TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: ЦО на СДСМ да собере храброст и да му се спротивстави на Заев

Канал5 - 16.06.2019

Зоран Заев продолжува ноторно да ја лаже македонската јавност. Република Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со Европската Унија, а нема ниту оставка и повлекување на аблолицираниот Заев.

Заев очекува до крајот на годината да отпочнат преговорите со ЕУ

24 Вести - 16.06.2019

Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската унија да биде потврдено она што ЕУ го верификуваше преку извештајот на Европската комисија за напредокот на државата. – Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа, изјави Заев, ...

Заев очекува до крајот на годината да отпочнат преговорите со ЕУ

Канал5 - 16.06.2019

Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската унија да биде потврдено она што ЕУ го верификуваше преку извештајот на Европската комисија за напредокот на државата. – Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа, изјави Заев, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со ЕУ, а нема ниту оставка од Заев

А1 On - 16.06.2019

„Зоран Заев продолжува ноторно да ја лаже македонската јавност. Република Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со Европската Унија, а нема ниту оставка и повлекување на аблолицираниот Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: ЦО на СДСМ да собере храброст и да му се спротивстави на Заев

Сител - 16.06.2019

Зоран Заев продолжува ноторно да ја лаже македонската јавност. Република Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со Европската Унија, а нема ниту оставка и повлекување на аблолицираниот Заев.

Заев очекува до крајот на годината да отпочнат преговорите со ЕУ

+инфо - 16.06.2019

Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската унија да биде потврдено она што ЕУ го верификуваше преку извештајот на Европската комисија за напредокот на државата. – Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа – изјави Заев, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори, а нема ниту оставка од Заев

Макфакс - 16.06.2019

Зоран Заев продолжува ноторно да ја лаже македонската јавност. Република Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со Европската Унија, а нема ниту оставка и повлекување на аблолицираниот Заев.

Заев очекува до крајот на годината да отпочнат преговорите со ЕУ

Press24 - 16.06.2019

Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската унија да биде потврдено она што ЕУ го верификуваше преку извештајот на Европската комисија за напредокот на државата. – Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа, изјави Заев, ...

Заев очекува до крајот на годината да отпочнат преговорите со ЕУ

А1 On - 16.06.2019

Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската унија да биде потврдено она што ЕУ го верификуваше преку извештајот на Европската комисија за напредокот на државата. – Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа, изјави Заев, ...

„Заев ноторно ја лаже македонската јасност- Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со Европската Унија“

Курир - 16.06.2019

Зоран Заев продолжува ноторно да ја лаже македонската јавност. Република Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со Европската Унија, а нема ниту оставка и повлекување на аблолицираниот Заев.

Заев: Преговорите ќе почнат до крајот на годината, вечерва на ЦО на СДСМ ќе има пријатни изненадувања

МКД - 16.06.2019

Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската Унија да биде потврдено она што ЕУ го верификуваше преку извештајот на Европската комисија за напредокот на државата. „Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа“, изјави Заев, ...

Заев: Очекувам до крајот на годината да отпочнат преговорите со ЕУ

Слободен Печат - 16.06.2019

Додаде дека ќе се причека германскиот Бундестаг да донесе одлука за старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија по што конечно земјата ќе добие датум за преговори. Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската ...

Заев очекува до крајот на годината да отпочнат преговорите со ЕУ

Независен - 16.06.2019

Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската унија да биде потврдено она што ЕУ го верификуваше преку извештајот на Европската комисија за напредокот на државата. – Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа, изјави Заев, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Република Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со ЕУ, а нема ниту оставка од Заев

Денешен - 16.06.2019

Зоран Заев продолжува ноторно да ја лаже македонската јавност. Република Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со Европската Унија, а нема ниту оставка и повлекување на аблолицираниот Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори, а нема ниту оставка од Заев

Centar - 16.06.2019

Зоран Заев продолжува ноторно да ја лаже македонската јавност. Република Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со Европската Унија, а нема ниту оставка и повлекување на аблолицираниот Заев.

Заев: Oчекувам до крајот на годината да отпочнат преговорите со ЕУ

Либертас - 16.06.2019

Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската унија да биде потврдено она што ЕУ го верификуваше преку извештајот на Европската комисија за напредокот на државата. – Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа – изјави Заев, ...

Заев очекува до крајот на годината да отпочнат преговорите со ЕУ

24Инфо - 16.06.2019

Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската унија да биде потврдено она што ЕУ го верификуваше преку извештајот на Европската комисија за напредокот на државата. – Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа, изјави Заев, ...

Заев очекува до крајот на годината да отпочнат преговорите со ЕУ

PressingTV - 16.06.2019

Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската унија да биде потврдено она што ЕУ го верификуваше преку извештајот на Европската комисија за напредокот на државата. Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа, изјави Заев, ...

(Видео) Заев очекува до крајот на годината да отпочнат преговорите со ЕУ

Локално - 16.06.2019

Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската унија да биде потврдено она што ЕУ го верификуваше преку извештајот на Европската комисија за напредокот на државата. – Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа, изјави Заев, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Централниот одбор на СДСМ мора да собере храброст и да му се спротивстави на Заев

24Инфо - 16.06.2019

Зоран Заев продолжува ноторно да ја лаже македонската јавност. Република Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со Европската Унија, а нема ниту оставка и повлекување на аблолицираниот Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев продолжува ноторно да ја лаже македонската јавност

Опсервер - 16.06.2019

Зоран Заев продолжува ноторно да ја лаже македонската јавност. Република Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со Европската Унија, а нема ниту оставка и повлекување на аблолицираниот Заев.

Заев на уште една средба со Хан за потврда на датумот за преговори

AKO - 16.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев вчера во областа Вахау, Република Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан.

Заев очекува до крајот на годината да отпочнат преговорите со ЕУ

MakPress - 16.06.2019

Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската унија да биде потврдено она што ЕУ го верификуваше преку извештајот на Европската комисија за напредокот на државата. – Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа, изјави Заев, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев продолжува ноторно да ја лаже македонската јавност

MakPress - 16.06.2019

Зоран Заев продолжува ноторно да ја лаже македонската јавност. Република Македонија ниту ова лето не доби датум за преговори со Европската Унија, а нема ниту оставка и повлекување на аблолицираниот Заев.

Заев очекува до крајот на годината да отпочнат преговорите со ЕУ

1tv - 16.06.2019

Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската унија да биде потврдено она што ЕУ го верификуваше преку извештајот на Европската комисија за напредокот на државата. – Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа, изјави Заев, ...

Заев-Хан: Добивање датум за граѓаните ќе биде потврда дека се што работевме изминатите две години вредело!

Фокус - 15.06.2019

Потврда за заложбата Република Македонија годинава да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија беше изразена на денешната средба на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, која се одржа во австриската ...

Заев-Хан: Повторена заложбата Македонија годинава да добие датум за преговори

Алсат-М - 15.06.2019

Потврда за заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија беше изразена на денешната средба на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, која се одржа во ...

Средба Заев - Хан :Потврдена заложбата Македонија годинава да добие датум за преговори со ЕУ

Канал5 - 15.06.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска во областа Вахау, Република Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На средбата, којашто помина во исклучително позитивна атмосфера, уште еднаш е потврдена ...

Средба Заев-Хан: Повторена заложбата Северна Македонија годинава да добие датум за преговори со ЕУ

Сител - 15.06.2019

Потврда за заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија беше изразена на денешната средба на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, која се одржа во ...

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Макфакс - 15.06.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На средбата, уште еднаш беше потврдена заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за ...

Заев со Хан: Датум за да не биде се бадијала

Независен - 15.06.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во областа Вахау се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На средбата, која што поминала во исклучително позитивна атмосфера, уште еднаш беше потврдена заложбата ...

(ВИДЕО) Заев-Хан: Повторена заложбата Северна Македонија годинава да добие датум за преговори со ЕУ

А1 On - 15.06.2019

Потврда за заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија беше изразена на денешната средба на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, која се одржа во ...

Средба Заев-Хан: Повторена заложбата Македонија годинава да добие датум за преговори

Р.С.Европа - 15.06.2019

Потврда за заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија беше изразена на денешната средба на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, која се одржа во ...

Заев на средба со Хан: Добивањето датум за преговори е особено важно за земјава

+инфо - 15.06.2019

Добивањето датум за граѓаните ќе биде потврда дека се што направивме во изминативе две години вредело, истакна Заев на денешната средба со еврокомесарот Хан. Потврда за заложбата земјава годинава да добие датум за почеток на преговорите со ...

Средба Заев-Хан: Повторена заложбата Северна Македонија годинава да добие датум за преговори со ЕУ

Бриф - 15.06.2019

Потврда за заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија беше изразена на денешната средба на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, која се одржа во ...

(Видео) Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

Centar - 15.06.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На средбата, уште еднаш беше потврдена заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за ...

Заев-Хан: Повторена заложбата Северна Македонија годинава да добие датум за преговори со ЕУ

Република - 15.06.2019

Потврда за заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија беше изразена на денешната средба на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, која се одржа во ...

