TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АНАЛИЗА: Балкански сојуз – проект за нова Југославија во границите на ЕУ

Нетпрес - 16.07.2017

Насочувањето на земјите од поранешна Југославија едни кон други го поттикнува и разочарувањето од Европската унија, којашто не ги отвори своите порти за повеќето од ни Шесте балкански земји, кои сметаат на приклучување кон Европската унија, но уште ...

Еспресо во Трст

Deutsche Welle - 15.07.2017

Изборот на Трст за самитот на ЕУ и Западен Балкан имаше голема симболика. Но, додека во Трст се пиеше прочуеното еспресо, Ципрас и Вучиќ во Солун ја обновуваа познатата трансверзала од времето на Милошевиќ и Мицотакис Има барем три симболи во фактот ...

Оптимизмот од Трст против баучот на стара Југославија

Слободен Печат - 15.07.2017

По Самитот во Трст, Македонија излезе „победник“ со најмногу добиени неповратни пари за инфраструктурни проекти во однос на другите земји од Западен Балкан. Но како што укажуваат и српските економистите, од целиот процес најмногу би добила Србија.

Се основа научна фондација на Западен Балкан

Иновативност - 15.07.2017

На Самитот на лидери во Трст се потпиша документ за основање Научна фондација на Западен Балкан. Фондацијата, пред сѐ, би ги финансирала младите истражувачи од регионот, би доделувала награди на млади научници кои сакаат да основаат врвни тимови и ...

Дискусија за младинското учество и организирање

Радио МОФ - 15.07.2017

Национален младински совет на Македонија во партнерство со Младински образовен форум и Млади европски федералисти на Македонија организираат јавна дебата насловена „ Патоказ за младинските приоритети “.

(ВИДЕО) 360˚ Германскиот експерт Флесенкемпер: Земјите мора да ги решат споровите пред влезот, ЕУ не сака да увезува ...

Либертас - 15.07.2017

За Берлинскиот процес, генерално за процесот на приближување на Балканот кон ЕУ и предизвиците на тој пат, „ 360 степени “ разговараше со германскиот експерт за Македонија и за регионот, Тобијас Флесенкемпер, чие седиште во моментот е во Ница, ...

Се основа научна фондација на Западен Балкан

Локално - 15.07.2017

На Самитот на лидери во Трст се потпиша документ за основање Научна фондација на Западен Балкан. Фондацијата, пред сѐ, би ги финансирала младите истражувачи од регионот, би доделувала награди на млади научници кои сакаат да основаат врвни тимови и ...

(ВИДЕО) 360˚ Што донесе за Македонија самитот во Трст? Што е разликата меѓу Груевски во 2006 и Заев во 2017?

Локално - 15.07.2017

Самитот за Западен Балкан кој се одржа во средата во Трст донесе едно интересно совпаѓање. Во рамките на собирот се случи првата средба на премиерот Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел, само четириесетина дена по изборот на новата ...

Еспресо во Трст

Либертас - 15.07.2017

Изборот на Трст за самитот на ЕУ и Западен Балкан имаше голема симболика. Но, додека во Трст се пиеше прочуеното еспресо, Ципрас и Вучиќ во Солун ја обновуваа познатата трансверзала од времето на Милошевиќ и Мицотакис Има барем три симболи во фактот ...

(ВИДЕО) 360˚ Што донесе за Македонија самитот во Трст? Што е разликата меѓу Груевски во 2006 и Заев во 2017?

Либертас - 15.07.2017

Самитот за Западен Балкан кој се одржа во средата во Трст донесе едно интересно совпаѓање. Во рамките на собирот се случи првата средба на премиерот Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел, само четириесетина дена по изборот на новата ...

ЕУ крои нова Југославија...

Н.Македонија - 15.07.2017

Во анализа на влијателниот германски весник „Велт“ се вели дека „ЕУ на Балканот сака да создаде нова мини Југославија“ во која би влегле Босна и Херцеговина, Србија, Косово, Црна Гора, Македонија и Албанија.

Бизнис заедницата ги поздравува договорените проекти од Самитот во Трст

Канал5 - 14.07.2017

Регионално здружување и меѓусебна соработка се важни за имплементација на договорените стратешки економски проекти кои ќе го приближат Западниот Балкан кон европскиот пазар, смета претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела ...

Земјите од Балканот ќе станат членки на ЕУ - некогаш

МКД - 14.07.2017

Министрите одобрија акционен план за „регионална економска зона" и го поддржаа Договорот за транспортна заедница. Европската Унија се надеваше дека ќе добие цврст стисок од земјите од Западен Балкан на самитот во средата, но сè што доби беше млитаво ...

На Балканот му треба и политичка инфраструктура

Р.С.Европа - 14.07.2017

Брисел му помага на Балканот да гради економска инфраструктура, но балканските земји треба да градат и политичка и преку решавање на проблемите на мирен начин да се приближат кон Унијата. Брисел се обидува со економска инфраструктура да постигне ...

Помирување на Балканот со подобрување на транспортните врски

МКД - 14.07.2017

Западен Балкан е регион со кој јас сум неизмерно горда - не само поради заедничката историја што ја делиме во тој регион, туку и затоа што Западен Балкан е место на срдечни луѓе и извонредни природни убавини.

Бизнис заедницата ги поздравува договорените проекти од Самитот во Трст

А1 On - 14.07.2017

Регионално здружување и меѓусебна соработка се важни за имплементација на договорените стратешки економски проекти кои ќе го приближат Западниот Балкан кон европскиот пазар, смета претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела ...

Владата реагира по написот: Фактите го побиваат Анѓушев: Србија во Трст добила 2 милијарди евра, a Македонија 70 ...

Нетпрес - 14.07.2017

Во врска со написот: „Србија во Трст добила 2 милијарди евра: Кочо Анѓушев се фалеше дека Македонија добила најмногу од сите, 70 милиони евра“, односно на неколку електронски медиуми, Владата се чувствува повикана да реагира и да ги појасни ...

Владата ги појаснува информациите од Самитот во Трст

Макфакс - 14.07.2017

Во врска со написот: „Србија во Трст добила 2 милијарди евра: Кочо Анѓушев се фалеше дека Македонија добила најмногу од сите, 70 милиони евра“, објавен на неколку електронски медиуми, Владата се чувствува повикана да реагира и да ги појасни ...

Владата со демант во врска со написот: „Србија во Трст добила 2 милијарди евра: Кочо Анѓушев се фалеше дека Македонија ...

Слободен Печат - 14.07.2017

Во врска со написот: „Србија во Трст добила 2 милијарди евра: Кочо Анѓушев се фалеше дека Македонија добила најмногу од сите, 70 милиони евра“,објавен на неколку електронски медиуми, Владата се чувствува повикана да реагира и да ги појасни ...

Дали Брисел сака да создаде нова верзија на Југославија?

Таратур - 14.07.2017

Германскиот весник Велт објави статија под наслов Зошто Брисел сака да создаде нова Југославија? , пренесува Факултети.мк . Идејата е родена на Балканот, а ја формулира српскиот претседател Александар Вучиќ со реченицата: Би било практично ако сите ...

Ди Велт: Зошто ЕУ креира нова мини Југославија на Балканот?

МКД - 14.07.2017

Белград би доминирал и во новата заедница, но Македонија нема постојано да се плаши за својот опстанок од непријателски расположените соседи, пишува германскиот ведник „Ди Велт“ . По повод самитот во Трст, кој ги собра лидерите на земјите од Западен ...

Бизнис заедницата ги поздравува договорените проекти од Самитот во Трст

Сител - 14.07.2017

Регионално здружување и меѓусебна соработка се важни за имплементација на договорените стратешки економски проекти кои ќе го приближат Западниот Балкан кон европскиот пазар, смета претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела ...

„Зошто Брисел сака да создаде нова Југославија?“

Факултети - 14.07.2017

Германскиот весник „Велт“ објави статија под наслов „Зошто Брисел сака да создаде нова Југославија?“ „Идејата е родена на Балканот, а ја формулира српскиот претседател Александар Вучиќ со реченицата: ’Би било практично ако сите земји на Балканот се ...

Бизнис заедницата ги поздравува договорените проекти од Самитот во Трст

Вечер Прес - 14.07.2017

Регионално здружување и меѓусебна соработка се важни за имплементација на договорените стратешки економски проекти кои ќе го приближат Западниот Балкан кон европскиот пазар, смета претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела ...

Владата реагира на медиумските објави: Македонија доби најголем грант во Трст, тоа се пари кои не треба да се враќаат

Либертас - 14.07.2017

Владата реагираше на информациите во одредени медиумите дека Србија на самитот во Трст добила многу повеќе финански средства од Македонија. „Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Н.Е. г.

Бизнис заедницата ги поздравува договорените проекти од Самитот во Трст

Локално - 14.07.2017

Регионално здружување и меѓусебна соработка се важни за имплементација на договорените стратешки економски проекти кои ќе го приближат Западниот Балкан кон европскиот пазар, смета претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела ...

Бизнис заедницата ги поздравува договорените проекти од Самитот во Трст

Либертас - 14.07.2017

Регионално здружување и меѓусебна соработка се важни за имплементација на договорените стратешки економски проекти кои ќе го приближат Западниот Балкан кон европскиот пазар, смета претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија Данела ...

Зошто БРИСЕЛ ја враќа Југославија?

Локално - 14.07.2017

Германскиот весник „Велт“ објави статија под наслов „Зошто Брисел сака да создаде нова Југославија?“ „Идејата е родена на Балканот, а ја формулира српскиот претседател Александар Вучиќ со реченицата: ’Би било практично ако сите земји на Балканот се ...

Станува ли Трст пресвртница за Македонија...

Н.Македонија - 14.07.2017

Главната порака од самитот е зајакнување на регионалната соработка, односно поврзување на Западен Балкан, како клучен елемент за забрзување на европските интегративни процеси на регионот Со потпишување на договорот за транспортна заедница ...

ЕУ е на потег во Западен Балкан

Deutsche Welle - 13.07.2017

Крајно време е ЕУ да се позанимава со Западен Балкан, независно од манифестации како самитот во Трст. Во спротивно, би можела да се занимава со регионот повеќе отколку што би сакала, пишуваат весниците на германски јазик „По распаѓањето и крајот на ...

Образовниот систем треба да е по димензија на бизнистите, изјави директорот на Алкалоид Живко Мукаетов на самитот во ...

