TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Земјотрес во околината на Пехчево, 2,7 степени по Рихтер

Вест - 25.09.2016

Во околината на Пехчево, синоќа, бил регистриран земјотрес од 2,7 степени според Рихтер. Според Европскиот сеизмолошки центар земјотресот бил на длабочина од 1 километар. Последниот месец во Македонија имаше серија земјотреси, од кои најсилниот беше ...

Земјотрес од 2,7 степени го погоди Пехчево

Канал5 - 25.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,7 степени ноќеска бил регистриран во околината на Пехчево , четири минути по полноќ. Според европскиот сеизмолошки центар земјотресот бил на длабочина од 1 километар.

Нов земјотрес во Македонија

+инфо - 25.09.2016

Земјотресот се случи четири минути по полноќ, а жителите на Пехчево велат дека се почувствувал. Земјотрес од 2,7 степени според Рихтеровата скала е почуствуван после полноќ во Македонија. Епицентарот бил на 15 километри северо-западно од Пехчево на ...

Земјотрес од 2,7 степени во Пехчево

Кајгана - 25.09.2016

Земјотрес од 2,7 степени според Рихтеровата скала е почуствуван после полноќ во Македонија. Епицентарот бил на 15 километри северо-западно од Пехчево на длабочина од 1 километар, пренесе, Европскиот сеизмолошки центар.

Македонија не престанува да се тресе: Земјотрес од 2.7 степени

Репортер - 25.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,7 степени бил регистриран во околината на Пехчево синоќа, четири минути по полноќ. Според Европскиот сеизмолошки центар земјотресот бил на длабочина од 1 километар.

Земјотрес со магнитуда 6,9 го затресе архипелагот Фиџи

Макфакс - 25.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 6,9 ја погоди областа во Тихиот Океан, на 99 километри од островот Н’дој од архипелагот Фиџи, објави ноќта кон неделата американскиот Геолошки институт (USGS). Епицентарот на потресот бил на 394 километри југоисточно од ...

Земјотрес од 2,7 степени после полноќ во Македонија

Стандард - 25.09.2016

Земјотрес од 2,7 степени според Рихтеровата скала е почуствуван после полноќ во Македонија. Епицентарот бил на 15 километри од Пехчево на длабочина од 1 километар, пренесе, Европскиот сеизмолошки ...

Уште еден земјотрес ја стресе Македонија

Курир - 25.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,7 степени бил регистриран во околината на Пехчево синоќа, четири минути по полноќ. Според Европскиот сеизмолошки центар земјотресот бил на длабочина од 1 километар.

Нов земјотрес ноќеска во Македонија

МКД - 25.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,7 степени бил регистриран во четири минути по полноќ, во околината на Пехчево. Европскиот сеизмолошки центар објави дека земјотресот бил на длабочина од 1 километар.

Земјотрес со магнитуда 6,9 го затресе архипелагот Фиџи

А1 On - 25.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 6,9 ја погоди областа во Тихиот Океан, на 99 километри од островот Н’дој од архипелагот Фиџи, објави ноќта кон неделата американскиот Геолошки институт (USGS). Епицентарот на потресот бил на 394 километри југоисточно од ...

Слаб земјотрес регистриран во Македонија

Gotvi.mk - 25.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,7 степени бил регистриран во околината на Пехчево синоќа, четири минути по полноќ.Според Европскиот сеизмолошки центар земјотресот бил на длабочина од 1 ...

Земјотрес во Македонија

А1 On - 25.09.2016

Земјотрес од 2,7 степени според Рихтеровата скала е почуствуван после полноќ во Македонија. Епицентарот бил на 15 километри северо-западно од Пехчево на длабочина од 1 километар, пренесе, Европскиот сеизмолошки центар.

ПЕХЧЕВО ГО СТРЕСЕ ЗЕМЈОТРЕС: Јачината изнесувала 2,7 степени

Телеграф - 25.09.2016

Според Европскиот сеизмолошки центар земјотресот бил на длабочина од 1 километар Земјотрес со јачина од 2,7 степени бил регистриран во околината на Пехчево синоќа, четири минути по полноќ.

Нов земјотрес стресе во Македонија

Фактор - 25.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала е почуствуван по полноќ во Македонија. Епицентарот бил на 15 километри од Пехчево на длабочина од 1 километар, пренесе, Европскиот сеизмолошки центар.

Утрово нов земјотрес во Македонија!

Пулс24 - 25.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,7 степени бил регистриран во околината на Пехчево, во четири минути по полноќ. Според Европскиот сеизмолошки центар земјотресот бил на длабочина од 1 километар. Последниот месец во Македонија имаше серија земјотреси, од кои ...

Уште еден земјотрес ноќеска ја стресе Македонија

Вечер Прес - 25.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,7 степени бил регистриран во околината на Пехчево синоќа, четири минути по полноќ. Според Европскиот сеизмолошки центар земјотресот бил на длабочина од 1 ...

Земјотрес во Пехчево

Тера - 25.09.2016

Земјотрес од 2,7 степени според Рихтеровата скала е почуствуван после полноќ во Македонија. Епицентарот бил на 15 километри северо-западно од Пехчево на длабочина од 1 километар, пренесе, Европскиот сеизмолошки центар.

Слаб земјотрес во Македонија

Локално - 28.09.2021

Вчера во 21 часот и 17 минути, регистриран е земјотрес чиј епицентар припаѓа на епицентралното подрачје Дебарца-Илинска Плакенска Планина. Како што соопштуваат од Сеизмолошката опсерваторија, земјотресот бил со јачина од 2,8 степени според Рихтерова ...

Уште еден земјотрес ја стресе Македонија

МК News - 25.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,7 степени бил регистриран во околината на Пехчево синоќа, четири минути по полноќ. Според Европскиот сеизмолошки центар земјотресот бил на длабочина од 1 километар.

Нов земјотрес, во околината на Пехчево

Либертас - 25.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,7 степени бил регистриран во околината на Пехчево синоќа, четири минути по полноќ. Според Европскиот сеизмолошки центар земјотресот бил на длабочина од 1 километар.

Земјотрес регистриран во Пехчево

Мета - 25.09.2016

Земјотрес од интензитет од 2,7 степени според Рихтеровата скала синоќа е почувствуван во близина на Пехчово. Европскиот сеизмолошки центар јавува дека епицентарот на земјотресот, кој е регистриран четири минути по полноќ, бил на 15 километри ...

Уште еден земјотрес ноќеска ја стресе Македонија

Република - 25.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,7 степени бил регистриран во околината на Пехчево синоќа, четири минути по полноќ. Според Европскиот сеизмолошки центар земјотресот бил на длабочина од 1 километар.

