TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Насилни протести пред амбасадата на САД во Бејрут

Нова ТВ - 10.12.2017

Пред американската амбасада во Бејрут, се насобраа демонстранти кои протестираат против одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Конфликтот започнал кога демонстрантите се обиделе да влезат во зградата ...

Протести во Бејрут и Газа по одлуката на Трамп за Ерусалим

Телма - 10.12.2017

Солзавец и водени топови беа користени за да се разбијат демонстрантите кои протестираа пред американската амбасада во Бејрут, револтирани од одлуката американскиот претседател Дондал Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Ердоган: Израел е окупаторска држава

24 Вести - 10.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа повторно ја критикуваше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ердоган го обвинби Израел дека е окупаторска држава.

Тензии и дипломатски притисоци по одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел

24 Вести - 10.12.2017

Шефовите на дипломатиите на земјите членки на Арапската лига ги повикаа САД да се откажат од одлуката да го признаат Ерусалим како главен град на Израел. Во завршната декларација усвоена по вонредната министерска средба во Каиро се вели дека ...

Ердоган: Израел е окупаторска држава

Алсат-М - 10.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа повторно ја критикуваше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ердоган го обвинби Израел дека е окупаторска држава.

Судири во близина на амбасадата на САД во Бејрут

Р.С.Европа - 10.12.2017

Либанските безбедносни сили денеска употребија солзавец и водени топови за да ги растераат демонстрантите кои се собраа во близина на амбасадата на Соединетите Американски Држави во Бејрут, јавуваат светските агенции.

Палестинец во Ерусалим со нож избоде Израелец (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

МКД - 10.12.2017

На главната автобуска станица во Ерусалим Палестинец со нож избоде припадник на израелските безбедносни сили. 25-годишниот Израелец доби тешки повреди при нападот, а 24-годишниот палестински напаѓач веднаш бил приведен.

Арапска Лига: Одлуката на Трамп не може да биде во корист на мирот на Блискиот Исток

Алсат-М - 10.12.2017

Поради признавањето од страна на американскиот претседател Доналд Трамп на Ерусалим како главен град на Израел, Блискиот Исток може да влезе во насилство и хаос, изјавија арапски високи претставници.

Гневниот Ердоган го нарече Израел „терористичка држава“ и „убиец на деца“

МКД - 10.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го нарече денес Израел „терористичка држава“ која „убива деца“, додавајќи дека „со сите средства“ ќе се бори против американското признавање на Ерусалим како престолнина на еврејската држава.

Чешкиот претседател Земан ја нарече Европската Унија кукавица

МКД - 10.12.2017

Чешкиот претседател Милош Земан ја критикуваше Европската Унија дека е „кукавица“, коментирајќи ја реакцијата на Брисел по американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел. „Европската Унија, кукавицата, прави сѐ за пропалестинската ...

Европа ќе го гаси пожарот на Блискиот Исток?

МКД - 10.12.2017

Ситуацијата е крајно напната. Арапскиот свет се буни, не само на Блискиот Исток, туку и во Европа и остатокот од светот против контроверзната одлука на Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел.

Ердоган: Израел е окупаторска држава

А1 On - 10.12.2017

Ердоган го обвини Израел дека е окупаторска држава, откако синоќа повторно ја критикуваше одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Турскиот претседател смета дека Израел предизвикува терор со својата полиција и ...

Хаос пред амбасадата на САД во Бејрут поради одлуката на Трамп

Кајгана - 10.12.2017

Пред американската амбасада во Бејрут, се насобраа демонстранти кои протестираат против одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Конфликтот започнал кога демонстрантите се обиделе да влезат во зградата ...

Демонстрантите фрлаат со камења врз амбасадата на САД во Бејрут

+инфо - 10.12.2017

Конфликтот започнал кога демонстрантите се обиделе да влезат во зградата на амбасадата, а безбедносните сили употребиле солзавец за да ги растераат. Пред американската амбасада во Бејрут, се насобраа демонстранти кои протестираат против одлуката на ...

Ердоган: Израел е окупаторска држава

Либертас - 10.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа повторно ја критикуваше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ердоган го обвинби Израел дека е окупаторска држава.

Арапската лига ги повика САД да ја повлечат одлуката за Ерусалим

Таратур - 10.12.2017

По синоќешниот состанок на министрите за надворешни работи од Арапската лига, тие ги повикаа САД да се откажат од одлуката за признавање на Ерусалим како главен град на Израел. „Одлуката, објавена од претседателот Доналд Трамп, е опасно кршење на ...

Ердоган: Израел е окупаторска држава

Сител - 10.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа повторно ја критикуваше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ердоган го обвинби Израел дека е окупаторска држава.

Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Либан

Либертас - 10.12.2017

Либанските безбедносни сили употребија солзавец и водени топови за да ги растераат демонстрантите, кои протестираа пред американската амбасада во Бејрут против одлуката Ерусалим да биде признат за претстолнина на Израел.

Ерусалим: „Бакнеж на смртта“

Либертас - 10.12.2017

Зошто Ерусалим е толку важен, зошто тој е сржта на мировното решение за две држави, Израел и Палестина, и зошто од неговиот статус зависи и меѓународната безбедност? Ако се суди според реакцијата на целиот свет, освен на Израел, Доналд Трамп направи ...

Првиот човек на Арапската лига побара признавање на Палестина како независна држава

А1 On - 10.12.2017

Синоќа на средбата на министрите за надворешни работи на членките на Арапската лига, првиот човек на организацијата Ахмед Абул Геит ги повика земјите ширум светот да ја признаат Палестина како независна држава со главен град Источен Ерусалим.

Арапската лига го повика Вашингтон да ја анулира одлуката за Ерусалим

Сител - 10.12.2017

Министрите за надворешни работи од Арапската лига ги повикаа САД да се откажат од својата одлука да го признаат Ерусалим како главен град на Израел. „Одлуката, објавена од претседателот Доналд Трамп, е опасно кршење на меѓународното право, нема ...

Протест во Индонезија за поддршка на Палестина и против одлуката на Трамп

А1 On - 10.12.2017

Пред амбасадата на САД во Џакарта се собраа околу 10 илјади Индонезијци на протестен митинг во знак на поддршка на Палестинците, осудувајќи ја одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите пред амбасадата на САД во Бејрту

А1 On - 10.12.2017

На протестите пред американската амбасада во Бејрут, против одлуката на Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел, дојде до судир помеѓу демонстрантите и полицијата. Либанските безбедносни сили употребија солзавец и водени топови за ...

Арапската лига ги повика земјите да ја признаат државата Палестина

Канал5 - 10.12.2017

Претседавачот на Арапската лига Ахмед Абул-Гејт ги повика земјите од светот да ја познаат државата Палестина со источниот дел на Ерусалим како главен град, како одговор на одлуката на американскиот претседател Трамп, Ерусалим да го признае за ...

Земан: ЕУ го покажа својот кукавичлук со ставот за Ерусалим

А1 On - 10.12.2017

Откако Брисел ја осуди одлуката на американскиот претседател Донадл Трамп за признавање на Ерусалим како главен град на Израел, чешкиот претседател Милош Земан ја критикуваше Европската унија, обвинувајќи ја за кукавичлук.

Причината зошто Трамп го призна Ерусалим за главен град

Факултети - 10.12.2017

Неодамнешно истражување покажа дека 82 отсто од 50 милиони евангелисти се убедени во вистината за библиските пророштва. Една неодамнешна анкета покажа дека 82 отсто од белите евенгелисти веруваат дека Бог го дал Израел на еврејскиот народ.

(Видео) Жесток судир пред американската амбасада во Бејрут

Макфакс - 10.12.2017

Пред американската амбасада во Бејрут, се насобраа демонстранти кои протестираат против одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Конфликтот започнал кога демонстрантите се обиделе да влезат во зградата ...

Ердоган: Израел е окупаторска држава

+инфо - 10.12.2017

Турскиот претседател оцени дека Израел предизвикува терор со својата полиција и војници и додаде дека одлуката на Трамп не е во согласност со законите Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа повторно ја критикуваше одлуката на американскиот ...

Арапската лига ги повика САД да ја повлечат одлуката за Ерусалим

А1 On - 10.12.2017

По синоќешниот состанок на министрите за надворешни работи од Арапската лига, тие ги повикаа САД да се откажат од одлуката за признавање на Ерусалим како главен град на Израел. – Одлуката, објавена од претседателот Доналд Трамп, е опасно кршење на ...

Илјадници Индонезијци повторно протестираат против одлуката на Трамп за Ерусалим

Сител - 10.12.2017

Околу 10.000 Индонезијци се собраа на протестен митинг пред амбасадата на САД во Џакарта во поддршка на Палестинците и осудувајќи ја одлуката на претседателот Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Либан

Сител - 10.12.2017

Либанските безбедносни сили употребија солзавец и водени топови за да ги растераат демонстрантите, кои протестираа пред американската амбасада во Бејрут против одлуката Ерусалим да биде признат за претстолнина на Израел.

Видео- Фото: Драма во Ерусалим – Шокантен напад со нож врз полицаец

Канал5 - 10.12.2017

И четири дена по контроверзната одлука на Трамп, Ерусалим е се, освен безбеден град. 25-годишен Палестинец без воопшто да биде предизвикан му заби нож во градите на израелски полицаец пред автобуска станица.

(Видео) Жесток судир пред американската амбасада во Бејрут

Тера - 10.12.2017

Пред американската амбасада во Бејрут, се насобраа демонстранти кои протестираат против одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Конфликтот започнал кога демонстрантите се обиделе да влезат во зградата ...

Ердоган: Израел е окупаторска држава...

Н.Македонија - 10.12.2017

Турскиот претседател оцени дека Израел „предизвикува терор со својата полиција и војници“ и додаде дека одлуката на Трамп не е во согласност со законите или правдата Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган повторно ја критикуваше одлуката на ...

Демонстранти ја урнаа портата на американската амбасада во Бејрут...

Н.Македонија - 10.12.2017

Палестински демонстранти ја урнаа капијата на американската амбасада во Бејрут, во текот на масовните протести против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за израелска престолнина Палестински демонстранти ја ...

Ердоган бесен на Трамп: Израел е држава на окупација

Фактор - 10.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа повторно ја критикуваше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ердоган го обвини Израел дека е окупаторска држава.

Ердоган: Израел е окупаторска држава

Локално - 10.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа повторно ја критикуваше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ердоган го обвинби Израел дека е окупаторска држава.

Ердоган: Израел е окупаторска држава

Алфа - 10.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа повторно ја критикуваше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ердоган го обвинби Израел дека е окупаторска држава.

Арапската лига го повика Вашингтон да ја анулира одлуката за Ерусалим

Алфа - 10.12.2017

Министрите за надворешни работи од Арапската лига ги повикаа САД да се откажат од својата одлука да го признаат Ерусалим како главен град на Израел. Министрите за надворешни работи од Арапската лига ги повикаа САД да се откажат од својата одлука да ...

Не е Северна Кореа, Палестина и Израел се пред војна

Вечер - 10.12.2017

По синоќешниот состанок на министрите за надворешни работи од Арапската лига, тие ги повикаа САД да се откажат од одлуката за признавање на Ерусалим како главен град на Израел. „Одлуката, објавена од претседателот Доналд Трамп, е опасно кршење на ...

(Видео) Жесток судир пред американската амбасада во Бејрут

Орбис - 10.12.2017

Пред американската амбасада во Бејрут, се насобраа демонстранти кои протестираат против одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Конфликтот започнал кога демонстрантите се обиделе да влезат во зградата ...

Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите пред амбасадата на САД во Бејрут

Локално - 10.12.2017

На протестите пред американската амбасада во Бејрут, против одлуката на Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел, дојде до судир помеѓу демонстрантите и полицијата. Либанските безбедносни сили употребија солзавец и водени топови за ...

(Видео) Жесток судир пред американската амбасада во Бејрут

Вечер - 10.12.2017

Пред американската амбасада во Бејрут, се насобраа демонстранти кои протестираат против одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Конфликтот започнал кога демонстрантите се обиделе да влезат во зградата ...

(ВИДЕО) ЕСКАЛАЦИЈА: Палестинец со нож прободе израелски полицаец

Фактор - 10.12.2017

Палестинец на возраст од 25 години без причина му заби нож во градите на израелски полицаец пред автобуска станица. Напаѓачот е уапсен, но не се знае дали полицаецот ќе преживее. Насилни протести имаше пред американската амбасада во Бејрут, кога ...

Koго Ердоган нарече убиец на деца?

Фактор - 10.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја нарече денеска Израел „терористичка држава“ која „убива деца“. Ердоган вели дека „со сите средства“ ќе се бори против американското признавање на Ерусалим како престолнина на еврејската држава.

Eвропски политичар ја нарече Европа кукавица

Фактор - 10.12.2017

Претседателот на Чешка, Милош Земан ја критикуваше Европската Унија дека е „кукавица“, зборувајќи за реакцијата на Брисел по американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел. „Европската Унија, кукавицата, прави сѐ за пропалестинската ...

Земан: Кукавиците од ЕУ ги поддржуват палестинските терористи

Стандард - 10.12.2017

ЕУ се плаши да го поддржи Израел и дејствува во интерес на палестинските терористички групи, изјави вчера чешкиот претседател Милош Земан на конференција во Прага на политичкото движење „Слобода и директна демократија“.

Хаос пред американската амбасад во Бејрут по одлуката на Трамп

Нетпрес - 10.12.2017

Пред амбасадата на САД во Бејрут пропалестински демонстранти се собраа на протест против одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел.

Протести пред американската амбасада во Либан

Слободен Печат - 10.12.2017

Демонстранти ја урнале оградата пред американската амбасада во Либан, на што полицијата реагирала со солзавец, во обид да ги растера. Пропалестинските демонстранти од Бејрут се собрале пред Амбасадата на САД, против одлуката Трамп да го признае ...

Неколку лица повредени за време на протестите околу американската амбасада во Бејрут

Стандард - 10.12.2017

Либанските сили за безбедност употребија солзавец и водени топови против демонстрантите во реонот на американската амбасада во Бејрут против одлуката на Вашингтон да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Арапските земји ги повикуваат САД да се откажат од одлуката за Ерусалим

Нетпрес - 10.12.2017

Министрите за внатрешни работи на арапските земји ги повикаа ноќта кон неделата САД да се откажат од одлуката за признавање на Ерусалим за главен град на Израел, бидејќи тоа ќе го зголеми насилството ширум регионот.

Крвава драма во Ерусалим: Палестинец со нож избоде Израелец

Press24 - 10.12.2017

Вистинска драма со крвав крај се одвиваше денеска во Ерусалим кога Палестинец со нож нападна Израелец. 25-годишниот Израелец доби тешки повреди при нападот, а 24-годишниот палестински напаѓач веднаш бил приведен.

Ердоган го нарече Израел „терористичка држава“ и „убиец на деца“

Нетпрес - 10.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го нарече во неделата Израел „терористичка држава“ којашто „убива деца“, додавајќи дека со „сите средства“ ќе се бори против американското признавање на Ерусалим како израелска престолнина.

