TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ: Слободни и фер избори на 24 април

ТВ21 - 31.01.2016

Слободни и фер избори на 24 април кои треба да резултираат со создавање на стабилна и доследна Влада, е ставот на Демократската партија за интеграција (ДУИ) во врска со датумот на одржување на парламентарните избори во државата содржан во ...

ДУИ: Слободни и фер избори на 24 април

Канал5 - 31.01.2016

Слободни и фер избори на 24 април кои треба да резултираат со создавање на стабилна и доследна Влада, е ставот на Демократската партија за интеграција (ДУИ) во врска со датумот на одржување на парламентарните избори во државата содржан во ...

ДУИ: Слободни и фер избори на 24 април

24 Вести - 31.01.2016

Слободни и фер избори на 24 април кои треба да резултираат со создавање на стабилна и доследна Влада, е ставот на Демократската партија за интеграција (ДУИ) во врска со датумот на одржување на парламентарните избори во државата содржан во ...

ДУИ: Да се почитува договорот од Пржино и на 24 април да се одржат фер и демократски избори

Фокус - 31.01.2016

Тие ја поддржуваат работата на Специјалното јавно обвинителство Генералниот совет на ДУИ проценува дека главните столбови на Договорот од Скопје, значително се спроведуваат и апелира до сите политички партии да се однесуваат одговорно во периодот ...

СДСМ - Ќе има слободни, фер и демократски избори, но не на 24 април

Утрински - 31.01.2016

Во Македонија ќе има слободни, фер и демократски избори, но не на 24-ти април, наведува СДСМ во соопштение до медиумите. - Никола Груевски призна дека треба и мора да има фер и демократски избори.

СДСМ: Ќе има слободни, фер и демократски избори, но не на 24 април

Телма - 31.01.2016

Во Македонија ќе има слободни, фер и демократски избори, но не на 24-ти април, наведува СДСМ во соопштение до медиумите. - Никола Груевски призна дека треба и мора да има фер и демократски избори.

Груевски: Мора да има фер избори на 24 април и ќе успееме во тоа

Фокус - 31.01.2016

Според него, со изборите ќе и се стави крај на политичката криза Треба, мора и ќе успееме да имаме фер, слободни и демократски избори на 24 април. Тоа е желба на мнозинството граѓани и на најголемите политички партии предводени од ВМРО-ДПМНЕ, изјави ...

Работна средба на ВМРО-ДПМНЕ: Груевски задоволен од досегашните вработувања

ТВ21 - 31.01.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска промовираше владини проекти. Со доцнење од 30 минути, лидерот на владејачката партија пристигна на средбата за разгледување на спроведените мерки на оперативниот план за вработување.

Датумот за избори пред политички амбис, партиите со предупредувања или закани

ТВ21 - 31.01.2016

ДУИ сака избори на 24 април само за да има стабилни институции пред кои се исправени предизвици, како оној со бегалската криза, изјави генералниот секретар на ДУИ и министер за образование Абдилаќим Адеми во емисијата „10 минути“ на ТВ 21 ...

Заев го сака опозицискиот албански блок за бојкот на изборите во април

Дневник - 31.01.2016

Ќе му успее ли на лидерот на СДСМ, Зоран Заев тоа што пред три години не му успеа на претходниот лидер Бранко Црвенковски и тоа поради Заев (бидејќи тој како кандидат за градоначалник на Струмица реши да оди на избори), да формира широк ...

Груевски: Треба, мора и ќе имаме фер и демократски избори

Сител - 31.01.2016

Треба, мора и ќе успееме да имаме фер и демократски избри на 24 април, истакна денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. -Тоа е желба на сите граѓани на Македонија, на ВМРО-ДПМНЕ и на коалиционите партнери од коалицијата „За подобра Македонија“, ...

Груевски: Треба, мора и ќе имаме фер и демократски избори

Press24 - 31.01.2016

Треба, мора и ќе успееме да имаме фер и демократски избри на 24 април, истакна денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. -Тоа е желба на сите граѓани на Македонија, на ВМРО-ДПМНЕ и на коалиционите партнери од коалицијата „За подобра Македонија“, ...

Груевски: Треба, мора и ќе успееме да има фер избори на 24 април

+инфо - 31.01.2016

Треба, мора и ќе успееме да имаме фер, слободни и демократски избори на 24 април. Тоа е желба на мнозинството граѓани и на најголемите политички партии предводени од ВМРО-ДПМНЕ, изјави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во вестите ...

Груевски: Треба, мора и ќе имаме фер и демократски избори

Алфа - 31.01.2016

реба, мора и ќе успееме да имаме фер, слободни и демократски избори, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски Треба, мора и ќе успееме да имаме фер, слободни и демократски избори, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, одговорајќи на ...

ГРУЕВСКИ: Ќе успееме да имаме фер и демократски избори на 24 април

Телеграф - 31.01.2016

Желба на народот се фер, демократски и слободни избори после кои ќе се стави крај на оваа политичка криза која нè влече назад, и во делот на економијата, и во евроатланските аспирации и многу други сегменти Треба, мора и ќе успееме да имаме фер и ...

Груевски: Треба и ќе имаме фер и демократски избори

Нетпрес - 31.01.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска истакна дека треба, мора и ќе успееме да имаме фер и демократски избори на 24.април. -Тоа е желба на сите граѓани на Македонија, на ВМРО-ДПМНЕ и на коалиционите партнери од коалицијата „За подобра ...

СДСМ: Ќе има слободни, фер и демократски избори, но не на 24 април

+инфо - 31.01.2016

Никола Груевски призна дека треба и мора да има фер и демократски избори, ама во паника од соочување со одговорноста за криминалното владеење во изминатите години, Груевски уште еднаш потврди дека се плаши и бега од слободни, фер и демократски ...

СДСМ: Во Македонија ќе има слободни, фер и демократски избори, но не на 24-ти април

Репортер - 31.01.2016

„Никола Груевски призна дека треба и мора да има фер и демократски избори. Но, во паника од соочување со одговорноста за криминалното владеење во изминатите години, Груевски уште еднаш потврди дека се плаши и бега од слободни, фер и демократски ...

СДСМ: Ако Груевски не се плаши од фер избори, да ги прифати сите точки од Пржино

Нова ТВ - 31.01.2016

Социјалдемократскиот сојуз во реакцијата на интервјуто на Груевски за Сител телевизија во кое тој рече дека избори треба, мора и ќе има на 24.април, реагираат дека Никола Груевски призна дека треба и мора да има фер и демократски избори, но тие нема ...

ДУИ: Датумот за избори е согласност на сите четири партии

Телеграф - 31.01.2016

Генералниот совет на ДУИ бара ДИК во најкус можен рок да ги формира сите изборни структури на сите нивоа и да ја подготви платформата и стратегијата за избори Слободни и фер избори на 24 април кои треба да резултираат со создавање на стабилна и ...

ДУИ бара фер и демократски избори на 24 април

Макфакс - 31.01.2016

Генералниот совет на Демократската унија за интеграција смета дека продолжувањето на дијалогот меѓу политичките партии со меѓународно посредување за целосно спроведување на обврските кои произлегуваат од Договорот од Скопје остварен од 2 јуни 2015 ...

СДСМ: Ќе има фер и демократски избори, но не на 24 април

Капитал - 31.01.2016

СДСМ објави соопштение со кое реагира на изјавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во која тој уште еднаш покажа дека не отстапува од 24 април како датум за изборите, и изнесе оценка оти за прочистување на Избирачкиот список, ако се ...

