

+инфо - 12.02.2012

Основните училишта на територијата на општина Аеродром од утре ќе работат со нормално работно време во сите смени и наставата ќе се одвива според редовната динамика.

Училиштата во општина Аеродром од утре со нормална настава

Press24 - 12.02.2012

Основните училишта на територијата на општина Аеродром од утре ќе работат со нормално работно време во сите смени и наставата ќе се одвива според редовната динамика.

Аеродромските училишта од утре со нормална настава

Курир - 12.02.2012

Наставата во основните училишта на територијата на општина Аеродром од утре продолжува според редовната динамика. Училиштата ќе работат со нормално работно време во сите смени.

Училиштата во општина Аеродром од утре со нормална настава

Сител - 12.02.2012

Основните училишта на територијата на општина Аеродром од утре ќе работат со нормално работно време во сите смени и наставата ќе се одвива според редовната динамика.

Кралев: Секоја општина во рамки на временските услови да донесе одлука за одвивање на наставата

Сител - 12.02.2012

Министерството за образование останува на иницијалната препорака, секоја општина во рамки на временските услови со кои се соочува да донесе одлука за тоа како ќе се одвива наставата.

Основците од Аеродром утре на редовна настава

Нетпрес - 12.02.2012

Учениците од основните училишта во скопската општина Аеродром од утре ќе имаат редовна настава, информираат од општината.

МОН останува на одлуката општините сами да одлучат за наставата

Сител - 12.02.2012

Нема генерална препорака за прекин на наставата или скратување на часовите. Министерството за образование останува на ставот градоначалниците сами да одлучат како ќе се одвива образовниот процес.

Кралев-општините нека одлучат дали ќе има настава

Р.С.Европа - 12.02.2012

Министерот за образование Панче Кралев изјави денеска дека останува препораката секоја општина сама да донесе одлука за тоа како ќе се одвива наставата.

Министерството сеуште нема единствена одлука за прекин на наставата

Press24 - 12.02.2012

Министерството за образование останува на иницијалната препорака, секоја општина во рамки на временските услови со кои се соочува да донесе одлука за тоа како ќе се одвива наставата.

3 опции како да се одработат пропуштените часови

МРТ - 12.02.2012

Tweet Доколку учениците не пропуштат многу часови поради студот и снежното невреме, настава ќе одржува за време на викендите, но доколку временските неприлики потраат тогаш ќе се излезе со нови ...

Во Тетово, Куманово и Центар Жупа нема да се учи и од утре

Алфа - 12.02.2012

Во 31 основно и 11 средни училишта во општините Тетово, Куманово и центар Жупа и утре продолжува прекинот на наставата, поради снежните врнежи.

Прекинот на наставата во Осломеј и Зајас пролонгиран за уште два дена, Кичево утре ќе одлучува

Сител - 12.02.2012

Поради влошените временски услови и обилните снежни врнежи градоначалниците на Осломеј и Зајас излегоа со одлука еднонеделниот прекин на наставата да се пролонгира за уште два работни дена.

И натаму прекин на наставата во Косово

Р.С.Европа - 12.02.2012

Косовското министерство за образование, наука и технологија соопшти денеска дека наставата во основните и средните училишта ќе биде прекината до 20 февруари, поради лошите временски услови и големите ...

Училиштата во Аеродром од утре со нормална настава

Макфакс - 12.02.2012

Основните училишта на територијата на скопската Општина Аеродром од понеделник (13.02.2012), ќе работат со нормално работно време во сите смени и наставата ќе се одвива според редовната динамика.

Кралев: Општините сами да донесеат одлука за одвивање на наставата

Курир - 12.02.2012

Министерството за образование останува на иницијалната препорака, секоја општина во рамки на временските услови со кои се соочува да донесе одлука за тоа како ќе се одвива наставата.

Во Карпош наставата започнува од понеделник

Sky - 12.02.2012

Општина Карпош ќе ја почитува одлуката на донесена на Советот на општината, што значи прекинот наставата ќе трае заклучно до петок (10.2.2012), бидејќи причина за прекин на наставата беа енормно ...

Министерството за образование остава општините да одлучат дали ќе се учи

Sky - 12.02.2012

Министерот за образование и наука, Панче Кралев уште еднаш потенцираше дека министерството за образование останува на првичната препорака, секоја општина во зависност од временските услови да носи ...

Во Осломеј, Зајас, Дебар и Центар Жупа и од утре учениците нема да учат

Sky - 12.02.2012

Градоначалниците на Осломеј, Зајас и Дебар излегоа со одлука поради влошените временски услови и обилните врнежи прекинот на наставата да се пролонгира.

Од утре продолжува наставата во Битола

Sky - 12.02.2012

Утре 13-ти Февруари продолжува наставата во сите основни и средни училишта во Општина Битола. Ваквата одлука, градоначалникот Владимир Талески и директорите на училиштата ја донеле заради фактот што ...

Аеродом од утре продолжува со нормализирана настава

Sky - 12.02.2012

- Временската состојба будно ќе се следи, при што ќе се реагира во случај повторно условите да не дозволуваат редовна настава, соопшти општина Аеродром.

Учениците од Дебар, Осломеј и Зајас го продолжуваат "распустот"

Н.Македонија - 12.02.2012

Поради влошените временски услови и обилните снежни врнежи градоначалниците на Осломеј, Зајас и Дебар излегоа со одлука прекинот на наставата да се пролонгира Доколку до задутре нема подобрување на ...

Училиштата во општина Аеродром со нормална настава

Н.Македонија - 12.02.2012

Основните училишта на територијата на општина Аеродром од утре ќе работат со нормално работно време во сите смени и наставата ќе се одвива според редовната динамика - Временската состојба будно ќе се ...

Нормална настава од утре во училиштата во Аеродром

eReporter - 12.02.2012

Основните училишта на територијата на Општина Аеродром од утре,понеделник, ќе работат со нормално работно време во сите смени и наставата ќе се одвива според редовната динамика.