Земјотрес од 5,6 степени во Романија, почуствуван и во Србија, Украина и Бугарија

Канал5 - 24.09.2016

Земјотресот го погодил источниот дел на Романија вчеравечер во 23 часот по средноевропско време. Епицентарот бил 149 километри северно од Букурешт на длабочина од 91 километар. Освен за вознемитреност, нема информации за повредени лица или за ...

Умерен земјотрес регистриран во источна Романија

Дневник - 24.09.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди источна Романија. Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри.

Силни земјотреси во Романија и на Филипини

Макфакс - 24.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 5,6 по Рихтер го погоди источниот дел на Романија а истовремено ноќта кон саботата регистриран е потрес од магнитуда 6,3 на филипинскиот остров Минданао, објави во саботата американскиот Геолошки институт (USGS).

Земјотрес од 5,6 степени во источна Романија

+инфо - 24.09.2016

Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри. Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди источна Романија.

Во Романија регистриран земјотрес од 5.6 степени по Рихтер

Нетпрес - 24.09.2016

Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри. Нема информации за евентуални човечки жртви и причинета материјална штета. Земјотресите со таков интензитет се умерени, но можат да предизвикаат ...

Балканот не престанува да се тресе: Земјотрес од 5,6 степени

Press24 - 24.09.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди источна Романија. Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри.

Балканот не престанува да се тресе: Земјотрес од 5,6 степени

Сител - 24.09.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди источна Романија. Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри.

Земјотрес во Романија

Макфакс - 24.09.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, во петок вечер ја погоди источна Романија. Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри.

Умерен земјотрес регистриран во источна Романија

Алфа - 24.09.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди источна Романија. Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди источна Романија.

Умерен земјотрес во источна Романија

Р.С.Европа - 24.09.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди источна Романија. Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91 километри.

Силни земјотреси во Романија и на Филипини

Кајгана - 24.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 5,6 по Рихтер го погоди источниот дел на Романија, а истовремено синоќа е регистриран потрес од магнитуда 6,3 на филипинскиот остров Минданао, објави американскиот Геолошки институт (USGS).

Земјотрес со јачина од 5,6 степени во Романија, нема повредени

Стандард - 24.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја е регистриран на истокот на Романија. Засега нема информации за жртви и за причинета материјална штета. Според податоците на сеизмолозите, епицентарот на земјотресот бил на 149 ...

Силен земјотрес од 5,6 степени ја потресе Источна Европа

Репортер - 24.09.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди источна Романија. Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри.

Земјотрес од 5,6 степени ја стресе Романија

Курир - 24.09.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди источна Романија. Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри.

Умерен земјотрес регистриран во источна Романија

А1 On - 24.09.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди источна Романија. Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри.

Земјотрес во Источна Романија

Мета - 24.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја е регистриран на истокот на Романија. Засега нема информации за жртви и за причинета материјална штета. Според податоците на сеизмолозите, епицентарот на земјотресот бил на 149 ...

Земјотрес ја погоди Романија

Бриф - 24.09.2016

Земјотрес од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа е регистриран во источна Романија. Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри.

Земјотрес во Романија

Точка - 24.09.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, во петок вечер ја погоди источна Романија. Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри.

Балканот не престанува да се тресе: Земјотрес од 5,6 степени

МК News - 24.09.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди источна Романија. Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри.

Силниот земјотрес во Романија го разнишa и Киев

Локално - 24.09.2016

Податоци за жртви и разурнувања засега не се објавени. Епицентарот е во градот Фокшани. Во Романија ноќеска , во 01 по полноќ , се случил земјотрес со интензитет од 5,6, кое е почувствуван и во Украина, и Бугарија пренесоа УНН, повикувајќи се на ...

Земјотрес од 5,6 степени во Романија

Република - 24.09.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди источна Романија. Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри.

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени ја стресе источна Романија

Либертас - 24.09.2016

Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди источна Романија. Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри.

Умерен земјотрес регистриран во источна Романија

Идивиди - 24.09.2016

Букурешт, 24 септеври 2016 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди источна Романија. Епицентарот на земјотресот бил на 149 километри северно од Букурешт, на длабочина од 91,25 километри.

Земјотрес од 3,9 степени повторно го стресе Балканот

Курир - 23.09.2016

Земјотрес предмалку ја стресе Грција, со јачина од 3,9 степени. Епицентарот бил на длабочина од 2 ...

Нов земјотрес во Јапонија

Нетпрес - 23.09.2016

Нема информации за евентуални жртви или причинета материјална штета. Потресот бил на длабочина од 10 километри под површината на земјата, со епицентар на 226 километри југоисточно од главниот град на Јапонија.

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ЈАПОНИЈА: Интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала

Телеграф - 23.09.2016

Потресот бил на длабочина од 10 километри под површината на Земјата, со епицентар на 226 километри југоисточно од Токио Земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди реонот југоисточно од Токио, соопшти ...

Земјата се тресе: Разорен земјотрес од 6,4 степени во Јапонија

Репортер - 23.09.2016

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди реонот југоисточно од Токио, соопшти Националниот геолошки институт на САД. Нема информации за евентуални жртви или причинета материјална штета.

Земјата се тресе: Разорен земјотрес од 6,4 степени во Јапонија

Press24 - 23.09.2016

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди реонот југоисточно од Токио, соопшти Националниот геолошки институт на САД. Нема информации за евентуални жртви или причинета материјална штета.

Земјотрес ја потресе Јапонија – 6,4 по Рихтер

Стандард - 23.09.2016

Силен земјотрес со интензитет од 6,4 по првичните податоци погоди утринава област југоисточно од Токио, пренесоа агенциите. Според соопштението на Националниот геолошки институт на САД потресот бил со епицентар на 226 километри југоисточно од ...

Повторно земјотрес на Балканот - Грција се тресе

Сител - 23.09.2016

Земјотрес предмалку ја стресе Грција, со јачина од 3,9 степени. Епицентарот бил на длабочина од 2 ...

Балканот се тресе: Земјотрес ја стресе Грција

Press24 - 23.09.2016

Земјотрес предмалку ја стресе Грција, со јачина од 3,9 степени. Епицентарот бил на длабочина од 2 ...

Детална анализа: Кои станови се безбедни а кои ризични во случај на земјотрес во Скопје

Скопје инфо - 23.09.2016

Зем­јо­тре­си­те не ги уби­ва­ат лу­ѓе­то, ту­ку згра­ди­те – е поз­на­та ре­че­ни­ца ко­ја мно­гу че­сто ја ка­жу­ва­ат екс­пер­ти­те што се за­ни­ма­ва­ат со зем­јо­трес­но ин­же­нерс­тво.