Средба Заев-Хан: Потврдена заложбата Северена Македонија годинава да добие датум за преговори со ЕУ

24Инфо - 15.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска во областа Вахау, Република Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан.

Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека се што направивме вредело

PressingTV - 15.06.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во областа Вахау се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На средбата, која што поминала во исклучително позитивна атмосфера, уште еднаш била потврдена заложбата ...

Средба Заев-Хан: Повторена заложбата Северна Македонија годинава да добие датум за преговори со ЕУ

Опсервер - 15.06.2019

Потврда за заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија беше изразена на денешната средба на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, која се одржа во ...

Меркел барала совет од Заев за Косово – еве како ја поучил

Република - 15.06.2019

Во излагањето на премиерот Зоран Заев на дорумот Европа – Вахау во Австрија тој, меѓу другото, раскажа дека пред еден месец канцеларката Меркел побарала совет од него што да му понуди на српскиот претседател Александар Вучиќ за да го мотивира за да ...

Средба Заев-Хан: Повторена заложбата Северна Македонија годинава да добие датум за преговори со ЕУ

Либертас - 15.06.2019

Потврда за заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија беше изразена на денешната средба на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, која се одржа во ...

Средба Заев-Хан: Повторена заложбата Северна Македонија годинава да добие датум за преговори со ЕУ

Локално - 15.06.2019

Потврда за заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија беше изразена на денешната средба на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, која се одржа во ...

Заев до Хан: Добивањето датум ќе биде потврда дека сѐ што направивме вредело

Н.Македонија - 15.06.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска во Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. На средбата, уште еднаш беше потврдена заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за ...

Заев и Хан: Потврдена заложбата Република Северена Македонија годинава да добие датум за преговори со ЕУ

Скопје1 - 15.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска во областа Вахау, Република Австрија се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан.

Средба Заев-Хан: Повторена заложбата Северна Македонија годинава да добие датум за преговори со ЕУ

1tv - 15.06.2019

Потврда за заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија беше изразена на денешната средба на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, која се одржа во ...

Психодрамата на Заев!

Deutsche Welle - 14.06.2019

Стара болест на македонската политика повторно е распламната над судбината на земјата, спремна да изгори и пеплоса сè што ќе ѝ се најде на пат. Се вика „политичка психодрама“, и актуелниот чин е: датум за преговори со ЕУ Овој пат автор на ...

Реакции по средбата Заев – Mеркел

24 Вести - 14.06.2019

Предвремени избори и нова влада но и понуда за соработка за земјава да добие датум за старт на преговорите со Унијата се реакциите на дел од опозициските партии по вчерашната средба Заев – Меркел во Берлин.

Единствена Македонија: Заев излажа дека во септември добиваме датум за преговори со ЕУ

Макфакс - 14.06.2019

По вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, Заев бомбастично изјави дека Македонија добива датум за преговори со ЕУ во септември, но само по неколку часа доби силен шамар од Меркел, со објавувањето на официјалното соопштение од ...

Јавноста се чуди-каде Заев виде датум?

Алфа - 14.06.2019

Каде и како премиерот виде и разбра ветување за датум за почеток на преговорите во септември вчера на средбата со германската канцеларка, прашуваат граѓаните? Или поточно, зошто неговите изјави се целосно различни од тоа што стои во официјалното ...

Единствена Македонија: Заев пак излажа од Берлин за датум за преговори, вистината е дека се троши неговата употребна ...

А1 On - 14.06.2019

Веќе стана практика марионета Зоран Заев, а отвори уста да излаже. Така беше и по вчерашната средба со Анѓела Меркел по која Заев бомбастично изјави дека Македонија добива датум за преговори со ЕУ во септември, вели Единствена Македонија преку ...

Датумот за преговори – главна тема во неделниот печат

Р.С.Европа - 14.06.2019

Неделниците Фокус и Капитал го анализираат одложувањето на датум за преговори за членство во ЕУ на Македонија и евентуалното добивање датум наесен. Фокус - Не смее да се толерира клиентелизмот и корупцијата Фокус во најновиот број, во воведната ...

СО СЕКОЕ САКО МЕРКЕЛ ПРАЌА ПОРАКА: На средбата со Заев облече сино и кажа што мисли

Скопје24 - 14.06.2019

Од тоа каква боја на палто ќе облече, зависи пораката која сака да ја испрати, велат за германската канцеларка Ангела Меркел, која имаше важна средба со премиерот Зоран Заев и претставници од владата во четвртокот во Берлин.

Меркел ми рече дека сме го испорачале очекуваното

Република - 14.06.2019

Премиерот, Зоран Заев со видео се обрати до јавноста по вчерашната средба со германската канцеларка, Ангела Меркел. Заев повтори дека Меркел ја информирала македонската делегација дека Бундестагот во септември ќе донесе одлука за одобрување на стар ...

СО СЕКОЕ САКО МЕРКЕЛ ПРАЌА ПОРАКА: На средбата со Заев облече сино и кажа што мисли

Фактор - 14.06.2019

Од тоа каква боја на палто ќе облече, зависи пораката која сака да ја испрати, велат за германската канцеларка Ангела Меркел, која имаше важна средба со премиерот Зоран Заев и претставници од владата во четвртокот во Берлин.

Обраќање на Зоран Заев преку “Фејсбук” – Премиерот објави добра вест за нашата земја

iPortal - 14.06.2019

Премиерот Зоран Заев се огласи на социјалните мрежи со видео обраќање по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел, вчера во Берлин. Првиот човек на македонската Влада носи добри вести за Република Северна Македонија.

КАКВО ПАЛТО, ТАКВА ПОРАКА: Меркел во сино сако на средбата со Заев-што значи тоа?

Фактор - 14.06.2019

За германската канцеларка Ангела Меркел стилот е важен а преку него таа праќа разни пораки. Светските модни критичари кои го следат стилот на германската канцеларка Ангела Меркел, велат дека од тоа каква боја на палто ќе облече, зависи пораката која ...

„Тази датум не е датум“: Твитер реакции по средбата на Заев со Меркел

еМагазин - 14.06.2019

Средбата на македонскиот премиер Зоран Заев и германската канцеларка Ангела Меркел и епилогот по истата се главна тема на социјалните мрежи. Ви пренесуваме дел од твитовите: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Партијата на Меркел ЦДУ: Нема потреба од нервоза, датум ќе ...

Обраќање на Зоран Заев преку “фејсбук” – Премиерот објави добра вест за нашата земја

Centar - 14.06.2019

Премиерот Зоран Заев се огласи на социјалните мрежи со видео обраќање по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел, вчера во Берлин. Првиот човек на македонската Влада носи добри вести за Република Северна Македонија.

Единствена Македонија: Заев излажа дека во септември добиваме датум за преговори со ЕУ

Centar - 14.06.2019

По вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, Заев бомбастично изјави дека Македонија добива датум за преговори со ЕУ во септември, но само по неколку часа доби силен шамар од Меркел, со објавувањето на официјалното соопштение од ...

Од Берлин стигна само ново ветување

Н.Македонија - 14.06.2019

Вчерашната средба во Берлин меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и македонскиот премиер Зоран Заев, која во земјава беше најавувана како клучна пред самиот на ЕУ наредната недела, заврши со уште едно одложено ветување од Германија за доделување ...

Единствена Македонија: Заев пак излажа од Берлин за датум за преговори, вистината е дека се троши неговата употребна ...

Скопје1 - 14.06.2019

Веќе стана практика марионета Зоран Заев, а отвори уста да излаже. Така беше и по вчерашната средба со Анѓела Меркел по која Заев бомбастично изјави дека Македонија добива датум за преговори со ЕУ во септември.

Ако ЕУ-датумот задоцни, евроскептицизмот нема да чека

Призма - 13.06.2019

Ќе се „разоружаат“ проевропските сили и ќе порасне евроскептицизмот. Ваквата ситуација може да ја злоупотребат политичките популисти, со што државава би се вратила во состојбата по Букурешкиот самит во 2008 година.

Заев за ФАЦ: ЕУ ни вети – испорачајте вие, ќе испорачаме и ние

Канал5 - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Германија, во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг" вели дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

Канцеларијата на Меркел без детали за сребата со Заев

Канал5 - 13.06.2019

Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Меркел и Заев, како што се наведува, разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на „прашање од ...

По средбата Меркел-Заев сите опции остануваат отворени

Алсат-М - 13.06.2019

По средбата на германската канцеларка Ангела Меркел и премиерот Зоран Заев останува отворена можноста одлука за почеток на преговори со Северна Македонија да се донесе уште летово или, сепак, наесен, што е пореална опција, пренесува „360 степени“ од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не добивме датум затоа што нема реформи, а криминалот и корупцијата добиваат епидемиски размери

Канал5 - 13.06.2019

Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, исто како што не доби ниту лани кога Зоран Заев и неговите соработници славеа во владиниот авион. Република Македонија не добива датум затоа што нема реформи, а криминалот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија не добива датум затоа што нема реформи, Заев ја срами државата секаде каде што оди

ТВ21 - 13.06.2019

„Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, исто како што не доби ниту лани кога Зоран Заев и неговите соработници славеа во владиниот авион. Република Македонија не добива датум затоа што нема реформи, а криминалот ...

