TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Асад мора да падне, но како?

Deutsche Welle - 07.08.2011

Американската министерка за надворешни работи, Хилари Клинтон, вели дека сирискиот режим е одговорен за смртта на две илјади лица.

Повик за прекин на насилството

Deutsche Welle - 07.08.2011

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, во телефонски разговор побара од сирискиот претседател Башар ел Асад веднаш да го прекине насилството против цивили.

Нови жртви на сириските тенкови

Deutsche Welle - 07.08.2011

Армијата ја продолжува офанзивата против демонстрантите во повеќе сириски градови. Режимот во Дамаск се оглушува на меѓународните апели за прекин на насилствата.

Сирија: триесет нови жртви

Телма - 07.08.2011

Најмалку 30 лица загинале денеска кога сириската војска ги нападнала градовите Хуле во централната провинција Хомс и Деир ел Зур на исток на Сирија, соопштија сириските активисти.

Продолжува насилството во Сирија

Алсат-М - 07.08.2011

Сириските сили, се наведува дека денеска убиле најмалку 30 лица во нападите на армијата во два града. Активистите за човековите права велат дека 20 цивили се убиени од војниците кои биле поддржани со ...

Бан Ки-мун пристигна во посета на Јапонија

Курир - 07.08.2011

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун денеска пристигна во Јапонија, каде утре ќе го посети регионот околу оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“.

Бан Ки-Мун: Башар Асад веднаш да го прекине насилството

Курир - 07.08.2011

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун, во телефонски разговор побарал од сирискиот претседател Башар ел Асад веднаш да го прекине насилството против цивили, јави Дојче Веле на македонски јазик.

Над 50 жртви во Сирија

+инфо - 07.08.2011

Во денешните напади на сириските сили на градовите Хула и Деир ел Зоур, најмалку 52 луѓе загинале, а повеќе од 100 се повредени, јавуваат сириските активисти за човекови права.

Бан Ки Мун- Асад да престане со насилствата во Сирија

Р.С.Европа - 07.08.2011

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун е вознемирен од ескалацијата на насилствата во Сирија и го повикува сирискиот претседател Башар ал-Асад да запре со користењето на воена сила врз цивилите, се ...

Вестервеле: Башар Асад нема повеќе политичка иднина

Курир - 07.08.2011

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле смета дека сирискиот претседател Башар Асад нема повеќе политичка иднина.

Сириските сили продолжуваат со нападите врз демонстрантите

Р.С.Европа - 07.08.2011

Сириските војници денеска упаднале во градот Деир ел-Зоур, со што продолжуваат со насилните мерки за сузбивање на протестите против владата на претседателот Башар ал-Асад.

Сириската армија влезе до градот Деир Езор

Сител - 07.08.2011

Сириската војска денеска започна офанзива на стратешки важниот град Деир Езор, објавија активистите за човекови права и демонстрантите.

Бан Ки Мун ќе го посети регионот Фукошима

Р.С.Европа - 07.08.2011

Шефот на ОН Бан Ки-Mун денеска е во посета на Јапонија. Планирано е Бан Ки Мун да го посети регионот Фукошима, опустошен од нуклеарната катастрофа .

Сириските тенкови влегоа во Деир Езор

Курир - 07.08.2011

Сириската војска денеска започна офанзива на стратешки важниот град Деир Езор, објавија активистите за човекови права и демонстрантите.

Бан Ки-мун пристигна во посета на Јапонија

Алфа - 07.08.2011

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун денеска пристигна во Јапонија, каде утре ќе го посети регионот околу оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“.

Четворица цивили убиени во Сирија

МРТ - 07.08.2011

Четворица цивили се убиени, а многу други се ранети во напад на војската во градот Хуле во провинцијата Хомс, соопшти директорот на Сириската организација за човекови права Рами Абдел Рахман.

Бан Ки мун го повика Асад да прекине со нападите врз цивили

МРТ - 07.08.2011

Главниот секретар на ОН, Бан Ки Мун го повика сирискиот претседател Башар ал Асад да прекине со насилствата и да престане да распоредува воени сили против цивилното население.

Во најновите насилства во Сирија 29 жртви

Р.С.Европа - 07.08.2011

Најмалку 29 луѓе загинале денеска во Сирија, во нападите на сириските трупи на два опозициски града. Активистите за човекови права велат дека 20 цивили загинале кога војниците со околу 200 тенкови ...

Асад ќе продолжи да се справува со „злосторниците“

Р.С.Европа - 07.08.2011

Сирискиот претседател Башар ал-Асад денеска изјави дека ќе продолжи со акцијата против демонстрантите за кои вели дека се „злосторници“, пренесуваат државните медиуми во Сирија.

Сириските сили убиле најмалку 27 цивили

Нетпрес - 07.08.2011

Бројот на загинатите цивили во денешната офанзива на сириската војска на стратешки важниот град Деир Езор на истокот на земјата и во градот Хула во централната провинција Хомс се зголеми на 27, ...

Сириската армија влезе до градот Деир Езор

Алфа - 07.08.2011

Сириската војска денеска започна офанзива на стратешки важниот град Деир Езор, објавија активистите за човекови права и демонстрантите.

Бан Ки-мун пристигна во посета на Јапонија

Сител - 07.08.2011

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун денеска пристигна во Јапонија, каде утре ќе го посети регионот околу оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“.

Сирија- во последните насилства над 50 жртви

Р.С.Европа - 07.08.2011

Во денешните напади на сириските сили на градовите Хула и Деир ел Зоур, најмалку 52 луѓе загинале, а повеќе од 100 се повредени, јавуваат сириските активисти за човекови права.

Сириската армија уби 52 цивили

Сител - 07.08.2011

Сириската армија денеска уби 52 цивили, од кои 42 во источниот град Деир ез-Зор, а останатите во Хуле во централната провинција Хомс.

