TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДОМ бара да се поништи зделката под Кале

Дневник - 10.06.2006

Демократската обнова за Македонија (ДОМ) бара да се поништи завчерашната продажба на државното земјиште под тврдината Кале во Скопје. Партијата поднесе пријава до антикорупциската комисија зашто смета дека земјиштето е незаконски продадено.

Предизборна магла

Дневник - 10.06.2006

Сето тоа создава една многу негативна слика за политиката и политичарите така што големиот број разочарани граѓани што најавуваат апстиненција на парламентарните избори ќе најдат уште еден аргумент за ваквата одлука, а други нови граѓани ќе им се придружат Само неколку дена остануваат до ...

Нема контрола на трошоците во предвремените кампањи

Дневник - 09.06.2006

Предвремената кампања ја загрозува законитоста на изборниот процес, бидејќи никако не може да се контролира колку пари ќе потрошат партиите, предупреди Михајло Маневски, претседател на Антикорупциската комисија. Тој вчера на состанокот со Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС) ...

Антикорупциска со локалните власти

Вечер Прес - 09.06.2006

За беспрекорни избори и спречување на корупцијата во политиката Антикорупциската комисија, со Заедницата на единиците на локалната самоуоправа организираше работен состанок со градоначалниците на општините. На состанокот претседателот на Антикорупциската, Михајло Маневски, нагласи дека со измените ...

На ДИК и останува само да апелира од партиите да го почитуваат законот

Канал5 - 08.06.2006

Колку пари трошат политичките партии на нивните кампањи пред официјалниот старт на активностите на 15-ти јуни? Државната изборна комисија веќе ги предупреди и антикорупционерите и државниот завод за ревизија да побараат од партиите да одговорат на ова прашање во нивните годишни извештаи.

„Мост“ ја прозива ДИК да ги казни партиите за предвремената кампања

Утрински - 08.06.2006

Прес Граѓанската асоцијација „Мост“ по втор пат ја прозва Државната изборна комисија да ги санкционира партиите кои предвреме влегоа во кампања. „Мост“ бара доследно применување на членот 74 од Изборниот законик што го регулира времетраењето на предизборното рекламирање.

Средба на ДКСК и ЗЕЛС со градоначалниците

Канал5 - 08.06.2006

Во функција на одржување на беспрекорни избори и спречување на корупцијата во политиката и функционирањето на изборната кампања Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во соработка со Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија (ЗЕЛС) денеска во општина ...

Секоја партија со свои бројки

Време - 08.06.2006

ДИК ВЛЕЧЕШЕ ЖДРЕПКИ Државната изборна комисија вчера со ждребување го утврди редоследот на кандидатските листи за пратеници на 33 подносители во шесте изборни единици. Во првиот регион, кој го опфаќа Скопје, граѓаните имаат најголем избор, бидејќи се кандидирани 29 листи со по 20 кандидати.

Скопјани со најдолга изборна листа

Дневник - 08.06.2006

На ждрепката повеќе среќа имаше здружената опозиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ, која во четири изборни единици е на повисоки позиции од владејачката коалиција „За Македонија заедно“ Новата социјалдемократска партија на Тито Петковски трета, коалицијата „За Македонија заедно“ четврта, здружената ...

Нема кој да казнува за избрзана кампања

Дневник - 08.06.2006

Граѓанската асоцијација МОСТ вчера повторно ја повика Државната изборна комисија (ДИК) да преземе мерки против партиите што предвреме ја почнаа изборната кампања. - Веќе се потврдени листите на кандидатите и се отворени жиро-сметки на име на подносителите на листите.

Партиите да ги почитуваат законите

Време - 08.06.2006

ГРАЃАНСКА АСОЦИЈАЦИЈА „МОСТ“ Партиите да ги почитуваат законите и да водат позитивна изборна кампања, апелира граѓанската асоцијација „Мост“ на вчерашната прес-конференција, пренесува МИА. - Државната изборна комисија ги потврди кандидатските листи, партиите отворија жиро-сметки, што значи дека ...

Малите партии горе, големите долу

Вест - 08.06.2006

ДИК ГО УТВРДИ РЕДОСЛЕДОТ НА ПАРТИИТЕ НА ГЛАСАЧКИТЕ ЛИВЧИЊА Државната изборна комисија вчера со ждрепка го утврди редоследот на партиите на гласачкото ливче за сите шест изборни единици што ќе учествуваат на парламентарните избори, закажани за почетокот на јули.

Седница на ДИК за утврдување на гласачкото ливче

Макфакс - 08.06.2006

Скопје Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница, на чијшто дневен ред ќе биде утврдување на гласачкото ливче. ДИК на вчерашната седница ја разгледуваше повторната постапка за случаен избор за членови, односно заменици членови на Општинските изборни комисии во Шуто Оризари, ...

Поддржан предлогот за изгледот на гласачкото ливче

Макфакс - 08.06.2006

Скопје Предлогот за изгледот на гласачкото ливче даден од Државната изборна комисија (ДИК) поддржан е денеска од премиерот Владо Бучковски, од министерката за правда Мери Младеновска Георгиевска и од претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски.

