TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На 27 август закажана седницата за законот за Јавно обвинителство

Сакам да кажам - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот Закон за Јавно обвинителство на 27 август, по одморите. Предлог-законот, за кој е потребно двотретинско мнозинство, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена постапка.

Седницата за законот за Јавно обвинителство закажана за 27 август

Алсат-М - 28.07.2019

Седницата за предложениот Закон за Јавно обвинителство собранискиот спикер, Талат Џафери, ја закажа за 27 август. Предлог законот е со европско знаменце и ќе се носи по скратена постапка. За негово донесување е потребно двотретинско мнозинство од ...

Седницата за Законот за јавно обвинителство на крајот на август

Фокус - 28.07.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, седницата на која ќе се расправа за Законот за јавно обвинителство ја закажа за 27-ми август. Пратениците најпрво ќе одат на одмор, а потоа се враќаат на работа во своите пратенички клупи.

Предлог-законот за јавно обвинителство на собраниска седница на 27 август

Независен - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот закон за јавно обвинителство на 27 август. Предлог законот, како што може да се види на веб-страницата на Собранието, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена ...

Седницата за Законот за јавно обвинителство на 27 август

Слободен Печат - 28.07.2019

За донесување на овој закон потребно е двотретинско мнозинство во Парламентот. Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот закон за јавно обвинителство на 27 август.

Предлог-законот за јавно обвинителство на собраниска седница на 27 август

Сител - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот закон за јавно обвинителство на 27 август. Предлог законот, како што може да се види на веб-страницата на Собранието, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена ...

Предлог-законот за јавно обвинителство на собраниска седница на 27 август

А1 On - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот закон за јавно обвинителство на 27 август. Предлог законот, како што може да се види на веб-страницата на Собранието, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена ...

Законот за јавно обвинителство пред пратениците на 27-ми август

Р.С.Европа - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот Закон за Јавно обвинителство на 27-ми август. Предлог-законот, за кој е потребно двотретинско мнозинство, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена постапка.

На 27 ми август закажана седница за Законот за јавно обвинителство

ММС - 28.07.2019

Седницата за предложениот Закон за Јавно обвинителство собранискиот спикер, Талат Џафери, ја закажа за 27 август. Предлог законот е со европско знаменце и ќе се носи по скратена постапка. За негово донесување е потребно двотретинско мнозинство од ...

Џафери ја закажа седницата за Законот за јавно обвинителство

Press24 - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот Закон за Јавно обвинителство на 27 август, по одморите. Предлог-законот, за кој е потребно двотретинско мнозинство, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена ...

Пратениците прво на одмор, па на крајот на август на расправа за јавното обвинителство

+инфо - 28.07.2019

Пратениците прво ќе одат на одмор, а кога ќе се вратат ќе расправаат за Законот за јавно обвинителство. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, седницата ја закажа за 27 август. Владата испрати свој предлог до законодавниот дом во кој ги прифати ...

Расправа за јавното обвинителство кон крајот на август

Нетпрес - 28.07.2019

Пратениците прво ќе одат на одмор, а кога ќе се вратат ќе расправаат за Законот за јавно обвинителство. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, седницата ја закажа за 27 август. Владата испрати свој предлог до законодавниот дом во кој ги прифати ...

Предлог-законот за јавно обвинителство на собраниска седница на 27 август

Курир - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот закон за јавно обвинителство на 27-ми август. Предлог законот, како што може да се види на веб-страницата на Собранието, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена ...

Собранието на 27 август ќе расправа за Законот за Јавно обвинителство

Нова ТВ - 28.07.2019

Измените на Законот за јавно обвинителство во собраниска процедура ќе се најде на крајот на август, откако пратениците ќе се вратат од годишен одмор. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, седницата ја закажа за 27 август.

Седницата за Законот за Јавно обвинителство закажана на 27 август

Алфа - 28.07.2019

На 27 август, по одморите на пратениците, закажана собраниска седница за владиниот предлог Закон за Јавно обвинителство. Поддршка за ова законско решение, од политичките партии досега дадоа само владините коалициони партнери СДСМ и ДУИ, додека пак ...

Предлог-законот за јавно обвинителство на собраниска седница на 27 август

Локално - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот закон за јавно обвинителство на 27 август. Предлог законот, како што може да се види на веб-страницата на Собранието, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена ...

Предлог-законот за јавно обвинителство на собраниска седница на 27 август

Опсервер - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот закон за јавно обвинителство на 27 август. Предлог законот, како што може да се види на веб-страницата на Собранието, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена ...

Пратениците прво ќе се одмораат, па ќе расправаат за законот за Јавно обвинителство

Вечер Прес - 28.07.2019

Пратениците за предложениот Закон за Јавно обвинителство ќе расправаат по одморите. Собранискиот спикер Талат Џафери седницата ја закажа за 27 август. Предлог-законот е со европско знаменце и ќе се носи по скратена постапка.

Седницата закажана на 27 август: Законот за јавно обвинителство ќе одмора летово

PressingTV - 28.07.2019

Спикерот Џафери ја закажа седницата за предлог-законот за јавно обвинителство на 27 август. Законот е со европско знаменце и ќе се носи по скратена постапка. Ова е очекуван епилог откако власта и опозицицијата се се уште далеку од договор за ...

Законот за јавно обвинителство пред пратениците на 27-ми август

iPortal - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот Закон за Јавно обвинителство на 27-ми август. Предлог-законот, за кој е потребно двотретинско мнозинство, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена постапка.

Политички летен распуст: Судбината на СЈО пред пратениците дури на 27 август

еМагазин - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот закон за јавно обвинителство на 27 август. Предлог законот, како што може да се види на веб-страницата на Собранието, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена ...

Предлог-законот за јавно обвинителство на собраниска седница на 27 август

Република - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот закон за јавно обвинителство на 27 август. Предлог законот, како што може да се види на веб-страницата на Собранието, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена ...

Седницата за законот за Јавно обвинителство закажана за 27 август

Вечер Прес - 28.07.2019

Седницата за предложениот Закон за Јавно обвинителство претседателот на Собрание, Талат Џафери, ја закажа за 27 август. Предлог законот е со европско знаменце и ќе се носи по скратена постапка.

СОБРАНИЕ: Џафери набоде европско знаменце за предлог-законот за СЈО, а седницата ја закажа по летниот распуст на 27 ...

Денешен - 28.07.2019

Собранискиот спикер Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот закон за јавно обвинителство на 27 август. Предлог законот, како што може да се види на веб-страницата на Собранието, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена постапка.

Предлог-законот за јавно обвинителство на собраниска седница на 27 август

24Инфо - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот закон за јавно обвинителство на 27 август. Предлог законот, како што може да се види на веб-страницата на Собранието, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена ...

Пратениците пред Голема Богородица ќе му ја мислат на Законот за ЈО

Фактор - 28.07.2019

Пратениците прво ќе одат на одмор па ќе одлучуваат за новиот Закон за јавно обвинителство. Ова станува јасно од закажаниот датум за седницата. Имено , собранискиот спикер Талат Џафери донел одлука седницата да биде закажана за 27 август, ден пред ...

Предлог-законот за јавно обвинителство на собраниска седница на 27 август

MTM - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот закон за јавно обвинителство на 27 август. Предлог законот, како што може да се види на веб-страницата на Собранието, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена ...

Расправа за јавното обвинителство кон крајот на август

Точка - 28.07.2019

Пратениците прво ќе одат на одмор, а кога ќе се вратат ќе расправаат за Законот за јавно обвинителство. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, седницата ја закажа за 27 август. Владата испрати свој предлог до законодавниот дом во кој ги прифати ...

Собраниската расправа за Законот за Јавно обвинителство закажана за 27 август

Н.Македонија - 28.07.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, Собраниската расправа за измените на Законот за Јавно обвинителство ја закажа за 27 август, откако пратениците ќе се вратат од годишен одмор. Предлог-законот, за кој е потребно двотретинско мнозинство ќе се ...

Предлог-законот за јавно обвинителство пред пратениците на крајот на август

MakPress - 28.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за предложениот закон за јавно обвинителство на 27 август. Предлог законот, како што може да се види на веб-страницата на Собранието, е со европско знаменце и ќе се носи по скратена ...

Седницата за Законот за јавно обвинителство закажана на 27 август

1tv - 28.07.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, седницата на која ќе се расправа за Законот за јавно обвинителство ја закажа за 27-ми август. Пратениците најпрво ќе одат на одмор, а потоа се враќаат на работа во своите пратенички клупи.

И власта и опозицијата со Предлог - Закон за јавно обвинителство, кои се клучните разлики?

Канал5 - 27.07.2019

И ВМРО-ДПМНЕ има свој Предлог- Закон за јавното обвинителство наспроти владиното законско решение кое со европско знаменце е веке испратено во Собранието. Формирање на посебно Одделение за гонење на висока корупција на кривични дела сторени од ...

Дисциплински ќе може да одговараат членови на Советот на јавни обвинители

А1 On - 27.07.2019

На седницата на Собранието на 27 август, заедно со Законот за јавното обвинителство, по скратена постапка пред пратениците ќе се најде и Законот за Советот на јавни обвинители. Овој закон е донесен пред 12 години и бил изменет само еднаш во 2011 ...

Постои политизирана селективна правда, пишува ВМРО-ДПМНЕ во предлог-законот за Јавно обвинителство

А1 On - 27.07.2019

Во предлог-законот за Јавно обвинителство на ВМРО-ДПМНЕ, партијата предлага државниот јавен обвинител да одлучува за обвиненијата на СЈО кои до судот се поднесени до закоснкиот рок од 30 јули 2017 година, а тој понатаму да одлучи кому ќе ги делегира ...

Обвинителството не им простува на вмровците, а за другите со 53% се одбива истрага

Република - 27.07.2019

Институциите не функционираат во откривање и санкционирање на криминалот, но затоа пораснале граѓанските кривични пријави заради оваа нефункционалност, која ОЈО и СЈО селективно ја процесуираат понатаму, е главниот заклучок базиран на статистички ...

