TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Програмери, навалете!

Кантар - 11.12.2010

Тимот на Facebook го промовираше новиот програмерски натпревар, наречен Facebook Hacker Cup. На натпреварот може да се пријават сите корисници.

Еволуцијата на Facebook

iLike - 11.12.2010

Погледнете го еволутивниот напредок на најпопуларната социјална мрежа на светот, Facebook . Facebook-овиот изглед во 2004-тата па се до денес.

Стартува Facebook Hacker Cup

IT.mk - 10.12.2010

Facebook хакерскиот куп е натпреварување за сите програмери, инженери и развивачи ширум светот кои ќе треба да решат алгоритмички-базирани проблеми во неколку рунди.

Програмери, Facebook ве повикува

Кајгана - 10.12.2010

Доколку знаете да програмирате, не мора повеќе залудно да го трошите своето време на Facebook, туку може да имате корист од оваа социјална мрежа.

Спијте во креветот на Марк Зукерберг

А1 - 07.12.2010

Се изнајмува 4-собна куќа во Пао Алто. Цена? Вистинска ситница. Само 7.850 долари месечно. Пред да се предомислите, треба да знаете уште една ситница.

Кретивен начин да си го персонализирате новиот Facebook профил

IT.mk - 07.12.2010

Кога Facebook ги стартуваше новите профили нагласи дека под краткото, воведно инфо ќе има неколку најново тагирани фотографии бидејќи „ништо не го објаснува човекот како фотографиите“.

Непродавањето на Фејсбук за Зукерберг било исправна одлука

Н.Македонија - 07.12.2010

Марк во 2006 година ја одбил понудата на интернет-гигантот Јаху за една милијарда долари да ја купи неговата компанија, бидејќи денес вредноста на Фејсбук се проценува на 35 милијарди долари Марк ...

Новиот Facebook профил

IT.mk - 06.12.2010

Facebook ги редизајнираше профилите. Новиот изглед ги преместува табовите во лев страничен бар, а на нивно место ги истакнатите воведни информации за личноста зад профилот, односно кратко инфо со ...

Зукерберг за Facebook, хак-маратони и новитe профили

IT.mk - 06.12.2010

Марк Зукерберг во интервју за „ 60 минути “ објасни дека низ целата Facebook канцеларија се појавува зборот „хак“ и се одржуваат „хак-маратони“ затоа што, Зукерберг вели, „да кажеш некого хакер е ...

Фејсбук воведува редизајнирани профили

Форум - 06.12.2010

Најголемата светска социјална интернет мрежа почна со воведувањето на редизајнираните страници на профилите на своите членови, интегрирајќи ги на едно место податоците кои сега се разместени на ...

Facebook започна со новите профили: можна закана за LinkedIn?

Корзо - 06.12.2010

Facebook вчера ја објави новата профил страница која ви дозволува да ги потенцирате пријателите, да ги прикажете сликите подобро и листа на повеќе детали за вас, вклучувајќи и работа на проекти.

Вашиот „Фејсбук“-профил доби нов изглед

Mnogoo - 06.12.2010

Подгответе се за новиот изглед на вашата профил-страница од социјалната мрежа „Фејсбук“. Според Цукерберг, со промената ќе биде полесно корисниците да ја раскажат својата приказна, од каде се, каде ...

Ново лице на Facebook

Кантар - 06.12.2010

Нов изглед и подобрена функционалност. Facebook започна да ги редизајнира профилите на своите корисници, интегрирајќи ги на едно место сите податоци кои моментално се расфрлани по ѕидот, фото ...

Facebook со нов “стајлинг“

Кајгана - 06.12.2010

Сечие омилено место за губење време - неговото височество Facebook, си го промени “рувото“. Неговиот основач, Марк Зукерберг го претстави новиот изглед на корисничките профили за повеќе од 500 ...

Фејсбук е редизајниран

Интересно - 06.12.2010

Фејсбук е редизајниран, а намерата е што поблиску да се приближи до реалниот живот на корисниците, кои ги има повеќе од 500 милиони, рекол Марк Цукерберг во емисијата "60 Minutes" на ТВ станицата на ...

Фејсбук доби редизајн

ЗаЗабава - 06.12.2010

Фејсбук добива редизајн, а намерата е што поголемо приближување до реалниот живот на корисниците кои сега... ... ги има повеќе од 500 милиони, изјави Марк Зукерберг во емисијата "60 Minutes" на тв ...

Фејсбук воведува редизајнирана страница

Точка - 06.12.2010

Социјалната мрежа Фејсбук вовела редизајнирани страници на профилите на своите членови. Целта на редизајнот е трансформација на она што е моментално расфрлено по ѕидот, на албумите со фотографии и на ...

Фејсбук воведува редизајнирана страница

Нетпрес - 06.12.2010

Социјалната мрежа Фејсбук вовела редизајнирани страници на профилите на своите членови. Целта на редизајнот е трансформација на она што е моментално расфрлено по ѕидот, на албумите со фотографии и на ...

Фејсбук претстави нови профили за корисниците

Таратур - 06.12.2010

Фејсбук почна со воведувањето на редизајнираните страници на профилите на своите членови, интегрирајќи ги на едно место податоците кои сега се разместени на ’ѕидот’, фото албумите и другите места на ...

Корисниците незадоволни од новиот Фејсбук

Курир - 06.12.2010

Според првите спроведени анкети за промените кои Фејсбук ги воведе, 29 проценти од корисниците изразија задоволство за ваквиот потег, 16 проценти се изјаснија дека ги „мразат“ ваквите промени“, а 15 ...