TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Разрешување на кризата, порака и на средбата Црвенковски - Вестервеле

Дневник - 23.02.2013

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, оствари средба со министерот за надворешни работи на СР Германија, Гидо Вестервеле.

Грчки медиуми: Германија ја поддржува европерспективата на Скопје

24 Вести - 23.02.2013

Повеќе грчки медиуми денеска јавуваат за вчерашната посета на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Македонија кој во Скопје се сретна со претставници на државниот врв и на ...

Грчки медиуми - Германија ја поддржува европерспективата на Скопје

Утрински - 23.02.2013

Повеќе грчки медиуми денеска јавуваат за вчерашната посета на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Македонија Повеќе грчки медиуми денеска јавуваат за вчерашната посета на ...

Грчки медиуми: Германија ја поддржува европерспективата на Скопје

Канал5 - 23.02.2013

Повеќе грчки медиуми денеска јавуваат за вчерашната посета на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Македонија кој во Скопје се сретна со претставници на државниот врв и на ...

Посетата на Вестервеле на Скопје во фокус на грчките медиуми

Deutsche Welle - 23.02.2013

Повеќе грчки медиуми денеска (23.02) јавуваат за посетата на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Македонија каде се сретна со претставници на државниот врв и на опозицијата.

Бериша вети слободни избори

24 Вести - 23.02.2013

Албанскиот премиер Сали Бериша на средбата со шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле, вети дека ќе спроведе слободни и фер избори, пишува албанскиот весник „Тема“ „Премиерот Бериша, ...

Да надвладее разумот, побарал Вестервеле на средбата со Иванов

Дневник - 23.02.2013

Надеж дека ќе надвладее разумот и дека во Република Македонија ќе се врати нормалниот политички и парламентарен живот изразил германскиот шеф на дипломатијата Гидо Вестервеле, при средбата со ...

Пред очите и во срцето имајте ја европската агенда

Дневник - 23.02.2013

Германија не е страна во внатрешните несогласувања, туку партнер и пријател на вашата држава. Затоа јас апелот го упатувам до сите: да си излезат во пресрет, да покажат подготвеност за компромиси, ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Вестервеле стигна и да се прошета низ Скопје

Дневник - 23.02.2013

Во набиената агенда на средби со нашите политички лидери германскиот шеф на дипломатијата Гидо Вестервеле, во придружба со неговиот македонски колега, Никола Попоски, стигна и да се прошета низ ...

Ништо ново од Берлин

Deutsche Welle - 23.02.2013

Пораките на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле во Македонија, според аналитичарите, се избалансирани, но тоа не е доволно.

Презафатеноста на премиерот била причината да не го прими Вестервеле

24 Вести - 23.02.2013

Се уште нема објаснување зошто премиерот Груевски вчера не го прими шефот на германската дипломатија Вестервеле. Според владиниот портпарол Александар Ѓоргиев доволно било објаснувањето дадено во ...

Грчки медиуми: Германија ја поддржува европската перспектива на Скопје

Таратур - 23.02.2013

„Германија ја поддржува европската перспектива на Скопје“ пишува грчкиот весникт „Имерсија“ во својот извештај по посетата на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Скопје.

Грчки медиуми: Берлин ја поддржува европерспективата на Скопје

Кирилица - 23.02.2013

Грчки медиуми: Берлин ја поддржува европерспективата на Скопје Повеќе грчки медиуми денеска јавуваат за вчерашната посета на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Македонија ...

Бериша вети слободни избори

Сител - 23.02.2013

Албанскиот премиер Сали Бериша на средбата со шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле, вети дека ќе спроведе слободни и фер избори, пишува албанскиот весник „Тема“.

Бериша вети слободни и фер избори

Press24 - 23.02.2013

Албанскиот премиер Сали Бериша на средбата со шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле, вети дека ќе спроведе слободни и фер избори, пишува албанскиот весник „Тема“ „Премиерот Бериша, ...

Грчки „Имерсија“: Германија ја поддржува европската перспектива на Скопје

Press24 - 23.02.2013

Повеќе грчки медиуми денеска јавуваат за вчерашната посета на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Македонија кој во Скопје се сретна со претставници на државниот врв и на ...

Бериша вети слободни и фер избори

Курир - 23.02.2013

Сали Бериша албанскиот премиер, на средбата со шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле, вети дека ќе спроведе слободни и фер избори, пишува албанскиот весник „Тема“.

Бериша вети слободни избори

А1 On - 23.02.2013

Албанскиот премиер Сали Бериша на средбата со шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле, вети дека ќе спроведе слободни и фер избори, пишува албанскиот весник „Тема“ Што се однесува на ...

Германија ја очекува Македонија во ЕУ, оценуваат грчките медиуми

+инфо - 23.02.2013

Грчките медиуми за вчерашната посета на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Македонија кој во Скопје се сретна со претставници на државниот врв и на опозицијата, оценуваат ...

Грчки недиуми: Германија ја поддржува европската перспектива на Скопје

Курир - 23.02.2013

Посетата на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Македонија кој во Скопје се сретна со претставници на државниот врв и на опозицијата денеска е тема во повеќе грчки медиуми.

Ништо ново од Берлин

МКД - 23.02.2013

Пораките на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле во Македонија, според аналитичарите, се избалансирани, но тоа не е доволно.

Грчки медиуми: Германија ја поддржува европерспективата на Скопје

Сител - 23.02.2013

Повеќе грчки медиуми денеска јавуваат за вчерашната посета на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Македонија кој во Скопје се сретна со претставници на државниот врв и на ...