Сакам да кажам - 13.07.2017

Во земјите од Западен Балкан да се унифицира и поедностави системот за мобилност на работната сила по примерот на скандинавските земји, за да се дестимулира одлевањето на квалитетни кадри од регионот, изјави Живко Муакетов, генерален директор и ...

Трст, самитот заврши со потенцијално важни проекти за Западен Балкан

Алсат-М - 13.07.2017

На Самитот во Трст, шестте лидери на западниот Балкан го усвоија долгогодишниот План на делување во еден економски регионален простор. Неговата цел ќе биде да се овозможи слободно движење на стоки, услуги, капитал и работници за регионот да стане ...

Младинскиот форум на маргините на самитот ЕУ - Западен Балкан

24 Вести - 13.07.2017

Конкретни пораки од младите од земјите од Западен Балкан до Европската Комисија, беа упатени од форумот за млади што во Трст се одвиваше паралелно додека траеја средбите на лидерите на земјите од Запден Балкан и ЕУ.

Франција ќе му помага на Западен Балкан на патот за ЕУ, неформална средба на Макрон и Заев

Сакам да кажам - 13.07.2017

Претседателот на Франција Емануел Макрон вчера се сретна со македонскиот премиер Зоран Заев на маргините на Самитот во Трст, Италија меѓу седум земји членки на Европската унија и шест земји од Западен Балкан, за унапредување на односите со ЕУ и ...

Мукаетов учествуваше на самитот на Западен Балкан во Трст

24 Вести - 13.07.2017

Генералниот директор на Алкалоид, Живко Мукаетов, заедно со претставници на компании од регионот учествуваше на панел-дискусија на тема „Регионална економска област на Западен Балкан – патоказ кон членството во ЕУ“, која се одржа по официјалното ...

Заев – Џонсон: Британија останува партнер на Балканот

Алсат-М - 13.07.2017

Премиерот Зоран Заев во Трст се сретна со Борис Џонсон, министер за надворешни работи на Обединетото Кралство кој ја претставуваше британската премиерка Тереза Меј на Самитот за Западен Балкан, соопшти владината прес-служба.

Заев - Џонсон: Британија останува партнер на Балканот

Канал5 - 13.07.2017

Премиерот Зоран Заев во Трст се сретна со Борис Џонсон, министер за надворешни работи на Обединетото Кралство кој ја претставуваше британската премиерка Тереза Меј на Самитот за Западен Балкан, соопшти владината прес-служба.

Велт: ЕУ сака да создаде нова мини Југославија

Фокус - 13.07.2017

По самитот во Трст, кој ги собра лидерите на земјите од Западен Балкан, германскиот весник „Велт“ пишува дека Европската Унија сака да создаде нова мини Југославија, а пренесува Макфакс. Во текстот се наведува дека ЕУ сега не е во состојба да прими ...

ЕУ блокира проекти од 250.000 евра поради бојкотот на РС

24 Вести - 13.07.2017

Босна и Херцеговина е единствената земја од Западен Балкан која на вчерашниот Самит „ЕУ - Западен Балкан“ во Трст не го потпиша Договорот за транспортна заедница. Четирите одобрени босански проекти се блокирани, што значи дека БиХ нема пристап до ...

Џонсон: Велика Британија ќе направи сѐ што може да ѝ помогне на Македонија

Фокус - 13.07.2017

Македонија е конечно на вистинскиот правец и најави дека Велика Британија ќе направи сѐ што може да ѝ помогне на земјата за влез во НАТО и во ЕУ, порачал британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон на средбата со премиерот Зоран Заев.

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Алсат-М - 13.07.2017

Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра. Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, ...

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

ТВ21 - 13.07.2017

Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра. Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, ...

Мукаетов: Треба да покажеме капацитет и да одиме напред

Телма - 13.07.2017

Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното отворање на Постојаниот Секретаријат на Коморскиот инвестициски форум ВБ6, се одржа панел-дискусија на тема „Регионална економска ...

Мукаетов на 4-тиот Самит за Западен Балкан во Трст

ТВ21 - 13.07.2017

„Ние треба да покажеме дека имаме капацитет да одиме напред. Самитот во Скопје ќе опфаќа конкретни решенија за поврзувањето“. Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното ...

Цврсто стоиме зад реформите на Заев, кажа Борис Џонсон во Трст

Сакам да кажам - 13.07.2017

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон во Трст имаше билатерална средба со премиерот Зоран Заев по која што на Твитер напиша дека Велика Британија цврсто стои зад неговите реформи.

Самит на ЕУ во Tрст: Над 500 милиони евра за Западен Балкан

24 Вести - 13.07.2017

Европските лидери на самитот во Трст, посветен за земјите од Западен Балкан го донесоа акцискиот план за продлабочување на соработката и развој на перспективата на балканските замји за влез во Унијата.

Заев најави изградба на Коридорот 8

24 Вести - 13.07.2017

Премиерот Зоран Заев, по состанокот со европските лидери, рече дека Македонија е најголем добитник од самитот во Трст. Тој информира дека е донесена одлуката да се изгради железничката пруга кон Бугарија, како дел од коридорот 8.

Самит во Трст: Нема причина за тапкање по рамо

Deutsche Welle - 13.07.2017

Претставниците на ЕУ-државите во Трст повторно прогледуваа низ прсти и повремено замижуваа. Ако Европа не сака да го загуби своето позитивно зрачење на Балкан, мора да премине кон поинаков однос, смета Аделхајд Фајлке.

Мукаетов на 4-тиот Самит за Западен Балкан во Трст

Фокус - 13.07.2017

Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното отворање на Постојаниот Секретаријат на Коморскиот инвестициски форум ВБ6, се одржа панел-дискусија на тема „Регионална економска ...

Мукаетов на Самитот во Трст: Ние треба да покажеме дека имаме капацитет да одиме напред

Слободен Печат - 13.07.2017

Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното отворање на Постојаниот Секретаријат на Коморскиот инвестициски форум ВБ6, се одржа панел-дискусија на тема „Регионална економска ...

Мукаетов на 4. Самит за Западен Балкан во Трст: „Ние треба да покажеме дека имаме капацитет да одиме напред. Самитот во ...

Макфакс - 13.07.2017

Во рамки на 4. Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното отворање на Постојаниот секретаријат на Коморскиот инвестициски форум ВБ6, се одржа панел-дискусија на тема „Регионална економска ...

Мукаетов на 4-тиот Самит за Западен Балкан во Трст

Оff.net - 13.07.2017

Ние треба да покажеме дека имаме капацитет да одиме напред. Самитот во Скопје ќе опфаќа конкретни решенија за поврзувањето. Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното ...

Мукаетов на 4-тиот Самит за Западен Балкан во Трст

Нетпрес - 13.07.2017

Ние треба да покажеме дека имаме капацитет да одиме напред. Самитот во Скопје ќе опфаќа конкретни решенија за поврзувањето. Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното ...

Мукаетов учествуваше на Самитот за Западен Балкан во Трст

А1 On - 13.07.2017

Генералниот директор и претседател на УО на „Алкалоид АД“ Скопје. Живко Мукаетов заедно со претставници на компании од Словенија, Хрватска, БиХ, Црна Гора, Косово, Албанија и Србија учествуваше на панел-дискусија на тема „Регионална економска област ...

Мукаетов на 4.Самит за Западен Балкан во Трст

МКД - 13.07.2017

Во рамки на 4. Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното отворање на Постојаниот Секретаријат на Коморскиот инвестициски форум ВБ6, се одржа панел-дискусија на тема „Регионална економска ...

„Ле Темп“: Балканот во Трст доби само заедничка економска зона

А1 On - 13.07.2017

Лидерите на Албанија, Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Косово се сретнаа на највисоко ниво во Трст, но не добија никаква силна порака од ЕУ за продолжување на процесот на проширување на Унијата кон Југоисточна Европа, туку ја ...

Заев: Македонија е голем добитник во Трст

МКД - 13.07.2017

ЕУ сега има можност повторно да стане атрактивна за регионот, да покаже дека има самодоверба и дека може да направи разлика, изјави вчера Никола Димитров, македонскиот министер за надворешни работи пред завршувањето на самиот ЕУ-Западен Балкан во ...

„Ле Темп“: Балканот во Трст доби само заедничка економска зона

+инфо - 13.07.2017

Според „Ле Темп“, наместо силна политичка порака, единствената конкретна одлука е најавата за промоција на „регионална економска зона“. Лидерите на Албанија, Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Косово се сретнаа на највисоко ниво во ...

Мукаетов на 4-тиот Самит за Западен Балкан во Трст

Алфа - 13.07.2017

За овие и слични теми, Мукаетов ги покани присутните на претстојниот „Самит 100 на бизнис лидери од Југоисточна Европа“ кој на 16-ти и 17-ти октомври ќе се одржува во Скопје. Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот ...

Економските придобивки од Трст нема да ги потиснат отворените спорови

Р.С.Европа - 13.07.2017

Самитот во Трст е добар исчекор за економско поврзување на Западен Балкан, велат некои домашни аналитичари. Сепак, дел од нив се сомневаат дека тоа ќе значи и крај на политичките пречки меѓу земјите во регионот.

ФОТО: Заев со половина влада, советници и телохранители во еден од најлуксузните хотели во Трст

Курир - 13.07.2017

Зоран Заев за време на самитот во Трст, Италија престојува во луксузниот хотел „Ривиера и Максимилијанс“, пишува порталот Нетпрес. По информацијата до која дојде нашата редакција, пишува Нетпрес, го проверивме хотелот и тоа како е оценет од гостите ...

Џонсон: Македонија е конечно на вистинскиот правец

+инфо - 13.07.2017

Вискиот британски дипломат Џонсон изрази јасна и голема поддршка на новата Влада во Маедонија, во име на Велика Британија и премиерката Меј. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во Трст се сретна со Борис Џонсон, министерот ...

На Самитот во Трст од Германија дојде спасоносната формула за Македонија

+инфо - 13.07.2017

Балканските политичари се должни да постават политичка инфраструктура на мирно решавање на проблемите и взаемна соработка, оценува Малески. Само поддршка и позитивни реакции доаѓаат од Трст, Италија, каде што македонската делегација предводена од ...

На маргините на Самитот во Трст – критики за РИКО во Македонија и низа препораки

Радио МОФ - 13.07.2017

„Во Европскиот младински форум сме загрижени за процесот на избор на младински претставник за РИКО од Македонија, а кога работите не одат според етичките стандарди за кои заедно сме се согласиле, сите сме одговорни да реагираме“, изјави Луис ...

