TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови 54 заболени од свински грип во Македонија

Р.С.Европа - 15.11.2009

Во текот на последните 24 часа, во Макеоднија се регистрирани нови 54 луѓе заболени од свински грип, соопштуваат од Министерството за здравство.

Нови 54 заболени од свински грип

Алсат-М - 15.11.2009

Нови 54 заболени од новиот грип А Х1Н1 се регистрирани во текот на последните 24 часа информираат од Министерството за здравство.

Нови 54 заболени од свински грип за 24 часа

Сител - 15.11.2009

54 ново заболени од свински грип. Ова досега е најголема бројка на новозаразени за едно деноноќие.

Грипот ја однесе петата жртва во Хрватска

Inpress - 15.11.2009

Загреб, 15. ноември (ИНПРЕС) Според хрватскиот портал Индекс, во Загреб денес починал еден 53-годишен човек од последици од свинскиот грип.

Нови 35 заболени од свински грип во Македонија

Р.С.Европа - 14.11.2009

Нови 35 случаи на заболени од свински грип се регистрирани во последните 24 часа во Мaкедонија, соопштиле од министерството за здравство.

„Тамифлу“ само за најтешко болните и ризичните групи?

Утрински - 14.11.2009

Прашање на денот е кога антивирусниот лек „тамифлу“ ќе почне да им се дава само на најтешките случаи заболени од новиот грип.

Нови 42 заболени од грипот

МРТ - 14.11.2009

Девет од вкупно 42 нови случаи на новиот грип биле задржани на понатамошно лекување на Клиниката за инфективни болести во последното деноноќие, соопштија од ...

Во Хрватска за еден ден потврдени 42 случаи на грип

Нетпрес - 14.11.2009

Во Хрватска синоќа лабораториски биле потврдени 42 нови случаи на пандемиски грип. Вкупниот број моментално е 2.551 клинички случаи на грип кои не се ...

Во Македонија расте бројот на случаи на свински грип

Inpress - 14.11.2009

Скопје, 14. ноември (ИНПРЕС) Бројот на заболени од вирусот А Х1Н1 на свинскиот грип во Македонија секојдневно се зголемува.

Заболените од грип А стабилни

А1 - 13.11.2009

Од грипот А Х1Н1 се потврдени нови 42 заболени. На Клиниката за инфективни болести моментално се хоспитализирани 25 лица со свински грип.

Во Македонија уште 42 заболени од новиот грип

Р.С.Европа - 13.11.2009

Во изминативе 24 часа, во лабораторијата на Институтот за јавно здравје биле добиени 42 позитивни резултати на новиот тип на вирусот А.

Епидемија на грип тропа на врата

Утрински - 13.11.2009

За еден ден или само вчера се регистрирани рекордни 43 нови случаи на пандемски грип. Од нив речиси половината или 22 случаја се ученици од средните и ...

Во Србија потврдени 279 случаи на новиот грип

Форум - 13.11.2009

Во Србија досега се потврдени 279 заболувања од новиот грип, а регистрирани се 9 смртни случаи Последниот смртен случај е регистриран на 10 ноември кај пациент ...

Грција прогласи епидемија на свински грип

Алсат-М - 13.11.2009

По Србија и Бугарија, денеска и властите во Грција прогласија епидемија на грипот А, Х1-Н1. Вкупниот број потврдени случаи од вирусот се три илјади, од кои 330 ...

На лекарите никој не им објаснил за свинскиот грип

Алсат-М - 13.11.2009

Во примарното здравство лекарите велат дека никој не им објаснил какви мерки треба да преземаат доколку се случи ширење на грипот А, Х1-Н1.

Грција прогласи епидемија од новиот грип

Нетпрес - 13.11.2009

Центарот за контрола и превенција при министерството за здравство на Грција денеска прогласило епидемија од грип А/Х1Н1, пренесува РИА Новости.

Нови 42 заболени од грипот

Макфакс - 13.11.2009

Владимир Митоски 13 ноември 2009 Скопје Девет од вкупно 42 нови случаи на новиот грип биле задржани на понатамошно лекување на Клиниката за инфективни болести ...