Грчки медиуми: Германија ја поддржува европерспективата на Скопје

А1 On - 23.02.2013

Повеќе грчки медиуми денеска јавуваат за вчерашната посета на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Македонија кој во Скопје се сретна со претставници на државниот врв и на ...

Што не сакаше да слушне Груевски од Вестервеле?

Нова ТВ - 23.02.2013

Вчера од како ја објавивме изјавата на Вестервеле за тоа дека во Скопје изразил загриженoст за ситуацијата со апел дека треба да се внимава на меѓуетничките односи и Рамковниот, добив прашање на ...

Грчки медиуми: Германија ја поддржува европерспективата на Скопје

Алфа - 23.02.2013

Повеќе грчки медиуми денеска јавуваат за вчерашната посета на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Македонија кој во Скопје се сретна со претставници на државниот врв и на ...

Бериша му ветил на Вестервеле фер избори

Р.С.Европа - 23.02.2013

Албанскиот премиер Сали Бериша на средбата со шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле, вети дека ќе спроведе слободни и фер избори, јавуваат албанските медиуми.

Грчки медиуми: Германија ги подржува евроинтеграциите на Скопје

Денешен - 23.02.2013

Повеќе грчки медиуми денеска јавуваат за вчерашната посета на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Македонија кој во Скопје се сретна со претставници на државниот врв и на ...

Германија ја поддржува европската перспектива на Скопје, јавуваат грчки медиуми

Република - 23.02.2013

„Германија ја поддржува европската перспектива на Скопје“. Во овој стил грчките медиуми пишуваат за посетата на германскиот министер за надворешни работи Вестервеле на Скопје.

Грчки медиуми: Германија ја поддржува европерспективата на Скопје

Либертас - 23.02.2013

Повеќе грчки медиуми денеска јавуваат за вчерашната посета на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Македонија кој во Скопје се сретна со претставници на државниот врв и на ...

Што ќе му кажеше Вестервеле на Груевски ако се сретнеа

Либертас - 23.02.2013

Текстот е преземен од порталот НОВА: Вестервеле во Скопје дојде од Тирана. Прво таму порача дека нема играње со национализмот и границите и нема менување на гранците во Европа.

Бериша вети слободни избори

Бриф - 23.02.2013

Албанскиот премиер Сали Бериша на средбата со шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле, вети дека ќе спроведе слободни и фер избори, пишува албанскиот весник „Тема“ „Премиерот Бериша, ...

Грчки медиуми: Германија ја поддржува европерспективата на Скопје

Локално - 23.02.2013

Повеќе грчки медиуми денеска јавуваат за вчерашната посета на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Македонија кој во Скопје се сретна со претставници на државниот врв и на ...

Грчки медиуми: Германија ја поддржува европската перспектива на Скопје

Н.Македонија - 23.02.2013

„Германија ја поддржува европската перспектива на Скопје“ пишува грчкиот весникт „Имерсија“ во својот извештај по посетата на германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле на Скопје.

Бериша вети слободни избори

Н.Македонија - 23.02.2013

Албанскиот премиер Сали Бериша на средбата со шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле, вети дека ќе спроведе слободни и фер избори, пишува албанскиот весник „Тема“ - Премиерот Бериша, ...

Почитувајте ги правилата на демократијата

Н.Македонија - 23.02.2013

Вестервеле во Македонија допатува од Албанија. Во земјава тој се сретна со претседателот Ѓорге Иванов, со вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими и со претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски ...

Вестервеле на средби со државниот врв, но не и со премиерот Груевски

24 Вести - 22.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гвидо Вестервеле попладнево пристигнува во посета на земјава. Ќе се сретне со шефот на дипломатијата Попоски, претседателот Иванов, како и со лидерот на ...

Германија ги поддржува ЕУ-перспективите на Западниот Балкан

Deutsche Welle - 22.02.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле денеска е во посета на Албанија и Македонија. Освен поддршката за европската перспектива на Албанија, Вестервеле ги критикуваше и националистичките ...

Груевски не го прима германскиот министер Вестервеле

Телма - 22.02.2013

Попладнево, германскиот министер за надворешни работи, Гвидо Вестервеле допатува во земјава. Тој веќе имаше средба со нашиот министер за надворешни работи Никола Поповски, а во овие моменти, би ...

Вестервеле: И власта и опозицијата да покажат флексибилност

Дневник - 22.02.2013

Апел до власта и до опозицијата да ја видат целта, да покажат одговорност и флексибилност и да се свртат кон меѓусебна соработка испрати шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле кој денеска ...

Вестервеле: Гарманија ја поддржува Македонија

24 Вести - 22.02.2013

Германија и дава целосна поддршка на Македонија во евоатлатантските интеграции за што потребно е да исполни услови кои важат подеднакво за сите. Нема попусти, но ни нови задачи за Македонија.

Вестервеле: Нема попусти, работете на целта

Утрински - 23.02.2013

„Членството во ЕУ има правила и критериуми и тие мора да се испочитуваат“, порача вчера најдиректно шефот на германската дипломатија, Гидо Вестервеле, по средбата со министерот Никола Попоски „Нема ...

Вестервеле повика на одговорност и компромис

Deutsche Welle - 22.02.2013

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле изрази загриженост од случувањата во РМ. Германија ја поддржува европската перспектива на Македонија, ќе ги одржи ветувањата, но тие зависат ...

Вестервеле: Апелирам – мислете на судбината на народот!