Бан Ки мун го повика Асад да прекине со нападите врз цивили

Алфа - 07.08.2011

Главниот секретар на ОН, Бан Ки Мун го повика сирискиот претседател Башар ал Асад да прекине со насилствата и да престане да распоредува воени сили против цивилното население.

Тенкови во градот Деир ал-Зор

Вечер Прес - 07.08.2011

Сириската војска вчера започна офанзива на стратешки важниот град Деир ал-Зор, објавија активистите за човекови права и демонстрантите.

Десетмина убиени во протестите во Сирија

Дневник - 06.08.2011

Најмалку 10 лица загинаа денеска кога сириските безбедносни сили отворија оган за време на протестите во различни делови на Сирија, соопштија активисти за заштита на човековите права.

Вестервеле: Башар Асад нема повеќе политичка иднина

Дневник - 06.08.2011

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле смета дека сирискиот претседател Башар Асад нема повеќе политичка иднина.

Во Сирија ќе се одржат парламентарни избори пред крајот на годинава

Дневник - 06.08.2011

Избори за нов парламентарен состав во Сирија ќе се одржат пред крајот на оваа година, изјави денеска сирискиот министер за надворешни работи Валид ал Муалем на средба со странски претставници во ...

Парламентарни избори во Сирија до крајот на годината

+инфо - 06.08.2011

Во Сирија до крајот на годината ќе се одржат парламентарни избори, најавија сириските власти. Одлуката ја соопшти сирискиот министер за надворешни работи, Валид Муалем, на средбата со странските ...

САД, Германија и Франција разгледуваат нови мерки против Дамаск

Кајгана - 06.08.2011

Американскиот Претседател Барак Обама и лидерите на Франција и Германија денеска го осудија насилството врз демонстрантите во Сирија и се заложија дека ќе разгледуваат нови мерки против режимот во ...

Вчера во Сирија убиени 22 лица

Inpress - 06.08.2011

Дамаск, 6. август 2011 (ИНПРЕС) 22 демонстранти биле убиени вчера од сириските сили за безбедност, од кои седум за време на протестите по ноќната молитва Тарауих.

Сириските сили убиле 22 демонстранти

Р.С.Европа - 06.08.2011

Сириските владини сили убиле најмалку 22 луѓе, за време на протестите против режимот на претседателот Башар ал-Асад, велат активистите за човекови права.

Парламентарни избори во Сирија, до крајот на годината

Р.С.Европа - 06.08.2011

Во Сирија до крајот на годината ќе се одржат парламентарни избори, најавија сириските власти. Одлукатаја соопштил сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем, на средбата со странските ...

Сирија: над 2.000 жртви, протестите продолжуваат

Телма - 05.08.2011

Активистите за заштита на човековите права го повикаа преку Интернет населението на Сирија денеска по редовната молитва да се приклучат на собирот против претседателот Башар ал Асад, продолжувајќи ги ...

Белата куќа: Режимот во Сирија е на пат да ја загуби власта

Дневник - 05.08.2011

Претседателот на Сирија Башар ал Асад ја води земјата и Блискиот Исток по опасен пат, предупреди синоќа Белата куќа. - Асад е на пат да ја загуби власта, затоа треба да мислиме на времето откако тој ...

САД бара светот да ја изолира власта во Сирија

Канал5 - 05.08.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон потврди дека Вашингтон ќе побара од европските, aрапските и другите земји да направат повеќе за да ја притиснат Сирија да ја запре крвавата пресметка со ...

Во Сирија убиeни над 2.000 лица

Курир - 06.08.2011

Денес продолжуваат масовните протести во Сирија, против претседателот Башар ал Асад. Во протестите кои што траат веќе неколку месеци загинале на 2.000 лица.

Бан Ки-мун ќе ја посети критичната зона околу „Фукушима 1“

Inpress - 05.08.2011

Токио, 5. август 2011 (ИНПРЕС) Генералниот секретар на ОН утре ќе отпатува во посета на Јапонија, каде треба да ја посети зоната околу нуклеарката „Фукушима 1".

Повик за нови протести во Сирија, бројот на жртвите над 2.000 лица

Сител - 05.08.2011

Активистите за заштита на човековите права го повикаа преку Интернет населението на Сирија денеска по редовната молитва да се приклучат на собирот против претседателот Башар ал Асад, продолжувајќи ги ...

Нови демонстрации во Сирија

Р.С.Европа - 05.08.2011

Десетици илјади анти-владини демонстранти и денеска протестирале во повеќе градови во Сирија. Според непотврдени извори, безбедносните сили употребиле солзавец и пукале врз демонстрантите во ...

Неколкумина убиени на протестите во Сирија

Р.С.Европа - 05.08.2011

Сириски активисти за човекови права јавуваат дека десетици илјади демонстранти учествувале на денешните протести против режимот на претседателот Башар ал Асад.

Десет луѓе убиени во протести во Сирија

Сител - 05.08.2011

Најмалку 10 лица загинаа денеска кога сириските безбедносни сили отворија оган за време на протестите во различни делови на Сирија, изјавија активисти за заштита на човековите права.

Сиријците излегоа на улица против режимот на Башар Асад

+инфо - 05.08.2011

Десетици илјади Сиријци излегоа по улиците на градовите во целата земја со повик за пад на режимот на претседателот Башар Асад и во знак на протест против воената опсада на градот Хама.

Десетмина убиени во протестите во Сирија

+инфо - 05.08.2011

Најмалку 10 луѓе загинаа денеска кога сириските безбедносни сили отворија оган за време на протестите во различни делови на Сирија, соопштија активисти за заштита на човековите права.