ДУИ: Слободни и фер избори на 24 април

Алфа - 31.01.2016

Слободни и фер избори на 24 април кои треба да резултираат со создавање на стабилна и доследна Влада, е ставот на Демократската партија за интеграција (ДУИ) во врска со датумот на одржување на парламентарните избори во државата содржан во ...

ДУИ: Слободни и фер избори на 24 април

Сител - 31.01.2016

Слободни и фер избори на 24 април кои треба да резултираат со создавање на стабилна и доследна Влада, е ставот на Демократската партија за интеграција (ДУИ) во врска со датумот на одржување на парламентарните избори во државата содржан во ...

Ахмети се заканува: Избори на 24. април или ќе има тензии и поделби

А1 On - 31.01.2016

Одложувањето на изборите закажани за 24. април ќе предизвика тензии и поделби во Македонија, вели Али Ахмети, лидерот на ДУИ. Не може, според Ахмети избори да има во јуни, поради Самитот на НАТО во јуни, бегалската криза, тензичната ситуација во ...

ДУИ бара комплетиран договор и препораки на Прибе, расчистување на „Фабрика за афери“, избори во април

МКД - 31.01.2016

Да продолжи дијалогот меѓу политичките партии со меѓународно посредство за целосно спроведување на договорот од Пржино, кој е неопходен и е без алтернатива. Генералните столбови од договорот значително се спроведуваат, а сите партии да се однесуваат ...

ДУИ ги повика сите да работат за да има избори во април, од Катица бара да ги преземе „меѓуетничките“ случаи

+инфо - 31.01.2016

Генералниот совет на Демократската унија за интеграција смета дека продолжувањето на дијалогот меѓу политичките партии со меѓународно посредување за целосно спроведување на обврските кои произлегуваат од Договорот од Скопје остварен од 2 јуни 2015 ...

Груевски: Треба, мора и ќе имаме фер и демократски избори

Курир - 31.01.2016

Треба, мора и ќе успееме да имаме фер и демократски избри на 24 април, истакна денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. -Тоа е желба на сите граѓани на Македонија, на ВМРО-ДПМНЕ и на коалиционите партнери од коалицијата „За подобра Македонија“, ...

Груевски: Треба, мора и ќе успееме да имаме демократски избри на 24 април за крај на политичката криза

МКД - 31.01.2016

Треба, мора и ќе успееме да имаме фер и демократски избри на 24 април. Тоа е желба на сите граѓани на Македонија, на ВМРО-ДПМНЕ и на коалиционите партнери од коалицијата „За подобра Македонија“, на другите политички партии и на мнозинството граѓани, ...

СДСМ: Во Македонија ќе има слободни, фер и демократски избори, но не на 24-ти април

А1 On - 31.01.2016

„Никола Груевски призна дека треба и мора да има фер и демократски избори. Но, во паника од соочување со одговорноста за криминалното владеење во изминатите години, Груевски уште еднаш потврди дека се плаши и бега од слободни, фер и демократски ...

ДУИ ги повика партиите да соработуваат, за да има избори во април

Нова ТВ - 31.01.2016

Генералниот совет на Демократската унија за интеграција смета дека продолжувањето на дијалогот меѓу политичките партии со меѓународно посредување за целосно спроведување на обврските кои произлегуваат од Договорот од Скопје остварен од 2 јуни 2015 ...

ДУИ: Слободни и фер избори на 24-ти април

Репортер - 31.01.2016

Слободни и фер избори на 24. април кои треба да резултираат со создавање на стабилна и доследна Влада, е ставот на Демократската партија за интеграција (ДУИ) во врска со датумот на одржување на парламентарните избори во државата содржан во ...

СДСМ-Груевски се плаши од фер и демократски избори

Р.С.Европа - 31.01.2016

Од СДСМ соопштија дека во Македонија ќе има слободни, фер и демократски избори, но не на 24-ти април. Од партијата истакнуваат дека лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски признал оти треба и мора да има такви избори.

Груевски: Со изборите на 24. април ќе ѝ се стави крај на политичката криза

Нова ТВ - 31.01.2016

-Треба, мора и ќе успееме да имаме фер, слободни и демократски избори на 24 април. Тоа е желба на мнозинството граѓани и на најголемите политички партии предводени од ВМРО-ДПМНЕ, изјави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во вестите ...

Груевски: Треба, мора и ќе имаме фер и демократски избори

Вечер Прес - 31.01.2016

Треба, мора и ќе успееме да имаме фер и демократски избри на 24 април, истакна денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. -Тоа е желба на сите граѓани на Македонија, на ВМРО-ДПМНЕ и на коалиционите партнери од коалицијата „За подобра Македонија", ...

Груевски: Треба, мора и ќе успееме да имаме избори на 24 април

Локално - 31.01.2016

Треба, мора и ќе успееме да имаме фер, слободни и демократски избори на 24 април. Тоа е желба на мнозинството граѓани и на најголемите политички партии предводени од ВМРО-ДПМНЕ, изјави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во вестите ...

Груевски: Потребно е да се стави крај на нешто што штети на целиот народ

Пулс24 - 31.01.2016

Треба, мора и ќе успееме да имаме фер и демократски избри на 24 април, истакна денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. -Тоа е желба на сите граѓани на Македонија, на ВМРО-ДПМНЕ и на коалиционите партнери од коалицијата „За подобра Македонија“, ...

Груевски: Треба, мора и ќе имаме фер и демократски избори

еМагазин - 31.01.2016

Треба, мора и ќе успееме да имаме фер, слободни и демократски избори, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во изјава за „Сител“, одговорајќи на новинарско прашање дали ќе успееме на 24 април да имаме фер и демократски избори? - Тоа е желба ...

Ахмети е за избори во април, во јуни се рамазанските пости

еМагазин - 31.01.2016

Генералниот совет на ДУИ, кој заседаваше вчера, потврди дека ставот на партијата е изборите да се одржат на 24 април. „Се што е постигнато, е постигнато со целосна согласност меѓу четирите политички партии и меѓународната заедница, вклучувајќи го и ...

ДУИ е: за Прибе и за Хан и за Јанева, и за Пржино и за Охридски…

Локално - 31.01.2016

НА вчерашното гнерално собрание на партијата ДУИ излезе со заклучоци на партијата кои треба да придонесат кон излезот од кризата, според кои ДУИ не го менува концептот„ни риба ни девојка“ па се обидува да кокетира со сите колку за да ја задоволи ...

Груевски: Треба, мора и ќе имаме фер и демократски избори

Денешен - 31.01.2016

Треба, мора и ќе успееме да имаме фер и демократски избри на 24 април, истакна денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. -Тоа е желба на сите граѓани на Македонија, на ВМРО-ДПМНЕ и на коалиционите партнери од коалицијата „За подобра Македонија“, ...

Груевски: Треба, мора и ќе имаме фер и демократски избори

Република - 31.01.2016

Треба, мора и ќе успееме да имаме фер и демократски избори на 24 април, истакна денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. -Тоа е желба на сите граѓани на Македонија, на ВМРО-ДПМНЕ и на коалиционите партнери од коалицијата „За подобра ...

Нова влада за изборните предизвици

Република - 31.01.2016

Македонија го доби првиот преоден премиер со мандатна задача да организира избори. Прв кај нас и прв во светот. Но, државата и претходно трпеше законски измени за да се надминат детските болести на непризнавања на изборните порази.

ДУИ: Специјалното обвинителство да ги превземе спорните и чувствителни меѓуетнички случаи

Либертас - 31.01.2016

Генералниот совет на Демократската унија за интеграција смета дека продолжувањето на дијалогот меѓу политичките партии со меѓународно посредување за целосно спроведување на обврските кои произлегуваат од Договорот од Скопје остварен од 2 јуни 2015 ...

