TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меѓупартиски реплики за позициите во спорот за името

Телма - 19.09.2010

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со своите реплики. Во СДСМ се чудат каде тоа премиерот Груевски виде сличности во партискиот став со позициите на Атина во врска со можното решение на спорот за името.

Груевски: Погрешно беше протолкувана изјавата од Брисел

Нетпрес - 19.09.2010

Премиерот Никола Груевски рече дека неговата изјава од Брисел дека ќе преземе нови алтернативи доколку спорот со Грција не се реши во блиска иднина била погрешно протолкувана од опозицијата.

Груевски: Кога ја давав изјавата мислев на алтернативи поврзани со НАТО и ЕУ

Макфакс - 19.09.2010

Кога ја дадов изјава мислев на алтернативи за да се дојде до членство до НАТО и ЕУ, а некои од медиумите контролирани од страна на СДСМ се обидоа да ја искриват дека јас сум мислел на други комплетно ...

СДСМ - Груевски сака да избега од она што го кажа во Брисел, дека ќе се бараат алтернативи за НАТО и ЕУ

Inpress - 19.09.2010

Скопје, 19. септември 2010 (ИНПРЕС) СДСМ разбира дека Груевски и ВМРО-ДМНЕ сакаат да избегаат од она што го кажа Груевски во Брисел, дека Владата ќе бара алтернативи за членството во НАТО и ЕУ.

Груевски - ЕУ и НАТО се наша цел

Р.С.Европа - 19.09.2010

Нашата цел е да станеме полноправна членка на ЕУ и НАТО, изјави премиерот Никола Груевски. Тој рече дека Македонија бара начин за надминување и на спорот за името со Грција.

Проблемот со името е далеку од решение

Сител - 19.09.2010

Пораките од македонскиот државен врв кои деновиве се се погласни, индиректно значат дека проблемот со името е далеку од решение.

Груевски: Зборувам за алтернативи поврзани со НАТО и ЕУ

Форум - 19.09.2010

Кога ја дадов изјавата мислев на алтернативи за да се дојде до членство до НАТО и ЕУ, а некои од медиумите контролирани од страна на СДСМ се обидоа да ја искриват дека јас сум мислел на други ...

СДСМ – Не го притискаме Груевски за името

eReporter - 19.09.2010

Одговор на новинарско прашање како СДСМ ја коментира вчерашната изјава на премиерот Груевски дека опозицијата врши притисок околу спорот за името: „Од каде Груевски добил впечаток дека опозицијата го ...

СДСМ- Не вршиме притисок за името

eReporter - 19.09.2010

Опозициониот СДСМ демантираше денеска дека врши притисок врз премиерот Никола Груевски во процесот на решавање на разликите со Грција околу името.

Македонија - Груевски бара датум за преговори без решение за името

Вест - 18.09.2010

Потпретседателот на СДСМ Зоран Јовановски тврди дека изјавата на Груевски е авантуризам и коцкање со иднината на земјата Премиерот Никола Груевски ќе бара датум за преговори ако Грција подолго време ...

Со глава низ ѕид

Дневник - 18.09.2010

КОЈА Е СТРАТЕГИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ Во ланските заклучоци од Европската комисија јасно е наведено дека без решение за името нема преговори за членство, вели професор Стево Пендаровски ...

Македонија - Кон Брисел без пилот

Време - 18.09.2010

Владата на премиерот Никола Груевски нема концепт за решавање на спорот за името со Грција, обвини опозицијата додека владејачкото мнозинство смета дека напорно се работи на решавање на проблемот.

Груевски во дилема дали да оди во Њујорк

Н.Македонија - 18.09.2010

Доколку премиерот реши да отпатува во Њујорк, македонската страна не планира да иницира средба Груевски - Папандреу, што не значи дека нема да се одговори позитивно ако има таква покана од другата ...

Без пилот во авионот за Европа

А1 - 17.09.2010

Без пилот во авионот за Европа, без концепт, визија и желба, премиерот се коцка со иднината на Република Македонија, реагира опозицијата на изјавите на Груевски на средбите во Брисел.