Палестинец избоде Израелец во Ерусалим, разгорени протестите во Бејрут и на Далечниот исток

Нетпрес - 10.12.2017

Палестинец избодел со нож Израелец кој работел во обезбедувањето на главната автобуска станица во Ерусалим во неделата, соопшти полицијата, а во Бејрут се разгореа насилството во близина на американската амбасада, додека протести се одржаа и во ...

Хејли: Одлуката за Ерусалим ќе го забрза мировниот процес на Блискиот Исток

Стандард - 10.12.2017

Според постојаниот претставник на САД во ОН, Ники Хејли одлуката на претседателот Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел е правилна и ќе помогне да се забрза мировниот процес на Блискиот Исток, иако првичната негативна ...

Нетанјаху порача дека Палестинците мора да се помират со фактот дека Ерусалим е израелска престолнина

Нетпрес - 10.12.2017

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху порача во неделата во текот на посетата на француската престолнина Париз дека Палестинците мора да ја прифатат реалноста дека Ерусалим е главен град на Државата Израел за да тргнат кон мирот.

(Видео) Жесток судир пред американската амбасада во Бејрут

Sky - 10.12.2017

Пред американската амбасада во Бејрут, се насобраа демонстранти кои протестираат против одлуката на американскиот претседател да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Конфликтот започнал кога демонстрантите се обиделе да влезат во зградата ...

Ердоган разговарал со папата: Израел е окупаторска држава што напаѓа деца

еМагазин - 10.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа повторно ја критикуваше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ердоган го обвинби Израел дека е окупаторска држава.

Арапската лига ги повика земјите да ја признаат државата Палестина

Кумановски м. - 10.12.2017

loading... Претседавачите на Арапската лига Ахмед Абул-Гејт ги повика земјите од светот да ја познаат државата Палестина со источниот дел на Ерусалим како главен град, како одговор на одлуката на американскиот претседател Трамп, Ерусалим да го ...

Муслимани одржаа протест пред Белата куќа поради одлуката за Ерусалим

Нова ТВ - 09.12.2017

Неколку стотици муслимани синоќа одржаа молитва пред Белата куќа, изразувајќи го на тој начин својот протест поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Еруслаим за главен град на Израел.

Фотографија на денот: Непокорната Палестинка

Deutsche Welle - 09.12.2017

Маскирана Палестинка во близина на контролен пункт во Рамала со кренати раце го изразува незадоволството од одлуката на САД да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Во безредијата на палестинските територии беа убиени две лица, а повредени ...

Ерусалим: „Бакнеж на смртта“

Deutsche Welle - 09.12.2017

Зошто Ерусалим е толку важен, зошто тој е сржта на мировното решение за две држави, Израел и Палестина, и зошто од неговиот статус зависи и меѓународната безбедност? Колумна на Љупчо Поповски.

Северна Кореја го нарече Трамп „умоболен” и „сенилен“ поради неговата одлука за Ерусалим

Алсат-М - 09.12.2017

Северна Кореја го осуди претседателот на САД Доналд Трамп за неговата одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел и го нарече „умоболен“ и „сенилен“ Во последниве месеци Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун си разменуваат лични ...

На итна седница на Советот за безбедност најмоќните земји на ЕУ го осудија потегот на Трамп

МКД - 09.12.2017

Одлуката на Доналд Трамп еднострано да го признае Ерусалим за главен град на Израел не е во согласност со резолуциите на Советот за безбедност, соопштија вчера амбасадорите на Франција, Велика Британија, Италија, Шведска и Германија, но не спомнаа ...

Муслимани одржаа протест пред Белата куќа поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Алсат-М - 09.12.2017

Неколку стотици муслимани синоќа одржаа молитва пред Белата куќа, изразувајќи го на тој начин својот протест поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Еруслаим за главен град на Израел.

Турција и Франција ќе се обидат да ги убедат САД за смена на одлуката за Ерусалим

Алсат-М - 09.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска телефонски разговараше со францускиот колега Емануел Макрон за одлуката на Вашингтон да ја премести амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим, признавајќи го на тој начин Ерусалим за главен град на ...

Северна Кореја го нарече Трамп „умоболен" и „сенилен“ поради неговата одлука за Ерусалим

Сител - 09.12.2017

Северна Кореја го осуди претседателот на САД Доналд Трамп за неговата одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел и го нарече „умоболен“ и „сенилен“ Во последниве месеци Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун си разменуваат лични ...

Протести пред Белата куќа поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Либертас - 09.12.2017

Неколку стотици муслимани синоќа одржаа молитва пред Белата куќа, изразувајќи го на тој начин својот протест поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Еруслаим за главен град на Израел.

Муслимани протестираа пред Белата куќа поради одлуката на Трамп за Ерусалим

+инфо - 09.12.2017

Демонстрантите носеа шалови во боите на палестинското знаме, а на собирот беа истакнати и транспаренти со осуда на „еврејската колонизација“. Неколку стотици муслимани синоќа одржаа молитва пред Белата куќа, изразувајќи го на тој начин својот ...

Ердоган ги повика муслиманите на воздржаност по одлуката на САД за Ерусалим

Сител - 09.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика муслиманите да останат смирени во нивниот одговор на признавањето на Ерусалим за главен град на Израел, од страна на САД. Ердоган денеска изјави дека демонстрантите мора да дејствуваат во рамките на ...

Поради одлуката на Трамп, протест на муслимани пред Белата куќа

Канал5 - 09.12.2017

Неколку стотици муслимани синоќа одржаа молитва пред Белата куќа, изразувајќи го на тој начин својот протест поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Еруслаим за главен град на Израел.

Северна Кореја го нарече Трамп „сенилен“ поради одлуката за Ерусалим

Макфакс - 09.12.2017

Северна Кореја го осуди претседателот на САД, Доналд Трамп за неговата одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел. „Со оглед на тоа дека умоболен и сенилен човек отворено повикува во ОН за целосно уништување на една суверена држава, овој ...

Хејли: САД не се откажуваат од мировниот процес на Блискиот Исток

МРТ - 09.12.2017

Таа додаде дека одлуката на Трамп не го минува статусот кво на светите места во Ерусалим и дека САД не се обидуваат да наметнат никакви договори за нив, вклучително и за Ридот на храмот. Вашингтон останува ангажиран во блискоисточниот мировен процес ...

Турција и Франција ќе се обидат да ги убедат САД за смена на одлуката за Ерусалим

Сител - 09.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска телефонски разговараше со францускиот колега Емануел Макрон за одлуката на Вашингтон да ја премести амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим, признавајќи го на тој начин Ерусалим за главен град на ...

Северна Кореја го нарече Трамп „умоболен” и „сенилен“ поради неговата одлука за Ерусалим

ТВ21 - 09.12.2017

Северна Кореја го осуди претседателот на САД Доналд Трамп за неговата одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел и го нарече „умоболен“ и „сенилен“ Во последниве месеци Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун си разменуваат лични ...

Коптскиот патријарх ја откажа средбата со Мајк Пенс поради Ерусалим

Сител - 09.12.2017

Во знак на протест против одлуката на Вашингтон да го признае Ерусалим за главен град на Израел, патријархот на Коптската православна црква Тавадрос Втори го откажа состанокот со американскиот потпретседател Мајк Пенс, што требаше да се одржи во ...

Ердоган: Муслиманите да останат смирени по одлуката на Трамп, Ерусалим е црвената линија за муслиманскиот свет

А1 On - 09.12.2017

По одлуката за признавање на Ерусалим за главен град на Израел од страна на САД, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика муслиманите да останат смирени во нивниот одговор. Тој смета дека демонстрантите треба да дејствуваат во рамките на ...

Палестинскиот претседател одби да се сретне со потпретседателот на САД

Сител - 09.12.2017

Палестинскиот претседател махмуд Абас нема да ја одржи планираната средба со американскиот потпретседател Мајк Пенс, соопшти неговиот дипломатски советник Маџи ал Хаиди. - Нема да има средба на Абас со американскиот потпретседател во Палестина.

Трамп повикува на смиреност по одлуката за Ерусалим

Либертас - 09.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп повика на „смиреност и умереност“ по ефектуирањето на одлуката Ерусалим да биде признаен за главен град на Израел, која предизвика протести и насилство во регионот во коешто загинаа две лица, а повеќе од 750 се ...

Северна Кореја го нарече Трамп „умоболен" и „сенилен“ поради Ерусалим

+инфо - 09.12.2017

Северна Кореја енергично ја осудува одлуката на САД за Ерусалим и изразува „цврста поддршка и солидарност со палестинскиот и арапскиот народ. Северна Кореја го осуди претседателот на САД Доналд Трамп за неговата одлука да го признае Ерусалим за ...

Ердоган и Макрон ќе го убедуваат Трамп да ја промени одлуката за Ерусалим

Макфакс - 09.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган и претседателот на Франција, Емануел Макрон заедно ќе ги убедуваат САД да ја променат одлуката за признавање на Ерусалим за главен град на Израел.

Патријархот на Коптската црква ја откажа средбата со Пенс

А1 On - 09.12.2017

Патријархот на Коптската православна црква Тавадрос Втори го откажа состанокот со американскиот потпретседател Мајк Пенс, кој што требаше да се одржи во Каиро овој месец, во знак на протест против одлуката на Вашингтон да го признае Ерусалим за ...

Палестинскиот претседател одби да се сретне со потпретседателот на САД

ТВ21 - 09.12.2017

Палестинскиот претседател махмуд Абас нема да ја одржи планираната средба со американскиот потпретседател Мајк Пенс, соопшти неговиот дипломатски советник Маџи ал Хаиди. – Нема да има средба на Абас со американскиот потпретседател во Палестина.

Ерекат: Палестина нема да разговара со САД додека Трамп не ја промени одлуката

А1 On - 09.12.2017

Палестинците нема да разговараат со САД се додека американскиот претседател Доналд Трамп не ја промени одлуката за признавање на Ерусалим како главен град на Израел, изјави главниот палестински преговарач Саеб Ерекат.

Муслимани одржаа молитва пред Белата куќа во знак на протест на одлуката на Трамп за Ерусалим

А1 On - 09.12.2017

Пред Белата куќа во Вашингтон се собраа неколку стотици муслимани синоќа одржувајќи молитва и на тој начин изразувајќи протест против одлуката на Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел.

Муслимани одржаа протест пред Белата куќа поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Сител - 09.12.2017

Неколку стотици муслимани синоќа одржаа молитва пред Белата куќа, изразувајќи го на тој начин својот протест поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Еруслаим за главен град на Израел.

Хејли: САД остануваат ангажирани во мировниот процес на Блискиот Исток

А1 On - 09.12.2017

Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека Вашингтон останува ангажиран во блискоисточниот мировен процес и покрај одлуката на Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел.

Зошто е важен Ерусалим?

Факултети - 09.12.2017

Израел го постави парламентот во западен Ерусалим, кога државата била прогласена во 1948 година. Потоа следело гласањето на ОН за поделба на Палестина на основа на Британскиот залог познат како „Балфур“ декларација, која го трасирала патот за ...

Трет ден битка за Ерусалим – двајца загинати и 1000 повредени

Канал5 - 09.12.2017

Битката за Ерусалим – продолжува, трет ден поделена помеѓу верата, традицијата, меѓународното право и туѓите амбиции. Оваа маскирана Палестинка веќе е прогласена за симбол на отпорот додека храбро им пркоси на Израелците во Рамалах, а арапскиот бес ...

Северна Кореја: Трамп е умоболен и сенилен, цврсто ги поддржуваме Палестина и арапскиот народ

А1 On - 09.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп е „умоболен“ и „сенилен“ смета Северна Кореја за одлуката да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ова е уште едно продолжение од серијата лични навреди и закани за војна помеѓу Трамп и ...

Турција и Франција ќе се обидат да ги убедат САД да ја променат одлуката за Ерусалим

А1 On - 09.12.2017

Во телефонски разговор денеска претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган и претседателот на Франција, Емануел Макрон се договориле со заеднички напори да ги убедат САД да ја променат одлуката за признавање на Ерусалим за главен град на Израел.

Ердоган ги повика муслиманите на воздржаност по одлуката на САД за Ерусалим

+инфо - 09.12.2017

Ерусалим за нас е зеницата во окото, рече Ердоган, и уште еднаш истакна дека светиот муслимански град е „црвената линија" за муслиманскиот свет. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика муслиманите да останат смирени во нивниот одговор на ...

Турција го осуди Израел поради примената на сила

Макфакс - 09.12.2017

Турското Министерство за надворешни работи ја осуди израелската прекумерна и непропорционална употреба на сила против Палестиците кои протестираат против американската одлука да се признае Ерусалим како главен град на Израел.

Абас одби средба со Пенс поради Ерусалим

Макфакс - 09.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас одби да се сретне со потпретседателот на САД, Мајк Пенс на Западниот брег, соопшти дипломатскиот советник на претседателот на Палестина, Мајди Халди. Тој прецизираше дека одлуката е донесена откако американскиот ...

Арапската лига бара меѓународно признавање на „Државата Палестина“

ТВ21 - 09.12.2017

Првиот човек на Арапската лига, Ахмед Абул Гејт вечерва на почетокот на средбата на министрите за надворешни работи на членките на организацијата во Каиро, ги повика земјите ширум светот да ја признаат „Палестина“ како независна држава со главен ...

Муслимани одржаа протест пред Белата куќа поради одлуката на Трамп за Ерусалим...

Н.Македонија - 09.12.2017

Муслимани одржаа протест пред Белата куќа поради одлуката на Трамп за Ерусалим Неколку стотици муслимани синоќа одржаа молитва пред Белата куќа, изразувајќи го на тој начин својот протест поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за ...

Ердоган ги повика муслиманите на воздржаност по одлуката на САД за Ерусалим...

Н.Македонија - 09.12.2017

Ердоган ги повика муслиманите на воздржаност по одлуката на САД за Ерусалим Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика муслиманите да останат смирени во нивниот одговор на признавањето на Ерусалим за главен град на Израел, од страна на САД.

Хејли: САД остануваат ангажирани во мировниот процес на Блискиот Исток

Тера - 09.12.2017

Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека Вашингтон останува ангажиран во блискоисточниот мировен процес и покрај одлуката на Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел.

Турција и Франција ќе се обидат да ги убедат САД за смена на одлуката за Ерусалим...

Н.Македонија - 09.12.2017

Турција и Франција ќе се обидат да ги убедат САД за смена на одлуката за Ерусалим Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска телефонски разговараше со францускиот колега Емануел Макрон за одлуката на Вашингтон да ја премести амбасадата на САД ...

Коптскиот патријарх ја откажа средбата со Мајк Пенс поради Ерусалим...

Н.Македонија - 09.12.2017

Коптскиот патријарх ја откажа средбата со Мајк Пенс поради Ерусалим Во знак на протест против одлуката на Вашингтон да го признае Ерусалим за главен град на Израел, патријархот на Коптската православна црква Тавадрос Втори го откажа состанокот со ...