Сеизмички градените станови се безбедни, најризични се надградбите на старите згради

Република - 23.09.2016

Зем­јо­тре­си­те не ги уби­ва­ат лу­ѓе­то, ту­ку згра­ди­те – е поз­на­та ре­че­ни­ца ко­ја мно­гу че­сто ја ка­жу­ва­ат екс­пер­ти­те што се за­ни­ма­ва­ат со зем­јо­трес­но ин­же­нерс­тво.

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Lider - 14.05.2021

Силен земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала го потресе големиот индонезиски остров Суматра, соопшти американскиот геолошки институт. Земјотресот е на длабочина од 10 километри. Засега не се пријавени штети или повредени.

Земјотрес почувствуван во Карбинци

Дневник - 22.09.2016

Земјотрес со јачина од 2.1 степен според Рихтеровата скала и е регистриран во околината на Карбинци во 12:57 часот. Ова е втор земјотрес во околината на Карбинци. Вчера беше регистриран земјотрес на 10 километри од општина Карбинци со јачина од 2.7 ...

Земјотресните афтершокови може да траат и до две години, но не се опасни

Дневник - 22.09.2016

Серијата помали земјотреси што деновиве скопјани ги чувствуваат се само афтершокови на земјотресот што се случи во Скопје на 11 септември, кој според Рихтеровата скала беше со магнитуда од 5,3 степени.

ДО УТРЕ: Пријави за процена на безбедност на објект

Телеграф - 22.09.2016

Граѓаните може да доставуваат пријави до општинските комисии за процена на штети на бесплатниот телефонски број за итни повици 195 Заклучно со утре ќе може да се пријави потреба од процена на безбедност на објекти, како последица од земјотресите, на ...

Нов потрес во Македонија – Балканот се уште се тресе

Репортер - 22.09.2016

Балканот се уште се тресе, Скопје за среќа мирува. Во текот на вчерашниот ден во Скопје не беше почувствуван земјотрес, откако завчера, граѓаните ги вознемирија два потреси. Земјотрес од 2.1 степен вчера ги вознемири жителите на Карбинци, но тој во ...

Балканот се уште се тресе - Регистрирани над 10 земјотреси од полноќ до сега

Сител - 22.09.2016

Балканот се уште се тресе, Скопје за среќа мирува. Во текот на вчерашниот ден во Скопје не беше почувствуван земјотрес, откако завчера, граѓаните ги вознемирија два потреси. Земјотрес од 2.1 степен вчера ги вознемири жителите на Карбинци, но тој во ...

Балканот не мирува: 10 земјотреси од полноќ до сега

Курир - 22.09.2016

Балканот се уште се тресе, Скопје за среќа мирува. Во текот на вчерашниот ден во Скопје не беше почувствуван земјотрес, откако завчера, граѓаните ги вознемирија два потреси. Земјотрес од 2.1 степен вчера ги вознемири жителите на Карбинци, но тој во ...

До утре јавувања на бројот 195 за проценка на безбедност на објект

Курир - 22.09.2016

Заклучно со утре ќе може да се пријави потреба од проценка на безбедност на објекти, како последица од земјотресите, на бесплатниот телефонски број за итни повици 195, заклучил Главниот штаб за управување со кризи на завчерашната седница.

Утре последен рок за пријавување на бројот 195 за проценка на безбедност на објект

Нетпрес - 22.09.2016

Како што соопшти денеска Центарот за управување со кризи, по изтекот на рокот, граѓаните може да доставуваат пријави до општинските комисии за проценка на штети. По серијата земјотреси што во изминатите две недели беа почувствувани во скопското ...

До утре јавувања на бројот 195 за проценка на безбедност на објект

Сител - 22.09.2016

Заклучно со утре ќе може да се пријави потреба од проценка на безбедност на објекти, како последица од земјотресите, на бесплатниот телефонски број за итни повици 195, заклучил Главниот штаб за управување со кризи на завчерашната седница Како што ...

Нов потрес во Македонија - Балканот се уште се тресе

Press24 - 22.09.2016

Балканот се уште се тресе, Скопје за среќа мирува. Во текот на вчерашниот ден во Скопје не беше почувствуван земјотрес, откако завчера, граѓаните ги вознемирија два потреси. Земјотрес од 2.1 степен вчера ги вознемири жителите на Карбинци, но тој во ...

До утре јавувања на бројот 195 за проценка на безбедност на објект

А1 On - 22.09.2016

Заклучно со утре ќе може да се пријави потреба од проценка на безбедност на објекти, како последица од земјотресите, на бесплатниот телефонски број за итни повици 195, заклучил Главниот штаб за управување со кризи на завчерашната седница.

Рокот истекува утре: Пријавете штети од серијата земјотреси во Скопје

Press24 - 22.09.2016

Заклучно со утре ќе може да се пријави потреба од проценка на безбедност на објекти, како последица од земјотресите, на бесплатниот телефонски број за итни повици 195, заклучил Главниот штаб за управување со кризи на завчерашната седница Како што ...

Од полноќ до сега 10 земјотреси на Балканот!

Пулс24 - 22.09.2016

Балканот се уште се тресе, Скопје за среќа мирува. Во текот на вчерашниот ден во Скопје не беше почувствуван земјотрес, откако завчера, граѓаните ги вознемирија два потреси. Земјотрес од 2.1 степен вчера ги вознемири жителите на Карбинци, но тој во ...

Утре последен рок за пријавување на бројот 195 за проценка на безбедност на објект

Точка - 22.09.2016

Заклучно со утре ќе може да се пријави потреба од проценка на безбедност на објекти, како последица од земјотресите, на бесплатниот телефонски број за итни повици 195, заклучил Главниот штаб за управување со кризи на завчерашната седница.

Балканот не мирува: 10 земјотреси од полноќ до сега

МК News - 22.09.2016

Балканот се уште се тресе, Скопје за среќа мирува. Во текот на вчерашниот ден во Скопје не беше почувствуван земјотрес, откако завчера, граѓаните ги вознемирија два потреси. Земјотрес од 2.1 степен вчера ги вознемири жителите на Карбинци, но тој во ...

Медиумски земјотреси при известување за земјотреси

СПФМ - 22.09.2016

Овој напис го има и на: Албански Како што треба да се почитува начелото дека потребата за брзина никогаш не смее да ја загрози професионалноста, вистинитоста и кредибилноста на трудот, во продолжение вреди да се почитува и начелото дека обидот за ...

