TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МЗТ Скопје поразен во Подгорица

Утрински - 07.10.2012

Аеродромци вечерва го доживеаа првиот пораз во регионалната кошаркарска АБА лига, откако на гостувањето кај Будуќност загубија со 81:71 Македонскиот претставник во регионалната кошаркарска АБА лига, ...

АБА лига: МЗТ во Подгорица ќе брка максимален ефект

Телма - 07.10.2012

Македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром по двата воведни триумфа, во недела (17 часот) ќе го одигра третиот натпревар во АБА лигата, откако за противник во Подгорица ќе го има домашниот Будуќност, кој ...

Аба лига: МЗТ Скопје го доживеа првиот пораз

Телма - 07.10.2012

МЗТ Скопје не успеа да ја продолжи победничката серија во Јадранската лига, бидејќи беше поразен на гостувањето во подгорица од Будуќност со 81:71.

МЗТ Скопје против Будуќност во АБА лигата

Хитпортал - 07.10.2012

В о регионалната кошаркарска АБА лига викендов се играат натпреварите од 3.коло, а во првите две средби победи остварија домашните екипи совладувајќи ги фаворизираните Партизан и Цедевита.

Прв пораз за МЗТ Скопје Аеродром во АБА лигата

Press24 - 07.10.2012

МЗТ загуби на гостувањето во Подгорица кај екипата на Будуќност со 81:71 Македонскиот претставник во регионалната кошаркарска АБА лига, тимот на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го доживеа првиот пораз, ...

Пораз за МЗТ Скопје на гостувањето во Подгорица

Хитпортал - 07.10.2012

М акедонскиот претставник во регионалната кошаркарска АБА лига, тимот на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го доживеа првиот пораз, откако вечерва на гостувањето кај Будуќност во Подгорица загуби со ...

Цибона го победи Партизан, МЗТ му гостува на Будуќност

+инфо - 07.10.2012

Во регионалната кошаркарска АБА лига викендов се играат натпреварите од 3. коло, а во првите две средби победи остварија домашните екипи совладувајќи ги фаворизираните Партизан и Цедевита.

Цибона подобра од Партизан во дербито на колото

СуперСпорт - 07.10.2012

Кошаркарите на Цибона ја остварија првата победа во новата АБА сезона и тоа над големиот ривал Партизан со резултат од 80:72.

МЗТ Скопје Аеродром гостува кај Будуќност

Сител - 07.10.2012

Македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром по двата воведни триумфи, во 3.коло ќе гостува во Подгорица кај тимот на Будуќност. Почетокот на овој дуел е закажан за денеска во 17 часот.

Вистина или финта: Будуќност покосен од вирус пред денешниот дуел со МЗТ Скопје

Екипа - 07.10.2012

Македонскиот претставник во АБА-лигата, МЗТ Скопје, денеска (17 часот) ќе гостува во Подгорица против тимот на Будуќност, а оттаму доаѓаат најави дека домаќинот има проблеми со составот.

Одиграни првите два натпревара од третото коло во АБА лигата

МРТ - 07.10.2012

Во регионалната кошаркарска АБА лига викендов се играат натпреварите од 3. коло, а во првите две средби победи остварија домашните екипи совладувајќи ги фаворизираните Партизан и Цедевита.

МЗТ Скопје во Подгорица го „снима“ третото продолжение од „Јадранската бајка“

МКД - 07.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје, вечерва, во Подгорица, ќе ги одмерат силите со црногорскиот кошаркарски гигант Будуќност (17 часот, пренос на МРТ1) во меч од 3.

Враќање во реалноста, Будуќност сепак е пресилен за МЗТ

Екипа - 07.10.2012

МЗТ Скопје во третиот натпревар го претрпе својот прв пораз во рамките од АБА-лигата, откако македонскиот шампион денеска сосема заслужено беше поразен од Будуќност (81-71).

Прв пораз за МЗТ во Јадранската лига

А1 On - 07.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје го доживеаја првиот пораз во дебитанската сезона во АБА Јадранската лига, по двете стартни победи над Цибона и Широки.

Прв пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата

Сител - 07.10.2012

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром, го доживеа првиот пораз во регионалната кошаркарска АБА лига. Македонскиот шампион по двете почетни победи, попладнево во Подгорица се поразени од Будуќност со 81:71 ...

Прв неуспех за шампионот во АБА-лигата: МЗТ не успеа да ја освои Подгорица

МКД - 07.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје не успеаја да ја продолжат победничката серија на стартот од дебитантската сезона во регионалната АБА-лига откако вечерва, во Подгорица, го претрпеа првиот пораз и тоа во ...

Прв пораз за МЗТ во Јадранската лига

+инфо - 07.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје не успеаја да ја продолжат победничката серија на стартот од дебитантската сезона во регионалната АБА-лига откако вечерва, во Подгорица, го претрпеа првиот пораз и тоа во ...

АБА: МЗТ Скопје поразен во Подгорица

Спортманија - 07.10.2012

МЗТ Скопје не успеа да ја продолжи победничката серија во АБА лигата и вечерва загуби на гостувањето кај Будуќност со 81:71.

Прв пораз на МЗТ Скопје

СуперСпорт - 07.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје го доживеаа првиот пораз во АБА лигата, од тимот на Будуќност во Подгорица. Будуќност беше подобар од МЗТ Скопје во текот на целиот меч и на крајот сосема заслужено славеше ...

Пораз за МЗТ Скопје на гостувањето во Подгорица

Курир - 07.10.2012

Македонскиот претставник во регионалната кошаркарска АБА лига, тимот на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го доживеа првиот пораз, откако вечерва на гостувањето кај Будуќност во Подгорица загуби со ...