Палестинскиот претседател одби да се сретне со потпретседателот на САД...

Н.Македонија - 09.12.2017

Палестинскиот претседател одби да се сретне со потпретседателот на САД Палестинскиот претседател Махмуд Абас нема да ја одржи планираната средба со американскиот потпретседател Мајк Пенс, соопшти неговиот дипломатски советник Маџи ал Хаиди.

Северна Кореја го нарече Трамп „умоболен” и „сенилен“ поради неговата одлука за Ерусалим

Локално - 09.12.2017

Северна Кореја го осуди претседателот на САД Доналд Трамп за неговата одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел и го нарече „умоболен“ и „сенилен“ Во последниве месеци Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун си разменуваат лични ...

КРИЗА ВО ЕРУСАЛИМ: Со став излегоа Турција, Франција, Северна Кореја

Фактор - 09.12.2017

Кризата за Ерусалим се продлабочува и веќе има вистинска улична војна на палестинските територии окупирани од Израел, со жртви и десетици повредени. Турското Министерство за надворешни работи ја осуди израелската прекумерна и непропорционална ...

Северна Кореја го нарече Трамп „сенилен“ поради одлуката за Ерусалим

Орбис - 09.12.2017

Северна Кореја го осуди претседателот на САД, Доналд Трамп за неговата одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел. „Со оглед на тоа дека умоболен и сенилен човек отворено повикува во ОН за целосно уништување на една суверена држава, овој ...

Северна Кореја го нарече Трамп „сенилен“ поради одлуката за Ерусалим

Вечер - 09.12.2017

Северна Кореја го осуди претседателот на САД, Доналд Трамп за неговата одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел. „Со оглед на тоа дека умоболен и сенилен човек отворено повикува во ОН за целосно уништување на една суверена држава, овој ...

Турција и Франција ќе се обидат да ги убедат САД да ја променат одлуката за Ерусалим

Локално - 09.12.2017

Во телефонски разговор денеска претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган и претседателот на Франција, Емануел Макрон се договориле со заеднички напори да ги убедат САД да ја променат одлуката за признавање на Ерусалим за главен град на Израел.

Ердоган и Макрон ќе го убедуваат Трамп да ја промени одлуката за Ерусалим

Орбис - 09.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган и претседателот на Франција, Емануел Макрон заедно ќе ги убедуваат САД да ја променат одлуката за признавање на Ерусалим за главен град на Израел.

Трамп повикува на смиреност по одлуката за Ерусалим

Точка - 09.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп повика на „смиреност и умереност“ по ефектуирањето на одлуката Ерусалим да биде признаен за главен град на Израел, која предизвика протести и насилство во регионот во коешто загинаа две лица, а повеќе од 750 се ...

Муслимани протестираа пред Белата куќа поради одлуката на Трамп за Ерусалим

CivilMedia - 09.12.2017

Неколку стотици муслимани синоќа одржаа молитва пред Белата куќа, изразувајќи го на тој начин својот протест поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел.

Ердоган и Макрон ќе го убедуваат Трамп да ја промени одлуката за Ерусалим

Вечер - 09.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган и претседателот на Франција, Емануел Макрон заедно ќе ги убедуваат САД да ја променат одлуката за признавање на Ерусалим за главен град на Израел.

Турција го осуди Израел поради примената на сила

Орбис - 09.12.2017

Турското Министерство за надворешни работи ја осуди израелската прекумерна и непропорционална употреба на сила против Палестиците кои протестираат против американската одлука да се признае Ерусалим како главен град на Израел.

Абас одби средба со Пенс поради Ерусалим

Орбис - 09.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас одби да се сретне со потпретседателот на САД, Мајк Пенс на Западниот брег, соопшти дипломатскиот советник на претседателот на Палестина, Мајди Халди. Тој прецизираше дека одлуката е донесена откако американскиот ...

Ерусалим: градот на вечните судири (Фото сторија)

Локално - 09.12.2017

Ерусалим е еден од најстарите и најоспоруваните градови во историјата на светот. Ерусалим е свет град за евреите, муслиманите и христијаните. Оттука произлегуваат и речиси сите контроверзи поврзани со него.

Турција го осуди Израел поради примената на сила

Вечер - 09.12.2017

Турското Министерство за надворешни работи ја осуди израелската прекумерна и непропорционална употреба на сила против Палестиците кои протестираат против американската одлука да се признае Ерусалим како главен град на Израел.

Абас одби средба со Пенс поради Ерусалим

Вечер - 09.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас одби да се сретне со потпретседателот на САД, Мајк Пенс на Западниот брег, соопшти дипломатскиот советник на претседателот на Палестина, Мајди Халди. Тој прецизираше дека одлуката е донесена откако американскиот ...

Ерекат: Палестинското раководство ги разгледува сите опции

Локално - 09.12.2017

Главниот палестински преговарач Саеб Ерекат синоќа изјави дека Палестинците нема да разговараат со САД се додека американскиот преседател Доналд Трамп не ја промени својата одлука за признавање на Ерусалим како главен град на Израел.

Американската одлука за Ерусалим не е во согласност со резолуциите на ОН

Нетпрес - 09.12.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја ефектуира одлуката за признавање на Ерусалим за главен град на Израел не е во согласност со резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации, изјавија во петокот амбасадорите на ...

Трамп повикува на смиреност по одлуката за Ерусалим

Нетпрес - 09.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп повика на „смиреност и умереност“ по ефектуирањето на одлуката Ерусалим да биде признаен за главен град на Израел, која предизвика протести и насилство во регионот во коешто загинаа две лица, а повеќе од 750 се ...

Хејли: ОН е најголемиот центар на непријателство кон Израел во светот

Стандард - 09.12.2017

ОН е најголемиот центар на непријателство кон Израел во светот. Ова го изјави постојаниот претставник на САД во организацијата, Ники Хејли. Таа ја бранеше одлуката на претседателот Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел и ја ...

Ерусалим - Златниот град, домот на сите вери

Вечер - 09.12.2017

Ерусалим е светиот град за евреите, христијаните и муслиманите, годишно го посетуваат од околу четири милиони туристи, но таму е исто така се наоѓаат едни од најстарите гробишта, каде за гробно место треба да платите еден милион долари.

ОАЕ: Решението на Трамп за Ерусалим е подарок за екстремистите

Стандард - 09.12.2017

Решението на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел е подарок за екстремистите, рече министерот за надворешни работи на Обединети Арапски Емирати Анвар Гаргаш, цитиран од Ројтерс.

Ерусалим пост: Претседателот на палестинската власт нема да оствари средба со Мајк Пенс Скандалот расте!

Локално - 09.12.2017

Претседателот на Палестинската автономија Махмуд Абас нема да се сретне со американскиот потпретседател Мајк Пенс, средба што претходно беше закажана за подоцна овој месец, потврди денеска висок советник од Рамалах, три дена откако шефот на државата ...

Земан ја критикува ЕУ дека е „кукавица“ во однос на Ерусалим

Нетпрес - 09.12.2017

Чешкиот претседател Милош Земна ја критикуваше во саботата Европската унија дека е кукавица, коментирајќи ја реакцијата на Брисел откако американскиот претседател Доналд Трамп го ефектуираше деценискиот закон за признавање на Ерусалим за израелска ...

Одлуката на Трамп за Ерусалим го тресе муслиманскиот свет

еМагазин - 09.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика муслиманите да останат смирени во нивниот одговор на признавањето на Ерусалим за главен град на Израел, од страна на САД. Ердоган денеска изјави дека демонстрантите мора да дејствуваат во рамките на ...

Протести во Индонезија и Малезија за одлуката на Трамп за Ерусалим

Нова ТВ - 08.12.2017

Илјадници луѓе во Индонезија и Малезија се вклучија во демонстрациите против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, а властите ја зајакнаа безбедноста околу американските амбасади.

„Ал Каеда“ се закани со напади врз САД по одлуката на Трамп за Ерусалим

Телма - 08.12.2017

Терористичката мрежа „Ал Каеда“ ги повика своите следбеници во светот да напаѓаат важни интереси на САД, нивните сојузници и Израел како одговор на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за израелска престолнина, ...

„Трамп не знае што прави"

Deutsche Welle - 08.12.2017

Американскиот претседател го призна Ерусалим како главен град на Израел. Прекршување на меѓународното право кое може да има последици, вели Кристијан Томушат во интервју за ДВ. ДВ: Г - дине Томушат , дали Трамп со признавањето на Ерусалим како ...

Судири во Ерусалим, по одлуката на Трамп

Телма - 08.12.2017

Во стариот град на Ерусалим избија судири меѓу израелски полицајци и групи палестинци, кои протестираат против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп, да го признае за главен град на Израел.

Ерусалим: градот на вечните судири

Deutsche Welle - 08.12.2017

Ерусалим е еден од најстарите и најоспоруваните градови во историјата на светот. Ерусалим е свет град за евреите, муслиманите и христијаните. Оттука произлегуваат и речиси сите контроверзи поврзани со него.

Масовни протести против одлуката на Трамп за Ерусалим

24 Вести - 08.12.2017

Илјадници луѓе во Индонезија и Малезија се вклучија во демонстрациите против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, а властите ја зајакнаа безбедноста околу американските амбасади.

Состанок на СБ на ОН за Ерсуалим

Алсат-М - 08.12.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи итен состанок по повод одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Осум земји кои се противат на овој американски потег побараа ...

Состанок на СБ на ОН за Ерсуалим

Р.С.Европа - 08.12.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи итен состанок по повод одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Осум земји кои се противат на овој американски потег побараа ...

Американците загрижени за менталната состојба на Трамп (ВИДЕО)

МКД - 08.12.2017

Главна грижа на американските медиуми сега е менталната состојба на претседателот Трамп. Приказната ја предизвика неговото тешко изговарање на зборовите за време на говорот за Ерусалим. Со тоа, барем привремено, на страна се ставени важноста и ...

Нереди во Ерусалим: Има ранети, ја повикуваат „армијата на муслиманите“

МКД - 08.12.2017

Неколку илјади муслимани се упатија кон плоштадот во близина на Дамаск Портата во Ерусалим, по молитвата во џамијата Акса. Демонстрантите со себе носат транспаренти со натписи: „Ве повикуваме, армијо на муслиманите! Ерусалим - главниот град на ...

Масовни протести против одлуката на Трамп за Ерусалим

Сител - 08.12.2017

Илјадници луѓе во Индонезија и Малезија се вклучија во демонстрациите против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, а властите ја зајакнаа безбедноста околу американските амбасади.

Масовни протести против одлуката на Трамп за Ерусалим

Либертас - 08.12.2017

Илјадници луѓе во Индонезија и Малезија се вклучија во демонстрациите против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, а властите ја зајакнаа безбедноста околу американските амбасади.

Масовни протести против одлуката на Трамп за Ерусалим

+инфо - 08.12.2017

Протести се очекуваат и во Јужна Азија, на Западниот Брег и во Појасот Газа. Илјадници луѓе во Индонезија и Малезија се вклучија во демонстрациите против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на ...

Тилерсон: За конечниот статус на Ерусалим ќе одлучат Израел и Палестина

А1 On - 08.12.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон рече дека конечната одлука за статусот на Ерусалим ќе зависи од преговорите меѓу Израел и Палестина. – Со почит кон останатите од Ерусалим, но претседателот не зборуваше за конечен статус за Ерусалим, ...

Масовни протести против одлуката на Трамп за Ерусалим

А1 On - 08.12.2017

Илјадници луѓе во Индонезија и Малезија се вклучија во демонстрациите против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, а властите ја зајакнаа безбедноста околу американските амбасади.

Протест во Истанбул: Ерусалим е гордост на муслиманите

А1 On - 08.12.2017

Протест против одлуката на САД за признавање на Ерусалим за главен град на Израел беше организиран денеска пред истанбулската џамија Фатих. Како што јави турската телевизија НТВ, на демонстрациите учествуваат голем број припадници на различни ...

Судири во Ерусалим и на Западниот Брег по петочната молитва

А1 On - 08.12.2017

Во стариот град на Ерусалим и околу него денеска избија судири меѓу израелски полицајци и групи Палестинци, кои протестираат против одлуката на САД да го признаат градот за престолнина на Израел, јави ДПА.

​​Започна вонредната седница на Советот за безбедност на ОН за Ерусалим

Макфакс - 08.12.2017

Советот за Безбедност на ОН започна вонредна седница, на која ќе биде разгледана новосоздадената ситуација во Ерусалим, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна градот за престолнина на Израел.

Лавров не ја сфаќа одлуката на Трамп за Ерусалим

Макфакс - 08.12.2017

Американската дипломатија со признавањето на Ерусалим како престолнина на Израел ја влоши состојбата на Блискиот Исток, изјавил рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на конференција во Виена, на маргините на министерскиот состанок на ...

Пет европски земји сметаат дека преместувањето на американската амбасада во Ерусалим е во спротивност со резолуциите на ...

Макфакс - 08.12.2017

Велика Британија, Франција, Германија, Италија и Шведска сметаат дека преместувањето на американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим е во спротивност со некои од резолуциите на Обединетите Нации.

Американските сојузници со критики за САД

Канал5 - 08.12.2017

Традиционалните Американски сојузници со низа критики се изјаснија за одлуката на Трамп за Израел . На итниот Совет за безбедност на Обединетите нации , најголемите поддржувачи на САД , како Британија , Франција , Јапонија , Шведска и Италија ...

Тилерсон: За финалниот статус на Ерусалим ќе одлучат Израел и Палестинците

+инфо - 08.12.2017

Американскиот државен секретар истакна дека е малку веројатно дека Амбасадата на САД ќе биде преместена од Тел Авив во Ерусалим во блиска иднина. Конечната одлука за статусот на Ерусалим ќе зависи од преговорите меѓу Израелците и Палестинците, ...

(Видео) По петочната молитва, муслиманските верници тргнаа во одбрана на Ерусалим

Макфакс - 08.12.2017

Неколку илјади муслимани се упатија кон плоштадот во Ерусалим, откако заврши петочната молитва во џамијата Ал Акса. Демонстрантите носат транспаренти со слогани: „Повик за сите муслимани! Ерусалим е престолнина на калифатот“ и веат знамиња на ...

И во Скопје протести за Ерусалим, Ружин вели, одлуката на Трамп ги нарушува мировните преговори

ТВ21 - 08.12.2017

Протести во Старата Скопска чаршија по одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за главен град на Израел. „Овие протести се организирани од страна на група студенти кои преземале иницијатива за да излезат против ...

Состанок на СБ на ОН за Ерсуалим

Тера - 08.12.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи итен состанок по повод одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Осум земји кои се противат на овој американски потег побараа ...

Масовни протести против одлуката на Трамп за Ерусалим

Алфа - 08.12.2017

Лидерите на Индонезија и Малезија, земји со мнозинско муслиманско население, се приклучија кон осудата на одлуката на Трамп. Илјадници луѓе во Индонезија и Малезија се вклучија во демонстрациите против одлуката на американскиот претседател Доналд ...

