TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Емирот на Катар во посета на Македонија

24 Вести - 22.10.2011

Емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, на покана од претседателот Ѓорге Иванов, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Емирот на Катар пристигна во Скопје

24 Вести - 22.10.2011

Во дводневна официјална посета на Република Македонија денеска пристигна емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани.

Втор ден од посетата на емирот од Катар на Македонија

24 Вести - 22.10.2011

Емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, денеска ја продолжува официјалната посета на Македонија, со средби со премиерот Никола Груевски и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.

Александар Палас: Немаше пожар, туку краток спој од кој се запали светилка во фоајето

24 Вести - 22.10.2011

Хотелот „Александар Палас“ во Скопје ги негира информациите објавени во некои медиуми дека синоќа избил пожар за време на престојот на Емирот од Катар, кој вчера пристигна во дводневна посета на ...

Средба на премиерот Груевски со емирот Хамад бин Калифа ал Тани

24 Вести - 22.10.2011

Во Владата на Република Македонија денеска се одржа билатерална средба на делегации на Владата на Република Македонија и Државата Катар, предводени од премиерот Никола Груевски и Емирот на Државата ...

Емирот од Катар делеше бакшиши од 200 евра

Кирилица - 21.10.2011

При неодамнешната посета, Емирот од Катар, Хамад бин Калифа Ал Тани, својата великодушност ја покажа буквално кон секој поеднинец кој на било каков начин беше ангажиран околу него, со бакшиш од 200 ...

Шеикот не раздвижи, но да не не заслепи

Утрински - 20.10.2011

Александра М. Митевска Емирот од Катар, шеикот Хамад бин калифа ал - Тани, дојде во Скопје, прошета низ чаршијата, ја заскокотка љубопитноста на граѓаните и си замина со орден и униформа, со импресии ...

Што разговараа бизни смените на вечерата со Емирот

Утрински - 19.10.2011

Катар најави инвестиции во Македонија во скоро време Инвестициите од Катар ќе дојдат и ќе бидат видливи во скоро време, најавил Емирот од Катар, шеик Хамад бин Калифа ал Тани на официјалните средби ...

За Емирот јагнешко печено и тиква за десерт

Утрински - 19.10.2011

Како куриозитет, е преведувачот од арапски, кој бил најден во последен момент со оглед на специфичниот јазик за комуникација Што од македонските кулинарски специјалитети вкуси Емирот од Катар? За ...

Kатарците ја сакаат нашата вода

Дневник - 19.10.2011

Инвеститори од Kатар се заинтересирани да купат извори на пивка вода во земјава и да ги експлоатираат, но ја разгледуваат и можноста во својата земја да увезуваат флаширана вода од Македонија, ...

ФОТО: Мерак прошетка на емирот низ чаршија

Дневник - 19.10.2011

Емирот на Катар, Хамад бин Калифа ал Тани, придружуван од нашиот претседател Ѓорге Иванов денеска заедно со својата делегација се прошета низ Старата скопска чаршија.

Катар заинтересиран за инвестиции во земјава

Дневник - 19.10.2011

Емирот на Катар, Хамад бин Калифа ал Тани изразил заинтересираност за реализација на инвестициски проекти во државава и тоа во енергетскиот сектор, банкарството, земјоделството и инфраструктурата .

Во Катар има работа за сите

Вест - 19.10.2011

ОТВОРЕНА ПОНУДА ЗА РАБОТНИЦИ ОД МАКЕДОНИЈА Македонија потпиша договор за испраќање работници во Катар. Договорот кој го потпишаа катарскиот емир шеикот Хамад бин Калифа ал Тани и претседателот на ...

Пожарот ни ги затопли односите со Катар

Утрински - 19.10.2011

Бидејќи станува збор за емир со сина крв, од богата земја, кој, патем, не толку одамна имаше неуспешен обид за атентат, и една светилка пали црвен аларм Надлежните во Македонија и управата на хотелот ...

Емирот од Катар најде инспирација во Македонија

Утрински - 19.10.2011

Високата геостратешка политика и договорите за брза економска соработка беа во фокусот на средбите со Ал-Тани Катар Првиот лидер на арапска земја што досега престојувал во Македонија, шеикот Хамад ...

Вода и свежо јагнешко за гас и нафта

Капитал - 19.10.2011

Eмирот од Катар, шеикот Хамад бин Калифа Ал Тани, си замина од Mакедонија со најава дека би можел да гради гасовод во Македонија и да откупува земјоделски производи, природна вода за пиење и јагнешко ...

ФОТО+ВИДЕО: Возниот парк на Емирот од Катар

Курир - 19.10.2011

Во дводневна посета на Македонија беше еден од најбогатите луѓе на светот, Емирот од Катар Хамад бин Калифа ал Тани. Како таков нормално е тој да има раскошен и богат возен парк, па така во неговата ...

ФОТО: Емирот замина- катарските знамиња останаа!

Press24 - 19.10.2011

И ден по заминувањето на емирот од Катар, знамињата останаа да се веат низ целиот центар на градот. Ќе чекаме ли да стигнат катарските пари за да ги ...

Ќе донесе ли Шеикот пари во Македонија?

Курир - 19.10.2011

Емирот на Катар Хамад бин Калифа ал Тани, дојде и замина од Македонија, сега останува да видиме колкава ќе биде користа од неговата посета.

