TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Поради несмасноста на Владата три години немавме напредок“

А1 - 17.05.2009

Дали во пакет со името треба да се решава идентитетот? Поранешната шефица на дипломатијата на Македонија, Илинка Митрева, зборува во интервју за А1.

Саркози подготвил подарок, очекува решение за името

Време - 16.05.2009

Силна поддршка за укинување на визниот режим за Македонија и исто таква препорака што поскоро да се реши спорот со името доби вчера во Париз македонската делегација предводена од премиерот Никола Груевски.

Груевски во Елисејската палата

Утрински - 16.05.2009

Од нашиот дописник Париз - Премиерот Никола Груевски вчера во Париз ја имаше една од најзначајните државнички средби досега - во Елисејската палата разговараше со францускиот претседател Никола Саркози.

Имењаците се најдоа за името

Дневник - 16.05.2009

Франција е подготвена да игра поголема улога во процесот за решавање на спорот за името Франција е подготвена да има поголема улога во процесот на решавање на спорот за името со Грција за да може процесот да ...

Саркози вети ангажман на Франција за решавање на спорот со името

Н.Македонија - 16.05.2009

Ветување за ангажман на Франција да се реши спорот за името доби вчера премиерот Никола Груевски од францускиот претседател Никола Саркози, на средбата во Елисејската палата.

Груевски побара од Саркози да помогне за името

Кирилица - 16.05.2009

Франција да преземе поголема улога за да се придвижи процесот за решавање на спорот за името со Грција, побара премиерот Никола Груевски од францускиот претседател Никола Саркози на вчерашната средба во Париз ...

Франција ќе помогне за компромис за името

А1 - 15.05.2009

Во Париз, заврши средбата на Премиерот Груевски со Претседателот на Франција, Никола Саркози, посветена на европската интеграција на Македонија и на спорот за името.

Македонскиот врв на средба со Саркози

BBC - 15.05.2009

За вчера закажаната средба меѓу францускиот претседател Никола Саркози и македонскиот премиер Никола Груевски беше одложена до денеска попладне во 16 часот.

Саркози: „Проблемот со името трае предолго“

BBC - 15.05.2009

Попладнево македонскиот премиер Никола Груевски беше примен на средба со францускиот претседател Никола Саркози. Разговорите според извори од Елисејската палата се фокусираа на билатералната сорабока, ...

Средба Груевски- Саркози во Париз

Р.С.Европа - 15.05.2009

Премиерот на РМ Никола Груевски денеска ќе се сретне со претседателот на Франција Никола Саркози. Груевски ќе бара поддршка од Саркози за визната либерализација, а ќе го информира и за македонските позиции за ...

Франција е за укинување на визниот режим за Македонија

Р.С.Европа - 15.05.2009

Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, изјавил францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната средба во Париз со ...

Груевски побарал од Саркози да помогне во решавањето на спорот за името

Р.С.Европа - 15.05.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски, на денешната средба со францускиот претседател Никола Саркози во Париз, побарал Франција да превземе поголема улога во процесот на решавање на спорот со Грција околу името.

Гру­ев­ски денеска ќе се сретне со Саркози

Вест - 15.05.2009

Премиерот Никола Груевски, сепак, ќе се сретне со францускиот претседател Никола Саркози, и тоа денеска во 16 часот во Париз. Новиот термин за оваа средба бил договорен меѓу македонската амбасада во Франција и ...

Франција е за укинување на визите за Македонија

Вест - 15.05.2009

Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, истакна францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната средба во Париз со ...

Груевски побара од Саркози да помогне за името

Вест - 15.05.2009

Франција да преземе поголема улога за да се придвижи процесот за решавање на спорот за името со Грција, побара премиерот Никола Груевски од францускиот претседател Никола Саркози на денешната средба во Париз.

Пред средбата со Саркози, разговори за визна либерализација

Телма - 15.05.2009

Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, истакна францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната средба во Париз со ...

Груевски задоволен од ставовите на Саркози

Телма - 15.05.2009

Франција да преземе поголема улога за да се придвижи процесот за решавање на спорот за името со Грција, побара премиерот Никола Груевски од францускиот претседател Никола Саркози на денешната средба во Париз.

Груевски ќе побара од Саркози поголема поддршка за Македонија

Алсат-М - 15.05.2009

Македонија очекува поддршка од Франција за што поскоро симнување на шенгенската визна бариера, за старт на преговорите за членство во ЕУ и за деблокада на интеграцијата во НАТО.

Груевски ќе побара од Саркози поголема поддршка за Македонија

Алфа - 15.05.2009

Македонија очекува поддршка од Франција за што поскоро симнување на шенгенската визна бариера, за старт на преговорите за членство во ЕУ и за деблокада на интеграцијата во НАТО.

