TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Христос воскресе!

А1 - 19.04.2009

Неколку илјади православни верници со свеќи во рацете,како симбол на светлината на Христовиот гроб, традиционално присуствуваа на свечената богослужба пред соборниот храм.

Велигден празник што сплотува

А1 - 19.04.2009

Камбаните во сите православни храмови точно на полноќ го означуваат Христовото воскреснување. Победата на животот над смртта. Велигден како симбол на вечноста во услови на духовна и социјална криза со која се ...

Велигден за православните христијани

BBC - 19.04.2009

Православните христијани ширум светот денес го слават Велигден, според јулијанскиот календар. Илјадници верници во источна Европа и на Блискиот исток прославите ги почнаа синоќа, кога се одржаа црковни служби ...

Денеска е Велигден

Телма - 19.04.2009

Православните верници денеска го одбележуваат најголемиот христијански празник Велигден, денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите и ја докажал својата божествена моќ.

Православните христијани денеска го слават Велигден

Алсат-М - 19.04.2009

Православните верници денеска го одбележуваат најголемиот христијански празник Велигден, денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите и ја докажал својата божествена моќ.

Христос воскресе

Алфа - 19.04.2009

Православните верници денеска го одбележуваат најголемиот христијански празник Велигден, денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите и ја докажал својата божествена моќ.

Православните верници го слават Христовото воскресение-Велигден

Форум - 19.04.2009

Верниците вчера вечер после 12 часот се собраа на свечена литургија во Соборниот храм и со свеќи во рацете се молеа за здравје, љубов и среќа. За граѓаните, христовото воскресение е најголемиот верски празник.

Премиерот Груевски на сите граѓани им го честита христијанскиот празник Велигден

Форум - 19.04.2009

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска присуствуваше на Воскресенска литургија во Соборниот храм „Св.

Илјадници верници на неделната Велигденска миса во Ерусалим

Алфа - 19.04.2009

Илјадници православни верници од разни краишта од светот се собраа во Ерусалим пред црквата на Христовиот Гроб каде Грчкиот патријарх ја водеше неделната миса, славејќи го исусовото воскресение.

За Велигден Охрид полупразен

Алфа - 19.04.2009

За Велигден во Охрид гости скоро и да нема, но најголемиот туристички центар празнично - ги собра дипломатите, македонската политичка елита и бројни претставници на општествениот и културниот живот.

Во Македонија се слави Велигден - најголем христијански празник

Кирилица - 19.04.2009

Православните верници денеска ќе го одбележат најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите Овој празник е ...

Велигденско обраќање на поглаварот на МПЦ г.г. Стефан

Кирилица - 19.04.2009

Поглаварот се обрати до верниците и во има на Светиот архиерејски синод на МПЦ Воскресението на Голготскиот Маченик ни го посочи патот кон вистинската светост, патот на вистинската љубов и мудрост.

Премиерот Груевски на сите граѓани им го честита христијанскиот празник Велигден

Сител - 19.04.2009

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска присуствуваше на Воскресенска литургија во Соборниот храм „Св.

Среќен и честит Велигден

Кирилица - 19.04.2009

Кирилица Ви ги честита велигденските празници Кирилица Ви ги честита велигденските празници со популарната песна “На велигден“ од Џина Папас Џокси, овојпат препеана од Ламбе Алабаковски.

Околу 200 милиони православни христијани го слават Велигден

Сител - 19.04.2009

Околу 200 милиони православни христијани ширум светот денеска го слават Велигден, најголемиот христијански празник. Воскресната служба изминатата ноќ се одржа во сите православни цркви во светот.

Премиерот Груевски на сите граѓани им го честита христијанскиот празник Велигден

Кирилица - 19.04.2009

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска присуствуваше на Воскресенска литургија во Соборниот храм „Св.

Православните христијани го слават најголемиот ден на човековото воздигнување

Канал5 - 19.04.2009

На полноќ и ова 2009-то лето Господово, поглаварот на МПЦ ја објави веста за христовото воскресение. Традиционално, православните верници со кршење на велигденските јајца го одбележаа новиот господов живот.