Во Бугарија заболеноста од свински грип намалена за 10 проценти

Inpress - 13.11.2009

Софија, 13. ноември (ИНПРЕС) Заболеноста од грип е намалена за околу 10 проценти во споредба со минатата недела, велат од Министерството за здравство.

Расте бројот на заболени од новиот грип

А1 - 12.11.2009

Расте бројот на заболени од новиот грип. Сепак здравствените власти претпладнево не беа во можност јавно да го соопштат бројот на ново заболени.

Македонија - Епидемијата чука на врата

Време - 12.11.2009

Уште 32 нови случаи на болни од грип се регистрирани во изминатото деноноќие, а вчера околу пладне 160 болни со симптоми на грип и нивните семејства во паника ...

Пандемскиот грип ќе го изеде сезонскиот

Вест - 12.11.2009

Во однос на претходните години, на Инфективната клиника има поголем број лица со симптоми на грип, но повеќето имаат позитивен наод на пандемскиот грип, тврди ...

Прв случај во Крива Паланка

Дневник - 12.11.2009

Средношколец со симптоми на грип е првиот сомнителен случај на заболен од вирусот А(Х1Н1) во Крива Паланка.

Денеска нови 43 заболени од грипот, половината се средношколци

Алфа - 12.11.2009

Тестовите на Инфективната клиника денеска потврдија 43 нови заболени од свинскиот грип. Дури половина од нив се млади на возраст од 15 до 19 години, сите ...

Нови 43 заболени од новиот грип тип А (Х1Н1)

Сител - 12.11.2009

Последното деноноќие има 43 нови случаи на свински грип и уште 56 сомнителни чии анализи се во тек. Расте бројот и на случаите кои вирусот го добиле во земјава.

Во Хрватска трета жртва на новиот грип, во Бугарија за 24 часа над 600 заболени

Канал5 - 12.11.2009

Во Хрватска,трета жртва на новиот грип,а според ресорниот министер станува збор за постар човек болен од дијабетес ,кој би бил жртва и од сезонски грип.

Нови заболени ученици од пандемскиот грип - дали ќе се обработуваат изгубените часови?

Канал5 - 12.11.2009

Нови 43 заболени од вирусот А Ха1 Ен1.. Половина од нив се средношколци.. На Клиниката за инфективни болести во изминатово деноноќие биле прегледани дури 56 ...

Во Србија потврдени 266 заболени од новиот грип

Нетпрес - 12.11.2009

Во Србија се потврдени 266 случаи заболени од новиот тип на вирус А Х1Н1, соопшти институтот за јавно здравје “Батут”.

Во Битола нема заболени - се спроведува интензивна заштита

Inpress - 12.11.2009

Битола, 12. ноември (ИНПРЕС) Во Битола сеуште не е потврден случај на свински грип, но битолчани интензивно се заштитуваат.

Белград прогласи епидемија од свински грип

А1 - 11.11.2009

Бројот на заболени од новиот вирус А Х1Н1 во Македонија рапидно расте. Во нашето соседство Белград на својата територија прогласи епидемија.

Паника во Македонија, расте брoјот на заболени

А1 - 11.11.2009

Граѓаните во Македонија во паника од постојаното зголемување на бројот на заболени од новиот грип.

Драма на Македонец заболен од новиот грип

Утрински - 11.11.2009

Сараево - Македонскиот државјанин Султан Реџепи, заболен од свински грип е сместен на Инфективната болница во Сараево, откако двапати им избега на босанските ...

Училиштата носат мерки против грипот на своја рака

Утрински - 11.11.2009

Паниката од ширење на новиот грип во повеќе скопски училишта резултира со носење заштитни мерки на своја рака.

Се очекуваат резултатите за уште 30 сомнителни случаи

Телма - 11.11.2009

За 30 лица се чекаат резултати од анализите во лабораторијата на Институтот за јавно здравје и тие треба да бидат готови до крајот на денот.

Родителите прогласија распуст

Дневник - 11.11.2009

Да не се организира бојкот на наставата, а само децата што имаат симптоми на грип треба да останат дома и да се лекуваат , другите може да одат на училиште, ...

Нови 32 заболени од грипот А (Х1Н1)

Идивиди - 11.11.2009

Скопје, 10 ноември (МИА) - Според последните податоци од лабораторијата на Институтот за јавно здравје добиени попладнево во 17:30 часот кај 32 лица е ...