На хартија се заедно, на училиште посебно!

Утрински - 11.02.2012

Додека надлежните најавуваат амбициозни планови за интегрирано образование, учениците и натаму се двојат по етничка основа Првачињата Македонци и Албанци во Основното училиште „Рајко Жинзифов“ во ...

Тетовските ученици и другата недела остануваат дома

Курир - 11.02.2012

Прекинот на наставата во основните и средните училишта во општина Тетово ќе продолжи и во следната работна недела, информира портпаролот на општината, Флакрон Пустина.

Прекинот на наставата во општина Тетово продолжува и следната недела

Press24 - 11.02.2012

Прекинот на наставата во основните и средните училишта во општина Тетово ќе продолжи и во следната работна недела, информира портпаролот на општината, Флакрон Пустина.

Прекинот на наставата во Куманово продолжува до среда

Н.Македонија - 11.02.2012

Прекинот на наставата во сите основни и средни училишта во Куманово продолжува до среда, 15 февруари Одлуката попладнево ја соопшти секретарот на општината, Валентина Алексовска која информира дека ...

Желбата за учење e посилна од снежните виулици

Дневник - 10.02.2012

Тамара, Татјана, Драгана, Валентина, Наум, Елена, Зоран, Дејан, Никола, Гоце, Игор... повеќето братчиња и сестри од пограничното село Луќе, сите се навреме за првиот училиштен час во основното ...

Протест на родителите за вонредниот распуст на децата

Н.Македонија - 10.02.2012

Група родители од општината Карпош вчера излегоа на мирен протест во знак на загриженост поради одлуката на општината за прекин на наставата во основните училишта Тие се револтирани од изјавата на ...

Протести и препукувања во општина Карпош

Телма - 09.02.2012

Група незадоволни и загрижени родители од општина Карпош бараат од градоначалникот Стевчо Јакимовски да ја повлече одлуката за стопирање на наставата во сите основни училишта.

Ќе згаснат две училишта во Велес

Дневник - 09.02.2012

Постапката ќе трае неколку месеци, а по добиените информации Советот на Општината ќе одлучи дали ќе згаснат основните училишта „Јордан Хаџи Kонстантинов - Џинот“ и „Благој Kирков“, во кои значително ...

ВМРО-ДПМНЕ: Карпош е единствена општина во Скопје која го нема исчистено снегот од улиците

Press24 - 09.02.2012

Од ВМРО-ДПМНЕ му порачуваат на Јакимовски да не употребува вулгарни зборови кога говори за малолетници Кавгаџијата Стевчо Јакимовски со својата непромисленост денеска ги нападна и родителите, кои ...

Протести во Карпош: Учениците да се вратат на настава

Курир - 09.02.2012

Незадоволна група на родители денеска протестираше пред општина Карпош искажувајќи несогласување со одлуката на градоначалникот Јакимовски за прекинување на наставата во основните училиштата во оваа ...

Родители од Карпош видоа сонце и побараа Стевчо да ги врати децата во клупите

+инфо - 09.02.2012

Група родители од oпштина Карпош денеска излегоа на мирен протест во знак на загриженост поради одлуката на Општината за прекин на наставата во основните училишта.

Родители од Карпош протестираа поради прекинот на наставата

Press24 - 09.02.2012

Група родители од oпштина Карпош денеска излегоа на мирен протест во знак на загриженост поради одлуката на Општината за прекин на наставата во основните училишта.

ВМРО-ДПМНЕ - Јакимовски ги нападна родителите кои бараа преиспитување на одлуката за прекин на наставата во Карпош

Inpress - 09.02.2012

Скопје, 9. февруари 2012 (ИНПРЕС) Кавгаџијата Стевчо Јакимовски со својата непромисленост денеска ги нападна и родителите, кои бараа преиспитување на одлуката за прекин на наставата, на територијата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Кавгаџијата Јакимовски ги нападна и родителите

Курир - 09.02.2012

Кавгаџијата Стевчо Јакимовски со својата непромисленост денеска ги нападна и родителите, кои бараа преиспитување на одлуката за прекин на наставата, на територијата на општината Карпош.

Родители од Карпош протестираа поради прекинот на наставата

Курир - 09.02.2012

Незадоволна група на родители денеска протестираше пред општина Карпош за одлуката на градоначалникот Стевчо Јакимовски за прекинување на наставата во училиштата во оваа скопска општина.

Карпош не е Зајас, па децата да не ни одат на училиште

Вечер Прес - 09.02.2012

Незадоволната група родители кои вчера протестираа пред Општината Карпош од градоначалникот Стевчо Јакимовски побараа повлекување на одлуката за прекин на наставата во училиштата и враќање на децата ...

Стевчо Јакимовски: Општина Карпош се грижи за здравјето на учениците

Sky - 09.02.2012

Непосредно после „спонтани протести“на родителите против прекинот на наставата во основните училишта вo Карпош, градоначалникот Стевчо Јакимовски го изјави следново: „Ова е дното на пропагандата на ...

Учениците останаа дома поради снегот

Deutsche Welle - 08.02.2012

Поради снегот и големите студови во 244 училишта во Македонија денеска нема настава. Сообраќајот и натаму се одвива отежнато Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава.

Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија

Дневник - 08.02.2012

Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава. Настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а пет се ...

Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија

Вест - 08.02.2012

Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава. Настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а пет се ...

Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија

Утрински - 08.02.2012

Како што информира Министерството за образование и наука, настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни .ж Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на ...

Скратена наставата во 224 училишта

Курир - 08.02.2012

Во 44 општини во земјава денеска има целосен прекин на наставата, додека во 5 општини има делумен прекин, велат информациите добиени од Единиците на локалната самоуправа во Република Македонија.

Скратена наставата во 224 училишта

Press24 - 08.02.2012

Во 44 општини во земјава денеска има целосен прекин на наставата, додека во 5 општини има делумен прекин. Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава.

