TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милиони Французи излегоа на протести против пензиските реформи

Inpress - 03.10.2010

Париз, 3. октомври 2010 (ИНПРЕС) Околу 2,9 милиони луѓе протестираа ширум Франција поради воведувањето ан најавените реформи во пензискиот систем во Франција.

Фото на неделата - Не за штедењето!

Вест - 02.10.2010

Рестриктивните мерки што ги преземаат европските влади ги кренаа работниците и синдикатите на нозе. Стотици илјади демонстранти маршираа во Атина, Брисел, Даблин, Париз, Рим, Рига, Варшава, Никозија, ...

Крај на камионџискиот хорор во Грција

Утрински - 02.10.2010

Атина - По 19 дена блокади на патиштата, празни рафтови во супермаркетите и милиони евра загуба за грчката економија, сопствениците на камиони и цистерни вчера го прекинаа штрајкот.

Француските синдикати најавија милионски протести

Макфакс - 02.10.2010

Масовни протести на кој се очекува да излезат меѓу два и три милиони граѓани за денеска најавија претставниците на француските синдикати.

Три милиони Французи денеска на улица против реформите на Саркози

Inpress - 02.10.2010

Париз, 2. октомври 2010 (ИНПРЕС) Француските синдикати денеска по трет пат во помалку од еден месец ќе се обидат на улица да изведат неколку милиони луѓе, со што јасно ќе и порачаат на владата дека ...

Протести ширум Франција против реформите на Саркози

Нетпрес - 02.10.2010

Во повеќе француски градови денес започнале протести против нацрт законот за пензии. Демонстрациите во Париз ќе почнат попладне насочени против реформите на претседателот Никола Саркози.

Грчките превозници го прекинаа Штрајкот

Курир - 02.10.2010

Откако три недели протестираа, синдикалните лидери на грчките превозници во државниот сектор одлучија да ги прекинат протестите, соопшти грчката агенција АНА-МПА.

Грчките превозници ги прекинаа протестите

А1 - 01.10.2010

Синдикалните лидери на грчките превозници во државниот сектор ноќеска одлучија да ги прекинат протестите, што траaт приближно три недели, соопшти грчката агенција АНА-МПА.

Грчките превозници ги прекинаа протестите

Канал5 - 01.10.2010

Синдикалните лидери на грчките превозници во државниот сектор ноќеска одлучија да ги прекинат протестите, што траaт приближно три недели, соопшти грчката агенција АНА-МПА.

Жените ќе ја платат реформата на пензиите во Франција

Утрински - 01.10.2010

Од нашиот дописник Париз - Реформата на пензиите е веќе изгласана во француското Национално собрание, па сега за неа треба да се изјасни и Горниот дом на францускиот парламент, Сенатот.

Европските синдикати најавуваат нови протести

Утрински - 01.10.2010

Брисел - Синдикатите во Европа најавија нови протести по штрајковите што се одржаа деновиве во десетина европски земји, а иницирани од мерките за штедење што ги преземаат владите со цел да ја ...

Грчките камионџии го откажаа штрајкот

Inpress - 01.10.2010

Атина, 1. октомври 2010 (ИНПРЕС) Грчките камионџии кои штрајкуваа од 13. септември поради плановите на владата за либерализација на издавањето на дозволи за превоз, го откажаа штрајкот по ...

Грчките превозници ги прекинаа протестите

МРТ - 01.10.2010

Синдикалните лидери на грчките превозници во државниот сектор ноќеска одлучија да ги прекинат протестите, што траaт приближно три недели, соопшти грчката агенција АНА-МПА.

Грчките камионџии го прекинаа штрајкот

Кајгана - 01.10.2010

Грчките камионџии кои штрајкуваат од 13 септември поради плановите на владата за либерализација на дозволите за превоз, ноќеска по полноќ, по маратонски преговори, го прекинаа штрајкот, пренесе ...

Грчките камионџии го прекинаа штрајкот

Нетпрес - 01.10.2010

Минатата ноќ синдикатот на грчките возачи на камион и цистерни решија да го прекинат штрајкот, што траеше веќе 18 дена, јавува агенцијата АНСА.

Откажан најавениот штрајк на Би-Би-Си

Макфакс - 01.10.2010

Синдикатот на британската телевизиска мрежа Би-Би-Си (BBC) го откажа штрајкот најавен за 5. и 6. октомври, за кога е закажана и годишната конвенција на Конзервативната партија.

