TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Елефтерос типос“: Вашингтон му ветува на Скопје право на национално самоопределување

Канал5 - 29.06.2008

Вашингтон му ветува на Скопје поддршка на правото за национално самоопредлување според идеологијата на „македонизмот“, ако се согласи да да прифати сложено име со географска одредница што би се користело во контактите со трети змеји и во меѓународните организации, пишува денеска грчкиот весник ...

Македонија бара права за Егејците

Вест - 28.06.2008

НОВИ МОМЕНТИ ВО ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО Македонскиот преговарачки тим вчера пред медијаторот Метју Нимиц побара Грција да им ги врати имотите на децата-бегалци од Егејска Македонија и да им даде грчко државјанство на нивните семејства, а за македон Македонија за прв пат во разговорите за решавање на ...

Нимиц најави напорно лето за името

Утрински - 28.06.2008

Ништо посебно ново не соопшти медијаторот по средбите со Црвенковски и со Груевски Димитар Чулев „Ќе претстои долго работно и ангажирано лето“, најави вчера по официјалната посета на Скопје Метју Нимиц. По 75-минутната средба со шефот на државата и со преговарачот Димитров, Нимиц пред 30-ина ...

Правата на Егејците во пакет со името

Време - 28.06.2008

ПОСРЕДНИКОТ МЕТЈУ НИМИЦ ПРЕЧЕКАН СО ИЗНЕНАДУВАЊЕ Горан Момировски Игор Чавески Македонија вчера првпат во разговорите за спорот со името, под покровителство на посредникот Метју Нимиц, побара во компромисниот пакет да се понуди и решение за Егејците и за македонското малцинство во северна Грција.

Нимиц цели на решавање на спорот до есен

Канал5 - 28.06.2008

Посредникот Нимиц цели на решавање на спорот меѓу Скопје и Атина до есен – соопшти денеска грчката телевизија Антена. По разговорите со државниот врв во Скопје, Нимиц изрази надеж дека преговорите ќе продолжи преку летото. Посредникот Нимиц цели на решавање на спорот меѓу Скопје и Атина до есен ...

Остана јазот во спорот за името

Дневник - 28.06.2008

За референдум ќе се грижиме кога ќе има договор, изјави Нимиц Властите во Атина и Скопје имаат сериозен пристап кон решавањето на прашањето за името, но јазот помеѓу нив е се' уште голем бидејќи двете страни имаат различни перцепции како да се реши проблемот, изјави посредникот во спорот Метју ...

За првпат - Груевски го отвори егејското прашање!

Вечер Прес - 28.06.2008

За првпат од постоењето на Македонија во разговорите преку посредникот Нимиц за спорот за името со Грција беше отворено т.н. егејско прашање. Се бараше решение и меѓународно посредување за прашањето на имотите на протераните Македонци од северна Грција, право на двојно државјанство, непречена ...

Ова е Македонија, му порачаа гевгеличани

Вечер Прес - 28.06.2008

"Добредојдовте во Македонија", "Јас сум Македонец", "Ова е Македонија" го пречекаа посредникот во решавањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц на граничниот премин Богородица, на македонско-грчката граница.

Нимиц на граница дочекан со протестен собир

А1 - 27.06.2008

„Добредојдовте во Македонија“, „Јас сум Македонец“, „Ова е Македонија“. Со овие пароли околу 20-ина гевгеличани го пречекаа посредникот во решавањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц синоќа на граничниот премин Богородица, на македонско-грчката граница.

Бакојани го задоволи медијаторот Нимиц

Време - 27.06.2008

НОВА МИСИЈА НА ПОСРЕДНИКОТ ВО АТИНА И ВО СКОПЈЕ Министерката за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, вчера во Атина го охрабрила медијаторот Метју Нимиц дека е можно наскоро да се дојде до некакво решение кое би можело да биде основа за ставање крај на долгогодишниот спор за името.

Се разговарало за придавка во името Македонија

Вест - 27.06.2008

МЕДИЈАТОРОТ МЕТЈУ НИМИЦ ВО АТИНА Најголем дел од времето на средбата со Бакојани било посветено на изнаоѓање придавка во името на северниот сосед на Грција, која би била прифатлива за грчката страна. Посредникот Метју Нимиц предложил неколку имиња за решавање на разликата за името меѓу Грција и ...

Нимиц ги почна средбите со македонскиот државен врв

Канал5 - 27.06.2008

Специјалниот посредник на ОН во спорот за името Метју Нимиц попладенво во Владата се сретна со премиерот Никола Груевски, по што треба да има одделна средба и со претседателот Бранко Црвенковски. Скопје, 27 јуни (МИА) - Специјалниот посредник на ОН во спорот за името Метју Нимиц попладенво во ...

Нимиц пречекан со пароли “Ова е Македонија“, “Јас сум Македонец“

Канал5 - 27.06.2008

50-тина граѓани, претставници на неколку невладини организации таму, им довикуваа на луѓето кои чекаа ред за грчка виза. Собирот пред грчката амбасада бил и за да се искаже револтот за предлозите на посредникот Метју Нимиц и за грчката државна политика кон Македонија.