Нереди во Ерусалим: Има ранети, ја повикуваат „армијата на муслиманите“

МК News - 08.12.2017

Во стариот град на Ерусалим и околу него денеска имаше судири меѓу израелски полицајци и групи Палестинци, кои протестираат против одлуката на САД да го признаат градот за престолнина на Израел, јави ДПА.

Лидерот на Хезболах повика на голем протест в понеделник против одлуката на Трамп за Ерусалим

Локално - 08.12.2017

Лидерот на Хезболах, шеикот Хасан Насрала повика денеска на голем протест в понеделник против одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

(ВИДЕО) НЕРЕДИ ВО ЕРУСАЛИМ: Има ранети демонстранти

Фактор - 08.12.2017

Во стариот град на Ерусалим и околу него денеска имаше судири меѓу израелски полицајци и групи Палестинци, кои протестираат против одлуката на САД да го признаат градот за престолнина на Израел, јави ДПА.

​​Започна вонредната седница на Советот за безбедност на ОН за Ерусалим

Вечер - 08.12.2017

Советот за Безбедност на ОН започна вонредна седница, на која ќе биде разгледана новосоздадената ситуација во Ерусалим, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна градот за престолнина на Израел.

Пет европски земји сметаат дека преместувањето на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим е во спротивност со ...

Орбис - 08.12.2017

Велика Британија, Франција, Германија, Италија и Шведска сметаат дека преместувањето на американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим е во спротивност со некои од резолуциите на Обединетите Нации.

Тилерсон: За финалниот статус на Ерусалим ќе одлучат Израел и Палестинците

Алфа - 08.12.2017

Конечната одлука за статусот на Ерусалим ќе зависи од преговорите меѓу Израелците и Палестинците, изјави денеска американскиот државен секретар Рекс Тилерсон. Конечната одлука за статусот на Ерусалим ќе зависи од преговорите меѓу Израелците и ...

(Видео) По петочната молитва, муслиманските верници тргнаа во одбрана на Ерусалим

Вечер - 08.12.2017

Неколку илјади муслимани се упатија кон плоштадот во Ерусалим, откако заврши петочната молитва во џамијата Ал Акса. Демонстрантите носат транспаренти со слогани: „Повик за сите муслимани! Ерусалим е престолнина на калифатот“ и веат знамиња на ...

Путин и Ердоган загрижени од непромисленоста на Трамп

Фактор - 08.12.2017

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган се загрижени од непромислената и еднострана одлука на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел што може да има несогледливи последици врз регионот и ...

Белата куќа не се откажува од средбата Пенс-Абас

Локално - 08.12.2017

Американската Администрација и натаму очекува да се одржи средбата меѓу потпретседателот на САД, Мајк Пенс и палестинскиот лидер Махмуд Абас, предвидена за 19 декември во Витлеем, соопшти вечерва Белата куќа.

​​Започна вонредната седница на Советот за безбедност на ОН за Ерусалим

Орбис - 08.12.2017

Советот за Безбедност на ОН започна вонредна седница, на која ќе биде разгледана новосоздадената ситуација во Ерусалим, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна градот за престолнина на Израел.

Лавров не ја сфаќа одлуката на Трамп за Ерусалим

Вечер - 08.12.2017

Американската дипломатија со признавањето на Ерусалим како престолнина на Израел ја влоши состојбата на Блискиот Исток, изјавил рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на конференција во Виена, на маргините на министерскиот состанок на ...

Пет европски земји сметаат дека преместувањето на американската амбасада во Ерусалим е во спротивност со резолуциите на ...

Вечер - 08.12.2017

Велика Британија, Франција, Германија, Италија и Шведска сметаат дека преместувањето на американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим е во спротивност со некои од резолуциите на Обединетите Нации.

(Видео) По петочната молитва, муслиманските верници тргнаа во одбрана на Ерусалим

Орбис - 08.12.2017

Неколку илјади муслимани се упатија кон плоштадот во Ерусалим, откако заврши петочната молитва во џамијата Ал Акса. Демонстрантите носат транспаренти со слогани: „Повик за сите муслимани! Ерусалим е престолнина на калифатот“ и веат знамиња на ...

Протест во Истанбул: Ерусалим е гордост на муслиманите!

Стандард - 08.12.2017

Протест против одлуката на САД да го признае Ерусалим како главен град на Израел беше организиран денеска пред истанбулската џамија во Фатих, објави турскиот канал НТВ. Демонстрациите вклучуваа многу членови на невладини организации.

(ВИДЕО) Брутална анимација за вечната битка за Ерусалим: Оваа земја е моја!

Локално - 08.12.2017

Анимиран филм кој за помалку од една минута прикажува насилна брутална приказна за Ерусалим, која оваа ноќ повторно стана сцена на сериозни тензии помеѓу Евреите и Палестинците и, повторно предизвика многу коментари за мрежата.

Масовни протести против одлуката на Трамп за Ерусалим

Press24 - 08.12.2017

Илјадници луѓе во Индонезија и Малезија се вклучија во демонстрациите против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, а властите ја зајакнаа безбедноста околу американските амбасади.

„Ал Каеда“ повика на напади врз САД по одлуката на Трамп за Ерусалим

Стандард - 08.12.2017

Терористичката мрежа „Ал Каеда“ ги повика своите следбеници во светот да напаѓаат важни интереси на САД, нивните сојузници и Израел како одговор на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за израелска престолнина, ...

Путин и Ердоган загрижени од одлуката на САД да го признаат Ерусалим за главен град на Израел

Нетпрес - 08.12.2017

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот турски колега по должност Реџеп Тајип Ердоган, во текот на телефонскиот разговор од четвртокот ноќта изразиле „сериозна загриженост“ поради одлуката на Вашингтон да го призне Ерусалим за главен град на ...

Протест во Истанбул: Ерусалим е гордост на муслиманите

Press24 - 08.12.2017

Протест против одлуката на САД за признавање на Ерусалим за главен град на Израел беше организиран денеска пред истанбулската џамија Фатих. Како што јави турската телевизија НТВ, на демонстрациите учествуваат голем број припадници на различни ...

(Видео) Палестинците тргнаа, ги повикуваат и муслиманите

Локално - 08.12.2017

Неколку илјади муслимани се упатија кон плоштадот во близина на Вратата на Дамаск во Ерусалим по молитвата во џамијата Акса. Демонстрантите со себе носат транспаренти на кои пишува: „Ве повикуваме, армијо муслимани! Ерусалим – престолнина на ...

Израелски министер смета дека Трамп дал сигнали за можна палестинска контрола на дел од Ерусалим

Нетпрес - 08.12.2017

Министер во израелската влада изјави во петокот дека формулацијата којашто американскиот претседател Доналд Трамп ја употреби при признавањето на Ерусалим како израелска престолнина сугерира отвореност за евентуална палестинска контрола над дел од ...

Советот за безбедност на ОН загрижен поради Ерусалим, а САД порачаа дека остануваат ангажирани

Нетпрес - 08.12.2017

Обединетите нации се загрижени поради опасноста од ескалација на насилствата по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја спроведе уредбата којашто пред речиси две децении ја изгласа Конгресот а ја избегнуваа неговите претходници и да ...

Масовни протести против одлуката на Трамп за Ерусалим

Канал 77 - 08.12.2017

Илјадници луѓе во Индонезија и Малезија се вклучија во демонстрациите против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, а властите ја зајакнаа безбедноста околу американските амбасади.

СВЕТИОТ ГРАД СЕКОГАШ ВО ЦЕНТАРОТ НА СУДИРИТЕ: Еве зошто Ерусалим е Пандорината кутија која е отворена од Трамп

Маркукуле - 08.12.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го призна Ерусалим како престолнина на Израел и нареди преместување на американската амбасада од Тел Авив во тој град, со што предизвика бурни реакции од светот.

Реакции: Седница на Советот за безбедност по одлуката на САД

Нова ТВ - 07.12.2017

Осум земји од 15-члениот Совет за безбедност на ОН синоќа побараа свикување на вонредна седница на Советот, по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Протести во Палестина:Најмалку 38 повредени, еден во критична состојба

Нова ТВ - 07.12.2017

Најмалку 38 лица се повредени кога израелските војници пукаа денеска во демонстранти во Појасот Газа и на Западниот Брег, кои се собраа по одлуката на САД да го признае Ерусалим како главен град на Израел.

Лидерот на Хезболах повика на голем протест в понеделник

Нова ТВ - 07.12.2017

Лидерот на Хезболах, шеикот Хасан Насрала повика денеска на голем протест в понеделник против одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Загриженост по одлуката ан Трамп за Ерусалим

Телма - 07.12.2017

Контроверзната одлука на американскиот да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести Амбасадата од Тел Авив предизвика загриженост во светот. Одлуката е во спротивност со долгогодишната политика на САД дека статусот на овој град ...

Трамп долева масло на огнот

Deutsche Welle - 07.12.2017

Со одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, се ризикува опасна ескалација на насилство на Блискиот Исток. Подеднакво ќе трпат и Израелците и Палестинците, проценува Рајнер Золих.

Палестинците повикуваат на генерален штрајк и протести поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Алсат-М - 07.12.2017

Палестински граѓански и исламисткички организации повикаа денеска да се одржат генерален штрајк и протестни митинзи, како одговор на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Ал Каеда ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим

Алсат-М - 07.12.2017

Исламистичката милитантна група Ал Каеда за Арапскиот Полуостров ја осуди американската одлука за признавање на Ерусалим за главен град на Израел и ги повика своите борци да ги „збијат редовите“ во знак на поддршка за Палестинците.

Амбасадите на САД на Блискиот Исток и во Европа со предупредување до американските граѓани

Р.С.Европа - 07.12.2017

Амбасадите на САД на Блискиот Исток и во Европа ги предупредија своите граѓани кои патуваат или живеат на тие простори на можност од насилни протести откако американскиот претседател Доналд Трамп објави дека го признава Ерусалим како главен град на ...

Загрозена мировната улога на САД на Блискиот Исток

Р.С.Европа - 07.12.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел би можела да ја загрози улогата на Соединетите Држави како медијатор во регионот, сметаат аналитичарите.

Израел очекува и други држави да го признаат Ерусалим по примерот на САД

Глас на Америка - 07.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас рече дека планот на Трамп е еднаков на откажување на САД од нивната улога како мировен медијатор Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека не се сомнева оти други држави ќе го следат примерот на САД, во ...

САД го крена на нозе светот со признавањето на Ерусалим за главен град на Израел

24 Вести - 07.12.2017

Жестоки реакции на арапските земји по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Eрусалим за главен град на Израел. Илјадници Палестинци во pојасот Газа од синоќа палат американски знамиња и слики од Трамп.

Тензии и судири со полицијата на Блискиот Исток

Алсат-М - 07.12.2017

Тензии и судири со полицијата на Блискиот Исток. На Западниот Брег илјадници Палестинци се судрија со израелската полиција, а се поголеми се стравувањата за ново крвополевање во регионот. Тензијата уследи по промената на децениската политика на ...

Меѓународна критика, протести и тензии по одлуката на Трамп за Ерусалим

Р.С.Европа - 07.12.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел предизвика протести кај Палестинцитe, спорадични судири и ги покрена стравувањата за нови крвопролевања во регионот.

Остри осуди на одлуката на Трамп за признавањето на Ерусалим за главен град на Израел

Либертас - 07.12.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел, предизвика остри реакции на речиси сите земји во светот. Високиот претставик за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Федерика ...

Иницирано вонредно заседание на СБ на ОН по одлуката на Трамп за Ерусалим

А1 On - 07.12.2017

Осум земји од 15-члениот Совет за безбедност на ОН синоќа побараа свикување на вонредна седница на Советот, по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Рекации на одлуката на Трамп за признавањето на Ерусалим за главен град на Израел

+инфо - 07.12.2017

Одлуката на американскиот претседател предизвика остри реакции на речиси сите земји во светот. Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел, предизвика остри реакции на речиси сите земји во ...

Иницирано вонредно заседание на СБ на ОН по одлуката на Трамп за Ерусалим

Сител - 07.12.2017

Осум земји од 15-члениот Совет за безбедност на ОН синоќа побараа свикување на вонредна седница на Советот, по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

Сител - 07.12.2017

Контроверзната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести Амбасадата на САД од Тел Авив предизвика загриженост во светот.

И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел

А1 On - 07.12.2017

По вчерашното признавање на Ерусалим за главен град на Израел од страна на САД, денеска следи признавање и од страна на Чешка Република. – Чешката Република моментно, пред да биде потпишан мир меѓу Израел и Палестина, го признава Ерусалим дека е ...

Рекации на одлуката на Трамп за признавањето на Ерусалим за главен град на Израел

Сител - 07.12.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел, предизвика остри реакции од страна на речиси сите земји во светот. Високиот претставик за надворешна политика и безбедност на Европската унија, ...

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Правдико - 07.12.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе одржи вонредна седница поради одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Како што пренесува „Си-би-ес њуз“, итна седница побарале осум од ...

Лидерот на Хезболах повика на голем протест против одлуката на Трамп

А1 On - 07.12.2017

Шеикот Хасан Насрала повика на голем протест в понеделник против одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. -Ги повикувам сите на огромен народен протест, да ја осудиме американска агресија и ...

Палестинците повикуваат на генерален штрајк и протести поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Сител - 07.12.2017

Палестински граѓански и исламисткички организации повикаа денеска да се одржат генерален штрајк и протестни митинзи, како одговор на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Протести во Палестина: Најмалку 38 повредени, еден во критична состојба

Сител - 07.12.2017

Најмалку 38 лица се повредени кога израелските војници пукаа денеска во демонстранти во Појасот Газа и на Западниот Брег, кои се собраа по одлуката на САД да го признае Ерусалим како главен град на Израел.

Тилерсон: Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

Сител - 07.12.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека Стејт департментот веднаш ќе почне со подготовките за да ја реализира одлуката на претседателот Доналд Трамп за преместување на Амбасадата на САД во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

Палестинскиот претседател не сака да се сретне со Пенс

Канал5 - 07.12.2017

Мајк Пенс нема да се сретне со палестинскиот претседател Махмуд Абас за време на турнејата на американскиот заменик-претседетел низ регионот. Пенс побарал средба на 19 декември во Витлеем, но висок претставник на Фатах кажа дека таква средба нема да ...

Израелската локалната власт го закити стариот град во Ерусалим со американски бои

Сител - 07.12.2017

Израелските локални власти ги осветлија ѕидовите на стариот град во Ерусалим во црвена, бела и сина боја, за да покажат благодарност за признавањето од претседателот Трамп како главен град на Израел.

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел, Арапите гневни на тоа, светот на нозе

Таратур - 07.12.2017

Со официјалната одлука за признавање на Ерусалим за главен град на Израел, американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека започнува процесот на преместување на американската амбасадата од Тел Авив.