Грчките камионџии го прекинаа штрајкот

МРТ - 01.10.2010

Грчките камионџии кои штрајкуваат од 13 септември поради плановите на владата за либерализација на дозволите за превоз, ноќеска по полноќ, по маратонски преговори, го прекинаа штрајкот, пренесе ...

Откажан најавениот штрајк на BBC

Форум - 01.10.2010

Синдикатот на британската телевизиска мрежа Би-Би-Си (BBC) го откажа штрајкот најавен за 5. и 6. октомври, за кога е закажана и годишната конвенција на Конзервативната партија Синдикатот отстапил од ...

Грчките превозници ги прекинаа протестите

Сител - 01.10.2010

Синдикалните лидери на грчките превозници во државниот сектор ноќеска одлучија да ги прекинат протестите, што траaт приближно три недели, соопшти грчката агенција АНА-МПА.

Владата во Грција им се заканува на камионџиите со затвор

Inpress - 01.10.2010

Атина, 1. октомври 2010 (ИНПРЕС) Владата на Грција испрати сериозни закани до сопствениците и возачите на камионите кои одбиваат да го прекинат штрајкот, дека ќе ги казни со затвор.

Грчките превозници ги прекинаа протестите

Кирилица - 01.10.2010

Синдикалните лидери на грчките превозници во државниот сектор ноќеска одлучија да ги прекинат протестите, што траaт приближно три недели, соопшти грчката агенција АНА-МПА Од денеска сите товарни ...

Грчките камионџии го прекинаа штрајкот

Макфакс - 01.10.2010

Грчките камионџии кои штрајкуваат од 13 септември поради плановите на владата за либерализација на дозволите за превоз, ноќеска по полноќ, по маратонски преговори, го прекинаа штрајкот, пренесе ...

Бизнис - 100 илјади работници маршираа во Брисел против штедењето

Вест - 30.09.2010

БРИСЕЛ, 30 септември (АП) - Протести против мерките за штедење низ Европа избувнаа вчера. Грчките доктори и вработени во железниците ги напуштија работните места, шпанските работници ги напуштија ...

Цела Европа на нозе против строгите мерки

Утрински - 30.09.2010

Конфедерацијата на европските синдикати нагласи дека протестот би можел да биде еден од најголемите во белгискиот главен град по повеќе години.

Европа штрајкува поради мерките за штедење

Дневник - 30.09.2010

Вчера во Брисел маршираа илјадници луѓе од Европа, кои протестираа против острите мерки за штедење преземени од многу влади на Стариот континент.

Пари - Европа врие, нашите синдикати дремат

Време - 30.09.2010

Елена Костовска Синдикатите во Македонија нема да се приклучат на паневропскиот штрајк на синдикатите од цела Европа. Целта на европските штрајкувачи е да се изврши притисок врз владите за да ги ...

Четврти ден од штрајкот во јавниот сектор во Словенија

Алфа - 30.09.2010

Во Словенија четврти ден по ред продолжува штрајкот на вработените во јавниот сектор во кој учествуваат околу половина од 180.000 државни службеници.

Европските синдикати најавија нови протести

Алфа - 30.09.2010

Синдикатите во Европа најавија нови протести по вчерашните штрајкови, кои се одржаа во десетина европски земји поради мерките за штедење што ги преземаат владите со цел да ја надминат економската ...

Не ви ги даваме платите, намалете ги вашите

Шпиц - 30.09.2010

За да ја изразат лутината околу плановите за намалување на буџетите „кои би можеле да ја вратат Европа во рецесија“, илјадници работници протестираа вчера пред институциите на Европската унија во ...

Нови протести ќе ја тресат Европа

Кирилица - 30.09.2010

Синдикатите во Европа најавија нови протести по вчерашните штрајкови, кои се одржаа во десетина европски земји поради мерките за штедење што ги преземаат владите со цел да ја надминат економската ...

Цела Европа штрајкува

Н.Македонија - 30.09.2010

Не ја предизвикавме кризата. Сметката да ја платат банките, а не работниците, порачаа од Брисел европските работници, кои од своите влади побараа да престанат да штедат и да ги кастрат јавните ...