Свинскиот грип се шири, училиштата се празнат

Н.Македонија - 11.11.2009

Од новите 14 болни, петмина се ученици. Поради А/Х1Н1 има сé повеќе празни столчиња во училишните клупи, а се одложуваат и екскурзиите на учениците.

Маските можат да штетат ако не се користат правилно

Алфа - 11.11.2009

Дури 30 луѓе за кои се сомнева дека се заболени од свинскиот грип, чекаат резултати од анализите – кои треба да потврдат дали го имаат вирусот.

Свинскиот грип продолжува да се шири кај учениците

Алсат-М - 11.11.2009

Триесет и два нови случаи на заразени со вирусот Х1-Н1 се регистрирани во последните 24 часа, 29 од нив се ученици.

Драма на Македонец заболен од новиот грип во БиХ

МРТ - 11.11.2009

Македонскиот државјанин Султан Реџепи, заболен од свински грип е сместен на инфективната болница во Сараево, откако два пати им избега на босанските власти.

Нови 32 заболени од грипот А (Х1Н1)

МРТ - 11.11.2009

Според последните податоци од лабораторијата на Институтот за јавно здравје добиени попладнево во 17:30 часот кај 32 лица е потврдено присуство на новиот тип ...

Уште триесет и двајца заболени од новиот грип

Канал5 - 11.11.2009

Триесет и двајца новозаболени за едно деноноќие и најнов вкупен биланс од 139-мина инфицирани од новиот грип во земјава – ова е вчерашната бројка..

Нема новорегистрирани заболени од новиот грип, се чекаат резултати за 30 сомнителни случаи

Сител - 11.11.2009

За 30 лица се чекаат резултати од анализите во лабораторијата на Институтот за јавно здравје и тие треба да бидат готови до крајот на денот.

Нема нови грипозни, но се чекаат резултати за 30 сомнителни случаи

Кирилица - 11.11.2009

Ако ги распуштиме децата една недела можноста за нивно собирање на други места пак е присутна За 30 лица се чекаат резултати од анализите во лабораторијата на ...

Нема новорегистрирани заболени од новиот грип, се чекаат резултати за 30 сомнителни случаи

МРТ - 11.11.2009

За 30 лица се чекаат резултати од анализите во лабораторијата на Институтот за јавно здравје и тие треба да бидат готови до крајот на денот.

Заболени вкупно 149 лица од свински грип

Вечер Прес - 11.11.2009

Во лабораторијата на Институтот за јавно здравје вчера на проверка беа нови 30 сомнителни случаи на заболени од вирус А Х1Н1.

За 24 часа нови 32 позитивни на новиот вирус

Нетпрес - 11.11.2009

Во лабораторијата на Институтот за јавно здравје во последниве 24 часа се потврдени уште 32 нови случаи на заболени од новиот вирус А Х1Н1.

На лабораториска проверка нови 30 сомнителни случаи на новиот вирус

Нетпрес - 11.11.2009

Лабораторијата на Институтот за јавно здравје денеска проверува нови 30 сомнителни случаи на заболени од новиот вирус од типот А Х1Н1.

32 заболени од новиот грип

Inpress - 11.11.2009

Скопје, 11. ноември (ИНПРЕС) Кај 32 лица во Македонија е потврдено присуството на новиот грип А(Х1Н1), објави Институтот за јавно здравје во текот на ...

Македонец ширел свински грип и паника во Сараево

Inpress - 11.11.2009

Сараево, 11. ноември (ИНПРЕС) Султан Реџепи од Македонија, за кого е потврдено дека го има вирусот А Х1Н1, завчераутро, повторно избегал од Инфективната ...

14 нови заболени од грипот А Х1Н1

А1 - 10.11.2009

14 нови случаи, од кои најголем дел ученици се заразени со новиот грип А Х1Н1. Во гимназијата „Никола Карев“ има нови 5-мина заразени.

Македонија - Екскурзиите одложени до поздрави времиња

Време - 10.11.2009

Поради опасноста од новиот грип, повеќето директори на средните училишта низ земјава ги одложија веќе закажаните екскурзии во странство.