Груевски: Треба, мора и ќе имаме фер и демократски избори

Lider - 31.01.2016

Треба, мора и ќе успееме да имаме фер, слободни и демократски избори, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во изјава за „Сител“, одговорајќи на новинарско прашање дали ќе успееме на 24 април да имаме фер и демократски избори? – Тоа е желба ...

ДУИ: Слободни и фер избори на 24 април

Lider - 31.01.2016

Слободни и фер избори на 24 април кои треба да резултираат со создавање на стабилна и доследна Влада, е ставот на Демократската партија за интеграција (ДУИ) во врска со датумот на одржување на парламентарните избори во државата содржан во ...

ДУИ: Слободни и фер избори на 24 април

Идивиди - 31.01.2016

Слободни и фер избори на 24 април кои треба да резултираат со создавање на стабилна и доследна Влада, е ставот на Демократската партија за интеграција (ДУИ) во врска со датумот на одржување на парламентарните избори во државата содржан во ...

СДСМ: Ќе има слободни, фер и демократски избори, но не на 24 април

Lider - 31.01.2016

Во Македонија ќе има слободни, фер и демократски избори, но не на 24-ти април, наведува СДСМ во соопштение до медиумите. – Никола Груевски призна дека треба и мора да има фер и демократски избори.

Ахмети – Изборите треба да бидат во април, во јули е самитот на НАТО и Рамазан

24 Вести - 30.01.2016

ДУИ цврсто стои на ставот дека изборите треба да се одржат на 24 април. Не треба да се пролонгираат бидејќи може да има и тензии во државата, вели лидерот Ахмети. Пред најтесното раководство на партијата, тој предупреди дека во јуни државата ќе се ...

Ахмети: Избори на 24 април, во спротивно ќе има тензии

ТВ21 - 30.01.2016

Раководните органи, високи функционери на ДУИ, претставници и членови се собраа во Скопје за да ја разгледаат состојбата, по честите политички неуспеси за постигнување на реформи кои ќе ги создадат потребните услови за фер и демократски избори.

Ахмети: Одложувањето на датуммот за избори ќе предизвика поделби во Македонија

Алсат-М - 30.01.2016

Одложувањето на изборите закажани за 24 април ќе предизвика тензии и поделби во Македонија - вели лидерот на ДУИ. Објаснувањето на Али Ахмети зошто е против тоа изборите да се одржат во јуни се Самитот на НАТО во јуни, бегалската криза, тензичната ...

Ахмети: Изборите да се одржат на 24 април, во јуни е Самитот на НАТО

Телма - 30.01.2016

Лидерот на ДУИ , А ли А хмети го повтори ставот на партијата, дека изборите треба да се одржат на 24 април. „ С е што е постигнато, е постигнато со целосна согласност меѓу четирите политички партии и меѓународната заедница, вклучувајќи го и датумот, ...

Ахмети: Избори во април зашто во јуни се рамазанските пости

Нова ТВ - 30.01.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешниот партиски собир го повтори ставот на партијата дека изборите во земјата треба да се одржат на 24 април. Според него, овој датум ќе биде најприфатлив за граѓаните, бидејќи во јуни се рамазанските пости, во јули – ...

Ахмети: Избори во април зашто во јуни се подготвуваме за рамазански пости, а во јули има самит на НАТО

МКД - 30.01.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска пред најтесното партиско раководство го потврди ставот на оваа партија - изборите на 24 април не треба да се пролонгираат. Ахмети смета дека од јуни државата ќе се соочи со големи предизвици - самитот на НАТО во ...

Ахмети: Не може избори во јуни, тогаш се рамазански пости

+инфо - 30.01.2016

ДУИ цврсто стои на ставот дека изборите треба да се одржат на 24 април. Не треба да се пролонгираат бидејќи може да има и тензии во државата, вели лидерот Ахмети. Пред најтесното раководство на партијата, тој предупреди дека во јуни државата ќе се ...

Според Ахмети изборите треба да бидат во април инаку може да има тензии

Репортер - 30.01.2016

ДУИ цврсто стои на ставот дека изборите треба да се одржат на 24 април. Не треба да се пролонгираат бидејќи може да има и тензии во државата, вели лидерот Ахмети. Пред најтесното раководство на партијата, тој предупреди дека во јуни државата ќе се ...

Ахмети: Избори во април зошто во јуни се рамазанските пости

Бриф - 30.01.2016

Али Ахмети рече дека ДУИ стои на ставот дека предвремените парламентарни избори треба да се одржат на 24 април затоа што во јуни се рамазанските пости, во јули самитот на НАТО во Полска, а се очекува и зголемен прилив на мигранти.

Ахмети бара избори во април оти во јуни биле рамазанските пости!

Фактор - 30.01.2016

Со необичен став излезе денеска коалициониот партбнер на владеачката гарнитура и лидер на ДУИ Али Ахмети. Имено, како што пренесе 24 вести тој со цврст став поддржува предвремените парламентарни избори да се одржат во април.

Според Ахмети изборите треба да бидат во април инаку можело да има тензии, јули е самитот на НАТО … во јуни се ...

Либертас - 30.01.2016

ДУИ цврсто стои на ставот дека изборите треба да се одржат на 24 април. Не треба да се пролонгираат бидејќи може да има и тензии во државата, вели лидерот Ахмети. Пред најтесното раководство на партијата, тој предупреди дека во јуни државата ќе се ...

Aхмети: Изборите мора да бидат на 24 април, во јули е самитот на НАТО и Рамазан

Локално - 30.01.2016

Лидерот на интегративците денеска пред најтесното раководство го потврди ставот дека изборите треба да бидат одржани на 24 април, а до тогаш ќе бидат исполнети условите за фер и демократска изборна атмосфера.

Острени и Касами: Нема услови за фер избори

ТВ21 - 29.01.2016

Лидерите на „Унитети“, Гзим Острени и на „Беса“, Бињањ Касами се сретнаа во Скопје за да разговараат за политичките случувања, но не рекоа јавно дали ќе има коалиција меѓу нив. Лидерите на новите албански опозициски партии констатираа дека нема да ...

Зошто Хан не' вади од памет, кога е изваден од контекст?

Утрински - 29.01.2016

СДСМ нема потреба од посегнувањето по конспиративните теории, според кои зад некоја изјава се кријат тајни сили или стратегии за уништување на опозицијата во земјата. СДСМ треба да верува во силата на своите аргументи и да демонстрира политичка моќ ...

БЕСА и Унитети со став за датумот на изборите

Алсат-М - 29.01.2016

Движењето Беса и партијата Унитети, сметаат дека без создавање на оптимални услови не може да се организираат слободни избори на 24 април. Ова беше речено на средбата меѓу претседателите на овие две партии, Гезим Острени и Биљал Касами.

Писмо до ЕУ и САД од 78 организации: Бараме вистински реформи за фер и демократски избори!

Окно - 29.01.2016

До: Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер; Потпретседателката на Европската комисија и висока претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини; Делeгација на ЕУ во Македонија; Пратеници во Европскиот ...

Беса и ЛДП: Опозицијата не смее да учествува на избори кои нема да ги исполнуваат европските стандарди

Либертас - 29.01.2016

Соопштение на Беса и ЛДП Заедничка заложба на движењето Беса и Либерално-демократската партија е да се обезбеди фер и демократски изборен процес на претстојните вонредни парламентарни избори.