24 Вести - 22.02.2013

Апел до сите политички лидери во Македонија – да ја видат важната цел и националниот интерес, да мислат на судбината и иднината на Македонија.

Германскиот министер за надворешни на средби со државниот врв - со Груевски разговарал телефонски

Канал5 - 22.02.2013

Германскиот министер за надворешни работи Вестервеле пристигна во Македонија. Пред пристигнувањето во Скопје, Вестервеле вчера попладне, телефонски разговарал со премиерот Никола Груевски.

Вестервеле: Гарманија ја поддржува Македонија, политичарите да го согледаат националниот интерес

Канал5 - 22.02.2013

Германија ќе го одржи својот збор, но апелира и на разумност на сите политички фактори во државата кои треба го согледаат националниот интерес и да покажат подготвеност за компромис и флексибилност ...

Вестервеле: Германија си го држи зборот, ама направете компромис

Телма - 22.02.2013

Германија и дава целосна поддршка на Македонија во евоатлатантските интеграции за што потребно е да исполни услови кои важат подеднакво за сите. Нема попусти, но ни нови задачи за Македонија.

Иванов и Вестервеле разговараа за евроатлантските интеграции и внатрешно-политичките случувања во Македонија

Канал5 - 22.02.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Гидо Вестервеле.

Груевски телефонски разговарал со Вестервеле

Дневник - 22.02.2013

Политичката ситуација во земјава ќе биде една од темите за разговор на шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле, кој утре доаѓа во Македонија.

Шефот на германската дипломатија Вестервеле во Македонија

Утрински - 22.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска доаѓа во Македонија. Како што соопштија МНР и Германската амбасада во Скопје, Вeстервеле ќе се сретне со претседателот на државата ...

Вестервеле денеска во Македонија

Утрински - 22.02.2013

Централни теми на посетата се евроинтеграцијата на Македонија, како и актуелната политичка ситуација Евроинтеграцијата на Македонија во пресрет на Самитот на Европскиот совет во јуни 2013 година, ...

Вестервеле денеска во Скопје, вчера на телефон со премиерот

Дневник - 22.02.2013

Политичката ситуација во земјава ќе биде една од темите за разговор на шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле, кој денеска доаѓа во Македонија.

Вестервеле утре на гости кај Иванов

Дневник - 22.02.2013

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, утре ќе оствари средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Гидо ...

Вестервеле во посета на Скопје и Тирана

Deutsche Welle - 22.02.2013

Европската интеграција на Македонија и на Албанија е една од темите на која германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле денеска разговара со своите домаќини.

Вестервеле во посета на Македонија

Канал5 - 22.02.2013

Денеска во Македонија пристигнува германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле, кој вчера ја почна турнејата во регионот со посетата на Тирана.

Вестервеле: Мислете на иднината на земјата

Нова ТВ - 22.02.2013

Апел за надминување на политичката криза во Македонија во петокот од Скопје упати министерот за надворешни работи на Германија, Гидо Вестервеле, по средбата со неговиот македонски колега, Никола ...

Вестервеле денеска на средби со македонскиот државен врв

Press24 - 22.02.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле денеска доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв. Вeстервеле ќе се сретне со претседателот на државата Ѓорге Иванов, со ...

Вестервеле: Гарманија ја поддржува Македонија, политичарите да го согледаат националниот интерес

Сител - 22.02.2013

Германија и дава целосна поддршка на Македонија во евоатлатантските интеграции за што потребно е да исполни услови кои важат подеднакво за сите. Нема попусти, но ни нови задачи за Македонија.

Средба Иванов - Вестервеле: Да надвладее разумот и да се врати нормалниот парламентарен живот

Press24 - 22.02.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Гидо Вестервеле.

Шефот на германската дипломатија Вестервеле во Македонија

Алфа - 22.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Црвенковски пред Вестервеле ја повторил подготвеноста за политички дијалог

+инфо - 22.02.2013

Ургентноста на ситуацијата со која во моментот се соочува Македонија биле причина за посетата на министерот за надворешни работи на Германија, Гидо Вестервеле на Македонија, истакнал германскиот шеф ...

Вестервеле до Иванов: Се надевам дека разумот ќе надвладее

А1 On - 22.02.2013

Во фокусот на денешните разговори меѓу претседателот Ѓорге Иванов и министерот за надворешни работи на Германија, Гидо Вестервеле, биле предизвиците со кои се соочува Република Македонија во контекст ...

Вестервеле денеска на средби со државниот врв

Курир - 22.02.2013

Министерот за надворешни работи Германија Гидо Вестервеле, денеска пристига во Македонија на средби со државниот врв. Предвидено е Вeстервеле да се сретне со претседателот на државата Ѓорге Иванов, ...

Иванов се сретна со Вестервеле

Сител - 22.02.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Гидо Вестервеле.

Вестервеле: Албанските лидери да престанат со националистичката реторика

МРТ - 22.02.2013

Германија апелираше до лидерите на Албанија да стави крај на националистичката реторика неколку недеку откако од истата причина САД изразија загриженост за стабилноста на Балканот.

Вестервеле пристигна во Скопје на средби со државниот врв

Press24 - 22.02.2013

Гидо Вестервеле, шефот на германската дипломатија денеска попладне пристигна во Скопје Вестервеле треба да оствари средба со македонскиот државен врв, а централни теми ќе бидат евроинтеграцијата на ...