Брисел: Депримирачки тонови од Груевски за спорот за името

Канал5 - 17.09.2010

Владата покажува дека не е посветена на решавање на спорот за името со давањето изјави дека ЕУ треба размисли за опцијата - добивање датум за преговори и без решение за името, забележува Европската ...

Опозицијата обвинува - Груевски нема концепт во спорот со Грција

Телма - 17.09.2010

Опозициските партии го обвинуваат премиерот Груевски дека нема концепт за решавање на спорот со името. За нив не постои алтернатива на членството во Европската унија и го отфрлаат залагањето на ...

Груевски бара друга опција доколку нема решение во спорот со Грција

Телма - 17.09.2010

Активностите што Република Македонија ги прави на планот на реформите за исполнување на критериумите за членство во ЕУ, како и во рамки на разговорите за прашањето за спорот за името биле главни теми ...

Груевски бара преговори без решено име

Дневник - 17.09.2010

Премиерот не се сретна со својот грчки колега Јоргос Папандреу, бидејќи не било нужно Ако Грција не планира наскоро да влезе во решавање на спорот со името би требало да размислува за тоа да се ...

Се разминаа или се разидоа Груевски и Папандреу

Утрински - 17.09.2010

Премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу вчера не се сретнаа во Брисел, а причината за тоа не ја соопштија официјално ниту од македонска страна ниту од грчка.

Во Брисел средба Груевски - Филе

МРТ - 17.09.2010

Активностите што Република Македонија ги прави на планот на реформите за исполнување на критериумите за членство во ЕУ, како и во рамки на разговорите за прашањето за спорот за името биле главни теми ...

Груевски оствари средба со Филе во Брисел

Кирилица - 17.09.2010

Активностите што Република Македонија ги прави на планот на реформите за исполнување на критериумите за членство во ЕУ, како и во рамки на разговорите за прашањето за спорот за името биле главни теми ...

Фуле денеска во посета на Белград

Нетпрес - 17.09.2010

Европскиот комесар за проширување Штефан Фуле денеска пристигнува во посета на Белград, каде со српските власти ќе разговара за понатамошна интеграција на Србија во Европската Унија и конкретни ...

Опозицијата остро реагира на изјавата на премиерот

Сител - 17.09.2010

Остри реакции на опозицијата за вчерашната изјава на премиерот Груевски, кој од Брисел изјави дека има опција да се водат преговори без конечно решение за спорот со името, доколку Македонија и Грција ...

Опозицијата обвинува за немање концепт во спорот со името

Форум - 17.09.2010

Во врска со вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски во Брисел, според која, доколку Грција на многу долг рок не планира да дојде до решение, треба да се размисли и за друга опција, од ...

Фуле ќе им дели совети на српските власти

Inpress - 17.09.2010

Белград, 17. септември 2010 (ИНПРЕС) Европскиот комесар за проширување Штефан Фуле денеска пристигнува во посета на Белград.

Опозицијата обвинува, Груевски нема концепт за решавање на спорот со името

Нетпрес - 17.09.2010

По вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски од средбата со Штефан Фуле, дека доколку проблемот со името се одолговлечува и се оцени дека Грција не планира да дојде до решение тој ќе размисли и ...

Опозицијата обвинува за немање концепт во спорот со името

Макфакс - 17.09.2010

Во врска со вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски во Брисел, според која, доколку Грција на многу долг рок не планира да дојде до решение, треба да се размисли и за друга опција, од ...

Опозицијата обвинува за немање концепт во спорот со името

Канал 77 - 17.09.2010

Во врска со вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски во Брисел според која, доколку Грција на многу долг рок не планира да дојде до решение, треба да се размисли и за друга опција, од ...

Груевски: Македонија да добие датум за преговори и без компромис за името

Вечер Прес - 17.09.2010

Доколку се оцени дека Грција на многу долг рок не планира да дојде до решение, од ЕУ треба да биде разгледана опцијата Македонија да добие датум за преговори и без компромис за името, рече Груевски, ...

Брисел: Напразно верувате во магична формула

Н.Македонија - 17.09.2010

Дипломатите од Брисел се изненадени што македонските власти сé уште се надеваат дека ќе се најде магична формула земјава да ги почне преговорите со ЕУ и да добие покана за НАТО без да се реши спорот ...