Прекината наставата во 224 училишта во Македонија

Р.С.Европа - 08.02.2012

Министерството за образование и наука соопшти дека во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава, односно настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни, а 188 основни.

Нема настава во 224 училишта

МКД - 08.02.2012

Во 44 општини во земјава има целосен прекин на наставата, додека во пет општини има делумен прекин, соопшти Министерството за образование.

Целосно прекината наставата во 44 општини

Inpress - 08.02.2012

Скопје, 8. февруари 2012 (ИНПРЕС) Во 44 општини во Република Македонија денеска е целосно прекината наставата, додека во 5 општини има делумен прекин, од кои во 4 централни и 5 подрачни училишта.

ВМРО-ДПМНЕ - Јакимоски да не ни го покажува телефонот, туку да го исчисти снегот во општината

Inpress - 08.02.2012

Скопје, 8. февруари 2012 (ИНПРЕС) Наместо да ни го покажува неговиот телефон и да измислува дека во него се криела фантастичната причината поради која донел одлука за прекин на наставата во ...

Јакимовски: Родителите се на моја страна

+инфо - 08.02.2012

Одлуката на Општина Карпош да се прекине наставата во основните училишта до петок, според градоначалникот Стевчо Јакимовски, е широко одобрена и од родителите и од учениците и токму тоа создава ...

МОН: Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија

Алфа - 08.02.2012

Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава. Настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а пет се ...

МОН: Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија

Сител - 08.02.2012

Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава. Настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а пет се ...

МОН: Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија

Нетпрес - 08.02.2012

Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава. Настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а пет се ...

МОН: Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија

МРТ - 08.02.2012

Tweet Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава. Настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а пет се ...

Наставата е прекината во 224 училишта во државата

+инфо - 08.02.2012

Во 44 општини во Македонија денеска има целосен прекин на настава. Настава не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта и 188 основни, од кои 183 се централни училишта, а пет се ...

Jакимовски: Трагата на вмровците е во мојот мобилен телефон

+инфо - 08.02.2012

На реакцијата на советничката група од ВМРО- ДПМНЕ во Општина Карпош, дека градоначалникот Стевчо Јакимовски е виновен за неисчитените улици на територија на оваа локална власт и дека врнежите од ...

Јакимовски: Прекинот на наставата е одобрен од родителите и од учениците

Sky - 08.02.2012

Одлуката за времен прекин на наставата во основните училишта во Општина Карпош, според градоначалникот Стевчо Јакимовски, наиде на широко одобрување и од родителите и од учениците.

Денес со скратени часови

Вечер Прес - 08.02.2012

Училиштата во општина Аеродром денес и утре ќе работат со скратени часови. Поради неповолните временски услови и ниските температури наставата ќе почнува од 8.30 часот, часовите ќе се одржуваат ...

Во прилепско нема настава за 350-тина основци од Тополчани, Канатларци и Радобил

Канал 77 - 08.02.2012

Прилепската Локална Самоуправа е во постојани консултации со Министерството за образование, ги следиме и временските прогнози и превземаме се во интерес како на учениците така и за непречено одвивање ...

Нема настава во 124 училишта

Н.Македонија - 08.02.2012

Снегот ја прекина наставата во 124 училишта низ земјава, од кои 15 се училишта за средно образование, а 109 се основни, информира вчера министерот за образование и наука Панче Кралев - Целосен прекин ...

Нема настава во 224 училишта

Н.Македонија - 08.02.2012

Во 44 општини низ земјава наставата е целосно прекината, а во пет општини има делумен прекин, односно се работи со скратени часови, информираат од Министерството за образование и наука Настава нема ...

Поради снегот не се учи во 224 училишта

eReporter - 08.02.2012

Настава, поради снегот, не се одвива во 224 училишта, од кои 36 се средни училишта, и во 188 основни. Според информациите добиени од Единиците на локалната самоуправа во Република Македонија, денес ...

(ФОТО) Снежното невреме отсече 80 села, во 28 општини прекината наставата

Утрински - 07.02.2012

Снежниот бран што ја зафати Македонија го отежна и патничкиот, железничкиот и авионскиот сообраќај Снежното невреме што ја зафати Македонија отсече 80 села со околу 1.000 жители, во 28 општини ...

Снегот ја прекина наставата во 124 училишта

Deutsche Welle - 07.02.2012

Снежното невреме што ја зафати Македонија отсече 80 села со околу 1.000 жители, во 28 општини предизвика целосен прекин на наставата.

Кралев: општините решаваат дали ќе има настава

Телма - 07.02.2012

Министерот за образование и наука Панче Кралев денеска информираше дека поради снежното невреме во 28 општини низ Македонија во моментов има целосен прекин на наставата, односно наставата не се ...

Интегрирани преселби

Дневник - 07.02.2012

пишува: Бранко ЃОРЃЕВСКИ Незаконското преименување на четирите основни училишта во мултиетнички скопски Чаир, за кое државата с` уште молчи, истовремено ја откри и суштината на проблемот што таму се ...

Прекината наставата во општините Дебар и Центар Жупа

Дневник - 07.02.2012

Поради временските услови, ниските температури и снегот кој иако со слаб интензитет непрекинато врне, надлежните во договор со градоначалниците на општините Дебар и Центар Жупа донесоа одлука за ...

Прекината наставата во Кичево

Дневник - 07.02.2012

Интензивните снежни врнежи што го зафатија кичевскиот регион ги отежнаа условите за непречено одвивање на наставата, по што, со одлука на градоначалникот на општина Кичево Благоја Деспотоски, таа е ...

Прекината е наставата во десетици училишта низ земјава

Дневник - 07.02.2012

Во прекин до петок ќе биде наставата во повеќе основни и средни училишта во земјава, поради интензивните снежни врнежи. Такви одлуки донесоа повеќе општини откако голем дел од учениците вчера и ...