Во Тетово мешањето на културите даде нов квалитет во велигденската прослава

Канал5 - 19.04.2009

Прославата на Велигден, Христовото воскреснување, во Тетово се разликува од другите градови во Македонија. Мажите со децата одат на гости кај најблиските, а жените ги пречекуваат.

Македонскиот народ го слави велигден

Сител - 19.04.2009

Македонскиот народ и црква го знаат својот пат и секое отстапување од вистината ќе значи наше обезличување. Оваа порака Поглаварот на Македонската православна црква ја упати синоќа на полноќ, кога од сите ...

Околу 200 милиони верници во светот го одбележаа христовото воскресение

Канал5 - 19.04.2009

Ако сме со Христос, тогаш сме на страната на доброто и го победуваме злото. Да се оградиме од лошите дела и да бидеме со синот господов, зашто така во себе ќе ја препознаеме светлината и божјиот благослов, им ...

Мк Фондови на православните верници им ги честитаат Велигденските празници

МК-Фондови - 19.04.2009

Главна Вест - Економија Празникот на Христовото воскресение Велигден е празник на љубовта и мирот. Православните верници денеска го одбележуваат најголемиот христијански празник Велигден, денот кога Исус ...

Богатата трпеза утре ќе ја нема кај раселените семејства

А1 - 18.04.2009

Православните храмови од утрото се преполни со верници. Денеска е велика сабота. Во предвечерието на Велигден во сите цркви се одржуваше литургија.

Велика Сабота - ден на свештен трепет

А1 - 18.04.2009

Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник - Велигден.

2. 200 книги разменети за велигденски јајца

Вест - 18.04.2009

Општина Илинден собра околу 2.200 книги во рамките на велигденската акција "Подари книга за велигденско јајце". На сите што донираа книга, учениците им подаруваа велигденски јајца кои самите ги бојадисува и ...

Центар ќе подели 5.000 велигденски јајца

Вест - 18.04.2009

Општина Центар денес на скопјани ќе им подели 5.000 јајца по повод христијанскиот празник Велигден. Дванаесет дечиња, од 12 до 14 часот, на улица Македонија, на кеј 13 Ноември, во Дебар маало, во Градски ...

Честитки од Црвенковски и од Груевски

Утрински - 18.04.2009

„Ова е голем ден за целиот христијански свет, зашто е празник во кој се слави животот и од кој извираат љубовта и надежта, симбол на победата на животот над смртта.

Без минато, нема ни сегашност ни иднина

Утрински - 18.04.2009

„Празникот Воскресение Христово - Велигден сите не' образува и воспитува во доброто“, порача во годинешното празнично послание архиепископот на Македонската православна црква г.г. Стефан.

Велигден - спој на верата и традицијата

Утрински - 18.04.2009

Православните верници вечерва и утре во сите храмови ќе го одбележат најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал.

Празник на љубовта и мирот

Телма - 18.04.2009

Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник – Велигден.

Велика Сабота – Христијаните се подготвуваат за Велигден

Алсат-М - 18.04.2009

Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник – Велигден.

Велика Сабота – Христијаните се подготвуваат за Велигден

Алфа - 18.04.2009

Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник – Велигден.

Г.Г Стефан: Велигден е можност да се сплотиме

Алсат-М - 18.04.2009

Денот на Воскресението Христово е вистинска можност да се сплотиме како народ, да си простиме еден на друг, братски и со љубов да си подадеме рака.

Велигден ќе го славиме скромно, велат граѓаните

Алфа - 18.04.2009

Во духот на христијанството е Велигден да се прослави скромно, во кругот на семејството, но граѓаните сепак издвојуваат денар повеќе за празничниот ручек.

Православните верници ширум светот се подготовуваат за Велигден

Алфа - 18.04.2009

Полицијата ја зголеми сигурноста на граничните премини кои водат кон Ерусалим, проверувајќи ги сите оние кои сакаат да влезат во древниот град.

