TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Доскоцил: Мораме да се сконцентрираме на Балканот

+инфо - 14.02.2016

Австрискиот министер за одбрана Ханс Петер Доскоцил се заложи за доследно спроведување на граничните контроли, како во Австрија, така и во нејзините соседни држаби, како една од мерките за справување со бегалската криза.

Доскоцил: Мораме да се сконцентрираме на Балканот

Сител - 14.02.2016

Австрискиот министер за одбрана Ханс Петер Доскоцил се заложи за доследно спроведување на граничните контроли, како во Австрија, така и во нејзините соседни држаби, како една од мерките за справување со бегалската криза.

Доскоцил: Мораме да се сконцентрираме на Балканот

Репортер - 14.02.2016

Австрискиот министер за одбрана Ханс Петер Доскоцил се заложи за доследно спроведување на граничните контроли, како во Австрија, така и во нејзините соседни држаби, како една од мерките за справување со бегалската криза.

Доскоцил: Мораме да се сконцентрираме на Балканот

Курир - 14.02.2016

Австрискиот министер за одбрана Ханс Петер Доскоцил се заложи за доследно спроведување на граничните контроли, како во Австрија, така и во нејзините соседни држаби, како една од мерките за справување со бегалската криза.

Шпигл: Се подготвува блокада на „балканската рута“ за бегалците

МКД - 14.02.2016

Унгарија, Полска, Чешка и Словачка се подготвуваат да ја поддржат Македноија која најави затворање на границата со Грција поради напливот на бегалци и емигранти, и со тоа да ја блокираат таканаречената „балканска рута“, пишува германскиот весник ...

Доскоцил: Мораме да се сконцентрираме на Балканот

Република - 14.02.2016

Австрискиот министер за одбрана Ханс Петер Доскоцил се заложи за доследно спроведување на граничните контроли, како во Австрија, така и во нејзините соседни држаби, како една од мерките за справување со бегалската криза.

Нема да дозволиме бегалците да останат на Балканот

Вечер Прес - 14.02.2016

Србија е подготвена за последици од најавеното затворање на австриската граница за бегалците, но нема да дозволи тој проблем да се реши така што тие ќе останат во Западен Балкан, порача шефот на српската дипломатија Србија е подготвена за последици ...

Доскоцил: Мораме да се сконцентрираме на Балканот

Lider - 14.02.2016

Австрискиот министер за одбрана Ханс Петер Доскоцил се заложи за доследно спроведување на граничните контроли, како во Австрија, така и во нејзините соседни држаби, како една од мерките за справување со бегалската криза.

Курц: Ќе се смени удобната позиција на Грција

24 Вести - 13.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека поради одлуката на другите држави да го ограничат прифаќањето бегалци, ќе се смени и позицијата на Грција, за која рече дека досега била многу удобна.

Источна Европа против Меркел - Македонија нов бедем против бегалците

Deutsche Welle - 13.02.2016

Државите од Вишеградската група Унгарија, Полска, Чешка и Словачка сакаат да ја затворат Балканската рута за бегалците. Австрија ја притиска Македонија на евентуално затворање на границите, нудејќи своја помош Онлајн изданието на „Шпигел“ ги ...

Дачиќ: „Србија ќе ги затвори границите ако тоа го направат Словенија и Хрватска“

Deutsche Welle - 13.02.2016

Српскиот министер за надворешни работи во интервју за Дојче веле повикува на единствен пристап на ЕУ во бегалската криза. Ако земји на Балканската рута ги затворат своите граници, Србија ќе биде принудена на истото.

Курц: Ќе се смени удобната позиција на Грција

ТВ21 - 13.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека поради одлуката на другите држави да го ограничат прифаќањето бегалци, ќе се смени и позицијата на Грција, за која рече дека досега била многу удобна.

Курц - Ќе се смени удобната позиција на Грција

Утрински - 13.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека поради одлуката на другите држави да го ограничат прифаќањето бегалци, ќе се смени и позицијата на Грција, за која рече дека досега била многу удобна.

Курц: Ќе се смени удобната позиција на Грција

Нетпрес - 13.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека поради одлуката на другите држави да го ограничат прифаќањето бегалци, ќе се смени и позицијата на Грција, за која рече дека досега била многу удобна.

Курц: Ќе се смени удобната позиција на Грција

+инфо - 13.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека поради одлуката на другите држави да го ограничат прифаќањето бегалци, ќе се смени и позицијата на Грција, за која рече дека досега била многу удобна.

Курц: Ќе се смени удобната позиција на Грција

Алфа - 13.02.2016

Што се однесува на бегалците кои бегаат преку море, тој вели дека најдобро решение би било кога спасувањето не би било врзано со понатамошен транспорт во централна Европа. Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека ...

Курц: Ќе се смени удобната позиција на Грција

Сител - 13.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека поради одлуката на другите држави да го ограничат прифаќањето бегалци, ќе се смени и позицијата на Грција, за која рече дека досега била многу удобна.

Курц: Ќе се смени удобната позиција на Грција

Курир - 13.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека поради одлуката на другите држави да го ограничат прифаќањето бегалци, ќе се смени и позицијата на Грција, за која рече дека досега била многу удобна.

Курц: Ќе се смени удобната позиција на Грција

Локално - 13.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека поради одлуката на другите држави да го ограничат прифаќањето бегалци, ќе се смени и позицијата на Грција, за која рече дека досега била многу удобна.

Курц: Ќе се смени удобната позиција на Грција

Точка - 13.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека поради одлуката на другите држави да го ограничат прифаќањето бегалци, ќе се смени и позицијата на Грција, за која рече дека досега била многу удобна.

Ивица Дачиќ: Започнува голема криза со бегалците на Балканот,Австрија ги затвора границите за 10 дена

Локално - 13.02.2016

Србија е подготвена за справување со последиците од затворањето на австриската граница за бегалци. Но ние нема да дозволиме овој проблем да се решава преку останувањето на бегалците на Западен Балкан.

Ќе се смени удобната позиција на Грција

Денешен - 13.02.2016

– Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека поради одлуката на другите држави да го ограничат прифаќањето бегалци, ќе се смени и позицијата на Грција, за која рече дека досега била многу удобна.

Германија враќа 30 000 имигранти во Австрија

Фактор - 13.02.2016

Илјадници мигранти ќе бидат вратени назад оваа година од Германија во Австрија, ако властите во Берлин продолжат со досегашната стратегија. Нивниот број оваа година може да достигне до 30 000 лица, соопшти во денешниот број кој излегува во Виена ...

Курц: Ќе се смени удобната позиција на Грција

Република - 13.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека поради одлуката на другите држави да го ограничат прифаќањето бегалци, ќе се смени и позицијата на Грција, за која рече дека досега била многу удобна.

Ќе се смени удобната позиција на Грција

Тера - 13.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека поради одлуката на другите држави да го ограничат прифаќањето бегалци, ќе се смени и позицијата на Грција, за која рече дека досега била многу ...

Курц: Ќе се смени удобната позиција на Грција

Идивиди - 13.02.2016

Виена, 13 февруари 2016 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека поради одлуката на другите држави да го ограничат прифаќањето бегалци, ќе се смени и позицијата на Грција, за која рече дека досега била ...

Попоски-Курц: Низ Македонија ќе поминат толку мигранти колку што ќе примат земјите од ЕУ

Канал5 - 12.02.2016

Секој треба да си ја направи својата работа во својот дел и на своја територија за да можеме да имаме резултат кој ќе обезбеди хуман третман, но и безбедна и сигурна ситуација во однос на справување со мигрантската криза, се согласиле на денешната ...