Јанкуловска: Безбедноста на Емирот не беше доведена во прашање

Канал 77 - 19.10.2011

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска тврди дека синоќа во скопскиот хотел „Александар Палас“ немало сериозен инцидент и дека безбедноста на Емирот од Катар не била доведена во прашање.

Катарците ќе ја купат водата од Македонија?

Sky - 19.10.2011

Катарските инвеститори заинтересирани да купат извори на пивка вода во земјава и да ги експлоатираат. Постои и можност во својата земја да увезуваат флаширана вода од Македонија.

Парите од Катар ќе дојдат многу брзо

Н.Македонија - 19.10.2011

Ние ги споделуваме истите ставови и принципи со вашата земја, која во својата химна и со сонцето на знамето и пее на слободата, истакна емирот Хамад бин Калифа ал Тани во своето прво јавно обраќање ...

Катарците сакаат да ја купат македонската вода?

eReporter - 19.10.2011

Инвеститори од Kатар се заинтересирани да купат извори на пивка вода во земјава и да ги експлоатираат, но ја разгледуваат и можноста во својата земја да увезуваат флаширана вода од Македонија, ...

Реакција на хотелот „Александар Палас„

Дневник - 18.10.2011

За синоќешниот инцидент реагираше управата на хотелот „Алексндар Палас„. - По информациите во одредени медиуми дека се случил пожар во хотелот „Александар Палас“ каде престојува високиот гостин, ...

Ќе се отвора амбасада на Катар во Македонија

Канал5 - 18.10.2011

На свечената Халал вечера синоќа во скопскиот хотел Александар Палас македонските власти и катарските гости, предводени од емирот Хамад Бин Калиф ги договараа деталите за идната македонско - катарска ...

Јанкулоска: Случајот во „Александар Палас“ е веќе практично расчистен

Вест - 18.10.2011

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска информраше дека инцидентот што синоќа се случи во скопскиот хотел „Александар Палас“ е пријавен во МВР.

Неисправна светилка причина за инцидентот во „Александар Палас“

Дневник - 18.10.2011

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска информраше дека инцидентот што синоќа се случи во скопскиот хотел „Александар Палас“ е пријавен во МВР, веќе е практично расчистен и ...

Емирот од Катар заминува од Македонија – катарската делегација не ги криеше позитивните импресии од престојот

Канал5 - 18.10.2011

Со посета на Музејот на македонската борба, заврши дводневниот престој на Емирот од Катар Шеикот Хамад Бин Калифа Ал Тани.На заминување ја посети старата чаршија и беше на ќебапчиња во Дестан.

Јанкуловска: Безбедноста на Емирот не беше доведена во прашање

Канал5 - 18.10.2011

Проблемот со инсталацијата е причина за синоќешниот инцидент во хотелот Александар Палас, непосредно пред почетокот на вечерата во чест на Емирот на Катар.

Емирот од Катар ги бендиса кебапите во Старата скопска чаршија

Телма - 18.10.2011

Ќебапи од „Дестан“ за шеикот од Катар. Емирот Хамад бин Калифа Ал Тани во придружба на домаќинот, претседателот Ѓорѓе Иванов јадеше скара и печени пиперки во познатата кафеана во Старата скопска ...

Пожарот ги „затопли“ односите со Катар

Утрински - 18.10.2011

Од „Александар Палас„ се правдаат како да стануваше збор за свадба а не висока државничка посета Надлежните во Македонија и управата на хотелот „Александар Палас„ вчера се обидоа да го минимизираат ...

Фото: Емирот на ќебапчиња во Старата скопска чаршија

Канал5 - 18.10.2011

Шеикот и претседателот добија стандардни порции ќебапчиња со кромид. На високиот гостин специјалитетот му се допаднал. Емирот од Катар Шеикот Хамад Бин Калифа Ал Тани денеска на прошетката низ ...

Дијалог на културите и бизнис зделки

Deutsche Welle - 18.10.2011

Посетата на Емирот на Катар, Хамад бин Калифа ал Тани, денеска беше заокружена со средбата на делегациите на двете влади во Скопје.

Претседателот Иванов го одликува емирот од Катар

Дневник - 18.10.2011

Мојата земја високо ги цени и вреднува напорите кои државата Катар под ваше мудро и визионерско водство ги прави во насока на мирот, толеранцијата, соработката и дијалогот во светот како индивидуално ...

Пожарот во „Александар палас“ не го избрка емирот од Катар

Дневник - 18.10.2011

Високиот гостин на Македонија, емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани вечерва доживеа непријатен инцидент во хотелот „Александар Палас", чиј покрив ненадејно почна да гори токму над ...

Емирот од Катар денеска на средба со Груевски

Deutsche Welle - 18.10.2011

Емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, денеска ја продолжува официјалната посета на Македонија, со средби со премиерот Никола Груевски и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.

Александар Палас: Немаше пожар, туку краток спој од кој се запали светилка во фоајето

Вест - 18.10.2011

Хотелот „Александар Палас“ во Скопје ги негира информациите објавени во некои медиуми дека синоќа избил пожар за време на престојот на Емирот од Катар, кој вчера пристигна во дводневна посета на ...

Емирот од Катар денеска на средба со Груевски

Утрински - 18.10.2011

По средбите е предвидено разгледување на културно-историски знаменитости и посета на Старата скопска чаршија . Емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, денеска ја продолжува официјалната ...

Јанкуловска - Пожарот во „Палас“ од неисправна светилка

Утрински - 18.10.2011

Министерката за внатрешни работи истакна дека инцидентот е расчистен и утврдени се причините за „спојот на инсталации“ предизвикан од неисправна светилка .