Докторите препорачуваат- полека со мрснотиите по постот

Алфа - 18.04.2009

Варени јајца, јагнешко, торта или колачи и алкохол- вака изгледа македонската трпеза по 7 неделните велигденски пости. Докторите повикуваат на претпразливост од калорична бомба и кај хронично болните но и кај ...

Слаба туристичка посетеност на Охрид за Велигденските празници

Кирилица - 18.04.2009

Продолжениот празничен викенд и убавото време придонесе за поголема раздвиженост на Охридската ривиера, но сепак овогодишните Велигденски празници Охрид ги минува без масовна посетеност од странски туристи Низ ...

Ден пред Велигден

Кирилица - 18.04.2009

Православните верници утре ќе го одбележат најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение Денот кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Порака Од архиепископот охридски и македонски г.г. стефан

Сител - 18.04.2009

Спасителот Господ Исус Христос дојде на земјава заради нас луѓето и заради нашето спасение. Се роди во Витлеем, поживеа во Назарет, проповедаше по Галилеја, Јудеја и Самарија и го објави Своето Евангелие.

Велигден ги крена цените на месото и земјоделските производи

Канал5 - 18.04.2009

Домати по цена и до 120 денари, килограм краставици 100 денари, Велигденските празници ја кренаа цената на земјоделските производи.

г.г. Стефан: Колку Бог е присутен во нашите мисли и души толку е и воскреснат за нас

Канал5 - 18.04.2009

Колку Бог е присутен во нашите мисли и души толку е и воскреснат за нас. Колку што ние живееме за него и тој живее за нас –порача во велигденското обраќање поглаварот на Македонската православна црква ...

Охрид за велигденските празници полупразен

Сител - 18.04.2009

За велигденските празници Охрид е полупразен, приватното и хотелското сместување е делумно исполнето, велат туристичките работници. Најбројни се домашните гости, гостите од Србија, Бугарија и Црна Гора.

Централна велигденска прослава во храмот „св. климент охридски“

Сител - 18.04.2009

Денеска е Велика Сабота, предвечерие на големиот христијански празник Велигден. Во православните храмови уште од рано изутрина стотици граѓани палеа свеќи за здравје и земаа крстена вода.

Внимателно со консумацијата на Велигденските јајца

Сител - 18.04.2009

Внимавајте со јадењето јајца за Велигден, но и задолжително проверете да не се расипат после третиот ден од приготвувањето, предупредуваат лекарите.

Општина Центар делеше црвени јајца на случајни минувачи

Сител - 18.04.2009

По повод најголемиот Христијански празник Велигден, Општина Центар денеска делеше црвени јајца. Случајните минувачи кои беа изненадени од ваквиот гест на градоначалникот на општината, со пофални зборови за ...

Велика Сабота – Христијаните се подготвуваат за Велигден

Макфакс - 18.04.2009

Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник – Велигден.

Г.Г Стефан – Велигден можност да се сплотиме

Макфакс - 18.04.2009

Денот на Воскресението Христово е вистинска можност да се сплотиме како народ, да си простиме еден на друг, братски и со љубов да си подадеме рака.

Православните верници ја слават победата на животот

Време - 17.04.2009

Биењето на камбаните во сабота точно на полноќ и радосниот восклик „Христос воскресе“ ќе го означат почетокот на славењето на најголемиот празник на христијаните, Велигден.

На Денот на воскресението да се сплотиме како народ!

Време - 17.04.2009

Христовото воскресение ја објасни смислата и на создавањето и на постоењето на светот и на човекот! Бог, од својата преголема љубов, го создаде човекот за вечен живот во заедница со него.

Без мрсна храна во духот на традицијата

Време - 17.04.2009

Младите во земјава се почесто се одлучуваат да постат за време на неколкунеделните велигденски пости. Мотивите за тоа кај нив се различни, некои тоа го прават од религиозни причини, други поради почитување на ...

Црквите се обиколуваат трипати

Време - 17.04.2009

Во првите мигови од денот на воскресението, во мистичната темнина на новиот ден Велигден, со запалени свеќи во рацете, граѓаните трипати ќе ги обиколат Божјите храмови.