78 невладини организации упатија писмо до ЕУ и САД

Телма - 28.01.2016

Невладините организации во Македонија, денеска упатија уште едно писмо до Европските челници и до Амбасадата на САД. Во него бараат спроведување вистински реформи за фер и слободни избори.

Граѓанските организации со писмо до ЕУ и САД: Бараме вистински реформи за фер избори

Фокус - 28.01.2016

78 невладини и граѓански организации денеска испратија писмо до претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, потпретседателката на Европската комисија и висока претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика ...

Има ли услови за чесни избори во Србија

Утрински - 28.01.2016

Најавата за вонредни избори во Србија, го отвори и прашањето за политичко насилство, блокирани медиуми и цензура, притисок врз независните институции Повеќе опозициски партии предупредија дека „во моментов во Србија не постојат услови за фер и ...

Незири: Очекуваме фер и демократски избори на 24 април

ТВ21 - 28.01.2016

Министерот за економија и шеф на Изборниот штаб на ДУИ за претстојните парламентарни избори Беким Незири очекува до 24 април да се имплементираат сите сегменти од Договорот од Пржино и да има фер и демократски избори на закажаниот датум.

Незири: Очекуваме фер и демократски избори на 24 април

Телма - 28.01.2016

Министерот за економија и шеф на Изборниот штаб на ДУИ за претстојните парламентарни избори Беким Незири очекува до 24 април да се имплементираат сите сегменти од Договорот од Пржино и да има фер и демократски избори на закажаниот датум.

ДУИ - Очекуваме фер и демократски избори на 24 април

Утрински - 28.01.2016

Министерот за економија и шеф на Изборниот штаб на ДУИ за претстојните парламентарни избори Беким Незири очекува до 24 април да се имплементираат сите сегменти од Договорот од Пржино и да има фер и демократски избори на закажаниот датум.

Незири: Очекуваме фер и демократски избори на 24 април

Дневник - 28.01.2016

Министерот за економија и шеф на Изборниот штаб на ДУИ за претстојните парламентарни избори Беким Незири очекува до 24 април да се имплементираат сите сегменти од Договорот од Пржино и да има фер и демократски избори на закажаниот ...

Незири: Очекуваме фер и демократски избори на 24 април

Вест - 28.01.2016

Министерот за економија и шеф на Изборниот штаб на ДУИ за претстојните парламентарни избори Беким Незири очекува до 24 април да се имплементираат сите сегменти од Договорот од Пржино и да има фер и демократски избори на закажаниот датум.

За предвремените избори

Утрински - 28.01.2016

Зошто во Србија би било поизгледно дека ќе се победи на редовните избори за четири години, ако сега се победи на предвремените избори, а не на редовните избори за две години? Да претпоставиме дека сметате, да кажеме како претседател на владата, дека ...

Има ли услови за чесни избори?

Deutsche Welle - 28.01.2016

Политичко насилство, блокирани медиуми и цензура, притисок врз независните институции. Најавата за вонредни парламентарни избори во Србија, го отвори и прашањето за обезбедување услови за фер и чесни избори.

Незири: Очекуваме фер и демократски избори на 24 април

Алсат-М - 28.01.2016

Министерот за економија и шеф на Изборниот штаб на ДУИ за претстојните парламентарни избори Беким Незири очекува до 24 април да се имплементираат сите сегменти од Договорот од Пржино и да има фер и демократски избори на закажаниот датум.

Нов повик до меѓународната заедница за реформи од 78 граѓански организации

24 Вести - 28.01.2016

Потребно е доследно спроведување на реформите кои се базираат на европските вредности, порачаа претставници на 78 граѓански организации и иницијативи во ново, второ по ред писмо до меѓународната заедница.

Невладините прашуваат - ЕУ ќе помага или одмага?

Утрински - 28.01.2016

Невладините организации побараа од Европската унија да истрае на барањето за вистински реформи во Македонија и на вистински фер и демократски избори. „Очекуваме ЕУ и натаму да биде наш сојузник и партнер во борбата за демократизација на земјава.

Дебата во „Клик плус“: Македонија во очите на меѓународната заедница

ТВ21 - 28.01.2016

Дали е извадена од контекст изјавата на комесарот Јоханес Хан? Ова беше едно од прашањата за кои се дискутираше во емисијата КЛИК ПЛУС. Аналитичарот Алајдин Демири рече дека изјавата на Хан била дипломатска, додека според Арбен Реткоцери изјавата ...

Незири: Очекуваме фер и демократски избори на 24. април

Репортер - 28.01.2016

Министерот за економија и шеф на Изборниот штаб на ДУИ за претстојните парламентарни избори Беким Незири очекува до 24 април да се имплементираат сите сегменти од Договорот од Пржино и да има фер и демократски избори на закажаниот датум.

Незири: Очекуваме фер и демократски избори на 24 април

Курир - 28.01.2016

Министерот за економија и шеф на Изборниот штаб на ДУИ за претстојните парламентарни избори Беким Незири очекува до 24 април да се имплементираат сите сегменти од Договорот од Пржино и да има фер и демократски избори на закажаниот датум, пренесе МИА.

Невладини организации: ЕК или ќе помогне или ќе стане соучесник (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 28.01.2016

Да се спроведат вистински реформи за фер и демократски избори, да се осуди едностраното, самоволно и противуставно донесување на одлуката за одржување избори на 24 април и доследно да се придржувате до основните вредности на кои е втемелена ЕУ, ...

Невладините организации до ЕУ и САД: Вистински реформи за фер и слободни избори

Нова ТВ - 28.01.2016

Невладини организации и иницијативи од Македонија денеска упатија писмо до повеќе финкционери во ЕУ, до претставниците на ЕУ и САД во земјава и до мисијата на ОБСЕ во кое бараат да се спроведат вистински рефрми за фер и слободни избори во Македонија.

Незири: Фер и демократски избори на 24-ти април

МРТ - 28.01.2016

Шефот на изборниот штаб на ДУИ, Беким Незири, посочи дека за да се одржат изборите неопходно да се пречисти избирачкиот список и да има нов закон за медиумите... Целосно спроведување на јунско-јулскиот договор и фер и демократски избори на ...

Граѓански организации: Прво суштински реформи, потоа датум за избори

Радио МОФ - 28.01.2016

Околу 75 невладини организации и граѓански иницијативи доставија заедничко писмо пред Делегацијата на ЕУ во Македонија, во кое бараат спроведување суштински реформи пред одржувањето на предвремените избори во земјава.

Беса и ЛДП: Македонските граѓани заслужуваат фер и демократски избори

А1 On - 28.01.2016

Заедничка заложба на движењето Беса и Либерално-демократската партија е да се обезбеди фер и демократски изборен процес на претстојните вонредни парламентарни избори. Истовремено, двете партии бараат да се овозможи граѓаните слободно да ја изразат ...

ЕУ се спрема да ги делегитимира изборите на 24 април?

+инфо - 28.01.2016

Еврокомесарот Јонахен Хан, со последните изјави дадени за домашни и странски медиуми, полека но сигурно го губи кредибилитетот на репрезентативен претставник на ЕУ и гарант на процесот на демократизација на Македонија.

(ВИДЕО) Писмо до Јункер: Бојкот на изборите и протести ако нема услови за фер и слободни избори

Репортер - 28.01.2016

За седум месеци немаше вистински реформи кои требаше да доведат до надминување на политичката криза во Македонија е став на 78 граѓански организации, платформи и иницијативи од Македонија.