„Партиите да не се мешаат во изборот на главниот обвинител“, експертите со поделени мислења за неговиот избор

ТВ21 - 26.07.2019

Политичките партии не треба да се мешаат во изборот на новиот специјален обвинител кој што според новиот закон треба да дојде во јавното обвинителство против организиран криминал и висока корупција.

Ако не се изгласа новото законско решение, СЈО нема да престане да работи, рече Заев

Кумановски м. - 26.07.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска одговори на повеќе прашања од пратениците, во Собранието на Република Северна Македонија, на чијшто дневен ред се пратенички прашања.

Собраниска седница за Предлог законот за Јавно обвинителство закажана на 27 август

CivilMedia - 26.07.2019

Предлог законот за Јавно обвинителство на собраниска седница ќе се најде на 27 август, со европско знаменце, по скратена постапка. Владата го достави до предлог -законот за ЈО до Собранието на 23 јули, а вчера премиерот Зоран Заев изјави дека ...

Мицкоски: Предложениот Закон за ЈО од страна на власта ќе ја направи Јанева републички обвинител

MakPress - 26.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес-конференцијата во седиштето на партијата побара и детална истрага за директна или индиректна поврзаност на останатите обвинители од СЈО во врска со случајот рекет, но и со псевдонимите за кои, ...

Заев: Опозицијата може и Никола Груевски да го предложи за обвинител

24 Вести - 25.07.2019

Ако и дадеме можност на опозицијата да предлага јавен обвинител верувам дека ќе го предложат и Никола Груевски, бидејќи се што се прави во моментов е да се блокира правдата, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашањето поставено од ...

Груби: Обвинителот на новото обвинителство да се избира со Бадентер

Фокус - 25.07.2019

Пратеничката група на ДУИ бара обвинителот на новото споено обвинителство Советот на обвинители да го избира со двојно Бадентерово мнозинство. Во однос на резервата што беше искажана за предлогот на премиерот Зоран Заев обвинителката Вилма Рускоска ...

Зекири кон Заев: Дали ќе се постави Панчевски за обвинител или ќе го вратиме Зврлевски, кои не се синоним за правда!?

Фокус - 25.07.2019

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, на денешната седница за пратенички прашања го праша премиерот Заев дали јавен обвинител ќе се одбира по предлог на опозицијата. „Дали имате намера да продолжите јавен обвинител да се одбира по предлог на ...

Опозицијата да може и Груевски ќе го предложи за јавен обвинител, вели Заев

Фокус - 25.07.2019

Низ критики упати премиерот Зоран Заев, по предлогот на опозицијата за јавен обвинител да биде поставен Владимир Панчевски. „Значи сите ја знаеме историјата на Владимир Панчевски и неговата работа и злоупотребите со АКМИС системот.

Партиски препукувања – кој да биде шеф на идното СЈО?

24 Вести - 25.07.2019

Вилма Русковска, Владимир Панчевски, а зошто не и Никола Груевски?! Решението за клучното прашање од кое ни зависи датумот во октомви преговарачите како да го свртеа на шега. ДУИ денеска побара Бадентер за законот за јавно обвинителство, но и порача ...

Заев: Опозицијата да може Груевски ќе го предложи за Јавен обвинител

Канал5 - 25.07.2019

Предлог Законот за јавното обвинителство и актулените афери беа во фокусот на интересот на пратениците на денешната последна собраниска седница за пратенички прашања, пред годишните одмори.

Заев: Обврска на сите е да го изгласаме законското решение кое што е компромис

Press24 - 25.07.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска одговори на повеќе прашања од пратениците, во Собранието на Република Северна Македонија, на чијшто дневен ред се пратенички прашања. Во врска со Законот за јавно обвинителство, премиерот Заев рече дека ...

Груби: Обвинителот на новото обвинителство да се избира со Бадентер и зошто да не биде Албанец

Курир - 25.07.2019

Пратеничката група на ДУИ бара обвинителот на новото споено обвинителство Советот на обвинители да го избира со двојно Бадентерово мнозинство. Во однос на резервата што беше искажана за предлогот на премиерот Зоран Заев обвинителката Рускоска да ...

Политичка игра на тронови со Обвинителството

Р.С.Европа - 25.07.2019

Со политичкото надмудрување околу решението за новото Обвинителство покажуваме дека ништо не сме научиле од лекцијата што е владеење на право и независен правосуден систем, велат правниците.

Груби: Обвинителот на новото обвинителство да се избира со Бадентер и зошто да не биде Албанец

Сител - 25.07.2019

Пратеничката група на ДУИ бара обвинителот на новото споено обвинителство Советот на обвинители да го избира со двојно Бадентерово мнозинство. Во однос на резервата што беше искажана за предлогот на премиерот Зоран Заев обвинителката Рускоска да ...

Груби: Шефот на новото Обвинителство да се бира по бадентер

А1 On - 25.07.2019

Шефoт на новото Обвинителство да се избира по бадентер, ќе бара преку амандман пратеничката група на ДУИ. – Знате дека Катица Јанева беше избрана со двојно мнозинство. Сега бараме интервенција во новиот закон за Јавното Обвинителство, а тоа го ...

ДУИ бара „Бадентер“ за избор на шефот на новото обвинителство

Независен - 25.07.2019

Пратеничката група на ДУИ бара шефот на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција да се и збира со двојно или Бадентерово мнозинство, иако с о новиот предлог-закон што го подготви владата е предвидено оваа постапка да оди преку ...

Груби: Шефот на новото Обвинителство да се бира по бадентер, и зошто да не биде Албанец

Press24 - 25.07.2019

Шефoт на новото Обвинителство да се избира по бадентер, ќе бара преку амандман пратеничката група на ДУИ. -Немаме резерва кон ниту една личност, но работа на Советот на обвинители е да избира обвинител, не е работа на Ахмети, Груби, Џафери.

Заев: Опозицијата може и Никола Груевски да го предложи за обвинител

А1 On - 25.07.2019

Ако и дадеме можност на опозицијата да предлага јавен обвинител верувам дека ќе го предложат и Никола Груевски, бидејќи се што се прави во моментов е да се блокира правдата, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашањето поставено од ...

Заев: Ако ѝ дадам на опозицијата да предложи обвинител, ќе го предложат Груевски

+инфо - 25.07.2019

Пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири на денешната собраниска седница на која се поставуваат пратенички прашања, го потсети премиерот Зоран Заев дека ветил оти по две години од мандатот опозицијата ќе го предлага јавниот обвинител.

Заев: Опозицијата може и Никола Груевски да го предложи за обвинител

Сител - 25.07.2019

Ако и дадеме можност на опозицијата да предлага јавен обвинител верувам дека ќе го предложат и Никола Груевски, бидејќи се што се прави во моментов е да се блокира правдата, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашањето поставено од ...

Заев: Опозицијата можеби го сака и Никола Груевски за обвинител

Слободен Печат - 25.07.2019

Пратеникот Мухамед Зекири на денешните пратенички прашања праша дали е прифатливо опозицијата да го предлага јавниот обивнител, како што СДСМ ветуваше пред две години. -Брилјантен е прелдогот на опозицијата тоа да биде Владимир Панчевски, човек кој ...

ДУИ бара шефот на новото обвинителство да се бира со Бадентерово мнозинство

МКД - 25.07.2019

Пратеничката група на ДУИ бара шефот на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција да се избира со двојно или Бадентерово мнозинство, иако со новиот предлог-закон што го подготви владата е предвидено оваа постапка да оди преку ...

Заев: Опозицијата може и Никола Груевски да го предложи за обвинител

Независен - 25.07.2019

Ако и дадеме можност на опозицијата да предлага јавен обвинител верувам дека ќе го предложат и Никола Груевски, бидејќи се што се прави во моментов е да се блокира правдата, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашањето поставено од ...

Заев: Да може опозицијата и Груевски ќе го предложи за јавен обвинител

МКД - 25.07.2019

По предлогот на Христијан Мицкоски дека Владимир Панчевски би можел да ја замени Катица Јанева, премиерот Зоран Заев рече дека да може опозицијата би го предложила и Никола Груевски на местото на специјалната јавна обвинителка.

ДУИ наспроти владиниот предлог закон: Бадентерово мнозинство за шефот на новото обвинителство

Р.С.Европа - 25.07.2019

Пратеничката група на ДУИ бара шефот на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција да се избира со двојно или Бадентерово мнозинство, изјави пратеникот на ДУИ, Артан Груби.

Ахмети бара Бадентер при изборот на шефот на новото обвинителство

+инфо - 25.07.2019

Шефот на новото обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, Советот на обвинители да го избира со двојно, односно со Бадентерово мнозинство Ова амандмански ќе го побара владиниот паретнер ДУИ.

Зекири до Заев: Дали ќе се постави Панчевски за обвинител, кој е се освен симоним за правда?

А1 On - 25.07.2019

„Брилијантен предлог имаме од лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, Владимир Панчевски да се постави за јавен обвинител, човек кој е се освен синоним за правда, човек кој е разрешен, човек кој рачно ги делеше предметите на СЈО кај подобри ...

Заев: Имаме обврска да го изгласаме законското решение кое што е компромис, a ако тоа не се случи СЈО нема да престане ...

Слободен Печат - 25.07.2019

Во врска со Законот за јавно обвинителство, премиерот Заев рече дека очекува Парламентот да ги запази сите рокови и овие денови да има изјаснување по законското решение, кое што е компромис со барањата на опозицијата.

Заев: Опозицијата може и Никола Груевски да го предложи за обвинител

Press24 - 25.07.2019

Ако и дадеме можност на опозицијата да предлага јавен обвинител верувам дека ќе го предложат и Никола Груевски, бидејќи се што се прави во моментов е да се блокира правдата, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашањето поставено од ...