Велт: Целта на ЕУ е да создаде миниЈугославија на Балканот

МКД - 13.07.2017

По повод самитот во Трст на кој се собраа лидерите од земјите на Западниот Балкан, германскиот весник Велт пишува дека „ЕУ на Балканот сака да создаде нова миниЈугославија“. Самитот во Трст ги собра лидерите на земјите на Балканот, како и лидерите ...

Заев во Трст се сретна и со претставникот на британската премиерка Меј, Борис Џонсон

Слободен Печат - 13.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во Трст се сретна со Борис Џонсон, министерот за надворешни работи на Обединетото Кралство на Велика Британија, кој ја претставуваше британската премиерка, Тереза Меј на Самитот за ...

Балканските автократи под закрила на ЕУ

Стандард - 13.07.2017

Да, овој пат ЕУ всушност се претстави во подобра светлина. Брисел додели повеќе пари за конкретни проекти во инфраструктурата и комуникациите. И го потврди озлогласеното ветување за пристапување на земјите од Западен Балкан.

ФОТО: Заев со половина влада, советници и телохранители во еден од најлуксузните хотели во Трст

Нетпрес - 13.07.2017

Станува збор за многу луксузен хотел првенствено познат по своите спа, сауна и масажерски услуги. Зоран Заев за време на самитот во Трст, Италија престојува во луксузниот хотел „Ривиера и Максимилијанс“.

„Велт“: Целта на ЕУ е да создаде мини Југославија на Балканот

Макфакс - 13.07.2017

По самитот во Трст, кој ги собра лидерите на земјите од Западен Балкан, германскиот весник „Велт“ пишува дека Европската Унија сака да создаде нова мини Југославија. Во текстот се наведува дека ЕУ сега не е во состојба да прими нови членки и дека ...

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Press24 - 13.07.2017

Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, Италија, јави ДПА. Во таа сума се 194 милиони евра грантови од ЕУ и кредити на Европската инвестициска банка и Европската банка за обнова и развој.

Самит во Трст: постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

+инфо - 13.07.2017

Балканските држави се повикани да забрзаат напори за формирање заедничка економска и трговска зона. Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со ...

Средба Заев-Џонсон: Во Македонија се гледа како на мотор во регионот кон ЕУ и НАТО

А1 On - 13.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во Трст се сретна со Борис Џонсон, министерот за надворешни работи на Обединетото Кралство на Велика Британија, кој ја претставуваше британската премиерка, Тереза Меј на Самитот за ...

Поради властите на Република Српска, БиХ остана без околу 250.000 евра од еврофондовите

А1 On - 13.07.2017

Босна и Херцеговина е единствената земја од Западен Балкан, која на вчерашниот Самит ЕУ-Западен Балкан во Трст не го потпиша Договорот за транспортна заедница, објавија босанските медиуми.

Џонсон: Велика Британија ќе направи сѐ што може да ѝ помогне на Македонија за НАТО и ЕУ

МКД - 13.07.2017

Македонија е конечно на вистинскиот правец и најави дека Велика Британија ќе направи сѐ што може да ѝ помогне на земјата за влез во НАТО и во ЕУ, порачал британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон на средбата со премиерот Зоран Заев.

Македонија - најголем добитник по Трст

Глас на Америка - 13.07.2017

Од вкупниот грант вреден 194 милиони евра, Македонија добила од ЕУ 70 милиони Македонија е најголемиот добитник од Самитот во Трст – владини претставници го сумираат собирот на врвот на ЕУ и највлијателните држави-членки со шесте земји од Западниот ...

Мукаетов на Самитот во Трст: Да се дестимулира одлевање на квалитетни кадри од регионот

Сител - 13.07.2017

На самитот во Трст присуствуваше и првиот човек на Алкалоид, Живко Мукаетов, кој на панел дискусијата ја нагласи важноста на поврзување на регионот од повеќе аспекти. Пораката која Европската Унија ја испраќа е дека тие сметаат на нас, но од друга ...

Мукаетов во Трст: За напредок неопходно е поврзување во регионот

Нова ТВ - 13.07.2017

Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во Трст, се одржа панел-дискусија на тема „Регионална економска област на Западен Балкан – патоказ кон членството во ЕУ“, на која заедно со претставниците на компании од Словенија, Хрватска, ...

Димитров на самитот во Трст: ЕУ сега има можност повторно да стане атрактивна за регионот

Слободен Печат - 13.07.2017

“ЕУ сега има можност повторно да стане атрактивна за регионот, да покаже дека има самодоверба и дека може да направи разлика” истакна МНР Димитров на Форумот на граѓанскиот сектор во Трст.

Ди Велт: ЕУ сака нова мини Југославија, на Македонија тоа ѝ обезбедува опстанок

+инфо - 13.07.2017

Белград би доминирал и во новата заедница, но Македонија нема постојано да се плаши за својот опстанок од непријателски расположените соседи. По повод самитот во Трст, кој ги собра лидерите на земјите од Западен Балкан, германскиот весник „Ди Велт“ ...

Џонсон со поддршка за новата Влада: Велика Британија ќе помогне за евроинтеграција на Македонија

Стандард - 13.07.2017

Премиерот Зоран Заев во Трст се сретна со Борис Џонсон, министер за надворешни работи на Обединетото Кралство кој ја претставуваше британската премиерка Тереза Меј на Самитот за Западен Балкан, соопшти владината прес-служба.

Заев - Џонсон: Британија останува партнер на Балканот

Сител - 13.07.2017

Премиерот Зоран Заев во Трст се сретна со Борис Џонсон, министер за надворешни работи на Обединетото Кралство кој ја претставуваше британската премиерка Тереза Меј на Самитот за Западен Балкан, соопшти владината прес-служба.

Во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра

Нова ТВ - 13.07.2017

Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра. Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, ...

Во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Правдико - 13.07.2017

Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра. Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, ...

ЕУ и Западен Балкан договорија проекти вредни 500 милиони евра

Стандард - 13.07.2017

ЕУ и Западен Балкан на вчерашниот самит во Трст договорија 7 нови проекти со вкупна вредност од 500 милиони евра, јави ДПА. Ова го покажува документот распространет од Италија, која беше земја домаќин на овој состанок.

ЕУ блокира проекти од 250.000 евра поради бојкотот на РС

Сител - 13.07.2017

Босна и Херцеговина е единствената земја од Западен Балкан, која на вчерашниот Самит ЕУ-Западен Балкан во Трст не го потпиша Договорот за транспортна заедница, објавија босанските медиуми.

ЌЕ ЗНАЕМЕ ЛИ ДА ГИ ИСКОРИСТИМЕ: ЕУ во Трст вети 500 милиони евра за инвестиции на Балканот

Телеграф - 13.07.2017

Балканските држави се повикани да забрзаат напори за формирање заедничка економска и трговска зона Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со ...

Џентилони: ЕУ да остане отворена за Западен Балкан

Р.С.Европа - 13.07.2017

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони предупреди дека Европската унија мора да ја држи отворена вратата за членство на земјите од Западен Балкан, кои на крај би влегле во ЕУ или ризикува да им дозволи на Русија и другите глобални сили да го зголемат ...

Крај на самитот во Трст: Македонија добива грант од 70 милиони евра, се чека потврда од Владата

Таратур - 13.07.2017

Лидерите на државите од Западен Балкан, денес на самитот во Трст, го поддржаа повеќегодишниот акционен план за регионална економска зона, со кој ќе се овозможи непречена размена на производи, услуги, капитал и на квалификувана работна сила.

Западен Балкан усвои Акциски план за економска интеграција - МАП

+инфо - 13.07.2017

Сoгласноста е искажана денеска на самитот во Трст, каде присуствуваа премиерите на Македонија, Албанија, Косово, БиХ, Црна Гора и на Србија. Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, поддржаа повеќегодишен Акциски план за регионален ...

Мукаетов на 4-тиот Самит за Западен Балкан во Трст

Курир - 13.07.2017

Ние треба да покажеме дека имаме капацитет да одиме напред. Самитот во Скопје ќе опфаќа конкретни решенија за поврзувањето. Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното ...

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

А1 On - 13.07.2017

Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра. Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, ...

Мукаетов на 4-тиот Самит за Западен Балкан во Трст

Press24 - 13.07.2017

„Ние треба да покажеме дека имаме капацитет да одиме напред. Самитот во Скопје ќе опфаќа конкретни решенија за поврзувањето“ Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното ...

Трст: Усвоен Акцискиот план за економска интеграција на Западен Балкан

Слободен Печат - 13.07.2017

Шест земји од Западен Балкан на Самитот во Трст го усвоија повеќегодишниот Акциски план за регионална економска интеграција наречен МАП (Multi-annual Action Plan). МАП има цел да овозможи „непречен протек на стока, услуги, капитал и на квалификувана ...

Мукаетов на четвртиот Самит за Западен Балкан во Трст

+инфо - 13.07.2017

Треба да покажеме дека имаме капацитет да одиме напред, рече генерален директор на „Алкалоид“. Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното отворање на Постојаниот ...

Заев најави изградба на Коридорот 8

Тера - 13.07.2017

Премиерот Зоран Заев, по состанокот со европските лидери, рече дека Македонија е најголем добитник од самитот во Трст. Тој информира дека е донесена одлуката да се изгради железничката пруга кон Бугарија, како дел од коридорот 8.

„Ле Темп": Балканот во Трст доби само заедничка економска зона

Вечер Прес - 13.07.2017

Лидерите на Албанија, Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Косово се сретнаа на највисоко ниво во Трст, но не добија никаква силна порака од ЕУ за продолжување на процесот на проширување на Унијата кон Југоисточна Европа, туку ја ...

Мукаетов на Самитот во Трст: Да се дестимулира одлевањето на квалитетни кадри од регионот по примерот на скандинавските ...

Либертас - 13.07.2017

Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното отворање на Постојаниот Секретаријат на Коморскиот инвестициски форум ВБ6, се одржа панел-дискусија на тема „Регионална економска ...

Лидерите потпишаа Договор за Транспортна заедница

Вечер Прес - 13.07.2017

Со потпишување на Договорот за Транспортна заедница вчера вечер во Трст зврши 4. Самит на лидерите на Западен Балкан, кој се организира во рамките на Берлинскиот процес. Главна порака од Самитот е зајакнување на регионалната соработка односно ...

Лидерите го потпишаа Договорот за транспортна заедница

Канал 77 - 13.07.2017

Земјите од Западен Балкан на Самитот во Трст го потпишале договорот за транспортна заедница, кој на прес конференција во понеделникот го најави евроамбасадорот во Македонија, Самуел Жбогар.

