TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Робертсон не слета во Скопје, со Трајковски телефонски муабетеа

Вест - 19.01.2002

Генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, вчера не дојде да го посети Скопје и да се види со македонските државни и партиски лидери. Причина за одложување на доаѓањето беше густата магла над Скопскиот аеродром, заради што во Брисел било одлучено воопшто да не се поаѓа на пат.

Робертсон кружеше над Скопје наострен за двобој со Георгиевски

Дневник - 19.01.2002

шефот на нато НЕ ДОПАТУВА ВО ЗЕМЈАВА Густата магла на скопскиот аеродром "Петровец" вчера го натера генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, да ја прекине турнејата по земјите-аспиранти за членство во Алијансата и да се врати во Брисел.

Маглата го спречи Робертсон да слета во Македонија

А1 - 18.01.2002

Генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, ја одложи посетата на Македонија планирана за денеска, поради лошите временски услови во Скопје. Маглата на скопскиот аеродром, беше причина поради која специјалниот авион на првиот човек на Алијансата не можеше да слета и по тричасовно чекање во ...

Албанија може да влезе во големото семејство НАТО

А1 - 18.01.2002

„Вратите на Алијансата се отворени и сите девет земји кандидати се рамноправни“, изјави синоќа во Тирана генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, зборувајќи за прием на нови членки во Алијансата. Првиот човек на НАТО, по средбата со премиерот Мета, како добри ги оцени реформите во албанската ...

Робертсон денеска во Скопје

Утрински - 18.01.2002

Во рамките на турнејата за проширување на Алијансата Генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, денеска ќе допатува во Скопје, каде што треба да има средби со највисоки македонски државни раководители. Како што е најавено, Робертсон доаѓа во рамките на турнејата по земјите кои што бараат ...

Робертсон и Гама во "контролна мисија" во Македонија

Дневник - 18.01.2002

ЕМИСАРИ НА НАТО И ОБСЕ ВО СКОПЈЕ Генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, денеска ќе престојува во посета на Македонија во рамките на својата турнеја по сите земји-кандидати за членство во Алијансата. Цел на неговата посета, според официјалното соопштение, се Акциониот план за членство и ...

Робертсон утре во Македонија

А1 - 17.01.2002

Генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон во петок ќе допатува во Скопје, каде што треба да има средби со највисоки македонски државни раководители. Како што е најавено, Робертсон доаѓа во рамките на турнејата по земјите кои што бараат членство во НАТО, меѓу кои е и Македонија.

Робертсон: „Словачка во НАТО по изборите“

А1 - 17.01.2002

Генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон словачката молба за членство во Алијансата ја поврза со изборите, што во таа земја треба да се одржат кон крајот на оваа година, а на кои поранешниот авторитарен претседател Владимир Мечијар би можел да се врати на власт.

Редукцијата на мисијата на НАТО во БиХ е прашање на време

Капитал - 17.01.2002

Според генералниот секретар на НАТО Џорџ РобертсонРедукцијата на мисијата на НАТО во БиХ е прашање на времеНекои земји, вклучувајќи ја и Америка, сакаат значителна редукција на трупите во Босна и Херцеговина Некои земји, вклучувајќи ја и Америка, сакаат значителна редукција на трупите во Босна и ...

Робертсон в петок во Скопје

Утрински - 16.01.2002

Според најавите од Брисел Генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, в петок ќе допатува во Скопје, каде што треба да има средби со највисоки македонски државни раководители. Како што е најавено, Робертсон доаѓа во рамките на турнејата по земјите коишто бараат членство во НАТО, меѓу кои е и ...

Ќе видиме какво оружје купила Македонија!

Дневник - 16.01.2002

ИНТЕРВЈУ: ЏОРЏ РОБЕРТСОН Одбранбените потреби на Македонија не бараат големи количества тешко оружје, затоа што таквото оружје не е релевантно за да биде Македонија членка на НАТО или за да се брани, вели генералниот секретар на НАТО Генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, в петок пристигнува ...

Робертсон: „Криминалците треба да бидат третирани согласно законот“

А1 - 15.01.2002

„Поранешната ОНА јасно стави до знаење дека го напушта насилството и дека е дел од демократскиот процес. Нема сомневање дека има дисидентски елементи, кои јас ги класифицирам како криминалци и тие треба да бидат третирани согласно законот“, изјави генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, во ...

А1 интервју со генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон

А1 - 14.01.2002

Генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон в петок доаѓа во Скопје. Во агендата на првиот човек на Алијансата за оваа недела стои официјална посета на сите земји кандидати за членство во НАТО, меѓу кои е и Македонија. Во интервју за А1 Џорџ Робертсон, генералниот секретар на НАТО, изјави дека ...