(ВИДЕО) Писмо до ЕУ и САД: Бојкот на изборите и протести ако нема услови за фер и слободни избори

А1 On - 28.01.2016

За седум месеци немаше вистински реформи кои требаше да доведат до надминување на политичката криза во Македонија е став на 78 граѓански организации, платформи и иницијативи од Македонија.

ЛДП и Беса со заедничка заложба за фер и демократски избори

Сител - 28.01.2016

Заедничка заложба на Либерално-демократската партија (ЛДП) и движењето Беса е да се обезбеди фер и демократски изборен процес на претстојните вонредни парламентарни избори. Тоа е заклучокот усвоен на денешната средба на претседателите на ЛДП и на ...

ПИСМО ДО ЕУ: Бараме вистински реформи за фер и слободни избори

+инфо - 28.01.2016

Го објавуваме писмото на невладините организации упатено до претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, потпретседателката на Европската комисија и висока претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини, ...

Граѓанските организации од Јункер бараат гаранции за вистински реформи за фер избори

Макфакс - 28.01.2016

Поминаа повеќе од седум месеци откако Европската комисија ги усвои Итните реформски приоритети и експертските препораки од „Извештајот на Прибе“, но за жал за сето ова време не бевме сведоци на вистински реформи кои требаше да доведат до надминување ...

Незири: Изборите ќе бидат фер само со прочистен список и со решение за медиумите

+инфо - 28.01.2016

Министерот за економија и шеф на Изборниот штаб на ДУИ за претстојните парламентарни избори Беким Незири, очекува до 24 април да се имплементираат сите сегменти од Договорот од Пржино и да има фер и демократски избори на закажаниот датум.

Незири: Очекуваме фер и демократски избори на 24. април

А1 On - 28.01.2016

Министерот за економија и шеф на Изборниот штаб на ДУИ за претстојните парламентарни избори Беким Незири очекува до 24 април да се имплементираат сите сегменти од Договорот од Пржино и да има фер и демократски избори на закажаниот датум.

Незири: Очекувам имплементација на договорот и демократски избори на 24 април

МКД - 28.01.2016

Министерот за економија и шеф на Изборниот штаб на ДУИ за претстојните парламентарни избори, Беким Незири очекува до 24 април да се имплементираат сите сегменти од договорот од Пржино и да има фер и демократски избори на закажаниот датум, пренесе ...

Беса и ЛДП: Македонските граѓани заслужуваат фер и демократски избори

Репортер - 28.01.2016

Заедничка заложба на движењето Беса и Либерално-демократската партија е да се обезбеди фер и демократски изборен процес на претстојните вонредни парламентарни избори. Истовремено, двете партии бараат да се овозможи граѓаните слободно да ја изразат ...

Беса и ЛДП: Македонските граѓани заслужуваат фер и демократски избори

+инфо - 28.01.2016

Заедничка заложба на движењето Беса и Либерално-демократската партија е да се обезбеди фер и демократски изборен процес на претстојните вонредни парламентарни избори. Двете партии бараат да се овозможи граѓаните слободно да ја изразат својата волја, ...

Незири: Очекуваме фер и демократски избори на 24 април

Нетпрес - 28.01.2016

Министерот за економија и шеф на Изборниот штаб на ДУИ за претстојните парламентарни избори Беким Незири очекува до 24 април да се имплементираат сите сегменти од Договорот од Пржино и да има фер и демократски избори на закажаниот датум.

НВО секторот до меѓународната заедница: Бараме вистински реформи за слободни избори

МКД - 28.01.2016

Без исполнувањето на условите за слободни, фер и демократски избори, што подразбира нужно одложување на постојниот датум, ние како граѓански активисти немаме друга опција освен да повикаме на бојкот на изборите закажани во април и на масовни ...

Незири оптимист за фер и демократски избори

Фактор - 28.01.2016

Шефот на ИШ на ДУИ Беким Незири е оптимист и се надева дека ќе се имплементираат сите точки од Договорот од Прижино кој го потпишаа во јуни/јули четирите големи политички партии. Тој во април очекува фер и демократски избори, но за тоа е потребно ...

Писмо на 78 организации до ЕУ и САД: Бараме вистински реформи за фер и демократски избори!

Либертас - 28.01.2016

Ви го пренесуваме писмото до ЕУ и САД испратено од 78 организации: До: Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер; Потпретседателката на Европската комисија и висока претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика ...

Плус инфо: ЕУ се спрема да ги делегитимира изборите на 24 април?

Либертас - 28.01.2016

Еврокомесарот Јонахен Хан, со последните изјави дадени за домашни и странски медиуми, полека но сигурно го губи кредибилитетот на репрезентативен претставник на ЕУ и гарант на процесот на демократизација на Македонија.

Незири: Очекуваме фер и демократски избори на 24 април

Вечер Прес - 28.01.2016

Министерот за економија и шеф на Изборниот штаб на ДУИ за претстојните парламентарни избори Беким Незири очекува до 24 април да се имплементираат сите сегменти од Договорот од Пржино и да има фер и демократски избори на закажаниот датум, пренесе МИА.

Незири: Очекуваме фер и демократски избори на 24-ти април

Точка - 28.01.2016

Министерот за економија и шеф на Изборниот штаб на ДУИ за претстојните парламентарни избори Беким Незири очекува до 24 април да се имплементираат сите сегменти од Договорот од Пржино и да има фер и демократски избори на закажаниот датум.

(ВИДЕО) 75 невладини порачаа: Или одложување на изборите или бојкот и протести

Локално - 28.01.2016

Без исполнувањето на условите за слободни, фер и демократски избори, што подразбира нужно поместување на датумот, граѓанските активисти ќе немаат друга опција освен да повикаат на бојкот на изборите закажани за 24 април и на масовни протести против ...

Невладините до ЕУ, САД и ОБСЕ: Вистински реформи за слободни избори!

CivilMedia - 28.01.2016

Денеска, 78 граѓански организации, платформи и иницијативи, испратија писмо до претседателот на ЕК Јункер , потпретседателката на ЕК и висока претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Могерини , делeгацијата на ЕУ во ...

СДСМ: Не прифаќаме нефер избори

ТВ21 - 27.01.2016

Претседателот на Комисијата за финансии Кире Наумов на средба со жителите на Непроштено порача дека СДСМ не прифаќа нефер избори. „Цврсто стоиме на одлуката дека нема да учествуваме на шверцерски закажаните избори на 24 април, затоа што не се ...

Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес

Дневник - 27.01.2016

За нас одлучувачко е изборите да се одржат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес. Врз освноа на тоа можеме да ги направиме следните чекори и да продолжиме напред, ...

Кредибилитетот на Хан и европските вредности

Фокус - 27.01.2016

Сегашниот резултат од Пржинскиот договор е недовршени реформи, кои се клучни за фер изборен процес, двојно поагресивен Груевски, кој се заканува со клоци откако во атмосфера на медиумска доминација и еднострана авторизација на избирачкиот список ќе ...

НЕМА БЕГАЊЕ ОД ИЗБОРИ: Изјавата на Хан внесе паника во СДСМ

Телеграф - 27.01.2016

Според Хан, не е важно дали сите партии ќе учествуваат на изборите туку е важен квалитетот на изборниот процес Олеснувачот Питер Ванхауте вчера немаше средба со партиите откако тие побарале дополнително време за консултации.

(ВИДЕО) Поддршка во тетовско за ставот на СДСМ: Не прифаќаме нефер избори

А1 On - 27.01.2016

Жителите на Лешок, Доброште, Одри, Глоѓе, Непроштено, Теарце се добро запознаени со политичката ситуација во Македонија. Сите жители со кои се сретнаа претставниците на СДСМ при вчерашната посета на тетовскиот регион изразија отворена поддршка на ...