Мукаетов на Самитот во Трст: Потребни се повеќе инженери

Локално - 13.07.2017

Генералниот директор и претседател на УО на „Алкалоид АД“ Скопје. Живко Мукаетов заедно со претставници на компании од Словенија, Хрватска, БиХ, Црна Гора, Косово, Албанија и Србија учествуваше на панел-дискусија на тема „Регионална економска област ...

Мукаетов учествуваше на Самитот за Западен Балкан во Трст

еМагазин - 13.07.2017

Генералниот директор и претседател на УО на „Алкалоид АД“ Скопје. Живко Мукаетов заедно со претставници на компании од Словенија, Хрватска, БиХ, Црна Гора, Косово, Албанија и Србија учествуваше на панел-дискусија на тема „Регионална економска област ...

Франкфуртер алгемајне цајтунг: Крајно време е ЕУ да се позанимава со Западен Балкан

Локално - 13.07.2017

Krајно време е ЕУ да се позанимава со Западен Балкан, независно од манифестации како самитот во Трст. Во спротивно, би можела да се занимава со регионот повеќе отколку што би сакала, пишуваат весниците на германски јазик, пренесува Дојче веле .

Мукаетов на 4-тиот Самит за Западен Балкан во Трст

Точка - 13.07.2017

Ние треба да покажеме дека имаме капацитет да одиме напред. Самитот во Скопје ќе опфаќа конкретни решенија за поврзувањето. Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното ...

Добрососедските односи и евроинтеграцијата не се политичко прашање, туку неопходност

Вечер Прес - 13.07.2017

Новата Влада на Република Македонија е силно определена за унапредување на односите меѓу земјите од Западен Балкан и смета дека има голема потреба од формирање рамка за постигнување на таа цел, за реформи и за фокусиран забрзан реформски напредок, ...

Политичката стабилност на Балканот значи и наша стабилност

Вечер Прес - 13.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно" во правец на членство на ЕУ.

Борис Џонсон: Британија ќе направи сè што може за Македонија да влезе во НАТО и во ЕУ

Мета - 13.07.2017

Велика Британија ќе направи сè што може за да ѝ помогне на Македонија на нејзиниот пат за влез во Европската Унија и во НАТО, истакнал шефот на британската дипломатија, Борис Џонсон, на средбата со македонскиот премиер Зоран Заев, во рамките на ...

Мукаетов на 4- тиот Самит за Западен Балкан во Трст

Пулс24 - 13.07.2017

„Ние треба да покажеме дека имаме капацитет да одиме напред. Самитот во Скопје ќе опфаќа конкретни решенија за поврзувањето“ Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното ...

Јасна порака на ЕУ до Балканот: Кога ќе исполните сè, ќе исполниме и ние

Точка - 13.07.2017

Самитот во Трст бил важен и успешен настан кој ја потврдил перспективната интеграција на Западен Балкан и донел заедничка работа на проекти, соопштила ЕУ. "На овој важен самит, чиј домаќин беше Италија, на прво место ја потврдивме перспективната ...

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Вечер Прес - 13.07.2017

Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, Италија, јави ДПА. Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 ...

На Самитот во Трст од Германија дојде спасоносната формула за Македонија

Вечер Прес - 13.07.2017

Само поддршка и позитивни реакции доаѓаат од Трст, Италија, каде што македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев учествуваше во работата на четвртиот редовен самит на т.н. Берлински процес што го организира Европската унијата за ...

(ВИДЕО) Анѓушев: Македонија е најголемиот добитник на самитот во Трст

Либертас - 13.07.2017

Интегрален текст, одговори на новинарски прашања, фотографии и линк до видео од денешната прес конференција на Заменикот претседател на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо ...

ТВ 24: Заврши самитот во Трст, Македонија најголем добитник – добива 70 милиони евра грант

Бриф - 13.07.2017

Лидерите на државите од Западен Балкан, денес на самитот во Трст, го поддржаа повеќегодишниот акционен план за регионална економска зона, со кој ќе се овозможи непречена размена на производи, услуги, капитал и на квалификувана работна сила.

Заев со половина влада, советници и телохранители во еден од најлуксузните хотели во Трст

Пулс24 - 13.07.2017

Зоран Заев за време на самитот во Трст, Италија престојува во луксузниот хотел „Ривиера и Максимилијанс“, пишува порталот Нетпрес. По информацијата до која дојде нашата редакција, пишува Нетпрес, го проверивме хотелот и тоа како е оценет од гостите ...

Заврши самитот во Трст, Македонија најголем добитник – добива 70 милиони евра грант

Либертас - 13.07.2017

Лидерите на државите од Западен Балкан, денес на самитот во Трст, го поддржаа повеќегодишниот акционен план за регионална економска зона, со кој ќе се овозможи непречена размена на производи, услуги, капитал и на квалификувана работна сила.

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Либертас - 13.07.2017

Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, Италија, јави ДПА. Во таа сума се 194 милиони евра грантови од ЕУ и кредити на Европската инвестициска банка и Европската банка за обнова и развој.

Борис Џонсон: Британија ќе направи сè што може за Македонија да влезе во НАТО и во ЕУ

Локално - 13.07.2017

Велика Британија ќе направи сè што може за да ѝ помогне на Македонија на нејзиниот пат за влез во Европската Унија и во НАТО, истакнал шефот на британската дипломатија, Борис Џонсон, на средбата со македонскиот премиер Зоран Заев, во рамките на ...

Џентилони: ЕУ да остане отворена за Западен Балкан

Либертас - 13.07.2017

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони предупреди дека Европската унија мора да ја држи отворена вратата за членство на земјите од Западен Балкан, кои на крај би влегле во ЕУ или ризикува да им дозволи на Русија и другите глобални сили да го зголемат ...

Мукаетов: Да покажеме дека имаме капацитет и да одиме напред!

Република - 13.07.2017

Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното отворање на Постојаниот Секретаријат на Коморскиот инвестициски форум ВБ6, се одржа панел-дискусија на тема „Регионална економска ...

Балканот создава цврста економска интеграција –коморите од регионот во Трст отворија канцеларија на постојниот ...

Бизнис Вести - 13.07.2017

Во рамки на денешното одржување на 4-тиот Самит на Западен Балкан во Трст, на кој владините претставници од ЕУ и Западен Балкан ги дефинираат стратегиите и програмите во насока на забрзување на растот и интеграцијата во регионот, коморите го ...

Трст, самитот заврши со потенцијално важни проекти за Западен Балкан

Локално - 13.07.2017

На Самитот во Трст, шестте лидери на западниот Балкан го усвоија долгогодишниот План на делување во еден економски регионален простор, информира АлсатМ. Неговата цел ќе биде да се овозможи слободно движење на стоки, услуги, капитал и работници за ...

Мукаетов:Tреба да покажеме дека имаме капацитет да одиме напред

Вечер Прес - 13.07.2017

Панелот на кој што учествуваше Мукаетов опфаќаше бројни теми кои се од суштинска важност за регионална интеграција, како: градење синергии помеѓу компаниите во регионот; надминување на пречките за поинтензивна регионална интеграција; слободно ...

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Локално - 13.07.2017

Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, Италија, јави ДПА. Во таа сума се 194 милиони евра грантови од ЕУ и кредити на Европската инвестициска банка и Европската банка за обнова и развој.

Борисов влезе во филм! Софија ќе го подготвува Западен Балкан за ЕУ!

Локално - 13.07.2017

Подготовката на земјите од Западен Балкан за членство во Европската унија ќе биде еден од приоритетите на бугарската влада , кога во почетокот на следната година ќе го преземе ротирачкото претседателство на Советот на Европската унија.

ЕУ и Западен Балкан договорија проекти за 500 милиони евра

Фактор - 13.07.2017

ЕУ и Западен Балкан договорија на вчерашниот самит во Трст 7 нови проекти со вкупна вредност од 500 милиони евра. Ова го покажува документот распространет од Италија, која беше земја домаќин на овој состанок.

Балканската шесторка усвои Акциски план за економска интеграција

Фактор - 13.07.2017

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, поддржаа повеќегодишен Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан (ЗБ6), наречен МАП (MAP), соопшти Регионалниот совет за соработка (РСС), кој е овластен да го следи целиот ...

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

еМагазин - 13.07.2017

Тоа се наведува во завршниот документ објавен од домаќинот, Италија, јави ДПА. Во таа сума се 194 милиони евра грантови од ЕУ и кредити на Европската инвестициска банка и Европската банка за обнова и развој.

Мукаетов на 4-тиот Самит за Западен Балкан во Трст

Фактор - 13.07.2017

Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното отворање на Постојаниот Секретаријат на Коморскиот инвестициски форум ВБ6, се одржа панел-дискусија на тема „Регионална економска ...

Џонсон до Заев: Македонија е конечно на вистинскиот правец, Британија ќе направи се што може да помогне

Либертас - 13.07.2017

Премиерот Зоран Заев во Трст се сретна со Борис Џонсон, министер за надворешни работи на Обединетото Кралство кој ја претставуваше британската премиерка Тереза Меј на Самитот за Западен Балкан, соопшти владината прес-служба.

Средба Заев-Џонсон: Македонија конечно е на вистински правец

Фактор - 13.07.2017

Премиерот Зоран Заев во Трст се сретна со Борис Џонсон, министер за надворешни работи на Обединетото Кралство кој ја претставуваше британската премиерка Тереза Меј на Самитот за Западен Балкан, соопшти владината прес-служба.

Франкфуртер алгемајне цајтунг: Крајно време е ЕУ да се позанимава со Западен Балкан

Либертас - 13.07.2017

Крајно време е ЕУ да се позанимава со Западен Балкан, независно од манифестации како самитот во Трст. Во спротивно, би можела да се занимава со регионот повеќе отколку што би сакала, пишуваат весниците на германски јазик, пренесува Дојче веле .

Несогласувањето на Република Српска блокира проекти на ЕУ во БиХ...

Н.Македонија - 13.07.2017

Несогласувањето на Република Српска блокира проекти на ЕУ во БиХ Босна и Херцеговина е единствената земја од Западен Балкан, која на вчерашниот Самит ЕУ-Западен Балкан во Трст не го потпиша Договорот за транспортна заедница, објавија босанските ...

Мукаетов на четвртиот Самит за Западен Балкан во Трст...

Н.Македонија - 13.07.2017

Мукаетов на четвртиот Самит за Западен Балкан во Трст Во рамките на четвртиот самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното отворање на постојаниот секретаријат на коморскиот инвестициски форум ...

Во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан...

Н.Македонија - 13.07.2017

Во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 ...

Заев - Џонсон: Британија останува партнер на Балканот...