Заврши средбата Меркел – Заев во Берлин!

24 Вести - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Премиерот Заев на средба со канцеларката Меркел

Канал5 - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска има средба со канцеларката Ангела Меркел на која една од клучните теми ќе биде токму датумот за старт на преговорите со ЕУ . Датумот ќе треба да биде утврден и на претстојниот самит на лидерите на земјите членки на ...

Заврши средбата Меркел – Заев во Берлин

ТВ21 - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Заев: Ако Европа не се држи до ветувањето, ние ќе ја донесеме Европа во Северна Македонија

Фокус - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Германија, во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ вели дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

Заев на утринска средба со Меркел

Фокус - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев утринава треба да се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел. Средбата е закажана за во 9.30 часот, во рамките на бизнис форумот во Берлин. Портпаролот на федералната влада, Штефен Зојберт, потврди дека Меркел тогаш ќе го ...

Заврши средбата меѓу Заев и Меркел која траеше 40 минути

Фокус - 13.06.2019

По 40-тина минути во Германија заврши средбата меѓу канцеларката Ангела Меркел и премиерот Зоран Заев, пренесува „360 степени“ од Берлин. По состанокот не беа предвидени изјави за медиумите.

Заев во Берлин на средба со Меркел

Алсат-М - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска е во Германија на средба со канцеларката Ангела Меркел. На состанокот ќе се разгледаат за позициите на официјален Берлин во врска добивањето на датум за преговори на нашата земја со ЕУ.

(ВИДЕО) „360 Степени“ од Берлин: Почна средбата Меркел-Заев

Алсат-М - 13.06.2019

Во кабинетот на германската канцеларка во Берлин во 9:30 часот почна средбата на Ангела Меркел со премиерот Зоран Заев, пренесува „360 степени“ . Од средбата се очекуваат поконкретни информации дали С.

Заев за ФАЦ: „ЕУ ни рече: Вие исполнете, ние ќе исполниме“

Deutsche Welle - 13.06.2019

Во интервју за германскиот Франкфуртер алгемајне цајтунг, македонскиот премиер Зоран Заев предупредува дека доколку земјата не добие датум за почеток на преговори владата може да го загуби мнозинството во парламентот.

„360 степени“ од Берлин: Заврши средбата меѓу Меркел и Заев

Алсат-М - 13.06.2019

По 40-тина минути во Германија заврши средбата меѓу канцеларката Ангела Меркел и премиерот Зоран Заев, пренесува „360 степени“ од Берлин. По состанокот не беа предвидени изјави за медиумите.

Заев утрово се сретна со канцеларката Меркел

Канал5 - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев утрово се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел. Тој е во посета на Германија од вчера, а денеска му се придружиja вицепремиерот Бујар Османи и шефот на дипломатијата Никола Димитров.Се очекува да се искристализираат и ...

Заев пред неколку опции по средбата со Меркел – одлуката на ЦО на СДСМ во Охрид

Канал5 - 13.06.2019

По денешната средба со канцеларката Меркел Социјалдемократите в недела на ЦО ќе одлучат дали СДСМ ќе се одлучат сепак за владина реконструкција, или пак за вракање на мандатот на Заев но и предвремени избори.

Меркел вети датум, Заев ги отпиша предвремените избори

Deutsche Welle - 13.06.2019

По позитивниот исход од состанокот во Берлин, извесно е дека нема повеќе потреба од свикување предвремени парламентарни избори. Премиерот Заев до недела ќе реши колку министри ќе зафати долго најавуваната „метла“ Ветувањата од германската канцеларка ...

Заврши средбата меѓу Меркел и Заев

Press24 - 13.06.2019

По 40-тина минути во Германија заврши средбата меѓу канцеларката Ангела Меркел и премиерот Зоран Заев, пренесува „360 степени“ од Берлин. По состанокот не беа предвидени изјави за медиумите.

Заев: ЕУ, Меркел и многу други шефови на влади ни дадоа ветување

+инфо - 13.06.2019

Во влијателниот Франкфуртер алгемајне цајтунг денеска излезе интервју со премиерот Зоран Заев кој се очекува да има средба со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин во обид да издејствува добивање датум за почеток на преговори со ЕУ, јави ...

Заврши средбата меѓу Меркел и Заев- Изостанаа изјавите за медиуми

Курир - 13.06.2019

По 40-тина минути во Германија заврши средбата меѓу канцеларката Ангела Меркел и премиерот Зоран Заев, пренесува „360 степени“ од Берлин. По состанокот не беа дадени изјави за медиумите. Засега нема ниту официјални ниту неофицијални информации за ...

Заев си замина од кај Меркел, што му кажа?

Слободен Печат - 13.06.2019

Подоцна во денот е најавена изјава од премиерот Заев. По 40-тина минути во Германија заврши средбата меѓу канцеларката Ангела Меркел и премиерот Зоран Заев, пренесува „360 степени“ од Берлин. По состанокот не беа предвидени изјави за медиумите.

Меркел разговараше со Заев, пораките непознати

МКД - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Заврши средбата Меркел – Заев, немаше изјави за медиумите

А1 On - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Заев на утринска средба со Ангела Меркел

Слободен Печат - 13.06.2019

Портпаролот на федералната влада, Штефен Зојберт, потврди дека Меркел тогаш ќе го пречека Заев во Сојузната канцеларија. Во рамките на економскиот форум во Берлин, премиерот Зоран Заев денеска се очекува да одржи средба со германската канцеларка ...

Заев денеска во Берлин на средба со Меркел

Р.С.Европа - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, престојува во Германија каде што очекува позитивна порака од канцеларката Ангела Меркел во однос на добивањето на датумот за преговори ...

Заев за ФАЦ: ЕУ ни вети – испорачајте вие, ќе испорачаме и ние

Сител - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Германија, во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ вели дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

Заврши средбата меѓу Меркел и Заев- Изостанаа изјавите за медиуми

Нетпрес - 13.06.2019

По 40-тина минути во Германија заврши средбата меѓу канцеларката Ангела Меркел и премиерот Зоран Заев, пренесува „360 степени“ од Берлин. По состанокот не беа дадени изјави за медиумите. Засега нема ниту официјални ниту неофицијални информации за ...

Заев утрово кај Меркел

Макфакс - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска и утре е во дводневна посета на Германија. Тој утрово се сретна со канцеларката Ангела Меркел, а како што беше претходно најавено, тема на разговорот се билатералните односи и прашањата на надворешната политика.

Заев утрово ќе се сретне со Меркел

МКД - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев кој денеска и утре е во дводневна работа посета на Германија, утрово ќе има средба со канцеларката Ангела Меркел, на која клучна тема ќе биде датумот за почеток на преговори со ЕУ кој што треба да биде утврден на самитот на ...

Заврши средбата Меркел – Заев во Брисел

ММС - 13.06.2019

Премиерот, Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше четириесетминутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Заврши средбата Заев и Меркел

Нетпрес - 13.06.2019

Четириесетина минути преговараа германската канцеларка Ангела Меркел и премиерот на Република Северна Македонија во Берлин. По оваа средба ќе биде појасно кога земјата ќе добие датум за преговори откако стана јасно дека тоа нема да се случи во јуни.

Меркел веднаш објави соопштение, но не кажува ништо за датумот

+инфо - 13.06.2019

на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Меркел и Заев, како што се наведува, разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на „прашање од надворешната и ...

Почна средбата Меркел-Заев (ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.06.2019

Во кабинетот на германската канцеларка во Берлин во 9:30 часот почна средбата на Ангела Меркел со премиерот Зоран Заев, пренесува „360 степени“. Од средбата се очекуваат поконкретни информации дали С.

Заев за ФАЦ: ЕУ ни рече: Вие исполнете, ние ќе исполниме

Слободен Печат - 13.06.2019

Премерот во интервју за влијателниот германски весник ги повторува последиците од недобивањето на датум за преговори. На денот кога македонскиот премиер Зоран Заев се среќава со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин во обид да издејствува ...

Заев за ФАЦ: ЕУ ни вети – испорачајте вие, ќе испорачаме и ние

Независен - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Германија, во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ вели дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

Канцеларијата на Меркел без детали за средбата со Заев

Курир - 13.06.2019

Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Меркел и Заев, како што се наведува, разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на „прашање од ...