Хаос со наставата во основните училишта

24 Вести - 07.02.2012

Не за џабе политиката се нарекува проститутка – вели градоначалникот на општина Карпош револтиран од советниците во неговата општина кои мината вечер му предложиле да ја прекине наставата додека ...

Во многу општини скратени часовите или прекината наставата

Телма - 07.02.2012

Прекин на наставата има во 28 општини во Македонија, односно часовите не се одржуваат во 124 училишта, од кои 15 средни и 109 основни.

Само во Карпош не се учи - Јакимовски вели: политиката е проститутка

Телма - 07.02.2012

Советот на општина Карпош донесе одлука, поради состојбите со снегот, да се прекине наставата до петок во основните училишта. Одлуката е донесена по предлог на градоначалникот Стевче Јакимовски.

Снегот ја прекина наставата во повеќе училишта во земјава

Утрински - 07.02.2012

Во прекин до петок ќе биде наставата во повеќе основни и средни училишта во земјава, поради интензивните снежни врнежи Такви одлуки донесоа повеќе општини откако голем дел од учениците вчера и ...

Основните училишта во Кисела Вода со скратена настава

Курир - 07.02.2012

Општина Кисела Вода придржувајќи се до упатствата на Министерството за образование, вчера донесе одлука наставата во сите осум основни училишта на територијата на општината да трае со скратени ...

Во Струмица прекината наставата во основните и средните училишта до понеделник

Сител - 07.02.2012

Советот на општина Струмица на денешната вонредна седница донесе одлука за времен прекин на наставата во основните и средните училишта на територија на општината.

Поради нискиот наталитет, од две училишта се прави едно

+инфо - 07.02.2012

Советот на општина Велес ја прифати иницијативата за престанок на две училишта и основање ново. Претседателот на Советот, Славчо Чадиев денеска на прес-конференција информира дека се работи за ...

Прекин на наставата во 124 училишта во 28 општини

Алфа - 07.02.2012

Снежните врнежи принудија дел од учениците пеш или со автобус да тргнат на училиште. Смрзнати раскажуваат дека многу порано од вообичаеното излегле од дома.

Во штипските училишта од утре ќе има скратени часови

МРТ - 07.02.2012

Градоначалникот на Општина Штип, Зоран Алексов донесе одлука од утре до петок во сите основни и средни училишта да се скратат часовите поради силните снежни врнежи.

Училиштата во општина Аеродром од утре со скратени часови

МРТ - 07.02.2012

Поради неповолните временски услови и ниските температури во основните училишта на територија на Општина Аеродром од утре (8 февруари) до 10 февруари (петок), наставата ќе почнува од 08:30 часот, ...

Снегот во Македонија отсече 80 села со 1.000 жители

+инфо - 07.02.2012

Снежното невреме што ја зафати Македонија отсече 80 села со околу 1.000 жители, во 28 општини предизвика целосен прекин на наставата и го отежна патничкиот, железничкиот и авионскиот сообраќај.

Прекината наставата во Кичево

Курир - 07.02.2012

Поради големите снежни врнежи што го зафатија кичевскиот регион од денеска до петок, со одлука на градоначалникот на општина Кичево Благоја Деспотоски, наставата е прекината за сите основни и средни ...

Прекината наставата во основните и средните училишта во Кичево поради снежните врнежи

МРТ - 07.02.2012

Поради големите снежни врнежи што го зафатија кичевскиот регион од денеска до петок, со одлука на градоначалникот на општина Кичево Благоја Деспотоски, наставата е прекината за сите основни и средни ...

Во Струмица прекината наставата во основните и средните училишта до понеделник

МРТ - 07.02.2012

Советот на општина Струмица на денешната вонредна седница донесе одлука за времен прекин на наставата во основните и средните училишта на територија на општината.

Нарушено одвивањето на наставата во околу 25 општини

Кајгана - 07.02.2012

Наставата е прекинатата или се одвива со скратени часови во околу 25 општини во Македонија, информираат од Центарот со управување со кризи.

За дел од учениците продолжен зимски распуст - во Скопје со скратени часови

Press24 - 07.02.2012

Поради снежните врнежи и ниските температури, општинските власти во некои локални самоуправи ја прекинаа наставата а некаде ги скратија часовите Наставата е прекинатата или се одвива со скратени ...

Прекината наставата во повеќе битолски села

Курир - 07.02.2012

Секторот за образование во општина Битола соопшти дека поради високата снежна покривка и непристапни патишта, утрово прекината е наставата во училиштата на неколку битолски села.

Денеска нема настава во пет битолски села, Битола активно се чисти од снегот

+инфо - 07.02.2012

Секторот за образование во општина Битола соопшти дека поради високата снежна покривка и непристапните патишта, утрово прекината е наставата во училиштата на неколку битолски села.

Прекината наставата во Дебар и Центар Жупа

Курир - 07.02.2012

Надлежните сектори во согласност со првите луѓе на општните, вчера вечерта донесоа одлуки за прекин на наставата во општините Дебар и Центар Жупа.

Прекината наставата во битолските села Острец, Лисолај, Цапари, Доленци и во Брусник

МРТ - 07.02.2012

Секторот за образование во општина Битола соопшти дека поради високата снежна покривка и непристапни патишта, утрово прекината е наставата во училиштата на неколку битолски села.

Прекината наставата во општините Дебар и Центар Жупа

Сител - 07.02.2012

Надлежните сектори во согласност со првите луѓе на општните, синоќа донесоа одлуки за прекин на наставата во општините Дебар и Центар Жупа.

Прекината наставата во училиштата во Кичево

Сител - 07.02.2012

Поради големите снежни врнежи што го зафатија кичевскиот регион од денеска до петок, со одлука на градоначалникот на општина Кичево Благоја Деспотоски, наставата е прекината за сите основни и средни ...