Заев: Опозицијата може и Никола Груевски да го предложи за обвинител

еМагазин - 25.07.2019

Ако и дадеме можност на опозицијата да предлага јавен обвинител верувам дека ќе го предложат и Никола Груевски, бидејќи се што се прави во моментов е да се блокира правдата, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашањето поставено од ...

Заев: Опозицијата може и Никола Груевски да го предложи за обвинител

Либертас - 25.07.2019

Ако и дадеме можност на опозицијата да предлага јавен обвинител верувам дека ќе го предложат и Никола Груевски, бидејќи се што се прави во моментов е да се блокира правдата, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашањето поставено од ...

Зекири кон Заев: Дали уште имате намера обвинител да бира опозицијата, имаме брилијантен предлог да се постави ...

Либертас - 25.07.2019

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, на денешната седница за пратенички прашања го праша премиерот Заев дали јавен обвинител ќе се одбира по предлог на опозицијата. „Дали имате намера да продолжите јавен обвинител да се одбира по предлог на ...

Избор на нов обвинител како реалити шоу - Зошто политичарите не смеат да се мешаат?

Фактор - 25.07.2019

Конечното решение на СЈО и реформата на обвинителството се претвора во реално шоу со нафрлање на имиња. Откако премиерот несмасно ја предложи Вилма Рускоска за замена на Катица Јанева, шефот на опозицијата во обид да се измајтапи со премиерот ...

Опозицијата може и Никола Груевски да го предложи за обвинител

Вечер Прес - 25.07.2019

Ако и дадеме можност на опозицијата да предлага јавен обвинител верувам дека ќе го предложат и Никола Груевски, бидејќи се што се прави во моментов е да се блокира правдата, истакна премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања.

ДУИ бара шефот на новото обвинителство да се избира со бадентер

PressingTV - 25.07.2019

Шефот на новото обвинителство, Советот на обвинители да го избира со двојно Бадентерово мнозинство, бара ДУИ. Пратеникот Артан Груби од ДУИ рече дека барањето за Бадентер го темелат на претходното решение кога Катица Јанеца беше избрана со двојно ...

ДУИ има свои услови за избор на новиот обвинител

Фактор - 25.07.2019

Обвинителот на новото обвинителство да се избира со Бадентер, бараат од Демократската Унија за интеграција. Пратеничката група на ДУИ бара обвинителот на новото споено обвинителство Советот на обвинители да го избира со двојно Бадентерово мнозинство.

Заев: Опозицијата може и Никола Груевски да го предложи за обвинител

24Инфо - 25.07.2019

Ако и дадеме можност на опозицијата да предлага јавен обвинител верувам дека ќе го предложат и Никола Груевски, бидејќи се што се прави во моментов е да се блокира правдата, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашањето поставено од ...

Заев: Опозицијата може и Никола Груевски да го предложи за обвинител

MTM - 25.07.2019

Ако и дадеме можност на опозицијата да предлага јавен обвинител верувам дека ќе го предложат и Никола Груевски, бидејќи се што се прави во моментов е да се блокира правдата, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашањето поставено од ...

Заев: Опозицијата да може и Груевски ќе го предложи за јавен обвинител

iPortal - 25.07.2019

Низа критики упати премиерот Зоран Заев, по предлогот на опозицијата за јавен обвинител да биде поставен Владимир Панчевски. „Значи сите ја знаеме историјата на Владимир Панчевски и неговата работа и злоупотребите со АКМИС системот.

ДУИ со нов услов за законот за обвинителство

CivilMedia - 25.07.2019

Коалицискиот партнер во владата, Демократската унија за интеграција, излезе со ново барање и дополнително ново очекување за законот за jавно oбвинителство, со кој се предвидува формирање на Јавното oбвинителство за гонење на организиран криминал и ...

Заев: „Ако им дадам да го предложат јавниот обвинител, ќе го предложат и Никола Груевски“

Скопје1 - 25.07.2019

Пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири на денешната собраниска седница на која се поставуваат пратенички прашања, го потсети премиерот Зоран Заев дека ветил дека по две години од мандатот опозицијата ќе го предлага јавниот обвинител.

Заев: Опозицијата може и Никола Груевски да го предложи за обвинител

1tv - 25.07.2019

Ако и дадеме можност на опозицијата да предлага јавен обвинител верувам дека ќе го предложат и Никола Груевски, бидејќи се што се прави во моментов е да се блокира правдата, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашањето поставено од ...

Заев: Опозицијата да има мандат ќе го предложи Никола Груевски за Јавен обвинител

AKO - 25.07.2019

Премиерот Зоран заев денеска одговараша на пратенички прашања. Не се согласува опозицијата да биде таа што ќе го предлага Јавниот обвинител. Во новото законско решение за Јавно обвинителство не е предвидено Јавниот обвинител да биде предложен од ...

ДУИ: До обвинител со Бадентер, а зошто да не е и Албанец

Expres - 25.07.2019

Обвинителот на новото Обвинителство да се избира со двојно Бадентерово мнозинство од Советот за обвинители, изјави денеска претеникот Артан Груби. Според него, тоа не е ништо ново бидејќи и претходно,шефицата на СЈО Катица Јанева беше избрана со ...

ДУИ бара обвинителот на новото обвинителство да се избира со Бадентер

Скопје1 - 25.07.2019

Шефoт на новото Обвинителство да се избира по бадентер, ќе бара преку амандман пратеничката група на ДУИ. Претеникот Артан Груби даде свој коментар по однос на најавата на премиерот обвинителката Рускоска да биде прв човек на обвинителството: ...

Законот на ЈО во август, ако се постигне консензус

ТВ21 - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Заев: Прифативме многу препораки од опозицијата, можно е решение за законот за ЈО

ТВ21 - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се прифатени. – Позициите ни се јасни, но јас гледам дека се приближуваат и дека можеме.

Законот на ЈО во август, ако се постигне консензус

24 Вести - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Законот за ЈО предвидува трансформација на СЈО до 15 септември

Фокус - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Предлог законот на ЈО се сели во Собрание

24 Вести - 24.07.2019

Предлог законот за Јавно обвинителство со европско знаменце и во скратена постапка испратен на усвојување во Законодавниот дом, а на предлог на Министерството за правда - Владата прифати во собраниска постапка да биде пуштен и Предлог-законот за ...

И мене не ми се допаѓаше Вилма Рускоска во едно време, кажа Заев

Сакам да кажам - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев кажа дека и нему во минатото не му се допаѓала обвинителката Вилма Рускоска, одговарајќи на новинарско прашање зошто ја предложил Рускоска за шефица на новото Обвинителство за организиран криминал и висока корупција.

Заев: Ни мене не ми се допаѓаше Русковска пред неколку години, но кој ме прашува

Фокус - 24.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска ќе ги преземе тимот и постапките на Специјалното јавно обвинителство, затоа што е актуелна шефица на Обвинителството за организиран криминал и корупција каде што е во план да се интегрира и СЈО, појасни денеска ...

(ВИДЕО) Заев: Не сум ја предложил Рускоска за шеф на новото обвинителство

Алсат-М - 24.07.2019

Премиерот Заев рече дека тој не ја предлага Вилма Рускоска за шеф на новото обвинителство, појаснувајќи оти во негова претходна изјава , за која новинарите побараа појаснување, кажал кој во моментов раководи со ...

Наков: Не е лошо странец да биде прв човек на новото Обвинителство

Алсат-М - 24.07.2019

Влегувањето на Предлог законот за Јавно обвинителство во собраниска процедура ги изнесе на површина различните политички ставови за изборот на шеф на Обвинителството за организиран криминал.

Заев: Не сум ја предложил Рускоска за шеф на новото обвинителство

24 Вести - 24.07.2019

Обвинителката вилма Русковска ќе ги преземе тимот и постапките на специјалното јавно обвинителство, затоа што е актуелна шефица на обвинителството за организиран криминал и корупција, каде што е во план да се интегрира и СЈО, појасни на прес ...

Заев: Истрагата треба да ги даде одговорите за „Рекет“

Канал5 - 24.07.2019

Пратениците се уште го чекаат предлог законот за јавно обвинителство, којшто Владата го испрати со приоритет давајќи му европско знаменце за да биде донесен во скратена постапка. Одговарајќи на опозициското негодување обвинителката Вилма Русковска ...

Закон за Јавно обвинителство доставен во Собранието

Фокус - 24.07.2019

Предлог законот за ЈО и Предлог законот за именување и дополнување за Советот на ЈО, денеска беа доставени до Собранието. Истите се архивирани од собраниските служби. Претседателот на Парламентот, Талат Џафери по звршување на седницата во Собранието ...

Предлог законот на ЈО се сели во Собрание – на усвојување по скратена постапка и со европско знаменце

24 Вести - 24.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска да седне на новото СЈО не е личен избор на премиерот, туку е логичен – вака Заев му одговори лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски по низата обвинувања дека не може Извршната власт да го избира шефот на новото ...

Законот за ЈО стигна во Собрание, ВМРО-ДПМНЕ е против

Канал5 - 24.07.2019

Пратениците го добија предлог законот за јавно обвинителство заедно со новото законско решение за Советот на јавни обвинител. Премиерот Зоран Заев очекува законот којшто го уредува идното функционирање на СЈО ќе ја добие поддршката од опозицијата ...

Заев: Не ми се допаѓаше и мене Вилма Рускоска во едно време

+инфо - 24.07.2019

Не ја предложив јас Вилма Рускоска за шеф. Не ми се допаѓаше и мене Вилма Рускоска во едно време, пред едно 5-7-9 години, но кој ме прашува мене. Вака одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање зошто ја предложил Рускоска за шефица на ...

Новиот закон за Јавното обвинителство доставен во Собранието

Слободен Печат - 24.07.2019

Предлог законот за ЈО и Предлог законот за именување и дополнување за Советот на ЈО се доставени до Парламентот и истите се архивирани. Денеска до Собранието на РСМ беа доставени Предлог законот за ЈО и Предлог законот за именување и дополнување за ...