Заев за ФАЦ: ЕУ ни вети – испорачајте вие, ќе испорачаме и ние

А1 On - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Германија, во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ вели дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

Заев: ЕУ ни вети ако испорачаме ќе напредуваме кон ЕУ

Р.С.Европа - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ изјави дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

Заврши средбата на Заев и Меркел во Берлин

Р.С.Европа - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел. Во фокусот на средбата требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи ...

Канцеларијата на Меркел без детали за сребата со Заев

Независен - 13.06.2019

Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Меркел и Заев, како што се наведува, разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на „прашање од ...

Летово нема датум за преговори, Меркел му објаснила на Заев дека во септември ќе дојдеме на дневен ред

Алфа - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за проширување на Унијата.

Поизвесна е реконструкција на Владата отколку предвремени избори

+инфо - 13.06.2019

Бундестагот во септевмри ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Македонија, е веста која пристигна од Берлин откако утрово премиерот Зоран Заев имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел.

Датум летово нема, продолжува борбата за почеток на преговори со ЕУ до крај на годината

Слободен Печат - 13.06.2019

Од сите опции за тоа што следува понатаму предвремените избори се најмалку потреби, коментираат познавачите. Ова лето дефинитно нема да добиеме датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ, но сепак постои шанса, според едни помала, според ...

Канцеларијата на Меркел без детали за средбата со Заев

Слободен Печат - 13.06.2019

Во соопштението не се прецизира ставот на Меркел за очекувањата на Владата на Северна Македонија за одредување датум за почеток на преговорите со ЕУ. Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со ...

Заврши средбата Меркел – Заев во Брисел: Нема детали за разговорите

Нова ТВ - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Меркел најави одлука во септември, Заев задоволен дека преговорите ќе стартуваат годинава

Сител - 13.06.2019

Германскиот Бундестаг до крајот на септември ќе одобри унијата да ги стартува преговорите за членство со земјава, првите поглаваја би се отвориле до крајот на годинава. Вакво уверување премиерот Заев денеска доби лично од германската канцеларка.

Курцшлус, хер Заев!

+инфо - 13.06.2019

Кој спомнува Русија и Кина пред Ангела Меркел, далеку не стасува. Ние, сепак, одиме напред. Сфаќа фрау Меркел дека не може секој да направи разлика меѓу „Франкфуртер“, хамбургер и чизбургер со ајвар. Тоа е тоа, другарки и другарчиња.

Традиција на премиерот – времето ги демантира неговите изјави

Алфа - 13.06.2019

Една средба две толкувања. Според македонската влада, Заев добил ветување од Меркел за точен датум за старт на преговорите на Македонија со ЕУ во септември, а пораките од берлинските пратеници се дека Бундестагот допрва ќе решава, во септември, за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Меркел не спомнува датум, Заев мора да си оди

+инфо - 13.06.2019

Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, исто како што не доби ниту лани кога Зоран Заев и неговите соработници славеа во владиниот авион, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија не доби датум зошто нема реформи

Р.С.Европа - 13.06.2019

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение реагира на изјават на премиерот Зоран Заев дадена по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, наведуваат од опозициската ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема датум за преговори, а Заев со лаги ја пустоши државата

Макфакс - 13.06.2019

Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, анализирајќи го исходот од средбата меѓу премиерот Заев и германскаа канцеларка Ангела Меркел кој денеска се одржа во Берлин.

Канцеларијата на Меркел без детали за средбата со Заев

Алфа - 13.06.2019

Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Меркел и Заев, како што се наведува, разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на „прашање од ...

Канцеларијата на Меркел без детали за сребата со Заев

Press24 - 13.06.2019

Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Меркел и Заев, како што се наведува, разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на „прашање од ...

Канцеларијата на Меркел без детали за сребата со Заев

А1 On - 13.06.2019

Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Меркел и Заев, како што се наведува, разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на „прашање од ...

Канцеларијата на Меркел без детали за средбата со Заев

Сител - 13.06.2019

Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Меркел и Заев, како што се наведува, разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на „прашање од ...

Заврши средбата Меркел – Заев во Берлин

Сител - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Канцеларијата на Меркел без детали за денешната средба со Заев

ММС - 13.06.2019

По денешната средба со Заев во Берлин, канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение во кое информира дека тие разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на прашање од надворешната и европската ...

ВМРО-ДПМНЕ: Република Македонија не добива датум затоа што нема реформи, Заев мора да си оди од власт за Македонија да ...

А1 On - 13.06.2019

Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, исто како што не доби ниту лани кога Зоран Заев и неговите соработници славеа во владиниот авион, реагира ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Зоран Заев.

Заврши средбата Меркел – Заев, нема заедничка изјава

+инфо - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Премиерот Заев на средба со канцеларката Меркел

ММС - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во рамки на дводневната посета на Германија ќе има средба со канцеларката Ангела Меркел на која една од клучните теми ќе биде токму датумот за старт на преговорите со ЕУ што треба да биде утврден и на претстојниот самит ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не добивме датум затоа што нема реформи, а криминалот и корупцијата добиваат епидемиски размери

ММС - 13.06.2019

Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, исто како што не доби ниту лани кога Зоран Заев и неговите соработници славеа во владиниот авион.Република Македонија не добива датум затоа што нема реформи, а криминалот и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не добивме датум затоа што нема реформи, а криминалот и корупцијата добиваат епидемиски размери

Сител - 13.06.2019

Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, исто како што не доби ниту лани кога Зоран Заев и неговите соработници славеа во владиниот авион. Република Македонија не добива датум затоа што нема реформи, а криминалот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема датум за преговори, бидејќи во Македонија нема реформи

МКД - 13.06.2019

Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, исто како што не доби ниту лани кога Зоран Заев и неговите соработници славеа во владиниот авион, реагира ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на премиерот Зоран Заев .

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија не доби датум зошто нема реформи, Заев ја срами државата секаде каде што оди

Независен - 13.06.2019

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение реагира на изјаватa на премиерот Зоран Заев дадена по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, исто како што не доби ниту ...

Заврши средбата Меркел-Заев во Брисел

Независен - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Заев за ФАЦ: Доколку Европа не се држи до своето ветување, ние сепак ќе ја донесеме Европа во Северна Македонија

Press24 - 13.06.2019

Во интервју за германскиот Франкфуртер алгемајне цајтунг, македонскиот премиер Зоран Заев предупредува дека доколку земјата не добие датум за почеток на преговори владата може да го загуби мнозинството во парламентот, пренесува Дојче Веле .

Заев за ФАЦ: ЕУ ни вети – „Испорачајте вие, ќе испорачаме и ние“

Press24 - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Германија, во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ вели дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

Почна средбата Меркел-Заев

Press24 - 13.06.2019

Во кабинетот на германската канцеларка во Берлин во 9:30 часот почна средбата на Ангела Меркел со премиерот Зоран Заев, пренесува „ 360 степени “ . Пред денешната средба со Меркел, премиерот Заев синоќа од средбата со германските стопанственици во ...

Заев денеска на средба со канцеларката Меркел

Нетпрес - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во рамки на дводневната посета на Германија ќе има средба со канцеларката Ангела Меркел на која една од клучните теми ќе биде токму датумот за старт на преговорите со ЕУ што треба да биде утврден и на претстојниот самит ...

Меркел го пречека Заев во сино сако, еве каква порака испраќа

Република - 13.06.2019

Во кабинетот на на Ангела Меркелво Берлин во 9:30 часот почна средбата на германската канцеларка со Зоран Заев. Меркел го пречека премиерот во сино сако. Според аналитичарите, изборот на бојата на сакото на германската канцеларка никогаш не е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема датум за преговори, а Заев со лаги ја пустоши државата

Точка - 13.06.2019

Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, анализирајќи го исходот од средбата меѓу премиерот Заев и германската канцеларка Ангела Меркел која денеска се одржа во Берлин.

(ВИДЕО) Меркел го пречека Заев

Фактор - 13.06.2019

Состанокот на Ангела Меркел со премиерот Зоран Заев започна во канцеларијата на канцеларката на Германија во Берлин во 9:30 часот. Од состанокот се очекува да се добијат конкретни информации за добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ.

Заврши средбата Меркел – Заев во Брисел

24Инфо - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

(ВИДЕО) „360 Степени“ од Берлин: Заврши средбата Меркел-Заев

Либертас - 13.06.2019

о кабинетот на германската канцеларка во Берлин заврши средбата на Ангела Меркел со премиерот Зоран Заев. По состанокот не беа предвидени изјави за медиумите. Подоцна во денот е најавена изјава од премиерот Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема датум за преговори, Заев ја срами државата секаде каде што оди

24Инфо - 13.06.2019

Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, анализирајќи го исходот од средбата меѓу премиерот Заев и германската канцеларка Ангела Меркел која денеска се одржа во Берлин.

Заев за ФАЦ: ЕУ ни вети – испорачајте вие, ќе испорачаме и ние

Либертас - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Германија, во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ вели дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

Заев за „ФАЦ“: ЕУ, Меркел и многу други шефови на влади ни дадоа ветување

Република - 13.06.2019

Во влијателниот Франкфуртер алгемајне цајтунг денеска излезе интервју со премиерот Зоран Заев, кој одржа средба со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин во обид да издејствува добивање датум за почеток на преговори со ЕУ, јави .