Европските синдикати најавија нови протести

Идивиди - 30.09.2010

Брисел, 30 септември 2010 (МИА) - Синдикатите во Европа најавија нови протести по вчерашните штрајкови, кои се одржаа во десетина европски земји поради мерките за штедење што ги преземаат владите со ...

Нови мерки, наспроти протестите

BBC - 29.09.2010

Малцинската социјалистичка влада на Португалија објави нови мерки за штедење, меѓу кои се и намалување на платите на државните службеници и зголемување на данокот.

Ден на штрајкови во Европа

А1 - 29.09.2010

Шпанскиот крал ќе штрајкува заедно со работниците кои организираат протести против најавените владини мерки за штедење. Во знак на поддршка кралот и неговиот син Филип ги откажаа своите јавни обврски.

Бран штрајкови ќе го парализират јавниот транспорт во Грција

А1 - 29.09.2010

Грчкиот главен град денеска ќе биде парализиран поради штрајкот на вработените во градскиот транспорт. Тролејбусите и автобусите во Атина нема да се движат од 11 до 16 часот, а метрото, електричната ...

Бран штрајкови ќе го парализират железничкиот и јавниот транспорт во Грција

Алсат-М - 29.09.2010

Грчкиот главен град денеска ќе биде парализиран поради штрајкот на вработените во градскиот транспорт. Тролејбусите и автобусите во Атина нема да се движат од 11 до 16 часот, а метрото, електричната ...

Генерален штрајк во Шпанија

Алсат-М - 29.09.2010

Во Шпанија денеска ќе има генерален штрајк, организиран од синдикатите, соопштија агенциите. Штрајкот е во знак на протест против намерата на владата драстично да ги намали државните расходи, за да ...

Европа штрајкува

Канал5 - 29.09.2010

Генерални штрајкови ја тресат Европа.Најмаосовно е во Шпанија и во Белгија. Во Мадрид протестите преминаа во нареди. Најмалку 11 луѓе се повредени во судирот меѓу демонстрантите и полицијата во ...

Шпанија парализирана со штрајкови

Алсат-М - 29.09.2010

Голем сообраќаен хаос се случува денеска насекаде низ Шпанија поради генералниот штрајк на членовите на најголемите синдикати во државата.

Демонстрации во Брисел

Deutsche Welle - 29.09.2010

Околу 100.000 припадници на синдикалното движење во Европа денеска се собраа во Брисел за да демонстрираат против намалувањето на социјалните давачки, како и мерките за штедење во нивните земји.

Демонстрации и протести ги тресат земјите од еу

Телма - 29.09.2010

Европските синдикати организираат протести и штрајкови во Европа, насочени против мерките за штедење кои ги усвоија владите на нивните земји.

Бизнис барометар - Нов бран штрајкови против мерките за штедење на владите

Вест - 29.09.2010

ПАРИЗ, 29 септември (Ројтерс) - Протестите против мерките за штедење се повторно актуелни низ голем дел од Европа и се влошени од гневот поради намалувањето на државните трошоци и поради реформите во ...

Штрајкот на Словенците го забави влезот во Хрватска

МРТ - 29.09.2010

Штрајкот на вработените во јавната администрација во Словенија, во кој учествуваат и цариниците и полицијата а започна вчера, направи застој и повеќечасовно чекање на граничните премини со Хрватска, ...

Кралот штрајкува со работниците во Шпанија

Inpress - 29.09.2010

Мадрид, 29. септември 2010 (ИНПРЕС) Шпанскиот крал штрајкува заедно со работниците, поради што ги откажа сите јавни обврски.

Грчките камионџии гласаа за продолжување на протестите

МРТ - 29.09.2010

Синдикалните лидери на превозниците во Грција синоќа одлучија да ги продолжат протестите, кои веќе трета недела го блокираат сообраќајот низ земјата и предизвикаа огромен недостиг на основни стоки и ...

Синдикатите очекуваат 100.000 луѓе на маршот во Брисел

МРТ - 29.09.2010

Европските синдикати ги вршат последните подготовки за утрешниот марш на институциите на ЕУ, на кој тие очекуваат да се појават најмалку 100.000 работници, јавува Асошиејтед прес Утре, исто така, ќе ...

Европските градови погодени од штрајкови

Алфа - 01.10.2010

Во Брисел, во протестот под слоган „Не, на државната политика за штедење“ учествуваа илјадници луѓе. Белгискиот главен град со години не доживеал вакви протести.

