TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Две лица загинаа при напад на возило на УНИЦЕФ во Авганистан

А1 - 13.05.2006

Две лица вчера загинаа, а едно е тешко повредено откако ракета го погодило возилото на УНИЦЕФ, на околу 40 километри североисточно од авганистанскиот град Херат. Тројцата настрадани се Авганистанци, од кои само тешко повредениот е вработен во УНИЦЕФ.

Двајца загинати при напад на возило на УНИЦЕФ во Авганистан

Канал5 - 13.05.2006

Две лица вчера загинаа, а едно е тешко повредено откако ракета го погодило возилото на УНИЦЕФ, на околу 40 километри североисточно од авганистанскиот град Херат. Кабул, 13 мај (МИА) - Две лица вчера загинаа, а едно е тешко повредено откако ракета го погодило возилото на УНИЦЕФ, на околу 40 ...

Во Босна заминуваат 17, а во Авганистан 90 нови војници

Вест - 09.05.2006

МАКЕДОНИЈА ГО ЗГОЛЕМУВА УЧЕСТВОТО ВО МИРОВНИ ОПЕРАЦИИ Генералот Мирослав Стојановски, шеф на генералштабот на АРМ, вчера соопшти дека по залечнување на Македонија во НАТО, во мировни операции ќе треба да заминат 1.500 македонски војници Македонија годинава планира да го дуплира бројот на ...

Жестоки борби во јужен Авганистан – стотици загинати

Макфакс - 09.05.2006

Кандахар/Исламабад Помеѓу 100 и 200 лица загинаа во борбите што последниве два дена се водат во јужните авганистански провинции. Најголем број од загинатите се авганистански бунтовници предводени од талибанците, кои загинаа во најжестокиот напад поведен откако НАТО ја започна својата мисија на ...

Четворица загинати во немири во Авганистан

Макфакс - 09.05.2006

Кабул Најмалку три лица загинаа, а 16 се повредени кога возило од воен конвој на американските сили влета меѓу пешаци, јавуваат западните медиуми. Веднаш по инцидентот неколку десетици Авганистанци се упатиле кон американската амбасада во Кабул, при што дошло до пресметка меѓу демонстрантите и ...

Пакистан негира дека праќа бунтовници во Авганистан

Макфакс - 09.05.2006

Исламабад Пакистан денеска решително ги отфрли обвнувањата на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи дека Исламабад им пружа подршка на бунтовниците во Авганистан. Над 200 бунтовници и најмалку 13 полицајци загинаа во вчерашните престрелки во Авганистан, недалеку од границата на Пакистан, по што ...

Повеќе од 100 убиени во Авганистан

Макфакс - 09.05.2006

Кандахар Најмалку 105 лица се убиени во досега најжестоките судири на талибанските бунтовници со американски и канадски војници, како и со силите на авганистанската полиција, соопштија официјални претставници. Според истите извори во извори во нападот се убиени 87 талибански бунтовници, 15 ...

Даваме и хеликоптери!

Вечер Прес - 09.05.2006

Македонија во август ќе испрати 17 војници и два транспортни хеликоптери во мисијата "Алтеа" во Босна и Херцеговина, одлучија министрите на последната владина седница. Одлуката на Владата доаѓа откако дел од хеликоптерите беа модернизирани за да ги исполнуваат стандардите на НАТО за учество во ...

Македонија испраќа 90 нови војници во Афганистан

Макфакс - 08.05.2006

Скопје Македонија во јуни ќе испрати 90 нови војници подготвени за борбена мисија во Авганистан, во рамките на мисијата на НАТО, а под команда на Велика Британија. Ова денеска го изјави британскиот амбасадор Роберт Четертон Диксон при отворањето на новата зграда на британската амбасада во Скопје.

Американски претставник загина во експлозија во Авганистан

Макфакс - 08.05.2006

Кабул Американски претставник загина денеска во западен Авганистан кога бомбаш самоубиец со автомобил налета врз конвој од возила во кои се движеле странци, соопшти локалната полиција. Нападот се случи во градот Херат, 630 километри западно од Кабул.

Убиени 13 полицајци и 40 талибанци

Макфакс - 08.05.2006

Кабул Тринаесет авганистански полицајци и 40 талибански бунтовници се убиени ноќеска во судирот во јужен Авганистан, соопштија локалните власти. Талибанските бунтовници извршиле напад врз градот Моса Кала во покраината Хелманд, за која се задолжени британските војници.

Бугарија испраќа 70 војници во Авганистан

Макфакс - 08.05.2006

Софија Бугарија, член на НАТО, ќе испрати 70 војници во меѓународните сили во Авганистан. Според првичните планови, Бугарија во Авганистан требаше да испрати 350 војници, но Владата одлучи дека 70 војници „се сосема доволни“.

Македонија испраќа 90 нови војници во Авганистан

Макфакс - 08.05.2006

Скопје Македонија во јуни ќе испрати 90 нови војници подготвени за борбена мисија во Авганистан, во рамките на мисијата на НАТО, а под команда на Велика Британија. Ова денеска го изјави британскиот амбасадор Роберт Четертон Диксон при отворањето на новата зграда на британската амбасада во Скопје.