Заврши средбата Меркел – Заев, нема изјави по состанкот

Република - 13.06.2019

Заврши средбата во Берлин меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и премиерот на Македонија Зоран Заев по која нема да има изјави за медиумите, објави „360 степени“. Од Берлин нема ниту официјални, ниту неофицијални информации како завршил ...

Средбата Меркел-Заев почна и заврши, содржината на разговорот засега мистерија

Вечер Прес - 13.06.2019

Во кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин утринава во 9:30 часот почна средбата на германската канцеларка со Зоран Заев, пренесе „360 степени“. Меркел го пречека премиерот во сино палто.

Заврши средбата Меркел – Заев во Брисел

Опсервер - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Заврши средбата: Заев и Меркел не дадоа изјави (ФОТО)

PressingTV - 13.06.2019

Четириесетина минути преговараа германската канцеларка Ангела Меркел и премиерот на Република Северна Македонија во Берлин. Средбата заврши во овие моменти но изјави не беа предвидени. По оваа средба ќе биде појасно кога земјата ќе добие датум за ...

Заврши средбата: Заев и Меркел без изјави за медиумите

Фактор - 13.06.2019

Средбата на премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел претпладнево траеше само 40 минути, а состанокот заврши без изјави за медиумите. Според тоа, нема официјални информации кои се пораките од Меркел за очекувањата на Владата во Скопје за ...

Траеше 40 минути: Кога почна, кога заврши средбата помеѓу Заев и Меркел

еМагазин - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ. По состанокот немаше изјави за медиумите.

Заев: Идниот викенд седница на ЦО на СДСМ – ќе се одлучува дали ќе има избори или реконструкција

Република - 13.06.2019

Заев на заедничката прес-конференција со неговиот чешки колега, кој престојуваше во официјална посета на земјава, нагласи дека одлуките дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат токму од одлуката на Европскиот совет, како ...

Заврши средбата меѓу Заев и Меркел

Centar - 13.06.2019

Утрово македонскиот премиер Зоран Заев се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин, Германија. Средбата која што траеше 40-тина минути се однесуваше на добивањето на преговори на Македонија со Европската Унија во пресрет на ...

Заев и Меркел без изјави во медиумите по денешниот состанок во Берлин

CivilMedia - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел остварија 40 минутна средба, но без изјави за медиумите, со што останува а состанокот заврши без изјави за медиумите. Јавноста останува без официјални информации за пораките од Меркел кога може да ...

По средбата Меркел-Заев сите опции остануваат отворени

Либертас - 13.06.2019

По средбата на германската канцеларка Ангела Меркел и премиерот Зоран Заев останува отворена можноста одлука за почеток на преговори со Северна Македонија да се донесе уште летово или, сепак, наесен, што е пореална опција.

Канцеларијата на Меркел: Нема датум за преговори

Република - 13.06.2019

Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Во соопштението не се прецизира ставот на Меркел за очекувањата на Владата на Северна Македонија за одредување датум ...

„Заев се враќа во Скопје со ново „жими мајка“ од Меркел“: Твитер реакции за средбата

еМагазин - 13.06.2019

Средбата на македонскиот премиер Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел и најавата дека Берлин ќе даде зелено светло за старт на преговорите во септември денеска се топ тема во јавноста и на социјалните мрежи.

ВМРО-ДПМНЕ: Меркел не спомнува датум, Заев мора да си оди

Либертас - 13.06.2019

Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, исто како што не доби ниту лани кога Зоран Заев и неговите соработници славеа во владиниот авион, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

Лични впечатоци од средбата со Меркел: Заев и Димитров „непоправливи“ оптимисти

еМагазин - 13.06.2019

По средбата со германската канцеларка Ангела Меркел и официјалното соопштение од Влада, премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров искажаа лични впечатоци од средбата.

Заврши средбата Заев-Меркел

Пулс24 - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин ја имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која една од клучните теми требаше да биде датумот за почеток на преговорите со ЕУ. По состанокот немаше изјави за медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема датум за преговори, а Заев со лаги ја пустоши државата

Centar - 13.06.2019

Република Македонија, за жал, не доби датум за почеток на преговорите овој јуни, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ анализирајќи го исходот од средбата меѓу премиерот Заев и германската канцеларка Ангела Меркел, која денеска се одржа во Берлин.

Заев за ФАЦ: ЕУ ни вети – испорачајте вие, ќе испорачаме и ние

Вечер Прес - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Германија, во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ вели дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

Германското „да“ ќе се решава на утринско кафе

Република - 13.06.2019

Во рамките на економскиот форум во Берлин, премиерот на Република Македонија Зоран Заев денеска, околу 9:30 часот се очекува да одржи средба со германската канцеларка Ангела Меркел. Портпаролот на федералната влада, Штефен Зојберт, за денешната ...

Премиерот Заев на средба со канцеларката Меркел

Бриф - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во рамки на дводневната посета на Германија ќе има средба со канцеларката Ангела Меркел на која една од клучните теми ќе биде токму датумот за старт на преговорите со ЕУ што треба да биде утврден и на претстојниот самит ...

Заврши средбата Меркел – Заев во Брисел

Локално - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

Премиерот Заев на средба со канцеларката Меркел

Вечер Прес - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во рамки на дводневната посета на Германија ќе има средба со канцеларката Ангела Меркел на која една од клучните теми ќе биде токму датумот за старт на преговорите со ЕУ што треба да биде утврден и на претстојниот самит ...

Канцеларијата на Меркел без детали за сребата со Заев

24Инфо - 13.06.2019

Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Меркел и Заев, како што се наведува, разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на „прашање од ...

Премиерот Заев за ФАЦ: ЕУ ни вети – испорачајте вие, ќе испорачаме и ние

Бриф - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Германија, во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ вели дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

Канцеларијата на Меркел без детали за сребата со Заев

еМагазин - 13.06.2019

Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Меркел и Заев, како што се наведува, разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на „прашање од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија не добива датум затоа што нема реформи

Фактор - 13.06.2019

Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека “се додека Зоран Заев е на власт земјата ќе трпи неуспеси”. „Република Македонија не добива датум затоа што нема реформи, а ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не добивме датум затоа што нема реформи, а криминалот и корупцијата добиваат епидемиски размери

еМагазин - 13.06.2019

Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, исто како што не доби ниту лани кога Зоран Заев и неговите соработници славеа во владиниот авион, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ за денешниот исход од средбата помеѓу ...

Заев на средба со Меркел

CivilMedia - 13.06.2019

Во рамките на економскиот форум во Берлин, премиерот Зоран Заев денеска се очекува да одржи средба со германската канцеларка Ангела Меркел. Заев на средбата ќе биде придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за ...

ЗАЕВ ЗА ФАЦ: Доколку ЕУ не се држи до тоа што ни вети, ние ќе ја донесеме Европа во С. Македонија

Денешен - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Германија, во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ вели дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

Канцеларијата на Меркел без детали за средбата со Заев

Либертас - 13.06.2019

Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Меркел и Заев, како што се наведува, разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на „прашање од ...

Заврши средбата меѓу Меркел и Заев- Изостанаа изјавите за медиуми

Точка - 13.06.2019

По 40-тина минути во Германија заврши средбата меѓу канцеларката Ангела Меркел и премиерот Зоран Заев, пренесува „360 степени“ од Берлин. По состанокот не беа дадени изјави за медиумите. Засега нема ниту официјални ниту неофицијални информации за ...

Заев уште рано по сабајле кај Меркел

Фактор - 13.06.2019

Средбата на македонскиот премиер Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел денеска е закажана уште рано по сабаје за 9.30 часот. Портпаролот на федералната влада, Штефен Зојберт, потврди дека Меркел тогаш ќе го пречека Заев во Сојузната ...

Заев за ФАЦ: ЕУ ни вети – испорачајте вие, ќе испорачаме и ние

24Инфо - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Германија, во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг” вели дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

(ВИДЕО) „360 Степени“ од Берлин: Почна средбата Меркел-Заев

Бриф - 13.06.2019

Во кабинетот на германската канцеларка во Берлин во 9:30 часот почна средбата на Ангела Меркел со премиерот Зоран Заев, пренесува „360 степени“. Од средбата се очекуваат поконкретни информации дали С.

Што ќе му соопшти Меркел на Заев?

PressingTV - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во Берлин ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел во рамките на официјалната посета на владина делегација. За Берлин отпатуваа и заменик-претседателот во Владата, Бујар Османи и министерот за надворешни ...

Во Берлин средба на Заев со Меркел

еМагазин - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во рамки на дводневната посета на Германија ќе има средба со канцеларката Ангела Меркел на која една од клучните теми ќе биде токму датумот за старт на преговорите со ЕУ што треба да биде утврден и на претстојниот самит ...