Шпанија во генерален штрајк, се приклучи и кралот

Сител - 29.09.2010

Шпанија во хаос. Најголемите синдикати штрајкуваат против плановите на Владата на Запатеро за значителни кастрења во буџетот поради огромните долгови на државата.

Штрајкува шпанскиот крал

МРТ - 29.09.2010

Шпанскиот крал Хуан Карлос Бурбонски и неговиот син принцот Филип од Австрија денеска ќе се приклучат на генералниот штрајк што ги организираат двата најголеми шпански синдикати Угт и Чоо, против ...

Шпанија во генерален штрајк

Форум - 29.09.2010

Шпанија денеска живее во забавен ритам, откако почна првиот генерален штрајк по доаѓањето на власт на социјалистот Запатеро На повик на двата најголеми шпански синдиката, работниците протестираат ...

Шпанија во генерален штрајк

Кајгана - 29.09.2010

Шпанија денеска живее во забавен ритам, откако почна првиот генерален штрајк по доаѓањето на власт на социјалистот Запатеро.

Камионџиите го продолжија штрајкот

МРТ - 29.09.2010

Грчките возачи на камиони и цистерни одлучија да го продолжат штрајкот што започна пред три недели, изразувајќи го на тој начин незадоволството од владината одлука за либерализација на пазарот за ...

Штрајкува шпанскиот крал

Макфакс - 29.09.2010

Шпанскиот крал Хуан Карлос Бурбонски и неговиот син принцот Филип од Австрија денеска ќе се приклучат на генералниот штрајк што ги организираат двата најголеми шпански синдикати Угт и Чоо, против ...

Работнички протести во Брисел и Шпанија

Р.С.Европа - 29.09.2010

Синдикатите денеска ги повикаа работниците на протестен марш пред институциите на Европската унија во Брисел, како и на генерален штрајк во Шпанија против строгите мерки за штедење.

Бран штрајкови ќе ја парализират Грција

Кирилица - 29.09.2010

Грчкиот главен град денеска ќе биде парализиран поради штрајкот на вработените во градскиот транспорт Тролејбусите и автобусите во Атина нема да се движат од 11 до 16 часот, а метрото, електричната ...

Генерален штрајк во Шпанија поради острите мерки на власта

Нетпрес - 29.09.2010

Работниците во Шпанија денеска ќе започнат генерален штрајк поради острите мерки кои ги воведе Владата насочени кон намалување на буџетскиот дефицит и надминување на кризата.

Генерален штрајк во Шпанија

Кирилица - 29.09.2010

Во Шпанија денеска ќе има генерален штрајк, организиран од синдикатите, соопштија агенциите Штрајкот е во знак на протест против намерата на владата драстично да ги намали државните расходи, за да го ...

Генерален штрајк во Шпанија поради острите мерки на владата

Inpress - 29.09.2010

Мадрид, 29. септември 2010 (ИНПРЕС) Работниците во Шпанија денеска започнаа генерален штрајк, протестирајќи поради острите мерки кои ги воведе владата за да се намали буџетскиот дефицит и да се ...

Генерален штрајк во Шпанија

Алфа - 29.09.2010

Во Шпанија денеска ќе има генерален штрајк, прв кој синдикатите го организираа од доаѓањето на социјалистите на власт. Штрајкот е во знак на протест против намерата на владата драстично да ги намали ...

Грчките камионџии гласаа за продолжување на протестите

Сител - 29.09.2010

Синдикалните лидери на превозниците во Грција синоќа одлучија да ги продолжат протестите, кои веќе трета недела го блокираат сообраќајот низ земјата и предизвикаа огромен недостиг на основни стоки и ...

Шпанија во генерален штрајк

Макфакс - 29.09.2010

Шпанија денеска живее во забавен ритам, откако почна првиот генерален штрајк по доаѓањето на власт на социјалистот Запатеро.

Грчките камионџии ги продолжуваат протестите

Р.С.Европа - 29.09.2010

Синдикалните лидери на превозниците во Грција синоќа решија да ги продолжат протестите кои веќе трета недела го блокираат сообраќајот низ земјата.

Европскиот блок се крена против мерките за штедење

Inpress - 29.09.2010

Брисел, 29. септември 2010 (ИНПРЕС) Повеќе илади луѓе од сите краишта на Европската Унија денеска ќе маршираат по улиците во Брисел во знак на протест против мерките на штедење кои ги воведоа ...