Законот на ЈО во август, ако се постигне консензус

Нова ТВ - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Вилма Рускоска може, но и не мора да биде прв човек на новото обвинителство за борба против организиран криминал и ...

Сител - 24.07.2019

Обвинителката Вилма Рускоска не е мој предлог за прв човек на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција, и мене еден период не ми се допаѓаше, туку таа продолжува со својот мандатат.

ВМРО-ДПМНЕ подготвува нов текст: Законот од Владата не е системски, туку закон на мускули

МКД - 24.07.2019

Предлог законот за Јавното обвинителство и Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Совет на јавните обвинители се доставени во Собранието и се архивирани, но засега не се знае дали ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на седницата и ќе ...

Заев се демантира: Русковска не е мој предлог

Алфа - 24.07.2019

Заев контра Заев – премиерот денеска рече дека Вилма Русковска за шеф на новото обвинителство не била негов избор, што е целосно различно од она што го рече кога го промовираше новиот предлог закон за јавното обвинителство.

Законот за обвинителство може да се донесе во август ама ако сакаат партиите

+инфо - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Законот на ЈО во август, ако се постигне консензус

ММС - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Законот за ЈО во понеделник на седница - ВМРО-ДПМНЕ подготвуваат ново решение

Press24 - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Законот на ЈО во август, ако се постигне консензус

Сител - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Законот на ЈО во август, ако се постигне консензус

А1 On - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

(Видео) Заев: И мене едно време не ми се допаѓаше Русковска

Макфакс - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање рече дека тој не ја назначил шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција на чело на новото Обвинителство, туку дека таа била моментално на таа позиција.

И мене не ми се допаѓаше Рускоска пред неколку години, ама кој ме прашува, појасни Заев

МКД - 24.07.2019

Обвинителката Вилма Рускоска ќе ги преземе тимот и постапките на Специјалното јавно обвинителство, затоа што е актуелна шефица на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција каде што е во план да се интегрира и СЈО, рече денеска ...

Начела до кои обвинителите се должни да се придржуваат според Етичкиот кодекс

Академик - 24.07.2019

Во Етичкиот кодекс на јавните обвинители се пропишува дека обвинителите во извршувањето на својата должност во односите со другите органи, странките и граѓаните, во јавноста, како и во меѓусебните односи должни се да се придржуваат на начелата на ...

Заев: Ни мене не ми се допаѓаше Русковска едно време, но кој ме прашува

Press24 - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање рече дека тој не ја назначил шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, на чело на новото Обвинителство, туку дека таа била моментално на таа позиција.

Арсовски: Законот за Специјално обвинителство кој го поднесува Заев не е со искрени намери, деновиве ќе излеземе со ...

Курир - 24.07.2019

Во однос на забелешките на постојниот Закон за Јавно обвинителство којшто го предложи Зоран Заев, односно власта што го предложи до Собранието, од моите информации од внатре од Собранието се уште не е стигнат во Собранието предлог текстот.

(ВИДЕО) Заев: И мене Вилма Русковска не ми се допаѓаше едно време

А1 On - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање рече дека тој не ја назначил шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, на чело на новото Обвинителство, туку дека таа била моментално на таа позиција.

Заев: Не ја предложив Рускоска за шеф на новото обвинителство

Слободен Печат - 24.07.2019

Не ја предложив Вилма Рускоска за шеф на новото обвинителство, рече на денешната прес-коференција премиерот Зоран Заев. – Не ја предложив Вилма Рускоска за шеф, само кажав кој сега раководи со обвинителството – рече Заев во одговор на новинарско ...

Заев: Русковска не ми се допаѓаше ни мене едно време

Нетпрес - 24.07.2019

„Не ја предложив Вилма Рускоска за шеф, само кажав кој сега раководи со обвинителството“, рече премиерот Зоран Заев. Тој појасни дека Русковска ќе ги преземе тимот и постапките на Специјалното јавно обвинителство, затоа што е актуелна шефица на ...

Заев: Не ја предложив Русковска за шеф на новото обвинителство

Р.С.Европа - 24.07.2019

Не ја предложив обвинителката Вилма Рускоска за шеф на новото обвинителство,туку само кажав кој сега раководи со обвинителството, рече на денешната прес-коференција премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање.

Пу, пу, не важи! Заев: Не ја предложив Русковска за шеф на новото обвинителство (ВИДЕО)

Курир - 24.07.2019

Не ја предложив Вилма Рускоска за шеф на новото обвинителство, рече на денешната прес-коференција премиерот Зоран Заев. – Не ја предложив Вилма Рускоска за шеф, само кажав кој сега раководи со обвинителството – рече Заев во одговор на новинарско ...

Заев: Прифативме многу препораки од опозицијата, можно е решение за законот за ЈО

ММС - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се прифатени. – Позициите ни се јасни, но јас гледам дека се приближуваат и дека можеме.

АЛСАТ: Наков- Не е лошо странец да биде прв човек на новото Обвинителство

ММС - 24.07.2019

Влегувањето на Предлог законот за Јавно обвинителство во собраниска процедура ги изнесе на површина различните политички ставови за изборот на шеф на Обвинителството за организиран криминал.

Заев: Прифативме многу препораки од опозицијата, можно е решение за законот за ЈО

Независен - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се прифатени. – Позициите ни се јасни, но јас гледам дека се приближуваат и дека можеме.

Законот на ЈО во август, ако политичките партии постигнат консензус

Слободен Печат - 24.07.2019

Собранискиот спикер Талат Џафери вчера изјави дека доколку Предлог-законот биде доставен до денеска во Собранието, во тој случај пленарна седница ќе може да се свика на 29 јули. Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното ...

Заев: И мене не ми се допаѓаше Русовска едно време

24Инфо - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање рече дека тој не ја назначил шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска на чело на новото Обвинителство, туку дека таа била моментално на таа ...

Заев: Јас не ја назначив Русковска за шефица, и мене не ми се допаѓаше едно време

iPortal - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање рече дека тој не ја назначил шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска на чело на новото Обвинителство, туку дека таа била моментално на таа ...

И Заев не ја бендисувал Русковска

Фактор - 24.07.2019

И мене не ми се допаѓаше Вимла Рускоска пред седум-осум години, рече денеска премиерот Зоран заев одговарајќи на новинарске прашање за новиот законски предлог за Јавно обвинителство. „Ј ас не ја предложив за шеф.

ЗАЕВ, 23 јули 2019: Не ја предложив Рускоска!

Денешен - 24.07.2019

Не ја предложив Вилма Рускоска за шеф на новото обвинителство, рече на денешната прес-коференција премиерот Зоран Заев. – Не ја предложив Вилма Рускоска за шеф, само кажав кој сега раководи со обвинителството – рече Заев во одговор на новинарско ...

ЗАЕВ 19 јули 2019: Новото ЈО за организиран криминал ќе биде водено од Вилма Рускоска!

Денешен - 24.07.2019

Зоран Заев денеска на прашање на новинар на српска Политика за тоа како тој кажува кој ќе го води Обвинителството за организаран криминал кога како премиер не учествува во изборот, рече дека тој тоа не го сторил и дека не рекол дека Рускоска ќе го ...

Заев: Прифативме многу препораки од опозицијата, можно е решение за законот за ЈО

Опсервер - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се прифатени. – Позициите ни се јасни, но јас гледам дека се приближуваат и дека можеме.

Заев: Не ја предложив јас Вилма Русковска – и мене не ми се допаѓаше едно време

PressingTV - 24.07.2019

„Не ја предложив Вилма Рускоска за шеф, само кажав кој сега раководи со обвинителството“, рече премиерот Зоран Заев. Тој појасни дека Русковска ќе ги преземе тимот и постапките на Специјалното јавно обвинителство, затоа што е актуелна шефица на ...

Вилма Рускоска и мене во едно време не ми се допаѓаше

Локално - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција одговарајќи на новинарско прашање кажа дека и нему во минатото не му се допаѓала обвинителката Вилма Рускоска. Одговарајќи на прашање зошто ја предложил Рускоска за шефица на новото Обвинителство ...

Предлог – законот за Јавното обвинителство помина на владина седница

еМагазин - 24.07.2019

Владата на последната седница го усвои новиот текст на Предлог – законот за Јавното обвинителство и е донесена одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Заев во конфликт со себе: И мене едно време не ми се допаѓаше Рускоска, ама…

Република - 24.07.2019

На прес-конференцијата на која премиерот Заев го најави Акцискиот план на Владата за справување со дезинформациите гледавме уште една од неговите епизоди „реков-одреков“. Според она штого кажа премиерто денеска, изгледа медиумите кои на 19 јули ги ...

Заев: И мене не ми се допаѓаше Вилма Русковска едно време, ама јас не се прашувам

Либертас - 24.07.2019

Не ја предложив обвинителката Вилма Рускоска за шеф на новото обвинителство,туку само кажав кој сега раководи со обвинителството, рече на денешната прес-коференција премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање.

Заев: И мене едно време не ми се допаѓаше Русковска

Точка - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање рече дека тој не ја назначил шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција на чело на новото Обвинителство, туку дека таа била моментално на таа позиција.

СДСМ: Предлогот Русковска да го води новото Обвинителство не е одлука на партиите туку логичен след на настаните

Centar - 24.07.2019

Предлогот обвинителката Вилма Русковска да го води новото Јавно обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција не е одлука на партиите туку логичен след на настаните, изјави Снежана Калеска-Ванчева, пратеничка на СДСМ.

Заев: Прифативме многу препораки од опозицијата, можно е решение за законот за ЈО

24Инфо - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се прифатени. – Позициите ни се јасни, но јас гледам дека се приближуваат и дека можеме.

Заев: Прифативме многу препораки од опозицијата, можно е решение за законот за ЈО

Бриф - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се прифатени. – Позициите ни се јасни, но јас гледам дека се приближуваат и дека можеме.