12 за Груевски, 4 за Бучковски

Вечер Прес - 08.06.2006

Името на Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица ќе стои зад редниот број 12, а на неговиот најголем противкандидат Владо Бучковски, носител на листата на коалицијата "За Македонија заедно", зад бројот 4. Ваквиот редослед излезе по вчерашното ждребање на редните броеви на ...

Утврден редоследот на партиите на гласачкото ливче

А1 - 07.06.2006

Најмногу партии и коалиции во првата изборна единица - 29. Најмалку во тетовско-гостиварската шестка - 19. Државната изборна комисија со жрепка го утврди редоследот на партиите на гласачкото ливче за парламентарните избори. Случајното влечење на плик со бројка не направи фаворит од ниту една ...

„МОСТ“ повика на создавање на позитивна предизборна атмосфера

Канал5 - 07.06.2006

Граѓанската асоцијација „МОСТ“ апелира партиите учесници во изборите да создадат позитивна предизборна атмосфера. Ја повикуваат дик да ги санкционира партиите кои предвреме ја почнаа кампањата. Граѓанската асоцијација МОСТ апелира партиите учесници во изборите да создадат позитивна предизборна ...

Десетина партиски лидери јуришаат на „единицата“

Утрински - 07.06.2006

Распоредот на гласачкото ливче ќе се знае денеска по јавната ждрепка КАТИЦА ЧАНГОВА Десетина партиски лидери јуришаат на „единицата“ убедени дека таму им се најголеми шансите да обезбедат пратенички мандат за себе, но и за повеќемина следбеници на кандидатските листи.

ДИК- Жрепка за редоследот на кандидатските листи за изборите

Макфакс - 07.06.2006

Скопје Жрепката за редоследот на листите на кандидати за претстојните парламентарни избори на гласачките ливчиња ќе се одржи денеска. Државната изборна комисија извлекувањето ќе го одржи во македонското ...

Утврдени местата на партиите на гласачкото ливче

Макфакс - 07.06.2006

Скопје Државната изборна комисија (ДИК) денеска со жребка ги извлече редните броеви на партиите и коалициите кои ќе учествуваат на парламентарните избори закажани за 5. јули годинава. Влечењето во Собранието на Македонија се одвиваше според азбучниот ред на политичката партија, во присуство на ...

ВМРО-ДПМНЕ ВО ЕДИНИЦА, ТРОЈКАТА, ЧЕТВОРКА И ПЕТКА - СДСМ СЕ НАДЕВА НА ЕДИНИЦАТА ЕВЕНТУАЛНО И ДВОЈКАТА

Вечер Прес - 07.06.2006

Во сите изборни единици за кои имаме поднесено кандидатски листи ќе извојуваме победа. Сепак, најголема разлика во наша полза во однос на СДСМ очекуваме во: првата изборна единица каде носител е лидерот на партијата Никола Груевски, тројката каде носител е Влатко Ѓорчев, четвортата и петтата ...

Партиите активни пред почетокот на кампањата

А1 - 06.06.2006

Речиси сите одржаа конвенции, ги претставија носителите на листите, изборните програми, слоганите. И сето тоа под изговор партиски активности. А тече изборна кампања под полна пареа и пред официјалниот старт на 15-ти овој месец, состојба што одговара на отсуството на законска регулатива.

Две фирми во трка за 1,7 милион ливчиња

Време - 06.06.2006

КОЈ ЌЕ ГО ПЕЧАТИ ИЗБОРНИОТ МАТЕРИЈАЛ ДИК на синоќешната седница требаше да ја избере фирмата што ќе испечати над 1,7 милион гласачки ливчиња за исто толку гласачи што се регистрирани на списокот за претстојните избори. Поради временскиот теснец, ДИК не успеала да распише тендер, туку се јавиле во ...

Бучковски не ги рецка законите

Вечер Прес - 06.06.2006

Иако официјално изборната кампања не е почната, ветувањата кои Владата ги даде во последните неколку денови ќе се реализираат токму за време на нејзиното одржување. Парите кои премиерот Владо Бучковски им ги вети на здравствените работници, како покачување на нивните плати, тие ќе ги добијат на ...

Започна изборната кампања

Макфакс - 05.06.2006

Скопје Ноќеска на полноќ започна изборната кампања за парламентарните избори 2006 година, што ќе се одржат на 5 јули. Според избирачкиот список, вкупно 1.741.449 гласачи ќе гласаат распоредени во шест изборни единици. Државната изборна комисија (ДИК) минатата недела со жрепка ги извлече редните ...

Се бара фирмата за печатење на гласачки ливчиња

Вечер Прес - 05.06.2006

Државната изборна комисија ги провери кандидатските листи за пратеници на сите 33 подносители. Последни потврдени се листите на Демократската партија на Албанците; Демократската партија на Македонија - Тетово; ВМРО-ДП, Социјалдемократската партија на Македонија, Коалицијата Обединети Македонци; ...