Палестинците повикуваат на генерален штрајк и протести поради одлуката на Трамп за Ерусалим

А1 On - 07.12.2017

Палестински граѓански и исламисткички организации повикаа денеска да се одржат генерален штрајк и протестни митинзи, како одговор на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Протести во Палестина по одлуката на Трамп, 38 лица повредени

А1 On - 07.12.2017

По одлуката на САД за признавање на Ерусалим како главен град на Израел во Појасот Газа и на Западниот Брег се собраа демонстранти. Израелските војници денеска обидувајќи се да ги растераат пука во нив при што повредени се најмалку 38 лица.

Тилерсон: Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

А1 On - 07.12.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека Стејт департментот веднаш ќе почне со подготовките за да ја реализира одлуката на претседателот Доналд Трамп за преместување на Амбасадата на САД во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

Ал Каеда ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим

Сител - 07.12.2017

Исламистичката милитантна група Ал Каеда за Арапскиот Полуостров ја осуди американската одлука за признавање на Ерусалим за главен град на Израел и ги повика своите борци да ги „збијат редовите“ во знак на поддршка за Палестинците.

Чешка го призна западен Ерусалим како престолнина на Израел

Либертас - 07.12.2017

Чешка Република соопшти дека го признава западен Ерусалим за главен град на Израел, но ќе го разгледа прашањето за преместување на Амбасадата од Тел Авив во тој град по разговори со регионални партнери.

Закажана вонредна седница на ОН поради одлуката на Трамп

Макфакс - 07.12.2017

Советот за безбедност на Обеднинетите Нации за утре закажа вонредна седница, по повод одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како пресртолнина на Израел.

Палестински повик на генерален штрајк и протести поради одлуката на Трамп за Ерусалим

+инфо - 07.12.2017

Палестинците синоќа ги изгасија и сијаличките на новогодишната елка кај Црквата на Христовото раѓање во Витлеем, во знак на протест против одлуката. Палестински граѓански и исламисткички организации повикаа денеска да се одржат генерален штрајк и ...

Трамповото признавање на Ерусалим може да го запали Блискиот Исток

Канал5 - 07.12.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел е потег кој не само што ќе го зоврие Блискиот Исток, туку и ги прекршува меѓународните правила анализираат дел од светските медиуми.

Тилерсон: Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

+инфо - 07.12.2017

Ние цврсто сметаме дека имаме шанса за траен мир, изјави Тилерсон за време на неговата посета на американската воена база Рамштајн во Германија. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека Стејт департментот веднаш ќе почне со ...

Ал Каеда ја осуди одлуката на Трамп и ги повика своите борци да се подготват

А1 On - 07.12.2017

Американската одлука за признавање на Ерусалим за главен град на Израел беше осудена и од исламистичката милитантна група Ал Каеда, која што ги повика своите борци да ги збијат редовите во знак на поддршка за Палестинците.

Москва загрижена поради одлуката на Трамп за преместување на амбасадата

А1 On - 07.12.2017

Москва е сериозно загрижена поради одлуката на САД да го премести седиштето на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим, соопштија од руското Министерство за надворешни работи. Тие наведуваат дека чесно и трајно решавање на стариот палестинско-израелски ...

Чешка го призна западен Ерусалим како престолнина на Израел

+инфо - 07.12.2017

Чешка, заедно со други држави членки на ЕУ, смета дека Ерусалим во иднина ќе биде град на две држави... Чешка Република соопшти дека го признава западен Ерусалим за главен град на Израел, но ќе го разгледа прашањето за преместување на Амбасадата од ...

Палестинскиот претседател не сака да се сретне со Пенс

А1 On - 07.12.2017

Мајк Пенс нема да се сретне со палестинскиот претседател Махмуд Абас за време на турнејата на американскиот заменик-претседетел низ регионот. Пенс побарал средба на 19 декември во Витлеем, но висок претставник на Фатах кажа дека таква средба нема да ...

Вонредна седница на Советот за безбедност по одлуката на Трамп за Еурсалим

МРТ - 07.12.2017

Осуда и жестоки реакции на муслиманските земји од Блискиот исток по одлуката на американскиот претседател Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Според палестинскиот претседател Махмуд Абас, тоа ги поништува сите права САД да бидат ...

ВИДЕО: Што се случуваше со Трамп за време на неговиот говор за Ерусалим?

А1 On - 07.12.2017

Говорот на американскиот претседател Доналд Трамп за Ерусалим го следеше целиот свет, а внимание предизвика и тоа што претседателот тешко изговараше некои зборови. Тоа беше причина за да се појават шпекулации дека Трамп има здравствени проблеми, па ...

Светот го осуди потегот на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел

Сител - 07.12.2017

Погрешен , нелигитимен, провокативен и многу опасен. Вака арапските и муслиманските лидери го оценија потегот на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Слични се реакциите и на ОН, ЕУ и европските лидери, бидејки Тrамп ја прекршена ...

Белата куќа не се откажува од средбата Пенс-Абас

Сител - 07.12.2017

Американската Администрација и натаму очекува да се одржи средбата меѓу потпретседателот на САД, Мајк Пенс и палестинскиот лидер Махмуд Абас, предвидена за 19 декември во Витлеем, соопшти вечерва Белата куќа.

Реакции на социјалните мрежи откако Трамп го призна Ерусалим: Арапите немоќни и безнадежни

Сител - 07.12.2017

Корисниците на социјалните мрежи велат дека Арапите го наведоа Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главниот град на Израел. Откако претседателот на САД одлучи да ги игнорира предупредувањата на меѓународната заедница и официјално да го признае ...

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември...

Н.Македонија - 07.12.2017

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември Контроверзната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести Амбасадата на САД од Тел Авив предизвика ...

Ал Каеда ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим...

Н.Македонија - 07.12.2017

Ал Каеда ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим Исламистичката милитантна група Ал Каеда за Арапскиот Полуостров ја осуди американската одлука за признавање на Ерусалим за главен град на Израел и ги повика своите борци да ги „збијат редовите“ во ...

Протести во Палестина: Најмалку 38 повредени, еден во критична состојба...

Н.Македонија - 07.12.2017

Протести во Палестина: Најмалку 38 повредени, еден во критична состојба Најмалку 38 лица се повредени кога израелските војници пукаа денеска во демонстранти во Појасот Газа и на Западниот Брег, кои се собраа по одлуката на САД да го признае Ерусалим ...

Зошто е проблематичен Ерусалим?...

Н.Македонија - 07.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекуваше вчера да го признае Ерусалим за израелска престолнина. Трамп, според најавите, исто така ќе му нареди на Стејт департментот да подготви преместување на американската амбасада во Израел од Тел Авив ...

Рекации на одлуката на Трамп за признавањето на Ерусалим за главен град на Израел

Алфа - 07.12.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел, предизвика остри реакции од страна на речиси сите земји во светот. Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Ерусалим за ...

Вонредно заседание на СБ на ОН по одлуката на Трамп за Ерусалим

Локално - 07.12.2017

Осум земји од 15-члениот Совет за безбедност на ОН синоќа побараа свикување на вонредна седница на Советот, по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Палестинците повикуваат на генерален штрајк и протести поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Алфа - 07.12.2017

Палестинското Министерство за образование денешниот ден го прогласи за неработен, и ги повика наставниците, учениците и студентите да учествуваат во протестите во Западниот брег, Појасот Газа и палестинските квартови во Ерусалим.

СБ на ОН на вонредна седница по одлуката на Трамп за признавање на Ерусалим

CivilMedia - 07.12.2017

Осум земји од 15-члениот Совет за безбедност на ОН синоќа побараа свикување на вонредна седница на Советот, по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим декември

Алфа - 07.12.2017

Контроверзната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести Амбасадата на САД од Тел Авив предизвика загриженост во светот.

Палестинците повикуваат на генерален штрајк и протести поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Локално - 07.12.2017

Палестински граѓански и исламисткички организации повикаа денеска да се одржат генерален штрајк и протестни митинзи, како одговор на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Закажана вонредна седница на ОН поради одлуката на Трамп

Точка - 07.12.2017

Советот за безбедност на Обеднинетите Нации за утре закажа вонредна седница, по повод одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како пресртолнина на Израел.

Палестинците повикуваат на генерален штрајк и протести поради одлуката на Трамп

CivilMedia - 07.12.2017

Палестински граѓански и исламисткички организации повикаа денеска да се одржат генерален штрајк и протестни митинзи, како одговор на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Тилерсон: Работата за преместување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим почнува веднаш

Алфа - 07.12.2017

Се проценува дека изборот на соодветена локација за амбасдата, изградбара на зградата и преместувањето на дипломатскиот персонал може да трае повеќе години. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека Стејт департментот веднаш ќе почне ...

Иницирано вонредно заседание на СБ на ОН по одлуката на Трамп за Ерусалим

Нетпрес - 07.12.2017

Осум земји од 15-члениот Совет за безбедност на ОН синоќа побараа свикување на вонредна седница на Советот, по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Војна за Јерусалим, во Витлеем се пука

Вечер - 07.12.2017

Улиците на Витлеем наликуваат на бојни полиња меѓу окупационата војска на Израел и Палестинците. Ова се случува откако американскиот претседател Доналд Трамп, најави изградба на американска амбасада во Ерусалим.

Закажана вонредна седница на ОН поради одлуката на Трамп

Вечер - 07.12.2017

Советот за безбедност на Обеднинетите Нации за утре закажа вонредна седница, по повод одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како пресртолнина на Израел.

ДОМИНО ЕФЕКТ: И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел

Вечер - 07.12.2017

Чешка Република соопшти дека го признава западен Ерусалим за главен град на Израел, но ќе го разгледа прашањето за преместување на Амбасадата од Тел Авив во тој град по разговори со регионални партнери.

Иницирано вонредно заседание на СБ на ОН по одлуката на Трамп за Ерусалим

Курир - 07.12.2017

Осум земји од 15-члениот Совет за безбедност на ОН синоќа побараа свикување на вонредна седница на Советот, по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Закажана вонредна седница за одлуката на Трамп да се признае Ерусалим за главен град на Израел

Press24 - 07.12.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе одржи вонредна седница поради одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Како што пренесува „Си-би-ес њуз“, итна седница побарале осум од ...

И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел

Локално - 07.12.2017

Чешка синоќа соопшти дека го прознава западен Ерусалим за главен град на Израел, но оти нема да ја премести својата амбасада од Тел Авив. Соопштението следеше откако претседателот на САД, Доналнд Трамп, соопшти дека неговата администрација го ...

(ВИДЕО) ТРАМП ЈА ОТВОРИ ПАНДОРИНАТА КУТИЈА: Улиците на Витлеем како бојни полиња

Фактор - 07.12.2017

Улиците на Витлеем наликуваат на бојни полиња меѓу окупационата војска на Израел и Палестинците. Ова се случува откако американскиот претседател Доналд Трамп, најави изградба на американска амбасада во Ерусалим.

Американците го започнаа процесот за преместување на амбасадата во Ерусалим

Вечер - 07.12.2017

Откако американскиот претседател Доналд Трамп и официјално го призна Ерусалим за главен град на Израел, пристигнаа и најавите за преместување на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим.

Закажана вонредна седница на ОН поради одлуката на Трамп

Орбис - 07.12.2017

Советот за безбедност на Обеднинетите Нации за утре закажа вонредна седница, по повод одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како пресртолнина на Израел.

Опасностите од преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим

Локално - 07.12.2017

Контроверзната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести Амбасадата на САД од Тел Авив предизвика загриженост во светот.

Палестинскиот претседател не сака да се сретне со Пенс

Локално - 07.12.2017

Мајк Пенс нема да се сретне со палестинскиот претседател Махмуд Абас за време на турнејата на американскиот заменик-претседетел низ регионот. Пенс побарал средба на 19 декември во Витлеем, но висок претставник на Фатах кажа дека таква средба нема да ...

Ерусалим е главен град на Израел, а вие бунете се колку сакате

Вечер - 07.12.2017

И покрај заканите и драматичните предупредувања, Соединетите Американски Држави го признаа Ерусалим за главен град на Израел. Палестинскиот претседател Махмуд Абас вели дека тоа ги поништува сите права САД да бидат медијатор во Израелско- ...

ВИДЕО: Што се случуваше со Трамп за време на неговиот говор за Ерусалим?

Локално - 07.12.2017

Говорот на американскиот претседател Доналд Трамп за Ерусалим го следеше целиот свет, а внимание предизвика и тоа што претседателот тешко изговараше некои зборови. Тоа беше причина за да се појават шпекулации дека Трамп има здравствени проблеми, па ...

Дали Арапите го наведоа Трамп да го признае Ерусалим?

Фактор - 07.12.2017

Корисниците на социјалните мрежи велат дека Арапите го наведоа американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главниот град на Израел. Откако Трамп одлучи да ги игнорира предупредувањата на меѓународната заедница и официјално да го ...

Побарано вонредно заседание на ОН по одлуката на Трамп за Ерусалим

Press24 - 07.12.2017

Осум земји од 15-члениот Совет за безбедност на ОН синоќа побараа свикување на вонредна седница на Советот, по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Израелската локалната власт го закити стариот град во Ерусалим со американски бои

Локално - 07.12.2017

Израелските локални власти ги осветлија ѕидовите на стариот град во Ерусалим во црвена, бела и сина боја, за да покажат благодарност за признавањето од претседателот Трамп како главен град на Израел.

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Мета - 07.12.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе одржи вонредна седница поради одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Како што пренесува „Си-би-ес њуз“, итна седница побарале осум од ...

Макрон: Не ја одобрувам одлуката на Трамп за Ерусалим

Стандард - 07.12.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека не ја одобрува одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел, дефинирајќи го како едностран потег, пренесе Асошиејтед прес.

Улична војна во Витлеем, протести во Газа, штрајк во Ерусалим! Палестинците ги напаѓаат силите за ред, летаат камења и ...

Точка - 07.12.2017

На повик на терористичката организација Хамас, Палестинците излегле на улиците на градовите и со насилство одговориле на одлуката на претседател на САД, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за престолнина на Израел.

Ердоган: Трамп го претвора Ерусалим во огнен прстен

Фактор - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Ердоган ја осуди одлуката на неговиот американски колега, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим како главен град на Израел, велејќи дека тоа ќе го претвори регионот во „прстен на оган“.

Ердоган: Трамп го претвора Ерусалим во „огнен прстен“

Стандард - 07.12.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја осуди одлуката на американскиот колега Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, велејќи дека тоа ќе го претвори реонот во „огнен прстен“.

Божикната елка во Витлеем во темница

Нетпрес - 07.12.2017

Палестинците ги изгаснаа божикните светилки во местото на Исусовото раѓање во Витлеем во средата навечер во знак на протест поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го призне Ерусалим како главен град на Израел.

Светот на нозе после одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел: Лидерите на западните, но и на ...

Точка - 07.12.2017

Британската премиерка Тереза Меј не се согласува со одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, затоа што смета дека таквата одлука на американскиот претседател нема да придонесе за мирот во регионот.