Емирот на Катар најави инвестиции

Утрински - 18.10.2011

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска се сретна со емирот на државата Катар, шеикот Хамад бин Калифа ал Танин, на која двајцата размениле мислења по сите ...

Електричен спој во лобито на Александар Палас - вечерата во чест на емирот од Катар помина непречено

Канал5 - 18.10.2011

Мал инцидент вечерва се случи во лобито на хотелот Александар Палас каде што е сместен високиот гостин емирот на Катар, за време на одржувањето на свечената вечера која во чест на емирот ја ...

Шеик во Скопје

Утрински - 18.10.2011

Прва официјална посета на еден крал од арапскиот свет од независноста на Република Македонија Шеикот Хамад бин Калифа ал-Тани, вчера во точно предвидениот термин слета на скопскиот аеродром.

Шеиците не пијат нафта

Дневник - 18.10.2011

„Kатар бара 10.000 квадратни метри за изградба на амбасада во Скопје. Таа треба да обезбеди логистика за катарските инвестиции во земјава.

ФОТО 3: Од приемот и церемонијата во претседателската резиденција

Дневник - 18.10.2011

Претседателот Ѓорѓе Иванов му додели орден „8 Септември“ на емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, кој на покана на шефот на државата од денеска престојува во дводневна официјална посета на ...

ФОТО 2: Од дочекот на Емирот на Катар

Дневник - 18.10.2011

Во дводневна официјална посета на Република Македонија денеска пристигна емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани.

Емирот на Катар пристигна во Македонија

Дневник - 18.10.2011

Со високи државни почести претседателот Ѓорге Иванов попладнево на аеродромот „Александар Велики“ го пречека емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, кој е воедно и прв шеик кој е во ...

Kатарските шеици ќе го одврзат ќесето во Македонија

Дневник - 18.10.2011

Емирот на Kатар, шеик Хамад бин Kалифа Ал Тани, вчера околу 14 часот слета на скопскиот аердром „Александар Велики“, кралски, со својот „ербас 300“, како што и му прилега на лидер на земја со ...

Втор ден од посетата на емирот од Катар на Македонија

Дневник - 18.10.2011

Емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, денеска ја продолжува официјалната посета на Македонија со средби со премиерот Никола Груевски и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.

Посетата на Емирот нов импулс на соработка меѓу Македонија и Катар

МРТ - 18.10.2011

Нема сомнение дека односите меѓу арапските народи и европските земји од Медитеранот во минатото се граделе врз основа на трговска и културна соработка.

Втор ден од посетата на емирот од Катар на Македонија

Алфа - 18.10.2011

Емирот на Катар, шеикот Хамад, денеска ја продолжува официјалната посета на земјава. Предвидено е да оствари средби со претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски и со премиерот Никола Груевски.

Од Александар Палас демантираат дека имало пожар во хотелот

Курир - 18.10.2011

Информациите кои беа објавени вчера вечерта дека избил пожар во хотелот Александар Палас за време на престојот на Емирот од Катар, денес беа демантирани од страна на хотелот.

Катар и Македонија ја зацврстија соработката со 7 договори

Нетпрес - 18.10.2011

Катар и Македонија потпишаа пакет договори и меморандум за разбирање по кругот на официјални разговори со кој претседаваше катарскиот емир шеик Хамад бин Калифа ал-Тани и Претседателот на Република ...

Емирот од Катар на средба со Груевски и Вељаноски

Нетпрес - 18.10.2011

Емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, денеска ќе оствари средби со премиерот Никола Груевски и со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.

Вељановски оствари средба со емирот од Катар

Press24 - 18.10.2011

Како што соопшти собраниската прес-служба, на средбата претседателот Вељаноски искажа уверување дека посетата значително ќе придонесе за натамошно унапредување на соработката со Државата Катар ...

Шеикот на Катар на средба со Груевски и Вељановски

+инфо - 18.10.2011

Емирот на Катар, шеикот Хамид, ја продолжува официјалната посета на земјава. По вчерашната средба со претседателот Ѓорге Иванов, денеска предвидено е емирот на Катар да се сретне со претседателот на ...

Амбасада на Катар во Македонија

Курир - 18.10.2011

На вчерашната свечена вечера во хотелот Александар Палас, македонските власти и катарските гости говореа за идната македонско-катарска соработка.

Во „Александар Палас“ немало пожар, туку краток спој

МРТ - 18.10.2011

Хотелот „Александар Палас“ во Скопје ги негира информациите објавени во некои медиуми дека синоќа избувнал пожар за време на престојот на Емирот од Катар, кој е во дводневна официјална посета на ...

Ал Тани: Македонија е лулка на најстарите цивилизации

Курир - 18.10.2011

Нема сомнение дека односите меѓу арапските народи и европските земји од Медитеранот во минатото се граделе врз основа на трговска и културна соработка.

Јанкулоска: Нема закана по безбедноста на Емирот

Курир - 18.10.2011

Инцидентот што вчера вечерта се случи во хотелот „Александар Палас“ е пријавен во МВР и веќе е практично расчистен и утврдени се причните за „спојот на инсталации“ предизвикан од неисправна светилка, ...

Втор ден од посетата на емирот од Катар на Македонија

Press24 - 18.10.2011

Емирот денеска ќе се сретне со премиерот Груевски и претседателот на Собранието Вељановски Емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, денеска ја продолжува официјалната посета на Македонија, со ...