Евроинтеграцијата тема на разговор помеѓу Вестервеле и државниот врв

Press24 - 22.02.2013

Денеска на средбата помеѓу македонскиот државен врв и германскиот министер Вестервеле ќе се разговара за евроинтеграциите и моменталната политичка ситуација во Македонија Вeстервеле ќе се сретне со ...

Груевски телефонски разговарал со Вестервеле пред денешната средба

Press24 - 22.02.2013

Премиерот Никола Груевки вчера телефонски разговарал со германскиот министер Гвидо Вестервеле, пред неговата посета на земјава, пренесува Дневник - “Во функција на одличните односи помеѓу двете ...

Вестервеле: Македонија има „европска перспектива“

Нова ТВ - 22.02.2013

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле ја продолжува посетата на Македонија и Албанија, две држави кои имаат аспирација за пристап кон Европската унија.

Груевски му телефонирал на Вестервеле

+инфо - 22.02.2013

Премиерот Никола Груевки вчера телефонски разговарал со германскиот министер Гвидо Вестервеле, пред неговата посета на земјава, објави Дневник.

Берлин се залага за поголем ангажман на Вучиќ во врска со Косово

Нетпрес - 22.02.2013

Германскиот министер за надворешни работи, Гидо Вестервеле, на состанокот во “четири очи“ на потпретседателот на српската влада, Александар Вучиќ му рекол дека Германија инсистира на негово поголемо ...

Вестервеле: Македонија има европска перспектива, ама потребни се реформи

Капитал - 22.02.2013

Германија се гледа како еден од клучните партнери на земјите од Западен Балкан и двете држави имаат „европска перспектива“, но потребни се и понатамошни реформи.

Телефонски разговор Вестервеле-Груевски

А1 On - 22.02.2013

Пред денешната посета на Македонија, премиерот Никола Груевки вчера телефонски разговарал со германскиот министер Гвидо Вестервеле, пред неговата посета на земјава, објави „Дневник“.

Вестервеле ќе бара, но нема да нуди решение

Р.С.Европа - 22.02.2013

Главната тема во разговорите со шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле, според најавите, ќе биде европската интеграција на Македонија и политичката ситуација.

Само телефонски разговор Груевски – Вестервеле

Капитал - 22.02.2013

За изненадување е тоа што нема да има средба на премиерот Никола Груевски со шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле кој денеска е во официјална посета на Македонија.

Вестервеле во посета на Македонија

Р.С.Европа - 22.02.2013

Министерот за надворешни работи Германија Гидо Вестервеле денеска пристига во Македонија на средби со државниот врв. Како што соопштија МНР и Германската амбасада во Скопје, Вeстервеле ќе се сретне ...

ВЕСТ: Груевски нема слободен термин за Вестервеле

А1 On - 22.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гвидо Вестервеле од попладнево е во Македонија. Ќе разговара со претседателот Ѓорге Иванов, со министерот за надворешни работи Никола Попоски и со лидерот ...

Евроинтеграциите во фокусот на средбата на Вестервеле со македонскиот државен врв

Нетпрес - 22.02.2013

Евроинтеграцијата на Македонија во пресрет на Самитот на Европскиот совет во јуни 2013 година, како и актуелната ситуација во земјата ќе бидат централни теми на денешните средби на министерот за ...

Груевски нема време за Вестервеле

+инфо - 22.02.2013

Премиерот Никола Груевски не најде време да го прими германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле, кој денеска е во посета на земјава.

Вестервеле: Албанските лидери да престанат со националистичката реторика

Сител - 22.02.2013

Германија апелираше до лидерите на Албанија да стави крај на националистичката реторика неколку недеку откако од истата причина САД изразија загриженост за стабилноста на Балканот.

И Германија ја повика Албанија да престане со национализмот

МКД - 22.02.2013

Германија денес ја повика Албанија да престане со националистичката реторика откако и САД неодамна од истите причини изразија загриженост за стабилноста на Балканот.

Евроинтеграцијата во фокусот на разговорите на Вестервеле

МРТ - 22.02.2013

Евроинтеграцијата на Македонија во пресрет на Самитот на Европскиот совет во јуни 2013 година, како и актуелната ситуација во земјата ќе бидат централни теми на денешните средби на министерот за ...

И Германија предупреди на националистичката реторика на албанските функционери

Макфакс - 22.02.2013

Германија во петокот ги повила албанските политички функционери да прекинат со нивната националистичка реторика, откако пред неколку седмици САД официјално поради истата причина изразија загриженост ...

Вестервеле: Политичките лидери во Албанија да престанат со националистичката реторика

Капитал - 22.02.2013

И Германија апелира до лидерите на Албанија да стават крај на националистичката реторика неколку недели откако од истата причина САД изрази загриженост за стабилноста на Балканот.

Германија се враќа на Западен Балкан

МКД - 22.02.2013

Никола Попоски, министерот за надворешни работи на Македонија, денеска во Скопје имаше средба со својот германски колега Гвидо Вестервеле.

Вестервеле: Германија ја поддржува Македонија

Курир - 22.02.2013

Главни теми на разговор помеѓу шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле и неговиот македонски колега Никола Попоски на нивната денешна средба беа евроатланските интеграции на Македонија и ...

Вестервеле во Скопје на разговори со македонскиот државен врв

Сител - 22.02.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле попладнево пристигна во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Централни теми како што е најавено, ќе бидат евроинтеграцијата на Македонија во ...

Средба Вестервеле-Попоски: Германија ја поддржува Македонија

Press24 - 22.02.2013

Денеска Фидо Вестервеле пристигна во посета на Македонија Вестервеле оствари средба со својот колега, министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски.