Драма во Амстердам: Маж со палестинско знаме извикувал "Бог е голем", па ги скршил прозорите од еврејски ресторан

Точка - 07.12.2017

Ден откако американскиот претседател Доналд Трамп го признал Ерусалим како главен град на Израел, поголем дел од муслиманскиот свет бил бесен, а во Амстердам се случил и еден инцидент. Холандската полиција во четвртокот уапсила маж со палестинско ...

И Чешка го призна Ерусалим за главен град на Израел

Мета - 07.12.2017

Чешка синоќа соопшти дека го прознава западен Ерусалим за главен град на Израел, но оти нема да ја премести својата амбасада од Тел Авив. Соопштението следеше откако претседателот на САД, Доналнд Трамп, соопшти дека неговата администрација го ...

Нереди во Витлеем поради признавањето на Ерусалим како главен град на Израел

Локално - 07.12.2017

Улиците на Витлеем се претворени во бојни полиња меѓу окупационата војска на Израел и Палестинците откако американскиот претседател Доналд Трамп, најави изградба на американска амбасада во Ерусалим.

Могерини: Ерусалим е главен град и на Израел, и на Палестина

Стандард - 07.12.2017

Високиот претставник на ЕУ за прашањата за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини потсети на ставот на Унијата за блискоисточното прашање, откако претседателот на САД, Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел, ...

Главното бугарско муфтиство: Блискиот исток е буре барут, а фитилот е Ерусалим!

Локално - 07.12.2017

Средниот Исток е буре барут, а фитилот е Ерусалим. Ова беше предупредено од страна на Канцеларијата на главниот муфтија на муслиманската деноминација во Бугарија. Институцијата го изрази својот став во врска со одлуката на американскиот претседател ...

Палестинскиот претседател не сака да се сретне со американскиот потпретседател Мајк Пенс

Алфа - 07.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас нема да се сретне со заменик- претседателот на САД, Мајк Пенс, подоцна овој месец. Палестинскиот претседател Махмуд Абас нема да се сретне со заменик- претседателот на САД, Мајк Пенс, подоцна овој месец.

Американците не губат време: Веднаш започнува процесот за преместување на амбасадата во Ерусалим

Точка - 07.12.2017

Откако американскиот претседател Доналд Трамп и официјално го призна Ерусалим за главен град на Израел, пристигнаа и најавите за преместување на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим.

Арапите бесни на Трамп, а Палестинците палат негови слики и американски знамиња

Мета - 07.12.2017

Телевизиската мрежа „Си-ен-ен“ на својот профил на „Твитер“ објави дека илјадници Палестинци во Појасот Газа од синоќа палат американски знамиња и слики од претседателот Доналд Трамп. Арапскиот свет негодува.

Лидерот на Хезболах повика на голем протест в понеделник против одлуката на Трамп за Ерусалим

Алфа - 07.12.2017

Лидерот на Хезболах, шеикот Хасан Насрала повика денеска на голем протест в понеделник против одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Прогласувањето на Ерусалим за главен град на Израел е црвената линија за муслиманите

Репортер - 07.12.2017

Турција се заканува дека ќе ги прекине дипломатските односи со Израел доколку САД го признаат Ерусалим како нејзин главен град. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави во вторникот дека американското признание Ерусалим да биде прогласен како ...

Русија загрижена, ЕУ бара Ерусалим да биде главен град и на Палестинците

Нетпрес - 07.12.2017

Русија во четвртокот изрази „голема загриженост“ по одликата на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел, повикувајќи ги сите страни во израелско-палестинскиот конфликт на „воздржаност и дијалог“, а ...

Признавањето на Ерусалим: Зошто Трамп оди сам против сите?

Стандард - 07.12.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи да го признае Ерусалим за главен град на Израел откако ја премести амбасадата на Вашингтон во Светиот град. Овој потег предизвика бран критики низ целиот свет – спротивставувајќи се на Русија, Велика ...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Sky - 07.12.2017

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Денешната објава, според него, го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел и палестинците.

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Маркукуле - 07.12.2017

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. – Мојата денешна објава го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел и палестинците.

Макрон: Да се избегнат насилства по одлуката на Трамп за Ерусалим

Sky - 07.12.2017

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој изрази жалење од одлуката на американскиот Доналд Трамп и повика на смиреност.

Могерини порача дека за статусот на Ерусалим мора да се преговара

Sky - 07.12.2017

Статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната палестинска држава мора да биде решен преку преговори меѓу двете страни – му порачала високата претставничка на ЕУ за безбедносна и надворешна политика, Федерика Могерини, на ...

Нетанјаху: Одлуката на Трамп за Ерусалим е историска

Sky - 07.12.2017

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја квалификува како „историска“ одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ваквата реакција следи откако американскиот претседател рече дека е време ...

Американските амбасади на Блискиот исток и во Европа ги предупредија своите граѓани

Кумановски м. - 07.12.2017

loading... Амбасадите на Соединетите Американски Држави на Блискиот исток и во Европа ги предупредија своите граѓани кои патуваат или живеат на тие простори за можни насилни протести откако америакнскиот претседател Доналд Трамп објави дека го ...

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Телма - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни.

Америка прва ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел

Нова ТВ - 06.12.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел и контроверзната одлука ќе биде соопштена денеска, изјави висок претставник на американската влада, пренеусваат американските медиуми.

Ерусалим, главен град на Израел?

Deutsche Welle - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим, со што ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел. Потегот со сигурност ќе го загрози кревкиот мир меѓу Израел и Палестинците.

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Нова ТВ - 06.12.2017

Израелскиот претседател Реувен Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму американската амбасада.

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Алсат-М - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни.

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

24 Вести - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација. Трамп, исто така, ќе му нареди на Стејт департментот да подготви ...

Реакции по одлуката на Трамп да го признае Ерусалим

Алсат-М - 06.12.2017

По одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел со реакции се јавија израелскиот претседател Реувен Ревлин и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, ...

Трамп ќе соопшти преселување на амбасадата на САД во Ерусалим

Р.С.Европа - 06.12.2017

Висок американски официјален претставник изјави дека претседателот Доналд Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел. Одлуката, според оценките, би можело да предизвика насилства на Блискиот Исток.

ОН против еднострани потези во врска со Ерусалим

Р.С.Европа - 06.12.2017

Обединетите нации соопштија дека генералниот секретар Антонио Гутереш се противи на каква било еднострана акција во врска со Ерусалим која би можело да го загрози решавањето на израелско палестинскиот конфликт според моделот две држави.

Опасностите од преселувањето на амбасадата на САД во Ерусалим

Р.С.Европа - 06.12.2017

Контроверзниот план на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и да ја премести амбасадата на САД од Тел Авив предизвика загриженост во светот.

Могерини: За статусот на Ерусалим мора да се преговара

Алсат-М - 06.12.2017

Статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната палестинска држава мора да биде „решен преку преговори“ меѓу двете страни, му порача денеска високиот претставник на ЕУ за безбедносна и надворешна политика Федерика Могерини на ...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

24 Вести - 06.12.2017

САД го признаваат Ерусалим како главен град на Израел, потврди вечерва американскиот претседател Доналд Трамп кој официјално се обрати во јавноста. Мојата објава го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел и Палестинците.

Почитувајте го „статус квото“ на Ерусалим, вели Папата како одговор на потегот на Трамп

МКД - 06.12.2017

Папата Франциско, кој говореше неколку часа пред соопштението на американскиот претседател Доналд Трамп за Ерусалим, повика на почитување на „статус квото“ на градот, велејќи дека нови тензии на Блискиот Исток дополнително ќе ги разгорат светските ...

Реакции на најавите на САД за признавње на Ерусалим за израелски главен град

Алсат-М - 06.12.2017

Освен муслиманските земји, критики до САД поради најавеното признавање на Ерусалим како главен град на Израел денеска упатија и Европската Унија, Кина и Русија. Федерика Могерини, во име на Европската унија, изјави дека статусот на Ерусалим треба да ...

Трамп: Ерусалим е главниот град на Израел (ВИДЕО)

МКД - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп објави денес дека дошол моментот Ерусалим да биде официјално признат како престолнина на Израел. Тој истовремено му даде инструкции на Стејт департментот да почне со подготовки за преместување на амбасадата на ...

САД денес се очекува да го признаат Ерусалим за главен град на Израел

Глас на Америка - 06.12.2017

Во пресрет на најавата на Трамп, неколку палестински протестанти во Витлеем, го искажаа нивниот гнев кон ваквите планови ВАШИНГТОН — Претседателот Доналд Трамп денес планира да најави дека САД го признаваат Ерусалим за главен град на Израел, и оти ...

Зошто е Ерусалим толку важен?

МКД - 06.12.2017

Би-би-си објави кратко видео под наслов „Зошто Ерусалим е важен“ во кое зборува дека овој свет град уште од дамнина се наоѓа во срцето на израелско-палестинскиот конфликт. Видовме толку многу пати, како и најмалата промена поврзана со градот и ...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Алсат-М - 06.12.2017

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. – Мојата денешна објава го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел и Палестинците.

Исламските земји ја осудуваат одлуката на Трамп за Ерусалим

24 Вести - 06.12.2017

Одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел предизвика осуда и жестоки реакции на муслиманските земји на Блискиот Исток. Турското Министерство за надворешни работи денеска ја осуди одлуката на САД ...

Трамп го призна Ерусалим како главен град на Израел

Глас на Америка - 06.12.2017

Чекорот предизвика негативна реакција во поголем дел од светот Претседателот Доналд Трамп кажа дека САД официјално го признаваат Ерусалим како главен град на Израел и дека започнува процесот на преместување на американската амбасадата од Тел Авив.

Трамповото признавање на Ерусалим може да го запали Блискиот Исток

МКД - 06.12.2017

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел е потег кој не само што ќе го зоврие Блискиот исток, туку и ги прекршува меѓународните правила.

Покрај предупредувањата Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

+инфо - 06.12.2017

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел ќе биде признавање на „историската и современа реалност“, а не политичка изјава, оцениле извори. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на ...

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Сител - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни.

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

ТВ21 - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни.

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Либертас - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни.

Реакции на најавите на САД за признавње на Ерусалим за израелски главен град

+инфо - 06.12.2017

Израел инсистира дека Ерусалим е главниот град на еврејската држава, Палестинците сметаат дека источниот дел на градот треба да биде главен град. Освен муслиманските земји, критики до САД поради најавеното признавање на Ерусалим како главен град на ...

Реакции на најавите на САД за признавње на Ерусалим за израелски главен град

Сител - 06.12.2017

Освен муслиманските земји, критики до САД поради најавеното признавање на Ерусалим како главен град на Израел денеска упатија и Европската Унија, Кина и Русија. Федерика Могерини, во име на Европската унија, изјави дека статусот на Ерусалим треба да ...

Гутерш: ОН е против едностраните дејствија во Ерусалим

+инфо - 06.12.2017

Гутериш е против какви било еднострани дејствија кон Ерусалим, што можат да го поткопаат решението со двете држави на израелско-палестинскиот конфликт Генералниот секретар на ОН Антониу Гутериш е против какви било еднострани дејствија кон Ерусалим, ...

(Видео) Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Макфакс - 06.12.2017

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Денешната објава, според него, го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел и палестинците.

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Макфакс - 06.12.2017

Израелскиот претседател Реувен Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму американската амбасада.

Трамп сепак ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел

Кајгана - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го објави американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел, според различни извештаи од високи претставници на Белата куќа.

Могерини порача дека за статусот на Ерусалим мора да се преговара

Макфакс - 06.12.2017

Статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната палестинска држава мора да биде решен преку преговори меѓу двете страни – му порачала високата претставничка на ЕУ за безбедносна и надворешна политика Федерика Могерини на палестинскиот ...

Нетанјаху: Одлуката на Трамп за Ерусалим е историска

Макфакс - 06.12.2017

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја оквалификува како „историска“ одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ваквата реакција следи откако американскиот претседател рече дека е време ...

Зошто Ерусалим е толку важен?

Канал5 - 06.12.2017

BBC објави кусо видео под наслов „Зошто Ерусалим е толку важен?“ во кое зборува дека тој свет град од дамнина се наоѓа во срцето на израелско-палестинскиот спор. Британскиот јавен сервис наведува дека толку пати сме виделе како и најмала промена ...

Чавушоглу: Преместувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим е „огромна грешка“

А1 On - 06.12.2017

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу напомена денеска дека би било „огромна грешка“ ако САД ја преместат Амбасадата од Тел Авив во Ерусалим. Тој напомена дека за тоа веќе го предупредил и државниот секретар на САД, Рекс ...

Меј: Ќе разговарам со Трамп околу Ерусалим

А1 On - 06.12.2017

Статусот на Ерусалим треба да се одреди во рамката на договорот меѓу Израел и Палестина, смета британската премиерка Тереза Меј, која што најави дека за тоа ќе разговара со американскиот претседател Доналд Трамп.

Палестинскиот претседател ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим

Макфакс - 06.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас смета дека признавањето на Ерусалим за главен град на Израел ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори.

Макрон: Да се избегнуваат насилства по одлуката на Трамп за Ерусалим

Макфакс - 06.12.2017

Претседателот на Франција, Емануел Макрон повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој изрази жалење од одлуката на американскиот Доналд Трамп и повика на смиреност.

Могерини: За статусот на Ерусалим мора да се преговара

А1 On - 06.12.2017

Високиот претставник на ЕУ за безбедносна и надворешна политика Федерика Могерини на палестинскиот претседател Мамуд Абас му порачала дека статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната палестинска држава мора да биде решен преку ...

Реакции на најавите на САД за признавње на Ерусалим за израелски главен град

А1 On - 06.12.2017

Освен муслиманските земји, критики до САД поради најавеното признавање на Ерусалим како главен град на Израел денеска упатија и Европската Унија, Кина и Русија. Федерика Могерини, во име на Европската унија, изјави дека статусот на Ерусалим треба да ...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

+инфо - 06.12.2017

Сепак, тој потенцираше дека САД се уште се залагаат за решавање на израелско-палестинскиот конфликт по принципот „две држави“. Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп.

Исламските земји ја осудуваат одлуката на Трамп за Ерусалим

ТВ21 - 06.12.2017

Одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел предизвика осуда и жестоки реакции на муслиманските земји на Блискиот Исток. Турското Министерство за надворешни работи денеска ја осуди одлуката на САД ...

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

А1 On - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни.

Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

МРТ - 06.12.2017

Анонимните извори тврдат дека одлуката е донесена зашто сите израелски владини институции и Кнесетот се сметстени во тој град. Високи претставници на американската Администрација изјавија дека претседателот Доналд Трамп ќе го признае Ерусалим за ...

Чавушоглу: Преместувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим е „огромна грешка“

+инфо - 06.12.2017

Тоа нема да донесе никаква стабилност, туку побрзо ќе донесе хаос и нестабилност, наведе Чавушоглу. Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу напомена денеска дека би било „огромна грешка“ ако САД ја преместат Амбасадата од Тел Авив во ...