Н.Македонија - 13.07.2017

Заев - Џонсон: Британија останува партнер на Балканот Премиерот Зоран Заев во Трст се сретна со Борис Џонсон, министер за надворешни работи на Обединетото Кралство кој ја претставуваше британската премиерка Тереза Меј на Самитот за Западен Балкан, ...

Што содржат предлозите за Балканот...

Н.Македонија - 13.07.2017

Берлинскиот процес треба да ги одржи шесте балкански земји: Македонија, Србија, Албанија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора во добра кондиција за приклучување кон Унијата за тие да бидат што е можно поподготвени кога вратите на ЕУ повторно ќе ...

Мукаетов на 4-тиот Самит за Западен Балкан во Трст

Денар - 13.07.2017

„Ние треба да покажеме дека имаме капацитет да одиме напред. Самитот во Скопје ќе опфаќа конкретни решенија за поврзувањето“ Во рамки на 4-тиот Самит за Западен Балкан кој се одржа во пристанишниот италијански град Трст, веднаш по официјалното ...

На самитот во Трст постигнат договор за инвестиции над 500 милиони евра во Западен Балкан

Идивиди - 13.07.2017

Трст, 13 јули 2017 (МИА) – Лидерите на шест балкански држави и нивни колеги од Европската унија се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра.

Постигнат договор во Трст: Инвестиции од над 500 милиони евра во Западен Балкан

Денар - 13.07.2017

Европската Унија и шесте лидери на балканските држави се договорија вчера на средбата во Трст за седум нови проекти за поврзување со инвестиции од над 500 милиони евра. Во таа сума се 194 милиони евра грантови од ЕУ и кредити на Европската ...

Западен Балкан во вечната чекалница на ЕУ

Deutsche Welle - 12.07.2017

На Конференцијата за Западен Балкан, сите зборуваат за економски проекти. Темата пристапување кон ЕУ е сѐ подалечна. Зашто, нема реформи, а и ЕУ е зафатена самата со себе. „Иднината на балканските држави е во ЕУ“ - ова го потпишаа шефовите на држави ...

Македонија очекува добри вести од Трст за својата европската иднина

Канал5 - 12.07.2017

Македонија очекува добри вести од Трст за својата европската иднина. Очекувањата од четвртиот самит „ЕУ- Западен Балкан“ се дека шесте земји од регионот ќе добијат силна поддршка и поттик во нивните напори за европска интеграција.

Заев: Македонија е голем добитник на самитот во Трст

Канал5 - 12.07.2017

Македонија е голем добитник од самитот „ЕУ – Западен Балкан“, вели премиерот Зоран Заев кој учествува на четвртиот самит посветен на евроинтеграцијата на земјите од регионот. „Сè ќе биде објавено официјално, со точни цифри.

Балканските и европските лидери во Трст ја планираат европската иднина на регионот

24 Вести - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската Унија денеска на годишниот самит во трст расправаат за зајакнување на врските на Унијата со регионот. На Самитот му претходеше средба на францускиот претседател Емануел Макрон, германската ...

Заев: Македонија ќе има големи придобивки од Самитот во Трст

Алсат-М - 12.07.2017

Македонија ќе има големи придобивки од Самитот во Трст, тврди премиерот Зоран Заев. Тој верува дека по Самитот ќе се зголеми поддршката на Европа за земјите од нашиот регион. Министерот за надворешни работи, Никола Димитров пак, смета дека ...

Владина делегација во Трст, Заев се сретна со Рама и Брнабиќ

ТВ21 - 12.07.2017

Премиерот, Зоран Заев го искористи самитот на земјите од западен Балкан за да се сретне со премиерот на Албанија и премиерот на Србија. По средбата со Брнабиќ двајцата премиери констатираа дека има простор за интензивирање на економската соработка ...

Заврши Самитот на лидерите од Западен Балкан во Трст

24 Вести - 12.07.2017

Со потпишување на Договорот за Транспортна заедница вечерва во Трст зврши 4. Самит на лидерите на Западен Балкан, кој се организира во рамките на Берлинскиот процес. Главна порака од Самитот е зајакнување на регионалната соработка односно поврзување ...

Заев најави изградба на Коридорот 8, ЕУ ќе даде 70 милиони евра за пругата кон Бугарија

Сакам да кажам - 12.07.2017

Премиерот Зоран Заев кажа дека е донесена одлуката да се изгради железничката пруга кон Бугарија, како дел од Коридорот 8, во неговото обраќање на состанокот на шефови на држави и влади на Самитот за Западен Балкан во Трст, Италија.

Самит ЕУ- Западен Балкан: Многу ветувања за нови надежи

Deutsche Welle - 12.07.2017

Европските лидери покажаа дека се грижат за Западниот Балкан, додека лидерите на земјите од регионот можат да се вратат дома задоволни од ветените инвестиции во инфраструктурата и енергетиката Самитот на Европската Унија и земјите од регионот на ...

Заврши самитот во Трст, Македонија најголем добитник - добива 70 милиони евра грант

24 Вести - 12.07.2017

Лидерите на државите од Западен Балкан, денес на самитот во Трст, го поддржаа повеќегодишниот акционен план за регионална економска зона, со кој ќе се овозможи непречена размена на производи, услуги, капитал и на квалификувана работна сила.

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

ТВ21 - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст. Арсовска во своето обраќање порача дека бизнис секторот поддржува регионално здружување ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Канал5 - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

Средба Заев – Брнабиќ во Трст

Алсат-М - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска во Трст каде што се одржува самитот Западен Балкан, се сретна со премиерката на Србија Ана Брнабиќ. На состанокот, на кој се разговарало за билатералната и регионалната соработка ...

Заев на средба со Брнабиќ во Трст, ќе се сретне и со премиерите на Албанија и Словенија

Фокус - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска во Трст каде што се одржува самитот Западен Балкан, се сретна со премиерката на Србија Ана Брнабиќ, што воедно е и прва средба на новите премиери на Македонија и на Србија.

Средба Заев - Брнабиќ во Трст

Канал5 - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска во Трст, каде што се одржува самитот Западен Балкан, се сретна со премиерката на Србија Ана Брнабиќ. На состанокот, на кој се разговарало за билатералната и регионалната соработка ...

Заев: Македонија е голем добитник од Самитот во Трст

Фокус - 12.07.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев, кој учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Трст, изјави дека се работи за навистина важен настан на кој се расправа за перспективите на целиот регион и на Европската Унија, но и секако за регионалното поврзување.

Заев за самитот во Трст: Македонија е голем добитник

Deutsche Welle - 12.07.2017

Ќе има конкретна поддршка за изградба на инфраструктура, многу значајна за идните пред сè економски, но и севкупни перспективи на поврзувања на Македонија со регионот и Европа, изјави македонскиот премиер Зоран Заев.

Премиерот Заев во Трст се сретна со Рама и Брнабиќ

Алсат-М - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев во рамки на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст, се сретна со претседателите на владите на Република Србија, Ана Брнабиќ и на Република Албанија, Еди Рама.

Меркел: Политичката стабилност на Балканот значи и наша стабилност

Алсат-М - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Заев: Ќе соработуваме за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ

Канал5 - 12.07.2017

Самитот во Трст е навистина важен настан за Република Македонија, зашто зборува за перспективите на целиот регион за Западен Балкан кон Европската унија, но и за регионалното поврзување на целиот овој регион, оцени премиерот Зоран Заев кој ја ...

Заев од Трст: Македонија е голем добитник од овој Самит

Фокус - 12.07.2017

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, денеска во Трст во ијзава за медиумите кажа дека е потребна соработка за да напредува регионот. -Јас сум многу среќен заради тоа што сите овие состаноци кои што овде се одржуваат, оставаат сериозен ...

ЕУ ќе даде 70 милиони евра за изградба на пругата кон Бугарија

Фокус - 12.07.2017

Премиерот Зоран Заев во неговото обраќање на состанокот на Самитот за Западен Балкан во Трст, Италија кажа дека е донесена одлуката да се изгради железничката пруга кон Бугарија, како дел од Коридорот 8.

Самит за Западен Балкан во Трст

ТВ21 - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Самит за враќање на фокусот на ЕУ на Западен Балкан

Фокус - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за зајакнување на врските на Унијата со регионот. На самитот ќе му претходи средба на францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Инфраструктура, сообраќај и енергетика- главни теми на самитот во Трст

Телма - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Самит за Западен Балкан во Трст

Алсат-М - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Канал5 - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст. Арсовска во своето обраќање порача дека бизнис секторот поддржува регионално здружување ...

Самит за Западен Балкан во Трст

24 Вести - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот, енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на самитот што ќе се одржи денеска во ...

Сигналот од Трст треба да гласи: Западниот Балкан припаѓа кон ЕУ

Deutsche Welle - 12.07.2017

Европската унија има искрени намери во врска со перспективата за приклучување на балканските држави и во тоа нема дилема, оценува експертот за Балкан, Тобијас Флесенкемпер. ДВ: „Посвојчиња на континентот“ - така земјите од Западен Балкан беа ...

Димитров: Со интеграцијата на регионот ЕУ ќе покаже дека има самодоверба и да направи разлика

Макфакс - 12.07.2017

Желбата на земјите од Западен Балкан да станат дел од Европската Унија е и можност за Унијата да ја потврди својата улога во регионот, изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров за време на форумот на граѓанското општество кој се одржува во Трст, ...

Заев на Самитот во Трст ја најави изградбата на Коридорот 8

Нова ТВ - 12.07.2017

Премиерот Зоран Заев во обраќањето на Самитот за Западен Балкан во Трст порача дека граѓаните на Македонија се изморени од долгогодишната стагнанција, но по демократските промени и подадената рака од меѓународната заедница, се враќа вербата и ...

„Форин офис“: Велика Британија сака да помогне во реформирање на земјите од Западен Балкан

Стандард - 12.07.2017

Велика Британија сака да ги здружи силите со своите сојузници и да им помогне на земјите од Западен Балкан да се реформираат, да се стабилизираат и да бидат просперитетни, се наведува денеска во соопштението на британскиот „Форин офис“, по повод ...

Заев и Брнабиќ остварија средба во Трст

Стандард - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Македонија, Зоран Заев на Самитот на земјите од Западен Балкан во Трст оствари средба со премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, пренесе РТС. На средбата, на која се разговарало за билатерална и регионална соработка, ...

Заев од Трст: Ќе соработуваме, за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ

Слободен Печат - 12.07.2017

„За нас, за Република Македонија, ова е навистина важен настан. Самитот во Трст, зборува за перспективите на целиот регион за Западен Балкан кон Европската Унија, но и, секако, за регионалното поврзување на целиот овој регион.