Попоски-Курц: Низ Македонија ќе поминат толку мигранти колку што ќе примат земјите од ЕУ

Вест - 12.02.2016

Секој треба да си ја направи својата работа во својот дел и на своја територија за да можеме да имаме резултат кој ќе обезбеди хуман третман, но и безбедна и сигурна ситуација во однос на справување со мигрантската криза, се согласиле на денешната ...

Попоски-Курц - Низ Македонија ќе поминат толку мигранти колку што ќе примат земјите од ЕУ

Утрински - 12.02.2016

Секој треба да си ја направи својата работа во својот дел и на своја територија за да можеме да имаме резултат кој ќе обезбеди хуман третман, но и безбедна и сигурна ситуација во однос на справување со мигрантската криза, се согласиле на денешната ...

Попоски: Од ЕУ зависи колку мигранти ќе минуваат низ РМ

Фокус - 12.02.2016

Колку мигранти ќе влезат во Македонија, зависи од тоа колку мигранти ќе бидат примени во земјите-членки на Унијата, изјави шефот на македонската дипломатија по средбата со австрискиот колега Курц.

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

Канал5 - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Курц: Ако треба ќе се отворат бегалски кампови во Македонија

24 Вести - 12.02.2016

Ако има потреба, ќе се отворат бегалски кампови во Македонија, порача Австрискиот Министер за надворешни работи Себастијан Курц, кој е во посета на земјава. Шефот на Македонската дипломатија, посочувајки дека до сега Македонија се справува со ...

Австрија бара подготвеност за затворање на границата

Deutsche Welle - 12.02.2016

Австрија бара Македонија да биде подготвена да ја затвори границата за бегалците, откако во таа земја ќе се исполни квотата за нивен прием. Виена ќе испраќа и војници во Македонија. Македонија мора целосно да биде подготвена да го стопира влезот на ...

Курц: Mакедонија да биде подготвена да го сопре приливот на мигранти

24 Вести - 12.02.2016

Ако има потреба, ќе се отворат повеќе прифатни центри во Македонија, порача австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, кој е во посета на земјава. Шефот на македонската дипломатија, посочувајки дека до сега Македонија се справува со ...

Курц: Ако треба, Австрија ќе ги затвори границите за мигрантите

Канал5 - 12.02.2016

Мигрантската криза главна тема на средбата Поповски – Курц. Македонија ќе дозволи влез на онолку мигранти колку ќе примат земјите членки на Европската унија, рече министерот за надворешни работи на Македонија Поповски по средбата со австрискиот ...

Попоски: Да бидеме на чисто - во Македонија газди се македонските власти

Алсат-М - 12.02.2016

Годинава низ територијата на Македонија ќе биде дозволено да поминат онолку бегалци колку што Европската Унија е подготвена да прими. Нови кампови за прифаќање на бегалците може да бидат отворени само ако така одлучат македонските власти.

Колку мигранти ќе прими ЕУ толку ќе влезат во Македонија

Вест - 12.02.2016

Македонија да се подготви комплетно да го стопира влезот на мигрантите на границата со Грција. Ова го договорија македонскиот и австрискиот министер за надворешни работи Никола Попоски и Себастијан Курц, по одлуката на Австрија во 2016 да прими ...

Попоски: Подготвени сме за соочување со бранот бегалци

ТВ21 - 12.02.2016

Земјите кои се дел од балканската рута и земјите каде бегалците од Блискиот Исток наоѓаат прибежиште, ќе се координираат меѓу себе за донесените одлуки во врска со бранот на бегалци. Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц ...

Попоски: Ние сме газди на нашата територија

Утрински - 12.02.2016

Слободанка Јовановска Во Македонија ќе влезат толку мигранти колку што ќе примат земјите членки на Европската унија - порача вчера шефот на дипломатијата Никола Попоски, по средбата со неговиот колега, Австриецот Себастијан Курц.

Низ Македонија нема да поминат повеќе мигранти отколку што може да прими ЕУ

Алсат-М - 12.02.2016

Секој треба да си ја направи својата работа во својот дел и на своја територија за да можеме да имаме резултат кој ќе обезбеди хуман третман, но и безбедна и сигурна ситуација во однос на справување со мигрантската криза, се согласиле на денешната ...

Попоски-Курц: Низ Македонија ќе поминат толку мигранти колку што ќе примат земјите од ЕУ

Телма - 12.02.2016

Секој треба да си ја направи својата работа во својот дел и на своја територија за да можеме да имаме резултат кој ќе обезбеди хуман третман, но и безбедна и сигурна ситуација во однос на справување со мигрантската криза, се согласиле на денешната ...

Попоски-Курц: Низ Македонија ќе поминат толку мигранти колку што ќе примат земјите од ЕУ

ТВ21 - 12.02.2016

Секој треба да си ја направи својата работа во својот дел и на своја територија за да можеме да имаме резултат кој ќе обезбеди хуман третман, но и безбедна и сигурна ситуација во однос на справување со мигрантската криза, се согласиле на денешната ...

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

ТВ21 - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

Телма - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

Утрински - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Низ Македонија ќе поминат толку мигранти колку што ќе примат земјите од ЕУ

Дневник - 12.02.2016

Секој треба да си ја направи својата работа во својот дел и на своја територија за да можеме да имаме резултат кој ќе обезбеди хуман третман, но и безбедна и сигурна ситуација во однос на справување со мигрантската криза, се согласиле на денешната ...

Попоски-Курц: Австрија ќе ја затвори границата, Македонија ќе треба да ги стопира бегалците ГАЛЕРИЈА

+инфо - 12.02.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, по денешната средба со неговиот австриски колега, Себастијан Курц, рече дека во 2016 година низ Македонија ќе транзитираат стриктно толку бегалци колку што земјите од ЕУ ...

Шефот на австриската дипломатија во Македонија

Р.С.Европа - 12.02.2016

Шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Македонија. Тој, меѓу другото ќе има средба со македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски.

Курц во посета на Македонија

Нетпрес - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Денеска Курц во Скопје, главна тема бегалците

МКД - 12.02.2016

Себастијан Курц, сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Австрискиот министер ќе има средба со македонскиот министер за надворешни работи ...

Шефот на австриската дипломатија, Курц денес во посета на Македонија

Капитал - 12.02.2016

Министерот за надворешени работи на Австрија, Себастијан Курц, надворешни ќе престојува во работна посета на Република Македонија, како дел од неговата балканската турнеја. Според најавите, Курц ќе има средба со македонскиот министер за надворешни ...

Што носи Себастијан Курц во Македонија?

Нова ТВ - 12.02.2016

Шефот на австриската диплoматија Себастија Курц денес во Македонија доаѓа во потрага по решение за бегалската криза. Но се уште не е сосема јасно со каков предлог доаѓа Курц: дали ќе се залага за позицијата на Германија, Холандија и Франција или пак ...

Курц- Попоски: Поддршка за справување со бегалската криза

МРТ - 12.02.2016

Шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц посочил дека неговата земја останува пријател и поддржувач на Македонија кон нејзиниот пат во Европската Унија... Шефот на австриската дипломатија Себајстијан Курц денеска е во Скопје.

Австрија ќе ја затвори границата, Македонија ќе треба да ги стопира бегалците

Нова ТВ - 12.02.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, по денешната средба со неговиот австриски колега, Себастијан Курц, рече дека во 2016 година низ Македонија ќе транзитираат стриктно толку бегалци колку што земјите од ЕУ ...

Попоски-Курц: Низ Македонија ќе поминат толку мигранти колку што ќе примат земјите од ЕУ

Сител - 12.02.2016

Секој треба да си ја направи својата работа во својот дел и на своја територија за да можеме да имаме резултат кој ќе обезбеди хуман третман, но и безбедна и сигурна ситуација во однос на справување со мигрантската криза, се согласиле на денешната ...