Башар ал Асад ја води Сирија по опасен пат, предупреди Белата куќа

Сител - 05.08.2011

Претседателот на Сирија Башар ал Асад ја води земјата и Блискиот Исток по опасен пат, предупреди синоќа Белата куќа. - Асад е на пат да ја загуби властта, затоа треба да мислиме на времето откако тој ...

Башар ал Асад ја води Сирија по опасен пат, предупреди Белата куќа

МРТ - 05.08.2011

Претседателот на Сирија Башар ал Асад ја води земјата и Блискиот Исток по опасен пат, предупреди синоќа Белата куќа. - Асад е на пат да ја загуби властта, затоа треба да мислиме на времето откако тој ...

Повик за нови протести во Сирија, бројот на жртвите над 2.000 лица

+инфо - 05.08.2011

Активистите за заштита на човековите права го повикаа преку Интернет населението на Сирија денеска по редовната молитва да се приклучат на собирот против претседателот Башар ал Асад, продолжувајќи ги ...

Промена одвнатре, но со помош однадвор

Глас на Америка - 05.08.2011

Сиријците во САД против режимот на претседателот Асад Сириските Американци бараат начини да го поддржат продемократското движење во Сирија.

Клинтон: Истекува времето за сириската влада

Глас на Америка - 05.08.2011

Американската државна секретарка влада повика на темелни реформи. Американската државна секретарка Хилари Клинтон вели дека времето за владата на сирискиот претседател Башар ал-Асад истекува.

САД бара зголемен притисок врз Сирија

Р.С.Европа - 05.08.2011

Американскиот Државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Вашингтон ќе побара од Европските, арапските и другите земји да направат повеќе за да ја притиснат Сирија да ја запре крвавата пресметка со ...

САД: Асад е на пат да ја загуби власта

Курир - 05.08.2011

Белата куќа вчера предупреди дека претседателот на Сирија Башар ал Асад ја води земјата и Блискиот Исток по опасен пат. - Асад е на пат да ја загуби властта, затоа треба да мислиме на времето откако ...

САД предупредува дека се ближи крајот на владеењето на Ал Асад со Сирија

Канал 77 - 05.08.2011

Белата куќа вчера предупреди дека претседателот на Сирија Башар ал Асад ја води земјата и Блискиот Исток по опасен пат. Асад е на пат да ја загуби властта, затоа треба да мислиме на времето откако ...

Башар ал Асад ја води Сирија по опасен пат

Вечер Прес - 05.08.2011

Активистите за заштита на човековите права го повикаа преку интернет населението на Сирија вчера по редовната молитва да се приклучи на собирот против претседателот Башар ал Асад, со што продолжуваат ...

Асад дозволи повеќепартиски систем во Сирија

Н.Македонија - 05.08.2011

Сирискиот претседател Башар ал-Асад издаде декрет со кој дозволи повеќепартиски систем во земјата, која во изминатиот период е погодена од жестоки судири помеѓу војската и опозициските приврзаници ...

Протести за пад на режимот на Башар Асад

Идивиди - 05.08.2011

Бејрут, 5 август 2011 (МИА) - Десетици илјади Сиријци излегоа по улиците на градовите во целата земја со повик за пад на режимот на претседателот Башар Асад и во знак на протест против воената опсада ...

Башар ал Асад ја води Сирија по опасен пат

Идивиди - 05.08.2011

Вашингтон, 5 август 2011 (МИА) - Претседателот на Сирија Башар ал Асад ја води земјата и Блискиот Исток по опасен пат, предупреди синоќа Белата куќа.

Бан Ки Мун бара реформи во Сирија

Deutsche Welle - 04.08.2011

Советот за безбедност на ОН по долги натегања конечно ја осуди употребата на сила врз демонстрантите во Сирија. Кон осудата на постапките на режимот во Дамаск се приклучи и Генералниот секретар на ОН ...

Со претседателски указ се одобрува повеќепартискиот систем во Сирија

Алсат-М - 04.08.2011

Сирискиот претседател Башар ал Асад издаде указ, со кој се одобрува повеќепартискиот систем во земјата, со што е направена отстапка на едно од главните барања на учесниците во протестите, кои почнаа ...

Свет - Тенковите продолжија да ја бомбардираат Хама

Вест - 04.08.2011

ЊУЈОРК/ДАМАСК/КАИРО/БЕЈРУТ, 4 август (ДПА) - Советот за безбедност на ОН доцна завчера заврши со речиси осумчасовната средба зад затворени врати, но не се договори како да се справи со угнетувањето ...

Советот за безбедност на ОН ги осуди крвавите напади на владата на Сирија

Алсат-М - 04.08.2011

Советот за безбедност на ОН ги осуди крвавите напади на владата на Сирија врз антивладините демонстранти, обвинувајќи го режимот на претседателот Башар Ал Асад за кршење на човековите права.

Сирискиот претседател ел Асад дозволил повеќепартиски систем

Канал5 - 04.08.2011

Сирискиот претседател Башер ел Асад, донесе уредба за воспоставување повеќепартиски политички систем во земјата. Уредбата дозволува формирање политички партии кои ќе делуваат заедно со партијата ...

Асад дозволи политички плурализам

Дневник - 04.08.2011

Сирискиот претседателот Башар ал-Асад издал декрет со кој се овозможува постoење на опозициски политички партии во земјата, јавува државната сириска новинска агенција.

Советот за безбедност со осуда за употребата на сила врз демонстранти во Сирија

Дневник - 04.08.2011

Советот за безбедност на ОН ја осуди употребата на сила врз демонстранти во Сирија. Во декларација прочитана од претседателот, се осудуваат бруталните репресии, непочитувањето на човековите права и ...

Повеќе од 40 луѓе убиени во текот на ноќта во сирискиот град Хама

Кајгана - 04.08.2011

Најмалку 45 лица загинале изминатата ноќ и во раните утрински часови откако сириската армија отворила оган врв жители кои се обидувале да го напуштат градот Хама, пренесуваат арапските медиуми, ...