Заев утрово кај Меркел

Точка - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска и утре е во дводневна посета на Германија. Тој утрово се сретна со канцеларката Ангела Меркел, а како што беше претходно најавено, тема на разговорот се билатералните односи и прашањата на надворешната политика.

Канцеларијата на Меркел без детали за сребата со Заев

Опсервер - 13.06.2019

Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Меркел и Заев, како што се наведува, разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на „прашање од ...

Од Канцеларијата на Меркел нема детали за средбата со Заев

Пулс24 - 13.06.2019

Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Како што се наведува Меркел и Заев разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на “прашања од ...

Заев денеска на средба со канцеларката Меркел

Мета - 13.06.2019

Во рамки на дводневната посета на Германија, премиерот Зоран Заев денеска ќе има средба со канцеларката Ангела Меркел. Заев на средбата ќе биде придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола ...

Канцеларијата на Меркел не го наведува септември и не споменува ветување

PressingTV - 13.06.2019

Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Во соопштението не се споменува дека во септември германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на ...

Заев за ФАЦ: ЕУ ни вети – испорачајте вие, ќе испорачаме и ние

Локално - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Германија, во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ вели дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

ВМРО-ДПМНЕ: Меркел не спомнува датум, Заев мора да си оди!

Република - 13.06.2019

Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, исто како што не доби ниту лани кога Зоран Заев и неговите соработници славеа во владиниот авион, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) „360 Степени“ од Берлин: Почна средбата Меркел-Заев

Либертас - 13.06.2019

Во кабинетот на германската канцеларка во Берлин во 9:30 часот почна средбата на Ангела Меркел со премиерот Зоран Заев. Од средбата се очекуваат поконкретни информации дали С. Македонија може да се надева на одлука за почеток на преговори за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Меркел не споменува датум, Заев ја срами државата секаде каде што оди

PressingTV - 13.06.2019

Република Македонија за жал не доби датум за почеток на преговори овој јуни, исто како што не доби ниту лани кога Зоран Заев и неговите соработници славеа во владиниот авион, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Брисел „не разликува“ датум од членство

Н.Македонија - 13.06.2019

Додека македонскиот политички врв лобира во ЕУ за добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ уште овој месец, во јавноста сѐ погласни се коментарите дека доделувањето датум, всушност, не претставува полноправно членство во Унијата туку заслужена ...

Датум ќе добиеме, некогаш

Н.Македонија - 13.06.2019

Една година по добивањето „датум без датум“, во стилот на југословенската серија „Ѓекна уште не е умрена, а кога не знаеме“, сега сме пред нова епизода „Датум ќе добиеме, некогаш“. Македонија по втор пат во период од една година се доведува во ...

Заев утрово кај Меркел

Н.Македонија - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска и утре е во дводневна посета на Германија. Тој утрово се сретна со канцеларката Ангела Меркел, а како што беше претходно најавено, тема на разговорот се билатералните односи и прашањата на надворешната политика.

Молк по средбата Заев – Меркел во Берлин

Expres - 13.06.2019

Заврши средбата во Берлин меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и премиерот на Македонија Зоран Заев по која немаше изјави за медиумите, објавија медиуми. Средбата на која клучна тема требаше да биде моноста Македонија да добие поддршка за датум ...

Заев за ФАЦ: ЕУ ни вети – испорачајте вие, ќе испорачаме и ние

1tv - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Германија, во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ вели дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

Заев во Берлин на средба со Меркел

MakPress - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во рамки на дводневната посета на Германија ќе има средба со канцеларката Ангела Меркел на која една од клучните теми ќе биде токму датумот за старт на преговорите со ЕУ што треба да биде утврден и на претстојниот самит ...

Заев за ФАЦ: Ние испорачавме, сега треба ЕУ да испорача

MakPress - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Германија, во интервју за германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ вели дека ЕУ и шефовите на европските држави дале ветување дека доколку се реши спорот со Грција, земјата ќе напредува на патот кон ЕУ.

Денеска средба Заев – Меркел

Скопје1 - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во рамки на дводневната посета на Германија ќе има средба со канцеларката Ангела Меркел. Една од клучните теми на оваа средба ќе биде датумот за старт на преговорите со ЕУ што треба да биде утврден и на претстојниот ...

Заев оствари 40 минутна средба со Меркел

AKO - 13.06.2019

Македонскиот премиер, Зоран Заев, претпладнето оствари 40 минутна средба со германската канцеларка , Ангела Меркел во Берлин. Тема на средбата е почетокот на преговори на Македонија со ЕУ. Средбата помина зад затворени врати.

Заев на утринско кафе со Ангела Меркел!

Магазин - 13.06.2019

Во рамките на економскиот форум во Берлин, премиерот на Република Македонија Зоран Заев денеска, околу 9:30 часот се очекува да одржи средба со германската канцеларка Ангела Меркел. Портпаролот на федералната влада, Штефен Зојберт, за денешната ...

Заев на утринско кафе со Меркел – канцеларката облече сино сако, ваква порака носи

Магазин - 13.06.2019

Полиитчките аналитичари кои долго време ја анализираат германската канцеларка велат дека изборот на бојата на Ангела Меркел ја кажува колку била сериозна темата за средбата. Меркел ги менува само сакоата, односно боите и тоа зависи од средбата и од ...

Меркел посвети две реченици на разговорите со Заев, никаде нема датум за ЕУ

Expres - 13.06.2019

За разлика од кабинетот на премиерот Заев кој надолго пишува за средбата со Меркел германската влада по средбата во Берлин издаде соопштение кое што е кратко и во него има само две реченици кои се однесуваат на содржината на состанокот.

Соопштение за средбата Меркел-Заев има, датум нема

Expres - 13.06.2019

Меркел и Заев, разговарале за билатералните односи, а фокусот бил ставен и на „прашање од надворешната и европската политикa, се наведува во соопштението од канцеларијата на канцеларката по денешната 40.минутна средба со македонскиот премиер.

Заев за ФАЦ: Меркел ни ветуваше дека ако го решиме спорот со Грција…

Expres - 13.06.2019

Во интервју за Франкфуртер алгемајне цајтунг, кое е објавено на денот на закажаната средба со канцеларката Ангела Меркел, премиерот Зоран Заев предупредува на последиците доколку Македонија датум зџа отпочнуввање преговори со ЕУ.

Заев вика датум, Меркел вели стабилност, крајот на јуни реконструкција на владата!

Магазин - 13.06.2019

На својата ФБ страна, премиерот Заев напиша: “Канцеларката Меркел нѐ информираше дека Бундестагот ќе донесе одлука во септември за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Македонија, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за ...

Заев се сретна со Меркел,изјава од премиeрот во текот на денов

Скопје1 - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев утрово се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел. Неофицијално средбата траела 40-тина минути. По состанокот не беа предвидени изјави за медиумите. Тој е во посета на Германија од вчера, а денеска му се придружиja ...

Заврши средбата Меркел – Заев во Брисел

1tv - 13.06.2019

Премиерот Зоран Заев претпладнево во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за старт на преговорите со ЕУ.

По средбата Заев-Меркел, многу веројатна е реконструкција на владата!?

Expres - 13.06.2019

По веста од Берлин дека во септевмри Бундестагот ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на ЕУ со Македонија, многу е веројатно дека парламентарни избори ќе нема. Заев денеска во Берлин имаше 40 минутна средба на која не е прецизиран ...

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Канал5 - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска заминува во посета на Германија каде очекува позитивна порака од канцеларката Ангела Меркел во однос на добивањето на датумот за преговори. Скопје, 12 јуни 2019 (МИА) – Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на ...

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

24 Вести - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев од Берлин: Одложувањето на преговорите ќе го запре спроведувањето на Преспанскиот договор

Фокус - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва во Берлин на годишниот прием на Здружението за Источна Европа на германското стопанство порача дека Владата очекува отворање на пристапните преговори со ЕУ овој јуни.

Заев ќе лобира за датум за преговори во Берлин, Пендаровски во Брисел

Фокус - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, денеска заминува во посета на Германија каде очекува позитивна порака од канцеларката Ангела Меркел во однос на добивањето на датумот ...

Средбата со Меркел како последен обид за помирување на Берлин и Скопје

24 Вести - 12.06.2019

Две години по доаѓањето на Илинденска – датумот за преговори како вовед во нова политичка криза. Дали Заев се чувствува излажан од Европа – зошто оваа Влада брои ситно по сите отстапки што ги направи на меѓународен план? Средбата со Меркел како ...

Заев утре на средба со канцеларката Меркел

Алсат-М - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев е на службен пат во Германија каде утре ќе се сретне со канцеларката Ангела Меркел од која се очекува да добие јасен одговор дали Скопје ќе добие или не датум за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ.