Скратени часови за учениците во Конче и Радовиш

МРТ - 07.02.2012

Градоначалниците на општините Радовиш и Конче донеле одлука часовите да бидат скратени во сите основни училишта и во гимназијата во Радовиш.

Нарушено одвивањето на наставата во околу 25 општини

Макфакс - 07.02.2012

Наставата е прекинатата или се одвива со скратени часови во околу 25 општини во Македонија, информираат од Центарот со управување со кризи.

Половина ученици денеска остануваат дома, скопјанчињата само со скратени часови

+инфо - 07.02.2012

Додека дува силен северен ветер и прави големи снежни наноси и додека температурата е десетина степени под нулата, половина од учениците низ Македонија останаа дома по препорака на локалните ...

Прекината наставата во 5 битолски села

Сител - 07.02.2012

Секторот за образование во општина Битола соопшти дека поради високата снежна покривка и непристапни патишта, утрово прекината е наставата во училиштата на неколку битолски села.

Снегот ја прекина наставата во повеќе училишта во земјава

Нетпрес - 07.02.2012

Обилните врнежи од снег предизвикаа прекин на наставата во многу основни и средни училишта низ земјава, соопштува Центарот за управување со кризи.

Скратени часови за учениците во Конче и Радовиш

Сител - 07.02.2012

Градоначалниците на општините Радовиш и Конче донеле одлука часовите да бидат скратени во сите основни училишта и во гимназијата во Радовиш.

Учениците засега на настава, ќе се преземаат мерки само ако продолжи невремето

Нетпрес - 07.02.2012

Министерството за образование апелира до сите општини да ги разгледаат внимателно условите со снежното невреме и да донесат одлука за тоа дали наставата во нивните општини ќе се одвива тековно, со ...

Училиштата во општина Аеродром од утре со скратени часови

Press24 - 07.02.2012

Наставата за учениците кои посетуваат настава со продолжен престој, пак, ќе се организира во договор со родителите. Исто така, приодите до училиштата и детските градинки се расчистени од снегот, така ...

Кралев: Општините сами да одлучат за наставата

Курир - 07.02.2012

Министерот за образование и наука, Панче Кралев денеска упати апел до сите општини да проценат соодветно дали тековно може да се одвива наставата, дали има потреба од скратени часови или пак од ...

ВМРО-ДПМНЕ - Јакимовски да објасни како има настава во руралните општини како Маврово - Ростуше, а во Карпош да има ...

Inpress - 07.02.2012

Скопје, 7. февруари 2012 (ИНПРЕС) Градоначалникот на општина Карпош откако вчера се изнервира што поради снегот не успеа да замине за Виена, денес својот бес реши да го пренесе на сите граѓани на ...

Снежното невреме ја прекина наставата во 28 општини

Сител - 07.02.2012

Министерот за образование и наука Панче Кралев денеска информираше дека поради снежното невреме во 28 општини низ Македонија во моментов има целосен прекин на наставата, односно наставата не се ...

Прекината наставата во Карпош, ВМРО ДПМНЕ прашува кој ќе ги покрие трошоците на граѓаните

Нетпрес - 07.02.2012

Наставата во основните училишта во скопската општина Карпош е прекината по одлука на советот на општината на денешната вонредна седница што ја закажа градоначалникот Стевче Јакимовски.

Училиштата во Аеродром од утре со скратени часови

Курир - 07.02.2012

Поради неповолните временски услови и ниските температури во основните училишта на територија на општина Аеродром од утре до петок, наставата ќе почнува од 08:30 часот.

Во штипските училишта од утре ќе има скратени часови

Курир - 07.02.2012

Градоначалникот на Општина Штип, Зоран Алексов донесе одлука од утре до петок во сите основни и средни училишта да се скратат часовите поради силните снежни врнежи.

Прекината наставата во 124 училишта низ Македонија

Р.С.Европа - 07.02.2012

Министерот за образование и наука Панче Кралев изјави денеска дека поради снежното невреме во 28 општини низ Македонија има прекин на наставата, односно наставата не се одвива во 124 училишта, од кои ...

И во Аеродром од утре со скратени часови

+инфо - 07.02.2012

Училиштата во општина Аеродром од утре до петок ќе работат со скратени часови. Поради неповолните временски услови и ниските температури наставата ќе почнува од 8.30 часот, часовите ќе се одржуваат ...

Препукувања во Карпош поради прекинот на наставата

Курир - 07.02.2012

Градоначалникот на Карпош Стевчо Јакимовски на вонредниот совет донесе одлука за целосен прекин на наставата во основните училишта, создавајќи проблеми и нервоза кај родителите, велат од советничката ...

Прекината наставата во училиштата во општина Липково

Курир - 07.02.2012

Во сите шест основни училишта и во едно средно училиште во општина Липково од денеска е прекината наставата поради снежното невреме што ја зафати и оваа општина.

Јакимовски: ВМРО-ДПМНЕ бараше прекин на наставата, а гласаше против

+инфо - 07.02.2012

Општина Карпош донесе одлука за прекин на наставата во сите основни училишта лоцирани на нејзина територија. На денешната вонредна седница на Советот на локалната власт, советниците од ВМРО-ДПМНЕ ...

Прекината наставата во Кичево поради снегот

Алфа - 07.02.2012

Поради големите снежни врнежи што го зафатија кичевскиот регион од денеска до петок, со одлука на градоначалникот на општина Кичево Благоја Деспотоски, наставата е прекината за сите основни и средни ...

ВМРО – ДПМНЕ: Стевчо, исчисти го снегот и отвори ги училиштата во Карпош!

Нетпрес - 07.02.2012

Советничката група на ВМРО – ДПМНЕ од Карпош му порача на градоначалникот на општината Стевчо Јакимовски “да го исчисти снегот и да ги отвори училиштата“.