До утре јавувања на бројот 195 за проценка на безбедност на објект по земјотресите

Либертас - 22.09.2016

Заклучно со утре ќе може да се пријави потреба од проценка на безбедност на објекти, како последица од земјотресите, на бесплатниот телефонски број за итни повици 195, заклучил Главниот штаб за управување со кризи на завчерашната седница Како што ...

Пријавување проценки за безбедност на објекти на 195 до утре...

Н.Македонија - 22.09.2016

Пријавување проценки за безбедност на објекти на 195 до утре Главниот штаб за управување со кризи донесе одлука дека до утре може да се пријавуваат проценки на безбедност на објекти на бесплатниот телефонски број за итни повици 195, информираа од ...

До утре јавувања на бројот 195 за проценка на безбедност на објект...

Н.Македонија - 22.09.2016

До утре јавувања на бројот 195 за проценка на безбедност на објект Заклучно со утре ќе може да се пријави потреба од проценка на безбедност на објекти, како последица од земјотресите, на бесплатниот телефонски број за итни повици 195, заклучил ...

До утре јавувања на бројот 195 за проценка на безбедност на објект

Lider - 22.09.2016

Заклучно со утре ќе може да се пријави потреба од проценка на безбедност на објекти, како последица од земјотресите, на бесплатниот телефонски број за итни повици 195, заклучил Главниот штаб за управување со кризи на завчерашната седница Како што ...

Мистериозен рик со демонски звук

Дневник - 21.09.2016

Во неделата, се знае која недела, кога удри тој со јачина од 5,3, се наоѓав во моето ателје. Ѕидовите почнаа да се тресат, некои слики почнаа да паѓаат, книги од библиотеката исто, помислив дека отиде и сликарско ателје и с` друго.

Скопје с` уште се тресе од афтершокови

Дневник - 21.09.2016

Два послаби земјотреса во период од 2 часа и 42 минути почувствуваа вчера жителите на Скопје и кои кај нив предизвикаа блага вознемиреност. Сеизмолозите смируваат дека не се работи за загрижувачка појава, туку за очекувано смирување на земјината ...

Три слаби земјотреси во последните 24 часа се почуствуваа во Македонија

Канал5 - 21.09.2016

Земјотрес со интензитет од 2,7 степени вчера вечер беше регистриран во Македонија. Епицентарот на земјотресот, кој се случи во 19.37 часот се наоѓал на 10 километри од Карбинци. Ова беше трет земјотрес вчера.

Земјотрес повторно ја затресе Македонија

А1 On - 21.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,1 степен според Рихтеровата скала попладнево повторно ја стресе Македонија. Според податоците, земјотресот е регистриран во околината на Карбинци во 12.57 ...

Земјотрес повторно ЈА ЗДРМА Македонија – Граѓаните испаничени

Репортер - 21.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,1 степен според Рихтеровата скала попладнево повторно ја стресе Македонија. Според податоците, земјотресот е регистриран во околината на Карбинци во 12.57 часот. loading..

Потресот сврте во источна Македонија – Серија земјотреси ги вознемирија граѓаните

Репортер - 21.09.2016

Вчера попладне скопјани ги вознемирија нови земјотреси, со јачина многу помала од серијата земјотреси кои минатата недела ги оставија без сон. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, ...

Земјотрес со интензитет од 6.1 степени ја погоди Јапонија

Репортер - 21.09.2016

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени по Рихтеровата скала ја погоди вчера областа југоисточно од најголемиот јапонски остров Хоншу, соопшти Американскиот институт за геолошки истражувања.

Земјотрес со интензитет од 6.1 степени ја погоди Јапонија

Сител - 21.09.2016

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени по Рихтеровата скала ја погоди вчера областа југоисточно од најголемиот јапонски остров Хоншу, соопшти Американскиот институт за геолошки истражувања.

Скопјани вчера пак се потсетија на земјотресите, тлото сѐ уште се смирува

МКД - 21.09.2016

Вчера во Скопско беа регистрирани два послаби земјотреса кои беа почувствувани од граѓаните на главниот град. По неколкудневната смиреност и на тлото и на скопјани по силниот земјотрес на 11 септември, вчера вознемирениста пак се врати.

Потресот сврте во источна Македонија - серија земјотреси ги вознемирија граѓаните

Press24 - 21.09.2016

Вчера попладне скопјани ги вознемирија нови земјотреси, со јачина многу помала од серијата земјотреси кои минатата недела ги оставија без сон. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, ...

Земјотрес повторно ја затресе Македонија

+инфо - 21.09.2016

Според податоците, земјотресот е регистриран во околината на Карбинци во 12.57 часот. Земјотрес со јачина од 2,1 степен според Рихтеровата скала попладнево повторно ја стресе Македонија. Според податоците, земјотресот е регистриран во околината на ...

Нов земјотрес во Македонија

Курир - 21.09.2016

Земјотрес со јачина од 2.1 степен според Рихтеровата скала попладнево повторно ја стресе Македонија. Според податоците земјотресот е регистриран во околината на Карбинци во 12:57 ...

Три земјотреси вчера го стресоа Скопје - се смирува ли тлото?

Скопје инфо - 21.09.2016

Вчера попладне скопјани ги вознемирија нови земјотреси, со јачина многу помала од серијата земјотреси кои минатата недела ги оставија без сон. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, ...

Страшен земјотрес од 6,1 степен по Рихтерова скала ја погоди Јапонија!

Пулс24 - 21.09.2016

Земјотрес, со јачина од 6,1 степени по Рихтерова скала, погодил област југоисточно од најголемиот јапонски остров. Потресот се случил на длабочина од 33 километри. За сега, нема податоци за евентуална штета или ...

Земјотрес почувствуван во Карбинци

Фактор - 21.09.2016

Земјотрес попладнево повторно ја стресе Македонија. Тој бил со јачина од 2.1 степен според Рихтеровата скала и е регистриран во околината на Карбинци во 12:57 часот. Вчера во скопско се регистрирани два послаби земјотреси, а серија потреси имаше и ...

Земјотрес повторно ја затресе Македонија

Локално - 21.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,1 степен според Рихтеровата скала попладнево повторно ја стресе Македонија. Според податоците, земјотресот е регистриран во околината на Карбинци во 12.57 ...

Попладнево нов земјотрес во Македонија!

Пулс24 - 21.09.2016

Земјотрес со јачина од 2.1 степен според Рихтеровата скала попладнево повторно ја стресе Македонија. Според податоците земјотресот е регистриран во околината на Карбинци во 12:57 ...

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според Рихтер почувствуван вечерва и во Штип и околината

Канал5 - 20.09.2016

Денес освен во Скопје, земјотрес е почувствуван и во околината на Штип, забележува Белградската опсерваторија. Епицентарот на земјотресот кој се случи во 19 часот и 37 минути бил на 59 километри источно од Скопје во општина Карбинци со јачина од 2.7 ...