Прв пораз на МЗТ

Оn.net - 07.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје го доживеаја првиот пораз во регионалната АБА Лига, откако загубија на гостувањето во Подгорица од Будуќност со 81:71.

АБА лига: Одиграни првите два натпревара од третото коло

Курир - 07.10.2012

Во регионалната кошаркарска АБА лига викендов се играат натпреварите од 3.коло, а во првите две средби победи остварија домашните екипи совладувајќи ги фаворизираните Партизан и Цедевита.

Будуќност ги искористи грешките на МЗТ

Оff.net - 07.10.2012

Тренерот Тодоров предупредуваше по претходниот дуел со Широки, но неговите кошаркари очигледно не ја научија лекцијата. МЗТ Скопје го забележа првиот пораз во АБА лигата откако загуби на гостувањето ...

Прв пораз нa МЗТ

ЗаЗабава - 07.10.2012

Во третото коло од АБА лигата кошаркарите на нашиот шампион МЗТ Скопје загубија на гостувањето во Подгорица од Будуќност со 81-71.

АБА ЛИГА: Будуќност му го нанесе првиот пораз на МЗТ Скопје

Нетпрес - 07.10.2012

Македонскиот кошаркарки шампион МЗТ Скопје, го претрпе првиот пораз во АБА лигата. Избраниците на тренерот Александар Тодоров ,се поразени во 3.коло на гостувањето кај Будуќност со 81:71 (26:22, ...

Прва победа за Црвена Звезда во АБА лигата

Сител - 07.10.2012

Екипата на Црвена Звезда ја постигна првата победа во АБА лигата откако вечерва во натпревар од 3.коло ја победи на домашен терен Унион Олимпија со 87:76.

МЗТ поразен од Будуќност во Јадранската лига

Либертас - 07.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје не успеаја да ја продолжат победничката серија на стартот од дебитантската сезона во регионалната АБА-лига откако вечерва, во Подгорица, го претрпеа првиот пораз и тоа во ...

МЗТ Скопје поразен на гостувањето во Подгорица

Н.Македонија - 07.10.2012

Македонскиот претставник во регионалната кошаркарска АБА лига, тимот на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го доживеа првиот пораз, откако вечерва на гостувањето кај Будуќност во Подгорица загуби со ...

МЗТ во Подгорица ќе игра без Гечевски

Дневник - 06.10.2012

Во последен момент беше одлучено Тодор Гечевски да не патува во Подгорица, каде МЗТ утре (17 ч.) игра против Будуќност во рамките на Јадранската лига.

МЗТ Скопје во Подгорица по хет-трик

Утрински - 06.10.2012

Будуќност е новиот предизвик за МЗТ Скопје во АБА Јадранската лига. По двата триумфи над Цибона и Широки, македонскиот шампион го чека уште едно тешко гостување.

За Гечевски неизвесно до пред самото тргнување

Дневник - 06.10.2012

Најискусниот кошаркар на МЗТ е многу важна алка во тимот, но е повреден и неколку часа пред поаѓањето требаше дефинитивно да се одлучи дали ќе биде во тимот на ова тешко гостување МЗТ Скопје Аеродром ...

Штрковите утре во поход на Подгорица

Канал5 - 06.10.2012

Со сопствена промоција во престижно меѓународно натпреварување утре продолжува кошаркарскиот шампион МЗТ Скопје. По феноменалниот старт и двете победи во првите два натпревари во АБА лигата, ...

Трето коло во кошаркарската АБА лигата

Хитпортал - 06.10.2012

В о регионалната кошаркарска АБА лига претстојниве три дена на програмата се натпреварите од 3.коло. Во дербито, денеска од 17 часот во Загреб, екипата на Цибона го пречекува српскиот претставник ...

Цибона го совлада Партизан

Сител - 06.10.2012

Екипата на Цибона беше подобра од Партизан во првиот натпревар од 3-тото коло во регионалната кошаркарска АБА лига. На деербито од оваа рунда одиграно во Загреб, кошаркарите на Цибона го совладаа ...

АБА: Цибона го доби дербито

Спортманија - 06.10.2012

Цибона победи на големото дерби против Партизан одиграно вечерва в во рамките на третото коло на кошаркарската АБА лига.

АБА: Цибона подобра од Партизан, Илиевски загуби во Сплит

Екипа - 06.10.2012

По две победи, белградски Партизан без казнетиот Душан Вујошевиќ на клупата, но и без неколку повредени кошаркари, вечерва во 3. коло од АБА регионалната лига загуби во Загреб од Цибона со 80-72.

Кошарка АБА лига: Победи на домашните екипи

Сител - 06.10.2012

На првите два натпревара од 3.коло од АБА лигата победи постигнаа домашните екипи Цибона и Сплит. За Цибона ова беше прва победа, додека Сплит го изненади фаворитот тимот на Цедевита.

Трето коло во кошаркарската АБА лига, МЗТ утре гостува во Подгорица

+инфо - 06.10.2012

Во регионалната кошаркарска АБА лига претстојниве три дена на програмата се натпреварите од 3. коло. Во дербито, денеска од 17 часот во Загреб, екипата на Цибона го пречекува српскиот претставник ...

Тешко гостување во Подгорица за МЗТ Скопје Аеродром

Сител - 06.10.2012

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром синоќа замина за Подгорица каде утре со почеток во 17 часот во салата „Морача“ го игра натпреварот од 3.коло на АБА (Јадранската) лига.

Трето коло во кошаркарската АБА лига

МРТ - 06.10.2012

Во регионалната кошаркарска АБА лига претстојниве три дена на програмата се натпреварите од 3. коло. Во дербито, денеска од 17 часот во Загреб, екипата на Цибона го пречекува српскиот претставник ...