ВМРО-ДПМНЕ - Порака за Јакимовски: „Исчисти го снегот и отвори ги училиштата во Карпош“

Inpress - 07.02.2012

Скопје, 7. февруари 2012 (ИНПРЕС) Стевчо Јакимовски во недостаток на аргументи измислува и ја лаже македонската јавност. Никаква препорака од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ никогаш немало.

Прекината наставата во Карпош, власта и опозицијата се скараа

Макфакс - 07.02.2012

Поради екстремно ниските темпратури Советот на општина крпош донесе одлука за прекин на наставата во основните училишта во оваа општина.

Учениците од Карпош на распуст

Кирилица - 07.02.2012

Советот на општина Карпош донесе одлука, поради состојбите со снегот, да се прекине наставата до петок во основните училишта. Одлуката е донесена по предлог на градоначалникот Стевче Јакимовски.

Јакимовски: Ете затоа велат дека политиката е проститутка

Кирилица - 07.02.2012

По донесената одлука од страна на Советот на општина Карпош училиштата од оваа општина да продолжат со настава од понеделник, советничката група на ВМРО ДПМНЕ реагираа дека се работи за самоволие на ...

Поради снежното невреме во 28 општини целосно прекината наставата

МРТ - 07.02.2012

Министерот за образование и наука Панче Кралев денеска информираше дека поради снежното невреме во 28 општини низ Македонија во моментов има целосен прекин на наставата, односно наставата не се ...

Снежното невреме продолжува да прави хаос !

Press24 - 07.02.2012

Снежното невреме што ја зафати Македонија отсече 80 села со околу 1.000 жители, во 28 општини предизвика целосен прекин на наставата и го отежна патничкиот, железничкиот и авионскиот сообраќај.

До петок прекината наставата во училиштата во општина Липково

МРТ - 07.02.2012

Во сите шест основни училишта и во едно средно училиште во општина Липково од денеска е прекината наставата поради снежното невреме што ја зафати и оваа општина.

Во основното и во средното училиште во Македонска Каменица денеска не се одвива настава

МРТ - 07.02.2012

Обилните врнежи од снег и студеното време кои се присутни во повеќе села во Општина Македонска Каменица беа причина денеска и вчера да не се одвива наставата во основното училиште „Кирил и Методиј“ и ...

Во велешките основни и средни училишта нема да се одржува настава до петок !

Press24 - 07.02.2012

Градоначалникот на општина Велес Горан Петров денеска информира дека локалната самоуправа донела одлука среда, четврток и петок оваа недела да бидат неработни денови за велешките основци и ...

ВМРО-ДПМНЕ и Јакимовски цел ден се надмудруваат

МКД - 07.02.2012

Градоначалникот Стевче Јакимовски и советничката група на ВМРО-ДПМНЕ цело попладне се расправаат кој е одговорен затоа што до петок училиштата во Карпош нема да работат.

Поради снежното невреме во 28 општини целосно прекината наставата

Sky - 07.02.2012

Министерот за образование и наука Панче Кралев денеска информираше дека поради снежното невреме во 28 општини низ Македонија во моментов има целосен прекин на наставата, односно наставата не се ...

Македонските ученици на приморан распуст поради снегот

Sky - 07.02.2012

Интензивните снежни врнежи ги затворија училиштата во повеќе региони на Македонија. Општините Гостивар и Тетово училиштата ги затворија до петок додека пак во Кичево училиштата ќе бидат затворени до ...

Јакимовски: ВМРО-ДПМНЕ гласаше против сопствениот предлог

Sky - 07.02.2012

-Советниците од ВМРО-ДПМНЕ синоќа ми се јавуваа по телефон со барање да ја прекинеме наставата во основните училишта во Карпош, а веќе денес на вонредната седница на Советот свикана токму за таа цел, ...

Во Карпош наставата прекината поради поларниот студ

Sky - 07.02.2012

Одлуката на Советот на Општина Карпош за прекин на наставата во основните училишта кои работат на територијата на оваа Општина е донесена првенствено поради екстремно ниските температури.

Од денеска нови прекини на наставата во училиштата низ Македонија

Sky - 07.02.2012

Интензивните снежни врнежи ја доведоа во прекин наставата во повеќе основни и средни училишта во земјава. Поради снегот повеќето општини во државава донесоа превентивна мерка за прекин на наставата ...

И во Аеродром од утре учениците со скратени часови

Sky - 07.02.2012

Поради неповолните временски услови и ниските температури во основните училишта на територија на Општина Аеродром од утре, 8.2.2012 година (среда) до 10.2.2012 година (петок), наставата ќе почнува од ...

Јакимовски: За доброто на граѓаните, и неспособните со нас успеваат

Sky - 07.02.2012

-Има една црногорска поговорка „Не пада снијег да покрије бријег, веќ да звјери оставе траг“. Трагот на советниците од ВМРО-ДПМНЕ се наоѓа во мојот мобилен телефон, како и разговорите водени со нив, ...

Зимски распуст на одложено враќање

Вечер Прес - 07.02.2012

Министерот Кралев уште еднаш апелираше до сите општини да направат проценка ви да донесат одлука дали наставата треба да се одвива тековно, но неколкупати повтори дека овие часови нема да бидат ...

Вондредна седница во Карпош дали да се прекинува наставата поради снегот

Sky - 07.02.2012

Денес, со почеток во 11.30 часот, ќе се одржи вонредна седница на Советот на Општина Карпош со единствена точка на дневен ред : 1.

Во Велес ќе се затвараат две училишта, а ќе се отвори едно ново

Н.Македонија - 07.02.2012

За оваа цел, ќе се формира Комисија која ќе треба да се произнесе по оваа иницијатив Советот на општина Велес ја прифати иницијативата за престанок на две училишта и основање ново.

Целосен прекин на наставата во 28 општини во земјава

eReporter - 07.02.2012

Целосен прекин на наставата во моментот има во училиштата во 28 општини во Македонија, како последица на снежното невреме и ниските температури.