Македонија - Грипот пустоши низ училиштата

Време - 10.11.2009

Во средните училишта „Раде Јовчевски - Корчагин“, „Ѓорги Димитров“, „Марија Кири“ „Лазар Танев“, „Браќа Миладиновци“, „Кочо Рацин“ и во основните „Гоце ...

Нови 14 заболени од свински грип во Македонија

Р.С.Европа - 10.11.2009

Во Македонија во изминатите 24 часа, биле регистрирани 14 нови случаи на заразени со свински грип .Од нив десет се средношколци и основци, а другите се ...

Носете маска кога одите на лекар

Вест - 10.11.2009

И оние со симптоми на грип и оние што немаат симптоми при посета на матичните лекари треба да носат маски, за да се заштитат и себеси и другите додека се ...

Со грипот се шири и паниката

Утрински - 10.11.2009

Како што се шири грипот, така се шири и паниката меѓу населението. Во неколку скопски средни училиштата вчера децата на настава дошле со маски, а со заштита на ...

Нови 32 случаи на грип - екскурзиите се одложуваат

Телма - 10.11.2009

Во текот на последните 24 часа потврдени се 32 нови случаи на грип од тип на вирус А (Х1Н1). Во претходното соопштение од 14 часот беше информирано за 14 ...

Стравот од грипот затвори училиште

Дневник - 10.11.2009

Од заболените 107 лица, дури 85 отсто се скопјани, а од грипот се заразиле и две бремени жени, кои се на Клиниката за инфективни болести.

Вкупно 107 регистрирани заболени од новиот грип

Алфа - 10.11.2009

Вкупно 107 лабораториски потврдени случаи на заболување од новиот пандемскиот грип А/H1N1 се регистрирани од крајот на јуни заклучно со 9. ноември.

Грипот затвора училишта, се бара маска повеќе

Н.Македонија - 10.11.2009

Од 107 заболени, 68 отсто се на возраст од 10 до 25 години, а 38 отсто од вкупниот број заразени се ученици Тринаесет нови случаи заразени од грип А/Х1Н1 се ...

Во Украина 174 починати од новиот грип и респираторни инфекции

Алсат-М - 10.11.2009

Според најновите податоци на украинското Министерство за здравство, бројот на жртви на новиот грип и акутни респираторни инфекции од вчера е зголемен за 19 ...

Во Украина 174 починати од новиот грип и респираторни инфекции

Форум - 10.11.2009

Според најновите податоци на украинското Министерство за здравство, бројот на жртви на новиот грип и акутни респираторни инфекции од вчера е зголемен за 19 ...

Османи:Да се забранат екскурзиите,нови 14 заболени

Алсат-М - 10.11.2009

Османи најави дека ќе ја разгледаат можноста за набавка на дополнителни количини вакцини за сезонскиот грип Во последните 24 часа во Македонија се забележани ...

Училиштата продолжуваат со настава, екскурзиите се одложуваат

Идивиди - 10.11.2009

Скопје, 10 ноември (МИА) - Училиштата не се затвораат бидејќи се уште не е прогласена епидемија на новиот грип.

Градот Скопје испорача 300 литри течен сапун за училиштата

МРТ - 10.11.2009

Градот Скопје испорача 300 литри течен сапун во 21 средно училиште, преземајќи ги сите препорачани мерки за превенција од свинскиот грип Ова е соопштено во ...

Нови 13 лица заболени од грипот А (Х1Н1), досега вкупно 107 случаи

МРТ - 10.11.2009

Во последните 24 часа регистрирани се 13 лица позитивни на новиот грип од типот А (Х1Н1). Вчера се прегледани 63 сомнителни пациенти за кои се чека ...

Групно затворањето на училиштата засега нема

МРТ - 10.11.2009

Групно затварање на училиштата поради новиот грип сеуште нема да има но ќе се постапува индивидуално за секое училиште одделно со што не е исклучено затворање ...

Грипот А брзо се шири во Црна Гора

Кирилица - 10.11.2009

Во Црна Гора вчера се регистрирани уште два случаи на заболени од новиот вирус на грипот А (Х1Н1), објавено е денеска во Подгорица, а во соопштението се додава ...

