TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пауел се надева на рекорд од 9,68 секунди

Дневник - 12.09.2007

Светскиот рекордер на најкратката атлетска трка од 100 метри, Асафа Пауел, најави дека во иднина може да се очекува ново подобрување на најдоброто време . Пауел во изминатиот викенд на гран при-митингот во Риети (Италија) ја истрча најбрзата трка, остварувајќи време од 9,74 секунди (ветер од 1,7 ...

Пауел со нов светски рекорд на 100 метри

Вест - 11.09.2007

АТЛЕТИКА Асафа Пауел покажа дека ги залечил раните од разочарувачкото трето место на штотуку завршеното Светско првенство во Осака со поставување на нов светски рекорд на 100 метри на митингот во Риети, Италија. Асафа Пауел покажа дека ги залечил раните од разочарувачкото трето место на штотуку ...

Пауел најбрз човек во историјата

Утрински - 11.09.2007

Спринтерот од Јамајка на митингот во Риети истрча 100 м за 9,74 сек., подобрувајќи го сопствениот светски рекорд за три стотинки Асафа Пауел си го подобри сопствениот светски рекорд на 100 м, претрчувајќи ја патеката за 9,74 сек.

Пауел постави нов светски рекорд

Дневник - 11.09.2007

Светскиот рекордер од Јамајка, Асафа Пауел, го надмина претходното достигнување од 9,77 секунди, поставувајќи ново време од 9,74 секунди на трката на 100 метри , на митингот во италијанскиот Риети. Неверојатниот спринтер го постави новиот светски рекорд на полуфиналето на меѓународниот турнир, при ...

Пауел како куршум до рекорд

Вечер Прес - 11.09.2007

Атлетичарот од Јамајка Асафа Пауел (24) на Гран при митингот во Риети (Италија), постави нов светски рекорд на најкусата патека истрчувајќи 100 м за 9,74 секунди. За време на трката дуваше ветер со дозволена брзина од 1,7 метри во секунда.