Евроинтеграцијата во фокусот на разговорите на Вестервеле со државниот врв

Сител - 22.02.2013

Евроинтеграцијата на Македонија во пресрет на Самитот на Европскиот совет во јуни 2013 година, како и актуелната ситуација во земјата ќе бидат централни теми на денешните средби на министерот за ...

Вестервеле: Менувањето на границите не доаѓа во предвид

Нова ТВ - 22.02.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле од Тирана допатува на средби во Скопје. Ќе се сретне со шефот на државата Ѓорѓе Иванов и министерот Никола Поповски.

Вестервеле: Мислете на иднината на својата земја (проширена верзија)

Макфакс - 22.02.2013

Апел за надминување на политичката криза во Македонија во петокот од Скопје упати министерот за надворешни работи на Германија, Гидо Вестервеле, по средбата со неговиот македонски колега, Никола ...

Црвенковски до Вестервеле - подготвен сум за дијалог

Нова ТВ - 22.02.2013

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, попладнево оствари средба со министерот за надворешни работи на СР Германија, Гидо Вестервеле.

И Вестервеле загрижен: Сите политички актери да мислат на иднината!

Капитал - 22.02.2013

Загрижени сме за долготрајната внатрешна криза и најенергично апелирам да се почитуваат правилата на демократските игри и сериозната парламентарна работа.

Вестервеле во Скопје на разговори со македонскиот државен врв

Курир - 22.02.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле попладнево пристигна во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Централни теми како што е најавено, ќе бидат евроинтеграцијата на Македонија во ...

Вестервеле на средби со државниот врв

Курир - 22.02.2013

Евроинтеграцијата на Македонија во пресрет на Самитот на Европскиот совет во јуни 2013 година, како и актуелната ситуација во земјата ќе бидат централни теми на денешните средби на министерот за ...

Вестервеле повика да се мисли на иднината

Р.С.Европа - 22.02.2013

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле при посетата на Скопје искажа загриженост за политичката криза во земјата и апелираше до сите да ги почитуваат правилата на демократската ...

Премиерот Груевски нема да се сретне со Вестервеле

Нова ТВ - 22.02.2013

Евроинтеграцијата на Македонија во пресрет на Самитот на Европскиот совет во јуни 2013 година, како и актуелната ситуација во земјата ќе бидат централни теми на денешните средби на министерот за ...

ГАЛЕРИЈА: Вестервеле: Политичарите мора да ја видат целта на земјава

+инфо - 22.02.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле не сака да пријудицира дали Македонија во јуни ќе добие датум за преговори со Унијата, ќе го почека извештајот на ЕК за земјата.

Вестервеле од политичарите побара компромис и демократски дијалог

Алфа - 22.02.2013

Политичките лидери во Македонија да ги согледаат националниот интерес на земјата, да покажат доволно ниво на компромис и флексибилност, да ја согледаат својата одговорност, да се вратат кон ...

Интеграциите во ЕУ - тема на разговорот помеѓу Иванов и Вестервеле

Курир - 22.02.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Гидо Вестервеле.

Вестервеле до Иванов: Се надевам дека разумот ќе надвладее!

+инфо - 22.02.2013

Во фокусот на денешните разговори меѓу претседателот Ѓорге Иванов и министерот за надворешни работи на Германија, Гидо Вестервеле, биле предизвиците со кои се соочува Република Македонија во контекст ...

Вестервеле во Македонија на средби со државниот врв

Сител - 22.02.2013

Политичарите да мислат на иднината на земјата. Германскиот шеф на дипломатијата апелира да се почитуваат правилата на демократските игри и да се воспостави сериозна парламентарна работа.

Црвенковски пред Вестервеле ја повтори подготвеноста за политички дијалог

А1 On - 22.02.2013

Ургентноста на ситуацијата со која во моментот се соочува Македонија биле причина за посетата на министерот за надворешни работи на Германија, Гидо Вестервеле на Македонија, истакнал германскиот шеф ...

Шефот на германската дипломатија загрижен за состојбата во Македонија

Глас на Америка - 22.02.2013

Гидо Вестервеле денеска во Скопје упати апел до политичарите да мислат на иднината на земјата и да покажат подготвеност за компромис, флексибилност и демократска соработка.

Груевски му се јавил на Вестервеле

Нова ТВ - 22.02.2013

Пред пристигнувањето во Скопје, министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле вчера попладне, телефонски разговарал со премиерот Никола Груевски.

Шефот на германската дипломатија Вестервеле во Македонија

А1 On - 22.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Вестервеле: Албанските лидери да престанат со националистичката реторика

А1 On - 22.02.2013

Германија апелираше до лидерите на Албанија да стави крај на националистичката реторика неколку недеку откако од истата причина САД изразија загриженост за стабилноста на Балканот.

Шефот на германската дипломатија Вестервеле во Македонија

Капитал - 22.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Вестервеле во Скопје на разговори со македонскиот државен врв

Кирилица - 22.02.2013

Вестервеле во Скопје на разговори со македонскиот државен врв Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле попладнево пристигна во Скопје на средби со македонскиот државен врв.

Вестервеле: Албанските лидери да престанат со националистичката реторика

Press24 - 22.02.2013

Откако САД изрази загриженост за стабилноста на Балканот, и Германија се приклучи кон апелите до лидерите на Албанија да престанат со националистичката реторика.