Вељаноски се сретна со емирот на Катар

Нетпрес - 18.10.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски оствари средба со Емирот на Државата Катар, Шеикот Хамад бин Калифа ал Танин.

Груевски се сретна со катарскиот емир

Нетпрес - 18.10.2011

Претседателот на Владата Никола Груевски на денешната средба со Емирот на Државата Катар, Шеик Хамад бин Калифа ал Тани изрази големо задоволство од остварувањето на посетата на Емирот на Македонија, ...

Со фонд од 60 милијарди долари, Eмирот од Катар го освојува светот

Капитал - 18.10.2011

Денес, со над 60 милијарди долари, Катарскиот инвестициски фонд (Qatar Investment Authority) е еден од најголемите глобални инвеститори, кој инвестира во многу земји и во различни индустрии, акции, ...

Емирот најави инвестиции во Македонија

Кајгана - 18.10.2011

Шеикот на Катар, Хамад бин Калифа ал Танин на средбата со претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски за брзо време најавил инвестиции во Македонија.

Катар ќе гради универзитетска библиотека во Тетово

Кајгана - 18.10.2011

Односите меѓу Македонија и Катар се добри, а посетата на катарската делегација на Скопје предводена од Емирот ќе влијае на интензивирање на соработката во сите области, заклучија вицепремиерите на ...

Емирот на Катар одделно се сретна со Вељановски и Груевски

+инфо - 18.10.2011

Делегација предводена од Емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа ал Тани, денеска одржа две одделни средби со претседателите на Собранието и на Владата, Трајко Вељановски и Никола Груевски.

Александар Палас: Немаше пожар туку краток спој

Press24 - 18.10.2011

Хотелот „Александар Палас“ во Скопје ги негира информациите објавени во некои медиуми дека синоќа избил пожар за време на престојот на Емирот од Катар, кој вчера пристигна во дводневна посета на ...

Груевски се сретна со Емирот на Катар

Р.С.Европа - 18.10.2011

Mакедонскиот премиер Никола Груевски денеска во Скопје се сретна со Емирот на Катар, Хамад бин Калифа ал Тани. Во соопштението до владиниот кабинет е наведено дека Груевски истакнал оти посетата ќе ...

ФОТО: Емирот Ал Тани се прошета во Скопје

Press24 - 18.10.2011

Емирот од Катар се прошета во Старата скопска чаршија ФОТО: ...

ФОТО: Емирот Ал Тани јадеше ќебапчиња во Старата скопска чаршија

Press24 - 18.10.2011

Емирот од Катар се прошета во Старата скопска чаршија ФОТО: ...

Емирот од Катар на средба со Груевски

Курир - 18.10.2011

Емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, денеска ја продолжува официјалната посета на Македонија, со средби со премиерот Никола Груевски и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.

Катар ќе отвара амбасада во Македонија

Inpress - 18.10.2011

Скопје, 18. октомври 2011 (ИНПРЕС) На свечената Халал вечера синоќа во скопскиот хотел Александар Палас македонските власти и катарските гости, предводени од емирот Хамад Бин Калиф ги договараа ...

Иванов го одликуваше емирот од Катар со орден 8-ми Септември

Нетпрес - 18.10.2011

Претседателот Ѓорѓе Иванов му додели орден 8-ми Септември на емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани кој на покана на шефот на државата од вчера престојува во дводневна официјална посета на ...

ВИДЕО+ФОТО: На Емирот му се допаднаа македонските ќебапи

Курир - 18.10.2011

Емирот Хамад бин Калифа Ал Тани денес беше во неофицијална прошетка низ старата скопска чаршија. Тој ги разгледуваше дуќаните, разговараше со граѓаните кои беа на прошетка и ги гледаше производите од ...

„Десетка со кромид“ за Емирот во Дестан

Кирилица - 18.10.2011

Емирот Хамад бин Калифа Ал Тани во придружба на домаќинот, претседателот Ѓорѓе Иванов јадеше скара и печени пиперки во познатата ќебапчилница Дестан, во Старата скопска чаршија Порции ќебапчиња со ...

Емирот на Катар најави–многу брзо очекувајте ги нашите инвестиции!

МРТ - 18.10.2011

Многу брзо треба да се очекуваат инвестициите од Катар – најави Емирот на најбогатата земја на Блискиот Исток на денешните средби со македонскиот државен врв, со кои ја заокружи дводневната посета на ...

Емирот замина, се чекаат инвестиции

Алфа - 18.10.2011

Емирот на Катар си замина. Сега ќе се чека на инвестициите од арапската земја. Шеикот Хамад на вториот ден од посетата на Македонија се сретна со Премиерот Груевски и со Претседателот на Собранието ...

Краток спој, но не пожар во „Александар Палас“

Алфа - 18.10.2011

Краток спој кој го предизвика неисправна сијалица е причината за вклучување на противпожарните апарати. Пожар немаше, а маглата во фоајето ја создала распрснатата пена од ПП апаратите-категорично ...

Средба на премиерот Груевски со емирот Хамад бин Калифа ал Тани

Сител - 18.10.2011

Во Владата на Република Македонија денеска се одржа билатерална средба на делегации на Владата на Република Македонија и Државата Катар, предводени од премиерот Никола Груевски и Емирот на Државата ...

Вода за нафта?