Франција дава зелено светло за визната либерализација

Н.Македонија - 15.05.2009

Париз, 15 мај (МИА) – Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, истакна францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната ...

Франција дава зелено светло за визната либерализација

Алсат-М - 15.05.2009

Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, истакна францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната средба во Париз со ...

Франција ќе ја поддржи визната либерализација за Македонија

Форум - 15.05.2009

Франција ќе поддржи укинување на визите за македонските граѓани и подготвена е да помогне земјата да го добие местото во Европска Унија кое го заслужува Францускиот министер за миграција, интеграција и ...

Груевски побара од Саркози да помогне да се реши спорот за името

Алсат-М - 15.05.2009

Франција да преземе поголема улога за да се придвижи процесот за решавање на спорот за името со Грција, побара премиерот Никола Груевски од францускиот претседател Никола Саркози на денешната средба во Париз.

Груевски бара од Саркози активно заземање во спорот со Грција

Форум - 15.05.2009

Франција да преземе поголема улога за да се придвижи процесот за решавање на спорот за името со Грција, побара премиерот Никола Груевски од францускиот претседател Никола Саркози на денешната средба во Париз ...

Груевски сепак пристигна во Париз, денес се среќава со Саркози

Кирилица - 15.05.2009

Дефектот на авионот и принуденото враќање во Брисел не го спречија премиерот Никола Груевски да пристигне во Франција, тој со воз вчера попладнe безбедно пристигна во Париз Груевски оствари средба со ...

Средба Саркози – Груевски

МРТ - 15.05.2009

Претседателот на Франција Никола Саркози денеска во Париз ќе го прими македонскиот премиер Никола Груевски. Средбата првично требаше да се одржи вчера, но поради проблеми со владиниот авион, кому му откажаа ...

Груевски ќе побара од Саркози поголема поддршка за Македонија

Сител - 15.05.2009

Македонија очекува поддршка од Франција за што поскоро симнување на шенгенската визна бариера, за старт на преговорите за членство во ЕУ и за деблокада на интеграцијата во НАТО.

Франција дава зелено светло за визната либерализација

Канал5 - 15.05.2009

Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, истакна францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната средба во Париз со ...

Франција дава зелено светло за визната либерализација

Сител - 15.05.2009

Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, истакна францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната средба во Париз со ...

Франција дава зелено светло за визната либерализација

МРТ - 15.05.2009

Франција го поддржува укинувањето на визниот режим за Македонија, истакна францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон по денешната средба во Париз со ...

Груевски: Франција ќе се заложи повеќе за решавање на спорот со името

Вечер - 15.05.2009

Состанокот на Саркози со претседателот на македонската влада Груевски, на кој земјава доби јасна поддршка за нејзината евроатлантска интеграција е од особено значење дотолку повеќе што е прва по подолго време ...

Груевски на средба со Саркози

Нетпрес - 15.05.2009

Премиерот Никола Груевски денеска ќе присуствува во Париз каде ќе оствари средба со францускиот претседател Никола Саркози. Груевски на средбата со Саркози ќе побара поддршка од Франција за симнување на ...

Зелено светло од Франција за визна либерализација

Нетпрес - 15.05.2009

Францускиот министер за имиграција, интеграција, национален идентитет и солидарен развој Ерик Бесон на денешната средба со македонскиот премиер Никола Груевски во Париз му рекол дека Франција го поддржува ...

Франција ќе поддржи укинување на визите за Македонија

Макфакс - 15.05.2009

Франција ќе поддржи укинување на визите за македонските граѓани и подготвена е да помогне земјата да го добие местото во ЕУ, кое го заслужува.

Франција со поддршка за компромис за името

Макфакс - 15.05.2009

Франција да има поголема улога во решавање на проблемот со името меѓу Македонија и Грција. Ова е заедничкиот заклучок од средбата меѓу македонскиот премиер Никола Груевски и францускиот претседател Никола ...

Спорот за името во фокусот на Европејците

А1 - 14.05.2009

Спорот со името се враќа во фокусот на Европејците, една година по Букурешт. Утрешната средба на Премиерот Груевски со францускиот претседател Саркози во Париз, на иницијатива на домаќинот, е јасен сигнал дека ...

Денеска средба Саркози - Груевски во Париз

Р.С.Европа - 14.05.2009

На средбата во Елисејската Палата, премиерот Груевски ќе бара поддршка од францускиот претседател Саркози за визната либерализација, а ќе го информира и за македонските позиции за спорот со името со Грција ...