Вестервеле во Скопје апелира за разумност

Р.С.Европа - 22.02.2013

Германија и дава целосна поддршка на Македонија во евоатлатантските интеграции за што потребно е да исполни услови кои важат подеднакво за сите.

Шефот на германската дипломатија Вестервеле денес во Македонија

Кајгана - 22.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле во петок ќе престојува во еднодневна работна посета на Македонија.

Вестервеле: Гeрманија ја поддржува Македонија

Кирилица - 22.02.2013

Вестервеле: Гeрманија ја поддржува Македонија Германија и дава целосна поддршка на Македонија во евоатлатантските интеграции за што потребно е да исполни услови кои важат подеднакво за сите.

Вестервеле: Гарманија ја поддржува Македонија

А1 On - 22.02.2013

Германија и дава целосна поддршка на Македонија во евоатлатантските интеграции за што потребно е да исполни услови кои важат подеднакво за сите. Нема попусти, но ни нови задачи за Македонија.

Вестервеле: Мислете на иднината на својата земја

Кајгана - 22.02.2013

Апел за надминување на политичката криза во Македонија денеска од Скопје упати министерот за надворешни работи на Германија, Гидо Вестервеле, по средбата со неговиот македонски колега, Никола Попоски.

ЕУ и интеграциите на Македонија биле тема на разговор меѓу Иванов и Вестервеле

Денешен - 22.02.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Гидо Вестервеле.

Вестервеле до Иванов: Се надевам дека разумот ќе надвладее

Sky - 22.02.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Гидо Вестервеле.

Попоски се сретна со Вестервеле

Sky - 22.02.2013

На покана на министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски, министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Гидо Вестервеле денеска престојуваше во еднодневна ...

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле во регионот

Локално - 22.02.2013

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле јво посетата на Македонија и Албанија, две држави кои имаат аспирација за пристап кон Европската унија.

Шефот на германската дипломатија Вестервеле во Македонија

Либертас - 22.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Вестервеле во Скопје на разговори со македонскиот државен врв

Денешен - 22.02.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле попладнево пристигна во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Централни теми како што е најавено, ќе бидат евроинтеграцијата на Македонија во ...

Евроинтеграцијата главна тема на разговорите на Вестервеле со државниот врв

Денешен - 22.02.2013

Евроинтеграцијата на Македонија во пресрет на Самитот на Европскиот совет во јуни 2013 година, како и актуелната ситуација во земјата ќе бидат централни теми на денешните средби на министерот за ...

Црвенковски на средба со Вестервеле

Либертас - 22.02.2013

Интегрален транскрипт од соопштението од СДСМ: Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Сојузна ...

Вестервеле: Албанските лидери да престанат со националистичката реторика

Денешен - 22.02.2013

Германија апелираше до лидерите на Албанија да стави крај на националистичката реторика неколку недеку откако од истата причина САД изразија загриженост за стабилноста на Балканот.

Црвенковски на средба со Вестервеле

Бриф - 22.02.2013

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денес во 18 часот и 15 минути во седиштето на партијата ќе оствари средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Гвидо Вестервеле, ...

Црвенковски го запозна Вестервеле со ставовите на здружената опозиција

Sky - 22.02.2013

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Гидо Вестервеле.

ВИДЕО: Нема објаснување зошто Груевски не се сретна со Вестервеле

Либертас - 22.02.2013

Се уште нема објаснување зошто премиерот Груевски вчера не го прими шефот на германската дипломатија Вестервеле, пренесува 24 Вести.

Црвенковски му кажал на Вестервеле дека е подготвен за дијалог

Бриф - 22.02.2013

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски на средбата со германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле изразил подготвеност за политички дијалог кој би требало да доведе до излез од ...

Евроинтеграцијата во фокусот на разговорите на Вестервеле со државниот врв

Вечер Прес - 22.02.2013

Евроинтеграцијата на Македонија во пресрет на Самитот на Европскиот совет во јуни 2013 година, како и актуелната ситуација во земјата ќе бидат централни теми на денешните средби на министерот за ...

Вестервеле во посета на Македонија

Канал 77 - 22.02.2013

Тој ќе има средба со својот домаќин министерот Никола Попоски, при што се очекува да бидат разгледани можностите за интензивирање на билатералните односи и економската соработка меѓу двете земји, а ...

Хелена Роза: Груевски не се сретна со Вестервеле оти е геј?

Либертас - 22.02.2013

По вчерашниот напис во Вест дека премиерот Груевски одбегнува средба со германскиот шеф на дипломатијата Гидо Вестервеле, за причината зошто Груевски нема време за средба туку тоа денеска го сторија ...

Германија ќе лобира за Македонија во Европа

Вечер Прес - 22.02.2013

Шефот на македонската дипломатија Попоски посочи дека Скопје и Софија се согласија да не креираат проблеми таму каде што ги нема, а Македонија сака и со Грција заедно да работи, да ги унапредува ...

Шефот на германската дипломатија Вестервеле во Македонија

Вечер Прес - 22.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Берлин се залага за поголем ангажман на Вучиќ во врска со Косово

Точка - 22.02.2013

Германскиот министер за надворешни работи, Гидо Вестервеле, на состанокот во “четири очи“ на потпретседателот на српската влада, Александар Вучиќ му рекол дека Германија инсистира на негово поголемо ...

Вестервеле денеска на средби со државниот врв

Република - 22.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Евроинтеграциите во фокусот на средбата на Вестервеле со македонскиот државен врв

Точка - 22.02.2013

Евроинтеграцијата на Македонија во пресрет на Самитот на Европскиот совет во јуни 2013 година, како и актуелната ситуација во земјата ќе бидат централни теми на денешните средби на министерот за ...