Заев: Македонија е голем добитник од Самитот во Трст

Макфакс - 12.07.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев, кој учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Трст, изјави дека се работи за навистина важен настан на кој се расправа за перспективите на целиот регион и на Европската Унија, но и секако за регионалното поврзување.

Самит во Трст, ЕУ посветена на проширување на Балканот

Р.С.Европа - 12.07.2017

Италијанскиот премиер Паоло Гентилони го отвори самитот ЕУ-Западен Балкан што денеска се одржува во северниот пристанишен град Трст. На самитот се очекува Европската комисија да објави нови финансиски средства за економскиот развој на регионот, ...

(ВИДЕО) Заев во Трст на средби со Рама и Брнабиќ: Ќе ја развиваме регионалната соработка, имаме заедничка иднина во ЕУ

А1 On - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска е во Трст на Самитот за Западен Балкан. Пред почетокот на средбата на шефови на држави и влади, премиерот Заев има билатерални средби.

Заев: Македонија ќе биде придонесе кон регионален и европски развој

Слободен Печат - 12.07.2017

Почитуван домаќин на оваа Конференција за Западен Балкан, претседател на Советот на министри на Република Италија, г – дин Паоло Џентилони, почитуван еврокомесар за проширување, Јоханес Хан, почитувана потпретседателке на ЕК и висока претставничка ...

Заврши Самитот на лидерите од Западен Балкан во Трст

А1 On - 12.07.2017

Со потпишување на Договорот за Транспортна заедница вечерва во Трст зврши 4. Самит на лидерите на Западен Балкан, кој се организира во рамките на Берлинскиот процес. Главна порака од Самитот е зајакнување на регионалната соработка односно поврзување ...

(ВИДЕО) Заев од Трст: Ќе соработуваме, за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ

А1 On - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија денеска во Трст во ијзава за медиумите кажа дека е потребна соработка за да напредува регионот. „За нас, за Република Македонија, ова е навистина важен настан.

За Заев Македонија е голем добитник на самитот во Трст

Макфакс - 12.07.2017

Премиерот Зоран Заев порача од Трст дека се уште не може да ги објави конечните бројки, но Македонија на самитот на лидерите на Западен Балкан и на ЕУ е голем добитник. „ Процесите што денеска треба да бидат објавени како резултат во делот на ...

Заврши Самитот на лидерите од Западен Балкан во Трст

Сител - 12.07.2017

Со потпишување на Договорот за Транспортна заедница вечерва во Трст зврши 4. Самит на лидерите на Западен Балкан, кој се организира во рамките на Берлинскиот процес. Главна порака од Самитот е зајакнување на регионалната соработка односно поврзување ...

Заев: Ќе соработуваме за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ

Сител - 12.07.2017

Самитот во Трст е навистина важен настан за Република Македонија, зашто зборува за перспективите на целиот регион за Западен Балкан кон Европската унија, но и за регионалното поврзување на целиот овој регион, оцени премиерот Зоран Заев кој ја ...

Заврши Самитот на лидерите од Западен Балкан во Трст

Р.С.Европа - 12.07.2017

Со потпишување на Договорот за Транспортна заедница вечерва во Трст зврши 4. Самит на лидерите на Западен Балкан, кој се организира во рамките на Берлинскиот процес. Главна порака од Самитот е зајакнување на регионалната соработка односно поврзување ...

Заев го објави градењето на Коридорот осум

Макфакс - 12.07.2017

Премиерот Зоран Заев во обраќањето на самитот за Западен Балакан во Трст порача дека граѓаните на Македонија се изморени од долгогодишната стагнанција, но по демократските промени и подадената рака од меѓународната заедница, се враќа вербата и ...

Заев: Добрососедските односи и евроинтеграцијата не се политичко прашање, туку неопходност

Сител - 12.07.2017

Новата Влада на Република Македонија е силно определена за унапредување на односите меѓу земјите од Западен Балкан и смета дека има голема потреба од формирање рамка за постигнување на таа цел, за реформи и за фокусиран забрзан реформски напредок, ...

Западен Балкан усвои Акциски план за економска интеграција – МАП

Нова ТВ - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, поддржаа повеќегодишен Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан (ЗБ 6), наречен МАП (MAP), соопшти Регионалниот совет за соработка (РСС), кој е овластен да го следи целиот ...

Агенда за поврзаност на Западен Балкан

Глас на Америка - 12.07.2017

На денешниот Самит во Трст, лидерите на државите од Западен Балкан, поддржаа Акционен план за поврзаност на регионот Лидерите на државите од Западен Балкан, денес на Самитот во Трст, го поддржаа повеќегодишниот Акционен план за регионална економска ...

Меркел: Балканот во ЕУ полека, но сигурно

Макфакс - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска на самитот на земјите од Западен Балкан во Трст дека должност на Европската унија е да го донесе регионот “полека, но сигурно” кон членство во ЕУ.

Заврши Самитот на лидерите од Западен Балкан во Трст

Press24 - 12.07.2017

Со потпишување на Договорот за Транспортна заедница вечерва во Трст зврши 4. Самит на лидерите на Западен Балкан, кој се организира во рамките на Берлинскиот процес. Главна порака од Самитот е зајакнување на регионалната соработка односно поврзување ...

Велика Британија ќе нè внесува во ЕУ, додека излегува од неа

Макфакс - 12.07.2017

Следниот самит на европските лидери со лидерите од Западниот Балкан, како овој што беше организиран денеска во Трст, ќе се случи во Велика Британија. Иако земјата наскоро ќе ги почне преговорите за излегување од Унијата, таа ќе биде следниот домаќин ...

Самит за Западен Балкан во Трст

А1 On - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Димитров: ЕУ има можност повторно да стане атрактивна за регионот

Стандард - 12.07.2017

„ЕУ сега има можност повторно да стане атрактивна за регионот, да покаже дека има самодоверба и дека може да направи разлика” истакна МНР Димитров на Форумот на граѓанскиот сектор во Трст.

Џентилони: ЕУ да остане отворена за Западен Балкан

Сител - 12.07.2017

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони предупреди дека Европската унија мора да ја држи отворена вратата за членство на земјите од Западен Балкан, кои на крај би влегле во ЕУ или ризикува да им дозволи на Русија и другите глобални сили да го зголемат ...

MAП - Акциски план за економска интеграција на Балканот

МКД - 12.07.2017

На самитот во Трст, посветен на евроинтеграцијата на Западен Балкан, што денеска почна во Трст, Итралија, беше усвоен повеќегодишен Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан (ЗБ 6), наречен МАП (MAP), соопшти Регионалниот совет ...

Меркел: Политичката стабиолност на Балканот значи и наша стабилност

Алфа - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

За пругата Скопје - Софија ЕУ ќе даде 70 милиони евра

МКД - 12.07.2017

Донесена е одлуката да се изгради железничката пруга кон Бугарија, како дел од Коридорот 8, изјави премиерот Зоран Заев во неговото обраќање на состанокот на Самитот за Западен Балкан во Трст.

Џентилони: ЕУ да остане отворена за Западен Балкан

А1 On - 12.07.2017

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони предупреди дека Европската унија мора да ја држи отворена вратата за членство на земјите од Западен Балкан, кои на крај би влегле во ЕУ или ризикува да им дозволи на Русија и другите глобални сили да го зголемат ...

Челничката на СКК Арсовска од Трст: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Нетпрес - 12.07.2017

Бизнис секторот поддржува регионално здружување кое ќе овозможи заеднички настап на трети пазари кои, пак, ќе придонесат за социјална стабилност и соработка на регионот, а особено за економскиот развој, рече Арсовска Претседателката на Сојуз на ...

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Сител - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст. Арсовска во своето обраќање порача дека бизнис секторот поддржува регионално здружување ...

ЛИДЕРИТЕ ОД РЕГИОНОТ ВО ТРСТ: Самит по кој ќе биде појасно во кој правец ќе тргне Балканот

Телеграф - 12.07.2017

Самитот, под покровителство на Италија како претседавач на Европската Унија, е организиран на највисоко ниво Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен ...

Во трст започна самитот Западен Балкан – ЕУ

Слободен Печат - 12.07.2017

Во Трст денеска почнува бизнис-форумот во рамки на самитот на лидерите на државите од Западен Балкан, на кој, покрај еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, учествуваат и министрите за трговија и за економија на ...

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Алфа - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст. Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска ...

Самит за Западен Балкан во Трст

Алфа - 12.07.2017

Цел на Самитот во Трст е преку поттикнување и динамизација на соработката во важни области да се постави регионалниот економски простор. Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст ...

Самит за Западен Балкан во Трст

Нетпрес - 12.07.2017

На четвртиот Самит во рамки на Берлинскиот процес ќе учествуваат претседатели или членовите на владите на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Србија и Црна Гора, како и високи претставници на Австрија, Словенија, Италија, Хрватска, ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

А1 On - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

+инфо - 12.07.2017

Новата Влада има пријателски односи кон сите соседи и нема никого да провоцира. Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која ...

Џонсон: Посакуваме стабилен и успешен Балкан, ќе работиме на тоа

А1 On - 12.07.2017

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон, во пресрет на Самитот на лидерите од земјите од Западен Балкан, што денеска се оддржува во Трст и на кој и тој присуствува, порача дека ќе ги здружи силите со британските сојузници за да му се ...

Заев за „Окружење“: ЕУ мора подиректно да помогне за интеграција на Западен Балкан

Стандард - 12.07.2017

Mакедонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење “ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки на Берлинскиот процес, изјави дека Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се ...

Денеска почнува самитот за Западен Балкан во Трст

+инфо - 12.07.2017

На маргините на Самитот ќе се одржи и Бизнис форум, што треба да помогне во поттикнувањето на економските проекти на Западен Балкан. Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку ...

Заев: ЕУ мора подиректно да му помогне на регионот за побрза евроинтеграција

МКД - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

Средба Заев – Брнабиќ во Трст

А1 On - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска во Трст каде што се одржува самитот Западен Балкан, се сретна со премиерката на Србија Ана Брнабиќ. На состанокот, на кој се разговарало за билатералната и регионалната соработка ...

Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Press24 - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи денеска во Трст.

Средба Заев - Брнабиќ во Трст

Press24 - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска во Трст, каде што се одржува самитот Западен Балкан, се сретна со премиерката на Србија Ана Брнабиќ. На состанокот, на кој се разговарало за билатералната и регионалната соработка ...