Стевчо Јакимовски: Ете затоа велат дека политиката е проститутка

eReporter - 07.02.2012

До сите медиуми Предмет: Изјава на Градоначалникот Стевчо Јакимовски ВМРО-ДПМНЕ ГЛАСАШЕ ПРОТИВ СОПСТВЕНИОТ ПРЕДЛОГ По повод крајно неморалното гласање на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ против ...

ВМРО - ДПМНЕ до Јакимовски

eReporter - 07.02.2012

Градоначалникот на општина Карпош откако вчера се изнервира што поради снегот не успеа да замине за Виена, денес својот бес реши да го пренесе на сите граѓани на Општина Карпош.

Откажана наставата во Центар Жупа, а во Дебар скратени часови

Дневник - 06.02.2012

Поради новиот снег и ниските температури, во двете основни училишта и во гимназијата во Центар Жупа, денеска нема настава.

Наставата во Тетово во прекин до петок

Дневник - 06.02.2012

Во основните и средните училишта во Тетово нема да се одржува настава од денеска до петок, информираат од локалната самоуправа.

Снежните врнежи ја прекинаа наставата

24 Вести - 06.02.2012

Снежните врнежни направија проблем и во образованието. Во Скопје наставата во основните и средните училишта се одвива нормално, но на територијата на Македонија голем број училишта или ги затворија ...

Снегот им ги скрати часовите на учениците

Вест - 06.02.2012

Освен во неколку општини во кои е прекината поради снежни врнежи, наставата се одвива редовно и без поголеми проблеми во сите основни и средни училишта во Македонија, информира Министерството за ...

Во општина Тетово до петок без настава

Телма - 06.02.2012

Во сите основни и средни училишта во општина Тетово од денеска до петок ќе нема настава, одлучи градоначалникот Сади Беџети по состанокот со општинскиот Сектор за образование.

Скратени часови за основците во општина Центар

24 Вести - 06.02.2012

Општина Центар, поради ниските темпрератури, донесе одлука основните училишта на нејзина територија од денеска до петок наставата да ја почнуваат во 9 часот.

Наставата без поголеми проблеми, со исклучок на неколку општини

Утрински - 06.02.2012

Освен во неколку општини во кои е прекината поради снежни врнежи, наставата се одвива редовно и без поголеми проблеми во сите основни и средни училишта во Македонија, информира Министерството за ...

Училишта се поделија на наши и ваши

Дневник - 06.02.2012

Во основното училиште „Јане Сандански“ во општина Чаир иако има настава на македонски јазик, нема ученици-Македонци. Во последните десетина години родителите ги отпишувале, а првачињата-Македонци од ...

МОН: Наставата без поголеми проблеми, со исклучок во неколку општини

МРТ - 06.02.2012

Освен во неколку општини во кои е прекината поради снежни врнежи, наставата се одвива редовно и без поголеми проблеми во сите основни и средни училишта во Македонија, информира Министерството за ...

Во сите училишта во Тетово ќе нема настава до петок

+инфо - 06.02.2012

Во сите основни и средни училишта во општина Тетово, од денеска па до петок ќе нема настава, одлучи градоначалникот на Тетово, Сади Беџети по состанокот со општинскиот Сектор за образование.

Скратени часови и за основците во Карпош и Кисела Вода

Кајгана - 06.02.2012

Поради ниските температури часовите за учениците во основните училишта во Карпош и Кисела Вода ќе бидат скратени. „Наставата од 07-10.02.2012 година (од понеделник до четврток) ќе биде скратена.

Снегот ја прекина наставата и во Косово

Курир - 06.02.2012

Со одлука на косовскиот министер за образование, наука и технологија Рам Буја во сите основни и средни училишта на територијата на Косово следната недела нема да се одржи настава.

Скратени часови за основците од Центар

Нетпрес - 06.02.2012

Поради ниските температури Општина Центар одлучи да ги скрати часовите на учениците од основните училишта кои припаѓаат на општината.

Наставата во скопски Центар ќе започнува од 9 часот

Inpress - 06.02.2012

Скопје, 6. февруари 2012 (ИНПРЕС) Општина Центар донесе Одлука, основните училишта кои припаѓаат на општината, заради ниските темпрератури, наставата во периодот од 6-ти до 9-ти февруари да започнува ...

Скратени часови во училиштата во Центар

Курир - 06.02.2012

Општина Центар, поради ниските температури, донесе одлука основните училишта на нејзина територија од денеска до петок наставата да ја почнуваат во 9 часот.

Скратени часови за основците во Општина Центар

Макфакс - 06.02.2012

Основните училишта кои припаѓаат на Општина Центар – Скопје заради ниските температури ќе започнуваат со настава подоцна од 9 часот, а часовите ќе бидат скратени.

Снегот ја прекина наставата во голем број училишта низ земјава

Нетпрес - 06.02.2012

Поради големите снежни наноси, сите училишта во Центар Жупа денеска останаа затворени, а истото се случи и со училиштата во општините Делчево, Кичево, Врапчиште и Зајас, а утре под клуч ќе бидат ...

Скратени часови до петок и во Кисела Вода

+инфо - 06.02.2012

Поради ниските температури, наставата во сите осум основни училишта на територијата на Општина Кисела Вода од денеска до петок, ќе почнува во 9 часот.

МОН: Наставата без поголеми проблеми, со исклучок во неколку општини

Сител - 06.02.2012

Освен во неколку општини во кои е прекината поради снежни врнежи, наставата се одвива редовно и без поголеми проблеми во сите основни и средни училишта во Македонија, информира Министерството за ...

Скратени часови за учениците од Центар

Press24 - 06.02.2012

Основните училишта кои припаѓаат на Општина Центар – Скопје заради ниските температури ќе започнуваат со настава подоцна од 9 часот, а часовите ќе бидат скратени.

Основците од Кисела Вода со скратени часови

Курир - 06.02.2012

Заради ниските температури, наставата во сите осум основни училишта на територијата на општина Кисела Вода ќе бидат со скратени часови. Од денес па се до петок, часовите ќе започнува во 09:00 часот.