Попоски - Kурц: Австрија ќе испрати опрема, војска и полиција на македонската граница (ФОТО)

МКД - 12.02.2016

Австрија за месец-два ќе ја исполни квотата за годинава за прием на 37.500 бегалци и ќе ја затвори границата. Ние сме подготвени во Македонија да испратиме опрема, војска и полиција за да помогнеме во справувањето со бегалската криза, рече ...

Средба Попоски-Курц: Низ Македонија ќе минат мигранти колку што ќе примат земјите од ЕУ

Press24 - 12.02.2016

Секој треба да си ја направи својата работа во својот дел и на своја територија за да можеме да имаме резултат кој ќе обезбеди хуман третман, но и безбедна и сигурна ситуација во однос на справување со мигрантската криза, се согласиле на денешната ...

Курц – Бегалски кампови на грчко-македонската граница

Р.С.Европа - 12.02.2016

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц денеска најави можност за затворање на македонската граница кон Грција и отворање на бегалски кампови на границата. Можност за затворање на македонската граница за мигрантите и отворање на ...

Попоски - Курц: Австриската политика за примање на бегалците ќе ја одреди и македонската за пропуштање на оние кои ...

Макфакс - 12.02.2016

Македонската политика во однос на пропуштањето на бегалците кои транзитираат низ земјата ќе биде во тесна координација со австриската политика во однос на ова прашање, најавија во петокот шефовите на дипломатиите на Македонија и Австрија, Никола ...

Курц: Ако треба ќе се отворат бегалски кампови во Македонија и Грција

Капитал - 12.02.2016

Ако има потреба и голем број на бегалци можно е да се отворат дополнителни бегалски кампови и прифатни центри во Македонија и во Грција, каде што ќе мора да се задржат бегалците. Тоа ќе зависи од политиките кои ќе ги водат земјите кои се целна ...

Попоски-Курц: Низ Македонија ќе поминат толку мигранти колку што ќе примат земјите од ЕУ

Репортер - 12.02.2016

Секој треба да си ја направи својата работа во својот дел и на своја територија за да можеме да имаме резултат кој ќе обезбеди хуман третман, но и безбедна и сигурна ситуација во однос на справување со мигрантската криза, се согласиле на денешната ...

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

А1 On - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

+инфо - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Низ Македонија ќе поминат толку мигранти колку што ќе прими ЕУ

МРТ - 12.02.2016

„Австрија годинава е подготвена да прими 37.500 бегалци, по што ќе биде принудена да ги стопира бегалците. Македонија треба да се подготвува за ваквото сценарио“- оваа порака ја испрати австрискиот шеф на дипломатијата, Себастијан Курц, по средбата ...

Попоски – Курц: Поддршка за справување со бегалската криза

Нетпрес - 12.02.2016

Шефот на австриската дипломатија Себајстијан Курц во рамки на балканската турнеја денеска престојува во Скопје. Тој оствари работна средба со македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски.

Курц: Австрија ги затвора границите, подгответе се да го спречите движењето на бегалците кон Европа

Сител - 12.02.2016

Австрија за неколку месеци ќе ја затвори границата за мигранти бидејќи ќе го исполни лимитот од 37.500 примени бегалци за 2016 година. Шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц упати предупредување до Македонија да биде подготвена за тој ...

Курц: Македонија да биде подготвена за целосно затворање на границата

Алфа - 12.02.2016

Македонија треба да биде подготвена да ја затвори границата, но и да отвори прифатни кампови за беглаците, порача шефот на австриската дипломатија, кој денеска ги информираше македонските власти да бидат подготвени за одлуката на Австрија да ја ...

ИМА САМО 29 ГОДИНИ: Министерот по кој лудуваат жените (ФОТО)

Телеграф - 12.02.2016

Секаде каде што Курц ќе се појави предизвикува внимание.Негов заштитен знак се елегантните костуми кои ги носи како и залижаната коса Себастијан Курц во моментов е еден од најпопуларните политичари во Европа . Доаѓа од Австрија и има само 29 години .

На македонската граница ќе можат да патролираат странски полицајци, но не и странска војска

МКД - 12.02.2016

Вечерва во Минхен македонскиот претседател Ѓорге Иванов ќе има средба со министерот за одбрана на Австрија на тема мигрантско-бегалска криза. Денеска шефот на австриската дипломатија во Скопје порача дека неговата земја е подготвена во Македонија да ...

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

Репортер - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

Нова ТВ - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Дачиќ: Нема да дозволиме бегалците да останат на Балканот

+инфо - 12.02.2016

Србија е подготвена за последици на најавеното затворање на австриската граница за бегалците, но нема да дозволи тој проблем да се реши така што ќе останат во Западен Балкан, порача денеска шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ, јави Танјуг.

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

Алфа - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија ...

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

Курир - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

(ВИДЕО) Курц најави бегалски кампови и во Македонија

Репортер - 12.02.2016

Ако има потреба, ќе се отворат бегалски кампови во Македонија, порача Австрискиот Министер за надворешни работи Себастијан Курц, кој е во посета на земјава. Шефот на Македонската дипломатија, посочувајки дека до сега Македонија се справува со ...

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

Сител - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Попоски: Да бидеме на чисто – Во Македонија газди се македонските власти

Репортер - 12.02.2016

Годинава низ територијата на Македонија ќе биде дозволено да поминат онолку бегалци колку што Европската Унија е подготвена да прими. Нови кампови за прифаќање на бегалците може да бидат отворени само ако така одлучат македонските власти.

Дачиќ: Нема да дозволиме бегалците да останат на Балканот

Сител - 12.02.2016

Србија е подготвена за последици на најавеното затворање на австриската граница за бегалците, но нема да дозволи тој проблем да се реши така што ќе останат во Западен Балкан, порача денеска шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ, јави Танјуг.

„Нема да дозволиме бегалците да останат на Балканот“

Press24 - 12.02.2016

Србија е подготвена за последици на најавеното затворање на австриската граница за бегалците, но нема да дозволи тој проблем да се реши така што ќе останат во Западен Балкан, порача денеска шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ, јави Танјуг.

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

МРТ - 12.02.2016

Разговорите меѓу македонскиот и австрискиот шеф на дипломатијата, соопшти МНР, се очекува да бидат фокусирани на мигрантско-бегалската криза, македонско-австриските односи и регионалната соработка.

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

Денешен - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Денеска Курц во Скопје, главна тема бегалците

Тера - 12.02.2016

Себастијан Курц, сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија денеска ќе престојува во работна посета на Република ...

Бегалски кампови и во Македонија

еМагазин - 12.02.2016

Австрија во следните неколку недели или месеци ќе го достигне лимитот за прием на бегалци за годинава (37.500) и ќе ја затвори границата, изјави шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц, на заедничката прес-конференција со министерот за ...

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

Бриф - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Курц во Македонија

Локално - 12.02.2016

Курц по рутата на бегалците пристигува во Македонија Шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Македонија. Тој, меѓу другото ќе има средба со македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски.

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

Република - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Курц: Ако има потреба, ќе се отворат бегалски кампови во Македонија

Локално - 12.02.2016

Австрија во следните неколку недели или месеци ќе го достигне лимитот за прием на бегалци за годинава (37.500) и ќе ја затвори границата, изјави шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц, на заедничката прес-конференција со министерот за ...

Попоски – Курц: Поддршка за справување со бегалската криза

Точка - 12.02.2016

Шефот на австриската дипломатија Себајстијан Курц во рамки на балканската турнеја денеска престојува во Скопје. Тој оствари работна средба со македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски.