Премиерот Заев во Берлин – утрешната средба со Меркел пресудна за иднината на владата и за евроинтеграциите

24 Вести - 12.06.2019

За кои сценарија Меркел ќе даде зелено светло на премиерот Заев кој денеска отпатува во Берлин за уште еднаш да побара поддршка од германската канцеларка во пресрет на јунскиот самит и очекувањето дали земјава ќе добие датум за отпочнување на ...

Премиере, пица се испорачува, а Македонија треба да се води!

+инфо - 12.06.2019

Заев малку да си се потсмири. Нека прошета низ Берлин, на чист воздух. А потоа, со фрау Меркел, нека разговара како вистински државник, како иден нобеловец, како човек од кого се очекува да води земја кандидатка за членка на ЕУ, а не како диливери ...

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

А1 On - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев во дводневна посета на Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Press24 - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Премиерот Заев чека ЕУ да го исполни ветувањето

ММС - 12.06.2019

Тоа што Европската унија и го вети на Македонија сега треба да го исполни. Ова го кажа премиерот Заев во синоќешната емисија „Отворено“ на ТВ24 од каде што потенцираше дека ќе има јасна определба кога земјава ќе добие датум за преговори.

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Независен - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

ММС - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Сител - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Државниот врв бара преговори со ЕУ веднаш, аналитичарите скептични

Р.С.Европа - 12.06.2019

И додека македонскиот државен врв лобира во европските престолнини и ги убедува нивните државници дека земјава е подготвена за почеток на преговорите со ЕУ, аналитичарите велат дека најверојатно нема да има одлука за датум за преговори во јуни, туку ...

Бучковски песимист – очекува датум, но „не овој вторник, следниот петок“

Република - 12.06.2019

Би било големо изненадување ако нашиот премиер добие ветување од канцеларката Меркел дека во јули би можеле да добиеме датум за преговори. Максимално што очекувам да се добие уверување од канцеларката Меркел дека на јунскиот или јулскиот самит ќе ...

(ВИДЕО) 360˚ Заев од Берлин: Одлагање на преговорите со ЕУ ќе додаде гориво на ултранационализмот на моите претходници ...

Бриф - 12.06.2019

Пред утрешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, премиерот Зоран Заев вечерва од Берлин порача дека одлагањето на почетокот на преговори со ЕУ за земјава не само што ќе ја доведе во прашање стабилноста на владејачката коалиција туку и ...

Премиере, пица се испорачува, а Македонија треба да се води!

Република - 12.06.2019

Најискрено, ама навистина најискрено, посакувам средбата на премиерот Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел да заврши успешно. Мислам дека освен неразумно манифестираната нервоза на нашиот премиер пред важниот настан, нема друга ...

Бучковски: Би било големо изненадување ако Заев добие ветување од Меркел за датум во јули

PressingTV - 12.06.2019

Би било големо изненадување ако нашиот премиер добие ветување од канцеларката Меркел дека во јули би можеле да добиеме датум за преговори. Максимално што очекувам да се добие уверување од канцеларката Меркел дека на јунскиот или јулскиот самит ќе ...

Празниот ден во календарот на Меркел и Заев

Либертас - 12.06.2019

Во очекување на утрешната средба со македонскиот премиер Заев, календарот на германската канцеларка е празен. Toa не дава многу причини за оптимизам. Средбата официјално не се најавува, а не се предвидени ниту ...

Заев заминува за Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Локално - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев ќе ја моли фрау Меркел да изусти едно „ЈА“

Република - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

(ВИДЕО) 360˚ Заев од Берлин: Одлагање на преговорите со ЕУ ќе додаде гориво на ултранационализмот на моите претходници ...

Либертас - 12.06.2019

Пред утрешната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, премиерот Зоран Заев вечерва од Берлин порача дека одлагањето на почетокот на преговори со ЕУ за земјава не само што ќе ја доведе во прашање стабилноста на владејачката коалиција туку и ...

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

Локално - 12.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

24Инфо - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Либертас - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Бриф - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Тера - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Оптимизмот во Заев не умира: Премиерот чека ЕУ да го исполни ветувањето

Фактор - 12.06.2019

Тоа што Европската унија и го вети на Македонија сега треба да го исполни. Ова го кажа премиерот Заев во синоќешната емисија „Отворено“ на ТВ24 од каде што потенцираше дека ќе има јасна определба кога земјава ќе добие датум за преговори.

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

iPortal - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев: Меркел е голем пријател на Северна Македонија

PressingTV - 12.06.2019

Премиерот Заев со оптимизам заминува за Берлин на средба со канцеларката Меркел. Тој истакна дека од таа средба се очекуваат појасни деталји за утврдување на датумот за отворање на поглавјата.

Премиерот Заев во посета на Берлин по поддршка од Меркел

Пулс24 - 12.06.2019

Денес премиерот Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот на јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, заминува во посета на Германија каде очекува позитивна ...

Како датумот за преговори стана закана до Брисел?

MakPress - 12.06.2019

Датумот за почеток на преговорите е неизвесен и за на есен. Но премиерот не се откажува, па утре заминува на средба со германската канцеларка во обид да издејствува поинакво решение. Но неговиот оптимизам секојдневно се покрива со ново демантирање.

Заев: Ќе и потенцирам на Меркел дека блескаме во регионот и во Европа

MakPress - 12.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев утре во Берлин, наредниот викенд централен одбор на СДСМ

MakPress - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев малку да се потсмири, нека прошета низ Берлин на чист воздух и со фрау Меркел, нека разговара како државник

Магазин - 12.06.2019

Најискрено, ама навистина најискрено, посакувам средбата на премиерот Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел да заврши успешно. Мислам дека освен неразумно манифестираната нервоза на нашиот премиер пред важниот настан, нема друга ...

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

1tv - 12.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Маркел

Канал5 - 11.06.2019

-Денеска добивме сериозно охрабрување од земја членка која е прилично влијателна во ЕУ посебно во новите консталации во политичкиот дел и поставеноста на Алте груп Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или ...

Заев во 24 Отворено: Европската Унија тоа што го вети треба да го исполни

24 Вести - 11.06.2019

„Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и од средбата со Меркел

Канал5 - 11.06.2019

Средбата на премиерот Заев со германската канцеларка Ангела Меркел клучна за судбината на Владата. Пораките што в четврток Меркел ќе му ги пренесе на претседателот на македонската влада ќе бидат насока за одлуката дали ќе има владина реконструкција, ...

Пораката од Меркел ќе ги одлучи идните чекори на Владата

Телма - 11.06.2019

Од пораката што канцеларката Ангела Меркел ќе му ја испорача задутре на премиерот Заев за тоа кога Македонија може да се надева на датум за преговори со ЕУ и конечната одлука на Европскиот Совет ќе зависат идните потези на владата дали ќе има ...

Заев до Меркел: Ако не испорачате датум, може да го отворите патот за влијание од трети страни

Фокус - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија 24 прашан што ќе и каже на Меркел на срадбата која следува, одговори: -Испорачавме, должност е да испорачате. Ако не се испорача, не очекувајте Вучиќ и Тачи да бараат договор.

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Маркел

Слободен Печат - 11.06.2019

Тој рече дека по средбата во четврток, веројатно следниот викенд ќе следи седница на централниот одбор на СДСМ, дека се постојано во координација со коалициските партнери и во зависност од одлуката на парламентарното мнозинство и дали тоа ќе се ...

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Маркел

А1 On - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

Независен - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев и се закани на Меркел: Ако не испорачате датум, може да го отворите патот за влијание од трети страни

Курир - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија 24 прашан што ќе и каже на Меркел на срадбата која следува, одговори: -Испорачавме, должност е да испорачате. Ако не се испорача, не очекувајте Вучиќ и Тачи да бараат договор.

Заев по средбата со Меркел очекува датум за преговори

Press24 - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев потврди, нема да имаме датум за преговори

Курир - 11.06.2019

Ние направивме се што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

Заев: Блескав е извештајот, очекувам ЕУ да возврати

Нетпрес - 11.06.2019

Ние направивме сѐ што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Маркел

Сител - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Заев потврди, нема да имаме датум за преговори

Сител - 11.06.2019

Ние направивме се што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

МКД - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Зар и ти, ќерко, Меркел?!

+инфо - 11.06.2019

Доколку вестите од Берлин се испостават како разочарувачки, горчината и по некоја поука од актуелната политика на Германија, ќе ни служи за памет, на сите. В о четврток, неделава, Заев во Берлин ќе се сретне со г-ѓа Меркел.

Со есенски датум до врело политичко лето

Независен - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев утре и задутре ќе престојува во Берлин, каде што ќе има свое обраќање на годишниот прием на Стопанската комора на Германија за Источна Европа. Во рамки на оваа посета се очекува да се реализира и средбата што ја најави Заев со ...

Заев: Политичките одлуки ќе зависат од ЕУ и од Меркел

Р.С.Европа - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Владата или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките ...