Наставата во училиштата во Центар ќе почнува од 9 часот

МРТ - 06.02.2012

Општина Центар, поради ниските темпрератури, донесе одлука основните училишта на нејзина територија од денеска до петок наставата да ја почнуваат во 9 часот.

Снегот ги скрати часовите во Дебар

Курир - 06.02.2012

Наставата во општина Дебар, во трите основни училишта и гимназијата денеска се одвива со скратени часови поради новиот снег и ниските температури.

Часови пократки за 10 минути препорачува Министерството за образование

Сител - 06.02.2012

Часови пократки за 10 минути во сите училишта, ваква е препораката на Министерот за образование. Причина се лошите временски услови и големите врнежи и наноси од снег.

Во Тетово ќе нема настава цела недела

Курир - 06.02.2012

Во сите основни и средни училишта во општина Тетово од денеска до петок ќе нема настава, одлучи градоначалникот Сади Беџети по состанокот со општинскиот Сектор за образование.

Половина ученици на принуден распуст поради снежна виулица

МКД - 06.02.2012

Поради снежните наноси во Струшко, во Битолско, Демирхисарско, Тетовско, Кичевско и во неколку општини во источна Македонија во училиштата нема настава или пак се работи со скратени часови.

Скратени часови и за основците во Карпош и Кисела Вода

Макфакс - 06.02.2012

Поради ниските температури часовите за учениците во основните училишта во Карпош и Кисела Вода ќе бидат скратени. „Наставата од 07-10.02.2012 година (од понеделник до четврток) ќе биде скратена.

Од денеска скратени часови и настава од 9 во училиштата во Центар

+инфо - 06.02.2012

Општина Центар, поради ниските темпрератури, донесе одлука основните училишта на нејзина територија од денеска до петок наставата да ја почнуваат во 9 часот.

Во Општина Василево со прекин на наставата во училишта

Сител - 06.02.2012

На вонредна седница општинскиот совет денеска одлучи, поради лошите временски услови наставата да биде прекината како во централното, така и во сите 11 подрачни училишта.

Снегот ја прекина наставата низ Македонија

Press24 - 06.02.2012

Обилните снежни врнежи резултираа со хаос и во наставата низ Македонија. Во Скопје во основните и средните училишта наставата тече нормално, но низ Македонија голем број училишта или ги затвораат ...

Дел од учениците повторно на распуст

Алфа - 06.02.2012

Поради снежните врнежи училиштата во Тетово и во Гостивар нема да работат до петок, а во Кичево до среда-одлучија градоначалниците.

Наставата во училиштата во Центар ќе почнува од 9 часот

Алфа - 06.02.2012

Општина Центар, поради ниските темпрератури, донесе одлука основните училишта на нејзина територија од денеска до петок наставата да ја почнуваат во 9 часот.

МОН: Наставата без поголеми проблеми, со исклучок во неколку општини

Press24 - 06.02.2012

Во општина Богданци и во општина Дебар наставата се одржува со скратени часови, во општина Сопиште наставата е скратена, а во селото Патишка Река дел од наставниците поради снежните наноси не се ...

Параспур образование - кој сака оди во училиште, кој не си игра на снегот

+инфо - 06.02.2012

Освен во неколку општини во кои е прекината поради снежни врнежи, наставата се одвива редовно и без поголеми проблеми во сите основни и средни училишта во Македонија, информира Министерството за ...

МОН: Наставата се одвива без поголеми проблеми

Курир - 06.02.2012

Освен во неколку општини во кои е прекината поради снежни врнежи, наставата се одвива редовно и без поголеми проблеми во сите основни и средни училишта во Македонија, информира Министерството за ...

Заради студот, основните училишта во Центар на настава од 9 часот

Кирилица - 06.02.2012

Општина Центар, поради ниските температури, донесе одлука основните училишта на нејзина територија од денеска до петок наставата да ја почнуваат во 9 часот.

Скратени часови за основците во Општина Центар

Кајгана - 06.02.2012

Основните училишта кои припаѓаат на Општина Центар – Скопје, поради ниските температури ќе започнуваат со настава подоцна, од 9 часот, а часовите ќе бидат скратени.

Скратени часовите на основците од Карпош

Sky - 06.02.2012

Градоначалникот на Општина Карпош донесе одлука заради ниските температури, наставата од 07-10.02.2012 година (од понеделник до четврток), да биде скратена.

Наставата се одвива без проблем со исклучок на неколку училишта

Sky - 06.02.2012

Според информациите Министерството за образование и наука наставата се одвива редовно и без поголеми проблеми во сите основни и средни училишта во Македонија, освен во во неколку општини во кои е ...

Од денеска до крајот на неделава во Тетово нема да се одржува настава поради снегот

Sky - 06.02.2012

Поради вонредната состојба создадена како последица на обилните снежни врнежи, во текот на неделава, односно од 06 до 10 Февруари ќе има прекин на наставата во сите јавни основни и средни училишта во ...

Општина Центар донесе одлука да се скратат часовите на учениците

Sky - 06.02.2012

Општина Центар донесе Одлука, основните училишта кои припаѓаат на Општина Центар – Скопје, заради ниските темпрератури, наставата од 06.02.2012 до 10.02.2012 година, ќе започнува во 09:00 часот.

Скратени часови за основците во општина Центар

eReporter - 06.02.2012

Основните училишта во општина Центар, заради ниските температури, оваа недела ќе имаат скратена настава. Како што информираат од Општината, од денеска па до 10.февруари, наставата ќе започнува од ...

Снегот затвори десетина училишта

eReporter - 06.02.2012

Училиштата во некои скопски општини, како и воДелчево, Кичево. Центар Жупа, Врапчиште, Зајас и Ростуше,останаа затворени за настава поради снежните врнежи, соопшти денеска Министерството за ...