Р.С.Европа - 18.10.2011

Катарската делегација покажала интерес за македонската вода, додека Македонија има интерес за катарската нафта. Катарската делегација е заинтересирана за македонската вода, додека Македонија ја ...

Во Палас немало пожар, туку краток спој

Кирилица - 18.10.2011

Хотелот „Александар Палас“ во Скопје ги негира информациите објавени во некои медиуми дека синоќа избувнал пожар за време на престојот на Емирот од Катар, кој е во дводневна официјална посета на ...

Емирот на Катар повеќе зборува за историја и култура, отколку за бизнис

+инфо - 18.10.2011

Нема сомнение дека односите меѓу арапските народи и европските земји од Медитеранот во минатото се граделе врз основа на трговска и културна соработка.

Втор ден од посетата на емирот од Катар на Македонија

МРТ - 18.10.2011

Емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, денеска ја продолжува официјалната посета на Македонија, со средби со премиерот Никола Груевски и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.

Емирот на Катар најави инвестиции

Курир - 18.10.2011

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски оствари средба со Емирот на Државата Катар, Шеикот Хамад бин Калифа ал Танин.

Вељаноски се сретна со Емирот на Државата Катар

Inpress - 18.10.2011

Скопје, 18. октомври 2011 (ИНПРЕС) Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски оствари средба со Емирот на Државата Катар, Неговото Височество Шеикот Хамад бин Калифа ал ...

Катар ќе отвори амбасада во Македонија

Кирилица - 18.10.2011

Отворање на амбасада на Катар во Македонија најави денеска Емирот на Катар, Шеик Хамад Бин Калифа Ал Тани на средбата со македонскиот претседател, Ѓорге Иванов Како што е соопштено до кабинетот на ...

Ал Тани сака да инвестира во повеќе сектори

Курир - 18.10.2011

Во Владата на Република Македонија денеска се одржа билатерална средба на делегации на Владата на Република Македонија и Државата Катар, предводени од претседателот на Владата на Република ...

Управата на „Александар палас“ тврди дека немало пожар

+инфо - 18.10.2011

Во врска со инцидентот во хотелот „Александар палас“, доцна вечерва се огласи и Управата на хотелот, со следното соопштение: „По информациите во одредени медиуми дека вечерва се случил пожар во ...

Емирот од Катар на средба со Вељановски и Груевски

Р.С.Европа - 18.10.2011

Емирот од Катар Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани денеска ја продолжува официјалната посета на Македонија. Емирот ќе се сретне со претседателот на Собранието Трајко Вељановски и со премиерот Никола ...

Пожар во Александар Палас на вечерата со емирот од Kатар

Кирилица - 18.10.2011

Емирот од Катар, кој престојува во државава, доживеа непријатен инцидент во хотелот „Александар Палас”, чиј покрив ненадејно почна да гори токму над апартманите на катарската делегација Синоќа за ...

Мал пожар во „Александар Палас“ пред свечената вечера со катарскиот емир

Кајгана - 18.10.2011

Мал пожар вчера избувнал во скопскиот хотел „Александар Палас" пред одржувањето на свечената вечера во чест на Емирот на Катар, Шеик Хамад Бин Калифа Ал Тани, информираат за „Макфакс" од ...

Јанкулоска: Спој на инсталации од неисправна светилка, причина за инцидентот во „Александар Палас“

МРТ - 18.10.2011

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска информраше дека инцидентот што синоќа се случи во скопскиот хотел „Александар Палас“ е пријавен во МВР, веќе е практично расчистен и ...

Хамад бин Калифа Ал Тани му е мајката!

Капитал - 18.10.2011

Емирот од Катар, Хамад бин Калифа Ал Тани, и 14 министри вчера дојдоа во Скопје за да им понудат работа на македонските компании и да бараат пазар за ресурсите со кои располагаат, нафта и гас.

Емирот од Катар на средби со Велјановски и Груевски

Inpress - 18.10.2011

Скопје, 18. октомври 2011 (ИНПРЕС) Со низа активности, Република Македонија го пречека владетелот на една од најбогатите земји во светот Катар, емирот Хамад бил Халифа ал-Тани, познат како Шеик Хамад ...

Управата на “Александар Палас“ тврди дека немало пожар во хотелот

Нетпрес - 18.10.2011

Управата на скопскиот хотел “Александар Палас“, тврди дека вчеравечер немало пожар во објектот. “По информациите во одредени медиуми дека се случил пожар во хотелот ’Александар Палас’ каде престојува ...

Катар и Македонија ја зацврстија соработката со 7 договори

Точка - 18.10.2011

Катар и Македонија потпишаа пакет договори и меморандум за разбирање по кругот на официјални разговори со кој претседаваше катарскиот емир шеик Хамад бин Калифа ал-Тани и Претседателот на Република ...

Емирот од Катар на ќебапи во Старата скопска чаршија

Sky - 18.10.2011

Порции ќебапчиња со кромид за емирот и претседателот, денеска во Старата скопска чаршија. Емирот од Катар Шеикот Хамад Бин Калифа Ал Тани денеска на прошетката низ Старата скопска чаршија со својот ...

Емирот најави инвестиции во Македонија

Sky - 18.10.2011

Емирот на Катар Хамад бин Калифа ал Танин, на средбата со Претседателот на Собранието Трајко Вељановски, најавил инвестиции во Македонија.