Нови насилства во Сирија - убиени тројца цивили

Алфа - 04.08.2011

Тројца цивили се убиени, а десетици се ранети кога сириските сили за безбедност стрелаа врз демонстрантите кои излегоа на улиците на Дамаск по вечерната молитва, со која се одбележува крајот на ...

Со претседателски указ се одобрува повеќепартискиот систем во Сирија

Алфа - 04.08.2011

Сирискиот претседател Башар ал Асад издаде указ, со кој се одобрува повеќепартискиот систем во земјата, со што е направена отстапка на едно од главните барања на учесниците во протестите, кои почнаа ...

Повеќе од 40 луѓе убиени во текот на ноќта во сирискиот град Хама

+инфо - 04.08.2011

Најмалку 45 лица загинале изминатата ноќ и во раните утрински часови откако сириската армија отворила оган врв жители кои се обидувале да го напуштат градот Хама, пренесуваат арапските медиуми, ...

Сирија воведува повеќепартиски систем

Сител - 04.08.2011

Сирискиот претседател Башар ал Асад издаде указ, со кој се одобрува повеќепартискиот систем во земјата, со што е направена отстапка на едно од главните барања на учесниците во протестите, кои почнаа ...

Тенкови го окупираа централниот плоштад на сирискиот град Хама

МРТ - 04.08.2011

Тенкови го окипураа централниот плоштад во Хама по престрелките во сирискиот град, изјавија очевидци. Сите комуникации се прекинати.

Сирискиот претседател ел Асад дозволил повеќепартиски систем

+инфо - 04.08.2011

Сирискиот претседател Башер ел Асад, донесе уредба за воспоставување повеќепартиски политички систем во земјата. Уредбата дозволува формирање политички партии кои ќе делуваат заедно со партијата ...

Тројца цивили се убиени од сириските сили за безбедност

МРТ - 04.08.2011

Тројца цивили се убиени, а десетици се ранети од сириските сили за безбедност синоќа по вечерната молитва, со која се одбележува крајот на постот за време на месецот Рамазан, соопшти Сирискиот центар ...

СБ на ОН со осуда за сириската влада

Р.С.Европа - 04.08.2011

Советот за безбедност на ОН ја осуди сириската влада за крвавото задушување на антивладините протести и за кршење на човековите права.

Советот за безбедност ја осуди употребата на сила во Сирија

Кајгана - 04.08.2011

Во својот прв битен став кон петмесечното востание во Сирија, Советот за безбедност на ОН вчера го осуди кршењето на човековите права и употребата на сила против цивили од страна на сириските власти.

Со претседателски указ се одобрува повеќепартискиот систем во Сирија

МРТ - 04.08.2011

Сирискиот претседател Башар ал Асад издаде указ, со кој се одобрува повеќепартискиот систем во земјата, со што е направена отстапка на едно од главните барања на учесниците во протестите, кои почнаа ...

Досега во Сирија се убиени 1.618 цивили

Курир - 04.08.2011

Вчера вечерта силите за безбедност на Сирија убија тројца цивили а десетици ранија. Ова го соопшти Сирискиот центар за набљудување на човековите права, Рами Абдул Рахман.

Башар ал Асад воспостави повеќепартиски систем

Курир - 04.08.2011

Указ со кој се одобрува повеќепартискиот систем во земјата, е потпишан од сирискиот претседател Башар ал Асад. Со ова е аправена отстапка на едно од главните барања на учесниците во протестите, кои ...

Сирија воведува повеќепартиски систем

Нетпрес - 04.08.2011

Сирискиот претседател Башар ал Асад издаде указ со кој се одобрува повеќепартискиот систем во земјата, со што е направена отстапка на едно од главните барања на учесниците во протестите што почнаа во ...

Франција: Повеќепартискиот систем во Сирија е провокација

Курир - 04.08.2011

Франција смета дека одлуката за воведвање повеќепартиски систем во Сирија, одобрена денеска со претседателски указ, претставува провокација во контекст на насилството врз цивилите, изјави францускиот ...

Во најновите насилства во Сирија загинале шест луѓе

Р.С.Европа - 04.08.2011

Сириските безбедносни сили во текот на ноќта убиле најмалку шест демонстранти во неколку делови на земјата, соопштуваат активистите зa човекови права.

Жипе: Советот за безбедност може да донесе посилна изјава за Сирија

Кајгана - 04.08.2011

Советот за безбедност може да донесе посилна изјава против Сирија, доколку работите не се сменат на подобро, изјави во четвртокот францускиот Министер за надворешни работи Ален Жипе.

Франција смета дека воведувањето повеќепартиски систем во Сирија е провокација

МРТ - 04.08.2011

Франција смета дека одлуката за воведвање повеќепартиски систем во Сирија, одобрена денеска со претседателски указ, претставува провокација во контекст на насилството врз цивилите, изјави францускиот ...

Сирискиот претседател издаде декрет за многопартиски закон

Inpress - 04.08.2011

Дамаск, 4. август 2011 (ИНПРЕС) Сирискиот претседател Башар Асад денеска издал декрет, со кој се дозволува повеќе партиски систем во Сирија, пренесоа агенциите.

Сирија- Асад дозволи политички плурализам

Р.С.Европа - 04.08.2011

Сирискиот претседателот Башар ал-Асад денеска издал декрет со кој се овозможува постoење на опозициски политички партии во земјата, јавува државната сириска новинска агенција.

Досега убиени 1618 цивили во немирите во Сирија

Канал 77 - 04.08.2011

Вчера вечерта силите за безбедност на Сирија убија тројца цивили а десетици ранија. Ова го соопшти Сирискиот центар за набљудување на човековите права, Рами Абдул Рахман.