Прашањето со мигрантите главна тема на средбата Поповски – Курц

Локално - 12.02.2016

На денешната средба меѓу македонскиот министер за надворешни работи, Никола Поповски и неговиот австриски колега Себастијан Курц, се разгледани прашањата за мигрантската криза и плановите на ЕУ за нејзино менаџирање.

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

Вечер Прес - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Низ Македонија ќе поминат толку мигранти колку што ќе примат земјите од ЕУ

Денешен - 12.02.2016

Секој треба да си ја направи својата работа во својот дел и на своја територија за да можеме да имаме резултат кој ќе обезбеди хуман третман, но и безбедна и сигурна ситуација во однос на справување со мигрантската криза, се согласиле на денешната ...

Попоски: Македонија ќе пушти толку мигранти колку што ЕУ ќе прими!

Вечер Прес - 12.02.2016

Мерките кои ќе ги преземаме ќе бидат одраз на одлуките кои ќе се носат во Германија, Австрија и другите земјите-членки на ЕУ кои се крајна дестинација на мигрантите, рече шефот на македонската дипломатија Австрија досега има примено 90 илјади ...

Курц: Ако има потреба, ќе се отворат бегалски кампови во Македонија

Либертас - 12.02.2016

Австрија во следните неколку недели или месеци ќе го достигне лимитот за прием на бегалци за годинава (37.500) и ќе ја затвори границата, изјави шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц, на заедничката прес-конференција со министерот за ...

Курц во работна посета на Македонија

Пулс24 - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Како што е најавено, за време на посетата министерот Курц ќе има средба со ...

Дачиќ: Нема да дозволиме бегалците да останат на Балканот

Локално - 12.02.2016

Србија е подготвена за последици на најавеното затворање на австриската граница за бегалците, но нема да дозволи тој проблем да се реши така што ќе останат во Западен Балкан, порача денеска шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ.

Попоски-Курц: Низ Македонија ќе поминат толку мигранти колку што ќе примат земјите од ЕУ

Република - 12.02.2016

Секој треба да си ја направи својата работа во својот дел и на своја територија за да можеме да имаме резултат кој ќе обезбеди хуман третман, но и безбедна и сигурна ситуација во однос на справување со мигрантската криза, се согласиле на денешната ...

Курц: Австрија веројатно ќе ја затвори границата, Македонија да биде спремна!

Фактор - 12.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц и порача на Македонија да биде спремна „целосно да го запре“ приливот на бегалци долж својата јужна граница со Грција, предупредувајќи дека наверојатно Виена ќе го направи истото на своите ...

Попоски-Курц: Низ Македонија ќе поминат толку мигранти колку што ќе примат земјите од ЕУ

Lider - 12.02.2016

Секој треба да си ја направи својата работа во својот дел и на своја територија за да можеме да имаме резултат кој ќе обезбеди хуман третман, но и безбедна и сигурна ситуација во однос на справување со мигрантската криза, се согласиле на денешната ...

Шефот на австриската дипломатија Курц во посета на Македонија

Идивиди - 12.02.2016

Скопје, 12 февруари 2016 (МИА) - Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија.

Австрискиот министер Себастијан Курц денеска во Македонија

Lider - 12.02.2016

Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастијан Курц денеска престојува во работна посета на Република Македонија. Домаќин е министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Низ Македонија ќе поминат толку мигранти колку што ќе примат земјите од ЕУ

Идивиди - 12.02.2016

Скопје, 12 февруари 2016 (МИА) - Секој треба да си ја направи својата работа во својот дел и на своја територија за да можеме да имаме резултат кој ќе обезбеди хуман третман, но и безбедна и сигурна ситуација во однос на справување со мигрантската ...

Словенечка амбасада: Нема договор за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија

Канал5 - 11.02.2016

Амбасадата на Република Словенија во врска информациите во некои медиуми за заеднички превоз на мигранти од Македонија до австриската граница односно до Австрија, денеска соопшти дека на состанокот на директорите на полициите на Словенија, Австрија, ...

Словенечка амбасада: Нема договор за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија

ТВ21 - 11.02.2016

Амбасадата на Република Словенија во врска информациите во некои медиуми за заеднички превоз на мигранти од Македонија до австриската граница односно до Австрија, денеска соопшти дека на состанокот на директорите на полициите на Словенија, Австрија, ...

Нема договор за заеднички превоз на мигранти до Австрија

Алсат-М - 11.02.2016

Амбасадата на Словенија, во врска со информациите во некои медиуми за заеднички превоз на мигранти од Македонија до австриската граница, односно до Австрија, денеска соопшти дека на состанокот на директорите на полициите на Словенија, Австрија, ...

Курц во убедувачка мисија во Македонија

Deutsche Welle - 11.02.2016

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц е на турнеја низ Балканот со цел да ги убеди Србија и Македонија околу планот за заштита на границите на Македонија со војници и полицајци од ЕУ.

Курц: После Австрија, и другите земји ќе ги запрат бегалците

А1 On - 11.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц денеска во Тирана изрази очекување дека откако Австрија ќе ги затвори своите граници за бегалците, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија, исто така ќе ги запрат мигрантите.

Словенечка амбасада: Нема договор за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија

Сител - 11.02.2016

Амбасадата на Република Словенија во врска информациите во некои медиуми за заеднички превоз на мигранти од Македонија до австриската граница односно до Австрија, денеска соопшти дека на состанокот на директорите на полициите на Словенија, Австрија, ...

Нема договор за заеднички превоз на мигранти до Австрија

Р.С.Европа - 11.02.2016

Амбасадата на Словенија, во врска со информациите во некои медиуми за заеднички превоз на мигранти од Македонија до австриската граница, односно до Австрија, денеска соопшти дека на состанокот на директорите на полициите на Словенија, Австрија, ...

Курц: После Австрија, и другите земји ќе ги затворат границите за бегалците

Нетпрес - 11.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц денеска во Тирана изрази очекување дека откако Австрија ќе ги затвори своите граници за бегалците, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија, исто така ќе ги запрат мигрантите.

Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц утре во посета на Македонија

Press24 - 11.02.2016

Во работна посета на Република Македонија утре ќе допатува сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија, Себастиjан Курц, во чии рамки ќе оствари средба со министерот за надворешни работи, Никола Попоски.

Курц: Балканот да ги затвори границите

Нова ТВ - 11.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц очекува дека откако Австрија ќе ги затвори границите за бегалците, истото да го направат Словенија, Србија, Хрватска и Македонија.

Курц: После Австрија, и другите земји ќе ги запрат бегалците

Репортер - 11.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц денеска во Тирана изрази очекување дека откако Австрија ќе ги затвори своите граници за бегалците, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија, исто така ќе ги запрат мигрантите.

Словенечка амбасада: Нема договор за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија

А1 On - 11.02.2016

Амбасадата на Република Словенија во врска информациите во некои медиуми за заеднички превоз на мигранти од Македонија до австриската граница односно до Австрија, денеска соопшти дека на состанокот на директорите на полициите на Словенија, Австрија, ...

Курц: Очекувам земјите од Балканот за ги затворат границите за бегалците

Капитал - 11.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц очекува дека откако Австрија ќе ги затвори границите за бегалците, истото да го направат Словенија, Србија, Хрватска и Македонија.

Европа и натаму раштимано за бегалците

МКД - 11.02.2016

Словенија е согласна со тоа за бегалците на балканската рута да се издава еден унифициран идентификациски документ на македонско-грчката граница со кој тие ќе може да патуваат до посакуваната дестинација.

Словенечка амбасада: Нема договор за заеднички превоз на мигрантите

+инфо - 11.02.2016

Словенечката амбасада во Скопје преку соопштение информира дека на состанокот на директорите на полициите на Словенија, Австрија, Хрватска, Србија и Македонија во Скопје до дошло до договор за заеднички превози на мигрантите од Македонија до ...