Управата на хотелот “Александар Палас“, тврди дека немало пожар

Sky - 18.10.2011

“По информациите во одредени медиуми дека се случил пожар во хотелот ’Александар Палас’ каде престојува високиот гостин, Неговото Височество Емирот од Катар, изјавуваме дека во хотелот дојде до ...

Втор ден од посетата на емирот од Катар на Македонија

Канал 77 - 18.10.2011

Емирот на Катар, шеикот Хамад, денеска ја продолжува официјалната посета на земјава. Предвидено е да оствари средби со претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски и со премиерот Никола Груевски.

Емирот од Катар ќе одржи средба со Груевски и Вељаноски

Sky - 18.10.2011

Емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, ќе се сретне со премиерот Никола Груевски и со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.

Емирот од Катар на средба со Груевски и Вељаноски

Точка - 18.10.2011

Емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, денеска ќе оствари средби со премиерот Никола Груевски и со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски.

Шеикот прошета низ Чаршијата и седна на десетка со кромид

Вечер Прес - 18.10.2011

ЗАВРШИ ДВОДНЕВНАТА ПОСЕТА НА МАКЕДОНИЈА НА ЕМИРОТ ОД КАТАР, ХАМАД БИН КАЛИВА АЛ ТАНИ Неговиот домаќин Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов вториот ден од официјалната посета на богатиот гостин од ...

Иванов го одликуваше емирот од Катар со орден 8-ми Септември

Точка - 18.10.2011

Претседателот Ѓорѓе Иванов му додели орден 8-ми Септември на емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани кој на покана на шефот на државата од вчера престојува во дводневна официјална посета на ...

Вељаноски се сретна со емирот на Катар

Точка - 18.10.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски оствари средба со Емирот на Државата Катар, Шеикот Хамад бин Калифа ал Танин.

Пожар во Александар Палас на вечерата со емирот од Kатар

Вечер Прес - 18.10.2011

Вечерва за време на вечерата приредена во чест на емирот кој денес пристигна во дводневна посета на нашата земја се случи мал инцидент.

Алфа: Немало пожар во АлександарПалас

Sky - 18.10.2011

По информациите во одредени медиуми дека вечерва се случил пожар во хотелот Александар Палас каде престојува високиот гостин, Неговото Височество Емирот од Катар, од хотелот ја добивме официјалната ...

Дваесет готови проекти го пречекаа емирот од Катар

Н.Македонија - 18.10.2011

Иако Катар е меѓу најголемите извозници на нафта и гас, можностите за снабдување на Македонија со овие суровини се мали поради ограничениот пристап до гасните коридори и немањето излез на море Со ...

Александар Палас: Немаше пожар

Идивиди - 18.10.2011

Скопје, 18 октомври 2011 (МИА) - Хотелот „Александар Палас“ во Скопје ги негира информациите објавени во некои медиуми дека синоќа избил пожар за време на престојот на Емирот од Катар, кој вчера ...

Спој на инсталации, причина за инцидентот во „Александар Палас“

Идивиди - 18.10.2011

Скопје, 18 октомври 2011 (МИА) - Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска информраше дека инцидентот што синоќа се случи во скопскиот хотел „Александар Палас“ е пријавен во МВР, ...

Eмирот од Катар одликуван со орден 8-ми Септември

Идивиди - 18.10.2011

Скопје, 17 октомври 2011 (МИА) - Mојата земја високо ги цени и вреднува напорите кои државата Катар под ваше мудро и визионерско водство ги прави во насока на мирот, толеранцијата, соработката и ...

Груевски и Емирот на Катар за зајакнување на билатерната соработка

eReporter - 18.10.2011

Премиерот Никола Груевски и Емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа ал Тани денеска остварија средба во Скопје, при што изразија заинтересираност за продлабочување на соработката меѓу двете држави во ...

ФОТО: Емирот на Катар пристигна во Скопје

Вест - 17.10.2011

Во дводневна официјална посета на Република Македонија денеска пристигна емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани.

Емирот од Катар во Скопје

Телма - 17.10.2011

Во дводневна официјална посета на Република Македонија денеска пристигна емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани.

Емирот на Катар во посета на Македонија

Утрински - 17.10.2011

Емирот на Катар, Шеикот Хамад бин Калифа Ал Тани денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија, на покана на претседателот Ѓорге Иванов, информираат од неговиот кабинет .

Македонско добредојде за Eмирот од Катар

Утрински - 17.10.2011

Ова е прва официјална посета на еден крал од арапскиот свет од независноста на Република Македонија Македонија денес и утре ќе живее во знакот на Катар.

Емирот на Катар - прогресивен хуманитарец кој не жали пари

Канал5 - 17.10.2011

Емир на Катар е од 95 тата , кога со помош на дел од фамилијата ја презема власта од својот татко. Крунисан е во 2000 година.

Емирот од Катар кај претседателот Иванов

Канал5 - 17.10.2011

Претседателот Иванов на неговиот гостин ќе му додели орден 8-ми Септември за заедничките заложби во афирмацијата на дијалогот меѓу цивилизациите и религиите и за особен придонес во унапредувањето на ...

Што носи емирот од Катар во Македонија

Канал5 - 17.10.2011

Пристигна како што му прилега на вистински крал, со еден од најголемите авиони што слетале на аеродромот Александар Велики. Што носи во своето чекмеџе емирот од Катар за Македонија.