Предлог-законот за јавно обвинителство помина на Влада, во Собрание ќе се усвојува по скратена постапка

Мета - 24.07.2019

Владата на вчерашната 146. седница, со која претседаваше премиерот Зоран Заев, го усвои новиот текст на предлог – законот за Јавното обвинителство и е донесена одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена ...

Заев: Прифативме многу препораки од опозицијата, можно е решение за законот за ЈО

MTM - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се прифатени. – Позициите ни се јасни, но јас гледам дека се приближуваат и дека можеме.

Заев: Прифативме многу препораки од опозицијата, можно е решение за законот за ЈО

Локално - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се прифатени. – Позициите ни се јасни, но јас гледам дека се приближуваат и дека можеме.

Заев: Прифативме многу препораки од опозицијата, можно е решение за законот за ЈО

Либертас - 24.07.2019

-Не ја предложив јас Русковска за шеф, не ми се допаѓаше ни мене пред пет, седум, девет години, но кој ме прашува мене. Обвинителите ги бира Совет на јавни обвинители. Во Обвинителството постои субординација и координација. Тоа е нормален процес.

Заев: Не ја предложив јас Русковска за шеф, не ми се допаѓаше ни мене пред пет години

еМагазин - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се прифатени. „Позициите ни се јасни, но јас гледам дека се приближуваат и дека можеме.

АКО ИМА КОНСЕНЗУС: Законот на ЈО во август

Фактор - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Заев: Прифативме многу препораки од опозицијата, можно е решение за законот за ЈО

iPortal - 24.07.2019

Не ја предложив јас Русковска за шеф, не ми се допаѓаше ни мене пред пет, седум, девет години, но кој ме прашува мене. Обвинителите ги бира Совет на јавни обвинители. Во Обвинителството постои субординација и координација. Тоа е нормален процес.

Законот за ЈО предвидува трансформација на СЈО до 15 септември

Либертас - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Законот на ЈО во август, ако се постигне консензус

Локално - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ уште го анализира предложениот Закон за ЈО

24Инфо - 24.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ уште го анализира предложениот Закон за ЈО, за да ги спореди со нивниот предлог во насока на добивање квалитетно законски решенија, рече портпаролот на партијата, Димче Арсовски.

ЗАКОН ЗА ЈО: СДСМ брза да го донесе, а ВМРО-ДПМНЕ вели тој акт само ќе го зајакне рекетарскиот октопод

Денешен - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Владата го усвои Предлог-законот за Јавно обвинителство и ќе го прати во Собранието

Опсервер - 24.07.2019

Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Заев: Прифативме многу препораки од опозицијата, можно е решение за законот за ЈО

CivilMedia - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се прифатени. – Позициите ни се јасни, но јас гледам дека се приближуваат и дека можеме.

Законот на ЈО во август, ако се постигне консензус

Опсервер - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Заев: Ни мене не ми се допаѓаше Русковска пред неколку години, но кој ме прашува

Вечер Прес - 24.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска ќе ги преземе тимот и постапките на Специјалното јавно обвинителство, затоа што е актуелна шефица на Обвинителството за организиран криминал и корупција каде што е во план да се интегрира и СЈО, појасни денеска ...

Законот за ЈО во август ако се постигне консензус

1tv - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Заев: Не ја предложив Русковска за шеф на новото обвинителство (ВИДЕО)

Магазин - 24.07.2019

Не ја предложив Вилма Рускоска за шеф на новото обвинителство, рече на денешната прес-коференција премиерот Зоран Заев. Заев објасни дека има процес и процедура, односно дека изборот се прави на конкурс преку Советот на обвинители.

Владата го достави предлогот за новиот закон за СЈО, каде Вилма ќе биде на местото од Катица

Скопје1 - 24.07.2019

Предлог законот за ЈО и Предлог законот за именување и дополнување за Советот на ЈО, денеска беа доставени до Собранието. Истите се архивирани од собраниските служби. Претседателот на Парламентот, Талат Џафери по звршување на седницата во Собранието ...

Заев: Кој ме праша мене дали Русковска ми се допаѓа!?

MakPress - 24.07.2019

Како е можно еден премиер да ја посочи Вилма Русковска како оактуелна шефица на ОЈО да биде раководител на новото обвинителство, во време кога опозицијата не се согласува со Русковска. На ова новинарско прашање премиерот Зоран Заев рече дека тој не ...

Со европско знаменце и по скратена постапка ќе се носи Законот за ЈО, потребен консензус за гласање

MakPress - 24.07.2019

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати во собраниска ...

Заев: Героски да се обрати во обвинителството, нема што да разговара со мене на таа тема

MakPress - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се прифатени. – Позициите ни се јасни, но јас гледам дека се приближуваат и дека можеме.

Заев: Прифативме многу препораки од опозицијата, можно е решение за законот за ЈО

1tv - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека може да се приближат ставовите околу новиот закон за Јавното обвинителство и оти голем дел од препораките на опозицијата се прифатени. – Позициите ни се јасни, но јас гледам дека се приближуваат и дека можеме.

Заев: И мене не ми се допаѓаше Вилма Русковска едно време

Скопје1 - 24.07.2019

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање рече дека тој не ја назначил шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција на чело на новото Обвинителство, туку дека таа била моментално на таа позиција.

Владата денеска дава зелено светло за новиот закон за ЈО

Канал5 - 23.07.2019

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за правда ќе ги разгледа Предлог – законот за јавното обвинителство, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на Република Македонија.

Владата го усвои Предлог-законот за Јавно обвинителство и ќе го прати во Собранието

Телма - 23.07.2019

Владата на Република Северна Македонија на денешната 146-та седница, со која претседаваше премиерот Заев, го усвои новиот текст на Предлог – законот за Јавното обвинителство и е донесена одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со ...

Владата го усвои Предлог-законот за Јавно обвинителство и ќе го прати во Собранието

Канал5 - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Села не ја поддржа Русковска, бара јавен обвинител од странство

Фокус - 23.07.2019

Алијансата за Албанците се уште нема став дали ќе го поддржи предлог Законот за јавно обвинителство, кој денеска ќе влезе во собраниска процедура, каде е потребно двотретинско мнозинство за да биде изгласан.

Владата денеска дава зелено светло за новиот закон за ЈО

24 Вести - 23.07.2019

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за правда ќе ги разгледа Предлог – законот за јавното обвинителство, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на Република Северна ...

Законот за ЈО - нова битка за 80 гласа

Deutsche Welle - 23.07.2019

Сите партии се залагаат за нов закон за ЈО, но имаат различни барања и интереси. Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е врзан и со судбината на предметот „Талир“. Предлог законот за Јавното Обвинителство се очекува да добие зелено светло на денешната владина ...

Стефанова: Не е точно дека сум уапсена!

Фокус - 23.07.2019

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, ја демантира информацијата дека е уапсена. Оваа информација утринава се појави на социјалните мрежи, но и во неколку медиуми. Откако Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ја отвори ...

Предлог-законот за Јавно обвинителство треба да пристигне во Собранието

Алсат-М - 23.07.2019

Предлог-законот за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во законодавниот дом, каде пратениците ќе имаат можност да се изјаснат по текстот и да поднесат амандмани. Премиерот Заев минатата недела рече дека е потребно законот да се донесе ...

Обвинителката Лиле Стефанова не е уапсена

Deutsche Welle - 23.07.2019

Во серијата лажни вести и шпекулации кои кружат во јавноста по отворање на случајот „Рекет“, најновата од денеска е дека била уапсена специјалната обвинителка Лиле Стефанова. Веста е експресно демантирана.

Владата даде зелено светло за Предлог законот за Јавното обвинителство

Алсат-М - 23.07.2019

Владата го усвои Предлог законот за Јавното обвинителство. Истиот се очекува да биде доставен до Собранието. Ако текстот се достави до утре, шефот на парламентот Талат Џафери ќе ја закаже седницата за прво читање следниот понеделник.

Владата денеска треба да даде зелено светло за новиот закон за ЈО

Канал5 - 23.07.2019

Државниот јавен обвинител треба да ги преземе предметите од СЈО и да не го чека законското решение за да нема застој во одвивањето на постапките пред судовите, вели за Канал 5 поранешниот претседател на Врховниот суд Дане Илиев.

Законот за ЈО пред пратениците најрано на 29 јули, може да се донесе до крајот на август

24 Вести - 23.07.2019

Ако политичките субјекти во Парламентот успеат да се усогласат околу законот за ЈО – тој може да биде донесен до крајот на август посочи собранискиот спикер Талат Џафери на брифингот со новинарите.

Владата го испрати Предлог-законот за Јавното обвинителство во Собрание, ќе се носи по скратена постапка

Фокус - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Владата денеска дава зелено светло за новиот закон за ЈО

Телма - 23.07.2019

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за правда ќе ги разгледа Предлог – законот за јавното обвинителство, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на Република Северна ...

Лиле Стефанова не е уапсена

Независен - 23.07.2019

Фото: Б. Грданоски Апелираме до сите медиуми да не се објавуваат било какви информации, без претходно да бидат проверени, велат од СЈО. Категорично ги демантираме написите на некои медиуми во кои се тврди дека обвинителката Лиле Стефанова е уапсена ...

СЈО: Лиле Стефанова не е уапсена

ММС - 23.07.2019

Категорично ги демантираме написите на некои медиуми во кои се тврди дека обвинителката Лиле Стефанова е уапсена вчера, велат од Специјалното јавно обвинистлство. „Воедно апелираме до сите медиуми да не се објавуваат било какви информации, без ...

СЈО: Лиле Стефанова не е уапсена

Нетпрес - 23.07.2019

Обвинителката Лиле Стефанова не е уапсена, соопштуваат од Сецијалното јавно обвинителство. „Ова Јавно обвинителство категорично ги демантира написите на некои медиуми во кои се тврди дека обвинителката Лиле Стефанова е уапсена вчера.