Вестервеле: Загрижен сум заради политичката криза

Бриф - 22.02.2013

Германија и дава целосна поддршка на Македонија во евроатлатантските интеграции но потребно е да исполнат услови кои важат подеднакво за сите. Нема попусти, но ни нови задачи за Македонија.

Вестервеле: Ја поддржуваме Македонија, политичарите да го согледаат националниот интерес

Либертас - 22.02.2013

Германија и дава целосна поддршка на Македонија во евоатлатантските интеграции за што потребно е да исполни услови кои важат подеднакво за сите. Нема попусти, но ни нови задачи за Македонија.

Вестервеле: Мислете на иднината на својата земја

Тера - 22.02.2013

Апел за надминување на политичката криза во Македонија во петокот од Скопје упати министерот за надворешни работи на Германија, Гидо Вестервеле, по средбата со неговиот македонски колега, Никола ...

Вестервеле се сретна со Поповски

Република - 22.02.2013

фото: Ѓорѓи Личовски Министерот за надворешни работи на Германија Гвидо Вестревеле се сретна со неговиот домаќин Никола Поповски.

Вестервеле денеска во посета на Македонија

Бриф - 22.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Иванов и Вестервеле разговараа за евроатлантските интеграции и внатрешно-политичките случувања во Македонија

Локално - 22.02.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Гидо Вестервеле.

Вестервеле: Албанските лидери да престанат со националистичката реторика

Локално - 22.02.2013

Германија апелираше до лидерите на Албанија да стави крај на националистичката реторика неколку недеку откако од истата причина САД изразија загриженост за стабилноста на Балканот.

Вестервеле во Скопје на разговори со државниот врв

Н.Македонија - 22.02.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле попладнево пристигна во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Централни теми како што е најавено, ќе бидат евроинтеграцијата на Македонија во ...

Вестервеле сакал да се сретне со Груевски

Вест - 21.02.2013

Иако протоколарно премиерот не мора да сретне со министерот Вестервеле, бидејќи негов домаќин е Никола Попоски, сепак е изненадувачки затоа што станува збор за највисоко ниво на германски политичар ...

Шефот на германската дипломатија Вестервеле во Македонија

Дневник - 21.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Евроинтеграциите тема на разговорите на Вестервеле со државниот врв

Дневник - 21.02.2013

Евроинтеграцијата на Македонија во пресрет на Самитот на Европскиот совет во јуни 2013 година, како и актуелната ситуација во земјата ќе бидат централни теми на денешните средби на министерот за ...

Вестервеле утре во Македонија

Утрински - 21.02.2013

За време на еднодневниот престој во земјава шефот на германската дипломатија ќе оствари средби со министрите Попоски и Бесими, како и со претседателот Иванов Министерот за надворешни работи на ...

Шефот на германската дипломатија во посета на Македонија

24 Вести - 21.02.2013

Во Македонија денеска доаѓа шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле. Според информациите од германската амбасада, со македонскиот државен врв тој ќе разговара за евроатлантските интеграции, ...

Шефот на германската дипломатија Вестервеле утре во Македонија

24 Вести - 21.02.2013

Министерот за надворешни работи Германија Гидо Вестервеле утре доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Вестервеле утре во Македонија

Канал5 - 21.02.2013

Mинистерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија Гвидо Вестервеле, на 22 февруари 2013 година ќе престојува во еднодневна работна посета на Република Македонија.

Вестервеле утре во Македониja

Нова ТВ - 21.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија, Гидо Вестервеле утре доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Вестервеле пристигна во Тирана

Курир - 21.02.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле во рамките на неговата мини балканска турнеја доцна попладнево пристигна во Тирана.

Вестервеле пристигна во посета на Тирана

Сител - 21.02.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле доцна попладнево пристигна во Тирана, во рамките на неговата мини балканска турнеја.

Гидо Вестервеле во посета на Македонија

Нетпрес - 21.02.2013

Министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија Гидо Вестервеле, утре ќе престојува во еднодневна работна посета на Македонија.

Шефот на германската дипломатија Вестервеле во посета на Македонија

Макфакс - 21.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле во петок ќе престојува во еднодневна работна посета на Македонија.

Германскиот шеф на дипломатијата утре во Македонија

+инфо - 21.02.2013

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле утре ќе дојде работна посета на Макеоднија, информираат од МНР.

Шефот на германската дипломатија Вестервеле утре во Македонија

А1 On - 21.02.2013

Министерот за надворешни работи Германија, Вестервеле утре доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв. Како што соопштија МНР и Германската амбасада во Скопје, Вeстервеле ќе се сретне ...

Шефот на германската дипломатија Вестервеле во Македонија

Кирилица - 21.02.2013

Шефот на германската дипломатија Вестервеле во Македонија Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Вестервеле во Скопје на разговори со македонскиот државен врв

А1 On - 21.02.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле попладнево пристигна во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Централни теми како што е најавено, ќе бидат евроинтеграцијата на Македонија во ...

Евроинтеграцијата во фокусот на разговорите на Вестервеле со државниот врв

А1 On - 21.02.2013

Евроинтеграцијата на Македонија во пресрет на Самитот на Европскиот совет во јуни 2013 година, како и актуелната ситуација во земјата ќе бидат централни теми на денешните средби на министерот за ...