И „метлата“ и датата и изборите – во рацете на Меркел

+инфо - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Меркел ќе пресече дали ќе има нова влада или избори во Македонија

Нетпрес - 11.06.2019

Ставот на германската канцеларка Ангела Меркел за тоа дали и кога Македонија ќе добие датум за преговори ќе ја одредат иднината на владата на премиерот Зоран Заев. Заев в четврток во Берлин ќе се сретне со Меркел, а фокусот ќе биде на прашањето дали ...

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Меркел

Нова ТВ - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Зар и ти, ќерко, Меркел?!

Слободен Печат - 11.06.2019

За нас, Балканците, ништо ново: нам ни е во генерациското генетско политичко наследство политиката да ја разбираме како игра на насмевки, празни зборови и лажни ветувања, до првиот опортунистички момент за погазување на дадениот збор или за ...

Заев очекува по средбата со Меркел точно да се определи кога ќе добиеме датум

+инфо - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев во Берлин по поддршка од Меркел за датум за преговори

Нова ТВ - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев во пресрет на самитот на Европскиот совет што треба да се одржи на крајот од јуни во Брисел, на кој треба да се утврди датум за пристапни преговори на нашата земја со ЕУ, денеска заминува во посета на Германија каде очекува ...

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

Слободен Печат - 11.06.2019

Посочи дека очекува моќта на привлекување на ЕУ на земјите кандидатки да опстои и двете стратешки цели, членство во НАТО и добивање на датум за почеток на преговорите ќе бидат исполнети годинава.

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Маркел

Press24 - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Заев: Дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори, зависи од одлуката на Европскиот совет

МКД - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Зар и ти, ќерко, Меркел?!

CivilMedia - 11.06.2019

пишува: Најверојатниот исход од таму кажаното ќе биде најавата на Заев, во петок, дека Република Северна Македонија, годинава, оди на предвремени парламентарни избори. Навистина е жално што Македонија, на општо изненадување, најлошиот ...

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

Бриф - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев: Јасно ми е дека нема да добиеме во јуни, можеби јули, чекаме од Меркел

Република - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев кажа дали се чувствува изневерено од ЕУ

Фактор - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев во Отворено на 24 ТВ вечерва изјави дека 15 години го чекаме датумот за преговори со Европската Унија и дека заслужуваме да го добиеме. Тој рече дека нема да избрзува да каже дали е изигран, но вели дека животот е борба, животот ...

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Маркел

iPortal - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

24Инфо - 11.06.2019

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија.

Заев: Блескав е извештајот, ако нема летово, ЕУ да каже зошто нема датум за преговори

24Инфо - 11.06.2019

Ние направивме се што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

Заев: Ако ЕУ не ги испорача преговорите во Македонија, ќе се демотивира регионот, економијата, може да се врати ...

Centar - 11.06.2019

На новинарско прашање во емисијата Отворено на ТВ 24, што ќе и порачате на Меркел во четврток, премиерот Зоран Заев најави дека ќе и рече дека должност на ЕУ е да и даде преговори на Северна Македонија.

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

Либертас - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Маркел

Локално - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Меркел

Либертас - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Маркел

24Инфо - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Само да не останеме пред вратата на ЕУ и да бришат нозе со нас!

Вечер Прес - 11.06.2019

Очекувам позитивна порака од канцеларката Меркел со прецизни агенди и детали затоа што сите земји немаат никаква дилема ниту било каков аргумент против добивање датум за Северна Македонија за почеток на преговори со ЕУ.

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Мeркел

Фактор - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Зар и ти, ќерко, Меркел?!

Либертас - 11.06.2019

Во четврток, неделава, Заев во Берлин ќе се сретне со г-ѓа Меркел. Сите знаеме за што ќе се разговара на таа средба. Најверојатниот исход од таму кажаното ќе биде најавата на Заев, во петок, дека Република Северна Македонија, годинава, оди на ...

Заев: Блескав е извештајот, ако нема летово датум, тоа ќе го демотивира регионот, економијата, а може да се врати ...

iPortal - 11.06.2019

– Испорачавме, должност е да испорачате, не само Германија се разбира, земјите членки на Европскиот Совет. Ако не се испорача не очекувајте да ги мотивирате Вучиќ или Хашим Тачи да дојдат до договор, затоа што нема мотивација.

Прецизен датум за почеток на преговорите со ЕУ Заев очекува по средбата со Меркел

Вечер Прес - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

ЗАЕВ ЗА СРЕДБАТА СО МЕРКЕЛ: Нема дилеми дека ќе добиеме датум од ЕУ, само што порано

Денешен - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Маркел

Република - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Од аберот на Меркел зависи дали Заев ќе го врати мандатот

PressingTV - 11.06.2019

Дали премиерот Зоран Заев ќе ја реконструира владата, ќе има предвремени парламентарни избори или ќе го врати мандатот…сите се најавени опции доколку не се добие датум за почеток на преговори.

Заев: Од пораката на Меркел зависат одлуките што ќе ги носиме дома

Expres - 11.06.2019

„Денеска добивме сериозно охрабрување од земја членка која е прилично влијателна во ЕУ, посебно во новите констелации во политичкиот дел и поставеноста на Алте груп, но и од Германија и пораката што ќе ја добиеме од канцеларката Ангела Меркел и ...

Заев: Политичките одлуки во земјата ќе зависат од пораките на ЕУ и Меркел

1tv - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Заев: Политичката ситуација во земјата ќе се одвива согласно пораките од ЕУ и Меркел

MakPress - 11.06.2019

Политичките одлуки во земјата за тоа дали ќе има реконструкција на Влада или предвремени избори ќе зависат од одлуката на Европскиот совет и како европските земји ќе ги постават работите, како и од пораките што ќе ги добиеме од германската ...

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

1tv - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

„Должност е да испорачате“, ќе ѝ каже Заев на Меркел

Expres - 11.06.2019

„Испорачавме, должност е да испорачате“. Ако не се испорача, не очекувајте Вучиќ и Тачи да бараат договор“. Ова ќе ѝ го каже премиерот Зоран Заев на Ангела Меркел на средбата која треба да се одржи во четврток.

Во четврток средба Заев-Меркел - „момент на вистината“ за датум летово

Канал5 - 10.06.2019

Кусите технички рокови и приоритетот на Брисел да се избере новиот состав на Европската Комисија ја става Македонија во втор план, а со тоа, и можноста земјава да го добие датумот за преговори уште летово.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев прокоцка цела година во лаги и манипулации дека Македонија добила датум за преговори

ТВ21 - 10.06.2019

„Зоран Заев прокоцка цела година во лаги и манипулации дека Македонија добила датум за преговори. Еве што велеше Заев цела година, еве како убедуваше насекаде, еве како говореше од собраниската говорница! Ова е видеото од 2 јули 2018 година, ...

Стоилковски: Зоране Заев, времето ти измина, не создавај дополнителни проблеми на Македонија!

Фокус - 10.06.2019

Зоран Заев прокоцка цела година во лаги и манипулации дека Македонија добила датум за преговори. Еве што велеше Заев цела година, еве како убедуваше насекаде, еве како говореше од собраниската говорница!, вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум ...

Стоилковски: Нема да отпочнеме преговори заради погубните политики на власта

Канал5 - 10.06.2019

Зоран Заев прокоцка цела година во лаги и манипулации дека Македонија добила датум за преговори. Еве што велеше Заев цела година, еве како убедуваше насекаде, еве како говореше од собраниската говорница! Ова е видеото од 2 јули 2018 година, обраќање ...

Стоилковски: Лагите на Заев се прочитани, а за коруптивноста и криминогеноста ја обвинува ЕУ

Курир - 10.06.2019

Зоран Заев прокоцка цела година во лаги и манипулации дека Македонија добила датум за преговори. Еве што велеше Заев цела година, еве како убедуваше насекаде, еве како говореше од собраниската говорница, обвинува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум ...

(Видео) Стоилковски: Заев лажеше кога велеше дека Македонија ќе добие датум

Макфакс - 10.06.2019

Зоран Заев прокоцка цела година во лаги и манипулации дека Македонија добила датум за преговори, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски кои споделувајќи видео од говор на премиерот на 2 јули минатата година, посочи дека Заев тогаш ...

(ВИДЕО) Стоилковски: Нема да отпочнеме преговори заради погубните политики на власта

А1 On - 10.06.2019

„Зоран Заев прокоцка цела година во лаги и манипулации дека Македонија добила датум за преговори. Еве што велеше Заев цела година, еве како убедуваше насекаде, еве како говореше од собраниската говорница! Ова е видеото од 2 јули 2018 година, ...

Стоилковски: Заев, времето ти измина, не создавај дополнителни проблеми

МКД - 10.06.2019

Зоран Заев и неговите лаги се срам и од ден на ден нанесуваат се поголема штета на Република Македонија. Зоран Заев наместо да работи на реформи, на економијата, на реформи во судството, безбедносниот систем, на борбата со корупција и справување со ...