СДСМ во Тетовско: Со враќањето на средната класа ќе се вратат и парите кај граѓаните (ВИДЕО)

+инфо - 27.01.2016

Претседателот на Комисијата за финансии на СДСМ и дополнителен заменик министер за финансии, Кире Наумов, придружуван од Цветанка Ласкова, претседателка на Форумот на жени на СДСМ и Виктор Петрушевски, член на Извршниот одбор на СДСМ вчера се ...

(ФОТО+ВИДЕО) Поддршка во тетовско за ставот на СДСМ: Не прифаќаме нефер избори

Репортер - 27.01.2016

Жителите на Лешок, Доброште, Одри, Глоѓе, Непроштено, Теарце се добро запознаени со политичката ситуација во Македонија. Сите жители со кои се сретнаа претставниците на СДСМ при вчерашната посета на тетовскиот регион изразија отворена поддршка на ...

(ВИДЕО) Жители од тетовско со поддршка за ставот на СДСМ: Не прифаќаме нефер избори

Локално - 27.01.2016

Жителите на Лешок, Доброште, Одри, Глоѓе, Непроштено, Теарце се добро запознаени со политичката ситуација во Македонија. Сите жители со кои се сретнаа претставниците на СДСМ при вчерашната посета на тетовскиот регион изразија отворена поддршка на ...

СДСМ - Нема квалитетни избори без еднакви можности за сите

Утрински - 26.01.2016

На еврокомесарот за проширување Јоханес Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да го дадат својот глас на ...

СДСМ со реакција на Хан: Нема квалитетни избори без еднакви можности за сите

Канал5 - 26.01.2016

На еврокомесарот за проширување Јоханес Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да го дадат својот глас на ...

СДСМ: Нема квалитетни избори без еднакви можности за сите

Алсат-М - 26.01.2016

На еврокомесарот за проширување Јоханес Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да го дадат својот глас на ...

Хан: Одлучувачко е изборите да бидат фер и демократски- не е важно дали сите ќе учествуваат

Телма - 26.01.2016

- За нас одлучувачко е изборите да се случат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес. На оваа основа можеме да правиме следни чекори и да продолжиме напред, изјави ...

Хан:Одлучувачко е изборите да бидат фер и демократски- не е важно дали сите ќе учествуваат

24 Вести - 26.01.2016

„За нас одлучувачко е изборите да се случат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес. На оваа основа можеме да правиме следни чекори и да продолжиме напред, изјави ...

СДСМ до Хан: Нема квалитетни избори без еднакви можности за сите

Телма - 26.01.2016

На еврокомесарот за проширување Јоханес Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да го дадат својот глас на ...

Хан: Важно е изборите да бидат фер, не е важно кој ќе учествува

Фокус - 26.01.2016

„Пак ќе кажам, за нас клучно е изборите да се случат на чесен, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес.“ -Договорот меѓу опозицијата и Груевски за решавање на политичката криза ...

СДСМ: На Хан да му биде јасно дека нема фер избори без еднакви можности за сите

Фокус - 26.01.2016

Од СДСМ додаваат дека без целосна реализација на договореното, нема услови за фер и регуларен предизборен и изборен процес. Опозициската СДСМ реагира на изјавата на Хан дека важно е изборите да бидат фер, а не е важно кој ќе учествува на нив.

Хан: Решавачко е изборите да бидат фер и демократски, а не дали сите ќе учествуваат

Вест - 26.01.2016

"За нас решавачко е изборите да се одржат на фер, транспарентен и на демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес. Врз основа на тоа можеме да ги направиме следните чекори и да продолжиме напред", ...

Хан: Важен е квалитетот на изборите, а не кој учествува во нив

Канал5 - 26.01.2016

Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборите, вели еврокомесарот Јоханес Хан коментирајќи ја актуелната политичка ситуација во Македонија во интервју за бугарскиот „Капитал“.

Хан:Не е важно дали сите ќе учествуваат на изборите, важен е квалитетот на изборниот процес

Телма - 26.01.2016

Не е важно дали сите ќе учествуваат на изборите, важен е квалитетот на изборниот процес, изјави Евокомесарот Јоханес Хан за бугарски Капитал, осврнувајќи се на политичката криза во Македонија.

Хан за бугарски „Капитал“ : Важно е изборите да бидат фер и демократски

ТВ21 - 26.01.2016

Не е важно дали сите ќе учествуваат на изборите, важен е квалитетот на изборниот процес. Ова го изјави еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за бугарскиот весник Капитал. Она што е најважно за нас е изборите да бидат фер и демократски.

Хан: Не е важно дали сите партии ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес

Алсат-М - 26.01.2016

Не е важно дали на изборите ќе учествуваат сите партии, многу е поважно изборниот процес да е фер, транспарентен и демократски. Ова е дел од изјавата на еврокомесарот Хан, дадена во интервју за бугарскиот весник „Капитал“ , запрашан за коментар за ...

Хан - Не е важно дали сите ќе учествуваат на изборите, туку тие да бидат фер и демократски

Утрински - 26.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за софиски „Капитал“, дадено пред 22 јануари, порачува дека не е толку важно дали сите ќе учествуваат на вонредните избори во Македонија туку дали тие ќе бидат фер и демократски.

Хан: Важно е изборите да се фер и демократски, а не дали дали сите ќе учествуваат

Канал5 - 26.01.2016

За нас одлучувачко е изборите да се одржат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес. Врз освноа на тоа можеме да ги направиме следните чекори и да продолжиме напред, ...

Хан: Важно е изборите да се фер и демократски, а не дали сите ќе учествуваат

Сител - 26.01.2016

За нас одлучувачко е изборите да се одржат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес. Врз освноа на тоа можеме да ги направиме следните чекори и да продолжиме напред, ...

Хан: Не е важно сите да учествуваат на изборите туку тие да се квалитетни

Репортер - 26.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за бугарски Капитал посочи дека не е важно дали сите партии ќе учествуваат на изборите во Македонија туку дека е важен квалитетот на истите. – Договорот меѓу опозицијата и Груевски за разрешување на политичката ...

СДСМ: На Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите

А1 On - 26.01.2016

„На високиот претставник на ЕУ, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да ...

СДСМ: Нема квалитетни избори без еднакви можности за сите

Репортер - 26.01.2016

„На високиот претставник на ЕУ, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да ...

Хан: Не е важно дали СДСМ ќе учествува, важно е изборите да се фер и демократски

Курир - 26.01.2016

– За нас одлучувачко е изборите да се случат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес. На оваа основа можеме да правиме следни чекори и да продолжиме напред, изјави ...

СДСМ: Нема квалитетни избори без еднакви можности

Макфакс - 26.01.2016

Без целосна реализација на договореното нема услови за фер и регуларен предизборен и изборен процес, реагираат од опозициската СДСМ, на изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан, дека е важно кој ќе учествува на предвремените парламентарни избори, туку ...

СДСМ: Нема квалитетни избори без еднакви можности за сите

+инфо - 26.01.2016

На високиот претставник на ЕУ, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да го ...

СДСМ реагира на изјавата на еврокомесарот Хан

Курир - 26.01.2016

„На високиот претставник на ЕУ, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да ...

СДСМ: На Хан мора да му биде јасно дека нема избори без еднакви можности за партиите

Репортер - 26.01.2016

На еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, мора да му биде јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да го ...

СДСМ реагира на изјавата на еврокомесарот Хан

Press24 - 26.01.2016

„На високиот претставник на ЕУ, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да ...