Штрковите одат на победа во Подгорица

Н.Македонија - 06.10.2012

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје денеска патува за Подгорица, Црна Гора, каде што утревечер (17 часот) го игра натпреварот против Будуќност во натпревар од 3.

МЗТ теснo го победи Широки

Дневник - 05.10.2012

Поентата беше цврсто да почнеме за да не им дозволиме да си ја вратат самодовербата, но се случи обратното, рече Тодоров кој не крие дека е задоволен само од резултатот (63-59), но не и од играта на ...

Широки насмевки во МЗТ Скопје

Утрински - 05.10.2012

И покрај бледото издание, македонскиот шампион го порази Широки со 63:59 МЗТ Скопје го запиша вториот триумф во дебитанска сезона од АБА- Јадранската лига.

Продолжен викенд во АБА лигата

Сител - 05.10.2012

Претстојните три дена во регионалната кошаркарска АБА лига ќе се играат натпреварите од 3-коло. Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром гостува во Подгорица кај тимот на Будуќност.

Нема веќе само АБА: МЗТ догодина ќе мора во уште едно натпреварување, евро-купови или Прва лига

Екипа - 05.10.2012

Екипата на МЗТ Скопје ќе мора да се пријави во уште едно меѓународно натпреварување покрај АБА-лигата доколку сака во следната сезона одново да биде ослободена од обврските во првиот дел од домашното ...

Гечевски не игра против Будуќност!

Екипа - 05.10.2012

МЗТ Скопје ќе биде сериозно ослабен за неделниот натпревар од АБА-лигата против екипата на Будуќност откако Тодор Гечевски воопшто не отпатува со македонскиот шампион за Подгорица.

Тесно против Широки

Н.Македонија - 05.10.2012

Вредната победа на Аеродромци е остварена пред сѐ поради добрата игра во клучните моменти на резервистите Николовски и Огнен Стојановски, како и на новајлијата Николиќ, но и поради одличната публика, ...

Тодоров задоволен од победата, но не и од играта

Утрински - 04.10.2012

Според тренерот на МЗТ играчите влегле со став дека ќе биде лесен натпревар, на што пак се должи лошиот почеток Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Александар Тодоров, на синоќешната прес - ...

“Металците“ продолжуваат со победите во АБА-лигата

Дневник - 04.10.2012

МЗТ Скопје продолжи со одличните резултати на стартот од својата авантура во АБА-лигата, откако на триумфот во Загреб на Цибона се надоврза со вечерашната победа од 63-59 над составот на Широки ...

Тренерот Тодоров ги критикува играчите на МЗТ

Дневник - 04.10.2012

Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Александар Тодоров на синоќешната прес - конференцијата по натпреварот со Широки изрази задоволство само од победата, но упати критики на играта на неговите играчи .

МЗТ Скопје подобар и од Широки– Тодоров задоволен само од победата не и од играта

Канал5 - 04.10.2012

Втора победа за кошаркарите на МЗТ Скопје во регионалната АБА лига. Во премиерата на домашен терен во регионалното друштво македонскиот шампион синоќа пред околу 3.000 гледачи во арената Борис ...

АБА Лига : МЗТ Скопје славеше со 63-59 против Широки Брег!

СуперСпорт - 04.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје забележаа уште една победа во АБА Лигата, овој пат во Скопје, против екипата на Широки Брег со 63-59! Многумина ги сметаа за аутсајдери во АБА Лигата, но кошаркарите на МЗТ ...

МЗТ, Игокеа, Цедевита и Партизан со максимален ефект во АБА лигата

Макфакс - 04.10.2012

Комплетирано е второто коло во регионалната АБА лига, екипата на МЗТ со победата над Широки, заедно се Партизан, Цедевита и Игокеа се наоѓа меѓу тимовите кои имаат максимален ефект.

Втора победа за МЗТ Скопје, совладан Широки

+инфо - 04.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје со 63-59 ја извојуваа втората победа во Јадранската лига откако синоќа во спортскиот центар „Борис Трајковски“ го совладаа тимот на Широки бријег во рамките од второто коло ...

Тодоров задоволен од победата, но не и од играта

Сител - 04.10.2012

Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Александар Тодоров на синоќешната прес - конференцијата по натпреварот со Широки изрази задоволство само од победата, но упати критики на играта на неговите играчи.

Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата

Inpress - 04.10.2012

Скопје, 4. октомври 2012 (ИНПРЕС) Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје го забележа и вториот триумф во регионалната кошаркарска лига.

Тодоров задоволен од победата, но не и од играта

Нетпрес - 04.10.2012

Тренерот на македонскиот шампион во кошарка МЗТ Скопје Аеродром, Александар Тодоров изрази задоволство од победата против Широко Бријег (63:59) во второто коло во АБА - лигата, но упати критики за ...

Тодоров: Среќен сум од победата, но не и од играта

СуперСпорт - 04.10.2012

Александар Тодоров на прес-конференцијата даде осврт на натпреварот со Широки, анализирајќи ги позитивните, но и негативните страни во играта на својот тим.

Чиста „десетка“ за Фемили (видео)

Екипа - 04.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје имаат слободен ден пред утре да по вечерниот тренинг да тргнат на пат кон Подгорица, каде што в недела ќе го одиграат мечот од третото коло од АБА-лигата против Будуќност.

МЗТ Скопје го покори и Широки

Курир - 04.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја остварија втората победа во регионалната АБА лига откако вечерва во 2.коло го совладаа Широки со 63:59.