Земјотрес од 2,4 степени според Рихтер почувствуван во Скопје

24 Вести - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,4 според Рихтеровата скала попладнево во 15:56 часот е регистриран во Скопје и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира дека епицентарот бил во источниот дел на ...

Два нови земјотреси попладнево го стресоа Скопје

Канал5 - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,4 според Рихтеровата скала попладнево во 15:56 часот е регистриран во Скопје и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира дека епицентарот бил во источниот дел на ...

Земјотрес од 2,4 степени според Рихтер почувствуван во Скопје

Вест - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,4 според Рихтеровата скала попладнево во 15:56 часот е регистриран во Скопје и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира дека епицентарот бил во источниот дел на ...

Силен земјотрес од 6.1 степени по Рихтер во Јапонија

Вест - 20.09.2016

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска областа југоисточно од најголемиот јапонски остров Хоншу, соопшти Американскиот институт за геолошки истражувања.

Земјотрес почувствуван и во регионот на Штип, 2.7 степени

Дневник - 20.09.2016

Земјотресот е почувствуван на 10 километри од општина Карбинци со јачина од 2.7 степени според Рихтеровата скала во 19 часот и 37 минути. Во 15 часот и 56 минути во Скопје беше регистриран земјотрес со јачина од 2.4 степени според Рихтер, значајно ...

Послаб земјотрес почувствуван во Скопје

Фокус - 20.09.2016

По неколкуте мирни денови, денеска повторно се тресеше тлото во Скопје. Сепак, земјотресот беше слаб, па многу од граѓаните и не го почуствуваа. Земјотрес со магнитуда од 1,9 степени соред Рихтеровата скала денеска во 13.20 часот е регистриран во ...

По неколку мирни денови нов земјотрес го стресе Скопје

ТВ21 - 20.09.2016

Послаб земјотрес со магнитуда од 1,9 степени по Рихтер денеска 20 минути по 13 часот е регистриран во главниот град. После неколку мирни денови отако Скопје беше погодено од серија земјотреси слабо тресење на земјата е забележано во источниот дел на ...

Уште еден земјотрес во Скопје

Фокус - 20.09.2016

По оној во 13:20 минути, следуваше уште еден слаб земјотрес, но посилен од првиот. Во 15 часот и 56 минути регистриран е последниот земјотрес со јачина од 2.4 степени според Рихтеровата скала.

Македонија повторно се тресе: Трет земјотрес вечерва

Сител - 20.09.2016

Трет земјотрес од 2,7 степени беше почувствуван денеска во Македонија во 19.37 минути. Епицентарот на земјотресот е на 10 киломтри од Карбинци. Претходно, во 15.57 часот е регистриран земјотрес во Скопје и околината, информира Сеизмолошката ...

Земјотрес од 2,4 степени почувствуван во Скопје

Кајгана - 20.09.2016

Во 15 часот и 56 минути на територијата на Скопје и околината беше почувствуван земјотрес од 2,4 степени на Рихтеровата скала. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC), епицентарот на земјотресот бил на македонско-косовско-српската ...

Земјотрес со интензитет од 6.1 степени ја погоди Јапонија

Press24 - 20.09.2016

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени по Рихтеровата скала ја погоди вчера областа југоисточно од најголемиот јапонски остров Хоншу, соопшти Американскиот институт за геолошки истражувања.

Земјотрес почувствуван и во регионот на Штип, 2.7 степени

Нова ТВ - 20.09.2016

Освен во Скопје, земјотрес денеска го стресе и тлото на околината на Штип, забележува Белградската опсерваторија. Земјотресот е почувствуван на 10 километри од општина Карбинци со јачина од 2.7 степени според Рихтеровата скала во 19 часот и 37 ...

Земјотрес почувствуван во регионот на Штип со јачина од 2,7 степени

А1 On - 20.09.2016

Освен во Скопје, земјотрес денеска го потресе и тлото на околината на Штип. Земјотресот е почувствуван на 10 километри од општина Карбинци со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала во 19 часот и 37 ...

Пак земјотрес во Македонија, овојпат во Карбинци

МКД - 20.09.2016

Трет земјотрес од 2,7 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Македонија во 19,37 минути. Епицентарот на земјотресот беше на 10 киломeтри од Карбинци и длабочина од 5 километри.

КОЈ ГО ПОЧУВСТВУВА: Се случи и трет најсилен земјотрес денеска

Телеграф - 20.09.2016

Епицентарот на земјотресот е на 10 киломeтри од Карбинци Земјотрес од 2,7 степени, трет и најсилен за денеска, беше почувствуван во Македонија во 19.37 минути. Епицентарот на земјотресот е на 10 киломeтри од Карбинци.

Македонија повторно се тресе: Трет земјотрес вечерва

Press24 - 20.09.2016

Во 19:37 во Македонија беше почувствуван нов земјотрес од 2,7 степени по Рихтер. Епицентарот на земјотресот е на 10 километри од Карбинци Претходно, во 15.57 часот е регистриран земјотрес во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија ...

Трет земјотрес денеска почувствуван во Македонија – Еве ги деталите

Gotvi.mk - 20.09.2016

Трет земјотрес денеш почувствуван во Македонија. Земјотресот бил со интензитет од 2,7 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 10 километри од Карбинци (кај Штип), на длабочина од 5 километри.

Земјотрес ги здрма штипјани со јачина од 2,7 степени

Репортер - 20.09.2016

Освен во Скопје, земјотрес денеска го потресе и тлото на околината на Штип. Земјотресот е почувствуван на 10 километри од општина Карбинци со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала во 19 часот и 37 минути. loading..

Македонија повторно се тресе: Трет земјотрес вечерва

Репортер - 20.09.2016

Во 19:37 во Македонија беше почувствуван нов земјотрес од 2,7 степени по Рихтер. Епицентарот на земјотресот е на 10 километри од Карбинци Претходно, во 15.57 часот е регистриран земјотрес во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија ...

Македонија повторно се тресе: Трет најсилен земјотрес вечерва

Курир - 20.09.2016

Трет земјотрес од 2,7 степени беше почувствуван денеска во Македонија во 19.37 минути. Епицентарот на земјотресот е на 10 киломeтри од Карбинци. Претходно, во 15.57 часот е регистриран земјотрес во Скопје и околината, информира Сеизмолошката ...

Скопје пак се стресе - втор земјотрес денеска посилен од првиот

Press24 - 20.09.2016

Во 15:57 регистриран нов земјотрес во Скопје. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Се уште нема официјални информации со колкава магнитуда беше последниот потрес и каде бил ...