Хан: Важен е квалитетот на изборниот процес, а не дали сите ќе учествуваат

МКД - 26.01.2016

Се разбира, во таква чувствителна ситуација е убаво да има национален консензус. Но, треба да прифатиме дека тоа може и да е недостижно. Она што е значајно за нас, е изборите да се фер и демократски, одговори еврокомесарот Јоханес Хан на прашањето ...

Хан: Не е важно дали сите ќе учествуваат, само изборите да се квалитетни

Макфакс - 26.01.2016

Еврокомесарот за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, во интервју за бугарскиот весник „Капитал“, вели дека не е важно дали сите партии ќе учествуваат на предвремените парламентарни избори во Македонија, закажани за 24 април, туку дека ...

СДСМ со реакција на изјавата на еврокомесарот Хан

Нетпрес - 26.01.2016

Опозициската СДСМ испрати реакцијапо изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан, кој денеска порача дека не е важно сите да учествуваат на изборите, туку истите треба да бидат дер и демократски спроведени.

Хан: Не е важно дали СДСМ ќе учествува, важно е изборите да се фер и демократски

Press24 - 26.01.2016

Во интервју за најновиот број на бугарскиот неделник „Капитал“ eвро-комесарот за проширување Јоханес Хан зборува меѓу другото и за ситуацијата во Македонија, изборите кои следат и ставот на ЕУ во врска со спроведувањето на договорот од Пржино и ...

Хан: Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборите

+инфо - 26.01.2016

Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборите, изјавил во интервју за софиски „Капитал“ еврокомесарот Јоханес Хан, кој учествувал на средбата меѓу бизнисот и бугарската Влада организирана од овој медиум, објави Капитал.

Важно е изборите да се фер, а не дали сите ќе учествуваат

Р.С.Европа - 26.01.2016

За нас одлучувачко е изборите да се одржат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес, вели еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за софиски „Капитал“ во врска со најавените ...

Хан: Изборите да бидат фер и демократски - не е важно дали сите ќе учествуваат

Нова ТВ - 26.01.2016

- За нас одлучувачко е изборите да се случат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес, изјави еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за бугарскиот весник Капитал во врска ...

Хан: Не е важно сите да учествуваат на изборите туку тие да се квалитетни

А1 On - 26.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за бугарски Капитал посочи дека не е важно дали сите партии ќе учествуваат на изборите во Македонија туку дека е важен квалитетот на истите. – Договорот меѓу опозицијата и Груевски за разрешување на политичката ...

ХАН: Не мора сите партии да учествуваат на изборите

Телеграф - 26.01.2016

ОБСЕ се подготвени да ѝ помагаат на македонската ДИК, ако таа побара помош. Пак ќе речам, за нас одлучувачко е изборите да се случат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот ...

Хан: Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес

Капитал - 26.01.2016

Ова го изјави во интервју за софиски „Капитал“ еврокомесарот Јоханес Хан, кој учествуваше на средбата меѓу бизнисот и бугарската Влада организирана од овој медиум. Две од прашањата во интервјуто се за политичката криза во Македонија, односно за ...

Хан: Не е важно дали СДСМ ќе учествува, важно е изборите да бидат фер и демократски

Нетпрес - 26.01.2016

За нас клучно е изборите да бидат фер, транспарентни и демократски. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес. Врз основа на ова може да се направат наредните чекори и да продолжиме напред.

Хан: Изборите мора да бидат фер и демократски

МРТ - 26.01.2016

Според Хан, не е важно дали сите ќе учествуваат на изборите, важен е квалитетот на изборниот процес... Изборите треба да бидат фер и демократски, изјави еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан во интервју за бугарскиот весник ...

СДСМ до Хан: Нема квалитетни избори без еднакви можности

Р.С.Европа - 26.01.2016

Опозицискиот СДСМ реагира дека на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да ...

Хан: Изборите да бидат фер и демократски, не е важно дали сите ќе учествуваат

Нетпрес - 26.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за бугарскиот весник „Капитал“ , прашан за политичката криза во Македонија изјави дека одлучувачки е изборите да се случат на фер, транспарентен и демократки начин.

СДСМ: И Хан знае дека дел од обврските од Пржино не се исполнети

Нова ТВ - 26.01.2016

СДСМ му одговори на комесарот Јоханес Хан по негова изјава за бугарскиот весник Капитал во врска со политичката криза во Македонија во која тој рече: - За нас одлучувачко е изборите да се случат на фер, транспарентен и демократски начин.

Хан: Не е важно сите да учествуваат на изборите, туку тие да се фер и демократски

Сител - 26.01.2016

Одлучувачко е изборите во Македонија да бидат фер и демократски, не е важно дали некој ќе ги бојкотира, ова е пораката на Еврокомесарот Јоханес Хан дадена во неговото интервју за Бугарскиот весник Капитал.

Хан:Не е важно сите да учествуваат на изборите важно е изборите да бидат фер и демократски

Алфа - 26.01.2016

Директна порака од еврокомесарот за проширување Хан дека и доколку СДСМ ги бојкотира изборите, тие ќе се случат и најважен ќе биде квалитетот на изборниот процес. Директна порака од еврокомесарот за проширување Хан дека и доколку СДСМ ги бојкотира ...

Хан: Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборите

Либертас - 26.01.2016

Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборите, изјавил во интервју за софиски „Капитал“ еврокомесарот Јоханес Хан, кој учествувал на средбата меѓу бизнисот и бугарската Влада организирана од овој медиум, објави Капитал.

Хан: Не е важно дали сите ќе учествуваат, само изборите да се квалитетни

Точка - 26.01.2016

Еврокомесарот за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, во интервју за бугарскиот весник "Капитал", вели дека не е важно дали сите партии ќе учествуваат на предвремените парламентарни избори во Македонија, закажани за 24 април, туку дека ...

Хан: Важно е изборите да се фер и демократски, а не дали дали сите ќе учествуваат

еМагазин - 26.01.2016

За нас одлучувачко е изборите да се одржат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес. Врз освноа на тоа можеме да ги направиме следните чекори и да продолжиме напред, ...

Хан: Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес

Локално - 26.01.2016

Како очекувате да се развие ситуацијата во Македонија, откако премиерот Никола Груевски поднесе оставка и беше назначен службен кабинет, но опозицијата во лицето на СДСМ одбива да оди на избори во април, бидејќи се сомнева дека тие ќе бидат фер? Што ...

СДСМ: Нема квалитетни избори без еднакви можности за сите

еМагазин - 26.01.2016

На еврокомесарот за проширување Јоханес Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да го дадат својот глас на ...

СДСМ: На Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите

Локално - 26.01.2016

На високиот претставник на ЕУ, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да го ...

Хан: Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборите

Бриф - 26.01.2016

Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборите, изјавил во интервју за софиски „Капитал“ еврокомесарот Јоханес Хан, кој учествувал на средбата меѓу бизнисот и бугарската Влада организирана од овој медиум, објави Капитал.

СДСМ му порача на ХАН: Нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти

Фактор - 26.01.2016

„Нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да го дадат својот глас на изборите“, е пораката која опозициската СДСМ ја упати до еврокомесарот за ...

Не е важно дали сите партии ќе учествуваат во изборот, важен е квалитетот на изборниот процес

Пулс24 - 26.01.2016

ОБСЕ се подготвени да ѝ помагаат на македонската ДИК, ако таа побара помош. Пак ќе речам, за нас одлучувачко е изборите да се случат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот ...

Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес

Вечер Прес - 26.01.2016

За нас одлучувачко е изборите да се случат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес. На оваа основа можеме да правиме следни чекори и да продолжиме напред, вели ...

Хан: За нас е важно изборите да се фер и демократски, а не кој ќе учевствува на нив!

Фактор - 26.01.2016

Како очекувате да се развие ситуацијата во Македонија, откако премиерот Никола Груевски поднесе оставка и беше назначен службен кабинет, но опозицијата во лицето на СДСМ одбива да оди на избори во април, бидејќи се сомнева дека тие ќе бидат фер? Што ...

СДСМ: На Хан мора да му биде јасно дека нема избори без еднакви можности за партиите

Либертас - 26.01.2016

На еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, мора да му биде јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да го ...

Хан: Важно е изборите да се фер и демократски, а не дали сите ќе учествуваат

Денешен - 26.01.2016

За нас одлучувачко е изборите да се одржат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес. Врз освноа на тоа можеме да ги направиме следните чекори и да продолжиме напред, ...

СДСМ: Нема квалитетни избори без еднакви можности

Точка - 26.01.2016

Без целосна реализација на договореното нема услови за фер и регуларен предизборен и изборен процес, реагираат од опозициската СДСМ, на изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан, дека е важно кој ќе учествува на предвремените парламентарни избори, туку ...

Реакција од СДСМ за изјавата на Хан

Пулс24 - 26.01.2016

„На високиот претставник на ЕУ, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан мора да му е јасно дека нема квалитетни избори без еднакви можности за сите политички субјекти рамноправно да учествуваат во изборниот процес и граѓаните слободно да можат да ...

Хан: Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес

Вечер Прес - 26.01.2016

Во интервју за софиски „Капитал" еврокомесарот Јоханес Хан, кој учествуваше на средбата меѓу бизнисот и бугарската Влада организирана од овој медиум, одговори и на две прашања поврзани со политичката криза во Македонија, односно за можниот развој на ...

Хан: Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес

Република - 26.01.2016

Во интервју за софиски „Капитал“ еврокомесарот Јоханес Хан, кој учествуваше на средбата меѓу бизнисот и бугарската Влада организирана од овој медиум, одговори и на две прашања поврзани со политичката криза во Македонија, односно за можниот развој на ...

Важно е изборите да се фер и демократски, а не дали дали сите ќе учествуваат

Идивиди - 26.01.2016

Скопје, 26 јануари 2016 (МИА) - За нас одлучувачко е изборите да се одржат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес.

Хан: Важно е изборите да се фер и демократски, а не дали дали сите ќе учествуваат

Lider - 26.01.2016

За нас одлучувачко е изборите да се одржат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес. Врз освноа на тоа можеме да ги направиме следните чекори и да продолжиме напред, ...

ДПА го потврди учеството на парламентарните избори

Дневник - 25.01.2016

На завчерашната седница на Централното собрание на ДПА беше потврдено учеството на партијата на претстојните парламентарни избори. За претседател на изборниот штаб беше избран Азим Садики, кој ја врши функцијата секретар на партијата.

Николоски ја поздрави одлуката на ПС на СЕ да ги набљудува парламентарните избори на 24.април

Канал5 - 25.01.2016

Пратеникот Александар Николоски денеска во Стразбур ја поздрави одлуката на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПС на СЕ) да ги набљудува парламентарните избори на 24-ти април во Република Македонија.

Николоски ја поздрави одлуката на ПС да ги набљудува изборите на 24. април

Утрински - 25.01.2016

Пратеникот Александар Николоски денеска во Стразбур ја поздрави одлуката на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПС на СЕ) да ги набљудува парламентарните избори на 24-ти април во Република Македонија.

Арсовски: Најважно е на изборите да се победи „ферски“

Нетпрес - 25.01.2016

Создавањето на услови за фер и демократски натпревар и гаранцијата за тоа од меѓународната заедница ќе биде клучниот праметар за тоа во кој правец ќе се движи разрешницата на политичката криза.

Николоски ја поздрави одлуката на ПССЕ за набљудување на изборите

Нетпрес - 25.01.2016

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денес ја поздрави одлуката на ПС на Совет на Европа да ги набљудува парламентарните избори на 24 Април. Тој се обрати во името на Европската народна партија. Ова Собрание е секогаш поврзано со изборите.

Петар Арсовски: Најважно е на изборите да се победи “ферски”

Press24 - 25.01.2016

Создавањето на услови за ферд и демократски натпревар и гаранцијата за тоа од меѓународната заедница ќе биде клучниот праметар за тоа во кој правец ќе се движи разрешницата на политичката криза.

Николоски: ПССЕ одлучи да ги набљудува изборите на 24-ти април

Курир - 25.01.2016

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денес ја поздрави одлуката на ПС на Совет на Европа да ги набљудува парламентарните избори на 24ти Април. Тој се обрати во името на Европската народна партија.

Николоски: ПССЕ одлучи да ги набљудува изборите на 24-ти април

Press24 - 25.01.2016

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денес ја поздрави одлуката на ПС на Совет на Европа да ги набљудува парламентарните избори на 24ти Април. Тој се обрати во името на Европската народна партија.

ПССЕ со своја мисија ќе ги набљудува предвремените избори во Македонија

Макфакс - 25.01.2016

Пратеникот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски обраќајќи се од името на Европската народна партија (EPP), ја поздрави во понеделникот одлуката на ПС на Совет на Европа да ги набљудува вонредните парламентарни избори, кои би требало да ...

Николоски ја поздрави одлуката на ПС на СЕ да ги набљудува парламентарните избори на 24.април

Репортер - 25.01.2016

Пратеникот Александар Николоски денеска во Стразбур ја поздрави одлуката на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПС на СЕ) да ги набљудува парламентарните избори на 24-ти април во Република Македонија.

Николоски ја поздрави одлуката на ПС на СЕ да ги набљудува парламентарните избори на 24.април

Алфа - 25.01.2016

Пратеникот Александар Николоски денеска во Стразбур ја поздрави одлуката на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПС на СЕ) да ги набљудува парламентарните избори на 24-ти април во Република Македонија.

ПССЕ одлучи да ги набљудува изборите на 24-ти април

Вечер Прес - 25.01.2016

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денес ја поздрави одлуката на ПС на Совет на Европа да ги набљудува парламентарните избори на 24ти Април. Тој се обрати во името на Европската народна партија.

Николоски ја поздрави одлуката на ПССЕ да ги набљудува изборите на 24. април

Пулс24 - 25.01.2016

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денес ја поздрави одлуката на ПС на Совет на Европа да ги набљудува парламентарните избори на 24ти април. Тој се обрати во името на Европската народна партија.

Петар Арсовски: Најважно е на изборите да се победи „ферски”

Фактор - 25.01.2016

Создавањето на услови за ферд и демократски натпревар и гаранцијата за тоа од меѓународната заедница ќе биде клучниот праметар за тоа во кој правец ќе се движи разрешницата на политичката криза.

Николоски ја поздрави одлуката на ПС на СЕ да ги набљудува парламентарните избори на 24.април

Денешен - 25.01.2016

Пратеникот Александар Николоски денеска во Стразбур ја поздрави одлуката на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПС на СЕ) да ги набљудува парламентарните избори на 24-ти април во Република Македонија.

Николоски ја поздрави одлуката на ПС на СЕ да ги набљудува парламентарните избори на 24.април

Lider - 25.01.2016

Пратеникот Александар Николоски денеска во Стразбур ја поздрави одлуката на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПС на СЕ) да ги набљудува парламентарните избори на 24-ти април во Република Македонија.