Грчките камионџии го продолжија штрајкот

Форум - 29.09.2010

Грчките возачи на камиони и цистерни одлучија да го продолжат штрајкот што започна пред три недели, изразувајќи го на тој начин незадоволството од владината одлука за либерализација на пазарот за ...

Грчките камионџии гласаа за продолжување на протестите

Кирилица - 29.09.2010

Синдикалните лидери на превозниците во Грција синоќа одлучија да ги продолжат протестите, кои веќе трета недела го блокираат сообраќајот низ земјата и предизвикаа огромен недостиг на основни стоки и ...

Грција: Камионџиите го продолжија штрајкот

Макфакс - 29.09.2010

Грчките возачи на камиони и цистерни одлучија да го продолжат штрајкот што започна пред три недели, изразувајќи го на тој начин незадоволството од владината одлука за либерализација на пазарот за ...

Бран штрајкови ќе го парализират железничкиот и јавниот транспорт во Грција

Алфа - 29.09.2010

Грчкиот главен град денеска ќе биде парализиран поради штрајкот на вработените во градскиот транспорт. Тролејбусите и автобусите во Атина нема да се движат од 11 до 16 часот, а метрото, електричната ...

Во судир на полицијата и штрајкувачите во Шпанија, повредени се 11 лица

Нетпрес - 29.09.2010

Во судирите на штрајкувачите и полицијата на протестите во повеќето шпански градови денеска се повредени 11 лица, пренесуваат тамошните медиуми.

Европа штрајкува

Оn.net - 29.09.2010

видео вест Шпанските работници почнаа први, парализирајќи го сообраќајот, грчките доктори и железничари ги напуштија работните места, маж влетал во ирскиот Парламент со камион за мешање цемент а ...

Штрајкува шпанскиот крал

Кајгана - 29.09.2010

Шпанскиот крал Хуан Карлос Бурбонски и неговиот син принцот Филип од Австрија денеска ќе се приклучат на генералниот штрајк што ги организираат двата најголеми шпански синдикати Угт и Чоо, против ...

Штрајкува шпанскиот крал

Канал 77 - 29.09.2010

Шпанскиот крал Хуан Карлос Бурбонски и неговиот син принцот Филип од Австрија денеска ќе се приклучат на генералниот штрајк што ги организираат двата најголеми шпански синдикати Угт и Чоо, против ...

Генерален штрајк во Шпанија

eReporter - 29.09.2010

Шпанија од ноќеска на полноќ стапи во генерален штрајк против реформите со кои Владата сака да го либерализира пазарот на трудот за да ја зајакне ослабената економија на земјата.

Шпанија:Протести

Алсат-М - 28.09.2010

Во Шпанија за утре е закажан голем генерален штрајк на синдикатите од јавните и приватните претпријатија. Се противат на владините мерки за штедење кои се резултат на големата буџетска дупка во ...

Во Словенија продолжува штрајкот на вработените во јавните служби

Алсат-М - 28.09.2010

Вработените во јавната администрација во Словенија и денеска го продолжија штрајкот. За денеска закажан е состанок на нивните синдикати со претставници на Владата, која претходно го одби барањето за ...

Словенците на протести поради штедењето

Утрински - 28.09.2010

Љубљана - Десетици илјади словенечки работници, меѓу кои полицајци, медицински лица, новинари, цариници и пожарникари, протестираа вчера поради владините економски мерки.

Прекин на возовите до Грција

Утрински - 28.09.2010

Поради штрајк на Панхеленистичкиот сојуз на железничарите, од вчера до 29 септември во прекин е железничкиот сообраќај со Грција.

Синдикатите очекуваат 100.000 луѓе на маршот во Брисел

Макфакс - 28.09.2010

Европските синдикати ги вршат последните подготовки за утрешниот марш на институциите на ЕУ, на кој тие очекуваат да се појават најмалку 100.000 работници, јавува Асошиејтед прес Утре, исто така, ќе ...

Пахор најави преговори со синдикатите

МРТ - 28.09.2010

Претседателот на словенечката влада, Борут Пахор најави дека претставници од неговата влада утре ќе ги обноват преговорите со синдикатите на јавната администрација што од денеска се во штрајк, откако ...