Папата Франциско побара да се почитува статус кво во Ерусалим

Макфакс - 06.12.2017

Неколку часа пред претседателот на САД, Доналд Трамп, да го одржи долгоочекуваниот клучен говор, поглаварот на Римокатоличката црква изрази поддршка на зачувување статус кво во Ерусалим. „Не можам да ја премолчам длабоката загриженост за ситуацијата ...

Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Сакам да кажам - 06.12.2017

Доналд Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел и контроверзната одлука ќе биде соопштена денеска, изјави висок функционер од американската влада. Со овој потег, Трамп, исто така, ќе одобри американската амбасада да биде преселена од ...

Рохани: Одлуката на Трамп за Ерусалим може да има последици

А1 On - 06.12.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави денеска дека државата ќе преземе акции ако неговиот американски колега Доналд Трам го признае Ерусалим за главен град на Израел. – Не смее муслиманската заедница да биде испровоцирана за тоа свето место, ...

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел, но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Макфакс - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го објави американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел, според различни извештаи од високи претставници на Белата куќа.

Меј планира да разговара со Трамп за Ерусалим

ТВ21 - 06.12.2017

Британската премиерка Тереза Меј изјави денеска дека има намера да разговара со американскиот претседател Доналд Трамп за статусот на Ерусалим, кој треба да се одреди во рамката на договорот меѓу Израел и Палестинците.

Потегот на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел носи ризици на нови немири на Блискиот Исток

Сител - 06.12.2017

Потегот Трамп да го признае Еруслаим за главен град на Изарел е посакуван за Израел но не и за палестинците. За Статусот на светиот град, двете страни спорат со децении. Палестинците го сакаат Источен Ерусалим за главен град на нивната идна држава.

Абас: САД веќе не може да бидат медијатор во израелско-палестинските преговори

А1 On - 06.12.2017

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори смета палестинскиот претседател Махмуд Абас. Тој ја осуди одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим ...

Макрон повика да се избегнат насилствата по одлуката на Трамп

А1 On - 06.12.2017

Претседателот на Франција повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Макрон изрази жалење од одлуката на американскиот Доналд Трамп и повика на смиреност.

Абас: САД не можат веќе да бидат мировен медијатор

Сител - 06.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ја осуди одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој нагласи денеска дека тоа ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско- ...

Трамп го признава Ерусалим за главен град на Израел

Канал5 - 06.12.2017

Очите на светската јавност се вперени кон Белата куќа. Претседателот на САД, Доналд Трамп се очекува попладнево да соопшти дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, и покрај жестоките реакции на меѓународната заедница дека со тоа може да ...

Трамп : Признавањето на Ерусалим е вистинска работа !

Канал5 - 06.12.2017

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел е вистинска работа , рече Американскиот претседател Доналд Трамп . Во говорот во Белата куќа , што го очекуваше целиот свет , Трамп рече дека ваквиот негов потег е ветување што го давале неколку ...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел, лидерот на Хамас предупредува дека ова е крај на мировните преговори

А1 On - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го прогласи Ерусалим за главен град на Израел, истакнувајќи дека тоа е почетокот на новиот пристап кон конфликтот помеѓу Израел и Палестина. Покрај тоа, Трамп најави дека САД ќе ја премести американската ...

Најавеното признавање на Ерусалим за главен град на Израел го вознемирува Блискиот Исток...

Н.Македонија - 06.12.2017

Најавеното признавање на Ерусалим за главен град на Израел го вознемирува Блискиот Исток Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската ...

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим...

Н.Македонија - 06.12.2017

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим Израелскиот претседател Реувен Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму ...

За Ердоган, американското признавање на Ерусалим е црвена линија...

Н.Македонија - 06.12.2017

За Ердоган, американското признавање на Ерусалим е црвена линија Евентуалното признавање на Ерусалим за израелски главен град од страна на САД, може да доведе до прекин на односите меѓу Турција и Израел, предупреди турскиот претседател Реџеп Таип ...

Трамп ќе соопшти преселување на амбасадата на САД во Ерусалим

Тера - 06.12.2017

Висок американски официјален претставник изјави дека претседателот Доналд Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел. Одлуката, според оценките, би можело да предизвика насилства на Блискиот Исток.

Нетанјаху: Одлуката на Трамп за Ерусалим е „историска“...

Н.Македонија - 06.12.2017

Нетанјаху: Одлуката на Трамп за Ерусалим е „историска“ Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја оквалификува како „историска“ одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на ...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел...

Н.Македонија - 06.12.2017

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел Претседателот на САД, Доналд Трампго призна Ерусалим за главен град на Израел, пренесоа западните аганции. Во говорот кој пред малку заврши Трамо наведе дека оваа одлука, може да предизвика тензии на ...

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

Press24 - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни.

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

CivilMedia - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни.

Трамп денеска ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел

МК News - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе објави дека го признава Ерусалим за главен град на Израел, информираат високи претставници на американската Администрација, кои побарале да останат анонимни.

Хамас: САД ги преминуваат сите црвени линии со намерата да ја преместат Амбасадата во Ерусалим

Алфа - 06.12.2017

Палестинското исламистичко движење Хамас соопшти дека намерата на американскиот претседател Доналд Трамп да ја премести амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим ги преминува сите „црвени линии“ и ги повика Палестинците на демонстрации в петок, кој ...

„Се отворија вратите на пеколот!“ – реакции по одлуката на Трамп, Ерусалим да го признае за главен град на Израел

Локално - 06.12.2017

По одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел со реакции се јавија израелскиот претседател Реувен Ревлин и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, ...

(Видео) Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Вечер - 06.12.2017

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Денешната објава, според него, го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел и палестинците.

(Видео) Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Орбис - 06.12.2017

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Денешната објава, според него, го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел и палестинците.

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Орбис - 06.12.2017

Израелскиот претседател Реувен Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму американската амбасада.

Макрон повика да се избегнат насилствата по одлуката на Трамп

Нетпрес - 06.12.2017

Претседателот на Франција повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Макрон изрази жалење од одлуката на американскиот Доналд Трамп и повика на смиреност.

Могерини порача дека за статусот на Ерусалим мора да се преговара

Орбис - 06.12.2017

Статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната палестинска држава мора да биде решен преку преговори меѓу двете страни – му порачала високата претставничка на ЕУ за безбедносна и надворешна политика Федерика Могерини на палестинскиот ...

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Press24 - 06.12.2017

Израелскиот претседател Реувен Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму американската амбасада.

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел, но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Орбис - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го објави американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел, според различни извештаи од високи претставници на Белата куќа.

Палестинскиот претседател ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим

Орбис - 06.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас смета дека признавањето на Ерусалим за главен град на Израел ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори.

Макрон: Да се избегнат насилства по одлуката на Трамп за Ерусалим

Орбис - 06.12.2017

Претседателот на Франција, Емануел Макрон повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој изрази жалење од одлуката на американскиот Доналд Трамп и повика на смиреност.

Могерини порача дека за статусот на Ерусалим мора да се преговара

Вечер - 06.12.2017

Статусот на Ерусалим како главен град и на Израел и на идната палестинска држава мора да биде решен преку преговори меѓу двете страни – му порачала високата претставничка на ЕУ за безбедносна и надворешна политика, Федерика Могерини, на ...

Нетанјаху: Одлуката на Трамп за Ерусалим е историска

Орбис - 06.12.2017

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја оквалификува како „историска“ одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ваквата реакција следи откако американскиот претседател рече дека е време ...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Press24 - 06.12.2017

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. - Мојата денешна објава го одбележува почетокот на нов приод кон конфликтот меѓу Израел и палестинците.

Палестинскиот претседател ја осуди одлуката на Трамп за Ерусалим

Вечер - 06.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас смета дека признавањето на Ерусалим за главен град на Израел ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско-палестинските мировни преговори.

Макрон: Да се избегнат насилства по одлуката на Трамп за Ерусалим

Вечер - 06.12.2017

Претседателот на Франција, Емануел Макрон повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој изрази жалење од одлуката на американскиот Доналд Трамп и повика на смиреност.

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Алфа - 06.12.2017

Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп. Време е Ерусалим да биде признат за главен град на Израел, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп.

Исламските земји ја осудуваат одлуката на Трамп за Ерусалим

Press24 - 06.12.2017

Одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел предизвика осуда и жестоки реакции на муслиманските земји на Блискиот Исток. Турското Министерство за надворешни работи денеска ја осуди одлуката на САД ...

Израелскиот претседател ја поздрави одлуката на Трамп за Ерусалим

Вечер - 06.12.2017

Израелскиот претседател Реувен Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму американската амбасада.

(ВИДЕО) Вонредна вест од Белата куќа: Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Локално - 06.12.2017

Вонредна вест пристигна од Белата куќа во Вашингтон во САД. Американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел, а одлуката беше објавена за време на неговото обраќање, пренесуваат светските новински агенции.

Макрон: По секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Трамп

Press24 - 06.12.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон изрази жалење од одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Макрон повика по секоја цена да се избегне ...

Папата Франциско побара почитување на статус кво во Ерусалим

Вечер - 06.12.2017

Неколку часа пред претседателот на САД, Доналд Трамп, да го одржи долгоочекуваниот клучен говор, поглаварот на Римокатоличката црква изрази поддршка на зачувување на статус кво во Ерусалим.

Рохани: Одлуката на Трамп за Ерусалим може да има последици

Алфа - 06.12.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави денеска дека државата ќе преземе акции ако неговиот американски колега Доналд Трам го признае Ерусалим за главен град на Израел. Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави денеска дека државата ќе преземе ...

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел, но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Вечер - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го објави американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел, според различни извештаи од високи претставници на Белата куќа.

Палестинскиот претседател бесен: САД не можат веќе да бидат мировен медијатор

Press24 - 06.12.2017

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ја осуди одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Тој нагласи денеска дека тоа ги поништува сите права САД да бидат медијатор во израелско- ...

Нетанјаху: Одлуката на Трамп за Ерусалим е историска

Вечер - 06.12.2017

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја оквалификува како „историска“ одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ваквата реакција следи откако американскиот претседател рече дека е време ...

Трамп: Ерусалим е главниот град на Израел

Нетпрес - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп објави денес дека дошол моментот Ерусалим да биде официјално признат како престолнина на Израел. Тој истовремено му даде инструкции на Стејт департментот да почне со подготовки за преместување на амбасадата на ...

Реакции по одлуката на Трамп да го признае Ерусалим

Алфа - 06.12.2017

Израелскиот претседател Ревлин ја поздрави одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за престолнина на Израел и да ја премести таму американската амбасада. По одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го ...

Трамп во среда ќе зборува за статусот на Ерусалим

Нетпрес - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во средата ќе зборува за статусот на Ерусалим, објави во вторникот портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс, откако Трамп ги извести челниците на Блискиот исток за намерата да ја пресели амбасадата на САД од ...

Трамп денес го признава Ерусалим за престолнина на Израел: Палестинците се закануваат, дали е на повидок нова војна на ...

Точка - 06.12.2017

Американското признавање на Ерусалим како престолнина на Израел, би ги загрозило мировните напори на Белата куќа на Блискиот исток, предупредил вчера палестинскиот претседател Махмуд Абас.

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Стандард - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел, за време на своето обраќање вечерва (пладне по локално време), пренесува AФП. „Мислам дека е време конечно да го признаеме Ерусалим како главен град на Израел“, ...

Иранците со порака до Трамп: Палестина ќе биде ослободена, нема да дозволиме сквернавење на исламските свети места!

Точка - 06.12.2017

Иран нема да го толерира сквернавењето на иранските свети места, изјави иранскиот претседател Хасан Рухани откако од САД пристгнаа најави дека Трамп ќе го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Зошто Ерусалим е толку важен?

Локално - 06.12.2017

BBC објави кусо видео под наслов „Зошто Ерусалим е толку важен?“ во кое зборува дека тој свет град од дамнина се наоѓа во срцето на израелско-палестинскиот спор. Британскиот јавен сервис наведува дека толку пати сме виделе како и најмала промена ...

Папата загрижен поради одлуката на Трамп: Повикувам на почитување на „статусот кво“ за Ерусалим

Точка - 06.12.2017

Доналд Трамп вечерва би требало да објави дека САД го признава Ерусалим како главен град на Израел. Неговата одлука предизвикува бурни реакции од сите страни на светот. Папата Франциско побара да се почитува „статусот кво“ за Ерусалим и повика на ...

Абас: САД не можат повеќе да посредуваат во мировните преговори

Стандард - 06.12.2017

Претседателот на Палестинската автономија, Махмуд Абас изјави дека САД веќе не можат да посредуваат во мировните преговори, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел.

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Мета - 06.12.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп објави дека дошол моментот кога Ерусалим треба официјално да биде признат како претстолнина на Израел. „Одлучен сум дека дојде време, официјално да се признае Ерусалим како претстолнина на Израел.

Историска одлука: И покрај заканите и драматичните предупредувања, Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Точка - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел и најави преселување на американската амбасада од Тел Авив во тој град. Американскиот претседател предмалку се обрати до јавноста и за време на своето обраќање, и ...

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел, но ќе го одложи преместувањето на амбасадата

Sky - 06.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го објави американското признавање на Ерусалим за главен град на Израел, според разни извештаи од високи претставници на Белата куќа. Како што пренесуваат службите во Белата куќа, амбасадата на ...

Трамп ја сели амбасадата во Ерусалим, Палестинците најавија „три дена гнев“

Кумановски м. - 06.12.2017

loading... Палестинските фракции денеска најавија „три дена гнев“ поради најавата за одлуката на претседателот на САД Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел и таму да ја пресели амбасадата на САД од Тел Авив.

Трамп ја преселува американската амбасада во Ерусалим - тензично на Блискиот Исток

Телма - 05.12.2017

Доналд Трамп не престанува да го тресе светот, овој пат во еден можне експлозивен регион, каков Блискиот Исток. Американскиот претседател одлучи да ја премести американската амбасада во Израел, од Тел Авив, во поделениот Ерусалим, со што фактички ...

Трамп разговараше со Нетанјаху и Абас за Ерусалим

Р.С.Европа - 05.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп телефонски разговараше со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, палестинскиот претседател Махмуд Абас и саудискиот крал Абдула, соопшти Белата Куќа, а пренесе Ројтерс.

Ердоган го предупреди Трамп: „Статусот на Ерусалим е црвената линија за муслиманите“

МКД - 05.12.2017

ЕУ денес предупреди на тешките последици од евентуалното американско признавање на Ерусалим како главен град на Израел и преместувањето на американската амбасада во тој град, пренесуваат светските агенции.

Гутерш: ОН е против едностраните дејствија во Ерусалим

Сител - 05.12.2017

Генералниот секретар на ОН Антониу Гутериш е против какви било еднострани дејствија кон Ерусалим, што можат да го поткопаат решението со двете држави на израелско-палестинскиот конфликт, пренесоа американските медиуми.