Нов земјотрес во 15:57 часот го стресе Скопје

Курир - 20.09.2016

Во 15:57 регистриран нов земјотрес во Скопје. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Се уште нема официјални информации со колкава магнитуда беше последниот потрес и каде бил ...

Скопје пак се стресе – Втор земјотрес денеска посилен од првиот

Репортер - 20.09.2016

Во 15:57 регистриран нов земјотрес во Скопје. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Се уште нема официјални информации со колкава магнитуда беше последниот потрес и каде бил епицентарот. loading..

Попладнево нов слаб земјотрес во Скопје

Gotvi.mk - 20.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, попладнево, на 20.0 9 .201 6 год.

Послаби земјотреси регистрирани во Скопје

Р.С.Европа - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,4 според Рихтеровата скала, попладнево во 15:56 часот, е регистриран во Скопје и околината, информираат од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Земјотрес од 2,4 степени по Рихтер почувствуван во Скопје

МРТ - 20.09.2016

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира дека епицентарот бил во источниот дел на скопското епицентрално подрачје и оти е почувствуван со интензитет од четири степени според Европската макросеизмичка скала.

СКОПЈЕ СЕ ТРЕСЕШЕ ПОВТОРНО: Граѓаните во паника, земјотресите не запираат

Телеграф - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,4 според Рихтеровата скала попладнево во 15:56 часот е регистриран во Скопје и околината Земјотрес со магнитуда од 2,4 според Рихтеровата скала попладнево во 15:56 часот е регистриран во Скопје и околината.

Не се смирува тлото под Скопје, нов потрес ги вознемири граѓаните

Сител - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 1,9 степени соред Рихтеровата скала денеска во 13 часот и 20 минути е регистриран во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Послаб земјотрес почувствуван попладнево во Скопје

Курир - 20.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, попладнево, на 20.0 9 .201 6 год.

Регистриран уште еден послаб земјотрес попладнево

+инфо - 20.09.2016

Епицентарот е регистриран источно од Скопје на 5 километри од Арачиново и Црешово. Во 15 часот и 56 минути регистриран е последниот земјотрес со јачина од 2,4 степени според Рихтеровата скала и е значајно посилен од тој во 13 часот и 20 минути кој ...

Земјотрес од 1,9 степен почувствуван во Скопје и во околината

Телеграф - 20.09.2016

Епицентарот на земјотресот бил во источниот дел на скопското епицентрално подрачје Земјотрес со магнитуда од 1,9 степен според Рихтеровата скала денеска во 13 часот и 20 минути е регистриран во Скопје и во околината , информира Сеизмолошката ...

Земјотрес од 2,4 степени по Рихтер почувствуван попладнево во Скопје

Репортер - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,4 според Рихтеровата скала попладнево во 15:56 часот е регистриран во Скопје и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира дека епицентарот бил во источниот дел на ...

Слаб земјотрес во Скопје

Нова ТВ - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 1,9 степени според Рихтеровата скала денеска во 13 часот и 20 минути е регистриран во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Трет земјотрес почувствуван вечерва

+инфо - 20.09.2016

Епицентарот на земјотресот е на 10 киломтри од Карбинци. Трет земјотрес од 2,7 степени беше почувствуван денеска во Македонија во 19.37 минути. Епицентарот на земјотресот е на 10 киломтри од Карбинци.

Земјотрес повторно ги здрма Скопјани

Репортер - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 1,9 степени соред Рихтеровата скала денеска во 13 часот и 20 минути е регистриран во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Вечерва почувствуван нов земјотрес

Нетпрес - 20.09.2016

Трет земјотрес од 2,7 степени беше почувствуван денеска во Македонија во 19.37 минути. Епицентарот на земјотресот е на 10 киломтри од Карбинци. Претходно, во 15.57 часот е регистриран земјотрес во Скопје и околината, информира Сеизмолошката ...

Пак се тресе: Попладнево нов земјотрес во Скопје

Press24 - 20.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, попладнево, на 20.0 9 .201 6 год.

Земјотрес почувствуван во Скопје и околината

+инфо - 20.09.2016

Епицентарот на земјотресот е во источниот дел на скопското епицентрално подрачје и е почувствуван со интензитет од 3 степени. Земјотрес со магнитуда од 1,9 степени соред Рихтеровата скала денеска во 13.20 часот е регистриран во Скопје и околината, ...

Нов земјотрес во Скопје

Стандард - 20.09.2016

Земјотрес од 1,9 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентарот на земјотресот е во источниот дел на скопското ...

Послаб земјотрес почувствуван во Скопје

Кајгана - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 1.9 степени според Рихтер се случи денеска во 13 часот и 20 минути во Скопје. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од ...

Нов земјотрес во Скопје и околината

Нетпрес - 20.09.2016

Епицентарот на земјотресот е во источниот дел на скопското епицентрално подрачје и е почувствуван со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка ...

Нов земјотрес го стресе Скопје

Сител - 20.09.2016

Во 15:57 регистриран нов земјотрес во Скопје. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Се уште нема официјални информации со колкава магнитуда беше последниот потрес и каде бил ...

Послаб земјотрес повторно почувствуван во Скопје

МКД - 20.09.2016

Во 15,56 часот во Скопско почувствуван е послаб земјотрес. Официјални информации следуваат. Епицентарот на земјотресот се претпоставува дека е во источниот дел на скопското епицентрално подрачје.

Втор земјотрес денеска во Скопје

А1 On - 20.09.2016

Земјотрес денеска во 15 часот и 57 минути е регистриран во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Засега нема уште информации за јачината на земјотресот, но е посилен од земјотресот ...

Позната јачината на новиот земјотрес кој ги вознемири скопјани

Курир - 20.09.2016

Во 15:57 регистриран нов земјотрес во Скопје. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Според сајтот на ЕМСЦ, земјотресот е со јачина од 2,4 степени според Рихтер, со епицентар 5 километри од ...

Нов земјотрес почувствуван во Скопје

Gotvi.mk - 20.09.2016

Попладнево, околу 16 часот, во Скопје беше почувствуван нов послаб земјотрес. Додека чекаме информации за јачината на овој земјотрес, потсетуваме дека ова е втор земјотрес кој денеска се случи во Скопје попладнево во 13:20 часот со јачина од 1,9 ...

Земјотрес од 2.4 степени почувствуван во Скопје

Нова ТВ - 20.09.2016

Земјотресите на подрачјето на Скопје продолжуваат да ги плашат жителите на главниот град. Во 15 часот и 56 минути регистриран е последниот земјотрес со јачина од 2.4 степени според Рихтеровата скала и е значајно посилен од тој во 13 часот и 20 ...