Православните Христијани го одбележуваат Велики петок

Телма - 17.04.2009

Православните Христијани денеска го одбележуваат Велики петок, денот на страдањата и смртта на Исус Христос. Според преданијата, Исус починал во шестиот час од денот, кога завесата на Ерусалимскиот храм се ...

Денеска е Велики петок

Форум - 17.04.2009

Православните Христијани денеска го одбележуваат Велики петок, денот на страдањата и смртта на Исус Христос Според преданијата, Исус Христос починал во шестиот час од денот, кога завесата на Ерусалимскиот храм ...

Верниците го слават Велики Петок

Алфа - 17.04.2009

Верниците го слават Велики Петок – денот на страдањата и смртта на Исус Христос. Скопјани го оддбележуваат денот во Соборниот Храм Свети Климент Охридски со цвеќе, палење на свеќи и молитва.

Се слави Христовото воскресение

Дневник - 17.04.2009

Поздравите „Христос воскресе - навистина воскресе“, кршкањето на вапсаните јајца, молитви и запалени свеќи за здравје и среќа на луѓето, семејни средби...

Честитка од премиерот Груевски по повод Велигден

Кирилица - 17.04.2009

Премиерот Никола Груевски по повод празникот Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски г.г.

Честитка од премиерот Груевски по повод Велигден до претседателот на Евангелистичко-методистичката црква

Кирилица - 17.04.2009

Премиерот Никола Груевски по повод Велигден упати честитка до претседателот на Евангелистичко-методистичката црква Михаил Цеков и до сите верници на Евангелистичко-методистичката црква во Република Македонија ...

Честитка од премиерот Груевски по повод Велигден до претседателот на Евангелистичко-методистичката црква

Сител - 17.04.2009

Премиерот Никола Груевски по повод Велигден упати честитка до претседателот на Евангелистичко-методистичката црква Михаил Цеков и до сите верници на Евангелистичко-методистичката црква во Република Македонија.

Премиерот Груевски им го честита Велигден на верниците на евангелистичко-методистичката црква

Канал5 - 17.04.2009

Со желби за многу радост, љубов, мир и спокојство, Премиерот Никола Груевски од свое лично и од името на Владата им го честита Велигден на верниците на евангелистичко-методистичката црква и на нејзиниот ...

Велики Петок

Канал5 - 06.04.2018

Велики Петок, најтажниот ден во христијанството. Христос со крст на плеќите, а на главата војниците со потсмев дека е цар му ставиле венец од трње, тој тргнал кон ридот Голгота, место каде ќе умре.

Денеска е Велики петок, ден на христијанската жалост

Нетпрес - 17.04.2009

Православните верници и православните христијански цркви денеска го одбележуваат Велики петок, ден кога на ридот Голгота бил распнат и умрел Исус Христос.

Груевски со велигденска честитка до методистите во земјава

Нетпрес - 17.04.2009

Премиерот Никола Груевски со честитка до претседателот на Евангелистичко – методистичката црква, Михаил Цеков и до сите нејзини верници, по повод најголемиот христијански празник Христовото Воскресение ...

Ден на жалост во христијанството

А1 - 17.04.2009

Во сите храмови на православните цркви во светот денеска се одбележува Велики петок, Ден на страдањата и смртта на Исус Христос.

Македонските граѓани индивидуално заминуваат за Грција

А1 - 16.04.2009

Препораката на министерот за надворешни работи Милошоски, Македонските граѓани да избегнуваат да патуваат во Грција туристичките агенции не ја гледаат како забрана туку како предупредување на глобално ниво.

Велики петок - Ден на жалост во христијанскиот свет

Н.Македонија - 16.04.2009

Скопје, 16 април (МИА) - Во сите храмови на православните цркви во светот утре се одбележува Велики петок, Ден на страдањата и смртта на Исус Христос.

Велики петок - Ден на жалост во христијанскиот свет

Кирилица - 17.04.2009

Во сите храмови на православните цркви во светот денеска се одбележува Велики петок, Ден на страдањата и смртта на Исус Христос Велики петок, наспроти вообичаеното одбележување на верските празници со свети ...