„Елефтерос типос“: Има шанси името „Северна Македонија“ да биде прифатено и од Атина и од Скопје

Канал5 - 27.06.2008

Постојат големи шанси името „Северна Македонија“ да биде взаемноприфатливо решение за спорот меѓу Атина и Скопје, тврди во денешниот број грчкиот весник „Елефтерос типос“. Атина, 27 јуни (МИА) - Постојат големи шанси името Северна Македонија да биде взаемноприфатливо решение за спорот меѓу Атина и ...

Нимиц во Скопје - Широка употреба на меѓународното име на земјава

Канал5 - 27.06.2008

Последниот пакет што Нимиц го предложил во Њујорк, бил на маса и денеска на средбите во Скопје – со овој предлог се нуди широка употреба на меѓународното име на земјава – уставното би останало само за домашна употреба. Придавката Северна беше на последниот предлог на Нимиц во Њујорк.

Метју Нимиц во Скопје на разговори со македонскиот државен врв

Канал5 - 27.06.2008

Специјалниот посредник на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска во Скопје ќе разговара со македонскиот државен врв. Скопје, 27 јуни (МИА) - Специјалниот посредник на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска во Скопје ќе разговара со ...

Нимиц во Атина со неколку имиња за Македонија

Утрински - 27.06.2008

Посредникот не објави кои се тие имиња, но сигурно е дека имаат придавка Димитар Чулев Посредникот во грчко-македонскиот спор околу името, Метју Нимиц, по завршувањето на вчерашната посета на Атина, не објави кое или кои имиња им ги презентирал на грчките соговорници како можност за решавање на ...

Се преговара за името, не за идентитетот

Дневник - 27.06.2008

Нема краен рок за решавање на прашањето за името, но во наредните неколку денови не гледам решение, изјави посредникот во преговорите за името Метју Нимиц во Атина, по средбата со грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани.

Американските дипломати во потрага по решение за спорот со Грција

Вечер Прес - 27.06.2008

Со посетата на Дикарло, висок американски функционер уште еднаш се потврдува поддршката на Соединетите држави за земјава, како и нивната решеност да се стави крај на спорот за уставното име Реублика Македонија Грчко-македонскиот спор за уставното име денеска главна тема на средбите на претставници ...

Американците со конкретен план за спорот

Време - 26.06.2008

РЕАКЦИИ ПО СРЕДБАТА РАЈС - БАКОЈАНИ ВО БЕРЛИН Американскиот државен секретар, Кондолиза Рајс, на грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани, и презентирала конкретен план за решавање на спорот за името и побарала од двете страни во спорот да покажат поголема флексибилност.

„Елефтерос типос“: Нимиц во Атина носи три предлози за името на Македонија

Канал5 - 26.06.2008

Три предлози за името на Македонија носи во Атина специјалниот посредник на ОН за спорот со името меѓу Атина и Скопје, Метју Нимиц, пишува денеска грчкиот весник „Елефтерос типос“. Атина, 26 јуни (МИА) - Три предлози за името на Македонија носи во Атина специјалниот посредник на ОН за спорот со ...

Не преговараме за идентитет и јазик туку за име на држава

Канал5 - 26.06.2008

Се преговара за името на државата и за опфатот на неговата употреба. Идентитетот не е дел од разговорите. Ничиј идентитет не може да се доведува во прашање. Тој доаѓа од самите луѓе – изјави Метју Нимиц по денешната средба со Дора Бакојани во Атина.

Грција чека предлог, но не и брзо решение

Дневник - 26.06.2008

Атина е подготвена за компромис за името, но властите во Скопје се тие што остануваат на непопустливиот став и нема основа да се надеваме дека решение може да се постигне до 9 јули. Ова е позицијата со која министерката за надворешни работи Дора Бакојани се врати во Грција од средбата со ...

И Грција се откажа од 9 јули за името

Утрински - 26.06.2008

Дали Нимиц ќе донесе нешто повеќе од предлозите за „Северна Македонија“ Димитар Чулев Шефицата на грчката дипломатија, Дора Бакојани, призна дека до 9 јули, датум во кој Македонија би можела да добие членство во НАТО заедно со Албанија и Хрватска по неуспехот околу проширувањето на НАТО на самитот ...

Нимиц и презентирал на Бакојани идеи за името, но не кажа детали

Канал5 - 26.06.2008

Нема крајни рокови за решавање на прашањето за името, изјави посредникот на ОН Метју Нимиц по денешната средба во Атина со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани. Атина, 26 јуни (МИА) - Нема крајни рокови за решавање на прашањето за името, изјави посредникот на ОН Метју Нимиц по денешната ...

Метју Нимиц денеска во Атина со нов предлог?!

Вечер Прес - 26.06.2008

Во пресрет на посетата на регионот на посредникот Метју Нимиц, во грчко-македонскиот спор за уставното име Република Македонија, поточно денеска на Атина, а утре на Скопје, грчките медиуми пишуваат дека медијаторот на Обединетите нации официјално ќе претстави нов предлог.