Словенечка амбасада: Нема договор за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија

Курир - 11.02.2016

Амбасадата на Република Словенија во врска информациите во некои медиуми за заеднички превоз на мигранти од Македонија до австриската граница односно до Австрија, денеска соопшти дека на состанокот на директорите на полициите на Словенија, Австрија, ...

Нема договор за заеднички превоз на мигранти од Македонија

МРТ - 11.02.2016

Словенечката амбасада соопшти дека на состанокот на директорите на полициите на земјите од регионот до таков договор не дошло... Во врска со написите во одредени македонски медиуми за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија, ...

Словенечка амбасада: Нема договор за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија

Капитал - 11.02.2016

Нема договор за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија, соопшти амбасадата на Словенија, повикувајќи се на заклучоците од состанокот на директорите на полициите на Словенија, на Австрија, на Хрватска, на Србија и на Македонија, ...

Шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц во петок во Македонија

Макфакс - 11.02.2016

Австрискиот министер за надворешни работи Себастиjан Курц во петок ќе престојува во посета на Македонија, во чии рамки ќе оствари средба со министерот за надворешни работи, Никола Попоски.

Курц утре во Скопје

+инфо - 11.02.2016

Утре во посета во Скопје доаѓа сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Себастиjан Курц. Ова е дел од неговата турнеја низ земјите од западен Балкан на која главна тема е бегалската криза.

Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц утре во посета на Македонија

Курир - 11.02.2016

Во работна посета на Република Македонија утре ќе допатува сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија, Себастиjан Курц, во чии рамки ќе оствари средба со министерот за надворешни работи, Никола Попоски.

Нема договор за директен железнички превоз на бегалците од Гевгелија до Австрија

Сител - 11.02.2016

Нема договор за заеднички превоз на мигрантите од Македонија до австриската граница тврди амбасадата на Словенија во Македонија. На состанокот на директорите на полициите од Словенија, Австрија, Хрватска, Србија и Македонија во Скопје не бил ...

Словенечка амбасада: Нема договор за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија

Репортер - 11.02.2016

Амбасадата на Република Словенија во врска информациите во некои медиуми за заеднички превоз на мигранти од Македонија до австриската граница односно до Австрија, денеска соопшти дека на состанокот на директорите на полициите на Словенија, Австрија, ...

Себастијан Курц утре во посета на Македонија

Пулс24 - 11.02.2016

Во работна посета на Република Македонија утре ќе допатува сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија, Себастиjан Курц, во чии рамки ќе оствари средба со министерот за надворешни работи, Никола Попоски.

Словенечка амбасада: Нема договор за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија

еМагазин - 11.02.2016

Амбасадата на Република Словенија во врска информациите во некои медиуми за заеднички превоз на мигранти од Македонија до австриската граница односно до Австрија, денеска соопшти дека на состанокот на директорите на полициите на Словенија, Австрија, ...

Словенечка амбасада: Немаме договор за заеднички превоз на мигрантите!?

Локално - 11.02.2016

Словенечката амбасада во Скопје преку соопштение информира дека на состанокот на директорите на полициите на Словенија, Австрија, Хрватска, Србија и Македонија во Скопје не дошло воопшто до договор за заеднички превози на мигрантите од Македонија до ...

Курц: После Австрија, и другите земји ќе ги запрат бегалците

Точка - 11.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц денеска во Тирана изрази очекување дека откако Австрија ќе ги затвори своите граници за бегалците, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија, исто така ќе ги запрат мигрантите.

Шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц во петок во Македонија

Точка - 11.02.2016

Австрискиот министер за надворешни работи Себастиjан Курц во петок ќе престојува во посета на Македонија, во чии рамки ќе оствари средба со министерот за надворешни работи, Никола Попоски.

Словенечка амбасада: Нема договор за заеднички превоз на мигранти од Македонија до Австрија

Денешен - 11.02.2016

Амбасадата на Република Словенија во врска информациите во некои медиуми за заеднички превоз на мигранти од Македонија до австриската граница односно до Австрија, денеска соопшти дека на состанокот на директорите на полициите на Словенија, Австрија, ...

Австрија воведува дневни квоти, Курц во мисија за затворање на границите

Вечер Прес - 11.02.2016

Австриските власти почнаа да дејствуваат самостојно и не се координира со Брисел. Намерата на ЕУ е јасна, бегалците по секоја цена мора да се држат што подалеку од границите на Унијата, а за тоа им е потребна Македонија Словенија и Австрија кои само ...

Со воз од македонската граница мигрантите директно во Австрија

Дневник - 10.02.2016

Хрватска ќе го затвори кампот за бегалците во Славонски Брод, па мигрантите сега нема да мора воопшто да се задржуваат на хрватска територија, јавуваат хрватските медиуми, пренесувајќи изјава на министерот за внатрешни работи, Влахо Орепиќ .

Разногласија долж балканската рута – како ќе транзитираат мигрантите?

Канал5 - 10.02.2016

Разногласија околу начинот на транспорт на мигрантите долж балканската рута. Словенија и Австрија категорично ја демантираа Хрватска, која вчера соопшти дека во иднина мигрантите од Македонија директно ќе бидат транспортирани во Австрија со возови, ...

Неизвесно е кога ќе стартува директниот воз за мигрантите

Утрински - 10.02.2016

Неизвесно е дали и кога ќе започне имплементирањето на вторничната најава од Загреб дека возот со бегалци, кој ќе се полни кај Гевгелија, нема да сопира се до границата со Австрија. Извори од македонското Министерство за внатрешни работи, кои беа ...

Трезор: Македонија не може сама

Утрински - 10.02.2016

Благодарни сме за соработката oколу бегалците Себастијан Курц Бегалската криза е проблем за сите земји-членки на ЕУ и за земјите од Западен Балкан, па затоа мора да работиме заедно, пред се' за да се спречи неконтролираниот прилив на економски ...

Курц - Новата маршрута на мигрантите може ќе поминува низ Црна Гора

Утрински - 10.02.2016

Новата маршрута на мигрантите може да поминува низ Црна Гора, изјави денеска во Подгорица шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц на прес-конференцијата со црногорскиот колега Игор Лукшиќ.

Курц: Новата маршрута на мигрантите може ќе поминува низ Црна Гора

А1 On - 10.02.2016

Новата маршрута на мигрантите може да поминува низ Црна Гора, изјави денеска во Подгорица шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц на прес-конференцијата со црногорскиот колега Игор Лукшиќ.

Курц: Новата маршрута на мигрантите може да поминува низ Црна Гора

Нетпрес - 10.02.2016

Новата маршрута на мигрантите може да поминува низ Црна Гора, изјави денеска во Подгорица шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц на прес-конференцијата со црногорскиот колега Игор Лукшиќ, пренесува МИА .

Блиц: Курц доаѓа на Балканот за да соопшти лоши вести

Нова ТВ - 10.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц денеска при посета на Црна Гора, во Подгорица изјави дека во случај Австрија да ги затвори границите земјата може да се соочи со мигрантска криза и со хаосот што таа го носи со себе.

Курц: После Австрија, и другите земји ќе ги запрат бегалците

+инфо - 10.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц денеска во Тирана изрази очекување дека откако Австрија ќе ги затвори своите граници за бегалците, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија, исто така ќе ги запрат мигрантите.

Курц: Новата маршрута на мигрантите може ќе поминува низ Црна Гора

Репортер - 10.02.2016

Новата маршрута на мигрантите може да поминува низ Црна Гора, изјави денеска во Подгорица шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц на прес-конференцијата со црногорскиот колега Игор Лукшиќ.