Пахор ќе се сретне со штрајкувачкиот одбор

Р.С.Европа - 28.09.2010

Словенечкиот премиер Борут Пахор за денеска најави средба со штрајкувачкиот одбор на јавната администрција барајќи од нив да го прекинат протестот.

Втор ден од штрајкот на јавните службеници во Словенија

Нетпрес - 28.09.2010

Првиот ден од штрајковите во Словенија на јавните службеници го одбележале гужви на граничните премини, а товарните возила за премин кон Хрватска чекаат и до 10 часа, пренесуваат локалните медиуми.

Во Словенија продолжува штрајкот на вработените во јавните служби

Алфа - 28.09.2010

Вработените во јавната администрација во Словенија и денеска го продолжија штрајкот. За денеска закажан е состанок на нивните синдикати со претставници на Владата, која претходно го одби барањето за ...

Штрајкот на словенците го успори влезот во Хрватска

Форум - 28.09.2010

Штрајкот на вработените во јавната администрација во Словенија, во кој учествуваат и цариниците и полицијата а започна вчера, направи застој и повеќечасовно чекање на граничните премини со Хрватска ...

Во Словенија продолжува штрајкот на јавните службеници

Кирилица - 28.09.2010

Вработените во јавната администрација во Словенија и денеска го продолжија штрајкот. За денеска закажан е состанок на нивните синдикати со претставници на Владата, која претходно го одби барањето за ...

Штрајкот на Словенците го забави влезот во Хрватска

Макфакс - 28.09.2010

Штрајкот на вработените во јавната администрација во Словенија, во кој учествуваат и цариниците и полицијата а започна вчера, направи застој и повеќечасовно чекање на граничните премини со Хрватска, ...

Штрајк на јавниот сектор во Словенија

Шпиц - 28.09.2010

Поради забавеното темпо на работа на цариниците, се формираа долги колони на граничните премини со соседна Хрватска. Осумдесет илјади словенечки работници, меѓу кои полицајци, лекари, новинари, ...

Сто илјади демонстранти се очекуваат во Брисел

Форум - 28.09.2010

Европските синдикати ги вршат последните подготовки за утрешниот марш на институциите на ЕУ, на кој тие очекуваат да се појават најмалку сто илјади работници Утре, исто така, ќе се одржи и генерален ...

За влез во Словенија се чека и по 10 часови

Нетпрес - 28.09.2010

Штрајкот на околу 80.000 јавни службеници во Словенија што почна од вчера најмногу се почувствува на граничните премини поради строгите контроли на товарните возила, пишува словенскиот интернет ...

Затворен аеродромот во Брисел поради штрајк

Макфакс - 28.09.2010

Аеродромот во Брисел денес е затворен поради штрајк на контролорите на летање, соопшти Управата на аеродромот, пренесе Ројтерс.

Владата штеди, Словенците на штрајк

Н.Македонија - 28.09.2010

Над 80.000 вработени во јавниот сектор на Словенија вчера почнаа штрајк поради незадоволството од промените на законот за плати, кои владата на премиерот Борут Пахор ги воведе како дел од пакетот ...

Затворен аеродромот во Брисел поради штрајк

eReporter - 28.09.2010

Аеродромот во белгиската престолнина Брисел затворена е денеска поради штрајк на контролорите на лет, соопшти управата на аеродромот.

Јавниот сектор во Словенија продолжува со штрајкот

eReporter - 28.09.2010

Продолжува штрајкот на вработените во јавниот сектор во Словенија. Ваквата одлука е донесена по состанокот на претставници на синдикатите и штрајкувачкиот одбор со Владата одржан попладнево.

Штрајк на работниците во јавниот сектор во Словенија

А1 - 27.09.2010

Штрајк на работниците од јавниот сектор се одржува денеска во Словенија, чиј синдикат брои околу 80.000 членови односно половина од вкупниот број вработени во тој сектор.

Тридневен штрајк на грчките железници

А1 - 27.09.2010

Поради штрајк на Панхеленистичкиот сојуз на железничарите од денеска до 29 септември ќе биде во прекин железничкиот сообраќај со Грција.

Во Словенија штрајк на јавниот сектор

Канал5 - 27.09.2010

Денеска штрајкуваат работниците во јавниот сектор во Словенија чии синдикати опфаќаат 80.000 членови, односно околу половина од сите вработени во оваа област.