Самит за Западен Балкан во Трст

Курир - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Заев: Самитот во Трст испраќа охрабрувачки пораки

Слободен Печат - 12.07.2017

Европската Унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, а самитот во Трст испраќа пораки на охрабрување дека ќе се приближиме кон Европа, рече македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“, која ...

Хан: ЕУ ќе обезбеди над 1 милијарда евра за Западен Балкан

Нова ТВ - 12.07.2017

Најголем дел, околу 90 отсто од барањата и препораките на граѓанскиот сектор од Балканот се прифатливи, само треба да се најде начин за нивна имплементација – оцени еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска во Трст, откако присуствуваше на ...

Самит за враќање на фокусот на ЕУ на Западен Балкан

Нова ТВ - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за зајакнување на врските на Унијата со регионот. На самитот ќе му претходи средба на францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

МРТ - 12.07.2017

Собирот на највисоките државни функционери на Западен Балкан во Трст е финале на интензивните активности ЕУ во првата половина на оваа година, и резултат на посетите на Могерини, и на еврокомесарот Хан.

Заев - Рама - Брнабиќ: Ќе ја развиваме регионалната соработка

+инфо - 12.07.2017

На средбата се разговараше за можностите за размена на искуства во областа на правосудството, како и продлабочување на соработката во економијата. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска е во Трст на Самитот за Западен ...

Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Стандард - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи денеска во Трст.

Заев - Рама - Брнабиќ: Ќе ја развиваме регионалната соработка

Press24 - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска е во Трст на Самитот за Западен Балкан. Пред почетокот на средбата на шефови на држави и влади, премиерот Заев има билатерални средби.

Средба Заев- Брнабиќ: Ќе ја развиваме регионалната соработка, имаме заедничка иднина во ЕУ

Слободен Печат - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска е во Трст на Самитот за Западен Балкан. Пред почетокот на средбата на шефови на држави и влади, премиерот Заев има билатерални средби.

(ВИДЕО) Заев во Трст на средби со Рама и Брнабиќ: Ќе ја развиваме регионалната соработка, имаме заедничка иднина во ЕУ

Макфакс - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска е во Трст на Самитот за Западен Балкан. Пред почетокот на средбата на шефови на држави и влади, Заев имаше билатерални средби со претседателите на владите на Република Србија, Ана ...

Премиерот Заев во Трст се сретна со Рама и Брнабиќ

Сител - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев во рамки на Самитот „ЕУ - Западен Балкан“ што се одржува во Трст, се сретна со претседателите на владите на Република Србија, Ана Брнабиќ и на Република Албанија, Еди Рама.

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Р.С.Европа - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

Меркел: Политичката стабилност на Балканот значи и наша стабилност

А1 On - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

А1 On - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст. Арсовска во своето обраќање порача дека бизнис секторот поддржува регионално здружување ...

ВИДЕО Заев: Ќе соработуваме за напредок на регионот

+инфо - 12.07.2017

За нас, за Република Македонија, ова е навистина важен настан, изјави во Трст премиерот Зоран Заев. Претседателот на Владата на Република Македонија денеска во Трст во ијзава за медиумите кажа дека е потребна соработка за да напредува регионот.

Заев од Трст: Ќе соработуваме, за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ (ВИДЕО)

Стандард - 12.07.2017

Премиерот на Македонија денеска во Трст во ијзава за медиумите кажа дека е потребна соработка за да напредува регионот. „За нас, за Република Македонија, ова е навистина важен настан. Самитот во Трст, зборува за перспективите на целиот регион за ...

Меркел: Политичката стабиолност на Балканот значи и наша стабилност

Сител - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Самит во Трст за инфраструктурно и економско поврзување на Балканот со ЕУ

МКД - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската Унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за зајакнување на врските на Унијата со регионот. На самитот ќе му претходи средба на францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Самит за Западен Балкан во Трст

Сител - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Меркел: Политичката стабилност на Балканот значи и наша стабилност

Стандард - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Заев: Ќе соработуваме за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ (ВИДЕО)

МКД - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија денеска во Трст во ијзава за медиумите кажа дека е потребна соработка за да напредува регионот. „За нас, за Република Македонија, ова е навистина важен настан.

Балкански самит во Трст, затворање на регионот во европска рамка

Р.С.Европа - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за зајакнување на врските на Унијата со регионот. На самитот ќе му претходи средба на францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Заев на Самитот на шефови на држави во Трст: Македонија ќе придонесе кон регионален и европски развој

А1 On - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев при обраќањето на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека се за почит амбициите и задачите што ги презеде Италија, со цел поврзување на регионот и отворање соработка помеѓу земјите ...

Владината делегација отиде по добри вести од ЕУ во Трст

+инфо - 12.07.2017

За регионот ЕУ ќе додели околу 200 милиони за седум проекти, а ќе се потпише и договор за Транспортна заедница. Во италијанскиот град Трст денеска започнува четвртиот самит „ЕУ - Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, а владината делегација ...

Зголемени безбедносни мерки во Трст во пресрет на самитот на ЕУ за Западен Балкан

Макфакс - 12.07.2017

Италија ги зголеми безбедносните мерки во Трст, каде денес се одржува самитот на Европската унија со земјите од Западен Балкан. Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за ...

Арсовска од Трст: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Макфакс - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска, трета година по Виена и Париз, присуствува на Самитот на земјите од Западен Балкан, кој оваа година се одржува во Трст, Италија, на покана на gенералниот секретар ...

Заев го објави градењето на Коридорот 8

+инфо - 12.07.2017

Железничното поврзување на Македонија со Бугарија е пример колку ние сериозно гледаме на оваа агенда за поврзување во регионот, рече Заев. Премиерот Зоран Заев во обраќањето на самитот за Западен Балакан во Трст порача дека граѓаните на Македонија ...

Македонија очекува политичка и финансиска поддршка од самитот во Трст

Р.С.Европа - 12.07.2017

Домашните аналитичари велат дека Самитот ЕУ-Западен Балкан е одлична можност за добивање политичка поддршка за евроинтегративниот процес, но исто така и за добивање конкретна финансиска поддршка преку проектите кои произлегуваат од него Добра ...

Самит за враќање на фокусот на ЕУ на Западен Балкан

Канал 77 - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за зајакнување на врските на Унијата со регионот. На самитот ќе му претходи средба на францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Локално - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

Меркел: Политичката стабилност на Балканот значи и наша стабилност

Локално - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европска Унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Либертас - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст. Арсовска во своето обраќање порача дека бизнис секторот поддржува регионално здружување ...

Самит за Западен Балкан во Трст

Локално - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Во Трст почнува самитот Западен Балкан – ЕУ

Мета - 12.07.2017

Во Трст денеска почнува бизнис-форумот во рамки на самитот на лидерите на државите од Западен Балкан, на кој, покрај еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, учествуваат и министрите за трговија и за економија на ...

(ВИДЕО) Заев: Македонија е голем добитник од самитот во Трст

еМагазин - 12.07.2017

Самитот во Трст е навистина важен настан за Република Македонија, зашто зборува за перспективите на целиот регион за Западен Балкан кон Европската унија, но и за регионалното поврзување на целиот овој регион, оцени премиерот Зоран Заев кој ја ...

Заев: Македонија е голем добитник од Самитот во Трст

Точка - 12.07.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев, кој учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Трст, изјави дека се работи за навистина важен настан на кој се расправа за перспективите на целиот регион и на Европската Унија, но и секако за регионалното поврзување.

Средба Заев – Брнабиќ во Трст

Локално - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска во Трст каде што се одржува самитот Западен Балкан, се сретна со премиерката на Србија Ана Брнабиќ. На состанокот, на кој се разговарало за билатералната и регионалната соработка ...

Во Трст почнува самитот Западен Балкан – ЕУ

Либертас - 12.07.2017

Во Трст денеска почнува бизнис-форумот во рамки на самитот на лидерите на државите од Западен Балкан, на кој, покрај еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, учествуваат и министрите за трговија и за економија на ...

Борис Џонсон: Балканот да биде светилник на демократијата и на економскиот раст

Локално - 12.07.2017

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон ќе присуствува на самитот на лидери на Западен Балкан во Трст, соопштено е денеска. Се работи за продолжување на напорите на велика Британија да помогне на регионо во реформите за стабилизација ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Либертас - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

Посакуваме стабилен и успешен Балкан, ќе работиме на тоа

Вечер Прес - 12.07.2017

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон, во пресрет на Самитот на лидерите од земјите од Западен Балкан, што денеска се оддржува во Трст и на кој и тој присуствува, порача дека ќе ги здружи силите со британските сојузници за да му се ...

Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Вечер Прес - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење" која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан" што се одржува во Трст во рамки ...

Средба Заев - Брнабиќ во Трст

Вечер Прес - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска во Трст каде што се одржува самитот Западен Балкан, се сретна со премиерката на Србија Ана Брнабиќ. На состанокот, на кој се разговарало за билатералната и регионалната соработка ...

Заев: Од Трст се испраќаат охрабрувачки пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Мета - 12.07.2017

Европската Унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, а самитот во Трст испраќа пораки на охрабрување дека ќе се приближиме кон Европа, рече македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“, која ...

Заев: Ќе соработуваме за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ

Либертас - 12.07.2017

Самитот во Трст е навистина важен настан за Република Македонија, зашто зборува за перспективите на целиот регион за Западен Балкан кон Европската унија, но и за регионалното поврзување на целиот овој регион, оцени премиерот Зоран Заев кој ја ...

Самит за Западен Балкан во Трст

Точка - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

Заев во Трст: Добрососедските односи и евроинтеграцијата не се политичко прашање, туку неопходност

Либертас - 12.07.2017

Новата Влада на Република Македонија е силно определена за унапредување на односите меѓу земјите од Западен Балкан и смета дека има голема потреба од формирање рамка за постигнување на таа цел, за реформи и за фокусиран забрзан реформски напредок, ...

БАЛКАНОТ СОЗДАВА ЦВРСТА ЕКОНОМСКА ИНТЕГРАЦИЈА – Коморите од регионот во Трст отворија канцеларија на постојниот ...

Фактор - 12.07.2017

Во рамки на денешното одржување на 4-тиот Самит на Западен Балкан во Трст, на кој владините претставници од ЕУ и Западен Балкан ги дефинираат стратегиите и програмите во насока на забрзување на растот и интеграцијата во регионот, коморите го ...