Средбата Груевски-Саркози ќе се оддржи утре

Р.С.Европа - 14.05.2009

Средбата на премиерот Никола Груевски со францускиот претседател Никола Саркози, наместо попладнево, како што беше првично закaжана, ќе се одржи утре, откако македонската владина делегација не успеа на време ...

Одмрзнување на македонско - француските односи

Утрински - 14.05.2009

Од нашиот дописник Париз - По повеќе од пет години, еден македонски премиер ќе биде примен од францускиот претседател во Елисејската палата.

Груевски во Париз на средба со Саркози

Алсат-М - 14.05.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Париз ќе се сретне со францускиот претседател Никола Саркози На средбата во Елисејската палата, Груевски ќе побара поддршка од Франција за што поскоро симнување ...

Груевски денеска кај Саркози

Форум - 14.05.2009

Претседателот на Франција Саркози денеска во Париз ќе го прими македонскиот премиер Груевски, инфромираат од кабинетот на претседателот на Владата на РМ Според најавите, се очекува Н икола Груевски и Николас ...

Груевски во Париз на средба со Саркози

Алфа - 14.05.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Париз ќе се сретне со францускиот претседател Никола Саркози. На средбата во Елисејската палата, Груевски ќе побара поддршка од Франција за што поскоро симнување ...

Авионот на Груевски не долета во Париз

Форум - 14.05.2009

Според информации од македонската делегација која престојуваше вчера и денеска во Брисел, владиниот авион со кој премиерот Никола Груевски се вратил веднаш по полетувањето.

Разговорите во Елисејската палата денеска

Дневник - 14.05.2009

Наместо со авион, премиерот Никола Груевски вчера попладнето во Париз стигна со брзиот воз ТГВ. Од прес-канцеларијата на Елисеј ската палата потврдија дека средбата со претседателот на Франција Никола Саркози ...

Средба Груевски - Саркози

Сител - 14.05.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Париз ќе се сретне со францускиот претседател Никола Саркози. На средбата во Елисејската палата, Груевски ќе побара поддршка од Франција за што поскоро симнување ...

Груевски во Париз на средба со Саркози

МРТ - 14.05.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Париз ќе се сретне со францускиот претседател Никола Саркози. На средбата во Елисејската палата, Груевски ќе побара поддршка од Франција за што поскоро симнување ...

Средбата Саркози - Груевски одложена за утре

Канал5 - 14.05.2009

Средбата на Премиерот Никола Груевски со францускиот претседател Никола Саркози, наместо попладнево, како што беше првично закажана, ќе се одржи утре во 16 часот, јави известувачот на МИА од Париз.

Груевски ќе се сретне со Саркози

Утрински - 13.05.2009

Претседателот на Франција, Никола Саркози, в четврток во Париз ќе го прими македонскиот премиер Никола Груевски. Средбата е најавена од кабинетот на францускиот претседател.

Премиерот во Париз по поддршка од Саркози

Дневник - 13.05.2009

Македонија ја посакува француската поддршка за визната либерализација и за препорака за добивање датум за преговори со ЕУ за да може поспокојно да ги очекува одлуките на Европската комисија.

Премиерот Груевски утре на средба со Никола Саркози

Сител - 13.05.2009

Француско ДА на визната либерализација е главната тема на која ќе разговара Премиерот Груевски со францускиот Претседател Никола Саркози, во Париз.

Средба Саркози - Груевски

А1 - 12.05.2009

Претседателот на Франција Никола Саркози во четврток во Париз ќе го прими македонскиот премиер Никола Груевски. Средбата, како што пренесува Макфакс, е најавена од кабинетот на францускиот претседател.

Средба Саркози – Груевски

Форум - 12.05.2009

Претседателот на Франција Никола Саркози во четврток во Париз ќе го прими македонскиот премиер Никола Груевски. Средбата, како што пренесува Макфакс, е најавена од кабинетот на францускиот претседател.

Средба Груевски - Саркози во Париз

Алсат-М - 12.05.2009

Претседателот на Франција Никола Саркози во четврток во Париз ќе го прими македонскиот премиер Никола Груевски. Средбата, како што пренесува Макфакс, е најавена од кабинетот на францускиот претседател.

Средба Саркози - Груевски

Вечер - 12.05.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски утре за време на посетата на Париз ќе се сретне со претседателот на Франција, Никола Саркози.

Средба Саркози – Груевски

Макфакс - 12.05.2009

Претседателот на Франција Никола Саркози денеска во Париз ќе го прими македонскиот премиер Никола Груевски. Според најавите, се очекува Груевски и Саркози да разговараат во врска со визната либерализација за ...