Тодоров задоволен од победата, но не и од играта

МРТ - 04.10.2012

Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Александар Тодоров на синоќешната прес - конференцијата по натпреварот со Широки изрази задоволство само од победата, но упати критики на играта на неговите играчи.

Тодоров задоволен од победата, но не и од играта

Курир - 04.10.2012

Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Александар Тодоров на синоќешната прес - конференцијата по натпреварот со Широки изрази задоволство само од победата, но упати критики на играта на неговите играчи.

МЗТ извојува тешка победа над Широки

Кајгана - 04.10.2012

Кошаркарите на МЗТ ја забележаа втората победа во АБА лигата, откако на домашен терен тие го победија тимот на Широки со 63:59 (15:18, 22:13, 11:14, 15:14).

МЗТ Скопје подобар и од Широки Бријег

Сител - 04.10.2012

Македонскиот шампион МЗТ Скопје триумфира и во второто коло во АБА лигата, откако на домашен терен во салата “Борис Трајковски“ му одржа лекција и на босанскиот тим Широки Бријег, совладувајќи го со ...

Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата

МРТ - 04.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја остварија втората победа во регионалната АБА лига откако вчеравечер во 2.коло го совладаа Широки со 63:59.

Нова победа на МЗТ за максимален учинок во АБА лигата

Кирилица - 04.10.2012

„Втор меч, втора победа во АБА лигата, но за разлика од првиот натпревар, овој пат сум задоволен само од победата“, изјави веднаш по натпреварот тренерот на МЗТ, Александар Тодоров.

Тодоров: Задоволен сум од победата, но не и од играта

Денешен - 04.10.2012

Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Александар Тодоров на синоќешната прес – конференцијата по натпреварот со Широки изрази задоволство само од победата, но упати критики на играта на неговите играчи.

МЗТ, Игокеа, Цедевита и Партизан со максимален ефект во АБА лигата

Пулс24 - 04.10.2012

МЗТ, во средата, на домашен терен, потешко од очекувањата го победи Широки со 63:59. Цедевита втората победа ја забележа над Раднички од Крагуевац, хрватскиот преставник предводен од Вајт (12 поени) ...

Нова победа за МЗТ Скопје во АБА лигата

Либертас - 04.10.2012

МЗТ Скопје продолжи со одличните резултати на стартот од својата авантура во АБА-лигата, откако на триумфот во Загреб на Цибона се надоврза со синоќешната победа од 63-59 над составот на Широки ...

Тодоров: Задоволен само од резултатот, не и од играта

Вечер Прес - 04.10.2012

На дебито пред своите гледачи екипата на МЗТ Скопје против Широки ја прослави и својата втора победа (63:59) во игра во која не излезе од просечноста Кошаркарите на МЗТ Скопје и во вториот настап во ...

Тодоров задоволен од победата, но не и од играта

Точка - 04.10.2012

Тренерот на македонскиот шампион во кошарка МЗТ Скопје Аеродром, Александар Тодоров изрази задоволство од победата против Широко Бријег (63:59) во второто коло во АБА - лигата, но упати критики за ...

Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата

Идивиди - 04.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја остварија втората победа во регионалната АБА лига откако вечерва во 2.коло го совладаа Широки со 63:59.

МЗТ Скопје првпат пред своите гледачи во јадранската лига

Телма - 03.10.2012

Пет натпревари од второто коло ќе се одиграат во среда од регионалната кошаркарска АБА лига. По успехот во Загреб, македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром е домаќин на тимот на Широки, кој лани го ...

АБА лига: МЗТ Скопје го обезбеди и вториот триумф

Телма - 03.10.2012

МЗТ Скопје Аеродром продолжи со успешните настапи во кошаркарската АБА лига и го забележа и вториот триумф по ред, прв на домашен терен, откако славеше во среда тесно против Широки 63:59, во второто ...

Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата

Утрински - 03.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја остварија втората победа во регионалната АБА лига откако вечерва во 2.коло го совладаа Широки со 63:59 Најефикасен играч во победничката екипа на вечерашниот ...

Почна второто коло од АБА лигата

Дневник - 03.10.2012

Во регионалната кошаркарска АБА лига на распоредот се натпреварите од 2.коло, во кое Задар на домашен терен ја совлада Црвена Ѕвезда нанесувајќи му го вториот пораз на еден од главните фаворити за ...

Почна второто коло од АБА лигата

24 Вести - 03.10.2012

Во регионалната кошаркарска АБА лига на распоредот се натпреварите од 2.коло, во кое Задар на домашен терен ја совлада Црвена Ѕвезда нанесувајќи му го вториот пораз на еден од главните фаворити за ...

Тодоров: Широки е поквалитетен тим од Цибона

Нетпрес - 03.10.2012

Македонскиот шампион МЗТ Скопје вечерва во салата “Борис Трајковски” го пречекува тимот на Широки Бријег во рамките од 2. коло во АБА лигата.

Добри вести за шампионот: МЗТ со Гечевски и Николовски на мегдан против Широки

МКД - 03.10.2012

Македонските кошаркарски репрезентативци Тодор Гечевски и Кирил Николовски и покрај повредите дефинитивно ќе бидат во составот на МЗТ Скопје на денешната пресметка против босански Широки Ввин од 2.

Нека падне и Широки, МЗТ брка втора победа во АБА-лигата

Екипа - 03.10.2012

Домашната кошаркарска јавност со нетрпение го очекува вечерашниот дуел во СЦ „Борис Трајковски“ меѓу МЗТ Скопје и Широки бријег, на кој што македонскиот шампион ќе се обиде да стигне до својата втора ...

Во Широки исплашени пред вечерашниот меч: Во Скопје не чека пекол, кој треба да се преживее!