Позната е јачината на земјотресот во 15:57 во Скопје

Press24 - 20.09.2016

Последниот земјотрес регистриран во 15:57 бил со интензитет од 2.4 степени според Рихтер а почувствуван во Скопје и поширокото подрачје. Епицентарот според координатите на европската макросеизмичка опсерваторија е во ...

Земјотресот пред малку со епицентар во Стајковци

Сител - 20.09.2016

Земјотресот кој пред малку во 15:57 го стресе Скопје бил со интензитет од 2.4 степени според Рихтер, покажува мерењето на Европската макросеизмичка опсерваторија. Епицентарот бил во близина на селото Стајковци.

Во Скопско регистриран земјотрес од 2,4 степени

МКД - 20.09.2016

Во 15,57 беше регистриран нов земјотрес во Скопје што беше почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Земјотресот беше со јачина од 2,4 степени според Рихтер, со епицентар 5 километри од скопското село Црешево и на 1 километар ...

Трет најсилен земјотрес почувствуван денес во Македонија

Стандард - 20.09.2016

Трет земјотрес од 2,7 степени беше почувствуван денеска во Македонија во 19:37 минути. Епицентарот на земјотресот е на 10 киломтри од Карбинци. Претходно, во 15:57 часот е регистриран земјотрес во Скопје и околината, информира Сеизмолошката ...

Земјотресот во Скопје со јачина од 2,4 степени (ФОТО)

Gotvi.mk - 20.09.2016

Денешниот земјотрес кој беше почуствуван во Скопје бил со интензитет од 2,4 степени. Епицентарот на овој земјотрес бил 6 километри источно од Скопје, на длабочина од 1 километар. Денес ова е втор земјотрес кој се случи во Скопје.

Детали за јачината на последниот земјотрес што го стресе Скопје

Пулс24 - 20.09.2016

Во 15:57 регистриран нов земјотрес во Скопје. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Според сајтот на ЕМСЦ, земјотресот е со јачина од 2,4 степени според Рихтер, со епицентар 5 километри од ...

Втор земјотрес во Скопје од 2.4 степени по Рихтер

Фактор - 20.09.2016

Втор послаб земјотрес е почуствуван денеска во 15:57 часот но, со мала јачина па така и голем дел од граѓаните речиси и да не го забележаа потресот. Според европската сеизмолошка опсерваторија земјотресот имал јачина од 2.4 степени според ...

Уште еден земјотрес од 2,4 степени според Рихтер почувствуван во Скопје

Локално - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,4 според Рихтеровата скала попладнево во 15:56 часот е регистриран во Скопје и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира дека епицентарот бил во источниот дел на ...

Уште еден мал земјотрес почувствуван во Скопје

Точка - 20.09.2016

Уште еден послаб земјотрес почувствуван е во Скопје, во вторник, а според EMSC, епицентарот бил на 6 километри од Скопје. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, ...

Земјотрес почувствуван во Скопје и околината

Бриф - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 1,9 степени соред Рихтеровата скала денеска во 13.20 часот е регистриран во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

НОВ ЗЕМЈОТРЕС ВО СКОПЈЕ – еве со која јачина

МК News - 20.09.2016

Во 15:57 регистриран нов земјотрес во Скопје. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата.Според сајтот на ЕМСЦ, земјотресот е со јачина од 2,4 степени според Рихтер, со епицентар 5 километри од ...

Послаб земјотрес регистриран во Скопје

Либертас - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 1,9 степени според Рихтеровата скала денеска во 13 часот и 20 минути е регистриран во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Фото: Детали за вториот земјотрес кој попладнево го погоди Скопје

Скопје инфо - 20.09.2016

Попладнево во 15.57 нов земјотрес го потресе Скопје и предизвика помала паника кај жителите на главниот град, откако по десетина дена ова е втор земјотрес кој беше почувствуван во главниот град.

Попладнево почувствуван нов земјотрес во Скопје

Скопје инфо - 20.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, попладнево, на 20.0 9 .201 6 год.

Македонија повторно се тресе: Трет земјотрес вечерва

Република - 20.09.2016

Трет земјотрес од 2,7 степени беше почувствуван денеска во Македонија во 19.37 минути. Епицентарот на земјотресот е на 10 киломeтри од Карбинци. Претходно, во 15.57 часот е регистриран земјотрес во Скопје и околината, информира Сеизмолошката ...

Земјотрес почувствуван во регионот на Штип со јачина од 2,7 степени

Локално - 20.09.2016

Освен во Скопје, земјотрес денеска го потресе и тлото на околината на Штип. Земјотресот е почувствуван на 10 километри од општина Карбинци со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала во 19 часот и 37 ...

По неколку мирни денови нов земјотрес го стресе Скопје

Фактор - 20.09.2016

Послаб земјотрес со магнитуда од 1,9 степени по Рихтер денеска 20 минути по 13 часот е регистриран во главниот град. После неколку мирни денови отако Скопје беше погодено од серија земјотреси слабо тресење на земјата е забележано во источниот дел на ...

Послаб земјотрес регистриран во Скопје

Канал 77 - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 1,9 степени според Рихтеровата скала денеска во 13 часот и 20 минути е регистриран во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во ...

Скопје пак се стресе - втор земјотрес денеска посилен од првиот

Вечер Прес - 20.09.2016

Во 15:57 регистриран нов земјотрес во Скопје. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Се уште нема официјални информации со колкава магнитуда беше последниот потрес и каде бил ...

Земјотрес од 2,4 степени регистриран во Скопје

Мета - 20.09.2016

Земјотрес од интензитет од 2,7 степени вечерва е регистриран во Македонија. Епицентарот на земјотресот, кој се случи во 19.37 часот се наоѓал на 10 киломeтри од Карбинци. Ова е трет земјотрес денеска.

Земјотрес штотуку го стресе Скопје

Пулс24 - 20.09.2016

Неколку минути пред 16 часот, скопјани повторно почувствуваа земјотрес. Неколку минути пред 16 часот, скопјани повторно почувствуваа земјотрес. Се уште не е познат интензитетот на ...

Повторно задрма- Земјотрес почувствуван во Скопје и околината

Локално - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 1,9 степени соред Рихтеровата скала денеска во 13 часот и 20 минути е регистриран во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Попладнево регистриран нов послаб земјотрес

Кумановски м. - 20.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава, на 20.09.2016 год.

Македонија повторно се тресе: Трет земјотрес вечерва

МК News - 20.09.2016

Трет земјотрес од 2,7 степени беше почувствуван денеска во Македонија во 19.37 минути. Епицентарот на земјотресот е на 10 киломeтри од Карбинци. Претходно, во 15.57 часот е регистриран земјотрес во Скопје и околината, информира Сеизмолошката ...