Заев: Во Македонија владее оптимизам од подадената рака од меѓународната заедница

Локално - 12.07.2017

Има голема потреба од формирање рамка за унапредување на односите меѓу земјите од Западен Балкан, кон што е силно определена новата Влада на Република Македонија. Постои и голема потреба не само од реформи, туку и од фокусиран забрзан реформски ...

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Вечер Прес - 12.07.2017

Арсовска во своето обраќање порача дека бизнис секторот поддржува регионално здружување кое ќе овозможи заеднички настап на трети пазари кои пак ќе придонесат за социјална стабилност и соработка на регионот, особено за економскиот развој.

Балканот по нови коридори ќе се движи кон Брисел

Вечер Прес - 12.07.2017

Додека земјите кандидати стравуваат дека Брисел сака да го искористи формирањето на регионално економско подрачје како замена за членството во Унијата, Европа уверува дека тоа не е случај Економските проекти беа главна тема на вчерашниот Самит за ...

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Локално - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи денеска во Трст.

Германски медиуми: На Балканот се создава стара нова Југославија, Македонија нема да мора да стравува за својата ...

Точка - 12.07.2017

Германските медиуми денес посветуваат внимание на самитот на лидерите на земјите од Западен Балкан во Трст, кој се одржува во рамките на Берлинската иницијатива, а некои автори идејата за економска унија ја гледаат како раѓање на нова Југославија, ...

Заев – Брнабиќ: Ќе ја развиваме регионалната соработка, имаме заедничка иднина во ЕУ

Мета - 12.07.2017

Премиерот Зоран Заев и премиерката на Србија Ана Брнабиќ денеска на билатерaлната средба во Трст на Самитот за Западен Балкан констатирале дека постојат услови за продлабочување на односите меѓу двете држави, како и дека тоа ќе биде силна порака кон ...

Арсовска од Трст: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ

Точка - 12.07.2017

Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска, трета година по Виена и Париз, присуствува на Самитот на земјите од Западен Балкан, кој оваа година се одржува во Трст, Италија, на покана на gенералниот секретар ...

Димитров: Со интеграцијата на регионот ЕУ ќе покаже дека има самодоверба и да направи разлика

Локално - 12.07.2017

Желбата на земјите од Западен Балкан да станат дел од Европската Унија е и можност за Унијата да ја потврди својата улога во регионот, изјави шефот на дипломатијата, Никола Димитров, за време на форумот на граѓанското општество кој се одржува во ...

Заев – Брнабиќ: Ќе ја развиваме регионалната соработка, имаме заедничка иднина во ЕУ

Локално - 12.07.2017

Премиерот Зоран Заев и премиерката на Србија Ана Брнабиќ денеска на билатерaлната средба во Трст на Самитот за Западен Балкан констатирале дека постојат услови за продлабочување на односите меѓу двете држави, како и дека тоа ќе биде силна порака кон ...

Џонсон: Посакуваме стабилен и успешен Балкан, ќе работиме на тоа

Либертас - 12.07.2017

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон, во пресрет на Самитот на лидерите од земјите од Западен Балкан, што денеска се оддржува во Трст и на кој и тој присуствува, порача дека ќе ги здружи силите со британските сојузници за да му се ...

Западен Балкан усвои Акциски план за економска интеграција – МАП

Либертас - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, поддржаа повеќегодишен Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан (ЗБ 6), наречен МАП (MAP), соопшти Регионалниот совет за соработка (РСС), кој е овластен да го следи целиот ...

Прва средба на Заев - Брнабиќ во Трст

еМагазин - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска во Трст каде што се одржува самитот Западен Балкан, се сретна со премиерката на Србија Ана Брнабиќ. На состанокот, на кој се разговарало за билатералната и регионалната соработка ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

еМагазин - 12.07.2017

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

Oбраќање на Заев на состанокот на шефови на држави и влади на Самитот за Западен Балкан во Трст

Бриф - 12.07.2017

Почитуван домаќин на оваа Конференција за Западен Балкан, претседател на Советот на министри на Република Италија, г – дин Паоло Џентилони, почитуван еврокомесар за проширување, Јоханес Хан, почитувана потпретседателке на ЕК и висока претставничка ...

Заев: Во Македонија владее оптимизам од подадената рака од меѓународната заедница

Мета - 12.07.2017

Има голема потреба од формирање рамка за унапредување на односите меѓу земјите од Западен Балкан, кон што е силно определена новата Влада на Република Македонија. Постои и голема потреба не само од реформи, туку и од фокусиран забрзан реформски ...

Меркел: Политичката стабиолност на Балканот значи и наша стабилност

еМагазин - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Лидерите од Западен Балкан во Трст го усвоија Акцискиот план за економска интеграција

Мета - 12.07.2017

Шесте земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија денеска на Самитот во Трст, го усвоија повеќегодишниот Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан наречен МАП (Multi-annual Action Plan), соопшти Регионалниот совет за ...

Средба Заев – Брнабиќ во Трст

Либертас - 12.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска во Трст каде што се одржува самитот Западен Балкан, се сретна со премиерката на Србија Ана Брнабиќ. На состанокот, на кој се разговарало за билатералната и регионалната соработка ...

Димитров: Со интеграцијата на регионот ЕУ ќе покаже дека има самодоверба и да направи разлика

Точка - 12.07.2017

Желбата на земјите од Западен Балкан да станат дел од Европската Унија е и можност за Унијата да ја потврди својата улога во регионот, изјави шефот на дипломатијата, Никола Димитров, за време на форумот на граѓанското општество кој се одржува во ...

САМИТ ВО ТРСТ: Македонија „пепелашка“ на Балканот!

Фактор - 12.07.2017

Трст, Италија некогаш град каде „југословените“ го посетуваа за купување на џинс, изминативе два дена беше во фокусот на европската политичка елита. Германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и домаќинот, премиерот ...

Западен Балкан усвои Акциски план за економска интеграција – МАП

Локално - 12.07.2017

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, поддржаа повеќегодишен Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан (ЗБ 6), наречен МАП (MAP), соопшти Регионалниот совет за соработка (РСС), кој е овластен да го следи целиот ...

Меркел: Политичката стабилност на Балканот значи и наша стабилност

Мета - 12.07.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европска Унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

Сигналот од Трст треба да гласи: Западниот Балкан припаѓа кон ЕУ

Либертас - 12.07.2017

Европската унија има искрени намери во врска со перспективата за приклучување на балканските држави и во тоа нема дилема, оценува експертот за Балкан, Тобијас Флесенкемпер за Дојче веле . ДВ: „Посвојчиња на континентот“ – така земјите од Западен ...

Самит ЕУ- Западен Балкан: Многу ветувања за нови надежи

Либертас - 12.07.2017

Европските лидери покажаа дека се грижат за Западниот Балкан, додека лидерите на земјите од регионот можат да се вратат дома задоволни од ветените инвестиции во инфраструктурата и енергетиката, пишува Дојче веле .

Зголемени безбедносни мерки во Трст во пресрет на самитот на ЕУ за Западен Балкан

Точка - 12.07.2017

Италија ги зголеми безбедносните мерки во Трст, каде денес се одржува самитот на Европската унија со земјите од Западен Балкан. Шест земји од Западен Балкан и седум членки на Европската унија на денешниот годишен самит во Трст ќе расправаат за ...

Почнува самитот во Трст: Што ќе договори ЕУ со земјите од Балканот?

еМагазин - 12.07.2017

Соработката во инфраструктурата, сообраќајот и енергетиката и можностите за поттикнување на економскиот раст преку поврзување на овие области со цел приближување на Западен Балкан кон ЕУ, ќе бидат главните теми на Самитот што ќе се одржи денеска во ...

ДЕНЕС ВО ТРСТ: Голем состанок за интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

Фактор - 12.07.2017

Премиерот Зоран Заев ќе ја предводи владината делегација на Скопје на четвртата средба на врвот „ЕУ - Западен Балкан“ во рамките на Берлинскиот процес денеска во италијанскиот град Трст. Таму ќе биде и бугарскиот премиер Бојко Борисов.

ЕУ ветува огромни инвестиции за Западен Балкан...

Н.Македонија - 12.07.2017

Од Европската Унија негираат дека целта на вложувањата во инфраструктурни и енергетски проекти и нацелиот овој процес е да се создаде некаква нова Југославија, но потврдуваат дека интерес е да се развива и да се обедини пазар од 20 милиони ...

Поврзување на регионот преку Коридорот 8...

Н.Македонија - 12.07.2017

Поврзување на регионот преку Коридорот 8 Новата Влада на Република Македонија е силно определена за унапредување на односите меѓу земјите од Западен Балкан и смета дека има голема потреба од формирање рамка за постигнување на таа цел, за реформи и ...

Заев: Ќе соработуваме за напредок на регионот и за перспективите кон ЕУ...

Н.Македонија - 12.07.2017

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима ...

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ...

Н.Македонија - 12.07.2017

Арсовска: Заеднички регионален настап за интеграција во ЕУ Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска присуствува на Самитот на земји од Западен Балкан кој годинава се одржува во Трст.

Џентилони: ЕУ да остане отворена за Западен Балкан...

Н.Македонија - 12.07.2017

Џентилони: ЕУ да остане отворена за Западен Балкан Италијанскиот премиер Паоло Џентилони предупреди дека Европската унија мора да ја држи отворена вратата за членство на земјите од Западен Балкан, кои на крај би влегле во ЕУ или ризикува да им ...

Премиерот Заев во Трст се сретна со Рама и Брнабиќ...

Н.Македонија - 12.07.2017

Средба Заев - Брнабиќ во Трст Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска во Трст, каде што се одржува самитот Западен Балкан, се сретна со премиерката на Србија Ана Брнабиќ.

Меркел: Политичката стабиолност на Балканот значи и наша стабилност...

Н.Македонија - 12.07.2017

Меркел: Политичката стабиолност на Балканот значи и наша стабилност Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на Самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европската унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на ...

Заев: Самитот во Трст испраќа пораки дека ќе се приближиме кон Европа

Идивиди - 12.07.2017

Трст, 12 јули 2017 (МИА) - Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што ...

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Идивиди - 12.07.2017

Скопје, 12 јули 2017 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи денеска во Трст.

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Канал5 - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи денеска во Трст.

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

24 Вести - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи на 12 јули во Трст, соопшти владината прес-служба.

Премиерот Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст

Телма - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи на 12 јули во Трст, соопшти владината прес-служба.

Премиерот Заев и владината делегација утре на Самитот за Западен Балкан во Трст

Фокус - 11.07.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, ќе ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, што ќе се одржи на 12 јули во Трст, соопшти владината прес-служба.