СЈО: Шпекулација е дека обвинителката Стефанова е уапсена

Нова ТВ - 23.07.2019

Обвинителката Лиле Стефанова не е уапсена, соопштија од Сецијалното јавно обвинителство. „Ова јавно обвинителство категорично ги демантира написите во некои медиуми во кои се тврди дека обвинителката Лиле Стефанова е уапсена вчера.

Лиле Стефанова не е уапсена

Слободен Печат - 23.07.2019

Апелираме до сите медиуми да не се објавуваат било какви информации, без претходно да бидат проверени, велат од СЈО. Категорично ги демантираме написите на некои медиуми во кои се тврди дека обвинителката Лиле Стефанова е уапсена вчера, велат од ...

Калеска-Ванчева: Логично е Русковска да биде на чело на новото обвинителство

+инфо - 23.07.2019

Денеска до Собраниетосе доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото законско решение Специјалното јавно обвинителство станува дел од новотo Јавно обвинителство за гонење на организиран ...

Калеска-Ванчева: Сите пратеници да покажат одговорност и да го поддржат новото законско решение за ЈО

Сител - 23.07.2019

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото законско решение Специјалното јавно обвинителство станува дел од новото Јавно ...

СДСМ: Предлогот Русковска да го води новото Обвинителство не е одлука на партиите туку логичен след на настаните

Макфакс - 23.07.2019

Предлогот обвинителката Вилма Русковска да го води новото Јавно обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција не е одлука на партиите туку логичен след на настаните, изјави Снежана Калеска-Ванчева, пратеничка на СДСМ.

СДСМ бара поддршка од опозицијата за Предлог законот за ЈО, додека таа подготвува ново законско решение

ММС - 23.07.2019

И покрај критиките, владеачката СДСМ очекува ВМРО-ДПМНЕ да го прифати Предлог законот за јавно обвинителство, според кој СЈО би станало дел од новото Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција.

Владата го усвои Предлог-законот за Јавно обвинителство и ќе го прати во Собранието

Сител - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Владата го прати законот за Јавното обвинителство во Собрание со европско знаме и во скратена постапка

+инфо - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница, со која претседаваше премиерот Зоран Заев, го усвои новиот текст на Предлог – законот за Јавното обвинителство и го испрати на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Владата го испрати законот за ЈО во Собрание со европско знаме

Нетпрес - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница, со која претседаваше премиерот Зоран Заев, го усвои новиот текст на Предлог – законот за Јавното обвинителство и го испрати на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Новиот закон за Јавното обвинителство пуштен во Собранието

Макфакс - 23.07.2019

Владата на денешната 146. седница, со која претседаваше премиерот Заев, го усвои новиот текст на предлог-законот за Јавното обвинителство и е донесена одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаменце и во скратена постапка.

Владата го усвои текстот на Предлог-законот за Јавното обвинителство

Р.С.Европа - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог - законот за Јавното обвинителство, на која исто така е донесена одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка, соопшти владината ...

Законот на Заев за СЈО в понеделник на седница, ВМРО ДПМНЕ подготвуваат ново решение

Нетпрес - 23.07.2019

Предлог законот за јавно обвинителство, којшто денеска помина на владина седница се очекува попладнево да биде доставен до Собранието. Според собранискиот спикер доколку тоа се случи денеска или пак најдоцна утре предлогот ќе им биде доставен веднаш ...

Предлог-законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието

Слободен Печат - 23.07.2019

Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство.

Владата го усвои Предлог-законот за Јавно обвинителство и ќе го прати во Собранието

Press24 - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

ММС - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Владата го усвои Предлог-законот за Јавно обвинителство и ќе го прати во Собранието

ММС - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Владата го усвои Предлог-законот за Јавно обвинителство и ќе го прати во Собранието

МКД - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

Нова ТВ - 23.07.2019

Предлог-законот за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. -Очекуваме поддршка од сите, особено што ВМРО-ДПМНЕ кога поднесе до Министерството амандмани на претходниот текст на законот предложи СЈО да биде дел од Јавното ...

Владата го усвои Предлог-законот за Јавно обвинителство и ќе го прати во Собранието

Независен - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Денеска почнува собраниската расправа за новиот закон за ЈО

МКД - 23.07.2019

Предлог-законот за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

Сител - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Села бара јавен обвинител од странство

Макфакс - 23.07.2019

Зијадин Села од Алијансата за Албанците, објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното Обвинителство. Тој истакна дека ќе се обидат да интервенираат амандмански во неколку главни области, меѓу кои и во тоа прислушуваните материјали ...

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

Press24 - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Владата денеска дава зелено светло за новиот закон за ЈО

Сител - 23.07.2019

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за правда ќе ги разгледа Предлог – законот за јавното обвинителство, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на Република Северна ...

Владата денеска дава зелено светло за новиот закон за ЈО

А1 On - 23.07.2019

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за правда ќе ги разгледа Предлог – законот за јавното обвинителство, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на Република Северна ...

Новиот закон за Јавно обвинителство влегува во собраниска процедура: Ова се ставовите на политичките партии

Курир - 23.07.2019

Од Министерството за правда велат дека очекуваат поддршка од сите пратеници, но ги зачудува измената на ставот на ВМРО-ДПМНЕ во врска со предлогот Вилма Русковска да биде на чело на новото Јавно обвинителство за гонење криминал и висока корупција.

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

Независен - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Новиот закон за Јавно обвинителство влегува во собраниска процедура

Слободен Печат - 23.07.2019

Од Министерството за правда велат дека очекуваат поддршка од сите пратеници, но ги зачудува измената на ставот на ВМРО-ДПМНЕ во врска со предлогот Вилма Русковска да биде на чело на новото Јавно обвинителство за гонење криминал и висока корупција.

Владата на денешната седница ќе го разгледа Предлог законот за јавното обвинителство

Press24 - 23.07.2019

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за правда ќе ги разгледа Предлог – законот за јавното обвинителство, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на Република Северна ...

Села бара јавниот обвинител да биде експерт од странство

Press24 - 23.07.2019

Алијансата за Албанците се уште нема став дали ќе го поддржи предлог Законот за јавно обвинителство, кој денеска ќе влезе во собраниска процедура, каде е потребно двотретинско мнозинство за да биде изгласан.

Лажна вест е дека е приведена обвинителката на СЈО, Лиле Стефанова

Курир - 23.07.2019

На социјалните мрежи се појави вест дека е приведена обвинителката на СЈО, Лиле Стефанова. Според информациите на „Скопје1.мк“ од институциите, веста е целосно неточна и станува збор за дезинформација.

Владата денеска дава зелено светло за новиот закон за ЈО

Независен - 23.07.2019

Фото: Б. Грданоски Владата на денешната седница на предлог на Министерството за правда ќе ги разгледа Предлог – законот за јавното обвинителство, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на ...

Владата денеска дава зелено светло за новиот закон за ЈО

Слободен Печат - 23.07.2019

Јавното обвинителство за гонење криминал и висока корупција ќе биде надлежно за најсложените форми организиран криминал и висока корупција, позната како корупција на белите јаки, велат од Министерството за правда.

Села: Јавниот обвинител треба да биде експерт од странство

Нетпрес - 23.07.2019

Зијадин Села од Алијансата за Албанците, има забелешки за владиниот предлог. Освен Русковска, Села вели дека ќе се обидат да интервенираат амандмански во неколку главни области: 1. Прислушуваните материјали да се користат како докази и во новото ...

Села бара „бомбите“ да бидат доказ и во новото СЈО, а обвинителот да биде странец

+инфо - 23.07.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, вели дека тие како партија се во тешка ситуација дали да го поддржат или не Законот за јавно обвинителство зошто во секој случај ќе има амнестирани.

Стефанова: Не е точно дека сум уапсена!

Курир - 23.07.2019

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, за Фокус ја демантира информацијата дека е уапсена. Оваа информација утринава се појави на социјалните мрежи, но и во неколку медиуми. Откако Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ја ...

Стефанова: Не е точно дека сум уапсена

Press24 - 23.07.2019

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, ја демантира информацијата која од утринага се појави на социјалните мрежи дека е уапсена. Откако Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ја отвори истрагата за случајот „Рекет“, дел од ...

Села бара јавен обвинител од странство

МКД - 23.07.2019

Зијадин Села, претседателот на Алијансата за Албанците, има забелешки за владиниот предлог и најавува, освен за Русковска, повеќе амандмански во неколку главни области. „Прислушуваните материјали да се користат како докази и во новото обвинителство ...

Ќе оди ли Русковска курбан за законот?

Независен - 23.07.2019

Законот за обвинителство, кој во петокот го предложи премиерот Зоран Заев, денеска влегува во собраниска процедура. Власта ќе се обиде да стигне до двотретинско мнозинство за да ги протурка измените, со кои СЈО станува дел од новоформираното ...

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Макфакс - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, пришто пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат забелешки ќе поднесат амандмани. Новиот предлог-закон предвидува Специјалното јавно обвинителство да премине ...

Лажна вест е дека е уапсена познатата обвинителка на СЈО

Centar - 23.07.2019

Ова Јавно обвинителство категорично ги демантира написите на некои медиуми во кои се тврди дека обвинителката Лиле Стефанова е уапсена вчера. Воедно апелираме до сите медиуми да не се објавуваат било какви информации, без претходно да бидат ...

Владата денеска дава зелено светло за новиот закон за ЈО

Опсервер - 23.07.2019

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за правда ќе ги разгледа Предлог – законот за јавното обвинителство, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на Република Северна ...

СДСМ: Денеска до Собранието се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и ...

24Инфо - 23.07.2019

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото законско решение Специјалното јавно обвинителство станува дел од новото Јавно ...

Владата го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство

Република - 23.07.2019

На денешната 146 седница, Владата го усвои новиот Предлог-закон за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и по скратена постапка.