Шеесет и три нови сомнителни случаи на новиот грип

Канал5 - 10.11.2009

Од новиот грип Х1 Н1 во Македонија моментално се заболени 107 лица, соопшти Комисијата за пандемија од грип.

Да нема екскурзии, а децата, освен грипозните, да одат на училиште

Кирилица - 10.11.2009

Ова се дел од препораките на Комисијата за пандемски грип кои денеска ги изнесе министерот за здравство Бујар Османи Да се одложат или да се забранат сите ...

Во Украина 174 починати од новиот грип и респираторни инфекции

Канал5 - 10.11.2009

Според најновите податоци на украинското Министерство за здравство, бројот на жртви на новиот грип и акутни респираторни инфекции од вчера е зголемен за 19 ...

Тодоров: Училиштата продолжуваат со настава

Кирилица - 10.11.2009

Прашан дали ќе препорача носење заштитни маски на училиште, министерот за образование рече дека препорака за тоа дава Министерството за здравство Училиштата не ...

Да се одложат екскурзиите, децата да одат на училиште, А оние со симптоми на грип да останат дома

Сител - 10.11.2009

Последните 24 часа свинскиот грип е потврден кај 14 пациенти од кои дури 10 се ученици. Со вирусот од тип А Х1Н1 се заразиле петмина средношколци од “Никола ...

Нови 32 заболени од грипот А (Х1Н1)

Кирилица - 11.11.2009

Маски треба да носат здравствените работници при преглед и лекување на пациент, како и лицата со симптоми на грип при посета на лекар Според последните ...

Македонски државјанин сместен во инфективна болница во Сараево

Сител - 10.11.2009

Македонскиот државјанин Султан Реџепи, заболен од свински грип е сместен на инфективната болница во Сараево, откако два пати им избега на босанските власти.

Нови 32 заболени од грипот А (Х1Н1)

Сител - 10.11.2009

Според последните податоци од лабораторијата на Институтот за јавно здравје добиени попладнево во 17:30 часот кај 32 лица е потврдено присуство на новиот тип ...

Реџепи од Македонија го заразил половина Сараево!?

Вечер Прес - 10.11.2009

Султан Реџепи, кој во БиХ дошол да ја врати украдената ќерка, со потврден вирус на свински грип, со своите три деца шетале низ Сараево, се возеле во трамвај, ...

14 новозаболени од свинскиот грип

Вечер Прес - 10.11.2009

14 позитивни резултати на новиот тип на вирус А (Х1Н1) се регистрирани во текот на последните 24 часа, известува лабораторијата на Институтот за јавно здравје ...

Во земјава до денеска регистрирани 107 случаи на новиот грип

Нетпрес - 10.11.2009

Од првиот случај на болен од новиот грип од типот А Х1Н1 во јуни до вчера во Македонија се регистрирани 107 случаи за заболени.

Во Србија има 258 заболени од вирусот А/Х1Н1

Нетпрес - 10.11.2009

Во Србија има 258 лица заболени од вирусот на новиот грип, а досега седуммина заразени починале, објавил денеска српскиот Институт за јавно здравство, јави ...

Османи: Наставата продолжува, родителите да не организираат бојкот

Нетпрес - 10.11.2009

Комисијата за пандемиски грип на утринскиот состанок препорач училиштата да продолжат да функционираат нормално и дека нема потреба од прекин на наставата, ...

Нови 14 позитивни на Х1Н1 во Македонија

Нетпрес - 10.11.2009

Во последново деноноќие во лабораторијата на Институтот за јавно здравје потврдени се 14 слуачи позитивни на новиот тип на вирусот А Х1Н1 од тестови направени ...

Вкупно 107 регистрирани заболени од новиот грип

Макфакс - 10.11.2009

Сашо Таневски 10 ноември 2009 Скопје Вкупно 107 лабораториски потврдени случаи на заболување од новиот пандемскиот грип А/H1N1 се регистрирани од крајот на ...

Драма на Македонец заболен од новиот грип во БиХ

Макфакс - 10.11.2009

Марина Виларова 10 ноември 2009 Сараево Македонскиот државјанин Султан Реџепи, заболен од свински грип е сместен на инфективната болница во Сараево, откако два ...