Вестервеле утре на средби со Попоски, Бесими и Иванов

Press24 - 21.02.2013

Гидо Вестервеле, германскиот министер за надворешни работи, утре доаѓа во посета на Македонија Германскиот министер за надворешни работи Вестервеле ќе се сретне со својот македонски колега, ...

Шефот на германската дипломатија Вестервеле во Македонија

Сител - 21.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Шефот на германската дипломатија доаѓа утре во Скопје

Р.С.Европа - 21.02.2013

Министерот за надворешни работи Германија Гидо Вестервеле утре доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Шефот на германската дипломатија, Вестервеле, утре во Македонија

Капитал - 21.02.2013

Германскиот министер за надворешни работи, Гидо Вестервеле, утре доаѓа во Македонија. Како што соопштуваат од Министерството за надворешни работи и од германската амбасада, Вестервеле ќе се сретне со ...

Телефонски разговор Груевски - Вестервеле

Курир - 21.02.2013

По­ли­тич­ка­та си­ту­а­ци­ја во зем­ја­ва ќе би­де ед­на од те­ми­те за раз­го­вор на ше­фот на гер­ман­ска­та дип­ло­ма­ти­ја Ги­до Вес­тер­ве­ле, кој утре до­а­ѓа во Ма­ке­до­ни­ја.

Груевски телефонски разговарал со Вестервеле

Нетпрес - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевки денеска остварил телефонски разговор со германскиот министер Гвидо Вестервеле, кој утре пристигнува во посета на земјава, објавува Дневник.

Вестервеле пристигна во посета на Тирана

А1 On - 21.02.2013

Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле доцна попладнево пристигна во Тирана, во рамките на неговата мини балканска турнеја.

Германскиот министер за надворешни работи Вестервеле во посета на Македонија

Inpress - 21.02.2013

Скопје, 22. февруари 2013 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи Германија, Гидо Вестервеле денес доаѓа во официјална посета на Република Македонија.

Германскиот министер за надворешни работи утре во посета на Македонија

Inpress - 21.02.2013

Скопје, 21. февруари 2013 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи Германија, Гидо Вестервеле утре доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Шефот на германската дипломатија Вестервеле во Македонија

МРТ - 21.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Вестервеле денеска во Скопје

Вечер Прес - 21.02.2013

Гидо Вестервеле, германскиот министер за надворешни работи денеска престојува во посета на Македонија. Шефот на германската дипломатија ќе се сретне со својот македонски колега, министерот Никола ...

Вестервеле утре во Македонија

Sky - 21.02.2013

Гидо Вестервеле, министер за надворешни работи на Германија утре ќе доаѓа во работна посета на Македонија. Вестервеле ќе се сретне со неговиот колега, македонскиот шеф на дипломатијата Никола ...

Груевски телефонски разговарал со Вестервеле

Денешен - 21.02.2013

По­ли­тич­ка­та си­ту­а­ци­ја во зем­ја­ва ќе би­де ед­на од те­ми­те за раз­го­вор на ше­фот на гер­ман­ска­та дип­ло­ма­ти­ја Ги­до Вес­тер­ве­ле, кој утре до­а­ѓа во Ма­ке­до­ни­ја.

Германскиот министер за надворешни утре во Македонија на средби со власта и опозицијата

Бриф - 21.02.2013

Шефот на германското МНР Гидо Вестервеле утре доаѓа во посета на Македонија на средби со македонскиот државен врв. Како што соопштуваат од МНР, Вестервеле ќе се сретне со претседателот на државата ...

Гидо Вестервеле во посета на Македонија

Точка - 21.02.2013

Министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија Гидо Вестервеле, утре ќе престојува во еднодневна работна посета на Македонија.

Вестервеле утре доаѓа во Македонија

Локално - 21.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија, Гидо Вестервеле утре доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Германскиот министер за надворешни утре во посета на Македонија

Република - 21.02.2013

Гвидо Вестервеле, сојузниот германски министер за надворешни работи утре доаѓа во посета на Македонија, јави предамалку германската амбасада во Скопје.

Шефот на германската дипломатија Вестервеле во посета на Македонија

Тера - 21.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле во петок ќе престојува во еднодневна работна посета на Македонија.

Вестервеле денеска ќе ја посети Македонија

Денешен - 21.02.2013

Министерот за надворешни работи на Германија Гидо Вестервеле денеска доаѓа во Македонија на средби со македонскиот државен врв.

Германија го поздрави напредокот на Црна Гора

А1 On - 20.02.2013

Германскиот шеф на дипломатијата, Гидо Вестервел по средбата со црногорскиот министер за надворешни работи и европска интеграција, Игор Лукшиќ истакна дека Црна Гора постигна добар напредок во ...

Србија: Датумот зависи од дијалогот со Приштина

А1 On - 20.02.2013

Разговорите кои Србија и Косово ги водат во моменов во Брисел, се од големо значење за тоа кој ќе биде ставот на Германија за доделување на датум на Србија и отпочнување на преговорите со ЕУ, изјави ...

(Шпагети) вестерн на новото време

Дневник - 18.02.2013

Kвентин Тарантино се врати! Три години по авантурата од Втората светска војна во „Неславните копилиња“, безмалку деценија по вплетувањето во боречките вештини во двата дела од „Убиј го Бил“ и 2 ...

Албанскиот национализам, опасен за Балканот

Р.С.Европа - 18.02.2013

Политичарите во Албанија ја интензивираа националистичката реторика. Последниот пример е свечената седница на парламентот по повод пет годишнината од независноста на Косово.