Курц: Новата маршрута на мигрантите може ќе поминува низ Црна Гора

Локално - 10.02.2016

Новата маршрута на мигрантите може да поминува низ Црна Гора, изјави денеска во Подгорица шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц на прес-конференцијата со црногорскиот колега Игор Лукшиќ.

Курц: После Австрија, и другите земји ќе ги запрат бегалците

Локално - 10.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц денеска во Тирана изрази очекување дека откако Австрија ќе ги затвори своите граници за бегалците, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија, исто така ќе ги запрат мигрантите.

Курц: После Австрија, и другите земји ќе ги запрат бегалците

Денешен - 10.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц денеска во Тирана изрази очекување дека откако Австрија ќе ги затвори своите граници за бегалците, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија, исто така ќе ги запрат мигрантите.

Курц: После Австрија, и другите земји ќе ги запрат бегалците

Lider - 10.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц денеска во Тирана изрази очекување дека откако Австрија ќе ги затвори своите граници за бегалците, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија, исто така ќе ги запрат мигрантите.

Курц: Новата маршрута на мигрантите може ќе поминува низ Црна Гора

Lider - 10.02.2016

Новата маршрута на мигрантите може да поминува низ Црна Гора, изјави денеска во Подгорица шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц на прес-конференцијата со црногорскиот колега Игор Лукшиќ.

Директна линија за мигрантите од Гевгелија до Виена

Утрински - 09.02.2016

Горан Адамовски Возовите што пренесуваат бегалци по „Балканската рута“ повеќе нема да запираат во секоја од земјите, туку ќе добијат директна линија од Гевгелија до Виена. Државите кои се најзасегнати од најголемата бегалска криза по Втората светска ...

Курц - Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Утрински - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Телма - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Дневник - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија .

Мигрантите директно од Гевгелија до Виена

Телма - 09.02.2016

Мигрантите од Сирија откако ќе бидат регистрирани во центрите на македонската граница ќе патуваат директно со воз од Гевгелија до австриската граница. Овој нов режим бил договорен минатата недела во Скопје меѓу претставниците на полициите од земјите ...

Грчките медиуми: Европските дипломати се повеќе за зајакнување на македонско-грчката граница

Телма - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија“ против мигрантите во ...

Грчки медиуми: Европските дипломати се повеќе за зајакнување на македонско-грчката граница

ТВ21 - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија“ против мигрантите во ...

Грчки медиуми: Европските дипломати се повеќе за зајакнување на македонско-грчката граница

Канал5 - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија“ против мигрантите во ...

„Катимерини“: Европските дипломати се за зајакнување на македонско-грчката граница

Дневник - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија“ против мигрантите во ...

Грчки медиуми: Европските дипломати се повеќе за зајакнување на македонско-грчката граница

Нетпрес - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија“ против мигрантите во ...

Грчки медиуми: Европските дипломати се повеќе за зајакнување на македонско-грчката граница

Курир - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија“ против мигрантите во ...

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Press24 - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Сител - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Грчки медиуми: Европските дипломати се повеќе за зајакнување на македонско-грчката граница

Сител - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија“ против мигрантите во ...

Курц, Заоралек и Хан во наредните 10 дена во посета на Македонија

Правдико - 09.02.2016

Австрискиот и чешкиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц и Љубомир Заоралек, оваа недела ќе ја посетат Македонија, каде главен фокус ќе им биде бегалската криза. Посетата на Курц во Македонија е дел од неговата турнеја на земјите од ...

Курц: ЕУ е подготвена да им помогне на Македонија и Србија да го намалат бројот на бегалците

МРТ - 09.02.2016

Во рамките на турнејата низ земјите на Западен Балкан, австрискиот министер за надворешни работи, в петок е во посета на Македонија. Можна е промена на состојбата со бегалската криза. Европската унија е подготвена да им помогне на Македонија и на ...

Нови правила за бегалците, Македонија станува главната раскрсница на нивниот пат за Европа

МКД - 09.02.2016

Хрватска ќе го затвори кампот за бегалците во Славонски брод, па мигрантите сега нема да можат воопшто да се задржуваат на хрватска територија, најави утрово хрватскиот министер за внатрешни работи Влахо Орепиќ.

Австрија е подготвена да им помогне на Македонија и Србија во редуцирање на мигрантскиот бран

МРТ - 09.02.2016

Виена ќе прими само 37.500 мигранти годинава и е подготвена да им помогне на Србија и Македонија во редуцирање на мигрантскиот бран. Целта на Австрија според Курц- покрај национални мерки е воспоставување соработка со другите земји бидејќи Грција ...

Стапува во сила нов режим на превоз и сместување на мигрантите низ Балканот

Сител - 09.02.2016

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц денеска најави дека неговата земја значително ќе го намали приемот на бегалци во однос на минатата година, а Хрватска соопшти дека во земјите од регионот стапува во сила новиот режим на ...

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Курир - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Европски дипломати во Македонија гледаат спас за запирање на мигрантскиот бран

Алфа - 09.02.2016

Ставот на повеќе европски држави дека јужната граница на Шенген-зоната, во Грција, е незаштитена ја раздвижи европската дипломатија. Земјава утре ќе ја посети шефот на чешката дипломатија, за два дена по него истото да го направи и неговиот ...

Словенија негира дека мигрантите од Македонија директно ќе се префрлаат во Австрија

Макфакс - 09.02.2016

Словенија во вторникот ја демантираше веста дека државите на балканската мигрантска рута постигнале договор според кој мигрантите од Македонија директно со возови ќе се префрлале во Австрија и дека ќе се затворат мигрантските центри во Словенија.

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Р.С.Европа - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ денеска изјави дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците, и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

А1 On - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Курц објави твит на кирилица

Макфакс - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, кој престојува во дводневна посета на Белград, објави твит на српски јазик и кирилица. Тој по состанокот на српскиот премиер Александар Вучиќ на својот профил на социјалната мрежа на ...

Курц низ Балканот со план за запирање на бегалците на грчко-македонска граница

Нова ТВ - 09.02.2016

На заедничката прес-конференција со шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц во Белград, Дачиќ нагласи дека мигрантите не можат да бидат стационирани во Србија. Курц рече дека целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница, ...

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Репортер - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

(ВИДЕО) Телма: Мигрантите директно од Гевгелија до Виена

Репортер - 09.02.2016

Мигрантите од Сирија откако ќе бидат регистрирани во центрите на македонската граница ќе патуваат директно со воз од Гевгелија до австриската граница. Овој нов режим бил договорен минатата недела во Скопје меѓу претставниците на полициите од земјите ...

Курц: Проблемот е во Грција, Македонија не може сама во борбата со бегалската криза

Курир - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц денеска во Сараево предупредил дека членките на Европската унија немаат капацитет да примат толку голем број на бегалци како во 2015-та година.

Европски дипломати бараат поголема безбедност на македонско-грчката граница

+инфо - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија“ против мигрантите во ...

Стапува во сила нов режим на превоз и сместување на мигрантите низ Балканот

Репортер - 09.02.2016

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц денеска најави дека неговата земја значително ќе го намали приемот на бегалци во однос на минатата година, а Хрватска соопшти дека во земјите од регионот стапува во сила новиот режим на ...

Стапува во сила нов режим на превоз и сместување на мигрантите низ Балканот

+инфо - 09.02.2016

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц денеска најави дека неговата земја значително ќе го намали приемот на бегалци во однос на минатата година, а Хрватска соопшти дека во земјите од регионот стапува во сила новиот режим на ...

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

+инфо - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Курц: Македонија не може сама во борбата со бегалската криза, проблемот е во Грција

МКД - 09.02.2016

Членките на Европската Унија немаат капацитет да примат толку голем број на бегалци како во 2015-та година, изјави во Сараево министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц. „Македонија не може сама да се справи со товарот на големиот ...