Одложување на екскурзиите поради грипот

Макфакс - 10.11.2009

Илија Лопарски 10 ноември 2009 Скопје Македонската Комисијата за пандемски грип денеска заклучи да се одложат сите планирани ученички екскурзии во државата и ...

Нема прекин на наставата во училиштата заради новиот грип

Inpress - 10.11.2009

Скопје, 10. ноември (ИНПРЕС) Училиштата ќе продолжат да функционираат нормално и нема да се прекинува наставата, изјави министерот за здравство Бујар Осамни по ...

Нови 13 заболени од грип А, регистрирани 107 случаи

А1 - 09.11.2009

Во последните 24 часа регистрирани се 13 лица позитивни на новиот грип од типот А (Х1Н1). Вчера се прегледани 63 сомнителни пациенти за кои се чека ...

Македонија - Секој трет ќе се зарази со грипот

Време - 09.11.2009

Новиот грип забрзано се шири во земјава за што говорат податоците дека за 24 часа има уште 20 нови заболени или околу 40 само за викендов.

Грипот навлегува во училиштата

Телма - 09.11.2009

Нови 13 случаи на новиот грип се потврдени со лабараторски испитувања во последните 24 часа, а се чекаат резултати за 63 сомнителни случаи.

Дваесет нови случаи на свински грип во последното деноноќие

Кајгана - 09.11.2009

Само за 24 часа, дваесет нови случаи на свински грип. Сите биле прегледани на Клиниката за инфективни болести и според лекарите се под соодветна медицинска ...

Свинскиот грип забрзано се шири, избегнувајте масовни собири

Н.Македонија - 09.11.2009

Епидемиолозите предвидуваат дека бројот на новозаболени од новиот пандемски грип уште побрзо ќе се зголемува.

Градот Скопје испорача 300 литри течен сапун за училиштата

Форум - 09.11.2009

Градот Скопје испорача 300 литри течен сапун во 21 средно училиште, преземајќи ги сите препорачани мерки за превенција од свинскиот грип Ова е соопштено во ...

Досега регистрирани 107 случаи со А (Х1Н1)

Идивиди - 09.11.2009

Скопје, 9 ноември (МИА) - Во последните 24 часа регистрирани се 13 лица позитивни на новиот грип од типот А (Х1Н1).

Триста литри течен сапун испорачан до средните училишта

Форум - 09.11.2009

Во сите 21 средно училиште на Градот Скопје денеска се дистрибуираат 300 литри течен сапун, а во наредниве денови до училиштата ќе се доставуваат дополнителни ...

13 нови случаи на свински грип во Македонија

Кајгана - 09.11.2009

Свинскиот грип забрзано се шири во Македонија. Во последното деноноќие има 13 нови случаи со што бројката на регистрирани се искачи на 107.

20 ученици од скопското угостителско училиште имаат свински грип

Алфа - 09.11.2009

Средношколците од скопското угостителско училиште кои беа на екскурзија во Турција денеска не дојдоа на настава.

Нови 13 лица заболени од свинскиот грипот, СЗО не поддржува затворање на училиштата

Форум - 09.11.2009

Во последните 24 часа регистрирани се 13 лица позитивни на новиот грип од типот А (Х1Н1). Вчера се прегледани 63 сомнителни пациенти за кои се чека ...

Грипот зема замав, нови 13 заболени

Алсат-М - 09.11.2009

Во Македонија првите 100 илјади вакцини за ризични групи се очекуваат до крајот на ноември. Нови 13 позитивни случаи заболени од грипот Х1Н1 се регистрирани во ...

Сто осумдесет средношколци под медицински надзор

Канал5 - 09.11.2009

Сто осумдесет средношколци во следените неколку дена ќе бидат под медицински надзор, откако по враќањето од екскурзија од Будимпешта кај некои од нив е ...

Во Хрватска се шири епидемијата на новиот грип

Канал5 - 09.11.2009

Епидемијата на новиот грип и натаму се шири во Хрватска, а само во Инфективната болница во Загреб дневно на лекарите им се обраќаат 200 нови пациенти поради ...