Цела Европа на заеднички штрајк

Утрински - 27.09.2010

Голем сеевропски штрајк, кој доби поддршка од повеќе синдикати од Европа, е најавен е за 29 ноември оваа година. На него се очекува синдикалците да ја покажат својата солидарност.

До среда блокиран сообраќајот со Грција

Алсат-М - 27.09.2010

Поради штрајк на Панхеленистичкиот сојуз на железничарите од денеска до 29 септември ќе биде во прекин железничкиот сообраќај со Грција.

Прекин на железничкиот сообраќај со Грција до 29 септември

Алфа - 27.09.2010

Поради штрајк на Панхеленистичкиот сојуз на железничарите од денеска до 29 септември ќе биде во прекин железничкиот сообраќај со Грција.

Штрајк на работниците во јавниот сектор во Словенија

Форум - 27.09.2010

Штрајк на работниците од јавниот сектор се одржува денеска во Словенија, чиј синдикат брои околу 80 илјади членови односно половина од вкупниот број вработени во тој сектор Најголем штрајк на ...

Грчките железничари стапуваат во тридневен штрајк

Нетпрес - 27.09.2010

Вработените во грчката железница, организирани од Панхеленистичкиот сојуз на железничари, од денеска па во следните три дена во целост ќе го запрат железничкиот сообраќај во Грција во знак на протест.

Масовен штрајк во Словенија

Нетпрес - 27.09.2010

Во Словенија од ноќеска на полноќ започна најголемиот штрајк на јавниот сектор до сега, поради незадоволството од промените на законот за системот на платите.

Штрајк на работниците во јавниот сектор во Словенија

Макфакс - 27.09.2010

Штрајк на работниците од јавниот сектор се одржува денеска во Словенија, чиј синдикат брои околу 80.000 членови односно половина од вкупниот број вработени во тој сектор.

Протести во Словенија поради владините економски мерки

Алфа - 27.09.2010

Десетици илјади словенечки работници, меѓу кои полицајци, медицински лица, новинари, цариници и пожарникари, протестираат денеска против владините економски мерки.

Штрајк на јавниот сектор во Словенија

Нетпрес - 27.09.2010

Вработените во јавниот сектор во Словенија, чии синдикати бројат околу 80.0000 членови, што е околу половина од вработените во оваа област, денеска почнуваат штрајк, објавуваат словенечките медиуми, ...

До 29 септември прекин на железничкиот сообраќај со Грција

Сител - 27.09.2010

Поради штрајк на Панхеленистичкиот сојуз на железничарите од денеска до 29 септември ќе биде во прекин железничкиот сообраќај со Грција.

Прекин на железничкиот сообраќај со Грција

Кирилица - 27.09.2010

Поради штрајк на Панхеленистичкиот сојуз на железничарите од денеска до 29 септември ќе биде во прекин железничкиот сообраќај со Грција Од „Македонски железници“ информираат дека во овие денови ...

Грчките штрајкови предизвикуваат штети во Македонија

Алфа - 27.09.2010

Грчките железничари денеска стапија во нов штрајк поради кој до среда ќе биде блокиран железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Грција.

Пахор најави преговори со синдикатите

Макфакс - 27.09.2010

Претседателот на словенечката влада, Борут Пахор најави дека претставници од неговата влада утре ќе ги обноват преговорите со синдикатите на јавната администрација што од денеска се во штрајк, откако ...

Масовен штрајк во Словенија

Сител - 27.09.2010

Во Словенија од ноќеска на полноќ започна најголемиот штрајк на јавниот сектор до сега, поради незадоволството од промените на законот за системот на платите.

34 дена Евзони со спуштена рампа

Вечер Прес - 27.09.2010

Штрајкот предизвикува огромни материјални штети и тоа најмногу на странките во превозот, а тоа се стопанствениците, но во секој случај и ние како превозници.

До 29 септември прекин на железничкиот сообраќај со Грција

Идивиди - 27.09.2010

Скопје, 27 септември 2010 (МИА) - Поради штрајк на Панхеленистичкиот сојуз на железничарите од денеска до 29 септември ќе биде во прекин железничкиот сообраќај со Грција.

Грчките железничари повторно во штрајк

eReporter - 27.09.2010

Нов штрајк започнуваат денеска вработените во грчката државна железница ОСЕ најавувајќи трдневен прекин на работата. Освен меѓуградските возови, за време на штрајкот нема да сообраќаат и возовите од ...