Пак земјотрес во Македонија, овојпат во Карбинци

Тера - 20.09.2016

Трет земјотрес од 2,7 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Македонија во 19,37 минути. Епицентарот на земјотресот беше на 10 киломeтри од Карбинци и длабочина од 5 километри.Денеска во 15,57 часот е регистриран земјотрес во Скопје и ...

Уште два земјотреси денеска почуствувани во Скопје

еМагазин - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,4 според Рихтеровата скала попладнево во 15:56 часот е регистриран во Скопје и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира дека епицентарот бил во источниот дел на ...

Земјотрес од 2,4 степени по Рихтер почувствуван попладнево во Скопје

Либертас - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,4 според Рихтеровата скала попладнево во 15:56 часот е регистриран во Скопје и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира дека епицентарот бил во источниот дел на ...

Послаб земјотрес почувствуван попладнево во Скопје

Република - 20.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, попладнево, на 20.0 9 .201 6 год.

Втор земјотрес денеска го стресе Скопје

Република - 20.09.2016

Денеска во 15:57 регистриран е нов, втор по ред земјотрес во Скопје. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата и бил со јачина од 2, 4 степени по Рихтер, со епицентар на 6 километри источно од Скопје и 5 километри од ...

Скопје пак се тресе: Попладнево почувствуван нов земјотрес

Пулс24 - 20.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, попладнево, на 20.0 9 .201 6 год.

Силен земјотрес во Јапонија

Н.Македонија - 07.10.2021

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди Јапонија. Според последните информации, епицентарот бил на 52 километри од Токио. За сега не е издадено предупредување за цунами а нема ни информација за материјална ...

Земјотрес од 2,4 степени според Рихтер почувствуван во Скопје...

Н.Македонија - 20.09.2016

Земјотрес од 2,4 степени според Рихтер почувствуван во Скопје Земјотрес со магнитуда од 2,4 според Рихтеровата скала попладнево во 15:56 часот е регистриран во Скопје и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во ...

Силен земјотрес во Јапонија

Lider - 20.09.2016

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени по Рихтеровата скала ја погоди денеска областа југоисточно од најголемиот јапонски остров Хоншу, соопшти Американскиот институт за геолошки истражувања.

Можат ли животните да предвидат земјотрес?

Вистина.мк - 20.09.2016

На 11 септември повторно се уверивме дека земјотресите се застрашувачки настани и се случуваат кога воопшто не ги очекуваш. Но, некои веруваат дека постои предупредувачки систем: животните.

Земјотрес од 2,4 степени според Рихтер почувствуван во Скопје

Lider - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 2,4 според Рихтеровата скала попладнево во 15:56 часот е регистриран во Скопје и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира дека епицентарот бил во источниот дел на ...

Земјотрес од 2,4 степени според Рихтер почувствуван во Скопје

Идивиди - 20.09.2016

Скопје, 20 септември 2016 (МИА) - Земјотрес со магнитуда од 2,4 според Рихтеровата скала попладнево во 15:56 часот е регистриран во Скопје и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира дека ...

Послаб земјотрес почувствуван во Скопје

Денар - 20.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 1.9 степени според Рихтер се случи во вторник во 13 часот и 20 минути во Скопје. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од ...

Земјотрес од 4,7 рихтерови степени ја стресе Грција

Канал5 - 19.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 6:59 часот утринава во западна Грција, јави агенција ТАСС, повикувајќи се на податоци од европската медитерански сеизмолошки центар.

Една недела од земјотресот во Скопје - тлото се смири, паниката стивнува

Press24 - 19.09.2016

Поминаа седум дена од страшниот земјотрес во Скопје од минатата недела, кој ги остави скопјани во паника, без сон и мир. Во неделата во 15 часот и 10 минути, се случи земјотрес со јачина од 5,3 степени, поради кој многумина жители на повисоките ...

Балканот пак се тресе: Нов земјотрес од 4.7 степени

Репортер - 19.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,7 утрово во 6:59 минути по локално време ја стресе Грција. Епицентарот бил во близина на грчкиот остров Закинтос. Земјотресите во ова епицентрално подрачје не се реткост.

Балканот пак се тресе: Нов земјотрес од 4.7 степени

Сител - 19.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,7 утрово во 6:59 минути по локално време ја стресе Грција. Епицентарот бил во близина на грчкиот остров Закинтос. Земјотресите во ова епицентрално подрачје не се реткост.

Земјотрес рано утрово ја погоди Грција

Нетпрес - 19.09.2016

Нема податоци за настрадани, како и за материјална штета. Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 6:59 часот утринава во западна Грција, јави агенција ТАСС, повикувајќи се на податоци од Европската ...

Балканот пак се тресе: Нов земјотрес од 4.7 степени

Press24 - 19.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,7 утрово во 6:59 минути по локално време ја стресе Грција. Епицентарот бил во близина на грчкиот остров Закинтос. Земјотресите во ова епицентрално подрачје не се реткост.

Земјотрес рано утрово ја погоди Грција

А1 On - 19.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 6:59 часот утринава во западна Грција, јави агенција ТАСС, повикувајќи се на податоци од Европската медитерански сеизмолошки центар.

Овие луѓе дознаваат како е да се доживее земјотрес од 7,5 степени

Кафе пауза - 19.09.2016

Земјотресот е една од најголемите природни катастрофи што можат да му се случат на човештвото. Со оглед на тоа што не може да се одбегне, ниту да се предвиди, најдобро е да се биде добро информиран и подготвен.

Земјотрес утринава ја погоди Грција

Пулс24 - 19.09.2016

Нема податоци за настрадани, како и за материјална штета. Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 6:59 часот утринава во западна Грција, јави агенција ТАСС, повикувајќи се на податоци од Европската ...

Земјотрес ја стресе Грција

Република - 19.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 6:59 часот утринава во западна Грција, јави агенција ТАСС, повикувајќи се на податоци од Европската медитерански сеизмолошки центар.

Земјотрес рано утрово ја погоди Грција

Локално - 19.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 6,59 часот утринава во западна Грција, јави агенција ТАСС, повикувајќи се на податоци од Европската медитерански сеизмолошки центар.

Земјотрес рано утрово ја погоди Грција

Точка - 19.09.2016

Нема податоци за настрадани, како и за материјална штета. Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 6:59 часот утринава во западна Грција, јави агенција ТАСС, повикувајќи се на податоци од Европската ...

Земјотрес рано утрово ја погоди Грција

Lider - 19.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 6:59 часот утринава во западна Грција, јави агенција ТАСС, повикувајќи се на податоци од Европската медитерански сеизмолошки центар.