Сирија воведува повеќепартиски систем

Точка - 04.08.2011

Сирискиот претседател Башар ал Асад издаде указ со кој се одобрува повеќепартискиот систем во земјата, со што е направена отстапка на едно од главните барања на учесниците во протестите што почнаа во ...

Нови насилства во Сирија - убиени тројца цивили

Sky - 04.08.2011

Тројца цивили се убиени, а десетици се ранети кога сириските сили за безбедност стрелаа врз демонстрантите кои излегоа на улиците на Дамаск по вечерната молитва, со која се одбележува крајот на ...

Ал Асад даде амин за повеќепартискиот систем во Сирија

Канал 77 - 04.08.2011

Указ со кој се одобрува повеќепартискиот систем во земјата, е потпишан од сирискиот претседател Башар ал Асад. Со ова е направена отстапка на едно од главните барања на учесниците во протестите, кои ...

Асад смее и понатаму да пука

Deutsche Welle - 03.08.2011

Ситуацијата во Сирија се заканува уште повеќе да ескалира. Припадници на сириската опозиција велат дека околу градот Хама армијата позиционирала стотина тенкови.

Советот за безбедност на ОН без резолуција за Сирија

Утрински - 03.08.2011

Советот за безбедност на ОН денеска одржа нови консултации за Сирија, но членките повторно не постигнаа договор за резолуција, со која официјално ќе се осуди задушувањето на демонстрантите против ...

Асад загуби секакво чувство за хуманост

Утрински - 03.08.2011

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изјави дека сирискиот претседател Башар ал Асад загубил секакво чувство за хуманост.

САД подготвуваат нови санкции против Сирија

Алсат-М - 03.08.2011

САД планираат дополнителни санкции против членови на сириската влада, соопшти портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер, цитиран од агенциите.

Советот за безбедност на ОН без резолуција за Сирија

Дневник - 03.08.2011

Советот за безбедност на ОН денеска одржа нови консултации за Сирија, но членките повторно не постигнаа договор за резолуција, со која официјално ќе се осуди задушувањето на демонстрантите против ...

САД ќе го блокираат нафтениот бизнис на Сирија

Дневник - 03.08.2011

Соединетите Американски Држави планираат санкции против држави и компании што ќе купуваат нафта од Сирија, како и дополнителни санкции против членови на сириската влада, соопшти портпаролот на Стејт ...

Советот за безбедност на ОН неодлучен за сириските насилства

Дневник - 03.08.2011

Без конкретна одлука како да се стопираат насилствата што сирискиот режим ги извршува врз цивилното население во земјата, заврши осумчасовниот состанок зад затворени врати на Советот за безбедност на ...

Бан Ки-мун: Асад загуби секакво чувство за хуманост

Алсат-М - 03.08.2011

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изјави дека сирискиот претседател Башар ал Асад загубил секакво чувство за хуманост.

Во Сирија насилство без крај

Deutsche Welle - 03.08.2011

Тенкови на сириската армија и денеска гранатираат делови на градот Хама. Советот за безбедност на ОН без постигната спогодба ја заврши последната расправа за реакцијата на насилството врз ...

ООН не донесе Резолуција против Сирија

Алсат-М - 03.08.2011

Советот за безбедност на ОН долгата расправа за ситуацијата во Сирија ја заврши без постигната спогодба. Дипломати соопштија дека има напредок, но остануваат разликите меѓу 15-тте земји-членки.

Тенкови на плоштадот во хам

Телма - 03.08.2011

Тенкови го окипураа централниот плоштад во Хама по престрелките во сирискиот град, изјавија очевидци. Сите комуникации се прекинати.

СБ на ОН не постигна договор за реакција на насилството во Сирија

МРТ - 03.08.2011

Советот за безбедност на ОН без постигната спогодба ја заврши безмалку осумчасовната расправа, зад затворени врати, за тоа како да се реагира на репресиите врз демонтрантите во Сирија, пренесоа ...

Сириските сили и денеска го бомбардираат градот Хама

Р.С.Европа - 03.08.2011

Сириските безбедносни сили и натаму го напаѓаат градот Хама. Според извештаите на тамошните жители градот денеска бил жестоко бомбардиран, а тенковите го окупирале главниот плоштад.

Бан Ки-мун: Асад загуби секакво чувство за хуманост

Алфа - 03.08.2011

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изјави дека сирискиот претседател Башар ал Асад загубил секакво чувство за хуманост.

Бан Ки-мун: Асад го загуби чувството за хуманост

Курир - 03.08.2011

Според генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун, претседателот на Сирија Башар ал Асад загубил секакво чувство за хуманост.

Бан Ки-мун: Асад загуби секакво чувство за хуманост

МРТ - 03.08.2011

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изјави дека сирискиот претседател Башар ал Асад загубил секакво чувство за хуманост.

САД подготвува нови санкции против Сирија

Курир - 03.08.2011

Портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер изјави дека САД планира дополнителни санкции против сириската влада. -Имаме намера да наметнеме нови санкции врз сириското државно раководство.

Сoветoт за безбедност на ОН не постигна договор за реакција на насилството во Сирија

Алфа - 03.08.2011

Советот за безбедност на ОН без постигната спогодба ја заврши безмалку осумчасовната расправа, зад затворени врати, за тоа како да се реагира на репресиите врз демонтрантите во Сирија, пренесоа ...

Американските Сенатори бараат построги санкции за Сирија

Кајгана - 03.08.2011

Американските Сенатори ја повикаа администрацијата на Барак Обама да наметне построги санкции кон режимот на сирискиот Претседател Башар ал-Асад, поради крвавата репресија кон сопствениот народ, каде ...

Стејт департмент: САД подготвуваат нови санкции против Сирија

Сител - 03.08.2011

САД планираат дополнителни санкции против членови на сириската влада, соопшти портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер, цитиран од агенциите.