МКД - 03.10.2012

Крајно внимателни и со голема доза на страв од амбиентот што ги чека, кошаркарите на Широки ВВин го очекуваат вечерашниот меч со МЗТ Скопје од 2.

Бакиќ вечерва дебитриа во дресот на МЗТ Скопје

Сител - 03.10.2012

Љубителите на кошарката и навивачите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе имаат можност на теренот да го видат и новото засилување на екипата Борис Бакиќ.

Салата „Борис Трајковски“ полупразна пред стартот на МЗТ-Широки (ФОТО)

МКД - 03.10.2012

Триумфот на кошаркарите на МЗТ Скопје против големата Цибона среде Загреб минатиот викенд како и дебитантскиот настап во регионалната АБА-лига на домашен терен како да не беше доволна провокација за ...

Јадранската бајка продолжува, и Широки Бријег на колена пред МЗТ Скопје

Екипа - 03.10.2012

МЗТ Скопје продолжи со одличните резултати на стартот од својата авантура во АБА-лигата, откако на триумфот во Загреб на Цибона се надоврза со вечерашната победа од 63-59 над составот на Широки ...

МЗТ одигра тесно против Широки, но доволно за втор триумф во АБА-лигата

МКД - 03.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје веќе по втората средба од дебитантскиот настап во регионалната АБА-лига влегоа во друштво на еден Партизан, Унион Олимпија, Цедевита и Игокеа како досега непоразени екипи во ...

АБА: Втора победа за МЗТ Скопје

Спортманија - 03.10.2012

МЗТ Скопје ја оствари и втората победа во дебитантската сезона во кошаркарската АБА лига. Иако потешко од очекувањата, нашиот шампион вечерва пред своите фанови го победи Широки со 63:59 и се наоѓа ...

Тешко извојуван триумф на МЗТ

Оn.net - 03.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје во неизвесна завршница стигнаа до втората победа во АБА лигата, совладувајќи го тимот на Широки со 63:59.

АБА - ЛИГА: МЗТ Скопје му одржа лекција и на Широки Бријег

Нетпрес - 03.10.2012

Македонскиот шампион МЗТ Скопје триумфира и во второто коло во АБА лигата, откако на домашен терен во салата “Борис Трајковски“ му одржа лекција и на босанскиот тим Широки Бријег, совладувајќи го со ...

Втор триумф на МЗТ во АБА лигата

А1 On - 03.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје во својата дебитантска сезона во регионалната АБА лига влегоа во друштво на еден Партизан, Унион Олимпија, Цедевита и Игокеа како досега непоразени екипи во новата сезона ...

Тодоров: Задоволен сум само од победата и од ништо друго

МКД - 03.10.2012

Тренерот на МЗТ Скопје, Алекандар Тодоров, ги призна слабостите во играта на неговиот тим на прес-конференцијата по вечерашната победа на неговиот тим против Широки ВВин и дека „металците“ многу ...

Тодоров: Со ваква игра, среќа што победивме

Екипа - 03.10.2012

Тренерот на МЗТ Скопје, Александар Тодоров, потврди дека неговиот тим треба да биде среќен што стигна до победата. Проблемите на стартот на натпреварот од дуелот со Цибона се повторија уште еднаш, ...

Втор триумф на МЗТ во АБА лигата

Оff.net - 03.10.2012

Македонскиот шампион забележа нов триумф во регионалната кошаркарска лига. Во второто коло од АБА лига МЗТ Скопје го совлада босанскиот Широки со 63:59.

Почна второто коло од АБА лигата

Сител - 03.10.2012

Во регионалната кошаркарска АБА лига на распоредот се натпреварите од 2.коло, во кое Задар на домашен терен ја совлада Црвена Ѕвезда нанесувајќи му го вториот пораз на еден од главните фаворити за ...

МЗТ извојува тешка победа над Широки

Макфакс - 03.10.2012

Кошаркарите на МЗТ ја забележаа втората победа во АБА лигата, на домашен терен тие го победија тимот на Широки со 63:59 (15:18, 22:13, 11:14, 15:14).

Николовски: Мило ми е што ја оправдав довербата

Екипа - 03.10.2012

Кире Николовски беше еден од хероите на МЗТ Скопје на овој натпревар, со оглед на фактот дека веднаш по влегувањето во игра ја прекина црната серија на македонскиот шампион и ја врати неизвесноста во ...

Втора победа за МЗТ

ЗаЗабава - 03.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје го совладаа босанскиот шампион Широки во второто коло од јадранската АБА лига со 63-59. Широки одлично го отвори натпреварот кој се играше во Спортскиот центар "Борис ...

Втора победа за МЗТ, севте на домашен терен

Хитпортал - 03.10.2012

Ако некој се посомнева дека триумфот во Загреб беше случајност, истата пожртвувана игра му ја донесе и втората победа на тимот од Аеродром. Во Скопје, падна Широки.

Почна второто коло од АБА лигата

МРТ - 03.10.2012

Во регионалната кошаркарска АБА лига на распоредот се натпреварите од 2.коло, во кое Задар на домашен терен ја совлада Црвена Ѕвезда нанесувајќи му го вториот пораз на еден од главните фаворити за ...

АБА: Цедевита и Партизан до рутински победи

Екипа - 03.10.2012

Двата најголеми фаворити за титулата во АБА-лигата, Цедевита и Партизан, без поголеми проблеми славеа на своите натпревари од второто коло од регионалното натпреварување и останаа со стопроцентен ...

МЗТ Скопје го пречекува Широки

Хитпортал - 03.10.2012

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје вечерва ќе го има премиерниот настап во АБА лигата пред своја публика на натпреварот против Широки вечерва од 20.45 часот.