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Либертас - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Локално - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Грчки медиуми: Европските дипломати се повеќе за зајакнување на македонско-грчката граница

Точка - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување "европска одбранбена линија" против мигрантите во ...

Курц: ЕУ не смее Македонија или Србија да ги остави сами

Пулс24 - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија“ против мигрантите во ...

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Република - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Грчки медиуми: Европските дипломати се повеќе за зајакнување на македонско-грчката граница

Вечер Прес - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија" против мигрантите во ...

Бегалскиот воз нема да запира од Богородица до Австрија

Вечер Прес - 09.02.2016

Доколку се остварат најавите и се реализира овој план, Хрватска веднаш ќе го затвори кампот кај Славонски Брод, Србија кај Шид а и Словенија би го сторила истото. Претседателот Иванов потврди дека Македонија е подготвена за новиот бран бегалци кој ...

Грчки медиуми: Европските дипломати се повеќе за зајакнување на македонско-грчката граница

Либертас - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија“ против мигрантите во ...

Евродипломатите за зајакнување на македонско-грчката граница

Република - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија“ против мигрантите во ...

Грчки медиуми: Европските дипломати се повеќе за зајакнување на македонско-грчката граница

Денешен - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија“ против мигрантите во ...

Нов режим на превоз на мигрантите низ Балканот: Со запечатен воз ќе се носат од Македонија до Австрија

еМагазин - 09.02.2016

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц денеска најави дека неговата земја значително ќе го намали приемот на бегалци во однос на минатата година, а Хрватска соопшти дека во земјите од регионот стапува во сила новиот режим на ...

Словенија негира дека мигрантите од Македонија директно ќе се префрлаат во Австрија

Точка - 09.02.2016

Словенија во вторникот ја демантираше веста дека државите на балканската мигрантска рута постигнале договор според кој мигрантите од Македонија директно со возови ќе се префрлале во Австрија и дека ќе се затворат мигрантските центри во Словенија.

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Пулс24 - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Денешен - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Грчки медиуми: Европските дипломати се повеќе за зајакнување на македонско-грчката граница

Lider - 09.02.2016

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија“ против мигрантите во ...

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Lider - 09.02.2016

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Стапува во сила нов режим на превоз и сместување на мигрантите низ Балканот

Lider - 09.02.2016

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц денеска најави дека неговата земја значително ќе го намали приемот на бегалци во однос на минатата година, а Хрватска соопшти дека во земјите од регионот стапува во сила новиот режим на ...

Курц: Целта е бегалците да се запрат на грчко-македонската граница

Идивиди - 09.02.2016

Белград, 9 февруари 2016 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави денеска дека доколку одделни земји на балканската рута ја затворат границата за бегалците и Србија ќе ја примени таквата одлука на границата со Македонија.

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам

Вест - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам, особено Македонија и Србија

ТВ21 - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам

Дневник - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.

Австрија предлага испраќање воено-цивилна мисија во Македонија и Србија

24 Вести - 08.02.2016

Австрија се залага за воспоставување воено-цивилна мисија за заштита на границите на Македонија и Србија и за формирње центри за регистрација на бегалците во овие две земји, бидејќи Грција не е во состојба да ја обезбеди надворешната граница на ЕУ, ...

Курц: Бранот мигранти да се сопре на грчко-македонската граница

Канал5 - 08.02.2016

Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, синоќа во Сараево ја почна 6-дневната турнеја на западен Балкан, во чии рамки ќе ја посети и Македонија. Главна тема ќе биде бегалската криза, а целта на Австрија е да не чека на Грција, ...

Македонија ја зајакнува границата

Deutsche Welle - 08.02.2016

Македонија ја зајакнува границата кон Грција со поставување двојна заштитна ограда. Новата ограда треба да биде долга 37 километри. Подготовките за поставување уште една жичена ограда во близина на веќе постоечката почнаа во саботата, а работите ...

Се зголемува кризата со мигрантите

24 Вести - 08.02.2016

Мигрантската криза во Европа се продлабочува, Себастијан Курц и Ангела Меркел во посета на регионот, секој од нив со иста мисија. Шефот на Австриската дипломатија кој е во посета на регионот изјави дека земјите од Западен Балкан, а особено ...

Курц и Заоралек неделава во Скопје

Утрински - 08.02.2016

Министрите на Австрија и на Чешка ќе лобираат за нивниот заеднички план за запирање на бегалците Слободанка Јовановска Дури двајца министри за надворешни работи од ЕУ, Себастијан Курц од Австрија и Љубомир Заоралек од Чешка, неделава ќе престојуваат ...

Курц: Македонија и Србија не смее да се остават сами

Телма - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.

Курц за бегалската криза - ЕУ не смее да ги остави Македонија и Србија сами

Утрински - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Западен Балкан, особено Србија и Македонија.

Штајнмајер: Бегалската криза може да се реши со помош на Грција и Турција

Телма - 08.02.2016

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајмајер денеска изјави дека бегалската криза во Европа може да се реши со подобра контрола на надворешните граници со помош на Грција и Турција, но и со прекин на конфликтот во Сирија.

Курц: Затворањето на границите само ќе го преоптовари Западен Балкан

ТВ21 - 08.02.2016

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц денеска во Сараево истакна дека Австрија не сака едноставно да ги затвори своите граници и државите од Западен Балкан да ги остави на цедило со проблемот на бегалците, туку тежнее за ...

Штајнмајер: Бегалската криза може да се реши со помош на Грција и Турција

Вест - 08.02.2016

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајмајер изјави дека бегалската криза во Европа може да се реши со подобра контрола на надворешните граници со помош на Грција и Турција, но и со прекин на конфликтот во Сирија.

Штајнмајер: Бегалската криза може да се реши со помош на Грција и Турција

ТВ21 - 08.02.2016

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајмајер денеска изјави дека бегалската криза во Европа може да се реши со подобра контрола на надворешните граници со помош на Грција и Турција, но и со прекин на конфликтот во Сирија.

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам

24 Вести - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц вели дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Западен Балкан, особено Србија и Македонија.

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам

Алсат-М - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам

Алфа - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.

Воено-цивилна мисија за заштита на границите на Македонија

Press24 - 08.02.2016

Австрија се залага за воспоставување воено-цивилна мисија за заштита на границите на Македонија и Србија и за формирње центри за регистрација на бегалците во овие две земји, бидејќи Грција не е во состојба да ја обезбеди надворешната граница на ЕУ, ...

Штајнмајер: Бегалската криза може да се реши со помош на Грција и Турција

Р.С.Европа - 08.02.2016

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмајер денеска изјави дека бегалската криза во Европа може да се реши со подобра контрола на надворешните граници со помош на Грција и Турција, но и со прекин на конфликтот во Сирија.

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам

Press24 - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запaден Балкан, особено Србија и Македонија.

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам

Сител - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.

Курц: ЕУ не смее да ги остави Србија и Македонија сами во бегалската криза

Капитал - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, изјави дека во бегалската криза земјите од Западен Балкан не смее да бидат оставени сами, особено Србија и Македонија, и нагласи оти Австрија ќе остане сигурен партнер на регионот.

Австрија предлага испраќање воено-цивилна мисија во Македонија и Србија

Сител - 08.02.2016

Австрија се залага за воспоставување воено-цивилна мисија за заштита на границите на Македонија и Србија и за формирње центри за регистрација на бегалците во овие две земји, бидејќи Грција не е во состојба да ја обезбеди надворешната граница на ЕУ, ...