Средба Груевски - Филе во Брисел за спорот за името

А1 - 16.09.2010

Се уште трае веќе еден час Груевски - Филе овде во Брисел, очигледно Филе милува да одржува невообичаено долги состаноци со македонскиот државен врв.

Груевски сака преговори со ЕУ без компромис

А1 - 16.09.2010

Премиерот Груевски јавно потврди - опцијата преговори без конечно решение за спорот е на маса од македонска страна доколку двете страни не успеат да најдат заеднички јазик.

Груевски: Ако Грција не планира да дојде до решение на долг рок, ќе размислуваме за друга опција

Канал5 - 16.09.2010

Бара ли Македонија поддршка од Унијата за брз компромис за името? Според Груевски, се обидуваме да најдеме компромис, но ако Грција во скоро време не планира да дојде до решение мора да се размисли ...

Брисел, Груевски и Филе разговараа за името

Алсат-М - 16.09.2010

Попладнево средба на Груевски со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Во Брисел денеска македонскиот премиер и Филе покрај за реформите, зборуваа и за името.

Груевски сака датум за преговори без решение на спорот за името

Р.С.Европа - 16.09.2010

Премиерот Никола Груевски денеска во Брисел изјави дека ЕУ треба да ja разгледа и опцијата, Македонија да добие датум за преговори и без решение за спорот за името.

Груевски во Брисел се сретна со Филе

Макфакс - 16.09.2010

Активностите на планот на реформите за исполнување на критериумите за членство во ЕУ, како и за прашањето за спорот за името со Соседна Грција, биле главните теми на денешната директна средба во ...

Во Брисел средба Груевски - Филе, немаше средба со Папандреу

Сител - 16.09.2010

Активностите што Република Македонија ги прави на планот на реформите за исполнување на критериумите за членство во ЕУ, како и во рамки на разговорите за прашањето за спорот за името биле главни теми ...

Средба Груевски – Фуле во Брисел

Кајгана - 16.09.2010

Премиерот Никола Груевски, придружуван од вицепремиерот задолжен за европски прашања Васко Наумовски и шефот на дипломатијата, Антонио Милошоски, денеска ќе оствари средба со Комесарот за проширување ...

Средба Груевски – Фуле во Брисел

Макфакс - 16.09.2010

Премиерот Никола Груевски, придружуван од вицепремиерот задолжен за европски прашања Васко Наумовски и шефот на дипломатијата, Антонио Милошоски, денеска ќе оствари средба со Комесарот за проширување ...

Средба Груевски -Филе во Брисел

Р.С.Европа - 16.09.2010

Премиерот Никола Груевски денеска во Брисел треба да се сретне со еврокомесарот за проширување Штефан Филе, како и со повеќе европарламентарци.

Груевски во Брисел на рапорт кај Филе

Inpress - 16.09.2010

Брисел, 16. септември 2010 (ИНПРЕС) Македонскиот премиер Никола Груевски, денеска во Брисел треба да се сретне со еврокомесарот за проширување Штефан Филе, како и со повеќе европарламентарци.

Груевски на средба со Филе во Брисел

Кирилица - 16.09.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со еврокомесарот за проширување Штефан Филе и со повеќе европратеници Груевски синоќа учествуваше на Самитот на Европската народна ...

Груевски денеска на средба со Штефан Фуле

Нетпрес - 16.09.2010

Премиерот Никола Груевски, кој од вчера престојува во Брисел, денеска попладне треба да се сретне со комесарот за проширување на Европската Унија Штефан Фуле.

Премиерот Груевски во Брисел ќе се сретне со еврокомесарот Филе и со европратеници

Алфа - 16.09.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со еврокомесарот за проширување Штефан Филе и со повеќе европратеници.

Груевски во Брисел во ,,невозможна мисија,,

Алфа - 16.09.2010

,,Преговори со унијата без решение за името,, - Никола Груевски е последниот во низата македонски политичари кои изминатиот период во Брисел ја пласираат оваа позиција која од старт е осудена на ...

Средба Груевски – Фуле во Брисел

МРТ - 16.09.2010

Премиерот Никола Груевски, придружуван од вицепремиерот задолжен за европски прашања Васко Наумовски и шефот на дипломатијата, Антонио Милошоски, денеска ќе оствари средба со Комесарот за проширување ...