Тодоров: Широки е поквалитетен тим од Цибона

Точка - 03.10.2012

Македонскиот шампион МЗТ Скопје вечерва во салата “Борис Трајковски” го пречекува тимот на Широки Бријег во рамките од 2. коло во АБА лигата.

Почна второто коло од АБА лигата

Денешен - 03.10.2012

Во регионалната кошаркарска АБА лига на распоредот се натпреварите од 2.коло, во кое Задар на домашен терен ја совлада Црвена Ѕвезда нанесувајќи му го вториот пораз на еден од главните фаворити за ...

Втора победа за МЗТ во Јадранската лига

Точка - 03.10.2012

Кошаркарите на македонскиот шампион по победата над Цибона во Загреб, вечерва во Скопје ја остварија втората победа во АБА Лигата.

МЗТ го совлада Широки

Н.Македонија - 03.10.2012

Скопје вечерва го совлада тимот на Широки Бријег со 63-59. Ова е втората победа на македонскиот претставник во АБА-лигата, по големиот триумф над Цибона во Загреб Иако МЗТ вечерва не одигра како што ...

Широки не е Цибона, но заслужува респект

Н.Македонија - 03.10.2012

Притисок постои. Но тој ни оддалеку не е како оној што го чувствувавме пролетва пред финалните плејоф-натпревари за титулата, вели Тодоров, тренерот на МЗТ Скопје, пред денешниот меч во Скопје (20.15 ...

МЗТ Скопје брка втора победа во АБА лигата

Идивиди - 03.10.2012

Екипата на МЗТ Скопје по триумфот во Загреб против Цибона денес во СЦ „Борис Трајковски“ ќе атакува на втората победа во АБА лигата.

„Штрковите“ не летаат високо пред Широки

Дневник - 02.10.2012

Иако гостинот од БиХ за утрешниот натпревар се соочува со кадровски проблеми, во редовите на македонскиот шампион нема опуштање Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје по успешниот настап во ...

МЗТ Скопје брка втора победа во АБА лигата

24 Вести - 02.10.2012

Со фаворитска улога МЗТ Скопје го пречекува босанскиот Широки во второто коло од кошаркарската АБА лига. Триумфот над Цибона во воведниот настап покажа дека македонскиот шампион е дораснат за ...

Тодоров: Со мотивирана игра до победа над Широки

Канал5 - 02.10.2012

Пред вториот натпревар на македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје во силната регионална АБА лига, предводникот на тимот, Ацо Тодоров, ја смирува еуфоријата настаната по дебитантскиот триумф над ...

„Металците“ не го потценуваат Широки

Утрински - 02.10.2012

МЗТ Скопје вечерва ја има премиерата пред своите навивачи во АБА-лигата МЗТ Скопје не можеше многу да и' се израдува на историската победа во Загреб.

МЗТ гледа напред

Дневник - 02.10.2012

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје треба да ја заборави стартната победа против Цибона. Денеска (20.30 часот) го очекува премиерен настап пред домашната публика со неатрактивен, но многу ...

Тодоров бара МЗТ Скопје да не „лета во облаци“ против Широки

+инфо - 02.10.2012

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје утревечер (20,15 ч.) во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во рамките на второто коло од Јадранската лига го пречекува босанскиот тим Широки бријег, во ...

МЗТ подготвен за првиот домашен настап во АБА лигата

СуперСпорт - 02.10.2012

Со нови проблеми поради повреди во екипата, тренерот Александар Тодоров потенцираше на важноста да не се потцени противникот, кој во Скопје доаѓа без притисок, во слична ситуација како што МЗТ ...

МЗТ по победата над Цибона мислите ги насочува кон утрешниот натпревар против Широки

Сител - 02.10.2012

МЗТ Скопје веќе ја заборави победата против Цибона во првото коло од АБА-лигата и сите мисли сега ги насочува кон утрешната премиера пред домашната публика.

МЗТ Скопје брка втора победа во АБА лигата

МРТ - 02.10.2012

Екипата на МЗТ Скопје по триумфот во Загреб против Цибона утре во СЦ „Борис Трајковски“ ќе атакува на втората победа во АБА лигата.

Широки Бријег ослабен против МЗТ Скопје

Нетпрес - 02.10.2012

Противник на МЗТ Скопје во 2. коло (што ќе се одигра во среда во Борис Трајковски) во АБА-лигата, тимот на Широки Бријег, се соочува со големи проблеми уште на стартот во ова регионално ...

Два натпревара од второто коло во АБА лигата

МРТ - 02.10.2012

Со двата натпревара кои ќе се одиграат денеска стартува 2.коло од АБА (Јадранската) лига. Во Задар кај истоимената екипа гостува Црвена Звезда, додека во Љубљана играат Унион Олимпија и Сплит.

АБА лига, второ коло: МЗТ во среда против Широки

Макфакс - 02.10.2012

Во вторник и среда ќе се одиграат натпреварите од второто коло во регионалната АБА лига. Македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром, во среда во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе го пречека ...

Тодоров: Не смееме да го потцениме Широки

Спортманија - 02.10.2012

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје денеска одржа прес-конференција во пресрет на вториот натпревар во рамките на АБА лигата.

Гечевски повреден, Николовски ровит, лекарите решаваат кој од нив ќе игра

МКД - 02.10.2012

На денешната прес-конференција на претставниците на МЗТ Скопје, тренерот на актуелниот кошаркарски шампион Александар Тодоров, ја информираа јавноста дека Тодор Гечевски има незгодна повреда на ...

Гечевски неизвесен за мечот со Широки Бријег

Екипа - 02.10.2012

Шефот на стручниот штаб на МЗТ Скопје, Александар Тодоров, уште еднаш предупреди на големината на предизвикот пред македонскиот шампион во пресрет на утрешниот дуел со Широки бријег, прв за ...