Законот за Обвинителство од Влада оди во Парламент

Вечер Прес - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Села бара Обвинителството да го води странец

PressingTV - 23.07.2019

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинителство. Тој истакна дека ќе се обидат да интервенираат амандмански во неколку главни области, меѓу кои и во тоа прислушуваните материјали ...

Села: Прислушуваните материјали да се користат како докази и во новото обвинителство

Локално - 23.07.2019

Зијадин Села од Алијансата за Албанците, има забелешки за владиниот предлог, освен Русковска, Села вели дека ќе се обидат да интервенираат амандмански во неколку главни области: Прислушуваните материјали да се користат како докази и во новото ...

Лажна вест е дека е приведена обвинителката на СЈО, Лиле Стефанова!

Република - 23.07.2019

На социјалните мрежи се појави вест дека е приведена обвинителката на СЈО, Лиле Стефанова, но веста е целосно неточна и станува збор за дезинформација. Веста беше пренесена од социјалните мрежи на интерет порталите, без претходно да се консултира ...

Владата го усвои Предлог-законот за Јавно обвинителство и ќе го прати во Собранието

Либертас - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Владата го усвои Предлог-законот за Јавно обвинителство и ќе го прати во Собранието

MTM - 23.07.2019

Како што информира владината прес-служба, Министерството за правда предложи, а Владата денеска прифати во собраниска постапка да биде пуштен и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на Република Северна ...

Новиот закон за Јавното обвинителство пуштен во Собранието

Точка - 23.07.2019

Владата на денешната 146. седница, со која претседаваше премиерот Заев, го усвои новиот текст на предлог-законот за Јавното обвинителство и е донесена одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаменце и во скратена постапка.

ВЛАДА: Зелено светно за новиот закон за јавно обвинителство

Денешен - 23.07.2019

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за правда ќе ги разгледа Предлог – законот за јавното обвинителство, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на Македонија.

Законот за ЈО – нова битка за 80 гласа

Либертас - 23.07.2019

Сите партии се залагаат за нов закон за ЈО, но имаат различни барања и интереси. Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е врзан и со судбината на предметот „Талир“, пишува Дојче веле . Предлог законот за Јавното Обвинителство се очекува да добие зелено светло на ...

Обвинителката Лиле Стефанова: Не е точно дека сум уапсена!

Либертас - 23.07.2019

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, ја демантира информацијата дека е уапсена. Оваа информација утринава се појави на социјалните мрежи, но и во неколку медиуми. Откако Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ја отвори ...

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

Либертас - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Села: Прислушуваните материјали да се користат како докази и во новото обвинителство

24Инфо - 23.07.2019

Зијадин Села од Алијансата за Албанците, има забелешки за владиниот предлог, освен Русковска, Села вели дека ќе се обидат да интервенираат амандмански во неколку главни области: Прислушуваните материјали да се користат како докази и во новото ...

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

CivilMedia - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство, Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Лиле Стефанова: Не сум уапсена!

Вечер Прес - 23.07.2019

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, ја демантира информацијата дека е уапсена. Оваа информација утринава се појави на социјалните мрежи, но и во неколку медиуми. Откако Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ја отвори ...

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

Фактор - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Владата денеска дава зелено светло за новиот закон за ЈО

Локално - 23.07.2019

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за правда ќе ги разгледа Предлог – законот за јавното обвинителство, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на Република Северна ...

Обвинителката Лиле Стефанова: Не е точно дека сум уапсена!

iPortal - 23.07.2019

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, ја демантира информацијата дека е уапсена. Оваа информација утринава се појави на социјалните мрежи, но и во неколку медиуми. Откако Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ја отвори ...

СЈО: Лиле Стефанова не е уапсена

Точка - 23.07.2019

Обвинителката Лиле Стефанова не е уапсена, соопштуваат од Сецијалното јавно обвинителство. „Ова Јавно обвинителство категорично ги демантира написите на некои медиуми во кои се тврди дека обвинителката Лиле Стефанова е уапсена вчера.

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Centar - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, при што пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат забелешки ќе поднесат амандмани. Новиот предлог-закон предвидува специјалното јавно обвинителство да премине ...

Села бара јавен обвинител од странство

Centar - 23.07.2019

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинителство. Тој истакна дека ќе се обидат да интервенираат амандмански во неколку главни области, меѓу кои и во тоа прислушуваните материјали ...

Предлог законот за Јавно обвинителство во Собрание, Села бара обвинител од странство

Мета - 23.07.2019

Новиот предлог-закон за јавното обвинителство, денеска влегува во собранска процедура. Тој предвидува Специјалното јавно обвинителство да премине под капата на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, како Обвинителство за гонење на ...

Законот за ЈО – нова битка за 80 гласа

Локално - 23.07.2019

Сите партии се залагаат за нов закон за ЈО, но имаат различни барања и интереси. Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е врзан и со судбината на предметот „Талир“. Предлог законот за Јавното Обвинителство се очекува да добие зелено светло на денешната владина ...

Калеска-Ванчева: Пратениците да покажат одговорност и да го поддржат новиот Закон за ЈО (ВИДЕО)

Локално - 23.07.2019

„Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото законско решение Специјалното јавно обвинителство станува дел од новото Јавно ...

Владата денеска дава зелено светло за новиот закон за ЈО

24Инфо - 23.07.2019

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за правда ќе ги разгледа Предлог – законот за јавното обвинителство, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на Република Северна ...

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

Локално - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Калеска-Ванчева: Сите пратеници да покажат одговорност и да го поддржат новото законско решение за ЈО

iPortal - 23.07.2019

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото законско решение Специјалното јавно обвинителство станува дел од новото Јавно ...

Ќе се најдат ли 80 пратеници: Законот за јавно обвинителство влегува во Собрание

PressingTV - 23.07.2019

Предлог законот за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура. Откако премиерот Заев го презентираше се очекува жестока расправа меѓу пратениците. Законот предвидува СЈО да се припови во ново обинителство за организиран криминал и ...

Села бара јавниот обвинител да биде експерт од странство

Република - 23.07.2019

Алијансата за Албанците се уште нема став дали ќе го поддржи предлог Законот за јавно обвинителство, кој денеска ќе влезе во собраниска процедура, каде е потребно двотретинско мнозинство за да биде изгласан.

Предлог-законот за ЈО од денеска пред пратениците

Република - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Села: „Бомбите“ да бидат доказ и во новото СЈО, а обвинителот да биде странец

Либертас - 23.07.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, вели дека тие како партија се во тешка ситуација дали да го поддржат или не Законот за јавно обвинителство зошто во секој случај ќе има амнестирани.

Села бара јавен обвинител од странство

Точка - 23.07.2019

Зијадин Села од Алијансата за Албанците, објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното Обвинителство. Тој истакна дека ќе се обидат да интервенираат амандмански во неколку главни области, меѓу кои и во тоа прислушуваните материјали ...

Предлог-закон за Совет за јавни обвинители за контрола над СЈО

Фактор - 23.07.2019

Покрај предлог-законот за Специјалното јавно обвинителство, на денешната владина седница ќе биде разгледан и нов законот за Советот на јавни обвинители кој треба да ја контролира неговата работа и да ги назначува специјалните обвинители.

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Точка - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, пришто пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат забелешки ќе поднесат амандмани. Новиот предлог-закон предвидува Специјалното јавно обвинителство да премине ...

Владата го усвои Предлог-законот за Јавно обвинителство и ќе го прати во Собранието

24Инфо - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Владата го усвои Предлог-законот за Јавно обвинителство и ќе го прати во Собранието

Локално - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

СЈО: Стефанова не е уапсена

Фактор - 23.07.2019

Обвинителката Лиле Стефанова не е уапсена, соопштуваат од Сецијалното јавно обвинителство. „Ова Јавно обвинителство категорично ги демантира написите на некои медиуми во кои се тврди дека обвинителката Лиле Стефанова е уапсена вчера.

Владата го усвои Предлог-законот за Јавно обвинителство и ќе го прати во Собранието

Вечер Прес - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Села бара јавниот обвинител да биде експерт од странство

Н.Македонија - 23.07.2019

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинителство. Тој истакна дека ќе се обидат да интервенираат амандмански во неколку главни области, меѓу кои и во тоа прислушуваните материјали ...

Владата го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство

Н.Македонија - 23.07.2019

На денешната 146 седница, Владата го усвои новиот Предлог-закон за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и по скратена постапка.

Законот за Јавното обвинителство може да се донесе до крајот на август

Н.Македонија - 23.07.2019

Доколку политичките субјекти во Парламентот успеат да се усогласат за законот за Јавно обвинителство, тој може да биде донесен до крајот на август, посочи собранискиот спикер Талат Џафери.

Новиот закон за Јавно обвинителство денес пред пратениците

Н.Македонија - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, пришто пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат забелешки ќе поднесат амандмани. Новиот предлог-закон предвидува Специјалното јавно обвинителство да премине ...

Јавно обвинителство по мера на правото, а не на политиката

Н.Македонија - 23.07.2019

Новиот закон за јавно обвинителство, според категоричната најава на премиерот Заев на петочната прес-конференција во Владата, од денеска влегува во собраниска процедура, по пропаднатиот обид за лидерска средба.

Собранието ќе заседава со полна пареа, почнува и првата фаза од носењето на законот за обвинителство

Скопје1 - 23.07.2019

Предлог-законот за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Законот за ЈО влегува во Собрание, власта нема 2/3 мнозинство да го изгласа

Магазин - 23.07.2019

Од Министерството за правда велат дека очекуваат поддршка од сите пратеници, но ги зачудува измената на ставот на ВМРО-ДПМНЕ во врска со предлогот Вилма Русковска да биде на чело на новото Јавно обвинителство за гонење криминал и висока корупција.

Новиот Закон за Јавно обвинителство е пуштен во Собрание

Скопје1 - 23.07.2019

Владата на Република Северна Македонија на денешната 146-та седница, со која претседаваше премиерот Заев, го усвои новиот текст на Предлог – законот за Јавното обвинителство и е донесена одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со ...