Во Хрватска и натаму се шири Епидемијата на новиот грип

Сител - 09.11.2009

Епидемијата на новиот грип и натаму се шири во Хрватска, а само во Инфективната болница во Загреб дневно на лекарите им се обраќаат 200 нови пациенти поради ...

300 литри течен сапун испорачани до средните училишта

Сител - 09.11.2009

Градот Скопје ги презема сите препорачани мерки за превенција од свинскиот грип кај учениците во средните училишта на Град Скопје.

Пандемијата на новиот грип ќе трае уште две години, тврди бугарски академик

Канал5 - 09.11.2009

Светската здравствена организација прогнозира дека пандемијата на новиот грип од типот А на вурусот Х1Н1 ќе трае околу две години, по што вирусот послабо ќе се ...

Според прогнозите на СЗО пандемијата на новиот грип ќе трае уште приближно две години, тврди бугарски академик

Кирилица - 09.11.2009

Светската здравствена организација прогнозира дека пандемијата на новиот грип од типот А на вурусот Х1Н1 ќе трае околу две години, по што вирусот послабо ќе се ...

300 литри течен сапун за средните училишта за превенција на Х1Н1

Кирилица - 09.11.2009

Градските власти им препорачуваат на директорите и професорите во средните училишта да им ги појаснат симптомите од новиот вирус на учениците Заради превенција ...

Нови 13 лица заболени од А Х1Н1, досега регистрирани 107 случаи

Кирилица - 09.11.2009

Mеѓу заболените има две бремени жени, четири здравствени работници, а најголем број од заболените ученици се од средното угостителско училиште „Лазар Танев“ Во ...

Тринаесет нови случаи на заболени од новиот грип во Македонија

Канал5 - 09.11.2009

Се зголемува бројот на ученици заболени од грипот А Ха 1 Ен 1. Најмногу случаи засега има во средното угостителско училиште во Скопје Лазар Танев, 20, поради ...

Тодоров: Препорака да се прекинат школските екскурзии

Канал5 - 09.11.2009

Министерството за образование препорачува да се прекинат средношколските екскурзии. Министерот Никола Тодоров во интервју за Канал 5 вели дека немаат ...

13 нови случаи на свински грип за едно деноноќие

Сител - 09.11.2009

Свинскиот грип забрзано се шири во Македонија. Во последното деноноќие има 13 нови случаи со што бројката на регистрирани се искачи на 107.

Ќе се затворат ли училиштата поради грипот?

Канал5 - 09.11.2009

Пред гимназијата Никола Карев во Скопје каде по враќањето од Будимпешта десет ученици и еден професор имаат симптоми на грип е нашата Мими Поповска.

Нови 13 позитивни и 63 сомнителни случаи на заразени со свински грип

Вечер Прес - 09.11.2009

Масовно носење маски се уште не се препорачува, а препорака од ресорното министерство е во овој период да не се организираат екскурзии и масовни собири Во ...

300 литри течен сапун за средните училишта

Нетпрес - 09.11.2009

Тристотини литри течен сапун испорачал Град Скопје во 21 средно училиште, со што ги презема сите препорачани мерки за превенција од свинскиот грип, јавуваат од ...

Градот Скопје испорача 300 литри течен сапун за училиштата

Макфакс - 09.11.2009

Маја Поповска 09 ноември 2009 Автор: mab/pa Скопје Градот Скопје испорача 300 литри течен сапун во 21 средно училиште, преземајќи ги сите препорачани мерки за ...

Групно затворањето на училиштата засега нема

Макфакс - 09.11.2009

Владимир Митоски 09 ноември 2009 Скопје Групно затварање на училиштата поради новиот грип сеуште нема да има но ќе се постапува индивидуално за секое училиште ...

Во Загреб, четворица заболени од свинскиот грип се борат за живот

Inpress - 09.11.2009

Загреб, 9. ноември (ИНПРЕС) Официјално, во Хрватска е регистриран само еден смртен случај како последица на компликации предизвикани од грипот Х1Н1.

Во Бугарија над 175 илјади болни од грип

Inpress - 09.11.2009

Софија, 9. ноември (ИНПРЕС) На 10 илјади грагани, во Бугарија се заболени 250 од новиот грип, така што оваа просечност дава вкупна бројка на заболени од над ...