Емирот одликуван со орден „8 Септември“

Телма - 17.10.2011

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов се обиде да биде достоен домаќин на Емирот од Катар со кој досега се сретнал два пати.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Се запали Александар Палас - емирот во „магла"

Утрински - 17.10.2011

Високиот гостин на Македонија, емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани вечерва доживеа непријатен инцидент во хотелот „Александар Палас", чиј покрив ненадејно почна да гори токму над ...

Инцидент пред Свечената вечера во чест на емирот од Катар

Телма - 17.10.2011

Високиот гостин емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, кој во Македонија допатува денеска, под исклучително високо организирани безбедносни мерки, вечерва доживеа непријатност во хотелот ...

Емирот на Катар пристигна во Скопје

Утрински - 17.10.2011

Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани со високи државни и воени почести беше пречекан на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје од својот домаќин македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов .

Емирот на Катар во Македонија

Алфа - 17.10.2011

Еден од најбогатите луѓе во светот – емирот на Катар од денеска е во дводневна официјална посета на земјава. Шеик Хамад Бин Калифа Ал Тани попладнево, со приватен авион, ќе слета на скопскиот ...

Емирот на Катар во посета на Македонија

+инфо - 17.10.2011

На покана oд претседателот Ѓорге Иванов, Емирот на Катар Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, од денеска ќе престојува во дводневна прва официјална посета на Македонија, од каде ќе ја продолжи европската ...

Прес-конференција на тема „Извозот на ЦЕФТА-пазарот поттикнат преку намалените нецарински бариери“

Капитал - 17.10.2011

Скопје - Претседателот Ѓорге Иванов ќе биде домаќин на Емирот на Катар, Шеик Хамад Бин Калифа Ал Тани, кој ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

ФОТО: Емирот на Катар пристигна во Скопје

Press24 - 17.10.2011

Емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, на покана oд претседателот Ѓорге Иванов, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Емирот од Катар во посета на Македонија

Inpress - 17.10.2011

Скопје, 17. октомври 2011 (ИНПРЕС) Македонија денес и утре ќе живее во знакот на Катар. Доаѓањето на владетелот на една од најбогатите земји во светот Катар, емирот Хамад бил Халифа ал-Тани, познат ...

ФОТО: Иванов и министрите го пречекаа емирот на Катар

Press24 - 17.10.2011

Во дводневна официјална посета на Република Македонија денеска пристигна емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани.

Емирот на Катар пристигна во Скопје

Нетпрес - 17.10.2011

Во дводневна официјална посета на Република Македонија денеска пристигна емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани.

Емирот на Катар се сретна со Иванов

Р.С.Европа - 17.10.2011

Eмирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани денеска пристигна во дводневна посета во Македонија. Тој се сретна со македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов.

Пристигна Емирот на Катар во Република Македонија

МРТ - 17.10.2011

Под силно полициско обезбедување пристигна емирот на Катар, шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, во Македонија. Слета со неговиот летачки замок ЕРБАС 340 на аеродромот Александар Велики.

Емирот од Катар слета во Македонија

+инфо - 17.10.2011

Емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, ја почна својата дводневна официјална посета на Македонија по пристигнувањето на скопскиот аеродром „Александар Велики„ во 14 часот.

Претседателот Иванов го одликува емирот од Катар со орден 8-ми Септември

Сител - 17.10.2011

Mојата земја високо ги цени и вреднува напорите кои државата Катар под ваше мудро и визионерско водство ги прави во насока на мирот, толеранцијата, соработката и дијалогот во светот како индивидуалнo ...

Емирот на Катар дојде во Македонија

Алфа - 17.10.2011

Емирот на Катар, шеикот Хамад, стигна во Македонија. Слета на аеродромот Александар Велики со еден од најголемите патнички авиони- Ербас 340. Го дочека Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов.

Емирот на Катар во посета на Македонија

МРТ - 17.10.2011

Емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, на покана oд претседателот Ѓорге Иванов, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Катар најави отворање на амбасада во Македонија

Кајгана - 17.10.2011

Отворање на амбасада на Катар во Македонија најави денеска Емирот на Катар, Шеик Хамад Бин Калифа Ал Тани на средбата со македонскиот претседател, Ѓорге Иванов во Скопје.

Отворена вратата за катарски инвестиции, Емирот пристигна во Македонија

МРТ - 17.10.2011

Вратата за катарските инвестиции во Македонија официјално отворена со попишувањето на билатералниот договор за заштита на инвестициите.

Шеикот на Катар во посета на Македонија

Р.С.Европа - 17.10.2011

Емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, на покана од претседателот Ѓорге Иванов, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Емирот на Катар во Македонија

Глас на Америка - 17.10.2011

Посетата може да биде од големo значење на економски план, најавуваат од Кабинетот на ...

„Александар Палас“ во пламен, Емирот од Катар во шок

+инфо - 17.10.2011

Настанот се случил непосредно пред свечената вечера закажана во хотелот, а причина за пожарот бил струен курцшлус на светлата , кој екалирал во оган, за да на крајот почнат да паѓаат парчиња метал, ...

Се запали “Александар Палас“, горат апартманите на катарскиот емир

Нетпрес - 17.10.2011

Како што дознава Нетпрес, вечерва се случил непријатен настан во хотелот “Александар Палас“ каде моментно престојува катарскиот емир Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани.

Александар Палас во пламен- емирот од Катар во паника

Press24 - 17.10.2011

Високиот гостин на Македонија, емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани вечерва доживеа инцидент во хотелот „Александар Палас", чиј покрив ненадејно почна да гори токму над апартманите на ...