Бакојани: „Името“ не може да се реши до 9-ти јули

А1 - 25.06.2008

Не постои основа за изнаоѓање на решение за проблемот со името до 9-ти јули, бидејќи ова прашање е деликатно и невозможен е поволен исход од преговорите до тој рок, е грчкиот став што Дора Бакојани синоќа и го пренела на Кондолиза Рајс.

Од Нимиц се чека конкретен предлог

Дневник - 25.06.2008

Македонија останува активна во преговорите, но највисок приоритет за земјата е да се зачуваат идентитетот и достоинството на нацијата Македонија останува активно вклучена во преговарачкиот процес за изнаоѓање решение за името, но највисок приоритет за земјата е да се зачува идентитетот и ...

Рајс на средбата со Бакојани презентирала конкретен план за затворање на спорот за името

Канал5 - 25.06.2008

Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс на вчерашната средба во Берлин со грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани презентирала конкретен план за решавање на спорот за името и побарала од двете страни да покажат поголема флексибилност, пишува денеска весникот „Елефтерос типос“, ...

Америка не инсистира на решение за името до 9-ти јули, тврди Дора Бакојани

Канал5 - 25.06.2008

Својата втора посета на регионот во последните два месеца Метју Нимиц ја почнува овде во Атина. Утре медијаторот ќе се сретне со грчкиот тим предводен од шефицата на дипломатијата Дора Бакојани. Својата втора посета на регионот во последните два месеца Метју Нимиц ја почнува овде во Атина.

Бакојани се плаши од средбата со Рајс

Време - 25.06.2008

ЌЕ СЕ БАРА ЕКСПРЕСНО РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО Кондолиза Рајс, државниот секретар на САД, ќе се обиде да изврши најсилен притисок досега за Грција да отстапи од тврдиот став и да прифати компромисно решение со Македонија, кое нема да го менува идентитетот на нацијата.

„Елефтерос типос“: САД се надеваат на географска одредница

А1 - 24.06.2008

САД се надеваат дека Македонија ќе прифати сложено име со географска одредница, како Северна Македонија. Ова можно компромисно решение би се користело за меѓународна употреба, притоа не би се допирало во националниот идентитет на државата, велат дипломатски извори од Вашингтон за грчки „Елефтерос ...

Црвенковски и Груевски се сретнаа пред посетата на Нимиц

Утрински - 24.06.2008

Не може да се говори за приближувања или за разлики пред да биде познат пакетот што го носи медијаторот Димитар Чулев Шефот на државата, Бранко Црвенковски, и премиерот Никола Груевски вчера доцна попладне имаа средба на која ги координираа своите позиции во пресрет на посетата на медијаторот Метју ...

Државниот врв готви став за средбата со Метју Нимиц

Дневник - 24.06.2008

Претседателот Бранко Црвенковски и мандатарот Никола Груевски вчера попладне одржаа консултации за позициите со кои ќе излезат на средбата со посредникот за името Метју Нимиц, в петок во Скопје. На средбата, според најавите, требаше да присуствува и преговарачот Никола Димитров.

Студен прием на „Северна Македонија“

Време - 24.06.2008

ВО ПРЕСРЕТ НА НАЈНОВАТА ПОСЕТА НА НИМИЦ ВО РЕГИОНОВ Македонската влада не сака да биде заробеник на грчките медиуми и нема да ја коментира најновата провокација од Атина дека се подготвува нов предлог за името. Ова е ставот на владиниот портпарол Ивица Боцевски по шпекулациите што се појавија дека ...

Продолжува американскиот притисок врз Грците

Вечер Прес - 24.06.2008

Пред претстојната посета, неделава, на посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц на регионов, вчера, доцнапопладне средба меѓу премиерот Никола Груевски и претседателот Бранко Црвенковски. Грчките медиуми вчера јавија дека специјалниот посредник за спорот со името меѓу Атина и Скопје, ќе ...

Државниот врв го реафирмираше ставот за името

А1 - 23.06.2008

Државно-владиниот врв на едночасовната средба го реафирмирал македонскиот став за спорот за името. Без да се дадат детали, во штуро соопштение од кабинетот на Претседателот информираат дека биле разменети мислења меѓу државните фактори пред претстојната посета на медијаторот Нимиц в петок.

„To вима“- Нимиц ќе предложи „Северна Македонија“

Утрински - 23.06.2008

Атина – „Северна Македонија“ е новиот предлог на посредникот Метју Нимиц во разговорите за разликите околу името меѓу Грција и Македонија, пишува вчера грчкиот весник „То вима“. Според истиот извор, предлогот „Северна Македонија“ бил посочен во работен документ што веќе им е претставен на властите ...

Средба Црвенковски - Груевски за разликите околу името меѓу Македонија и Грција

Канал5 - 23.06.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска ќе има координативна средба со премиерот Никола Груевски, во врска со разговорите за разликите околу името меѓу Република Македонија и Република Грција што се водат со посредство на медијаторот на ОН, Метју Нимиц.