Владата ќе го испрати новиот предлог-закон за ЈО до Собранието

MakPress - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Села бара странец за јавен обвинител

Expres - 23.07.2019

Алијансата за Албанците е децидна дека во Советот на јавни обвинители да не смее да има партиски членови, поранешни државни функционери кои биле членови на партија и Јавниот обвинител да биде експерт од странство.

Заев за предлог-законот за обвинителство и Русковска ќе добие поддршка од осумте независни пратеници

Скопје1 - 23.07.2019

На денешната владина седница, на предлог на Министерството за правда ќе биде разгледан Предлог – законот за јавното обвинителство, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на Република Северна ...

Владата го испрати предлог-законот за Јавното обвинителство во Собрание

1tv - 23.07.2019

Владата на денешната 146-та седница го усвои новиот текст на Предлог-законот за Јавното обвинителство. Донесена е одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка.

Лажна вест е дека е приведена обвинителката на СЈО, Лиле Стефанова!

Скопје1 - 23.07.2019

На социјалните мрежи се појави вест дека е приведена обвинителката на СЈО, Лиле Стефанова. Според информациите на „Скопје1.мк“ од институциите, веста е целосно неточна и станува збор за дезинформација.

Села не сака Русковска да ја замени Јанева, зошто?

Скопје1 - 23.07.2019

Алијансата за Албанците се уште нема став дали ќе го поддржи предлог Законот за јавно обвинителство, кој денеска ќе влезе во собраниска процедура, каде е потребно двотретинско мнозинство за да биде изгласан.

Калеска-Ванчева: Сите пратеници да покажат одговорност и да го поддржат новото законско решение за ЈО

Скопје1 - 23.07.2019

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото законско решение Специјалното јавно обвинителство станува дел од новото Јавно ...

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

1tv - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Владата денеска дава зелено светло за новиот закон за ЈО

1tv - 23.07.2019

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за правда ќе ги разгледа Предлог – законот за јавното обвинителство, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на Република Северна ...

Владата денеска ќе го разгледа новиот Предлог-закон за јавното обвинителство

MakPress - 23.07.2019

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за правда ќе ги разгледа Предлог – законот за јавното обвинителство, како и Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители на Република Македонија.

Рускоска: Во снимките предадени во Обвинителството се слуша глас на јавен обвинител

Алсат-М - 22.07.2019

Обвинителката Вилма Рускоска во интервју за емисијата „Код“, без да споменува имиња, рече дека две oбвинитeлки од СЈО стапиле во контакт со неа и ја прашале дали треба да дадат искази во Обвинителството.

Груби: Не е работа на партиите да разговараат за шеф на новото Обвинителство

Алсат-М - 22.07.2019

Не е работа на Владата или на Собранието да го назначува шефот на новото Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, рече денеска пратеникот од ДУИ, Артан Груби, коментирајќи ја изјавата на премиерот Заев, преку која предложи ...

БЕСА не го поддржува законот на Заев за ново СЈО на чело со Русковска

Фокус - 22.07.2019

Од БЕСА велат дека нема да го подржат законското решение на Зоран Заев за интегрирање на специјалното во јавното обвинителство, не чие чело би застанала Вилма Русковска, доколку не претрпи битни измени. „Преку новиот предлог-закон беше погребано СЈО.

Груби: Владата и Собранието не треба да избираат обвинител, видовме тоа како излезе

Фокус - 22.07.2019

Не е работа на Владата или на Собранието да назначуваат шеф на новото Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, смета пратеникот од ДУИ, Артан Груби. -Тоа беше направено пред 4 години и гледаме како излезе – рече Груби, ...

Предлог законот за ЈО од утре во собраниска процедура

Канал5 - 22.07.2019

Новиот предлог закон за јавно обвинителство, којшто минатата недела го презентираше премиерот Заев, утре влегува во собраниска процедура. Владејачката партија очекува предлогот да наиде на одобрување меѓу пратениците и со потребното двотретинско ...

Почна партискиот пазар за новото обвинителство што ќе го замени СЈО

Телма - 22.07.2019

Почна пазарот со гласови за владиниот предлог за ново обвинителство што треба да го замени досегашното СЈО. Сите партии имаат свои барања, но заеднички именител им е противењето, обвинителката Вилма Рускоска да раководи со новото обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ сè уште го анализира законот за СЈО, ДУИ и БЕСА бараат политиката да не се меша во судството

ТВ21 - 22.07.2019

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ велат се уште го разгледуваат и анализираат предложениот текст и дека утре ќе се произнесат за законското решение. Единствено имаат цврст став дека за нив не е прифатлива Вилма Рускоска да биде на чело на тоа ...

Предлог законот за ЈО од утре во собраниска процедура

Фокус - 22.07.2019

Новиот предлог закон за јавно обвинителство, којшто минатата недела го презентираше премиерот Заев, утре влегува во собраниска процедура. Владејачката партија очекува предлогот да наиде на одобрување меѓу пратениците и со потребното двотретинско ...

Законот за идниот статус на СЈО неделава во Собранието

24 Вести - 22.07.2019

Новиот текст за законот за Јавно обвинителство, во кој Специјалното јавно обвинителство се интегрира во Јавното обвинителство за организиран криминал и копрупција, неделава, а мошне веројатно и утре ќе се најде пред пратениците во Собранието.

ДУИ: Политичките партии не можат да разговараат за наследник на Јанева

24 Вести - 22.07.2019

Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција што треба да го наследи СЈО, туку на советот на обвинител, коментира пратеникот на ДУИ, Артан Груби за предлогот на ...

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

А1 On - 22.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Новиот закон за ЈО утре во Собранието, власта очекува поддршка од опозицијата

ММС - 22.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство од Владата до Собранието ќе стигне во текот на утрешниот ден. Од Министерството за правда за Македонската информативна агенција велат дека очекуваат пратениците да ги кажат своите ставови пратениците во ...

Покрај Русковска, и „Талир“ се испречи пред Законот на Заев

Независен - 22.07.2019

Фото: Б.Грданоски Откако го прочитаа предлог-законот за Обвинителство што го објави премиерот Зоран Заев, во ВМРО-ДПМНЕ излегуваат со низа забелешки и најавуваат оти не постои шанса да го прифатат во оваа форма.

Законот за идниот статус на СЈО неделава во Собранието

Независен - 22.07.2019

Новиот текст за законот за Јавно обвинителство, во кој Специјалното јавно обвинителство се интегрира во Јавното обвинителство за организиран криминал и копрупција, неделава, а мошне веројатно и утре ќе се најде пред пратениците во Собранието.

Утре владиниот предлог за спојување на СЈО и Обвинителството за организиран криминал оди пред пратениците

МКД - 22.07.2019

Владиниот предлог за спојување на Специјалното јавно обвинителство со Обвинителството за организиран криминал и корупција во обвинителство за организиран криминал и висока корупција утре е на дневен ред во Собранието.

Новините во предложениот закон за јавното обвинителство

Академик - 22.07.2019

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство , во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во Јавно обвинителство за гонење криминал ...

ДУИ: Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство

Курир - 22.07.2019

Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција што треба да го наследи СЈО, туку на Советот на обвинител, коментира пратеникот на ДУИ Артан Груби за предлогот на ...

Новиот закон за ЈО утре во Собранието, власта очекува поддршка од опозицијата

Независен - 22.07.2019

Владата утре Предлог-закон за Јавно обвинителство ќе го прати во Собранието. Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

+инфо - 22.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Ќе има ли нови пазарења и за законот за новото обвинителство?

Р.С.Европа - 22.07.2019

Неделава предлог законот за Јавно обвинителство во скратена постапка влегува во собраниска процедура. Дел од опозицијата најавува амандмани, ВМРО-ДПМНЕ се уште го разгледува, но, и не се откажува од идејата да достават и свој закон.

ДУИ: Политичките партии не можат да разговараат за наследник на Јанева

Сител - 22.07.2019

Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција што треба да го наследи СЈО, туку на Советот на обвинител, коментира пратеникот на ДУИ Артан Груби за предлогот на ...

Законот за обвинителство утре ќе се најде пред пратениците, уште да се договорат

+инфо - 22.07.2019

Новиот текст за законот за Јавно обвинителство, во кој Специјалното јавно обвинителство се интегрира во Јавното обвинителство за организиран криминал и копрупција, неделава, а мошне веројатно и утре ќе се најде пред пратениците во Собранието.

Заев го промовираше, а законот за ЈО не поминал ниту на Влада, ниту на Собрание

Слободен Печат - 22.07.2019

Собраниски извори велат дека со предлог-законот нема да се брза заради обезбедувањето на двотретинското мнозинство. Законот за јавно обвинителство кој премиерот Зоран Заев го презентираше во петокот пред јавноста откако пропадна неговиот обид да ...

Алијансата на Албанците со условена поддршка за предлог-законот за ЈО

Слободен Печат - 22.07.2019

Алијансата подготвува амандмани. Алијансата на Албанците која има три пратеници во Собранието ќе гласа за предлог-законот за јавно обвинителство, но само ако се прифатат нејзините амандмани.

Беса против Законот за обвинителство на Заев: Ваков како што е, не го гласаме

Независен - 22.07.2019

Законот за обвинителство што во петокот го предложи премиерот Зоран Заев, утре влегува во собраниска процедура. Власта ќе се обиде да стигне до двотретинско мнозинство за да ги протурка измените со кои СЈО станува дел од новоформираното ...

Груби: Не е работа на Собранието и Владата да одредуваат наследник на Јанева

Р.С.Европа - 22.07.2019

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, изјави дека не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција, кое би требало да го наследи СЈО.

Беса против Законот за обвинителство на Заев: Ваков како што е, не го гласаме

Курир - 22.07.2019

Законот за обвинителство што во петокот го предложи премиерот Зоран Заев, утре влегува во собраниска процедура. Власта ќе се обиде да стигне до двотретинско мнозинство за да ги протурка измените со кои СЈО станува дел од новоформираното ...