Емирот од Катар сепак ќе спие во хотелот „Александар палас“

+инфо - 17.10.2011

Eмирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал, сепак ќе преспие во хотелот „Александар палас“. Екипата на Плусинфо, која моментно е во хотелот, го забележа Емирот како пие кафе со своето опкружување.

Емирот на Катар пристигна во Скопје

Сител - 17.10.2011

Во дводневна официјална посета на Република Македонија денеска пристигна емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани.

Немало пожар во „Александар Палас“

Алфа - 17.10.2011

По информациите во одредени медиуми дека вечерва се случил пожар во хотелот Александар Палас каде престојува високиот гостин, Неговото Височество Емирот од Катар, од хотелот ја добивме официјалната ...

Потпишани договори за зголемување на економската соработка со Катар

Курир - 17.10.2011

Mојата земја високо ги цени и вреднува напорите кои државата Катар под ваше мудро и визионерско водство ги прави во насока на мирот, толеранцијата, соработката и дијалогот во светот како индивидуалнo ...

Пожар во хотелот „Александар Палас“ - емирот во шок!

Inpress - 17.10.2011

Скопје, 17. октомври 2011 (ИНПРЕС) Високиот гостин на Македонија, емирот од Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани вечерва доживеа непријатен инцидент во хотелот „Александар Палас", чиј покрив ...

Емирот на Катар во посета на Македонија

Кирилица - 17.10.2011

Емирот на Катар, Шеикот Хамад бин Калифа Ал Тани денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија, на покана на претседателот Ѓорге Иванов Предвидено е на денешната средба меѓу Ал Тани ...

Емирот на Катар денеска во Скопје

Капитал - 17.10.2011

Кралот на Катар, Хамад бин Халифа ал Тани, заедно со уште 14 министри, меѓу кои и членови на потесното кралско семејство, од денеска се во дводневна официјална посета на Македонија.

Емирот на Катар во посета на Македонија

Нетпрес - 17.10.2011

Емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, на покана на претседателот Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Македонија.

Емирот на Катар во посета на Македонија

Кајгана - 17.10.2011

Емирот на Катар, Шеикот Хамад бин Калифа Ал Тани денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија, на покана на претседателот Ѓорге Иванов, информираат од неговиот кабинет.

Емирот на Катар пристигна во Македонија

Курир - 17.10.2011

Емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, на покана oд претседателот Ѓорге Иванов, пристигна во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Емиратот на Катар пристигна во Скопје

Sky - 17.10.2011

Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, Емирот на Катар, на покана oд претседателот Ѓорге Иванов, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Немало пожар во Александар Палас (последна промена во 00:37)

Точка - 17.10.2011

По информациите на медиумите дека вечерва се случил пожар во хотелот Александар Палас каде престојува високиот гостин, Неговото Височество Емирот од Катар, од хотелот ја добивме официјалната ...

Емирот, сепак ќе спие во Александар Палас

Sky - 17.10.2011

Емирот од Катар, и покрај пожарот кој се случи вечерва во хотелот Александар Палас, сепак ќе преспие во истиот хотел, јавува ПлусИнфо. Надлежните информираа дека немало поплаки околу пожарот.

Иванов го одликува емирот од Катар со орден 8-ми Септември

Sky - 17.10.2011

Mојата земја високо ги цени и вреднува напорите кои државата Катар под ваше мудро и визионерско водство ги прави во насока на мирот, толеранцијата, соработката и дијалогот во светот како индивидуалнo ...

Наместо во Титовиот шеикот се возеше во Ивановиот "мерцедес"

Вечер Прес - 17.10.2011

ЕМИРОТ НА КАТАР, ШЕИК ХАМАД БИН КАЛИВА АЛ ТАНИ, ПРИСТИГНА ВО СКОПЈЕ Емирот на Катар, шеикот Хамад и останатите гости вчера беа сместени во претседателскиот апартман на хотелот "Александар Палас".

Емирот на Катар во посета на Македонија

Точка - 17.10.2011

Емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, на покана на претседателот Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Македонија.

Се запали Александар Палас - Емирот во шок!

Sky - 17.10.2011

Се запали хотелот Александар Палас, каде престојуваше Емирот од Катар Хамад бин Калифа Ал. Настанот се случил непосредно пред закажаната свечена вечера.

Емирот на Катар во посета на Македонија

Канал 77 - 17.10.2011

Емирот на Катар, Шеикот Хамад бин Калифа Ал Тани денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија, на покана на претседателот Ѓорге Иванов, информираат од неговиот кабинет.

Емирот на Катар пристигна во Скопје

Точка - 17.10.2011

Во дводневна официјална посета на Република Македонија денеска пристигна емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани.

Емирот ќе го дочекаме со дузина проекти

Н.Македонија - 17.10.2011

Катарците биле особено заинтересирани за инвестиции во секторите туризам, аграр, енергетика, градежништво и трговија Што ќе ни донесе кралот на Катар Кога денеска на аеродромот „Александар Велики“ ќе ...

Емирот на Катар пристигна во Скопје

Идивиди - 17.10.2011

Скопје, 17 октомври 2011 (МИА) - Во дводневна официјална посета на Република Македонија денеска пристигна емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани.

Емирот на Катар во посета на Македонија

Идивиди - 17.10.2011

Скопје, 17 октомври 2011 (МИА) - Емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани, на покана oд претседателот Ѓорге Иванов, од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република ...