Курц: Тежок е патот кон ЕУ без реформи и соработка

Макфакс - 08.02.2016

Шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц, во интервју за српскиот весник „Данас“ изјавил дека главната порака за сите земји од регионот е да продолжат со своите реформски напори и да ја интензивираат регионалната соработка.

Австрија бара воено-цивилна мисија во Македонија и Србија за заштита од мигранти

Нова ТВ - 08.02.2016

Министерот за одбрана на Австрија Ханс Петер Доскоцил предлага воено- цивилна мисија за заштита на границите во Македонија и Србија и воспоставување на центри за регистрација на бегалците, бидејќи Грција не е во состојба да ја обезбеди надворешната ...

Австриски министер: Воено-цивилна мисија во Македонија и Србија

Правдико - 08.02.2016

Австрискиот министер за одбрана Ханс-Петер Доскоцил се залага за воено-цивилна мисија за заштита на границите на Македонија и Србија, како и за утврдување на терминали за регистрација на бегалците во овие земји, бидејќи Грција не е во можност да ...

Курц: Македонија и Србија не смеат да бидат оставени на цедило

МРТ - 08.02.2016

Курц, кој во рамките на Западно-балканската турнеја ќе ги посети сите земји од регионот во текот на неделава, вклучувајќи ја и Македонија, изјави дека го поддржува предлогот на австрискиот министер за одбрана...

Штајнмајер: Бегалската криза може да се реши со помош на Грција и Турција

+инфо - 08.02.2016

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајмајер денеска изјави дека бегалската криза во Европа може да се реши со подобра контрола на надворешните граници со помош на Грција и Турција, но и со прекин на конфликтот во Сирија.

Курц: Проблемот е во Грција, Македонија не може сама во борбата со бегалската криза

Press24 - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц денеска во Сараево предупредил дека членките на Европската унија немаат капацитет да примат толку голем број на бегалци како во 2015-та година.

Курц: Македонија не може сама во борбата со бегалската криза, проблемот е во Грција

Макфакс - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц во понеделникот во Сараево предупреди дека членките на Европската унија (ЕУ) немаат капацитет да примат толку голем број на бегалци како во 2015-та година, додавајќи исто така дека ...

Курц: Затворањето на границите само ќе го преоптовари Западен Балкан

Р.С.Европа - 08.02.2016

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц денеска во Сараево истакна дека Австрија не сака едноставно да ги затвори своите граници и државите од Западен Балкан да ги остави на цедило со проблемот на бегалците, туку тежнее за ...

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам во бегалската криза

Нетпрес - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам

+инфо - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.

Гевгелија е првиот бедем на ЕУ во одбраната од бегалците

+инфо - 08.02.2016

Десетина земји на Европската унија договориле со македонската влада дека границата со Грција, посебно таа во реонот од Богданци, преку Гевгелија сé до селото Моин, е локацијата за конечна „пресметка“ со економските мигранти, но и со бегалците кои ...

Австрија предлага испраќање воено-цивилна мисија во Македонија и Србија

А1 On - 08.02.2016

Австрија се залага за воспоставување воено-цивилна мисија за заштита на границите на Македонија и Србија и за формирње центри за регистрација на бегалците во овие две земји, бидејќи Грција не е во состојба да ја обезбеди надворешната граница на ЕУ, ...

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам

Репортер - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.

Штајнмајер: Бегалската криза може да се реши со помош на Грција и Турција

А1 On - 08.02.2016

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајмајер денеска изјави дека бегалската криза во Европа може да се реши со подобра контрола на надворешните граници со помош на Грција и Турција, но и со прекин на конфликтот во Сирија.

Решение за бегалската криза

Press24 - 08.02.2016

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајмајер денеска изјави дека бегалската криза во Европа може да се реши со подобра контрола на надворешните граници со помош на Грција и Турција, но и со прекин на конфликтот во Сирија.

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам, особено Македонија и Србија

Република - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.

Австрија предлага испраќање воено-цивилна мисија во Македонија и Србија

Денешен - 08.02.2016

Австрија се залага за воспоставување воено-цивилна мисија за заштита на границите на Македонија и Србија и за формирње центри за регистрација на бегалците во овие две земји, бидејќи Грција не е во состојба да ја обезбеди надворешната граница на ЕУ, ...

Австрија предлага испраќање воено-цивилна мисија во Македонија и Србија

Вечер Прес - 08.02.2016

Австрија се залага за воспоставување воено-цивилна мисија за заштита на границите на Македонија и Србија и за формирње центри за регистрација на бегалците во овие две земји, бидејќи Грција не е во состојба да ја обезбеди надворешната граница на ЕУ, ...

Курц: Затворањето на границите само ќе го преоптовари Западен Балкан

Денешен - 08.02.2016

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц денеска во Сараево истакна дека Австрија не сака едноставно да ги затвори своите граници и државите од Западен Балкан да ги остави на цедило со проблемот на бегалците, туку тежнее за ...

Курц: Македонија не може сама во борбата со бегалската криза, проблемот е во Грција

Точка - 08.02.2016

Курц ги повикал сите држави кои се погодени од мигрантската криза на соработка, бидејќи доколку проблемот не се стави под контрола, тогаш би можело да дојде и до дестабилизација на западен Балкан, пренесува агенцијата Hina.

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам во бегалската криза

Точка - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам

Денешен - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.

Тежок е патот кон ЕУ без реформи и соработка

Тера - 08.02.2016

Шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц, во интервју за српскиот весник „Данас“ изјавил дека главната порака за сите земји од регионот е да продолжат со своите реформски напори и да ја интензивираат регионалната соработка.

Австрија предлага испраќање воено-цивилна мисија во Македонија и Србија

еМагазин - 08.02.2016

Австрија се залага за воспоставување воено-цивилна мисија за заштита на границите на Македонија и Србија и за формирње центри за регистрација на бегалците во овие две земји, бидејќи Грција не е во состојба да ја обезбеди надворешната граница на ЕУ, ...

Курц: Македонија не може сама во борбата со бегалската криза, проблемот е во Грција

Пулс24 - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц денеска во Сараево предупредил дека членките на Европската унија немаат капацитет да примат толку голем број на бегалци како во 2015-та година.

Курц: Проблемот е во Грција, Македонија не може сама во борбата со бегалската криза

Денешен - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц денеска во Сараево предупредил дека членките на Европската унија немаат капацитет да примат толку голем број на бегалци како во 2015-та година.

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам, особено Македонија и Србија

Вечер Прес - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, кој денеска е во посета на Србија, истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.

Курц: Србија и Македонија не смеат да бидат оставени сами

Канал 77 - 08.02.2016

Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија – истакнува министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, пренесува Танјуг.

Курц: Затворањето на границите само ќе го преоптовари Западен Балкан

Lider - 08.02.2016

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц денеска во Сараево истакна дека Австрија не сака едноставно да ги затвори своите граници и државите од Западен Балкан да ги остави на цедило со проблемот на бегалците, туку тежнее за ...

Затворањето на границите само ќе го преоптовари Западен Балкан

Идивиди - 08.02.2016

Сараево, 8 февруари 2016 (МИА) - Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц денеска во Сараево истакна дека Австрија не сака едноставно да ги затвори своите граници и државите од Западен Балкан да ги остави на цедило со проблемот на ...

Австрија предлага испраќање воено-цивилна мисија во Македонија и Србија

Lider - 08.02.2016

Австрија се залага за воспоставување воено-цивилна мисија за заштита на границите на Македонија и Србија и за формирње центри за регистрација на бегалците во овие две земји, бидејќи Грција не е во состојба да ја обезбеди надворешната граница на ЕУ, ...

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам

Lider - 08.02.2016

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц истакнува дека Европската унија во бегалската криза не смее да ги остави сами државите од Запден Балкан, особено Србија и Македонија.