TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експерти: Изборите мора да бидат регуларни и демократски

Алсат-М - 11.01.2009

На прагот на локалните и претседателските избори, аналитичарите Ѓунер Исмаил и Даут Даути оценуваа дека Македонија треба да организира слободни и демократски избори.

22 март - тест за македонската демократија

Вечер - 11.01.2009

Историски тест за демократскиот капацитет на Македонија. И официјално државата влегува во финалето за локалните и претседателските избори кои ќе се одржат на 22 март.

Изборите официјално на 22 март

А1 - 10.01.2009

Претседателот на Собранието на Македонија, Трајко Велјановски, ги потпиша решенијата за распишување на претседателските и на локалните избори за 22 март.

Скопје: Вељаноски официјално ќе ги распише изборите

Р.С.Европа - 10.01.2009

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска официјално ке го потпише решението за претстојните претседателски и локални избори.

Двојните избори ќе бидат на 22 март

Утрински - 10.01.2009

Претседателот на парламентот, Трајко Велјаноски, денеска ќе ги распише претседателските и локалните избори кои, според најавите, ќе се одржат на 22 март.

И официјално, изборите на 22 март

Телма - 10.01.2009

Претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски денеска согласно неговите уставни надлежности ги потпиша решенијата за претстојните претседателски и локални избори во Македонија кои, како што официјално објави, ќе се одржат на 22 март годинава.

Вељаноски денеска ги распишува мартовските избори

Алсат-М - 10.01.2009

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски се очекува денеска официјално да ги распише претседателските и локалните избори за 22 март, датум што беше договорен на лидерската средба меѓу власта и опозицијата.

Вељаноски ги потпиша решенијата за претседателските и локалните избори

Алфа - 10.01.2009

Претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски денеска согласно неговите уставни надлежности ги потпиша решенијата за претстојните претседателски и локални избори во Македонија кои, како што официјално објави, ќе се одржат на 22 март годинава.

Вељановски ги распиша изборите

Форум - 10.01.2009

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска напладне ги потпиша решенијата за претседателските и локалните избори. Вељановски и официјлано потврди дека изборите ќе со одржат на 22 март 2009 г.

Вељаноски распиша претседателски и локални избори на 22 март

Алсат-М - 10.01.2009

Претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски денеска ги потпиша решенијата за претстојните претседателски и локални избори во Македонија кои ќе се одржат на 22 март годинава. - Овие избори за нас како граѓани се многу битни.

Нова Демократија ќе се ангажира за фер и демократски избори

Алсат-М - 10.01.2009

Нова Демократија го потврди своето учество на локалните избори закажани за 22 март ангажманот за спроведување на слободни и демократски избори. Во партијата се уште не одлучиле дали ќе истакнат кандидат и за претседателските избори.

Вељаноски ги потпиша решенијата за претседателските и локалните избори, кои ќе се одржат на 22 март

Канал5 - 10.01.2009

Претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски денеска согласно неговите уставни надлежности ги потпиша решенијата за претстојните претседателски и локални избори во Македонија кои, како што официјално објави, ќе се одржат на 22 март годинава.

Претседателските и локалните избори и официјално на 22-ри март, објави претседателот на Собранието

Канал5 - 10.01.2009

Локалните и претседателските избори ќе се одржат на 22 март, официјално објави претседателот на Собранието Трајко Вељановски откако денеска ги потпиша решенијата за претстојните двојни избори.

Трајко Вељаноски ги потпиша решенијата за распишување на изборите

Сител - 10.01.2009

Историски тест за демократскиот капацитет на Македонија. Од денеска и официјално државата влегува во финалето за локалните и претседателските избори, кои ќе се одржат на 22 март.

И официјално изборите на 22 март

Нетпрес - 10.01.2009

Претседателот на собранието Трајко Вељановски, денеска како што беше најавено ги потпиша решенијата за локалните и претседателските избори кои ќе се одржат на 22 март оваа година.

Велјановски ги распишува мартовските избори

Макфакс - 10.01.2009

Претседателот на Собранието Трајко Велјановски се очекува денеска официјално да ги распише претседателските и локалните избори за 22 март, датум што беше договорен на лидерската средба меѓу власта и опозицијата.

Изборите официјално распишани за 22 март

Макфакс - 10.01.2009

Претседателските и локалните избори во Македонија ќе се одржат на 22 март годинава. Претседателот на Собранието на Македонија Трајко Велјановски денеска соопшти дека согласно неговите уставни надлежности ги потпишал решенијата за распишување на ...

Цензусот за избор на претседател - 40 проценти

А1 - 09.01.2009

Претседателот на Собранието утре ќе ги распише изборите , онака како што прифатија и лидерите на партиите, 22 март. Задача на сите институции е во рамките на уставните и законските обврски да сторат се претстојните избори да поминат според европските ...

Вељаноски утре ги распишува претседателските и локалните избори

Алсат-М - 09.01.2009

Претседателот на Собранието Трајко Велјановски утре ќе ги распише редовните претседателски и локални избори. Ќе се одржат заедно, веројатно на 22 март. Инаку, денеска Собранието ги донесе и уставните измени со кои се намали изборниот праг во вториот ...

Средба Вељаноски-Новаковски

Кирилица - 09.01.2009

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска ќе се сретне со претседателот на Државната изборна комисија Александар Новаковски На средбата, како што информира собраниската прес-служба, ќе се разговара за активностите и задачите на институциите во пресрет на претстојните претседателски и локални избори.

Спикерот утре ќе ги распише изборите

Сител - 09.01.2009

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски утре ќе ги потпише решенијата за претседателските и локалните избори и ќе ја објави датата кога ќе се одржат - на 22 или на 29 март.

Претседателот на ДИК на средба со спикерот

Макфакс - 09.01.2009

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска ќе го прими претседателот на Државната изборна комисија (ДИК( Александар Новаковски. На средбата ќе се разговара за активностите и задачите на институциите во пресрет на престојните претседателски и локални избори, соопшти собраниската прес служба.

Грци ќе ни ги оценуваат клучните избори

Време - 08.01.2009

Ана Велјановска Фактот дека Грција ќе претседава со ОБСЕ во 2009 година говори за можноста од злоупотреба на таквата позиција и поголема претпазливост на оваа меѓународна организација за време на локалните и претседателските избори во Македонија, вели дел од експертската и дипломатската јавност.

Имаме услови за подобри избори

Време - 05.01.2009

Ќе направиме се што е во наша моќ и се надевам дека ќе имаме фер и демократски избори, изјави премиерот Никола Груевски при посетата на реновираните Хамзи-пашини конаци, одговарајќи на новинарски прашања. - Направивме се што беше во наша моќ од минатите избори досега да се создадат многу подобри услови за организирање фер и демократски избори.

Груевски верува дека ќе се спроведат одлични избори

Утрински - 05.01.2009

„Ќе направиме се' што е во наша моќ и се надевам дека ќе имаме фер и демократски избори. Направивме се' што беше во наша моќ од минатите избори досега да се создадат многу подобри услови за организирање фер и демократски избори“, изјави премиерот Никола Груевски изминатиот викенд.