Трамп засега го одлага преместувањето на Амбасадата на САД во Израел

Сител - 05.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп засега го одлага донесувањето на решението за евентуалното преместување на Амбасадата на САД во Израел од Тел Авив во Ерусалим, соопшти Белата куќа. Претставникот на Белата куќа, Хоган Гидли, наведе дека ...

САД воведоа ограничување на движењето на дипломатскиот персонал во Ерусалим

Сител - 05.12.2017

САД денеска им забранија на американските владини службеници какво било движење од лични причини во Стариот град на Ерусалим поради очекуваните протести на Палестинци против намерата на претседателот Доналд Трамп да ја премести амбасадата од Тел ...

Гутерш: ОН е против едностраните дејствија во Ерусалим

ТВ21 - 05.12.2017

Генералниот секретар на ОН Антониу Гутериш е против какви било еднострани дејствија кон Ерусалим, што можат да го поткопаат решението со двете држави на израелско-палестинскиот конфликт, пренесоа американските медиуми.

Ердоган: Турција ќе ги прекине односите со Израел ако Ерусалим стане главен град

+инфо - 05.12.2017

- Ерусалим е „црвена линија за муслиманите“ - рече Ердоган. Евентуалното признавање на Ерусалим за израелски главен град од страна на САД, може да доведе до прекин на односите меѓу Турција и Израел, најави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип ...

Трамп ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел?

Канал5 - 05.12.2017

Доналд Трамп, претседателот на САД во телефонски разговор го известил палестинскиот претседател Махмуд Абас за неговите намери да ја премести американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим.

Трамп засега го одлага преместувањето на Амбасадата на САД во Израел

А1 On - 05.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп засега го одлага донесувањето на решението за евентуалното преместување на Амбасадата на САД во Израел од Тел Авив во Ерусалим, соопшти Белата куќа. Претставникот на Белата куќа, Хоган Гидли, наведе дека ...

САД го ограничува движењето на нивните дипломати во Ерусалим

А1 On - 05.12.2017

Поради очекуваните протести на Палестинци против намерата на американскиот претседател Доналд Трамп да ја премести амбасадата од Тел Авив во Ерусалим, Стејт департментот им забрани на американските владини службеници движење во Стариот град на ...

Гутереш е против еднострани дејствија во Ерусалим

А1 On - 05.12.2017

Според генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш еднострани дејствија кон Ерусалим може да го поткопаат решението со двете држави на израелско-палестинскиот конфликт. -Ние секогаш сме гледале на Ерусалим како на прашање за конечниот статус, кој ...

Трамп засега го одлага преместувањето на Амбасадата на САД во Израел

+инфо - 05.12.2017

Претставникот на Белата куќа, Хоган Гидли, наведе дека донесувањето на одлуката е одложено и нема да биде соопштено в понеделник. Американскиот претседател Доналд Трамп засега го одлага донесувањето на решението за евентуалното преместување на ...

Одлука на САД за Ерусалим во следните денови

Макфакс - 05.12.2017

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека не донела одлука за преселување на своите амбасадори во Израел, од Тел Авив во Ерусалим и дека тоа ќе го направи во текот на следните денови.

Трамп ја одложи одлуката за амбасадата во Израел

МРТ - 05.12.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон, и неколку други арапско-муслимански земји, изразија загриженост дека Трамп еднострано ќе го признае Ерусалим како главен град на Израел. Американскиот претседател Доналд Трамп го одложи донесувањето на ...

Ердоган: Турција ќе ги прекине односите со Израел ако Ерусалим биде признат за израелски глаевн град

А1 On - 05.12.2017

Евентуалното признавање на Ерусалим за израелски главен град од страна на САД, може да доведе до прекин на односите меѓу Турција и Израел, најави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. – Ќе ја водиме таа битка решително и до крај.

Ердоган: Американското признавање на Ерусалим – црвена линија

Макфакс - 05.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган предупреди дека Анкара ќе ги прекине дипломатскиот врски со Израел, доколку САД го признаат Ерусалим за главен град на земјата. Во обраќање во турскиот парламент, Ердоган рече дека таква одлука би ...

Ердоган: Турција ќе ги прекине односите со Израел ако Ерусалим биде признат за израелски глаевн град

Сител - 05.12.2017

Евентуалното признавање на Ерусалим за израелски главен град од страна на САД, може да доведе до прекин на односите меѓу Турција и Израел, најави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. - Ќе ја водиме таа битка решително и до крај.

Трамп го информирал Абас дека ќе ја преместува американската амбасада во Ерусалим

А1 On - 05.12.2017

Доналд Трамп, претседателот на САД во телефонски разговор го известил палестинскиот претседател Махмуд Абас за неговите намери да ја премести американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим.

Трамп го информирал Абас дека ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим

Макфакс - 05.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го информирал Палестинскиот претседател Махмуд Абас за неговата намера да ја премести американската амбасада од Израел во Ерусалим, потврди портпаролот на палестинскиот претседател, пренесе „Раша тудеј“.

Одлука на САД за Ерусалим во следните денови

Точка - 05.12.2017

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека не донела одлука за преселување на своите амбасадори во Израел, од Тел Авив во Ерусалим и дека тоа ќе го направи во текот на следните денови.

Одлука на САД за Ерусалим во следните денови

Вечер - 05.12.2017

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека не донела одлука за преселување на своите амбасадори во Израел, од Тел Авив во Ерусалим и дека тоа ќе го направи во текот на следните денови.

Ердоган: Американското признавање на Ерусалим – црвена линија

Точка - 05.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, предупреди дека Анкара ќе ги прекине дипломатскиот врски со Израел доколку САД го признаат Ерусалим за главен град на земјата. Во обраќање во турскиот парламент Ердоган рече дека таква одлука би ...

Трамп го информирал Абас дека ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим

Орбис - 05.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го информирал Палестинскиот претседател Махмуд Абас за неговата намера да ја премести американската амбасада од Израел во Ерусалим, потврди портпаролот на палестинскиот претседател, пренесе „Раша тудеј“.

Одлука на САД за Ерусалим во следните денови

Орбис - 05.12.2017

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека не донела одлука за преселување на своите амбасадори во Израел, од Тел Авив во Ерусалим и дека тоа ќе го направи во текот на следните денови.

Ердоган: Американското признавање на Ерусалим – црвена линија

Вечер - 05.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган предупреди дека Анкара ќе ги прекине дипломатскиот врски со Израел, доколку САД го признаат Ерусалим за главен град на земјата. Во обраќање во турскиот парламент, Ердоган рече дека таква одлука би ...

Ердоган: Турција ќе ги прекине односите со Израел ако Ерусалим биде признат за израелски глаевн град

Алфа - 05.12.2017

Евентуалното признавање на Ерусалим за израелски главен град од страна на САД, може да доведе до прекин на односите меѓу Турција и Израел, најави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Трамп го информирал Абас дека ќе ја преместува американската амбасада во Ерусалим

Локално - 05.12.2017

Доналд Трамп, претседателот на САД во телефонски разговор го известил палестинскиот претседател Махмуд Абас за неговите намери да ја премести американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим.

Трамп го информирал Абас дека ќе ја премести амбасадата на САД во Ерусалим

Вечер - 05.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го информирал Палестинскиот претседател Махмуд Абас за неговата намера да ја премести американската амбасада од Израел во Ерусалим, потврди портпаролот на палестинскиот претседател, пренесе „Раша тудеј“.

Ердоган: Турција ќе ги прекине дипломатските односи со Израел, ако САД го признаат Ерусалим за главен град на државата

Стандард - 05.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган предупреди дека Анкара може да ги прекине дипломатските односи со Израел, ако САД официјално го признаат Ерусалим за главен град на државата – чин кој е „црвена линија“ за муслиманите, пренесе Ројтерс.

Селењето на амбасадата на САД од Тел Авив, нов ризик за стабилноста на Блискиот исток

Нетпрес - 05.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трам го одложи за во понеделникот планираното објавување на одлуката за преселувањето во Ерусалим на американската амбасада во Израел, објави Белата куќа во моментие додека американските и светските функционери ...

Трамп ги информирал блискоисточните лидери дека ќе ја премести амбасадата во Ерусалим

Newsroom - 05.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп им соопштил во вторник на блискоисточните лидери дека има намера да ја пресели американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим, јавија агенциите. Трам тоа им го рекол на претседателот на Палестинската самоуправа ...

САД воведоа ограничувања на движењето на дипломатскиот персонал во Ерусалим

Алфа - 05.12.2017

САД денеска им забранија на американските владини службеници какво било движење од лични причини во Стариот град на Ерусалим поради очекуваните протести на Палестинци. САД денеска им забранија на американските владини службеници какво било движење ...

Трамп ги информирал Јордан и Палестина, дека ќе ја премести американската амбасада во Ерусалим

Стандард - 05.12.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп му соопштил на кралот на Јордан Абдула Втори и палестинскиот лидер Махмуд Абас дека има намера да ја премести американската амбасада за Израел во Ерусалим, пренесува АФП, повикувајќи се на соопштението од кралскиот ...

Гутерш: ОН е против едностраните дејствија во Ерусалим

Алфа - 05.12.2017

Генералниот секретар на ОН Антониу Гутериш е против какви било еднострани дејствија кон Ерусалим, што можат да го поткопаат решението со двете држави на израелско-палестинскиот конфликт, пренесоа американските медиуми.

Одлуката на Трамп, која може да го разнесе Блискиот Исток

Стандард - 05.12.2017

Арапската лига не престанува да предупредува: Ако Доналд Трамп го признае Ерусалим за главен град на Израел и ја премести таму американската амбасада, тоа може да го разнесе регионот. „Ништо не може да оправда едно вакво решение“, изјави во неделата ...

Трамп ги известил блискоисточните лидери за намерата амбасадата да ја пресели во Ерусалим

Нетпрес - 05.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп им кажал на челниците на земјите сојузници на Блискиот исток дека има намера да ја пресели амбасадата на САД во Израел од Тел Авив во Ерусалим, пренесуваат агенциите, а овој потег најверојатно ќе предизвика ...

Одлука на САД за Ерусалим во следните денови

Sky - 05.12.2017

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, соопшти дека не донела одлука за преселување на своите амбасадори во Израел, од Тел Авив, во Ерусалим и дека тоа ќе го направи во текот на следните денови.

Ердоган: Американското признавање на Ерусалим – црвена линија

Sky - 05.12.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, предупреди дека Анкара ќе ги прекине дипломатскиот врски со Израел доколку САД го признаат Ерусалим за главен град на земјата. Во обраќање во турскиот парламент Ердоган рече дека таква одлука би ...

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел од Трамп ќе има последици

+инфо - 04.12.2017

Пред неколу дена американската Администрација соопшти дека Трамп размислува да го пресели седиштето на Амбасадата на САД во Израел во Ерусалим. Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел од страна на Администрацијата на Доналд Трамп ќе го ...

Арапска лига: Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел ќе ги поттикне фанатизмот и насилството

А1 On - 04.12.2017

Генералниот секретар на Арапската лига, Ахмед Абул Геит изјави дека доколку САД го признае Ерусалим за главен град на Израел, тоа ќе биде поттик за фанатизмот и насилството и дека нема да биде во интерес на мировниот процес меѓу Израел и Палестина.

Муслимански лидери го предупредуваат Трамп за последиците ако го признае Ерусалим за главен град на Израел

Сител - 04.12.2017

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел од страна на Администрацијата на Доналд Трамп ќе го поттикне фанатизмот и насилството и нема да биде во интерес на мировниот процес меѓу Израелците и Палестинците, предупреди синоќа првиот човек на ...

Ерекат: Признавањето на Ерусалим како главен град на Израел ќе промовира анархија

Сител - 04.12.2017

Генералниот секретар на Палестинската ослободителна организација (ПЛО), Саеб Ерекат предупреди дека американското признавање на Ерусалим како главен град на Израел, би претставувало промовирање на меѓународната анархија.

Турција со предупредување пред најавеното признавање на Ерусалим за престолнина на Израел

Сител - 04.12.2017

Висок претставник на турската Влада денеска предупреди на „голема катастрофа“ доколку САД го признаат Ерусалим како израелска престолнина и покрај предупредувањата од арапскиот свет. - Доколку моменталниот статус на Ерусалим биде променет и се ...

Турција: Доколку САД го признаат Ерусалим како израелска престолнина ќе следува „голема катастрофа“

А1 On - 04.12.2017

Доколку САД го признаат Ерусалим како израелска престолнина и покрај предупредувањата од арапскиот свет ќе следува „голема катастрофа“, предупреди висок претставник на турската влада. – Доколку моменталниот статус на Ерусалим биде променет и се ...

Предупредувања за Трамп да не го признава Ерусалим за престолнина на Израел...

Н.Македонија - 04.12.2017

Предупредувања за Трамп да не го признава Ерусалим за престолнина на Израел Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел од страна на Администрацијата на Доналд Трамп ќе го поттикне фанатизмот и насилството и нема да биде во интерес на ...

Турција со предупредување пред најавеното признавање на Ерусалим за престолнина на Израел...

Н.Македонија - 04.12.2017

Турција со предупредување пред најавеното признавање на Ерусалим за престолнина на Израел Висок претставник на турската Влада денеска предупреди на „голема катастрофа“ доколку САД го признаат Ерусалим како израелска престолнина и покрај ...

Кушнер: Трамп се уште не донел одлука за преместување на Амбасадата на САД во Израел

Локално - 04.12.2017

Американскиот преседател Доналд Трамп се уште не донел одлука за премествање на Амбасадата на САД во Израел од Тел Авив во Ерусалим, изјави денеска неговиот зет и близок советник Џаред Кушнер.

Муслимански лидери го предупредуваат Трамп за последиците ако го признае Ерусалим за главен град на Израел

Локално - 04.12.2017

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел од страна на Администрацијата на Доналд Трамп ќе го поттикне фанатизмот и насилството и нема да биде во интерес на мировниот процес меѓу Израелците и Палестинците, предупреди синоќа првиот човек на ...

Палестинците предупредуваат: Светот ќе ја плати цената за статусот на Ерусалим

Точка - 04.12.2017

Израелците го сметаат Ерусалим за престолнина на својата држава, меѓутоа меѓународната зедница одбива да го признае тоа. Деновиве се појавија информации дека американскиот претседател Доналд Трамп има намера да стави крај на едно од најболните ...

Трамп предупреден за последиците ако го признае Ерусалим за главен град на Израел

CivilMedia - 04.12.2017

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел од страна на Администрацијата на Доналд Трамп ќе го поттикне фанатизмот и насилството и нема да биде во интерес на мировниот процес меѓу Израелците и Палестинците, предупреди синоќа првиот човек на ...

Муслимански лидери го предупредуваат Трамп за последиците ако го признае Ерусалим за главен град на Израел

Алфа - 04.12.2017

Признавањето на Ерусалим за главен град на Израел од страна на Администрацијата на Доналд Трамп ќе го поттикне фанатизмот и насилството и нема да биде во интерес на мировниот процес меѓу Израелците и Палестинците.