Честитка Од претседателот на Собранието Вељаноски по повод христијанскиот празник Велигден

Сител - 16.04.2009

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски по повод претстојниот голем христијански празник Велигден испрати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот ...

Премиерот Груевски им го честиташе Велигден на сите православни верници

Канал5 - 16.04.2009

Премиерот Никола Груевски им го честиташе Велигден на Архиепископот на македонската православна црква г. г. Стефан и на сите православни верници: Христос Воскресе.

Честитка од претседателот Црвенковски по повод Велигден

Канал5 - 16.04.2009

Претседателот Бранко Црвенковски, по повод Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски, г. г.

Велики Четврток - почеток на страдањата на Исус Христос

Сител - 16.04.2009

Денеска е Велики Четврток. Ден кога Исус Христос на тајната вечера на своите ученици, апостолите им ги востановил двете тајни за спасението на човештвото.

Вељаноски со честитка за Велигден

Нетпрес - 16.04.2009

По повод големиот христијански празник Воскресението Христово Велигден, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

Честитка од Црвенковски до поглаварот на МПЦ за Велигден

Нетпрес - 16.04.2009

Претседателот Бранко Црвенковски, за најголемиот христијански празник Воскресение Христово Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски, господин ...

На трпезите во земјава ќе има само македонски јајца

А1 - 15.04.2009

На велигденските трпези ќе има само македонски јајца. Годинава живинарите немаа проблем со увозот на јајца од соседните земји.

Вапсани јајца за инстант - Велигден

Време - 15.04.2009

Пред најголемиот христијански празник Велигден големите маркети се преплавени со вапсани јајца. Екипата на „Време“ при обиколка на скопските продавници забележи голема заинтересираност за нив иако цената е ...

Христовото воскресение е вистински случај

МРТ - 15.04.2009

Папата Бенедикт 16. на општата аудиенција денеска на плоштадот Свети Петар во Ватикан истакна дека Христовото воскреснување е „вистинско, историско случување”.

Христовото воскресение е вистински случај

Макфакс - 15.04.2009

Папата Бенедикт 16. на општата аудиенција денеска на плоштадот Свети Петар во Ватикан истакна дека Христовото воскреснување е „вистинско, историско случување”.

Велигден неработен за сите

Утрински - 14.04.2009

Понеделник, 20 април, втор ден Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Неработни денови за Велигден

Н.Македонија - 14.04.2009

Велики петок, петокот пред Велигден, е неработен ден за верниците од православната вероисповед. Понеделник, пак, вториот ден на Велигден, според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на ...

Католиците гослават Велигден

Време - 13.04.2009

Нека светлината на Воскреснатото утро ги исполни Вашите срца со надеж, љубов и со радост дека сме испратени едни со други да си ги ублажиме тешкотиите со силата и љубовта на Воскреснатиот Исус Христос, им ...

Католичките верници го слават Велигден

Утрински - 13.04.2009

Со молитва и пораки за мир и љубов во светот католичките верници го прославија Исусовото воскресение. Повеќе од две милијарди католички верници читаа библиски записи за божјите добродетелства, како и за ...

Неработни 17 и 20 април

Н.Македонија - 13.04.2009

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека 20 април (понеделник), вториот ден на Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Македонија.

Католичките верници го слават Велигден

МРТ - 13.04.2009

Католиците ширум светот денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово, Велигден. Поглаварот на Римокатоличката цкрва папата Бенедикт Шеснаесетти денеска ќе одржи велигденска миса на ...

Вториот ден на Велигден 20 април неработен ден за сите граѓани, 17 април за верниците од православна вероисповед

Сител - 13.04.2009

Понеделник, 20 април, втор ден на Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

И во услови на криза за Велигден ќе се патува во странство

Канал5 - 13.04.2009

Македонските граѓани и во услови на економска криза продолжените велигденски празници ќе ги поминат во некоја европска метропола. Интересот за патување е изненадувачки голем.

20 април неработен за сите, 17 април само за православните

Вечер - 13.04.2009

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ 20 април (понеделник), вториот ден на Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани ...

Неработни 17 и 20 април

Нетпрес - 13.04.2009

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека 20 април (понеделник), вториот ден на Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Македонија.