Сoветoт за безбедност на ОН не постигна договор за реакција на насилството во Сирија

Сител - 03.08.2011

Советот за безбедност на ОН без постигната спогодба ја заврши безмалку осумчасовната расправа, зад затворени врати, за тоа како да се реагира на репресиите врз демонтрантите во Сирија, пренесоа ...

Бан Ки Мун: Асад изгубил секакво чувство за хуманост

Нетпрес - 03.08.2011

Сириските сили продолжија со насилното гушење на демонстрациите при што вчера во градот Хама беа убиени три лица, а генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун изјавил дека претседателот на ...

Мун: Асад нема чувство за хуманост, ОН без спогодба за Сирија

+инфо - 03.08.2011

Од почетокот на ситуацијата, издадов многу соопштенија, неколку пати разговарав со претседателот Асад и изразив сериозна и искрена желба дека овие прашања треба да се решат по мирен пат, вели ...

Тенкови го окупираа централниот плоштад на сирискиот град Хама

Сител - 03.08.2011

Тенкови го окипураа централниот плоштад во Хама по престрелките во сирискиот град, изјавија очевидци. Сите комуникации се прекинати.

Стејт департмент: САД подготвуваат нови санкции против Сирија

МРТ - 03.08.2011

САД планираат дополнителни санкции против членови на сириската влада, соопшти портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер, цитиран од агенциите.

Бан Ки Мун: Асад изгубил секакво чувство за хуманост

Точка - 03.08.2011

Сириските сили продолжија со насилното гушење на демонстрациите при што вчера во градот Хама беа убиени три лица, а генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун изјавил дека претседателот на ...

САД планираат дополнителни казни за Сириската влада

Канал 77 - 03.08.2011

Портпаролот на Стејт департментот Марк Тонер изјави дека САД планира дополнителни санкции против сириската влада. Имаме намера да наметнеме нови санкции врз сириското државно раководство.

Бан Ки Мун: Асад загубил чувство за хуманост

Вечер Прес - 03.08.2011

Франција соопшти дека не се планира воена интервенција во Сирија, слична на онаа во Либија, а САД пак, планираат дополнителни санкции против членови на сириската влада Советот за безбедност на ОН без ...

Хам под тенковска опсада

Н.Македонија - 03.08.2011

Бројот на жртви од тридневната тенковска офанзива на сирискиот режим врз опозицијата во Хам и во другите градови во земјата достигна 137 лица СИРИЈА Претседателот Башар ал Асад е под силен ...

Најмалку 24 загинати во немирите во Сирија

Алсат-М - 02.08.2011

Повеќе од 24 цивили загинаа во Сирија вклучувајќи 10 лица кои присуствувале на вечерната молитва во текот на првиот ден од муслиманскиот свет месец Рамазан, соопштија денеска активисти на ...

ОН без договор за Сирија

Канал5 - 02.08.2011

Советот за безбедност на ОН ноќеска одржа итни консултации за состојбата во Сирија но не донесе конкретни заклучоци. Сириската војска и понатаму со тенкови го чисти градот Хама од опозициските ...

ОН не постигна договор за Сирија

Deutsche Welle - 02.08.2011

Поради продолжувањето на нападите со тенкови врз сириската опозиција Советот за безбедност на ОН повторно расправаше за ситуацијата во Сирија по барање на Германија.

Нови жртви во немирите во Сирија

Телма - 02.08.2011

Повеќе од 24 цивили загинаа во Сирија вклучувајќи 10 лица кои присуствувале на вечерната молитва во текот на првиот ден од муслиманскиот свет месец Рамазан, соопштија денеска активисти на ...

Сирија: Убиени 24 лица на првиот ден на Рамазан

Нетпрес - 02.08.2011

Во вчерашните напади на Сирија биле убиени 24 лица, меѓу кои десет по молитвата на првиот ден на Рамазан кога на нив пукала полицијата, соопштил Рами Абдел Рахман, лидер на сириската организација за ...

Русија не се противи ОН за донесат резолуција за Сирија

Р.С.Европа - 02.08.2011

Москва не се противи на резолуција на ОН со која ќе се осуди насилството во Сирија, се додека таквата резолуција не вклучува санкции и други „притисоци“, наведуваат од Министерството за надворешни ...

СБ на ОН одржа седница за Сирија

Р.С.Европа - 02.08.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации одржа седница зад затворена врата посветена на можната резолуција за осуда на режимот во Сирија за употребата на сила во справувањето со антивладинте ...

24 убиени во Сирија на првиот ден од Рамазан

Inpress - 02.08.2011

Ирбин, 2. август 2011 (ИНПРЕС) 24 цивили биле убиени вчера во Сирија, од кои десет во престрелка со безбедносните сили по вечерната молитва на првиот ден од Рамазан, соопшти Рами Абдел Рахман, ...

Нови насилства во Сирија, 24 загинати

Р.С.Европа - 02.08.2011

24 лица биле убиени во судирот меѓу безбедносните сили и анти-владините демонстранти во Сирија, соопштуваат активисти за човекови права.

ОН го осудија насилното гушење на протестите во Сирија

+инфо - 02.08.2011

Поради продолжувањето на нападите со тенкови врз сириската опозиција, Советот за безбедност на ОН повторно расправаше за ситуацијата во Сирија по барање на Германија, пренесе „Дојче веле”.

На првиот ден од Рамазан во Сирија 24 мртви

Алфа - 02.08.2011

Најмалку 24 цивили загинаа ширум Сирија, вклучувајќи десет лица по вечерните молитви за време на првиот ден од муслиманскиот свет месец Рамазан.

На првиот ден од Рамазан во Сирија 24 мртви

МРТ - 02.08.2011

Најмалку 24 цивили загинаа ширум Сирија, вклучувајќи десет лица по вечерните молитви за време на првиот ден од муслиманскиот свет месец Рамазан.