Тодоров: Сега ние сме Цибона, а Широки е МЗТ

МКД - 02.10.2012

Нашиот триумфот во Загреб доведе во утрешната средба против Широки да влеземе како фаворити. Улогите сега се променети, сега ние сме Цибона, а противникот од БиХ е МЗТ Скопје поради што притисокот ...

Цибона е минато, на ред е Широки

Курир - 02.10.2012

Македонскио шампион МЗТ Скопје утре вечер ќе го одигра вториот натпревар во дебитантската сезона во АБА лигата. Македонскиот шампион утре вечер во салата „Борис Трајковски“ со почеток во 20:15 часот ...

Бакиќ: Знам колку тежи дресот на МЗТ

Курир - 02.10.2012

На денешната прес-конференција на МЗТ Скопје во пресрет на утрешниот дуел со Широки, присуствуваше и новиот играч на тимот од Аеродром, Борис Бакиќ.

Тодоров: „Без потценување на Широки“

Оn.net - 02.10.2012

Тренерот на МЗТ Скопје Александар Тодоров изјави дека само еден од тандемот репрезентативци Кирил Николовски и Тодор Гечевски ќе настапи на утрешниот дуел со Широки во рамките на второто коло од АБА ...

Гечевски неизвесен за Широки?

СуперСпорт - 02.10.2012

Еден од најдобрите кошаркари на МЗТ Скопје, Тодор Гечевски најверојатно нема да настапи на натпреварот против Широки Брег во среда.

Гечевски неизвесен за дуелот со Широки

Сител - 02.10.2012

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје утре со почеток во 20:15 часот го игра натпреварот од 2.коло од АБА лигата против тимот на Широки.

Тодоров: Фаворити сме, но не го потценуваме Широки

Макфакс - 02.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, во среда, во СЦ Борис Трајковски ќе го одиграат натпреварот од второто коло во АБА лигата.

Тодоров: Фаворити сме, но не го потценуваме Широки

Кајгана - 02.10.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, во среда, во СЦ Борис Трајковски ќе го одиграат натпреварот од второто коло во АБА лигата.

Гечевски под прашалник за дуелот со Широки Бријег

Нетпрес - 02.10.2012

Тренерот на македонскиот кошаркарски шампион Александар Тодоров, се соочува со проблеми околу повредите на кошаркарите во пресрет на 2.

Два натпревара од второто коло во АБА лигата

Сител - 02.10.2012

Со двата натпревара кои ќе се одиграат денеска стартува 2.коло од АБА (Јадранската) лига. Во Задар кај истоимената екипа гостува Црвена Звезда, додека во Љубљана играат Унион Олимпија и Сплит.

Широки Бријег ослабен против МЗТ Скопје

Точка - 02.10.2012

Противник на МЗТ Скопје во 2. коло (што ќе се одигра во среда во Борис Трајковски) во АБА-лигата, тимот на Широки Бријег, се соочува со големи проблеми уште на стартот во ова регионално ...

Гечевски под прашалник за дуелот со Широки Бријег

Точка - 02.10.2012

Тренерот на македонскиот кошаркарски шампион Александар Тодоров, се соочува со проблеми околу повредите на кошаркарите во пресрет на 2.

МЗТ Скопје брка втора победа во АБА лигата

Денешен - 02.10.2012

Екипата на МЗТ Скопје по триумфот во Загреб против Цибона утре во СЦ „Борис Трајковски“ ќе атакува на втората победа во АБА лигата.

Два натпревара од второто коло во АБА лигата

Денешен - 02.10.2012

Со двата натпревара кои ќе се одиграат денеска стартува 2.коло од АБА (Јадранската) лига. Во Задар кај истоимената екипа гостува Црвена Звезда, додека во Љубљана играат Унион Олимпија и Сплит.

АБА лига, второ коло: МЗТ во среда против Широки

Пулс24 - 02.10.2012

Македонскиот првак МЗТ Скопје Аеродром, во среда во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе го пречека босанскиот преставник Широки.

АМС им честиташе на МЗТ Скопје и на Металург

Либертас - 02.10.2012

Агенцијата за млади и спорт (АМС) упати честитки до кошаркарскиот и ракометниот шампион на Македонија, екипите на МЗТ Скопје и Металург по извојуваните победи викендов на европска сцена.

Гечевски неизвесен, се жали на повреда

Вечер Прес - 02.10.2012

Вечерва во салата "Борис Трајковски" (20,15 ч.) екипата на МЗТ Скопје е домаќин на шампионот на БиХ, Широки, со надеж дека ќе забележи и втора победа во лигата Вечерва, во салата "Борис Трајковски", ...

Нема еуфорија, Широки заслужува респект

Н.Македонија - 02.10.2012

Широки не е атрактивен противник, со педигре како Цибона на пример, но е противник што мора да се респектира, вели тренерот на „металците“ Тодоров КОШАРКА - МЗТ СКОПЈЕ ПО (НЕ)ОЧЕКУВАНАТА ПОБЕДА НАД ...

МЗТ режира победничка премиера во Загреб

Дневник - 01.10.2012

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром со победа на гостувањето кај Цибона (77-72) на сензационален начин го почна својот премиерен настап во Јадранската лига.

Доцниме зад МЗТ Скопје, но знаеме како да се вратиме на врвот – Дејан Јовановски за Канал 5

Канал5 - 01.10.2012

„Работнички во моментов не може да се споредува со МЗТ Скопје“, признава Дејан Јовановски. Спортскиот директор сепак верува дека клубот од Градски парк ќе постави сопствени стандарди за ...