Груевски: Да се разгледа и опцијата за датум без решение за името

Форум - 16.09.2010

Активностите на Македонија на планот на реформите за исполнување на критериумите за членство во ЕУ, како и во рамки на разговорите за прашањето за спорот за името биле главни теми на денешната ...

Премиерот Груевски на средба со еврокомесарот Филе

Сител - 16.09.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел ќе се сретне со еврокомесарот за проширување Штефан Филе и со повеќе европратеници.

Груевски и Папандреу во Брисел

Канал 77 - 16.09.2010

Во пресрет на новиот состанок на Европскиот совет од кој Македонија повторно се надева на датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ Владата нема намера да ја засилува дипломатската активност.

Скопје гради нова позиција во спорот за името?

А1 - 15.09.2010

Премиерот Груевски е подготвен за компромис со Грција за името. Висок владин функционер за А1, изјави дека постојат две опции за кои Груевски е согласен и понудата е доставена до Грција.

Македонија - Грците во Њујорк ќе бараат рок за решение

Време - 15.09.2010

Игор Чавески Грција и Македонија за време на одржувањето на Генералното собрание на Обединетите нации да потпишат преддоговор за решавање на спорот за името, кој треба да помогне македонската влада ...

Две шанси за средба Груевски - Папандреу за една недела

Утрински - 15.09.2010

Пред Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк идната недела, македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, ќе имаат можност за средба и оваа недела во Брисел.

Груевски попладнево заминува во Брисел, утре средба со Фуле

Кајгана - 15.09.2010

Премиерот Никола Груевски, придружуван од вицепремиерот задолжен за европски прашања Васко Наумовски и шефот на дипломатијата, Антонио Милошоски, попладнево заминува за Брисел, каде утре ќе оствари ...

Груевски попладнево заминува во Брисел, утре средба со Фуле

Макфакс - 15.09.2010

Премиерот Никола Груевски, придружуван од вицепремиерот задолжен за европски прашања Васко Наумовски и шефот на дипломатијата, Антонио Милошоски, попладнево заминува за Брисел, каде утре ќе оствари ...

Се надеваме на напредок во преговорите

МРТ - 15.09.2010

Премиерот Никола Груевски денеска изрази надеж дека ќе има напредок во преговорите за името со Грција, по оптимизмот искажан од коалициониот партнер ДУИ.

Груевски во Брисел на средба со Филе

Вечер Прес - 15.09.2010

Вицепремиерот за евроинтеграции Васко Наумовски вчера организираше работен појадок со ЕУ-амбасадорите во земјава Во пресрет на новиот Извештај на ЕК за земјава, вицепремиерот за евроинтеграции Васко ...

Груевски очекува напредок во спорот со Грција овој месец

Канал5 - 14.09.2010

Можно ли е конечно решение за името? Премиерот верува дека месецов ќе има промени во деценискиот спор за името со Грција.

Отидоа, се прошетаа, излажаа!

Шпиц - 14.09.2010

Радмила Шеќеринска, експремиер од редовите на СДСМ, вели дека Груевски ќе сноси историска вина и одговорност, затоа што во Брисел повеќе не сакаат да слушнат за Македонија.

Груевски: Ние се надеваме на напредок

Нетпрес - 14.09.2010

Ние се надеваме дека ќе има некој напредок во преговрите за името, затоа што тоа го посакуваме, изјави премиерот Никола Груевски, во однос на изјавата на Демократската унија за интеграција дека ќе ...

Груевски:Се надеваме на напредок во преговорите

Макфакс - 14.09.2010

Премиерот Никола Груевски денеска изрази надеж дека ќе има напредок во преговорите за името со Грција, по оптимизмот искажан од коалициониот партнер ДУИ.

Премиерот Груевски се надева на напредок во преговорите за името

Форум - 14.09.2010

Премиерот Никола Груевски денеска изрази надеж дека ќе има напредок во преговорите за името со Грција, по оптимизмот искажан од коалициониот партнер ДУИ „Во однос на ова што го кажавте за ДУИ јас не ...