Без договор за Сирија во ОН

Нетпрес - 02.08.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа одржа итен состанок за ситуацијата во Сирија, но седницата заврши без конкретни резултати во моменти кога сириската војска продолжува со тенкови да ...

Италија го отповика својот амбасадот во Сирија

Р.С.Европа - 02.08.2011

Италија денеска го отповика својот амбасадор од Сирија, бидејќи сирискиот режим „ ужасно се однесува кон своите граѓани“.

Најмалку 24 загинати во немирите во Сирија

Сител - 02.08.2011

Повеќе од 24 цивили загинаа во Сирија вклучувајќи 10 лица кои присуствувале на вечерната молитва во текот на првиот ден од муслиманскиот свет месец Рамазан, соопштија денеска активисти на ...

ЕУ воведе нови санкции за Сирија

Нетпрес - 02.08.2011

Европската унија денеска ги стави сирскиот министер за одбрана Али Хабиби и уште неколку функционери на листата на Сиријци на кои им се замрзнува имотот и на кои им е забранет влезот во ЕУ.

ЕУ воведе нови санкции за Сирија

Точка - 02.08.2011

Европската унија денеска ги стави сирскиот министер за одбрана Али Хабиби и уште неколку функционери на листата на Сиријци на кои им се замрзнува имотот и на кои им е забранет влезот во ЕУ.

Сирија: Убиени 24 лица на првиот ден на Рамазан

Точка - 02.08.2011

Во вчерашните напади на Сирија биле убиени 24 лица, меѓу кои десет по молитвата на првиот ден на Рамазан кога на нив пукала полицијата, соопштил Рами Абдел Рахман, лидер на сириската организација за ...

Без договор за Сирија во ОН

Точка - 02.08.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа одржа итен состанок за ситуацијата во Сирија, но седницата заврши без конкретни резултати во моменти кога сириската војска продолжува со тенкови да ...

Советот за безбедност на ОН на седница за ситуацијата во Сирија

Идивиди - 02.08.2011

Њујорк, 2 август 2011 (МИА) - Советот за безбедност на Обединетите нации денеска почна вонредна седница посветена на ситуацијата во Сирија.

Сириски тенкови повторно стрелаат врз цивили во Хама

Дневник - 01.08.2011

Сириските безбедносни сили денеска продолжија со гранатирање на градот Хама, веќе втор ден по ред, со цел да ги задушат протестите на демонстрантите кои бараат заминување од власт на претседателот ...

Ештон ги повика ОН на итна акција за крај на насилствата во Сирија

Дневник - 01.08.2011

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Кетрин Ештон го повика Советот за безбедност на ОН да дејствува итно за да се стави крај на насилствата во Сирија.

ЕУ воведе дополнителни санкции за Сирија

Алсат-М - 01.08.2011

Европската унија одлучи денеска да воведе дополнителни санкции за Сирија поради ескалацијата на насилствата што режимот во Дамаск ги спроведува против демонстрантите, изјави Кетрин Ештон, висок ...

Нови санкции од ЕУ за Сирија

Deutsche Welle - 01.08.2011

Европската унија одлучи денеска да воведе дополнителни санкции за Сирија поради ескалацијата на насилствата што режимот во Дамаск ги спроведува против демонстрантите.

ООН загрижени заради Сирија

Алсат-М - 01.08.2011

Меѓународната заедница побара да му се стави крај на насилството во Сирија. Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун рече дека е длабоко загрижен поради големиот број убиени и повредени, ...

Ѓул: Шокиран сум поради крвопролевањето во Сирија

Дневник - 01.08.2011

Турскиот претседател Абдулах Ѓул остро ги осуди денеска воените операции на сириската армија врз демонстрантите и ги повика властите во Дамаск веднаш да започнат демократски реформи.

Тенкови на сириската армија пукаат врз станбен кварт во Хама

Дневник - 01.08.2011

Тенкови на сириската армија почнаа вечерва да гранатираат еден од станбените квартови на градот Хама во централниот дел од Сирија.

Се бара итна седница на СБ за Сирија

Алсат-М - 01.08.2011

Германија и Италија побара одржување вонредна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации на која би се расправало за ситуацијата во Сирија.

ОН ќе расправаат за масакрот во Сирија

Канал5 - 01.08.2011

Германија и Италија побараа одржување вонредна седница на Советот за безбедност на Обединетите Нации на која би се расправало за ситуацијата во Сирија.

Нови жртви од режимот во Сирија

Дневник - 01.08.2011

Најмалку осум луѓе беа убиени од сириските сили за безбедност во антивладини протести во државата. Шест цивили беа убиени во вториот ден од репресиите во квартот Хамдија во градот Хама во централна ...

Сириски тенкови убија стотина луѓе во Хама

Дневник - 01.08.2011

Сириските воени сили вчера убија најмалку 121 лице при акции за задушување на антивладините протести во градовите Хама и Деир ез Зор, ден спроти почетокот на муслиманскиот свет месец рамазан.

Бунт во Сирија – 47 загинати

Утрински - 01.08.2011

Сириската армија започна напад врз градот Хама во северна Сирија, при што жителите јавија дека загинале десетици. Во Хама владее бунт и градот практично е опколен во последниов месец.

Германија и Италија бараат ОН да застанат против масакрите во Сирија

Дневник - 01.08.2011

Германија и Италија побара одржување вонредна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации на која би се расправало за ситуацијата во Сирија.

Осуда на насилството на сириските сили

Deutsche Welle - 01.08.2011

Меѓународната заедница најостро го осуди насилството на сириските сили врз сопственото население во градот Хама и неколку други градови.

Свет - Сириската војска уби 62 цивили

Вест - 01.08.2011

КАИРО/БЕЈРУТ, 1 август (ДПА) - Најмалку 62 луѓе загинаа вчера кога сириските трупи го зголемија интензитетот на задушувањето на продемократските демонстранти во централниот град Хама, соопштија ...