Проблеми за Широки пред МЗТ

Оn.net - 01.10.2012

Следниот противник на „металците“ во рамките на АБА лигата има сериозни проблеми во тимот уште по првото одиграно коло во регионалната лига.

Широки му врачи отказ на Моровиќ

Макфакс - 01.10.2012

Лошиот почеток и поразот во првиот меч во АБА лигата, предизвикаа потреси во екипата на Широки, следниот противник на МЗТ Скопје Аеродром.

Широки брка и казнува играчи пред гостувањето во Скопје

Спортманија - 01.10.2012

По триумфот над Цибона на гостински терен, МЗТ Скопје по два дена ќе има можност да го продолжи победничкиот од во АБА лигата пред своите фанови.

Фото: Дебито на МЗТ во АБА лигата

Курир - 01.10.2012

Македонскиот шампион МЗТ Скопје дебитираше во регионалната АБА лига и тоа со победа на гостински терен против Цибона. МЗТ Скопје славеше на гостувањето кај Цибона со 77:72 со што имаше деби од ...

Откази и казни во Широки Бријег пред МЗТ

Екипа - 01.10.2012

Наредниот противник на МЗТ Скопје во АБА-лигата, тимот на Широки бријег, се соочува со големи проблеми уште на стартот од ова регионално натпреварување.

„Летаат“ казни и откази кај противникот на МЗТ во АБА лигата

Курир - 01.10.2012

МЗТ Скопје во среда во „Борис Трајковски“ ќе го одигра вториот меч од АБА лигата против Широки, тим кој е во големи проблеми во пресрет на овој натпревар.

Откази во Широки пред гостувањето во Скопје

Сител - 01.10.2012

Поразот во првото коло од Јадранската лига од Игокеа (63:69) на домашен терен донесе и неколку промени во составот на Широки следниот противник на МЗТ Скопје.

АМС упати честитки до КК МЗТ Скопје Аеродром и РК Металург

Сител - 01.10.2012

Агенцијата за млади и спорт денеска упати честитки до кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром и до ракометниот клуб Металург за успешно претставување на Македонија на меѓународнните клуски ...

„Фрчат“ откази и казни во Широки бријег пред гостувањето против МЗТ Скопје

+инфо - 01.10.2012

Кошаркарскиот клуб Широки бријег, кој е следен противник на македонскиот шампион МЗТ Скопје в среда во Скопје во спортскиот центар „Борис Трајковски“, се наоѓа во незавидна ситуација по серијата ...

АМС им честита на МЗТ Скопје и на Металург

+инфо - 01.10.2012

Агенцијата за млади и спорт (АМС) упати честитки до кошаркарскиот и ракометниот шампион на Македонија, екипите на МЗТ Скопје и Металург по извојуваните победи викендов на европска сцена.

Комплетирано првото коло од АБА лигата

МРТ - 01.10.2012

Во Ново Место, Словенија, вчеравечер се одигра последниот натпревар од 1.коло во регионалната кошаркарска АБА лига. Домаќинот Крка го совлада еден од дебитантите во ова натпреварување, а тоа е ...

Бакиќ: Едвај чекам да дебитирам за МЗТ

Екипа - 01.10.2012

Во таборот на МЗТ Скопје владее позитивна атмосфера по големиот триумф над Цибона, а „металците“ од денеска се дополнително засилени и за Борис Бакиќ.

АМС упати честитки до МЗТ Скопје и Металург

Курир - 01.10.2012

Агенцијата за млади и спорт денеска упати честитки до кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром и до ракометниот клуб Металург за успешно претставување на Македонија на меѓународнните клуски ...

Комплетирано првото коло од АБА лигата

Сител - 01.10.2012

Во Ново Место, Словенија, вчеравечер се одигра последниот натпревар од 1.коло во регионалната кошаркарска АБА лига. Домаќинот Крка го совлада еден од дебитантите во ова натпреварување, а тоа е ...

Комплетирано првото коло во Јадранската лига

+инфо - 01.10.2012

Кошаркарите на Крка синоќа со триумф над унгарскиот дебитант Шолнок од 71-56 го комплетираа првото коло во Јадранската АВА Лига.

Тодоров: Да останеме цврсто на земја, не очекуваат нови тешки дуели

СуперСпорт - 01.10.2012

Нашиот актуелен шампион имаше деби од соништата во АБА лигата со победа во Загреб над фаворизираната Цибона од 77-72. Во очекување на првиот настап пред домашната публика, тренерот Тодоров напоменува ...

Комплетирано првото коло од АБА лигата

Денешен - 01.10.2012

Во Ново Место, Словенија, вчеравечер се одигра последниот натпревар од 1.коло во регионалната кошаркарска АБА лига. Домаќинот Крка го совлада еден од дебитантите во ова натпреварување, а тоа е ...

Комплетирано е првото коло во Јадранската лига

Либертас - 01.10.2012

Кошаркарите на Крка синоќа со триумф над унгарскиот дебитант Шолнок од 71-56 го комплетираа првото коло во Јадранската АВА Лига.

Широки му врачи отказ на Моровиќ

Пулс24 - 01.10.2012

Широки на домашен терен загуби од Игокеа со 69:63, а начинот на кој екипата го загубила натпреварот предизвикал големо незадоволство кај раководството на клубот.

Штрковите ги прелетаа волците

Н.Македонија - 01.10.2012

„МЗТ Скопје ја изненади Цибона и себеси“, пишува „Вечерњи лист“, „како дете навивав за Цибона и не ни сонував дека по 20 години ќе дојдам тука како тренер и ќе победам“, рече тренерот Тодоров, по ...