Нови жртви од режимот во Сирија

Сител - 01.08.2011

Најмалку осум луѓе беа убиени од сириските сили за безбедност во антивладини протести во државата. Шест цивили беа убиени во вториот ден од репресиите во квартот Хамдија во градот Хама во централна ...

Сириските сили убиле најмалку 140 луѓе

Нетпрес - 01.08.2011

Сириските сили во вчерашните напади убиле најмалку 140 луѓе во градот Хама, јавуваат светските медиуми. Вчерашниот ден беше еден од најсмртоносниот во Сирија од 15 март кога демонстрантите за прв пат ...

Германија бара состанок на ОН за Сирија

Р.С.Европа - 01.08.2011

Германија побара итен состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации на кој ќе се расправа за влошувањето на ситуацијата во Сирија.

Русија го осуди насилството во Сирија

Р.С.Европа - 01.08.2011

Министерството за надворешни работи на соопшти дека Русија е загрижена за крвопролевањето во Сирија и повика да се стави крај на насилството.

За 24 часа во Сирија убиени 167 луѓе

Алфа - 01.08.2011

Сириските безбедносни сили во изминативе 24 часа убиле најмалку 167 лица, од кои 100 само во најбунтовниот град Хама, тврдат активисти за човекови права.

Продолжува гранатирањето на Хама, четворица загинати

+инфо - 01.08.2011

Сириските безбедносни сили продолжија со гранатирање на градот Хама веќе втор ден по ред со цел да ги задушат протестите против претседателот Башар ал Асад и во тие напади загинале најмалку четири ...

Ештон - ЕУ ги проширува санкциите против Сирија

Inpress - 01.08.2011

Брисел, 1. август 2011 (ИНПРЕС) Европската унија додаде нови имиња на листата со Сиријци, кои не смеат да добијат визи и чии сретства ќе бидат замрзнати, изјави министерот за надворешни работи на ЕУ ...

Сириските сили втор ден го гранатираат градот Хама

Р.С.Европа - 01.08.2011

Најмалку 4 луѓе загинале денеска во сирискиот град Хама, за време на гранатирањето на градот од страна на сириските безбедносни сили.

Германија и Италија побараа итна седница на СБ на ОН за Сирија

МРТ - 01.08.2011

Германија и Италија побара одржување вонредна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации на која би се расправало за ситуацијата во Сирија.

Продолжува гранатирањето на Хама, четворица загинати

Нетпрес - 01.08.2011

Сириските безбедносни сили продолжија со гранатирање на градот Хама веќе втор ден по ред со цел да ги задушат протестите против претседателот Башар ал Асад и во тие напади загинале најмалку четири ...

Светот со осуда за насилствата во Сирија

Р.С.Европа - 01.08.2011

Комесарот за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Кетрин Ештон побара Советот за безбедност на ОН што поскоро да стави крај на насилствата во Сирија.

Германија и Италија побараа итна седница на СБ на ОН за Сирија

Алфа - 01.08.2011

Германија и Италија побара одржување вонредна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации на која би се расправало за ситуацијата во Сирија.

Сириските сили убиле најмалку 140 луѓе

+инфо - 01.08.2011

Сириските сили во вчерашните напади убиле најмалку 140 луѓе во градот Хама, јавуваат светските медиуми. Вчерашниот ден беше еден од најсмртоносниот во Сирија од 15 март кога демонстрантите за прв пат ...

Меѓународна осуда за режимот на Сирија

Р.С.Европа - 01.08.2011

Режимот на Сирија предизвика остра меѓународна осуда по објавените извештаи за 140 мртви луѓе по судирите на сириските безбедносни сили со анти-режимските демонстранти.

Советот за безбедност вечерва ќе расправа за Сирија

Р.С.Европа - 01.08.2011

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи состанок за Сирија, зад затворени врати. Состанокот ќе започне во 21 часот по средноевропско време.

Италија и Германија побараа седница на СБ за Сирија

Курир - 01.08.2011

Вонредна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации на која што ќе се разгледува ситуацијата во Сирија, побараа Италија и Германија.

Сирија: уште најмалку 25 загинати во градот Деир ез-Зор

МРТ - 01.08.2011

Сириските безбедносни сили во изминативе 24 часа убиле најмалку 167 лица, од кои 100 само во најбунтовниот град Хама, тврдат активисти за човекови права.

За 24 часа во Сирија убиени 167 луѓе

Sky - 01.08.2011

Сириските безбедносни сили во изминативе 24 часа убиле најмалку 167 лица, од кои 100 само во најбунтовниот град Хама, тврдат активисти за човекови права.

Италија и Германија бараат итна седница на СБ на ОН поради ситуацијата во Сирија

Канал 77 - 01.08.2011

Вонредна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации на која што ќе се разгледува ситуацијата во Сирија, побараа Италија и Германија.

Продолжува гранатирањето на Хама, четворица загинати

Точка - 01.08.2011

Сириските безбедносни сили продолжија со гранатирање на градот Хама веќе втор ден по ред со цел да ги задушат протестите против претседателот Башар ал Асад и во тие напади загинале најмалку четири ...

Сириските сили убиле најмалку 140 луѓе

Точка - 01.08.2011

Сириските сили во вчерашните напади убиле најмалку 140 луѓе во градот Хама, јавуваат светските медиуми. Вчерашниот ден беше еден од најсмртоносниот во Сирија од 15 март кога демонстрантите за прв пат ...

Германија и Италија побараа итна седница на СБ на ОН за Сирија

Идивиди - 01.08.2011

Њујорк, 1 август 2011 (МИА) - Германија и Италија побараа одржување вонредна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации на која би се расправало за ситуацијата во Сирија.